Hlavní Neplodnost

17 potravin, kterým je třeba se vyhnout pro kojící matku

Kojící matka potřebuje správnou stravu. Vyvážená strava založená na potravinách, které máte rádi, je skvělá volba, ale některé z nich, bez ohledu na to, jak moc je máte rádi, se nemusejí dobře odrážet na vašem dítěti. Podívejte se na seznam nedoporučených produktů..

Zdvojnásobil spotřebovanou dávku kávy, takže nespíte na cestách? Nakonec se může vaše neklidné dítě nakonec ukázat jako vzhůru. Když pijete kávu kofeinovou (stejně jako čaj a jiné nápoje, například colu), určité množství kofeinu přechází do mateřského mléka. Kojenci nejsou schopni odstranit kofein tak rychle a efektivně jako dospělí, takže přebytek kofeinu v jejich tělech může vést k podrážděnosti, náladě a nespavosti..

Řešením problému bude snížení množství spotřebované kávy, protože vrtošivé dítě s problémy se spánkem zhorší pohodu již unavené nově vyrobené matky. Po jídle odložte chvilku relaxace s šálkem kávy. V době příštího krmení se většina kofeinu vylučuje tělem..

Čokoláda

Jaká nová matka nechce trochu sladkého potěšení? Pokud jste kojící matka, měli byste být obzvláště opatrní při výběru - čokoláda a kojení často jdou stejným způsobem. Stejně jako káva a nápoje obsahující kofein má čokoláda kofein..

Pokud máte podezření, že čokoláda je za problémy s rozmarností a spánkem dítěte, odstraňte ji z potravy na několik dní. Pokud vidíte změnu v chování dítěte, pokračujte v zdržování se viníka kojenecké vzpoury. Ale ne navždy! Po nějaké době můžete zkusit čokoládu znovu - možná se reakce nestane znovu, protože děti často „vyrůstají“ negativní reakce na potraviny konzumované kojící matkou.

Citrus

Sklenici čerstvě vymačkané pomerančové šťávy samozřejmě dokonale kompenzuje nedostatek tekutin v těle, ale některé prvky obsažené v citrusových plodech mohou vyvolat podráždění gastrointestinálního traktu, následované poruchami spánku, regurgitací a v některých případech vyrážkami na kůži dítěte.

Pomeranče, grapefruity, citrony a další citrusové plody jsou také silnými zdroji vitamínu C, což je v popôrodním období nezbytné, co dělat? Kompenzujte tuto ztrátu jinými potravinami bohatými na tento vitamin, jako je mango nebo papája..

Brokolice

Kojící poradci vám mohou říct, že skutečnost, že brokolice je produktem vytvářejícím plyn a přispívá ke kolika a plynu u kojenců, není nic jiného než babiččina pohádka. Téměř všechny kojící matky však tvrdí, že brokolice způsobovala v jejich drobečkách plyn. Tuto zeleninu byste se samozřejmě neměli vzdát až do konce období kojení - vezměte si na pár dní „časový limit“ a poté tento produkt v malých dávkách znovu vložte do své stravy a sledujte reakci dítěte. Plynné vlastnosti brokolice lze významně snížit jejich napařením do měkkosti..

Alkohol

Pokud je konzumace alkoholu ve vašem případě jedna sklenka vína na dovolené - nemáte se čeho bát. Podle Americké asociace pediatrů mají lidé, kteří pijí alkohol téměř nadměrně a za stálých podmínek, tendenci čelit problémům s produkcí mléka a kojenci mají sklon podváhu, často jsou pomalí, příliš spí.

Pijete alkohol k relaxaci? Je čas najít vhodnou náhradu za tento zvyk - relaxační koupel, uklidňující heřmánkový čaj nebo masážní relace jsou hodné náhražky pití.

Kořeněná jídla

Některé kojící matky jedí velmi kořenitá jídla a přesto se jejich děti vyznačují záviděníhodným klidem. Ale pro jiné kořeněné potraviny konzumované matkou způsobují podrážděnost a náladu - neuklidňují se celé hodiny!

Jak být milovníky kořenitých jídel? Experimentujte s bezpečným kořením: posypte kuře citrónovou šťávou a namísto chilského pepře zkuste zázvor. Mimochodem, zázvor pomáhá dětem vyrovnat se s bolestmi žaludku..

Česnek

Toto nádherné koření, bez kterého je italská a řecká kuchyně nemyslitelné, nemusí vaše dítě potěšit. Česnekové aroma a chuť pronikají do mateřského mléka, takže se některá miminka dokonce odvrátí od prsou nebo začnou jednat, když ucítí tento zápach.

V Itálii, zemi, kde se česnek konzumuje velmi často, matky doporučují, aby se během prvních několika měsíců kojení zdržely konzumace. V Indii se naopak kojícím matkám doporučuje, aby jedly česnek, kdykoli chtějí, a věřily, že tímto způsobem si dítě z plenky zvykne na chuť „dospělého“ jídla. Nakonec je na vašem dítěti, aby se rozhodlo - následujte jeho reakci po konzumaci česneku, může se ukázat jako milovník této zeleniny.

Arašíd

Máte vy nebo jiní členové rodiny alergii na jídlo? Při zavádění arašídů do své stravy buďte opatrní. Alergie na arašídy se nejčastěji projevují vyrážkou, kopřivkou, ekzémem a syndromem těžkého dýchání. U některých dětí alergie na arašídy nemá žádné příznaky.

Pšenice

Pokud vaše dítě křičí neochotně po sendviči nebo talíři špaget, má stolici se stříkající krví nebo má zjevné záchvaty bolesti - vaše dítě může mít alergii na pšenici. Abyste to zajistili, vyloučte produkty obsahující pšenici na 2-3 týdny. Pokud příznaky uvedené výše pomalu vymizí nebo úplně vymizí, budete muset tyto produkty zdržet. Je dítě stále nepříjemné? Vyzkoušejte výjimečnou metodu na jiných produktech, které se prokázaly jako negativní reakce u kojenců, jednoho po druhém přivedete „viníka“ do čisté vody.

Mléčné produkty

Je známou skutečností, že mnoho dětí netoleruje recept na kravské mléko. Když však pijete mléko nebo konzumujete mléčné výrobky (jogurt, zmrzlina, sýr atd.), Do mateřského mléka se dostanou stejné alergeny. Mezi příznaky alergie na kravské mléčné bílkoviny patří kolika, zvracení, poruchy spánku, ekzém, suchá, drsná kůže s zarudnutím, které se může vyvinout v hnisavý proces..

Dodržujte dietu bez mléka po dobu dvou až tří dnů a sledujte příznaky. Některé děti mají také negativní reakci na kozí nebo ovčí mléko a hovězí maso ve stravě svých matek..

Kukuřice

Alergie kukuřice u kojenců je běžným jevem. Pokud si po jídle s kukuřicí všimnete kolika nebo zvýšené nervozity u dítěte, můžete být ze své stravy vyloučeni.

