Hlavní Bolest

Čípky a masti viferon během těhotenství: použití v 1., 2., 3. trimestru na nachlazení a herpes

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Během těhotenství, stejně jako v kterémkoli jiném období života, je žena náchylná k různým nemocem a infekcím. Důvodem je skutečnost, že dochází k oslabení imunitního systému. Imunitní systém nejprve vnímá plod jako mimozemskou formaci a všechny síly jsou zaměřeny na boj proti němu. Postupně však dochází k závislosti a boj oslabuje. Dochází ke snížení aktivity imunitního systému. Podobným účinkem takové reakce je však snížení ochranných vlastností těla, jeho rezistence na infekce. V důsledku toho - nemoci, nachlazení, přidání bakteriálních a virových infekcí. Problém je v tom, že ošetření nemůže být provedeno, protože může negativně ovlivnit stav plodu. Tento problém však lze dnes úspěšně vyřešit pomocí čípků viferonů během těhotenství. Toto je nástroj, který vám umožní účinně podporovat tělo matky, chránit ji před infekcemi. Podporuje aktivaci imunitního systému, neutralizaci infekce.

Může viferonové čípky během těhotenství?

Navrženo pro terapii během těhotenství, bezpečné. Jejich hlavní akce je ochranná. Ve složení - interferon, který je obvykle produkován lidským tělem na ochranu proti virové a bakteriální flóře.

Navzdory bezpečnosti by se léčivo mělo používat pouze podle indikací a po konzultaci s lékařem, protože při nesprávném použití může dojít k mnoha vedlejším účinkům. Imunitní systém může být zejména přetížen, v důsledku čehož se může vyvinout autoimunitní onemocnění. Podstatou této patologie je, že imunitní systém začíná fungovat příliš intenzivně, produkuje nadměrné množství interferonu a dalších účinných látek. Jejich akce může být zaměřena na útok a ničení vlastních buněk těla.

Viferon během těhotenství - bezpečný antivirový prostředek

Čípky Viferon během těhotenství mohou být skutečnou spásou pro budoucí matku, která nakazila virovou infekci. Těhotenství je doba, kdy imunita ženy oslabuje, což činí její tělo velmi citlivým na infekční účinky patogenních mikroorganismů..

Ne každý lék je vhodný pro použití v tomto delikátním období, většina z nich je přísně zakázána, ale Viferon není jedním z nich a v některých případech může být použit podle pokynů lékaře..

Co je viferon

Viferon je léčivo, které má antivirové a imunostimulační účinky. Léčivou látkou léčiva je lidský interferon alfa-2b. K dispozici ve formě masti, gelu a čípků.

Viferon - účinný antivirový prostředek

Kromě hlavní účinné látky rektální čípky zahrnují:

 • dihydrát edetátu disodného
 • vitamín C;
 • Vitamin E
 • kakaové máslo - má léčivé a protizánětlivé účinky;
 • askorbát sodný.
 • bezvodý lanolin;
 • čištěná voda;
 • broskvový olej;
 • vazelína;
 • vitamin e.

Formulář vydání

Viferon se vyrábí ve formě:

 • rektální čípky - navenek připomínající bílé kulky;
 • gel - je průsvitná hmota nažloutlého odstínu, v jedné zkumavce obsahuje 36 000 IU aktivní složky;
 • mast - má nažloutlý bílý nádech, obsahuje 40 000 IU účinné látky.

Čípky se vyrábějí s různými koncentracemi aktivní složky. V prodeji najdete takové svíčky:

 • Viferon 1 - obsahuje 150 000 IU účinné látky;
 • Viferon 2 - obsahuje 500 000 IU;
 • Viferon 3 - 1 000 000 IU účinné látky je v tomto přípravku;
 • Viferon 4 - má 3 000 000 IU účinné látky.

Dávkování závisí na věku pacienta a průběhu virového onemocnění. Jinak je složení čípků podobné..

Hlavní rozdíly mezi formami uvolňování jsou dávka interferonu a způsob pronikání léčiva do těla. Cena Viferon je od 200 do 1000 rublů.

Skladování a dovolená

Lék je vydáván v lékárně bez lékařského předpisu. Viferon by měl být uchováván v chladničce. Po uplynutí doby použitelnosti je tento léčivý přípravek zakázán.

Charakterizace léčiva a složení

Viferon je léčivý přípravek s imunostimulačními a antivirovými účinky. K dispozici ve formě mastí a čípků (svíčky). Hlavní účinnou látkou je: lidský interferon alfa-2b.

Další komponenty potřebné pro výrobu svíček:

 • vitamín C;
 • tokoferol acetát (vitamin E, zabraňuje oxidačním procesům);
 • askorbát sodný (sůl kyseliny askorbové);
 • dihydrát edetátu disodného (silný antioxidant);
 • kakaové máslo (má protizánětlivé a hojivé účinky).

Další složky masti:

 • lékařská vazelína (směs rafinovaných uhlohydrátů);
 • tokoferolacetát (biologicky aktivní vitamin E);
 • čištěná voda;
 • bezvodý panolin (čištěná tuková látka, masťový základ);
 • broskvový olej (má protizánětlivý účinek).

Farmakodynamika

Lidský interferon, který je hlavní látkou léku, stimuluje buňky, jejichž působení je zaměřeno na neutralizaci cizího činidla v lidském těle.

Pomocné složky, jako jsou vitamíny C a E, zvyšují imunostimulační účinek Viferonu a snižují zánět. Kyselina askorbová a tokoferol jsou zároveň silnými antioxidanty..

Všechny tyto vlastnosti chrání tělo před útoky virů a infekcí. Použití Viferonu snižuje toxicitu hormonálních a antibakteriálních látek.

Jaké infekce jsou nebezpečné pro těhotné ženy

Těhotenství je doprovázeno stavem fyziologické imunosuprese - inhibicí imunity. Takový stav může vést ke snížení ochrany, tj. obrana těla, přispívající k primární infekci, exacerbaci chronických infekčních a zánětlivých onemocnění a rozvoji těhotenských komplikací. Infekce TORCH jsou zvláště nebezpečné - skupina nemocí, které se mohou přenášet in utero z matky na dítě a způsobují různé vrozené vady a choroby plodu..

