Hlavní Zdraví

Před kterým týdnem těhotenství mohu využít služeb letecké dopravy: je škodlivé létat, do kterého týdne je bezpečný a co stojí za zapamatování

Letecká doprava představuje pro tělo vážné zatížení. Lékaři z celého světa proto doporučují ženě, která by se mohla zdržet létání.

Letecká doprava během těhotenství: nebezpečí pro zdraví a plod

Žena, která nosí dítě, si musí dávat pozor na své zdraví: starat se o sebe, snažit se uvolnit co nejvíce, emoční prostředí je důležité.

Bohužel ne všechny těhotné ženy jsou schopny tato doporučení dodržovat. Nastávající matka někdy vede aktivní život, je nucena tvrdě pracovat nebo letět.

Letecké požadavky po celém světě

Letecké společnosti mají seznam požadavků na těhotné ženy..

Například Aeroflot trvá na písemném souhlasu s letem, který tvoří gynekolog. Osvědčení je platné, pouze pokud bylo vydáno nejdříve sedm dní před datem odjezdu.

Letecký dopravce Transaero vyžaduje opustit lety se ženami déle než 36 týdnů. Před stanoveným termínem je let možný, pokud má zdravotní pracovník osvědčení o stavu budoucí matky a dítěte.

Kromě takového závěru, například společnost S7, požaduje také úplné prohlášení o blahu těhotné ženy..

UTair zakazuje ženě létat po dobu 32 týdnů. Kromě toho je vystavena duplikát, podle kterého těhotná žena odmítá nároky společnosti v případě komplikací po letu a během letu.

Berlin Airlines nedovolí ženě nastoupit na palubu letadla po dobu 36 nebo více týdnů. Francouzské společnosti však nevyžadují lékařský posudek, což je úřední dokument vyžadovaný většinou dopravců. Dopravce dává pouze cestovní doporučení.

Většina dopravců má místo, kde se uvádí, že letušky jsou připraveny poskytnout nezbytnou pomoc, jak na zemi, tak na obloze..

Je možné létat letadlem během těhotenství

Během těhotenství můžete létat na letadle, ale lékaři stále důrazně doporučují jejich opuštění. V případě potřeby by měl být let pečlivě připraven. Gynekologové jsou přesvědčeni, že nejbezpečnějším časem letů je druhý trimestr těhotenství.

Je možné letět brzy

Po dobu kratší než 4 týdny nemusí žena ani předpokládat, že se v jejím těle již vyvíjí nový život. V prvních týdnech těhotenství plod ještě není spojen s tělem matky, a proto pro dítě a matku nehrozí nebezpečí útěku. V prvních dnech zpoždění je létání v letadle bezpečné.

V prvním trimestru se položí orgány a vytvoří se kostra nenarozeného dítěte. Proto další břemeno na ženské tělo negativně ovlivňuje organizaci těchto procesů. Na začátku těhotenství ženy často trpí toxikózou, což velmi komplikuje cestu. Proto lékaři nedoporučují létat v časných stadiích těhotenství..

Je možné letět ve druhém trimestru

Druhý trimestr těhotenství je nejvýhodnější lhůtou pro leteckou dopravu. V této době je stav matky a nenarozeného dítěte (během normálního těhotenství) co nejstabilnější.

Je možné letět před porodem

Létání ve třetím trimestru těhotenství je velmi nebezpečné. Let vyvolá placentární narušení. Kromě toho je žaludek v posledních fázích již poměrně velký a žena zažívá maximální nepohodlí kvůli velikosti a pravidelnému častému nutkání na záchod. Během dlouhých období letu se často objevuje trombóza dolních končetin. Proto se nedoporučuje létat.

Proč v posledních měsících nemůžete letět letadlem

Letecká doprava v takovém čase je mimořádně nebezpečná pro matku i dítě.

Stojí za to si pamatovat nedostatek kyslíku, což je také důvod, proč se létání, když je v poloze, nedoporučuje. Hladina kyslíku je často vyvolávajícím faktorem pro zvýšený tonus dělohy, proto existuje vysoké riziko předčasného porodu. Ano, zaměstnanci leteckých společností jsou vyškoleni a budou moci převzít dodávku, ale na palubě není žádné zvláštní vybavení. Kromě toho je porod v takové výšce nesmírně nebezpečný a nepředvídatelný..

Jak let ovlivňuje dítě

Dítě bude negativně ovlivněno nedostatkem kyslíku, který zažije během letu. Letět na velké vzdálenosti během těhotenství proto nestojí za to. V případě, že těhotenství je vícečetné nebo s komplikacemi, se létání vůbec nedoporučuje. Let může mít za následek potrat, předčasný porod nebo špinění, což může také naznačovat závažné odchylky.

Jaké dokumenty bude letecká společnost požadovat k letu těhotné ženy

Aby letecká společnost mohla těhotné ženě létat, musí předložit tyto dokumenty:

 • lékařská poznámka;
 • výměna karty.

Osvědčení by mělo obsahovat závěr gynekologa, který potvrzuje nepřítomnost kontraindikací pro let. Doba použitelnosti leteckých společností se pohybuje od 24 hodin do 7 dnů před stanoveným časem odletu.

Těhotná žena musí mít s sebou směnku. Toto je nejvýznamnější dokument budoucí ženy v práci. Obsahuje všechny informace o průběhu těhotenství. V případě předčasného porodu nebo jakékoli jiné nepředvídané situace je tato karta předána lékaři a seznámí se s rysy těhotenství co nejdříve.

Co si vzít s sebou na let

Co může být užitečné pro ženu během letu:

 • lékařská poznámka;
 • výměnná karta;
 • telefonní čísla (manžel, rodiče);
 • značka označující krevní typ;
 • individuální box s jídlem;
 • měkký polštář.

Jaký čas je přijatelný pro těhotnou ženu?

Délka letu se může lišit až čtyři hodiny, pokud se uskuteční v nejbezpečnější době (druhý trimestr). V prvních týdnech těhotenství a před porodem je lepší odložit let. Pokud není možné jej převést, zatímco neexistují žádné zákazy od lékaře, je možný let. Jeho trvání je žádoucí snížit na minimum.

Jak naplánovat dlouhý let v prvních měsících

Pokud není možné odložit let, doporučuje se dodržovat následující pravidla:

 • konzultovat s gynekologem;
 • pohybovat se po kabině;
 • vyloučit těsné oblečení;
 • pít hodně tekutin (klidná voda).

Je třeba si uvědomit, že stres spojený s letem může způsobit potrat.

