Hlavní Testy

Jak spát během těhotenství

Každý člověk potřebuje úplný denní noční odpočinek, který během dne obnovuje spotřebovanou energii. A v dnešní době není pro nikoho tajemstvím, že v případě chronického nedostatku spánku může nastat celá řada nemocí.

Tento problém se během těhotenství stává ještě důležitějším, protože během tohoto období se zvyšuje zatížení těla a spotřebovává se mnohem více energie, proto nastávající matka se zpravidla chce hned po těhotenství spát. Je tedy možné spát hodně těhotně a jak správně spát těhotně, ve skutečnosti to bude diskutováno v tomto článku.

Těhotenství a spánek jsou ve skutečnosti dva velmi důležité fyziologické procesy, u kterých se člověk nemůže plně rozvinout bez druhého. Hladiny hormonů progesteronu v prvním trimestru se zvyšují.

Tento hormon ovlivňuje fungování mozku, stejně jako receptory, které jsou zodpovědné za spánek. Současně je aktivována práce melatoninu, která reguluje aktivitu frekvence spánku a endokrinního systému, v souvislosti s nímž žena dostane touhu spát více. A pokud během těhotenství dojde k narušení spánku, určitě nebude schopen harmonicky proudit.

Kolik těhotných žen musí spát?

Je docela těžké odpovědět na otázku, jak moc by měla těhotná žena spát, protože každý ženský organismus je individuální. Normální noční spánek během těhotenství by však měl být alespoň 9-10 hodin, je vhodné spát alespoň dvě hodiny během dne. Pro úplné obnovení energie a síly je zapotřebí přibližně stejné množství, jaké potřebuje těhotná žena. Během tohoto období může nedostatek spánku vést k rychlé únavě, vyčerpání nervového systému a zvýšené podrážděnosti. Doporučuje se jít spát nejpozději v jedenáct večer a probudit se v 8-9 ráno.

Proč těhotné ženy hodně spí?

Důvody, proč ženy během celého prenatálního období často chtějí spát a zároveň dost hodně, jsou zároveň velmi odlišné, neškodné a ne příliš:

 • Zjištěná chronická únava

Před těhotenstvím většina žen vede docela aktivní životní styl (outdoorové aktivity, sport, práce) a věnuje pozornost plnému spánku, což nevyhnutelně vede jejich tělo k chronické únavě, která je detekována a zhoršuje se s nástupem těhotenství.

Během prenatálního období dochází u mnoha žen k nárůstu tlaku a ve většině případů se tlak snižuje, což se vyznačuje slabostí a ospalostí.

Jakmile se oplodněné vajíčko začne vyvíjet, na jeho vývoj se vynakládají nahromaděné zdroje celého těla, což vede k nedostatku vitaminu v 99 procentech případů a vyžaduje povinný příjem dalších vitamínů.

Docela běžný výskyt u budoucích matek, protože bez ohledu na to, jak velká je touha ženy dát člověku život, stále existuje určitá pochybnost „zvládnu to“. A pro některé je tento druh fluktuace docela emotivní..

Proč těhotné ženy nespí dobře?

„Doktorko, během těhotenství nespím dobře,“ je věta, kterou doktor slyší od každé druhé těhotné ženy, protože existuje celá řada důvodů, proč většina žen nemůže úplně spát. Hlavní a první příčinou problémového spánku v tomto období je považováno za neustálé zvyšování plodu, a proto i v případě spánku se poloha během těhotenství liší v závislosti na období. Navíc těhotná žena má fyzické příznaky, které narušují noční spánek:

 • Neustálé močení

To se děje proto, že ledviny začnou pracovat více, zatímco filtrují zvýšený objem krve (až padesát procent), který se pohybuje v celém těle, čímž se zvyšuje množství vyloučené moči v těle. Kromě toho, jak roste plod, roste děloha a začne vyvíjet tlak na močový měchýř. Počet nočních výletů na toaletu obvykle závisí na tom, jak aktivní je dítě v noci.

Dýchání na začátku těhotenství je obvykle ovlivněno zvýšením hormonů. Existuje pocit, že není neustále dost vzduchu. Ve druhé polovině těhotenství ovlivňuje dechová frekvence tlak na děložní bránici.

Aby se během těhotenství dostalo dostatečné množství krve do dělohy a dalších orgánů, srdce začne pracovat aktivněji, což se mění v rychlý puls.

 • Bolest v dolní části zad a křeče lýtkových svalů

Bolest v nohou a zádech je nejčastěji způsobena nadváhou. Také pro přípravu na porod se v těle začíná tvořit hormon relaxin, jehož vedlejším účinkem je oslabení vazů v těle. Křeče v lýtkových svalech se vyskytují kvůli nedostatku bílkovin v těle.

Obsah žaludku během těhotenství se tráví mnohem pomaleji, takže jídlo ve střevech a žaludku často stagnuje, což se mění na zácpu a pálení žáhy.

Je nutné se řádně připravit na spaní

Relaxovat. K tomu je nutné použít všechny druhy aromatických olejů ve sprše, v aromatických svíčkách v ložnici. Manžel může udělat relaxační světelnou masáž. Je velmi důležité si odpočinout, nechat všechny starosti a starosti za dveřmi ložnice, protože nervy jsou největším nepřítelem zdravého spánku. Pokud je nervový systém člověka otřesen, bude spát špatně. Proto ještě větší zkušenosti, špatný výkon v práci a neustálá únava, nezdravá pleť a opět nezdravý sen - začarovaný kruh. Proto je velmi důležité, aby těhotná žena mohla relaxovat, aby spala zdravý zdravý spánek..

Uspokojte svůj hlad. Špatně spí na prázdném žaludku. Obecně by těhotná žena neměla hladovět. V noci se nepřehřívejte všemi druhy sladkostí, stačí teplé mléko s lehkým sendvičem nebo cookies.

Zdarma noční prádlo. Nezáleží na tom, v čem chcete spát - v noční košili nebo pyžamu - oblečení by mělo být zdarma a pohodlné. Neměla by omezovat pohyby. Stojí za to si vybrat košile a pyžama z přírodních tkanin: kůže v nich doslova dýchá. Kromě toho nezpůsobují žádné alergické reakce na přírodní materiály, mají jemnou strukturu, která je příjemná na dotek a nezpůsobuje nepohodlí při odpočinku.

Útulná atmosféra. Ještě před spaním je nutné místnost ventilovat, protože v dusném pokoji není spánek příliš příjemné. Postel by měla vyhovovat vašim potřebám: ne příliš měkká a ne příliš lehká. Přikrývka nebo přikrývka je také podle vašeho uvážení a v plné závislosti na aktuální sezóně roku.