Korýši

Odborníci zjistili, že silnější z členů rodiny má potravinovou alergii na produkt, čím dříve a závažnější bude reakce dítěte na korýše v mateřské stravě. Jinými slovy, pokud má váš dědeček dětskou alergii na krevety, ale nemáte, je lepší odložit krevety na celé období kojení (stejně jako u jiných zástupců korýšů)..

Alergie na vejce, obvykle ve formě citlivosti na bílkoviny, je běžná u kojenců do dvou let. Buďte opatrní - vejce jsou součástí velkého počtu produktů, včetně chleba a zmrzliny.

U mnoha dětí je spolu s nesnášenlivostí mléka detekována alergie na sóju. Špatná zpráva je pro ty, kteří se rozhodli nahradit kravské mléko sójou. Podívejte se na další jídla - například čokoládové tyčinky, proteinové koktejly, mnoho z nich obsahuje sóju.

Ryby nesmějí vyvolat nadýmání ani dětskou úzkost, ale protože rtuť v rybách přechází do mateřského mléka, musí být množství konzumovaných ryb sníženo na dvě porce ryb týdně. Pět druhů ryb s nízkým obsahem rtuti: krevety, tuňák v konzervách, losos, pollock, sumec. Ryby, kterým by se rozhodně nemělo vyhýbat: žraloci, mečouni, makrely, kachlová.

Máte rádi uklidňující účinek máty máty? Bohužel některé prvky byliny máty peprné přispívají k zániku laktace, zejména pokud konzumujete několik šálků máty peprné máty za den. Čaj máty se často používá na konci laktace, po odstavení dítěte z prsu..

Jak vyměnit relaxační nápoj? Vyzkoušejte heřmánkový čaj. Složky heřmánku, které spadají do mateřského mléka, uklidňují dítě - pěkný bonus! Buďte opatrní také u mentolských cukrovinek a sirupu proti kašli s mentolem - oba obsahují koncentrovaný máta silice.

Petržel

Petržel patří do rodiny bylin máty, proto by se její množství mělo během laktace výrazně snížit.

Co může kojící matka jíst, co nemůže a proč

Všechno, co vstupuje do mateřského těla s jídlem, přechází do mateřského mléka, což ovlivňuje vývoj drobků. Navíc z důvodu poruchy funkce trávicího traktu matky, včetně během těhotenství, se antigeny, které způsobují alergie, nevylučují z těla, jak by měly, a také vstupují do mateřského mléka, což způsobuje patologie novorozence. Jak jim zabránit? Přečtěte si článek o tom, co můžete jíst kojící matku.

Pravidla výživy

V evropských zemích se výživa během laktace prakticky neliší od výživy před ní. V naší zemi mnoho kojení povýšilo na úroveň hrdinství. Ošetřovatelství je prakticky nemožné, zejména v prvním měsíci po porodu, pokud se chce zbavit plynových trysek, kolik a dalších problémů souvisejících s časným vývojem dítěte.

Věděli jste však, že všechny tyto problémy jsou výsledkem přirozené adaptace dítěte na vnější svět. Zpočátku jedl přes pupeční šňůru, ale teď musí jíst žaludkem. Nechte ho trénovat pár týdnů a všechno zmizí. Za tímto účelem zajistěte příjem nejdůležitějších látek v těle:

 • Sacharidy - měly by tvořit asi 50 - 60% všech produktů. To je energie, která je nezbytná pro mladé matky.
 • Protein - by měl být asi 20%. Jsou stavebním materiálem pro tělo, proto je matka i její dítě stejně potřebují;
 • Tuk - asi 20 - 30%. Tyto látky se aktivně podílejí na metabolických procesech, proto jsou zodpovědné za vstřebávání vitamínů a minerálů, zdraví, pohodu.

Již v prvních dnech po porodu byste měli zahájit diář s jídlem, ve kterém se budou zobrazovat produkty zavedené do stravy a reakce dítěte na ně. Pokud se objeví alergie, produkt se za několik týdnů zlikviduje a zkuste jej zadat znovu.

Aby nedošlo k záměně, nové produkty se podávají třikrát týdně, každý druhý den, před večeří v malém množství. Vstoupí do těla drobků do 12 hodin, což vám umožní pozorovat jej po celý den a čelit problémům, večer se s nimi vypořádat a zajistit zdravý noční spánek.

Nedoporučuje se jíst během kojení dva. Krmení vyžaduje asi 800 kcal denně. To je množství, o které je třeba zvýšit denní příjem kalorií v důsledku zdravých potravin. K tomu, aniž by to poškodilo postavu, pomáhají speciální aplikace pro miniaplikace. Stáhněte si je a spočítejte různé možnosti jídla. Chcete-li zlepšit kojení, dodržujte pitný režim, vezměte si z lékárny speciální čaje.

V prvních dnech po narození se doporučuje jíst malé porce tekutého jídla. To je zvláště důležité, pokud se vyskytly perineální slzy, hemoroidy. Příliš silné jídlo vyvolává výskyt hustých výkalů, které mohou na výstupu způsobit odklon švů. Pokud je situace závažná (stehy byly aplikovány na velké plochy), může lékař doporučit odmítnutí potravin bohatých na vlákninu: ovoce, zelenina, žitný chléb, otruby, protože zlepšují funkci střev, zvyšují tvorbu plynů, rychle vylučují výkaly.

Povolená jídla: polévky, tekuté cereálie, mléčné výrobky. V prvních 3 týdnech po porodu je důležité zajistit, aby veškeré jídlo bylo podrobeno důkladnému tepelnému ošetření. Při neexistenci zdravotních problémů v drobky se potravinová omezení odstraní za 2 měsíce. To však neznamená, že existuje absolutně všechno najednou. Je načase představit nové produkty a sledovat reakci dítěte na ně.

Na pití se vztahuje několik pravidel. V prvních dnech po objevení drobků na světě byste neměli pít více než 1 litr tekutiny. To platí pro období výskytu mleziva. Jinak bude příliš mnoho mléka, když to půjde, a to na jedné straně ztěžuje vypouštění při sání a na druhé straně to vyvolá lakostázu.

Povolené nápoje: voda, mléko, čaje, džusy. S příchodem mléka může být množství vypité tekutiny zvýšeno na 2 až 3 litry denně.

Co můžu jíst

Pro vaše pohodlí je k dispozici stůl, který obsahuje povolená jídla pro kojení..

