Hlavní Zdraví

Plavání s dítětem v prvním roce života

Téměř každé dítě miluje plavání se svou matkou. Zvláště pokud se bojí vody. To mu pomáhá cítit se volně ve vodě, protože vedle něj je jeho nejbližší osoba - máma.

A matka se také může cítit potěšení koupání se svým dítětem. Koneckonců, matka cítí teplo, péči a lásku ke svému dítěti.

Dříve byla většina matek skeptická ohledně plavání se svým dítětem. Lékaři však považovali tento postup za nehygienický. Nyní se názory na tento problém změnily.

A když se dítě bojí vody, nejlepší způsob, jak se tohoto strachu zbavit, je plavat spolu s mámou.

Vystrašte své dítě vodou. Stačí ho vzít do náruče a jít s ním do koupelny. A můžete, pokud se bojí dát mu prsa, než spadne do vody. Potom bude vaše dítě rozptýleno a nevšimne si, jak už bude ve vodě.

A pokud vaše dítě již sedí samo o sobě, pak se z plavání může stát vzrušující hra. Také plavání spolu bude užitečné, pokud bude vaše dítě často v náručí, pláče. Máma se také začíná bát. Změkčit situaci - plavat společně.

Pokud matka pracuje, nesmíme nechat ujít příležitost strávit veškerý volný čas se svým dítětem. Bude to užitečné pro oba účastníky koupání..

Kromě plavání s mámou je tu ještě jedna možnost - plavání s tátou. Ačkoli je to méně běžné, není o nic horší.

Nakonec nezáleží na pohlaví rodičů. Vše záleží na velikosti koupele a na přání otce nebo mámy k účasti na tomto procesu. A pro táty je plavání společným způsobem, jak si budovat vztahy s dítětem. Koneckonců, stačí, aby si vzal své dítě na hruď a jen ležel ve vaně. Nebo si můžete hrát s dítětem ve vodě. Vyfukujte mýdlové bubliny, čluny atd..

Ale pokud se stále rozhodnete nevyužít koupel se svým dítětem, pak pro vás existuje skvělá alternativa - nafukovací bazén. Pravděpodobně neexistují žádné děti, které nemají rádi tyto bazény, protože jsou prostorné, můžete se stříknout a bavit se. Zejména když se tato činnost bude konat venku nebo v zemi.

V každém případě existují určitá pravidla, která je třeba při společném plavání dodržovat:

 • voda by měla být 36-37 ° C, i když je pro vás v pohodě
 • sundejte spodní prádlo nebo ne - nehraje zvláštní roli, vyberte si sami
 • jděte pomalu do koupelny a držte dítě blízko sebe, abyste se nebáli
 • naučte své dítě v průběhu času ležet ve vodě
 • nevystupujte z vody, držte dítě v náručí, aby nedošlo k pádu
 • dejte to někomu doma zabalenému v ručníku
 • pro vodní postupy používejte speciální tekuté pěny a gely pro novorozence.

Neobsahují alkalické složky a jsou vyráběny pomocí vzorce „už žádné slzy“.

Ale v případě, že máte otevřenou formu infekce nebo jsou na těle bradavice, houba, plavání společně s novorozenci je zakázáno.

Když se dítě s mámou nebo tátou společně účastní vodních procedur - dává jim to velké potěšení. Stojí to za to udělat to společně nebo ne - rozhodnete se.

Koneckonců, hlavní věc je, že dítě si užívá vody a přestane se bát vody!

Je možné plavat s novorozencem?

Mnoho rodičů se chce koupat ve stejné vaně se svými dětmi. Mají lékaři nějaké námitky??

Existují kontraindikace:

1. Před hojením pupeční rány by se člověk neměl zdržovat společných vodních procedur..

2. Pokud rodič není zdravý / necítí se dobře - není také nutné zařídit společné koupání.

Ale po uzdravení pupeční rány a při úplném pocitu zdraví rodičů a dítěte můžete plavat (před tím se umyjte mýdlem).

Ve skutečnosti v posteli mámy a táty není bakterií méně než v koupelně. Stejně jako v městském bazénu, kde se dítě koupe ve stejné vodě s instruktorem a dalšími plavci.

Podobné články:

Vaše připomínky:

A kde jste dostali chlamydii a další pohlavní choroby? Vedete asociální životní styl? A spát s někým? V normální rodině nemohou být a neměli by být žádní pohlavní choroby. Mimochodem, mnoho nyní učí děti plavat téměř od narození. Prsa s rodiči provádějí cvičení v bazénu pod vedením instruktora. Vypadají velmi zdravě a silně)))))

A začal jsem plavat se svým dítětem. Potěšení pro oba. Cítí se vedle mě mnohem klidnější a sebevědomější..
Společně spát a plavat se doporučuje i pro kojení..
Takže jste se umyli, umyli koupel - a koupali se ve zdraví!

Dítě je 3 měsíce staré. Dnes se koupali s Nii. Přirozeně jsem se před koupáním důkladně omýval dětským mýdlem a umyl se po koupeli. Koupal jsem se 34 stupňů vodou a můj manžel mi trochu přinesl. Dívky, tolik radosti z malé tváře, tolik pozitivních emocí a mléka ve vás prsa okamžitě vylévá. Dítě si bude užívat, budovat chuť k jídlu a jak jí, bude spát zdravě

Dr. Komarovsky o koupání novorozence

Koupání novorozeného dítěte a jeho rodičů je celá událost (zejména pokud jde o první po nemocnici). Stejně jako každý velmi odpovědný podnik vyvolává tento proces mnoho otázek: jak a kdy se koupat, vařit vodu nebo ne, zda je možné přidat odvar bylin a jak často to udělat, je nebezpečné dostat vodu do uší atd. Slavný pediatr Jevgenij Komarovský ve svých knihách a článcích opakovaně hovořil o základních pravidlech a zásadách organizace vodních procedur pro dítě.

Za zmínku stojí nejdůležitější body, které byste měli vědět, abyste koupeli přinášeli potěšení a prospěch jak dítěti, tak jeho rodičům..

Funkce

Vodní procedury jsou užitečné pro naprosto všechna děti od prvních dnů života. V lůně jsou drobky ve vodním prostředí, ale protože jsou pro ně známé a rodné. Ve vodě se ten malý cítí jako doma. Koupání není pouze hygienický postup, jehož cílem je zajistit, aby byla pokožka a vlasy dítěte čisté. Koupání podporuje fyzický vývoj, nese prvek hry, a proto má pozitivní vliv na duševní a emoční vývoj dítěte.

Před několika desítkami let pediatri kategoricky zakázali koupání dítěte s nezhojenou pupečníkovou ranou, stavěli se proti surové nevařené vodě a stanovili několik poměrně přísných požadavků a omezení pro rodiče.

Moderní lékaři se dívají na plavání demokratičtěji.

Rodiče se zkušenostmi mají zpravidla při prvním koupání novorozence doma mnohem menší potíže než novorozené maminky a tatínky, kteří se před několika hodinami narodili v náručí. Komarovsky doporučuje udržovat Spartan v klidu. To je to, co zaručuje úspěch v obtížném úkolu koupat drobky.

