Hlavní Bolest

Cestování na dovolené během těhotenství: užitečné tipy

Je bezpečné pro těhotné ženy odpočívat na moři? Jaké by mohly být důvody kontraindikace odpočinku na pobřeží moře. Kam jít na nastávající matku k odpočinku?

Moře a těhotenství

Pobřeží moře přitahuje turisty v plážové sezóně z různých částí světa. Plánují si výlet předem k moři, rezervují hotely, ale najednou zjistíte, že jste na svém místě. Během těhotenství existují pro ženy řadu omezení, takže problém s těhotenstvím na pláži je akutní: je během tohoto období nebezpečné nebo užitečné jít na moře??

Těhotenství na moři: klady a zápory

Mnoho porodníků se doporučuje, aby nastávající matky chodily na mořské pobřeží, aby normalizovaly činnost dýchacího systému, stabilizovaly kardiovaskulární systém. Pozitivní účinek mořské vody byl prokázán odborníky. Obsahuje složky jodu a selenu, které ovlivňují stabilní normální průběh celého těhotenství a pomáhají tvořit základ mentálních schopností dítěte.

Výlet do moře vyvolává pozitivní emoce, ale některé ženy se obávají o své zdraví a zdraví dítěte. Ale během těhotenství existují odpůrci jakéhokoli cestování. Před provedením konečného rozhodnutí zvážit klady a zápory.

Mohu během těhotenství jít k moři?

Pokud neexistují žádné zdravotní problémy, doporučuje se výlet do moře pro ženy ve výborné poloze. Těhotenství je rozděleno na trimestry a každý z nich má svá omezení..

Brzy Trimester

Pokud zjistíte, že jste těhotná, neměli byste ihned sbalit tašky k moři. V raných fázích existuje nebezpečí, že cestování ohrožuje vznikající plod. Nezapomeňte absolvovat všechny potřebné testy, poraďte se s lékařem. Je nebezpečné cestovat, pokud zažíváte toxikózu. Pokud odborník neodhalil zjevné zdravotní problémy, můžete vyrazit na výlet.

Ve druhém trimestru

Nejlepší čas na vychutnání mořského vzduchu a koupání ve slané vodě je druhý trimestr těhotenství. Celá dovolená u moře bude získána při absenci kontraindikací pro diagnózu lékaře z prenatální kliniky. Pozitivní emoce v tomto období ovlivňují tělo mladé matky a dítěte.

Ve třetím trimestru

Lékaři nedovolují těhotným ženám jít po dovolené na moře po 31 týdnech. Tento termín je poměrně velký a během tohoto období je nerozumné riskovat. Tělo se připravuje na porod a tato dlouho očekávaná událost se může objevit kdykoli..

Z jakých důvodů nemůžete jezdit během těhotenství na moři

Samotné těhotenství nemůže být důvodem omezení cestování na pobřeží. Mnoho lékařů doporučuje porodit se před mořem, aby nasycilo tělo minerály a užitečnými prvky. Existují nemoci a cesta k moři může způsobit odmítnutí cestování.

Nemoci

Pro pohodlný pobyt na pobřeží je vhodné být zcela zdravý. Existuje několik diagnóz, ve kterých se nedoporučuje plavat v moři.

 • Alergie, chronická onemocnění. Jakmile vyjde z domu s exacerbací alergie nebo jakéhokoli chronického onemocnění, bude obtížné získat kvalifikovanou lékařskou pomoc.
 • Hrozba potratu. S touto diagnózou je uvažování o cestě do moře jako zločin. Jakékoli náhlé změny podnebí, hadec na cestě k mořskému pobřeží, útěk - to vše je velkým nebezpečím pro plod.
 • Placenta previa. S touto diagnózou může jakékoli zatížení těla vést k vnitřnímu krvácení. Nebezpečí diagnózy je řízeno ultrazvukem..

Doprava a silnice

Při plánování cesty do teplých zemí byste měli studovat letoviska a zvolit nejlepší trasu. Neméně důležité je období, ve kterém plánujete dovolenou. Při nákupu vstupenek do moře se bere v úvahu také těhotenství.

 • Výlet k moři autem. Má řadu výhod, protože kdykoli se můžete zastavit u obrubníku, vystoupit z auta a protáhnout si nohy. Dlouhá cesta unaveně ovlivňuje tělo nastávající matky. Jízda autem k moři je výhodná, pokud nejde o cestu 10 000 kilometrů. Dlouhodobě sedět v jedné poloze je pro každého člověka obtížné a pro těhotné ženy je kontraindikováno.
 • Cestujte letadlem do teplých zemí. Lékaři po celém světě se shodují na tom, že se během těhotenství vyhnou letům. Diferenční tlak je hmatatelný pro tělo těhotné ženy a může způsobit předčasný porod. Druhý trimestr těhotenství je považován za bezpečnější období pro létání v letadle, takže na samém začátku a na konci období je lepší odložit let.
 • Vlak. Poměrně bezpečný způsob dopravy a zároveň pohodlné. Na stanicích můžete jít ven a trochu vzduchu. Těhotná žena může kdykoli obejít kočár, a pokud se cítí unavená, lehnout si.

Jiné důvody

Lékaři žádají, aby se zdrželi výletů k moři na místa, kde musíte lézt na hory. Časté poklesy tlaku a nadměrná aktivita nejsou pro nastávající matku nutné. Nedoporučuje se chodit do exotických zemí, protože změna klimatu, jídla a časového pásma může negativně ovlivnit zdraví ženy..

Pokud máte nějaké zdravotní problémy, poraďte se se svým lékařem, řekne vám, jak chránit vaše tělo před různými komplikacemi při cestování.

Kam je nejlepší jít během těhotenství na moři

Naplánujte si výlet ne uprostřed prázdnin na pláži. Prohlídka autobusu by měla být zcela vyloučena z výběru možností cestování. Přečtěte si recenze o místě, které chcete navštívit. Zvažte všechny nedostatky populárních letovisek v červenci - začátku srpna: hlasitá hudba, davy lidí na nábřeží, nesnesitelné teplo. Kam by měla budoucí matka jít na dovolenou?

Seznam populárních ruských letovisek

Střediska Krasnodarského území pohostinně přijímají turisty kdykoli během roku. Černé moře je známé svým vlhkým podnebím, velkým výběrem pokrmů z mořských plodů, což je velmi užitečné během těhotenství.

Doporučená místa k pobytu:

 • 1) Tuapse. Malé útulné město s oblázkovou pláží. Pro změnu se můžete projít v městském parku a dýchat na čerstvém čistém vzduchu. Ve městě je mnoho kaváren a restaurací pro každý vkus. Pro ty, kteří potřebují specifickou léčbu kožních chorob nebo řešení problémů s dýchacím systémem, existují sanatoria na území Tuapse.
 • 2) Velká Anapa. Jedná se o letovisko s několika populárními letovisky - Anapa, Dzhemete, Vityazevo, Sukko, Blagoveshchensk. Tato oblast má nádherné ovzduší i bahenní centra. Nejpohodlnější dovolená je zaručena v Blagoveshchenskaja - čistá písečná pláž, čerstvý mořský vzduch.

Moře v zahraničí

Prudká změna klimatu je škodlivá pro lidské zdraví, a ještě více pro těhotné ženy. Je vhodné zvolit zemi pro rekreaci s podobnými klimatickými podmínkami. Jaká místa mohu doporučit těhotným ženám?

 • 1) Turecko.
 • 2) Řecko.
 • 3) Bulharsko.
 • 4) Španělsko.
 • 5) Spojené arabské emiráty.
 • 6) Izrael.

