Hlavní Bolest

Může kojící matka pít perlivou vodu?

Kojící matka potřebuje dostatek tekutin k produkci mateřského mléka. Tělo samo reguluje intenzitu laktace, takže nemá smysl pít více tekutin, než chcete - z toho nepochází mléko a ledviny a kardiovaskulární systém budou mít další zátěž.

Pro stabilní kojení potřebuje kojící matka pít vodu, slabý čaj nebo jiné nápoje, cítit žízeň - tak tělo signalizuje nedostatek tekutin. Je důležité pečlivě zvážit výběr nápojů, protože ne všechny z nich jsou bezpečné pro zdraví matky a dítěte. Zdravé nápoje zahrnují uměle sycenou vodu..

Přírodní šumivá voda

Sodná voda z přírodních zdrojů obsahuje užitečné minerály, používá se od pradávna k léčbě a prevenci nemocí, protože:

 • podporuje produkci žaludeční šťávy s nízkou kyselostí;
 • pomáhá vytvářet a udržovat rovnováhu acidobazické rovnováhy v těle;
 • zabraňuje vyluhování vápníku ze svalové tkáně při vysokém zatížení;
 • stimuluje činnost kardiovaskulárního, nervového a lymfatického systému;
 • příznivý účinek na trávení;
 • pomáhá zvyšovat hladinu hemoglobinu.

Kojící matka smí pít přírodní šumivou vodu v malém množství. Obsahuje relativně málo rozpuštěného oxidu uhličitého a rychle vydechuje. Ale se zneužíváním nápoje, dítě může mít koliku kvůli zvýšené tvorbě plynu.

Uměle perlivá voda

Voda s rozpuštěným oxidem uhličitým žízní dobře, proto bylo vynalezeno několik metod pro uměle uhličitou vodu. Po přidání oxidu uhličitého:

 • uměle mineralizovaná voda;
 • perlivá voda s přírodními výtažky z bylin a ovoce;
 • perlivá voda s umělou chutí.

Vysoký obsah oxidu uhličitého způsobuje, že takové nápoje nejsou vhodné pro kojící matky, protože pro dítě to bude mít za následek nadýmání a nadýmání. O tom, jak zacházet s nadýmáním, si přečtěte článek na adrese https://vskormi.ru/problems-with-baby/sredstvo-ot-kolikov-dlya-novorojdennogo/.

Voda s uměle zavedenými minerálními složkami lze pro zdraví považovat za relativně bezpečnou..

Soda s přírodními ingrediencemi (citronový a hruškový sirup, extrakt z leuzea, estragonu, estragonu) obohacuje tělo vitamíny, pomáhá zmírňovat únavu, povzbuzovat. Je však třeba poznamenat, že přírodní složky jsou potenciálními alergeny pro dítě a nadbytek cukru negativně ovlivňuje endokrinní systém, fungování pankreatu a trávení.

Nejzávažnější pro zdraví matek a kojenců je voda sycená oxidem uhličitým, která zahrnuje umělé barvy a příchutě, náhražky cukru a konzervační látky. Někteří výrobci zavádějí do sodovky kyselinu fosforečnou, díky čemuž nápoj neuhasí žízeň, ale způsobuje to - to způsobí, že kupující pijí více. A kofein je na produktu návykový..

 • narušuje metabolismus vodních tuků;
 • „Knocks down“ rovnováha voda-sůl;
 • vyvolává ukládání špatného cholesterolu;
 • způsobuje alergie;
 • přispívá k ničení zubní skloviny pod vlivem kyselin;
 • vyvolává vyluhování vápníku z kostí a zubních tkání;
 • v přítomnosti kofeinového excitačního účinku na nervový systém.

Sladidla a konzervační látky benzoátu sodného v kombinaci s kyselinou askorbovou jsou zvláště nebezpečné pro růst a vývoj dítěte, protože benzen, karcinogen, který ničí DNA, se uvolňuje v důsledku jejich reakce..

Je možné pít sodu

Uměle šumivá voda by měla být vyloučena ze stravy kojící matky. Pokud má žena neodolatelnou chuť pít chladný nápoj sycený oxidem uhličitým, doporučuje se smíchat trochu šťávy s přírodní šumivou vodou.

V tomto případě se používá čerstvě vymačkaná šťáva z ovoce nebo bobulovin, které jsou pro dítě bezpečné. Dítě musí být již přizpůsobeno produktu, z něhož je nápoj vyroben.

Blíže k jednoletému věku dítěte můžete vyzkoušet malé množství perlivé vody s přírodními ingrediencemi, bez náhrad cukru a konzervačních látek.

Co by měla kojící matka pít? Nápoje kojení

Četné studie prokázaly, že množství produkovaného mateřského mléka nezávisí na množství tekutiny spotřebované kojící matkou. Ale přesto je důležité, aby žena, která kojí dítě, věděla, co pít během kojení a kolik.

Larisa Shuminová
Pediatr, alžbětinský sirotčinec, Moskva

Pitný režim kojící matky spolu s dobře sestaveným denním menu je důležitým článkem při vývoji plné laktace..

Kolik by měla kojící matka pít??

Až donedávna existoval názor, že kojící matka by měla pít co nejvíce tekutin, aby mohla produkovat hodně mléka.

V současné době odborníci na kojení a pediatrové tvrdí, že produkce mléka je proces závislý na hormonech a je regulována dvěma hormony hypofýzy - prolaktinem a oxytocinem. A přebytečná tekutina nejenže nestimuluje laktaci, ale může vést k opačnému účinku - k jejímu snížení.

Při nadměrném příjmu tekutin kojící matkou klesá produkce hormonu oxytocin, který řídí proces vylučování mléka z prsu. Pokud je produkován malý hormon oxytocin, pak i když je v prsou mléko, je obtížné odsát dítě, což často vede k tvorbě laktoázy. Kromě toho má velké množství tekutiny zvýšenou zátěž pro ledviny kojící matky, což může vést ke zdravotním problémům..

Kolik by měla kojící matka pít? Nejlepší vodítko v této záležitosti je žízeň. Žena by měla pít tolik tekutiny, aby nebyla žíznivá, tj. Podle libosti a ne pod nátlakem. Doporučení WHO ohledně kojení tvrdí, že pro stabilní kojení by kojící matka měla vypít asi 2–2,5 litru denně. Ve 3-4. Den po narození, kdy je zaznamenán příchod mléka, se doporučuje omezit příjem tekutin na 800 ml - 1 l / den.

Co pít kojící matce?

Nejlepší nápoje pro kojící matky jsou voda, kompoty, ovocné nápoje, čaj, výrobky z kyselého mléka (jogurt, kefír, jogurt, fermentované pečené mléko).

Voda je nejjednodušší a nejběžnější nápoj. K pití se doporučuje balená, filtrovaná nebo vařená voda..

Kompoty a ovocné nápoje jsou jedním z nejužitečnějších nápojů pro kojící matku, protože obsahují mnoho vitamínů a minerálů. Nejužitečnější jsou kompoty a ovocné nápoje z vlastní přípravy. Produkty v obchodě obsahují hodně cukru, barviv a konzervačních látek, které mohou negativně ovlivnit zdraví dítěte..

Nejprve je lepší vařit jednosložkové ovocné nápoje nebo kompoty, to znamená, že nápoj by měl být připraven z jednoho druhu ovoce nebo bobule. To je nezbytné, aby v případě alergické reakce u dítěte bylo možné určit, na kterou složku dítě dítě reagovalo negativně.

Bobule brusinek, brusinek, borůvek, červeného nebo černého rybízu jsou vhodné pro výrobu ovocných nápojů. U dušeného ovoce se doporučuje používat čerstvá nebo sušená jablka, hrušky, meruňky, třešně nebo třešně. Exotické ovoce, jako jsou data nebo fíky, může způsobit neočekávanou trávicí reakci nebo alergii.

Ze stejného důvodu se vyhněte přidávání citrusových plodů do kompotu..

