Hlavní Testy

Koupání novorozenců

Prvorozený v rodině je velkolepá událost nejen pro šťastné rodiče, ale také pro všechny příbuzné a přátele. Každý se snaží vyjádřit svůj obdiv a pomoci mladé mamince a otci s radou nebo skutkem. Vzhled druhého a třetího dítěte naznačuje, že rodiče již mají s manipulací s dítětem nějaké zkušenosti. Přestože první dny novorozeného pobytu doma vytvářejí pocit oslavy a vzrušení, jako poprvé. Je velmi důležité, aby tyto okamžiky nebyly pro dítě stresující, ale přinášely mu pocit radosti, péče a lásky. Proto je tak důležité nedělat chyby při zavádění dítěte do vody během jeho první koupele.

První koupel novorozence po propuštění z nemocnice

První koupel novorozence doma

Všechny děti milují plavat. Výjimkou je malá skupina dětí, které se při prvním ponoření do vody vyděšily. Tento strach po dlouhou dobu zanechá v paměti nesmazatelné nepříjemné stopy. Strach z vody bude pro ně obtížné překonat a zapomenout. Proto je velmi důležité, aby tento postup poskytoval dětem radost. Rodiče musí vědět, kdy, za jakých podmínek as jakými prostředky je možné vykoupat novorozence.

Kdy koupat dítě poprvé

Při načasování první úpravy vody bude rozhodující několik faktorů. Nedoporučuje se koupat ihned po propuštění, pokud:

 • Novorozenec byl den před očkováním BCG (z tuberkulózy) a nevyschl;
 • dětský špendlík na pupku ještě nezmizel;
 • dítě je zlobivé nebo jen unavené.

Na poznámku. V takových případech lze koupání dítěte nahradit otřením vlhkým hadříkem.

Nejlepší možností je koupání novorozenců pátý den po narození. Nejlepší radu poskytne pediatr, který bude po propuštění z nemocnice sledovat stav dítěte a poskytne přesná doporučení, jak poprvé vykoupat novorozeně. Zvláště je potřebují matky, které porodily poprvé.

Zda se vykoupat dítě pomocí nezhojeného břicha

Abychom pochopili, zda pupek úplně uzdravil dítě, nebo ne, potřebuješ vědět, kdy by měl spadnout. To se děje individuálně: od dvou do deseti dnů. Pokud pupeční šňůra neklesne na 10. den, musíte se poradit s lékařem. Po obdržení určitých doporučení můžete určit, kdy a jak provádět vodní postupy pro dítě.

Po očištění pupku zůstává na místě pupeční šňůry nezhojená rána. Musí být řádně zpracován peroxidem a brilantní zelenou. Chcete-li to provést, dát dítě na záda, hladil bříško, kapky 4 kapky 3% peroxidu vodíku do rány. Potom vyperte pěnu, která vyšla z rány, čistým hadříkem a ošetřte pupek zelenou barvou.

Důležité! V případě, že zbytek pupeční šňůry neodpadne, nelze ji odstranit násilím - můžete poškodit a infikovat. Koupání dítěte v této době se také nedoporučuje. Zacházejte s pupkem stejně jako poprvé.

Zbytek pupeční šňůry ve většině případů zmizí u novorozenců 5. až 6. den. Je možné v tomto okamžiku dítě vykoupat? Je možné, ale pouze při dodržení všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo k infikování rány. V dnešní době se dítě koupe jen vařenou vodou. Během vodní procedury musíte pupek chránit před přímým vniknutím vody. Po koupeli důkladně osušte tělo, osušte vlhkost a neotřete jej měkkým ručníkem. Poté ošetřte ránu stejným způsobem: peroxid + zelená. Po zpracování dejte čas na zaschnutí pupku.

Koupání dítěte po pádu pupeční šňůry

Čas na koupání novorozence

Pokud je celkový stav dítěte uspokojivý, můžete přistoupit k vodním procedurám. Rodiče musí vědět, že před šesti měsíci by se novorozenec měl koupat denně, od 6 měsíců do roku - každý druhý den. Nejlepší je koupat se najednou, nejlépe večer. Koupání přispívá k relaxaci dítěte a pomáhá připravit dítě na klidný spánek. Pokud se naopak osvěží a dítě se dlouho neklidní, je lepší přenést postup do první poloviny dne. Je důležité, aby koupání dítěte bylo prospěšné pro jeho zdraví, pouze pro radost.

Jak se vykoupat dítě

Koupání dítěte je pro rodiče skutečným rituálem. Existuje určitý postup, jak poprvé vykoupat novorozence. Je spojen s určitými sekvenčními akcemi..

Příprava místa a potřebné příslušenství

Velká vana bude sloužit jako místo k plavání, kde si můžete dát malou dětskou koupel se skluzavkou (pokud existuje). K koupání budete potřebovat kbelík nebo džbán, dětské mýdlo a šampon, krém a ručník, prášek, plenky a čisté oblečení. Všechny objekty a věci musí být připraveny předem a ležet na vhodném místě. To je zvláště důležité pro matky, které budou koupat dítě bez asistentů..

Dezinfikujte nebo nalijte vroucí vodu ve vaně a všechny předměty určené ke koupání (oplachovací džbán, dětská žínka pro kojence).

Předvařte vodu a ochlaďte ji. Teplotu můžete zkontrolovat pomocí teploměru vody nebo „loketní metodou“ a kapku zkontrolovat ve vodě. Neměl by být vyšší než 37 stupňů, tj. Blízko teploty plodové vody v lůně matky. Pokud se voda během koupání ochladí, můžete opatrně přidat horkou vodu, trochu nalít na stěnu lázně a míchat.

Nalijte vodu do vany na čtvrtinu objemu, vložte do ní sklíčko nebo položte plenu se zvednutou hlavou, zavřete koupelnu.

Veškeré kožené předměty, pleny a oblečení by měly být na přebalovacím stole..

Správně připravené koupací předměty jsou klíčem k vynikající úpravě dětské vody

Příprava dítěte na vodní procedury

Na stůl svlékněte dítě a jemně s ním mluvte. To ho uklidní a dá pozitivní emoční náladu pro další akce. Můžete mu dát možnost vzít si vzduchové koupele, pokud to umožňuje pokojová teplota. Swaddle není příliš těsný a začít plavat.

Na poznámku. Dítě nemůže být koupáno ihned po krmení a na prázdné komoře. Za tímto účelem musí matka dítě krmit, nechat ho odpočinout a připravit se na koupání. Tentokrát stačí, aby dítě trávilo jídlo.

První plavání

První koupání novorozence by nemělo trvat déle než 5 minut. Postupně se doba postupu zvyšuje na 15 minut.

Opatrně položte dítě na sklíčko a pomalu jej spusťte do vody. V případě, že nedochází k žádnému skluzu, proveďte první postup s vodou, držte dítě na napůl ohnuté ruce, namočené ve vodě. Musíte začít koupat dítě za kliky a nohy, pečlivě si umýt hlavu a pokusit se zabránit vniknutí vody do očí. Nejprve si můžete dítě umýt pouze rukama. Nakonec dítě opláchněte připravenou vodou z kbelíku nebo džbánu.

Koupání novorozence bez skluzavky

Existuje určitý algoritmus akcí při koupání kojenců všech věkových skupin, od prvního dne vybití do roku:

 1. Během koupání by měla být hlava dítěte ve správné vyvýšené poloze. Umyjte si vlasy od čela a postupně se pohybujte dozadu. Při oplachování zakryjte oči dlaní vodou.
 2. Důkladně opláchněte vrásky na všech částech těla mýdlem a dobře je opláchněte. Pokud se objeví vyrážka na plenkách, opláchněte dítě vodou, do které se přidá bylinný odvar heřmánku nebo provázku, po koupeli namažte jeho podrážděná místa krémem nebo speciálním dětským kosmetickým přípravkem..
 3. Oči otřete vatovým tamponem a jemně vodte z vnějšku do nosu.
 4. Uši a záhyby uší důkladně očistěte vlhkým tamponem..
 5. Genitálie kojenců je třeba umýt podle jejich genderových charakteristik. Dívky se musí umýt od dosud nerozvinutých stydkých pysků k zadku, aby nedošlo k nakažení. Chlapci by neměli odhalit své maso. Při koupání genitálií se nedoporučuje používat šampony, je lepší je umýt čistou vodou.
 6. Sledujte teplotu vody. Pokud dítě zchladne, jeho rty a nos se zbarví do modra. Pokud je naopak horké, zčervená, v každém případě hlasitě bude plakat.

Na poznámku. Existuje další důležité pravidlo. Nepokoušejte se o zdraví kojenců: vezměte je do koupelny a ještě horší je ponořte do díry. To dítě nezmírní, ale zničí jeho křehké tělo.

Po procedurách s vodou je třeba dítě zabalit do suchého měkkého ručníku, otřít tělem a obléknout. Pokud je pokožka dítěte náchylná k vyrážce z plenek, je nutné ošetřit záhyby a všechna zarudlá místa krémem pro děti. Dalším prověřeným způsobem, jak chránit citlivou pokožku dětí před podrážděním, je použití prášku.

Všechny děti milují plavat

Délka koupání dítěte

Pokud se dítě koupe každý den ve stejnou dobu, pak si na tento režim zvykne a rád na něj čeká. Nejdříve by se dítě nemělo uchovávat ve vodě déle než 5-7 minut.

Dítě vyrostlo a začne sedět. Od 15 minut se jeho koupání zvyšuje na 30-40 minut. Dítěti se to líbí, je rád, že ho potřísní hračkami, takže proč by měl takové potěšení odmítnout? Kromě toho vodní procedury pouze temperují jeho tělo.

Od 4 do 5 měsíců můžete naučit vaše dítě být ve velké vaně naplněné vodou, aby se nohy dítěte dotkly dna, s kruhem kolem krku. To mu dá příležitost plavat, posilovat svaly paží a nohou a bude to vynikající hygienický postup..

Mnoho rodičů používá gumový kroužek téměř od prvních dnů po propuštění. To není bezpečné, protože dítě ještě není silné, hlava je slabě držená a dosud si na velkou koupel zvykla. Existuje riziko, že může vyklouznout a utopit se. Takové hračky nejsou pro kojence..

Ale od 3-4 měsíců může být dítě, které je již zvyklé na „velkou“ vodu, bezpečně posláno na skvělé plavání. Dlouhodobý pobyt v této poloze se také nedoporučuje - dítě se rychle unaví. Jak stárnou, může novorozenec prodloužit dobu „hodin plavání“, a to vždy pod přísným dohledem rodičů.

Poznámka! Poměrně často se děti během koupání potýkají s různými zraněními, v některých případech dokonce mohou utopit nebo polykat vodu. To se stane, pokud jsou rodiče rozptýleni nebo dokonce „dají svému dítěti úplnou svobodu“. Nemůžete dítě nechat na chvilku ve vodě bez dozoru. Koneckonců, může být nejen zraněn, ale také vystrašen na dlouhou dobu. Po takovém psychickém traumatu se dítě bude po dlouhou dobu bát vody. Trvá mu trpělivost a čas, než překoná strach a užije si plavání, nebo alespoň bez slz..

Ve které vodě koupat dítě

Pro dítě je koupání přirozeným procesem, protože donedávna byl ve svém matčině lůně ve vodním prostředí. Plavání navíc není jen způsob hygieny. Být ve vodě, dítě si užívá, hraje a fyzicky se vyvíjí. K tomu, aby ho procedura potěšila, musíte řádně připravit všechny dostupné nástroje.

Voda, ve které se dítě koupe, by neměla překročit 37 stupňů po dobu 2 týdnů. Je nutné vařit, pouze pokud pupek neklesl. Potom můžete postupně snižovat nebo zvyšovat teplotu vody o 1 stupeň. Takový experiment učí novorozence o změnách teploty a temperování těla. Postupně ji můžete snížit na 32 stupňů. Je to v takové vodě, že Dr. Komarovsky doporučuje koupat děti před spaním..

