Hlavní Analýzy

Lety během těhotenství - všechny výhody a nevýhody

Dnes jsou lety běžnou věcí. Při služební cestě, prohlídce nebo na dovolené určitě využíváme služeb leteckých společností. Naším hlavním cílem je dostat se do našeho cíle co nejrychleji a jen zřídka někdo přemýšlí o zdravotních rizicích létání. Tento problém je obzvláště akutní pro cestující „v poloze“: jaký dopad má letecká doprava na těhotenství?

Mohu létat těhotná?

Lékaři jednomyslně souhlasí s tím, že pohyby vzduchu jsou pro těhotné ženy naprosto přijatelné a normální. Až do doby narození bude letecká doprava bezpečná a nepoškodí ani plod ani matku. Situace je jiná, když mluvíme o obtížných situacích. Zástupci WHO radí těhotným ženám, aby odmítly lety, když:

 1. Data delší než 36 týdnů.
 2. Přítomnost komplikací - toxikóza, jasná hrozba potratu atd..
 3. Anémie 3, placenta previa.

Kontraindikace se týkají žen, které se staly matkami - lety jsou přísně zakázány během prvních 7 dnů po porodu.

Možná rizika letecké dopravy

Létání v letadle není škodlivé jak v rané, tak pozdní fázi. Stále však existuje řada rizik, kterým čelí malá část těhotných žen. Žádný lékař nemůže zaručit, že neočekávané narození nezačne v letadle nebo se nezvýší toxikóza.

Jaké je nebezpečí letů během těhotenství?

 • hrozba potratu, předčasný porod;
 • výskyt hypoxie v důsledku snížení hladiny saturace arteriální krve kyslíkem;
 • krátkodobé metabolické poruchy;
 • zvýšený tón dělohy;
 • projev vysoké citlivosti na pokles tlaku.

Nelze předvídat porodnické komplikace - vše záleží na individuálních charakteristikách. Dokonce i na krátkou dobu byste se měli před zakoupením letenky poradit se svým lékařem..

Obecná pravidla chování během letu

Žena, která ví, co dělat před letem a během cesty, bude schopna minimalizovat rizika a zajistit bezpečnost cestování.

Jak se připravit na let?

Při zakoupení letenky si vyžádejte místo v „nosu“ letadla - zde se doprava prakticky „netřese“. Pokud je to možné, létejte v business třídě: je vybaven prostornými měkkými židlemi a velkými uličkami. Vyberte si pohodlné oblečení a boty, které neomezují pohyby. Zobrazují kompresní punčochy nebo výšky kolen. Vezměte si na cestu plynnou vodu, abyste pravidelně obnovovali obličej. Horká čokoláda pomůže vyrovnat účinek nemoci z pohybu..

Jak se chovat v kabině?

Na začátku letu upevněte svůj bezpečnostní pás pod žaludek. Vezměte si pohodlnou pózu, protáhněte si nohy. Každou hodinu po dobu 5-10 minut provádějte jednoduché otáčení kotníku (nahoru-dolů, doleva-doprava). Důležité! Nesedejte si ve své oblíbené ženské nohou pěšky - to zkomplikuje krevní oběh a zvýší otok.

Každou hodinu vstávejte a chodte 10 minut. Pijte hodně tekutin. A další preventivní opatření pro ty, kteří cestují sami - předejte jej letové službě nebo umístěte na předním místě poznámku uvádějící osobní údaje, krevní skupinu, kontakty příbuzného.

Příznivé a nepříznivé období pro leteckou dopravu

Jak dlouho můžu létat? Měl by se zaměřit na probíhající týden těhotenství.

Brzy lety (1-4 týdny)

V týdnech 1 a 2 jsou lety bezpečné, ale na dalších 14 dní je nutné je opustit. Vnitřní orgány dítěte jsou pokládány za 3–4 týdny a dokonce i běžné nachlazení nebo pokles tlaku může způsobit poruchy, potrat.

1 trimestr

Nejnebezpečnější období je pozorováno v prvním trimestru. V této době se vytvoří plod, a proto je třeba minimalizovat stres.

2 trimestru

Uvedená doba je přípustná doba letu. Ve druhém trimestru je nízká hrozba předčasného porodu, snížení toxikózy. Břicho ještě není velké, ale protože se žena pohybuje snadno a přirozeně. Důležité! Po 18–22 týdnech existuje pravděpodobné riziko pozdních potratů.

3 trimestru

Ve třetím trimestru jsou lety povoleny kdykoli. Některé společnosti však vyžadují osvědčení od gynekologa potvrzující povolení k letu.

Letecké podmínky pro těhotné ženy

Dopravci navrhli své vlastní podmínky pro přijímání cestujících na palubě „v poloze“. Při přípravě na let s oblíbenými ruskými leteckými společnostmi se můžete zaměřit na následující informace:

Letecká linkaObdobí, na které je let zakázánPotřeba lékařského osvědčeníPotřeba poskytnout potvrzení o odstranění odpovědnosti ze společnosti
AeroflotPo 36 týdnech dvojčata - po 34AnoNe
S 7NeAno (osvědčení o nepřítomnosti kontraindikacíAno
TransaeroPo 36 týdnechAno, s výměnnou kartouNe
Po 36 týdnechNeNe
NePo 36 týdnechNe
Po 36 týdnechAno vydáno týden před letemNe
Americké aerolinkyNeAnoNe

Poté, co jste se dozvěděli, jak letecká doprava ovlivňuje těhotenství a jaká preventivní opatření je třeba přijmout, můžete se na cestu připravit. Většina žen si všímá absence výrazných negativních pocitů. V případě výskytu takové pomoci pomohou obvyklé metody - hořká čokoláda, osvěžující bonbóny, minerální voda.

Těhotenství a letadlo

Omezení a doporučení pro lety během těhotenství.

Těhotenství je velmi důležitý a vzrušující čas pro budoucí matku. Zároveň nechce měnit obvyklý způsob života a popírat si potěšení, například cestování. I přes mnoho předsudků a hororových příběhů chceme říci: těhotenství a lety letadel jsou zcela kompatibilní! Vždy však stojí za zvážení vašich individuálních charakteristik a pamatujte si na řadu pravidel, o nichž budeme diskutovat níže.

