Hlavní Výživa

Ovariální cysta - příčiny, příznaky a léčba

Poslední aktualizace: 30/04/2020

Obsah článku

Ruptura cysty je rizikem pro život ženy.
Ovariální cysta (Cysta ovarii) je kolektivní koncept a zahrnuje řadu procesů, nemocí nebo důsledků určitých změn v těle spojených se zánětem, věkem, expozicí vnějším nebo vnitřním faktorům a příjmem řady léků. Z lékařského hlediska jsou ovariální cysty formace, ke kterým dochází v důsledku zadržování tekutin nebo jiného tajemství v jedné z dutin. Fyzicky lze cystu představit jako dutinu nebo bublinu s kapslí a naplněnou určitým obsahem (kapalina, krev, tuk atd.). Proto název nemoci: „kystis“ v řečtině znamená „bublina“.

Rozlišujte mezi cystami a cystomy

Cysta není skutečný ovariální nádor. Může být vytvořen přímo ze struktury vaječníku nebo jej „doprovází“ (paraovariální, endometrioidní). Vyskytuje se na jednom i na obou vaječníku. Skořápka (tobolka) cysty sestává z pojivové tkáně, proto neroste, ale je natahována pouze akumulačním obsahem. Proto cysty mohou prasknout, kroucení.

Cystoma je skutečný ovariální nádor, může rychle růst autonomně, růst do jiných tkání a také se vyvinout v maligní nádor.

V době narození je vaječník plně formován a obsahuje v kortikální vrstvě zásobu folikulů (Folliculus), spotřebovaných po celý život ženy a v mozkové vrstvě - pojivové tkáně, krevních cév a nervových zakončení, což zajišťuje fungování orgánu.

Folikulární cysta - stručný přehled

Při normálním fungování vaječníků dochází k folikulogenezi nepřetržitě, od narození po postmenopauzální období. Některé folikuly procházejí obráceným vývojem - atrézií a zbytek prochází celým růstovým cyklem, ovulací a přeměnou na luteum v těle. V atresii patří důležitá role k takovému procesu, jako je apoptóza - programovaná buněčná smrt, v důsledku čehož k úplné resorpci buněk dochází pod vlivem vlastních faktorů těla. Pokud je tento proces přerušen, je zahájen mechanismus tvorby novotvarů.

Vzhled cysty pravého vaječníku nebo vlevo je nejčastěji způsoben hormonálními poruchami v ženském těle, mechanismus výskytu cyst však dosud nebyl stanoven..

Druhy ovariálních cyst

Ovariální cysty jsou rozděleny do několika typů podle jejich původu a povahy obsahu. Je třeba mít na paměti, že cysty patřící do kategorie funkčních (cysty folikulárních a corpus luteum), ve velké většině případů, vymizí samy o sobě, aniž by vyžadovaly zásah do těla. Po objevení se takových cyst se jednoduše rozpustí do 2 až 3 měsíců a nezpůsobí úzkost..

Co způsobilo výskyt ovariálních cyst?

Zvažte běžné cysty:

Funkční ovariální cysty

Cysta corpus luteum vaječníku je druh funkční formace. Vzniká v místě, kde vajíčko po ovulaci opouští folikul. Normálně je velikost korpusu luteum 17 až 25 mm, vše, co přesahuje tuto velikost, se nazývá cystická formace nebo cysta korpusu luteum. Mohou dosáhnout průměru asi 5-6 cm. Při fyzické námaze může dojít k intenzivnímu pohlavnímu styku, krvácení v cystě nebo prasknutí její kapsle, což bude vyžadovat chirurgický zákrok, protože způsobí intraabdominální krvácení a ohrožuje život ženy. V takové situaci se objeví prudká bolest nevolnost, zvracení, ztráta vědomí.

Folikulární cysta

Tato cysta patří do kategorie funkčních formací. Tento typ ovariální cysty se nejčastěji objevuje v mladém věku v důsledku neblokované ovulace, dalšího růstu folikulu a hromadění tekutin v jeho dutině. Normálně má dominantní folikul velikost 17-23 mm a ovuluje mezi 11 a 14 dny cyklu. Pokud existuje déle, ne ovuluje a jeho velikost přesahuje stanovené - pak mluvíme o folikulární cystě (Cysta ovarii follicularis), jejíž průměr může dosáhnout 8-10-12 cm.

Paraovariální cysta

Tento typ cysty „doprovází“ vaječník, může být umístěn mezi vazy. Vyznačuje se přítomností jedné tobolky (její velikost je obvykle od 2 do 10 cm), uvnitř obsahující průhlednou tekutinu, která obsahuje malé množství proteinu. Vývoj cysty představuje asymptomatický průběh, méně bolestivé bolesti v dolním břiše. Cysta se vyvíjí pomalu, díky čemuž je možné diagnostikovat její vzhled pouze ultrazvukem nebo gynekologickým vyšetřením.

Endometriální cysta

Cysta, přímý důsledek endometriózy ve vaječnících. Jedná se o „zbloudilé endometriální buňky“, které dodržují obecné zákony regulace menstruačního cyklu. Během menstruace se buňky ničí a hromadí se v ohnisku omezeném na kapsli. V průběhu času krev zhušťuje, snižuje a může připomínat čokoládu. Mezi příznaky takových cyst patří obvykle bolestivé bolesti v podbřišku v předvečer menstruace, dyspareunie - bolest v intimním vztahu a strach z bolesti. Tyto cysty jsou benigní, ale za nepříznivých podmínek (endometriální rakovina) mohou být transformovány na maligní. Léčba je v tomto případě často prováděna rychle. Je důležité to provést včas, protože v případě zanedbání onemocnění může dojít k adhezi v pánvi, neplodnosti.

Dermoidní cysta

Taková ovariální cysta se velmi zřídka stává maligní. Představuje základy adnexálních tkání, které jsou obklopeny hustou tobolkou. Tato tobolka může obsahovat tukovou tkáň, základy zubů, kostí a vlasů. Dermoidní cysta roste velmi pomalu, avšak při dosažení velké cysty může vyvíjet tlak na sousední orgány, narušovat jejich normální fungování, způsobovat atrofii a nahrazovat fungující tkáň vaječníků.

Cytadenom (cystom)

Jejich druhé jméno jsou pravé cysty. Cytadenomy jsou jedna nebo řada komor. V závislosti na obsahu těchto komor se skutečné cysty dělí na serózní a mucinózní. Diagnóza takového vzdělání je často přímou indikací pro chirurgickou léčbu..

Příčiny ovariálních cyst

Proč ovariální cysta?

Jak již bylo zmíněno výše, příčiny ovariálních cyst nejsou zcela pochopeny. Vědci zaznamenávají významný účinek nerovnováhy v apoptóze a rovnováhu pohlavních hormonů v ženském těle. V anamnéze pacientů, kterým byla diagnostikována ovariální cysta, jsou také často zaznamenána zánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů a endokrinní choroby. Mezi další faktory vyvolávající výskyt cyst si všimněte:

 • kouření a zneužívání alkoholu;
 • nadváha nebo naopak příliš nízká hmotnost;
 • klimatická změna;
 • depresivní stavy a stres, přepracování;
 • časný nástup sexuální aktivity;
 • těžká fyzická námaha.

Příznaky a příznaky ovariálních cyst

Pokud je podezření na ovariální cystu.

Nejběžnější situací je asymptomatický průběh procesu výskytu a resorpce ovariálních cyst. Takové novotvary jsou zpravidla detekovány během ultrazvukového vyšetření nebo při pravidelných preventivních vyšetřeních. Někdy se však přítomnost cysty projevuje řadou příznaků:

 • bolení a tažení bolestí lokalizovaných v dolním břiše;
 • zvýšená bolest při pohlavním styku;
 • pocit břicha v podbřišku;
 • nefunkční děložní krvácení;
 • tlak během vyprazdňování střeva nebo močového měchýře;
 • nevolnost nebo zvracení, zvláště projevující se při fyzické námaze;
 • menstruační nepravidelnosti před amenoreou (Amenorea).

Kromě výše uvedených příznaků existuje řada příznaků vývoje cysty, při kterých by měla být naléhavá výzva k lékaři:

 • zřetelnou pečeť v břišní dutině, kterou cítíte rukama;
 • vysoká teplota (nad 38 ° C) při zachování bolesti v podbřišku;
 • acyklické krvácení z dělohy;
 • slabost, závratě, úbytek na váze, silná žízeň s nadměrným močením.

