Hlavní Výživa

Co zelené může jíst kojící matka: petržel, kopr a zelená cibule během kojení

V prvních měsících po narození je riziko alergie, koliky nebo poruchy trávení dítěte velmi vysoké. K tomu dochází i díky známým a zdravým jídlům, včetně zeleniny..

Přes možná rizika zaujímá zelenina v nabídce ošetřovatelky hlavní místo. Koneckonců, tyto produkty jsou bohaté na vitamíny a užitečné makrobuňky, které jsou tak nutné, aby se matka rychle zotavila z porodu a pro normální vývoj novorozence..

Existuje však oddělení, které může být kojenou matkou konzumována zelenina a které by mělo být do stravy zavedeno později.

Výhody pro ošetřovatelství

Zelenina je nedílnou součástí dobře postavené stravy. Obsahují velké množství minerálů a vitamínů a v luštěninách - také kompletní rostlinný protein. Jedná se o sklad vlákniny, který reguluje funkci střev a zabraňuje zácpě, obezitě a rakovině tlustého střeva..

Hledání zdrojů vitamínů a minerálů ke zlepšení kvality mateřského mléka a prevenci nedostatku vitamínu je zvláště důležité v zimě, kdy je místní zelenina téměř jedinou volbou. Ovoce ze supermarketu není koneckonců bezpečné a kvalitní. Pro ochranu ovoce před znehodnocením a prodloužení trvanlivosti jsou ošetřeny chemickými látkami, které mohou nepříznivě ovlivnit zdraví matky a dítěte.

Minerální látky v zelenině (draslík, hořčík, vápník, zinek atd.) Se podílejí nejen na tvorbě tkání, jako je kost, ale také regulují vodní rovnováhu v těle, zabraňují otokům a dehydrataci.

Jak konzumovat zeleninu během kojení

Čerstvá zelenina si zachovává všechny vitamíny a užitečné vlastnosti, které nelze říci o konzervovaných a dušených zeleninových pokrmech. Je však důležité nezneužívat syrové potraviny na začátku prvních měsíců po porodu, zatímco drobný organismus ještě nedozrál a některé složky jsou špatně absorbovány. Vaření a pečení jsou nejoptimálnějšími způsoby vaření potravin, které umožňují maximalizovat hodnotu zeleniny. Je důležité si uvědomit, že každé roční období je bohaté na své dary. Zelenina dovážená ze zahraničí se často zpracovává s chemikáliemi, aby přilákala kupující a získala jim atraktivní vzhled. Vždy můžete mít po ruce greeny a samostatně je pěstovat doma.

Pro každou matku je období krmení jednou z nejšťastnějších a naplněných chvějícími se emocemi. Spolu s mateřským mlékem dostává dítě nejen obvinění z lásky a péče, ale také posiluje imunitní systém. Vyvážená strava, která je správně obohacena o zeleninu a ovoce, podpoří zdraví ženy a obnoví její sílu a dítě bude schopno plně růst a rozvíjet se..

Vliv na laktaci

Kojená zelenina může zvýšit kojení:

Z nich jsou připraveny různé odvary, které stimulují produkci mléka.

Doporučená infuze mrkve, která podporuje kojení. Při přípravě se 1 střední mrkev otře na jemném struhadle. Výsledek by měl být asi 3-4 lžíce. l zeleninová kaše. Nalijte jednu sklenici vařeného mléka. Trvejte na tom, 30 minut. Pokud dítě není alergické, může se přidat kapka medu..

Petržel

Petržel obsahuje vitamíny B1 a B2, K, kyselinu listovou a železo, draslík, hořčík a další důležité minerály. Petržel je v obsahu vitamínu A ekvivalentní mrkvi a v obsahu vitamínu C převyšuje jiné druhy zelení. Proto dokonale posiluje a podporuje imunitní systém, účinně odolává virovým a infekčním onemocněním a pomáhá při nachlazení..

 • Zlepšuje laktaci;
 • Zvyšuje imunitu;
 • Zmírňuje otoky, odstraňuje škodlivé látky a čistí tělo;
 • Normalizuje trávení a zlepšuje chuť k jídlu;
 • Je zodpovědný za koagulaci krve;
 • Pomáhá vstřebávat vápník v těle;
 • Stabilizuje činnost ledvin a jater;
 • Posiluje dásně a bělí zuby;
 • Obnovuje hormonální hladiny;
 • Zjemňuje pokožku, zlepšuje stav nehtů a vlasů;
 • Infuze petržele léčí rány, zmírňují podráždění kůže a pomáhají s kousnutím hmyzem.

