Hlavní Neplodnost

Je možné během těhotenství ošetřit zuby anestézií a jaká jsou rizika?

Těhotné ženy nejsou bezpečné proti zubnímu kazu a jiným zubním onemocněním. Při plánování mateřství je samozřejmě lepší dezinfikovat ústní dutinu, ale náhle se mohou vyskytnout zdravotní problémy. Co by měly ženy dělat v podobné situaci??

Mohou těhotné ženy léčit zuby anestézií??

Místní anestézie způsobuje mnohem méně škody než trpělivost v zubním křesle..

Pokud má těhotná žena problémy se zuby, nemůžete odložit návštěvu u zubaře - budoucí matky mají sníženou imunitu a zahájené kazy mohou snadno způsobit hnisavé komplikace..

Lékař řekne odděleně o tom, zda žena může provést tuto nebo tu manipulaci. Podmínky vyžadující urgentní zásah by měly být léčeny okamžitě..

Pokud jde o přípustnost použití anestezie, měla by být zachována rovnováha mezi intenzitou bolesti při léčbě a možným poškozením lékem. Lokální anestetika používaná ve stomatologii se téměř neabsorbují do krve, proto hlavním nebezpečím je alergická reakce.

Kdy je nutná anestézie?

Zubní ošetření během těhotenství se provádí pouze v naléhavých případech, z nichž každý vyžaduje anestézii.

Při jakékoli bolestivé manipulaci v ústní dutině je nutná anestézie. Protože neodkladné manipulace se během těhotenství provádějí jen zřídka, je analgezie téměř vždy nutná.

K výběru léku je třeba přistupovat obzvláště pečlivě - pokud pacientka již ošetřila zuby anestézií a pamatuje si, co znamená, že byla anestetizována, mělo by být toto léčivo znovu použito.

Dávku je třeba dodržovat velmi přísně, nemůžete ji překročit - to může vyvolat alergickou reakci..

Jak analgetika ovlivňuje těhotnou ženu??

Obecně je újma způsobená lokální anestézií během těhotenství snížena na možný projev alergií.

Ve stomatologii se používají moderní lokální anestetika, která se prakticky nevstřebávají do krve a nezpůsobují systémové komplikace.

Ty. pokud žena není alergická na konkrétní lék, pak na ni působí anestézie stejným způsobem jako před těhotenstvím - anestetizuje čelist a nezpůsobuje nežádoucí účinky.

Strach stojí za přecitlivělost. Těhotenství je doprovázeno hormonálními změnami, které mohou způsobit alergie v případech, kdy to nebylo dříve pozorováno..

Aby se předešlo nežádoucím reakcím, musí si pacient pamatovat, což znamená, že byla před anestézií a také během léčby informována, aby informovala lékaře o zhoršení zdraví..

Léky používané k anestézii těhotných žen

Ne všechny léky používané ve stomatologii mohou nastávajícím matkám povolit. V některých případech je vhodné odmítnout úlevu od bolesti - pokud postup sám o sobě není příliš bolestivý. Ale ne všechny ženy mohou snášet bolest, i menší, a bolest je pro plod více stresová než riziko alergie na anestezii..

V léčbě

Seznam schválených léků pro zubní ošetření:

 • Ultracaine;
 • Ubestezin;
 • Novokain (bez alergie).

Ultracaine je považován za nejoblíbenější nástroj ve stomatologii - je efektivní a bezpečný, ale jeho nevýhodou je cena. Výměna Ultracaine za Novocaine je možná, pokud to žena dobře snáší.

Je zakázáno používat ve svém složení drogy obsahující adrenalin - mohou dítě poškodit. Lidokain je také zakázán kvůli jeho účinku na srdeční aktivitu..

Při mazání

Při odstraňování zubu se používají stejné léky jako při jeho léčbě. Nejčastěji je nutné odstranit zuby z vyšší dávky, proto je vhodné nepoužívat injekci Novokainu a úplně jej nahradit Ultracainem. Jinak jsou doporučení podobná..

Kdy a jak zacházet se zuby

Zubní výkony, které nejsou terapeutické, je lepší odložit.

V ideálním případě byste se měli zabývat rehabilitací ústní dutiny před těhotenstvím, ale šťastná událost může nastat předtím, než má žena čas na dokončení léčby..

Zubaté zuby se mohou stát zdrojem infekce pro dítě, takže je třeba je léčit i nastávajících matek a prohlášení, že stojí za to čekat, až se porod špatně narodí.

A co skutečně lze odložit - neterapeutické postupy (bělení, fluoridace, profesionální čištění).

ObdobíPovolené manipulaceZakázaná manipulace
První trimestrNaléhavé zásahy při akutní bolesti, léčbě pulpitidy, poranění obličeje a čelistí, paradentózy, extrakce zubu. Ultrazvuková analgezie povolenaRentgen čelistí, protetika, výplně, ošetření zubního kazu v počátečních fázích, kosmetické a preventivní postupy
Druhý trimestrSanace dutiny ústní, ošetření zubního kazu všech fází, odstranění zubních usazenin, urgentní intervence. Anestezie - Ultacain, Ubestezin, Novocain s opatrností.Rentgen, protetika, rovnátka, kosmetické procedury
Třetí trimestrNouzové ošetření v pozdějších stádiích s akutní bolestí, hnisavými a nekrotickými procesy. Anestezie - UltracaineJakékoli naléhavé zásahy

Nejlepší čas pro zubní ošetření během těhotenství je druhý trimestr. To je v tuto chvíli, že musíte dokončit obnovu zubů, pokud žena neměla čas to udělat před početí. Rovněž do druhého trimestru nebo před porodem by měly být všechny vznikající problémy se zuby odloženy, pokud nevyžadují neodkladný zásah..

Nošení šle a jakékoli jiné provedení je nepraktické. Budoucí matky mají často gingivitidu (onemocnění dásní), jejich zuby jsou křehčí, takže je nemožné stanovit struktury správně a jejich přítomnost způsobí bolest a nepříjemnosti. Zubní protetika je odložena po porodu ze stejného důvodu..

Na jak dlouho, od kterého týdne je lepší léčit zuby

Pokud je to možné, je nejlepší neléčit zuby před 12 týdny těhotenství..

Zubní intervence, pokud nejsou naléhavé, je nežádoucí provádět před 12 týdny těhotenství. V této době jsou položeny všechny hlavní orgány a systémy dítěte, takže matka by se měla zdržet dalších stresových faktorů.

Pokud existuje nutnost urgentního zubního zákroku, který vyžaduje anestézii, a ještě více v radiografii (v případě traumatu), musí žena provést nezbytné postupy, pak o tom informovat svého gynekologa a složit předepsané testy - je třeba pochopit, zda manipulace nepoškozuje dítě.

Pokud je gestační věk tak brzy, že žena ještě neví, zda je těhotná, nebude možné zabránit poškození způsobenému zubním výkonem. V některých případech je to cesta k zubaři a nečekaná reakce na léčbu, která se ukáže jako faktor, díky kterému žena zjistí, že se stane matkou.

Jak dlouho

Pokuste se v případě potřeby dostat do zubaře před 36. týdnem těhotenství..

