Hlavní Výživa

Jak změnit směs: pravidla pro bezpečný přechod z jednoho produktu na druhý

Zjevná jednoduchost umělého krmení vede k různým obtížím, například produkt nemusí být pro dítě vhodný. A pak vyvstává otázka - jak změnit směs?

Výběr vysoce kvalitní a bezpečné výživy pro kojence je zodpovědný úkol. Pokud z nějakého důvodu směs nesedí, volba nového produktu se stává pro dítě stresující. Proto by rodiče měli zvážit všechny nuance, aby se minimalizovaly důsledky..

Kdy změnit směs?

Je prostě nemožné přenést novorozence z jedné směsi do druhé - přinejmenším musí existovat dobré důvody. Pokud se dítě cítí dobře a jí chuť k jídlu, není důvod upravovat jeho stravu.

Důvody, pro které musíte změnit známou směs na novou, jsou následující faktory:

 • alergie na „starou“ kompozici;
 • potřeba zavést terapeutickou výživu v souvislosti se zdravotními problémy dítěte (například nedostatek laktázy);
 • přechod k upraveným mléčným výrobkům po ošetření směsí v důsledku eliminace choroby u dítěte;
 • dosažení nového produktu dětmi v souvislosti se zvýšenými potřebami těla dítěte;
 • kategorické odmítnutí kojence, nedostatečný přírůstek na váze; více o normách hmotnostního přírůstku u kojenců →

Skutečnost, že dítě musí přejít na novou směs, bude vyvolána následujícími příznaky potíží v jeho těle:

 • Změny chování - ospalost, disinhibice, zvýšená podrážděnost.
 • Dítě neodolá časovým intervalům mezi jídly, získá dostatečný objem směsi.
 • Hustá regurgitace po ukončení krmení nebo několikrát během dne.
 • Problémy s trávením - kolika, nadýmání, barvení stolice zeleně.
 • Alergie.

Pokud má dítě tyto příznaky, mělo by být prokázáno pediatrovi. Odborník pomůže zjistit příčinu stavu. Pokud to bylo způsobeno nevhodnou dětskou výživou, lékař doporučí a navrhne.

Jak často se to dá udělat

Bohužel, mnoho rodičů je přesvědčeno, že dokud není nalezen vhodný produkt, lze výživu dítěte měnit téměř donekonečna. Tento názor je chybný. Tělo dítěte nebude schopno se často obnovovat v rámci nových směsí, které rodiče mění, je to zátěž zažívacího traktu a imunitního systému, a v důsledku toho - zdravotní problémy.

Pokud dítě dobře vstřebává nové jídlo, nevyplavuje a vypadá zdravě, je pro něj tento produkt vhodný. Pokud si přejete, nemůžete často měnit směs pro dítě a pokud máte pochybnosti, můžete kontaktovat pediatra a zjistit, jak se na tuto situaci dívá.

Přechodná pravidla a schéma pro zavedení nové směsi

Existují doporučení vysvětlující, jak přejít z jedné směsi na druhou s umělým nebo smíšeným krmením. Pokud je ignorujete, neexistuje žádná záruka, že tento proces skončí úspěšně..

Zvažte, jak správně změnit směs pro novorozence:

 1. Před přechodem na jinou směs je nutné konzultovat s pediatrem.
 2. Produkty můžete změnit v rámci jedné značky, například Nutrilon „1“ na „dva“ nebo „bez laktózy“, aniž byste dodržovali postupné zavedení. To znamená, že „starý“ produkt je okamžitě nahrazen jiným úplně. U různých značek to nemůžete udělat. Přizpůsobení těla dítěte nové výživové směsi by mělo být postupné.
 3. Směs můžete změnit pro dítě, je-li zdravé - horečka nebo řezání zubů není podmínkou, kdy by se do stravy mělo dostat nové jídlo..
 4. Bez dobrého důvodu nemůžete přejít na jinou dětskou výživu.

Existují různá schémata, která vám umožní přejít na novou směs bez následků. Který z nich je lepší zvolit, řekne to pediatr. Přečtěte si více o tom, jak vybrat a připravit směs →

Schéma číslo 1

V různých lahvích připravuje máma dvě receptury - známé a nové.

Musíte jednat podle následujícího plánu:

 1. V ranním krmení přidejte do dětské stravy 10 ml neobvyklé směsi. Nesmí se však mísit se starým produktem..
 2. Pokud během 24 hodin zůstává stav dítěte stejný, je mu při prvním a pátém krmení nabídnuto 20 ml nové směsi.
 3. Matka musí každý den injikovat 20 ml neobvyklého produktu při prvním a pátém krmení, dokud nejsou vyměněny.
 4. Poté se nové postupně nahrazují dalšími, pokud jde o úplné krmení (ne ve 20 ml, ale v celku): 1. den - druhý, 2. - třetí, 3. - čtvrtý, 4. - šestý, 5 7..

V průměru tento program trvá nejméně 2 týdny. Pokud je dítě alergické na kojeneckou výživu, není tato možnost pro něj vhodná. V tomto případě se doporučuje použít expresní metodu.

Schéma číslo 2

Pomocí této metody můžete přejít na novou stravu za 6 dní. Podívejme se, jak vypadá plán přechodu v tabulce..

Dny zavedeníObjem nové směsi na příjem (ml)PosuvCelkové množství nového jídla za den
1.10110
2.102dvacet
3.padesáti2100
4.1002200
51503450
62003600

Není možné změnit směs pro novorozence bez dozoru pediatra - pouze odborník v případě selhání může vysvětlit, proč má dítě nesnášenlivost k určitému produktu a jak má postupovat. To je jediný způsob, jak chránit vaše dítě před nepříjemnými překvapeními..

Co nelze udělat

Jak přejít na jinou směs dětí? Je nutné přejít na novou stravu postupně, v průběhu několika dnů, ale v žádném případě náhle. Změny stavu dítěte by neměly být ignorovány. Pokud dítě začne plivat hojně nebo je u něj vyrážka, je třeba přestat krmit neobvyklé jídlo a konzultovat pediatra.

