Hlavní Výživa

Příjem valeriány během těhotenství: všechny klady a zápory

Během těhotenství mnoho žen zažívá stres, jsou narušeny myšlenkami na nadcházející porod. Hormony navíc začínají „zuřit“. Nálada budoucí matky se dramaticky mění. To negativně ovlivňuje jak ženu, tak stav plodu. Syntetické sedativa jsou kontraindikována, takže se lékaři uchylují k homeopatickým lékům.

Valerian během těhotenství je nejdostupnější lék. Nepříznivě neovlivňuje plod, rychle eliminuje nervozitu. Budeme mluvit o tom, jak správně vzít valeriána.

Pár slov o drogě

Valerian je homeopatický lék. Nemá žádné syntetické složky. Proto je tento nástroj tak populární. Pro výrobu léku používají odborníci kořeny a listy léčivého valeriánu. Obsahují obrovské množství zdravých éterických olejů..

Mezi hlavní složky valeriánu patří následující:

 • Pryskyřice;
 • Minerály
 • Kyseliny;
 • Éterické oleje;
 • Taniny.

Navzdory skutečnosti, že všechny složky léčiva jsou přírodní a mají přirozený původ, je třeba brát valeriány. Během těhotenství může být droga vypita pouze po konzultaci s lékařem.

Indikace pro použití

Valerian je často používán jako sedativum, sedativum. Lékaři však tvrdí, že její působení je mnohem širší. Lék je předepsán pro následující patologie:

 1. Nervozita, stres, prudká změna nálady. Lék má sedativní účinek, ale dávkování by mělo být přísně dodržováno. Jinak bude účinek opačný;
 2. Snižuje srdeční frekvenci (pokud je zvýšená), normalizuje cévní tonus;
 3. Zvyšuje množství produkované žluče a její eliminaci;
 4. Zvyšuje chuť k jídlu;
 5. Normalizuje tlak.

Lékaři často předepisují valeriána jako antiemetika. Droga může pomoci s těžkou toxikózou a pozdní gestózou..

Dávkové formy

Valerian je dostupný v následujících lékových formách:

 1. V pilulkách. V lékárnách najdete „Valeriánský extrakt“. Tabletová forma je požadována. K dispozici ve 20, 30 a 60 kusech. Barva tablet je od jasně žluté do tmavě oranžové;
 2. Mletý kořen rostliny. Jedná se o přírodní rostlinný materiál, budete si muset vařit odvar nebo tinkturu sami. Má téměř okamžitý účinek;
 3. V kapkách. Příjem během těhotenství se nedoporučuje. Kompozice obsahuje alkohol, který může pronikat krevním oběhem k plodu..

Během těhotenství jsou nejvýhodnější valeriánské tablety. Je vhodné je vzít. Každá tableta je ve speciálním blasteru, který můžete mít vždy u sebe..

Užívání valeriány během těhotenství

"Může být valeriánka těhotná?" Je populární otázka. Instrukce říká, že užívání drog se nedoporučuje. Proto je nutná povinná konzultace s lékařem. Několik tablet, které se vypijí samy o sobě, samozřejmě neublíží, ale nepřinese ani výhody. Jde o to, že homeopatické léky začnou působit až po 48 hodinách od okamžiku první dávky. V tomto případě musíte dokončit celý kurz tak, aby byl požadovaný výsledek.

Po podrobném prostudování pokynů můžeme vyvodit následující závěry:

 • Valerian během těhotenství 1 trimestr. Lék může být užíván pouze podle pokynů lékaře. Indikace - těžká toxikóza, zvýšený tonus dělohy, nevyvážená psychika pacienta, nespavost. Pokud příznak není výrazný, lékaři nepředepisují užívání valeriánu nebo jiných sedativ. Během tohoto období plod položí všechny vnitřní orgány, takže užívání léků je docela nebezpečné;
 • 2 trimestru. Bererian můžete užívat v přijatelných dávkách (ne více než 6 tablet denně). Kurz je zpravidla 1,5-2 týdny;
 • 3 trimestru. V závěrečných fázích těhotenství ženy velmi často zažívají gestózu. Objevují se otoky, pozdní toxikóza, zhoršuje se celkový stav. Kromě léků, které potlačují tuto patologii, lékaři předepisují bezpodmínečně valeriána.

Přestože je valerian bylinný přípravek, nemůžete jej vzít bez lékařského předpisu. Nesprávné dávkování může způsobit zvracení, zažívací potíže, zhoršené pocity úzkosti a nespavost..

Jak otěhotnět Valerian: podrobné pokyny

Lékaři nejčastěji předepisují valeriány v tabletách. Návod k použití je následující:

 • Přípustné dávkování - 6 tablet denně;
 • Kurz je 2-4 týdny. Po celou tu dobu by měla být žena pod dohledem lékaře;
 • Pokud se nedosáhlo požadovaného účinku nebo se příznaky znovu opakují, může lékař po přestávce (1–2 měsíce) znovu jmenovat pít valeriána;
 • Lék se užívá před jídlem (30-40 minut), omyje se velkým množstvím vařené studené vody. Šťávy a soda jsou kontraindikovány, narušují vstřebávání účinných látek.

Valerian v kapkách je během těhotenství kontraindikován. Ale v lékařské praxi jsou časy, kdy je třeba ženu okamžitě ujistit, na záchranu přijdou kapky. Plán přijímání je následující:

 • 15 kapek valeriánu by mělo být rozpuštěno v půl sklenici studené čisté vody. Nestojí za to pít tinkturu v jednom doušku, pít nebo zabavit. Počet kapek lze snížit, je nemožné zvýšit;
 • Valerián v kapkách je nouzové opatření k eliminaci ženské neurózy. Nepoužívejte lék denně.

Můžete také nezávisle připravit odvar valeriána. K tomu potřebujete 20 g suchých kořenů a listů. V průměru to jsou asi 3 polévkové lžíce. Směs se nalije do 250 ml vroucí vody a nechá se vařit. Po zapálení. Je lepší provést odvar ve vodní lázni tak, aby tekutina nevázala. Musíte ji vařit 10-15 minut.

Po naplnění výparníku a jeho ochlazení je nutné přidat studenou vařenou vodu tak, aby celkové množství činilo nejméně 200 ml. Výsledná tinktura je 2 lžíce 3x denně. Je lepší to udělat hodinu před jídlem, vypít hodně vody. Kurz by neměl překročit 25-30 dní.