Pokud dítě nemá alergické projevy, můžete postupně přidat druhý typ bobulí atd. Je důležité si uvědomit, že ovocné nápoje by neměly být příliš koncentrované a měli byste začít pít s malými objemy. Stejné pravidlo platí pro kompoty..

Čerstvě vymačkané šťávy jsou vysoce alergenní výrobky a mohou u dítěte vyvolat alergickou reakci, takže ženy je lepší se během laktace zdržet (nebo omezit) jejich použití. Nejméně alergenickými vlastnostmi jsou šťáva ze zelených jablek, hrušek, meruněk a třešní. Šťávy z exotického ovoce (mango, papája, grapefruit), pomeranče a jahody nestojí za pití pro kojící matku z důvodu jejich vysoké alergenicity. Nezapomínejte, že šťávy musí být před použitím naředěny na polovinu vodou..

Kontroverzní otázka: je možné pít kávu a kakao kojící matce?

Jedním z nejkontroverznějších a nejvíce diskutovaných témat mezi kojícími matkami je otázka, zda je možné během kojení pít kávu a kakao..

Káva obsahuje kofein, což je nebezpečné tím, že má stimulační účinek na centrální nervový systém a dítě může mít zvýšenou podrážděnost, neklidné chování, podrážděnost a poruchy spánku. Pokud chce kojící matka opravdu pít kávu, je lepší to udělat v první polovině dne a ihned po kojení dítěte. Až do dalšího krmení se kofein vylučuje z těla a neovlivní dítě.

Pokud se matka bojí pít kávu kvůli možným poruchám dítěte (alergická vyrážka, poruchy nervového systému), mohou jako alternativa sloužit speciální kávové nápoje bez kofeinu. Připravují se na bázi rostlin - čekanky, ječmene nebo šípků. Tyto nápoje by měly být kojící matce zavedeny pečlivě a postupně do jejího jídelníčku, sledujíc reakci dítěte.

Kakao je na seznamu vysoce alergenních přípravků a může u dítěte vyvolat alergickou reakci. V prvních měsících života dítěte, kdy jeho střeva ještě nejsou dostatečně zralá, aby zadržovala alergeny z mateřského mléka, se kojící ženě nedoporučuje používat vysoce alergenní jídla a nápoje, včetně kakaa. V budoucnu může matka v případě absence alergie na dítě připravit kakao pro sebe. Nejprve ho můžete vypít v malém množství a sledovat reakci dítěte.

Kakao je vhodné konzumovat nejvýše 2krát týdně, ráno, ihned po krmení dítěte.

Kojící matky, které se chtějí léčit šálkem čerstvě uvařeného černého čaje, by si měly pamatovat, že čaj by měl být slabý.

Silně uvařený čaj nebo šálek čaje, opilý v noci, může mít vzrušující účinek na nervový systém matky, způsobit její tachykardii, rozrušit dítě a narušit jeho spánek. Nejlepší volbou pro kojící matku může být každodenní používání slabého zeleného čaje. Zelený čaj obsahuje mnoho užitečných látek pro tělo - antioxidanty. Kromě toho má laktogenické vlastnosti, to znamená, že přispívá k produkci mléka.

Co nemůžete pít kojící matce?

Během kojení je kojící matce zakázáno pít alkoholické nápoje (včetně piva a vína). Alkohol přechází do mateřského mléka velmi rychle a dokonce i malá dávka alkoholu může nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte.

Kojícím matkám se také nedoporučuje pít sycené nápoje. Obsahují mnoho barviv, konzervačních látek, velké množství cukru, což není užitečné pro matku ani dítě. Kromě toho oxid uhličitý, který je obsažen v perlivé vodě, způsobuje říhání a nadýmání (plynatost)..

Kdy je nejlepší pít kojící matce?

Kojící ženy jsou obvykle žíznivé se začátkem krmení. To je způsobeno skutečností, že aktivní produkce hormonu oxytocinu způsobuje matce pocit žízně. Proto je třeba se předem ujistit, že během krmení je vždy k dispozici šálek s vaším oblíbeným nápojem.

Mnoho nebo málo?

Pitný režim kojící matky v prvních dnech po porodu se poněkud liší od pitného režimu s již zavedenou laktací. Důvodem je skutečnost, že zpravidla 3-4 dny po narození je příchod mléka.

Některé mladé matky se v tomto období snaží pít hodně tekutin, aby se zvýšil objem mléka. V tomto případě můžete dosáhnout opačného výsledku - nikoli zvýšení, ale snížení množství mléka.

Opačná situace, kdy kojící matka pije málo, takže nedochází k ostrému návalu mléka a bolestivému pronikání prsou, je také špatná. V tomto případě může dojít k dehydrataci a lakostáze (množství mléka zůstává stejné, ale kvůli nedostatku tekutin se stává viskóznějším a pro dítě je obtížné ho vysát z hrudníku).

Žádné chyby!

✔ Existuje mylná představa, že pro zvýšení produkce mateřského mléka musí kojící matka vždy pít celé kravské mléko. Maminka konzumace kravského mléka nemá žádný pozitivní vliv na kojení, ale naopak může poškodit dítě. Jedná se o vysoce alergenní přípravek, který obsahuje mnoho cizích bílkovin, které mohou vyvolat alergické reakce v drobenkách. Kromě toho vědecké studie prokázaly vztah bolestí ve střevech (kolika) u dítěte s konzumací kravského mléka matkou. Proto by bylo správnější zcela opustit používání plnotučného kravského mléka po dobu kojení..

✔ Čaj s kondenzovaným mlékem, který se často doporučuje pít kojícím ženám, nezpůsobuje ani zvýšení množství mléka, a vzhledem k velkému množství cukru může u dítěte vyvolat alergické reakce (dermatitida)..

✔ Při léčbě bylinných odvarů jako nápoje je nutná opatrnost. Nezapomeňte, že se jedná o přírodní látky, ale mají léčivý účinek. Každá z nich má své vlastní indikace, kontraindikace a vedlejší účinky. Jejich dlouhodobé používání bez jmenování lékaře může poškodit tělo kojící matky.

vypili jste limonádu během stráží? ne cola, ne fantom atd., jmenovitě limonáda?

po 2 měsících jsem vypil limonádu a minerální vodu a kvas.
Nebyly tam žádné problémy ani ne.

2 týdny nemůžete. Ještě malé břicho bude bolet, později mučit.
Nebo uvolněte veškerý plyn z limonády, pak můžete pokračovat. Ale ještě lépe ne.

v tom mohou být nejen plyny, ale také přísady... potom najednou bude mít dítě alergii... vydržet!

Já sám jsem silný alergický člověk na všechno, vím z první ruky, jak obtížné je s tím vyrovnat... dokonce v mládí, před těhotenstvím, se odstavila od pití, jídla, čichání a obecně pomocí jakéhokoli biaka, který mi byl zakázán... takže v těhotenství nebo v HB nebyl problém, že bych něco takového opravdu chtěl... chtěl, samozřejmě... ale nikdy nevíš, co chci! nepovoleno! ! a nejde jen o to, že budu svědit a začervenat se, bude to dítě mučeno a trápí mě v procesu... ale ještě není nic zvláštního na vyléčení, ty malé. takže důvod ve chvílích silného "chtít" - první kamarád!! !

Mimochodem, můj syn je nyní 15 let... Alergie jsem trpěl jen jednou za 3 týdny, když mi bylo předepsáno pít železný přípravek kvůli těžké ztrátě krve při porodu... musel naléhavě zrušit... od té doby nikdy neměl alergie a nikdy neměl nic... takže moje omezení nebyla bezvýznamná... t-t-t.

Ptáme se lékaře: Je možné minerální vodu kojit?

Výhody minerální vody se používají k prevenci a léčbě nemocí. Nabídka nápojů v maloobchodním a farmaceutickém řetězci je velká, každá odrůda je navržena pro specifické účely..

Při kojení minerální vody je povoleno pít, ale ne žádné. Je také důležité dodržovat pravidla pro zavádění nových produktů do nabídky, dodržovat doporučený dávkovací režim.

Je možné kojící matce pít při kojení minerální vodu, kterou si vybrat - sycené nebo bez plynu? Najděte odpovědi na otázky v článku..