Výcvik

Dítě by mělo mít vše potřebné pro příjemné plavání. Máma a táta se o to musí starat předem. Dokonce i během těhotenství rodiče obvykle získávají potřebné vybavení. Neměli byste házet peníze do kanalizace a kupovat hodně přebytku - například několik sad gumových hraček pro hraní ve vodě. Podle Komarovského je nejnutnější:

 1. Lázeň. I když opravdu chcete začít okamžitě cvičit koupání ve velké vaně nebo společných vodních procedurách, Evgeny Olegovich vám doporučuje koupit běžnou plastovou lázeň pro malé děti a používat ji po dobu prvních 2-3 měsíců života vašeho dítěte. Existuje několik důvodů: v malém prostoru je dítě pohodlnější, je snazší naplnit malou vanu teplou vodou, i když není k dispozici žádná horká voda, a je snazší ji umýt a udržet v čistotě než velká vana, kterou používají nejen drobky, ale celá rodina.
 2. Vodní teploměr. Rodiče to nejprve potřebují, aby nedělali chybu s optimální teplotou vody pro vodní postupy novorozence. O něco později pochopí maminka a táta, jakou vodu má dítě nejraději a bez tohoto zařízení to zvládne. Teploměr se však může hodit později, pokud se rodiče rozhodnou dítě zmírnit, a Komarovsky důrazně doporučuje všem, aby to udělali bez výjimky. Nyní jsou na prodej hračky hračky teploměry (plastové žirafy, hadi a další znaky). Mohou být pro vaše dítě velkou zábavou, když začne vědomě hrát při večerním plavání..
 3. Mýdlo. Koupit by mělo být speciální dětské mýdlo. Nicméně, Komarovsky často nedoporučuje používat. Doktor se domnívá, že je dostačující vykoupat dítě mýdlem 1-2krát týdně. Nekupujte houby a žínky, protože dětská pokožka je velmi citlivá a zranitelná. Evgeny Olegovich považuje za nejlepší možnost mýdla vlastní rukou a snadno si otře pokožku dítěte. Pokud opravdu chcete pěnit jen s něčím, pak je lepší dát přednost speciálním palčákům pro koupání dětí. Novodobé a inzerované „žádné slzy“ znamenají, že bude čas se objevit na poličce koupelny o něco později. V prvních měsících života dítě takové gely a šampóny nepotřebuje.
 4. Ručník. Dítě by mělo mít svůj vlastní ručník. Vafle nebo froté osuška není pro dítě vhodná. Musíte si vybrat velmi měkký produkt velké velikosti, aby v něm byly drobky zabaleny od hlavy až k patě. Komarovsky upozorňuje na textilní barviva, která mohou být pro alergickou pokožku dítěte velmi alergická. Je lepší upřednostňovat bílé nebo lehké ručníky vyrobené z přírodních tkanin (vůbec žádná barviva).
 5. Posuňte nebo houpací síť. Toto je vhodné zařízení pro plavání v nepřítomnosti dalšího páru rukou. Pokud není pomoc a neočekává se, nebude obtížné vykoupit dítě pomocí plastového sklíčka nebo houpací sítě namontované na okrajích dětské koupele..

Koupání s dítětem ve stejné koupelně. špatné pro něj?

Ahoj mami. Potřebuji tvoji radu. v procesu, arašídové zuby se drápají a je nervózní. stojí za to ztratit ze zřetele výkřiky. Trochu špatně, pak v slzách. Vím, že je to normální. ale už večer je těžké ho vykoupat a brečet. i když to nebylo dříve.

Šel jsem do extrémních opatření, dnes jsem vylezl do koupelny. umyl všechna potřebná místa a samozřejmě i nohy. uklidnil se a dokonce se usmál. i když jsem ho opláchl ze sprchy, byl jsem v klidu. bude mu 6 měsíců 11. listopadu, dítě obecně. Ví někdo, zda je možné plavat s takovým dítětem společně ve stejné koupelně? Tyto informace jsem nenašel na internetu. předem děkuji všem

HTML kód:
Fórum BB kód:

Jak to bude vypadat?

Ahoj mami. Potřebuji tvoji radu. v procesu, arašídové zuby se drápají a je nervózní. stojí za to ztratit ze zřetele výkřiky. Trochu špatně, pak v slzách. Vím, že je to normální. ale už večer je těžké ho vykoupat a brečet. i když to nebylo dříve.
Šel jsem do extrémních opatření, dnes jsem vylezl do koupelny. umyl všechna potřebná místa a samozřejmě i nohy. uklidnil se a dokonce se usmál. Přečtěte si úplně
+9 Zaregistrujte se a získejte příležitost hodnotit materiály, chatovat v komentářích a mnohem více! ') "> Zaregistrujte se a získejte příležitost hodnotit materiály, chatujte v komentářích a mnohem více!')"> " Máma mňam11/04/201313635 komentářů
Všechny recepty
Recepty z Povarenok.ruVšechny recepty
Domácí vápno
Existuje mnoho receptů na vybílení, ale takový test jsem nenašel.
Více informací "
Snickers Cake
Chci věnovat tento dort krásné, laskavé a pozorný.
Více informací "
Sýrový guláš
Upozorňuji na nádherné srbské pečivo.
Více informací "
Sýr Adyghe bez vajec a octa.
Zveřejnil fórum Valentine, SAY-7. Sýr se vyrábí velmi snadno..
Více informací "

Komentáře

Hrozná hrůza, proč železo? Kde jste dostali šváby? Když se pupek nezhojil, stále žehlil a proč? Od uzdravení pupku jsem se koupala sama, nemám žádné hrozné mikroby. Pokud máte nakažlivá onemocnění kůže, budou přenášena bez koupele.

Kde jsi šváby dostal??

můj syn se mnou plaval jistě až 10 měsíců)))
neměli jsme žádné problémy jako nervový stav způsobený zuby.
je to jen to, že on i já se rádi stříkali kolem ve vaně, navzájem se zalévali vodou z konev, kbelíku nebo nějakým vláknem sprejové láhve)))) hráli se všemi a současně si je umyli.
Pak to všechno samo pominulo, odstavilo ho tiše, začal jsem si hrát s hračkami v koupelně sám, jen jsem v okolí ovládal, že tam jedná podle módy))))

Myslím, že je to skvělé! (ale může to být pravda, pokud jsou některé nemoci takové, pak je to pravděpodobně nemožné.) Koupejte se s potěšením, zdá se mi, že hry jsou vynalezeny samy a dítě se baví!

Koupání novorozence

Koupání dítěte je povinný denní postup. Je důležitý nejen pro hygienu jemné dětské pokožky, ale také pro posílení imunity. Teplá voda velmi dobře uvolňuje a uklidňuje dítě, zlepšuje jeho duševní a emoční stav.

Co je užitečné koupání

Nejdůležitějším účelem koupání dítěte je samozřejmě hygiena. Navíc koupání v teplé vodě uklidňuje a uvolňuje dítě, pomáhá ztuhnout. Svalová hypertonicita je odstraněna ve vodě, vyvíjí se velká pohyblivost a zlepšují se motorické funkce, snižuje se bolest střevní koliky. Nové zkušenosti zlepšují mentální a emoční vývoj dítěte. Koupání spojuje dítě a rodiče.

Kdy začít koupat novorozence

První nebo druhý den doma je nejlepší čas začít koupat své dítě. Zatímco on a jeho matka jsou v nemocnici, stačí omýt drobky pod proudem čisté teplé vody a otřít záhyby bavlněným tamponem.

Několik tipů pro první koupání novorozeného dítěte ve vaně:

 1. Správně nalaďte. Pokud jste unavení, přeplánujte své první plavání další den. Pro takovou událost vyžaduje sílu, klid a dobrou náladu. Pak bude procedura příjemná pro dítě a neúnavná pro rodiče.
 2. Vyberte si vhodný čas na koupání.
 3. Připravte si vše, co potřebujete k plavání.
 4. Připravte si místo, kam dáte dítě po koupání. Všechny hygienické výrobky, které potřebujete, musí být po ruce..

Jak si vybrat vhodný čas na plavání

Většina dětí odpočívá a uklidňuje koupel: v tomto případě plánují plavat večer. Koupel se stává před spaním každodenním rituálem. Pomáhá dítěti vyrovnat se s kolikou a připravuje se, aby šla spát. Pokud se dítě večer koupe, zkuste to v uvolněné atmosféře. Některé děti jsou osvěženy, stávají se více aktivními, hravými. V této situaci je koupání přeneseno do první poloviny dne. Pokuste se dodržovat denní rutinu a vykoupat své dítě současně. Známá posloupnost akcí dává pocit stability a klidu.