ProduktVysvětlení
MasoToto je protein. Vhodné jsou odrůdy mladého hovězího, králíka, krůta, domácí kuře, kuřecí játra, vepřové maso s nízkým obsahem tuku po několika měsících po narození. Mohou být pečené, vařené nebo dušené.
RybaVyberte si nízkotučné druhy říčních a mořských ryb. Zpravidla začínají štikozubcem, pollockem, následně přidáním candáta, kapra. Jsou pečené, dušené. Jezte dvakrát týdně, v těchto dnech maso odmítáte.
Mléčné a mléčné výrobkyMusíte je jíst každý den. Při výběru by měla být věnována zvláštní pozornost obsahu tuku. Přípustné pro mléko je 2,5% - ne vyšší a nižší. Nepijte více než 200 ml denně. Jogurty bez ovocných přídatných látek jsou povoleny v množství nejvýše 600 - 800 ml denně. Užitečné jsou jemné sýry a tvaroh s obsahem tuku 5 - 9%. Při používání posledně uvedeného je důležité sledovat fontanelův fontanel a ujistit se, že se rychle nezavře. V prvním měsíci mnoho pediatrů doporučuje vzdát se kravského mléka.
ZeleninaDýně, cuketa, kopr, petržel jsou povoleny pár týdnů po porodu. Mrkev a řepa se doporučuje zavádět ve 3 měsících, konzumovat ve vařené nebo pečené formě, hlavní věcí je sledovat reakci dítěte, protože řepa může oslabit. Od prvních dnů jsou brambory povoleny. Po 3 měsících krmení lze zavést zelí a povolit jakýkoli druh, pokud dítě není mučeno kolikou. Luštěniny by měly být odloženy o šest měsíců.
OvocePrvními možnými dobroty jsou zelená jablka a banány. Z pečeného nebo konzumovaného syrového materiálu, dostatečně před mytím. 1 banán denně a 1 až 2 jablka jsou povolena. Ve druhém měsíci po porodu můžete přidat další sezónní ovoce, například švestky. Z importovaných je doposud lepší odmítnout exotické.
Ovesná kašePohanka, oves jsou povoleny doslova od prvních dnů. Jsou jednoduše připraveny zpočátku na vodě a poté na mléce. Rýže se konzumuje s opatrností, protože ji lze opravit. Pšenice a pearl ječmen je uváděn nejdříve šest měsíců, nebo dokonce později.
KořeníMáta, celer, bazalka, oregano, tymián, estragon lze ochutnat za 3 měsíce. Cibule v polévkách je povolena od narození a čerstvá zelená od 3 měsíců.
PolévkyZelenina a cereálie na nízkotučném vývaru.
Chléb, těstovinyVčerejší chléb byl povolen z celozrnné mouky, včetně otrub, a těstoviny je lepší vybrat z tvrdé pšenice. Můžete jíst bagely, sušenky (nezaměňovat s obchodem, solené).
TukyPovoleny jsou rostlinné oleje (slunečnice, olivy, kukuřice), s nimiž můžete připravovat jídla, smetanu v objemu až 15 ml denně.
OřechyVlašské ořechy povoleny.
PitíKompoty, ovocné nápoje z brusinek, třešní, angreštů - od 1 měsíce. Užitečné jsou bylinné čaje, zelený čaj a slabá černá s mlékem.

Co lze dělat opatrně

Existuje pravidlo zvané „semafor s jídlem“. Podle něj seznam produktů, které jsou povoleny a zakázány během laktace, závisí na jejich barvě. Jinými slovy, zelená může jíst všechno. Měli byste mít na pozoru oranžové produkty. V souladu s tím je červená zakázána.

Počet produktů, které lze konzumovat, ale pečlivě, tedy zahrnuje:

 • meloun;
 • čerstvý kefír;
 • fazole a hrášek;
 • čistý rostlinný olej, například při oblékání salátů.

Upozorňujeme, že skutečnost, že tyto produkty jsou ve žluté zóně, neznamená, že je nemůžete jíst. Je to možné a dokonce nutné, ale s mírou a postupně se zavádějící do stravy. Jen proto, že u dítěte vyvolávají nadýmání, koliku a rozrušení žaludku.

Následující skupina způsobuje zácpu v případě nadbytku v nabídce:

 • Kravské mléko - ne všechny děti tolerují jeho bílkoviny;
 • černý rybíz;
 • červená ryba;
 • vejce
 • proso, kukuřice a dokonce i krupicová kaše, zejména pokud se vaří v mléce.

Čerstvě vymačkané šťávy se nejlépe podávají od 3 měsíců. Můžete začít s jablky a mrkví. Vhodné jsou také plody s černým rybízem a borůvkami..

Během tohoto období se postupně zavádějí různé druhy ořechů, kromě arašídů a pistácií. Protože sladidla používají jablečný nebo třešňový džem, zkuste med a zakysanou smetanu, připravte křepelčí maso.

Co je nemožné a proč

Za prvé, skupina potenciálně nebezpečných produktů pro dítě zahrnuje:

 • Tmavá čokoláda (ta s asi 70% kakaa) je nejsilnějším alergenem. Podle některých pediatrů lze mléko nebo bílou čokoládu vyzkoušet ve vaší stravě od 3 do 6 měsíců, zatímco je důležité být připraven na alergickou reakci.
 • Mořské plody, některé ryby a kaviár jsou první, kdo hromadí těžké kovy. Kaviár může být nekvalitní a může způsobit otravu. Krevety jsou alergeny. Z alergií na ryby způsobují makrely, tuňáky, červené ryby.
 • Syrová zelenina - v prvních dvou měsících zakázána, zejména zakoupená, protože může být otrávena. Kromě toho zlepšují střevní motilitu, způsobují nadýmání.
 • Citrusové, exotické ovoce jsou alergeny, které jsou povoleny až po 3 měsících, a musíte je vložit do plátků. Jaké ovoce a bobule jsou stále nebezpečné? Hrozny a švestky, meruňky, pokud je dítě nafouknuto.
 • Melouny - mohou být otráveny.
 • Pohodlné jídlo, párky, uzené, mastné vývary, okurky - způsobují kolika v dítěti.
 • Hořčice, křen, feferonka, česnek, horké omáčky, cibule (nezaměňovat se zeleným peřím) - způsobují pálení žáhy u matky, bolesti žaludku u novorozence, změnu chuti a vůně mléka. S velkou touhou je můžete zadat nejdříve 6 měsíců.
 • Sýry s plísní - mohou být otráveny.
 • Černá silná káva, čaj - vyvolávají obavy dítěte.
 • Jakýkoli alkohol.

Při plánování vaší stravy nezapomeňte, že výživa během kojení není testem, ale přispívá ke zdraví vašeho dítěte. Udělej to hned a v budoucnu ocení tvé úsilí.

Jaké sladké věci může kojící matka jíst a co je lepší omezit?

Datum zveřejnění: 19/19/2018 | Zobrazení: 19375

Kojení (GV) je pro sladké zuby obtížným obdobím. Ale úplně opustit sladkosti během kojení není nutné, stačí si vybrat ty správné produkty. Jaké sladké věci mohou být, je užitečné znát každou kojící matku.

Proč kojící matka chce sladkosti: důvody

Mnoho žen přitahuje čokoláda, pečivo a dorty. Je však možné během kojení sladit? Tato neodolatelná touha po výrobcích obsahujících cukr může být spojena s několika faktory. Odborníci tvrdí, že kojící matka jí hodně sladkostí z následujících důvodů:

 1. Nedostatek hořčíku. Kojící matka by měla spotřebovat o 20% více tohoto prvku denně než běžná žena. Pokud je váš denní příjem kalorií nižší než 2200, měli byste do své stravy zahrnout potraviny, jako je špenát, mořské řasy, ořechy nebo minerální voda. Touha po sladkostech, když konzumujete dostatek hořčíku, se po týdnu sníží.
 2. Nedostatek vitamínů B a C. Výrobky obsahující druhý prvek mají často sladkou chuť a ovlivňují tvar kojící matky. Vyměňte škodlivé produkty za jablka, citrusové plody nebo bobule. Vitamin B se nachází v játrech, mléce, červeném masu nebo rybách.
 3. Nedostatek vláken. Je nezbytné pro normální trávení. Vlákno se vyskytuje v ovoci, luštěninách, brokolici, okurkách a květáku.