Lékaři dovolují kojící matce pít minerální vodu?

V případě hepatitidy B je přípustné používat pouze minerální vodu schválenou terapeutem a pediatrem. Pro kojící matku a dítě by neměly existovat žádné kontraindikace.

Může syceno oxidem uhličitým?

Přírodní minvoda často obsahuje určité množství oxidu uhličitého. Toto je nejlepší volba, když plynná složka příznivě ovlivňuje tělo.

Snaha zbavit se přírodního oxidu uhličitého není nutná. V průmyslových závodech je kapalina navíc uměle uměle sycena.

Tato verze nápoje je pro kojící ženu extrémně nežádoucí, vysoce sycená minerální voda může mít nepříznivý vliv na ženské tělo - produkce mléka se sníží, dítě bude nervózní, dostane méně živin.

Je dovoleno používat vysoce sycenou minerální vodu pouze po předběžném odstranění plynových bublin. K tomu je dovoleno mírně zahřát nápoj a poté jej krátce nechat otevřený.

Bez plynu

Toto je nejvhodnější volba pro kojící ženu. Nepřítomnost přebytečného oxidu uhličitého sníží riziko vedlejších účinků.

Druhy minerálních vod podle chemického složení:

 • uhlovodík;
 • chlorid;
 • síran;
 • komplex - zahrnuje jakékoli 2 nebo všechny 3 předchozí skupiny;
 • plyn - oxid uhličitý, sirovodík, dusík, metan;
 • s aktivními ionty - železo, hořčík, fluor, křemík, lithium.

Kantýna je považována za vodu s obsahem minerálů 1 g / ml³, léčebná jídelna - 1-10 g / ml³, léčivá - více než 10 g / ml³. Při kojení vyberte z prvních 2 skupin.

Hlavní složka musí vyhovovat potřebám ženského těla. Nejvhodnějšími možnostmi během kojení jsou voda obsahující vápník, železo nebo hořčík..

Výhody a poškození minerální vody

Reakce těla může být nepředvídatelná, proto je nepřijatelné konzumovat velké množství minerální vody bez konzultace s odborníkem a bez kontroly reakce dítěte na nový produkt. Pozitivní a negativní účinky přímo závisí na druhu nápoje.

Výhody minerální vody v HW:

 1. Přírodní voda může nahradit vitaminově-minerální komplex chemické výroby, zatímco stravitelnost aktivních složek je vyšší.
 2. Uvolněte zácpu.
 3. Prevence urolitiázy.
 4. Normalizace nervového systému.
 5. Doplnění vápníku v kojící matce.
 6. Ochrana proti dehydrataci.
 7. Zbavit se žízně.
 8. Ztráta váhy.

Potenciální poškození minerální vody při hepatitidě B

 1. Plyny mohou vyvolat nadýmání, zácpu, průjem, nepohodlí, v důsledku toho dochází k porušení gastrointestinálního traktu.
 2. Dítě může být alergické na jakýkoli prvek, který je součástí léčivého roztoku.
 3. Při delším používání je možný přebytek některých minerálů a nedostatek jiných.
 4. Oxid uhličitý ničí zubní sklovinu.
 5. Dlouhodobá nadměrná konzumace vede ke zhoršování kvality pokožky a vlasů.

V jakých případech je použití zakázáno?

Kontraindikace závisí na konkrétním typu nápoje, protože kvalita, chemické složení, obsah plynu se liší. Zohledněny jsou také jednotlivé vlastnosti těla..

Kontraindikace pro pití minerální vody:

 • gastrointestinální choroby (pro určité typy);
 • selhání močového systému;
 • problémy se srdcem nebo krevními cévami (hypertenze, arytmie);
 • metabolické poruchy;
 • individuální nesnášenlivost složek nápoje;
 • při kojení nemůžete pít síranovou minerální vodu, která narušuje vstřebávání vápníku;
 • je vhodné se vyhnout umělým analogům přírodní vody nízké kvality.

V některých případech očekávaný přínos převyšuje možnou újmu, proto ošetřující lékař předepíše ošetřující matce průběh minerální vody. Ale pouze pod podmínkou neustálého sledování stavu žen a dětí.

Jak si vybrat správnou vodu?

Dodržování jednoduchých pravidel při nákupu léčivého nápoje pomůže zabránit možným negativním důsledkům jeho používání..

Doporučení pro výběr minerální vody pro kojení:

 1. Přípustná mineralizace 0,1 - 10 g / ml³.
 2. Výrobky renomované značky zaměřené na kvalitu.
 3. Preferovány jsou skleněné nádoby..
 4. Střídání minerální vody hořčíkem.
 5. Zvýšený obsah vápníku doplňuje minerální rezervy v těle matky, normalizuje fungování ledvin, posiluje pohybový aparát.
 6. Odrůda alkalických nebo kyselých léčivých stolů se vybírá s ohledem na kyselost sekrece v žaludku kojící ženy..
 7. Přítomnost umělé sycení oxidem uhličitým je nežádoucí.
 8. Barviva, příchutě pro kojení jsou zakázány.

Přijímací pravidla

Jak pít minerální vodu během kojení:

 • při výběru produktu se poraďte s lékařem;
 • vyzkoušejte nápoj poprvé podle pravidel pro zavedení nového produktu;
 • dodržovat doporučení týkající se množství denní dávky;
 • pijte minerální vodu ráno, pokud vám lékař předepíše jiný režim;
 • distribuovat denní objem v několika recepcích a nepít najednou;
 • sledujte svou vlastní pohodu, zaznamenávejte změny v chování dítěte.

Jak to vyzkoušet poprvé?

Stejně jako každý potravinářský produkt by minerální voda měla být podávána v souladu s pravidly. To pomůže vyhnout se vedlejším účinkům pro kojící matky a děti..

Klíčová doporučení:

 • nápoj je vhodné vyzkoušet nejdříve měsíc po narození;
 • zavést pouze jeden produkt denně;
 • poprvé stačí vypít z několika doušek do půl sklenice vody;
 • doporučujeme zavést minerální vodu ráno;
 • zaznamenat nový nápoj do deníku při kojení;
 • pečlivě sledovat stav dítěte a jeho vlastní zdraví;
 • zapisovat do deníku jakékoli změny;
 • zvyšujte dávku postupně;
 • v případě jakéhokoli onemocnění vyloučte nápoj ze stravy.

Následná spotřeba

Doporučuje se pít v prvních několika dnech nejvýše půl sklenice minerální vody, pokud lékař nestanoví jinak.

Maximální denní objem stolní minerální vody je 2 lžíce, Pro terapeutické a profylaktické - 1 lžíce..

Pokud nápoj obsahuje zvýšené množství účinných látek, doporučuje se pít v průběhu 2 až 4 týdnů, pak si pauzu.

Každodenní užívání minerální vody po dlouhou dobu je nežádoucí.

Závěr

Při přirozeném krmení je povoleno pít stolní a léčivou stolní minerální vodu s indexem mineralizace až 10 g / ml³. Výběr konkrétního typu nápoje se doporučuje projednat s terapeutkou ošetřující ženy a pediatrem, který dítě sleduje.

Léčivá stolní minerální voda může vstoupit do menu nejdříve měsíc po dodání, je lepší počkat až 3 měsíce. Ujistěte se, že jste zapsali do deníku kojící ženy.

Před použitím se dává přednost odrůdám bez plynu nebo odstranění přebytečného oxidu uhličitého.

Co může kojící matka pít? Kojící máma Limonáda

Kojící matky jsou zvláštní kategorií žen. Koneckonců, novorozené dítě na ni záleží úplně ve všem a dokonce i ve výživě. Zdravotní stav drobků do značné míry závisí na vyváženosti nabídky mámy. Proto pro kojící matku existuje řada gastronomických omezení. Co se týče nápojů - jak to jde s nimi? Co je přijatelné k uhasení žízně během kojení? A je možné kojit během kojení?

Ačkoli většina lidí spojuje minerální vodu s užitečnými látkami, pro mladou matku není všechno tak zřejmé.