Jaký týden těhotenství může létat

Při správném průběhu těhotenství a bez komplikací nemají těhotné ženy překážky v letecké dopravě. Létání v prvním trimestru se nedoporučuje. Výhodným obdobím pro lety je období od 14 do 28 týdnů, kdy je plod a stav matky nejstabilnější.

Ve třetím trimestru lékaři doporučují vzdát se letu. Každá letecká společnost má svá vlastní pravidla letu pro ženy v dané pozici. Mnozí doporučují zdržet se létání, počínaje 30, jiní - od 28 týdnů. Každá žena by měla mít osvědčení zdravotnického zařízení s přibližným datem narození.

V Rusku

V Rusku jsou těhotné ženy zakázány po dobu 36 týdnů nebo déle. V případě vícenásobného těhotenství - po 34 týdnech.

V Evropě

V Evropě neexistuje zákaz létání ženy v pozici. Pokud let proběhne po 34 týdnech, jsou společnosti oprávněny vyžádat si formulář MEDIF vyplněný lékařem.

V Americe

US Airlines nedovolí těhotné ženě nastoupit na palubu déle než 39 týdnů. Ve výjimečných případech budou moci létat, pokud předloží lékařský průkaz a povolení k letu od lékařské služby samotné letecké společnosti.

V zemích Asie

Těhotné ženy by měly lépe odkládat cestování do Asie. Za prvé, je to velmi daleko. Podle dokumentární základny jsou lety pro těhotné ženy povoleny až do 32-34 týdnů.

Letecká doprava na zajímavém místě: odmítnout nebo letět?

Odmítnutí létat nebo ne, je náročný bod, a sami se o tom nemůžete sami rozhodnout. Gynekolog musí provést analýzu stavu budoucí matky a učinit rozhodnutí. Pokud můžete let odložit, měli byste vždy zvolit tuto možnost..

Pokud potřebujete létat a lékař vydal souhlasový dokument, měli byste se během letu ujistit, že je vše co nejpohodlnější.

Například byste měli dát přednost letu v business třídě, kde jsou sedadla mnohem pohodlnější, je zde možnost protáhnout si nohy.

Je lepší vzít první místa, bude mnohem snazší tam dýchat. Není třeba sedět u okna, měli byste si nechat příležitost často vstávat a vystupovat do uličky.

Odborníci doporučují ženám v zajímavé pozici, aby se zdržely letecké dopravy v prvním a třetím trimestru těhotenství. Pokud let nelze zrušit nebo odložit, měla by žena podstoupit komplexní prohlídku a poradit se se svým lékařem, který pozoruje těhotenství. Učiní závěr o zdravotním stavu budoucí matky a dítěte a buď s letem souhlasí, nebo doporučuje jeho vzdání. Letecké společnosti mají zvláštní požadavky na těhotné ženy, pokud není dodrženo, nesmí žena létat.

Mohu létat v časném těhotenství

Ve většině případů nemá letecká doprava nepříznivý vliv na těhotenství, pokud neexistují chronická onemocnění a komplikace. Za nepříznivý čas na cestování se považuje první trimestr, kdy se zvyšuje pravděpodobnost potratu, a třetí, pokud se zvyšuje riziko narušení placenty, zvyšuje se předčasný porod.

Nedávné studie ukázaly, že při absenci komplikací můžete létat v letadle v jakékoli fázi těhotenství. Je třeba si uvědomit, že každá žena má jiné těhotenství, proto je důležité před letem konzultovat s pozorujícím lékařem..

Létání v letadle v časném těhotenství se nepovažuje za nejlepší čas. Vzhledem k hormonálním změnám v těle se nastávající matky v prvním období těhotenství cítí obecně malátně, jsou obtěžovány bolestmi hlavy a nevolností.

Takové nepříjemné příznaky, když létáte v časném období těhotenství (až 12 týdnů), se mohou zesílit v důsledku poklesu tlaku. Snížený tlak v kabině může způsobit hladovění kyslíku jak pro vnitřní orgány matky, tak pro dítě.

Při normálním vývoji těhotenství je pravděpodobnost poškození letem velmi malá, ale před nástupem do letadla v časných stádiích těhotenství byste stále měli přemýšlet o možných důsledcích..

Těhotenství a přelet: celá pravda a mýty

Je možné během těhotenství létat v letadle, může ublížit mámě a nenarozenému dítěti, kterému lékaři létat, číst o něm a nejen v našem článku.

Vedoucí soukromé konzultace žen ve 36 letech, Furshtatskaya, porodník-gynekolog, MD Maria Evgenievna Kravchenko: „Je možné, aby těhotná žena mohla letět s těhotnou ženou? Při normálním těhotenství jsou lety možné. Pokud však máte těhotenství s některými funkcemi, například vícečetným těhotenstvím nebo se objevuje po IVF, lékař vám může doporučit, abyste se zdrželi létání. V počátečních stadiích těhotenství, zejména s toxikózou, jsou lety často také omezené..

Pokud lékař diagnostikoval „hrozící potraty“ - absolutně není dovoleno létat! Nejoptimálnějším časem pro lety je druhý trimestr, začátek třetího. Po 36 týdnech vás většina leteckých společností nebere na palubu.

Užitečné tipy pro let:

 • Neboj se! Nebo se poraďte s lékařem o užívání sedativ. Když se obáváte, stresové hormony se uvolňují do krve, jsou možné děložní tóny a autonomní příznaky.
 • Vezměte v úvahu celkový stav vašeho těla! Například u křečových žil dolních končetin se zvyšuje riziko trombózy. U těhotných žen je riziko 5krát vyšší ve srovnání s těhotnými ženami stejného věku. Možná vám flebolog poradí, abyste použili kompresní punčochové zboží. Obecný stav těla však může posoudit pouze lékař!
 • Celý let nesedejte na jednom místě! Je vhodné chodit a protahovat se. Vezměte si polštář na krk, pohodlné oblečení, boty.
 • V předvečer letu by nemělo jíst jídlo, které podporuje tvorbu plynu.
 • Bezpečnostní pás by měl být připevněn pod břicho!
 • Před létáním se ujistěte, že jste se poradili s gynekologem!

Kontraindikace létání jsou:

 • Riziko předčasného porodu.
 • Různé typy anémie s výjimkou mírné.
 • Přenesená tromboflebitida.
 • Hrozba potratu.
 • Těžká toxikóza v první polovině těhotenství.
 • Gestóza.
 • Vícečetné těhotenství.
 • Oplodnění těhotenství in vitro.
 • Nesprávná poloha plodu ve druhé polovině 3. trimestru.
 • Jiné komplikace a nemoci, u nichž váš lékař považuje cestování za nepřijatelné.