Do skupiny infekcí TORCH jsou zahrnuta následující onemocnění:

 • T - toxoplazmóza (toxoplazmóza);
 • O - jiné infekce (ostatní): syfilis (bledý treponém), HIV, kuřecí neštovice, chlamydie, hepatitida B a C;
 • R - zarděnky (zarděnky);
 • C - cytomegalovirová infekce nebo CMV (cytomegalovirus);
 • H - herpes (virus herpes simplex).

V přítomnosti alespoň jedné takové infekce u matky a při nedostatečné léčbě v období porodu dítěte se až 50% novorozenců narodí s různými poruchami:

 • IUI (intrauterinní infekce);
 • intrauterinní zpomalení růstu (IUGR);
 • podvýživa (chronická podvýživa) atd..

U smíšených infekcí (v přítomnosti dvou nebo více infekcí) dosahuje incidence 50–100% 1. Pro budoucí matku jsou akutní respirační virové infekce, včetně chřipky, které jsou spojeny s vývojem bakteriálních komplikací (pneumonie, otitis media, sinusitida), velmi nebezpečné.

Indikace

Viferon během těhotenství předepisuje lékař jako součást komplexní terapie v těchto případech:

 • Terapie virové hepatitidy.
 • Léčba sexuálně přenosných infekcí, jako je kandidóza, chlamydie atd..
 • Léčba zánětlivých patologií infekčního původu, mezi které patří akutní respirační virové infekce, chřipka, meningitida, sepse, pneumonie způsobená bakteriemi a viry, intrauterinní infekce a patologie vyvolané enterovirem.


Používání Viferonu během těhotenství může předepisovat pouze lékař

Je možné užívat Viferon pro těhotné ženy v různých časech?

Pokyny ukazují, že užívání Viferonu je v prvním trimestru zakázáno. V jiných obdobích těhotenství nejsou kontraindikace užívání drogy. Je nutné pouze striktně dodržovat doporučení odborníka a pečlivě dodržovat pokyny. Během těhotenství může být jakákoli, i ta nejvýznamnější chyba, fatální.

První trimestr

Viferon se během těhotenství nepoužívá do 14 týdnů. Důvodem je skutečnost, že lék má imunomodulační účinek a tělo matky ještě není „zvyknuto“ na dítě. Pod vlivem léku se může snadno vyvinout imunitní reakce proti dětským buňkám.

Tato alergická reakce probíhá podle typu I. Imunitní buňky matky migrují do tkání bariéry plodu a způsobují kaskádu destruktivních mechanismů v důsledku uvolňování velkého počtu zánětlivých mediátorů (serotonin, histamin, bradykinin atd.). Vzniká tak otok, zánět a hyperfunkce sousedních sekrečních buněk. Tkáně plodu a placenty jsou odděleny od těla těhotné ženy a pomalu ničeny. Aby se tomu zabránilo, droga by se neměla užívat v raných stádiích.

V období, kdy se vytvářejí fetální tkáně a orgány, může nejvýznamnější imunitní agrese vést k fatálním chybám ontogeneze, což přispěje k rozvoji malformací a intrauterinní smrti plodu. V 1. trimestru je možné léčivo užívat, pokud potenciální přínos přesahuje možné poškození. Ale takové situace jsou vzácnou výjimkou..

Druhý trimestr

Počínaje 14. týdnem je riziko vzniku imunitní odpovědi výrazně nižší. Použití Viferonu je přijatelné, ale přísně podle doporučení lékaře. Během tohoto období těhotenství jsou již vytvořeny všechny hlavní fetální systémy. Kromě toho je tělo dítěte již „přáteli“ s imunitním systémem matky.

Třetí trimestr

V posledních stádiích vývoje je tělo těhotné matky „zvyklé“ na dítě a imunitní systém se uklidnil. Lék může být užíván a nebojí se negativního účinku na plod. Od 28. týdne je imunitní systém matky výrazně oslaben hormonálními změnami, stresem před porodem a dalšími faktory. Od 3. trimestru se lék používá nejen k léčbě, ale také jako spolehlivý prostředek prevence.

Návod k použití

Během těhotenství je třeba při používání různých léků postupovat opatrně. Pro většinu nastávajících matek je proto důležitá otázka, zda lze Viferon použít při přenášení dítěte. Pojďme na to.

Viferon je bezpečný lék, který lze použít k léčbě ve 2. a 3. trimestru těhotenství. Hlavním rysem tohoto léku je účinná látka, interferon, který je produkován lidským tělem. Z tohoto důvodu nemůže lék poškodit budoucí matku a plod.

V závislosti na závažnosti a povaze onemocnění se k léčbě používají různé formy léků.

Viferon masť během těhotenství se používá k léčbě poškození dermis a sliznic. Objevil se herpes? Ošetřete ji mastí nebo gelem a po nějaké době z herpetické vyrážky nezůstanou žádné stopy!

Viferonové čípky se používají k léčbě infekcí, které ovlivňují vnitřní orgány a pohlavní ústrojí těhotné ženy. V tomto případě byste měli po 35 týdnech těhotenství ukončit používání čípků.

Čípky se používají dvakrát denně, přičemž se dodržuje interval mezi dávkami alespoň 12 hodin. Čípky jsou injikovány rektálně do konečníku. Průběh a dávkování léku předepisuje lékař. Doba používání zpravidla nepřesahuje 2 týdny. Po uplynutí této doby se užívání léku provádí pouze pod dohledem lékaře.

Hlavní výhodou použití čípků Viferon je rychlý nástup terapeutického účinku. To je způsobeno rychlou absorpcí složek přítomných v kompozici a jejich následnou distribucí v těle.

Maska a gel se nanášejí na poškozenou pokožku v tenké vrstvě. Počet procedur: do 3 za den, délka léčby je 1 týden.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Droga je relativně bezpečná pro matku i dítě. Kontraindikace užívání drog jsou alergické reakce. S mimořádnou opatrností je lék předepsán v 1. trimestru těhotenství..