Koupe se dítě mýdlem

Během prvních dvou týdnů lékaři nedoporučují používat mýdlo při koupání, protože dítě není příliš špinavé. Ale musíte se denně koupat. Dítě se potí, opakovaně zmírňuje jeho přirozenou potřebu. Aby byly vrásky na těle čisté a nezanechávaly se, po koupeli je umyjte ručníkem a ošetřete smetanou nebo pudinkem.

Jaké byliny lze použít

V prvních dnech a dokonce týdnech se doporučuje dítě koupat ve vodě s přídavkem odvarů z bylin, heřmánku nebo výtažku z lékárny z bylin. Je však lepší používat bylinné prostředky po konzultaci s pediatrem. Při plavání není třeba je používat každý den.

Dítě se stává aktivnějším, potí se, záhyby kůže na pažích, nohou a krku se zašpiní. Nyní si můžete zvyknout na mytí houbou nebo měkkou žínkou s dětským mýdlem. Šampony by neměly být používány k mytí po dobu až 2 měsíců. Je třeba vodu zředit bylinnými odvary opatrně a střídat je. Ujistěte se, že na kůži dítěte nevyvolává podráždění ani alergické vyrážky. V tomto případě musíte přestat používat byliny a sledovat, které z nich by mohly vyvolat alergické projevy.

Důležité! Dříve se při koupání dětí doporučuje používat slabé řešení manganu, ale nyní v pediatrii to správně odmítli. Faktem je, že velmi slabý roztok manganistanu draselného není schopen dezinfikovat vodu dobře, a silný člověk může zanechat popáleniny na jemné kůži dětí. Kromě toho manganistan draselný suší pokožku a může vyvolat různé vyrážky, alergie a další nepříjemné problémy..

Akce po plavání

Postupy „koupelny“ se chýlí ke konci. Ne vždy končí bez slz. Z různých důvodů může dítě plakat, být po koupání rozmarné. Co máma dělat?

Nejprve nepokračujte v proceduře odchodu po koupeli, ale držte ji za kliky, chodte kolem a uklidněte ji. Můžete dokonce setřást a nakrmit se, pokud nebude dlouho mlčet. Ale zkuste to udělat tak, aby dítě nezaspalo, protože se stane, že novorozenec usne i při plavání.

Za druhé, položte jej na přebalovací stůl, osušte a zmačkejte nebo začervenejte krémy pro děti. Pak si oblékněte plenu a čistou vestu s jezdci. Nezapomeňte na kapotu, protože po koupeli se hlava dítěte zahřeje.

Za třetí, krmte dítě. Pokud bylo koupání úspěšné, začne během krmení prát a postupně usnout pevně a sladce.

Výsledkem je několik slov o výhodách koupání pro novorozence. Pravidelné vodní procedury nejen zajišťují hygienu a čistotu, ale také rozvíjejí pohybové schopnosti, uvolňují svaly, zmírňují bolest z koliky v žaludku a temperují dítě. Blízká přítomnost rodičů během koupání způsobuje v arašídu pouze pozitivní emoce. Výjimečné jsou případy, kdy je dítě po koupeli nezbedné a nespí. V takovém případě potřebujete radu pediatra. Koupání dítěte zároveň ho učí od dětství až po režim.

Jak zacházet s novorozeneckým pupkem po koupeli

Koupání dítěte prvního měsíce života je komplikováno takovým jevem, jako je pupeční rána. Každá matka chápe, že člověk nemůže jen ponořit dítě do vody z vodovodu a ignorovat nezhojený pupek. Proto se během tohoto období bude proces koupání a hygienické postupy po něm mírně lišit od obvyklých.

Ošetření pupeční rány

Co je to pupeční rána a jaká doporučení pro léčbu pupku po koupání nám dá lékař, včetně slavného lékaře Komarovského?

Pupeční rána je výsledkem odstranění pupeční šňůry. Poté, co lékař uřízne pupeční šňůru, na její krátký zbytek se aplikuje stlačovací svorka, tzv. „Clothespin“. Když je pupeční šňůra zcela suchá, odpadne a pupeční rána zůstane na svém místě, což také vyžaduje další pozornost a péči.

V mateřské nemocnici lékař zpracovává pupeční šňůru a současně učí matku, jak to správně dělat. Než se propustíte, pravděpodobně o tom víte všechno, ale ještě si poslechněte, co nám lékaři dávají doporučení ohledně léčby pupeční rány po koupání novorozence.

Má vroucí vodu pro koupání novorozence?

Pro koupání novorozence je nutné vařit vodu: nezbytné nebo ne, doporučení Dr. Komarovského o tom, zda je zapotřebí manganistan draselný.

Lékařští průvodci poskytují podrobná doporučení ohledně léčby pupeční rány:

 1. Dejte si dítě na čistou plenku.
 2. Připravte si vše, co potřebujete předem:
 • Peroxid vodíku;
 • Řešení brilantní zelené (brilantní zelené);
 • Gázový tampon;
 • Bavlněné pupeny.
 1. Pokud mluvíme o zpracování pupku novorozence po koupeli, předsušte dítě ručníkem nebo prostěradlem. Nyní si ji můžete položit na záda a začít zpracovávat pupeční ránu.
 2. Prsty levé ruky rozprostřete kůži kolem pupku.
 3. Pusťte peroxid vodíku na pupek
 4. Použijte gázový tampon k odstranění peroxidu a uvolněných krustů..
 5. Použijte gázový tampón k zaschnutí pupku.
 6. Namažte pupek zelení pomocí vatového tamponu.

Užitečné video

Postup naleznete v níže uvedeném videu:

Lékaři nedoporučují nalepování pupku pomocí bandáže a obecně nedoporučují omezovat přístup vzduchu k ráně a zabránit tření.

Koupání novorozence poprvé po nemocnici: žádné starosti ani problémy

Koupali jsme novorozence poprvé: ve velké vaně nebo ve vaně, jaká je teplota vody, kolik času, video Komarovsky,

Rána musí být pečlivě chráněna před nečistotami: pupeční šňůra, jakmile je vše potřebné doručeno do těla dítěte, a prostřednictvím otevřené rány může dojít k infekci celého organismu..

Je možné při koupání navlhčit pupek novorozence

Někteří rodiče se domnívají, že přilepením pupku novorozence pomocí bandáže během koupání ho ochrání před infekcí. Přesto je to chyba. Vařící voda a přidání slabého roztoku manganistanu draselného vám pomohou zabránit infekci..

Dr. Komarovsky obecně doporučuje omezit se na tření dítěte, aby nedošlo k navlhčení pupeční rány a nezpomalil proces sušení.

Obyčejnou praxí je naopak to, že dávají přednost léčbě rány po koupání, protože během koupání kůry dobře opouštějí a opouštějí a manganistan draselný dezinfikuje a suší ránu.

Co dělat, když pupek novorozence krvácí po koupeli

Pokud po koupeli pupeční rána trochu krvácí, není to děsivé. Léčte ji, jak je uvedeno výše, dodržujte všechna preventivní opatření během koupání a rána bude včas odložena. Pokud krvácení trvá déle než tři týdny, měli byste se poradit s lékařem: vaše dítě může mít slabou imunitu nebo špatnou srážlivost krve.

Je to možné ve vaně s dítětem: s kašlem, rýmou, horečkou, s nachlazením nebo bronchitidou, s adenoidy, s konjunktivitidou

Pokud je najednou dítě víc, ale opravdu se chce koupat ve vaně, je možné navštívit: s kašlem, rýmou, horečkou, chladem nebo bronchitidou, adenoidy, konjunktivitidou.

Nastal čas začít znít poplach v případě:

 • Vzhled hnisavého výboje;
 • Vzhled nepříjemného zápachu;
 • Pokud dítě začne plakat při dotyku pupku;
 • Zčervenání a těsnění v oblasti pupku;
 • Pokud se celková tělesná teplota dítěte, včetně teploty kůže v pupku, zvýšila.

Z tohoto videa zjistíte, jaké problémy se někdy vyskytují v procesu hojení pupeční rány:

Dr. Komarovsky o příčinách infekce pupeční rány

Matky se někdy bojí, pokud je pupek velký a vydrží jako knoll. To není důvod, proč se bát kýly, je to jen proto, že vaše dítě dostalo takovou formu tlačítka na břicho. Když je dítě o něco starší, pupek půjde dovnitř.

Zacházení s pupkem a koupání novorozence špendlíkem

Občas je dítě propuštěno z nemocnice s „špendlíkem“ na bříšku. Důvodem je skutečnost, že proces sušení pupeční šňůry je individuální a může trvat 4 až 10 dní. Nenechte se tím obtěžovat, v pravý čas klip spadne na místě se sušeným pařezem pupeční šňůry. Nepokoušejte se chirurgické odstranění sami, protože to může vést k vážné infekci..

Z jakého věku může dítě jít do koupele

Od jakého věku může být dítě ve vaně. Benefit, poškození, pravidla návštěvy vany. Je to možné pro dítě, měsíc staré, jednoleté dítě ve vaně?

Ošetření pupečníku bude naprosto stejné jako ošetření pupku. Nebojte se dotýkat a kroucení svorky: pařez nemá nervové zakončení, takže dítě necítí bolest.

Koupání novorozence pomocí „špendlíku na prádlo“ není kontraindikováno. Navíc zkušené porodní asistentky říkají, že voda „eroduje“ zbytky pupeční šňůry a pařez klesá rychleji.

Bezpečnostní pravidla jsou stále stejná: převařená voda, roztok manganistanu draselného, ​​čisté plachty a vesty.

Užitečné video o koupání novorozence před uzdravením pupeční rány

Doktor Komarovsky nedoporučuje koupat dítě vůbec, dokud není pupečníková rána zcela zahojena. A také doporučuje, aby nebyl omezen přístup vzduchu k ráně a aby nebyly zneužívány dezinfekční prostředky. Tvrdí, že pokud se do rány nedostanou nečistoty, nedojde k dítěti nic špatného. Dr. Komarovsky nazývá Zelenku vynikajícím sušicím prostředkem, a proto považuje její použití za docela přijatelné.

V tomto videu uvidíte, jak správně množit manganistan draselný, což vám pomůže chránit vaše dítě před infekcí při plavání.

Mohou děti chodit do koupele?

Mohou děti jít do koupelny? Je možné umýt dítě ve vaně. Je možné, aby se dítě vykoupalo ve vaně. Když se dítě přehřeje ve vaně: co dělat, jaké příznaky. Dítě a koupel, podle Dr. Komarovského

Koupání novorozence s nezhojenou pupeční ranou. zjištění

Můžete si vybrat sami: úplné odmítnutí koupání v Komarovském nebo tradiční koupání ve vroucí vodě s přídavkem slabého roztoku manganistanu draselného. Pravděpodobně, se vší úctou k lékaři, se vzácná matka rozhodne opustit své dítě bez koupání po celý měsíc.

Přidání odvarů bylin do vody během tohoto období nestojí za to. Pokud je dítěti ukázáno jejich použití (například v případě pichlavého vedra), můžete setřít požadované oblasti pokožky vatovým tamponem.

Koupání dítěte s nezhojenou ranou vyžaduje zvláštní opatření, protože existuje riziko infekce, ale dodržování těchto opatření v městském bytě nebude obtížné. Dezinfikujte vodu ke koupání vroucí a slabým roztokem manganistanu draselného.

Při správném ošetření pupeční rány nezpůsobí vám ani vašemu dítěti žádné potíže. Její uzdravení pro zdravé dítě je normální proces..