Petržel je také na seznamu potravin, které zvyšují laktaci. Kromě toho je nízkokalorická zelenina, takže je vhodná pro dietní menu a hubnutí. Petrželku můžete vyzkoušet během kojení 3-4 týdny po narození.

Napjatá petrželová infuze pomáhá při nedostatku mateřského mléka. Nalijte čerstvé greeny vroucí vodou a nechte stát 30 minut. Infuze lze také použít k otření pokožky. Zmrazte vývar a každé ráno si otřete pokožku. Tento postup zlepší a vyrovná pleť, zmírní otoky a zjemní pokožku.

Nejužitečnější

Jaká zelenina může být kojící? Lékaři vám doporučují volit pouze sezónní, pěstované ve vaší oblasti, které jste zvykli jíst před porodem. Žena je může vyzkoušet již v prvních dnech po narození dítěte.

Nejužitečnější a nejbezpečnější:

 1. Brambory jsou bohaté na thiamin, zejména ve vařené nebo pečené formě. Smažené brambory v období GW by však měly být opuštěny. Kojící matka může denně jíst až 4 středně brambory.
 2. Mrkev má díky vysokému obsahu vitamínu A příznivý vliv na zrak. V prvních měsících po porodu je lepší tuto zeleninu jíst v malém množství a ve vařené formě.
 3. Cuketa: Vitamin A a měď ve svém složení jsou schopny zmírnit otoky. V den bude pro matku stačit 1 středně velká zelenina.
 4. Brokolice a květák zpravidla nezpůsobují zvýšenou tvorbu plynu, takže je maminka může jíst od prvních dnů života novorozence. Doporučuje se jíst zelí vařené, dušené nebo dušené. Kyselina listová, která je součástí těchto zástupců rodiny Cruciferů, stimuluje vývoj mozku dítěte. V některých případech mohou u dítěte způsobit nadýmání, takže by měly být přítomny ve stravě mé matky v malém množství.
 5. Dýně jsou zdrojem vitamínů skupiny B, C, T a K. Pravidelné stravování pomůže matce vyrovnat se s otoky a dokonce zhubnout nabyté během těhotenství..

Mezi povolenou zeleninu pro kojení patří: pekingské zelí, kukuřice (s opatrností), fazole, chřest, salát, čerstvá petrželka a kopr.

Tipy pro konzumaci zeleniny během HB

Aby zelené nezpůsobily negativní reakci těla dítěte, lékaři doporučují matkám, aby dodržovali jednoduchá pravidla:

 1. Začněte s neutrálními bylinkami, jako je petržel, salát, kopr.
 2. V prvních měsících přidejte rostliny do polévek nebo hlavních jídel špetkou po předchozím tepelném ošetření.
 3. Zahrňte čerstvé bylinky do menu 3-4 měsíce po narození. Přidejte ji do salátů ochucených rostlinným olejem nebo kefírem.
 4. Šalvěj a máta peprná zcela vylučují během kojení.
 5. Nemíchejte několik druhů zeleně. Pokud má dítě negativní reakci, bude snazší určit, co způsobilo alergii.
 6. Před přidáním do nádobí pečlivě vyberte bylinky.
 7. Pijte bylinky a infuze opatrně: mají silnější účinek než čerstvý produkt.

Tepelným zpracováním bylin během vaření je nestrávíte, jinak zelení ztratí většinu živin.

Vyžaduje opatrnost

V prvních (1-3) měsících života dítěte je lepší zeleninu odmítnout. Poté jsou s opatrností představeni do nabídky kojící matky a sledují stav drobků. Může se stát, že žena začne něco jíst ze seznamu níže téměř okamžitě po porodu a nebudou zde žádné problémy.