Je zakázáno uvádět dva nebo více nových produktů současně. Nemůžete změnit směs v době, kdy je dítě studené nebo naočkované - v té době je jeho blaho důležitější, protože nové jídlo je pro dítě dalším stresem..

Jaké potíže mohou nastat

Při přechodu na směs s HB nebo při její výměně, včetně při smíšeném krmení, může dítě odmítnout nový typ produktu.

Proč se to děje a jak v této situaci jednat s mámou? Zaprvé nezapomeňte na doporučení pro postupný přechod na novou stravu. Skutečnost je taková, že chuťové vlastnosti neobvyklé směsi nemusí být pro dítě příjemné, a ostrý přechod na ni povede k takové reakci..

Za druhé, matka by měla být připravena na skutečnost, že proces závislosti bude nějakou dobu trvat. I když dítě jedí první porci nového jídla s neochotou, neměli byste spěchat věci a běžet do obchodu pro další značku.

V případě, že dítě během přechodu z jedné směsi na druhou sníží málo a nemá chuť k jídlu, není třeba panikařit. Možná je částka, kterou dostane, pro něj dostačující. Pozornost by měla být věnována počtu močení, přírůstku na váze a chování novorozence. Pokud nesplňují normu, musíte hledat způsoby, jak vyřešit problém nedostatku chuti dítěte.

Jak pochopit, že nová směs je vhodná

Ne všechny matky vědí, jak zjistit, že produkt není vhodný pro dítě.

Následující známky naznačují, že tělo dítěte se přizpůsobilo výživě:

 • Zdravá kůže. Pokud na těle novorozence nejsou žádné podráždění a vyrážky, znamená to dobrou snášenlivost injikované směsi.
 • Normální stolice. Plnohodnotná práce střeva také ukazuje kvalitu vybrané výživy.
 • Intervaly mezi krmeními. Pokud dítě jí každé 3 hodiny a nepožaduje častěji láhev, nutriční složení směsi plně vyhovuje jeho požadavkům.
 • Hmotnostní přírůstek podle věku.
 • Tichý spánek, zájem o okolní prostor a pohodu dítěte přinejmenším naznačují, že je bezbolestné po kojení přejít na upravenou směs nebo ji nahradit novým výrobkem v souladu se všemi pravidly.

Jak tedy změnit směs pro novorozence? Proces by měl být co nejhladší, pouze v tomto případě všechno půjde hladce a zdraví drobků nebude trpět. Často je přísně zakázáno měnit směs pro novorozence, kvůli zájmu a ke změně, protože z jedné výživy na jinou lze přejít pouze ze zdravotních důvodů, a nikoli z vlastních rozmarů - je nepravděpodobné, že vaše dítě potřebuje zbytečný stres.

Jak přenést dítě do jiné směsi

Výhody kojení pro dítě a matku nejsou nepochybné. Mnoho žen však stále čelí potřebě organizovat umělou výživu dítěte. V tomto případě je prioritou volba mléčné směsi s ohledem na individuální vlastnosti nového člena rodiny. Dětská výživa nabízená certifikovanými výrobci splňuje všechny standardy kvality. Kromě toho je každý z jeho druhů jedinečný: obsahuje jedinečné složení stopových prvků, má určitý stupeň přizpůsobivosti a je navržen tak, aby řešil specifické problémy se zdravím dítěte. Aby se zajistil racionální vývoj dítěte, v průběhu času může být nutné mléčnou směs nahradit. Výběr nového druhu jídla se řídí jasnými pravidly. To minimalizuje negativní důsledky pro křehké tělo drobků..

Proč měnit směs

Musí existovat dobrý důvod pro výměnu dětské výživy. Tyto situace zahrnují:

 • kategorické odmítnutí dítěte jíst;
 • nedostatečná výživa - dítě nevydrží časový interval mezi krmením;
 • významná podváha podle věku;
 • projevy individuální netolerance ke složkám, které tvoří konkrétní náhražku mateřského mléka;
 • identifikace problémů s fungováním zažívacího systému, například časté zácpy;
 • nutnost přizpůsobit výživu poté, co dítě dosáhne určitého věku;
 • po odstranění zdravotních problémů přepněte na speciální léčebnou směs nebo se vraťte k normálnímu stavu.

Nahrazení standardní umělé směsi terapeutickou směsí vyžaduje zvláštní pozornost. Provádí se pouze na základě lékařského potvrzení konkrétní diagnózy:

 • nedostatek enzymů, které štěpí laktózu, vyžaduje jmenování bezlaktózové výživy;
 • v případě nesnášenlivosti živočišných bílkovin jsou nezbytné druhy s nízkým obsahem laktózy a sóji;
 • antireflux - řeší problém patologicky silné regurgitace u malých dětí;
 • u kojenců se známkami nevyváženosti střevní flóry jsou nezbytné kyselé mléko a kojenecká výživa s probiotiky;
 • u těžkých forem alergických reakcí a atopické dermatitidy lze předepsat přechod na hypoalergenní složení sušeného mléka na bázi rostlinných bílkovin nebo aminokyselin.

V žádném případě by se rodiče neměli rozhodnout nahradit směs sami, a to na základě zkušeností přátel nebo cenového faktoru.

Přechodná pravidla

Doporučení, jak správně přenést dítě do jiné směsi:

 • předem konzultovat s pediatrem;
 • pokud dítě dokonale toleruje určitý typ dětské výživy, doporučuje se jej převést do nové receptury podle věku stejné značky;
 • hladce přecházet na nový typ produktu;
 • začít zavádět novou směs s minimálními dávkami;
 • krmit obvyklé a krmit nové;
 • se zvyšujícím se objemem aktualizované výživy úměrně snižujte množství starého produktu;
 • poprvé se během dne přivádí nový typ směsi a nakonec se nahradí ranní a noční krmení.