Mnoho těhotných žen užívá valeriány, aby si trochu uklidnily nervy, odstranily jejich tón a zbavily se těžké toxikózy. Článek popisuje dostupné lékové formy léčiva. Nejoblíbenější tablety. Lék můžete užívat až po konzultaci s lékařem.

Pomozte mamince valeriánské - udržujte nervy během těhotenství v pořádku

Valerian v těhotenství se používá pouze se svolením lékaře. Indikace k použití jsou jak nervové, tak čistě fyziologické. Pro zvýšení a prodloužení terapeutického účinku je použití bylinného přípravku kombinováno s jinými léky. Valerian se také používá jako prostředek prevence předčasného porodu. V tomto případě je tráva odebrána až 3 trimestry.

Je možné pít valeriána během těhotenství: výhody a poškození rostliny

Těhotenství je velmi důležité období v životě každé ženy, kdy břemeno dvojí odpovědnosti - pro sebe a své dítě, tlačí na její ramena. Taková psychologická zátěž není zbytečná.

Slzy, nervové poruchy, podrážděnost, nespavost - to vše dále komplikuje již tak obtížnou situaci budoucí matky. A první věc, která vám přijde na mysl, když se potřebujete uklidnit, je vypít tabletu valeriána. Tady nastává problém: je droga škodlivá pro těhotné ženy??

Oblast vlivu valeriánu během těhotenství je velmi různorodá - počínaje sedativním účinkem nervozity a končící antispasmodickou aktivitou. V kombinaci s jinými léčivými přípravky je rostlina nezbytná v případě hrozby potratu v prvním trimestru a závažné toxikózy v posledním trimestru.

Valerian zlepšuje fungování srdečního svalu aktivací koronárního krevního toku, takže je často předepsán jako doplněk tachykardie u žen „v pozici“. Šetří trávu křečemi žaludku a bolestmi v játrech. Pokud jde o sedativní účinek, nenastává okamžitě, ale po průběhu léčby trvá dostatečně dlouho.

Proto je valerián pro těhotné ženy téměř dokonalým lékem na zmírnění nervozity a zvýšení svalového tónu. Tyto problémy se nejčastěji obávají nastávajících matek.

Pozornost. Poškození bylinného přípravku bude záviset na tom, jak a kolik použít. Předávkování může způsobit bolesti hlavy, bolesti břicha, ospalost, nevolnost, alergie a zvýšený krevní tlak.,

Valerian v raných fázích

V prvních třech měsících těhotenství dochází k nejdůležitějším změnám v hormonálním pozadí nastávající matky. Žena je trápena nevolností, špatným zdravotním stavem, nadměrnou podrážděností, nespavostí, úzkostí a podezřením - konstantní „společníci“ 1. trimestru.

Na druhou stranu, v raných stadiích těhotenství jsou položeny všechny systémy a orgány nenarozeného dítěte. Proto je během tohoto období zakázáno používat jakékoli léky, včetně sedativ.

Pokyny k použití valeriánu však naznačují toxikózu, nervozitu a zvýšenou podrážděnost - podmínky nejtypičtější pro 1. trimestr těhotenství. Proto se lékaři v praxi často uchylují k pomoci valeriánských tablet a kapek. V kombinaci s rehydratací a antiemetiky pomáhá bylinný lék ženě přežít toto obtížné období..

Spropitné. Doma si můžete připravit neškodnou uklidňující odvar z lžíce suchých kořenů a sklenici vody. Směs se zahřívá 10 minut na tichém ohni, ochladí se a odebere se 4-5 krát denně, 20 ml.

Valerian později

Od 13 do 26 týdnů je v ženské pohodě určitá stabilita - tělo je již zvyklé na nový stav, toxikóza ustoupila, všechny starosti a úzkosti jsou pozadu a porod je ještě daleko. Příjem valeriánu ve 2. trimestru se proto provádí pouze pro závažné indikace:

 • tachykardie způsobená nervovým stresem;
 • střevní křeče neinfekční povahy;
 • Ohrožených potratů;
 • nespavost;
 • hypertenze;
 • kardiovaskulární porucha.

Ve třetím trimestru se blahobyt matky znatelně zhoršuje - plod dosáhne své maximální velikosti, začíná se připravovat na porod, bolesti zad, tíže a otoky v nohou nahrazují stabilitu, strach z obtíží nastávajícího mateřství. Často existuje pozdní gestóza.

Ve všech těchto případech bude valerian znovu pomáhat. Sedativum zmírní emocionální stres, zmírní toxikózu a odvrátí myšlenky na možné komplikace..

Valerian s děložním tónem

Zvětšení velikosti plodu způsobuje roztahování stěn dělohy, což vede k jejich hypertonicitě a vzniku bolestivých pocitů. Ale to zdaleka není jediná příčina patologie..

Nadměrné napětí orgánů může způsobit následující faktory:

 • sklenice srdcí;
 • konstantní stres;
 • únava a přepracování;
 • zranění;
 • chronická onemocnění reprodukčního systému;
 • vícenásobné těhotenství.

Valerian uvolňuje hladké svaly, snižuje křeče a kontrakce stěn, snižuje nervový stres a zklidňuje.

V časných stadiích těhotenství s hypertonicitou dělohy se používá pouze valerián, zatímco ve 2. a 3. trimestru je vyžadována komplexní léčba.

Důležité. Napětí stěn dělohy se vyskytuje nejen u těhotných žen. Malátnost se může objevit u žen s hysterickou povahou nebo během menopauzy. V těchto případech pomůže rostlinný lék..

Valerian pro těhotné ženy: preventivní opatření

Navzdory nepopiratelným přínosům valeriánu pro tělo by měl být používán opatrně a pouze v nezbytně nutných případech. Samozřejmě existují situace, kdy není možné se poradit s lékařem a tento lék musíte užívat na vlastní nebezpečí.

Hlavní věc není přehánět. Faktem je, že v průběhu těhotenství není valerián, stejně jako jiné léky, tělem vždy dostatečně vnímán: působí na některé ženy příznivě, vylučuje nervozitu a stres, zatímco jiné způsobují ospalost, bolesti hlavy a slabost.