Minerál je získáván z podzemního zdroje, a proto obsahuje mnoho prvků užitečných pro tělo (draslík, sodík, železo, vápník).

Perlivá voda se stává výsledkem přírodních procesů ve střevech Země, odkud byla extrahována. V některých případech však výrobci plní vodu uměle plyny.

Zdálo by se, že to není voda, ale krabička s pomůckami. Ale ne tak jednoduché. Jako v téměř každém produktu, v minerální vodě najdete výhody i nevýhody. Pozitivní body přírodní vody:

 • Vápník a železo ve složení minerální vody přispívají k plnému psychomotorickému vývoji a formování kosterního systému malého člověka.
 • Další užitečnou složkou vody je draslík, který je nezbytný pro správné fungování srdce a mozku..
 • V minerální vodě je nulové množství kalorií, a proto ji můžete pít bez obav o svou postavu.
 • Normalizuje činnost zažívacího traktu a dalších tělesných systémů.

Nevýhody minerální vody zahrnují:

 • Neustálé používání může v těle vyvolat přebytek sodíku, prostě sůl. To je plné otoků..
 • Kalcinovaná voda ve velkém množství může vést k problémům s ledvinami, pokud ji pijete hodně a ne podle pokynů lékaře.

Nejnebezpečnější minerální vodou je kantýna, obsah soli v ní je relativně nízký. Může se pít každý den (ale ne v litrech, ale ve sklenici nebo dvou).

Léčebna a jídelna mají povoleno používat kurzy 2-3 týdny, pak si dát pauzu. Například Borjomi obsahuje obrovské množství fluoridu (6krát více než v jídelně), takže léčba pomocí HS bude celkem dost. Užitečné "Narzan", má hodně vápníku, což vždy není dost pro kojící matky.

Léčivou minerální vodu lze pít pouze podle pokynů lékaře, v určitých dávkách by měla být užívána jako léčivo.

Je minerální voda povolena bez plynu

Stolní a léčivá stolní minerální voda je rozdělena na sycené a nesycené. Maminka může a měla by pít poslední nápoj během kojení. Takový nápoj dokonale uhasí žízeň a nasycuje tělo dítěte kojením nezbytnými užitečnými látkami a prvky. Složení této vody je velmi užitečné - pozitivně ovlivňuje vývoj dítěte a množství produkovaného mateřského mléka.

Je možné, aby kojící matka soda minerální voda

S ní není všechno tak jasné jako u nesycených. Nepochybně je užitečná minerální voda s plynem, některé její typy mají dokonce terapeutický účinek (Essentuki, Lower Karmadon atd.). Je však důležité pochopit, že pouze přírodní šumivá voda má všechny prospěšné vlastnosti..

Pokud byla kyselina uhličitá uměle zavedena do minerální vody, může takový nápoj vyvolat řadu problémů, zejména:

 • Dráždí střeva a žaludek. Z tohoto důvodu se sycená voda nedoporučuje matkám s gastrointestinálními problémy..
 • Oxid uhličitý má destruktivní účinek na zubní sklovinu.

Je tedy možné, aby kojící matka vypila šumivou minerální vodu? Ano, ale pouze pokud žena nemá žaludeční potíže. V tomto případě by měla být vyloučena spotřeba minerální vody umělým plynem..

Není vhodný pro solanku a vodu s vysokým obsahem síranů. Síranová voda zabraňuje úplné absorpci vápníku, která je nezbytná pro růst a vývoj dítěte, stejně jako pro tělo matky..

Stojí za to dávkovat opilé množství. Šumivá voda, která je opilá v malém množství, nezpůsobí poškození zdraví. Ale nejlepší možností by bylo stále otevřít láhev a počkat, až plynové bubliny opustí kapalinu.

Mladá matka musí pečlivě sledovat reakci dítěte na minerální vodu. Pokud se objeví nejméně sebemenší známky nadýmání nebo koliky v bříšku, měl by být tento nápoj okamžitě odstraněn z nabídky.

Spravedlivě stojí za zmínku, že sycený nápoj přírodního původu málokdy ovlivňuje tělo. Maminka by se měla obávat mnohem negativnějšího dopadu takové vody.

Není-li voda s plynem pro matky a kojence vždy užitečná, neměly by se uvádět další nápoje sycené oxidem uhličitým. Limonáda, Coca-Cola a další sladká soda přispívají ke zvýšení hladiny cukru v krvi, obsahují hodně „chemie“ a způsobují alergii. Kromě toho byl vědecky prokázán vztah mezi jejich častým používáním a problémem s nadváhou.

Dejte si pozor na padělky

Minerální voda pro kojící matku musí být vynikající kvality. Pronajmout si artézský stát dobře je mnohem nákladnější než najít zdroj neznámého původu a uvádět na trh takovou vodu a předávat ji jako minerál. Nebo jen vezměte vodu z vodovodu a přidejte sůl, sodu a jód. Taková voda v nejlepším případě nepřinese tělu žádný užitek, v horším případě způsobí otravu.

Pro stanovení kvality minerální vody je třeba zvážit několik doporučení:

 • Je důležité zakoupit pouze slavné značky.
 • Je nutné věnovat pozornost výrobkům ve skleněných obalech. Sklo je mnohem dražší než plast, a proto ho nečestní podnikatelé jen zřídka používají k nalití pseudo-minerální vody.
 • Na obalu musí být uvedeno GOST 13273-88 nebo TU 9185-. Stejně jako přesné umístění přírodního zdroje vody.
 • Štítek musí být úhledně slepen.
 • Příliš nízká cena by měla upozornit.
 • Při otevírání láhve byste měli věnovat pozornost vůni. Přírodní minerální voda má charakteristickou vůni síry..

Jak odlišit skutečné Borjomi od falešného. Schéma z webu kp.ru.

Minerální voda bude mít příznivý účinek na organismy matky a dítěte. Ale pouze pokud si koupíte kvalitní vodu a pijete ji správně.

Kolik pije při kojení, aby měla stabilní kojení a nebyly problémy s kvantitou a kvalitou mléka?
Obvykle jsme zvyklí na to, že v prvních dnech po porodu by mělo být množství tekutiny drasticky sníženo na 1 litr, aby nedošlo k roztržení prsu a náhlému propláchnutí mléka, a poté ke zvýšení objemu tekutiny na 2–2,5 litru denně. Doporučení ohledně správného kojení i doporučení Světové zdravotnické organizace jsou nesprávná.

Tělo ženy je moudrý systém, a protože produkce mléka je jedním z hlavních úkolů po narození dítěte, bude tento proces fungovat i přes nedostatek nebo nadbytek tekutiny. Pokud se žena v prvních dnech laktace pokusí pít méně, zažije nesnesitelnou žízeň. A pokud zároveň nebude často a dlouho kojit své dítě, pak omezení tekutin ji nezachrání před stagnací mléka (laktostáza) a roztržením mléčných žláz..

Režim pití při podávání

Je třeba si uvědomit, že omezení i přebytek tekutin mohou negativně ovlivnit laktaci. Mnoho matek pije silou a věří, že jim to pomůže zvýšit množství mléka. Ale i přesto, že žena spotřebovává hodně tekutin, množství mléka klesá, zatímco produkce speciálního antidiuretického hormonu je potlačena - „funguje“, pokud potřebujete zadržovat tekutinu v těle, a v případě nadměrného příjmu se sekrece tohoto hormonu snižuje. S tím klesá sekrece „mléčných“ hormonů - prolaktinu a oxytocinu. V důsledku toho nedochází ke zvýšení, ale ke snížení množství mléka. Nejlepší radou pro kojící matku je tedy pít tolik, kolik chce.

Co pít při krmení?

Při kojení musí žena změnit některé ze svých závislostí v jídle i pití. Co můžete pít při krmení beze strachu a jaké nápoje by měly být omezeny nebo zcela vyloučeny z vašeho menu?