V Bulharsku jsou rekreace a léčba v sanatoriích Zlaté písky a Velingrad oblíbené u těhotných žen. Zde si můžete prohlédnout a absolvovat kurzy terapeutických procedur pro rekreační účely. Specializují se na léčbu onemocnění nervového systému, dýchacích orgánů, gynekologie.

Ve městě Sadanski jsou populární borové háje, které léčí nemoci dýchacího systému a alergie. Sluneční koupele, procházky na čerstvém vzduchu, pohodlné pokoje sanatoria - to vše bude přínosem pro každou nastávající matku.

Španělské letovisko Costa Dorada je žádáno mezi rodinami s dětmi a těhotnými ženami. Pláže ohraničují hory, takže i za větrného počasí je zde teplo a nejsou tam žádné velké vlny. Turisté, kteří dávají přednost španělským letoviskům, mají tendenci vyrazit na výlety a prozkoumat mnoho památek.

V Izraeli jdou hlavně do léčebny Mrtvého moře. V takových střediscích vám bude nabídnuta bahenní léčba, thalassoterapie. Není možné, aby nastávající matky plavaly v Mrtvém moři, ale je nejlepší si jen namočit nohy a navlhčit pokožku.

S otevřením mostu Kerch se popularita krymských letovisek několikrát zvýšila. Najít obtíže s bydlením nevzniká. Historické památky a přírodní krajiny s horskými pásmy se budou líbit a zapamatovat si na dlouhou dobu. Je však třeba si uvědomit, že cesta na Krym není dlouhá a silnice se neliší ve vynikající kvalitě. U těhotných žen se doporučuje navštívit tato střediska:

Rodinný penzion v Gurzufu nabízí komfortní pokoje za rozumné ceny. Pro těhotné a manželské páry s dětmi je to ideální volba pro relaxaci. Parkování zdarma, klimatizace a veškeré potřebné vybavení v pokojích. Všechny pokoje mají vlastní kuchyň, která vám umožní vařit si vlastní jídlo..

Hotel "Sefa" v Feodosia. Čisté pokoje jsou zaručeny a pláž je pouhých 100 metrů daleko. Zlatá písečná pláž, útulné nádvoří, kde můžete jíst venku. Pokud si odpočinete s dětmi, nebudou se tady nudit.

"Peter hotel" v Yevpatoriya. Pokud dáváte přednost pohodlné klidné dovolené, takže na pláži není žádný dav a dopravní zácpy, pak jste tady. Děti do 5 let mají volný odpočinek. Stálým zákazníkům je poskytována 10% sleva na hotelové pobyty. Prostorné pokoje se vším, co potřebujete pro pohodlný pobyt.

Subtropická vegetace dokonale doplňuje krásu Krymského poloostrova. V období nejaktivnějších turistů v červenci až srpnu by měly být nastávající matky při výběru krymských letovisek jako dovolené na moři opatrné..

Pravidla lázeňské dovolené těhotné na moři

Nezapomeňte, že velké zatížení těla nebude přínosem, proto si zkuste užívat čerstvého vzduchu a relaxovat. Projděte se a nezanedbávejte pravidla opalování. Nezapomeňte, že v důsledku změny klimatu může dojít k nepohodlí, vezměte si s sebou potřebné léky.

Kolik vzít tekutiny

Tělo těhotné ženy neustále prožívá nové pocity. V žáru cítíte žízeň a žízeň, ale opatrnost proti nebezpečí, že vezmete neměřené množství kapaliny. Těhotné ženy mají sklon k tvorbě otoků, přesně kvůli nahromaděné tekutině. Nejoptimálnějším množstvím vody bude objem 2-2,5 litru denně.

Jaké léky si vzít s sebou na moři

Pokud vám předepisují speciální vitamíny a léky, musíte je vzít s sebou. Vložte do lékovky miramistin, lysobact, hvězdička, paracetamol.

Co vzít na cestu

Pro těhotnou ženu byste kromě obvyklých věcí v zavazadlech měli s sebou určitě vzít:

 • Výměna karty. Lékařská politika OMS nebo VHI.
 • Lékárnička s léky, vitamíny předepsané lékařem.
 • Hygienická sada věcí.
 • Čistá, studená voda a občerstvení..

Kolik se opalovat na slunci

Opalování pro budoucí mámu je užitečná věc. Nezapomeňte nosit klobouk, aby nedošlo k úpalům. Nejlepší je naplánovat slunění v ranních a večerních hodinách (od 6 do 9:30 a od 17:30 do 19:30). Podle těchto doporučení bude opálení bezpečné. Slunce nasycuje tělo vitamínem D, který je vynikající prevencí krivice u budoucího dítěte.

Z lékařského hlediska nadměrné nadšení pro solární lázně vyvolává pokles vaskulárního tónu i křečových žil. Při vstupu na slunce vždy naneste sluneční krém s UV ochranou SPF 30 nebo vyšší.

Jakou denní dobu je lepší jít na pláž

Mořský vzduch je výhodnější než městský vzduch, nasycený kyslíkem, který ovlivňuje mozek dítěte. Na pláži je čas pro těhotné ženy. Během hodin největší sluneční aktivity - od 11:00 do 15:00 byste se měli rozhodnout relaxovat ve svém pokoji nebo se projít do parku.

Jak plánovat jídlo

Na moři chci jíst víc než doma. Nepři přejídejte se a nezkoušejte nová exotická jídla bez rozdílu. Snažte se vyhnout mastným a kořenitým jídlům. Pokud je to možné, připravte si jídlo sami, abyste si byli jisti jeho kvalitou..

Co nemůžete jíst na moři

Pokud jste na dovolené v zahraničí v exotické zemi, měli byste se zdržet místní národní kuchyně.

 • Nemůžete jíst velké množství krevet, mušlí a jiného mořského života, protože takové jídlo je bohaté na bílkoviny a je užitečné pro tělo v normálním množství.
 • Nejezte nemyté ovoce a zeleninu. Vezměte si s sebou malou láhev vody, abyste v každé situaci mohli nakoupit zakoupená jídla čistá.

Užitečný odpočinek na moři pro těhotné ženy a pravidla koupání

Pokud uprostřed moře zasáhnete moře, davům se nelze vyhnout. Plavat v bazénu, ale sledovat teplotu vody.

Kolik času můžete strávit ve vodě

Mořská voda obsahuje kombinaci minerálů a solí, které jsou prospěšné pro pokožku. Po plavání neotřete ihned kapku vody. Nechte ji nasáknout a nasyťte tělo prospěšnými prvky.

Pravidla pro pobyt na pláži pro těhotnou ženu:

 • 1) Čas na koupání a opalování do 10,00 a po 17:00.
 • 2) Ve vodě se doporučuje přerušovaně trávit 15-20 minut.
 • 3) Na slunci nemůžete opalovat.

Vyplatí se plavat v bazénu

V bazénu je obvykle čistá voda, která je neustále větraná a aktualizovaná. Samozřejmě si můžete zaplavat v bazénu. Sledujte teplotu vody a vyhýbejte se příliš nízkým teplotám..

Pravidla pro výběr plavek

S příchodem bříška vyvstává otázka výběru plavek. Výrobci plavkách a spodního prádla vyrábějí řadu pro těhotné ženy, takže najdete plavky pro každý vkus. Spolehněte se na základní pravidla pro výběr plavek:

 • Velikost plavky musí přesně odpovídat velikosti oblečení těhotné ženy nebo větší velikosti. Super těsné oblečení zpřísní kůži, krevní cévy, které negativně ovlivní vývoj plodu.
 • Jednodílné plavky budou vypadat přitažlivě na jakékoli postavě, takže i když jste během těhotenství získali další libry, pomůže to skrýt nedostatky postavy.
 • Věnujte pozornost složení látky, ze které jsou šité plavky. Lepší, pokud se jedná o přírodní prodyšnou látku..