Řízením vaší stravy a dodržováním norem správné výživy můžete snadno přestat jíst hodně sladkostí v GV.

Co je sladké s HS: seznam bezpečných potravin

Během laktace byste samozřejmě neměli zneužívat sladká jídla, ale někdy si s nimi můžete stravu rozšířit. Sladkosti mohou být užitečné, protože výživa matky by měla obsahovat velmi velký seznam látek, které nelze získat z pohanky a masa. Jaké sladké věci může kojící matka?

Zmrzlina

Tento produkt dokonale rozveseluje a chrání před poporodní depresí. Složení zmrzliny by nemělo zahrnovat barviva a jiná umělá aditiva.

Marshmallows

Hlavní podmínkou použití marshmallows je jeho barva: složení by nemělo obsahovat barviva a čokoládu.

Marmeláda

Toto sladké na GV může být užitečné v případě jeho přirozeného složení nebo domácí kuchyně.

Vložit

Tato pochoutka, vyrobená z bobulí a ovocných pyré, je považována nejen za chutnou, ale také za užitečnou. Můžete si ji vyrobit doma nebo zakoupit hotový produkt (bez barviv) v obchodě.

Halva

Turecký med a kozinaki nejsou pro zdraví dítěte nebezpečné, ale jeho složení má výhody halvy. Slunečnicová semena zlepšují stav kůže, vlasů a nehtů, posilují imunitu matky, normalizují kardiovaskulární systém a také zlepšují laktaci a snižují únavu. Halva může u dítěte vyvolat alergie, takže před použitím byste se měli ujistit, že u dítěte nedochází k negativním reakcím.

Dětské sušenky

Toto pečení je určeno pro nejmenší spotřebitele, a proto je bezpečné pro kojící matky..

Tato sladkost bílkovin je považována za zcela bezpečnou pro matku a dítě. Při nákupu je důležité pamatovat na nepřítomnost umělých přísad ve složení.

Sušené ovoce

Kojící matka povolila sušené meruňky, rozinky, sušené švestky, sušené hrušky a jablka. Při výběru sušeného ovoce je třeba hledat ty, které byly přirozeně sušeny.

Cukrové ořechy nebo bobule

Tyto výrobky jsou chutné, uspokojivé a zdravé. Z ořechů je lepší upřednostňovat mandle, protože je nejméně alergický.

Kondenzované mléko

Pokud chcete sladkosti s HS, pak kondenzované mléko bude skvělým řešením. Vzhledem k alergii je lepší používat tento produkt s mírou a poté, co dítě dosáhne jednoho měsíce..

Džem

Jam je zdravý, ale velmi kalorický produkt pro HS. Proto je lepší jej používat v omezeném množství.

Cukroví

Pouze s laktací:

Při jejich nákupu byste také měli dbát na přirozené složení produktu.

Med je silný alergen, ale jeho složení je bohaté na vitamíny a minerály. Proto byste měli před zavedením do stravy zkontrolovat reakci dítěte na včelařský produkt.

Co je lepší omezit: mýty

Ve skutečnosti nejsou sladkosti zahrnuty do seznamu zakázaných potravin pro kojení. Pravda je, že mateřské mléko nezávisí na množství cukru, které maminka jí [1]. Na internetu však můžete v tomto období najít produkty, které jsou v rozporu s dostupnými vědeckými údaji. Tyto zahrnují:

 1. Čokoláda. Důvody zákazu mohou být 3: kofein, teobromin, cukr. Typická konzumace čokolády u dětí významně nezvyšuje hladiny teobrominu nebo kofeinu [2]..
 2. Perlivé nápoje. Konzumace některých potravin může vést k matce v důsledku normálního rozkladu některých nestrávených uhlohydrátů (cukr, škroby, rozpustná vláknina) bakteriemi v tlustém střevě [1]. To není případ dítěte..
 3. Umělá sladidla. Řekněme jen, že opravdu potřebujete být opatrní, protože k dispozici nejsou dostatečné údaje o některých druzích přísad [1].

Reakce na jakýkoli produkt pro každou jednotlivou matku může být individuální, proto byste měli před kontrolou alergií pečlivě ošetřit všechny sladkosti. Je však třeba si uvědomit, že ve většině případů produkty ovlivňující trávicí trakt matky neovlivňují dítě.

Mateřské mléko se vyrábí ze složek, které vstupují do krve kojící matky, a nikoli do gastrointestinálního traktu [1]..

Důsledky zneužití

Pokud během kojení můžete jíst sladkosti, proč byste měli kontrolovat jeho používání? Nadměrný příjem potravy s vysokým obsahem cukru je spojen s výskytem alergií u dítěte. Některé produkty mohou navíc obsahovat umělá barviva, příchutě a konzervační látky, jejichž účinek na tělo dítěte nebyl zkoumán..

Sladkost s HB ovlivňuje pouze zdraví matky: může se rozvinout obezita, kaz nebo cukrovka. Vývoj drozdu může být navíc důsledkem nadměrné spotřeby sladkostí v prvním měsíci [3]..

Jak přestat milovat sladkosti

Většina matek se nemůže omezit na jíst sladkosti. Z takové chuti k jídlu se objevují další kila, problémy s kůží a zuby. V tomto případě by nejlepším řešením bylo úplné odmítnutí sladkostí. Jak to udělat? Je třeba dodržovat následující pravidla:

 1. Zkuste nemyslet na sladkosti a najít aktivity, které odvádějí pozornost od myšlenek na nezdravé jídlo.
 2. Nevzdávejte se a nevzdávejte se. Je možné se zbavit chuti na sladkosti za 1-3 měsíce.
 3. Pokud je velmi obtížné přestat jíst sladkosti, měli byste ji nahradit medem, ovocem, bobulemi, džusy a koktejly..
 4. Mějte diář s jídlem: pomůže vám sledovat reakci dítěte na každý produkt zvlášť.
 5. Koupit nebo najít něco ve skříni o několik velikostí menší a zkuste to jednou za pár dní.
 6. Připojte svoji fotografii v dobrém stavu.
 7. Chvalte se a pochvalte si odraz v zrcadle.
 8. Najděte některé zajímavé koníčky, které zabírají veškerý volný čas.

Dezert pro dnešek - video o tom, zda mozek otupuje bez sladkostí?

Bibliografie:

 1. Může kojící matka jíst toto jídlo? FAQs - od Kelly Bonyata, IBCLC.
 2. Berlin CM, Daniel CH. Vylučování theobrominu do lidského mléka a slin. - Pediatr Res. 1981; 15: 492.
 3. Cukr a candida - Angela Johnson (BHSC Nut. Med.); 9. července 2016.

Jak připravit dort pro kojící mámu doma?