Zubní intervence po 36 týdnech jsou vysoce nežádoucí. V tomto okamžiku zvyšuje polopoložka, kterou žena zaujímá na židli, tlak na spodní část břicha. To může způsobit předčasný porod. Proto jsou v současné době zakázány všechny manipulace, které nesouvisejí s léčbou akutní bolesti.

Po 25 týdnech (začátkem třetího trimestru) se začne zvětšovat tón dělohy a jakýkoli účinek na matčino tělo, včetně zubního ošetření a souvisejícího stresu, může způsobit včasné oddělení placenty a fetální hypoxie. Aby se snížil stres, doporučuje se před porodem počkat s neodkladnými manipulacemi.

Při léčbě zubů u těhotných žen platí obecné pravidlo, které se vztahuje na všechna onemocnění nastávajících matek - přínos by měl převyšovat riziko. A pokud se dokážete obejít bez manipulace nebo odložit o několik měsíců, neměli byste riskovat své zdraví a pohodu budoucího dítěte. Akutní bolest, hnisavý zánět a trauma však musí být léčeny kdykoli a co nejdříve..

Recenze

Zanechte svůj názor na lékaře, kliniku nebo postup - pomůže ostatním čtenářům. Vaše zkušenosti s léčbou zubů během těhotenství pomohou dalším nastávajícím matkám včas navštívit lékaře.

Zubní ošetření během těhotenství

Potvrzení těhotenství je skvělá zpráva! Nyní musíte naplánovat své změny a přizpůsobit svůj život nové poloze. Zdravé jídlo, příjemné emoce, dobrý odpočinek. Jedním z nejdůležitějších aspektů by však měla být návštěva u zubaře.

I když jste nikdy předtím neměli problémy se zuby, je téměř zaručeno, že se nyní objeví. Proto je nutné zabránit možným problémům kontrolou stavu zubů u zubaře. Jinak může těhotenství zanechat nepříjemný otisk nejen na vás, ale také na vaše dítě.

Zuby a těhotenství

Během těhotenství nevyhnutelně dochází ke změně metabolismu vápníku. Maminovy ​​rezervy jdou do struktury kostní tkáně dítěte. Nedostatek tohoto mikroelementu v těle těhotné ženy je téměř běžným jevem. A pokud žena stále trpí toxikózou, pak obecně můžete zapomenout na normální hladinu vápníku: nejen je prakticky nemožné ji dostat s jídlem, tak často, že byla způsobena toxikózou). V tomto případě (nebo v jiných případech, kdy zásoby vápníku nestačí k tomu, aby jim bylo dáno dítě), začne tělo těhotné ženy hledat jinde. A zuby jako první trpí.

Druhým faktorem je slinná žláza. Její práce během těhotenství se mění, což vede ke změnám ve složení slin. Obvykle obsahuje látky, které chrání zubní sklovinu před zubním kazem. Během tohoto období však ochranné vlastnosti slin klesají. Imunita matky navíc významně oslabí a spolu s dalšími infekcemi ji může napadnout i kaz. Vědci tvrdí, že u 30% těhotných žen se skrytými ložiskami infekce je plod infikován, což znamená narození dětí s nízkou imunitou, narušení trávicího traktu a rozvoj dalších nemocí v nich. Kromě toho je prokázáno, že v tomto případě bude mít dítě také kaz.

Je možné ošetřovat zuby těhotných žen anestézií v různých časech

Kdy je nejlepší čas na léčbu?

Pokud je na začátku těhotenství třeba rutinní ošetření zubního kazu nebo jiných zubních onemocnění, mělo by být odloženo. V raných stadiích těhotenství se formování placenty teprve začíná a plod není plně chráněn před negativními účinky drog. V prvním trimestru se provádí pokládka všech orgánů a systémů. Dopad negativních faktorů vede ke změnám v genetickém materiálu buněk - mutací.

Ve druhém trimestru je riziko negativních účinků léku na plod nižší. Vytvořená placenta neumožňuje toxiny, léky z krve matky proniknout do těla vyvíjejícího se plodu. Léčba anestezie už nebude tak nebezpečná.

V pozdějších stádiích je vyčerpána děloha a placenta, takže plod se stává opět zranitelným vůči mnoha lékům. Tyto vlastnosti je třeba vzít v úvahu při předepisování jakýchkoli léků, včetně těch, které jsou určeny pro anestezii ve stomatologii. Některá léčiva v trimestru III mohou více poškodit než v prvních týdnech těhotenství.

Indikace pro kontaktování zubaře

Během těhotenství vstupuje vápník, železo, živiny a vitamíny nezbytné pro růst a vývoj do fetálního těla z mateřské krve. Výsledkem je, že ve druhém trimestru dochází v těle těhotné ženy k nedostatku minerálů, což ovlivňuje stav zubů a kostní tkáně.

Během tohoto období se často vyvinou nemoci, které vyžadují ošetření zubním lékařem:

 • kaz;
 • parodontitida;
 • parodontitida;
 • zánět dásní;
 • pulpitida;
 • periodontální onemocnění;
 • odontogenní periostitida;
 • stomatitida.

Nedostatek léčby u zubaře téměř vždy vede k rozvoji komplikací. Často je zapotřebí extrakce zubu. Pokud se v měkkých tkáních vyskytne infekce, vytvoří se omezená dutina vyplněná hnisem. V případě komplikací může být vyžadován chirurgický zákrok. To několikrát zvyšuje pravděpodobnost negativního účinku na plod v důsledku místního užívání léků.

Zubní ošetření anestetickou injekcí pro úlevu od bolesti se provádí v jakémkoli stádiu těhotenství podle přísných indikací, které zahrnují intenzivní bolest. Na pozadí silné bolesti v těle ženy se produkuje velké množství adrenalinu, což má také negativní vliv na plod.

Jaké postupy se nedoporučují

Některé stomatologické výkony jsou během těhotenství absolutně kontraindikovány:

 • bělení zubů - postup se provádí pomocí speciálních roztoků, které pronikají krví těhotné ženy zubní sklovinou. Během bělení dochází také ke ztenčení tvrdé skořápky, což vyvolává vývoj zubního kazu. Při současném nedostatku solí vápníku a fosforu se patologie vyvíjí rychleji;
 • protetika s implantací - invazivní postupy vyžadují anestézii, která v konečném důsledku působí negativně na plod;
 • manipulace vyžadující anestézii ženy - všechny prostředky pro anestezii inhibují činnost respiračního centra plodu a mají také negativní účinek na jeho srdce a krevní cévy;
 • Rentgenové studie - provedení rentgenového obrazu představuje bezprostřední nebezpečí pro organismus vyvíjejícího se plodu, protože není vyloučeno vystavení ionizujícímu záření.

Lékař nepředepisuje manipulaci v případech, kdy není nutná anestézie. Pokud je třeba provést rentgenové vyšetření podle přísných indikací, provede se maximální ochrana fetálního organismu pomocí speciálních olověných rohoží..

Jak anestetika ovlivňují těhotnou ženu a plod?

Mechanismus působení moderních prostředků pro lokální anestézii má narušit tvorbu a vedení impulsu v nervových zakončeních a vláknech. Kromě bolesti jsou dočasně sníženy všechny typy citlivosti. Člověk přestává cítit dotek, teplotu.