Nežádoucí účinky se vyskytují velmi zřídka ve formě alergických vyrážek, které po třech dnech samy vymizí.

Navzdory všem pozitivním recenzím o droze byste se v žádném případě neměli sami medikovat. Před použitím jakýchkoli léků musíte konzultovat gynekologa, protože život a zdraví dítěte závisí na tom.

Autor: Tatyana Sergeeva, lékař, speciálně pro Mama66.ru

Recenze

Níže jsou uvedeny recenze žen o drogě Viferon během těhotenství.

Aplikoval Viferon ve 2. trimestru těhotenství. Používá se k prevenci akutních respiračních virových infekcí. Koupil jsem svíčky, protože jsem slyšel o jejich účinnosti. Po aplikaci nebyla alergie.

Ve třetím trimestru Viferon použila svíčky, když se ochladila. Pro herpes jsem také použil gel Viferon. Nebyla zjištěna žádná alergie, ale byla obnovena za 7 dní.

Čípky Viferon a další formy léků aplikujte až po jmenování lékařem. Používejte léky podle návodu k použití a ne déle, než je předepsané období!

Prevence infekcí u těhotných žen

Po identifikaci cytomegalovirové, herpetické, chlamydiové nebo mykoplazmatické infekce před těhotenstvím může každá žena po dohodě s ošetřujícím lékařem podstoupit komplexní léčbu, která zahrnuje VIFERON, aby se snížilo riziko recidivy onemocnění během období těhotenství, jak je uvedeno výše. A pro prevenci akutních respiračních virových infekcí v chladném období mohou nastávající matky používat gel VIFERON.

Autor článku

Belyaev Dmitrij Alexandrovič

Všeobecný lékař

 1. Budanov P.V., Strizhakov A.N. „Etiologie, patogeneze, diagnostika a léčba nitroděložní infekce“, Problematika gynekologie, porodnictví a perinatologie, 2010.
 2. Bocharova I.I., Malinovskaya V.V., Aksenov A.N., Bashakin N.F., Guseva T.S., Parshina O.V. “Vliv viferonoterapie u matek na léčbu urogenitálních infekcí během těhotenství na imunitu a zdravotní stav jejich novorozenců”, 2009.
 3. P. V. Budanov, A. N. Strizhakov, V. V. Malinovskaya, Yu.V. Kazarova, „Diskoordinace systémového zánětu při intrauterinní infekci“, otázky gynekologie, porodnictví a perinatologie, 2009.
 4. Klimanova R.R., Malinovskaya V.V., Parshina O.V., Guseva T.S., Novikova S.V., Torshina Z.V., Zarochentseva N.V. "Vliv virových infekcí na profil cytokinů u těhotných žen s zatížením porodnické anamnézy a imunokorekční terapie lidským interferonem alfa-2b", 2013.
 5. Maksimov V.A., Chernyshev A.L., Zelentsov S.N., Neronov V.A., Vyzhlova E.N., Guseva T.S., Parshina O.V. „Viferonoterapie pomocí hranolu medicíny založené na důkazech“, soubor materiálů vědecko-praktické konference „Moderní příležitosti pro diagnostiku a léčbu trávicího onemocnění z pohledu medicíny založené na důkazech“, s. 1. 148-158, 2011.

Analogy

V lékárnách jsou analogy Viferon široce zastoupeny, ale pouze lékař si může vybrat plnohodnotnou náhradu. Substituenty se liší jak aktivními složkami, tak farmakologickými vlastnostmi, cenou. Nejčastěji lékaři předepisují takové náhrady nánosů:

Je důležité si uvědomit, že mast nemá přímé analogy, a proto se při výběru náhrady věnuje zvláštní pozornost vlastnostem léků, kontraindikacím.

Jaká onemocnění jsou léčena?

Viferon během těhotenství předepisuje mnoho lékařů, protože je považován za nejbezpečnější antivirovou látku..

Viferon nepoškozuje zdraví nastávající matky a neovlivňuje vývoj plodu.

V kombinaci s jinými drogami pomáhá vyrovnat se s těmito onemocněními:

 • infekční onemocnění virové nebo bakteriální etiologie: akutní respirační virové infekce, chřipka, pneumonie, meningitida, sepse, enterovirové infekce, intrauterinní infekce;
 • herpes způsobený virem Herpes simplex typu 1 a 2 (cytomegalovirová infekce);
 • pohlavně přenosné infekce: chlamydie, kandidóza, vaginóza, uraplasmóza, mykoplazmóza, trichomoniáza;
 • virová hepatitida;
 • bradavice;
 • genitální bradavice.

Dávkování a podmínky prodeje

Rektální čípky Viferon jsou k dispozici v několika dávkách. V lékárnách najdete tyto možnosti:

 1. 150 000 mezinárodních jednotek;
 2. 500 000 mezinárodních jednotek;
 3. 1 000 000 mezinárodních jednotek;
 4. 3 000 000 mezinárodních jednotek.

V místě prodeje je tento lék vydáván bez lékařského předpisu. Cena čípků Viferon pro dospělé je velmi závislá na dávce interferonu alfa-2b v léku. Náklady na léčivo v průměru nepřesahují 3 000 rublů za balení.

Pozitivní akce

Viferon je schopen ovlivnit mnoho virových infekcí. Tato pozitivní kvalita se široce používá pro zotavení a prevenci těhotných žen..

Nemoci, ve kterých je předepsán Viferon (svíčky):

 • přítomnost chlamydií;
 • trichomoniáza;
 • vaginóza;
 • vaginální kandidóza;
 • mykoplazmóza;
 • hepatitida C a B.

Masť "Viferon" může zmírnit některé nemoci:

 • vaginální opar;
 • condylomas;
 • chřipka a SARS (nos a hrdlo);
 • bradavice.