 1. Okurky příznivě ovlivňují fungování štítné žlázy. Ale v den, kdy mohou být konzumovány ne více než tři kusy, a to pouze tehdy, pokud dítě netrpí zvýšeným plynem.
 2. Řepa obsahuje významné množství vápníku a jodu. Pomáhá vyrovnat se s trávicími poruchami u matky a dítěte. Ale můžete to jíst, pokud dítě netrpí alergiemi.
 3. Rajčata jsou bohatá na železo, draslík a zinek, proto jsou považována za vynikající prevenci osteoporózy a anémie. Je však lepší je zavést do stravy, když je dítě měsíc. Pokud je dítě náchylné k potravinovým alergiím, vyberte ne červené, ale žluté odrůdy. Rajčata mohou u dítěte způsobit symptomy senzibilizace. Kojící matky by proto neměly jíst více než polovinu jednoho plodu denně.
 4. Sladká paprika posiluje kapiláry díky obsahu vápníku a rutinu. Můžete to vyzkoušet poprvé, když má dítě jeden nebo dva měsíce. Dávejte přednost ovocům zelených nebo žlutých květů.
 5. Lilek je bohatý na pektin a pomáhá normalizovat metabolismus v těle kojící matky. Ale vzhledem k přítomnosti hovězího masa v jejich složení je lepší na chvíli odložit známost. Před vařením chutných zeleninových pokrmů doporučujeme lilek namočit do slané vody..
 6. Celer vyřeší problém zvýšené tvorby plynů u kojenců, nasycuje tělo mámy a dítěte vitamíny A, B a E. Může však způsobit alergie, zejména pokud existuje alergická onemocnění v rodinné anamnéze. V tomto případě se zavádění celeru do stravy s výhodou odkládá až do věku tří měsíců..

Je možné, aby matka kojila

Většina pediatrů je toho názoru, že zahradní výživa by měla být zahrnuta do stravy během laktace od prvních dnů.

Zelení nejen pomohou obnovit hormonální a imunitní rovnováhu ženy, ale také pomohou zbavit dítě různých problémů charakteristických pro první měsíce jeho života..

Než dítě dosáhne 3 měsíců, doporučuje se, aby se přírodní dary tepelně ošetřovaly, zatímco čerstvé bylinky se obvykle přidávají do různých polévek nebo dušených pokrmů, kde je již vystavena vysokým teplotám. Jakmile se gastrointestinální trakt dítěte stabilizuje, lze petrželku, kopr a jiné zahradní byliny, které zná většina matek, jíst čerstvě. Jak jsou různé druhy zelených rostlin užitečné pro matku a dítě??

Během kojení doporučujeme přečíst si článek o zelenině. Z toho se dozvíte o možnosti konzumace zeleniny ihned po porodu ao šest měsíců později, o hlavních zákazech kojících matek.

A tady je více o salátech pro kojení.

Petržel pro kojení

Obyčejná petržel je jednou z pěti nejbezpečnějších a nejpřínosnějších bylin pro kojící ženu. Díky svému složení je tato rostlina schopna velmi pozitivně ovlivnit matku a dítě:

 • Petrželské listy jsou velmi bohaté na vitamín A, jehož obsah rostlina úspěšně konkuruje mrkvi. Proto se zahradní tráva aktivně podílí na stabilizaci imunitního systému žen a kojenců, zlepšuje imunitu, zlepšuje metabolické procesy ve dvou nativních organismech najednou.
 • Přítomnost vitamínů petrželky B1 a B2, jakož i draslíku a hořčíku, normalizuje trávicí trakt v kojící matce, přičemž má příznivý účinek na celý trávicí trakt dítěte, zejména na játra..
 • Vysoké procento vápníku, železa a zejména vitamínu C v trávě je klíčem k normálnímu vývoji kostí a svalů malého člověka, včasnému růstu zubů a absenci problémů s pokožkou a vlasy u ženy a jejího dítěte.

Kromě toho uvedené látky hrají hlavní roli při udržování hladin hemoglobinu na těch číslech, která zaručují normální přísun kyslíku do tkání kojící matky a jejího dítěte.

Mnoho odborníků zdůrazňuje roli petrželky při zvyšování množství mléka vylučovaného u žen. Tato rostlina může být zařazena do vaší stravy pro ženy do 2 až 3 týdnů po porodu, nicméně, stejně jako u všech produktů v počátečním období laktace, petržel vyžaduje opatrnost a neustálé sledování reakce dítěte na změny stravy.

Kopr na kojení

Je těžké si představit většinu vašich oblíbených jídel bez kopru. Tato tráva je také velmi užitečná pro mladou matku.