Úpal: příznaky toho, co dělat s teplotou a zvracením

Tepelný šok u dítěte, jak dlouho teplota trvá, zvracení, jak dlouho to trvá, jak rozpoznat, příznaky úpalů, způsobuje, jak se vyhnout úpalům.

Video a fotografie: internetové zdroje zdarma

Je možné koupat novorozence pomocí špendlíku na prádlo

Ahoj všichni! Jedna věc mě vždy překvapila. Když se připravujete na porod, přečtete si maximum materiálu, komunikujete s těmi, kdo to prošli. Ale když jste sám s arašídy, ztratíte se. Úplně zapomínáš. Známé?

A jedním z úkolů, kterému rodiče čelí jako první, je péče o pupeční šňůru. Největší otázkou je, jak zacházet s pupkem novorozence po pádu. V tomto dnes a pokuste se na to přijít.

Kdy a jak pupek zmizí

Úžasná věc je tlačítko břicha. V životě se to zdá naprosto zbytečné. A co zázraky dělají během těhotenství! Přesněji, pupeční šňůra. Koneckonců, to je způsob, jakým živiny přicházejí k dítěti! Ale po porodu se tento způsob stravování stává zbytečným.

První výkřik drobků pomáhá otevřít plíce. Následně novorozenec dostává kyslík sám. Ano, a jídlo vám nyní bude kapat ústy. Pupeční šňůra však není okamžitě přerušena. Zpravidla zůstávají asi 2 centimetry, které jsou sevřeny špendlíkem na prádlo. A po 3 až 10 dnech (a někdy i více) tato rovnováha zmizí.

Jak se to stane? Kolíček na prádlo přitlačuje krevní tok k pupeční šňůře. Tento ohon začíná vysychat a stává se mumifikovaným kouskem. Takové vzdělání by samozřejmě mělo odpadnout. A v místě oddělení se vytvoří rána - hlavní důvod k obavám o mladé matky. A co dál?

Co dělat po pádu pupku a jak postupovat?

Po pádu zůstane malá rána. Nebojím se, vážení čtenáři, ale jakákoli rána je skvělý způsob, jak získat infekci. Proto potřebujeme pouze jednu věc: rychlé uzdravení. A to přichází o měsíci života dítěte. A před tímto dlouho očekávaným okamžikem musíte zajistit drobky. Jak? Správné zpracování.

Připravte si takové věci:

 • Peroxid 3%.
 • Zelenka, manganistan draselný, chlorofylipt nebo jiná antiseptika. Používejte pouze kdykoli. Nemíchat.
 • Bintik, vatové tampony.
 • Bavlněné pupeny.

Nejdříve si tedy dobře umyjte ruce. Potom do rány vhoďte peroxid vodíku. Počkej na to syčení. Nyní odstraňte krusty namočené vatovým tamponem. Můžete rozmazat zeleně.

Ano, až začne léčení, bude kůra na pupku tvořit ještě větší velikost než dříve. Co s ní? Odtržení za to nestojí. Měla by se snadno odejít. Jediným způsobem, jak můžete pomoci, je vytvořit podmínky pro její odjezd. Ale stojí za to, když je kůra zcela suchá.

Pomůže to plavání a peroxid. Po postupech vody kůra změkne. Je také možný odlet bez peroxidu. Pokud se tak nestane, trochu odkapejte, počkejte a zkuste jej odstranit. Snadno odcházíte? Uklidit. Pokud ne, musíte počkat den nebo dva.

Protože jsem se dotkl příležitostné koupací procedury, rozptýlím zde některé mýty.

Je možné se vykoupat, když špendlík spadl?

A se svorkou je to děsivé a bez ní je to ještě horší. Je tu rána! Kromě toho se z prvních dnů v malém množství vytvoří tekutina - křížová síla. Vážení, samozřejmě, zde se nejprve řiďte doporučeními lékaře. Pokud neexistují žádné další požadavky, můžete se vykoupat. A pokud se rána nezhojí déle než 3 týdny, krev vytéká, je to zápach, neriskujte.

Doufám tedy, že vaše dítě je v pořádku. Při koupání tedy dodržujte pravidla. Koneckonců, hodnost se zatím nepřetáhla!

 1. Koupání pouze v dětské vaničce, která není určena pro nic jiného! První odstavec není předmětem žádné diskuse. Toto je obecné pravidlo pro všechny..
 2. Před dotažením knoflíku břicha se vykoupejte v teplé vařené vodě.
 3. Při plavání použijte manganistan draselný. Ale pouze tímto způsobem: nejprve rozpusťte několik granulí ve sklenici, samostatně a úplně. Potom odtud přidejte do koupele. Obecně by měla být koncentrace minimální. A také si pamatujte, že manganistan draselný extrémně suchou pokožku. Nenechte se unést.

Mohu si říci, že jsem vlak používal jednou týdně. Přímo do vody jsem přidal dobře filtrovaný vývar. Byliny se také suší, takže jsou dobré v moderování. Jako všechno ostatní))

Hlavní body jsou tedy vysvětleny. Existuje však zajímavá otázka, kterou jsme nezjistili. Pupeční šňůra odpadla. Co s ní dělat?

Kam umístit zbytek pupeční šňůry

Pokud jste měli to štěstí, že jste s drobky, když spadl ocas se špendlíkem, musíte vědět, co s tím dělat. A existují pouze dvě možnosti:

 • Vyhodit.
 • Dej do krabice jako památku, spolu se značkami z nemocnice.

A druhou možnost používá většina! Někdy jsme tak sentimentální. v některých porodnicích dokonce rozdávají krabice pro uložení takových memorabilií.

Zajímavé je, co chcete dělat s takovým ocasem? Vím, že některé dokonce ukládají neměhotné testy s vyhledávanými párovanými pruhy. A je také zajímavé, jak se vaše dítě uzdravuje? Který den odpadl špendlík? Zanechte komentáře a staňte se odběrateli blogu. Dokud se znovu nepotkáme. Až do!

Péče o pupek novorozence pomocí špendlíku na prádlo: jak a jak s ním správně zacházet?

Když byly děti v porodnici drženy odděleně od jejich matek a byly propuštěny nejdříve po 5 dnech života, veškerá péče o péči o pupeční šňůru spočívala na zdravotnickém personálu..

Maminky, které odvíjely dětský dům, už viděly pupeční prsten poté, co pupeční šňůra spadla. Někteří si dokonce mysleli, že v nemocnici přivazují břicho.

Nyní jsou děti propuštěny na 3-4 dny. V této době je na pupeční šňůře speciální svorka, takže mladí rodiče by měli vědět, jak zacházet s pupkem novorozence pomocí špendlíku na prádlo.

Nástroje pro zpracování

Je vhodné předem připravit materiály pro péči o pupek, složení improvizované lékárničky:

 • brilantní zelená;
 • alkoholový roztok chlorofylipt;
 • peroxid vodíku 3%;
 • roztok manganistanu draselného;
 • Chlorhexidin;
 • sterilní materiály: utěrky, obinadla, vata, bavlněné pupeny, kotouče.

Ne všechny výše uvedené nástroje se hodí, ale musíte je mít po ruce. Mají dlouhou životnost a cena je nízká. To, co nepoužíváte ke zpracování pupku, budete potřebovat za pár let pro zlomená kolena.

Jak zvládnout?

Správná péče o pupeční ránu pomůže předcházet zdravotním problémům, šetří čas a nervy. Postup je jednoduchý, nevyžaduje speciální dovednosti a drahé nástroje.

Algoritmus zpracování:

 1. myjte si ruce;
 2. kapající peroxid vodíku v místě připojení pupeční šňůry (pupeční kruh);
 3. skvrna s obvazem, vatový tampon. Pokuste se zbavit přebytečné vlhkosti;
 4. namočte vatový tampon do roztoku brilantní zelené, zpracovejte pupeční kroužek, pupeční šňůru. Pokud není kolem pupku žádný zánět, postup je pro dítě bezbolestný. Pláč - reakce na změnu teploty (zbavená) nebo signál hladu.

Není nutné odstraňovat špendlík, jak je doporučeno na některých stránkách. Svorka je oblečená, aby urychlila proces vymírání pupeční šňůry. Během zpracování můžete pupeční šňůru posunout, ale svorku nelze vyjmout nebo omýt. Vyvarujte se zneužívání antiseptických látek.

E.O. Komarovsky tvrdí, že nadměrné ošetření pupeční rány vede k zánětlivým procesům a dalším problémům. Postup opakujte 2krát denně. Po plavání je nutné ošetření..

Názory dětských lékařů ohledně koupání dítěte před spadnutím kolíčků na prádlo byly rozděleny. Takže, Komarovsky E.O. tvrdí, že nadměrná vlhkost je příčinou zánětu.

Naopak jiní dětští lékaři raději koupí novorozence od prvních dnů. Zanedbání hygienických postupů vede k zánětlivým procesům na kůži, vzniku vyrážky z plenek.

Podle recenzí zkušených matek je vhodné koupání dítěte pomocí špendlíku. Hlavní věcí je použití převařené vody.

Když špendlík klesne?

Každé dítě má svou vlastní tloušťku pupeční šňůry. Čím je tenčí, tím rychlejší smrt nastane. U některých se to již děje 3. den. Pokud kolíček na prádlo spadne po 15 - 17 dnech, je to také norma.

 • zápach;
 • zarudnutí kolem pupku;
 • těžký výboj.

Při dlouhodobé smrti, infekci se pupek může propadat. Pokud zjistíte některý z těchto příznaků, ukažte dítě lékaři nebo místní zdravotní sestře..

Jak vypadá pupeční rána po pádu?

V případě nepřítomnosti komplikací spadne špendlík bez povšimnutí. Takže svléknete novorozence, uvidíte upuštěný klip se suchou pupeční šňůrou a pupeční ranou. Pokud proces pokračuje, může se během pádu objevit krvavé vypouštění a krvácení může dokonce začít.

Jak vypadá pupek po pádu špendlíku na prádlo

První pomoc při krvácení:

 • uklidněte se, nepropadejte panice;
 • stlačit místo, ze kterého krev vytéká sterilní vatovou tamponem a držet po dobu 5-7 minut;
 • naneste těsný obvaz se sterilními ubrousky složenými v několika vrstvách a sterilním obvazem. Nepřetahujte je, abyste nepoškodili pokožku;
 • po 30 minutách obvaz vyjměte.

Pokud rána přestala krvácet, nemusíte běžet na kliniku.

Péče po pádu

Poté, co špendlík na prádlo spadl, rána potřebuje čas na uzdravení, zpracování se provádí dvakrát denně:

 1. jemně zatlačte na pupeční prstenec prsty a tam spusťte peroxid vodíku;
 2. když přestane syčet, osušte vatovým tamponem. Pokud na hůlce zůstanou krusty, neznepokojujte se. Namočte a násilně nic neodtrhněte;
 3. namažte oblast pupku diamantově zeleným nebo alkoholovým roztokem chlorofyliptů a pokuste se dostat roztok do záhybů;
 4. nechť je dítě nahé. Nechte malé tělo dýchat a ránu suchou.

Postupně uvidíte, že se rána hojí a pupek nabývá obvyklé podoby:

Pokud má pupek po hojení konvexní tvar možnosti 2:

 1. to je fyziologický rys, postupně bude vtažen;
 2. existuje riziko pupeční kýly. Ukažte pediatrovi dítě. Sledujte změnu velikosti, věnujte pozornost lékaři při každém plánovaném vyšetření.

Mladé matky slyší mnoho rad od příbuzných a přátel. Na internetu je k dispozici široký výběr informací. Některá doporučení jsou užitečná, jiná nebezpečná.

Doporučení pro péči o kojence s nezhojenou pupeční ranou:

 • žehlte oblečení ze 2 stran, abyste zabránili infekci;
 • vykoupejte se ve vroucí vodě. Můžete přidat napjatý vývar heřmánku, řadu lehce růžového roztoku manganu;
 • pokud je místnost teplá, zařaďte vzduchové lázně tak, aby rána rychleji zaschla.