Terapeutický účinek je realizován lokální injekcí anestetického roztoku do měkkých tkání, pronikáním do struktur nervového systému. V případě, že velké množství sloučeniny vstupuje do krevního řečiště, anestetikum ovlivňuje funkční stav srdce a krevních cév. Projevuje se to změnou frekvence a rytmu srdečních kontrakcí a také zvýšením nebo snížením krevního tlaku..

Anestetika při požití vyvíjejícím se plodem může mít negativní účinek:

 • porušení procesů formování a zrání různých orgánů;
 • vznik malformací, z nichž nejzávažnější jsou změny v srdci a strukturách nervového systému;
 • narušení funkčního stavu srdce a struktur nervového systému plodu.

Po narození dítěte mohou účinky anestetik během vývoje plodu vést k zpomalení růstu a vývoje..

Jaké anestetika lze použít

Na moderním farmaceutickém trhu existuje několik léků, které mají minimální negativní dopad na tělo vyvíjejícího se plodu. Nejčastěji používané primakain a ultrakain.

Přestože léky s takovými účinnými látkami mají minimální negativní účinek, je jejich použití povoleno pouze z přísných lékařských důvodů. Nejprve zubař jmenuje konzultaci s gynekologem, který vyhodnotí poměr přínosů pro matku s potenciálním rizikem pro tělo vyvíjejícího se plodu..

Jak se vyhnout léčbě u zubaře

Během těhotenství se mění průběh všech fyziologických procesů v těle ženy. Potřeba minerálů, vitamínů, nutričních látek roste. Na pozadí nedostatku vápníku se zubní kaz často vyvíjí, což je indikací pro následné ošetření zubním lékařem a použití lokální anestézie..

V oblasti prevence je třeba dodržovat několik jednoduchých doporučení:

 • dodržování stravy s dostatečným obsahem solí vápníku, fosforu, vitamínů;
 • ústní hygiena, kartáčování nejméně 2krát denně;
 • preventivní návštěvy u zubaře alespoň dvakrát ročně.

Kvůli včasné detekci je kaz v počátečních stádiích léčen bez použití lokální anestézie. Provádění doporučení umožní zabránit lékařským manipulacím vyžadujícím zavedení anestetika.

Navzdory vzniku dostatečně bezpečných anestetik se doporučuje minimalizovat používání jakýchkoli léků během těhotenství. Před návštěvou zubaře je vhodné poradit se s gynekologem o možnosti užívání konkrétních léků.

Mohou těhotné ženy léčit zuby anestézií?

Každá dívka zažívá zvláštní radost a očekává počátek těhotenství. Zároveň však nesmí zapomenout, že v této výjimečné situaci by měla věnovat zvláštní pozornost svému zdraví. A nejde jen o to, že to může ovlivnit doručení.

Jakékoli i nevýznamné onemocnění může následně ovlivnit zdraví dítěte. Proto je během těhotenství tak důležité, aby každá nastávající matka podstoupila úplné vyšetření těla.

Jaké je nebezpečí zubního kazu během těhotenství

Neignorujte jednoho specialistu, včetně zubaře. To platí zejména pro dívky, které dříve neměly problémy se zuby, protože během těhotenství, jako nikdy předtím, se zvyšuje riziko vzniku zubních onemocnění.

Očekávající matka, která očekává nástup porodu, si musí pamatovat, že v tomto okamžiku dochází k významným změnám v těle. Hormonální pozadí je narušeno, tělo musí utratit více energie, zvyšuje se potřeba stopových prvků, změny ve složení a kyselost slin.

Všechny tyto změny ovlivňují všechny systémy těla, včetně zubů. V tomto ohledu odborníci doporučují věnovat zvláštní pozornost těhotným ženám, protože ve své pozici může zubní kaz poškodit nejen nastávající matku, ale i nenarozené dítě..

Na pozadí progresivních pečlivých procesů v dutině ústní se vytvářejí příznivé podmínky pro vývoj různých nemocí nastávající matky a jejího dítěte. Dlouhodobá praxe naznačuje, že zubní kaz může nepříznivě ovlivnit zdraví plodu.

Pokud se o ústní dutinu staráte špatně, pak se v ní začnou hromadit bakterie a v určitém okamžiku mohou pronikat gastrointestinálním traktem. A to může vážně oslabit imunitní systém těla a postupem času se začnou vyvíjet kardiovaskulární onemocnění, choroby trávicího systému..

Při absenci terapeutických opatření může dojít k intoxikaci všech orgánů. Z toho vyplývá, že je nutné, aby se každá nastávající matka začala zabývat stomatologickým ošetření v době prvního výskytu příznaků, které naznačují problémy s nimi.

Hlavním důvodem rozvoje zubního kazu v ústní dutině je aktivita speciálních bakterií. Mezi nimi jsou ty, které jsou způsobeny přítomností těla, které může začít produkovat zvýšené množství cytokinů. A když ženská hladina v krvi dosáhne kritické úrovně v ženské krvi, může to vést k rozšíření krčku a způsobit pokles dělohy..

V této fázi je důležité zahájit zubní ošetření co nejdříve. Jinak se můžete setkat s různými vážnými chorobami, jako je parodontitida nebo pulpitida..

Včasná léčba zubního kazu během těhotenství je také důležitá, protože může způsobit vážné nepohodlí ženě v důsledku akutní bolesti. To může vážně ovlivnit její duševní stav a způsobit poškození plodu..

Jaká zubní onemocnění lze léčit během těhotenství?

Před zahájením stomatologického ošetření musí lékař odpovědět na otázku, zda je bezpečné provádět takové činnosti. Zkušený odborník ví, že u některých nemocí je lepší léčbu nezabývat.

 • Zubní kaz. Jedna z nejčastějších infekčních chorob, která je doprovázena poškozením tvrdých tkání zubu. Mnoho odborníků souhlasí s tím, že během těhotenství mohou ženy přijímat terapeutická opatření k boji proti zubnímu kazu a dokonce k vyplňování výplní. Můžete tak zabránit výskytu těžkých zánětlivých procesů v těle budoucí matky a dítěte.
 • Parodontitida Hlavním příznakem tohoto onemocnění je tvorba gingiválních kapes. Léčbu paradentózy u těhotných žen můžete zahájit při prvních projevech bez ohledu na délku těhotenství.
 • Pulpitida. Stav, při kterém se v buničině vyskytují zánětlivé procesy - zubní nerv. Pro ženu je to nebezpečné kvůli silné bolesti. Hlavním cílem předepsaných opatření v průběhu těhotenství je eliminace bolesti způsobené zánětem nervu.
 • Parodontální onemocnění a parodontitida. Jsou to akutní zánětlivé procesy, které se vyskytují v tkáni, která drží zub. Je velmi důležité zahájit léčbu periodontálního onemocnění v počátečním stádiu, jinak může způsobit intoxikaci celého organismu.
 • Zánět dásní. Zánětlivý proces, při kterém dochází k poškození sliznic dásní.
 • Stomatitida. Stomatologické onemocnění, během kterého se vyskytuje zánět sliznic ústní dutiny.