Chcete-li zlepšit náladu nastávající matky a porodit zdravé dítě, jděte na pobřeží moře a postupujte podle jednoduchých pravidel. Plavání v mořské vodě zvyšuje vaskulární tón a tónuje nervový systém. Mořský vzduch a jemné slunce posilují imunitu a přispívají k přípravě na porod.

Mohu cestovat těhotná

Co dělat, když se dovolená nebo touha po odpočinku shodují s nejkrásnějším obdobím vašeho života - těhotenstvím?

Jste těhotná a léto je čas na dovolenou. A samozřejmě si myslíte: kam jít relaxovat? Koneckonců, jste unaveni fyzicky i emocionálně (dokonce více než všichni ostatní). Proto trochu pozitivní emoce a uzdravení celého těla, které právě potřebujete. Co když se však dovolená nebo touha po odpočinku shodují s nejkrásnějším obdobím vašeho života - těhotenstvím?

A tady máte pravděpodobně spoustu otázek:

* Jaká nebezpečí mohou během těhotenství cestovat?

* Kde a jak relaxovat?

* Jaká bezpečnostní opatření je třeba dodržovat?

* Je možné se opalovat a aktivně plavat?

* Jak vybavit lékárničku? A mnoho dalších.

Pojďme společně najít odpovědi na ně.

Jaká nebezpečí mohou během těhotenství cestovat?

! Faktory prostředí (pokles tlaku v kabině, změny času a klimatických zón, otřesy, vibrace atd.) Mohou mít škodlivé účinky na těhotenství a vývoj plodu..

! Nucený a dlouhodobý pobyt v určité poloze a omezená pohyblivost zvyšují riziko trombózy.

! Změna stavu potravin, kvality potravin a vody.

! Není vždy možné dostávat kvalitní a včasnou lékařskou péči, stejně jako léky. Obzvláště pokud vesnice vybraná pro rekreaci není daleko od velkých měst.

Kde a jak si odpočinout?

Nabídky od cestovních kanceláří rozptylují oči. Poté, co jsem se s nimi seznámil, chci vše najednou: vdechnout se hluboce do horského vzduchu, vyhřívat se pod jižním sluncem, plavat v moři, vidět památky Egypta nebo Evropy a mnohem více. Kterou z těchto možností si vybrat?

Všechny jsou možné. Než se však rozhodnete, musíte se seznámit s vlastnostmi země, do které se chystáte.

Co hledat?

 • Pro životní podmínky v zemi vybrané pro zbytek: vysoká teplota a vlhkost vzduchu, klimatizace. To znamená, že se musíte rozhodnout sami: dokážete odolat takovým klimatickým podmínkám? Pokud o tom pochybujete, možná je lepší vybrat si zemi s mírným podnebím pro relaxaci. Zejména se nedoporučuje odpočívat v horkých zemích, pokud máte chronická onemocnění (například vysoký krevní tlak).
 • Existuje velký rozdíl v klimatu nebo časových pásmech? Například odpočinek v horké zemi: Thajsko nebo Vietnam (rozdíl v časové zóně - více než 4 hodiny). Koneckonců, do těchto zemí půjdete na krátkou dobu. Proto vaše tělo nebude mít čas se přizpůsobit místu odpočinku, a pak se stěží vrátí do normálních podmínek. Z tohoto důvodu tělo nedostane žádný odpočinek.
 • Jaká je dostupnost kvalitní balené vody a jídla v horkých zemích? Faktem je, že hygienické normy pro vodu a potravinářské výrobky v horkých zemích se mohou lišit od průměrných evropských.

Proto je před pitím lepší vařit vodu!

O výživě: je nutné objasnit, zda je možné vařit samostatně? Protože kvalita jídla a metody jeho přípravy v horkých zemích (v restauracích, domácích kuchyních, hotelech) nemusí být pro těhotnou ženu podle hygienických standardů vhodné.

Kromě toho by se nemělo používat nové exotické a tepelně špatně zpracované pokrmy ani ty, které obsahují zvýšené množství bílkovin a koření..

Mohu se opalovat?

Hladké a zlaté opálení, které trvá dlouho, vypadá velmi krásně. Je však důležité si uvědomit, že během těhotenství (a také mimo těhotenství) je nežádoucí izolace na přímém slunci. Nedoporučuje se zůstat na slunci, a to ani s použitím kosmetiky. Nejlepší ochrana před sluncem je stín.

Při dýchání na čerstvém mořském vzduchu a koupání v moři je velmi užitečné pro vás i pro dítě. Zkuste být na pobřeží ráno (do 10 hodin ráno) nebo odpoledne (po 16:00 - 17:00). Pamatujte si, že i ve stínu, dostanete sluneční izolaci kvůli slunečnímu záření. A to stačí.

Pokud během dne musíte jít ven, pak noste klobouk (nejlépe klobouk se širokou krempou). Nezapomeňte také pít dostatek tekutin (voda, ne sladké nápoje), dokonce více, než chcete.

V jakých rybnících můžete plavat a před jakou dobou plavat?

Nedoporučuje se plavat v otevřených sladkovodních útvarech (zejména v horkých zemích). Protože existuje vysoké riziko infekce patogeny (hlavně střevní infekce). Při koupání v mořské vodě je žádoucí.

Můžete aktivně plavat v mořské vodě nebo v osvědčeném bazénu, pokud je váš životní styl plavání (pravidelný trénink před těhotenstvím). Při jediném těhotenství můžete plavat až 34 týdnů, s vícenásobným těhotenstvím - až 32 týdnů. Ve všech ostatních případech je vhodné plavat, ale ne aktivně plavat.

Zahájení plavání během těhotenství se nedoporučuje poprvé..

Jaké období těhotenství mohu cestovat??

Pojďme se podívat na období:

Nejdůležitější období je od početí do 12-14 týdnů.

Vzhledem k tomu, životně důležité orgány a systémy jsou položeny a formovány. Proto jakýkoli nepříznivý faktor (vibrace, infekční onemocnění, změny atmosférického tlaku atd.) Často vede ke katastrofickým následkům: počínaje tvorbou vrozených malformací a končící potratem. Kromě toho v tomto období stále můžete zažít přirozenou nevolnost ráno a účinky toxikózy. Proto je jakékoli cestování nežádoucí.

Od 12 do 14 týdnů

V této době je dokončena tvorba všech orgánů a systémů (plíce, srdce a další), jejich růst a vývoj začíná. Fenomén toxikózy vás zpravidla už netrápí. A podle doporučení WHO je cestování možné v tomto období a přesněji, nejbezpečnější doba je 18-20 týdnů.

Od 28 do 40 týdnů

Růst pokračuje, vyvíjí se a všechny orgány a systémy dozrávají. V této fázi těhotenství se riziko porodu zvyšuje i za normálních podmínek. Proto je u těhotenství stejného pohlaví lepší zdržet se cestování, počínaje 36-37 týdny a vícečetnými porody - od 32 týdnů.

Jak vybrat nejbezpečnější přepravu?