Pozornost. Valerian může zvýšit účinek tablet na spaní a sedativ, jakož i antispasmodik. Proto byste měli před přijetím bylinného léčiva informovat svého lékaře o všech lécích užívaných souběžně nebo plánovaných k použití.

Indikace pro užívání valeriánu během těhotenství

Obecně může být nutná sedace během těhotenství nejen kvůli nervozitě a zvýšenému tonusu dělohy. Indikace ke jmenování valeriána se často stávají různými bolestivými podmínkami:

 • chronické migrény;
 • vysoký krevní tlak;
 • nespavost;
 • bolest v srdci a játrech.

Těhotné ženy během období zkušenosti často konzumují valeriány samy, aby je uklidnily. 1-2 tablety nebo několik kapek tinktury samozřejmě nepřinese mnoho škody, ale neměli byste od nich očekávat žádný užitek. Faktem je, že bylinné prostředky, které jsou ve své podstatě homeopatické, vyžadují správu kurzu.

Dávkové formy Valeriana

Farmakologický průmysl nabízí těhotným ženám několik forem uvolňování valeriánu:

 • tablety:
 • alkoholová tinktura;
 • vodní extrakt;
 • suchý oddenek v lepenkových krabicích;
 • bylinkový čaj v jednotlivých sáčcích.

Nejbezpečnějším a nejúčinnějším způsobem použití sedativ během těhotenství je zakořenění.

Mohu pít valerián v tabletách? Aktivní životní styl nastávající matky neumožňuje vždy přípravu bylinných infuzí, takže je rychlejší a snadnější užívat lék v tobolkách. Tato neméně účinná metoda léčby má jednu nuanci - uklidňující účinek se projeví až po několika dnech.
Návod k použití vám řekne, jak správně užívat bererian v tabletách. Můžete si ji přečíst zde..

Pokud jde o tinkturu v kapkách, její použití během těhotenství je nežádoucí vzhledem k vysokému obsahu alkoholu, ačkoli je nepravděpodobné, že by jedna dávka drogy způsobila zvláštní poškození zdraví matky a dítěte.

Valerian během těhotenství: dávkování a délka léčby

Sedativum během těhotenství se používá podle návodu k použití. Ukazuje, kdy, kolik a jak vzít valeriána..

Jak tedy pít lék v tabletách? Užívání léku začíná průměrnou terapeutickou dávkou - 1 tobolka třikrát denně po jídle. Tablety se omyjí trochou čisté vody..

Pokud se neočekává žádný účinek, dávka se zdvojnásobí. Průměrná doba léčby je 14-30 dní.

Pokyny k použití valeriánu v tabletách umožňují v případě potřeby znovu jmenovat lék. Lidé s poškozenou funkcí jater a ledvin by neměli dávkování zvyšovat více, než je doporučeno..

Odvar vody z kořenů valeriánu se připravuje podle příbalové informace na obalu. Používejte teplé, 1-2 lžíce. l třikrát denně. Pokud nemáte čas na vaření suchých surovin, doporučujeme zakoupit uklidňující sbírku v jednotlivých pytlích.

Kolik valeriánského čaje mohu pít denně? Protože koncentrace účinné látky v infuzi je nízká, je povoleno přijímat 2 až 3 šálky čaje denně.

Spropitné. K uklidňujícímu koupeli lze použít silný vývar kořene valeriánu (3 polévkové lžíce L. Suroviny na 200 ml kapaliny). Hotový roztok se nalije do teplé vody s teplotou ne vyšší než 37 ° C. Doba trvání procedury je 20 minut.

Při dlouhodobém užívání valeriánských přípravků může dojít ke zpomalení psychomotorických reakcí. Tento bod je třeba vzít v úvahu při řízení a provádění dalších akcí vyžadujících rychlou a přesnou reakci. Jak dlouho se tento účinek projeví, závisí na vlastnostech ženského těla.

Co může nahradit valeriány během těhotenství?

Bude-li odhalena individuální nesnášenlivost složek léčiva, bude muset být hledán analog valeriánu. Nahradit sedativum může být odvar heřmánku, mateří nebo pivoňky.

Výběr analogu, který je v „zajímavé poloze“, by se měl přistupovat s velkou opatrností. Je lepší svěřit takovou zodpovědnou událost lékaři, který bude brát v úvahu vlastnosti těla budoucí matky a případné kontraindikace nových léků.

Motherwort nebo valerian: což je lepší během těhotenství?

Oba léky jsou účinné jako sedativa. Motherwort je stejná sedativní a antispasmodická medicína, ale má pomalejší účinek. Kromě toho zlepšuje funkce myokardu, normalizuje krevní tlak a upravuje metabolismus. Antispasmodický účinek srdeční trávy je doplněn antikonvulzivními vlastnostmi.

Při volbě mezi valeriánskou a mateřskou mladinou je třeba vzít v úvahu její diuretické vlastnosti. Pokud tedy těhotná žena potřebuje kromě odstranění nervozity zlepšit funkce srdce a zmírnit menší otoky, doporučuje se upřednostňovat srdeční trávu.

Valerian, který má uklidňující a relaxační účinek během těhotenství, se může stát nezbytným v mnoha situacích, ale nedoporučuje se užívat bez lékařského předpisu. Navzdory rostlinnému původu a neškodnosti může tento lék, pokud se použije nesprávně, vyvolat řadu vedlejších účinků..

Zaslal: Elena Medvedeva

Všechny materiály na webových stránkách Priroda-Znaet.ru jsou prezentovány pouze pro informační účely. Před použitím jakýchkoli prostředků je nutná konzultace s lékařem!

Olga Koroleva

Zveřejněno: 15-08-2018

Aktualizováno: 08-11-2019

Olga na našem webu odpovídá za výběr autorů a kvalitu publikovaných materiálů.

Mohu pít valeriánu během těhotenství?

Během porodu dítěte nastávající matka výrazně zvyšuje nervovou vzrušení, nespavost, časté bolesti hlavy, takže valeriánka během těhotenství je nejjistějším prostředkem.

Avšak v „zajímavé pozici“ by se tento lék měl brát zvláštním způsobem. Nyní vezmeme v úvahu účinek produktu na tělo..

Indikace pro použití léku

Stojí za to, aby budoucí matka během těhotenství brala valeriány - o tom rozhoduje pouze ošetřující lékař. Je důležité zvážit poměr potřeby brát tento lék a potenciální hrozbu pro rostoucí organismus.