Jak spát během těhotenství?

Aby byl spánek nepřerušený a aby nedošlo k narušení ledvin žaludkem, je nutné určit, v jaké poloze je těhotná žena pohodlně spát, a pouze na tomto základě zvolit správnou polohu těla pro spánek. Obvykle. Lékař poučí ženu, jak správně spát během těhotenství.

V prvních měsících prenatálního období má děloha stále malou velikost a je chráněna ochlupením kostí, takže žena může během tohoto období bezpečně spát na břiše během těhotenství. Ale v průběhu času, kdy se mléčné žlázy stávají citlivými na vymačkání a břicho začne růst, z obvyklých postojů se bohužel budete muset na chvíli vzdát, protože začnou během spánku značné nepříjemnosti.

Jak spát během těhotenství, kdy žaludek začíná růst?

Vzhledem k neustále rostoucímu plodu ve druhém trimestru, bude nutné milované držení těla nahradit jiným, protože by to mohlo poškodit budoucí dítě. Bude mnohem korektnější a pohodlnější ležet na boku a stočit se kolem svého dítěte. Během tohoto období je také možné spát na zádech těhotných žen, protože hmotnost dítěte není příliš velká.

Do konce druhého trimestru bude rovněž nutné vyloučit spánek na zádech během těhotenství, protože to způsobuje nepohodlí plodu a může těhotné ženě ublížit v důsledku hmoty její dělohy na páteři a dolní části žíly, která je odpovědná za návrat krve z dolní části části těla k srdci. Pokud během tohoto období během spánku dále spí na zádech, může se u ní objevit bolest v zádech, zhoršit hemoroidy, snížit krevní tlak nebo zvýšit dýchání..

Jak těhotné je lepší spát, počínaje třetím trimestrem?

Nejvhodnější postoj pro spící těhotenství od třetího trimestru je poloha na levé straně. Tok krve do místa dítěte se v této poloze zlepšuje, ledviny dobře spolupracují s matkou, což pomáhá snižovat otoky rukou a nohou. Také játra (která je vlevo) nevyvíjejí tlak.

Je dobré hodit mezi nohama polštář mezi nohama nebo si mezi nohama vložit polštář, zejména proto, že v naší době existuje na trhu obrovský výběr polštářů různých typů pro těhotné ženy:

Skládá se ze dvou pohyblivých samostatných částí, které jsou spojeny se zvláštním materiálem. Speciální konstrukce polštáře umožňuje podepření žaludku a dolní části zad. Je velmi pohodlné na něm spát, protože podporuje žaludek, díky tomu je jeho hmotnost snížena.

Jedná se o poměrně velký polštář dlouhý jeden a půl metru. Jeho zvláštnost spočívá v tom, že se přizpůsobuje tělu těhotné ženy, a přitom poskytuje podporu žaludku.

Je ideální pro vytvoření příjemnějšího snu na jedné straně. Podporuje velmi dobře břicho a zpět.

Existují takové polštáře různých velikostí, které umožňují vybrat si polštář těhotné ženy pro svůj vlastní růst. Je ideální pro ty, kteří ve snu neustále točí. Současně polštář poskytuje oporu zádům kolen, zatímco boky, záda, krk a ramena budou v přirozené poloze..

Neexistují žádné zvláštní poznámky výrobců o tom, která strana těhotné ženy by měla spát s polštářem nebo ne, takže těhotná žena může spát na té straně, což je pro ni pohodlnější.

Užitečné tipy pro těhotné ženy s dlouhým spánkem

 • Těhotné ženy by neměly pít kofeinové nápoje před spaním..
 • Bude také nutné omezit spotřebu sycené sladké vody.
 • Pití hodně tekutin před spaním.
 • Nejlepší bude usnout a probudit se současně..
 • Před spaním nejíst hodně smažené nebo mastné.

I když nastávající matka během noci trápí, zvyklý občasný spánek je pro ni velmi užitečný, když se narodí její dítě..

Jak se dostat z postele během těhotenství

Nezapomeňte také, že existují určitá pravidla, jak se během těhotenství dostat z postele. Pokud ležíte na zádech, měli byste se nejprve otočit na bok, lehce přesunout dopředu a ohnout si kolena. Pak se opřete o loket a napněte si nohy, pak přes okraj postele a zaujměte polohu.

Důrazně doporučujeme zahájit léčbu po konzultaci s lékařem..

Spát během těhotenství: držení těla, kolik spát, tipy

Každý ví, že během spánku lidské tělo odpočívá a získává sílu před novým dnem. Zejména je třeba říci o výhodách spánku pro těhotné ženy. Spánek během těhotenství je velmi důležitý. Tímto odpočinkem se obnoví účinnost buněk, což je velmi důležité pro zdraví budoucí matky a dítěte.

Stojí za zmínku, že noční spánek během těhotenství je obzvláště důležitý. Souhlasíte s tím, že během těhotenství musí ženské tělo vydržet dvojnásobné zatížení, které se projevuje při práci všech orgánů a systémů. Některé ženy si stěžují na nespavost v prvním trimestru. V různých časech může být spánek narušen z různých důvodů..

Studie potvrzují skutečnost, že k nespavosti dochází na pozadí hormonálních změn, ke kterým dochází v těle těhotné ženy. K „ospalosti“ často dochází ve druhém trimestru. Poté se ženy velmi rychle unaví a je pro ně nutný spánek.

Ale od třetího trimestru je nespavost spojena s rostoucí bříškou. Pak je pro ženu těžké spát.

Proč je během těhotenství narušen spánek

Takže v prvních měsících těhotenství se příčiny nespavosti stávají nadměrnou citlivostí a dalšími momenty psychologické povahy. Žena si začíná postupně zvykat na to, že je těhotná. Zároveň se ale bojí svého budoucího života, odpovědnosti za dítě. Když žena nakonec usne, často má noční můry spojené s těhotenstvím nebo blížícím se narozením.

V polovině těhotenství ženy trpí nespavostí, která vznikla na pozadí fyziologických důvodů. Během těhotenství je ženské tělo obnoveno. Ženy často pociťují zhoršení pohody na pozadí nadýmání nebo dušnosti. Může se také stát, že nespavost vám zabrání zaspávat v důsledku zánětlivých onemocnění kůže. Zvětšený plod může narušit spánek, působit bolest v zádech a dolním břiše. Těhotné ženy mimo jiné velmi často chtějí používat záchod v noci. Jde o to, že děloha roste a současně je vyvíjen tlak na močový měchýř. Při nedostatku vápníku v těle může nastávající matka ve snu zažít křeče.