Příprava na plavání

Pokud rodiče dodržují všechna pravidla pro přípravu na koupání, je to příjemné pro dítě i pro rodiče. Výkřiky a nespokojenost dítěte jsou často spojeny s tím, že maminka a táta chybí důležitým bodům. Jak se vykoupat novorozence poprvé, abyste tomu zabránili:

 • nejlepší je koupat dítě ve speciální dětské vaničce, dítě je klidnější, když vidí úzké hranice, takže se cítí bezpečněji;
 • zatímco dítě ještě nezhojilo pupeční ránu, pro koupání se používá vařená a chlazená voda;
 • voda v lázni se měří speciálním vodním teploměrem. Teplota vody, příjemná ke koupání, je 37 ° C (tato teplota je blízká teplotě mateřské plodové vody);
 • můžete zkontrolovat teplotu ve vaně metodou „lokte“ - položte loket do vody, jemná pokožka na ohybu lokte by měla být pohodlná, ne horká a ne chladná;
 • v místnosti, kde se dítě koupe, by mělo být teplo, nedovolit průvan;
 • můžete si připravit odvar bylin pro péči o pokožku dítěte, bylinky s uklidňujícím účinkem pomohou dítěti relaxovat a byliny s antiseptickými vlastnostmi pomohou v boji proti pocení a dalším kožním problémům;
 • doporučuje se mýt dítě mýdlem nejvýše jednou týdně, pěnit kůži dítěte rukou a začít používat dětské žínky později, když je kůže silnější, ne něžná a citlivá;
 • omývejte drobky dostatečným množstvím vody, dětský šampon lze také používat ne více než jednou týdně;
 • před každým použitím omyjte každou koupel a nalijte vroucí vodu.

Swim right: sekvence procedur

V závislosti na tom, co je pro rodiče výhodnější, stejně jako na věku dítěte, ho můžete vykoupat ve vaně bez zařízení, ve vaně se skluzavkou, v anatomické lázni nebo v lázni pro dospělé.

Jak umýt novorozence ve vaně

Vana je umístěna na stole nebo na speciálním držáku na velké vaně v koupelně. Potom bude mytí dítěte pohodlné, matka se unaví záda a paže. Co dělat dál:

 1. Koupel se naplní vodou a přivede se vroucí vodou na 37 stupňů. Děti s nezhojenou pupeční ranou jsou předvařeny.
 2. Pokud pediatr předepsal koupání s bylinkami, přelijte je a přidejte do vody.
 3. Horkou vodu dejte do blízkosti, lze ji přidat z druhé strany vany, pokud má voda v ní čas vychladnout.
 4. Svlékněte dítě, na krátkou dobu ho držte ve vzduchu, pro kalení jsou užitečné vzduchové koupele.
 5. Zabalte dítě do tenké plenky a opatrně, počínaje nohama, ponořte do vody.
 6. Držte hlavu dítěte jednou rukou nad vodou, jeho zadek by měl ležet na dně vany, tělo a ramena by měla být pokryta vodou.
 7. Alternativně uvolněte paže a nohy z plenky, ve které je dítě zabaleno. Opláchněte je mezi prsty, v podpaží a opatrně projeďte rukou všemi záhyby.
 8. Pokud bylo dítě umyté mýdlem (jednou týdně), bude třeba ho opláchnout čistou vodou.
 9. Promyté dítě je zabaleno do teplé plenky (rychle absorbuje vlhkost) a do teplé ručníky.

Jak se vykoupat novorozeně v diapozitivu

Pro koupání dítěte je vhodné použít speciální zařízení - sklíčko do koupele. Vyrábí se anatomicky a instaluje se do vany pod úhlem. Díky tomu je mytí vašeho dítěte pohodlnější a bezpečnější. Můžete si koupit samostatnou dětskou koupel a samostatně - skluzavka do vany. Může být vyroben z tkaného materiálu (síťoviny) nebo plastu. K dispozici je také kombinovaná verze van pro koupání se zabudovaným skluzavkou - jedná se o anatomickou koupel.

 • instalujte skluzavku do malé koupele, taková vana je pro dítě psychologicky pohodlnější, navíc je snadnější vařit vodu na malý objem koupele (pro děti, jejichž pupek se nezhojil);
 • zkontrolujte, zda je sklíčko bezpečně upevněno;
 • stočte hustou plenku a položte ji jako polštář na vrchol kopce, kde bude hlava dítěte, takže koupání bude ještě pohodlnější;
 • po každé koupeli je třeba sklíčko, stejně jako koupel, opláchnout vodou a dobře usušit.

Při koupání v anatomické lázni nezapomeňte:

 • před použitím a po koupeli důkladně omyjte koupel, po postupech vody důkladně osušte;
 • vložte do oblasti hlavy skládaný malý ručník nebo silnou plenku, aby byla hlava dítěte pohodlná (to platí zejména v případě, že pod koupelnou není poskytována měkká pogumovaná oblast pod hlavou dítěte).

Jak se vykoupat novorozence ve vaně

Před výběrem této možnosti je třeba zvážit několik bodů:

 • optimální věk pro koupání dítěte ve vaně - od 3 měsíců;
 • koupel se musí před každým použitím důkladně omýt;
 • můžete plavat se svou matkou - pak táta dá dítěti matku a vezme ji po vodních procedurách;
 • od šesti měsíců, když se dítě učí sedět, můžete použít speciální koupací židli, je vhodné ji nainstalovat do velké vany;
 • poté, co jste opatrně spustili dítě do vody, podepřete mu hlavu rukou.

Jak vydělat trávu na plavání

Pediatrové radí pravidelně koupat dítě v infuzích a odvarech bylin - to pomáhá dezinfikovat vodu a získat ještě větší prospěch z koupání.

Jaké byliny se nejlépe používají:

 • motherwort - slouží k relaxaci a uklidnění dítěte;
 • posloupnost, měsíček - používají se k pocení, zarudnutí, vyrážkám na jemné dětské kůži;
 • heřmánek je dobrý antiseptikum, lázně s heřmánkem se doporučují pro koliku.

Kdy nakrmit dítě - před nebo po koupání

Hladové dítě bude při plavání jednat a plakat. Kojící dítě může být krmeno před koupáním a po něm. Mateřské mléko se rychle vstřebává, takže vodní procedury nezpůsobí potíže.

Pokud je dítě na umělém krmení, můžete se koupat hodinu po krmení.

Jak se vykoupat dítě v závislosti na věku

Nejintenzivnější koupání je úplně první. S věkem se tento postup stává snadnějším a zábavnějším. Jak se vykoupat dítě v různém věku:

 1. Až 1,5 měsíce se dítě koupe každý den. Prvních týdnů se vykoupali v plence, takže pro dítě by bylo snazší snášet teplotní rozdíl.
 2. Od 1,5 do 3 měsíců se dítě koupe v dětské poloze na zádech.
 3. Od 3 do 6 měsíců je dítě vykoupáno v kojenecké vaně, můžete se vykoupat ve velké vaně s matkou (v tomto případě je dítě určitě doručeno matce a odebráno z koupele asistentem, otcem)..
 4. Po šesti měsících začnou děti sedět, nemají rádi jen plavání, ale i hraní s vodou a hračkami. Je vhodné koupat vaše dítě pomocí speciální koupací židle (díky tomu je proces bezpečnější).

Délka plavání

Koupání dětí je nejlepší ve stejnou dobu. Pokud je dítě nezbedné, zkuste změnit začátek koupání dříve nebo později než obvykle. Mytí novorozence netrvá déle než 10 minut (obvykle 5-7 minut). Pokud má dítě rád koupání, jeho doba se postupně prodlužuje a teplota vody se monitoruje, horká voda se nalévá úhledně, aby nedošlo k spálení dítěte. Od 1,5-2 měsíců se koupání zvyšuje na 15 minut. Od šesti měsíců může dítě strávit ve vaně na hry až 30-40 minut.