Ve skutečnosti neexistuje ideální bezpečný transport pro těhotnou ženu. V každém případě je nutné učinit individuální rozhodnutí. Cestování vlakem je například nejbezpečnější cesta, ale trvání cesty se prodlužuje. Zatímco letadlem můžete letět do cíle během několika hodin, ale let je někdy doprovázen určitými riziky pro vás i pro dítě. Pojďme se tedy podívat na druhy dopravy, jaká rizika s sebou nese, a také mluvit o bezpečnostních opatřeních..

Obecné bezpečnostní pokyny pro cestování během těhotenství

 • Zkuste minimalizovat délku cesty. Pokud je to možné, neměla by celková doporučená délka trasy během dne přesáhnout 5-6 hodin.
 • Pokuste se zastavit během pohybu vozidla (automobilu), abyste trochu šli, změňte polohu těla. Všechny tyto pohyby zlepší krevní oběh v cévách. V důsledku toho se vaše riziko trombózy sníží a zvýší se dodávka kyslíku a živin do vašeho dítěte.
 • Je velmi důležité zvolit trasu, je-li to možné, s ohledem na včasné poskytnutí kvalifikované lékařské péče. To znamená projíždět osadami nebo městy, v nichž jsou lékárny a zdravotnická zařízení.
 • Snažte se nakupovat ruční jídla na zastávkách, nejezte v malých kavárnách. Domácí koláč je samozřejmě velmi chutný a vůně boršč přitahuje díky pootevřeným dveřím kuchyně silniční kavárny. V těchto případech však kvalita těhotných žen zpravidla nestačí. Takže přemýšlejte o výživě a vezměte si s sebou nezničitelná jídla..

Jízda vlakem, autem, autobusem

 • Zajistěte si správně bezpečnostní pás v autě: horní část prochází přes žaludek a mezi hrudníky, spodní - na úrovni pánevních kostí a pod žaludek. Je lepší přesunout přední sedadlo pryč od předního panelu. A nezapomeňte zapnout airbagy. Použijte zábradlí ve vlaku. Protože doprava se může kdykoli zpomalit.
 • V případě dopravní nehody okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, i když byla menší, a utekli jste s lehkým strachem.

Vodní doprava: výletní lodě, parníky

Před zahájením plavby po moři nebo po řece se ujistěte, že:

 • K dispozici na palubě zdravotnického personálu.
 • Možnost získání lékařské péče jak na přechodných místech, tak na místě určení.

Kromě toho si uvědomte, že během takové cesty existuje riziko onemocnění pohybem.

Lety letadlem

Letadlo je pohodlný způsob dopravy. Protože s jeho pomocí můžete být rychle kdekoli na světě. Během letu však pro těhotnou ženu stále existují určitá rizika.

 • Nízký tlak v kabině. Proto je krev nasycena kyslíkem o 10% nižší. Pokud jste zdraví a dítě se normálně vyvíjí, pak to není nebezpečné. Zatímco u anémie, srdečních a cévních onemocnění (například vysokého krevního tlaku) může být let škodlivý.
 • Nízká vlhkost v kabině není nebezpečná, pokud během letu neustále používáte vodu.
 • Kosmické záření také není nebezpečné, protože jeho úroveň je nízká. Má však schopnost se akumulovat. Pravidelné lety jsou proto nežádoucí.
 • Skenery na letišti nepředstavují žádné nebezpečí, protože celková dávka záření je malá. Pro srovnání: osoba dostává stejnou dávku záření za dvě minuty letu nebo za jednu hodinu po zemi. Je zajímavé, že záření ze skeneru je mnohem nižší než záření mobilních telefonů.
 • Riziko trombotických komplikací se zvyšuje o 18% každé dvě hodiny letu.

Další informace o letech letadel naleznete v článku na našich webových stránkách http://www.u-mama.ru/read/article.php?id=3542

Kdo má při cestování vyšší riziko trombotických komplikací?

U těhotných žen se zpravidla mírně zvyšuje koagulace krve, což se zhoršuje poklesem motorické aktivity během cesty. Žilní krev proto stagnuje, vyvíjí se otoky a riziko hluboké žilní trombózy se zvyšuje dvakrát až třikrát..

U žen je riziko hluboké žilní trombózy během těhotenství zvýšené:

- Dříve měla trombózu

- Nadváha

- Pokud mají blízcí příbuzní (máma, táta, sourozenci, prarodiče) trombózu

- Když žena trpí chorobami, u nichž je vysoké riziko trombózy (například cukrovka)

Jak snížit riziko vzniku trombózy při cestování?

Doporučení pro všechny těhotné ženy:

 • Zkuste projít kabinou autobusu, letadla, vlaku.
 • Pokud cestujete autem, zastavte se kousek pěšky.
 • Často provádějte cvičení nohou.
 • Vezměte si hodně tekutin, abyste se vyhnuli dehydrataci..

Pro těhotné ženy v ohrožení:

 • Než cestujete, poraďte se o tom se svým lékařem. Možná budete potřebovat další léky..
 • Při cestování používejte kompresivní punčochy.
 • V případech, kdy je cesta nežádoucí, ale není možné ji odložit, provádí se zvláštní profylaxe pomocí látek, které ředí krev. Heparin je předepsán před zahájením cesty a v prvních několika dnech cesty, pokud cesta trvá déle než čtyři hodiny. Pro ředění krve není předepsán aspirin, protože je v tomto případě neúčinný.

Vložení lékárničky....

Organizování času

! Získejte zdravotní pojištění a ujistěte se, že pojišťovna platí za dodávky do zahraničí nebo těhotenské podmínky. Bohužel ne všechny pojišťovací společnosti tuto službu poskytují..

! Je vhodné navštívit lékaře a vzít si z něj výpis z výměnné karty, poté jej přeložit do jazyka země nebo do angličtiny v překladatelské agentuře.

! Pokud je to možné, vyhledejte od svého lékaře kontaktní telefonní číslo a domluvte se s ním, že v případě potřeby zavoláte a konzultujete.

Co by mělo být v lékárničce?

Paracetamol - droga ke snížení tělesné teploty a bolesti zubů. Bohužel, jiné léky se nedoporučují pro použití u těhotných žen..

* No-spa - k úlevě od bolesti břicha.

* Kokkulin nebo Bonin - léky na nemoci z pohybu.

Procto-Glivenol - droga pro léčbu hemoroidů.

* Enterosgel. Používá se pro střevní infekce a poruchy trávení.

* Regidron - prostředek k doplnění nedostatku tekutin v těle, vyvinutý v důsledku průjmu.

* Test na předčasné vypouštění plodové vody (FRAUTEST amnio, AmnioKVIK, Amnishur).

* Drogy, které berete pro své chronické onemocnění.

* Lékárnička: obvaz, antiseptikum (např. Obsahující jód), náplast.

Toto jsou obecná doporučení pro lékárničku první pomoci. Tyto léky však můžete nahradit jinými léky schválenými pro použití u těhotných žen, které jste dříve užívali, avšak s podobným účinkem. Protože se u vás mohou rozvinout alergické reakce na neznámé léčivo.

Kdo se nedoporučuje cestovat během těhotenství?

* Ženy s těžkým obecným onemocněním: vysoký krevní tlak, cukrovka, anémie stupně II-III a další.

* Pokud předchozí těhotenství skončila předčasným porodem nebo potratem.

* Dřívější předčasné vypouštění plodové vody během předchozího těhotenství.

* Přítomnost jizvy na těle dělohy po císařském řezu, odstranění fibroidů.

* Cervikální nedostatečnost děložního čípku, jak se zvyšuje riziko předčasného porodu.

* Vícečetné těhotenství (zvýšené riziko předčasného porodu).

* Zvýšený krevní tlak během současného i předchozího těhotenství.