Dalším vážným problémem, který brání ženě v usínání, je nedostatek pohodlné polohy na spaní. Koneckonců, žaludek velmi zasahuje do ležení, jak chce žena. Lékaři říkají, že ženy by neměly spát na břiše, protože na plod bude vyvíjen takový tlak, že to nebude prospěšné pro zdraví nenarozeného dítěte. V pozdějších fázích byste neměli spát na zádech, protože pak tlak ovlivní její vnitřní orgány a ztěžuje krevní oběh v tkáních.

Když jsou pohyby dítěte patrné, může to také ovlivnit tichý spánek ženy. Pokud dítě tlačí tvrdě, znamená to, že matka si vybrala špatný postoj ke spánku.

Pózy, ve kterých můžete během těhotenství spát v raném a pozdním stádiu

Doba těhotenství ukládá svá omezení - obvyklé držení těla během těhotenství může poškodit plod a být jednoduše nepohodlné. Proto musíte pochopit, jaké polohy spánku jsou během těhotenství přijatelné..

Až dvanáct týdnů po početí může nastávající matka spát v obvyklé poloze, aniž by přemýšlela, jak správně spát během těhotenství. Po několika měsících jsou však zavedena omezení..

Jaký je nejlepší postoj ke spánku během těhotenství? Lékaři vám doporučují spát na vaší straně během těhotenství, nejlépe po vaší levici. Spát v této poloze by bylo nejlepší volbou. Pokuste se tento zvyk rozvíjet hned na začátku. Při této poloze těla by měly být nohy ohnuty. Tato pozice je velmi výhodná, navíc přispívá k normálnímu fungování srdce..

Můžete být pohodlně spaní na levé straně. Takto můžete chránit játra před tlakem z plodu. Kromě toho spánek na levé straně zlepší krevní oběh a také zvýší průtok krve do životně důležitých orgánů a samozřejmě i plodu..

Pokud jste těhotná, je nejlepší spát na levé straně.

Samozřejmě, že ne všichni lidé mohou trávit veškerý svůj spánek na jedné pozici, takže v noci se můžete převrátit na svou pravou stranu. Blíže k třetímu trimestru se tělo konečně dokáže přizpůsobit a spánek ve správné poloze bude pohodlnější.

Pokud pravidelné polštáře nepřispívají k pohodlnému odpočinku, můžete si koupit speciální polštář pro těhotné ženy.
V případě, že se stále probudíte v noci a pochopíte, že již nemůžete usnout, zkuste podnikat, rozptylovat se od myšlenky na spánek. Můžete vidět fotografie v albu nebo jen poslouchat klidnou hudbu.

Jak spát během těhotenství?

Mohu během těhotenství spát na zádech? Mohu spát na břiše? Tyto otázky se často obávají nastávajících matek.

V raných fázích můžete spát na břiše až 12 týdnů, ale později bude tato pozice nebezpečná jak pro plod, tak pro nastávající matku.

Je to nešťastné, ale během těhotenství až do 24. týdne můžete spát pouze na zádech, takže je třeba se z tohoto postoje vyspat. V některých případech nemůžete spát na zádech ani dříve. Důvodem je skutečnost, že plod a plodová voda tlačí na dolní dutou žílu a mohou ji přenášet, což komplikuje krevní oběh, živiny nemohou být transportovány tělem, což může pro ženu a plod způsobit problémy. Tento jev se nazývá syndrom dolní duté žíly a je doprovázen celkovou slabostí, ospalostí, závratě, nízkým krevním tlakem a dalšími nepříjemnými příznaky..

V pozdějších fázích se spánek na zádech během těhotenství nedoporučuje.

Kolik spát během těhotenství?

Pokud mluvíme o délce spánku pro těhotné ženy, pak by tento ukazatel měl být alespoň 8-9 hodin denně. Při nedostatku spánku se žena stává podrážděnou a také rychle unavená.

Nejlepší je jít spát v 10–11 hodin, aby spánek trval až do 7 hodin ráno. Spánek v tomto okamžiku nejlépe obnovuje tělo. Samozřejmě, ne všechny ženy dokáží dostatek spánku. Asi 70% všech těhotných žen si stěžuje na neklidný spánek. Často se mohou probudit nebo trpět nedostatkem spánku..

Jak spát během těhotenství - tipy, které vám pomohou rychle usnout

Chcete-li se zbavit nespavosti, můžete zkusit dodržovat jednoduchá pravidla..

Je lepší nespat během dne, protože usínání v noci bude velmi problematické. I když se během dne rozhodnete zdřímnout, délka spánku by neměla přesáhnout 1,5 hodiny. V takovém případě, pokud si všimnete, že spíte velmi neklidně v noci po denním spánku a nepřijdete spát vůbec během dne. Můžete si jen lehnout, ale nespí.

Žena usne rychleji, když se její tělo cítí trochu unavené. K takové únavě dochází po cvičení nebo chůzi na čerstvý vzduch před spaním. Je třeba mít na paměti, že fyzická cvičení by měla být prováděna ráno a odpoledne. Ale večer by se vaše tělo mělo připravit na spánek. Ženy, které chtějí večer provádět řadu cvičení, by měly vědět, že to neprospívá tělu. Lékaři nedoporučují sportovat večer kvůli skutečnosti, že se tělo po takovém cvičení uklidňuje po velmi dlouhou dobu.

Emoční výbuchy nepřispívají ke zdravému spánku, zejména ve večerních hodinách. Nebojte se během dne. I když se stane, že jste naštvaní, zkuste se uklidnit co nejrychleji. Během dne je třeba z hlavy vycházet úzkostné myšlenky, abyste mohli svým příbuzným vyprávět o svých pocitech, abyste večer mohli klidně spát..

Než půjdete do postele, příliš nepřeplňujte mozek. Faktem je, že když mozek tvrdě pracuje, potřebuje trochu času, než se začne uvolňovat. Proto nemusíte číst vážné knihy ani řešit problémy. Nejlepší možností, která přispěje ke zvukovému spánku, je poslech příjemné hudby..

Před spaním se nedoporučuje těhotná žena přejídat. Často je to přejídání, které způsobuje nespavost. Když žaludek pokračuje v práci, zpracovávejte jídlo a člověk v tuto chvíli nemůže usnout. Na večeři je lepší jíst nějaké ovoce nebo zeleninu. Hlavní věc je, že jídlo není těžké a tělo se rychle vstřebává. Chcete-li urychlit proces usínání, můžete vypít sklenici teplého mléka. Za ním velmi rychle usnete.