Co dělat po plavání

Když bylo dítě vyjmuto z vany, bylo zabaleno do silné pleny a teplého velkého ručníku. Co dělat dál:

 1. Dítě je položeno na zádech, ručník je nerozbalený, všechny záhyby jsou opláchnuty plenkou.
 2. Zpracování pupku, záhyby; suší a zpracovává prostor za ušima.
 3. Oblékli si plenu, klobouk, aby po ucpání vodou byly uši a hlava dítěte zakryty, oblékly si dítě.
 4. Nakrmit dítě a usnout.

Pokud rodiče dodržují pravidla a doporučení, pečlivě sledujte, jak dítě reaguje na své činy, koupání se stává příjemným postupem pro celou rodinu. Přináší výhody a radost nejen novorozencům, ale také mamince a otci.

Vše o sdílení koupání s dítětem

Po narození se dítě podrobuje přizpůsobení prostředí. Je velmi důležité vytvořit podmínky pro pohodlnější pobyt v našem světě..

Koupání s dítětem: 5 faktů, které rodiče potřebují vědět

Některá batolata mají ráda plavání, zatímco jiná se bojí vody a vodní procedury pro ně jsou stresující. Někdy se koupání s dítětem dovoluje tomu zabránit. Co máma potřebuje vědět?

Společné koupání s dítětem tedy může být pro něj i pro matku velmi užitečné, pokud je vše správně organizováno. Existují však situace, kdy jsou společné vodní postupy pro dítě nebezpečné.

5 faktů o sdílení koupání s dítětem

1. Společné koupání má příznivý vliv na psycho-emoční vývoj dítěte

Takže, když je dítě v koupelně se svou matkou, pak zmizí pocit strachu, protože jeho milovaná matka je poblíž, což znamená, že je v bezpečí. Tím se snižuje stres, dítě dostává pozitivní emoce z vodních procedur a v budoucnu se bude rád plavat ve vaně a rybnících.

2. Koupání s dítětem vyžaduje pečlivou přípravu a dobrou hygienu

Před koupáním dítěte ve veřejné lázni je tedy třeba jej velmi dobře umýt. Zkuste k čištění použít speciální produkty nebo použít jiné netoxické přípravky. Poté mycí prostředek důkladně opláchněte tekoucí vodou.

Pamatujte, že ti, kteří se společně s dítětem vykoupají, se musí před zákrokem a poté zahájit kloubní koupel.

3. U některých kožních a zdravotních problémů není povoleno plavat společně s dítětem

Pokud trpíte kožními onemocněními nebo plísňovými infekcemi, může se vaše dítě při společném koupání nakazit. Dokonce i jednoduchá kandidóza u matky v období remise může být pro malého chlapce nebezpečná. Také kontraindikací pro společné kloubní koupání s dítětem je přítomnost ran nebo alergických projevů na jeho kůži u dítěte..

4. Pro koupání dětí používejte miniaplikace

5. Vytvořte pohodlné podmínky pro dítě při plavání

Voda by tedy měla být mírně teplá a dítě mělo radost z toho, že je v ní. Mluvte neustále se svým dítětem při plavání, střídejte pózy a hrajte s ním pořád. Nezapomeňte, že nemůžete opustit koupelnu s dítětem: můžete uklouznout a spadnout, poranit dítě i sebe.

Výhody a nevýhody sdílení koupání

Pokud je dítě ve vaně se svou matkou, pak:

 • méně se bojí vody;
 • klidný a spokojený;
 • cítí se bezpečně;

Když je dítě s maminkou nebo tátou ve vodě, užívá si ho. Společné koupání dítěte s rodiči uklidňuje dítě a rychle si zvykne na vodu.

Jednou z mín při společném koupání je každodenní důkladné mytí lázně.

Ale myslím si, že velmi pečlivě dodržujete hygienu dítěte a celý prostor bytu a každodenní postup při zpracování vany nezpůsobí velké potíže..

Máma a dítě plavat společně

Dlouhodobá účastnice fóra Mateřství, pediatr, gastroenterolog a matka dvou dětí (sedmiletá Nikita a Alicia ve věku tři a půl měsíce) hovoří o úžasném zážitku, který během dětství praktikovala se svým nejstarším synem, a nadále se používá s nejmladším dítětem..

Jde o společné plavání. Po provedení malého průzkumu mezi kolegy lékaři a přáteli jsem byl překvapen, když jsem zjistil, že většina zvažuje společné plavání buď škodlivé (nehygienické) nebo zbytečné zábavy. A já si myslel, že to všichni cvičili!

Společné koupání matky a dítěte lze považovat za jakýsi způsob „klokanů“. Dovolte mi připomenout, že metoda „klokan“ je způsob kojení dětí. Je založeno na dlouhodobém kontaktu pokožky s pokožkou, když je dítě položeno na hrudi matky nebo otce. V širším měřítku je tato technika považována za společný pobyt matky a dítěte spolu navzájem tak často a co nejdéle, za různých činností a za různých podmínek, včetně dlouhodobého kojení ve volném režimu a při porodu. Tyto děti jsou lépe vyvinuté, odolné vůči stresu a méně náchylné k nemocem. Slavný a významný americký pediatr, Dr. Sears, píše o výhodách sdílení koupání ve svých knihách..

Kloubní koupel můžete zahájit poměrně brzy, ihned po uzdravení pupeční rány.

Nevýhody plavání s dítětem

Nevýhody zahrnují:

 • denní úklid v koupelně;
 • trávit více času koupáním (čištění, předchozí osobní hygiena);
 • nežádoucí bez pomocníků.

Plavání s dítětem v prvním roce života

Téměř každé dítě miluje plavání se svou matkou. Zvláště pokud se bojí vody. To mu pomáhá cítit se volně ve vodě, protože vedle něj je jeho nejbližší osoba - máma.

A matka se také může cítit potěšení koupání se svým dítětem. Koneckonců, matka cítí teplo, péči a lásku ke svému dítěti.

Dříve byla většina matek skeptická ohledně plavání se svým dítětem. Lékaři však považovali tento postup za nehygienický. Nyní se názory na tento problém změnily.

A když se dítě bojí vody, nejlepší způsob, jak se tohoto strachu zbavit, je plavat spolu s mámou.

Vystrašte své dítě vodou. Stačí ho vzít do náruče a jít s ním do koupelny. A můžete, pokud se bojí dát mu prsa, než spadne do vody. Potom bude vaše dítě rozptýleno a nevšimne si, jak už bude ve vodě.

A pokud vaše dítě již sedí samo o sobě, pak se z plavání může stát vzrušující hra. Také plavání spolu bude užitečné, pokud bude vaše dítě často v náručí, pláče. Máma se také začíná bát. Změkčit situaci - plavat společně.

Pokud matka pracuje, nesmíme nechat ujít příležitost strávit veškerý volný čas se svým dítětem. Bude to užitečné pro oba účastníky koupání..

Kromě plavání s mámou je tu ještě jedna možnost - plavání s tátou. Ačkoli je to méně běžné, není o nic horší.

Nakonec nezáleží na pohlaví rodičů. Vše záleží na velikosti koupele a na přání otce nebo mámy k účasti na tomto procesu. A pro táty je plavání společným způsobem, jak si budovat vztahy s dítětem. Koneckonců, stačí, aby si vzal své dítě na hruď a jen ležel ve vaně. Nebo si můžete hrát s dítětem ve vodě. Vyfukujte mýdlové bubliny, čluny atd..

Ale pokud se stále rozhodnete nevyužít koupel se svým dítětem, pak pro vás existuje skvělá alternativa - nafukovací bazén. Pravděpodobně neexistují žádné děti, které nemají rádi tyto bazény, protože jsou prostorné, můžete se stříknout a bavit se. Zejména když se tato činnost bude konat venku nebo v zemi.