* Anomálie v umístění placenty (oddělení, prezentace) během přítomnosti i během předchozího těhotenství.

* Těhotná cukrovka během současnosti i předchozí těhotenství.

* Preeclampsie (závažná komplikace těhotenství) během současného a předchozího těhotenství.

Jak vidíte, cestování během těhotenství je možné. Proto se nezbavte možnosti relaxovat, získat sílu, získat mnoho pozitivních emocí. Nezapomeňte však učinit preventivní opatření, abyste nepoškodili sebe a své dítě.

Autor: Koretskaya Valentina Petrovna, pediatr,

Těhotné ženy na moři: během těhotenství je možné plavat a opalovat se

Autor: Anna Rudneva 23. ledna 2019 Kategorie: Mateřství

No, řekni mi, kdo nechce v létě jít na moře? Namočte horký písek a stříkejte do krajky vln. Myslím, že žádné neexistují.

Takže, těhotné ženy na moři také chtějí! Možná ještě ostřejší než zbytek, a možná uprostřed noci (klasika žánru!). A pokud je obvykle touhou budoucí matky zákon, pak s myšlenkou spěchat k těhotné ženě musíte být opatrní.

Měl bych otěhotnět na moři? Poškodí týden pod horkým sluncem zdraví dítěte? Měli byste opalovat těhotnou ženu? Jak se chránit před věkem? Bylo by prospěšné plavat se ve slané vodě? Kolik můžu plavat? Záleží na těhotenství? Jsou lety bezpečné během těhotenství? Existuje spousta otázek, že? Pojďme na to společně.

Radí porodník-gynekolog Anna Rudneva.

Obsah

 • 1. Poslechněte si článek (již brzy)
 • 2. Je možné otěhotnět na moři?
  • 2.1. Co říkají lékaři: kontraindikace spočívající v odpočinku na moři
  • 2.2. Kam jít do těhotného moře?
  • 2.3. Cesta k moři: rizika a tipy
 • 3. Může těhotná žena opalovat?
  • 3.1. Může těhotná žena opalovat na slunci??
  • 3.2. Může těhotná žena opalovat v soláriu?
 • 4. Je možné, aby těhotná žena plavala?
  • 4.1. Kde mohu plavat těhotná?

Je možné otěhotnět na moři?

Samotná mořská voda je velmi užitečná pro nastávající matky. Obsahuje ionty mědi a železa, je bohatý na užitečné soli, jód a selen (poslední dva prvky jsou zvláště důležité: jód je mimo jiné odpovědný za utváření mentálních schopností dítěte a nedostatek selenu je spojen s mnoha komplikacemi v těhotenství). Slaná voda způsobuje „dobré“ podráždění kůže: kapiláry se rozšiřují, naše kůže doslova začne dýchat a absorbuje kyslík! Výsledkem je, že metabolismus v celém těle je normalizován, cukr je snížen, tlak je normalizován.

Odpočinek u moře je cenným příspěvkem k imunitě matky i dítěte, jen pár dechů mořského vzduchu uvolní celý nervový systém. Zdálo by se, že hřích nevyužívá takové příjemné uzdravení, ale není tak jednoduchý!

Co říkají lékaři: kontraindikace spočívající v odpočinku na moři

Na začátku plážové sezóny se tisíce nastávajících matek ptají svých lékařů na stejnou otázku: „Mohu být těhotná na moři?“.

Jako specialista hned řeknu, že na tuto otázku neexistuje jediná odpověď. Vše záleží na tom, jak vaše těhotenství postupuje, zda existují komplikace nebo riziko jejich výskytu atd..

 • placenta previa (plná i částečná);
 • Ohrožených potratů;
 • preeklampsie (pozdní toxikóza);
 • jakékoli chronické onemocnění v akutním stadiu;
 • alergická reakce;
 • tlakové rázy;
 • nízký hemoglobin;
 • hypertonicita dělohy;
 • kreslení bolestí v podbřišku, špinění;
 • gestační věk je kratší než 12 týdnů;
 • gestační věk je více než 30 týdnů;
 • pokud již došlo k předčasnému narození a potratu;
 • protein nalezený v moči.

Pokud váš gynekolog vyřešil alespoň jednu z výše uvedených komplikací (rozhodnutí o cestě k těhotné ženě musí být dohodnuto s lékařem!), Doporučujeme dočasně odmítnout cestovat dále než 100 km od domu. Nezbytnou podmínkou pro relaxaci mimo domov je schopnost pravidelně chodit k lékaři ke konzultaci a v případě potřeby okamžitě získat kvalifikovanou lékařskou péči.

Kam jít do těhotného moře?

Pokud se cítíte skvěle a lékař s lehkou duší vás nechá jít k moři, je na vás, abyste si vybrali ideální místo k odpočinku u těhotného moře. K vašim obvyklým požadavkům by mělo být přidáno následující:

 • pokud je v zahraničí, pak blízko a ne exotický;
 • bez prudké změny klimatu a časových pásem;
 • ne méně než týden (tělo má jen čas se přizpůsobit, ale již musí odejít!);
 • teplota maximálně - 35 ° C, lepší - méně;
 • možnost pohodlného a bezpečného přesunu na místo odpočinku.

Cesta k moři: rizika a tipy

Auto, vlak nebo letadlo?

Pokud se rozhodnete, upřednostněte výlet se spolehlivým a pečlivým řidičem. Každé dvě hodiny nebo častěji (jak se cítíte) zastavte, dýchejte vzduch a protahujte nohy po dobu 5-10 minut. Doporučujeme nosit obvazové a kompresní punčochy..

Na druhém místě je železnice.

Naplánujte si lety obzvláště pečlivě..

Co musíte zvážit pro budoucí matku před nástupem do letadla:

 • většina leteckých společností nemá žádná omezení pro těhotné ženy, ale při nákupu letenek zkontrolujte tento bod;
 • je vhodné mít výměnnou kartu potvrzující gestační věk (po dobu delší než 36 týdnů budete také potřebovat písemné povolení lékaře pro leteckou dopravu);
 • vzácný pokles tlaku vzduchu a barometrického tlaku v moderních letadlech se již nemusí bát;
 • pokud jste nikdy neletěli dříve, je lepší odložit první letový experiment do doby předvídatelnějších reakcí vašeho těla;
 • Samozřejmě byste si neměli vybrat leteckou dopravu, pokud máte strach z létání!
 • při nákupu vstupenek vyberte sedadla u uličky a blíže k toaletě;
 • nezapomeňte si zapnout bezpečnostní pás, ale ujistěte se, že je bezpečnostní pás pod bříškem.

Nezapomeňte na zdravotní pojištění! Při uzavírání pojistné smlouvy uveďte, zda zahrnuje situace související s těhotenstvím, podporu dítěte v případě předčasného porodu atd..

Může těhotná žena opalovat?

Může těhotná žena opalovat na slunci??

Opalování je účinné antidepresivum. Slunce navíc posiluje naši imunitu, zvyšuje hladinu hemoglobinu, pomáhá syntetizovat vitamín D (prevence křivice u dítěte a poporodní osteoporóza u matky). Takže můžete a měli byste opalovat těhotnou ženu, ale správně!

Musíte vědět, jak se chránit sebe a své dítě před možnými riziky slunečního záření..