Co by nemělo být povoleno:

 • přehřátí dítěte. To nejen zhorší pohodu, ale také zpomalí proces hojení;
 • špína, infekce. Před kontaktem s novorozence si důkladně umyjte ruce, používejte sterilní materiály pro péči o rány;
 • koupání ve společné koupelně. Existuje riziko infekce;
 • dlouhodobý pobyt v plenkách. Rána se namočí a začne se hnisat.

Související videa

Dr. Komarovsky o tom, jak správně zacházet s pupkem pro novorozence pomocí špendlíku:

Vzhled malého člověka v rodině vyžaduje zvláštní pozornost a péči. Ale nebuď nervózní. Pokud se mladí rodiče chtějí naučit, jak se starat o novorozence: správně zacházet s pupkem, koupat se, krmit atd. - určitě uspějí.

Hlavní věc, naslouchající radám druhých, spočívá na zdravém rozumu. A pokud něco není jasné, nebojte se zavolat místní zdravotní sestře nebo konzultovat pediatra.

Jen o důležitém: je možné koupat novorozence pomocí špendlíku na břiše?

Mladá matka, která se právě vrátila z nemocnice s malým zázrakem v plenkách, je vzrušená a znepokojena stovkami různých dilemat a pochybností. Otázka, zda existují pravidla pro koupání novorozence, pokud pupek ještě nebyl uzdraven a co jsou - jeden z mnoha.

Účelem tohoto článku je pomoci nezkušeným rodičům a poskytnout komplexní informace o tomto tématu. Opravdu, bezchybné a rozumné akce od prvních dnů života malého člověka mohou život mladým rodičům a dítěti výrazně usnadnit..

Zda umýt dítě, s špendlíkem na pupku?

Spory o tomto vzrušujícím problému mezi různými pediatry stále probíhají. Známý Dr. Komarovsky se domnívá, že není nutné naléhat novorozence na špendlík. Konec konců, malé dítě nemá čas na to, aby se za den zašpinilo, aby denně hygienicky postupovalo. A dítě potřebuje plavat dříve pro své zatvrdnutí, fyzickou aktivitu a relaxaci. Dokud se pupek úplně nezhojí, postačí mokré utírání.

Existují však i ti, kteří mají sklon k pozitivní odpovědi. Dítě celé prenatální období bylo výlučně ve vodním prostředí a je nerozumné ho připravovat o obvyklou atmosféru, což vytváří další podmínky pro stres. Plavání je proto stále nutné, ale podléhá určitým přísným pravidlům.

V tomto ohledu by konečné rozhodnutí mělo ještě učinit matka arašídů. Zabraňte vniknutí vody do pupku, při plavání je to stále doporučováno všemi.

Co hledat, pokud pupeční šňůra neklesne?

Koupání dítěte pomocí nezhojeného tlačítka břicha není pediatry zakázáno, pouze pokud má léčebný proces pozitivní trend. Pokud je dítě zcela zdravé, má kůže kolem pupku standardní růžovou barvu, nezahojená rána nemá žádný výtok nebo zápach..

Pokud krvácí

Umbilikální rána je stopa upuštěné pupeční šňůry. Je proto přirozené, že poprvé krvácí.

Během procesu hojení se na jeho místě vytvoří sušená kůra, která časem mizí. V tomto případě se mohou objevit malé stopy krve. Je to přirozený proces a nemělo by se tím bát. Při provádění vodních procedur je třeba se vyhnout nadměrnému mýcení a tření břicha dítěte.

Je třeba věnovat pozornost, pokud:

 1. uplynulo více než 10 dnů od narození drobků a pupek stále krvácí;
 2. krev vychází i po hygienickém ošetření rány.

Důvody tohoto nepříjemného jevu mohou být velmi odlišné:

 • nesprávně provedený postup pro řezání pupeční šňůry v nemocnici;
 • nízká srážlivost krve u dítěte;
 • pupeční kýla;
 • kabel je příliš silný;
 • křehká struktura krevních cév;
 • nesprávná péče o dítě.

Návod k použití

Jaká je příprava?

Aby byly vodní procedury co nejpohodlnější a nejpohodlnější pro rodiče i pro samotné dítě, je nutné událost řádně uspořádat.

Co se může hodit?

Seznam všech položek potřebných pro pohodlný postup:

 1. koupel pro koupání novorozence;
 2. teploměr pro měření teploty vody;
 3. naběračka;
 4. velký nadýchaný ručník nebo plenka;
 5. hygienické výrobky pro nejmenší (dětské mýdlo, sanitární tyčinky, dětský krém nebo olej, prášek);
 6. čisté oblečení, plenka.
obsah ↑

Kvalita vody

Vzhledem k tomu, že se článek zabývá pupkem novorozence, který se z nějakého důvodu ještě nezhojil, je vhodné používat převařenou vodu. Není žádným tajemstvím, že tekoucí voda přiváděná do vodovodního systému obsahuje všechny druhy nečistot kovů a solí. Kromě toho je za účelem dezinfekce slušně chlorován. Pro použití při koupání dítěte, které má na břiše nezraněnou ránu, není taková voda bezpečná.

Teplota vhodná pro dítě

Nejpohodlnější pro malého muže je voda o stejné teplotě jako tělo dítěte. To je 36-37 C. Je-li dítě zcela zdravé, je možné začít tvrdnout již od prvních dnů jeho života. Aby se toho dosáhlo, teplota vody, kterou se dítě po koupání vylévá z pánve, snižuje každé tři dny o jeden stupeň. Nejchladnější dosahuje 30-28 ° C.

Co přidat?

Aby se voda dále dezinfikovala, přidá se k ní malé množství manganistanu draselného. Za tímto účelem se prášek zakoupený v lékárně nejprve zředí malým množstvím vody a nalije do nádoby s pevně přiléhajícím víčkem..

Do lázně teplé vařené vody přidejte malé množství roztoku manganistanu draselného a důkladně promíchejte. Voda ke koupání by měla zaujmout mírně růžový odstín. Musí být zajištěno, že na dně vany nejsou nikde nerozpuštěná zrna prášku - mohou způsobit popálení na jemné kůži dítěte.

Postup

Až bude vše připraveno, můžete jít přímo do vodních procedur:

 1. po celou dobu koupání je třeba s dítětem mluvit laskavě, aby se nebál a necítil úzkost;
 2. pečlivě zabalené do plenky, opatrně spusťte dítě do vody, která by měla zakrývat nohy, břicho a dosahovat do středu hrudníku;
 3. stojí u hlavy dítěte a drží ho dlaní od dna krku a hlavy tak, aby během stříkající vody nepronikla do uší;
 4. druhou rukou můžete jemně nalít vodu z vany na ramena a hlavu dítěte;
 5. po 2-3 minutách můžete plenu rozbalit a dítě jemně mýdlo, důkladně omýt záhyby a vyhnout se mýdlu na obličeji;
 6. umyjte mýdlo vodou z koupele, nabijte jej dlaní a nalijte ji na dítě;
 7. dostat dítě z koupele, vzít ho do podpaží a mírně naklonit obličej dopředu a opatrně nalít čistou vodu z kbelíku od hlavy k nohám;
 8. zabalit do ručníku.
obsah ↑

Co dělat po?

Dítě by mělo být velmi pečlivě a jemně otřeno, zejména oblast pupku, která ještě nebyla zahojena. Nejlepší je neprovádět žádné třecí pohyby, protože pokožka dítěte je velmi jemná, snadno se zraní.

Pokud kolíček na prádlo ještě není odstraněn, nedělají se s ním žádné zvláštní manipulace. Musíte jen důkladně vysušit toto místo a můžete si dát dítě.

Co je zakázáno?

K výše uvedenému existuje seznam toho, co by se za žádných okolností nemělo dělat:

 1. léčte nezhojenou pupeční ránu pomocí několika zázračných mastí bez konzultace s dohlížejícím pediatrem - z nevědomosti můžete situaci jen prohloubit;
 2. schovat nezraněný pupek nebo pupek s špendlíkem na prádlo v plence - neúmyslně můžete poškodit hojivou jizvu, pro zrychlené hojení rány je jednoduše nezbytný neomezený proud vzduchu;
 3. zkuste odstranit sušenou kůru nebo špendlík na vlastní pěst - to může vyvolat vážné krvácení a pouze zhoršit potíže.
obsah ↑

Závěr

Materiál zde prezentovaný je navržen tak, aby pomohl mladým matkám vyhnout se chybám a zbavit se pochybností. Díky nabytým znalostem a zdravému rozumu je možné urychlit proces hojení pupku dítěte, aniž by ho zbavil příjemných a užitečných vodních procedur..

Ztratili jste břicho? Mohu si vykoupat dítě

Poté, co se dítě narodí, lékaři přerušili pupeční šňůru, která ho všech 9 měsíců spojila s matkou. Tento proces je bezbolestný a rychlý. V místě řezu se vytváří otevřená rána. Aby se minimalizovalo riziko infekce, nosí novorozenec speciální špendlík.

Clothespin na pupku pro novorozence

Výrobek je vyroben z plastu, dlouhý 3–6 cm. Podobné svorky byly použity v porodnicích relativně nedávno, předtím, než byla šňůra ovinuta látkou nebo hedvábnou nití.

To komplikovalo proces hojení. Rána se často začala zanícovat a způsobovala dítě nepohodlí.

V článku se pokusíme odpovědět na otázku, která se často objevuje mezi rodiči: „Je možné vykoupat novorozence pomocí špendlíku na břiše?“ Budeme také hovořit o tom, jak správně ošetřit ránu, co se nedá udělat, a v takových případech byste se měli poradit s lékařem o radu.

Je možné koupat dítě s špendlíkem na břiše?

Pokud žena porodila bez komplikací, dojde k propuštění za 3-4 dny. V této době je clothespin stále na pupku drobků. V nemocnici nemluvíme o koupání dítěte. Ale doma to musí být provedeno..

Pediatrové připomínají, že voda je pro dítě přirozeným prostředím.

Nakonec byl po dobu 9 měsíců v plodové vodě. Vodní procedury odpočívají, zklidňují drobky a nikdo nezruší osobní hygienu.

Jak se koupat dítě s špendlíkem

Chcete-li vykoupat dítě pomocí špendlíku na pupku, musíte dodržovat následující pravidla:

 1. To je lepší v dětské koupeli. Není nutné ji vždy ošetřovat dezinfekčními prostředky a čisticími prostředky. Ano, a pro rodiče bude snazší se s dítětem vyrovnat;
 2. Před úplným zahojením pupku je lepší použít převařenou vodu. To může eliminovat riziko infekce. Teplota vody by neměla být horká. Nejlepší volba je 35 stupňů;
 3. Lékaři doporučují přidat slabý vývar heřmánku nebo provázek do vody. Zmírní zánět, proces hojení půjde rychleji. Pokud má dítě po koupeli vyrážku po koupeli, stojí za to vzdát se bylin;
 4. Neexistuje způsob, jak vařit vodu? Dříve použitý manganistan draselný. Jedná se o silné antiseptikum, které lze použít pro novorozence. Buďte velmi opatrní s drogou. 1-2 g produktu bude stačit na dětskou koupel. Voda by měla mít světle růžový odstín. Jinak se může dítě spálit. V tomto okamžiku lékaři nedoporučují koupat novorozence manganistanem draselným!

Musíte se koupat dítě s špendlíkem na pupku 1krát denně. V létě každý druhý den.

Zpracování pupku po koupeli?