Letadla v časném těhotenství

Předčasné těhotenství se nepovažuje za nejlepší čas pro létání v letadle. Nastávající matky v prvním trimestru těhotenství si často stěžují na nevolnost, bolesti hlavy, malátnost - to vše kvůli hormonálním změnám v těle.

Nepříjemné příznaky se mohou zhoršit, pokud se ocitnete v letadle v časných stádiích těhotenství. Navíc v období až 12 týdnů těhotenství existuje vysoké riziko potratu a rozdíl ve výšce a tlaku může zhoršovat stav plodu: nízký tlak v kabině může způsobit hladovění kyslíku pro vnitřní orgány matky i dítěte.

Při zdravém vývoji těhotenství je pravděpodobnost poškození letem velmi nízká, ale před nástupem do letadla v časném těhotenství byste měli zvážit možné důsledky.

Nejbezpečnější čas k letu během těhotenství

Nejpohodlnější a nejbezpečnější období pro létání v letadle během těhotenství je od 14 do 27 týdnů těhotenství. V tomto okamžiku je tělo již zvyklé na nový stav a žena není mučena útoky toxikózy. Břicho ještě není tak velké, což znamená, že můžete cestovat co nejpohodlněji.

Většina leteckých společností volně umožňuje lety těhotným ženám až po dobu 36 týdnů (pokud je těhotenství singleton) nebo 32 týdnů (pokud se rodí dvojčata).

Pokud potřebujete let letadlem během těhotenství později (4 týdny před očekávaným datem doručení), letecká společnost vás požádá o lékařskou zprávu a povolení k letu od dohlížejícího lékaře. Podle informací na internetových stránkách Aeroflotu musí být závěr podepsán nejpozději 7 dní před letem. Tato preventivní opatření jsou vysvětlena rizikem předčasného porodu..

Zásady letecké společnosti týkající se těhotných letů se mohou lišit, proto si před zakoupením letenek ověřte, zda budete moci létat.

Přestože letecká společnost bude vyžadovat úřední doklad pouze v případě letu v pozdním těhotenství, vždy stojí za konzultaci s odborníkem, pokud plánujete cestovat letadlem.

Jak udělat pohodlný let během těhotenství

Řada jednoduchých pravidel vám pomůže učinit létání v letadle během těhotenství co nejpohodlnější:

 • Pokuste se vybrat místo blízko uličky. Budete tedy méně pohybově omezeni a bude pro vás pohodlnější vstát. Nesedejte si: zvýší se tím riziko trombózy a křečových žil, kterým jsou těhotné ženy náchylné.
 • Při registraci požádejte o sedadla v přední řadě, kde je více prostoru pro nohy nebo těsně před kabinou - je méně turbulence.
 • Koupit kompresní punčochy. Pomohou udržovat žíly v dobrém stavu, aniž by je přetížily, a zajistí normální průtok krve. Kromě toho pomohou předcházet otokům, které ovlivňují obyčejné cestující po letech..
 • Pít více vody. Vzduch v kabině je velmi suchý, což může způsobit dehydrataci. Každému cestujícímu se doporučuje pít půl litru tekutiny každou hodinu..
 • Ujistěte se, že cestujete v pohodlném oblečení, které neomezuje pohyb, a také přineste malé polštáře pod krk a spodní část zad.
 • V křesle nezapomeňte zapnout bezpečnostní pás.

Nakonec si znovu připomínáme, že těhotenství a lety letadel se vzájemně nevylučují. S výhradou určitých pravidel a bezpečnostních opatření a po konzultaci s lékařem můžete bezpečně cestovat.

Mohou těhotné ženy létat v letadle

Většina žen dnes vede aktivní životní styl, hodně cestuje, chodí na služební cesty. Moderní rytmus života nelze srovnávat s tím, jak žily naše babičky a dokonce i matky. Vlaky a letadla nás zavedou na různá místa na planetě za pár hodin, takže nám nic nebrání v tom, abychom hodně cestovali a objevovali svět. V posledních desetiletích se létání vzduchem stalo jednoduchou a rutinní záležitostí, jsme snadno stání a létáme do zahraničí na dovolené nebo v práci.

Ale co když nastane těhotenství? Budete muset zcela změnit svůj životní styl, nebo můžete cestovat ve stejném rytmu jako předtím? Těhotenství je doprovázeno mnoha předsudky a vírou. V každém kroku slyšíme, že nemůžete získat účes, koupit oblečení pro budoucí dítě, barvit nehty a vlasy. O to závažnější pochybnosti jsou způsobeny lety v letadlech, takže se podívejme, jestli těhotné ženy mohou létat nebo musí sedět doma po dobu devíti měsíců?

Přehled letů v těhotenství

Začněte tím, že daleko od všech leteckých společností dovolují těhotné ženy nastoupit na palubu, mají k tomu důvody, protože případy porodu v letadle jsou docela běžné. Společnosti vyvinuly jasná pravidla upravující pobyt žen v různých fázích těhotenství na palubě, některé z nich odmítají transportovat ženy po dobu 3-4 týdnů. V Ruském aeroflotu platí nej liberálnější pravidla přepravy. Neexistují absolutně žádná omezení pro těhotné ženy a letušky procházejí zvláštním školením na pomoc ženám, které rodí. AirFrance také nevyžaduje žádné doklady a umožňuje těhotným ženám cestovat bez jakýchkoli omezení, nicméně tyto případy jsou spíše pravděpodobnou výjimkou z pravidla než vzorem.

Nejčastěji, i ve lhůtě stanovené pravidly, se vyžaduje od lékaře doklad, že žena může létat. Let těhotné ženy je možný za předpokladu, že je před letem podepsána zvláštní povinnost, která uvádí, že společnost nenese odpovědnost za důsledky, které mohou nastat po letu ženy nebo plodu..