V každém případě existují určitá pravidla, která je třeba při společném plavání dodržovat:

 • voda by měla být 36-37 ° C, i když je pro vás v pohodě
 • sundejte spodní prádlo nebo ne - nehraje zvláštní roli, vyberte si sami
 • jděte pomalu do koupelny a držte dítě blízko sebe, abyste se nebáli
 • naučte své dítě v průběhu času ležet ve vodě
 • nevystupujte z vody, držte dítě v náručí, aby nedošlo k pádu
 • dejte to někomu doma zabalenému v ručníku
 • pro vodní postupy používejte speciální tekuté pěny a gely pro novorozence.

Neobsahují alkalické složky a jsou vyráběny pomocí vzorce „už žádné slzy“.

Ale v případě, že máte otevřenou formu infekce nebo jsou na těle bradavice, houba, plavání společně s novorozenci je zakázáno.

Když se dítě s mámou nebo tátou společně účastní vodních procedur - dává jim to velké potěšení. Stojí to za to udělat to společně nebo ne - rozhodnete se.

Koneckonců, hlavní věc je, že dítě si užívá vody a přestane se bát vody!

Pravidla pro sdílení se svým dítětem

Každý si sám vybere „pro“ on nebo „proti“ takové vodní proceduře. Řeknu vám pravidla, která jsou nezbytná při koupání s dítětem:

Plavání s dítětem v prvním roce života

Téměř každé dítě miluje plavání se svou matkou. Zvláště pokud se bojí vody. To mu pomáhá cítit se volně ve vodě, protože vedle něj je jeho nejbližší osoba - máma.

A matka se také může cítit potěšení koupání se svým dítětem. Koneckonců, matka cítí teplo, péči a lásku ke svému dítěti.

Dříve byla většina matek skeptická ohledně plavání se svým dítětem. Lékaři však považovali tento postup za nehygienický. Nyní se názory na tento problém změnily.

A když se dítě bojí vody, nejlepší způsob, jak se tohoto strachu zbavit, je plavat spolu s mámou.

Vystrašte své dítě vodou. Stačí ho vzít do náruče a jít s ním do koupelny. A můžete, pokud se bojí dát mu prsa, než spadne do vody. Potom bude vaše dítě rozptýleno a nevšimne si, jak už bude ve vodě.

A pokud vaše dítě již sedí samo o sobě, pak se z plavání může stát vzrušující hra. Také plavání spolu bude užitečné, pokud bude vaše dítě často v náručí, pláče. Máma se také začíná bát. Změkčit situaci - plavat společně.

Pokud matka pracuje, nesmíme nechat ujít příležitost strávit veškerý volný čas se svým dítětem. Bude to užitečné pro oba účastníky koupání..

Kromě plavání s mámou je tu ještě jedna možnost - plavání s tátou. Ačkoli je to méně běžné, není o nic horší.

Nakonec nezáleží na pohlaví rodičů. Vše záleží na velikosti koupele a na přání otce nebo mámy k účasti na tomto procesu. A pro táty je plavání společným způsobem, jak si budovat vztahy s dítětem. Koneckonců, stačí, aby si vzal své dítě na hruď a jen ležel ve vaně. Nebo si můžete hrát s dítětem ve vodě. Vyfukujte mýdlové bubliny, čluny atd..

Ale pokud se stále rozhodnete nevyužít koupel se svým dítětem, pak pro vás existuje skvělá alternativa - nafukovací bazén. Pravděpodobně neexistují žádné děti, které nemají rádi tyto bazény, protože jsou prostorné, můžete se stříknout a bavit se. Zejména když se tato činnost bude konat venku nebo v zemi.

V každém případě existují určitá pravidla, která je třeba při společném plavání dodržovat:

 • voda by měla být 36-37 ° C, i když je pro vás v pohodě
 • sundejte spodní prádlo nebo ne - nehraje zvláštní roli, vyberte si sami
 • jděte pomalu do koupelny a držte dítě blízko sebe, abyste se nebáli
 • naučte své dítě v průběhu času ležet ve vodě
 • nevystupujte z vody, držte dítě v náručí, aby nedošlo k pádu
 • dejte to někomu doma zabalenému v ručníku
 • pro vodní postupy používejte speciální tekuté pěny a gely pro novorozence.

Neobsahují alkalické složky a jsou vyráběny pomocí vzorce „už žádné slzy“.

Ale v případě, že máte otevřenou formu infekce nebo jsou na těle bradavice, houba, plavání společně s novorozenci je zakázáno.

Když se dítě s mámou nebo tátou společně účastní vodních procedur - dává jim to velké potěšení. Stojí to za to udělat to společně nebo ne - rozhodnete se.

Koneckonců, hlavní věc je, že dítě si užívá vody a přestane se bát vody!

Baby Koupání: FAQ

Postup koupání dítěte se stává předmětem mnoha debat v mnoha rodinách, zejména pokud jde o první dítě. Aby se zbavili pochybností, měli by mladí rodiče prostudovat všechny jemnosti tohoto procesu..

Nadezhda Ilintseva
Pediatr, Ph.D. Miláček. Sciences, Uljanovsk

Když se v domě objeví dítě, rodiče mají mnoho otázek týkajících se koupání dítěte.

Proč se vykoupat dítě? Nestačí jen umýt?

Většina rodičů si je jistá, že koupání dítěte je nezbytné především pro čistotu. Pravidelné vodní postupy mají kromě hygienické úlohy také velký dopad na tělo a psychoemocionální stav dítěte..

Koupání vašeho dítěte je užitečné, protože:

 1. Během koupání je dítě utlumeno. Protože tepelná vodivost vody je 30krát vyšší než tepelná vodivost vzduchu, i když je malá, 1–2 ° C, je rozdíl mezi teplotou těla a vody dostatečný k dosažení silného kalicího účinku, který převyšuje kalení vzduchové lázně. Tento účinek se zintenzivní, když je dítěti na konci procedury podána studená voda s teplotou o několik stupňů nižší, než je teplota, ve které se vykoupali.
 2. Koupání dítěte pozitivně ovlivňuje nervový systém dítěte a jeho psychoemocionální vývoj. Přechod ze vzduchu do vody a zpět vede ke stimulaci mnoha nervových receptorů umístěných v kůži. Současně dochází k tréninku a regulaci činnosti různých částí nervového systému, je dosaženo určité rovnováhy a optimalizace jejich práce. Kromě toho koupání poskytuje dítěti živé emoce a dojmy, což pozitivně ovlivňuje jeho intelektuální vývoj. Použití různých hraček podle věku dítěte a krátkých cvičení s nimi ve vodě tento účinek posiluje..
 3. Pohyby dítěte jsou zlepšeny. Je obtížnější se pohybovat ve vodě než ve vzduchu, protože má zvýšený odpor. Dítě, které zaplavuje rukama a nohama, posiluje svaly a trénuje srdce. Největšího účinku lze dosáhnout při koupání dítěte ve vaně pro dospělé, kde může volně pohybovat rukama a nohama a měnit polohu těla. S dítětem je velmi užitečné provádět malé vodní gymnastické komplexy.
 4. Pomáhá zlepšovat stav dítěte. Být ve vodě snižuje nebo zcela zmírňuje bolest, která pomáhá uklidnit dítě, například když ho trápí kolika.
 5. Koupání pro dítě je komunikace a cenný zážitek. Při koupání dítěte dochází k emočnímu kontaktu mezi dítětem a dospělými, což pozitivně ovlivňuje vývoj vztahu mezi dítětem a okolními blízkými..