Po koupeli je třeba břišní knoflík dítěte zpracovat:

 • Vezměte peroxid vodíku (3%), ale chlorhexidin nebo miramistin je lepší. Pomocí pipety spusťte do pupeční rány. Pokud to není po ruce, použijte vatový tampon namočený v přípravku a otřete pupek;
 • Odstraňte namočené krusty. To lze provést pouze tehdy, pokud se dobře oddělí..

V současné době dětští lékaři striktně nedoporučují ošetřovat pupek zelenou barvou.

Tento postup je třeba provést jednou denně. 6-10. Den by měl špendlík na prádlo spadnout. Pokud byla pupeční šňůra silná, proces může trvat trochu déle (až 18–20 dní).

Co byste neměli dělat!

Mnoho rodičů se chce rychleji zbavit kolíčků na břicho dítěte. Ale nespěchejte. Níže jsou uvedeny některé chyby, kterým se lze nejlépe vyhnout:

 • Nelze namazat ránu masti bez jmenování lékařů. Ne každý lék může být použit pro novorozence. Ano, a pupek se dokonale uzdraví bez jejich pomoci;
 • Nemůžete samostatně léčit zánět rány. Pokud si všimnete krvácení, hnisavého výboje, poraďte se s odborníkem;
 • Nezakrývejte pupek plenkou. Kromě skutečnosti, že můžete náhodně zavěsit a roztrhnout špendlík na prádlo, vytvoří se skleníkový efekt. Je to vynikající živná půda pro bakterie. Získejte plenky se speciálním výstřihem. Pokud to není možné, otočte okrajem pleny;
 • Špendlík na prádlo nelze odstranit, i když je klip sotva držen na pokožce. To povede ke krvácení a vytvoření nové rány..

Vyhnete-li se výše uvedeným chybám, pupek drobků se uzdraví rychle, nebudou zde žádné komplikace.

V takových případech nemůžete dítě vykoupat

Jsou případy, kdy je nemožné koupat dítě s špendlíkem na pupku. Jsou to následující:

 1. Místo suchých krusty je na ráně lepivý povlak;
 2. Tkáň kolem pupku zčervenala;
 3. Rána se chvěla, objevil se nepříjemný zápach;
 4. Pupek se nehojí dlouho.

Všechny tyto příznaky naznačují infekci. Je nutná konzultace s pediatrem a chirurgem.

zjištění

Po přečtení článku jste si pravděpodobně uvědomili, že koupání novorozeného dítěte pomocí špendlíku na pupku je nejen možné, ale také nutné.

To je nutné, při dodržení doporučení odborníků. Po koupeli věnujte pozornost zpracování pupku. Při provádění procedur denně vyloučíte infekci rány, urychlíte proces hojení.

Být mámou je velká zodpovědnost. Nebojte se klást otázky, vyhledejte lékařskou pomoc, protože zdraví dítěte závisí na vaší ostražitosti.

Video o správném koupání novorozence

Ztratili jste břicho? Mohu si vykoupat dítě

Ahoj všichni! Jedna věc mě vždy překvapila. Když se připravujete na porod, přečtete si maximum materiálu, komunikujete s těmi, kdo to prošli. Ale když jste sám s arašídy, ztratíte se. Úplně zapomínáš. Známé?

A jedním z úkolů, kterému rodiče čelí jako první, je péče o pupeční šňůru. Největší otázkou je, jak zacházet s pupkem novorozence po pádu. V tomto dnes a pokuste se na to přijít.

Kdy a jak pupek zmizí

Úžasná věc je tlačítko břicha. V životě se to zdá naprosto zbytečné. A co zázraky dělají během těhotenství! Přesněji, pupeční šňůra. Koneckonců, to je způsob, jakým živiny přicházejí k dítěti! Ale po porodu se tento způsob stravování stává zbytečným.

První výkřik drobků pomáhá otevřít plíce. Následně novorozenec dostává kyslík sám. Ano, a jídlo vám nyní bude kapat ústy. Pupeční šňůra však není okamžitě přerušena. Zpravidla zůstávají asi 2 centimetry, které jsou sevřeny špendlíkem na prádlo. A po 3 až 10 dnech (a někdy i více) tato rovnováha zmizí.

Jak se to stane? Kolíček na prádlo přitlačuje krevní tok k pupeční šňůře. Tento ohon začíná vysychat a stává se mumifikovaným kouskem. Takové vzdělání by samozřejmě mělo odpadnout. A v místě oddělení se vytvoří rána - hlavní důvod k obavám o mladé matky. A co dál?

Co dělat po pádu pupku a jak postupovat?

Po pádu zůstane malá rána. Nebojím se, vážení čtenáři, ale jakákoli rána je skvělý způsob, jak získat infekci. Proto potřebujeme pouze jednu věc: rychlé uzdravení. A to přichází o měsíci života dítěte. A před tímto dlouho očekávaným okamžikem musíte zajistit drobky. Jak? Správné zpracování.

Připravte si takové věci:

 • Peroxid 3%.
 • Zelenka, manganistan draselný, chlorofylipt nebo jiná antiseptika. Používejte pouze kdykoli. Nemíchat.
 • Bintik, vatové tampony.
 • Bavlněné pupeny.

Nejdříve si tedy dobře umyjte ruce. Potom do rány vhoďte peroxid vodíku. Počkej na to syčení. Nyní odstraňte krusty namočené vatovým tamponem. Můžete rozmazat zeleně.

Ano, až začne léčení, bude kůra na pupku tvořit ještě větší velikost než dříve. Co s ní? Odtržení za to nestojí. Měla by se snadno odejít. Jediným způsobem, jak můžete pomoci, je vytvořit podmínky pro její odjezd. Ale stojí za to, když je kůra zcela suchá.

Pomůže to plavání a peroxid. Po postupech vody kůra změkne. Je také možný odlet bez peroxidu. Pokud se tak nestane, trochu odkapejte, počkejte a zkuste jej odstranit. Snadno odcházíte? Uklidit. Pokud ne, musíte počkat den nebo dva.

Protože jsem se dotkl příležitostné koupací procedury, rozptýlím zde některé mýty.

Je možné se vykoupat, když špendlík spadl?

A se svorkou je to děsivé a bez ní je to ještě horší. Je tu rána! Kromě toho se z prvních dnů v malém množství vytvoří tekutina - křížová síla. Vážení, samozřejmě, zde se nejprve řiďte doporučeními lékaře. Pokud neexistují žádné další požadavky, můžete se vykoupat. A pokud se rána nezhojí déle než 3 týdny, krev vytéká, je to zápach, neriskujte.

Doufám tedy, že vaše dítě je v pořádku. Při koupání tedy dodržujte pravidla. Koneckonců, hodnost se zatím nepřetáhla!

 1. Koupání pouze v dětské vaničce, která není určena pro nic jiného! První odstavec není předmětem žádné diskuse. Toto je obecné pravidlo pro všechny..
 2. Před dotažením knoflíku břicha se vykoupejte v teplé vařené vodě.
 3. Při plavání použijte manganistan draselný. Ale pouze tímto způsobem: nejprve rozpusťte několik granulí ve sklenici, samostatně a úplně. Potom odtud přidejte do koupele. Obecně by měla být koncentrace minimální. A také si pamatujte, že manganistan draselný extrémně suchou pokožku. Nenechte se unést.

Mohu si říci, že jsem vlak používal jednou týdně. Přímo do vody jsem přidal dobře filtrovaný vývar. Byliny se také suší, takže jsou dobré v moderování. Jako všechno ostatní))

Hlavní body jsou tedy vysvětleny. Existuje však zajímavá otázka, kterou jsme nezjistili. Pupeční šňůra odpadla. Co s ní dělat?

Kam umístit zbytek pupeční šňůry

Pokud jste měli to štěstí, že jste s drobky, když spadl ocas se špendlíkem, musíte vědět, co s tím dělat. A existují pouze dvě možnosti:

 • Vyhodit.
 • Dej do krabice jako památku, spolu se značkami z nemocnice.

A druhou možnost používá většina! Někdy jsme tak sentimentální. v některých porodnicích dokonce rozdávají krabice pro uložení takových memorabilií.

Zajímavé je, co chcete dělat s takovým ocasem? Vím, že některé dokonce ukládají neměhotné testy s vyhledávanými párovanými pruhy. A je také zajímavé, jak se vaše dítě uzdravuje? Který den odpadl špendlík? Zanechte komentáře a staňte se odběrateli blogu. Dokud se znovu nepotkáme. Až do!

Jak mohu vykoupat dítě, pokud pupek neklesl?

V tomto článku si povíme o tom, jak se můžete koupat dítě, pokud pupek nespadl, doma. Když se novorozenec narodí, je k němu připojena pupeční šňůra a podle současné technologie zavede speciální plastovou sponku nebo špendlík.

Ve zdravotnickém zařízení jsou rány lékaři sledovány a správně léčeny. Ale třetí den jsou matka a dítě propuštěny a péče musí pokračovat. Do této doby by klip neměl spadnout. Může klesnout od několika dnů do tří týdnů, takže odpověď na otázku, zda je možné navlhčit pupek novorozence při koupání, lze jednoznačně odpovědět - ano.

Mnoho mladých matek se zajímá o otázku, zda je možné se vykoupat, pokud pupek neodpadl (nespadl) a jak to udělat technicky, musí být dodržována určitá pravidla, existuje pokyn? Ano, koupání novorozence, pokud pupek neklesl, vyžaduje určitou péči a opatrnost. Postupujte podle pokynů níže a tento proces bude bezpečný a dokonce prospěšný, protože voda se uzdravuje.

K mytí novorozence budete potřebovat následující položky:

 • Dětská koupel. Podle pediatrů je speciální koupel mnohem bezpečnější pro zdraví novorozence. Je mnohem méně pravděpodobné, že se nakazí. Nezapomeňte však, že lázeň musí být před použitím a po něm vyčištěna.
 • Teploměr pro vodu. Zkontrolujte teplotu vody, měla by být kolem 37 stupňů Celsia.
 • Lžíce na vanu - umožní vašemu dítěti ležet pohodlněji ve vaně a neklouzat dolů.
 • Naběračka. U této položky jemně propláchnete vodu z dítěte. Nedoporučuje se používat sprchu.
 • Čistící prostředky.
 • Ručník.
 • Bavlněné polštářky, sterilní utěrky.

Moderní lékaři nedoporučují přidávat manganistan draselný a další produkty do vody.

pravidla

Koupání novorozence pomocí pupeční špendlíkové špendlíky (na pupku) Pokyny:

 • Můžete umýt dítě ihned po nemocnici, nevěnujte pozornost svorce a nebojte se. Až přijde čas, odpadne.
 • Naplňte vanu vodou o správné teplotě (zkontrolujte teploměrem).
 • Ponořte tam dítě. Udělejte to opatrně, bez náhlých pohybů, nevystrašujte dítě. Před potápěním ji můžete zabalit do plenky.
 • Sledujte zadní stranu dítěte. Pokud nepoužíváte solárium, měla by záda hlavy vždy spočívat na zápěstí..
 • Jemně pěňte dítě, začněte od krku, postupně se přesuňte na nohy. Poslední šamponování.
 • Mýdlo nebo šampon důkladně opláchněte, potom dítě opláchněte čistou vodou se stejnou teplotou, někteří lékaři doporučují, aby oplachovací voda byla o jeden stupeň chladnější..
 • Po umytí zabalte dítě do ručníku. Není třeba ho otírat, počkat, až bude jeho tělo úplně suché.
 • Po mytí, když dítě zaschne, můžete ošetřit pupek speciálními přípravky, o tom si přečtete více v dalších článcích naší stránky.

Nyní víte, zda je možné dítě vykoupat pomocí pupeční špendlíky a jak na to.

Je možné provádět vodní procedury, pokud je špendlík upuštěn?