Pokud zjistíte některou z výše uvedených stomatologických chorob, můžete okamžitě začít s jejich léčbou u těhotných žen. Zároveň však existuje řada problémů, jejichž řešení musí být odloženo před narozením dítěte. V tomto případě mluvíme o následujících postupech:

 • korekce kousnutí pomocí hardwarové metody;
 • odstranění zubního kamene;
 • bělení zubů;
 • operace k odstranění a léčbě zubů moudrosti;
 • Při implantaci zubů je během těhotenství nepřijatelné provádět implantaci zubů před porodem.

Kdy mohu během těhotenství léčit zuby?

Podle zubařů není zubní ošetření prokázáno pouze během těhotenství, ve většině případů je to nezbytné, protože to sníží riziko vážných patologií v těle nastávající matky a jejího dítěte.

Proto musíte být pozorní na všechny zánětlivé procesy - krvácení dásní, citlivost zubů a akutní bolest. Když jsou poprvé objeveny, musíte se obrátit na zubaře.

Zahájením zubního ošetření během těhotenství v raném stádiu tím zvýšíte šanci na úspěšné vyléčení nemoci. V závislosti na gestačním věku však mohou být opatření předepsaná odborníkem určitým způsobem upravena..

První trimestr

Tato fáze těhotenství trvá od 1 do 13 týdnů života plodu. V tuto chvíli musíte věnovat zvláštní pozornost ženskému tělu, protože v této fázi je největší pravděpodobnost vzniku komplikací.

Důvodem je významná restrukturalizace těla, ke které dochází po 5-6 týdnech. Na pozadí hormonální nerovnováhy jsou často pozorovány příznaky toxikózy, vyskytují se emoční poruchy.

A také v této fázi začíná tvorba embryí, protože jakýkoli sebemenší šok může vyvolat rozvoj vážných komplikací. V prvních měsících těhotenství je plod zvláště citlivý na toxiny a mechanický stres..

Vzhledem k tomu je nutné minimalizovat chirurgický zákrok, jinak se zvyšuje riziko neplánovaného potratu. Nedoporučuje se provádět zubní ošetření v tomto stádiu těhotenství, a pokud takové rozhodnutí učiní lékař, musí být k tomu dobré důvody - akutní zánět buničiny nebo parodontitida.

Druhý trimestr

Tato fáze těhotenství trvá od 14 do 27 týdnů vývoje plodu. Nejsou žádné zvláštní otřesy jak pro tělo matky, tak pro plod. Tato fáze je proto ideální pro zubní ošetření..

Ve druhém trimestru je proces vývoje placenty ukončen, dítě již plně formovalo všechny vnitřní orgány, současně se plod stává odolnějším vůči bakteriím a toxinům.

Při léčbě zubů v tomto stadiu těhotenství je povoleno použití anestezie. Při výběru léků pro zubní ošetření by však měl lékař věnovat pozornost jejich toxickým vlastnostem. A také tato fáze těhotenství je vhodná pro extrakci zubů pomocí anestézie.

Třetí trimestr

Toto období těhotenství trvá od 28 do 40 týdnů života plodu. U dítěte stále existuje vývoj mozkové kůry a smyslových orgánů. Asi za 38–40 týdnů se začnou tvořit dýchací orgány. V této fázi těhotenství však dochází k vážným změnám v psycho-emocionálním a fyzickém stavu žen.

Nastávající matky se často stěžují na náhlý nárůst tlaku, bolesti hlavy a rychlý srdeční rytmus. Zvláštní pozornost je třeba věnovat použití anestezie a pozornému stresu, protože to může vést k předčasnému porodu..

Vzhledem k výše uvedeným rizikům může lékař rozhodnout o stomatologickém ošetření ve třetím semestru, pouze pokud neexistují jiné možnosti.

Mohou těhotné ženy léčit zuby anestézií

Podstatou anestézie je zmírnění bolesti pomocí speciálních léků. K léčbě zubů se obvykle používá injekce adrenalinu. Nejprve stojí za to zjistit, jak léky proti bolesti fungují. Aplikuje se anestetikum, které zmírňuje bolest dásní..

Lék začíná působit přibližně 2-3 minuty po průniku do těla a bolest okamžitě zmizí, což umožňuje lékaři provádět nezbytné manipulace pro zubní ošetření. Obvykle v časných stádiích kazu není bolest tak akutní, a proto není nutná anestézie. Existuje však celá řada nemocí, kdy nelze upustit od anestetik..

K léčbě zubů u těhotných žen je povoleno používat anestetikum. Tím lze zabránit stresu, který může negativně ovlivnit pohodu matky a dítěte.

K výběru léků na bolest je však třeba přistupovat velmi opatrně, protože existují léky, které je během těhotenství nepřijatelné.

Použití anestezie během těhotenství

Během těhotenství je anestezie povolena pro zubní ošetření. Ale tady jsou některé nuance - lékař si musí vybrat lék proti bolesti velmi pečlivě, s ohledem na konkrétní stav ženy.

Můžete zvýraznit řadu léků, které jsou během těhotenství zakázány:

 1. Léky obsahující adrenalin. Při požití způsobuje tato složka vazokonstrikci, která je plná zvýšeného tlaku. Během těhotenství vytváří vysoký krevní tlak velké nebezpečí pro zdraví nastávajících matek. Vzhledem k tomu je nepřijatelné používat léky proti bolesti na ošetření zubů během těhotenství, ve kterých adrenalin působí jako hlavní účinná látka.
 2. Lidokain. U tohoto léku musíte být také velmi opatrní kvůli přítomnosti vedlejších účinků. V případě jeho použití se mohou objevit nepříjemné příznaky, které mohou mít negativní dopad na proces porodu dítěte.
 3. Stopangin. Tento lék se nedoporučuje používat v těhotenství pro zubní ošetření kvůli přítomnosti látky methylsalicylát v jeho složení, protože může způsobit poruchy vývoje plodu..
 4. Mepivakain. Tento léčivý přípravek je během těhotenství zakázán pro zubní ošetření, protože může volně procházet transplacentární bariérou a způsobit zpomalení srdečních kontrakcí u dítěte..

Vzhledem k výše uvedeným rizikům lékaři nejčastěji užívají léky, které neobsahují adrenalin pro zubní ošetření během těhotenství. Obvykle je léčba prováděna léky obsahujícími ultracain a primacain. První složka není schopna překonat placentu, což vylučuje jakékoli negativní účinky na plod.

Přípravky obsahující ultracain jsou považovány za relativně bezpečné a lze je předepsat těhotným ženám i během kojení, protože nemohou proniknout do mateřského mléka.

Primakain nepředstavuje velké nebezpečí pro zdraví ani ve světle skutečnosti, že je schopen projít placentou v malém množství. Jeho negativní dopad je však minimální, protože se rychle rozpadá..

Během těhotenství by měla nastávající matka věnovat zvláštní pozornost svému zdraví. To je důležité nejen pro udržení dobrého zdraví, ale také pro zabránění komplikacím u dítěte. Proto musí být jakékoli onemocnění, které se vyskytne během těhotenství, okamžitě léčeno..