Výše uvedené příznaky mohou být příznakem prasknutí ovariální cysty. To může být skutečnou hrozbou pro život..

Ovariální cysta: video

Doktor German Gandelman o příčinách ovariálních cyst.. Zdroj - JIt Zdorovo

Diagnóza ovariálních cyst - jaké testy a studie se provádějí?

Lékař může předpokládat výskyt ovariálních cyst i při rutinním manuálním vyšetření. Pro přesnou diagnózu cysty je však vždy předepsáno ultrazvukové vyšetření. Ultrazvuk vaječníků vám umožňuje přesně určit umístění a velikost cysty, vytvořit předpoklady o jejím typu a potřebě chirurgického zákroku nebo použití konzervativní terapie. Ultrazvuk vaječníkové cysty je obvykle prezentován ve formě anechogenní formace - tmavé skvrny.

Jako další opatření pro diagnostiku ovariálních cyst používá moderní medicína:

 • laparoskopie;
 • počítačová tomografie vaječníků;
 • magnetická rezonance;
 • testy na hladinu pohlavních hormonů;
 • testy na identifikaci nádorového markeru CA-125, odrážející aktivitu procesu, předklinické formy rakoviny NOT-4;
 • Douglasova propíchnutí kapsy, které se používá pro podezření na prasknutí cysty a vnitřní krvácení.

Léčba ovariální cysty

Vzhledem k tomu, že mnoho ovariálních cyst odejde samo od sebe, pro jejich léčbu obvykle stačí normalizovat hormonální pozadí pacienta. Ošetřující lékař k odstranění cyst předepisuje na základě analýz a ultrazvuku některá hormonální léčiva nebo antikoncepční přípravky, protizánětlivé, antibakteriální terapie, fyzioterapii, enzymatická léčiva, která během několika menstruačních cyklů vedou k resorpci cyst. Pokud není pozorována resorpce ovariální cysty, je předepsána operace.

I nejneškodnější novotvary vyžadují neustálé monitorování a terapii, která zabraňuje komplikacím.

Ošetřující lékař v naléhavé situaci rozhodne o typu operace: laporotomie (otevřená) nebo laparoskopie (endoskopická), protože vyžaduje revizi orgánů a včasné zastavení krvácení.

Plánovaná operace je nejčastěji bez dalších kontraindikací prováděných laparoskopickým přístupem. Výhodou takové operace je menší trauma do přední břišní stěny, kosmetický efekt, krátké zotavovací období po operaci.

Aby byla operace odstranění ovariální cysty co nejúspěšnější, musíte se na ni řádně připravit. K tomu jsou nezbytné předběžné testy krve a moči, biochemické testy krve, testy na nepřítomnost AIDS, syfilis (syfilis), hepatitida B (hepatitida B) a C (hepatitida C), koagulace, EKG a ultrazvuk pánevních a břišních orgánů, fibrogastroduodenosskopie. kolonoskopie. Před operací se provede příprava střev.

Rozsah operace je určen typem, umístěním a průměrem sestavy. Může být omezena na loupání cysty, resekci (excizi) části vaječníku nebo úplné odstranění vaječníku.

Kromě laparoskopie je možné jmenovat břišní chirurgický zákrok k odstranění ovariální cysty s otevřením břišní dutiny. Obvykle se k takové radikální metodě přistupuje pouze tehdy, existuje-li podezření na maligní povahu ovariální cysty, přičemž velikost formace je vyšší než průměrná, trhá se a kroucuje.

Vzhledem k tomu, že vývoj ovariálních cyst je často doprovázen různými hormonálními poruchami, může být pupalkový olej použit jako pomůcka k normalizaci hormonálního pozadí, aby se snížily negativní účinky. Tento nástroj byl vyvinut odborníky farmaceutické společnosti a má potřebný balíček dokumentů a certifikátů kvality.

Alternativní léčba - jak léčit ovariální cysty s bylinkami?

Mnoho žen, které se dozvídají o přítomnosti cyst, si klade logickou otázku: jak zacházet s ovariální cystou bez operace a je to možné? Ano, v některých případech se můžete obejít bez chirurgického zákroku. V žádném případě se však nemůžete sami rozhodnout, zda potřebujete operaci nebo se můžete omezit na jiné metody. Toto rozhodnutí může učinit pouze váš poskytovatel zdravotní péče..

Navzdory skutečnosti, že tradiční léky jsou dnes nejúčinnější, je tradiční medicína také účinnou metodou léčby ovariálních cyst. Mluvíme o rostlinné medicíně - o léčbě cyst bylinkami. Sběr rostlin však působí na cystu mnohem pomaleji než lékárnické léky, takže by jim mělo věnovat více času na léčení nemoci, jako je ovariální cysta. K prvním pozitivním změnám stavu cysty obvykle dochází po několika měsících.

Ovariální cysta - není důvod k zoufalství

Pokud zaznamenáte příznaky cysty, domluvte si schůzku se svým lékařem. Obvykle lze cystu snadno vyřešit: hlavní věcí je nezdržovat začátek léčby a řídit se pokyny lékaře.

Zdroje:

 1. VLASTNOSTI TERAPIE endometrioidních ovariálních CYSTŮ. Sidorova I.S., Unanyan A.L. // Porodnictví, gynekologie a reprodukce. - 2011. - č. 1. - S. 29-31.
 2. PROBLÉMY ŘÍZENÍ PACIENTŮ S OVARIÁLNÍMI VZDĚLÁVÁNÍMI. Khayrutdinova M.R., Egamberdieva L.D. // Praktické lékařství. - 2015. - č. 4 (89). - S. 191-196.

Klinická exprese leptinu a interleukinu-6 s endometriózou vaječníků. Davydov A.I., Strizhakov M.A., Orlov O.N. // Otázky porodnictví, gynekologie a perinatologie. - 2004. - t. 4, č. 2, P. 40-46.

Ještě jednou o terminologii endometrioidních formací vaječníku. Savelyeva G.M., Solomatina A.A., Mikhaleva L.M., Pashkova A.V., Vorobyova N.N. // Porodnictví a gynekologie. - Ne. 6. - 2005. - S. 33.

Klinika, diagnostika a léčba endometriózy (studijní průvodce). Peresada O.A. // Minsk. - 2001.- S. 274.

Je možné cítit ovariální cystu

Bimanální gynekologické vyšetření je pro hodnocení stavu vaječníků zásadní. Příznaky vyplývající z fyziologických nebo patologických procesů ve vaječnících obvykle odpovídají údajům z fyzikálního vyšetření. Některá onemocnění vaječníků jsou asymptomatická, takže údaje o fyzickém vyšetření mohou být jedinou informací v první fázi vyšetření.
Pro správnou interpretaci výsledků studie je nutné znát palpační charakteristiky vaječníků v různých životních obdobích.

V premenstruačním věku by neměly být vaječníky hmatné. Pokud se jim podaří vyšetřit, měla by se předpokládat jejich patologie a mělo by být provedeno další hloubkové vyšetření..

V reprodukčním věku jsou normální vaječníky hmatné asi u poloviny žen. Mezi nejdůležitější vlastnosti patří: velikost, tvar, konzistence (pevná nebo cystická) a mobilita. U žen v reprodukčním věku, které užívají perorální antikoncepci, jsou vaječníky méně hmatné, menší a symetričtější než u žen, které tyto přípravky nepoužívají..

U pacientů v postmenopauzálním věku jsou vaječníky funkčně neaktivní, s výjimkou produkce malého množství androgenů. Vaječníky již nereagují na gonadotropní stimulaci, a proto se jejich povrchová folikulární aktivita postupně snižuje a ve většině případů se zastaví do tří let od počátku přirozené menopauzy. U žen blízkých nástupu přirozené menopauzy se častěji vyskytují zbytkové funkční cysty. Obecně platí, že hmatatelné rozšíření ovárií v postmenopauzálním období vyžaduje kritičtější posouzení než u mladých žen, protože v této věkové skupině je frekvence malignit vaječníků vyšší.

Asi 1/4 všech nádorů vaječníků v postmenopauzálním období je maligních, zatímco v reprodukčním věku je maligních pouze 10% nádorů. V minulosti byl stupeň rizika považován za tak velký, že zjištění jakéhokoli zvětšení ovárií v postmenopauzálním období (tzv. Hmatný postmenopauzální ovariální syndrom) bylo známkou chirurgického zákroku. Příchod citlivějších diagnostických metod pro vizualizaci pánevních orgánů změnil rutinu taktiky. Povinné odstranění minimálně zvětšených vaječníků u žen po menopauze se již nedoporučuje.