Mýty a pravda

Porodník-gynekolog, lékař nejvyšší kategorie ZhK č. 26 Tatyana Anatolievna Trishkina: „Je třeba si uvědomit, že každá žena má jiné těhotenství. Proto by bylo před plánováním letu vhodné konzultovat se svým lékařem. Těhotenství není každý rok, můžete přežít léto v Petrohradě jednou a neletět do Goa.

Doporučení, jako pro všechny lidi s dlouhým letem (zejména s křečovými žilami) - nosit volné a lehké oblečení, kompresní punčochy, chodit po kabině, pít více tekutiny (nejedná se o kávu, čaj a sladké šťávy, ale čistou vodu bez plynu) a můžete vezměte si aspirinovou pilulku před letem “.

Pravidla WHO a letecké společnosti

Podle Světové zdravotnické organizace - před leteckým cestováním je vhodné získat potvrzení o možnosti leteckého cestování a doporučení ošetřujícího lékaře ženám v posledních 4 týdnech těhotenství (v posledních 8 týdnech v případě vícečetného těhotenství) a během prvních 7 dnů po porodu.

U leteckých společností jsou také letové termíny pro těhotné ženy, které musí být před zakoupením letenky specifikovány předem.

Mohu létat v časném těhotenství

Normální těhotenství je přirozený stav. To znamená, že těhotná žena si může dovolit vše, co si zdravý člověk může dovolit, aniž by to mělo dopad na zdraví, zejména v první polovině těhotenství. V obecném případě bude tedy odpověď na otázku, zda je možné létat v časných stadiích těhotenství, pozitivní. Letecká doprava je povolena. Abychom však na tuto otázku mohli odpovědět v každém případě, musíte se rozhodnout o několika otázkách.

Jak létat nebo nelétat: co určuje odpověď na otázku?

Jste mladí, plné síly a zdraví, vaše těhotenství postupuje normálně a chcete letět za účelem návštěvy příbuzných nebo odpočinku, nebojíte se letů a vašemu gynekologovi to nevadí, samozřejmě můžete létat. Nebo máte více než 40 let, máte své první dítě, lékař diagnostikoval hypertonicitu dělohy nebo hrozbu zhroucení, ale chcete létat například v podnikání? V takovém případě je lepší zdržet se letů..

Lékaři obvykle nebrání létání v časných stádiích těhotenství, v mnoha případech v prvním měsíci těhotenství žena o její situaci ani neví. Lékaři v raných stádiích fetální ztráty se týkají spíše vývoje vad, které jsou neslučitelné se životem, než vlivu vnějších faktorů, jako je útěk nebo fyzická námaha. Ženy se v této situaci samozřejmě nedoporučují, protože mohou způsobit hormonální nerovnováhu v ženském těle, což může ovlivnit těhotenství. Několik letů však situaci neovlivní.

Když neletět v časném gestačním období?

Lékaři kategoricky nedoporučují létat během těhotenství ženám, které otěhotněly v důsledku umělého oplodnění. Odložené lety jsou pro ženy, které:

 • panika nebo jen velmi strach létat;
 • ženy s diagnózou myometriální hypertonicity;
 • ITSN (ischemicko-cervikální nedostatečnost), ačkoli nástup ITSI v období 11–12 týdnů je zřídka diagnostikován;
 • hrozící potrat;
 • těhotné těhotné ženy (nad 36 let);
 • těhotné ženy s těžkou anémií;
 • ženy trpící těžkými křečovými žilami a hemoroidy.

V jiných případech je nebezpečí létání pravděpodobně spojeno s emočním nepohodlí, které může způsobit křeče hladkého svalstva a vést k hrozbě potratu. V dalších řádcích se situace trochu změní, na konci těhotenství se ženám nedoporučuje létat. Z několika důvodů je hlavní možností zahájení práce během letu. Kromě toho na konci těhotenství tělo pracuje s velkým přetížením, zhoršuje se mnoho chronických onemocnění, zvyšuje se možnost vzniku komplikací v těhotenství.

Jaké je nebezpečí předčasného letu?

Vědecké údaje potvrzující újmu způsobenou lety na vývoji plodu nejsou k dispozici. Nebezpečí, a to v krátkodobém horizontu, však stále existuje. Hlavní je pokles tlaku. Tyto rozdíly mohou vést ke zvýšení tónu dělohy a v důsledku samovolného potratu. Je však třeba říci, že potrat se zpravidla objeví, pokud se pokles tlaku stane poslední slámou v koktejlu negativních faktorů vedoucích k potratům. Normálně, pokud neexistuje žádný jiný důvod pro samovolné potraty, je takový vývoj událostí velmi nepravděpodobný. Ale v raných fázích, pokud žena trpí toxikózou, může být létání v letadle jednoduše nepříjemné. Když vylézáte nebo se valíte za letu, může žena cítit alespoň záchvaty bezhlavosti a maximálně může mít silné zvracení. Pokles tlaku může vést k angiospasmu a hypoxii plodu, takže dlouhé lety (více než 4 hodiny) se stále nedoporučují, i když to není přísná podmínka.

Jak se připravit na let? Pro budoucí matku lékaři doporučují lety, zásobují se dostatečným množstvím tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci. Vzduch v letadle prochází ventilačním systémem a je docela suchý. Nastávající matce se proto doporučuje pít asi 0,5 litru neperlivé vody za hodinu, aby se udržela rovnováha vody. Lékaři nosí před letem kompresní prádlo. Vyberte sedadla v uličce a ještě lépe v business třídě (na přepážce), pak bude mít dostatek volného místa a můžete si protáhnout nohy. Těhotné oblečení a boty by měly být pohodlné a volné. Boty jsou žádoucí volit bez tkaničky.

Nejpohodlnější doba pro lety a nejméně riskantní z hlediska ztráty dítěte je druhý trimestr těhotenství. Let v časném těhotenství je považován za potenciálně riskantní. Ale jen potenciálně.

Je opravdu možné létat během těhotenství?