Valerian forte během těhotenství lze předepsat na:

 • tachykardie;
 • žaludeční problémy
 • poruchy spánku;
 • zvýšený tón dělohy;
 • nadměrné nepokoje;
 • neopodstatněné obavy;
 • nervové poruchy způsobené hormonální nerovnováhou.

Lékaři nejčastěji předepisují ženě valeriánku během těhotenství, protože má uklidňující účinek, takže nastávající matka usne rychleji a silněji. Tento lék je však nežádoucí užívat v raných stádiích, takže lékař ho může předepsat pouze v případě, že je pro dítě vážně ohroženo.

Metody aplikace a typy

Pokud během porodu existuje příležitost obejít se bez léku - je lepší odmítnout ho vzít. Nalezení alternativních metod je dost snadné: můžete se osprchovat, dát si sladký čaj, projít se na čerstvý vzduch, chatovat se svou přítelkyní po telefonu nebo navštívit.

Užitečné pro mnoho žen

Pokud se během těhotenství neobejdete bez použití výtažku z valeriánu, vezmeme v úvahu hlavní metody užívání tohoto léku.

Druh drogyJmenováníCena v Rusku, rub
TabletyValerian v tabletách během těhotenství je nejbezpečnější formou tohoto léku. Účinek však nenastane bezprostředně po podání, ale pouze po nahromadění potřebné úrovně látky v těle budoucí matky. Dávkování valeriánu během těhotenství určuje lékař pro každý konkrétní případ individuálně. 1 tableta se obvykle předepisuje 2–3krát denně. K dosažení terapeutického účinku je průběh podávání 2-3 týdny.60
Kořenový vývarValeriánský kořen během těhotenství je silnější, bohatý a rychle působící lék, proto je během těhotenství předepisován velmi zřídka. Pokud však situace vyžaduje rychlý účinek, můžete se zeptat svého lékaře, zda můžete během těhotenství pít valeriána. K přípravě léčiva potřebujete 20 g suchých oddenků (asi 3 polévkové lžíce), nalijte 200 g vroucí vody, jejíž pole se na 15 minut vloží do vodní lázně. Trvejte na hotovém vývaru asi hodinu, napětí. Váš lékař vybere dávku pro vás individuálně.70
Kořenová tinkturaVšechny infuze obsahují alkohol, takže se nepoužívají k léčbě nastávajících matek. Ale vždy existují výjimky z pravidel. Tinktura valeriány během těhotenství může být použita jako pomoc při mimořádných událostech, jinými slovy, v extrémních případech. K terapeutickému účinku dochází téměř okamžitě. Mezi indikace může být těžká bolest žaludku, křeče, nespavost na několik dní. Doporučuje se zahřát 15 kapek infuze v lžičce nad ohněm (aby se odpařil alkohol) a pak vypít spolu s ½ šálkem vody.40

Nezapomeňte, že valeriána během těhotenství může být použita nejen uvnitř, ale také externě. Například alkoholová tinktura může být použita jako relaxační a uklidňující ether (aromaterapie) a na noční stolek mohou být umístěny oddenky, aby lépe usnuly..

Včasné použití

Extrakt z Valeriánu má relaxační účinek na svaly

I když je v prvním trimestru nežádoucí užívat jakékoli léky, může být užíván valerián během těhotenství v časných stádiích.

 1. V tomto období je nejčastěji předepisována - s časnou toxikózou a hrozbou přerušení.
 2. Díky relaxačnímu účinku pomáhá extrakt z valeriánu v tabletách během těhotenství zmírnit zvýšený tón dělohy ve spojení s dalšími terapeutickými opatřeními.
 3. Mateřská nebo valeriánská těhotenství může během těhotenství působit pouze jako symptomatická léčba - odstranit určité negativní projevy, ale konkrétně se tato léčiva nezahrnují.
 4. Valerian je téměř vždy předepisován v kombinaci s jinými léky..
 5. Podle četných recenzí brání valeriánka během těhotenství nutkání zvracet a zmírňuje křeče jícnu. To je nejdůležitější pro toxikózu..
 6. Mnoho nastávajících matek po užití tohoto léku pociťuje nevolnost a také malátnost způsobenou toxikózou.
 7. Tento nástroj lze použít k zácpě, protože může aktivovat sekreční aktivitu gastrointestinální sliznice.

Návod k použití

Aktivní složky ve složení valeriánských tablet snadno pronikají tkání nastávající matky během těhotenství, čímž se dosáhne požadovaného terapeutického účinku. Je to zpravidla sedativní účinek, deprese nervového systému, relaxace svalových vláken, vazodilatace a zpomalení srdečního rytmu.

Podle návodu k použití takové vlastnosti léčiva umožňují jeho použití k léčbě duševních poruch, poruch gastrointestinálního traktu a žlučových cest.

Hlavní indikace pro použití jsou:

 • poruchy spánku;
 • přebuzení nervového systému;
 • časté migrény;
 • poruchy kardiovaskulárního systému;
 • poruchy gastrointestinálního traktu.

Dokonce i mnoho lékařů považovalo tento lék za bezpečný, takže jej lze použít při nošení dítěte podle určitých indikací.

Kontraindikace

Složky valerinu a hoteninu mají také sedativní účinek.

Mnoho žen přemýšlí, zda lze valeriána použít v raných fázích „zajímavé situace“. Názory lékařů na toto téma byly rozdílné.

 1. Někteří si jsou jistí, že byste neměli užívat vůbec žádné léky, protože mohou mít negativní vliv na rostoucí organismus při tvorbě životně důležitých orgánů. Počet těchto léků se doplňuje a valerián, a to i přesto, že opak byl klinicky prokázán.
 2. Jiní věří, že každý případ vyžaduje individuální řešení. Během porodu dítěte má zpravidla nastávající matka rychlý srdeční rytmus, zvýšenou nervozitu, křeče a zvýšení tónu dělohy. Takové případy vyžadují naléhavou léčbu a zde je mnohem účinnější odstranit vše najednou pomocí tohoto nástroje, než brát různé drogy, jako je například papaverin nebo magneziový roztok..