Za jakých okolností by těhotné ženy neměly létat v letadle

Rozhodnutí o možnosti letu by měl učinit gynekolog na základě vašeho zdravotního stavu a možných kontraindikací. Pouze lékař může určit, zda můžete létat nebo ne. Během návštěvy na konzultaci je třeba vzít osvědčení o těhotenství a přibližném datu narození. Požádejte, abyste v dokumentu uvedli, že těhotná žena nemá žádné kontraindikace k letu. Většina leteckých společností takové osvědčení vyžaduje, aby mohla těhotné ženy letět. To se však týká zdravého těhotenství, v jiných případech existují omezení týkající se letů. Světová zdravotnická organizace nedoporučuje lety v těchto případech:

 • Gestační věk je od 36 týdnů, a pro vícenásobné těhotenství - od 32 týdnů.
 • Složité těhotenství, včetně hrozby ukončení nebo potratu, různých patologií, průvodních chronických onemocnění.
 • Do týdne po dodání.

Královská královská vysoká škola porodníka-gynekologa zdůrazňuje absolutní kontraindikace letů:

Relativní kontraindikace zahrnují riziko předčasného porodu a abrazi placenty, jakož i mírnou anémii, špinění kdykoli, vícenásobné těhotenství po dobu 24 týdnů a plod ve třetím trimestru.

Většina domácích lékařů nedoporučuje ženám létat v letadle v prvním trimestru - to je nejkritičtější doba, kdy se vytvoří všechny orgány a systémy dítěte, a riziko potratu je největší. Chcete-li vyloučit potenciální nebezpečí, doporučujeme, abyste se během tohoto období zdrželi létání..

Kdy mohou těhotné ženy létat v letadle?

Pokud se cítíte dobře a těhotenství pokračuje bez problémů, pak můžete letět v letadle, hlavní věcí je přistupovat k věci moudře a být opatrní. Nedávné studie dokazují, že při nekomplikovaném těhotenství je nejvhodnější doba pro létání druhý trimestr. Nejnebezpečnější první trimestr je již za námi a je to ještě dlouhá cesta k narození - je čas na odpočinek, získání síly a dojmů. Nyní jsou vytvořeny všechny důležité orgány dítěte a žena se cítí pohyblivá a snadná. Kromě toho je riziko komplikací ve druhém trimestru minimální..

Před plánováním letu zvažte svůj věk, zdravotní stav, výdrž a pohodu. Nemůžete předvídat, jak bude tělo reagovat na let nebo zda se bude moci přizpůsobit v nové zemi a neobvyklém klimatu. Odmítněte cestovat do exotických zemí, protože na vás kromě ostré změny klimatu mohou čekat i nehygienické podmínky, místní bakterie a infekce a očkování je kontraindikováno u těhotných žen. Než cestujete, ujistěte se, že máte dobré pojištění pokrývající léčbu těhotenských komplikací. Při rozumném přístupu přinese cestování v letadle ve druhém trimestru radost a dobrou náladu, takže neváhejte a jděte na dovolenou.

Záporné momenty letu v letadle

Většina lékařů doporučuje zdržet se létání v letadle během těhotenství, přestože nevznesou kategorické námitky. Pokud nemáte individuální kontraindikace a testy a pohodu, jako astronaut, nikdo vám nezakáže. Ale proč jsou lékaři ambivalentní ohledně letů a zdržují se jasné odpovědi, je možné, aby těhotné ženy létaly? Existuje několik faktorů, které teoreticky mohou vyvolat potrat, musí být zváženy před vlastním rozhodnutím:

 1. Tlakové ztráty. Během letu, zejména během přistání a vzletu, jsou silné tlakové ztráty považovány za běžný výskyt a lékaři nemohou jasně předpovědět, jak těhotná žena utrpí. Mnoho lékařů věří, že prudký pokles atmosférického tlaku může způsobit předčasný porod, ale zatím o tom neexistují vědecké důkazy. Riziko předčasného porodu může být detekováno ultrazvukem po celé délce děložního čípku, a pokud taková predispozice existuje, musí být lety rozhodně vyloučeny.
 2. Nedostatek kyslíku. Během letu se koncentrace kyslíku v kabině snižuje, takže existuje názor, že při dlouhém letu může dojít k hladovění plodu kyslíkem. Švýcarský vědec R. Huch studoval účinky relativní hypoxie na tělo těhotných žen. Výsledky studií ukázaly, že nedocházelo k odchylkám ve složení ženské krve ani v reakcích plodu, takže není třeba se obávat. Pokud však těhotná žena trpí anémií, pak je létání v letadle nežádoucí a těžká anémie je jasnou kontraindikací k létání..
 3. Stagnace krve. Během dlouhých letů je tvorba trombózy nejzávažnějším důsledkem letu u těhotných žen. Lékaři berou na vědomí, že riziko vzniku hluboké žilní trombózy u těhotných žen stoupá pětkrát a dlouhodobé sezení na sedadle letadla bez pohybu situaci nezlepšuje. Pro snížení rizika se doporučuje nosit v letadle kompresivní punčochy, často pít vodu, eliminovat kofein a pravidelně chodit po kabině (přibližně 10 minut za každou hodinu letu).
 4. Záření. Na Zemi každoročně dostáváme dávku záření rovnající se dvěma rentgenovým paprskům - to je zcela bezpečné, protože jsme chráněni silnou vrstvou atmosféry. V nadmořské výšce se však zvyšuje úroveň kosmického záření, protože ochrana atmosféry je méně účinná. Před více než 20 lety americká federální letecká správa uznala, že úroveň letadel u pilotů letadel je stejná jako u zaměstnanců podniků se zvýšeným radiačním rizikem. Studie zároveň prokazují, že vzácné lety jsou pro plod bezpečné. Během letu trvajícího déle než 7 hodin jsou cestující ozářeni 2,5krát méně než rentgenem hrudníku.
 5. Nervozita a stres. Někdy se žena může kvůli nervozitě zhoršovat. Když jste nervózní, může se zvýšit děložní tón nebo může dojít k silné bolesti hlavy (těhotné ženy o tom často píší na fórech), takže mnoho lékařů říká, že byste neměli cestovat v raných fázích.