Pokud přirozená menopauza pacienta trvá 3 roky a transvaginální ultrazvuk odhalí přítomnost jednoduché jednokomorové cysty menší než 5 cm v průměru, může další řízení takového pacienta spočívat v opakovaných ultrazvukových vyšetřeních (včetně transvaginálních) pro sledování stavu cysty. Větší formace nebo komplexní ultrazvukové struktury se nejlépe ošetřují chirurgicky.

Funkční cysty vaječníků nejsou nádory, ale spíše normální anatomické varianty vyplývající z normální ovariální aktivity. Mohou se vyskytovat jako asymptomatické formace slepého střeva nebo mohou být doprovázeny příznaky, které vyžadují další výzkum a případně i léčbu.

Pokud ovariální folikul na konci zrání nepraskne, nenastane ovulace a může se objevit folikulární cysta. Důsledkem toho bude prodloužení folikulární fáze cyklu a v důsledku toho sekundární amenorea. Folikulární cysty jsou z vnitřní strany obloženy normálními granulózními buňkami a tekutina, kterou obsahují, je bohatá na estrogen..

Folikulární cysta se stává klinicky významnou, když dosáhne dostatečně velké velikosti, aby způsobila bolest, nebo pokud přetrvává více než jedno menstruační období. Není jasné, proč buňky granulózy lemující folikulární cysty přetrvávají i po době, kdy by mělo dojít k ovulaci, a nadále fungovat během druhé poloviny cyklu. Cysta může růst, dosahovat průměru 5 cm nebo více, a nadále je naplněna folikulární tekutinou bohatou na estrogen pocházející ze zahuštěné vrstvy Fanous buněk. Příznaky způsobené folikulární cystou se mohou projevit jako jednostranná bolest (mírná až střední) v dolním břiše a změny v charakteru menstruačního cyklu..

Ta může být výsledkem selhání následné ovulace a nadměrného množství estradiolu produkovaného uvnitř folikulu. Nadměrná estrogenní saturace těla v nepřítomnosti ovulace hyperstimuluje endometrium a způsobuje nepravidelné krvácení. Při bimanálním gynekologickém vyšetření lze detekovat jednostrannou bolestivou mobilní cystickou formaci přívěsků.

Po obdržení těchto údajů během úvodního vyšetření musí lékař rozhodnout, zda dále provést hloubkové vyšetření, a rozhodnout o léčbě. Ultrazvuk pánevních orgánů se doporučuje u pacientů v reprodukčním věku s velikostí cysty větší než 5 cm. Tato studie odhaluje jednokomorovou jednoduchou cystu bez vnitřních příznaků krve nebo měkkých tkání a zvenčí bez přerůstání. Většina pacientů nepotřebuje potvrzení ultrazvukem. Místo toho by měla být žena uklidněna a druhé vyšetření by mělo být naplánováno po 6-8 týdnech..

Jak identifikovat ovariální cystu: příznaky a příznaky

Termín “ovariální cysta” byl slyšen mnoha zástupci slabšího pohlaví. Co je to patologie? Jaké známky naznačují jeho přítomnost? Článek hovoří o tom, jak identifikovat ovariální cystu a jak se vypořádat s touto chorobou.

Vlastnosti nemoci

Patologie je nádor benigní povahy. Má tvar bubliny, uvnitř které je tekutá látka. Otázka, jak určit ovariální cystu, je důležitá, protože toto onemocnění často pokračuje bez výrazných symptomů. Některé typy takových nádorů, dosahující velkých objemů, narušují normální činnost sousedních orgánů, však vyvolávají nebezpečné komplikace. Například může dojít k prasknutí novotvaru, které je doprovázeno akutní bolestí, krvácením do břišní dutiny, peritonitidou.

Sexuální žlázy hrají důležitou roli při zajišťování stabilního fungování ženského těla. Je třeba si uvědomit, že v průběhu života zástupce slabšího pohlaví mohou vaječníky podstoupit změny, které jsou reakcí na vnější vlivy a procesy, které se vyskytují ve vnitřním prostředí. Nezhoubné novotvary se obvykle vyskytují u dívek v reprodukčním věku. Ve vzácných případech jsou cysty diagnostikovány u žen ve věku 50 let a starších..

Druhy nádorů

Existuje několik typů této patologie. Jak určit ovariální cystu a formu nemoci? Typ nádoru může být stanoven pouze ve zdravotnickém zařízení pomocí vyšetření. Symptomy patologie zpravidla nezávisí na typu novotvaru.

Existují čtyři hlavní formy cyst. Toto je pára-cévní, dermoidní, endometriální a cystadenom. Tato část popisuje hlavní rysy různých typů patologie..

Cystadenom je nádor, který má benigní charakter a pokračuje bez výrazných příznaků. Tento novotvar má kulatý tvar s elastickou texturou, uvnitř níž je epitel a slámově žlutá kapalina. Není doprovázeno vážným nepohodlím. Pokud však nádor dosáhne velké velikosti, žena zvětší objem břicha.

Nádor se zřídka transformuje na rakovinu. To však způsobuje potíže s početím. Nádor je léčen pouze chirurgicky..

Dermoidní cysta se vyskytuje u žen jakéhokoli věku. Skládá se z tkání různých typů (zuby, vlasy, chrupavka). Nádor má hustou strukturu. Léčí se chirurgicky.

V blízkosti vejcovodů se tvoří parovariální cysta. Nádor je bublina s tenkými stěnami a bezbarvým obsahem. Vyskytuje se u pacientů jakéhokoli věku. Jak zjistit cystu parního cévního typu? Ženy zaznamenávají nepohodlí v dolní části pobřišnice, nepravidelnou menstruaci, potíže s otěhotněním. Nádor je odstraněn chirurgicky.

Endometioidní cysta je tvořena v důsledku nerovnováhy hormonů. Skládá se z tkáně, která se podobá výstelce dělohy. Pacienti s takovým onemocněním si stěžují na bolesti v dolní části pobřišnice, které jsou dány do konečníku nebo třísla a zesilují se během menstruace, sexu.

Charakteristické znaky

Jak zjistit ovariální cystu doma? Patologie obvykle není doprovázena výraznými příznaky. Ve spojitosti s charakteristikami ženského těla však lze rozlišovat typické příznaky nemoci, například:

 • Nepříjemné pocity v břiše (jsou vysvětlovány kroucením nohou cysty, narušením integrity její kapsle, hnisáním nebo krvácením). Bolest může být perzistentní nebo paroxyzmální, akutní nebo bolestivá..
 • Zvýšení objemu břicha. Tento příznak je vysvětlen hromaděním tekutin v pobřišnici nebo přítomností velkého nádoru.
 • Příznaky spojené s tlakem novotvaru na těsně rozložené orgány.
 • Menstruační nepravidelnosti.
 • Obtížnost otěhotnění.
 • Nekritické dny vaginální výtok.

Změny v zažívacím traktu

Jak identifikovat ovariální cystu? Symptomy patologie se projeví několik dní před menstruací a během menstruace. Jedním ze známek možné přítomnosti nádoru je porušení funkcí gastrointestinálního traktu. U některých pacientů vyvolává novotvar pocit nadýmání a rozrušení stolice. Jiné ženy si stěžují na potíže s pohybem střev. Porušení integrity nádoru vede k těžkým nepohodlím, které je doprovázeno nevolností a zvracením..

Vylučovací systémové změny

Jak identifikovat ovariální cystu? Příznaky u žen zahrnují zhoršenou funkci močového měchýře. Jsou pozorovány potíže s vylučováním odpadních produktů. Často existuje přání navštívit toaletu. Současně žena cítí, že její močový měchýř není úplně prázdný. Tento příznak je spojen s tlakem, který nádor vyvíjí na okolní orgány..

Povaha bolesti

Jak identifikovat ovariální cystu? U této nemoci dochází k nepříjemným pocitům na levé nebo pravé straně břicha zespodu. Bolest není vždy trvalá. Velmi zřídka je to cítit na obou stranách. Během intimních kontaktů se nepohodlí zvyšuje. Někteří pacienti pociťují bolest v pánevní oblasti, kyčlích a dokonce i bederní páteři..

Jiné příznaky patologie

Jak identifikovat ovariální cystu? Nepříjemnost v oblasti mléčných žláz může naznačovat přítomnost této choroby. Hrudník se stává citlivým, dotýká se a způsobuje nepohodlí. Vzhled nádoru je doprovázen hormonální nerovnováhou. Důkazem toho je zvýšený růst vlasů na těle a obličeji, zdrsnění hlasu, zvýšení objemu klitorisu. Mnoho žen navíc čelí nevysvětlitelnému souboru nadměrných liber..