Zahradní rostlina obsahuje širokou škálu stopových prvků nezbytných pro úspěšný vývoj těla dítěte. Nejcennější je přítomnost fosforu, železa, mědi. Kromě toho nezapomeňte na přítomnost kyseliny nikotinové v kopru, což je nesmírně důležité pro úspěšný rozvoj kardiovaskulárního systému dítěte. Zvýšený obsah vitamínů A a C v této bylině je také velmi důležitý pro zdraví dítěte..

Většina odborníků zdůrazňuje účinek kopru na práci trávicího traktu dítěte. Výhody „koprové vody“ slyšeli lidé, dokonce i ti, kteří jsou daleko od pediatrie. Účelem tohoto nástroje je zabránit bolestem ve střevech dítěte v prvních měsících jeho života..

Nedávné studie však takový terapeutický účinek rostliny nepotvrzují. Nejpravděpodobněji dochází k úlevě od koliky díky víře matky v léčivé vlastnosti kopru, což vede k výskytu speciálních sedativ v mléce.

Schopnost rostliny stimulovat kojení u kojící ženy také není tak velká, jak je uvedena v některých doporučeních ohledně kojení. Kopr dokáže zvýšit množství mléka vylučovaného ženským tělem pouze v kombinaci s vážnějšími bylinnými přípravky.

Celer v GV

Celer může být také užitečným a chutným kořením zeleniny pro stravu mladé matky, ale s časným zavedením tohoto přírodního daru do stravy je třeba vzít v úvahu jeho vysokou alergickou aktivitu. Kromě toho tato bylina může dráždit sliznici žaludku a střeva mámy a dítěte.

Celer obsahuje velké množství minerálů nezbytných k úspěšnému růstu dítěte. Tráva je bohatá na téměř všechny vitaminy, které existují v přírodě..

Je třeba poznamenat, že v rostlině je přítomen vitamin E nebo tokoferol. Tato látka reguluje fungování hormonálního systému u žen a dětí, pomáhá normalizovat činnost systému srážení krve.

Po několik měsíců po narození je růst a normální fungování centrálního nervového systému u dítěte jedním z hlavních problémů. Pyridoxin, který se vyskytuje ve velkém množství v celeru, se jistě stane velkou pomocí při řešení těchto problémů..

Rostlina je velmi užitečná, ale většina lékařů doporučuje odložit zavedení této byliny do mateřské stravy, dokud dítě nedosáhne 3 měsíců. Předpokládá se, že do této doby bude jeho imunitní systém a gastrointestinální trakt plně formován a tělo dítěte nebude reagovat ostře na novou trávu ve stravě ženy.

V každém případě byste měli začít zařazováním celeru do jídel, které byly tepelně ošetřeny. V čerstvé formě je tato bylina povolena matce pouze v malých porcích a při neustálém sledování stavu dítěte.

Podívejte se na video o výživě kojení:

Zelené cibule kojení

Poměrně kontroverzní otázkou je používání zelené cibule během kojení. Na jedné straně je tato zahradní rostlina uznávaným nástrojem pro léčbu a prevenci mnoha nemocí. Díky své vzácné kombinaci mikroelementů a vitamínů, cibule zvyšuje obranyschopnost organismu, je první léčba onemocnění s nedostatkem vitamínů v periferním nervovém systému.

Zahradní rostlina se také hojně používá na pomoc mladé ženě s jedním z hlavních problémů většiny žen po porodu - zácpa.

Složení rostliny zahrnuje těkavé - přírodní přírodní látky pro boj proti mikrobům a bakteriím. Všechny tyto vlastnosti zelené cibule jsou pro malé dítě velmi důležité..

Rostlina má však jednu nepříjemnou vlastnost - může výrazně ovlivnit chuť mateřského mléka. Pokud žena snědla hodně zelené cibule, hrozí, že dítě jednoduše odmítne jíst s neznámým štiplavým zápachem a zvláštní chutí..

Kromě toho někteří pediatrové poznamenávají, že pokud se matka v tomto produktu sama neomezuje, může se u dítěte rozvinout různé dyspeptické symptomy, zejména zvracení, říhání, pálení žáhy a bolest břicha. Ženy by měly při přípravě stravy během kojení zvážit podobné vlastnosti cibule.