Úvodní schéma

Vzorová schémata pro přechod na jiný typ mléčné směsi závisí na zdravotním stavu dítěte. Pokud je to možné, vyplatí se tento proces prodloužit o 6–14 dní, aby bylo možné sledovat změny v chování dítěte a minimalizovat rizika. To však není vždy pravda. U akutních poruch trávení a alergických reakcí se změna provádí za 6-7 dní. V některých případech může pediatr rovněž schválit ostrý jednodenní přechod (jedná se hlavně o nahrazení běžného jídla hypoalergenním).

Známá a nová směs se připravuje v různých lahvích.

Zvažte schéma zavedení nové směsi:

 • při ranním krmení je dáno 10 ml nového jídla;
 • další den mu bylo nabídnuto 20 ml neobvyklého jídla při 1 a 5 krmení;
 • denně zvyšujte nový produkt o 20 ml v 1 a 5 krmivech, dokud nebudou nahrazeny;
 • pak se další krmiva postupně nahrazují plným množstvím nového jídla: 1 den - 2 krmiva, 2 dny - 3, 3 dny - 4, 4 dny - 6, 5 dní - 7.

Tento postup je nejvhodnější pro řemeslníky, kteří jsou krmeni 7krát. Navzdory skutečnosti, že podle tohoto plánu bude přechod zpožděn až o 14 dní, je to nej šetrnější.

Pokud je dítě alergické na směs, kterou používá, pak taková možnost přechodu není pro něj vhodná. V takovém případě použijte expresní metodu. Tuto metodu můžete přepnout na novou výživu za 6 dní.

Tabulka o tom, jak přenést dítě do jiné směsi

Dny zavedeníObjem nové směsi na příjem (ml)PosuvCelkové množství nového jídla za den
110110
2102dvacet
3padesáti2100
41002200
51503450
62003600

Co nelze udělat

Zavedení nové směsi do dětské stravy nestojí za to:

 • získat různé druhy dětské výživy kvůli zájmu;
 • zkuste současně nabídnout dětské produkty dvou nebo více značek - stará směs je nahrazena pouze jednou;
 • míchejte 2 různá jídla do jedné láhve;
 • dramaticky nahradit všechna krmiva novým vzorcem;
 • měnit druh jídla v předvečer vakcinace nebo dlouhé cesty, stejně jako během nemoci nebo zoubkování.

Jak pochopit, že nové jídlo není vhodné

Následující faktory signalizují úspěšný přechod na mléčnou směs:

 • čistota a zdravá barva kůže bez vyrážek, podráždění;
 • bez zácpy, průjmu;
 • u dítěte neexistuje nadýmání a střevní kolika;
 • klidný a zdravý spánek dítěte;
 • aktivní zájem dítěte o proces krmení, dobrá chuť k jídlu a absence potřeby dávat láhev častěji než jednou za 2,5–3 hodiny;
 • nárůst hmotnosti a růst podle standardů Světové zdravotnické organizace.

I při nejjemnějším přechodu z jedné směsi na druhou jsou možné malé změny v chování dítěte, frekvence a povaha pohybů střev, bdělost a spánkové vzorce. V tomto případě nemůžete okamžitě hledat jiný druh umělé kojenecké výživy - tělo potřebuje čas, aby se přizpůsobilo.

V případě alergických reakcí, dýchacích obtíží, častého vyplivnutí, detekce uvolněných pěnivých stolic a těžké úzkosti dítěte je nutné se poradit s lékařem.

Kompetentní a postupná výměna směsi umělého mléka z důvodu významných okolností zajistí dítěti harmonický vývoj, udržuje jeho aktivitu a pohodu.

Zavedení nové kojenecké výživy

Mateřské mléko je ideální pro novorozence. Co dělat, když z nějakého důvodu matka nemůže kojit své dítě. V tomto případě pomůže speciální mléčná směs. Umělé krmení by mělo plně uspokojovat potřebu dětí v vitaminech a minerálech, podobných těm, které pocházejí z mateřského mléka. Proto by tato výživa měla být pečlivě sledována..

Docela často existují situace, kdy je třeba změnit krmení směsí. To by mělo být provedeno správně a přiměřeně. Pojďme se zabývat otázkou, jak zavést novou směs kojenců..

V jakých případech je nutná změna mléčné směsi

V přísně definovaných případech je nutná změna mléčné směsi. Pokud se dítě cítí skvěle a jeho trávicí systém je v dobrém stavu, nedoporučuje se. Můžete tak dítěti ublížit, způsobit mu přílišnou úzkost a nervozitu. Faktem je, že tělo dítěte je již zvyklé na určitou směs, díky čemuž ho střeva stabilně a dobře tráví. V případě neodůvodněné změny ve výživě, nechutenství a zažívacího traktu.

V některých případech však může být změna výživy způsobena finanční stránkou problému. Některé matky hledají levnější mléčnou recepturu. Nejlepší je však svěřit výběr nové směsi zkušenému pediatrovi, který ví o charakteristikách těla a výživě každého jemu svěřeného dítěte. Naštěstí je moderní trh plný podobných produktů od domácích i zahraničních výrobců.

Změna směsi se doporučuje, když:

 • významný úbytek hmotnosti kojenců, vývoj anémie;
 • porucha stolice, střevní poruchy vyskytující se po dlouhou dobu;
 • hojnost regurgitace po nebo během krmení;
 • časté nadýmání;
 • nedostatek laktázy;
 • odmítnutí dítěte jíst;
 • potřeba zvláštní lékařské výživy;
 • nesnášenlivost proteinů mléčného mléka pro děti;
 • alergie.

Také změna směsi je nutná poté, co dítě již vyrostlo a potřebuje plánovaný přechod na jinou stravu. To se děje poté, co dítě má šest měsíců..