Výsledky klinické studie prokázaly, že valerián nemá na dítě negativní účinek, takže může být použit od prvních týdnů těhotenství. Z tohoto důvodu mnoho lidí dává přednost uvolnění napětí a stresu pomocí této drogy. Ať je to cokoli, nejdřív se musíte poradit s odborníkem, který vám předepíše nejvhodnější dávku.

Vedlejší účinky léku

Má uklidňující účinek, nepřichází okamžitě

Existují také informace, podle kterých tento lék může vyvolat alergie, pokud má žena na tento lék individuální nesnášenlivost. Pokud před počátkem nezpůsobilo užívání valeriánu vedlejší účinky, můžete jej podle potřeby nadále používat.

Mezi příznaky alergické reakce patří:

 • zarudnutí kůže;
 • ospalost;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • závrať;
 • přebuzení nervového systému;
 • retardace.

Pokud máte jeden nebo více z výše uvedených příznaků, měli byste se okamžitě poradit s lékařem, který vám řekne, jaké kroky podniknout a upravit dávkování léku.

Jsou známy případy neobvyklých tělesných reakcí na tuto rostlinu. Vedlejší účinky a negativní důsledky mohou zahrnovat:

 • časté migrény; závratě, zvýšený krevní tlak;
 • pocit nevolnosti;
 • ospalost, letargie reakcí na události;
 • poruchy spánku, nervozita;
 • tachykardie;
 • Deprese;
 • porucha trávení;
 • zácpa
 • bolest v žaludku;
 • alergické reakce.

Je také třeba poznamenat, že valerián má vlastnost koagulace krve, a proto, pokud se vyskytnou problémy s krevními cévami a srdcem, jakož i s vysokým rizikem trombózy, je nutné se poradit s lékařem před užitím.

Názor zkušených žen

Abychom se lépe seznámili se všemi výhodami a nevýhodami této drogy, přečteme si recenze žen, které ji užívaly během těhotenství.

V životě jsem hrozný alarmista, takže valerián byl můj desktopový lék na uklidnění. Nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky, byla zachráněna pouze touto drogou. Když zjistila, že je těhotná, byla ještě nervóznější. Okamžitě jsem vzal 2 prášky na sedaci, a pak mi došlo, že to možná nebude možné. Okamžitě šel k lékaři, řekl situaci. Gynekolog řekl, že pokud nedojde k negativním reakcím, můžete užívat, ale ne více než 3 tablety denně. Koneckonců, klid mé matky je mnohem důležitější než tento lék. Klidná máma - a dítě je dobré.

Ještě nikdy jsem nepil valeriána, ani jsem se o tuto drogu nezajímal - jen jsem věděl, že existuje. Jakmile otěhotněla, objevila se hrozná nervozita - naprosto všechno bylo nepříjemné. Nemohl jsem ani mluvit normálně. Lékař doporučil užít 1 tabletu ráno a večer. Jakmile jsem to začal brát, začal jsem se cítit lépe, ale vždycky jsem chtěl spát bolestně, někdy dokonce v práci usnul. Poté jsem snížil dávku na 1 tabletu - a všechno bylo v pořádku. Droga tedy může být v případě potřeby zaujata „zajímavou pozicí“.

Měl jsem zvýšený tonus dělohy a gynekolog předepsal valeriánu spolu s dalšími drogami. Okamžitě jsem cítil, že se objevila apatie: Nechtěl jsem nic dělat - jen spím. Navíc se závratě, nevolnost často objevovaly, cítily strašně. Řekla doktorovi - a tento lék mi byl zrušen. Po 2 dnech se vše vrátilo do normálu. Teď se ani nedívám směrem k valeriánu. Věřím, že najdete alternativní relaxační metody, které budou mnohem účinnější a neškodnější než tyto tablety..

O autorovi: Olga Borovikova

Pomůže valeriánka během těhotenství a stojí za to ji vzít

Kromě toho praxe ukazuje, že není nutné naléhat valeriány během těhotenství

Valerian je známý jako bezpečný lidový sedativum a prášek na spaní, ale většina léků na něm založených během těhotenství je kontraindikována. Její vliv na stav budoucí matky, průběh těhotenství a vývoj plodu není dobře znám, takže nikdo nemůže s jistotou říci, jak to ovlivní a zda způsobí újmu..

Lékaři někdy předepisují valeriánské léky těhotným ženám, přičemž za toto rozhodnutí nesou odpovědnost. V tomto případě by měl být přípravek užíván přísně v souladu s doporučeními, v žádném případě nepřekračujícím dávky a bez změny léku, protože to může způsobit nežádoucí účinky.

Stále však přetrvávají otázky: jak vhodné je použití valeriánu během těhotenství? Je tento lék účinný pro závažné nemoci? V takových případech je lepší se vzdát valeriána a zvolit bezpečnější způsoby, jak snížit úzkost a stres?

Mohou těhotné ženy užívat valeriány

Valerian je součástí mnoha léků, doplňků stravy a homeopatických léků. Některé z nich jsou kontraindikovány během těhotenství, zatímco jiné jsou přijatelné. Přestože v posledních několika desetiletích bylo v Evropě provedeno více než 200 vědeckých a klinických studií, ve kterých byla studována účinnost a bezpečnost valeriánu, je jeho účinek na těhotenství a vývoj plodu stále nejasný. V tomto ohledu pokyny k použití mnoha léků naznačují, že během těhotenství je lepší přestat užívat.

Výňatek z návodu k použití léku Valerian Forte

Neexistuje žádný důkaz, že valerián je bezpečný pro budoucí matku a dítě. Současně se nevztahuje na teratogenní léky, které mohou způsobit vrozené malformace plodu. Dnes není důvod se domnívat, že užívání valeriánu během těhotenství může ovlivnit vývoj plodu, ani není důvod se domnívat, že je lék zcela bezpečný.

Podle pokynů Světové zdravotnické organizace je používání valeriánu povoleno pouze podle pokynů lékaře a pod jeho dohledem.

Valerian se vyrábí v různých dávkovacích formách. Valerian v kapkách je kontraindikován pro těhotné ženy kvůli obsahu 70% ethylalkoholu v tinktuře. V některých případech je povoleno použití výtažku z valeriánu v tabletách nebo odvarování oddenků a kořenů. Při předepisování valeriánu musí lékař zvážit, kolik ženy tento lék potřebuje a zda jeho přínos převýší možná rizika pro plod..