Faktory ovlivňující vývoj onemocnění

Riziko vzniku ovariální cysty se zvyšuje za následujících okolností:

 1. Nepravidelné kritické dny.
 2. Časný nástup menstruace (do dvanácti let).
 3. Neplodnost nebo léčba problémů s početí.
 4. Použití tamoxifenu (k boji proti nádoru prsu).
 5. Poruchy štítné žlázy.
 6. Chronické zánětlivé patologie.
 7. Kouření.

Hrozivé následky

Zkroucení nohou tumoru vede k narušení krevního oběhu a náhlému, prudkému zhoršení pohody. Teplota pacienta stoupá (až o 39 stupňů a více). Cítíte nevolnost, zvracení. Napětí přední břišní stěny je silné, nepohodlí při tlačení na spodní část břicha. V oblasti cysty se může vyvinout hnisavý zánět. Tento stav je velmi nebezpečný a vyžaduje operaci.

Proto musí pacient co nejdříve zavolat sanitku.

Jak gynekolog určuje ovariální cystu?

Aby se předešlo rozvoji komplikací, měla by se žena, která sama zjistila příznaky onemocnění, poradit s lékařem. Diagnóza patologie zahrnuje takové manipulace:

 • Vyšetření provedené gynekologem k detekci bolesti v dolním pobřišnici a ke zvětšení velikosti příloh.
 • Ultrazvukové vyšetření transvaginální sondou.
 • Propíchnout. V přítomnosti komplikací je nutné určit přítomnost tekutiny nebo špinění v pobřišnici.
 • Diagnóza s laparoskopem.
 • Laboratorní testy biologického materiálu (krev, moč).
 • CT (k objasnění typu novotvaru).

Ultrazvuková diagnostika

Jak zjistit, která cysta na vaječníku? Patologie pomáhá identifikovat ultrazvuk orgánů reprodukčního systému. V diagnostice patologie hraje tato studie důležitou roli. Soubor příznaků u benigních novotvarů je obvykle totožný a údaje z vyšetření gynekologa neposkytují přesné informace. Specialista eliminuje přítomnost zánětlivých procesů a odhaluje typ nádoru pomocí ultrazvuku. Jak určit ovariální cystu ultrazvukem?

Hlavní známkou jeho přítomnosti je v projekci genitální žlázy tekutý novotvar. Pacienti by si měli pamatovat, že taková diagnóza se provádí pátý nebo sedmý den menstruačního cyklu..

Terapie

Léčba nádoru může být prováděna operativně nebo konzervativně. Vše záleží na typu onemocnění, jeho závažnosti, přítomnosti nebo nepřítomnosti komplikací. Někdy se stav ženy dokáže obejít bez chirurgického zákroku. Pacientovi jsou předepsány protizánětlivé léky a hormony..

Při absenci účinku léků nebo v případě komplikací je nutný chirurgický zákrok. V moderní medicíně je laparoskopie široce používána. Tato metoda umožňuje uložit značné množství tkáně a nenarušit reprodukční funkce. Rehabilitace po tomto postupu obvykle netrvá příliš dlouho. Pacient by měl vést zdravý životní styl, odmítat fyzické přetížení, užívat léky předepsané lékařem.

Ovariální cysty

Ovariální cysta je benigní novotvar, který se vyvíjí přímo v tkáních vaječníků nebo v epididymis. Je to dutá kapsle naplněná uvnitř tekutinou (krev, serózní tekutina atd.). Cysty vaječníků lze detekovat u pacientů jakéhokoli věku. V 15% případů jsou tyto novotvary diagnostikovány během menopauzy (v prvních 5 letech). Někdy jsou ovariální cysty detekovány iu novorozenců. Tato patologie se však vyvíjí hlavně u žen v reprodukčním věku. Takové novotvary jsou často diagnostikovány u žen s menstruačními nepravidelnostmi, i když se mohou vyvinout v normálním průběhu..

Druhy ovariálních cyst

Ovariální cysty jsou:

 • levostranné (vyskytují se na levém vaječníku);
 • pravostranný (na pravém vaječníku);
 • oboustranný (okamžitě se vyvíjí na obou vaječníku).

Takové novotvary se také dělí na tyto typy:

 • jednoduchá komora (představuje dutinu bez příček);
 • vícekomorový (rozdělený vnitřními částmi).
 • Malý - až 2,5 cm. V počátečních stadiích nádoru jsou miniatury a nemají žádné nohy.
 • Velké - více než 5 cm. Kapsle se postupně zvyšuje v důsledku zvýšení množství kapaliny v ní. Její noha se tvoří (cysta se vizuálně podobá houbě).

Ovariální cysty, které vypadají jako nádor pouze ve vzhledu (tj. Nejsou to doslova nádory) a vznikají v důsledku hromadění tekutin uvnitř jedné nebo druhé formace dutiny, se nazývají retence. Rostou výhradně díky prodloužení stěn kapsle (ke kterému dochází, když se zvyšuje množství kapaliny uvnitř). K růstu tkáně nedochází.

Retenční cysty nemají sklon k malignitě (degenerace na rakovinné nádory) a dělí se na následující odrůdy:

 • Folikulární (diagnostikováno u 73% všech případů retenčních cyst). Nejčastěji se vyskytují v přítomnosti drobných hormonálních poruch. Za normálních podmínek vajíčko zraje uvnitř ovariálního folikulu. Pak folikul praskne, vejce vyjde a pohybuje se vejcovody. Pokud dojde k nějaké poruše, nedochází k prasknutí folikulu. Vejce zůstává uvnitř. Poté se v místě tohoto folikulu vyvine novotvar. Pokud se vytvořilo několik folikulárních cyst, nazývá se tento patologický stav polycystickým vaječníkem.
 • Cysty Corpus luteum (luteální). Po uvolnění vajíčka se na místě prasklého folikulu vytvoří žluté tělo - druh vnitřní sekreční žlázy, která produkuje ženský pohlavní hormon progesteron. Tělo se tedy připravuje na možné těhotenství. Pokud k oplodnění nedochází, potřeba corpus luteum zmizí a postupně ustupuje. Menstruace začíná. V některých případech, kdy nedochází k těhotenství, luteum corpus luteum nezmizí a na jeho místě se vytvoří cysta..
 • Endometrioid. Vyskytují se s endometriózou, uvnitř naplněné hnědou tekutinou (menstruační krev). Endometrium je vnitřní sliznice dělohy (v případě těhotenství je k ní připojeno oplodněné vajíčko). Během menstruačního cyklu v něm dochází ke změnám. V první polovině cyklu pod vlivem zvýšené hladiny estrogenu endometrium roste a zahušťuje. Současně vajíčko zraje ve vaječníku. Uprostřed cyklu opouští folikul. Pokud k oplodnění nedochází, hladina ženských hormonů v těle klesá zpět a horní vrstva endometria je odmítnuta a vystupuje spolu s menstruační krví. Na začátku dalšího menstruačního cyklu se endometrium aktualizuje. V případě hormonální nerovnováhy endometrium začíná přesahovat dělohu a proniká do jiných tkání a orgánů. Tento patologický stav se nazývá endometrióza. Endometioidní cysta se může vyvinout, když se endometioidní tkáň objeví na povrchu vaječníků. Z tkáně se vytvoří tobolka, která se během menstruace naplní krví. Krev v průběhu času zhoustne a zhnědne, takže endometioidní cysty se také někdy nazývají čokoláda.
 • Tecalutein. Vznikají z folikulů s přebytkem hCG (chorionický gonadotropin) v nich během cystického smyku (abnormality vývoje vajíčka během těhotenství) nebo přítomností choriokarcinomu (maligního nádoru). Cysty tecaluteinu jsou ve většině případů bilaterální (vyskytují se na obou vaječnících).
 • Paraovarial. Vyvíjejí se z tkání připojeného vaječníku (vaporovarium, základní orgán skládající se z mnoha malých nefunkčních kanálů) v důsledku hromadění tekutiny v kanálu parovaria. Tyto cysty se nacházejí mezi vaječníkem a vejcovodem. Obvykle jsou jednokomorové.

Protože folikulární a luteální cysty vznikají v důsledku narušení procesu výstupu vajíčka z folikulu, nazývají se také funkční. Jsou náchylní k vlastní absorpci během 1-3 menstruačních cyklů. Samy však nezmizí ve všech případech, proto by během této doby (v době, kdy se má cysta rozpustit) měl být pacient pod dohledem lékaře.