Základní pravidla

Chcete-li přejít na novou stravu bez nepříjemných následků, musíte dodržovat následující pravidla:

 • Nejprve byste se měli poradit s místním pediatrem. Skutečností je, že musíte přejít na jinou směs, pouze pokud k tomu existují nějaké lékařské indikace.
 • Přepínání na jinou energii se doporučuje provádět hladce. Nejprve musíte do staré směsi přidat malé množství nové směsi a postupně zvyšovat dávku. Pokud se dítě s takovou výživou cítí dobře, můžete úplně přejít na nový produkt. Při přechodu na nové jídlo stejné značky však nemůžete tato doporučení dodržovat a nepřepínat se ve fázích.
 • Je zakázáno přenášet dítě k jinému jídlu, pokud se cítí dobře, jsou mu uříznuty zuby nebo je naplánováno očkování. To může vyvolat zhoršení stavu a pohody dítěte.
 • Je třeba poznamenat, že je zakázáno míchat dvě různé mléčné směsi do jedné láhve, i když patří do stejné výrobní společnosti. Kromě toho je zakázán ostrý přechod na jinou stravu, protože je to plné žaludku. Příjem nového jídla lze provést pouze v případě, že dítě má na starou směs silnou alergii.
 • Jak správně naředit suchý produkt kapalinou, je uvedeno v pokynech. Není třeba nastavovat proporce sami. Pokud dítě nemůže jíst dost, jednoduše zvyšte množství směsi..

Podle Dr. Komarovského je přechod na novou stravu pro dítě vždy skutečným stresem. Proto je třeba, aby bylo co nejjednodušší. Se zavedením nové směsi musíte dítěti udělat masáž, často ji přitlačit a zahřát se.

Přechodové schéma

Změna výživy dítěte by měla být prováděna podle dobře vyvinutého schématu. Pokud směs správně vyměníte, proběhne tato událost bez nepříjemných následků a poškození dítěte. Dítě zažije minimální stres a nepohodlí..

K dnešnímu dni existují různá schémata, jak přejít na novou stravu. Navrhují pomalé zavádění další směsi do stravy kojenců. V tomto případě by matka měla sledovat reakci těla dítěte na nový produkt, protože směsi nemusí být vhodné pro některé novorozence. Skutečnost je taková, že takový přechod trvá poměrně dlouhou dobu - až tři týdny. Pokud je dítě alergické na novou poruchu směsi a stolice, je nutný urychlený přechod.

Schémata rychlé změny výkonu naznačují přepnutí do šesti dnů. Nevylučují však možnost, že dítě bude mít vedlejší účinky. Výběr vhodného systému by proto měl být proveden v souladu se zvláštní situací..

Expresní metoda zavedení nové směsi s pěti jídly denně a sedmi jídly denně je uvedena v následující tabulce:

Den recepceMnožství najednou (v gramech)Celkový počet za den (v gramech)
11010
210třicet
3dvacet60
4padesáti250
5100400
6150více než 600

Možné vedlejší účinky při změně výživy

S prudkou změnou výživy u novorozence se často vyskytují následující nežádoucí účinky:

 • dysbióza;
 • nadýmání;
 • průjem, zácpa;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • dermatitida;
 • poruchy spánku.

Pokud těmto příznakům nebudete věnovat pozornost včas, může mít dítě v budoucnu vážné problémy s gastrointestinálním traktem.

Pro odstranění výše uvedených příznaků může pediatr doporučit změnu proporcí přípravy dětské výživy (množství suchého produktu chovaného ve vodě).

Dalším východiskem ze situace bude změna jídla na novou. V některých případech může také pomoci zavedení speciálních fermentovaných mléčných výrobků do dětské výživy. Musíte je však zadat do stravy pouze po předchozí konzultaci s pediatrem.

Pokud jste alergický na suchý produkt, můžete jej naředit kozím mlékem. Ačkoli je jeho výživové vlastnosti horší než kravské mléko, je mnohem méně pravděpodobné, že způsobí zažívací potíže a další alergické reakce..

Před přechodem na novou kojeneckou výživu byste se proto měli nejprve poradit s pediatrem. Zkušený odborník vybere nejvhodnější jídlo v souladu s vlastnostmi dítěte.

Je možné změnit směs pro dítě

Jak přenést dítě do jiné směsi

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://moykarapuz.com/images/dyn_pic/normal/kak-perevesti-rebenka-na-druguyu-smes.jpg "/>

Výhody kojení pro dítě a matku nejsou nepochybné. Mnoho žen však stále čelí potřebě organizovat umělou výživu dítěte. V tomto případě je prioritou volba mléčné směsi s ohledem na individuální vlastnosti nového člena rodiny. Dětská výživa nabízená certifikovanými výrobci splňuje všechny standardy kvality. Kromě toho je každý z jeho druhů jedinečný: obsahuje jedinečné složení stopových prvků, má určitý stupeň přizpůsobivosti a je navržen tak, aby řešil specifické problémy se zdravím dítěte. Aby se zajistil racionální vývoj dítěte, v průběhu času může být nutné mléčnou směs nahradit. Výběr nového druhu jídla se řídí jasnými pravidly. To minimalizuje negativní důsledky pro křehké tělo drobků..

Proč měnit směs

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://moykarapuz.com/up/files/images/other/kak-perevesti-rebenka-na-druguyu-smes_1.jpg "/> Nahrazení Pro kojeneckou výživu musí existovat dobrý důvod.

 • kategorické odmítnutí dítěte jíst;
 • nedostatečná výživa - dítě nevydrží časový interval mezi krmením;
 • významná podváha podle věku;
 • projevy individuální netolerance ke složkám, které tvoří konkrétní náhražku mateřského mléka;
 • identifikace problémů s fungováním zažívacího systému, například časté zácpy;
 • nutnost přizpůsobit výživu poté, co dítě dosáhne určitého věku;
 • po odstranění zdravotních problémů přepněte na speciální léčebnou směs nebo se vraťte k normálnímu stavu.

Nahrazení standardní umělé směsi terapeutickou směsí vyžaduje zvláštní pozornost. Provádí se pouze na základě lékařského potvrzení konkrétní diagnózy:

 • nedostatek enzymů, které štěpí laktózu, vyžaduje jmenování bezlaktózové výživy;
 • v případě nesnášenlivosti živočišných bílkovin jsou nezbytné druhy s nízkým obsahem laktózy a sóji;
 • antireflux - řeší problém patologicky silné regurgitace u malých dětí;
 • u kojenců se známkami nevyváženosti střevní flóry jsou nezbytné kyselé mléko a kojenecká výživa s probiotiky;
 • u těžkých forem alergických reakcí a atopické dermatitidy lze předepsat přechod na hypoalergenní složení sušeného mléka na bázi rostlinných bílkovin nebo aminokyselin.