Možné náhrady imunomodulátoru

Viferon je poměrně dobře známý lék, který se v lékařské praxi široce používá. Ale protože tento lék patří do kategorie drahé, ne každý pacient si to může dovolit. Ne vždy však cena hraje při jmenování drogy rozhodující roli. Někdy vzniká potřeba nahradit jeden lék jiným lékem z přecitlivělosti na složky léku nebo jiných individuálních charakteristik ženského těla. Farmaceutický trh je připraven nabídnout celou řadu imunomodulátorů od různých výrobců. Žena v pozici však nemůže samostatně nahradit jeden lék jiným. Navíc navzdory existující rozmanitosti „synonym“ léku, žádná farmaceutická společnost nevytvořila zcela identický produkt, což znamená, že Viferon nemá kompletní strukturální analogy. Složení této kategorie antivirotik zahrnuje interferon alfa, ale pomocné složky a jejich kvantitativní poměr se mohou lišit.

Tabulka: Drogové náhražky

Obchodní název léčivého přípravkuLéková formaAktivní a pomocné komponentyKdyž je předepsán lék a vlastnosti užívání během těhotenstvíPři užívání léků je zakázánoNegativní reakceOdhadované náklady
Geneferončípky pro vaginální a rektální použití
 • lidský rekombinantní interferon alfa-2b;
 • taurin;
 • benzocaine.
Lék je předepsán v kombinované terapii:
 • genitální opar;
 • chlamydie
 • drozd;
 • bakteriální zánět pochvy;
 • trichomoniáza;
 • cervikální eroze;
 • zánětlivá a infekční onemocnění ve vulvě;
 • akutní zánět průdušek.

Vědecké studie zaměřené na identifikaci stupně teratogenity účinných látek léčiva prokázaly bezpečnost Genferonu 25 000 IU ve druhém a třetím trimestru těhotenství. Léčba by však měla předepsat gynekolog.

 • přecitlivělost na složky léčiva;
 • první trimestr těhotenství.
 • otok a zarudnutí genitálií;
 • skok tělesné teploty;
 • svědění a pálení v oblasti genitálií;
 • zimnice;
 • zvýšené pocení;
 • bolavé svaly a kosterní systém;
 • bolest hlavy.
průměrné náklady na balení léku Genferon 1 000 000 IU, který obsahuje 10 čípků, je 750 ruských rublůHyaferon
 • interferon alfa-2b;
 • hyaluron sodný.
 • herpetická infekce různé lokalizace;
 • chlamydie
 • vaginální dysbióza;
 • mykoplazmóza;
 • infekční a zánětlivá onemocnění močových cest vyvolaná patogenní aktivitou ureaplasmat.

Úřední pokyn pro tento lék zakazuje jeho použití v počátečních stadiích těhotenství. To je způsobeno nedostatkem správných studií k detekci toxicity složek imunomodulátoru. Ve druhém a třetím trimestru může lékař předepsat tento lék těhotným ženám ze zdravotních důvodů.

 • přecitlivělost na složky léčiva;
 • I trimestru těhotenství.
 • zimnice;
 • únava;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • zvýšené pocení.
Můžete si koupit 10 svíček za průměrně 330 ruských rublůInfagelmast
 • interferon alfa-2b;
 • polyvinylalkohol;
 • hydroxid hlinitý.
 • herpes různé lokalizace;
 • infekční choroby pohlavních orgánů;
 • ARVI a ARI;
 • intrauterinní infekce u novorozenců;
 • infekční a zánětlivá onemocnění dásní;
 • herpes stomatitida.

Lékař může předepsat vnější užívání tohoto léku těhotné ženě ve všech stádiích těhotenství, pokud přínos jejího použití překročí všechna možná rizika. Pokud mluvíme o léčbě dutiny ústní gelem, pak je tento postup možný až po 3 měsících gestačního období.

přecitlivělost na složky lékupřípady nežádoucích účinků nebo předávkování nejsou lékařskou vědou známyzkumavka masti s dávkou 5 g lze zakoupit v průměru za 170 rublůAnaferonpastilky
 • protilátky proti lidskému gama interferonu;
 • laktóza;
 • celulóza;
 • stearát hořečnatý.
 • Varování SARS a ARI;
 • enterovirus;
 • rotavirus;
 • opar;
 • bakteriální infekce.

Protože účinek tohoto léku na plod nebyl zkoumán, nedoporučuje se používat během období těhotenství. Pokud ale nemoc postupuje a může mít katastrofální následky, lékař předepíše lék pro nastávající matku.

 • individuální nesnášenlivost léku;
 • první trimestr těhotenství.
projev alergických reakcí ve formě kožních vyrážek, svědění a páleníza balení obsahující 20 tablet budete muset zaplatit asi 230 ruských rublůNazoferonnosní sprej
 • interferon alfa-2b;
 • trometamol hydrochlorid;
 • hypromelóza;
 • disodium editate (Trilon B);
 • lysin hydrochlorid;
 • chlorid draselný;
 • methylparahydroxybenzoát;
 • vstřikovací voda.
 • nachlazení;
 • nemoci dýchacích cest;
 • prevence akutních respiračních virových infekcí a akutních respiračních infekcí.

Úřední pokyny nezakazují užívání léku ve všech trimestrech gestačního období. Léky by však měl předepisovat odborník na životní prostředí.

 • přecitlivělost na složky léčiva;
 • těžké alergie.
 • kopřivka;
 • anafylaktický šok.
průměrná cena drogy je 400 ruských rublů

Fotogalerie: drogové náhražky


Genferon je kontraindikován během prvních tří měsíců těhotenství


Infagel - funkční analog Viferon gelu


Anaferon je kontraindikován v prvním trimestru těhotenství


Nasopheron lze ze zdravotních důvodů předepsat těhotné ženě ve všech trimestrech těhotenství


Hyaferon může být předepsán těhotné ženě v posledních dvou trimestrech těhotenství

Vlastnosti léku

„Viferon“ ve formě svíček má kulka tvar, nažloutlá bílá barva, průměr do 1 cm, homogenní struktura. Taková droga se prodává v baleních 5-10 svíček. Měl by být uchováván při nízké teplotě (vyžadováno v lednici) a mít skladovatelnost 2 roky..