 • Nealkoholické, ale „silné“ nápoje. Mnoho žen si neumí představit ráno bez šálku kávy nebo čaje. Tyto nápoje pomáhají tónovat sebe. Je však možné je pít kojícím matkám? Je to možné, ale musíte je použít v určitou dobu. Pokud jste fanouškem kávy, můžete si ráno dopřát jeden malý šálek. Pamatujte, že kofein přechází do mateřského mléka a může se dostat k vašemu dítěti, což mu způsobuje podrážděnost a rozrušení. Všimli jste si, že po pití kávy, kterou jste vypili, je vaše dítě nadšené a nespí dobře? Pak je lepší nahradit přírodní kávu nápojem z čekanky. Připomíná chuť kávy a má uklidňující účinek, pomáhá v boji proti plynu ve střevech dítěte. S kakaem musíte být opatrní - jedná se o alergen, takže během kojení by se měl upustit ve prospěch méně alergenických nápojů. Je také nutné pečlivě ošetřovat silný čaj - černý i zelený, obsah kofeinu v nich převyšuje jeho koncentraci v koncentraci kávy. Takže po konzumaci těchto nápojů může matka i dítě trpět nespavostí. Slabý zelený nebo černý čaj je lepší pít ráno a odpoledne dávat přednost bylinkovým čajům, například mátě nebo heřmánku.
 • Mléko a mléčné nápoje. Pokud jde o plnotučné mléko, je názor poradců kojení jednoznačný - mléčná bílkovina je silný alergen, navíc snadno proniká do mateřského mléka a těla dítěte. Proto by mělo být množství mléka v nabídce kojící matky ostře omezeno - je povoleno pít nejvýše 200 ml denně a je lepší pít nikoli v čisté formě, ale přidávat je k jiným nápojům (čaj nebo káva). Pro kvašené mléčné nápoje však taková omezení neexistují: mléčný protein se nakonec překypuje při kyselém mléku a ztrácí své alergenní vlastnosti.
 • Voda, džusy a soda. Pro ženu, která kojí dítě, je lepší uhasit žízeň čistou vodou a neměla by to být obyčejná voda z kohoutku, i když je vařená, ale filtrovaná nebo čištěná. Může to být pramen, láhev nebo voda z osobní studny, hlavní věc je, že je bezpečná ve všech fyzikálně-chemických a biologických ukazatelích. Co se týče nápojů sycených oxidem uhličitým, je to stále komplikovanější - pokud se jedná o minerální vodu a máte rádi plyny, můžete ji použít v omezeném množství. Skutečnost je taková, že nadbytek oxidu uhličitého způsobuje zvýšení žízně a chuti k jídlu, může dráždit žaludek ženy a v prvních měsících života může dítě vyvolat střevní koliku. Pokud však milujete různé sladké nápoje sycené oxidem uhličitým, měli byste je odmítnout ve prospěch přírodnějších produktů. Kromě přebytečného oxidu uhličitého obsahuje soda také mnoho chemikálií - barviva, konzervační látky a další „chemii“ potravin. Tyto látky mohou u dítěte vyvolat negativní účinky na mléko - bolesti břicha, vyrážky na kůži, průjem. Pokud chcete sodu, nařeďte čerstvě vymačkanou šťávu minerální vodou - nebude o nic méně chutná a rozhodně užitečnější. Šťávy jsou obecně zdrojem vitamínů a minerálů. V prvních měsících kojení by však všechny šťávy měly být zředěny vodou nejméně na polovinu, aby se snížil příjem potenciálně alergenních složek v těle dítěte. V tuto chvíli dávejte přednost šťávám z místních měkkých plodů - zelených jablek a hrušek. Postupně bude možné během krmení diverzifikovat režim pití a vyzkoušet některé další šťávy. V tomto případě je samozřejmě velmi důležité sledovat reakci dítěte na nový produkt.

Udržování vodní rovnováhy je pro lidské zdraví nesmírně důležité, protože nedostatek tekutin způsobuje nesprávnou funkci tělesných systémů a orgánů. Na pitný režim kojících matek jsou kladeny zvláštní požadavky - k produkci mateřského mléka je třeba obdržet další tekutinu.

Druhy minerální vody

Minerál se liší od běžné vody ve vyšší koncentraci stopových prvků a minerálů. Minerál je bohatý na železo, bikarbonát, sodík, hořčík, vápník, sírany, chloridy a fluoridy..

Minerální vody jsou klasifikovány podle několika kritérií, včetně:

 • původ;
 • stupeň mineralizace;
 • chemické složení.

Podle původu se minerální voda dělí na:

 • přírodní (získané z přírodních zdrojů, čím hlubší je výskyt, tím je voda čistší);
 • umělé (v čištěné vodě jsou odpovídající látky rozpuštěny v požadované koncentraci).

Pokud je rozpustný minerální komplex přesně vybrán podle poměru a koncentrace složek a mineralizace je prováděna na vysoce kvalitním zařízení, je umělá minerální voda identická s přírodním. Dnes se „Essentuki“, „Borjomi“ a další populární minerální vody vyrábějí hlavně uměle.

Podle stupně mineralizace je voda:

 • jídelna (vhodná pro každodenní použití) - mineralizace nejvýše 1 mg / dm3, minimální množství biologicky aktivních látek;
 • lékařská a jídelna (určená pro zdravé lidi, aby se předešlo určitým chorobám, určená pro četnost použití) - mineralizace od 1 do 10 mg / dm3, vyšší obsah biologicky aktivních látek;
 • lékařský (používaný lékařem v průběhu léčby, nevhodný k pravidelnému pití) - mineralizace více než 10 mg / dm3, vysoká nasycení biologicky aktivními látkami.

Je důležité věnovat pozornost chemickému složení vody. Nabízejí se tyto druhy minerální vody:

 1. Alkalický Pomáhá posilovat tělo, oslabené stresem, užitečné pro obnovení alkalické rovnováhy krve. Doporučeno pro diabetes. U gastritidy byste měli omezit příjem alkalické minerální vody.
 2. Síran. Předepisujte lidem s obezitou, cukrovkou, onemocněním žlučníku a játry. Protože sírany narušují vstřebávání vápníku, je minerální voda u těhotných žen, dětí a dospívajících přísně kontraindikována..
 3. Chlorid Zlepšuje fungování jater a střev. Je však kontraindikován u hypertenze a arytmie.
 4. Hořčík Pomáhá tělu bojovat se stresem, uklidňuje a posiluje nervový systém. Nepřekračujte doporučený příjem této vody, abyste měli žaludek..
 5. Smíšený. Vyznačuje se několika aktivními složkami obsaženými v malých množstvích. Doporučuje se dodržovat uvedené normy použití, aby nedošlo k poškození zdraví.

Rozlišují se také sirník, jodid, bromid atd. voda, v závislosti na převládající biologicky aktivní látce a složení plynu.

Pro zvýšení trvanlivosti je minerální voda nasycena plynem. Pro kojící matku je velmi škodlivé pít perlivou vodu, protože rozpuštěný oxid uhličitý doprovází sekreci žaludeční šťávy, což zvyšuje kyselost. To vede k narušení trávicího traktu, vyvolává výskyt gastritidy a peptického vředu. Voda s plynem při pravidelném používání zhoršuje stav pokožky.

Pro odstranění plynu z vody stačí láhev otevřít a chvíli počkat. Soda se vydechne a poté se stane bezpečnějším nápojem..

Při kojení

Na otázku, zda lze minerální vodu použít pro kojení, neexistuje jednoznačná odpověď. Minerální voda obsahuje komplex látek, které jsou prospěšné pro matku a dítě v GV.

V tomto případě by rozhodně mělo být zcela upuštěno:

 • z minerální vody s plynem;
 • z vody se sírany.

Síranová voda je velmi nebezpečná pro matku a dítě, protože brání vstřebávání vápníku. Během těhotenství ženská kostní tkáň oslabuje, protože vápník je nutný k vytvoření kostry plodu. A po porodu musí kojící žena kompenzovat nedostatek vápníku tím, že jí tvaroh, sýry a další zdravá jídla. Dítě potřebuje vápník pro správný růst a vývoj.