Otázka, který dort je vhodný pro kojící matku v prvním měsíci, je zajímavá pro mnoho sladkých zubů, které kojí dítě. A ne nadarmo, protože kojení je velmi přísná a vaše oblíbené sladkosti je těžké odmítnout. Dnes odpovíme na tuto otázku a řekneme vám, jak jíst povolené koláče pro kojící ženu.

Výběr koláče pro kojící matku je třeba přistupovat odpovědně, protože na tom závisí blaho dítěte.

Mohu jíst kojení při kojení?

Kojení je důležité období v životě ženy. Mnoho se snaží dokončit to brzy, protože přísná omezení, která doprovázejí. Ve skutečnosti je ženě povoleno naprosto jakékoli přirozené jídlo, ale je důležité se naučit, jak ji správně používat a jak ji zapsat do stravy. Totéž platí pro dorty. Kousek domácího koláče nezraní dítě, pokud ho budete jíst správně.

V cukrovinkách je mnoho sacharidů. Přispívají k produkci endorfinů a serotoninu. Tyto látky zvyšují náladu, pomáhají při stresu a depresi. Sladkosti pomáhají vyrovnat se s nespavostí, zvyšují vitalitu těla. Neměli bychom však zapomenout, že koláče jsou vícesložkové pokrmy. To zvyšuje riziko vzniku alergické reakce u dítěte. Kromě toho je takové složení obtížně stravitelné, takže u dítěte se může rozvinout kolika, plynatost a poruchy stolice. Je důležité zvážit tento bod, pokud se rozhodnete zavést koláče do stravy..

V prvním měsíci po narození

Někteří odborníci tvrdí, že pro kojící matku můžete jíst jakékoli přirozené jídlo. Přesto by se dorty měly zlikvidovat v prvním měsíci po dodání. Tělo dítěte se po určitou dobu přizpůsobuje podmínkám prostředí. Jeho gastrointestinální trakt se učí rozpoznávat nové látky, proto na ně může reagovat nesprávně. Kojící žena musí dodržovat šetrnou stravu, kde je minimální množství alergenů a potravin, které se těžko stravují..

Což je lepší - doma nebo zakoupené?

Při kojení je nejlepší, když žena nejlépe vaří dort z vlastních domácích surovin. Takže máma si může být jistá, že v misce není chemie, dort není zdraví škodlivý. Pečivo skladujte téměř vždy s různými chemickými prvky, náhražky prášku za produkty, jako jsou vejce, mléko. Takové složky mohou ovlivnit zdraví nejen matky, ale i dítěte. Nejprve zvyšují riziko alergií, ale mohou také způsobit další poškození, které má kumulativní účinek, a dále ovlivňuje činnost všech orgánů a systémů dítěte. Pokud si koupíte domácí koláče z domácnosti, ujistěte se, že jsou vyrobeny z čerstvých produktů..

Kolik koláče zanechává mateřské mléko?

Výživa mámy mateřským mlékem vstupuje do těla dítěte. První prvky začínají přicházet do mléka 30 minut po jídle a stále přicházejí asi den. Pokud dort obsahuje pouze přírodní ingredience, za den již nebudou v mateřském mléce. Chemické sloučeniny mohou být do mléka dodávány až týden, takže po nákupu v obchodě byste měli být delší dobu opatrní.

Co dělat, když kojící matka snědla kousek koláče?

Každá matka má poruchy, když nemůže odolat a jí kousek sladkého koláče. Poté se vždy starají, co dělat. Je možné krmit nebo se zdržet. Pokud je vaše dítě starší než 6 měsíců nebo víte, že není alergický na obsah snědeného koláče, můžete své dítě bezpečně kojit. Kojení odborníci doporučují před krmením několikrát dekantovat, aby se zabránilo negativním důsledkům, protože v prvních hodinách je nejvyšší koncentrace látek z dortu v mateřském mléce.

Pokud víte, že vaše dítě má alergickou reakci na ingredience na dorty, nepřibližujte se k jídlu asi 24 hodin, aby se usnadnilo pravidelné dekantování.

Stanovisko Dr. Komarovského

Dr. Komarovsky věří, že kojící žena by měla jíst plně, aniž by se popírala přírodním produktům. Je důležité je postupně zavádět do stravy a sledovat reakci dítěte. Dort není výjimkou. Kousek domácího dortu nepoškodí kojící ženu.

Svědectví těch, kteří snědli dort s GV

Valentina, 31 let

Někdy jsem si během kojení dovolil kousek dortu. Obvykle jedli sušenky s tvarohem. Dítě nemělo žádné reakce.

Nějak jsem si koupil kousek medu během GV. Dítě silně posypalo. Více a nejedl sladkosti.

Ekaterina, 35 let

Čas od času snědla dorty, většinou nakupování, nepečla se a nebyl čas. Nikdy nebyly žádné vyrážky.

Jaký dort může jíst kojící matka a od jakého měsíce?

Kojící matka může jíst koláče s HS, ale ne všechny. Nejlepší je zvolit ty, které používají malé množství přísad, například tvaroh, vafle s kondenzovaným mlékem, zakysanou smetanu, sušenky, stravu, mraveniště, houby. Jsou považovány za nejbezpečnější, zejména pokud jde o alergie..

Napoleon

Napoleon v klasickém receptu se nedoporučuje konzumovat kojící matkou. Je velmi mastný a obsahuje mnoho alergenních složek. Pokud nahradíte ingredience jednoduššími, je taková léčba povolena za 3-6 měsíců. Bezpečný dort se vyrábí z másla, mouky, mléka, vajec a cukru. Přidání dalších složek zvyšuje riziko alergií..

Honey cake (Honey)

Použití medového koláče s HB je povoleno od 6 měsíců. Mnoho lidí přemýšlí, jestli může být med pro kojící matku. Tento produkt, stejně jako všechna jídla, která jej obsahují, je zakázáno jíst až 3 měsíce.

Je důležité si uvědomit, že ve složení jsou i další alergeny, takže riziko pro dítě je poměrně vysoké. Při nákupu medu buďte opatrní. V receptu na tento koláč je často přítomen koňak nebo whisky. Nejlepší je vyrobit si vlastní dort s použitím organických produktů..

Mrkev

Pokud hledáte, co může být při kojení sladké, věnujte pozornost této léčbě.

Mrkvový dort je chutné a zdravé jídlo, které můžete jíst při kojení. K jeho přípravě nepotřebujete mnoho přísad, takže si každý může připravit léčbu sám. Existuje mnoho receptů a možností vaření pro mrkvový dort. Při kojení se doporučuje zvolit recepty s minimálním obsahem, odmítnout možnosti muškátového oříšku nebo jiné silné alergeny.

Představujeme vám recept na mrkvový pp dort bez mouky, cukru a másla:

ptačí mléko

Mnoho z nás milovalo ptačí mléko od dětství. Vypadá to jako jemná mléčná sufle mezi sušenkami nebo pískovými koláčky. Tento koláč obsahuje hodně cukru a je velmi mastný, proto je vhodný pro stravu kojící ženy od 3 do 6 měsíců. Obchod dort je plněn velmi velkým počtem přísad, takže je lepší jej odmítnout. Čokoládová poleva není nejužitečnější složkou dobrot, ale blíže k šesti měsícům a dítě to nepoškodí.