Nebudete se často probouzet v noci a jít na záchod, pokud můžete omezit příjem tekutin od 16:00 do 17:00. Seznam zakázaných nápojů zahrnuje čaj, kávu a kakao..

Teplá sprcha pomůže uklidnit tělo a nastavit jej do režimu spánku. Měl by to trvat přibližně 20 minut před spaním..

Čerstvý vzduch také podporuje zdravý spánek. Těhotným ženám se proto doporučuje každý den chodit na čerstvý vzduch a spát v místnosti s otevřeným oknem. V chladném období pomůže časté větrání místnosti..

Kromě toho se musíte starat o pohodlí postele. Neměl by být příliš tvrdý ani příliš měkký. Spát pouze na pohodlných polštářích. Přikrývka by měla propouštět dobrý vzduch, který pomůže tělu dýchat při spánku.

S aromaterapií můžete zlepšit spánek. Používejte léčivé byliny určené k uklidnění těla a podpoře zdravého spánku. Takže si můžete dát polštář v blízkosti polštáře s balzamem citronu, listy vavřínu, okvětní lístky růží atd. Dobrým lékem nespavosti bude levandulový éterický olej. Musí být aplikována na whisky před spaním..

Pamatujte, že během těhotenství nemůžete užívat žádné prášky na spaní. Důvodem je skutečnost, že léky mohou velmi negativně ovlivnit nejen plod, ale také zdraví těhotné ženy. Zejména z těchto drog trpí játra a ledviny. Pokud opravdu nemůžete usnout, uchýlte se k použití bylinných přípravků - mateří nebo valeriánu.

Dobrý spánek je možný pouze při dodržení odpočinku. To znamená, že si musíte zvyknout, abyste vstali a šli současně spát.

Pokud je spánek narušen bolestí dolní části zad, požádejte o masáž zad podél páteře. S křečemi v nohou, musíte mírně prodloužit velký prst a držet lehkou masáž. Aby se předešlo vzniku záchvatů, je nutné vzít stopové prvky, jako je vápník a hořčík. Noční křeče vznikají kvůli jejich nedostatku.

Ženy často nemohou usnout, protože jim brání aktivní pohyby dítěte. V tomto případě musíte změnit polohu, protože se dítě snaží říci, že mu chybí kyslík. Ale i když jste změnili svou polohu a dítě se stále hází a otáčí, chvíli počkejte, až se uklidní.

Pokuste se najít pohodlnou polohu těla pro spaní. Lékaři doporučují spát na jedné straně. Zároveň byste ale měli používat polštáře, které odstraní zátěž z páteře. První polštář by měl být umístěn pod hlavu, druhý mezi koleny a třetí pod žaludek. Existuje také možnost umístit válec pod spodní část zad. Ženy, které jsou zvyklé spát na zádech, by si měly uvědomit, že taková situace může způsobit závratě v důsledku zhoršeného průtoku krve do srdce a mozku. To vše je způsobeno zvýšením dělohy a jejím tlakem na dolní dutou žílu..

Před spaním nebuďte horkou koupel. I když se zdá, že horká voda přispívá k relaxaci těla, je lepší nezneužívat takový lék během těhotenství. Těhotná žena s horkou lázní riskuje narušení krevního oběhu v těle.

Spánek během těhotenství je velmi důležitý. Vyberte si správnou polohu pro spaní a nezapomeňte: zdravý spánek je přímo závislý na vaší dobré náladě. Proto se nenarazte na maličkosti. Musíte si užívat života a pak bude váš spánek zdravý a silný.

Spát během těhotenství. Jak spát a relaxovat?

Nejúplnějším a nejdůležitějším odpočinkem pro každého člověka je samozřejmě klidný hluboký spánek. Pro budoucí matku je mír během spánku zdrojem síly a energie, radosti, vysokých duchů; současně se obnoví účinnost buněk, nastane mír a zapomenou na denní úzkosti a problémy.

Racionálně navržená každodenní rutina a kvalitní odpočinek jsou životně důležitými prvky blaha budoucí matky. Avšak kvůli zvýšené úzkosti a nepříznivému psychologickému stavu na pozadí grandiózního hormonálního nárůstu mají těhotné ženy často problémy se správným odpočinkem a jejich spánkové vzorce jsou narušeny. Podobné problémy získávají účinek sněhové koule. Neustálý nedostatek spánku vede k každodenní únavě, nervozitě pro všechny maličkosti, může vyvolat pozdní toxikózu a hrozit vážným depresivním stavům. Je velmi důležité pochopit předpoklady porušení a maximálně odstranit veškeré nepříjemnosti.

Příčiny zhoršení spánku během těhotenství

Tělo ženy, která čeká dítě, se mění každý den. Kvalitu nočního odpočinku má mnoho nepříjemností:

 1. Zvýšení velikosti plodu. Neustále rostoucí břicho přináší budoucí matce nepohodlí, nutí ho hledat pohodlnější polohy pro spaní. Zvláště zasaženi jsou ti, kteří jsou zvyklí spát na břiše. Lékaři vám umožňují používat obvyklé držení těla až do 10 týdnů těhotenství. Později, zejména ve třetím trimestru, je spánek na břiše zakázán. Zvyk spaní na zádech vyžaduje také úpravy. Za prvé, pozice sama o sobě není příliš pohodlné. Dospělé dítě se neustále hází a otáčí, je zde pocit tlaku na ledviny, střeva a další orgány. Za druhé, spánek na zádech je také velmi nebezpečný pro zdraví mámy a dítěte. Jde o to, že fetální tlak může ovlivnit dolní dutou venu, která je zodpovědná za dodávání krve do srdce z dolních končetin. S účinkem komprese dochází k prudkému poklesu objemu krve, dušnosti, závratě, poruchám zraku, tachykardii. Nedostatek krve je také velmi nebezpečný pro vývoj dítěte. S takovým nedostatkem je dítě ohroženo chronickou hypoxií a vysokou pravděpodobností předčasného oddělení placenty..
 2. Psychologická bariéra. Jakmile se těhotná žena dozví o nebezpečích určitých pozic během spánku, začne se bát, může se celou noc otočit a hledat nejvhodnější variantu. Několik řešení. Musíte spát na vaší straně - to je jisté. Gynekologové doporučují levou stranu, protože v této poloze je přívod děložních cév optimalizován, plod dostává nepřetržitý přísun kyslíku.
 3. Respirační selhání V prvním trimestru může výbuch hormonů způsobit potíže s dýcháním. Je třeba se nadechnout. Těhotné ženy si v tomto období často stěžují na nedostatek vzduchu a dušnost. V pozdějších stádiích je problém vyvolán nadměrným tlakem dělohy na bránici.
 4. Časté návštěvy toalety. Během těhotenství se krev v těle zvětšuje. V takových podmínkách musí ledviny tvrději pracovat, zvyšovat množství filtrace o 50%. Objem moči se tedy zvyšuje. V pozdějších stádiích plod tlačí na močový měchýř a chodit na záchod se stává poměrně častým.
 5. Pálení žáhy. Noční nepohodlí s pálením žáhy je jedním z nejčastějších faktorů nespavosti. Důvod je ten, že zažívací systém pracuje zpomaleně. Ve třetím trimestru, kdy se plod významně zvětší, je žaludek stlačen. Můžete odstranit nepohodlí pomocí moderních bezpečných léků pro léčbu pálení žáhy. Než je vezmete, musíte problém projednat s gynekologem.
 6. Rychlý puls. Během těhotenství srdce pracuje pro dva a poskytuje dostatečné množství krve pro optimální přísun krve do dělohy. Jiné orgány také vyžadují další přísun krve, takže srdce pracuje zrychleným tempem, které ovlivňuje srdeční frekvenci.
 7. Kreslení bolesti v bederní oblasti a křeče lýtkových svalů. Bolest je způsobena extra váhou, kterou musí budoucí matka nosit. Příčinou může být také nedostatek hořčíku, který tělo potřebuje dvakrát tolik. V tomto případě gynekolog doporučuje užívat vhodné vitamíny. Kromě toho, při přípravě na porod, ženské tělo zvyšuje produkci relaxinu - speciálního hormonu, který pomáhá oslabovat všechny vazy v těle.

Je důležité řešit každý jednotlivý problém (někdy několik problémů společně) co nejpřesněji a nejefektivněji. Je nutné včas konzultovat s lékaři, aby se maximálně odstranily nepříjemné příznaky a návrat k normálnímu zdravému spánku.

Jak si během spánku zvyknout na správnou pózu?

Nastávající matka by si měla vytvořit zvyk spát na boku a ohýbat nohy na kolenou. Tato poloha je považována za nejpříznivější pro odpočinek a vývoj dítěte, usnadňuje práci srdce, protože hmotnost plodu nevytváří kompresivní účinek na dolní dutou žílu. Spánek na levé straně poskytuje ochranu jater, optimálně chrání před nadměrným zatížením.

Důležitým aspektem ve vývoji návyku je psychologická stránka. Spánek na levé straně by měl být důležitou prioritou, protože to je jediný způsob, jak zajistit dítěti neomezený přístup k potravě a potřebnou hladinu kyslíku. Péče o zdraví nenarozeného dítěte vám umožní překonat veškeré nepohodlí a rychle najít vhodnou polohu pro vaši vlastní relaxaci..

Těhotná žena během spánku nepochybně nedobrovolně změní polohu těla. Je důležité každý večer zapadnout do správné polohy. S takovým systematickým přístupem se později objeví pevný zvyk spaní na pravé straně, který bude sloužit jako záruka bezpečnosti pro budoucí matku a dítě.

Pro usnadnění úkolu s příjemným a nerušeným usínáním je rozumné použít ke spánku další doplňky. Ve službách nastávajících matek - široký sortiment produktů pro spaní, které byly navrženy speciálně pro těhotné ženy. Můžete si vybrat nenahraditelný ortopedický polštář s mnoha dalšími funkcemi. Při ležení v posteli byste měli pod žaludek použít další polštář malé velikosti. Ke snížení pocitu tlaku na spodní části zad pomůže speciální válec pod zády. Pro správné vyřešení problému se spánkem jsou nutné experimenty. Musíte najít různé polohy pomocí speciálních polštářů a válečků, abyste našli svou nejpříjemnější a nejbezpečnější polohu pro spaní..

Nespavost během těhotenství

Někdy nespavost vyčerpá natolik, že vznikne nápad vzít prášky na spaní a zapomenout. Rozhodnutí je špatné a velmi nebezpečné. Nekontrolované léky mohou mít škodlivý vliv na zdraví matky a způsobit patologické abnormality u dítěte. Chcete-li rychle a sladce usnout bez překážek, stojí za zvážení důležité tipy:

 • Úplné odmítnutí kofeinu. Káva a sycené nápoje je nutné z potravy vyloučit. Čaj, zejména zelený, by se měl pít pouze ráno. V noci můžete pít teplé mléko s medem. Tento zdravý koktejl vám pomůže relaxovat a naladit si odpočinek..
 • Omezení nápojů před spaním. Současně je důležité, aby nastávající matka vypila předepsané množství tekutiny denně a spolu s nápojem dostala potřebný komplex živin.
 • Pro snazší usínání je důležité vyvinout konkrétní rozvrh, rozvrh spánku a bdělosti. Musíte jít spát a probudit se ve správný čas. Aby metoda fungovala, potřebujete jasnou systematičnost a čas na opětovné načtení jednotlivých biorytmů.
 • Silnou bolest při křečích lýtkových svalů lze zmírnit provedením jednoduchých cvičení, pomocí speciálních mastí a udržováním rovnováhy mezi hořčíkem a vápníkem..

Někdy se může zdát, že k zákeřné nespavosti dochází mimo modrou. Místo toho, abyste házeli a otočili se z jedné strany na druhou a rozzlobili se, musíte vstát z postele a něco udělat. Můžete například poslouchat uklidňující hudbu, listovat oblíbeným časopisem, zapnout televizi nebo jen tak stát u okna a dívat se na hvězdy. Po krátké době přijde příjemná relaxace a dostatečná únava ke spánku..

Docela často se nastávající matka cítí strach, úzkost pro zdraví budoucího dítěte. Neustálé zážitky mohou způsobit nespavost nebo proměnit noční můry. Chcete-li se zachránit před nadměrnou nervozitou, je nutné navštěvovat speciální kurzy pro těhotné ženy. Harmonické programy vám umožní plně absolvovat prenatální trénink, najít odpovědi na všechny otázky, najít klid, živou komunikaci, změnit alarmující atmosféru a trochu se uklidnit. Třídy společně s ostatními ženami, maximální informovanost jistě zlepší duševní stav těhotné ženy, umožní spát v noci zdravě.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Proč chcete spát během těhotenství

Jakmile zmizí první úzkosti spojené s nástupem těhotenství, nastávající matka se často setkává se stále rostoucí touhou po spánku. Spánek, spánek a spánek... To je to, o čem mnoho žen v prvním trimestru sní. Proč člověk chce neustále spát během těhotenství? Zkusme na to přijít..