Salátové listy s GV

Mezi nejbezpečnější dary přírody pro dítě patří samozřejmě salát. Mnoho žen začne jíst tyto chutné křupavé rostliny ihned po narození, i když mnozí odborníci doporučují odložit takový experiment s výživou alespoň o měsíc.

Rostlina je schopna poskytnout dítěti a jeho matce velké množství vitamínů a dalších užitečných látek, a proto má na jejich organismy následující účinky:

 • Listy salátů stabilizují centrální nervový systém, zlepšují spánek, zmírňují podrážděnost a svalové napětí.
 • Dar zahrad se aktivně podílí na obnově imunitního systému u žen a zvyšuje imunitu dítěte.
 • Pediatrové zdůrazňují vedoucí úlohu salátu v metabolických procesech v tkáních, jeho hlavní funkcí je odstraňování odpadních produktů z buněk.
 • Rostlina prakticky nemá alergickou aktivitu, proto je pro dítě bezpečná.

Jedinou negativní stránkou salátu je vysoký obsah kyseliny šťavelové v nich, což může nepříznivě ovlivnit práci jater a ledvin u dítěte. Proto zavedení tohoto produktu do ženské stravy vyžaduje také určitou opatrnost.

Koriandr pro mámu při kojení

Cilantro je jednou z nejpřínosnějších zelených rostlin. Složení této jižní trávy zahrnuje mnoho minerálních látek a vitamínů. Zvláště chci zdůraznit přítomnost kyseliny listové v této rostlině, která je jednou z látek nezbytných pro rostoucí organismus.

Hodnotné vlastnosti zelené trávy jsou velmi rozmanité. Pokud rostlinu neustále berete na jídlo, trávicí systém se výrazně zlepší, spánek se normalizuje a únava ustoupí.

Koriandr je v nabídce většiny jižních diet. Ona je připočítána s obnovou imunity, odstraněním produktů buněčné aktivity z těla a zlepšením funkce jater a ledvin. Odborníci si všimli schopnosti rostliny být přirozeným protijedem pro různé chemické a biologické otravy..

Všechno na světě má však opačnou stranu. Totéž lze říci o této nádherné trávě. I přes své užitečné vlastnosti se nedoporučuje zavádět do stravy ženy, dokud dítě nedosáhne 6 měsíců.

Je to všechno o éterických olejích obsažených v koriandru ve velkém množství. Tyto látky jsou nejsilnějším alergenem a mohou u dítěte vyvolat různé patologické reakce. Proto je používání rostlin ve stravě kojící matky velmi omezené.

Kojení Basil

Mnoho odborníků trvá na tom, že je třeba tuto rostlinu používat jako prostředek k obnovení normální krevní vzorce u kojící ženy po porodu. V bazilice je hodně železa, proto může být použit k léčbě anémie..

Stejně jako většina zelených bylin je bazalka bohatá na vitamíny, což má pozitivní účinek na trávicí trakt dítěte a stabilizuje jeho nervový systém. Pediatrové však matkám nedoporučují jíst tuto rostlinu, dokud dítě nedosáhne 3 měsíců.

Není to tak, že by bylina měla alergickou aktivitu, ale že bazalka negativně ovlivňuje samotnou kojení. V lidovém léčitelství existuje velké množství receptů, které pomáhají snižovat vylučování mléka, přičemž hlavní složkou je bazalka..

Sorrel na GV

Šťovík je povolen matkám od prvních dnů po narození. Tato rostlina nemá prakticky žádné negativní aspekty a může být bezpečně zařazena do stravy kojící ženy.

Mnoho výživných v prvních měsících laktace navíc doporučuje šťovík jako ekvivalentní náhradu zelí, které je každému známé. Věc je taková, že zelí u dítěte způsobuje zažívací potíže a šťovík ne..

Rostlina může být užitečná pro posílení imunity u dítěte, obnovení normální funkce trávicího traktu, pozitivně ovlivňuje metabolismus tuků a mastných kyselin v těle dítěte.

Jediným doporučením může být poučení matek, aby používaly pouze čerstvé listy rostliny k jídlu, protože pokud šťovík leží 2 až 3 dny v lednici, hromadí se v něm kyselina, což může vést k kolika v dítěti a zažívacím potížím v kojící dámě. Chcete-li zablokovat jeho účinek na tělo, můžete použít kefír nebo jogurt, který může snížit dráždivý účinek kyseliny šťavelové..