To platí také pro problémy se zuby. Zde je však nutná pomoc odborníka, protože pouze on může říci, zda je možné léčit určité onemocnění během těhotenství. A také musíte vzít v úvahu, že pro minimalizaci poškození během zubního ošetření během těhotenství musíte zvolit ten pravý okamžik.

To může udělat pouze specialista, který s ohledem na stav ženy při porodu může vybrat nejrychlejší léky a říci, zda jsou bezpečné pro těhotnou ženu.

Mohou těhotné ženy léčit zuby v anestezii a dalších 5 otázkách

Těhotné u zubaře: jaké postupy jsou nutné v každém trimestru?

Existuje mnoho mylných představ o léčbě zubů u těhotných žen. Odmítáme mýty a dáváme jednoznačné odpovědi na otázky: stojí za to vydržet bolest, jak nebezpečný je rentgen a je možné léčit zuby v anestézii? U všech postupů jsme dělali poznámky - od „zakázaných“ po „nezbytné“.

Zubař navštěvuje každý trimestr těhotenství

Nezbytné. Imunita během těhotenství je snížena. A to není překvapující: žena v sobě nese nový, odlišný organismus. Co se mění z pohledu zubního lékaře? Zaprvé se zvyšuje riziko destrukce kostní tkáně. Za druhé, existují změny ve fungování žláz, které produkují sliny. Snižuje se rychlost produkce slin, zvyšuje se jeho viskozita, pH se posune na stranu kyseliny.

Během těhotenství je zpravidla nedostatek vápníku a hořčíku - to snižuje mineralizační schopnost slin. Přestává plnit velmi důležitou funkci: umývat zuby, odstraňovat zbytky jídla, zásobovat zubní sklovinu minerálními látkami. Riziko onemocnění dásní a zubního kazu se zvyšuje. Proto by těhotná žena měla být zodpovědná za čištění zubů a pravidelně navštěvovat zubaře za účelem profesionálního čištění zubů, jakož i za prevenci a léčbu v nejranějších fázích.

Extrémně nežádoucí. Vyhněte se jakémukoli zubnímu zákroku (s výjimkou hygieny práce) v prvním a třetím trimestru: v prvním - všechny orgány a systémy dítěte jsou položeny, ve třetím - zvyšuje se dráždivost dělohy, takže jakékoli dráždivé látky mohou znamenat riziko potratu nebo předčasného porodu.

Umět. Druhý trimestr (to je přibližně 14-20 týdnů), když se všechny systémy dítěte vyvíjejí hladce, je nejbezpečnější pro zubní ošetření.

Zubní ošetření v celkové anestezii

Umět. Pokud je léčba nastávající matky stále nezbytná, upřednostňují se moderní lokální anestetika. Jsou hypoalergenní a tělo je dobře snáší. Takové léky proti bolesti nepronikají placentární bariérou a nepoškozují dítě.

Zakázáno. Vysoká adrenalinová anestezie. Takové léky byly již dříve používány na klinikách, mohly vyvolat svalové křeče. Přesně to se obávají porodnice-gynekologové a těhotné ženy a zcela odmítají úlevu od bolesti..

Na většině moderních klinik se takové přípravky nepoužívaly dlouhou dobu, ale kvůli ochraně sebe je lepší to udělat: v době schůzky s lékařem vysvětlete, že jste těhotná a že byste neměli používat anestezii s vysokým adrenalinem. Na schůzce zubaře se znovu ujistěte, že anestezie je bezpečná..

Extrémně nežádoucí. Chirurgické zákroky u těhotných žen jsou prováděny pouze pro naléhavé indikace. Co je toto svědectví? Poranění zubů a hnisavé zánětlivé procesy v ústní dutině. Všechny ostatní operace lze považovat za plánované a odložené do období po porodu..

Pokud byste během těhotenství snášeli bolest zubů?

V žádném případě! Mnoho žen stále odmítá úlevu od bolesti a trpí bolestí. "Tak neškodné pro dítě," říkají. A je dobré, pokud stále chodíte do ordinace lékaře - mnozí prostě trpí doma, používají nejnepříznivější domácí prostředky, ale ne zubaři! Internet je plný zpráv od takových žen, které se považují za téměř hrdinky, protože utrpěly těžkou bolest a nechtěly poškodit své nenarozené dítě..

Ve skutečnosti se ale jen zhoršuje: bolest, zejména těžká a prodloužená, narušuje funkce vnitřních orgánů a metabolismus. A dokonce to není vše! Bolest má další aspekt - psychologický. Žena se může bát bolesti, starat se o ni, ztratit náladu a spáchat vyrážky. To vše není vůbec užitečné pro těhotnou ženu a dítě. Znesnadňující bolest se vlastně dostane mimo kontrolu centrálního nervového systému a může způsobit vážné poškození těla..

Mimochodem, proč je bolest zubů tak silná? Faktem je, že receptory bolesti jsou umístěny téměř ve všech tělesných tkáních (s výjimkou nervové tkáně mozku a míchy). A největší hustota konců nervových vláken, které způsobují bolest, se nachází právě na hranici dentinu a zubní skloviny.

X-ray během těhotenství

Pouze pro přísné údaje! Citujeme hygienická pravidla a normy (SanPiN): „Těhotné ženy jsou předepsány k rentgenovému vyšetření pouze podle klinických indikací. Výzkum by měl být prováděn v druhé polovině těhotenství, kdykoli je to možné. “ To znamená, že zubař pošle rentgen, pouze pokud existuje vážné ohrožení zdraví pacienta. Studie s použitím tomografu a visiografu se rovněž nedoporučují - radiační expozice je stále přítomna, i když je nižší než u konvenčního rentgenového záření.

Umět. Existuje alternativa? Nyní je na některých klinikách používán DIAGNOcam pro výzkum - moderní zařízení, které vám umožňuje fotografovat korunu (viditelnou) část zubu bez rentgenového záření. To nenahradí rentgen o 100%, ale v mnoha případech to pomůže vyléčit těhotnou pacientku. Například u DIAGNOcam lze rozpoznat časný kaz a provést minimálně invazivní ošetření..

Prevence onemocnění ústní dutiny před a během těhotenství

Nezbytné. I ve fázi plánování těhotenství musíte navštívit zubaře. Lékař provede kompletní rehabilitaci ústní dutiny: vyšetření, prevence a léčba. Během těhotenství lékař předepíše profesionální kartáčování - v každém trimestru nebo pouze dvakrát (v závislosti na stavu ústní dutiny).

Domácí péče je také důležitá. Zahrnuje výběr správné zubní pasty s minimálním obsahem laurylsulfátu (nebo bez ní), pasta by také neměla mít mátové oleje.

Je užitečné použít remineralizační gely (prodávané v lékárnách). Pomáhají snižovat citlivost zubů, které se mohou objevit během těhotenství, posílí tvrdé tkáně zubu a stabilizují zubní kaz. Konzultace o domácí profylaxi lze získat na recepci hygienika.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Článek vytvořený sítí zubních klinik pro děti a dospělé

Jak zacházet se zuby během těhotenství?

Navzdory pravidelným návštěvám lékařů jsou budoucí matky velmi selektivní, pokud jde o jejich recepty, snaží se nahradit tradiční léky lidovými léky a pokud možno odložit seriózní léčbu až po narození dítěte. Některé zdravotní problémy však nemohou tak dlouho čekat a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Například bolest zubů.