Pokud dojde k krvácení v dutině funkčního novotvaru, transformuje se na hemoragickou cystu naplněnou krví nebo krevními sraženinami. Je nebezpečná, protože existuje vysoké riziko jejího zlomení.

Existují také cystomy - skutečné benigní nádory, často vícesložkové. Uvnitř jsou, stejně jako retenční cysty, naplněny tekutinou, ale růst tkání v nich již probíhá a mohou být maligní (transformovat se na rakovinné nádory).

Cysty zahrnují:

 • Cystadenom (epiteliální nádor vaječníků, je tvořen z tkání epidermis). V závislosti na povaze obsahu se rozlišují serózní (hladké cysty se serózní tekutinou), mucinózní (s obsahem sliznice) a serózní-papilární (s papilárním povrchem a serózním obsahem) cysty.
 • Dermoidní cysta. Patří do třídy teratoidních nádorů. Příčinou tvorby teratoidů je porušení embryonálního vývoje. Dívka se již narodila se zárodkem dermoidní cysty ve tkáni vaječníků. Takové novotvary však rostou pomalu a do jisté míry je nelze detekovat ani v důsledku ultrazvuku, ani při gynekologických vyšetřeních. Obvykle jsou diagnostikovány v dospívání (hormonální výbuchy začínají růst rychleji) nebo později. Dermoidní cysta je kapsle, ve které jsou různé tkáně těla - tuk, kosti, vlasy, chrupavka a dokonce i zuby. Dermoidní cysta je tvořena exodermem - embryonálním embryem.

Příčiny výskytu

Mezi hlavní důvody vzniku ovariálních cyst patří procesy vedoucí ke zpomalení odtoku a zadržování žilní krve v pánevních orgánech:

 • hormonální poruchy;
 • zánětlivé onemocnění pánve.

Riziko novotvarů se zvyšuje o:

 • endokrinní patologie (například selhání funkce štítné žlázy);
 • nepravidelný menstruační cyklus;
 • obezita;
 • užívání hormonálních léků (pro antikoncepci nebo při přípravě na IVF);
 • chronická zánětlivá onemocnění močového měchýře a střev;
 • kouření;
 • potraty
 • některé léky předepsané pro maligní nádory mléčných žláz;
 • vrozené vady tkáňového vývoje;
 • příliš brzy na začátku menstruace (až 11 let);
 • stres
 • chirurgie reprodukčního systému.

Rovněž se zvyšuje riziko vzniku novotvarů u pacientů, u kterých byla dříve diagnostikována cysta..

Příznaky

V některých případech cysty (zejména funkční) nevykazují žádné příznaky. Proto je důležité pravidelně provádět preventivní návštěvy u gynekologa (1-2krát ročně).

Specifické příznaky závisí na typu cysty a její rychlosti růstu. Bolestivé pocity jsou pozorovány na straně, na které je umístěn novotvar (vpravo, vlevo nebo okamžitě na obou). Nemoc se může projevit příznaky jako:

 • bolesti při kreslení nebo bolesti (nebo pocit plnosti v podbřišku), zintenzivnění při pohlavním styku, fyzické námaze, močení nebo menstruaci;
 • menstruační nepravidelnosti (menstruace chybí nebo se prodlužuje jejich doba);
 • neplodnost;
 • zvýšení břicha (pokud je cysta velká);
 • špinění z pochvy;
 • zvýšené močení, zácpa (s růstem cysty a v důsledku toho komprese vnitřních orgánů);
 • hrudka (kterou lze cítit) v dutině břišní.

Mezi další příznaky (mohou se objevit kromě výše uvedených) patří:

 • zvýšený menstruační průtok;
 • neustálá silná žízeň;
 • prudké snížení nebo zvýšení hmotnosti bez objektivních důvodů;
 • poruchy krevního tlaku;
 • růst vlasů v obličeji;
 • zvýšení tělesné teploty (z 38 stupňů a více);
 • nevolnost, zvracení.

Možné komplikace

Při absenci léčby a progresivním růstu ovariálních cyst se mohou vyvinout následující komplikace:

 • Hemoragie do cystové dutiny a následná transformace funkčního novotvaru na hemoragickou;
 • Zkroucení nohou cysty. S neúplným kroucením (postupným, 90 - 180 stupňů) dochází k narušení krevního oběhu, ztrátě pohyblivosti cysty, tvorbě adhezí. S úplnou (akutní) torzí (360 stupňů) může dojít k nekróze (smrt tkáně), což vede k rozvoji peritonitidy (zánět pobřišnice). Jedná se o nebezpečný stav, kdy by lékařská péče měla být poskytnuta okamžitě. Kompletní zkroucení nohou cysty se projevuje příznaky, jako je pokles krevního tlaku a zvýšení tělesné teploty, nevolnost a zvracení, průjem nebo zácpa, ostré paroxysmální bolesti v dolním břiše, vyzařující do dolní části zad nebo nohy.
 • Roztržení stěny cysty (může vést k rozvoji peritonitidy). Pacient cítí silnou jednostrannou bolest v dolním břiše (v závislosti na poloze novotvaru). Břišní stěna je napjatá. Může dojít k zácpě. Roztržení cysty může nastat v důsledku poranění břicha, fyzické námahy, pohlavního styku, zánětlivých onemocnění pánve, hormonální nerovnováhy, torze cysty.
 • Intraabdominální krvácení (může se vyskytnout při prasknutí novotvaru).
 • Neplodnost.

Diagnostika

Nejprve gynekolog sbírá anamnézu a provádí obecné a gynekologické vyšetření. Poté jsou předepsány následující studie:

 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • radiografie, počítačová tomografie;
 • těhotenský test nebo krevní test na hCG (k vyloučení mimoděložního těhotenství);
 • obecné testy krve a moči.

Možná budete potřebovat:

 • krevní testy na nádorové markery;
 • laparoskopické vyšetření s biopsií (během níž lze cysty léčit současně);
 • krevní test na hormony (k identifikaci příčin cyst).

V případě souběžných onemocnění (endokrinní, zánětlivé patologie vnitřních orgánů) může být vyžadována pomoc příslušných odborníků: endokrinolog, gastroenterolog, urolog, terapeut atd..

Léčba

Léčba cyst může být konzervativní nebo chirurgická. V přítomnosti funkčních novotvarů lze použít taktiku čekání a vidění, ale pacient je pod neustálým dohledem lékaře, aby se vyhnul komplikacím.

Konzervativní terapie zahrnuje jmenování hormonálních léků. Pokud během 2-3 měsíců nebudou pozorovány požadované výsledky léčby, provede se operace (cystektomie), během níž se cysta odstraní a snaží se co nejvíce zachovat ovariální tkáň.

Existují dva typy cystektomie:

 • Laparotomie (tradiční). V břišní stěně se provede řez, kterým se získá přístup k vaječníku. Místa cysty a patologické tkáně jsou odstraněna a potom je řez proveden šitím. Jedná se o traumatickou operaci s poměrně dlouhou rehabilitační dobou. Proto je v současné době tato metoda zřídka využívána, zejména v přítomnosti obrovských cyst, adhezí, malignity nebo ruptury novotvaru..
 • Laparoskopické Chirurgický zásah se provádí bodovými řezy v břišní stěně pomocí laparoskopického zařízení. Během operace je oxid uhličitý čerpán do břišní dutiny pro nejlepší výhled. Nejprve se cysta otevře, poté se odstraní její obsah a poté se odstraní prázdná kapsle. Může být také provedena vaskulární elektrokoagulace (kauterizace proudem). Laparoskopická chirurgie je méně traumatická než klasická, doba zotavení po ní je mnohem kratší, ale ve všech případech není zobrazena. Provádí se s malými cystami, bez purulentních procesů a změn ve funkci příloh.

Laserové odstranění ovariální cysty je formou laparoskopické chirurgie. Provádí se pomocí laserových paprsků, nikoli skalpelu..

V některých případech (se zvláště velkými cystami, vysokým rizikem rozvoje rakoviny, rozsáhlými zánětlivými procesy ve vaječníku) nemusí cystektomie poskytnout požadovaný výsledek. Poté se konají:

 • Ovariální resekce. Operace, při které se kromě odstranění cysty odstraní také ovariální tkáň.
 • Ovariektomie Cysta je odstraněna spolu s vaječníkem..
 • Adnexektomie Odstraňuje se nejen vaječník, ale také vejcovod.