Špenát během kojení

Vše, co bylo řečeno o šťovíku, se vztahuje na špenát. Tato rostlina se také široce používá k přípravě různých pokrmů zahrnutých do stravy kojící ženy..

Tato bylina pomůže normalizovat stolici u matky a dítěte, vyřešit problémy se spánkem a chutí k jídlu a zlepšit metabolismus. Mnoho žen má po porodu nadváhu. Špenát bude vynikajícím způsobem, jak obnovit normální pas pro kojící matku..

Charakteristickým rysem trávy je, že sama o sobě obsahuje 3krát méně kyseliny šťavelové než šťovík. Proto mohou ženy jíst špenát ihned po porodu, ale přesto dodržují určitá opatření.

Oregano pro kojení

Oregano nebo oregano má mnoho užitečných vlastností. V lidovém léčitelství se infuze a odvarky bylin používají jako první pomoc při různých zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích a gastrointestinálního traktu.

Rostlina obsahuje unikátní sadu alkaloidů, flavonoidů, éterických olejů a vitamínů. Díky svému výraznému účinku na hormonální sféru ženy se oregano široce používá k opravě menstruačního cyklu..

Během kojení je však tato bylina kategoricky zakázána. Dekorace a infuze oreganu by ženy neměly konzumovat během těhotenství a kojení. Někteří odborníci podporují vnější užívání léků oregano pro kojení, ale většina lékařů radí mladým matkám, aby riskovaly zdraví svého dítěte..

Mátový, šalvějový a citronový balzám s HS

Použití těchto bylin pro kojení je jiné. Například šalvěj a máta jsou pro mladé matky zcela zakázány jako rostliny, které snižují mateřské mléko.

Je to všechno o velkém počtu rostlinných hormonů, které tvoří bylinky. Tyto látky normalizují hormonální rovnováhu v těle, ale mohou nepříznivě ovlivnit dítě. Je třeba poznamenat, že šalvěj je nebezpečná pro dítě s vysokým procentem fytohormonů a máta je kvůli vysoké hladině mentolu v této rostlině zakázána.

Naopak Melissa je často na seznamu doporučených léčivých rostlin pro kojící matky. Snižuje hladinu estrogenu v ženské krvi a zvyšuje kojení. I když má své úskalí - tato rostlina je silným alergenem..

Pokud mladá žena během kojení zvýšila nervovou vzrušení, pak jí čaj s tímto přírodním trankvilizérem pomůže najít klid v duši a normalizovat její životní styl. Lékaři poznamenávají, že vařená máta v malých dávkách může také poskytovat podobný účinek..

Co je lepší odmítnout?

Zelenina, kterou žena lépe odmítá kojit:

 1. Bílé zelí a další zástupci rodiny ukřižovaných (s výjimkou těch, které byly dříve vysloveny) zvyšují fermentační procesy ve střevech, mohou u kojenců způsobit nadýmání a střevní koliku. Syrové a nakládané drobky v prvních 3 až 4 měsících života se zvláště nedoporučují. Kojící matka pak může jíst dušené a vařené zelí.
 2. Čerstvá cibule a česnek jsou kontraindikovány při kojení, protože jejich ostrá chuť a štiplavá vůně mohou ovlivnit chuť mléka, což může způsobit, že dítě odmítne živit. U novorozence může také způsobit koliku. Povoleno velmi malé množství.
 3. Fazole a další luštěniny mohou způsobit, že dítě bude mít bolesti žaludku. Je vhodné vzdát se jejich používání po dobu nejméně 3 měsíců od dodání.
 4. Ředkvičky a ředkvičky obsahují hodně éterických olejů, proto se nedoporučuje, aby je kojily matky.
 5. Zelenina neobvyklá pro průměrného Rusa, jako jsou avokádo a artyčoky z Jeruzaléma, může vyvolat nejen alergii, ale také způsobit poruchy trávení u kojící ženy, která může negativně ovlivnit stav drobků..
 6. Jakákoli slaná a nakládaná zelenina přispívá k zadržování tekutin v těle. Obzvláště nebezpečné je jíst jídlo, při přípravě kterého se ocet použil, a kojícím matkám je zakázáno.