Doporučení pro těhotné ženy, které potřebují létat

Takže, je rozhodnuto, prohlídka je rezervována. Nyní pojďme mluvit o tom, jak správně uspořádat let tak, aby to bylo příjemné a bezpečné pro mámu a dítě:

 • Pro let vyberte nejvhodnější místa. Pokud je to možné, pak létejte v sedadlech business class - široká a mezi sedadly je dobrá vzdálenost, díky které se budete během letu cítit docela pohodlně. V ekonomické třídě najdete také vhodná místa, například v přední řadě je zvýšená vzdálenost mezi sedadlem a přepážkou prostoru pro cestující. Jako poslední možnost si sedněte poblíž uličky v předních řadách, aby bylo pohodlné jít ven.
 • Poslední řady v letadle nejsou vhodné pro těhotné ženy, protože proud vzduchu jde od hlavy k ocasu a vzduch v posledních řadách není tak čistý jako v nose letadla.
 • Pokud během letu obvykle zažíváte stres, připravte se na cestu předem a zajistěte si sedativy. Poraďte se se svým lékařem o lécích, které můžete během těhotenství pít..
 • Dlouhé lety jsou špatně tolerovány i ve zdravém stavu a pro těhotné ženy je to dvojnásob. Stagnace krve v nohou může vést k otokům, exacerbaci tromboflebitidy a křečovým žilám. Před letem se projděte kolem letiště, nastupte na palubu letadla naposledy a během letu se systematicky projděte kolem kabiny. Sedět v křesle, pravidelně si protahovat nohy, ohýbat je v kloubech a snadno masírovat rukama.
 • V den letu musíte vypít hodně vody. Obecně by objem kapaliny měl dosáhnout 1,5 litru - 0,5 litru před přistáním, 0,5 litru - v rovině a 0,5 litru - po přistání. Tím se vyrovná krevní oběh a sníží se riziko narušení krevního toku v malých cévách při prudkém poklesu atmosférického tlaku, který je zaznamenán při vzletu a přistání.
 • Postarej se o svůj šatník. Pro útěk si vyberte pohodlné oblečení vyrobené z přírodních látek s volným střihem. Hlavní věc je, že nic nikam netlačí - je to nejen nepohodlné, ale také nebezpečné, protože to narušuje krevní oběh.
 • Upevněte bezpečnostní pás pod žaludek, vzdálenost mezi žaludkem a bezpečnostním pásem by měla být alespoň dva prsty.
 • V letadle si koupte speciální polštář na krk (nebo si jej vezměte s sebou), požádejte letušku o přikrývku a položte ji pod dolní část zad, abyste zajistili maximální pohodlí těla během letu a vyloučili výskyt bolesti v krku a zádech.
 • Pokud máte žízeň, netolerujte. Požádejte o letce další láhev vody nebo džusu.
 • Během letu často dochází k problémům s krevními cévami, takže zásobujte drogy způsobené nemocí z pohybu a pokud je let krátký, vezměte pilulku před zahájením letu. Poraďte se se svým lékařem o lécích na nemoci z pohybu, ale tablety pro kojence do tří let jsou obvykle vhodné pro těhotné ženy - nepoškozují plod.
 • Vezměte si nos do nosu a láhev termální vody.
 • Vždy si vezměte směnnou kartu a telefonní číslo blízkých rodinných příslušníků na silnici (pokud létáte sami).
 • Mnoho společností nabízí možnost objednat si individuální dietní stravu - využijte této příležitosti.

Při rozhodování o cestě se nejprve poraďte s lékařem. Ženy po celém světě úspěšně létají letadlem v různých stádiích těhotenství, člověk však musí přistoupit k letu individuálně - každý má jiné zdraví a těhotenství také jde jinak. Pokud vaše těhotenství prochází bez komplikací a vy jste prošli prvním trimestrem, bude lékař s největší pravděpodobností pozitivně reagovat na možnost letu. A pokud máte určité kontraindikace nebo průvodní chronická onemocnění, poradí vám, jak se vyhnout problémům nebo doporučit jiný způsob cestování.

Mohou těhotné ženy létat v letadle?

Lékaři jednomyslně opakují: těhotenství není nemoc a není třeba radikálně měnit svůj život po dobu těchto 9 měsíců, čímž se vše popírá. Je však třeba dodržovat určitá bezpečnostní pravidla, aby těhotenství probíhalo bez komplikací, porod je snadný a nic neohrožuje zdraví dítěte a matky. Je možné letět letadlem během těhotenství??

Lety v různých fázích těhotenství:

Lety v různých fázích těhotenství se mohou konat z různých důvodů: žena musí navštívit nemocné příbuzné mimo domov, chce jít na dovolenou nebo se musí po škole vrátit domů. Když je let nejjednodušší?

- během 1 trimestru

Kupodivu jde o první trimestr - nejnebezpečnější čas pro lety. Faktem je, že s nástupem těhotenství prochází ženské tělo velkým množstvím změn spojených s hormonálními změnami. Kromě toho většina nastávajících matek zpočátku trpí toxikózou, což může být také závažný problém..

Rané období je doba časté změny nálady, podrážděnosti a silné citlivosti. Nervový systém stejně není v nejlepším stavu a nepokoje v letadle, zejména při vzletu a přistání, mohou být škodlivé. Stres během těhotenství je vysoce nežádoucí.

Také v prvních 3 měsících těhotenství se zvyšuje tón dělohy. Na začátku a na konci letu se může kvůli velké zátěži vyvinout hypertonicita - stav, při kterém se zvyšuje riziko potratu.

Nesmíme zapomenout na obecné oslabení imunitního systému, díky kterému je tělo náchylné k infekčním onemocněním. Pokud lidé s akutními virovými chorobami létají ve stejné rovině jako těhotná žena, může si patogen „vzít“.

Abychom to shrnuli, stojí za to říci následující: neexistuje přísný zákaz letů v prvním trimestru, pokud těhotenství postupuje dobře a zdraví ženy je normální. Před plánováním výletu letadlem se však poraďte s lékařem.

- během 2 trimestrů

Období od 14. do 26. týdne nošení dítěte je pro leteckou dopravu nejvýhodnější. Silná toxikóza se už neobtěžuje tak často, tělo se přizpůsobilo novému hormonálnímu pozadí, pravděpodobnost potratu je velmi malá.

Břicho stále není příliš objemné, takže nastávající matka snadno vystoupí do letadla a posadí se na židli. Ale pak znovu - pouze pokud nic neohrožuje těhotenství, a to může říci pouze porodník-gynekolog.