Prevence vaječníkových cyst

Prevence cyst a ovariálních cyst zahrnuje:

 • Zdravý životní styl (správná výživa, nedostatek špatných návyků, pravidelná fyzická aktivita).
 • Použití antikoncepčních metod k zabránění nežádoucího těhotenství a v důsledku toho k potratu.
 • Normalizace hmotnosti.
 • Včasná léčba gynekologických a jiných zánětlivých onemocnění.

Pokud máte menstruační cyklus, měli byste co nejdříve kontaktovat svého gynekologa. Důležité jsou také pravidelné preventivní prohlídky - nejméně 1-2krát ročně.

Jak zjistit přítomnost ovariální cysty

Na tvorbě tohoto článku se podílel náš zkušený tým editorů a vědců, který jej testoval na přesnost a úplnost..

Počet zdrojů použitých v tomto článku: 15. Jejich seznam najdete v dolní části stránky..

Tým správců obsahu wikiHow pečlivě sleduje práci editorů, aby zajistil, že každý článek splňuje naše vysoké standardy kvality..

Cysta je obecný pojem pro uzavřenou formaci naplněnou polotekutou látkou, plynem nebo kapalinou. Cysty jsou mikroskopické a poměrně velké. Většina ovariálních cyst se tvoří během měsíční ovulace. Vyskytují se bez jakýchkoli známek nebo příznaků a zpravidla jsou naprosto neškodné. [1] X Důvěryhodný zdroj Úřad pro zdraví žen v USA Přejít na zdroj Naučte se, jak detekovat ovariální cysty a co byste měli dělat?.

Jak rozpoznat ovariální cystové příznaky?

Zdravé ženské tělo funguje jako hodiny, ale pod vlivem některých důvodů selhává koordinovaná práce orgánů. Jedním z důvodů, který může vést k porušení pravidelnosti menstruace, je cysta vaječníků.

Co je to ovariální cysta?

Cysta na vaječníku je zaoblený benigní nádor ve formě dutiny obsahující čirou sekreční tekutinu. Tyto bubliny se mohou objevit jak v samotném vaječníku, tak na jeho povrchu.

Většina nádorů zmizí bez léčby v několika cyklech menstruace. Existují však cystické dutiny, které se nerozkládají, ale hromadí tekutinu a rostou a dosahují průměru 20 cm.

Nejčastěji se u žen v produktivním věku vyvíjí patologie. Po menopauze je pravděpodobnost funkční cysty téměř minimální. Výjimkou jsou vrozené formace, které lze nalézt v každém věku.

S výjimkou nepravidelných a bolestivých období se ovariální cysta nijak neprokazuje. Ženy se o své existenci dozvěděly náhodou při lékařském vyšetření. Takové dutiny často narušují početí a jsou detekovány během vyšetření k identifikaci příčin neplodnosti..

Ale cysta není vždy neškodná. Roste a zanícuje, dává silnou bolest, stlačuje vnitřní orgány, porušuje obvyklý rytmus života. Pokud dutina praskne nebo se otočí, pak hrozí krvácení, peritonitida a chirurgický zákrok.

Druhy ovariálních cyst

Cysta se může tvořit vpravo, vlevo a obě vaječníky najednou. Je možný výskyt několika cystických formací a poté je diagnostikována polycystóza..

Cysta může nastat kvůli poruchám v procesu zrání folikulů. Jedná se o folikulární, hemoragickou, luteální (corpus luteum) cystu. Taková formace je náchylná k resorpci a při správné terapii se snadno vyléčí..

Nefunkční formace sestávající ze změněných tkání (dermoid, endometriální tumor) nejčastěji vyvolávají komplikace a obvykle se odstraní po detekci.

Cysta Corpus luteum

Během ovulace se zdravý folikul, uvolňující vajíčko, promění v žlázu (corpus luteum), produkuje hormon a poté zemře. Pokud je proces narušen, folikul pokračuje v hromadění tekutin a roste. To vytváří cystu corpus luteum.

Tento druh se často vyskytuje v důsledku hormonálních změn po užití přípravku Postinor nebo léků ke stimulaci ovulace. Také luteální cysta se může vyvinout ze zneužívání nízkokalorických diet.

Znaky tohoto typu vzdělávání jsou selhání měsíčního cyklu a bolestivost ve tříslovém regionu.

Patologie obvykle prochází několika cykly menstruace.

Folikulární cysta

Folikulární cysta je jednou z nejčastějších odrůd benigních ovariálních mas. Je tvořen z zralého folikulu s narušeným procesem ovulace a výstupu z vajíčka.

Vzdělávání probíhá pouze v jednom z vaječníků a nedegeneruje na maligní.

Nezanedbatelná velikost folikulární cysty je doprovázena nepravidelnými periodami, krvavým mazancem a bolestivostí mezi cykly.

Větší velikosti se cítí díky vysoké teplotě, bolesti v podbřišku během aktivního sexuálního styku a fyzické aktivity.

Folikulární tumor se objevuje v důsledku hormonálních změn způsobených těhotenstvím, lékovou terapií neplodnosti a použitím antikoncepce..

Zánětlivé procesy v orgánech reprodukčního systému, které vznikly v důsledku chirurgického zákroku, infekce, poruch oběhu, také ovlivňují vývoj cyst..

Takové nádory mohou být také vrozenou anomálií. To se stane, pokud matka během těhotenství nebo porodu změnila hormonální hladiny. V polovině případů vrozená folikulární cysta zmizí dva měsíce po narození.

Hemoragická cysta

Skořápka cystické formace je pronikána mnoha kapilárami a v důsledku sexuálního styku nebo intenzivní námahy může dojít ke krvácení do samotné dutiny cysty. Objeví se hemoragická cysta plná krve nebo sraženin.

Endometriální cysta

Endometrilové buňky, které padly na povrch vaječníků, s každým cyklem menstruace začnou rychle růst a hromadit krev v sobě. Tyto zarostlé buňky s obsahem potemnělé krve jsou endometriální cysta.

Tento typ vzdělání se objevuje častěji u žen bez mučení v produktivním věku..

Endometioidní cysta je diagnostikována pomocí zobrazování magnetickou rezonancí nebo ultrazvukem, což umožňuje odlišit ji od dermoidního a luteálního nádoru. Vyžaduje se také onkologické vyšetření krve..

Symptomatické příznaky patologie se projevují formou drobných špinění v intervalech mezi menstruací, bolestí, zhoršením pohlavním stykem nebo zvýšeným stresem. Neúspěšné pokusy o otěhotnění lze také přičíst příznakům endometriálního nádoru.

Dermoidní ovariální cysta

Dermoidní ovariální cysta vypadá jako oválný, méně často zaoblený novotvar se zesílenou membránou a obsahující slizovitou tekutinu s částmi vlasů, tuku, zubů.

Tuto patologii lze zjistit v jakémkoli věku, ale častěji se s ní po menopauze setkávají dospívající a ženy. Ve většině případů je dermoidní dutina vrozenou anomálií a tvoří se v době nitroděložního vývoje..

Takový nádor se vyvíjí v průběhu let a obvykle zůstává bez povšimnutí, dokud nedosáhne působivé velikosti..

Pak jsou tu takové známky:

 1. Porucha střevní motility
 2. Časté močení, doprovázené bolestí a pocitem pálení
 3. Těžkost a bolest v dolní části břicha.
 4. Může být pozorováno zvýšení břicha..
 5. Dermoidní cysta nemá žádný vliv na menstruační cyklus.

Pokud se formace zapálí, pak žena slabne, v dolním břiše je akutní bolest a začíná horečka.

Paraovariální cysta

Z tkáně přívěsu vzniká paraovarová cysta a nachází se mezi vaječníkem a děložní trubicí. Jedná se o vrozenou anomálii a vyskytuje se u dospívajících a žen ve věku 25 až 40 let..

Charakteristickým rysem této formace je neschopnost dutiny rozeznat se, ale také paravariální cysta nemůže degenerovat na rakovinový nádor..

Malý novotvar, který zpravidla nevyvolává bolest, se nezpracovává. Velká cysta by měla být odstraněna laparoskopicky..

Delší expozice ultrafialovým paprskům a zneužívání horkých lázní mohou vyvolat zvětšení paravariálního nádoru..

Cysta pravého vaječníku

Cystická hmota v pravém vaječníku se může objevit v důsledku chirurgického zákroku, když je odstraněn dodatek a je charakterizována výskytem následujících příznaků:

 • nedostatečný výdej moči s častým nutkáním;
 • vzhled bolesti břicha na pravé straně;
 • sekrece krve mezi cykly;
 • zvýšený tón přední břišní stěny.