Mohu létat během těhotenství? Odpovídají lékaři a zástupci leteckých společností

Blíží se prázdninové období. A otázky, zda je možné cestovat během těhotenství, zejména létání letadlem, se stávají důležitými. Happy Mama provedla rozhovory se čtyřmi gynekology, dvěma zástupci největších leteckých společností, flebologem a specialistou na porod v zahraničí, o tom, jak nebezpečné jsou dálkové pohyby pro nastávající matky, a co dělat, pokud stále opravdu chcete opravdu někam jít na dovolenou. Dostali jsme spoustu dopisů, ale pro větší pohodlí jsme zvýraznili jména odborníků a vy se můžete rozhodnout, který znalecký posudek je pro vás obzvláště důležitý, abyste to zjistili.

Daria Tikhonova, porodnice-gynekologka, reprodukční lékařka Centra reprodukčního zdraví "SM-Clinic":

"Obecně lze říci, že při normálním průběhu těhotenství můžete létat v letadle, vše záleží na gestačním věku, zdravotním stavu a odlehlosti místa odpočinku." Až 12 týdnů se lety a dlouhé cesty nedoporučují, protože v této době se ženské tělo podrobuje hormonálním úpravám. Po 33–35 týdnech jsou lety také nežádoucí, protože v tomto období žena potřebuje naprostý klid a pokles tlaku, ke kterému dochází během vzletu a přistání, k tomu nepřispívá. Další rizika jsou spojena s možným nedostatkem kyslíku ve vysoké nadmořské výšce, pohybovou nemocí a nepřítomností zdravotnického personálu na palubě letadla. Pro cestování letadlem je tedy druhý trimestr nejvýhodnější pro normální těhotenství.

Krátké výlety autem a autobusem jsou možné kdykoli bez omezení, ale musíte zastavit a relaxovat každých pár hodin. Nejoptimálnější formou dopravy pro těhotné ženy je vlak. Na rozdíl od automobilu nebo autobusu je méně pohybové nemoci a je možné změnit polohu a projít kolem auta. V každém případě však musíte zvážit klady a zápory - pro někoho je snazší přenést několik hodin ve vzduchu nebo autem než den v autě.

Vodní doprava by měla být používána pouze při absenci toxikózy a mořské nemoci..

Před plánováním dovolené byste se měli určitě poradit se svým porodníkem-gynekologem o přítomnosti nebo nepřítomnosti kontraindikací. “.

Julia Viktorovna Chernysheva, porodnice-gynekologka sítě lékařských klinik "Rodina":

„Žena může bezpečně letět letadlem pouze ve druhém trimestru těhotenství, to znamená po 13–14 týdnech. V této době již byla vytvořena placenta, která chrání plod a přebírá hlavní produkci hormonu progesteronu, což významně snižuje tón dělohy. Pokud jde o lety v prvním trimestru těhotenství, neexistují absolutní kontraindikace. Žena si však musí pamatovat, že v současné době je pravděpodobnost potratu vysoká a cestování letadlem se může stát dalším rizikovým faktorem. Třetí trimestr je plný možnosti předčasného porodu.

Nedoporučuji dlouhé lety, protože jsou pro těhotné ženy fyzicky obtížné a prodloužená statická poloha a atmosférický tlak zvyšují riziko trombózy a otoků u těhotných žen. Pokud stále potřebujete létat, musíte rozhodně nosit kompresivní punčochy, zkuste pravidelně měnit polohu těla, čas od času chodit po kabině, udělat trochu cvičení, „protáhnout“ nohy. Chcete-li pohodlněji sedět v křesle, můžete si pod hlavu a dolní část zad vzít s sebou speciální polštáře.

Bez ohledu na rozsah letu existují další faktory, které mohou ovlivnit zdraví dítěte a samotné ženy: úroveň letadla, dovednosti pilota, povětrnostní podmínky atd. Pokud se letadlo dostane do bouřky a cestující jsou otřeseni a hozeni do vzduchových děr, bude dítě nepohodlné. Žena zažije stres, kvůli kterému bude uvolněn adrenalin. A může to vést ke křečím krevních cév, zejména cév placenty. “.

Davydenko Viktor Vasilievich, gynekolog kliniky "Medicine", lékař nejvyšší kategorie:

„Cestování v časném těhotenství není zakázáno, pokud neexistují kontraindikace, například hrozba potratu nebo placenta previa. Gynekologka, která provádí těhotenství, by měla zjistit, zda existuje nějaká souběžná patologie, která může být pro lety kontraindikací. I když žádné neexistují, je vhodné neplánovat lety po 22 týdnech těhotenství, zejména dlouhých - více než 4 hodiny. Je lepší cestovat po těch druzích dopravy, které nejsou spojeny s otřesy a vibracemi, například po železniční nebo vodní dopravě. Cesta autem je také nežádoucí po 22 porodnických týdnech. Při náhlém brzdění hrozí nebezpečí sevření bezpečnostního pásu, což může vést k narušení placenty nebo k poškození plodu..

Je také nutné věnovat pozornost tomu, kde přesně je plánována cesta. Existuje příležitost pro poskytování kvalifikované lékařské porodnické péče? Pokud to tak není, musíte přemýšlet o tom, zda stojí za to si tam odpočinout. “.

Dmitry Loginov, porodník-gynekolog na DoktorRu Medical Clinic:

"Těhotenství samo o sobě není důvodem k odmítnutí létat v letadle." Je však důležité vzít v úvahu několik bodů, které vám umožní minimalizovat všechna rizika..

Zaprvé, porod v letadle není dobrý nápad. Letecké společnosti to chápou velmi dobře, a proto se snaží neužívat těhotné ženy starší 28 týdnů nebo ty, které již dříve předčasně porodily. Některé letecké společnosti vyžadují lékařské potvrzení, že let není kontraindikován. V tomto ohledu je vhodné předem objasnit podmínky letu ve vaší letecké společnosti..

Ten druhý. Dlouhý let vytváří zvýšené riziko krevních sraženin. Proto je vhodné odmítnout lety na více než 3 hodiny a během kratšího letu je vhodné čas od času vstávat a chodit po kabině. Posezení pravidelně napodobuje chůzi na místě, posun z nohy na nohu. Pokud je to možné, oblékněte si po dobu letu speciální kompresní oděv: punčochy a nejlépe punčocháče. Pijte více tekutin během letu (nejlépe vody) - tímto způsobem můžete zabránit stagnaci krve v žilách a minimalizovat riziko trombózy.

Třetí. Některé kategorie žen by se stále měly vzdát myšlenky leteckého cestování. V případě závažných chronických onemocnění, toxikózy, otoků, vysokého krevního tlaku, srdečních chorob (včetně operovaných), ledvinových kamenů nebo žlučníku, těžkých křečových žil, nízké placenty, anémie 2. nebo 3. stupně, je lepší pozorování z genitálního traktu zvolte cestu vlakem nebo zcela odmítněte výlet “.