Koupání novorozence: otázky rodičů

Zdálo by se, že je obtížné koupat dítě? Mnoho mladých rodičů se však tohoto jednoduchého postupu bojí, bojí se dělat něco špatného, ​​protože novorozené dítě je tak malé a bezbranné. Shromáždili jsme nejoblíbenější otázky, které rodiče kladou na koupání..

Kdy začít koupat novorozence?

Podle doporučení domácích pediatrů můžete novorozence vykoupat již v den propuštění z nemocnice - pokud byl BCG očkován den dříve nebo následující den - pokud byl BCG podán v den propuštění. Až do tohoto okamžiku se dítě po každé stolici jednoduše umývá několikrát denně. Koupání je kontraindikováno u všech akutních onemocnění doprovázených horečkou, stejně jako v přítomnosti pustulárních kožních lézí.

Jaký čas je lepší zvolit pro koupání dětí?

Odpověď na tuto otázku závisí jak na charakteristice dítěte, tak na rytmu života celé rodiny. Děti se zpravidla po vodních procedurách řádně uklidňují a spí, a proto se koupání často provádí před jedním z večerních krmení. U dětí, u nichž je koupání vzrušující, může být doba koupele převedena na denní nebo dokonce ranní hodiny. Je důležité, aby procedura začala nejdříve hodinu po jídle a nejpozději 30-40 minut před dalším krmením.

Jak připravit místnost a koupel pro vodní procedury?

Nejvhodnější je koupat dítě přímo v koupelně. Optimální teplota v místnosti, kde se provádějí vodní postupy, je 24–26 ° С. Na kluzké dlážděné podlaze je lepší předem položit gumovou podložku a nastavit hodiny na polici, aby se včas orientovala.

Umístění dětské koupele by mělo být především vhodné pro rodiče. Je třeba poznamenat, že v současné době na trhu existuje mnoho různých modelů van pro koupání - pro každý vkus a rozpočet. Například dětské vany s dvojitými stěnami zajišťují dlouhodobou udržování teploty vody na počáteční úrovni a vestavěné teplotní senzory pomáhají sledovat její hladinu. „Skluzavky“ jsou navrženy tak, aby pomáhaly udržet dítě ve vaně, jsou vestavěné nebo vyjímatelné. Může být výhodné mít ve vaně vypouštěcí hadici, díky které ji nebude nutné přetékat, aby nalila vodu - stačí vypustit odpad. Existují dokonce i převlékací stoly nebo komody, v nichž je integrována koupací nádrž. Aby dospělý nebyl během procedury v ohnuté poloze, byly vynalezeny speciální podpory pro vany. Některé z nich jsou instalovány na podlaze, zatímco vana je přibližně na úrovni opasku dospělého. Ostatní jsou umístěny po stranách koupele pro dospělé. V obou případech se ujistěte, že je vana pevně připevněna ke stojanu..

Vana, ve které se dítě koupe, se musí umýt horkou vodou a mýdlem bezprostředně před každou procedurou. Pokud se dítě koupe v lázni pro dospělé, doporučuje se jej očistit sodou. Během koupání mohou být dveře do koupelny udržovány mírně pootevřené, samozřejmě v nepřítomnosti průvanu, díky čemuž se v koupelně nebude hromadit příliš mnoho páry. Následný přechod dítěte z koupelny na chodbu nebude příliš ostrý.

Vaří voda ke koupání??

V současné době není potřeba vařit vodu pro koupání dětí, není-li k dispozici centralizované zásobování vodou. Pokud však žijete mimo město a voda není dodávána z centralizovaných zdrojů, je třeba alespoň v prvním měsíci života dítěte vařit vodu..

Jak dezinfikovat vodu?

Doporučuje se minimální dezinfekce vody, dokud se pupeční rána úplně nezhojila a kůra neklesla: zpravidla k tomu dochází ve 2. - 3. týdnu života dítěte. Pro dezinfekci se obvykle používá roztok manganistanu draselného. Manganan draselný se zředí v oddělené nádobě, dokud se nezíská nasycený roztok, který se pak filtruje přes třívrstvou gázu, aby se zabránilo vniknutí nerozpustných krystalů na kůži drobků, což může vést k chemickému popálení. Filtrovaný roztok se přidá do lázně s vodou, dokud se nezíská světle růžová barva..

Koupání dítěte s přídavkem manganistanu draselného způsobuje suchou pokožku, takže ji přestanou přidávat, jakmile se pupeční rána uzdraví a kůra zmizí.

Jako dezinfekční prostředek se používají také tradiční bylinky - měsíček, provázek, heřmánek. Pro přípravu infuze se sklenice suché trávy nalije do litru vroucí vody a poté se naplní po dobu 3-4 hodin. Výsledný bujón se zfiltruje přes třívrstvou tenkou vrstvu a přidá se do lázně. Pokud se na pokožce dítěte objeví pocení nebo plenková dermatitida, doporučuje se používat odvar z antiseptických bylin. Pokud je pokožka dítěte zdravá, není třeba přidávat bylinky.

Jaká by měla být teplota vody pro koupání dítěte?

Optimální teplota pro koupání novorozence je 36–37 ° С. Pro měření teploty vody se doporučuje teploměr. Tzv. Loketní metoda, tj. Snížení loktu dospělého ve vodě - zatímco teplota vody by se prakticky neměla lišit od tělesné teploty - je nepřesná kvůli rozdílu v subjektivních pocitech, když se mění teplota vzduchu a vlhkost v místnosti..

V „dospělé“ lázni se voda ochladí velmi pomalu. A při použití dětské koupele je lepší během celého procesu kontrolovat teplotu vody pomocí teploměru a v případě potřeby přidat teplou vodu. Pro dosažení vytvrzovacího efektu lze teplotu vody ke koupání snížit o 7 stupňů během 7–10 dnů na 32–33 ° С.

Je užitečné dokončit koupání dítěte nalitím studené vody ze džbánu, naběračky apod. Teplota vody by měla být o několik stupňů nižší než teplota, ve které se dítě koupalo: například 34–35 ° C, pokud ke koupání došlo při teplotě 37 ° C.

Jaká by měla být doba trvání vodních procedur?

Úplně první dětská koupel by neměla trvat déle než 5-7 minut. O 2-3 měsíce se tento čas zvýší na 15 minut a o šest měsíců - až 20 minut.

Jak často je nutné dítě koupat?

Pro normální psycho-emocionální a motorický vývoj a pro posílení zdraví dítěte je nutné se denně koupat. V horkém období lze provádět vodní procedury dvakrát denně, aby nedošlo k přehřátí těla a zabránění pocení.

Jaké detergenty se nejlépe používají při koupání dítěte a jak často je můžete používat?

Při koupání dítěte je lepší používat čisticí prostředky určené speciálně pro kojence - štítek by měl mít odpovídající značku. Uvádíme některé z nich:

Mýdlo pro děti - tekuté, ve formě gelu nebo pevné látky. Jeho hlavním rozdílem od běžných typů mýdel je minimální obsah alkálií - pH neutralita. V tomto ohledu nezpůsobuje dětské mýdlo nežádoucí sušení a podráždění kůže. Koupání novorozence s dětským mýdlem nebo gelem by nemělo být prováděno více než 1krát týdně, s výjimkou pravidelného praní. Ve druhé polovině života, kdy se dítě začne aktivně plazit po bytě, možná budete muset častěji vykoupat čisticí prostředky.

Dětský šampon. Používá se od 2–4 týdnů věku k mytí vlasů dítěte, zpravidla ne více než 1krát týdně. Je třeba poznamenat, že je možné umýt dětskou pokožku hlavy pomocí dětského mýdla nebo koupelového gelu. Pro změkčení a odstranění ruly - seboroické kůry na pokožce hlavy - před použitím dětského šamponu můžete použít jakýkoli přírodní rostlinný olej..

Jak se vykoupat dítě?