Otázka je také populární: „pupek spadl, je možné se vykoupat dítě?“ Ano, můžete, dodržujte všechna výše popsaná pravidla a své dítě klidně umyjte. Ale pozor, pokud zjistíte známky zánětu, jako je zarudnutí nebo otok, neprovádějte žádné postupy, dokud lékař nezkoumá dítě..

Pokud máte pochybnosti o stavu pupku vašeho dítěte, zeptejte se lékaře: „pupek zmizel, je možné dítě vykoupat, jak zjistit, že je zdravý?“ A poté, co odborník zkontroluje vaše dítě, můžete plavat s klidnou duší.

Jak zacházet s pupkem u novorozence: pokud krvácí, slaví

Přečtěte si také téma:

Jakmile novorozenec s matkou překročí hranici domu, veškerá péče a odpovědnost za hygienu dítěte přechází na ramena domácnosti. Problémy s tlačítky břicha často způsobují paniku a strach. Ale protože otázka: "Jak zacházet s pupkem novorozence?" přidělen především pediatrovi, který přišel na patronát.

O pupku

Prostřednictvím pupeční šňůry přijímá dítě v děloze potřebné živiny a kyslík a také dává své metabolické produkty. Při narození je toto spojení přerušeno a Rogovinova konzola je umístěna na pupeční zbytku..

Zajímavé je, že pokud pupek nebude obvazovaný při narození dítěte, pak nebude krvácení. V pupečníkovém kruhu prochází pupeční žíla a dvě tepny. Při řezání žíla klesá a v důsledku hustší struktury stěny dochází k mezeře tepen. Jejich vnitřní povrch má hřebeny, které zabraňují výskytu krvácení..

Ale bakterie se tam mohou dostat. Proto je v porodnici nutně zbaven pupečníkového obvazu a zpracován. A když zmizí, asi 4 až 5 dní, je pupeční rána ošetřena ve 3 fázích:

 • Se sterilním vatovým tamponem je zbytek ošetřen peroxidem vodíku ze všech stran, optimální koncentrace 3%
 • Potom, aby se zabránilo infekci, namažte 96% alkoholem.
 • Pařez se suší a lubrikuje 5% manganistanem draselným (roztok manganistanu draselného).

Občas novorozenec v nemocnici neklesne. Ale to se určitě stane doma v období 7-10 dnů.

Je možné dítě vykoupat, pokud pupek neklesne?

Když pupeční šňůra zmizí - můžete se vykoupat (nejlépe ve vroucí vodě). Do této doby nemůžete koupat dítě ve vaně. Otírejte pouze vlhkou houbou.

Jak zacházet s pupkem doma?

Pokud je vše v pořádku, pak pupeční rána obvykle léčí a epitelizuje úplně ve 3. týdnu života. Do této doby je pupek zpracováván každý den po koupání. Ošetřovací taktiku pro mladou matku ukazuje pediatr nebo okresní sestra při prvním sponzorství. Je to podobné jako v nemocnici. Máma provádí všechny manipulace s pupeční ranou pouze čistým, umytým mýdlem.

 • Nejprve peroxid vodíku na bavlněném pupenu zjemní kůru (pokud peroxid během zpracování nepění, pak se pupek již zahojil). Jakmile se rána uzdraví, některé části kůry odpadnou. Musí být pečlivě odstraněny. Nemůžete nic vytrhnout silou.
 • Rána je zpracována 96% alkoholem..
 • Roztok manganistanu draselného v posledních letech se nedoporučuje používat doma.
  • Nejprve se prodává v prášku a musí být připraven sám, při dodržení požadované koncentrace.
  • Za druhé, náhodný kontakt látky krystalu na kůži dítěte způsobuje chemické popálení. Proto pro domácí ošetření pupku lékaři doporučují užívat 2% roztok diamantových zelení nebo roztok chlorofyliptů.

Kolikrát denně zpracovávat pupek?

Dost 1krát denně.

Co dělat, aby se uzdravil lépe a rychleji?

Pro lepší uzdravení musíte častěji otevřít bříško, uspořádat vzduchové koupele. Při používání plenek by měl být pás ohnut dolů tak, aby nezakrýval ránu. Zkuste se jí znovu nedotýkat.

Co dělat, když pupek krvácí u novorozence

Nejprve se podívejme, proč pupek krvácí.

 • To může být traumatem pupku při zavírání a mytí. Nebo matka příliš „zkouší“, uklízí krusty.
 • Tvorba pupečníkového granulomu (houby). U dětí s tlustou pupeční šňůrou zůstává široký pupeční kroužek, který se léčí po dlouhou dobu. V důsledku nadměrného nárůstu granulace roste pupek, připomínající tvar houby. Vzdělávání je bolestivé, zejména při zavírání. A s lehkým zraněním může být zakryto. Léčí se pouze chirurgicky.
 • Pokud pupek krvácí kvůli neopatrné manipulaci s ránou, pak tam kapka pár kapek peroxidu vodíku. Nechte přístup k pupku na vzduch a nedávejte drobky na břicho.
 • Odpověď na otázku: „Je možné vykoupat novorozence, pokud pupek krvácí?“ záporný. Počkejte na úplné uzdravení a tvorbu kůrky..
 • V každém případě je i mírné krvácení příležitost navštívit lékaře. Pokud je doprovázeno zhoršením stavu dítěte, je vyšetření naléhavé, takže musíte zavolat sanitku nebo jít sami do nemocnice.

Co dělat, když pupek slaví

Pokud je novorozenec již 2 týdny starý a pupek se nehojí, měli byste mu věnovat pozornost.

Tzv. Mokrý pupek je prvním stupněm omphalitidy - zánětem pupeční rány. V této fázi zatím není hnis, ale dochází k lehkému lehkému seróznímu výboji a mírnému zarudnutí kůže kolem pupku. Stav dítěte není narušen..

Léčba:

 • Bude to pouze lokální a spočívá v ošetření pupku peroxidem vodíku a poté zelení 3–3krát denně.
 • Někdy je UV záření navíc předepsáno..
 • V některých případech se používají masti nebo prášky s antibiotiky: mast s polymyxinem a bacitracinem, Baneocin.

Pokud zánětový proces není v této fázi zastaven, objeví se hnis. Pupeční prsten zčervená, stává se oteklým. Pupek se vyboulí, kůže nad ním a kolem něj je horká a červená. Omphalitida je doprovázena horečkou, dítě se stává letargickou, náladovou, špatně saje prsa.

Pokud není léčba zahájena včas, může se hnis rozšířit do podkožní tkáně, do dalších orgánů a také vést k sepse..

Jak zacházet s pupkem novorozence? Proč je pupek krvácení dítěte a jak s ním zacházet?

Pro dítě v lůně je pupeční šňůra jediným vláknem, které je spojuje s vnějším světem. Do těla vstupuje výživa a kyslík skrze ni. Ihned po narození zmizí potřeba takového spojení mezi dítětem a tělem matky a lékař odřízne pupeční šňůru a na břiše dítěte se časem vytvoří charakteristická jizva. Dokud se však rána nezhojí, vyžaduje zvláštní péči, takže je důležité vědět, jak zacházet s novorozeneckým pupkem, aby se předešlo problémům.

Jak a kdy snížit pupeční šňůru u novorozence?

Tento jednoduchý postup začíná překrytím na pupeční šňůře na dvou místech svorek. Pak doktor protne pupeční šňůru mezi nimi. Je velmi důležité zvolit ten správný čas pro vyříznutí pupečníkové šňůry, protože pokud to uděláte příliš rychle, když se jeho pulzace ještě nezastavila, krev bohatá na kyslík nebude mít čas na návrat do oběhového systému novorozence z placenty, a pak se jeho hladiny hemoglobinu a železa sníží. Po odříznutí pupeční šňůry zůstane na břiše dítěte malý fragment pupeční šňůry (pařez), který sám po 3 až 10 dnech sám zmizí. Nejčastěji se to děje 4. až 5. den po narození dítěte. Nejprve speciální tekutina vytéká z nezhojeného pupku - sacharózy, ale nakonec to projde (někde po 3 týdnech) a pupek se uzdraví.

Jak zacházet s novorozeneckým pupkem?

V prvních dnech života potřebuje dítě zvláštní péči. Naštěstí se i primipary velmi rychle stávají skutečnými profesionály v této složité záležitosti a s jistotou provádějí všechny potřebné postupy. Jak zacházet s pupkem novorozence, jsou obvykle zobrazeny zpět v nemocnici. Pokud těhotná žena chce před narozením vědět o všech složitostech tohoto postupu, měli byste si pečlivě přečíst následující tipy:

 • Pupek novorozence je léčen každý den až do úplného uzdravení a provádí se po koupeli.
 • Pro správné zpracování pupku potřebují mladí rodiče peroxid vodíku, bavlněné pupeny, dezinfekční prostředek (zelenka) a pipetu.
 • Pokaždé po koupeli dítěte pomocí sterilizované pipety, kapku peroxidu vodíku na pupeční ránu a počkejte asi minutu, dokud tekutina přestane pěnit. Poté se měkkým žlutým nebo krvavým křupáním opatrně odstraní vatovým tamponem.
 • Při každodenním zpracování pupku byste se měli pokusit odstranit všechny krusty, i když jsou na těžko přístupných místech, protože se pod nimi mohou množit bakterie.
 • Na konci každého postupu by pupeční rána měla být namazána brilantní zelenou..

Když peroxid, zavedený do pupku novorozence, přestane pěnit, lze denní léčebné postupy zastavit. Pokud se pupek novorozence neuzdraví ani poté, co je dítě měsíc staré, měli byste se poradit s pediatrem a přemýšlet o vážnějším ošetření.

Je možné vykoupat novorozence nezdravým knoflíkem na břiše?

Hygienické postupy jsou pro zdraví novorozence nesmírně důležité. Denní koupání však můžete zahájit až poté, co pupeční šňůra spadne. První dítě je zpravidla vykoupáno zdravotnickými pracovníky v nemocnici. Zároveň se ani nesnaží zajistit, aby se voda nedostala do rány, protože z toho bude snadnější odstranit kůru. Současně je třeba dodržovat určitá pravidla. Například dnes dětští lékaři již nedoporučují koupat novorozence ve vodě, do které byl přidán manganistan draselný, protože i velmi slabý roztok má na pokožku drenážní účinek. Požadavek na koupání dítěte s nezhojeným knoflíkem na břiše v předvařené a poté chlazené vodě však zůstává v platnosti.

Jak to zvládnout s pupkem novorozence, už víte.

Co nelze udělat?

 • přilepte pupek novorozence omítkou, protože musí dýchat, jinak se v něm hromadí a rozmnoží bakterie způsobující infekci;
 • léčte pupeční ránu více než 1krát denně, protože rána se uzdraví čím dříve se jí dotknete;
 • nedoporučuje se používat jiná antiseptika, s výjimkou peroxidu vodíku a brilantní zeleně.

Proč krvácení pupku u novorozence?

Pokud je dítě správně ošetřeno, jeho pupeční rána se obvykle hojí rychle a není pozorován žádný krvavý výtok. Mezi nejčastější důvody, proč pupek krvácí u novorozence, lze rozlišit následující:

 • Vlastnosti pupeční šňůry. Zejména pokud to bylo příliš silné, pak když zemře, může se vytvořit hluboká rána a uzdravení bude trvat několik týdnů.
 • Nedostatek vzduchových lázní. Někdy pupek krvácí u novorozence při nedostatečné cirkulaci vzduchu, protože v tomto případě se pupeční rána nezhojí dobře a dokonce se může vyvinout infekce..
 • Nepřesná obřízka pupku v nemocnici nebo otření pupeční rány vestou nebo plenkou.
 • Včasné položení dítěte na břicho. Obecně je až 3 týdny lepší, když dítě spí a leží jen na hlavni nebo na zádech.