Spánek prvního trimestru

Příčiny ospalosti jsou docela prozaické:

 • Úspora energetických zdrojů. Pokud se podíváte na první trimestr z hlediska fyziologie, ukáže se, že toto je pro plod nejnebezpečnější období. Až 12 týdnů čelí nejdůležitějšímu úkolu - přeměnit se z vajíčka na plod a bezpečně získat oporu v děloze prostřednictvím pupeční šňůry. Tento proces přirozeně vyžaduje množství energetických nákladů, jejichž zdrojem je nastávající matka. Proto samotné tělo navrhuje nejlepší způsob, jak udržet a plně nést těhotenství - druh „hibernace“. Mateřské tělo začíná veškerou snahu podporovat rostoucí dítě, a proto šetří energii na maximum, přičemž si vybírá vynikající způsob, jak ji doplnit - dlouhý spánek;
 • Změny v hormonálním pozadí. Chci spát během těhotenství a kvůli restrukturalizaci hormonálního pozadí. Tento proces je nevyhnutelný, protože pokud bude restrukturalizace hormonálního pozadí úspěšně dokončena, bude to znamenat plné nasazení dítěte;
 • Poruchy spánku časté močení, toxikóza, podrážděnost, bolesti nohou a další, nepříjemné těhotné společnice. Nedostatek nočního spánku samozřejmě nevyhnutelně ovlivní touhu spát odpoledne nebo brzy večer spát.

Spánek druhého trimestru

Po 12 týdnech normálního těhotenství je nastávající matka zpravidla stále častěji navštěvována myšlenkou „chci spát“. Koneckonců, hormonální pozadí se stabilizovalo, tělo si zvyklo na nový stav, nejsložitější a nejkritičtější stádium formace plodu skončilo, takže ženské tělo již necítí stálou potřebu spánku. Nezapomeňte však, že zbytek je pro nastávající matku ve druhém trimestru stále nezbytný. Proto se, pokud je to možné, stále doporučuje trochu zdřímnout.

Volejte: +7 (495) 222-13-94

Spát ve třetím trimestru

Pokud usnete během těhotenství a ve třetím trimestru, určitě byste se tím neměli bát. Zvýšená ospalost zde může být způsobena pouze poruchami nočního spánku. Dítě roste, děloha začne mačkat vnitřní orgány, tlak je vyvíjen na dolní končetiny. Výsledkem je, že nalezení pohodlné polohy pro spaní je neuvěřitelně obtížné, takže noční spánek se často stává přerušovaným a neklidným.

Pokud kromě ospalosti přetrvává letargie, měli byste věnovat pozornost ukazateli hemoglobinu - nedostatek železa v těle budoucí matky může být důvodem zvýšené touhy ke spánku.

Co dělat, pokud opravdu chcete spát během těhotenství?

Chcete-li spát méně, existuje skvělé řešení - spát co nejvíce, jakkoli paradoxně to však může znít. Tato rada je zvláště důležitá, pokud jste během prvního trimestru přitahováni ke spánku během těhotenství. Žena by si měla pamatovat, že pokud tělo potřebuje spánek, pak to opravdu potřebuje. Proto byste neměli odmítat touhy svého vlastního těla s vědomím, že nyní prochází neuvěřitelnou složitostí perestrojky.

Proto je vhodné jít večer spát co nejdříve, aby byl noční spánek tak dlouhý, jak je to možné. Malý obědový sen, doslova půl hodiny, významně zlepší pohodu nastávající matky, dodá jí sílu a vitalitu po zbytek dne. Samozřejmě, pokud existuje příležitost, pak odpoledne se vyplatí spát a déle.

V případě, že těhotná žena pracuje, otázka denního spánku zmizí. Proto si během polední přestávky stačí trochu odpočinout, sedět v tichu, ponořený do lehkého zdřímnutí..

Několik tipů pro normalizaci spánku během těhotenství

 • Před nočním spánkem je vhodné opustit aktivní a hlučné zábavy, protože mají vzrušující účinek. A místo klidného a hlubokého nočního spánku může nastávající matka spát velmi citlivě a přerušovaně, což negativně ovlivňuje její pohodu během dne;
 • Jakékoli těhotenství („spím hodně“ - to je to, na co si mnoho těhotných žen stěžuje) znamená potřebu procházek na čerstvém vzduchu a zajištění plného proudění vzduchu v místnosti. Čerstvý a čistý vzduch pozitivně ovlivňuje nervový systém a přispívá k jeho relaxaci;
 • Je vhodné zvolit optimální polohu těla pro spánek. Pokud v prvním trimestru můžete spát ve všech polohách, pak jak roste břicho, počet spacích pozic rychle klesá. Nejbezpečnější a nejpohodlnější možností je spát na levé straně s polštářem mezi nohama..

souhrn

Proč chcete spát během těhotenství? Odpověď na tuto otázku spočívá v rozsáhlé restrukturalizaci, která probíhá v ženském těle. Změny v hormonálním pozadí, aktivní tvorba plodu, různé poruchy spánku v důsledku toxikózy a podobných jevů přispívají k tomu, že tělo budoucí matky začíná potřebovat neustálý odpočinek. Proto se vyrovnat s ospalostí pomůže prodloužit pouze denní spánek, včetně organizace, i když krátkodobého, denního spánku.

Dívky! Pojďme znovu.

Díky tomu se k nám odborníci pustí a odpoví na naše otázky!
Níže můžete také položit svou otázku. Lidé jako vy nebo odborníci odpoví..
Děkuju ;-)
Všechny zdravé děti!
Ps. To platí i pro chlapce! Je tu prostě více dívek ;-)

Co brání těhotné ženě ve spánku?

Mnoho žen má problémy se spánkem během těhotenství. Ale noční odpočinek je pro budoucí matku velmi důležitý. Proč je obtížnější usnout a co lze udělat, aby se zbavil nespavosti?