 • Nepřehřívejte se! Tělo matky se přehřívá - přehřívá se také dítě v lůně. Horké slunce, dokonce i u sportovce, může způsobit slabost, co můžeme říci o těhotné ženě, jejíž přenos tepla není stabilní!
 • Slunce aktivuje všechny procesy v těle: metabolismus, krevní oběh, tlukot srdce atd. Pokud máte v těchto procesech nějaké poruchy, měli byste opalování vyřadit..
 • Delší vystavení slunci může vyvolat děložní krvácení (pokles krevního tlaku, svalový tonus oslabuje).
 • Přehřátí na slunci zpomaluje průtok krve, což zase přispívá k rozvoji křečových žil.
 • Pokud již vaše pokožka má známky těhotenství ve formě věkových skvrn, neoplatí se opalovat - pigmentace zesílí.

Jak opalovat těhotné tak, že relaxace u moře dává jen pozitivní emoce?

1. Opalovejte se ve stínu (ano, můžete se opalovat ve stínu!) Nebo se schovejte pod deštník každých 20 minut, abyste zabránili přehřátí.

2. Ujistěte se, že používáte opalovací krém.

4. Navštivte pláž v bezpečných hodinách: před 10 a po 17.

5. Poslouchejte své tělo: zesílilo se pocení a bušení srdce? Opalování by mělo být okamžitě přerušeno!

Může těhotná žena opalovat v soláriu?

V současné době nebyly provedeny oficiální studie této problematiky (v salonech je často uváděn opak). Většina lékařů, včetně mě, trvá na tom, aby se těhotné ženy neopalovaly v soláriu.

Jste si jisti, že salon nezachránil ventilační systémy solária? (Existují případy, kdy v důsledku přehřátí ztratili absolutně zdraví lidé při opalování v soláriu!) Mnoho solárií také používá lampy s převládajícími paprsky B (inzerované rychlé opalování). Takové opálení je zjevně škodlivé, v Evropě je používání lamp tohoto typu oficiálně zakázáno!

Moje milé maminky! Na základě výše uvedeného nedoporučuji otěhotnět na soláriu, pokud si opravdu chcete trochu opalovat (!), Dopřejte si skutečné opalování, ale u těhotných žen dodržujte pravidla opalování.!

Může těhotná žena plavat?

Určitě jste už slyšeli o aqua aerobiku pro těhotné ženy ao porodu ve vodě - zdá se, že vodní prvek je jednoduše vytvořen pro nastávající matky!

Voda zmírňuje stres a únavu, dává pocit již zapomenuté snadnosti pohybu. Vodní procedury jsou vynikající prevencí otoků a křečových žil, plaveckých vlaků, správného dýchání a břišních svalů. Ale je to všechno v bazénu a je možné, aby těhotná žena plavala v moři?

Je to možné, ale doporučení pro koupání na moři pro nastávající matky jsou velmi podobná pravidlům pro koupání v moři. děti. A to není překvapující, protože spolu s vámi v břiše vaše dítě přišlo navštívit moře. Pojďme se tedy ujistit, že jste vy i on pohodlné.

První setkání s mořem. Mýtné a vyčerpávající silnice za - jste u moře. Jak rychle se chci ponořit! Ale to nestojí za to: nechte tělo odpočívat, zvykněte si na novou teplotu. Vybalte kufry a zdřímněte si půl hodiny.

Na moři - s teploměrem. Již jsme hovořili o možných nepříjemných důsledcích přehřátí. Neméně nebezpečná je podchlazení. Těhotná žena může plavat pouze při teplotě vody nejméně 21 ° C.

Mořské starosti jednou. Pokud je moře neklidné, omezte se na procházku podél pobřeží nebo si lehněte trochu na mělčinu. Dejte si pozor na velké vlny, které vás mohou bolet a dokonce vás srazit..

Ne dlouho, ale často. Ano, nechci opustit teplou mořskou vodu, ale tentokrát budu muset dávku potěšit. Plavejte 10-15 minut, jděte na břeh, zabalte se do ručníku.

Posloucháme tělo. Goosebumps, hmatné svalové napětí - signál, že je čas na odpočinek na pláži.

Aktivita je mírná. Je třeba opustit aktivní plážové aktivity. Ideální je plavání v klidném dechu. Těhotné ženy na moři by měly zapomenout na hlučné plážové diskotéky. Využijte noci u moře k uzdravení a sladkému spánku.

Kde mohu plavat těhotná?

Pokud jste se již rozhodli plavat v přírodních nádržích, nezapomeňte, že naše pokožka je velmi podmíněnou bariérou. Přes kůži těla mohou do našeho těla vstoupit různé látky a mikroorganismy. Které převládají v rybníku, který se vám líbí? To je otázka, na kterou byste měli myslet. Koneckonců, vaše tělo je nyní vůči vnějším vlivům zranitelnější než kdy jindy.

Doporučuji, aby těhotné ženy plavaly pouze ve vodních útvarech schválených hygienickou a epidemiologickou stanicí, nejlépe s tekoucí a nestálou vodou (jezero, rybník).

Zodpovězte si dovolenou u moře az výletu přivezete nejlepší suvenýr - poplatek za energii a zdraví pro dva - vy a vaše budoucí dítě!

Mohou těhotné ženy létat v letadle

Letecká doprava se pro většinu lidí dlouhodobě stala samozřejmostí, aniž by způsobovala jakékoli obavy. Přesto existují situace, kdy se musíte starat o své zdraví víc než obvykle. Mezi takové případy patří lety během těhotenství, během nichž se budoucí matky starají o nenarozené dítě a jejich zdraví. Většina žen v pozici přemýšlí o tom, zda je vůbec škodlivé létat letadlem, když nosí dítě. Abyste pochopili tento důležitý problém, musíte se seznámit se všemi riziky a nuancemi..

Jaké je nebezpečí letů pro těhotné ženy

Během těhotenství může jakýkoli negativní faktor způsobit vážné poškození zdraví ženy nebo jejího dítěte. Během letu se nebezpečí mnohokrát zvyšuje. Důvodem je změna tlaku, snížení hladiny kyslíku a zvýšení citlivosti na poruchy v těle těhotné ženy a jejího plodu. Lékaři identifikují několik hlavních nebezpečí, kterým budou budoucí matky čelit při létání v letadle.

Hypoxie

Koncentrace kyslíku uvnitř letadla, která vystoupala na oblohu, je mnohem nižší než úroveň obvyklá pro lidi. To ovlivňuje tělo každého na palubě. Množství kyslíku v krvi začíná klesat ihned po vzletu, což teoreticky může poškodit těhotnou ženu nebo její plod. Problémy se předchází pomocí kompenzačních mechanismů, které normalizují objem všech látek v krvi při nedostatku nebo nadbytku.

Studie prokázaly, že snížené hladiny kyslíku neovlivňují zdraví plodu a ve většině případů nevedou k hypoxii. Výjimkou může být situace, kdy těhotná žena trpí anémií třetího stupně. V tomto případě nedostatek hemoglobinu neumožňuje kompenzační mechanismy vykonávat svou práci a zabránit hypoxii plodu.

Respirační infekce

Těhotné ženy jsou obzvláště citlivé na jakékoli respirační infekce v důsledku významného snížení imunity během těhotenství. Při letu letadlem se rizika zvyšuje v důsledku přítomnosti na palubě velkého počtu lidí, z nichž každý dýchá vzduch a vydechuje své bakterie.

Další nebezpečí představují klimatizace. Uvnitř jejich filtrů se hromadí škodlivé viry, které vydechovaly cestující, kteří dříve letěli tímto letadlem. Během letu se klimatizace zapne a do kabiny vniknou nebezpečné mikroorganismy. Těhotné ženy se mohou chránit před riziky pomocí obličejové masky.