- během 3 trimestrů

Třetí trimestr je období, ve kterém obrovské břicho dává nejvíce nepříjemností. Právě tento faktor nejčastěji zastavuje těhotné ženy před létáním.

Obecně platí, že pokud se žena cítí dobře, nemá žádné zvláštní starosti s letem, nebojí se výšek a letecké dopravy, a co je nejdůležitější, nemá žádné kontraindikace k lékaři, můžete létat během třetího trimestru. Před tím musíte jít k lékaři na vyšetření na riziko předčasného porodu.

- Jak dlouho mohu letět v letadle během těhotenství??

Lety samozřejmě lze provést až do 40. a dokonce ne do 39. týdne. Lékaři doporučují opustit lety od 32. týdne těhotenství.

Možná nebezpečí a kontraindikace

Téměř všechna nebezpečí, kterým může žena, která se chystá stát matkou na palubě letadla, mohou čelit poklesům tlaku během vzletu a přistání. Toto téma je zvláště důležité pro dámy, které nikdy neletěly nebo neletěly dlouhou dobu, takže nevědí, jak bude tělo vnímat let.

Před kterým týdnem těhotenství mohu využít služeb letecké dopravy: je škodlivé létat, do kterého týdne je bezpečný a co stojí za zapamatování

Letecká doprava představuje pro tělo vážné zatížení. Lékaři z celého světa proto doporučují ženě, která by se mohla zdržet létání.

Letecká doprava během těhotenství: nebezpečí pro zdraví a plod

Žena, která nosí dítě, si musí dávat pozor na své zdraví: starat se o sebe, snažit se uvolnit co nejvíce, emoční prostředí je důležité.

Bohužel ne všechny těhotné ženy jsou schopny tato doporučení dodržovat. Nastávající matka někdy vede aktivní život, je nucena tvrdě pracovat nebo letět.

Letecké požadavky po celém světě

Letecké společnosti mají seznam požadavků na těhotné ženy..

Například Aeroflot trvá na písemném souhlasu s letem, který tvoří gynekolog. Osvědčení je platné, pouze pokud bylo vydáno nejdříve sedm dní před datem odjezdu.

Letecký dopravce Transaero vyžaduje opustit lety se ženami déle než 36 týdnů. Před stanoveným termínem je let možný, pokud má zdravotní pracovník osvědčení o stavu budoucí matky a dítěte.

Kromě takového závěru, například společnost S7, požaduje také úplné prohlášení o blahu těhotné ženy..

UTair zakazuje ženě létat po dobu 32 týdnů. Kromě toho je vystavena duplikát, podle kterého těhotná žena odmítá nároky společnosti v případě komplikací po letu a během letu.

Berlin Airlines nedovolí ženě nastoupit na palubu letadla po dobu 36 nebo více týdnů. Francouzské společnosti však nevyžadují lékařský posudek, což je úřední dokument vyžadovaný většinou dopravců. Dopravce dává pouze cestovní doporučení.

Většina dopravců má místo, kde se uvádí, že letušky jsou připraveny poskytnout nezbytnou pomoc, jak na zemi, tak na obloze..

Je možné létat letadlem během těhotenství

Během těhotenství můžete létat na letadle, ale lékaři stále důrazně doporučují jejich opuštění. V případě potřeby by měl být let pečlivě připraven. Gynekologové jsou přesvědčeni, že nejbezpečnějším časem letů je druhý trimestr těhotenství.

Je možné letět brzy

Po dobu kratší než 4 týdny nemusí žena ani předpokládat, že se v jejím těle již vyvíjí nový život. V prvních týdnech těhotenství plod ještě není spojen s tělem matky, a proto pro dítě a matku nehrozí nebezpečí útěku. V prvních dnech zpoždění je létání v letadle bezpečné.

V prvním trimestru se položí orgány a vytvoří se kostra nenarozeného dítěte. Proto další břemeno na ženské tělo negativně ovlivňuje organizaci těchto procesů. Na začátku těhotenství ženy často trpí toxikózou, což velmi komplikuje cestu. Proto lékaři nedoporučují létat v časných stadiích těhotenství..

Je možné letět ve druhém trimestru

Druhý trimestr těhotenství je nejvýhodnější lhůtou pro leteckou dopravu. V této době je stav matky a nenarozeného dítěte (během normálního těhotenství) co nejstabilnější.

Je možné letět před porodem

Létání ve třetím trimestru těhotenství je velmi nebezpečné. Let vyvolá placentární narušení. Kromě toho je žaludek v posledních fázích již poměrně velký a žena zažívá maximální nepohodlí kvůli velikosti a pravidelnému častému nutkání na záchod. Během dlouhých období letu se často objevuje trombóza dolních končetin. Proto se nedoporučuje létat.

Proč v posledních měsících nemůžete letět letadlem

Letecká doprava v takovém čase je mimořádně nebezpečná pro matku i dítě.

Stojí za to si pamatovat nedostatek kyslíku, což je také důvod, proč se létání, když je v poloze, nedoporučuje. Hladina kyslíku je často vyvolávajícím faktorem pro zvýšený tonus dělohy, proto existuje vysoké riziko předčasného porodu. Ano, zaměstnanci leteckých společností jsou vyškoleni a budou moci převzít dodávku, ale na palubě není žádné zvláštní vybavení. Kromě toho je porod v takové výšce nesmírně nebezpečný a nepředvídatelný..

Jak let ovlivňuje dítě

Dítě bude negativně ovlivněno nedostatkem kyslíku, který zažije během letu. Letět na velké vzdálenosti během těhotenství proto nestojí za to. V případě, že těhotenství je vícečetné nebo s komplikacemi, se létání vůbec nedoporučuje. Let může mít za následek potrat, předčasný porod nebo špinění, což může také naznačovat závažné odchylky.

Jaké dokumenty bude letecká společnost požadovat k letu těhotné ženy

Aby letecká společnost mohla těhotné ženě létat, musí předložit tyto dokumenty:

 • lékařská poznámka;
 • výměna karty.

Osvědčení by mělo obsahovat závěr gynekologa, který potvrzuje nepřítomnost kontraindikací pro let. Doba použitelnosti leteckých společností se pohybuje od 24 hodin do 7 dnů před stanoveným časem odletu.