Cysta levého vaječníku

Přítomnost cystického nádoru na levém vaječníku může být určena přítomností takových příznaků:

 • pocit těžkosti v břišní dutině;
 • bolest na břiše vlevo;
 • marné cesty na záchod;
 • krev a bolest v polovině cyklu;
 • rozvíjení plnosti.

Zánětlivá onemocnění střev může vyvolat výskyt dutiny v levém vaječníku.

Proč se vyskytuje ovariální cysta??

Důvod vzniku cystických dutin ve vaječnících nebyl dosud plně studován, ale nejčastěji se patologie objevuje pod vlivem faktorů, jako jsou:

 • hormonální změny se zvýšenou tvorbou mužských hormonů;
 • onemocnění endokrinního systému;
 • dědičné faktory;
 • vrozená anomálie;
 • poškození břišní dutiny v důsledku chirurgických zákroků nebo zranění;
 • zánětlivé procesy nebo infekce orgánů reprodukčního systému;
 • nízká odolnost vůči infekcím;
 • narušil přísun krve do pánevních orgánů.

Rizikové faktory

Patologie jsou náchylnější k ženám v reprodukčním věku. S nástupem menopauzy riziko nádorů prudce klesá.

Největší pravděpodobnost vývoje nádoru ve vaječnících je pozorována v přítomnosti následujících důvodů:

 • časná puberta;
 • použití tamoxifenu k léčbě onkologie;
 • nadváha;
 • selhání hormonálního systému;
 • nepravidelnost měsíčního cyklu;
 • prodloužené psychologické přetížení;
 • anamnéza neplodnosti, ukončení těhotenství nebo cysty;
 • špatné návyky a sedavý životní styl.

Příznaky vaječníkových cyst

Přítomnost ovariální cysty se pro ženu stává skutečným překvapením, protože mnozí neměli podezření na patologii, která se v nich vyvinula před náhodným lékařským vyšetřením. Významné příznaky naznačující výskyt patologie se skutečně začnou pozorovat pouze se zvětšováním velikosti dutiny. Většina cyst se vyvíjí nepostřehnutelně.

U útvarů malé velikosti se objevují následující příznaky:

 • menstruace se stává nepravidelnou a bolestivou;
 • uprostřed cyklu se může objevit bolest a může se uvolnit krev;
 • zvyšuje se močení;
 • je pozorována bolest v slabinách během fyzické a sexuální aktivity;
 • tlusté břicho.

Pokud nebudou opatření přijata včas, situace se zhorší a objeví se takové děsivé příznaky:

 • těžká období;
 • silná bolest v podbřišku;
 • celková slabost a horečka;
 • neukojitelná žízeň a sucho v ústech;
 • časté močení;
 • je pozorován růst vlasů v obličeji.

Kroucení ovariálních cyst

Zvětšený cystický vak se může otáčet kolem své osy. Torze 360 ​​stupňů se nazývá úplná a půl otáčky se nazývá neúplná. Částečné nebo úplné zkroucení nohou zabraňuje prokrvení nádoru, což způsobuje jeho nekrotizaci a zánět sousedních orgánů (střeva, přívěsky, děloha a vejcovody)..

Důvody vzniku takové komplikace mohou být:

 1. Jakýkoli náhlý pohyb.
 2. Poranění břicha.
 3. Oslabené břišní svalové stěny.
 4. Dlouhé cysty.
 5. Prodloužený přetečení močového měchýře nebo střev.
 6. Období těhotenství.
 7. Náhlá ztráta hmotnosti.
 8. Střevní problémy.

Příznaky cystického kroucení

Příznaky obou typů kroucení na noze vaku se liší pouze intenzitou projevu. S úplným otočením nádorové nohy je projev bolesti výraznější.

Twist lze určit těmito projevy:

 • v dolním břiše se vyskytuje nesnesitelná bolest, vyzařující na záda, konečník, perineum nebo nohu;
 • horečka se objevuje v kombinaci se studeným potem;
 • kůže bledá, zeslabení slabosti;
 • vyschnout v ústech a neustále žíznit;
 • mohou se objevit záchvaty zvracení, nadýmání, zácpa;
 • bušení srdce;
 • mohou být pozorovány kapky krve.

Roztržení ovariální cysty

Pokud cysta není detekována včas, tekutina se v ní stále hromadí a neoplasma se výrazně zvětšuje v průměru. Pod vlivem vnějších faktorů skořepina dutiny nevydrží a trhá se.

 1. K tomu může dojít v důsledku tlaku nebo nárazu do peritoneální dutiny..
 2. Vzpírání, časté hluboké ohýbání nebo skákání, jedním slovem, nadměrné zatěžování během fyzické aktivity může způsobit mezeru..
 3. Dalším přispívajícím faktorem je sexuální kontakt..

Příznaky

Příznaky, které doprovázejí poškození stěn cysty, jsou velmi intenzivní a nezůstávají bez povšimnutí.

Poté, co jste pocítili charakteristické znaky apoplexie (mezera ve vzdělávání), měli byste naléhavě zavolat záchranný tým:

 • ostrá bolest v oblasti břicha nebo třísel;
 • rostoucí slabost;
 • arytmie
 • zvýšení teploty na 38-39 stupňů;
 • vzhled krve z pochvy.

Pokud folikulární cysta začne prasknout, bolest je bolestivá a šíří se do konečníku. Teplo může chybět, ale objevuje se migréna.

Apoplexie corpus luteum je doprovázena zvracením a bolest postupně zesiluje. Ruptura dermoidní nebo endometriální cysty je zvláště nebezpečná, protože vše, co bylo uvnitř dutiny nádoru, vstupuje do pobřišnice. Teplota prudce stoupá na 39 stupňů. Při silné bolesti se často může objevit mdloby..

V důsledku intraabdominálního krvácení poklesne tlak a spodní polovina břicha se namodralá.

Tato situace vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Diagnostika a analýza ovariální cysty

Pokud existuje podezření na vývoj ovariálních cyst, je předepsán komplex diagnostických studií:

 1. Gynekologické vyšetření v kombinaci s anamnézou.
 2. Klinické studie moči a krve pomáhají detekovat zánětlivé procesy a okultní krvácení.
 3. Krevní test na nádorové markery k určení pravděpodobnosti onkologie.
 4. Mimoděložní těhotenství je pomocí testu vyloučeno.
 5. MRI a ultrazvuk jsou prováděny pro detekci cystické tvorby a stanovení typu cysty..
 6. V obtížných případech je předepsána punkce k detekci krve obsažené v pobřišnici.
 7. Výzkum s laparoskopem. V průběhu postupu lze cystu odstranit.

Na základě analýzy pacientových stížností a výsledků vyšetření se rozhoduje o proveditelnosti lékové terapie nebo o potřebě chirurgického zákroku.

Mohu otěhotnět s ovariální cystou?

Pokud cystická formace na vaječníku patří mezi funkční typy nádorů (cysta corpus luteum, folikulární) a neexistuje tendence ke zvětšení velikosti, je těhotenství možné. Existuje dokonce možnost, že se taška dokáže vyřešit sama.

Ale vzhledem k riziku komplikací během těhotenství je lepší plánovat početí po odstranění novotvaru. Bude to bezpečnější pro ženu i pro plod..

Ovariální cysta během těhotenství

Těhotné ženy s ovariálními cystami jsou pečlivě sledovány lékařem a pravidelně podstupují ultrazvukové vyšetření, aby sledovaly stav nádorů..

Během těhotenství často dochází ke komplikacím ve formě kroucení nohou cystického nádoru nebo poškození cystové membrány, což je indikace pro chirurgický zákrok.

Pokud během pozorování cysta nezmizí, ale naopak se zvětšila ve velikosti přes 8 cm nebo při analýzách bylo zaznamenáno vysoké množství onkomarery CA-125, je učiněno rozhodnutí o odstranění patologické formace.

Operace se provádí nejdříve 4 měsíce těhotenství, aby nedošlo k přerušení. Při významné velikosti vaku se provádí laparotomie s excizí břišní stěny. Pokud jsou nádory malé, použije se laparoskopie a cysta se odstraní vpichem do břišní dutiny. Poté je vzorek obsahu dutiny podroben histologické studii.

Léčba ovariální cysty

Existují dva způsoby léčby cyst vaječníků:

Medikační metoda

Pokud není potřeba urgentní odstranění patologické dutiny vaječníků a nádor se nezvětší, použije se léčba cystických formací léky.