Krevní stáza a oběhové poruchy

Dlouhé lety zvyšují riziko krevních sraženin v žilách všech lidí. U těhotných žen je nebezpečí ještě vyšší i při krátkých letech. Zranitelné organismy pod vlivem sníženého kyslíku, suchého vzduchu, nečinnosti a požití kávy nebo sycených tekutin, které byly spotřebovány již před odjezdem, zažívají krevní stázu a dehydrataci, což vede k krevním sraženinám.

Těm, kteří váží více než 100 kg, nese několik dětí, trpí trombofilií nebo křečovými žilami, je ještě více ohroženo. Pravidelnou aktivitu můžete minimalizovat pravděpodobnost vzniku problému - stačí každou hodinu vstávat a chodit po kabině alespoň 10 minut.

Tlakové rázy

Zejména je patrná zvýšená citlivost těhotných žen na změny prostředí během letů. Hlavním problémem pro ně jsou tlakové rázy, ke kterým dochází při vzletu a přistání letounu. Studie vědců nepřinesly přesné výsledky týkající se toho, jak přesně to ovlivňuje těhotenství..

Mnoho lékařů má však tendenci věřit, že závažný skok v tlaku může vést k potratům, zejména k předčasnému porodu. Nikdo nebude schopen za takových okolností poskytnout pomoc ženskému letu, ale pravděpodobnost takových situací je minimální.

Stres

Mnoho lidí zažívá před odletem silný stres. U těhotných žen je to ještě silnější, protože starosti o zdraví nenarozeného dítěte vás mnohem více znepokojují.

Při odjezdu prudce stoupá, což způsobuje uvolňování hormonů do krevního řečiště, což může vést ke zvýšení tonusu dělohy, bolesti hlavy a celkovému zhoršení pohody. To může negativně ovlivnit zdraví plodu..

Záření

Ve výšce více než 2,5 km nad zemí je se sluncem spojeno radioaktivní záření. V takových místech je záření vytvářené slunečními erupcemi zpožděno a atmosféra se zastaví. Když je člověk ve vysoké nadmořské výšce, setkává se s ním, přestože je uvnitř letadla. Při tomto kontaktu však nehrozí žádné nebezpečí, protože dávka záření je příliš malá na to, aby poškodila i těhotnou ženu.

Pokud porovnáme úroveň záření v této výšce s rentgenem, bude to 10krát méně. Jeho účinky mohou postihnout pouze těhotné ženy, které pravidelně pracují na letadlech a létají. Ale pravděpodobnost poškození zdraví bude nízká.

Předčasné narození

Mnozí si jsou jisti, že lety jsou spojeny s rizikem předčasného porodu. Vysvětlují to poklesem tlaku, turbulencemi a dalšími riziky, kterým těhotná žena čelí uvnitř letadla. Za určitých okolností a závažných zdravotních problémů existuje riziko potratu. Ale ani tehdy to není o moc vyšší, než když doma děláme obvyklé věci.

Hlavním nebezpečím je, že porod v letadle je spojen s velkými riziky. Posádka prochází zvláštním výcvikem na pomoc cestujícím, ale záležitost je v zařízení. Na palubě letadla nejsou žádná důležitá zařízení, která může žena nebo dítě po narození potřebovat, což povede k vážnému porušování nebo dokonce smrti. V případě potratu budou zapotřebí také speciální prostředky..

Let v různých termínech - jak dlouho můžete letět

Přípustnost letů během těhotenství závisí na načasování. Některé jsou považovány za zvláště příznivé, ale existují i ​​takové, které nesou zvýšená rizika. Proto si před nákupem vstupenek musíte vzít v úvahu, od kterého týdne těhotenství můžete létat a jaký je termín pro ženu. Mnozí věří, že první trimestr by měl být nejvhodnější. Právě v této době, kdy dívka nemusí vědět o své situaci, existují období s vysokým nebezpečím. A druhý trimestr je považován za optimální.

V prvním trimestru

První dva týdny pro těhotnou ženu jsou naprosto bezpečné. Nyní může bezpečně létat v letadle a nebojí se o své zdraví. Ve třetím a čtvrtém týdnu začíná plod tvořit vnitřní orgány. Tato doba je proto důležitá pro nenarozené dítě a měla by ji provádět žena se zvláštní péčí.

Od pátého do 13. týdne, s výjimkou sedmého a osmého týdne, jsou položeny všechny orgány a formovány důležité tělesné systémy. Jakákoli nebezpečí mohou vést k předčasným porodním nebo fetálním problémům. Během let je žena vystavena zvýšenému nebezpečí, protože i mírné nachlazení nebo snížení tlaku může způsobit potrat. Nejvýhodnější období pro lety v prvním trimestru jsou první, druhý, sedmý a osmý týden těhotenství.

Ve druhém trimestru

Na začátku druhého trimestru si žena zvykne na svou pozici a nezažívá tak nepříjemné příznaky, které se objevují v prvních týdnech. Plod je již vytvořen a je stále více chráněn před negativními vlivy zvenčí a neexistuje žádné viditelné břicho, které vylučuje vážné potíže a pomalost.

Od 14. do 27. týdne je tedy létání v letadle mnohem bezpečnější a stále pohodlnější. Výjimkou je období od 18. do 22. týdne. Je spojeno se zvýšeným rizikem pozdního potratu, a proto mohou jakékoli změny vnějšího prostředí vést k nebezpečným následkům.

Poslední měsíce těhotenství

Názory na přípustnost letů ve třetím trimestru se liší. Mnoho žen raději neriskuje své dítě a odmítá létat, pokud v tom není naléhavost. Lékaři mají sklon věřit, že můžete létat i v posledních dnech před porodem, pokud neexistují vážné komplikace a rizika.

Většina leteckých společností však odmítá propustit na palubu ženy, jejichž gestační věk přesahuje 30. týden. Vysvětlují to zvýšenou pravděpodobností nástupu porodu na palubě, což může být vyvoláno letem. Nedostatek vybavení a vysoce specializovaných lékařů dramaticky zvyšuje riziko negativních důsledků a dokonce i smrti. Letecké společnosti proto raději vyhnou porodu během letu..

Absolutní kontraindikace letecké dopravy

Je zbytečné uvažovat o délce těhotenství, pokud má žena vážné zdravotní problémy. Lékaři identifikují řadu absolutních kontraindikací, které těhotným ženám zakazují létat v letadle. Neexistují žádné výjimky z těchto případů, protože lety s takovým porušením budou zatíženy kritickou úrovní nebezpečí.

 • placenta previa (jeho úplné přemístění dolů);
 • preeklampsie (zvýšený krevní tlak s otoky);
 • anémie třetího stupně (nedostatek kyslíku při hladině hemoglobinu pod 70 g / l).

Lékaři přidávají podmíněné kontraindikace k absolutním. Pokud žena sleduje své zdraví a je opatrná, mohou zavřít oči. Ale ani v tomto případě nelze vyloučit závažné důsledky. Proto se doporučuje dodržovat podobné kontraindikace a odmítat lety, které nejsou nutné.

 • vícenásobné těhotenství po dobu delší než 24 týdnů;
 • anémie druhého stupně;
 • zvýšená pravděpodobnost potratu;
 • podezření na oddělení, částečnou prezentaci a abnormální strukturu placenty;
 • krvavé vypouštění z genitálií;
 • přítomnost jizev, patologií isthmu a děložního hrdla;
 • invazivní postupy týden před odjezdem;
 • preeklampsie jakékoli formy;
 • toxikóza se zvýšenými příznaky;
 • pravidelné zvracení
 • přenesená tromboflebitida;
 • diabetes;
 • hypertonické onemocnění;
 • období exacerbace chronických onemocnění;
 • akutní infekce;
 • oplodnění in vitro.