Jakmile si matka všimla krve v pupku, musí přijmout nouzová opatření a především jít k pediatrovi. Nedoporučuje se koupat dítě krvácejícím břichem. Místo toho stačí otřít jeho tělo vlhkou houbou a pokusit se nedotýkat se rány.

Co dělat, když pupek dítěte slaví?

Co dělat, když tlačítko břicha dítěte zvlhne?

Při prvním podezření na oftalitidu u dítěte byste se měli poradit s pediatrem. Nakonec, pokud se pupek novorozence zvlhne a tento problém není řádně vyřešen, pak se často vyvine akutní hnisavý zánět (flegmon), který může dokonce vést k tkáňové nekróze nebo peritonitidě. Pokud byl proces právě zahájen, je dítěti předepsáno každodenní hojné umytí pupeční rány 3% roztokem peroxidu vodíku nebo 0,02% roztokem furatsilinu. Po omytí se pupky suší sterilním obvazem a namazají vatovým tamponem se zelenou barvou.

Současně někteří dětští lékaři doporučují nahradit brilantní zelenou 70% alkoholem nebo 5% roztokem manganistanu draselného, ​​protože při mazání rány zelenou brilancí může být zarudnutí neviditelné. Pokud se pupek nezlepší, lékař může předepsat antibiotika pro dítě, zavedení gama globulinu nebo předepsat jiná opatření. V každém případě, pokud si všimnete, že pupek u vašeho novorozence je mokrý nebo krvácející, neměli byste se sami léčit, abyste zabránili omphalitidě.

První koupel novorozence s špendlíkem na prádlo. Některá důležitá pravidla!

Po propuštění z nemocnice si novorozenec ve většině případů stále drží zbytek pupeční šňůry pomocí špendlíku na prádlo. Protože matka a dítě jsou předepsány k přirozenému porodu na 3 dny. Clothespin obvykle zmizí 5. až 14. den. V některých případech to může trvat až 3 týdny. A některé matky pochybují, zda je možné dítě vykoupat ihned po propuštění z nemocnice. A pokud je to možné, jak provést první koupání novorozence pomocí špendlíku. Je velmi důležité, aby se pupek hojil rychleji.

Jak poprvé vykoupat novorozence pomocí špendlíku na prádlo

Lze provést první koupání novorozence pomocí špendlíku na prádlo. Řekněme tedy, že většina lékařů. I když existují odborníci, kteří tvrdí, že je lepší počkat, až se špendlík spadne. Koupat novorozence, dokud nezmizí nebo nezmizí zbytek pupeční šňůry - rozhodněte se sami po konzultaci s pediatrem. Pokud se chystáte vykoupat své dítě, dodržujte určitá pravidla. Jinak se pupek může začít chvět, což může být pro dítě nebezpečné..

Důležité! Nepokoušejte se vyjmout nebo odšroubovat kolíček na prádlo, i když sotva drží. Dítě může začít s těžkým krvácením!

Než provedete první koupání novorozence pomocí špendlíku, musíte si připravit následující položky:

 • Dětská koupel. Nedoporučujeme koupat se v běžné koupelně novorozence pomocí špendlíku. Tím se zvyšuje pravděpodobnost infekce pupeční rány.
 • Kbelík, kterým budete dítě oplachovat. Nedoporučujeme zalévat sprchu novorozence (taková voda je málokdy ideálně čistá). Pro koupání novorozence je lepší použít vařenou vodu.
 • Teploměr pro vodu. Teplota vody by měla být pro novorozence pohodlná - 37 ° C. Bez přesného měření teploty nebude fungovat přesné měření..
 • Skluzavka na plavání. Výhodnější je také anatomická pěnová pryžová skluzavka. Ačkoli některé matky obejdou bez skluzavky, pokud existuje asistent (například manžel), který drží dítě při plavání.
 • Dětské mýdlo a šampon. Úplně pěnit tělo dítěte se doporučuje maximálně 2krát týdně.
 • Velký ručník, ve kterém můžete zcela zabalit čisté dítě. Pamatujte, že novorozence nemůžete intenzivně vymazat. Jeho tenkou pokožku můžete jen jemně navlhčit.
 • Sterilní ubrousky, bavlněná vlna (vatové tampony)
 • Odvar heřmánku nebo provázku. Mají protizánětlivé vlastnosti a přispívají k hojení pupeční rány. I když ne každý lékař radí koupání novorozence v odvarech bylin. Je lepší obecně odmítnout použití manganistanu draselného.

Pravidla pro koupání novorozence pomocí špendlíku

 • Dobře opláchněte dětskou koupel. Nezapomeňte to udělat po koupání..
 • Vařte vodu a nalijte ji do lázně, aby vychladla. Zkontrolujte pomocí teploměru a zkontrolujte správnou teplotu (37 ° C). Pokud používáte mýdlo nebo šampon, připravte si další oplachovací nádobu na oplachování. Když se pupeční rána uzdraví, lze použít vodu ke koupání s běžnou vodou z vodovodu..
 • Umístěte čisté (umyté) sklíčko do dětské koupele (pokud je k dispozici).
 • Před ponořením do vody zabalte dítě do filmu - bude pro něj pohodlnější (v budoucnu to není nutné). Potom dítě jemně vložte do koupele. Neprovádějte velmi ostré pohyby, protože dítě může mít strach.
 • Pokud sklíčko nepoužíváte, držte ruku za zadní část hlavy dítěte. Opláchněte druhou rukou..
 • Při používání dětského mýdla nejprve napěňte tělo drobků, počněte od krku a postupně se pohybujte k nohám. Poslední věc, kterou si umyj hlavu.
 • Opláchněte dítě nejprve vodou z koupele a poté z připravené nádoby nalijte naběračku čistou převařenou vodou. Teplota oplachové vody by měla být 36-37 ° C.
 • Zabalte novorozence do velké ručníky nebo do husté velké pleny. Nemusíte utírat dítě. Jednoduše navlhčete a počkejte, až kůži dítěte vyschne..
 • Po koupání nosit drobky ihned. Počkejte, až pupek oschne. Je důležité, aby v ní nezůstala žádná voda. Takže vymažte pupek bavlněnou podložkou. Potom může být ošetřena peroxidem vodíku a brilantní zelenou..
 • Při oblékání plenky na novorozence se ujistěte, že pupek je vždy otevřený. Za tímto účelem musí být okraj pleny ohnut. Nebo si koupte plenky s výřezem na břiše.
 • Dětská tílka, slipy a plenky by měly být vždy čisté a žehlené.

Denně můžete koupat novorozence pomocí špendlíku na prádlo. Používání mýdla a šamponu stačí 1-2krát týdně. Nenechte se znepokojit, pokud špendlík na prádlo spadne během nebo po koupání. Sledujte pouze stav pupečníku. Pokud si všimnete, že kůže kolem pupku zčervenala, začala cítit a jemně svraštit - naléhavě zavolejte místního pediatra. Zpoždění je v tomto případě pro novorozence velmi nebezpečné!

Je možné dítě vykoupat před hojením pupeční rány?

Existuje mnoho názorů, kdy a v jaké vodě poprvé koupat novorozence.
Tolik názorů jako lidé.

Nejdůležitější otázkou, o kterou by se rodiče měli při jakékoli manipulaci s novorozencem zajímat, je, zda svým jednáním ublíží dítěti. A pouze druhá bude otázka, jak zlepšit výsledek, který již existuje. Poradci kolem milionu. To je o plavání, někteří říkají koupání ve vroucí vodě, jiní - obvykle z kohoutku. Babičky se hádají s mladými matkami o teplotě vody (chladné nebo horké?). Musím do vody přidat manganistan draselný nebo ne? V které koupelně, velké nebo malé? Je možné dítě vykoupat před hojením pupeční rány nebo teprve poté? Mohu se vykoupat v den propuštění z nemocnice?
Tisíce otázek.

Začněme uvažováním o koupeli ohledně pupeční rány..

Názory dětských lékařů v této věci přeskakují z jednoho extrému na druhý - někteří dětští lékaři říkají, že novorozenci by se neměli koupat, dokud se nezhojí pupeční rána, ale mokré ubrousky, dokud se pupek nezhojí.
Jiní tvrdí, že se můžete koupat v běžné vodovodní vodě s přidáním slabého roztoku manganistanu draselného a nemusíte se o nic starat. ROZHODNĚTE, který hlas poslouchat.

Můj názor je následující. U zdravého novorozence se pupeční rána léčí 10 až 14 dní po narození.
Neodmítl bych se koupat dítě, dokud se rána nezhojí, protože zlepšuje chuť k jídlu, spánek, obecný tón (představte si ho na jeho místě!). První týden (od okamžiku propuštění z nemocnice do uzdravení pupeční rány) je lepší dítě koupat ve vroucí vodě. Voda ve městě je vysoce chlorovaná a obsahuje mnoho nečistot (například rezavé železo). Při vaření zabijete jedním ptákem několik ptáků - voda je také dezinfikována a díky srážení solí (ve formě stupnice na konvici) je měkčí a z ní zmizí chlor.

Podle mého názoru je to vždy lepší.
Opravdu je lepší vařit vodu po dobu 5 dnů (pět dní není dlouho), než léčit komplikace v pupeční ráně po dobu jednoho měsíce.
Můžete to udělat pokaždé - jeden den koupel vařící vodou, druhý - třením.

Poté, co je dítě 10–14 dní staré (a na pupku nejsou žádné komplikace), plavte bezpečně a bezpečně v běžné tekoucí vodě.
Už není nutné vařit vodu!
Nebojte se, že dítě uklízí vodu z vodovodu, není čeho se obávat.

Po vyléčení pupeční rány není nutná vroucí voda.

K otázce „Je možné vykoupat novorozence v den propuštění z nemocnice?“ Neonatolog by vám měl odpovědět těsně před propuštěním. BCG je obvykle očkována v den propuštění, potom je pediatr povinen upozornit mladou matku, že dnes není možné se vykoupat. Pokud jste byli očkováni předem a neobdrželi jste žádné zákazy od předního pediatra svého dítěte, vykoupejte ho!

Jak zacházet s novorozeneckým pupkem, koupáním a plenkami

Když se dítě narodilo, není štěstí a radost nových rodičů nijak omezeno. Když je dítě první, mnoho matek je ohromeno pocity nejistoty, zmatku a strachu, protože mnoho nevědí, jak se starat, zejména jak zacházet s pupkem pro novorozence. V dnešní době existuje spousta speciální literatury, ale ne každý si ji přečte, navíc je kniha knihou a praxe je úplně jiná záležitost..

Každý ví, že pupeční šňůra působí jako druh spojovacího vlákna mezi plodem v lůně a matkou. Díky tomu dostalo dítě po celou dobu svého vývoje životně důležité živiny. Po porodu je u dítěte přerušeno lékařem, poté je aplikována svorka, od této chvíle se tělo dítěte stává „nezávislým“. V prvních dnech po odříznutí pupečníkové šňůry je důležitá, a co je nejdůležitější, řádná péče o ránu, ze které bude vynikat sacharóza. To je nezbytné, aby se v budoucnu zabránilo infekci a rozvoji vážnějších problémů..

Doktor ořízne pupeční šňůru tak, aby byla zachována malá šňůra. Tato šňůra o několik dní později zaschne a sama zmizí. To se obvykle děje ve čtvrtý nebo pátý den, ale může se to stát mnohem později (obvykle až 10 dní). Umbilické hojení ran trvá mnohem déle, až dvacet dní, vše závisí na tloušťce pupeční šňůry.

V prvních dnech jsou sestry zapojeny do zpracování pupku novorozence, protože ženy v práci nemohou okamžitě vstát a postarat se o sebe samy. V budoucnu by to měla udělat novorozená maminka sama. Pokud je to první dítě ženy, sestry obvykle ukazují, jak a co dělat. Pro ty, kteří stále neví, jak to udělat, to řekneme podrobně.