Dmitry Loginov se dotkl důležitého tématu leteckých společností, takže jsme jim nemohli pomoci kontaktovat je, abychom se k nim vyjádřili.

British Airways sdělil Happy Mama následující:

„Mnoho leteckých společností má svá vlastní pravidla týkající se těhotných žen. Staráme se o bezpečnost nastávajících matek, a proto tým leteckých společností přestane na palubě po skončení 36. týdne těhotenství (pokud žena očekává jedno dítě) nebo na konci 32. týdne (pokud se narodí dvě nebo více dětí).

Pokud je gestační věk delší než 28 týdnů, musíte si s sebou určitě vzít lékařskou kartu, jakož i dopis nebo potvrzení od lékaře s uvedením přibližného data narození a potvrzení, že těhotenství pokračuje bez komplikací. Takový doklad musí být připraven nejdříve 7 až 10 dní před cestou..

Mimochodem, celá posádka a tým letecké společnosti absolvují zvláštní výcvik v přijímání nouzových dodávek v rámci výcvikového kurzu a lékárnička je na všech našich stranách. “.

Boris Ogursky, tiskový mluvčí skupiny Lufthansa:

„Obecně platí, že pro ženy s normálním, nekomplikovaným těhotenstvím neexistují žádná omezení pro lety. Doporučujeme, aby těhotné ženy navštívily lékaře, který je těhotný před plánovaným výletem. Ženy v situaci s nekomplikovaným těhotenstvím mohou využít let naší letecké společnosti bez předložení lékařského osvědčení až do konce 36. týdne nebo nejpozději čtyři týdny před očekávaným datem narození. Od 28. týdne těhotenství musí mít cestující s sebou lékařské potvrzení, které musí obsahovat následující informace:

1. Potvrzení, že těhotenství probíhá bez komplikací.

2. Odhadované datum narození.

3. Lékař musí jasně napsat, že během letu nehrozí nebezpečí pro dítě.

V případě, že žena očekává dvojčata nebo několik dětí, je možné let do 28. týdne těhotenství. Vzhledem ke zvýšenému riziku trombózy během letu doporučujeme nosit kompresivní punčochy. “.

Takto zvýšená pozornost odborníků na téma punčochy pro těhotné ženy směřovala naši pozornost k flebologii (část medicíny, která studuje strukturu a funkci žil).

MUDr. Marina Petrovna Berezko, PhD chirurg, lymfolog na klinice Phlebology Center, Phlebology consultant medi, přišla na pomoc:

"Lékaři zpravidla nedoporučují leteckou dopravu během prvního trimestru - to je nejdůležitější čas pro úspěšný rozvoj těhotenství, kdy by se mělo vyvarovat stresu, fyzické námaze a prudké změně klimatu." Ze zřejmých důvodů byste se také měli zdržet letů v posledních fázích těhotenství..

Současně neexistuje vědecky prokázaná skutečnost, že letecká doprava může vážně poškodit těhotnou ženu a její nenarozené dítě, ale výhody pozitivních emocí z dovolené jsou zřejmé. Proto, pokud se žena cítí dobře a její lékař nevidí kontraindikace pro cestování, můžete si bezpečně vybrat letadlo. Samozřejmě je třeba vzít v úvahu vaši polohu a zajistit, aby byl let pohodlný a bezpečný.

Je velmi důležité si uvědomit, že v důsledku nízké koncentrace kyslíku ve vzduchu v kabině, poklesu tlaku a statické polohy během letu se zvyšuje riziko otoku nohou a trombózy. Kromě toho je těhotenství samo o sobě jedním z rizikových faktorů vzniku problémů s žilami. Zvýšená hladina progesteronu vede ke změkčení a zvýšení elasticity nejen pojivových tkání, ale také žilních stěn. Zvětšená děloha tlačí na velké žíly malé pánve, což komplikuje odtok krve z dolních končetin.

Všechny tyto faktory mohou vést k vývoji křečových žil a ke vzniku nepohodlí během letu: pocit těžkosti v nohou, bolest a otok.

Proto při létání během těhotenství doporučuji používat kompresní punčochové zboží. Může se jednat o preventivní punčochy nebo, pokud dosud nedošlo k problémům s žilami, speciální kompresní ponožky pro cestování. Vytvářejí distribuovaný tlak, který snižuje průměr dilatačních žil, zvyšuje rychlost průtoku krve a snižuje riziko přetížení. Problémy se žíly lze snadněji předcházet než odstranit, kompresní pletenina pomůže vyhnout se seznámení s křečovými žilami, zachování krásy a zdraví nohou.

Při výběru kompresních produktů musíte přesně a pečlivě provádět měření (nejlépe pomocí zaměstnance ortopedického salonu, kde plánujete koupit pletené zboží). Pro zajištění lékařského účinku byste se měli zaměřit na značky, které splňují požadavky vyvinuté pro kompresní punčochové zboží, například normu RAL GZ-387. “.

Vzhledem k tomu, že v posledních letech je tak možné rodit v zahraničí, se nám zdálo, že vás bude zajímat komentář Viktorie Komissarové, řídící partnerky společnosti AURA ATTENTION, která pravidelně posílá ženy k narození v USA:

"Není nebezpečné létat, pokud máte: všechno je v pořádku s hladinou hemoglobinu, nehrozí potrat, není placenta previa, neexistují žádné oligohydramnie - to vše potvrdí lékař, jste si jisti!" před letem se s ním poraďte.

Někteří z našich klientů před odletem (7 dní před odletem) začínají brát hořčík B6. Při nákupu jízdenky požádejte o zohlednění vaší delikátní pozice a o místo s větším prostorem pro nohy. Vyberte si extrémní místo, abyste mohli chodit podél uličky, pokud vaše nohy stékají.

Za letu, pokud existují křečové žíly, kupujte kompresní ponožky. V salonu si vezměte polštář, který si položíte pod záda - spodní část zad nebude klesat a bolet.

Nezapomeňte využít antatologické kliniky pro leteckou společnost. Pokud letíte do zahraničí, kromě povinného zdravotního pojištění vám doporučujeme, abyste se také pojistili proti úrazu. “.

Mohou těhotné ženy létat v letadle? 8 pravidel pro dovolenou

Těhotenství a dovolená: informace o létání.

Inna Pribora Journalist, píše o tématech výchovy a vzdělávání

Jsou lety nebezpečné během těhotenství, ve kterém měsíci je lepší uspořádat výlet, pravidla pro „transport“ břicha a další užitečné odpovědi na znepokojivé otázky.