Elena Kurbatová
Terapeut, Voroněž

Není žádným tajemstvím, že s počátkem těhotenství se hodně v životě ženy mění, to platí také pro takový přirozený fyziologický proces, jako je spánek. Spánek během těhotenství je důležitou součástí normálního fungování těla. Nastávající matky často potřebují spát a často spí 10 a více hodin denně. To je přirozená ochranná schopnost těla. Při větším zatížení je třeba více hodin k relaxaci. A během těhotenství se zatížení zvyšuje a energie se vynakládá nejen na běžné každodenní činnosti, ale také na nošení dítěte. V tomto případě se únava vyvíjí rychleji, je potřeba delšího spánku, užitečného pro matku a plod. Pokud žena překoná ospalost a nedovolí, aby spala tak, jak by chtěla, pak se často objevují příznaky poruchy nervového systému, mentální a fyzická výkonnost se snižuje, přizpůsobení těla, imunita, koordinace pohybů jsou narušeny a emoční stav trpí. Těhotná žena musí být chráněna před noční prací, ale budoucí matky samy někdy nepozorují své zdraví a porušují denní režim, například se připravují na zkoušky v noci nebo pracují přesčas..

Je důležité si uvědomit, že nedostatek spánku během těhotenství ovlivňuje nejen zdraví a pohodu těhotné ženy, ale také rostoucí tělo plodu. Takže například i normální denní únava je dostačující pro zvýšení pohybů plodu a změnu frekvence jeho srdečního rytmu. To znamená, že se zhoršují dýchací a výživové podmínky dítěte. Proto lze s přepracováním budoucí matky vytvořit podmínky, které narušují životně důležitou činnost plodu a jejich časté opakování - škodlivé pro jeho vývoj..

Pro těhotnou ženu je důležitá také skutečnost, že během spánku zvyšuje sekreci prolaktinu, hormonu stimulujícího kojení. Toto je důležitý proces, protože tvorba kolostra, primárního mléka, začíná na konci těhotenství..

Co brání těhotné ženě ve spánku?

Spánek je komplexní neurochemický proces, který je ovlivňován mnoha faktory, vnitřními i vnějšími. Restrukturalizace hormonálního stavu ženského těla ovlivňuje změnu spánku, zatímco dítě čeká. Progesteron, jehož hladina se zvyšuje během těhotenství, tedy výrazně zvyšuje ventilaci plic, což zrychluje dýchání a zabraňuje rozvoji hypoxie (hladovění kyslíkem) u nenarozeného dítěte. To však může narušit noční spánek budoucí matky a způsobit pocit nedostatku vzduchu a touhy zhluboka se nadechnout. Způsobuje také ospalost a neustálý pocit únavy po celý den. Častěji se tento stav vyskytuje v první polovině těhotenství, kdy převládá působení tohoto hormonu.

Ve druhé polovině těhotenství se hladina estrogenu postupně zvyšuje a jejich poměr s hladinami progesteronu je mimo, takže spánek se stává poněkud klidnější. Neexistuje již taková neustálá ospalost, ale objevuje se nová překážka: rostoucí břicho může způsobovat nepohodlí, a pokud například žena zvykla spát na břiše, pak bude muset hledat nové polohy pro relaxaci. Nosní kongesce a rýma, které se během tohoto období často pozorují, mohou během těhotenství narušovat normální spánek, protože zvyšující se množství estrogenu způsobuje otoky sliznice dýchacích cest a zvyšuje sekreci hlenu..

Ve třetím trimestru je nastávající matka nejobtížnější najít pohodlnou pózu kvůli významně zvýšenému břichu. Kromě toho děloha opírá o bránici, což často ztěžuje dýchání, je zde pocit nedostatku vzduchu nebo neúplného dechu. Tento problém se zhoršuje zejména v létě, kdy je horké počasí a někdy i noc nepřináší úlevu. Děloha také tlačí na močový měchýř a žaludek, což způsobuje časté močení a pálení žáhy. Křeče v lýtkových svalech, bolesti zad, svědění v břiše v důsledku napínání kůže mohou také narušit. A pohyby dítěte se stávají aktivnějšími a hmatatelnějšími a často způsobují značné nepohodlí a narušují spánek. A v létě, kromě tepla, může být nastávající matka narušena otravným hmyzem - komáři, midges a mouchy.

Mnoho psychologických faktorů také nemusí mít nejlepší vliv na sen těhotné ženy. Jedná se především o obavy a úzkosti, které častěji vznikají u nastávajících matek, které očekávají své první dítě, zejména v posledních týdnech těhotenství, před porodem. Je dobré, pokud bude existovat blízká osoba, se kterou můžete porozumět, se kterými se můžete podělit o své obavy a která vám bude rozumět a podporovat vás.

Pravidla dobrého spánku během těhotenství

Denní režim

Délka a kvalita spánku těhotné ženy je do značné míry určována správným režimem a chováním během dne. Proto je nutné začít boj o celonoční odpočinek ráno. Pokud je nastávající matka zvyklá spát nějakou dobu během dne, můžete se pokusit vzdát se denního spánku na několik dní nebo alespoň snížit jeho čas - možná toto opatření bude stačit a noční spánek bude obnoven.

Jak se vyrovnat s nespavostí během těhotenství: odstranit stres a přepracování

Další bod: musíte se pokusit vyhnout se přepětí. Únava nahromaděná během dne nevede vždy ke zdravému spánku, často se po náročném dni žena prostě nemůže uvolnit. Neměli byste předem myslet na nespavost během těhotenství, protože nevyhnutelný stav, strach z nočního utrpení může situaci ještě zhoršit a zabránit usínání. Večer se nedoporučuje dělat věci, které vyžadují fyzické a intelektuální úsilí. A samozřejmě byste neměli v noci sledovat akční filmy, hororové filmy, thrillery nebo negativní televizní pořady.

Cvičení pro normalizaci spánku těhotné ženy

Během dne je vhodné, aby nastávající matka provedla sadu jednoduchých fyzických cvičení, která může váš porodník-gynekolog doporučit. Turistika, zejména před spaním, a plavání v bazénu, pokud neexistují zdravotní kontraindikace, jsou velmi užitečné..

Relaxace

Pro lepší noční spánek těhotné ženy a pro usnadnění zaspání si můžete vyzkoušet relaxační procedury, například si zahřejte teplou koupel s několika kapkami levandule, růže, meduňky, jasmínu, heřmánkového esenciálního oleje. Používají se samostatně i ve směsi. Chcete-li ochutnat vzduch, můžete použít speciální aroma lampu nebo kapat na rohy polštáře, nebo dát ubrousek namočený v éterickém oleji na hlavu postele.

Nastávající matka také může požádat svého manžela nebo někoho blízkého, aby udělal relaxační masáž před spaním. Tento postup zmírní bolest zad a dolní části zad, masáž nohou a kotníků pomůže vyhnout se křečím.