Současně se kojení nestane překážkou, pokud jde o obnovení síly po porodu alkalickou minerální vodou. Pro mladé matky je také užitečné pít hořčíkovou vodu, zejména pokud existuje tendence k poporodní depresi - hořčík má příznivý vliv na nervový systém.

zjištění

Příznivé účinky minerální vody na ženské tělo během kojení by neměly být podceňovány. Zároveň je však důležité, aby se kojící matka řídila těmito pravidly:

 • pečlivě prostudujte štítek - voda by měla obsahovat minimum síranů (méně než 10 mg / dm3);
 • vyloučit minerální vodu s plynem;
 • poraďte se se svým lékařem o individuálních indikacích a kontraindikacích pro použití minerální vody, zejména pokud existují chronická onemocnění;
 • dodržovat doporučený harmonogram pro pitnou vodu (lékař stanoví typ minerální vody, objem a frekvenci vstupu).

Během kojení mění mladá matka svůj jídelníček, vylučuje určitá jídla nebo se snaží diverzifikovat denní menu různými pokrmy bohatými na vitamíny a užitečné prvky. Neméně důležitý je pitný režim během kojení, protože je možné poskytnout dítěti dostatečné množství hodnotné výživné tekutiny za předpokladu, že je dobře vyživován a konzumovány nápoje. Všechny ženy vědí, že při kojení je přísně zakázáno pít alkohol, avšak pravidelné šťávy, kompoty nebo ovocné nápoje mohou negativně reagovat na tělo dítěte. Ne každý nápoj může být zahrnut v nabídce kojící matky..

Režim pití pro kojení

Starší generace se dlouho držala teorie, že během kojení je nutné pít co nejvíce tekutin: to má vliv na množství mléka. Moderní medicína však toto tvrzení vyvrací, ale nepopírá, že k udržení laktace na správné úrovni musí žena nejen jíst vyvážené, ale také dodržovat pitný režim..

Existují situace, kdy mladá matka čelí laktostáze, jejíž příčinou je příliš silné mléko: je obtížné se pohybovat podél potrubí k bradavce. Nutriční tekutina v této formě je obtížné získat a dítě v procesu sání. Během HB proto musí do těla ženy nutně vstoupit dostatečné množství tekutiny.

Kolik by měla kojící matka pít?

Mateřské mléko se skládá z téměř 90% vody. I když voda přímo neovlivňuje množství produkovaného mléka, vyrovnává nedostatek tekutin, které tělo používá k tvorbě výživy pro dítě. Vědci zjistili, že pro normální fungování orgánů a systémů by žena měla vypít alespoň jeden až dva litry tekutiny denně. Během kojení však musí být množství zvýšeno na dva a půl až tři litry.

Během ustavené kojení tělo kojící matky produkuje a uvolňuje litr a půl mléka pro krmení dítěte. Proto lékaři doporučují vypít alespoň tři litry tekutiny. Polovina tohoto množství by měla být ve formě obyčejné vody, zbytek lze doplnit vývarem, džusy nebo jinými nápoji.

Specialisté doporučují kojícím matkám především zaměřit se na jejich osobní pocity: pokud žena chce pít, musíte pít vodu nebo čaj, ale nemusíte se nutit, abyste si vzali několik doušek tekutiny. Totéž platí pro omezení režimu pití: mnoho mladých matek se snaží pít tekutinu ve stadiu laktace, když přílivy mléka způsobují nepohodlí a bolest v mléčných žlázách. To však nepomůže snížit množství produkovaného mléka, ale pouze ho zkomplikuje, což může vést ke stagnaci mléčných kanálků..

Co může kojící matka pít v prvním a následujících měsících po porodu

Lékaři stále nedosáhli shody. Někteří odborníci trvají na tom, že potraviny a nápoje, které jsou obsaženy ve stravě kojící matky, nemají na dítě žádný vliv. Jiní jsou naopak přesvědčeni, že tělo dítěte a stále netvořený gastrointestinální trakt mohou negativně reagovat na určitá jídla. Nejčastěji má dítě alergickou reakci, zarudnutí kůže, trávení a asimilaci mateřského mléka.

Hodně záleží na individuálních vlastnostech těla dítěte. Pediatrové doporučují postupně zavádět nové nápoje a sledovat reakci drobků. Některé matky již od prvního měsíce po narození dítěte nedodržují speciální dietu, zatímco jiné jedí pouze hypoalergenní potraviny, které se bojí ublížit dítěti.

Tabulka: jaký druh nápojů můžete pít kojící matce, v závislosti na věku dítěte

Dětský věkMůže být zahrnuta do nabídky matky, jak dítě stárneBěhem kojení se nedoporučuje pít takové nápoje.
1 měsíc
 • čistá voda;
 • slabý černý čaj (není vhodné přidávat cukr, med);
 • zelený čaj
 • sycené nápoje: voda, sladká voda;
 • energetické nápoje (kofeinové nápoje);
 • alkoholické nápoje (včetně nízkého alkoholu);
 • nealkoholické pivo;
 • čerstvé šťávy z citrusových plodů;
 • silná káva ve velkém množství
2 měsíce
 • kompot ze sušeného ovoce;
 • zelený a černý čaj s cukrem;
 • šťáva z jablek a hrušek, zředěná vodou;
 • fermentované mléčné nápoje: jogurt, kefír, fermentované pečené mléko
3-4 měsíce
 • bobule ovocný nápoj;
 • čerstvá šťáva z jablek, hrušek, mrkve;
 • speciální čaje pro kojící matky
5-6 měsíců
 • nápoje z čekanky;
 • dušená jablka, hrušky;
 • černý nebo zelený čaj s medem, citron
7–9
 • kakao;
 • kompoty z bobulí: jahody, maliny, rybíz
10-12
 • čerstvé šťávy: rajče, třešně, granátové jablko (pečlivě sledujte reakci dítěte);
 • slabá káva (ne více než jeden šálek denně);

Video: menu kojící matky

Pitná voda kojící matky

Voda je jednou z hlavních složek celého lidského těla. Proto je při kojení, kdy se na produkci mléka vynakládá velké množství kapaliny, mimořádně důležité doplnit zásoby vody. A i když množství pitné vody nemá vliv na proces tvorby mléka, nezanedbávejte doporučení lékařů a omezte se na množství tekutiny, kterou pijete..

Produkce mléka je ovlivněna pouze hormonem prolaktinem, který se v ženském těle vytváří pouze během stimulace bradavky. K tomu dochází během doby aplikace na hrudník dítěte nebo při procesu vyjadřování prsní pumpy nebo ručně. Ale dostatečné množství vody spotřebované během dne pomáhá výživné tekutině rychle a snadno vyniknout z těla..

Jaký druh vody mohu pít

Dnes na regálech obchodů a lékáren můžete vidět celou řadu různých vod: obyčejné, minerální, jídelny, léčivé, s různými chutěmi, také sycené nebo bez plynu. Kojící matka si však musí pečlivě zvolit tekutinu k pití, aby nevyvolávala problémy s dítětem. Během kojení je povoleno pít vyčištěnou nebo minerální vodu nesycené oxidem uhličitým.

Nepoužívejte léčivou minerální vodu. V takovém produktu určitá koncentrace minerálů a dalších prvků, které nemusí být absorbovány v těle dítěte, což způsobuje kolické nebo zažívací potíže.

Doporučuje se také odmítnout sodovou vodu. Minerální voda je uměle nasycena plynem, aby se prodloužila doba skladování nápoje. Jakmile jsou v těle, plyny způsobují nadměrnou sekreci žaludeční šťávy, což vede ke zvýšené kyselosti. Pokud k tomu dochází neustále, žaludeční sliznice se zanítí a vznikne gastritida, pak peptický vřed. Ve většině případů, kdy matka pila perlivou vodu, má dítě gastrointestinální problémy: kolika, poruchy trávení, zvýšená tvorba plynu ve střevech.

Mnoho žen pije na doporučení gastroenterologa minerální vodu Borjomi. Tento produkt je kantýna, tj. může být použit nejen v léčebném procesu, ale také pro prevenci. Pít můžete během GV Borjomi, ale po uvolnění plynů. Chcete-li to provést, nechte láhev otevřenou deset až dvanáct hodin. Je třeba si uvědomit, že tato voda může být opilá, například 30 dní, pak si dát přestávku na 60 dní.