Hlavní aktivní složkou čípků se nazývá alfa 2B interferon. Jedná se o synteticky vytvořenou sloučeninu, proto se také nazývá rekombinantní nebo geneticky upravený interferon. Její dávka v jedné svíčce může být od 150 tisíc do 3 milionů IU.

Produkt dále zahrnuje kakaové máslo, askorbát sodný, alfa-tokoferolacetát, polysorbát 80, kyselinu askorbovou, edetát disodný a cukrářský tuk. Tyto složky usnadňují použití léku a dávají mu hustotu. Lék je vydáván bez lékařského předpisu a průměrná cena jednoho balení s 10 svíčkami v dávce 500 000 IU je 350–400 rublů..

dodatečné informace

Už víte, jak a kdy se přípravek Viferon užívá během těhotenství (2. trimestr). Dávka předepsaná lékařem musí být přísně dodržována. Jinak nejsou vyloučeny nežádoucí účinky. Vyskytují se, když se droga používá nesprávně, při použití velkých objemů. Mezi těmito reakcemi lze rozeznat alergii. Vyskytuje se častěji než ostatní. Svíčky mohou také způsobit poruchu stolice (což je zřídka případ nastávajících matek kvůli časté zácpě). Méně často jsou vedlejší účinky způsobeny gelem. Masť pro nasální použití může vyvolat pocit sucha, pálení. Ale takové známky rychle prochází. I přesto však o nich informujte svého lékaře..

Způsob použití čípků

Už víte, zda lze čípky Viferon používat během těhotenství. Tento typ léků je předepisován od 14 týdnů a může být použit po celé zbývající období. Rovněž není zakázáno používat čípky kojení (po porodu). Důležité je udělat to správně. Kontaktujte svého gynekologa a získejte individuální doporučení. Určete, jaké dávkování čípků máte předepsáno.

Čípky se podávají rektálně s mimořádně čistými rukama. Otevřete jednu buňku, zaujměte pohodlnou polohu a prstem tlačte čípek. Poté si umyjte ruce. Pro léčbu může lékař předepsat nastávající matce 1 až 2 čípky denně. Terapie zpravidla netrvá déle než 5-10 dní. Aby se předešlo čípkům, podávají se jeden po druhém několikrát týdně. Takové použití může být poměrně dlouhé (až 12 měsíců). Léčba urogenitálních infekcí u nastávajících matek se provádí přerušovaně.

Co si ženy myslí o užívání léku během těhotenství

Názory žen na použití Viferonu během těhotenství jsou dost kontroverzní. Chtěl bych však poznamenat, že většina o tomto imunomodulátoru mluví pouze pozitivně a považuje jej za vysoce efektivní a bezpečný pro matku i dítě. Jak je vidět z diskusí na fórech, Viferon je často předepisován těhotným ženám na začátku těhotenství. Menší část mladých matek je pro léčbu velmi specifická a mluví o ní jako o plýtvání penězi. Tyto závěry učinili na základě svých praktických zkušeností s užíváním této drogy. Některé ženy navíc zaznamenávají projevy nežádoucích účinků ve formě alergické vyrážky. Ale i skutečnost, že Viferon má více pozitivních recenzí a pouze několik negativních nedává mladé ženě právo rozhodovat o samotné terapii drogami.

Naštěstí jsem se během těhotenství nemusel uchýlit k pomoci imunomodulátorů. Navíc s takovým lékem jako je Viferon jsem celý život nikdy nemusel čelit. Zároveň však existuje docela úspěšná zkušenost s používáním analogu Genferon Light ve vztahu k mé dceři. Tyto svíčky jsem pravidelně používal pro první příznaky nachlazení, dokud nebylo dítě dva roky. Věřím, že cena svíček plně odůvodňuje jejich kvalitu a efektivitu. Mimochodem, i po jediné dávce léku jsme se dokázali úplně zbavit příznaků nachlazení nebo přenést nemoc v mírné formě. Nepozoroval jsem žádné nežádoucí účinky. Ale stojí za zmínku, že moje starší sestra je extrémně negativní na všechny léky obsahující interferon. Považuje je za naprosto zbytečné a dokonce škodlivé. Navíc, podle jejího názoru, použití těchto léků vede ke závislosti a rozvoji „líného imunitního systému“, když tělo přestane samostatně produkovat interferon.

Při prvních příznacích akutních respiračních virových infekcí a akutních infekcí dýchacích cest je přirozeně nejlepší vzdát se veškerého úsilí, aby se tomuto onemocnění zabránilo pomocí tradičních metod medicíny. A ještě lépe - posilovat imunitu po celou dobu. V okamžiku, kdy má dcera již tři a půl roku a je snazší ho přesvědčit, aby pil stejné čerstvé mléko s medem nebo nadýchal pár vařených brambor v uniformách, vyhýbám se použití antivirotik. Pro posílení imunitního systému se snažíme jíst více sezónních bobulí a ovoce, pít brusinkové nápoje. Za efektivní léčbu se považují i ​​výlety do moře. Mimochodem, když už mluvíme o konkrétním případě, bylo po takových ročních cestách dítě znatelně méně nemocné.