V žádném případě by se rodiče neměli rozhodnout nahradit směs sami, a to na základě zkušeností přátel nebo cenového faktoru.

Přechodná pravidla

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://moykarapuz.com/up/files/images/other/kak-perevesti-rebenka-na-druguyu-smes_3.jpg "/> Doporučení, jak přenést dítě do jiné směsi:

 • předem konzultovat s pediatrem;
 • pokud dítě dokonale toleruje určitý typ dětské výživy, doporučuje se jej převést do nové receptury podle věku stejné značky;
 • hladce přecházet na nový typ produktu;
 • začít zavádět novou směs s minimálními dávkami;
 • krmit obvyklé a krmit nové;
 • se zvyšujícím se objemem aktualizované výživy úměrně snižujte množství starého produktu;
 • poprvé se během dne přivádí nový typ směsi a nakonec se nahradí ranní a noční krmení.

Úvodní schéma

Vzorová schémata pro přechod na jiný typ mléčné směsi závisí na zdravotním stavu dítěte. Pokud je to možné, vyplatí se tento proces prodloužit o 6–14 dní, aby bylo možné sledovat změny v chování dítěte a minimalizovat rizika. To však není vždy pravda. U akutních poruch trávení a alergických reakcí se změna provádí za 6-7 dní. V některých případech může pediatr rovněž schválit ostrý jednodenní přechod (jedná se hlavně o nahrazení běžného jídla hypoalergenním).

Známá a nová směs se připravuje v různých lahvích.

Zvažte schéma zavedení nové směsi:

 • při ranním krmení je dáno 10 ml nového jídla;
 • další den mu bylo nabídnuto 20 ml neobvyklého jídla při 1 a 5 krmení;
 • denně zvyšujte nový produkt o 20 ml v 1 a 5 krmivech, dokud nebudou nahrazeny;
 • pak se další krmiva postupně nahrazují plným množstvím nového jídla: 1 den - 2 krmiva, 2 dny - 3, 3 dny - 4, 4 dny - 6, 5 dní - 7.

Tento postup je nejvhodnější pro řemeslníky, kteří jsou krmeni 7krát. Navzdory skutečnosti, že podle tohoto plánu bude přechod zpožděn až o 14 dní, je to nej šetrnější.

Pokud je dítě alergické na směs, kterou používá, pak taková možnost přechodu není pro něj vhodná. V takovém případě použijte expresní metodu. Tuto metodu můžete přepnout na novou výživu za 6 dní.

Tabulka o tom, jak přenést dítě do jiné směsi

Jak změnit směs pro umělé dítě?

Kojení je důležité pro zdraví a vývoj dětí, protože spolu s laktačním produktem, mateřskými protilátkami, prospěšnými bakteriemi a enzymy vstupují do těla dítěte a pomáhají tak trávicímu systému. Navíc, mírnou změnou vaší stravy může kojící matka upravit práci střeva drobků, - „opravit“ nebo naopak, „uvolnit“.

To vše je zbaveno umělých dětí, které dostávají směs. Máte-li přetrvávající problémy s trávením nebo se zdravotním stavem drobků, může pediatr doporučit změnu produktu a dokonce doporučit konkrétnímu výrobci.

Když potřebujete změnit směs?

Pokud se umělé dítě cítí dobře, jezte směs, se kterou ho začali krmit v nemocnici, není tedy nutné jej měnit. Střeva dítěte si zvykají na konkrétní produkt, který se již naučil trávit a vstřebávat, a změna výživy může poškodit jeho funkčnost, což povede k poruchám střeva.

Pokud se rozhodnete přejít na jinou směs kvůli jeho levným nákladům ve srovnání s tím, co dáváte novorozenci, měli byste rozhodně požádat pediatra o stanovisko k této záležitosti. Dětský specialista na mnoho let práce s dětmi pravděpodobně nashromáždil dostatek praktických znalostí o reakcích dětí na produkty různých výrobců. Lékař vám pomůže vybrat perfektní variantu, která bude vyhovovat tělu a drobkům a bude pro vás cenově dostupná.

Samotný pediatr může často doporučit, abyste směs změnili na jinou:

 • s dlouhodobým porušováním stolice dítěte;
 • s rozvojem anémie;
 • s projevy alergických reakcí na použitý produkt;
 • s hojnou regurgitací dítěte;
 • s pravidelným nadýmáním.

Výrobci jsou připraveni vyhovět potřebám každého umělého dítěte. Pokud tedy dítě trpí hojnou regurgitací, můžete tento problém vyřešit tak, že jej převedete na speciální antirefluxní přípravek obsahující gumu, která účinně zahušťuje obsah žaludku. Pro děti s nesnášenlivostí laktózy byly prášky vytvořeny bez jeho přítomnosti ve složení as alergií na živočišné bílkoviny si můžete koupit dětskou stravu se sójovým nebo hydrolyzovaným proteinem, která mu nezpůsobí podobnou reakci.

Pokud je u dítěte zjištěna anémie, pediatr se rozhodne ji dočasně převést na prášek bohatý na železo. Nejčastějším problémem, kvůli kterému lékaři doporučují změnu potravinového produktu, je dysbióza. Umělci nemají kam dostat laktobacily a bifidobakterie, takže jsou jim navíc dány speciální přípravky, které zaplňují mikroflóru, nebo převedeny do směsi s probiotiky.

V každém případě musí dítě po odsouhlasení vašeho rozhodnutí s pediatrem přísně změnit směs.

Jak změnit směs?