 • Před nákupem si přečtěte pokyny. Zvláštní pozornost by měla být věnována množství sulfátů v kompozici, měla by být menší než 10 mg / dm3;

Voda s vysokým obsahem síranů je pro kojence a kojící matku extrémně nebezpečná. Faktem je, že když je spotřebován, vápník není absorbován v těle. A tento prvek musí nutně vstoupit do těla žen i dítěte.

Video: je sycená minerální voda pro tělo dobrá?

Šťávy pro kojící matku

Šťávy jsou skutečným nálezem pro tělo. Jsou nejen chutné, ale také užitečné, protože tento nápoj obsahuje obrovské množství vitamínů a dalších užitečných látek. Během kojení však nesmí všechny šťávy pít kojící matce.

Mnoho ovoce, zeleniny a bobule jsou alergenní. Pediatrové proto doporučují zavádění nového nápoje postupně a s tím, jak dítě stárne, aby nevyvolával vyrážku, zarudnutí a svědění kůže dítěte.

Než se rozhodnete používat džusy, měli byste si uvědomit, že nápoje v obchodech mohou obsahovat škodlivé složky, nadměrný cukr, barviva a konzervační látky. Proto odborníci radí kojící matce, aby upřednostňovala čerstvě vymačkané domácí džusy. V tomto případě bude žena přesvědčena o kvalitě produktu a také významně sníží riziko nežádoucích reakcí dítěte na novinku v nabídce matky..

Jak používat džusy pro kojící matku

Nejprve musíte vědět, že i čerstvě vymačkané šťávy mohou přinést nejen výhody, ale také poškození. Faktem je, že ovocné nápoje mají vysoký obsah přírodního cukru. To negativně ovlivňuje střeva, způsobuje kvašení a nadýmání. V čerstvém ovoci, bobulích a zelenině je hodně vlákniny, takže po pití šťávy kojící matkou může mít dítě koliku a zvýšenou tvorbu plynů..

Bez ohledu na to, jak mladá matka chce pít přírodní šťávy v neomezeném množství, nelze to udělat, aby nedošlo k negativní reakci ve formě alergie nebo narušení práce trávicího traktu dítěte..

Jaké šťávy jsou nejužitečnější během kojení

Téměř všechny druhy ovoce, bobulovin a zeleniny dokážou vyrobit přírodní šťávu. Existují však nejoblíbenější nápoje, které milují nejen dospělí, ale také děti. Tyto produkty jsou skvělé pro kojící matku, aby nahradily nedostatek vitamínů a živin, které jsou vylučovány z těla mlékem:

 • jablko. Právě s tímto nápojem odborníci doporučují začít zavádění šťáv v nabídce mladé matky. Jablečná šťáva je nejbezpečnější, když je konzumována, u dítěte téměř neexistuje alergická reakce;
 • mrkev. Mrkvovou šťávu můžete začít zkoušet, když jsou drobky tři až čtyři měsíce staré. Je to velmi užitečné, protože obsahuje velké množství vitaminu A, užitečné pro vidění;
 • rajče. Nápoj může vyvolat alergickou reakci, proto ji kojící matka může začít zavádět do své stravy pouze tehdy, když je dítě deset měsíců staré;
 • dýně. Zřídka způsobuje alergické reakce u dětí, takže matka může vyzkoušet chutný nápoj od věku tří měsíců. Je třeba poznamenat, že dýně zlepšuje peristaltiku a úspěšně bojuje proti zácpě.

Šťávy z určitých druhů ovoce a bobulovin se nedoporučují konzumovat v prvním roce života dítěte. Patří mezi ně oranžová, rakytník, broskev, meruňka, hroznový a granátové jablko. Faktem je, že takové nápoje téměř v každém případě způsobují u dítěte negativní reakci ve formě vyrážky, svědění a zarudnutí kůže. A také nezralý trávicí systém nemůže vnímat mnoho složek produktu. Dítě má bolesti břicha, průjem, plynatost a dokonce zvracení.

Kompoty: je možné pít kojící matce

Během kojení mohou kompoty pít. Obsahují vitaminy ve složení a také dokonale uhasí žízeň. Princip zavedení tohoto nápoje je stejný jako u šťávy: musíte začít postupně a sledovat reakci těla dítěte. Pokud neexistují žádné negativní důsledky, může kojící matka několikrát denně vychutnat chlazený kompot.

Při vaření kompotu byste neměli do vody přidávat citrusové plody, kyselinu citronovou a hodně cukru. To může u dítěte způsobit alergickou reakci nebo střevní potíže..

Experti vám umožní pít z následujících druhů ovoce a bobulovin:

 • jablka. Je lepší upřednostňovat zelené ovoce;
 • hrušky. Jsou méně kalorické než jablka a také sladší, takže do kompotu nemůžete dát hodně cukru;
 • sušené ovoce. Skvělá volba během kojení, protože téměř nikdy nezpůsobuje alergie v drobky. Pití tohoto nápoje je povoleno od druhého měsíce po narození dítěte;
 • bobule kompot vyrobený z třešní, švestek nebo angreštu lze ochutnat, když je dítě ve věku pěti až šesti měsíců;

Je třeba poznamenat, že nápoj z jahod, malin, borůvek, černého a červeného rybízu je povolen vnášet do stravy kojící matky nejdříve ve věku 7 až 8 měsíců. Důvodem je skutečnost, že bobule jsou alergenní. Pokud drobky dříve vykazovaly alergie, je pro matku lepší to riskovat a tyto kompoty do nabídky nezahrnout, dokud nebude HB kompletně dokončena..

Brusinková šťáva: na ochranu imunity matky a dítěte

Výhody brusinek a ovocných nápojů z tohoto bobule jsou známy již dlouhou dobu. Dnes nejsou pediatři a terapeuti unaveni opakováním, že pravidelné užívání tohoto nápoje pomáhá posilovat obranu, pomáhá ledvinám a močovému měchýři (zejména u žen trpících cystitidou) a také vyživuje tělo užitečnými vitamíny a prvky.

Brusinky jsou považovány za přírodní antibiotikum, protože účinně bojuje proti patogenním mikroorganismům a brání jejich reprodukci v těle.

Přesto, že brusinka má červenou barvu, nepatří k potenciálně alergenním bobulím, proto kojící matky mohou pít brusinkovou šťávu. Čerstvě připravený nápoj by měl být skladován v chladničce po dobu nejvýše dvou dnů, poté ztratí své užitečné vlastnosti. Kojící matky mohou pít tři nebo čtyři sklenice ovocného nápoje denně v teplé nebo chlazené formě.

Při přípravě brusinkové šťávy můžete přidat trochu brusinky. Toto bobule jsou také dobře tolerovány malými dětmi..

Ne všechny kojící matky však mohou pít takový nápoj. Existuje celá řada kontraindikací, které zahrnují: žaludeční vředy, gastritidu v akutním stadiu, pálení žáhy. V případě následujících onemocnění je lepší dát přednost jiným stejně zdravým a chutným nápojům..

Video: výhody brusinek pro tělo

Kojení Kvass

Kvass byl v naší zemi opilý po mnoho generací. Tento nápoj má nejen bohatou aromatickou chuť, ale také pozoruhodně uhasí žízeň v létě. Mnoho kojících matek neriskuje, že do nabídky zavedou kvas, protože si myslí, že to může poškodit zdraví dítěte, ale není to úplně pravda. Vlastní nápoj bez přídavku konzervačních látek, chemické přísady mohou být konzumovány, když je dítě ve věku deseti až dvanácti měsíců.

Lékaři věnují pozornost tomu, že domácí kvas se sycení oxidem uhličitým v přírodních podmínkách, tj. během kvašení, takže může být opilý během HB. Ale produkt v lahvích z obchodu lze jen stěží nazvat kvas. Je lepší nepít to kojícím ženám.

Některé matky se bojí pít kvůli obsahu malého množství alkoholu v něm. Odborníci však vysvětlují, že mírná konzumace kvasu, ne více než jedna sklenice denně, neublíží dítěti.