Čokoláda

Zavádění čokoládového dortu do stravy se nedoporučuje před 6 měsíci. Při kojení se doporučuje konzumovat čokoládu ve stejném věku jako dorty s kakaem. Tato lahodná pochoutka obsahuje hodně cukru a kakaa, může poškodit dítě. Domácí čokoládový dort se velmi snadno připravuje. K tomu pečte obyčejné piškotové koláče se spoustou přírodního kakaa v těstě. Krém na takový dort se může velmi lišit v závislosti na vašich preferencích. Pro kojící matky je lepší zvolit krém s tvarohem jako nejbezpečnější. Nalijte čokoládovou polevu na dort a nechte stát. Poprvé sníte velmi malý kousek (asi 30 g).

Jaterní

Jaterní koláč nelze připsat dezertům. Vyrábí se z jater, vajec, cibule a mrkve. Toto jídlo je povoleno jíst 2-3 měsíce po porodu. Játra zvyšují hladinu hemoglobinu, mají dobrý vliv na fungování kardiovaskulárního systému a mají také mnoho dalších prospěšných vlastností. Jaterní koláč těží nejen maminka, ale i děti.

Kyjev

Úvod do stravy kyjevského dortu do šesti měsíců je zakázán. Především díky skutečnosti, že je velmi sladký a má vysoký obsah tuku. Kromě toho jsou v ní obsaženy různé ořechy v závislosti na receptu: kešu, mandle, lískové ořechy, arašídy. Většina z nich je zahrnuta do seznamu silných alergenů, takže než budete jíst jídla s jejich přítomností, musíte do stravy vstoupit do jádra.

Pancho

Pancho dort má podobné složení jako zakysaná smetana. Je to bezpečné pro kojící matku. Nejlepší ze všeho, stejně jako jiné vícesložkové sladkosti, je jíst po 6 měsících. Jako vrstva se v ní obvykle používají ananasy. Pokud jste vy nebo vaše dítě alergický na takový produkt, můžete ananas nahradit jiným ovocem, které dítě dobře vnímá.

Praha

Cake Prague je jedním z nejpopulárnějších a známých od dětství. Tento klasický recept neobsahuje složky škodlivé pro kojící ženu, proto je po šesti měsících povoleno jíst v malém množství. Výrobek je dostatečně mastný, což může u dítěte vyvolat koliku, takže byste s takovou léčbou neměli být uneseni.

Jaký krém pro dort použít při kojení?

Výběr krému na dort během kojení je velmi důležitý. Je lepší opustit krémy na mastné oleje, čokoládové impregnace. Do krému nepřidávejte koňak ani jiný alkohol. Nejlepší je připravit krém na základě tvarohu, jogurtu. Kondenzované mléko nebo ovoce lze použít, pokud dítě není na tyto složky alergické..

Jaké koláče nelze jíst s horkou vodou a proč?

Přesto, že nyní mnoho lidí doporučuje kojícím ženám naprosto všechno, v kolácích stále existují omezení.

 • Nedoporučuje se jíst mastné koláče, zejména s náplní másla..
 • Dorty jsou zakázány, pokud se ve složení používají různé byliny, například Cheremukhovy.
 • Nejezte koláče, kde se alkohol používá k přípravě koláčů nebo krémů, například „S koňakem“, „Let“.
 • Nejezte krém s jasným ovocem nebo bobulemi, protože mohou u dítěte způsobit alergie.
 • Není dovoleno jíst Tiramisu, protože při přípravě se používají syrová vejce.

Domácí recepty na dort s fotografiemi, které můžete péct pro kojící matku

Jogurt

Jogurtový dort je často na seznamu oblíbených dezertů pro kojící matky. Na jeho základě si můžete vzít sušenkový nebo pískový koláč. Ti líní si dokonce mohou koupit v obchodě. Jejich složení je obvykle velmi dobré. Jogurtová vrstva se snadno připravuje a nevyžaduje pečení. Takový dort lze jíst 3 měsíce po narození. Začněte malým kouskem a sledujte reakci dítěte po celý den. Pokud nedošlo k žádné negativní reakci, můžete se hodit na dortu, ale s mírou.

Domácí jogurtový dort pro kojící matku.

Struktura:

 • Přírodní hustý jogurt - 700 g.
 • Vanilkový cukr - 1 lžička.
 • Práškový cukr - do 200 g (podle chuti).
 • Okamžitá želatina - 25 g.

Vaření:

 1. Smíchejte jogurt, vanilku a moučkový cukr.
 2. Želatinu rozpusťte ve 100 g horké vody, ale ne ve vroucí vodě. Nechte mírně vychladnout, za stálého míchání.
 3. Smíchejte želatinu a jogurt, dobře promíchejte.
 4. Umístěte základní koláč do formy (nebo zafixujte pergamen nebo fólii v kruhu tak, aby se nerozpadl) a nalijte jogurt na dort.
 5. Nechte v chladničce stát až 4 hodiny.

Dort můžete ozdobit ovocem nebo ovocem podle chuti..

Pusinka dort neobsahuje velké množství složek. Pro jeho přípravu existuje mnoho možností. Nejdůležitější je vařit správné koláče. Takový dort existuje, když je možné kojení 2-3 měsíce po porodu. Hlavní věc je poprvé jíst malý kousek a dívat se na dítě na jeden den. Pokud je vše v pořádku, můžete část postupně zvyšovat.

Pusinový dort pro kojící matku.

Struktura:

 • Chlazené vaječné bílky - 200 g.
 • Práškový cukr - 300 g.
 • Vanilkový cukr - 1 lžička.

Vaření:

 1. Oddělte proteiny od žloutků tak, aby se žloutek nedostal do proteinu.
 2. Zapněte troubu o 100 - 120 stupňů, aby se zahřála.
 3. Zakryjte pánev pergamenem a nakreslete 2 stejné kruhy velikosti dortu.
 4. Porazte studené veverky, dokud se nezvýší a nezjasní..
 5. Přidejte moučkový cukr, vanilkový cukr a pokračujte v šlehání. Měla by být odolná pěna, která se nešíří.
 6. Položte veverky na plech a rovnoměrně rozložte.
 7. Koláče pečte asi 2 hodiny. Neotvírejte troubu, dokud není uvařená..
 8. Koláče nechte v troubě uschnout..

Můžete si vybrat jinou výplň. Nedoporučuje se vybírat jako náplň silné alergeny, například arašídy, jahody atd. Nahraďte je bezpečnějšími analogy. Například vlašské ořechy, borůvkový džem.

Co můžu jíst kojící matku novorozence

Mateřské mléko je nejlepší výživa pro nově narozené dítě. Optimálně se přizpůsobuje charakteristikám trávení dítěte a metabolickým procesům, které se vyskytují v jeho těle. Proto je tak důležité vědět, co můžete jíst kojící matku novorozence.

Co jíst pro mámu s GV

Co jíst pro mámu s GV

U HB tráví žena více energie než v normální situaci. Potřebuje další kalorií, aby mohla připravit mléko a naplnit ho hodnotnými látkami. Máma by měla mít dost síly na únavnou práci při výchově dítěte (zejména pokud je neklidná).