Pro rychlejší usínání se doporučuje nastávající matce soustředit se na její dech a pomalu a zhluboka se nadechnout. Relaxační hudba nebo zvuky přírody - hluk lesa, příboje, moře nebo deště - hodně pomáhá..

Před spaním můžete potřít pokožku břicha pleťovým krémem, což zabrání vzniku svědění.

Výživa

Zvláštní pozornost by měla být věnována výživě. Neměli byste jíst těžká vysoce kalorická jídla krátce před spaním (nejpozději 2 hodiny před spaním) nebo přejídáním, bude obtížné usnout a způsobit pálení žáhy. Také se nedoporučuje pít hodně v noci, což pomůže méně často vstávat v noci na záchodě. Silné černé a zelené čaje by neměly být konzumovány, protože mají tonizující účinek.

Jsme v pohodě

V boji proti nespavosti hraje důležitou roli správná organizace kotviště. Je vhodné telefon odpojit, včetně mobilního telefonu, nedoporučuje se umístit vedle vás, protože elektromagnetické vlny mohou ovlivnit kvalitu spánku a obecně celého těla. Nechte to být v ložnici chladné (je však nutné se vyvarovat podchlazení nohou - můžete spát v ponožkách), to usnadní usínání. V chladném období zajistěte větrání místnosti před spaním a v horké sezóně - nechte okno otevřené, dejte pozor na používání repelentů proti hmyzu nebo instalaci sítí proti hmyzu na okna, abyste se vyhnuli bolestivé noci spojené s kousnutím. Pokud není možné, aby těhotná žena spala s otevřeným oknem nebo oknem, zapněte klimatizaci v nočním režimu, aniž byste nastavili příliš nízkou teplotu, aby nedošlo k podchlazení.

Vyberte si oblečení na spaní z přírodních materiálů, nemělo by to omezovat pohyb a dýchání.

Matrace a postel by také měly být pohodlné. Ortopedická matrace pomáhá těhotné ženě dobře spát a přispívá ke správné poloze páteře a uvolnění svalů. Můžete si koupit speciální polštář pro těhotné ženy ve tvaru půlměsíce. Doporučuje se položit mezi nohy, pod žaludek a pod hlavu. Můžete také použít několik malých polštářů..

Pokud dítě začne tvrdě tlačit nebo je aktivnější, zkuste změnit polohu těla. Může to být způsobeno tím, že v důsledku nepohodlného držení těla se přívod krve do drobků zhoršil, ale také se stává, že je prostě vzhůru, pak musíte počkat, až se uklidní.

Mnoho obvyklých postojů ke spánku během těhotenství je třeba opustit. Například spánek na břiše je povolen až 12 týdnů, tj. Až do druhého trimestru, kdy se žaludek příliš nezvýšil, děloha je stále malá a spolehlivě chráněna kostí pubis, takže tato pozice nemůže způsobit poškození vyvíjejícího se dítěte. V prvním a druhém trimestru je také možné spát na zádech: vzhledem k jeho velikosti není děloha ještě schopna silně komprimovat okolní orgány, cévy a nervy nastávající matky. Od 12 týdnů je však stále vhodné ležet bokem, zejména pokud žena leží na zádech, cítí závratě, dušnost, nevolnost a jakékoli nepříjemné pocity v břiše. To znamená, že těhotná děloha narušuje průtok krve v dolní duté žíle. Po 20 týdnech je nežádoucí spát na pravé straně: v této poloze se může zhoršit zásobování krví děložním placentem a dítě trpí nedostatkem kyslíku. Začne se „bát“, aktivně strká a to je pro mámu signál, že potřebuje změnit svou pozici. Během těhotenství je nejlepší spát na levé straně. V této poloze se zlepšuje průtok krve do dítěte a snižuje se otok.

Pouze podle indikací!

Pokud jde o užívání léků k boji proti nespavosti během těhotenství, jsou většinou kontraindikovány, protože mohou mít negativní vliv na plod, hromadit se v těle a způsobovat dysfunkce jater a ledvin. Léky může předepisovat pouze lékař, a to pouze podle přísných indikací.

Hodiny?

Existuje něco jako biorytmy, jsou také schopny ovlivnit kvalitu nočního spánku. Biorytmy jsou periodicky se opakující změny v povaze a intenzitě biologických procesů a jevů v živém organismu. Mechanismus biologických hodin je umístěn v hypotalamu (součást diencephalonu) a má složitou strukturu, kde hlavní roli hrají hormonální faktory. Všimněte si, že dítě před narozením, v lůně matky, již má své vlastní biorytmy. Během dne je průběh „hodin“ nerovnoměrný: je schopen zpomalit nebo zrychlit, což ovlivňuje metabolismus matky i dítěte. Všimněte si, že za 24 hodin je 5 vzestupů a 5 poklesů aktivity. Vzestupy jsou nejčastěji od 5 do 6 ráno, od 11 do 12 hodin, od 16 do 17 hodin, od 20 do 21 hodin, od 24 do 1 v noci. Recepce: od 2 do 3 hodin, od 9 do 10 hodin, od 14 do 15 hodin, od 18 do 19 hodin a od 22 do 23 hodin. Pokud těhotná žena najednou opravdu chce trochu spát, nesnažte se překonat sebe sama, příroda sama vám řekne, jak udělat správnou věc. Budoucí matka může pozorovat její pocity, pohyby plodu a vyvodit závěry o období činnosti a jejích recesích, které jsou pro ni a její dítě charakteristické. Bude pro ni snazší řádně organizovat její každodenní rutinu, zbavit se špatného zdraví, včetně nespavosti.

Přírodní prášky na spaní

Před spaním je vhodné vypít sklenici teplého mléka (můžete přidat skořici, trochu medu nebo cukru) nebo čaj z bylin (heřmánek, meduňka, tymián, máta), které mají relaxační účinek.

Mléko obsahuje tryptofan, který lze nazvat mírnou přírodní pilulkou na spaní. Tato látka má uklidňující, sedativní účinek a med přispívá k rychlému pronikání do krve. Před spaním můžete jíst malý sendvič s vařenou krůtou (maso tohoto ptáka je také bohaté na tryptofan), navíc je užitečné zavést do vaší každodenní stravy více potravin bohatých na tuto aminokyselinu. Jedná se o všechny druhy červeného masa, sýrů, ořechů, ryb, vajec, mléčných výrobků, banánů.

Články O Neplodnosti