Viferon použila celé těhotenství při prvních známkách nachlazení. Pomohlo mi to. Ale na číslo si nepamatuji. Naposledy jsem byl na strážích a v lékárně doporučil číslo 1, ale druh jsem si vzal 2

Lyuba BR

https://www.baby.ru/community/view/73449/forum/post/415154229/

Byl jsem nemocný, na týden jsem nic nepomohl (lidové léky) doktor byl propuštěn svíčkami Viferon - okamžitě šel na opravu

Hvězda

https://www.baby.ru/community/view/73449/forum/post/415154229/

Byl jsem předepsán Viferonovi ve 12 týdnech, pomáhal jsem a pomáhal dobře, pokud jsem byl vzat na začátku, pak jsem jim zachránil celé těhotenství, protože 35 můj manžel onemocněl, takže jsem pravděpodobně onemocněl Viferon a Pah, Pah, já jsem onemocněl, to určitě pomohl „Po porodu ji používám i nadále, takže je to pro vás stále užitečné, a přesto, pokud nejste nemocní déle než 2 dny, zapálil bych svíčku, ale to je můj názor

Julia Mila

https://www.baby.ru/community/view/73449/forum/post/415154229/

Vídá mě lékař v gynekologickém centru, předepisovala mi Viferon až do 16 týdnů, ačkoli jsem měla exacerbace, už asi 8 po B. pak může vyprovokovat exacerbaci, tělo nechápe, jak se chová. Stále jsem měl herpes na pozadí viferonu, takže to bylo úplně zrušeno, protože nemá smysl, není ani nic otrávit dítě. jednotlivě, ale pokud nedochází k exacerbaci, je lepší se nevstoupit do imunitního systému, nemusí se projevovat, „nebuď se, zatímco je to ticho“.

Mia brzy mami

https://eva.ru/static/forums/53/2008_2/1237136.html

Viferon nastoupil v raných fázích, porodil dceru, všechno je v pořádku, hodně štěstí! Nyní čekám na svou druhou dceru :-)

Alesya

https://www.detkityumen.ru/forum/thread/99877/

Farmakologický účinek a skupina

Čípky Viferon jako účinný lék mají následující účinek:

 • Antivirus (kromě HIV): chrání buňky před viry.
 • Imunomodulace a imunostimulace: zvýšení hladiny imunoglobulinu E v krvi - díky kombinaci s kyselinou askorbovou.
 • Protizánětlivé.
 • Regenerativní.
 • Zabraňte růstu nádorových buněk.
 • Odstraňte toxiny, soli těžkých kovů z organismů.

Svíčky vypadají jako malá torpéda nažloutlé bílé barvy, jejich průměr - ne více než 10 mm.

Omezení

Už víte, že Viferon (svíčky) se používá až po 14 týdnech těhotenství. 2 trimestr - to je období, kdy končí tvorba dětských orgánů. Nyní budou všechny vytvořené systémy růst a rozvíjet se. I v tomto období začíná placenta fungovat. Je to ona, kdo chrání budoucí dítě před škodlivými vnějšími faktory, včetně drog.

Věnujte pozornost skutečnosti, že všechny typy řady Viferon obsahují toferol acetát. Jedná se o vitamin E. Ve větším množství je obsažen v masti a čípcích. Pokud budoucí matky dodatečně užívají vitamínové komplexy nebo samostatně vitamín E, je třeba tuto skutečnost vzít v úvahu. Je nepřijatelné používat jakoukoli formu léčiva v přítomnosti vysoké citlivosti na jeho účinné látky. Pokud dříve byla nastávající matka alergická na popsané složky (možná i na jiné léky), může se v průběhu těhotenství ještě více zhoršit.

Důležité vlastnosti léku

Na co se tyto svíčky používají? Používají se k těmto onemocněním:

 • ARVI;
 • chřipka;
 • kandidóza;
 • vaginální ureaplasmóza;
 • bakteriální vaginóza;
 • chlamydie
 • trichomoniáza;
 • hepatitida skupin B, C;
 • cytomegalovirová infekce.

Také čípky Viferon během těhotenství se používají k prevenci a zachování imunity. Hlavní účinnou látkou je interferon, vlastnosti jsou podobné látkám produkovaným tělem. Bojují s infekcemi, viry, rychle snižují teplotu a působí antibakteriálně..

Díky obsaženým vitamínům C a E se zvyšuje ochranná funkce těla.

Vlastnosti použití svíček

Lék je schválen pro použití pouze od čtrnáctého týdne těhotenství, ve druhém trimestru. Důvodem je skutečnost, že studie byly provedeny pouze od 14 týdnů. Při kojení dítěte můžete tento lék použít.

V této tabulce vidíte, kdy lze tento lék užívat, na které nemoci a kontraindikace.

Gestační věkDůvod jmenováníKontraindikace
1 trimestrDroga nemůže být přijata. Klinické studie nebyly provedeny. Neexistují žádné údaje o jeho účinku na tělo ženy a na plod. Možná potrat.Nepoužívat!
2 trimestru
 1. Virová onemocnění (chřipka, ARVI).
 2. Hepatitida.
 3. Vaginální ureaplasmóza.
 4. Kandidóza v pochvě.
 5. Chlamydia.
 6. Vaginóza.
Vysoká citlivost na složky tohoto léčivého přípravku.
3 trimestru
 1. Virová onemocnění (chřipka, ARVI).
 2. Hepatitida.
 3. Vaginální ureaplasmóza.
 4. Kandidóza v pochvě.
 5. Chlamydia.
 6. Vaginóza.
Vysoká citlivost na složky tohoto léčivého přípravku.

Lze ji užívat pouze od 14. týdne těhotenství

Před použitím Viferonu během těhotenství je nutná povinná konzultace s lékařem. Jakýkoli lék musí být užíván pod dohledem lékaře, aby nepoškodil sebe a nenarozené dítě.

Správné užívání léků

Čípky se podávají rektálně do konečníku. Roztaví se ve vašich rukou, takže je můžete před použitím vložit na několik minut do ledničky.

Návod k použití.

 1. Opatrně otevřete obal.
 2. Potom špičku namažte vodou rozpustnou mastí, která neobsahuje vazelínu. Pokud tomu tak není, pak jen trochu navlhčete špičku vodou..
 3. Měl by být podáván ne více než dvakrát denně do konečníku, ne více než 10 dnů.

Viferonové čípky by měly být používány během těhotenství jako další lék k hlavní terapii. Před použitím je nutná konzultace s lékařem (gynekolog, terapeut, imunolog).

Je nutné se poradit s lékařem

Svíčky lze použít za necelých dvanáct hodin. Zvažte správné použití pro nemoci.