Těhotná žena musí mít s sebou směnku. Toto je nejvýznamnější dokument budoucí ženy v práci. Obsahuje všechny informace o průběhu těhotenství. V případě předčasného porodu nebo jakékoli jiné nepředvídané situace je tato karta předána lékaři a seznámí se s rysy těhotenství co nejdříve.

Co si vzít s sebou na let

Co může být užitečné pro ženu během letu:

 • lékařská poznámka;
 • výměnná karta;
 • telefonní čísla (manžel, rodiče);
 • značka označující krevní typ;
 • individuální box s jídlem;
 • měkký polštář.

Jaký čas je přijatelný pro těhotnou ženu?

Délka letu se může lišit až čtyři hodiny, pokud se uskuteční v nejbezpečnější době (druhý trimestr). V prvních týdnech těhotenství a před porodem je lepší odložit let. Pokud není možné jej převést, zatímco neexistují žádné zákazy od lékaře, je možný let. Jeho trvání je žádoucí snížit na minimum.

Jak naplánovat dlouhý let v prvních měsících

Pokud není možné odložit let, doporučuje se dodržovat následující pravidla:

 • konzultovat s gynekologem;
 • pohybovat se po kabině;
 • vyloučit těsné oblečení;
 • pít hodně tekutin (klidná voda).

Je třeba si uvědomit, že stres spojený s letem může způsobit potrat.

Jaký týden těhotenství může létat

Při správném průběhu těhotenství a bez komplikací nemají těhotné ženy překážky v letecké dopravě. Létání v prvním trimestru se nedoporučuje. Výhodným obdobím pro lety je období od 14 do 28 týdnů, kdy je plod a stav matky nejstabilnější.

Ve třetím trimestru lékaři doporučují vzdát se letu. Každá letecká společnost má svá vlastní pravidla letu pro ženy v dané pozici. Mnozí doporučují zdržet se létání, počínaje 30, jiní - od 28 týdnů. Každá žena by měla mít osvědčení zdravotnického zařízení s přibližným datem narození.

V Rusku

V Rusku jsou těhotné ženy zakázány po dobu 36 týdnů nebo déle. V případě vícenásobného těhotenství - po 34 týdnech.

V Evropě

V Evropě neexistuje zákaz létání ženy v pozici. Pokud let proběhne po 34 týdnech, jsou společnosti oprávněny vyžádat si formulář MEDIF vyplněný lékařem.

V Americe

US Airlines nedovolí těhotné ženě nastoupit na palubu déle než 39 týdnů. Ve výjimečných případech budou moci létat, pokud předloží lékařský průkaz a povolení k letu od lékařské služby samotné letecké společnosti.

V zemích Asie

Těhotné ženy by měly lépe odkládat cestování do Asie. Za prvé, je to velmi daleko. Podle dokumentární základny jsou lety pro těhotné ženy povoleny až do 32-34 týdnů.

Letecká doprava na zajímavém místě: odmítnout nebo letět?

Odmítnutí létat nebo ne, je náročný bod, a sami se o tom nemůžete sami rozhodnout. Gynekolog musí provést analýzu stavu budoucí matky a učinit rozhodnutí. Pokud můžete let odložit, měli byste vždy zvolit tuto možnost..

Pokud potřebujete létat a lékař vydal souhlasový dokument, měli byste se během letu ujistit, že je vše co nejpohodlnější.

Například byste měli dát přednost letu v business třídě, kde jsou sedadla mnohem pohodlnější, je zde možnost protáhnout si nohy.

Je lepší vzít první místa, bude mnohem snazší tam dýchat. Není třeba sedět u okna, měli byste si nechat příležitost často vstávat a vystupovat do uličky.

Odborníci doporučují ženám v zajímavé pozici, aby se zdržely letecké dopravy v prvním a třetím trimestru těhotenství. Pokud let nelze zrušit nebo odložit, měla by žena podstoupit komplexní prohlídku a poradit se se svým lékařem, který pozoruje těhotenství. Učiní závěr o zdravotním stavu budoucí matky a dítěte a buď s letem souhlasí, nebo doporučuje jeho vzdání. Letecké společnosti mají zvláštní požadavky na těhotné ženy, pokud není dodrženo, nesmí žena létat.

Je možné letět letadlem během těhotenství?

Hlavním kritériem pro to, zda těhotné ženy mohou létat v letadle, je zdraví budoucí matky. Jakýkoli let je pro tělo stresem, ale pokud je žena schopná se s tím vyrovnat, není letecká doprava kontraindikována. Aby vše proběhlo hladce, musíte předem vědět, co je let nebezpečný, a teprve poté rozhodnout „ano“ nebo „ne“.

Poloha leteckého dopravce

Na některých leteckých společnostech není dovoleno nastoupit těhotné ženy. Nechtějí riskovat svou pověst a zdraví žen při práci. Jiné společnosti vyvinuly jasná pravidla, která stále umožňují přepravu těhotných žen, ale výhradně v rámci stanovených pravidel. Před zakoupením letenek musí nastávající matka objasnit polohu dopravce. Jinak můžete zůstat na letišti a získat nežádoucí stres..

Nastávající matce se doporučuje navštívit gynekologa a získat certifikát krátce před letem. Měl by uvádět gestační věk a přibližné datum narození. Pokud existuje další záznam o nepřítomnosti kontraindikací pro let. Pro většinu leteckých společností jsou takové požadavky normou..

Společnost Russian Aeroflot vyvinula šetrná přepravní pravidla. Práva těhotných žen nejsou nijak omezena. Navíc je každá letuška speciálně proškolena a je schopna pomoci ženě rodící.

Od zástupců AirFrance se rovněž nevyžaduje, aby poskytovali zdravotní doklady. Na svých letech těhotné volně procházejí. Takový postoj se však dosud nestal pravidelností pro jiné dopravce.