Vlastnosti zpracování pupku novorozence.
Je nutné zpracovat pupek novorozence ne více než jednou denně, je lepší to udělat po večerní koupeli. K zákroku musíte doplnit bavlněné pupeny, pipetu, peroxid vodíku, obyčejnou zelenou.

Takže jste si koupali drobky, sušené ručníkem. Je také nutné pupeční ránu vysušit. Poté do pipety natáhněte trochu peroxidu vodíku, kapejte jednu kapku přímo do pupku a počkejte, až peroxid skončí. Pomocí vatového tamponu je nutné jemně odstranit krvavé nebo nažloutlé kůrky, které po vystavení peroxidu změknou. Je velmi důležité odstranit tyto krusty ze všech, dokonce i těžko přístupných oblastí, protože jsou dobrým prostředkem pro růst bakterií. Poslední fází zpracování je mazání pupku zelenou barvou. Podobný postup by se měl provádět denně, dokud peroxid po jeho aplikaci v jednu jemnou dobu nepenuje. Tato skutečnost je známkou toho, že se pupeční rána uzdravila..

Plenky a pupeční rány novorozence.
Aby procesy hojení pupku probíhaly rychleji a bez komplikací, je důležité zajistit stálý přístup vzduchu k ráně. Při použití plenky je proto nutné ji nosit tak, aby oblast pupku nezůstala zavřená (otočte horní hranu) a nepřicházela do styku s okraji plenky, aby nedošlo k poškození pupeční rány. Dnes jsou již v prodeji plenky se speciálními „pupečníkovými“ výřezy..

Aby se zabránilo pronikání moči do pupeční rány, je důležité včas vyměnit plenky (optimálně každé dvě až tři hodiny). Pokud však přesto dojde k podobné situaci, vezměte sterilní vatový tampon a předem navlhčený alkoholem, vymažte pupek.

Koupání a pupeční rána novorozence.
Dítě se můžete vykoupat od chvíle, kdy pupeční šňůra spadne. Poprvé sestry vykoupají dítě v nemocnici.

Při koupání dítěte byste měli dodržovat některá pravidla:

 • nepoužívejte manganistan draselný kvůli jeho výraznému účinku sucha;
 • používat pouze převařenou vodu;
 • po plavání je nutné ošetřovat pupeční ránu (jak je popsáno výše).

Mokrý pupek u novorozence.
V případě příliš dlouhého hojení pupeční rány, pokud kromě síry pozorujete výtok z rány jiné povahy, včetně hnisavé, doprovázený nepříjemným zápachem, měli byste o tom informovat svého lékaře. Měli byste se také poradit s lékařem, pokud oblast pupku zčervená, je pozorován otok, protože to může znamenat infekční onemocnění - omphalitidu. V této situaci lékař předepíše nezbytnou léčbu.

Pokud rána neustále pláče v přírodě a nehojí se, je nutná lékařská konzultace, protože to může signalizovat pupeční fistulu.

Co je zakázáno při péči o pupeční ránu:

 • Zakrytí pupku pomocí bandáže nebo obvazování bandáží může způsobit růst patogenních bakterií, což následně povede k infekci. Je důležité zajistit stálý přístup vzduchu do této oblasti..
 • Chcete-li provést proces zpracování častěji než jednou, je obtížné hojit časté úzkosti rány.
 • Aplikujte jiná antiseptika, léky předepisuje pouze lékař, je-li to nutné.

Léčba pupeční rány dítěte

Během těhotenství, přes pupeční šňůru, živiny od matky jdou k dítěti. Po narození dítěte ošetřuje personál nemocnice pupeční šňůru alkoholem a krájí ji sterilními nůžkami, načež se aplikuje svorka. Než zmizí zbytky pupečníkové šňůry, nepotřebuje zvláštní péči, otírá se pouze dvakrát denně čistou převařenou vodou.

Rodiče se zajímají o otázku - kdy zmizí pupek u novorozenců? Norma se považuje za klesající třetí den a po dvou týdnech. Vše záleží na tloušťce pupeční šňůry. Poté, co pupek spadne, vyvstává další otázka - co dělat s pupkem, který odpadl, protože na jeho místě se vytvoří otevřená rána, která se bez řádné péče může stát bránou k infekci. Jak tomu zabránit, jak chránit novorozence před infekcí?

Jak zacházet s pupeční ranou?

V domě, kde se dítě objevilo, by měly být všechny potřebné prostředky pro péči a léky připraveny předem. Patří mezi ně 1% alkoholový roztok zelenky, 3% roztok peroxidu vodíku, v některých případech 5% alkoholový roztok manganistanu draselného a jednoduše „manganistan draselný“. Také v lékárničce je nutné mít vatu, bavlněné pupeny, alkohol a sterilní pipetu.

Technika zpracování pupeční rány je poměrně jednoduchá a nepředstavuje žádné potíže, pokud je vše provedeno ve správném pořadí. Nejprve se na kůru, která se na ráně vytvořila, kape několik kapek peroxidu vodíku. Po 10 - 15 sekundách se snadno nasáklá kůra opatrně odstraní vatovým tamponem nebo vatovým tamponem. Pokud nebylo poprvé možné kůru úplně odstranit, postup se opakuje znovu. Nemůžete násilně odstranit kůru, protože pupeční rána začne krvácet. Po očištění vytrhněte ránu vatovým tamponem. Poté namočíme čistý bavlněný tampón do zeleně, palcem a ukazováčkem jemně zatlačíme na okraje rány a zeleně ho potřeme. Musíte se pokusit dostat ji do rány a zároveň rozmazat kůži co nejméně, protože zelené věci mají schopnost vyschnout a zdravá kůže s tím nemá nic společného. Čištění je nutné provádět dvakrát denně: během běžné ranní toalety a po koupání.

Co dělat, když se pupeční rána zvlhne?

Aby se předešlo zánětu pupku u dítěte, mělo by se ošetření pupeční rány provádět pouze čistě umytýma rukama krátce oříznutými nehty. Pokud bavlněný tampon spadl na zem, v žádném případě ho nelze použít - je špinavý. Oblečení dítěte by mělo být dobře umyté a žehlené.

Je také nutné zajistit, aby plenka nezasahovala do přístupu vzduchu k pupku. K tomu zvolte speciální plenky s výstřihem. Můžete si udělat výřez sami, nebo jednoduše zastrčit okraj plenky. Doporučuje se koupit jezdce se širokým (10 cm) elastickým pásem, který nebude tlačit a třít ránu, která ještě nebyla zahojena. Při mytí dítěte pod tekoucí vodou zajistěte, aby se do rány nedostala špinavá voda.

V případech, kdy je o dítě postaráno, může být pupek zapálen a může začít navlhnout. K nápravě situace častěji provádějte dětské dětské koupele. Pokud kůže kolem tlačítka plačícího břicha zčervenala, krev nebo hnisavý výtok se objevil nepříjemný zápach - naléhavě je třeba okamžitě zavolat lékaře. Předepíše antibiotickou terapii a převezme kontrolu nad aktuální situací..

Je možné vykoupat dítě, jehož pupeční rána se nezhojila??

Pokud pediatrové ze staré školy silně zakázali koupání před hojením ran, ke kterému obvykle dochází po třech až čtyřech týdnech, pak moderní lékaři tento zákaz odstranili. Předpokladem je vroucí voda a přidání několika rozpuštěných krystalů manganu.

Drazí rodiče! Pokud vytvoříte všechny podmínky pro správnou péči a ošetření pupeční rány, problémy s ní spojené vás neovlivní.!

Jak zacházet s novorozeneckým pupkem

Pupeční šňůra je nitroděložní spojení dítěte s matkou. Po narození je toto spojení přerušeno, protože orgány dítěte již mohou fungovat samostatně.

Dlouhá část pupeční šňůry je odříznuta, svázána a zkroucena zbývající proces, který v blízké budoucnosti zmizí.

Poté bude mít dítě obvyklý pupek, jak jsme ho viděli. Aby tento „kus“ pupeční šňůry vyschl a vypadl, je nutné provést určité zpracování. O tom se dozvíte v tomto článku..

Jak zacházet s pupkem u novorozence?

Dokud se pupek nevyléčí, musíte jej zpracovat. Doporučujeme ošetřovat pupek novorozence 2krát denně: ráno a večer. Chcete-li zpracovat pupek, musíte připravit následující:

 • bavlněná koule (disky) a bavlněné pupeny,
 • vařená chlazená voda,
 • Zelenok (manganistan draselný),
 • peroxid vodíku,
 • kapátko.

Připravili jste všechno? Pak můžete začít zpracovávat.

 • Umyjte si ruce mýdlem.
 • Navlhčete bavlněnou podložku peroxidem vodíku a připojte ji k ráně, přičemž předtím natřete kůži na pupek. Kapátko můžete použít kapkou několika kapek na pupeční ránu.
 • Navlhčete vatový tampón ve vroucí vodě a opláchněte zbývající peroxid..
 • Namažte pupek zelení nebo manganistanem draselným. Udělejte to pohodlněji bavlněným tamponem. Je nutné pouze namazat pupeční ránu (ne kolem ní), protože za řešením můžete zmeškat zarudnutí a podráždění kůže (když se objeví)..
 • Nyní si můžete oblékat plenky. Získejte pleny tam, kde je tlačítko břicha otevřené (nebo zastrčte pás).

Rada:

 • Pečlivě ošetřujte pupeční ránu.
 • Neotírejte ani nedrťte pupek. Není třeba se snažit odstranit všechny krusty za jeden den - nespěchejte.
 • Nelepte se na pupek, potřebuje "dýchat".
 • Kdykoli se přiblížíte k dítěti, umyjte si ruce mýdlem!

Pokud uděláte všechno dobře, pupek se uzdraví za několik dní (od 3 do 10).

Je možné vykoupat novorozence nezdravým knoflíkem na břiše?

Pokud chcete své dítě koupit, postupujte podle některých pravidel:

 • Vyzvedněte si malou vanu pro koupání. Můžete si připravit speciální bezpečnostní vložku (solárium);
 • Před hojením pupeční rány je vhodné vařit vodu ke koupání;
 • Přidejte do vody lehký roztok manganistanu draselného (není třeba přidávat);
 • Po koupeli nechte pupek zaschnout;
 • Ošetřte pupek výše uvedenou metodou.

Co dělat, když pupek krvácí u novorozence?

Když pupek novorozence krvácí, musíte jej zpracovat. Namočte vatový tampon do peroxidu vodíku a ošetřete ránu, poté ji osušte sterilním hadříkem a nasaďte zelenou.

Krev se může objevit v důsledku náhodného roztržení kůry (nedbalostí).

Krvácení může být někdy známkou sepse nebo zánětu pupečních cév. V těchto případech je krvácení do pupku doprovázeno příznaky, jako jsou:

 • zarudnutí a otok v pupku;
 • dlouhodobé krvácení, které se po léčbě nezastaví;
 • nepříjemný zápach z pupeční rány;
 • horečka nebo pupek.

Pokud si všimnete některého z výše uvedených příznaků, poraďte se se svým lékařem..

Co dělat, když se pupek novorozence zvlhne?

Když pupek novorozence vyschne, musíte věnovat pozornost tomu, co z něj vyniká. Pokud obyčejná matka krve opustí pupek, nebojte se. Pracujte na břiše a nebojte se.

Když je hnis uvolněn z pupeční rány, která voní nepříjemně, a kůže kolem pupku je zanícena, musíte kontaktovat pediatra. Takové příznaky mohou být „předzvěstí“ vzhledu pupeční píštěle..

Dítě musí být předvedeno lékaři v takových situacích, kdy se pupek dlouho nezdraví.

S výhradou všech pravidel péče o pupeční ránu se pupek vašeho dítěte brzy uzdraví a vyčistí.

Články O Neplodnosti