 1. Je nemožné prudce změnit směs, protože to povede k narušení střev. Pomalý přechod na nový produkt může způsobit těžký průjem, jehož důsledky mohou být dysbióza a dehydratace.
 2. Hladká pravidla přechodu se vztahují nejen na produkty různých značek. I když změníte směs stejného typu, ale navrženou pro různé věkové skupiny, měli byste to dělat postupně, za 1–2 týdny.
 3. Pokud změníte jídlo „podle věku“, pak prášek může být smíchán v jedné lahvi, ale pokud jsou značky produktu odlišné, měli byste je rozmnožovat v samostatných nádobách a dávat drobky jedno krmivo najednou, nejprve nové a poté staré..
 4. Když přecházíte na jinou směs „podle věku“, musíte postupně zvyšovat objem nového produktu a každé 2-3 dny vyměňovat lžíci starého jídla za novou..

Pokud tedy budete jíst 180 ml. napájení, přechod na nový produkt bude vypadat takto:

 • 1-2 dny - 1 lžíce nového prášku + 5 polévkových lžic první;
 • 3-4 dny - 2 polévkové lžíce nového prášku + 4 polévkové lžíce prvního prášku;
 • 4-6 den - 3 polévkové lžíce nového prášku + 3 polévkové lžíce prvního prášku;
 • 7-8 den - 4 polévkové lžíce nového prášku + 2 polévkové lžíce prvního prášku;
 • 9-10 den - 5 polévkových lžic nového prášku + 1 lžíce prvního prášku;
 • 11-12 den - kompletní přechod na novou směs.

Směs různých značek se mění podle stejného schématu - každé dva dny byste měli zvýšit objem nového prášku v jedné z lahví o 30 ml, a v nádobě s předchozí, podle toho snížit:

 • 1-2 dny - 30 ml vody + 1 litr. nový prášek / 150 ml. voda +5 l. první;
 • 3-4 dny - 60 ml vody + 2 l. nový prášek / 120 ml. voda +4 l. první;
 • 4-6 den - 90 ml vody +3 l. nový prášek / 90 ml. voda +3 l. první;
 • 7-8 den - 120 ml vody +4 l. nový prášek / 60 ml. voda + 2 l. první;
 • 9-10 den - 160 ml vody +5 l. nový prášek / 30 ml. voda +1 l. první;
 • 11-12 den - kompletní přechod na novou směs.

Dítěti by měla být nejprve dána láhev s novou směsí a poté krmeno z nádoby se stejným produktem.

Pokud vidíte, že dítě toleruje výměnu jídla normálně, můžete plán trochu prodloužit tím, že do své stravy každý den přidáte 30 ml. nový produkt a snížení stejného množství jako u předchozího.

S jakými obtížemi se lze setkat?

Schéma zavádění nové stravy je „natažená“ po tak dlouhou dobu, kdy se střeva dítěte mohou přizpůsobit a začít trávit a asimilovat jiný produkt, než je zvyklý. Ale i při takové rozumné opatrnosti bude tělo dítěte stále reagovat negativně. V prvních 3-4 dnech si můžete s dítětem všimnout:

 1. Zácpa.
 2. Průjem.
 3. Rychlý otok a kolika.
 4. Menší kožní vyrážky.

Pokud po 3–4 dnech tyto příznaky nezmizí nebo se nezvýší a dítě neustále křičí, obraťte se na pediatra - vybraná směs nemusí být vhodná pro drobky a budete muset vyzkoušet jinou, která ji zavedete do dětské stravy podle předchozího schématu.

Jak změnit směs: pravidla pro bezpečný přechod z jednoho produktu na druhý

Zjevná jednoduchost umělého krmení vede k různým obtížím, například produkt nemusí být pro dítě vhodný. A pak vyvstává otázka - jak změnit směs?

Výběr vysoce kvalitní a bezpečné výživy pro kojence je zodpovědný úkol. Pokud z nějakého důvodu směs nesedí, volba nového produktu se stává pro dítě stresující. Proto by rodiče měli zvážit všechny nuance, aby se minimalizovaly důsledky..

Kdy změnit směs?

Je prostě nemožné přenést novorozence z jedné směsi do druhé - přinejmenším musí existovat dobré důvody. Pokud se dítě cítí dobře a jí chuť k jídlu, není důvod upravovat jeho stravu.

Důvody, pro které musíte změnit známou směs na novou, jsou následující faktory:

 • alergie na „starou“ kompozici;
 • potřeba zavést terapeutickou výživu v souvislosti se zdravotními problémy dítěte (například nedostatek laktázy);
 • přechod k upraveným mléčným výrobkům po ošetření směsí v důsledku eliminace choroby u dítěte;
 • dosažení nového produktu dětmi v souvislosti se zvýšenými potřebami těla dítěte;
 • kategorické odmítnutí kojence, nedostatečný přírůstek na váze; více o normách hmotnostního přírůstku u kojenců →

Skutečnost, že dítě musí přejít na novou směs, bude vyvolána následujícími příznaky potíží v jeho těle:

 • Změny chování - ospalost, disinhibice, zvýšená podrážděnost.
 • Dítě neodolá časovým intervalům mezi jídly, získá dostatečný objem směsi.
 • Hustá regurgitace po ukončení krmení nebo několikrát během dne.
 • Problémy s trávením - kolika, nadýmání, barvení stolice zeleně.
 • Alergie.

Pokud má dítě tyto příznaky, mělo by být prokázáno pediatrovi. Odborník pomůže zjistit příčinu stavu. Pokud to bylo způsobeno nevhodnou dětskou výživou, lékař doporučí a navrhne.

Jak často se to dá udělat

Bohužel, mnoho rodičů je přesvědčeno, že dokud není nalezen vhodný produkt, lze výživu dítěte měnit téměř donekonečna. Tento názor je chybný. Tělo dítěte nebude schopno se často obnovovat v rámci nových směsí, které rodiče mění, je to zátěž zažívacího traktu a imunitního systému, a v důsledku toho - zdravotní problémy.

Pokud dítě dobře vstřebává nové jídlo, nevyplavuje a vypadá zdravě, je pro něj tento produkt vhodný. Pokud si přejete, nemůžete často měnit směs pro dítě a pokud máte pochybnosti, můžete kontaktovat pediatra a zjistit, jak se na tuto situaci dívá.