Možné poškození zeleně kojící matce a dítěti během kojení

I přes obrovské výhody, které přináší konzumace zelených rostlin, by se mělo během laktace zacházet opatrně. Existuje několik důvodů:

 1. Riziko alergií. Rostlinná strava u kojenců často způsobuje vyrážky. V případě negativních reakcí těla greeny zlikvidujte.
 2. Problémy s trávením. Řada produktů způsobuje koliku, průjem, nadýmání, zácpu. Nadýmání vyvolává vlákno. Poté, co máma spotřebuje velké množství zeleně, může dítě stolici zlomit.
 3. Otrava. Pokud jsou zelené špatně omyty nebo ošetřeny chemickými látkami, může u žen způsobit otravu jídlem. Nemoc se přenáší na dítě, proto si při nákupu pečlivě vybírejte produkty.
 4. Kontrakce dělohy. Mnoho rostlin zvyšuje tón ženských reprodukčních orgánů. Situace je nebezpečná, pokud matka po narození má problémy s dělohu.
 5. Snižuje laktaci. Některé potraviny snižují množství produkovaného mléka..

Při výběru zeleně buďte opatrní. Postupně přidávejte do nádobí a pečlivě sledujte reakci těla dítěte.

Kdy a jak vstoupit do stravy?

Zelenina, která je povolena během kojení, můžete začít jíst několik dní po narození. Maximální užitek se získá ze syrové zeleniny, ale mohou být konzumovány až ve věku 3 měsíců. Mezitím je výhodné napařit nebo péct, aby se během tepelného zpracování udržovalo co nejvíce živin.

Zelenina se do stravy zavádí postupně. Poté, co vyzkoušíte něco nového, musíte počkat alespoň 3 dny. Během tohoto období pochopíte, zda má dítě na tento produkt alergie nebo jiné negativní reakce.

Většina zeleniny může být konzumována syrová, po důkladném mytí a loupání. Okurky, paprika, zelená cibule, petržel - skvělý doplněk sendvičů. A když se podávají s masovými pokrmy, přispívají tyto produkty k absorpci železa ve střevech, čímž brání anémii.

V dezertním menu lze zeleninu prezentovat ve formě zdravého vitamínového koktejlu: smíchejte přírodní nebo řecký jogurt s petrželkou, celerem, paprikou, tuřín.

Zelenina spotřebovaná po tepelném zpracování zahrnuje: kořen petrželky, celer, brambory, brokolici. Obvykle se podávají s hlavním chodem nebo jako součást salátů..

Přírodní šťávy lze připravovat z mrkve a řepy, jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů a beta-karotenu, které posilují imunitní systém a jsou důležitým základem pro dobré vidění..

Okurky, šťovík, brokolice a jiná zelenina jsou dobré jako ingredience pro různé polévky.

Samostatně by mělo být řečeno o faktoru sezónnosti. Raná zelenina zpravidla obsahuje velké množství dusičnanů a dalších škodlivých látek. Neméně nebezpečné jsou dovážené rostliny, které se před přepravou podrobují chemickému ošetření. Odborníci proto radí kojícím matkám, aby kupovaly pouze domácí sezónní zeleninu pěstovanou na otevřeném poli, od spolehlivých prodejců nebo přímo od výrobců..

V obchodech, na trzích, věnujte pozornost pouze plodům s elastickou, nepoškozenou pokožkou.

Listový zelený salát

Salát je zdravý nízkokalorický produkt bohatý na vitamíny a minerály. Takové greeny jsou vhodné pro hubnutí a opravu těla, posilují imunitu a vytvářejí látkový metabolismus. Produkt je snadno strávitelný a neinterferuje s trávením, málokdy způsobuje alergie, proto je bezpečný pro kojence.

 • Zlepšuje paměť a stimuluje mozkovou aktivitu;
 • Zvyšuje imunitu;
 • Posiluje kosti;
 • Zlepšuje trávení, pomáhá s vředy a gastritidou;
 • Reguluje metabolismus;
 • Dává sílu a energii, uvolňuje stres;
 • Zachovává vizi;
 • Obnovuje spánek;
 • Zlepšuje stav vlasů, pokožky a nehtů.

Listy salátů kvůli kyselině šťavelové se nedoporučují lidem s problémy s játry, ledvinami a močovým měchýřem.