V Austrálii je výtažek z kozlíku klasického klasifikován jako bezpečnostní kategorie A a je schválen pro použití během těhotenství. Podle statistické analýzy Bos R. a spoluautorů provedené v roce 1998 se počet dětí narozených s vývojovými abnormalitami a případy spontánního potratu po použití valeriánu neliší od počtu žen, které neužily valeriána.

V jakých případech je valerián předepsán během těhotenství

Alkohol obsažený v tinktuře valeriánu má také uklidňující účinek, ale má také své vlastní kontraindikace

Valerian má mírný sedativní a hypnotický účinek. Používá se pro nervové napětí, nespavost a další poruchy spánku. Valerian také pomáhá snižovat křeče orgánů hladkého svalstva, takže během těhotenství může být předepsán se zvýšeným tónem dělohy. Protože jednou z jeho příčin je emoční stres, ospravedlňuje to také účel valeriána.

Někdy v prvním trimestru těhotenství je valerián předepsán pro potrat. Používá se však pouze jako další nástroj v komplexní terapii. Ve třetím trimestru mohou být indikace pro použití příznaky pozdní gestózy.

Valerian má také mírné antispasmodické, choleretické a hypotenzní vlastnosti. Proto může být v časném i pozdním těhotenství předepsán pro tachykardii, anginu pectoris, hypertenzi, zhoršenou koronární cirkulaci, cholecystitidu, funkční poruchy trávicího systému.

U komplexních onemocnění se valerián používá pouze při komplexní terapii, ale během těhotenství je tento lék zřídka předepisován. Ženy častěji než ne, požádají lékaře, aby předepsal valeriána, když je trápí úzkostí a vzrušením, že při čekání na dítě je záležitost zcela normální a nevyžaduje použití léků.

Na fórech těhotné ženy často píší, že lékaři předepisují valeriány při nízké placentaci. Z toho je často vytvořen chybný názor, že valerián zvyšuje objem placenty. Ve skutečnosti to lékaři dávají v komplexní terapii jako mírné sedativum. Realizovatelnost jeho jmenování je v tomto případě stanovena individuálně.

Účinnost produktu

Valerian má schopnost akumulovat se v těle, takže nemá rychlý, ale stabilní účinek. Zpravidla se projevuje po 2 týdnech pravidelného příjmu, kdy je v těle shromažďováno dostatečné množství účinných látek. Očekávejte, že výsledek jedné dávky valeriánu nestojí za to, v naléhavých případech je neúčinný.

Přestože je valerián často užíván během stresu nebo když nemohou usnout, je jeho účinnost v těchto případech pravděpodobnější kvůli účinku placeba. Studie ukázaly, že jediná dávka léku nezpůsobuje objektivní zlepšení emočního stavu nebo kvality spánku..

Valerian není vysoce účinný nástroj. Vzhledem k nízké biologické aktivitě složek je neúčinná při léčení závažných poruch nervového systému, pokud je nutné léčení léky. Antispasmodické a hypotenzní účinky valeriánu jsou také slabé, takže se nepoužívá ve vysoce kvalitním hlavním léku.

Nejčastěji je valerián předepsán, je-li třeba mírné sedativum nebo hypnotika. V takových případech se velmi často můžete obejít bez speciálních léků. Během těhotenství je nutné pečlivě posoudit proveditelnost použití valeriánu, protože jeho bezpečnost v tomto období není potvrzena.

Jak brát lék v různých časech

Dávku léku a délku léčby valeriánem během těhotenství by měl stanovit lékař. Mohou se lišit v závislosti na onemocnění a závažnosti příznaků, jakož i na dalších faktorech, které může vyhodnotit pouze lékař. Zároveň není rozhodujícím faktorem, jak dlouho je žena těhotná.

Všechny nuance užívání valeriánu během těhotenství musí být dohodnuty s lékařem, který vezme v úvahu všechny individuální charakteristiky pacienta

Lékaři obvykle předepisují 1-2 tablety Valerianova extraktu nebo 1 polévkovou lžíci vývaru 2-3krát denně. Protože valerián je součástí různých léčiv a množství účinných látek v nich se může významně lišit, může být také odlišné dávkování.

Valeriánský vývar si můžete uvařit doma. K tomu můžete použít samostatně připravené oddenky a kořeny (valeriánská tráva se nepoužívá pro léčebné účely), jakož i suroviny ve filtračních pytlích, které lze snadno najít v jakékoli lékárně. Chcete-li připravit vývar, nalijte 20 gramů (2,5 lžičky) suchých kořenů valeriánů s 200 ml horké vody a zahřejte ve vodní lázni po dobu čtvrt hodiny. Asi po hodině, kdy se vývar ochladí, musí být filtrován. Nejprve bude mít produkt mírně žlutý odstín a když je barva podána infuzí, ztmavne.

Také infuze mohou být připraveny z valeriánských oddenků. Za tímto účelem se lžička drcených oddenků nalije sklenicí vařené vody a nechá se 12 hodin. Vývar a infuze mohou být skladovány 2-3 dny, nejlépe v lednici.

Léčba valeriánem může probíhat od jednoho týdne do měsíce, po kterém se doporučuje přestávku. Není to nutné, protože valerián je návykový, ale protože se účinné látky léku hromadí v těle a při dlouhodobém používání může dojít k předávkování. Je důležité si uvědomit, že k předávkování může dojít při jednorázovém nebo denním překročení předepsané dávky. Současně zvýšení jedné dávky neovlivní účinnost léku. Proto v případě stresu nebo nespavosti opět pití léku nedává smysl.

Jaké látky s valeriánem lze brát během těhotenství a které nikoli

Valerian je součástí různých léků, včetně doplňků stravy a homeopatických léků. Jejich použití by mělo být dohodnuto s gynekologem, který pozoruje těhotenství, i když je přípravek považován za relativně bezpečný a během těhotenství není kontraindikován..