Přechodná pravidla a schéma pro zavedení nové směsi

Existují doporučení vysvětlující, jak přejít z jedné směsi na druhou s umělým nebo smíšeným krmením. Pokud je ignorujete, neexistuje žádná záruka, že tento proces skončí úspěšně..

Zvažte, jak správně změnit směs pro novorozence:

 1. Před přechodem na jinou směs je nutné konzultovat s pediatrem.
 2. Produkty můžete změnit v rámci jedné značky, například Nutrilon „1“ na „dva“ nebo „bez laktózy“, aniž byste dodržovali postupné zavedení. To znamená, že „starý“ produkt je okamžitě nahrazen jiným úplně. U různých značek to nemůžete udělat. Přizpůsobení těla dítěte nové výživové směsi by mělo být postupné.
 3. Směs můžete změnit pro dítě, je-li zdravé - horečka nebo řezání zubů není podmínkou, kdy by se do stravy mělo dostat nové jídlo..
 4. Bez dobrého důvodu nemůžete přejít na jinou dětskou výživu.

Existují různá schémata, která vám umožní přejít na novou směs bez následků. Který z nich je lepší zvolit, řekne to pediatr. Přečtěte si více o tom, jak vybrat a připravit směs →

V různých lahvích připravuje máma dvě receptury - známé a nové.

Musíte jednat podle následujícího plánu:

 1. V ranním krmení přidejte do dětské stravy 10 ml neobvyklé směsi. Nesmí se však mísit se starým produktem..
 2. Pokud během 24 hodin zůstává stav dítěte stejný, je mu při prvním a pátém krmení nabídnuto 20 ml nové směsi.
 3. Matka musí každý den injikovat 20 ml neobvyklého produktu při prvním a pátém krmení, dokud nejsou vyměněny.
 4. Poté se nové postupně nahrazují dalšími, pokud jde o úplné krmení (ne ve 20 ml, ale v celku): 1. den - druhý, 2. - třetí, 3. - čtvrtý, 4. - šestý, 5 7..

V průměru tento program trvá nejméně 2 týdny. Pokud je dítě alergické na kojeneckou výživu, není tato možnost pro něj vhodná. V tomto případě se doporučuje použít expresní metodu.

Pomocí této metody můžete přejít na novou stravu za 6 dní. Podívejme se, jak vypadá plán přechodu v tabulce..

Není možné změnit směs pro novorozence bez dozoru pediatra - pouze odborník v případě selhání může vysvětlit, proč má dítě nesnášenlivost k určitému produktu a jak má postupovat. To je jediný způsob, jak chránit vaše dítě před nepříjemnými překvapeními..

Co nelze udělat

Jak přejít na jinou směs dětí? Je nutné přejít na novou stravu postupně, v průběhu několika dnů, ale v žádném případě náhle. Změny stavu dítěte by neměly být ignorovány. Pokud dítě začne plivat hojně nebo je u něj vyrážka, je třeba přestat krmit neobvyklé jídlo a konzultovat pediatra.

Je zakázáno uvádět dva nebo více nových produktů současně. Nemůžete změnit směs v době, kdy je dítě studené nebo naočkované - v té době je jeho blaho důležitější, protože nové jídlo je pro dítě dalším stresem..

Jaké potíže mohou nastat

Při přechodu na směs s HB nebo při její výměně, včetně při smíšeném krmení, může dítě odmítnout nový typ produktu.

Proč se to děje a jak v této situaci jednat s mámou? Zaprvé nezapomeňte na doporučení pro postupný přechod na novou stravu. Skutečnost je taková, že chuťové vlastnosti neobvyklé směsi nemusí být pro dítě příjemné, a ostrý přechod na ni povede k takové reakci..

Za druhé, matka by měla být připravena na skutečnost, že proces závislosti bude nějakou dobu trvat. I když dítě jedí první porci nového jídla s neochotou, neměli byste spěchat věci a běžet do obchodu pro další značku.

V případě, že dítě během přechodu z jedné směsi na druhou sníží málo a nemá chuť k jídlu, není třeba panikařit. Možná je částka, kterou dostane, pro něj dostačující. Pozornost by měla být věnována počtu močení, přírůstku na váze a chování novorozence. Pokud nesplňují normu, musíte hledat způsoby, jak vyřešit problém nedostatku chuti dítěte.

Jak pochopit, že nová směs je vhodná

Ne všechny matky vědí, jak zjistit, že produkt není vhodný pro dítě.

Následující známky naznačují, že tělo dítěte se přizpůsobilo výživě:

 • Zdravá kůže. Pokud na těle novorozence nejsou žádné podráždění a vyrážky, znamená to dobrou snášenlivost injikované směsi.
 • Normální stolice. Plnohodnotná práce střeva také ukazuje kvalitu vybrané výživy.
 • Intervaly mezi krmeními. Pokud dítě jí každé 3 hodiny a nepožaduje častěji láhev, nutriční složení směsi plně vyhovuje jeho požadavkům.
 • Hmotnostní přírůstek podle věku.
 • Tichý spánek, zájem o okolní prostor a pohodu dítěte přinejmenším naznačují, že je bezbolestné po kojení přejít na upravenou směs nebo ji nahradit novým výrobkem v souladu se všemi pravidly.

Jak tedy změnit směs pro novorozence? Proces by měl být co nejhladší, pouze v tomto případě všechno půjde hladce a zdraví drobků nebude trpět. Často je přísně zakázáno měnit směs pro novorozence, kvůli zájmu a ke změně, protože z jedné výživy na jinou lze přejít pouze ze zdravotních důvodů, a nikoli z vlastních rozmarů - je nepravděpodobné, že vaše dítě potřebuje zbytečný stres.