Alexander Gazarov
Zubař, gnatolog, Moskva

bolesti zubů během těhotenství, zubní anestézie během těhotenství, extrakce zubů během těhotenství, rentgen rentgenů během těhotenství, anestézie během těhotenství, zubní kaz během těhotenství

Možná je těžké najít osobu, která nevěděla z první ruky, co to je bolest zubů. A ti, kdo se s tím setkali, to vědí: někdy je těžké čekat ráno, než se rychle ocitnou v zubařském křesle. Co mohu říci o ponechání myšlenky léčby na několik měsíců - bolesti zubů během těhotenství nečekají a netolerují, ale nutí přijmout nejnaléhavější opatření.

Začneme tím, že si všimneme ideální možnosti, když se vám bolesti zubů nikdy neobtěžují. Je to velmi reálné a snadné. Vše, co je potřeba, je jít za dobrým lékařem, vyléčit vše, co vás může někdy narušit, a pak dvakrát ročně jít na recepci jako profylaxe profesionální hygieny. S tímto vývojem událostí nepřijdou ani ty nejmenší kazy z očí pozorného lékaře. Samozřejmě je nejlepší léčit zuby před těhotenstvím, aniž byste čekali na pronikání nesnesitelné bolesti..

A i když těhotenství bylo příjemným překvapením, měli byste jít u zubaře plánovaným způsobem, ale ne v raných stádiích, ale ve druhém trimestru. Tento čas je považován za ideální pro správné zubní ošetření během těhotenství..

Co dělat, když se během těhotenství objeví bolest zubů?

Pokud máte bolesti v průběhu těhotenství, bylo by dobré znát kontakty důvěryhodného lékaře. Je to velmi důležité. Pokud ještě nemáte takovou osobu na paměti - předem se ujistěte, že máte někoho, koho zavoláte v případě akutních bolestí zubů během těhotenství. Těhotná žena je předmětem zvýšené pozornosti lékaře a co skrýt není vůbec jednoduchá pacientka. Vaším hlavním úkolem jako pacienta je neztrácet hlavu v době těžkých bolestí zubů a stále se snažit najít důvěryhodného lékaře prostřednictvím přátel a známých, s nimiž lze konzultovat, a neběhat přímo do nejbližší zubní ordinace. Je to opravdu velmi důležité..

Zuby během těhotenství: co může bolet?

Moderní zdravotnické prostředky a přípravky jsou celkem neutrální, díky čemuž lze během těhotenství provádět plnohodnotné stomatologické ošetření. Opakujeme znovu: ideální čas pro plánovanou návštěvu je druhý trimestr, pouze proto, že je nejstabilnější a předvídatelnější. Toto pravidlo se však nevztahuje na akutní bolesti zubů během těhotenství a léčba může být provedena v případě potřeby. Zde funguje neotřesitelné lékařské pravidlo: léčba je oprávněná, pokud je výhodnější než údajné poškození. Během těhotenství máte bolesti zubů. První myšlenka je pravděpodobně kaz. Jen si uvědomte, že malý, sotva znatelný, nový zubní kaz nedává bolestivé pocity. Skutečnost, že jsi nemocný, pravděpodobně s tebou dlouho. Možná je to pulpitida nebo parodontitida. V každém případě se jedná o druh trvalého zánětu a zdroj infekce v těle těhotné ženy. Což je lepší: údajné poškození způsobené léčbou nebo zaměřením hnilob a neustálý růst bakterií v ústech? Pro každého lékaře je odpověď zřejmá. Proto otázka, zda zacházet se zuby během těhotenství, nestojí za to. Rozhodně - zacházet!

Jakýkoli zánětlivý proces v těle, včetně procesu v ústní dutině, vyvolává zvýšení hladiny bílých krvinek v krvi. To jistě potvrdí obecný krevní test, který musí být pravidelně prováděn všem nastávajícím matkám. Tady nemluvíme jen o akutních zánětech, které nás zneklidňují, obtěžují a nutí na nás zapomenout, zde mluvíme o chronických procesech, které lze diagnostikovat pouze rentgenem. Bez něj může lékař provést pouze předběžnou diagnózu. To vše také zní ve prospěch návštěvy zubaře před těhotenstvím. Ale pokud to nevyšlo, ujistěte se, že jste během těhotenství navštívili specialistku, abyste se dostali před bolest a naplánovali si možnou léčbu před porodem. V případě potřeby však lze většinu stomatologických výkonů provádět po celých devět měsíců..

Zubní anestézie během těhotenství

Začněme zubní anestézií během těhotenství. Bez ní se neobejdete často. Základem každé léčby je dobrá anestézie. Pokud je pacient v bolesti, je nepravděpodobné, že by lékař uspěl ve všech manipulacích kvalitním způsobem. Pro úspěšnou léčbu potřebuje lékař klidného a uvolněného pacienta s otevřenými ústy. A to je možné pouze při nepřítomnosti bolesti. Pouze velmi vzácné případy alergií mohou způsobit, že lékař odmítne injekci anestetikem. Dále odpovíme na hlavní otázku: Je možné použít anestezii během těhotenství? V arzenálu zubařů tedy existují moderní léky proti bolesti, které nejsou kontraindikovány pro těhotné ženy. Tyto léky jsou netoxické a rychle se vylučují z těla. A co je nejdůležitější - neprochází hemoplacentární bariérou, a proto jsou pro dítě bezpečné. Před jmenováním musíte informovat zubaře o vlastnostech vaší situace, o možné alergii nebo reakci na anestezii. Pokud lékař během těhotenství řeší normální zubní kaz, bude léčba jednoduchá a rychlá. Všechny manipulace (zpracování zubů, sušení, instalace a plnění výplně) a přípravky se používají a provádějí lokálně a neohrožují zdraví matky a plodu.

Těhotenství: Pulpitida nebo parodontitida?

Je to úplně jiná záležitost, když je většina zubních tkání postižena kazem, bolest je nesnesitelná, a na jmenování lékaře říká: „Máte pulpitidu.“ Mnozí z vás jistě narazili na tento ostrý, pulzující zub. Nejen, že se to stane neočekávaně, je jen zřídka možné utopit jej pomocí léků proti bolesti. Zub bolí ve dne i v noci a nic nepomáhá... Pokud jste během těhotenství zbaveni spánku tak silnou bolestí zubů, otázka zubního kazu přestane stát, s největší pravděpodobností čelíte dalšímu problému. Tyto příznaky jsou spojeny nemocí „pulpitida“ - zánět neurovaskulárního svazku v zubu. Pulpitida může být také charakterizována bolestí při kousání zubu. Bolí, tupá nebo tahá, takže stravování je prostě nemožné. Důležité je, že pulpitida vždy začíná drobným kazem. Nejčastěji již byl špatný zub léčen a zdá se vám, že není co ublížit.