Těhotenství je zahaleno mnoha předsudky. Babička říká, že nemůžeš ostříhat, matko - že si nemůžeš koupit veno předem pro dítě; odmítáme tisíce nesmyslných pokynů a nadále vedeme náš obvyklý celý život, pokračujeme v práci, jdeme do kosmetických salonů a cestujeme. Jsou však všechny cesty vhodné pro těhotné ženy? Nejistější je letadlo. Existují předsudky babiččiny nebezpečí nebo existuje skutečně hrozba? Lékaři nedosáhli konsensu o letech: většina řekne, že jde o „nežádoucí riziko“ pro těhotné ženy.

Co může vyděsit těhotnou ženu během letu?

1. Diferenční tlak. Předčasné narození

Je známo, že těhotné ženy jsou extrémně citlivé na pokles tlaku, což je nevyhnutelný jev během letu, zejména patrný během vzletu a přistání. Nelze s absolutní jistotou říci, jak to žena nese. Existuje názor, že silný diferenciální tlak může způsobit předčasné narození. Vědecké důkazy však pro něj neexistují. Předčasný porod je samozřejmě častým jevem, který se může vyskytnout na Zemi. Ale právě ve vzduchu nebude žádná dětská resuscitace, tým lékařů a schopnost poskytovat kvalifikovanou pomoc.

Riziko předčasného porodu můžete zjistit ultrazvukem a změřit délku děložního čípku. Mnoho leteckých společností uvaluje omezení na let žen, u nichž je vysoce pravděpodobné, že v letadle zažijí radost z mateřství. Patří sem těhotné ženy v pozdějších stádiích, ženy s více těhotenstvími a ženy, které již mají v anamnéze předčasný porod.

2. Nedostatek kyslíku

Během letu v kabině se koncentrace kyslíku snižuje. Tato skutečnost je také spojena se spoustou nepokojů u těhotných žen, které v hlavě okamžitě vykreslují strašlivé obrázky kyslíkového hladovění v děloze. Jsou připraveni uklidnit švýcarského profesora R. Hucha. Prováděl výzkum, studoval účinek relativní hypoxie na tělo zdravých těhotných žen a nenašel důvod k obavám: nevyskytly se žádné odchylky ani ve složení plynu v krvi matky, ani v reakcích plodu. Moderní vědci tak obecně uznávají, že mírný pokles saturace kyslíkem v krvi nepředstavuje pro těhotné ženy nebezpečí. Je pravda, že byly brány v úvahu pouze zdravé těhotné ženy. Závažnější nedostatek kyslíku utrpí ženy trpící anémií. Těžká anémie - přímá kontraindikace k letu.

3. Stáza krve, žilní onemocnění a tromboembolické komplikace

Tvorba trombózy, tj. Krevní sraženina v žilách nohou, je možná nejzávažnějším nebezpečím, kterému se těhotné ženy vystavují a během dlouhých letů nehybně sedí. Lékaři pochmurně uvádějí, že riziko vzniku hluboké žilní trombózy u těhotných žen je 5krát vyšší než riziko vzniku u těhotných žen přibližně stejného věku..

Samotné těhotenství je rizikovým faktorem pro žilní tromboembolismus a dlouhodobé sezení v křesle ekonomické třídy situaci jednoznačně nezlepšuje. Proto je třeba dodržovat jednoduchá doporučení: používejte kompresní punčochy, častěji pijte vodu, vzdávejte kofeinované nápoje a chodte nejméně pomalu kolem kabiny po dobu nejméně 10 minut.

4. Možné vystavení záření

Kosmické záření není vůbec mýtem. Je pravda, že se zkoumá hlavně na takových ústavech, jako je NASA, v souvislosti s nebezpečím expozice astronautům.

Zatímco žijeme někde blízko hladiny moře, pod silnou vrstvou atmosféry (slouží jako přirozená překážka pro záření), dostáváme každoročně radiační dávku rovnající se dvěma rentgenovým paprskům. Je to považováno za bezpečné..

Avšak ve výšce, kde se moderní letadla vznášejí a necílí na dobytí vesmíru, je ochranná vrstva atmosféry mnohem nižší než na Zemi. Americká federální letecká správa vydala na začátku letošního roku dokument, který uznává, že piloti letadel jsou pro tento rok ozářeni stejným způsobem jako v zařízeních se zvýšeným rizikem záření.

Ale těhotné ženy, které nepracují jako piloti letadel, by neměly panikařit. Vědci se domnívají, že občasný chmel nemá na plod nepříznivý dopad. Například během transatlantického letu (který trvá nejméně 7 hodin) je osoba ozářena 2,5krát méně než rentgen hrudníku.

Pokud jde o expozici, která je vždy děsivá, než se dostat přes detektory kovů na letišti, pak byste neměli být vůbec nervózní. Zaměstnanci letiště tvrdí, že základem rámce je pouze slabé magnetické pole.

Těhotenství: kdy je nejlepší čas k letu

Nejvýhodnější doba letu je ve druhém trimestru, od 14 do 28 týdnů těhotenství. V prvním trimestru existuje riziko potratu, hlavní orgány dítěte se dosud nevytvořily a cestující budou pravděpodobně mučeni nepříjemnými symptomy toxikózy. Ve třetím trimestru je riziko předčasného porodu velké, navíc vzhledem k velikosti břicha může být těhotná žena na stísněném sedadle letadla jednoduše nepohodlná..

Názor vašeho gynekologa by se však měl stát hlavním průvodcem při rozhodování o dovolené ve vzdálených zemích, protože on je ten, kdo ví o všech komplikacích svého těhotenství a je si vědom možných problémů. Během návštěvy u svého lékaře byste měli vzít potvrzení o těhotenství, přibližném datu narození a lakonické zprávě „neexistují takové kontraindikace k letu“. Před tím může gynekolog požádat o další analýzu nebo jít na ultrazvukové vyšetření, aby konečně rozptýlil úzkost.

A na Královské vysoké škole porodníků a gynekologů Velké Británie jsou placenta previa, preeklampsie a těžká anémie považovány za absolutní kontraindikace letu. Relativní kontraindikace zahrnují riziko předčasného porodu a předčasného odloučení normálně umístěné placenty; mírná anémie, nízká placentace (od 20 týdnů těhotenství), přítomnost krvavého výtoku z genitálního traktu v jakémkoli stádiu těhotenství, invazivní výkony, vícenásobné těhotenství (po 24 týdnech) a nesprávná poloha plodu v druhé polovině třetího trimestru).