Lékaři doporučují, aby těhotné ženy také odmítaly létat, pokud mají perzistující alergii nebo mají-li nachlazení. Oslabená imunita bude zranitelnější vůči jiným hrozbám a zvyšuje se riziko poškození těhotenství.

Co dělat, když je těhotná žena v letadle nemocná

Nevolnost je známá každé těhotné ženě. Může nastat po dlouhou dobu a způsobit zvracení. Během letů se zintenzivňuje a může se znovu objevit, i když tam dlouho nebyl. Správný postup v takových situacích zamezí zesílení symptomů a náhlému zvracení..

Způsoby, jak se zbavit nevolnosti:

 • zaměřte své oči na jeden bod, dívejte se na ně v přímém směru po dobu několika minut, aby se vaše dýchání prohloubilo;
 • vypijte jeden malý šálek kávy v malých doušek, ale už ne, protože kofein vede k dehydrataci, což bude škodlivé pro těhotnou ženu při letu;
 • nalaďte se na pozitivní myšlenky a nechte se rozptýlit čtením knihy, listováním časopisem nebo posloucháním příjemné hudby.

Důrazně se doporučuje neužívat prášky na spaní nebo sedativa. Mohou se zhoršovat a poškozovat zdraví. Výjimkou jsou pouze léky předepsané lékařem.

Abyste se vyhnuli nevolnosti během letu, musíte se řádně připravit. Musíte začít s optimální výživou - den před letem byste měli opustit nezdravé jídlo a jít na jednoduchou stravu. Na palubě musíte vzít s sebou domácí jídlo, které nezpůsobí změny trávení. Letuška může být požádána, aby zahřála toto jídlo. Pokud se vám to nepodařilo, měli byste použít dietní nabídku nabízenou v letadle.

Jak udělat pohodlný let během těhotenství

Pokud se rozhodnete letět, musíte pro pohodlný let udělat vše. Budete si muset vybrat ta správná místa, vzít s sebou potřebné věci a vzít v úvahu základní tipy na chování během letu. Nesmíme zapomenout na jiné nuance. Například si vezměte osobní léky s sebou.

Co potřebujete pro pohodlný let:

 1. Při nákupu jízdenky dávejte přednost obchodní třídě. Pokud je vybrána ekonomika, pak stojí za to sedět v přední řadě uličky. Je lepší nastoupit do letadla na konci řádku.
 2. Doporučuje se létat s blízkým, který vám může poskytnout naléhavou pomoc a podporu v případě stresu nebo strachu.
 3. Měl by být upřednostňován pohodlný oděv, který volně sedí a propouští vzduch, aby umožnil kyslíku proniknout do pokožky. Na nohou můžete nosit kompresivní punčochy..
 4. Musíte si dát měkké malé polštáře na krk a záda, abyste mohli sedět s maximálním komfortem..
 5. V sáčku musí být sprej s mořskou vodou pro mytí nosu, pokud se náhle položí.
 6. Jakmile jste na palubě, musíte si vyjmout boty a postavit si nohy rovně, neházet jeden na druhého a také upevnit bezpečnostní pásy pod žaludek.
 7. Během letu byste neměli pít kávu a jiné dehydratační nápoje, je lepší je nahradit čistou vodou bez přísad.
 8. Měli byste mít vždy výměnnou kartu s poznámkou, která obsahuje informace o krevní skupině, telefonní čísla příbuzných a další užitečné informace..
 9. Měla by být používána obličejová maska, aby se snížilo riziko respiračních infekcí způsobených virovými infekcemi..
 10. Jednou za hodinu musíte vstávat a chodit po kabině po dobu nejméně deseti minut, abyste protáhli své tělo a stimulovali krevní oběh.

Pokud se cítíte dobře nebo se objevují zvláštní příznaky, měli byste okamžitě kontaktovat posádku letadla a nahlásit problém. V případě potřeby se pokusí poskytnout první pomoc nebo podají lehké léky, které jsou povoleny těhotným ženám..

Letecké požadavky na mateřství

Všechny letecké společnosti mají svá vlastní pravidla týkající se přepravy těhotných žen. Před zakoupením letenek se doporučuje kontaktovat manažera, aby objasnil nuance těchto letů. Mezi standardní požadavky patří povinná přítomnost výměnné karty a podpis zvláštního dokumentu potvrzujícího souhlas ženy s neexistencí odpovědnosti letecké společnosti v případě zhoršení zdraví..

Důležitým požadavkem letu je gestační věk. Podle obecně uznávaných standardů je možné létat až do 28. týdne bez úmluv, od 29. je třeba potvrdit zdravotní stav a od 36. letů je zakázáno. Mnoho leteckých společností mění podmínky..

Populární společnosti a těhotné ženy:

 • Aeroflot - lety do 34. týdne jsou povoleny, od 35. dokumentárního potvrzení je vyžadováno, vydané nejpozději před sedmi dny;
 • S7 - musíte prokázat povolení k letu v jakékoli fázi těhotenství;
 • Transaero - do 34. týdne potvrdí zdravotní stav, od 35. - let je zakázán;
 • Ural Airlines - let je přípustný, pouze pokud je vydán úřední zdravotní doklad vydaný nejpozději před 24 hodinami;
 • AirFrance - doklady nejsou vyžadovány kdykoli, lety jsou zdarma;
 • British Airways - let do 28. týdne těhotenství se provádí bez potvrzení a poté potřebujete speciální doklad.

Některé letecké společnosti mohou mít pro své cestující další požadavky a kontrolovat zdravotní stav těhotných žen. To je nezbytné k minimalizaci možných rizik. Například přeprava žen přepravujících několik dětí je mnoha společnostmi zakázána, a to i ve druhém trimestru..

Potřebuji k letu certifikát

Osvědčení od těhotných žen je nutné všude, kde je třeba potvrdit povolení k letu od lékaře. Nejčastěji je to vyžadováno během letů, kdy žena má dítě déle než 28 týdnů. Někteří o to požádají kdykoli. Potřebujete-li pomoc, musíte kontaktovat svého gynekologa a vysvětlit situaci, aby mohl posoudit rizika a rozhodnout o přípustnosti letů..

Při obdržení dokumentu je nutné vzít v úvahu jeho platnost. Téměř všechny společnosti požadují jeho vydání nejpozději před sedmi dny. Někteří akceptují pouze ty, které byly podepsány v posledních 24 hodinách. To může způsobit další obtíže, proto vyžaduje zvláštní pozornost..

Názor samotné těhotné

Recenze těhotných žen o letech během porodu dítěte jsou nejčastěji pozitivní. Téměř všechny ženy tvrdí, že let byl úspěšný a neliší se od obvyklých v případě absence plodu. Pouze několik z nich uvádí mírné zhoršení stavu, který je považován za normu a nemá přímý vztah k patologiím nebo těhotenství..

Existují také ti, kteří zcela odmítají lety při porodu. Někteří z nich létali a cítili se dobře, kvůli čemuž se už rozhodli své dítě riskovat. Existují případy, kdy žena onemocněla, ale jsou izolované a jsou spojeny s nedodržováním omezení kontraindikací.

Let během těhotenství není nijak zvlášť nebezpečný, pokud je žena zdravá. Stačí dodržovat jednoduchá pravidla, která vám pomohou let pohodlnější a vše půjde dobře. A pokud existují zdravotní problémy a kontraindikace, je lepší tento nápad odmítnout, aby nedošlo k poškození sebe a vašeho budoucího dítěte.

Články O Neplodnosti