Terapie může zahrnovat léky pro zmírnění zánětu a zmírnění symptomů. Obvykle předepsané:

 1. Antispasmodics (Baralgin, No-spa).
 2. Protizánětlivé léky.
 3. Léky zvyšující imunitu.
 4. Hormony obsahující drogy (Danol, Duphaston, Gestrinon).

Fyzioterapeutické procedury se aktivně používají:

 1. Laserová terapie
 2. Magnetoterapie
 3. Bahenní zábaly.
 4. Ultrafonoforéza
 5. Vany s léčivými infuzemi.
 6. Douching

Kromě toho je dovoleno uchýlit se k receptům tradiční medicíny.

Během léčby se provádí pravidelné monitorování stavu dutiny pomocí ultrazvuku.

Odstranění cysty vaječníků

Indikace pro chirurgický zákrok jsou:

 • nedostatek výsledků léčby drogami;
 • velká cysta a její pohyblivost;
 • polycystický
 • syndrom těžké bolesti;
 • plánované těhotenství nebo neplodnost v důsledku vývoje cystického nádoru;
 • cysta představující nebezpečí degenerace do maligního nádoru (dermoid, endometrioid, mucinózní);
 • praskající cysta, její zánět nebo kroucení nohou.

K odstranění nádoru může dojít bez excize břišní stěny pomocí laparoskopické sondy - laparoskopie. Používá se také břišní chirurgie - laparotomie.

Rutinní laparoskopie

Koná se na začátku měsíčního cyklu. Tato operace obvykle netrvá mnohem déle a trvá přibližně 30 minut. Po anestezii se v břišní dutině pacienta provede několik vpichů o průměru 0,5 až 1,5 cm.

Prostřednictvím otvorů v pobřišnici se vstřikuje oxid uhličitý a zavádí se laparoskopická sonda vybavená kamerou. Poté se odstraní obsah nádoru a jeho membrány. Následně se odebrané cystové tkáně podrobí histologickému vyšetření..

Po operaci je pozorován 10denní odpočinek v posteli. V budoucnu se ženě doporučí dodržovat správnou výživu a na měsíc, aby se zabránilo intenzivní fyzické námaze a pohlavnímu styku..

Laparotomie

Používá se pro velké velikosti nádoru nebo v případě prasknutí cystové membrány a odtoku obsahu do břišní dutiny. Mezi indikace laparotomie patří maligní nádor, hnisavá cysta a adheze v dutině břišní.

Tato operace vyžaduje disekci přední břišní stěny a trvá 1 až 4 hodiny, v závislosti na složitosti případu. Provádí se v celkové anestezii..

Situace během operace:

 1. V procesu laparotomie lze odstranit pouze nádor - cystektomii.
 2. V případě potřeby se spolu s cystou odstraní postižená část vaječníku - klínová resekce.
 3. Pokud nelze vaječník zachránit, je zcela odstraněn - ovariektomie.
 4. Pokud je cysta maligní, je nutné excitovat nejen vaječníky, ale i dělohu a tkáně v okolí - hysterektomii.

Laserové odstranění cysty

Toto je méně ochromující metoda, ale není vhodná pro všechny pacienty. Tento zásah je stejná laparoskopie, ale namísto vyříznutí cysty je laserem paprskem kauterizován. U této metody nedochází ani ke krvácení. Místo laseru může být použit elektrický proud..

Enukleace

K vylíhnutí cystického nádoru dochází během laparotomie. Vak je excidován bez poškození stěn cysty a okolních tkání. Takže je odstraněna pouze nezhoubná hmota.

Punkcí odstraní malou dutinu cysty vaginou.

Je možné vyléčit cystu bez operace?

V mnoha případech jsou folikulární cystické formace schopny samostatně rozlišit v několika menstruačních cyklech..

Účinnou metodou eliminace patologie je jmenování hormonální léčby pomocí léků obsahujících progesteron nebo perorální antikoncepci. Taková hormonální terapie by měla být prováděna po dobu nejméně šesti měsíců.

Podpůrným účinkem může být i domácí lék ve formě mastí a léčivých tinktur z léčivých bylin, včelařských produktů, olejů a také použití tamponů s medem, cibulovou šťávou nebo aloe..

Všechny tyto metody by měly být použity pouze po konzultaci s gynekologem..

Co je nebezpečná cysta na vaječníku?

Neošetřená rostoucí ovariální cysta může způsobit mnoho komplikací:

 • kroucení nohou, což vede k nekróze nádoru;
 • poškození stěn cysty, které má za následek krvácení a peritonitidu;
 • narušení menstruačního cyklu;
 • vytváření adhezí v břišní dutině;
 • hormonální změny;
 • neplodnost
 • degenerace na maligní nádor.

Menstruační cyklus je porušován častěji na pozadí vývoje folikulárního nádoru a cysty corpus luteum. Mohou se objevit zpoždění různého trvání a mohou být doprovázeny bolavými bolestmi, otoky mléčných žláz. Měsíčně, obvykle velmi hojně.

Neúspěšné pokusy o otěhotnění dítěte na pozadí cystické formace jsou vysvětleny narušením produkce vajíčkových buněk. Jedná se o falešnou neplodnost a lze ji zcela léčit hormonální terapií. Pokud je cysta zahájena a dochází k zánětu vaječníků a blízkých orgánů, potom těhotenství nikdy nemůže nastat. Tomu se říká skutečná neplodnost..

Adhezivní procesy ve vejcovodech a vaječnicích mohou nastat v přítomnosti cysty nebo po jejím odstranění. Adheze jsou vážnou překážkou početí. Během lékařského vyšetření můžete zjistit jejich vzhled. Žádné jiné příznaky než nepravidelný cyklus.

Existuje několik fází vývoje adhezí:

 • 1 stupeň - průchod vejce trubkou není obtížný;
 • 2 stupně - mezi vaječníkem a zkumavkou je komisura, která zabraňuje postupu vajíčka;
 • Stupeň 3 - děložní trubice je zcela neprůchodná.

Odstranění adhezí se provádí laserem, elektrickým nožem nebo proudem vody pod vysokým tlakem.

Kontraindikace pro ovariální cystu

Přítomnost patologické cystické formace na vaječníku způsobuje řadu omezení v obvyklém životě ženy.

Před léčbou nemoci by měly být vyloučeny následující akce:

 • nebezpečné teplotní účinky na tělo, je třeba se vyhnout návštěvě saun a horkých lázní;
 • použití vyhřívacích polštářků a dalších způsobů zahřívání břišní dutiny;
 • dlouhodobé vystavení jasnému slunci nebo výlety do solária;
 • mačkání břicha pevným oděvem nebo během balení;
 • užívání léků obsahujících hormony;
 • vzpírání, dělat hluboké ohyby a cvičení na břišních svalech;
 • častý pohlavní styk s mužem.

Prevence nemoci

Abychom se co nejvíce chránili před výskytem cystických formací, je nutné, aby bylo pravidlem každoroční prohlídky gynekologem..

Další preventivní opatření zahrnují:

 • nezačínat a současně léčit nemoci reprodukčního a endokrinního systému včas;
 • zabránit infekci pohlavními orgány;
 • upravit stravu, výživa by neměla být výživná a měla by obsahovat všechny potřebné živiny;
 • brát vitamínové komplexy a léky ke zvýšení obranyschopnosti těla;
 • předcházet potratům a jejich následkům;
 • užívání léků obsahujících hormony by mělo být dohodnuto s lékařem;
 • dynamické sledování a pravidelné vyšetření jsou nezbytné pro všechny ženy, které během svého života podstoupily léčbu folikulárních a paraovariálních cyst, cyst corpus luteum;
 • podstoupit ultrazvukovou kontrolu;
 • neléčte

Pečlivý přístup k vlastnímu zdraví a nezanedbávání projevů počátečních příznaků patologie zabrání rozvoji komplikací a normalizuje stav a činnost vaječníků..

Léčba nemoci v časném stadiu vývoje je vždy rychlejší a snadnější než oprava probíhající nemoci.

Má se za to, že orální antikoncepční prostředky mohou zabránit výskytu cyst ve vaječnících, takže stojí za to diskutovat o výběru těchto léků s gynekologem.

Bude užitečné zvýšit motorickou aktivitu. Tím se odstraní přetížení v pánvi, zlepší se krevní oběh a učiní tělo odolnější vůči infekcím, což sníží pravděpodobnost rozvoje cysty.

Články O Neplodnosti