Během kojení lze pít domácí kvas

Poprvé se doporučuje vypít trochu kvasu, pak do dvou dnů musíte sledovat reakci dítěte. Pokud dítě nemá alergie, zažívací potíže nebo koliku, můžete tento lahodný nápoj zahrnout do ženské nabídky.

Bylinné čaje pro kojící matky

Bylinné čaje během kojení mohou být velmi užitečné, protože mnoho léčivých rostlin má schopnost stimulovat produkci mateřského mléka, zklidňuje, uklidňuje bolest a má protizánětlivé účinky. Nejoblíbenější byliny, které jsou povoleny kojícím matkám, jsou:

 • heřmánek. Čaj uklidňuje, zmírňuje zánět, bojuje proti nachlazení, má příznivý účinek na zažívací systém, odstraňuje průjem a snižuje bolest během koliky. Nelze však pít heřmánkový nápoj nepřetržitě: maximální chod je dva týdny, dvě až tři skleničky denně;
 • fenykl (kopr). Podle chuti ne každý má rád tento čaj, ale je velmi užitečný pro dítě při bolestech a nepohodlí v bříšku;
 • Lípa. Vynikající nástroj pro prevenci nachlazení;
 • meduňka a máta. Tento čaj musí být konzumován v malém množství, např může negativně ovlivnit činnost trávicího traktu dítěte.

Než začnete pít bylinné čaje, doporučujeme se poradit s lékařem. Jakákoli rostlina může u dítěte vyvolat alergie. Také některé byliny negativně ovlivňují proces produkce mléka, což negativně ovlivňuje kojení..

Během kojení je velmi důležitý pitný režim. Nedostatek tekutin negativně ovlivňuje celkový stav mladé matky a může také způsobit změnu konzistence mléka, která se stává silnější. Odborníci doporučují, aby kojící matka vypila asi tři litry tekutiny denně, polovina tohoto množství by měla být čistá voda bez plynu. Vyvážená strava a používání zdravých nápojů přispívá k hromadění vitamínů a minerálních látek v těle, které se dostávají k dítěti mateřským mlékem.

Kojící matka, která si vybírá produkty pro svou stravu, by si měla vždy pamatovat, že veškeré jídlo, které jí, nevyhnutelně ovlivní tělo dítěte. Díky tomu žena přistupuje ke stravě velmi zodpovědně a pečlivě..

Ženská výživa by měla být vysoce kvalitní, aby nepoškozovala zdraví dítěte. Během tohoto období nelze spotřebovat mnoho produktů. Některé z nich je třeba jíst s opatrností. Jaká je situace v tomto případě u nápojů a zejména u minerální vody?

Existuje nějaká výhoda?

Taková voda je vždy považována za užitečnou, ale v případě laktačního období je vše poněkud komplikovanější. Je extrahován z podzemních zdrojů, takže je bohatý na mnoho látek nezbytných pro každý organismus. Sodík, draslík a železo jsou přítomny v minerální vodě. Mnozí řeknou, že je to bezpochyby zdravý nápoj. Ale je tu opravdu jiná strana.

Zvažte výhody minerální vody:

 1. Díky obsahu železa a vápníku přispěje k normálnímu vývoji dítěte, posiluje kosti.
 2. Draslík obsažený v minerální vodě přinese mnoho výhod pro srdce a centrální nervový systém.
 3. Produkt s nulovou kalorií vám umožní nebát se o další libry.
 4. Prvky obsažené ve složení příznivě ovlivňují trávení a další procesy.

Jaké jsou nevýhody minerální vody pro kojící matku?

 1. Při konzumaci v nadměrném množství to může vést k hromadění soli v těle. Výsledkem bude otoky a další problémy..
 2. Také velké množství vody může způsobit onemocnění ledvin, protože obsahuje hodně vápníku..
Proto je nejlepší zvolit stolní vodu. Nemá mnoho vápníku, proto je vhodný pro každodenní použití. Můžete vypít až dvě sklenice takové vody denně..

Léčebnou a jídelní místnost lze opít v kurzech trvajících 15–20 dní, po kterých je přestávka. Voda Borjomi obsahuje hodně fluoridu, takže místo pravidelného používání je lepší zvolit si kurz. Mladé matky budou velmi vítány "Narzan", ve kterém hodně vápníku.

Léčivá minerální voda by měla být užívána jako léčivý přípravek. Můžete pít pouze po konzultaci s lékařem.

Je možné v tomto období použít nesycené minerální vody??

Taková voda může být s plynem nebo bez něj. S kojením bude nesycený oxid uhelnatý být vynikající volbou pro vyrovnání nedostatku stopových prvků v těle matky a dítěte. Mléko se bude vyrábět lépe.

A co voda a plyn??

Odpověď v tomto případě nebude tak jednoznačná jako v případě nehybné vody. Některé druhy takové vody lze dokonce nazvat léčivými. Výhody však přináší pouze voda, která je sycena přírodou. Pokud byl plyn zaveden uměle, může to vést k určitým problémům..

 1. Podráždění se může vyvíjet v žaludku a ve střevech. Pokud má žena s těmito orgány problémy, je lepší přestat používat vodu s plynem.
 2. Oxid uhličitý může poškodit zubní sklovinu.

Při krmení je lepší opustit minerální vodu, která obsahuje sírany. Tyto látky narušují normální absorpci vápníku, což je v tomto období pro oba organismy velmi důležité..

Nespotřebovávejte příliš mnoho vody. Pokud toto opatření splníte, nepřinese to újmu. Je však vhodné nepít vodu ihned po otevření lahve, je lepší počkat, až plyn alespoň částečně vytéká.

Kromě toho je nutné sledovat, jak tělo strouhanky reaguje na používání minerální vody matkou. Pokud má dítě problémy s bříškem ve formě nadýmání nebo koliky, dokonce i drobných - měli byste odmítnout pít vodu.

Stojí za zmínku, že použití takové vody je pro dítě velmi vzácné. Nejčastěji je pozorován jeho účinek na matčino tělo..

Pokud ani minerální voda s plynem není vždy přijatelná ke konzumaci během laktace, jsou další nápoje obsahující barviva kontraindikovány. Tyto nápoje obsahují cukr, jakož i barviva a další chemické složky, které mohou způsobit alergie. Také velké množství těchto nápojů přispěje k přibírání na váze..

Dejte si pozor na padělky

Minerální voda, kterou používá kojící matka, musí být vysoce kvalitní a přírodní. Mnoho výrobců namísto pronájmu studny odebírá vodu z pochybných zdrojů a prodává ji jako minerální vodu. A některé přidávají minerály do vodovodní vody. To vše dělá výrobu velmi ekonomickou, ale je nepravděpodobné, že to ovlivní zdraví lidí, kteří takovou vodu používají..

Pokud taková voda prostě nezpůsobí žádnou reakci těla, ale v některých případech je možná i otrava.

Chcete-li rozlišit kvalitní vodu od falešné, musíte dodržovat některá pravidla:

 1. Nakupujte uznávané značkové produkty.
 2. Dávejte přednost vodě, která se prodává ve skleněných lahvích. Pokud výrobce nezachránil obal, je s největší pravděpodobností kvalita produktu dobrá.
 3. Balení musí obsahovat informace o tom, že voda splňuje národní normy kvality. Měla by existovat také informace o zdroji, ze kterého byla voda extrahována..
 4. Štítek na lahvi by měl být nalepen rovnoměrně a pěkně.
 5. Nenechte se svádět nízkou cenou vody. S největší pravděpodobností to bude nepřirozený produkt. Skutečná minerální voda vyžaduje náklady od výrobce. A nikdo nebude pracovat se ztrátou.
 6. Při otevírání láhve dávejte pozor, pokud ucítíte zápach. Pokud je to skutečná minerální voda, bude cítit síru.

Díky tomu můžeme říci, že pro kojící matku je naprosto přijatelné pít minerální vodu. Je důležité, aby měl nejvyšší kvalitu..

Články O Neplodnosti