V případě pulpitidy, kdy dojde k zánětu neurovaskulárního svazku v zubu, a paradentózy, kdy zánět přechází z kořenového kanálu do okolní kosti, je hlavním opatřením při odstraňování tohoto onemocnění léčba kořenového kanálu. Doktor odhalí všechny kořenové kanály v zubu, rozšíří je, dezinfikuje a hermeticky uzavře vrcholy kořene. Moderní léčba pulpitidy a parodontitidy se provádí při jedné nebo dvou návštěvách u lékaře. Povinná léčba kořenového kanálu se provádí pod vlivem anestézie. Všimněte si, že kvalitní ošetření kořenových kanálků není jednoduše možné bez rentgenového vyšetření. Během léčby - před, během zákroku a po něm, lékař spravidla pořizuje alespoň tři snímky. To je nezbytné k zajištění toho, aby všechny kanály byly nalezeny, „prošly“ po celé délce a uvnitř zdroje nebyl zdroj bakteriální reprodukce. Na konci manipulace s těhotnou ženou lékař vloží do zubní dutiny přípravek obsahující vápník, dočasně vyplní a vyzve vás k jeho přijetí po porodu. Zde je důležité pochopit: pokud se léčba pulpitidy nebo paradentózy zastavila v mezistupni - nezdržujte návštěvu lékaře po porodu. Dočasné plnění není spolehlivé. Měl by být nahrazen konstantní co nejdříve..

Rentgenové záření během těhotenství

Je dobře známo a prokázáno, že rentgenové paprsky ve velkém množství negativně ovlivňují lidské tělo. To však neplatí pro moderní stomatologii. K pořízení snímku v zubní ordinaci se používají mikro-dávky rentgenového záření. Jsou tak skromní, že na západních zubních klinikách lékaři a asistenti dlouho nepoužívali olověné „zástěry“ k ochraně před zářením. Na moderních klinikách nemusíte vyfotit, abyste nemuseli chodit do jiné místnosti: rentgen se zpravidla provádí pomocí visiografu, malého přístroje, který visí na zdi přímo v ordinaci lékaře. Opakovaně byly prováděny studie, které prokázaly, že rentgen jednoho zubu z hlediska objemu záření odpovídá dvěma hodinám stráveným na televizní nebo počítačové obrazovce. Nyní spočítejte, kolik času strávíte na obrazovce a jakou hodnotu připisujete rentgenovým paprskům ve stomatologii. Se všemi těmito skutečnostmi ve prospěch moderního rentgenového záření však žádný zdravý lékař nepřesvědčí těhotnou ženu, aby pořídila „extra“ snímek, pokud to není naléhavě nutné.

Extrakce zubu během těhotenství

Tato situace bohužel není neobvyklá. Pokud je proces v zubu nevratný a léčba trvá pouze a nepřináší žádný užitek, rozhodne lékař o odstranění. Důležitý tip: pokud vám jeden lékař doporučil odstranit zub, nespěchejte, abyste okamžitě souhlasili, ale nezdržujte rozhodnutí. V případě takových doporučení by stálo za to jít za jiným odborníkem, protože existuje tolik lékařů, tolik názorů. Jeden zubař může pouze odstranit, a druhý se pokusí zachránit a obnovit zub. Pokud je však situace zřejmá a zub musí být odstraněn, rozhodně s tím souhlasíte. Zachránit zaměření zánětu a infekce - poškodit zdraví matek a nenarozených dětí. Po ukončení operace, kdy anestézie přestane, budete mít pravděpodobně těžký čas. V místě operace bude nepohodlí, možná i bolest. Nedoporučuje se, aby těhotné ženy užívaly léky proti bolesti. V případě akutní bolesti pouze paracetamol. Po odstranění může lékař v závislosti na výchozí situaci předepsat antibiotickou terapii. To je nezbytné pro konečné odstranění infekce. Zná vaši situaci a lékař vybere skupinu antibiotik, která jsou bezpečná pro budoucí matku. Zde závěr sám o sobě naznačuje - nenechte se přitahovat k takové situaci, že budete muset během těhotenství odstranit zuby a znovu pít antibiotika. Ušetřete je předem, navštivte zubaře jako profylaxi a nezapomeňte na dobrou hygienu.

Zubní hygiena během těhotenství

Správná ústní hygiena během těhotenství není o nic méně důležitá než včasná návštěva u zubaře. Měnící se hormonální pozadí s sebou přináší mnoho problémů. Nastávajícím matkám, které pravidelně sledovaly své zuby po celý život, budou tyto problémy sotva ovlivněny. Těhotenství způsobí nepohodlí těm, kteří šli ke zubaři pouze kvůli silné bolesti. Oteklé dásně, krev na zubním kartáčku a špatný dech... Pokud tyto problémy znáte, pravděpodobně jste zažili těhotnou gingivitidu. Právě tato nemoc má hormonální základ. Během těhotenství se krevní zásobení sliznic těla mění. V důsledku toho se dá gingivální papily (část dásní umístěná mezi zuby) mírně zvětšit. A co je nejdůležitější, nedokonalá ústní hygiena stimuluje růst bakterií. Výsledkem je gingivitida. V tomto okamžiku by měla být zvláštní pozornost věnována ústní hygieně. Při řádné péči as přihlédnutím k hormonálním změnám bude gingivitida s největší pravděpodobností zanedlouho po porodu. Pokud je však situace v ústech zanedbaná, mohou hormonální změny v těle ženy způsobit vážnější problémy. Pokud narazíte na příznaky gingivitidy, doporučujeme se ihned poradit s lékařem. Zubař provede profesionální zubní kartáčky, předepíše protizánětlivou terapii a doporučí udržování dobré hygieny. Pokud nevíte, jak to udělat, neváhejte se zeptat specialisty přímo na recepci. Lékař vám určitě řekne správnou techniku ​​kartáčování a různá zařízení a nástroje, které vám pomohou udržovat dobrou dentální hygienu doma (zavlažovače, dentální nit atd.).

Většina lidí odkládá zubní ošetření až do poslední chvíle. Bohužel, pouze ta nejakutnější nesnesitelná bolest je tlačí, aby šli k lékaři. Existuje mnoho důvodů: zvláštnost ruského charakteru a dětská psychologická trauma spojená se zubním lékařem a absence skutečného lékaře. Nemělo by to tak být. Pokud navštívíte zubaře včas, vaše zuby nikdy neublíží. A slavné přísloví o ztraceném zubu pro každé dítě s vámi nebude fungovat.

Zubní ošetření během těhotenství: mýty a pravda

Ne všichni lidé dobrovolně přicházejí k lékaři a některé mohou být přivedeny k zubaři pouze silou. Koneckonců, zubní ošetření je spojeno s pocity a bolestí. Ženy proto často tvrdí, že ošetření zubů během těhotenství je spojeno s velkými problémy. A potom 9 měsíců nastávající matka trpí bolestmi zubů a po narození dítěte si stěžuje na špatný stav zubů a vysvětluje, že dítě „snědlo“ veškerý vápník. A stačí jít na dobrého lékaře včas.

Je povoleno ošetřovat zuby během těhotenství?

Samozřejmě ano, a někdy je to prostě nutné. Problematickou ústní dutinou nejsou jen zlomené zuby, špatný dech a nesnesitelná bolest v zaníceném zubu, ale především příčina nástupu a šíření infekce, které musí být zabráněno a léčeno v časném stadiu těhotenství..