Je nutné ponořit dítě do vody postupně, počínaje špičkami prstů na nohou. Dospělý drží hlavu dítěte rukou za zády hlavy (když je dítě na zádech) nebo pod bradou (když stojí na břiše, což je možné při koupání ve velké vaně). Pokud se ke koupání používá malá vana, lze do ní nainstalovat speciální sklíčko, odnímatelné nebo vestavěné, což umožňuje jedné osobě kontrolovat mytí dítěte.

Pro pěnění dítěte můžete použít dětskou houbičku nebo froté rukavice nebo to můžete udělat ručně. Nejprve je hlava mýdlová, která je pak umytá úhlednými pohyby od čela k zadní části hlavy. Pak pěňte ruce, nohy, bříško, záda a opatrně otočte drobky. Na konci koupání je dítě umístěno do hrudníku na dlani dospělého a opláchnuto čistou vodou z džbánu nebo kbelíku. Poté jsou drobky zabaleny s hlavami do ručníku nebo teplé plenky a převezeny na převlékací stůl pro další otření, zpracování a oblékání. Pokud se voda dostane do uší dítěte, nemusíte se bát. Chcete-li ji odstranit, můžete použít tenkou bavlnu turundochki - malou vatovou vlnu navinutou mezi dlaněmi ve formě tenkých uzenin, které se vloží do vnějšího zvukovodu a po několika minutách se odstraní zpět.

Jak zacházet s dětskou pokožkou po koupeli?

Pokud je pokožka dítěte zdravá, stačí ji po koupeli poklepat měkkým ručníkem. V případě vyrážky z plenky můžete použít speciální léčivý krém. Vzhled suché pokožky u zdravého dítěte je možný fyziologickým peelingem, který sám o sobě prochází do konce prvního měsíce života, stejně jako při koupání horkou nebo příliš tvrdou vodou, nevhodným prostředkem pro mytí nebo příliš častým nanášením. K odstranění tohoto jevu po koupeli se používá dětská smetana nebo mléko. Suchá kůže může být také příznakem různých onemocnění, jako je atopická dermatitida. V tomto případě je po koupeli nutné používat zvlhčovače, nejlépe ze všech - v souladu s doporučeními ošetřujícího lékaře.

Přečtěte si více o jemnostech péče o pokožku dítěte zde..

Proces koupání u dítěte by měl vyvolat pozitivní emoce: pouze v tomto případě jsou dosaženy všechny pozitivní účinky, o kterých jsme mluvili na začátku. Pokud se mu něco nelíbí, pak především musí být dospělí sami pozitivní a analyzovat celý proces koupání a pokusit se zjistit, co dítě rozrušuje. Možná, že dítě nepřizpůsobilo čas zákroku ani teplotu vody, je rušeno příliš jasným světlem nebo děsí zvuk vody z kohoutku. Je nutné to pochopit a vytvořit vhodné koupací podmínky pro dítě.

Vodní procedury: 10 otázek o koupání dítěte

První koupání novorozence je jednou z nejzajímavějších událostí v životě mladých rodičů. Zpravidla je s tím spojeno mnoho otázek. Doporučujeme zvážit jejich nejčastější.

Kdy se poprvé vykoupat novorozence?

Dříve se mladým rodičům nedovolilo vykoupat dítě ve vaně, dokud nebyla pupeční rána zcela zahojena. Ale vzhledem k tomu, že hojení někdy trvá až 2 týdny a nedostatek dobrého čištění kůže může vést k podráždění a zánětu, bylo načasováno zahájení procedur vody. Dnes, podle doporučení pediatrů, můžete začít koupat novorozence hned druhý den po propuštění z nemocnice. Předčasné koupání je pro dítě bezpečné a prospěšné.

Je dovoleno koupat děti, u nichž se pupeční rána ještě úplně nezhojila, a dokonce i ti, kteří ještě pupeční šňůru neoddělili. Pokud je koupání zpožděno, je nutné pokožku dítěte otřít každý den měkkou houbou nebo mokrými ubrousky. Dítě nemůžete vykoupat, pouze pokud má horečku nebo má jiné příznaky nemoci.

Co a kde se koupat?

Kojenci až do úplného uzdravení pupeční rány (až 3–4 týdny) se koupají ve speciální dětské vaničce. Vzhledem k tomu, že koupel je vyžadována na krátkou dobu, není racionální kupovat velmi drahou koupel. Při přípravě na koupání byste měli připravit dětskou koupel umytou mýdlem, měkkým froté ručníkem nebo teplou plenkou, dětským mýdlem, koupacím prostředkem, naběračkou s čistou oplachovou vodou a vodním teploměrem.

Můžete se vykoupat v koupelně nebo v místnosti, kdekoli chcete. Hlavním požadavkem pro místnost je absence průvanu a teplota vzduchu asi 24-25 ° C. Umístěte koupel tak, abyste nemuseli stát v nepohodlné poloze, zatímco držíte dítě. Výrobci dětského příslušenství vyložili záda rodičů s různými zařízeními pro podporu dítěte ve vodě: pěnové vložky, rám a plastové skluzavky. Jejich použití je velmi pohodlné..

Může vám být doporučeno, abyste dítě zavinuli do plenky do vody: aby se nebál, byl teplý atd. Jak však ukazuje praxe, použití plenek není odůvodněné. Zmatují se a zasahují do dobrého mytí dítěte.

Jaká by měla být teplota vody?

Aby bylo dítě pohodlné, měla by teplota vody činit asi 36-37 ° C. Teplota vody by měla být měřena pomocí teploměru vody. Spoléhání se na vlastní pocity, určování teploty loktem, nestojí za to - vnímání teploty individuálně.

Někdy rodiče, vedeni subjektivními pocity, považují vodu za 36-37 ° C za studenou a ohřejí ji. Stále se však musíte soustředit na teploměr, protože právě tato teplota je optimální pro koupání dítěte. Při vyšší teplotě se může dítě přehřát, což se v důsledku toho projeví ve formě úzkosti, narušení spánku nebo naopak letargie.

Po 1 měsíci lze vodní procedury kombinovat s kalením. Pak začnou postupně snižovat teplotu vody o 1 stupeň každé jeden až dva týdny, čímž se zvýší na 28 až 300 ° C.

Vařte vodu, přidejte manganistan draselný?

Koupání dítěte pouze ve vroucí vodě, přidání manganistanu draselného bylo doporučeno dříve, aby se zabránilo infekci pupeční rány a kůže dítěte. Podle moderních doporučení však vroucí voda a přidávání antiseptik neovlivňují riziko infekce. A pravděpodobnost negativního účinku manganistanu draselného na tělo dítěte je několikrát vyšší. Proto jsou děti koupány v běžné vodovodní vodě.

Pokud má dítě citlivou pokožku a na chlorované vodovodní vodě se objevují vyrážky, měla by být v tomto případě voda připravena ke koupání. Chcete-li odstranit přebytek chloru, je třeba jej po dobu 2 hodin bránit a před koupáním zředit vroucí vodou.

Pediatr může předepsat koupání dítěte ve slabém roztoku manganistanu draselného pro různé pustulární kožní choroby. Protože krystaly manganistanu draselného mohou způsobovat těžké popáleniny na kůži dítěte, je třeba pečlivě dodržovat bezpečnostní opatření. V žádném případě byste neměli přidávat manganistan draselný přímo do vody ke koupání. Nejprve zřeďte malé množství krystalů v oddělené misce a potom nalijte část roztoku do lázně.

Jak se vykoupat?

Když začnete plavat, snažte se být nervózní a nebojte se, protože vaše úzkost a strach mohou být přeneseny na dítě. Spusťte dítě do vody by mělo být tiché: nejprve nohy, pak tělo.

V dětské koupeli je třeba držet tak, aby voda dosáhla pouze horní třetiny hrudníku (do úrovně bradavek). Jednou rukou podporujete dítě pod rameny a druhou manipulujete. Nejprve jemně omyjte všechny kožní záhyby a tělo dítěte a teprve na konci koupele omyjte hlavu. První koupel může trvat asi 5-10 minut. Později, pokud dítě ráda plavá, lze vodní procedury prodloužit až na 15-20 minut.