Protože se pravidla často mění, je lepší objasnit, jaké dokumenty bude třeba předložit před zakoupením vstupenky. Společnosti zveřejňují takové informace na oficiálních webových stránkách, zůstává však i nadále možnost bezplatné výzvy ke konzultaci. Těhotné ženy se tak mohou předem seznámit se všemi nuancemi:

 1. Je možné zakoupit letenku na konkrétní gestační věk v požadovaném termínu odjezdu.
 2. Jak dlouho je možné navštívit v jiném městě, aby měl čas se vrátit s letem téže letecké společnosti, protože gestační věk se zvýší.
 3. Jaké dokumenty bych měl skladovat, abych potvrdil svou polohu na letu „tam“ a vracím se zpět.
 4. Je možné počítat s přijetím a do jaké míry lékařskou péčí na palubě - co v případě potřeby.
 5. Kolik měsíců jsou povoleny lety.

Dále byste se měli zeptat, zda se na palubu můžete dostat s vlastním jídlem a zda se jeho palubní průvodčí zahřeje.

Co se bát

Koncept dalšího rizika zahrnuje několik hlavních důvodů. Jsou spojeny se změnou prostředí ve srovnání s obvyklým domácím prostředím. Ne každý toleruje tyto změny..

Nestabilita atmosférického tlaku

Těhotné ženy mohou zažít i minimální poklesy atmosférického tlaku. Nepříznivě ovlivňují celkový stav, zejména když letadlo vzlétne nebo přistane. V těchto bodech se zvyšuje riziko předčasného porodu. Pokud porod začne na Zemi, dorazí sanitka s vyškoleným zdravotnickým personálem, potřebným vybavením a léky. Letadlo není vybaveno lékaři ani porodními nástroji.

V případě naléhavé potřeby letu se musíte co nejvíce chránit. Při jmenování lékaře předem analyzujte, jak vysoká je pravděpodobnost předčasného porodu. Lékař pošle ultrazvuk, změří délku děložního čípku. Pokud je předpověď zklamáním, je správným rozhodnutím zůstat doma, dokud se dítě nenarodí. Neměli byste riskovat ty, jejichž historie je již zatížena předčasným porodem, těhotnými ženami v pozdních stádiích a je-li zjištěno vícenásobné těhotenství.

Nedostatek kyslíku

Normální doba letu je taková, že hladina kyslíku v kabině je snížena. Nemá vliv na zdravého člověka. Po úspěšném těhotenství žena také nepocítí hladovění kyslíkem, nepoškodí ani dítě.

Ale těhotné ženy trpící anémií budou mnohem těžší. Mají nedostatečně vyvinuté kompenzační mechanismy, nedosahují požadované úrovně a nemohou eliminovat kyslíkové hladovění fetálních tkání. Důvodem je nízká hladina hemoglobinu. Vážná anémie a útěk jsou neslučitelné.

Krevní stáza

Ženy s poruchami oběhu by neměly létat. To může být:

 • hluboká žilní trombóza;
 • plicní embolie;
 • arteriální tromboembolismus.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat, pokud je diagnostikována angina pectoris a přechodný ischemický záchvat..

Takový zákaz je způsoben tím, že musíte během letecké dopravy sedět dlouhou dobu. Nízká pohyblivost vyvolává vznik trombózy. Krevní sraženiny v žilách nohou jsou nebezpečné. A za obvyklých podmínek u těhotných žen se hluboká žilní trombóza vyvíjí pětkrát častěji než u těhotných žen ve stejném věku a za podmínek dlouhého letu se riziko dále zvyšuje.

Dodržování jednoduchých doporučení vám pomůže trochu se chránit. Lékaři doporučují:

 • noste volné, prostorné oblečení vyrobené z přírodních materiálů - nemělo by to omezovat pohyb;
 • nosí kompresivní punčochy;
 • nepijte kofeinové nápoje;
 • pít obyčejnou vodu i bez žízně - trochu, ale častěji;
 • nastoupit na palubu mezi nimi;
 • Nesedí se zkříženýma nohama;
 • pohybovat se pomalu kolem kabiny (tam a zpět) každou hodinu;
 • mít menší pohybovou nemoc a ucpané uši, zásobit se na kyselých bonbónech a v případě potřeby je konzumovat;
 • zvolte si sedadlo ne u okna, ale blíže k uličce - kvůli silnému tlaku na močový měchýř musíte často chodit na toaletu;
 • na samostatný kus papíru napište svůj krevní typ a telefonní číslo svého manžela nebo někoho z blízkých příbuzných, vložte poznámku na přední místo vedle výměnné karty.

Pokud to finanční příležitosti umožňují, je lepší odmítnout koupit jízdenku v ekonomické třídě. Příliš tuhá sedadla a nepohodlí a přispívají k tromboembolickým komplikacím.

Respirační infekce

V kabině dopravního letadla je mnohem snazší získat infekce přenášené vzduchovými kapičkami. Zde působí dva vážné faktory - vytlačování a klimatizace.

Letadlo je uzavřený prostor se suchým vzduchem a vysokou teplotou. V malé místnosti mohou být nemocní lidé - ve vzduchu, který vydechují, je vysoký obsah virů a bakterií. Filtry klimatizace se nemění před každým letem. Obsahují mikroorganismy cestujících z předchozích letů a „dávají“ je do kabiny spolu se studeným vzduchem.

Podobná situace vyvolává respirační infekci. Těhotné ženy se sníženou imunitou by se měly postarat o prevenci a zakrýt si nos a ústa speciální maskou.

Stres

Pokud žena trpí aerofobií, má strach a je v letu nervózní, její emocionalita je na nestabilní úrovni a zvyšuje se riziko zhoršení jejího celkového stavu. Je možné nervové zhroucení. Hlava může být velmi nemocná nebo se zvýší tón dělohy. No, i když jen na chvíli. Před přistáním tedy musíte vyvinout veškeré úsilí, abyste se uklidnili.

Nevolnost a zvracení

Žena v pozici je zvláště mučena nevolností a zvracením v prvních měsících těhotenství. Chcete-li minimalizovat nepříjemné situace a zmírnit svůj stav, musíte se připravit na let:

 • přepněte na lehkou stravu 1-2 dny před letem;
 • stejné jídlo by mělo být v den odjezdu;
 • v kabině požádejte o dietní stůl;
 • pít vodu nepřetržitě, aby nedošlo k dehydrataci;
 • s útokem nevolnosti zaměřte své oči na jeden bod před vámi;
 • dýchej z hluboka;
 • tableta máty pomalu rozpusťte (lze ji nahradit cukrovinkami);
 • zkuste se rozptýlit - čtení, uklidňující hudba pomáhá.