Známé fondy založené na valeriánu a možnosti jejich použití během těhotenství:

 • Doplněk stravy Večerní kapky. Kromě výtažku z valeriánu zahrnuje také máty a hap plody. Doplňky jsou vyráběny různými farmaceutickými společnostmi. Pokyny k použití některých léků naznačují, že jsou kontraindikovány v prvním trimestru těhotenství, jiné jsou povoleny podle pokynů lékaře. Při používání dražé je třeba vzít v úvahu, že máta obsahuje hodně estrogenu, který může stimulovat práci. Chmel během těhotenství je kontraindikován, protože může ovlivnit hormonální pozadí;
 • Doplněk stravy Valerian P. Obsahuje Valerian extrakt, vitamín C a pomocné složky. Užívání léku během těhotenství je přípustné od druhého trimestru, jak stanoví lékař.
 • Drogová společnost Valerian Forte Arterium. Tablety obsahují extrakt valeriánu a 40% ethanol. Během těhotenství se užívání léku nedoporučuje z důvodu nedostatku údajů o jeho bezpečnosti;
 • Droga Novo-Passit. Vyrábí se ve formě sirupu a tablet. Sirup obsahuje ethanol, proto se během těhotenství nepoužívá. Složení tablet zahrnuje valeriány, léčivé melisy, chmel, bezinky, mučenky, třezalku tečkovanou, hloh a guaifenesin. Droga je kontraindikována v prvním trimestru, v pozdějších stádiích je použití přípustné, pokud existují důkazy a podle pokynů lékaře. Složky přípravku Novo-Passit mohou interagovat s jinými léky, což zvyšuje nebo oslabuje jejich účinek. Není známo, jak agent ovlivňuje vývoj plodu;
 • Drogová společnost Persen Sandoz. Složení zahrnuje extrakt z valerií, máta peprná a extrakt z listů meduňky a další přísady. Během těhotenství se lék nedoporučuje z důvodu nedostatku údajů o bezpečnosti..

Někdy se přípravky Valerian doporučují těhotným ženám nahradit glycinem nebo mateřskou mladinou. Glycin je vyráběn různými farmaceutickými společnostmi. Je předepsán ke snížení mentálního postižení a psychoemocionálního stresu. Jeho použití je také možné pouze podle pokynů lékaře..

Motherwort se používá jako mírné sedativum, stejně jako pro hypertonicitu dělohy, onemocnění gastrointestinálního traktu, hypertenzi a vegetativní vaskulární dystonii. Účinek léku na těhotenství a plod nebyl studován..

O tom, zda použít mateřskou mladinu namísto valeriánu, rozhodne pouze lékař

Jiná alternativa je považována za homeopatická léčiva. Prakticky neobsahují účinné látky a jejich účinnost se rovná účinnosti placeba. Pravděpodobnost účinku na těhotenství nebo výskyt vedlejších účinků je extrémně nízká.

Během těhotenství by mělo být používání léčiv léčeno velmi opatrně. Vhodnost předepisování léku může určit pouze lékař.

Co může být nebezpečné valeriána během těhotenství

Valerian má inhibiční účinek na centrální nervový systém. Není známo, jak to ovlivňuje vývoj plodu a zda může způsobit vývojové poruchy. Vzhledem k nedostatku vědeckých údajů nemůže být považován za bezpečný. Přestože valerián není považován za teratogenní látku a některé léky na jeho základě jsou povoleny během těhotenství, je vhodné se zdržet jeho užívání v časných stádiích. V prvním trimestru jsou položeny všechny orgány a systémy plodu a jakýkoli negativní dopad zvenčí, včetně užívání některých léků, může vyvolat výskyt patologií. Není známo, zda bude mít valerián takový negativní účinek.

Je nepřijatelné provádět experimentální studie na těhotných ženách a neexistují žádné skutečné potvrzené údaje o použití valeriánu u těhotných žen..

Podle lékařů může v některých případech, zejména při dlouhodobém užívání, vyvolat opačný účinek valerián. Místo inhibičních účinků na nervový systém může mít vzrušující účinek. V důsledku toho se může objevit nervozita, nespavost, palpitace a vysoký krevní tlak. Také, namísto antispasmodického účinku, může valerián vyvolat děložní hypertonicitu, která hrozí potratem nebo předčasným porodem. Největší riziko je pozorováno při dlouhodobém užívání valeriánu při plánování těhotenství nebo v prvním trimestru.

Jiné nežádoucí účinky valeriánu také nejsou vždy žádoucí během těhotenství:

 • Ospalost, letargie, apatie, únava;
 • Nervózní nadměrné buzení, nespavost;
 • Cardiopalmus;
 • Tón dělohy;
 • Vysoký krevní tlak;
 • Bolest hlavy;
 • Závratě, ztráta vědomí;
 • Chvění rukou.

V případě předávkování se zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Proto se léčivý přípravek nedoporučuje užívat ve velkých dávkách nebo po dlouhou dobu. Mezi příznaky předávkování patří pálení žáhy, nevolnost, zvracení, průjem nebo zácpa. Pokud jste alergický / á na lék, mohou se objevit vyrážky a svědění kůže. V těchto případech musíte přestat užívat valeriána a kontaktovat lékaře.

Preventivní opatření

Stejně jako jiné léky má i valerián řadu kontraindikací, v jejichž přítomnosti není možné tento lék užívat.

Valerián je tedy kontraindikován v:

 • Alergie
 • Hypotenze;
 • Ateroskleróza;
 • Srdeční infarkt a mrtvice;
 • Zánětlivá onemocnění ledvin a střev.

Valerian nelze brát s hypotenzí, protože snižuje krevní tlak. Lék může také ovlivnit koagulaci krve, která v kombinaci s dalšími faktory může vést ke srážení krve a blokování krevních cév..

Během těhotenství žádný lékař nemůže s absolutní jistotou říci, že lék je bezpečný. Pokud těhotná žena má jasné indikace pro použití valeriánu, měla by být léčba prováděna pouze pod dohledem lékaře. Ženy si často nevšimnou, že určité příznaky jsou způsobeny užíváním drogy, a nikoli fyziologickými změnami v důsledku těhotenství..

Použijte větší dávku, než je předepsáno, nebo nemůžete prodloužit průběh léčby, může to způsobit předávkování. Kromě toho jediná dávka velké dávky léčiva nebude mít výraznější účinek, ale může poškodit ženu a plod..

Za zmínku také stojí, že na základě valeriánu se vyrábějí různé léky, včetně komplexních. Mohou obsahovat nerovnoměrné množství účinných látek a dalších složek. Kontraindikace se mohou také lišit, proto je lepší si před použitím pečlivě přečíst pokyny, abyste se vyhnuli negativním důsledkům.