Letecké požadavky na těhotné ženy

Před cestováním je vhodné zjistit, jaká pravidla dodržuje letecká společnost podle vašeho výběru, pokud jde o těhotné ženy. Mají různé požadavky. Například na webových stránkách Aeroflotu jsou takové informace: „Těhotné ženy, jejichž narození se očekává během příštích čtyř týdnů, musí předložit k letu písemný souhlas lékaře. Lékařské vyšetření musí být vydáno nejdříve 7 dní před letem“.

A zpráva společnosti Transaero: „Let těhotných žen je povolen za předpokladu, že je proveden nejpozději čtyři týdny před datem očekávaného porodu a že nehrozí předčasné narození. Musí být poskytnuty informace o stavu těhotné ženy potvrzené lékařskou zprávou a výměnnou kartou letecké společnosti.

Let těhotných žen je možný za předpokladu, že je před letem podepsána záruka, která stanoví, že letecká společnost nenese žádnou odpovědnost za nepříznivé důsledky, které mohou na těhotnou ženu a plod vzniknout během letu a v důsledku letu. “.

AirFrance nevyžaduje vůbec žádné doklady: „Těhotné ženy mají povoleny lety Air France bez lékařského osvědčení. Přesto však stále doporučujeme, abyste se před cestováním poradili s lékařem.“.

V každém případě je lepší tyto informace vyjasnit těsně před letem, protože se stává, že letecké společnosti mění svá pravidla.

Pravidla úspěšného letu

 1. Je lepší koupit si lístek, samozřejmě, v business třídě: sedadla jsou celkově širší a pohodlnější. V ekonomické třídě můžete požádat o sedadlo v přední řadě, kde si můžete protáhnout nohy, aniž byste položili kolena na přední sedadlo. Kromě toho proudění vzduchu v letadle od nosu k ocasu - na předním sedadle bude snazší dýchat. Neměli byste si vybírat místo u okna, měli byste být schopni často vstávat a vystupovat do uličky.
 2. Oblečení pro let by mělo být pohodlné, volné střih a vyrobeno z prodyšného materiálu. V kabině můžete uchopit několik polštářů - pod krk a jinde, abyste zajistili maximální pohodlí.
 3. Aby nedošlo k dehydrataci, vypijte co nejvíce vody a zlikvidujte diuretika (káva, sycené nápoje).
 4. Bezpečnostní pás musí být připevněn; přeskočit by to mělo být pod žaludkem.
 5. Sundejte si boty před létáním. Nesedejte si se zkříženýma nohama, což ztěžuje krevní oběh v nohou. Čas od času má smysl namáhat lýtkové svaly a chodit po kabině.
 6. Chcete-li se osvěžit, přineste si sprej s mořskou vodou k mytí nosu a aerosolu s termální vodou.
 7. Vždy noste u sebe výměnnou kartu a poznámku uvádějící váš krevní typ a telefonní číslo blízké osoby (pokud létáte sami nebo jen s dětmi).

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Chmel během těhotenství

Studujeme rizika a plánujeme detaily letu předem

- Můžeme letět do Soči na týden? - ptá se mé pacientky, těhotné s dvojčaty.

Soči, Krym, Turecko, Thajsko, Černá Hora - města a země se mění. Touha ponořit těhotnou bříško do jemných vln teplého moře, jíst sladké ovoce, ležet na horkém slunci zůstává nezměněna. Je možné letět na dovolené během těhotenství?

Dovolená je svatá. A ve většině případů je nastávající matka nejen na dovolené, ale je také nezbytná. Ale je to dobrý nápad jet tam letadlem? Nebo je lepší zvolit pozemní způsob dopravy?

Během těhotenství byste se samozřejmě měli zdržet letecké dopravy, pokud možno, zejména v 1. a 3. trimestru. Nejrizikovějším obdobím je období od 9. do 50. dne od početí (zejména 3. a 4. týden), kdy jsou vytvořeny všechny hlavní orgány a systémy. V tak rané době je lepší neriskovat a vybrat si vlak, auto a ještě lépe - nedalekou chalupu nebo venkovské sanatorium.

Ale naše země je obrovská a oblíbené turistické destinace Rusů neumožňují ignorovat letecký provoz. Kromě toho je důležité, aby možnost cestování letadlem byla nejrychlejší. Proto těhotné ženy létaly, létaly a létají nejen v naší zemi, ale po celém světě.

Připravujeme se létat předem

Při plánování leteckého letu se u letecké společnosti ověřte, jak dlouho vezmou těhotné ženy na palubu a zda je vyžadován certifikát od porodníka-gynekologa, který umožňuje letecký pohyb. U různých leteckých společností se mohou vnitrostátní a mezinárodní lety pravidel výrazně lišit.

Rámy detektorů kovů a kabiny skenerů těla na letištích nepoškozují plod, ale žena může vždy požádat o ruční vyhledávání.

Při rezervaci vstupenek je lepší zvolit místo poblíž uličky za přepážkou uprostřed dopravního letadla. Výhodnější je samozřejmě salonek obchodní třídy, ale ne každý si to může dovolit. Je důležité mít možnost změnit polohu těla, protáhnout nohy, vstávat častěji a trochu chodit.

Rozjasní let může speciální polštář na záda a krk, měkké kostkované. Oděv by měl volit volný, nemačkavý a neomezující pohyb, lépe z přírodních tkanin.

Před letem je vhodné vyloučit produkty, které zvyšují tvorbu plynu ve střevě. Při sníženém tlaku v kabině se plynové bubliny ve střevě rozšiřují a mohou způsobit značné obavy 1.

Při nejmenší odchylce od zdraví těhotné ženy byste měli kontaktovat letušku.

Jak je to nebezpečné?

 1. Neexistuje žádný důkaz, že letecká doprava zvyšuje riziko předčasného porodu, k tomu však dochází často. Proto byste neměli létat od 36 týdnů těhotenství, ale je lepší se vyhnout letadlům od 28. týdne. Na palubě neexistují žádné podmínky pro resuscitaci novorozenců, na to je třeba pamatovat.
 2. Těhotné ženy jsou zvláště citlivé na pokles tlaku a snášejí turbulenci mnohem horší. Silná turbulence je téměř nepředvídatelná a může být nebezpečná kvůli pádům a zraněním. Těhotné cestující by vždy měli používat bezpečnostní pásy, které zapínají pás pod žaludky..
 3. „Syndrom ekonomické třídy“ - omezená pohyblivost po dobu 6 hodin - skutečně významně zvyšuje riziko trombózy. Čím kratší a pohodlnější let, tím bezpečnější je. Zvýšený režim pití, kompresní úplety, volné oblečení, pravidelné cvičení a chůze po kabině však minimalizují riziko.
 4. Rozsáhlý názor na nebezpečí vystavení záření ve vysokých nadmořských výškách byl předmětem četných studií, které tuto skutečnost nepotvrdily. Samotní vědci se domnívají, že záření v letadle je v rámci normálních limitů - rovná se stejné denní dávce záření na Zemi.