Prášky na spaní jsou kontraindikovány.

Záření

Ano, ve vesmíru je radioaktivní záření. Ti, kteří žijí na hladině moře, jsou chráněni přírodní bariérou - silnou vrstvou atmosféry. Roční dávka přijatého záření je bezpečná a lze ji porovnat s účinky dvou rentgenových paprsků. Cesta moderních letadel leží v nadmořské výšce, kde je objem záření mnohem vyšší.

Cestující v letadlech však nemusí panikařit. Ženy se zdravým těhotenstvím. Jeden nebo dva lety nezpůsobí újmu plodu a jeho matce. Jako průchod přes detektory kovů: magnetické pole je pro člověka naprosto bezpečné. Ale pokud těhotenství není snadné, s komplikacemi, je to naprosto neslučitelné s lety.

Vážné kontraindikace

V souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace by těhotné ženy, aby byla zajištěna jejich bezpečnost a zdraví nenarozeného dítěte, měly odmítnout létat v případě stanovených podmínek a nemocí:

 • jedno těhotenství po dobu 36 týdnů;
 • vícečetné těhotenství déle než 32 týdnů;
 • komplikované těhotenství - s hrozbou potratu, těžké toxikózy nebo gestózy.

Tato doporučení týkající se toho, zda těhotné ženy mohou létat v letadle, nejsou jasná. Jsou předepisovány s přihlédnutím k hlavním obecným bodům a nemají podobu přímých kontraindikací. Jasnější kritéria vypracují porodníci-gynekologové vyspělých evropských zemí a Ameriky. Tito lékaři se domnívají, že těhotná žena je absolutně kontraindikována v letecké dopravě, pokud je zaznamenána:

 • kompletní placenta previa;
 • anémie III. stupně - se snížením hladiny hemoglobinu na 70 g / la nižší;
 • preeklampsie - těžká toxikóza (otok, arteriální hypertenze, narušená funkce nervového systému).

V takových případech by nastávající matka neměla létat v letadle, bez ohledu na okolnosti.

Kromě toho je formulována řada relativních kontraindikací. Přestože se v tomto případě lékařům doporučuje, aby opustili leteckou dopravu, teoreticky může žena létat v letadle během těhotenství - s nejvyšší péčí. Je třeba přemýšlet o možné ceně rizikového letu, pokud mluvíme o alespoň jedné nemoci (nebo stavu):

 • hrozba předčasného porodu;
 • hrozící potrat;
 • jizva na děloze;
 • nesprávná poloha plodu (na počátku třetího trimestru);
 • vícenásobné těhotenství;
 • abnormální struktura placenty;
 • podezření na přerušení placenty;
 • nízká poloha placenty - tento ukazatel se počítá od 20. týdne;
 • anémie II. stupně;
 • nekontrolovaný diabetes;
 • nekontrolovaná hypertenze;
 • dříve přenesená tromboflebitida;
 • isthmicko-cervikální nedostatečnost;
 • špinění;
 • invazivní postupy;
 • těžká toxikóza;
 • exacerbace chronických onemocnění - jedná se zejména o herpetickou nebo cytomegalovirovou infekci;
 • akutní infekční choroby, včetně chřipky;
 • IVF těhotenství.

V závislosti na stavu konkrétní těhotné ženy se relativní kontraindikace mohou změnit v absolutní. V jiných případech se člověk může rozhodnout provést letecký let, pouze pokud je to skutečně naléhavé..

Relativně bezpečná období

Gynekologové, kteří doporučují, jak dlouho můžete letět v letadle, jsou toho názoru, že nejvýhodnějším časem letu je druhý trimestr. Toto období zahrnuje 14-28 týdnů těhotenství.

První trimestr je potenciálně nebezpečný se zvýšeným rizikem potratu. Tvorba hlavních orgánů dítěte dosud nebyla dokončena a nastávající matka nedokázala zabránit nepříjemným symptomům toxikózy v raných stádiích. V nejhorším případě může těhotenství vést k potratu nebo zmrazení plodu..

Ve třetím trimestru se nejčastěji vyskytuje předčasné narození, zvyšuje se pravděpodobnost placentárního narušení. Břicho těhotné ženy se výrazně zvětšuje. Blízké sedadlo letadla bude pro ni nepříjemné. Může být také nepříjemná kvůli častým hovorům na toaletu..

Ve druhém trimestru, s nekomplikovaným těhotenstvím, se žena obvykle cítí nejlépe. Toxikóza je pozadu, porod teprve přijde, nastávající matka se snadno pohybuje a cítí touhu získat sílu a získat nové dojmy. Její stav a pohodu dítěte jsou stabilní..

Při rozhodování o letu však musí žena pečlivě analyzovat řadu parametrů. Je třeba vzít v úvahu:

Je těžké předpovědět reakci těla na let a jak velké jsou jeho adaptivní schopnosti. Nová země, neobvyklé klima, prudká změna situace - to vše lze připsat provokujícím faktorům..

Těhotenství není nejlepším obdobím pro objevování exotických zemí, které mají problémy s hygienou. Může dojít k propuknutí infekčního onemocnění, u kterého nebylo provedeno předchozí očkování, a očkování není indikováno během těhotenství..

Na dovolenou potřebujete dobré pojištění. Měl by zahrnovat boj proti komplikacím ve stavu nastávající matky.

Samotné těhotenství není absolutní kontraindikací k letu. Na otázku, jaký měsíc těhotenství můžete letět v letadle, by se však nastávající matka měla určitě poradit s porodníkem-gynekologem pozorujícím těhotenství. A pokud věří, že lékařské důkazy naznačují nemožnost létání, je lepší si to poslechnout.

Ale s nekomplikovaným, dobrým zdravotním stavem, podle doporučení a přiměřené péče, nic nebrání ženě létat během těhotenství.

Přihlaste se k odběru našeho kanálu Yandex Zen a položte palce!

Články O Neplodnosti