Takové doplňky stravy jsou během těhotenství rozhodně kontraindikovány: není známo, jak bezpečné jsou, ale je dobře známo, že jsou k ničemu

Obecně je třeba si uvědomit, že možná úzkost, problémy se spánkem a různé úzkosti během těhotenství jsou normální. Snaha se jich okamžitě zbavit pomocí valeriána nestojí za to. Valerián s vysokou pravděpodobností nepomůže, protože se nevztahuje na silné léky. Zároveň si člověk nemůže být zcela jistý svou bezpečností pro plod. Proto je někdo a těhotná žena z používání tohoto nástroje určitě lepší zdržet se.

Valerian během těhotenství

Při očekávání dítěte mají nastávající matky často úzkost, což je zvláště nežádoucí pro ženy, které mají hrozbu potratu. Abychom se spojili, někdy potřebujeme pomoc s léky. Nejslavnějším sedativem je valerián. Mohu to vzít těhotným ženám?

Kdy použít Valerian?

Lék je užíván pro úzkost a nespavost a také pro léčbu stavů, jako je syndrom dráždivého tračníku (projevuje se bolestmi břicha a průjmem, dříve se nazývalo „medvědí onemocnění“) a biliární dyskineze (duktální křeč pocházející z jater).

S těmito poruchami se valerián používá jako další lék, který eliminuje úzkost, která způsobuje křeče. Valerian také pomáhá s tzv. Tenzními bolestmi hlavy, a to i díky uklidňujícímu (sedativnímu) působení.

Je valerián v bezpečí v těhotenství?

Pokyny říkají, že Valerian by neměl být užíván v prvním trimestru těhotenství, ačkoli to někdy lékaři stále předepisují během tohoto období, pokud zjevné poškození způsobené těžkou úzkostí a nespavostí (což je zvláště nebezpečné se zvýšeným tónem dělohy) je vyšší než nepotvrzené poškození způsobené malým dávky valeriánu.

Rovněž je třeba mít na paměti, že sedativní a hypnotická léčiva často vděčí za svou účinnost účinku placeba („figuríny“): obvykle žena ve stavu vzrušení uklidňuje a po několika sekundách cítí úlevu.

Ani jedna látka by neměla čas absorbovat se ze žaludku a působit v tak krátké době. Samotný proces pomáhá (musíte kapat kapky, pít je, zatímco dýchání je rovnoměrné) a vědomí, že by lék měl uklidnit. V takových případech záleží na tom, zda lék fungoval nebo samotný léčebný proces?

Valerian se nazývá „ideální placebo“: voní jako lék a neubližuje a jeho skutečný účinek začíná až po 2-3 týdnech denního příjmu. Nejčastěji nastávající matky nepotřebují tak dlouhý kurz.

Oproti jiným sedativům vědí odborníci hodně o valeriánu. Na krátkou dobu (až 2 týdny) a kousek po kousku (15-20 kapek 2-3krát denně) ji mnoho generací nastávajících matek vzalo bez poškození sebe samých. Stačí si uvědomit, že dlouhodobé užívání valeriánu ve velkých dávkách může ovlivnit fetální kardiotogram (CTG), což je studie, která musí být čas od času prováděna, počínaje 32 týdny těhotenství, pro kontrolu stavu dítěte..

Jaké látky jsou součástí valeriánu

Jako každá léčivá rostlina obsahuje kořen valeriánu mnoho účinných látek, ale hlavní složkou se sedativním účinkem je kyselina valerenová.

Zpomaluje odbourávání kyseliny gama-aminomáselné (GABA) v těle, která se vylučuje v lidském nervovém systému a snižuje úzkost, zklidňuje a pomáhá usnout. Mnoho dalších tablet na spaní (benzodiazepiny, například „Fenazepam“) také zvyšuje účinek GABA, ale valeriány působí mnohem jemněji a na rozdíl od benzodiazepinů nezpůsobují závislost. Proto ji mohou užívat i děti.

Jak brát valeriána

Existuje několik valeriánských drog.

1. Kořeny s oddenky - z nich musíte udělat infuzi nebo odvar.

Příprava vývaru: 1-2 plátky brikety nebo 8-10 g (2 polévkové lžíce) drceného kořene valeriánu se nalijí do smaltovaných misek, naplní se 200 ml horké vařené vody, zakryjí se víkem, zahřívají se ve vroucí vodní lázni po dobu 15 minut, chladí se po dobu 45 minut při pokojové teplotě, zfiltruje se, vytlačí se a přidá se převařená voda do objemu 200 ml.

Příprava infuze: 10 g (1 polévková lžíce) suroviny se umístí do skleněné nebo smaltované mísy, nalije se 100 ml (1/2 šálku) horké vařené vody, přikryje se a zahřívá se ve vroucí vodní lázni po dobu 15 minut, ochladí se na teplotu místnosti po dobu 45 minut, filtruje se. Zbývající suroviny se vymačkají. Objem výsledné infuze se upraví převařenou vodou na 100 ml.

Infuze může být vyrobena z filtračních sáčků: 5-6 sáčků (7,5-9 g) se umístí do skleněné nebo smaltované misky, nalije 80-100 ml (1/2 šálku) vroucí vody, přikryjeme a trváme na 15 minutách. Obsah filtračních paketů je stlačen. Objem byl přijat

Tato infuze se převede na 80 - 100 ml převařenou vodou. Odvar nebo infuze se podává 3-4 krát denně 30 minut po jídle 2-3 polévkové lžíce.

2. Ženy nejčastěji upřednostňují výhodnější formy: tinktura nebo Valeriánské tablety.

Tinktura je alkoholový roztok v kapkách. Není třeba se bát, že v něm je hodně alkoholu. 20 kapek valeriánu obsahuje přibližně stejné množství alkoholu jako sklenice dětské hroznové šťávy.

Tinktura se užívá ve 20 kapkách 2-3krát denně; u nastávajících matek je léčba 1–2 týdny.

Extrakt v tabletách se užívá 1-2 tablety 2-3krát denně po dobu 1-2 týdnů.

Nežádoucí účinky Valerian

Stejně jako každý lék může způsobit alergie. Se závažným předávkováním se nastávající matky zabrzdí, dítě se pohybuje pomalu a kardiotogram ukazuje zhoršení jeho stavu..

Články O Neplodnosti