 1. Herpetická infekce. Dávka by měla být 1 000 000 IU. Zadejte 2krát denně, jednu svíčku po dobu 10 dnů.
 2. Virová hepatitida. Dávkování je 500 000 IU. Také představujeme 2krát denně na 1 svíčku po dobu 10 dnů.
 3. Nachlazení a viry. Je vyžadována minimální dávka 150 000 IU. Zadejte 2krát denně na 1 svíčku po dobu 5 dnů.

Během těhotenství můžete zaznamenat herpes infekci. Může být vyléčena mastí Viferon a na postiženou oblast nanese tenkou vrstvu. Poté, co potřebujete jemně třít. Působení této masti jde přímo do postižené oblasti. Droga se používá dvakrát nebo třikrát denně po dobu jednoho týdne.

Trvání léku závisí na tom, jak složité je onemocnění. Potřebujete konzultaci s lékařem.

Možné vedlejší účinky

Prakticky neexistují žádné vedlejší účinky. Viferon neovlivňuje játra a vnitřní orgány, takže patologické projevy jsou nemožné. Svědění, vyrážka, alergická reakce, nepohodlí v blízkosti konečníku může být velmi zřídka. Ale to odejde pár dní po skončení drogy.

Droga je dobře kombinována s jinými drogami. Máte-li během používání Viferonu zácpu, musíte se poradit s lékařem a mít klystýr.

Uchovávejte přípravek na místě nepřístupném slunečnímu záření, při teplotě 3 až 9 stupňů. Vyvarujte se kontaktu s dětmi. Skladovatelnost jsou dva roky. Po použití je zakázáno. Při nákupu léku není nutný lékařský předpis.

Takto mluví o Viferonu během těhotenství.

Doporučuji tyto svíčky používat při nachlazení a při léčbě herpetických chorob. Použil jsem ve druhém trimestru, šel jsem k lékaři. Protože moje imunita byla úplně oslabena, dostala jsem chřipku. Gynekolog mi předepsal tento konkrétní lék. Aplikoval to deset dní dvakrát. Pomohlo mi to dobře, rychle jsem se vzpamatoval. Narodilo se zdravé dítě.

Slyšel jsem o této drogě, ale nevěnoval jsem jí pozornost, dokud jsem otěhotněla. Dostal jsem nachlazení. Svíčky Viferon 2, které se používají během těhotenství, se ukázaly jako moje spása. Může být použit k prevenci i léčbě nachlazení. V balení bylo 10 svíček. Měl jsem dost na 5 dní. Nevím jak, ale můj stav se výrazně zlepšil. Působí samozřejmě pouze v kombinaci s jinými léky. Nemůžete vyléčit nachlazení pouze se svíčkami. Kloktal jsem, nafoukl si nos a tak dále. Za 4 dny se moje imunita zvýšila a začal jsem se cítit mnohem lépe. Takže pokud se někdo zeptá, zda může být Viferon použit během těhotenství, řeknu ano.

Jsem rád, že jsem během těhotenství neměl žádné zvláštní komplikace. Jediná věc, která se někde zvedla, SARS. Doktor mi také předepsal tento lék. Je to velmi pohodlné použití a také jsem neměl žádné vedlejší účinky. A dítě se narodilo bez vad. A tak jsem se velmi bál, nikdy nevíte, co se stane. Jsem rád, že doba skladování je vysoká, můžete ji uložit v chladničce na dlouhou dobu. Jedna věc, fungují někde za půl hodiny... musíte ležet na dlouhou dobu... není to moc hezké. A tak docela dobrý nástroj. Cena Viferonu není příliš vysoká, ale ne nízká, řekl bych.

O autorovi: Borovikova Olga Igorevna

Užitečné video o ARVI během těhotenství

Víte, že Viferon je ruská droga vyráběná společností Feron LLC? A skutečnost, že se vyrábí na základě lidského rekombinantního interferonu? Položme další otázku našeho improvizovaného kvízu. Věděli jste, že tato značka byla v roce 2020 mezi 20 nejprodávanějšími léky? Ale nepůjdeme daleko dopředu, zvážit vše v pořádku.

Jak již bylo zmíněno, Viferon se vyrábí na bázi interferonu alfa-2b. Interferon je kombinace proteinů, jejichž produkce je vyvolána v reakci na invazi virů v buňce. Buňky se díky své činnosti stávají nezranitelnými viry. Alfa-2b označuje typ buněk, ve kterých jsou vytvořeny, a účinek proteinu. Uvedený typ interferonu je zaměřen na léčení virových onemocnění.

Výrobce se zaměřuje na účinnost léku, a to i ve formě čípků, a na jeho bezpečnost. A poslední skutečnost je důležitá při léčbě těhotných žen. Nejlepší dětské léky na nachlazení a chřipku jsou uvedeny zde..

Jaká onemocnění bude lékař předepisovat pro Viferon??

 • Akutní respirační infekce a chřipka.
 • Urogenitální a pohlavně přenosné infekce (chlamydie, cytomegalovirová infekce, ureaplasmóza, trichomoniáza, gardnerelóza, papilomavavirová infekce, bakteriální vaginóza, vaginální kandidóza, herpes, akutní a chronické typy hepatitidy B, C a D).
 • Bronchopulmonální infekce.
 • Intrauterinní infekce.
 • Bronchiální astma.
 • Onemocnění jater a ledvin.
 • Zánět (sepse, meningitida, pneumonie).
 • Celkové snížení imunity.

Specialisté používají komplexní terapii jinými drogami. Další chřipka a léky nachlazení jsou diskutovány zde..

"Viferon" (mast) během těhotenství: 2 trimestr

Viferonový gel a mast se aplikují lokálně a lokálně. Při manipulaci s postiženými povrchy by měly být ruce také čisté. V případě potřeby lze použít sterilní tampóny nebo lékařské špachtle..

Masť se aplikuje na postižené oblasti 3-4krát denně. Gel se nanáší na předem vysušený povrch až 5krát. Poslední typ léku může být aplikován na mandle za účelem léčby a prevence. Nastávající matky jsou často vyžadovány pro chronickou angínu a laryngotracheobronchitidu. Gel se také nanáší na povrch pochvy, děložního čípku. Manipulace vyžaduje zvláštní péči během těhotenství. Terapie trvá 5 dní až několik měsíců. Vše záleží na typu patologie a její závažnosti..