Mezinárodní komise pro radiační ochranu doporučuje, aby 1 milisievert (mSv) (100 rem) ročně pro běžné občany a ne více než 1 mSv během 40 týdnů těhotenství byla považována za maximální bezpečnou dávku záření 2. Během nejdelšího mezikontinentálního letu obdrží cestující radiační dávku nepřesahující 15% této úrovně. Pokud neletíte oceánem každý týden během těhotenství, je docela obtížné překročit maximální bezpečnou dávku..

  5. Snížení okysličení arteriální krve. Mírnou hypoxii však většina těhotných žen a dítěte obvykle snáší snadno..

Když je letecká doprava nežádoucí

Dlouhé lety jsou nežádoucí i pro zdravé těhotné ženy s nádherným těhotenstvím. Přestože jsou vážné problémy mimořádně vzácné, gynekologové porodníci zakazují lety za následujících podmínek:

 • ohrožení předčasného porodu;
 • anamnéza trombózy a tromboflebitidy;
 • anémie;
 • abnormalita placenty;
 • preeklampsie;
 • těžká toxikóza 1. poloviny těhotenství;
 • vícenásobné těhotenství;
 • těhotenství po IVF;
 • nesprávná poloha plodu po 30 týdnech těhotenství;
 • jiné nemoci nebo komplikace, pokud lékař považuje cestu za nepřijatelnou.

Bez ohledu na to, zda dopravce vyžaduje potvrzení o těhotenství a kontraindikacích pro let, měli byste o tomto problému projednat porodníka-gynekologa před objednáním vstupenek a bezprostředně před cestou.

První pomoc nahoře

Piloti a letušky absolvují výcvik první pomoci pro cestující. Pokud je na palubě lékař, velitel posádky se k němu jistě obrátí o pomoc. Pokud těhotná žena během letu krvácí, nebude snadné pomoci..

Letušky mohou cestujícího položit na podlahu zvednutím nohou. V této poloze bude mozková tkáň trpět méně hypoxií. Na žaludek jsou umístěny plastové sáčky s kostkami ledu nebo lahve se zmrzlou tekutinou. Extrémním měřítkem může být těsná tamponáda vagíny se sterilními gázovými ubrousky. Velitel lodi vyvine veškeré úsilí, aby provedl nouzové přistání, kde může být ženě poskytnuta kvalifikovaná pomoc..

Dobrou zprávou je, že ve většině případů je letecká doprava pro těhotnou ženu zcela bezpečná. Potvrzují to velké kohortní studie, které neprokázaly žádné zvýšení nepříznivých těhotenských výsledků u cestujících v letecké dopravě 3.4. Létající dívky!

1. Bia FJ. Lékařské úvahy o těhotné cestovatelce. Infect Dis Clin North Am 1992; 6: 371–88.
2. Barish RJ. Vyzařování za letu během těhotenství. Obstet Gynecol 2004; 103: 1326–30.
3. Chibber R, Al-Sibai MH, Qahtani N. Nepříznivý výsledek těhotenství po letecké dopravě: mýtus nebo starost? Aust N Z J Obstet Gynaecol 2006; 46: 24–8.
4. Freeman M, Ghidini A, Spong CY, Tchabo N, Bannon PZ, Pezzullo JC. Ovlivňuje letecká doprava výsledek těhotenství? Arch Gynecol Obstet 2004; 269: 274–7.

Mohou těhotné ženy létat letadlem? na samém začátku těhotenství

díky za odpověď!

To je moje první těhotenství, šel na konzultaci s jiným lékařem, ona po vyšetření, řekl, že můžete létat, ale řekl, aby zásoby na léky.
A řekla, že bude online na WhatsApp, kdyby něco napsala, řekla by, co má dělat.
Řekla, že pokud dojde ke krvácení, vyhoďte 5 ks. Diflucan tablety, sanitka sama o sobě. Ale obecně, podle změny klimatu, řekla, že není nic hrozného, ​​letadlo může létat, když letí až 5 hodin, řekla, aby neprošla rámem detektoru kovů.

předtím jste se před letem poradil s gynekologem ?

Letěl jsem po dobu 4 týdnů do Benátek - let Ekat-Moskva, Moskva-Benátky, vše za jeden den. Po 5 dnech - zpět, ve stejném režimu.

V období 12 týdnů - do Indie po dobu 10 dnů odletěla ihned s námořnictvem, poté, co oznámila výsledky prvního screeningu. Mimochodem, místní lékař, na mou otázku „Létat nebo nelétat?“, Řekl pouze dodržovat režim pití (pít více), zásobit se na pilulkách, jako jsou noshpa a papaverinové svíčky, dobře, během letu chodit častěji podél uličky. Udělal jsem to.

Nyní je s námi všechno v pořádku, Lyalka jde 32 týdnů, vyvíjí se normálně ve všech ohledech. Ano, je mi 34, toto je první těhotenství.
Zdá se mi, že v této situaci je nejdůležitější váš přístup a jak se cítíte ve všem.

Říkají: strach a nedělejte to, nebojte se nebojte se. Opravdu, můj názor. co přesně se od FLIGHT nic nestane. Koneckonců, pokud se něco stane v tak krátkém čase (ústupy, potraty atd. Bůh zakážete), pak je to kvůli genetickým poruchám, jinými slovy, tak by se to stalo bez ohledu na to, zda létali nebo nelétali. Další věc, pokud toxikóza pokrývá, není to příjemné, dobře nebo hrozba, pak se všechno obrátilo na sanitku. a v jiné zemi, kde? Nejedná se o případ pojištění. Znovu se obávat všeho také není možné a všude si nebudete klást brčka. Pokud se rozhodnete letět, stačí zjistit, kam půjdete, pro pohotovostní pomoc, gynekologické oddělení (adresy, telefonní čísla) a kolik to bude stát. Bude to pro vás klidnější

[Zpráva upravená uživatelem dne 07/20/2016 15:31]

Články O Neplodnosti