Pokud je situace již komplikovaná, infekce se bude šířit v těle kousky jídla, slinami a krví. Obzvláště nebezpečná situace je, když je zánět již v blízkosti zubních kořenů, kde jsou umístěny krevní cévy a kostní tkáň.

I když během těhotenství zubní infekce nepoškozila ani ženu ani dítě, může k tomu dojít po narození. Koneckonců, každá matka miluje líbat a objímat své novorozené dítě, a spolu s něžností, matka předává dítě a její mikroflóru, včetně infekce zubů, na dítě. Pokud bakterie vstoupí do těla dítěte, které je po narození stále slabé, může to vést k mnoha vážným problémům..

Účinek anestezie

Lidé, kteří sedí v ordinaci, se bojí nepohodlí a bolesti, které vždy provázejí zubní ošetření. Ale řešení bylo již dlouho nalezeno - anestézie. A jak těhotné ženy tolerují anestezii? Jsou povoleny injekce anestetika? Mnoho zubařů odpovídá, že taková injekce je prostě nezbytná. Koneckonců, budoucí matky zažijí zbytečné vzrušení a strach z pociťování bolesti a čekají, až se obrátí na lékaře. A zdůrazňuje, že negativně ovlivňuje pohodu a vývoj dítěte v děloze, takže vůbec nemusí dělat starosti a je dokonce kontraindikována.

Je bezpečné podat anestetickou injekci těhotným ženám? Pokud mluvíme o celkové anestezii, pak její vliv může stále negativně ovlivnit dítě i nastávající matku. Místní anestezii však lze vyrobit z moderních léků. Dokonale anestetizují malou oblast dásní, protože jednají bodově, a během léčby omezují těhotnou ženu od hrozného trápení v zubním křesle. Kromě toho je dávka léku velmi malá, takže se nemusíte bát, že se lék spolu s krví dostane k dítěti, jeho složky stále neprochází placentou..

Rentgenový efekt

Rentgenové paprsky jsou dalším faktorem, který děsí nejen těhotné ženy, ale i obyčejné lidi. Existuje mnoho mýtů o negativním dopadu rentgenových paprsků na lidské tělo, a protože žena během těhotenství musí chránit nejen sebe, ale i nový život uvnitř sebe, je to právě kvůli těmto mýtům, že odmítá zubní ošetření, protože se bojí ublížit svému dítěti.

K rentgenové proceduře je samozřejmě třeba přistupovat se vší vážností, ale v tomto případě byste se jí neměli bát. Konec konců hovoříme o bodovém efektu, který je přísně zaměřen na malou oblast v ústní dutině, a ženský hrudník, krk a žaludek jsou spolehlivě chráněny olovnatou zástěnou. Můžeme tedy říci, že dopad rentgenového záření je minimalizován a nemůže nijak poškodit dítě ani nastávající matku..

Stomatologie a těhotenství

Ženy ve zvláštních situacích by měly navštívit zubaře častěji než běžní lidé. Tím se zvýší šance odhalit problém na začátku a vyřešit jej rychle a bezpečně. Zubař musí nejprve podrobně a jemně vysvětlit, co bude dělat, jaké léky použít, tento postup nějak ovlivní její tělo nebo její plod. Je důležité, aby lékař pomohl těhotné ženě vybrat si dobré prostředky pro čištění ústní dutiny, sdělil jí, jaké vitamíny musí brát během růstu dítěte a jak správně pečovat o zuby.

Do těhotné ženy musí vytáhnout nebo vložit zuby
Pokud je problém detekován v počáteční fázi, nebude obtížné jej vyřešit. Bude nutné vyčistit zasaženou oblast vrtákem a zavřít speciálním řešením (těsnění). Moderní výplně nijak neovlivňují těhotnou ženu nebo její dítě, protože jejich komponenty jsou naprosto bezpečné.

Pokud ale situace již běží a infekce dosáhla kořenů zubu, lékař bude muset trochu pracovat. Nejprve musíte vyfotit, abyste zjistili, jak jsou kořeny poškozené, odstraňte je, vyfotografujte několik dalších obrázků a teprve poté pokračujte v plnění. Protože odstranění kořenů je nepříjemné a bolestivé, nemůžete se obejít bez anestetické injekce.

Obnovení poškozeného zubu je mnohem snazší než vytvoření nového na jeho místě. Ale pokud zub nelze uložit, pak jednou z možností je odstranění. Lze během těhotenství odstranit zuby? Odpověď zní ano, pokud neexistují kontraindikace. Lékaři se však stále snaží zachránit zub a provést ošetření všemi dostupnými metodami a uchýlit se k odstranění pouze tehdy, není-li šance.

Pokud jde o zavedení nového zubu během těhotenství, neexistují ani kontraindikace tohoto postupu. Pokud je guma zdravá a infekce není, je lepší tuto proceduru odložit na nějakou dobu, protože proces vytváření nového zubu je docela pracný a bude vyžadovat časté návštěvy u zubaře..

Mohou těhotné ženy odstranit zuby moudrosti? Je to možné, ale pokud situace není kritická, je lepší takový postup odložit. Koneckonců, odstranění zdravého zubu není snadný proces, a pokud je alespoň mírně zakryto dásní, musí být řezán. Takový zásah může způsobit komplikace, například krvácení z dásní, bolest po nebo zvýšení tělesné teploty, což je pro matku a její plod nežádoucí. Pokud je však zub poškozen a bolí, je lepší jej co nejdříve odstranit..

Kdy je lepší léčit zuby těhotných žen?

Pokud je problém kritický, měli byste se poradit se svým zubním lékařem kdykoli a co nejdříve. Nejprve však musí těhotná žena zjistit od svého gynekologa, zda existují nějaká omezení ohledně zubního ošetření. Pokud to snášíte, je lepší provádět lékařské procedury v druhé polovině semestru, protože první a třetí jsou pokládka a intenzivní růst vnitřních orgánů dítěte, takže je pravděpodobné, že jakýkoli zásah a užívání léků bude mít nepříznivý vliv na vývoj dítěte..

Jak chránit zubní zdraví během těhotenství

Samozřejmě je lepší udržet si zuby zdravé, než je léčit nebo odstranit. A během těhotenství musí žena zvláště chránit zuby a dodržovat hygienická pravidla:

 • 2krát denně si čistěte zuby;
 • Po každém jídle důkladně opláchněte zuby;
 • K odstranění zaseknutého jídla použijte párátko nebo nit;
 • Co nejčastěji a důkladně prozkoumejte ústní dutinu a zejména zuby, abyste identifikovali pouze problém, který se objevil;
 • Pravidelně navštěvujte svého zubaře a věnujte se ústní péči.

Tato pravidla musí přísně dodržovat nejen nastávající matky, ale i obyčejní lidé. Ale protože během těhotenství dochází k destrukčním procesům mnohem rychleji, je problém zubů považován za zvláště relevantní.

Pokud těhotná žena pochybuje, zda je možné léčit její zuby, je odpověď ano. Nebojte se zubních zákroků, protože moderní medicína udělala krok vpřed a nyní je mnohem snazší a příjemnější udržet úsměv sněhově bílé a zdravé.

Články O Neplodnosti