Den, kojící matka by měla dostat:

 • 400 g uhlohydrátů;
 • 112 g proteinu;
 • 100 g tuku;
 • velké množství minerálních solí (zejména fosforu a vápníku);
 • požadovaný počet vitamínů;
 • polynenasycené mastné kyseliny.

To je třeba vzít v úvahu při rozhodování o tom, co lze jíst při kojení novorozence. Maminka strava přímo ovlivňuje zdraví dítěte. Všechno, co žena jí, je zpracováno, jde do mléka a potom do těla novorozence.

Co by nemělo být v nabídce

názevJak ovlivnit dítě
Potraviny v konzervách obsahující barviva a chemické přísadyUdělejte vedlejší účinek - od alergií po otravu
Syrové ryby, sushi, kaviárZpůsobují alergickou reakci a jsou zdrojem červů.
ČokoládyPřesycené mateřské mléko cukrem a vyvolává kožní vyrážku
Domácí okurky a marinádyZatěžují ledviny dítěte
Česnek, cibule, výrobky obsahující hořkostMění chuť mléka, kvůli kterému může dítě odmítnout kojení
KávaStimuluje nervový systém dítěte

Houby jakéhokoli druhu, rychlé občerstvení a niva by měly být ze stravy vyloučeny. Matka by měla na chvíli opustit uzená masa a smažená jídla, saláty s majonézou, aby nezatěžovala nestabilní trávicí systém dítěte karcinogeny..

Důležité! Pití alkoholu a kouření jsou nejen škodlivé, ale také negativně ovlivňují produkci mateřského mléka. Výsledkem je, že dochází k hypolaktaci..

Režim pití

I když se matka necítí žízní, měla by spotřebovat asi 2 litry tekutin denně. Patří sem polévky (nízkotučné vývary), mléčné výrobky, džusy, čaje (nejlépe bylinné), kompoty. Hlavní podíl připadá na čistou (nejlépe obohacenou artézskou minerály) vody.

Nápoje přispívají k lepší produkci mateřského mléka a nevedou k dehydrataci. Ale neměli byste se moc pít - pití ledvin bude obtížné zvládnout nadměrnou vlhkost a máma bude mít otoky.

Aby se zrychlil tok mléka do bradavek, doporučuje se ženě vypít sklenici teplého čaje 10-15 minut před krmením. Zbytek kapaliny je rovnoměrně distribuován po celý den..

Je možné jíst meloun nebo meloun

Výrobky s melouny jsou užitečné pro kojení. Pomáhají mámě trávit a odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla. První 3 měsíce by neměly být zahrnuty do stravy - nestabilní trávicí systém dítěte bude reagovat s kolikou a fermentací v žaludku.

Kojící meloun

Vstupte do melounu a melounu v menu postupně, nejprve zkuste malý kousek jednoho z produktů. Pokud se dítě cítí dobře, rychlost se upraví na 3 řezy týdně v pomalých porcích. Potom se tělo dítěte naučí další produkt..

Měsíční kojící máma

Má-li denní výživa matky zahrnovat 3500-3700 kalorií, musí nejen připravit seznam hlavních produktů, ale také správně určit jejich rychlost.

Hlavní složky denního menu

produktyFunkceČástka, g.
Ovoce zeleninaHlavní zdroj vitamínů:
• Vitamin C se nachází v bobulích, čerstvém zelí, pomerančích, rajčatech;
• A - v jasně žluté a tmavě zelené zelenině;
• v bramborách je přítomna velká sada.
Výrobky mohou být čerstvé, zmrazené, sušené a ve formě šťáv. Poměr vypadá takto:
• jednou denně:
1. čerstvý nápoj;
2. ovoce, bobule.
• 2krát:
1. zelenina nebo saláty;
2. brambory.
Celkem 6 návštěv k jídlu s obsahem vitamínů.
800
Maso, drůbež, rybyCenný proteinový produkt by měl být přítomen v denní stravě dvakrát. Zároveň musíte 1-2 dny v týdnu dělat ryby180-200
Kyselé mléčné nápoje (kefír, jogurt, jogurt)Protein a dostatek vápníku2 šálky
Tvaroh a sýr50 g každý.
Mlékonejméně 1 šálek
Máslo, rostlinný olejZdroj polynenasyceného tuku, provitamin A50 g každý.
Kaše, těstovinyPoskytněte tělu sacharidy, obsahují komplex vitamínů B. Těstoviny by měly být z tvrdé pšenice150
Chléb (ne bílý)padesáti

Matce se také doporučuje jíst 1 vařené vejce denně. Pokud je dítě alergické na tento produkt, je dočasně odebráno z matčiny stravy a zkusí to o něco později.

Vyvážená strava

Nejprve matka určuje, co může jíst, když v raných fázích krmí svého novorozence mateřským mlékem. Poté postupně do nabídky přidává nové produkty. Jak to vypadá, je znázorněno na obrázku níže..

Ukázka nabídky podle měsíce

Věk dítěte, měsíceMáma je stravaVěk dítěte, měsíceMáma je strava
0-1• polévky na vývaru s nízkým obsahem tuku;
• kaše na vodě (ovesné vločky, pohanka);
• vařená a čerstvá zelenina;
• jablka, banány;
• bílé drůbeží maso;
• kefír, tvaroh;
• šedý nebo otrubový chléb;
• sušenky;
• slabé čaje, šípkový vývar
3-6Další produkty:
• libové vepřové maso;
• vejce (křepelky, kuře);
• řepa;
• čerstvě vymačkané šťávy;
• žitný chléb (včera);
• ořechy (kromě arašídů a pistácií);
• čerstvá cibule;
• koření v malém množství (pepř, tymián, pikantní, bazalka, estragon)
1-3Uvádíme nové produkty:
• kaše z proso, pšenice, rýže;
• vařené hovězí maso, králík, játra;
• vařené nebo dušené ryby s nízkým obsahem tuku;
• jogurty bez přísad, jogurt, fermentované pečené mléko;
• zakysaná smetana s nízkým obsahem tuku;
• nesolený sýr;
• sušené ovoce;
• vodní melouny;
• třešně, třešně, hrušky, jablka, angrešt a džusy (kompoty, ovocné nápoje z nich)
6-9Pokračuje celá řada nabídek:
• červené ryby v malém množství;
• okurky, rajčata;
• fazole;
• česnek
9-12Přidány další:
• Miláček;
• citron;
• ze zeleniny - vodnice, zelí, ředkvičky

Jakmile je dítě ve věku jednoho roku a on již přechází na rozšířenou stravu, maminka si může dovolit vytvořit menu podle svého uvážení. Zdravé jídlo umožní udržovat štíhlou postavu po dlouhou dobu..

Pravidla vyvážené stravy:

 1. Strava kojící matky by neměla být monotónní. Denní menu obsahuje všechny skupiny potravin s nutriční hodnotou.
 2. Jíst frakčně a korelovat s režimem dítěte. Nejlepší volba, pokud máma jí půl hodiny před krmením.
 3. Každý nový produkt se zavádí postupně a reakce dětského těla na něj je jistá.
 4. Pokud se žena chce léčit sama sebou a je si jistá, že dítě nebude mít alergie, může si to dovolit (ale nepravidelně).