Nevyjímejte dítě ostře z lázně. Opatrně ji zvedněte zády nahoru a opláchněte zbylé mýdlo čistou vodou z kbelíku. Potom dítě zabalte do ručníku a pokožku lehce osušte. Kůže dítěte by měla být utírána ručníkem, nemůžete jej otřít, takže může být poškozena.

A pokud se vám voda dostane do uší?

Mnozí se bojí namočit uši dítěte, protože se domnívají, že pronikání vody do vnějšího zvukovodu může vyvolat zánět středního ucha - zánět středního ucha. Dítě existovalo ve vodě devět měsíců života plodu, protože toto prostředí je mu známé a je připraven na to, že se voda může dostat do uší. Vniknutí vody do uší dítěte nemůže být na škodu. Podchlazení po plavání je nebezpečné. Aby se tomu zabránilo, stačí ihned po koupeli okamžitě odstranit vodu z ušního kanálu bavlněnými kuličkami: vložte kousek dětské vaty do ucha dítěte a počkejte, až absorbuje vodu..

Jaké kosmetiky použít?

Ke koupání dítěte můžete potřebovat dětské mýdlo a šampon a po opuštění koupelny, dětského oleje a krému. Během prvních měsíců by se člověk neměl nechat unášet čisticími prostředky: koupání dítěte mýdlem je dostatečné jednou týdně. Je lepší, když dětské mýdlo bude rostlinné, jako je například mýdlo „Baby“. Obsahuje přírodní tropické oleje a rostlinné složky, které jemně pečují a čistí citlivou pokožku dítěte, chrání ji před vysycháním a podrážděním..
Šampon na koupání by neměl obsahovat parabeny, SLS, DEA, syntetické polymery a barviva. Mohou pronikat kůží a hromadit se v těle dítěte, což způsobuje podráždění, svědění a alergické reakce. Bezpečnější jsou bylinné přípravky, jako je například dětský šampon na drobky. Tento šampon je doporučen Výzkumným ústavem pediatrie Ministerstva zdravotnictví Ruské federace pro použití u kojenců od prvních dnů života a je vhodný pro každodenní použití. I při kontaktu s očima nezpůsobuje podráždění sliznic. Základem tohoto šamponu je složení kokosového oleje a cukrové třtiny, které jemně čistí a pečuje o pokožku dítěte. Výtažek z heřmánku v šamponu zmírňuje zánět, podráždění, peeling a zklidňuje citlivou pokožku dítěte. Extrakt pšenice obnovuje normální rovnováhu vody a lipidů v pokožce, zvlhčuje a zjemňuje ji.
Chcete-li zabránit koupání a loupání po koupeli, můžete na kůži dítěte nanášet krém nebo máslo „Baby“. Jsou vytvářeny na základě přírodních a rostlinných složek, nezpůsobují alergické reakce a dokonale pečují o jemnou pokožku dítěte. Neobsahují žádné nebezpečné parabeny, PEG, syntetické oleje a minerální oleje a barviva.
Krém Baby Cream obsahuje olivový olej, vitamín E, panthenol a olej z piniových oříšků. Cedar olej je zdrojem vitamínů A, F, B2, B1, E, PP, omega 3-6-9 mastných kyselin, aminokyselin a stopových prvků. Předpokládá se, že cedrový olej je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak eliminovat peeling a suchou pokožku. Hydratuje a dobře chrání pokožku. Olej z piniových oříšků se používá k vyrážce, diatéze, k prevenci dětské dermatitidy, hojení ran, erozi, popáleninám a zánětlivým procesům. Při alergických projevech zmírňuje svědění, zarudnutí, otoky a zklidňuje pokožku..

Složení dětského oleje „Baby“ zahrnuje olivový, slunečnicový olej, přírodní vitamín E a piniový olej. Lipidy rostlinného oleje jsou podobné lipidům kůže, takže se olej dobře vstřebává do pokožky a nezanechává mastný film. Aktivní rostlinné složky a oleje zmírňují zarudnutí a podporují hojení pokožky v oblasti vyrážky z plenek. Slunečnicový olej zvlhčuje suchou pokožku, zjemňuje a urychluje její regeneraci. Olivový olej pomáhá hojit poškození. Vitamin E zmírňuje podráždění a loupání, pomáhá suché pokožce obnovit rovnováhu vody a lipidů. Přírodní dětský olej "Baby" neobsahuje minerální, parafinový olej a parafin.
Důležitou roli při udržování zdraví dětské pokožky hraje výběr kosmetiky, protože mnoho produktů dětské kosmetiky dnes obsahuje nebezpečné vysoce alergenní složky - parabeny, minerální a syntetické oleje, SLS / SLES, PEG / PPG, barviva, živočišné produkty,
ropné produkty (parafín, vazelína atd.). Způsobují suchost kůže, podráždění a svědění. Pronikají do kůže a hromadí se uvnitř těla, vyvolávají alergické reakce. Nejlepší je důvěřovat péči o pokožku vašeho dítěte přírodní kosmetice, jako je dětská kosmetika pro děti. Vysoká kvalita produktů této značky je potvrzena dermatologickými studiemi a doporučuje se Výzkumný ústav dětského lékařství Ministerstva zdravotnictví Ruské federace pro použití u kojenců od prvních dnů života.

Kdy můžu jít do velké koupelny?

Když je vaše dítě měsíc, můžete se vykoupat ve velké vaně. Před koupáním dítěte je třeba koupel důkladně omýt. Ujistěte se, že na něm nezůstaly žádné stopy čisticího prostředku. Pokud se chystáte zahájit výuku plavání, získejte téměř plnou koupel.

Jak jednat s dítětem ve velké koupelně?

Koupání ve velké vaně vám dává možnost naučit své dítě plavat od prvních měsíců. Cvičení ve vodě má příznivý vliv na vývoj dítěte, zklidňuje nervový systém a zmírňuje hypertonicitu. Podepřete podpaží dítěte, svisle ji spusťte do vody, položte ji na záda a podepřete ji pod ramena, posuňte vodu dozadu a dopředu, nakreslete osmičky. Dítě se bude pohybovat nohama a tělem a pokoušet se zůstat na vodě. Přineste dítě nohama ke straně vany a nechte dítě od něj odstrčit. Potom můžete udělat reflexní chůzi: postavte dítě ve svislé poloze tak, aby dosáhlo dna vany, a mírně jej nakloňte dopředu - dítě začne chodit. Během lekce sledujte reakci dítěte. Pokud začne být nervózní, unavte se - zastavte se.

Kruhy a plavecké čepice jsou bezpečné?

Pro výuku ve velké koupelně můžete pro plavání použít speciální kruhy a čepice. Pomáhají dítěti zůstat ve vodě bez pomoci. Takové plavání je pro dítě užitečné a bezpečné, ale během vyučování je třeba přijmout bezpečnostní opatření. Ujistěte se, že kruh kolem krku je správně oblečený, ne příliš těsný a volný, aby dítě neklouzlo ven. V žádném případě nenechávejte dítě ve vaně bez dozoru, takže stačí několik sekund, aby se mohl dusit. Trvání lekcí může být až 20-30 minut. Děti tráví zpravidla spoustu energie při plavání a po jídle jedí s chutí k jídlu a rychle usínají.

Aby se vaše dítě rády plavalo, měli byste sami léčit vodu bez předsudků. Pak se vaše láska k vodě jistě přenese na dítě. A čím dříve začnete, tím lépe.

Nebojte se, pokud něco selže při prvním pokusu. Postupem času se naučíte dělat vše správně a stanete se skutečným specialistou na koupání dítěte.

Články O Neplodnosti