Pediatrové doporučují zavést do stravy zelený salát měsíc po narození dítěte. Nejprve snězte 2-3 listy a postupně zvyšujte dávku. Nezapomeňte, že by se salát neměl umývat, protože je to 92% vody! Kombinace kapaliny a salátu vede k trávení.

Co vařit?

Zeleninová polévka

K vaření vezměte v jakémkoli množství zeleninu, kterou jste již vyzkoušeli, a nezpůsobila u dítěte negativní reakci. Může to být: brambory, mrkev, cuketa, květák, dýně.

 1. Oloupejte a nakrájejte zeleninu.
 2. Poté dejte do pánve a zalijte vodu nebo kuřecí vývar.
 3. Vařte na mírném ohni, dokud se nevaří. Nezapomeňte na sůl.
 4. Když se změknou, rozdrťte polévku mixérem.

Podávejte tuto polévku se zelení, kapkou olivového oleje nebo nízkotučnou zakysanou smetanou.

Dušené cukety

K vaření, čerstvé i zmrazené.

 1. Cuketa nakrájená na malé kousky.
 2. Ponořte se trochu na rostlinný olej v pánev.
 3. Přidejte nastrouhanou mrkev a několik plátků rajčete.
 4. Dochutíme trochou soli a cukru.
 5. Pokračujte vařením, dokud se nevaří..

Dušené cukety mohou být podávány s jemně nasekanými bylinkami.

Salát květáku

 1. Rozeberte malou květák na květenství.
 2. Vařte je ve slané vodě až do něhy. Připravenost je kontrolována vidličkou - květenství by mělo být snadno propíchnuto.
 3. Vypusťte chladný produkt.
 4. Když květenství vychladne, osolte podle chuti, posypte malým množstvím citronové šťávy a ochucte přírodním jogurtem bez přísad nebo nízkotučnou zakysanou smetanou.
 5. Podávejte ke stolu zdobenému oblíbenými greeny.

Ve stravě kojící matky by zelenina měla zaujímat jedno z předních míst spolu s masem a mléčnými výrobky a zdroji komplexních uhlohydrátů. Správně sestavené menu dává ženě příležitost k nastartování laktace a poskytuje sobě i svému dítěti všechny potřebné látky.

Jaké ovoce mohu jíst při kojení?

Jak vařit

Existuje mnoho způsobů, jak připravit čerstvou zeleninu. Dejte to, vařte, péct - ať si vaše srdce přeje. Nejlépe však zapomeneme na smažená jídla..

Musíte začít s jednosložkovými pokrmy, jako jsou bramborová kaše nebo kaše. A postupně přecházejte na vícesložkové přílohy: zeleninový guláš, kastrol, zeleninové saláty. Nebo připravte zeleninovou polévku. Pro kojící matky jsou takové polévky pro kojení velmi užitečné, protože v kombinaci s bílkovinami (maso, zakysaná smetana, tvaroh) přispívají k produkci mateřského mléka. Ale proteinové produkty by neměly být zneužívány, protože živočišné bílkoviny jsou silným alergenem.

Nevzdávejte zeleniny, pomáhají kojící matce udržovat zdraví a dítěti - plně se rozvíjet.

Tabulka zeleniny pro HS

Název zdravé zeleniny povolený ke spotřebě v HSHlavní akce
BramboryNormalizace metabolismu, nasycení těla thiaminem, fosforem, draslíkem, vylučováním solí.
Květák, brokoliceZlepšení nálady, stabilizace fungování centrálního nervového systému, kardiovaskulárního systému, ledvin, posílení kostí a prevence rakoviny.
MrkevNormalizace vizuální funkce, zlepšení vzhledu pokožky, pomoc při normálním vývoji dítěte.
ŘepaStimulace střevní motility, zmírnění zánětlivých procesů, zmírnění bolesti.
CuketaOčista těla toxických prvků, zlepšení struktury dermis, nehtů, vlasů, posílení ochranných vlastností.
DýněOdstranění otoky, díky odstranění přebytečné tekutiny z těla, normalizace zažívacího traktu.

Zelenina je po porodu nejzdravějším jídlem. Jsou schopni přinést do nabídky rozmanitost, urychlit růst a formování všech systémů u dítěte a obnovit ženské tělo. Musíte však dodržovat doporučení pediatra. Některé potraviny by neměly být konzumovány do 1 týdne laktace, aby nedošlo k negativním důsledkům.

Články O Neplodnosti