Viferon během těhotenství - bezpečný antivirový prostředek

Během těhotenství prochází ženské tělo globální restrukturalizací. Imunitní systém, jehož stav hraje významnou roli při úspěšném porodu plodu, není výjimkou. Riziko zachycení viru je velmi vysoké, zejména v prvních měsících. Budoucí matka pak má otázku, jak se chránit před viry nebo v případě infekce, se rychle zotaví a zároveň nepoškodí dítě. V takových případech lékaři předepisují antivirová léčiva, jako je Viferon.

Jeho činnost je zaměřena na rychlou identifikaci a ničení patogenů. Viferon během těhotenství předepisuje mnoho lékařů, protože je to jeden z nejbezpečnějších prostředků v boji proti virům..

Charakterizace léčiva a složení

Viferon je léčivý přípravek s imunostimulačními a antivirovými účinky. K dispozici ve formě mastí a čípků (svíčky). Hlavní účinnou látkou je: lidský interferon alfa-2b.

Další komponenty potřebné pro výrobu svíček:

 • vitamín C;
 • tokoferol acetát (vitamin E, zabraňuje oxidačním procesům);
 • askorbát sodný (sůl kyseliny askorbové);
 • dihydrát edetátu disodného (silný antioxidant);
 • kakaové máslo (má protizánětlivé a hojivé účinky).

Další složky masti:

 • lékařská vazelína (směs rafinovaných uhlohydrátů);
 • tokoferolacetát (biologicky aktivní vitamin E);
 • čištěná voda;
 • bezvodý panolin (čištěná tuková látka, masťový základ);
 • broskvový olej (má protizánětlivý účinek).

Mechanismus účinku a indikace k použití

Lidský interferon, který je hlavní složkou Viferonu, podporuje aktivaci buněk, jejichž cílem je eliminace cizího činidla v těle.

Další látky, jako je kyselina askorbová a tokoferol, zvyšují imunostimulační účinek léku, pomáhají snižovat zánět a jsou aktivními antioxidanty..

To zlepšuje schopnost těla samostatně reagovat na virový útok. Použití Viferonu může snížit toxické účinky antibakteriálních a hormonálních látek.

Lékaři předepisují viferon během těhotenství jako jednu ze složek komplexní terapie v následujících případech:

 • Léčba zánětlivých onemocnění infekčního původu: pneumonie způsobená bakteriemi a viry, akutní respirační virové infekce, chřipka, zánět meningů (meningitida), otrava krve (sepse), intrauterinní infekce, onemocnění způsobená enterovirem.
 • Léčba virové hepatitidy.
 • Léčba pohlavně přenosných infekcí (chlamydie, uraplasmóza, trichomoniáza, kandidóza, vaginóza, mykoplazmóza).

Uvolněte formulář a cenu

Droga je vyráběna ve formě:

 • Gel. Je to průsvitná hmota nažloutlé barvy. Množství účinné látky v zkumavce je 36 000 IU.
 • Masti. Hustá hmota bílé a žluté. Obsahuje 40 000 IU lidského interferonu.
 • Čípek. Tato forma je ve tvaru kulky, bílá.


Svíčky jsou dostupné v různých koncentracích účinné látky. V tomto ohledu najdete na farmaceutickém trhu takové formy medicíny: Viferon 1 (150 000 IU), Viferon 2 (500 000 IU), Viferon 3 (1 000 000 IU), Viferon 4 (3 000 000 IU).

Tato dávka závisí na věku pacienta a závažnosti virových infekcí. Jinak je složení svíček identické.

Rozdíl mezi formami uvolňování spočívá ve způsobu pronikání do těla a v dávce interferonu. Cena léku se pohybuje od 170 do 900 rublů.

Těhotenství a dávkování léků

"Je Viferon možný během těhotenství?" - tuto otázku položila každá žena, která během těhotenství narazila na onemocnění infekční geneze. Není pochyb o tom, že drogy nejsou nejlepším přítelem v tak zásadním období života..

Pokud však již došlo k ohrožení zdraví, je nutné zvolit nejbezpečnější lék. Viferon je jedním z nejbezpečnějších prostředků a je oblíbený mezi lékaři. Hlavní složka je nezávisle produkována tělem, což určuje bezpečnost léku.

Různé formy léku jsou předepsány v závislosti na závažnosti a povaze onemocnění..

Viferonová mast během těhotenství se používá k léčbě lézí kůže a sliznic. Viferon ve formě čípků se používá k léčbě infekcí, které ovlivňují vnitřní orgány a pohlavní ústrojí ženy. Použití čípků po 35 týdnech těhotenství se nedoporučuje.

Čípky Viferon se používají dvakrát denně. Interval mezi dávkami by neměl být kratší než 12 hodin. Trvání léčby a dávkování čípků určuje lékař. Terapeutický průběh v zásadě nepřesahuje 14 dní, v budoucnu je lék užíván pod přísným dohledem specialisty.

Terapeutický účinek zavedení čípků nastává rychle, je to díky rychlé absorpci složek, které jsou součástí, a šíření v celém těle.

Masť a Viferon gel jsou podle pokynů jemně vtírány do postižené oblasti těla tenkou vrstvou. Počet procedur může dosáhnout 3 za den. Léčebný průběh je 7 dní.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Droga je relativně bezpečná pro matku i dítě. Kontraindikace užívání drog jsou alergické reakce. S mimořádnou opatrností je lék předepsán v 1. trimestru těhotenství..

Nežádoucí účinky se vyskytují velmi zřídka ve formě alergických vyrážek, které po třech dnech samy vymizí.

Navzdory všem pozitivním recenzím o droze byste se v žádném případě neměli sami medikovat. Před použitím jakýchkoli léků musíte konzultovat gynekologa, protože život a zdraví dítěte závisí na tom.

Zaslal: Tatyana Sergeeva, doktorka,
speciálně pro Mama66.ru

Články O Neplodnosti