Žena, která se dotýká otázky, co je možné při kojení jíst a co nemůže být, se primárně zajímá o potraviny, které mají příznivý vliv na kojení. Tyto zahrnují:

 • pohanka,
 • ovesné vločky;
 • sýr feta, sýr Adyghe;
 • mrkev;
 • hlávkový salát;
 • vlašské ořechy (ale v malém množství).

Při dodržení nutričních standardů uvedených v tabulce výše bude mít žena vždy dobrou fyzickou kondici a vysoké nálady a dítě dostane potřebné komponenty pro vývoj.

Výrobky v prvním měsíci po dodání

První týdny jsou nejpřísnější v matčině stravě. Dítě se právě začíná přizpůsobovat novým životním podmínkám a postupně si zvykne na mateřské mléko, jehož živiny jsou pro něj nové.

Poznámka! Enzymatický a trávicí systém je stále v procesu tvorby a nemusí být schopen zvládnout ty složky, které se dostaly do mléka z nevyvážené mateřské stravy.

Strava prvního měsíce života po porodu

Abychom zachránili dítě před alergiemi, kolikou a nadýmáním, matka se zpočátku omezovala rozmanitostí. Každý nový produkt v nabídce se zavádí postupně. To pomůže pochopit, co je nežádoucí mít s HB (s ohledem na reakci dítěte).

Menu prvního měsíce po narození

DobaDoporučení
1-3 dnyVe stravě pouze vegetariánské polévky, cereálie: ovesné vločky, pohanka, stejně jako vařená (nebo dušená) zelenina. Můžete mít pečené jablko a kousek celozrnného chleba
Od 4. dneKaždý nový produkt je uveden na trh:
• fermentované mléčné nápoje;
• tvaroh, sýr;
• semena (ne smažená)
Od 2. týdneUž můžete jíst maso (hovězí) a nízkotučné ryby, vařené nebo dušené
3. týdenMaminka zavádí do stravy čerstvé ovoce a šťávy. Ze zeleniny dosud vyloučeny okurky, rajčata a zelí
4. týdenNovorozenec již vytvořil svou vlastní mikroflóru a práce enzymatického systému byla upravena. Proto máma odvážně rozšiřuje stravu zavedením:
• pečená brambora;
• pšeničná kaše;
• řepa;
• ovocné nápoje z bobulí;
• vařené žloutky;
• sušenky cookies

Abychom pochopili, co můžete jíst během prvního měsíce krmení dítěte a jak produkty ovlivňují stav novorozence, měla by si žena vést deník a psát do ní denní menu, jakož i reakci dítěte na nové produkty..

Máma má dietu a stoličku u dítěte

I když žena jí vyváženým způsobem a dodržuje doporučení pro sestavení vlastní stravy, může mít dítě stále zažívací potíže.

Poruchy

Dítě má problémJaké jídlo z výživy mé matky je na vině
Žaludeční křeče• všechny druhy zelí;
• fazole;
• čerstvé ovoce a zelenina;
• mastná jídla;
• žitný chléb a housky;
• někdy mléko
Tekutá pěnová stolice• jablka;
• okurky;
• banány
Zácpa• přebytek v nabídce masových pokrmů;
• hodně sýrů a tvarohu;
• nedostatek dušeného ovoce a zeleniny;
• moučné výrobky (těstoviny, bílý chléb, rohlíky, koláče, koláče atd.);
• zastaralé mléčné výrobky

Každé dítě reaguje individuálně na menu své matky. Výživný deník proto pomůže určit nejoptimálnější potraviny, ve kterých má dítě stabilní stolici. Ale i když mohou matce nadměrně jíst, mohou u dítěte vyvolat zažívací potíže.

Pokud máte problémy, můžete je vyřešit následujícím způsobem:

 • zácpu lze snadno zbavit, pokud matka jí zeleninový salát ochucený olivovým olejem nebo nízkotučnou zakysanou smetanou;
 • pomůže také kompot sušených meruněk;
 • řídí produkci plynu u dítěte zavedením čerstvých zelených do stravy své matky;
 • otruby zlepšují střevní motilitu nejen u kojící ženy, ale také u dítěte.

Pokud matka zcela odmítne škodlivé a alergické potraviny, zavede frakční výživu, bude složení mateřského mléka vyváženo. Potom dítě nemusí trpět zažívacími problémy.

Pokud je dítě alergické

I když není podezření, že dítě má vůči určitým potravinám citlivé tělo, máma pečlivě sestaví své menu (zejména první měsíce). Při každém zavádění nových ingrediencí do stravy žena sleduje reakci těla dítěte:

 • pokud existují známky kožní alergie;
 • jaká je povaha a frekvence stolice;
 • jak klidný je arašíd.

Absence negativních příznaků není důvodem k zneužívání některých produktů. Poprvé v ženské stravě by mělo být malé množství bílkovinného jídla (zejména kravského mléka).

Obiloviny (kromě kukuřice, pohanky a rýže) spadají pod omezení kvůli lepku přítomnému ve složení - jedná se o další typ proteinu, který je pro malé tělo nežádoucí.

Aby nedošlo k vyvolání alergie u dítěte při konzumaci zeleniny a ovoce, maminka dodržuje „princip semaforu“. Červené jsou stále zakázány. Žlutá - při použití vyžadují kontrolu chování dítěte. Zelení, i když neškodní, mohou u některých dětí vyvolat potravinové alergie..

Poznámka! Při doplňování nabídky o nové produkty je vhodné používat je v malých porcích. Pokud po dobu několika dnů nedochází k reakci z trávicího traktu a kůže dítěte, pokračujte v postupném zvyšování dávky na optimální denní dávku..

Seznam produktů, které jsou zakázány pro GV

Ve snaze zabránit vzniku alergií u dítěte, jakož i problémům se zažívacím traktem, by žena měla tyto produkty po dobu prvních 3 měsíců zcela opustit:

 • klobásy (vařené a uzené);
 • zpracované sýry;
 • konzervované potraviny a domácí okurky;
 • rychlá a lehká jídla;
 • houby;
 • Bílé zelí;
 • omáčky (majonéza, kečup atd.);
 • čokoláda a med;
 • káva a silné čaje;
 • alkohol;
 • sycené nápoje;
 • ořechy.

Přísně zakázané

Po přísném jídle prvního měsíce matka postupně rozšiřuje sortiment. Avšak výše uvedené produkty jsou i nadále zakázány: některé po celou dobu krmení, jiné jsou uváděny v pozdějších obdobích.

Malý organismus se nedokáže vyrovnat nezávisle s dobou adaptace. Rodič by měl pomoci přizpůsobit se novým životním podmínkám. Proto je tak důležité vědět, že kojící matka může jíst novorozence a co povede k vážným problémům s dítětem. Motivací pro novou stravu pro ženu na GV bude příležitost zlepšit její postavu. Kojení je možnost zbavit se špatných stravovacích návyků a přejít na zdravou stravu..

Články O Neplodnosti