Užitečné video o tom, jak přepnout na nový mix

Zavedení nové kojenecké výživy

Mateřské mléko je ideální pro novorozence. Co dělat, když z nějakého důvodu matka nemůže kojit své dítě. V tomto případě pomůže speciální mléčná směs. Umělé krmení by mělo plně uspokojovat potřebu dětí v vitaminech a minerálech, podobných těm, které pocházejí z mateřského mléka. Proto by tato výživa měla být pečlivě sledována..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://razvitiemalysha.ru/wp-content/uploads//2017/03/%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1% 83% D1% 81% D1% 81% D1% 82% D0% B2% D0% B5% D0% BD% D0% BD% D0% BE% D0% B5-% D0% BA% D0% BE% D1% 80 % D0% BC% D0% BB% D0% B5% D0% BD% D0% B8% D0% B5.jpg "/>

Docela často existují situace, kdy je třeba změnit krmení směsí. To by mělo být provedeno správně a přiměřeně. Pojďme se zabývat otázkou, jak zavést novou směs kojenců..

V jakých případech je nutná změna mléčné směsi

V přísně definovaných případech je nutná změna mléčné směsi. Pokud se dítě cítí skvěle a jeho trávicí systém je v dobrém stavu, nedoporučuje se. Můžete tak dítěti ublížit, způsobit mu přílišnou úzkost a nervozitu. Faktem je, že tělo dítěte je již zvyklé na určitou směs, díky čemuž ho střeva stabilně a dobře tráví. V případě neodůvodněné změny ve výživě, nechutenství a zažívacího traktu.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://razvitiemalysha.ru/wp-content/uploads//2017/03/%D0%93%D1%80%D1%83%D0% B4% D0% BD% D0% B8% D1% 87% D0% BE% D0% BA-% D1% 81-% D0% B1% D1% 83% D1% 82% D1% 8B% D0% BB% D0% BE% D1% 87% D0% BA% D0% BE% D0% B9.jpg "/>

V některých případech však může být změna výživy způsobena finanční stránkou problému. Některé matky hledají levnější mléčnou recepturu. Nejlepší je však svěřit výběr nové směsi zkušenému pediatrovi, který ví o charakteristikách těla a výživě každého jemu svěřeného dítěte. Naštěstí je moderní trh plný podobných produktů od domácích i zahraničních výrobců.

Změna směsi se doporučuje, když:

 • významný úbytek hmotnosti kojenců, vývoj anémie;
 • porucha stolice, střevní poruchy vyskytující se po dlouhou dobu;
 • hojnost regurgitace po nebo během krmení;
 • časté nadýmání;
 • nedostatek laktázy;
 • odmítnutí dítěte jíst;

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://razvitiemalysha.ru/wp-content/uploads//2017/03/%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0% B0% D0% B7-% D0% BE% D1% 82-% D0% B5% D0% B4% D1% 8B.jpg "/>

 • potřeba zvláštní lékařské výživy;
 • nesnášenlivost proteinů mléčného mléka pro děti;
 • alergie.

Také změna směsi je nutná poté, co dítě již vyrostlo a potřebuje plánovaný přechod na jinou stravu. To se děje poté, co dítě má šest měsíců..

Základní pravidla

Chcete-li přejít na novou stravu bez nepříjemných následků, musíte dodržovat následující pravidla:

 • Nejprve byste se měli poradit s místním pediatrem. Skutečností je, že musíte přejít na jinou směs, pouze pokud k tomu existují nějaké lékařské indikace.
 • Přepínání na jinou energii se doporučuje provádět hladce. Nejprve musíte do staré směsi přidat malé množství nové směsi a postupně zvyšovat dávku. Pokud se dítě s takovou výživou cítí dobře, můžete úplně přejít na nový produkt. Při přechodu na nové jídlo stejné značky však nemůžete tato doporučení dodržovat a nepřepínat se ve fázích.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://razvitiemalysha.ru/wp-content/uploads//2017/03/-%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1 % 8B% D1% 88% D1% 83-% D1% 81% D0% BC% D0% B5% D1% 81% D1% 8C-e1490475710935.jpg "/>

 • Je zakázáno přenášet dítě k jinému jídlu, pokud se cítí dobře, jsou mu uříznuty zuby nebo je naplánováno očkování. To může vyvolat zhoršení stavu a pohody dítěte.
 • Je třeba poznamenat, že je zakázáno míchat dvě různé mléčné směsi do jedné láhve, i když patří do stejné výrobní společnosti. Kromě toho je zakázán ostrý přechod na jinou stravu, protože je to plné žaludku. Příjem nového jídla lze provést pouze v případě, že dítě má na starou směs silnou alergii.
 • Jak správně naředit suchý produkt kapalinou, je uvedeno v pokynech. Není třeba nastavovat proporce sami. Pokud dítě nemůže jíst dost, jednoduše zvyšte množství směsi..

Podle Dr. Komarovského je přechod na novou stravu pro dítě vždy skutečným stresem. Proto je třeba, aby bylo co nejjednodušší. Se zavedením nové směsi musíte dítěti udělat masáž, často ji přitlačit a zahřát se.

Přechodové schéma

Změna výživy dítěte by měla být prováděna podle dobře vyvinutého schématu. Pokud směs správně vyměníte, proběhne tato událost bez nepříjemných následků a poškození dítěte. Dítě zažije minimální stres a nepohodlí..

K dnešnímu dni existují různá schémata, jak přejít na novou stravu. Navrhují pomalé zavádění další směsi do stravy kojenců. V tomto případě by matka měla sledovat reakci těla dítěte na nový produkt, protože směsi nemusí být vhodné pro některé novorozence. Skutečnost je taková, že takový přechod trvá poměrně dlouhou dobu - až tři týdny. Pokud je dítě alergické na novou poruchu směsi a stolice, je nutný urychlený přechod.

Schémata rychlé změny výkonu naznačují přepnutí do šesti dnů. Nevylučují však možnost, že dítě bude mít vedlejší účinky. Výběr vhodného systému by proto měl být proveden v souladu se zvláštní situací..

Expresní metoda zavedení nové směsi s pěti jídly denně a sedmi jídly denně je uvedena v následující tabulce:

Články O Neplodnosti