Hlavní Testy

Vitamíny pro kojící matky: co mohu vzít

Vitamíny pro kojící matky - i po těhotenství ženy potřebují celou řadu živin, a to jak pro obnovení činnosti těla po porodu, tak pro krmení dítěte.

Matky zpravidla sedí na speciální dietě, ale někdy to nestačí. Proto jsou vitaminy pro kojící matky předepsány jako další podpora.

Vitamíny pro kojící matky - proč vitamíny

Vitamínová podpora ženy po porodu je v každém případě nezbytná, protože nyní se regenerují všechny její životní procesy: obnovují se hormonální hladiny, svalový tonus je normální.

Obecně se tělo přizpůsobí normálnímu stavu.

Pokud žena kojí, musí pochopit, že její mléko je jediným zdrojem živin. A pokud je její tělo vyčerpané, potom dítě nedostane předepsanou dávku vitamínů.

Mateřské mléko je samozřejmě lepší než jakákoli umělá náhražka. Nezáleží na tom, jak tvrdě se výrobci dětské výživy snaží, nedokáží zákazníkům poskytnout ekvivalentní alternativu k mateřskému mléku.

Vitamíny pro mladé matky jsou užívány přísně na doporučení lékaře!

K tomu, aby se vitamíny považovaly za syntetický doplněk, je však nejprve vyžadována lékařská konzultace, protože v první řadě se musíte ujistit, že máma má nedostatek vitamínu.

Pokud testy potvrdí normu, nemůžete brát vitamínové přípravky, protože to povede k hypervitaminóze.

Pozornost! Vysoký obsah vitamínů a minerálů v těle je nebezpečnější než nedostatek vitamínů. Kromě toho je nedostatek vitaminu léčen snadněji než nadbytek hypervitaminózy..

Jaké vitamíny jsou potřebné během kojení?

Ve skutečnosti vyžaduje krmení všechny vitamíny, ale normální (ukazatele denní dávky):

 • Vitamin A - 400 mg;
 • Vitamin B1 - 0,3 mg;
 • Vitamin B2 - 0,3 mg;
 • Vitamin B6 - 0,5 mg;
 • Vitamin B12 - 0,5 mg;
 • Vitamin C - 30 mg;
 • Vitamin E - 4 mg;
 • Vitamin D - 2,5 mg.

Vitamíny pro kojící maminky - kde získat vitaminy

Bez ohledu na to, jak jsou propagovány vitamínové výrobky, potraviny jsou nejlepším zdrojem živin..

Při kojení se upřednostňují mléčné a kyselé mléčné výrobky, jakož i vařené maso a ryby, ovoce a zelenina..

Mimořádně nežádoucí rychlé občerstvení, solená, uzená, kořenitá, smažená a mastná jídla.

Během kojení nemůžete pít sycené nápoje, kávu, silné a zelené čaje. Žaludek dítěte se nedokáže dobře vypořádat s mlékem, pokud matka před konzumací kukuřice nebo jiných přísad.

Pokud mámě chybí přírodní zdroje a přesto se rozhodla brát vitamíny ve formě tablet nebo kapek, měla by pochopit, že:

 • vitaminy získané umělým způsobem se snáze asimilují, pokud se užívají samostatně a ne v kombinaci;
 • při užívání několika léků byste se měli seznámit se skupinou vitamínů a minerálů, které jsou vzájemně nekompatibilní, například hořčíkem a vápníkem. V medicíně se nekompatibilní složky nazývají antagonisty, to znamená, že jeden prvek interferuje s asimilací druhého, a v důsledku toho není asimilováno nic;
 • předávkování vitamíny je nebezpečné u závažných onemocnění, včetně krutých, zrakových problémů, poruch pohybového ústrojí, alergických kožních reakcí a mnohem více.

Příznaky nedostatku vitamínů u hepatitidy B (kojení)

Stává se, že kojící matka opravdu chce něco takového jíst, přestože její těhotenský syndrom již prošel. Touha po jídle je způsobena následujícími důvody:

 • potřeba čokolády naznačuje nedostatek hořčíku;
 • pokud chcete kávu nebo čaj, pak existují dvě možnosti: zvyk kofeinu nebo nedostatek síry;
 • táhne „tekutinu“ - pláče dehydratace;
 • pokud vůbec není chuť k jídlu, tělo postrádá vitamíny B1, B2.

Kromě toho únava, ospalost, bolesti hlavy, snížená aktivita, podrážděnost, perzistentní syndrom PMS, zlomení kloubů, vypadávání vlasů, křehké nehty, „špatné“ zuby, peeling, akné, akné, bledost obličeje, jsou příznaky nedostatku vitaminu.

Samozřejmě, kvůli nedostatku vitamínů může nastat mnoho nemocí, například stejná anémie.

Ale opět nemůžete brát vitamíny, spoléhejte se pouze na symptomatický obraz. Bez doporučení lékaře - žádná iniciativa!

Jaké vitamíny může kojící matka pít?

Jaké jsou nejlepší vitamíny pro kojící matky:

 • Elevit Feeding;
 • Minisan MAMA;
 • Femibion ​​2;
 • Vyhovuje matce;
 • Vitrum Prenatal Forte nebo Plus;
 • Maminka Abeceda zdraví;
 • Více karet Perinatal.

Ale než se rozhodnete, měli byste se poradit s lékařem.

Potřebují kojící matky vitamíny?

Pro kojící matku je důležitá vyvážená strava. Je nutné, aby se její tělo po porodu zotavilo, plně fungovalo a poskytovalo rostoucímu tělu dítěte užitečné látky.

Při promyšlené stravě není potřeba další příjem syntetických drog. Lékaři doporučují dodatečně brát vitamíny během kojení matkám bez selhání v případě podvýživy nebo v situaci, kdy je u matky a dítěte zjištěn nedostatek vitamínů.

Denní norma vitamínů pro mladou matku

V otázce užívání vitamínů je nebezpečný nejen jejich nedostatek, ale také nadměrné množství. Chcete-li procházet množstvím látek potřebných kojící matce, prostudujte si tabulku:

 • ve sloupci „Denní sazba“ označuje částku doporučenou za den;
 • ve sloupci „Produkty“ jsou uvedeny produkty obsahující maximální množství živin nebo stopových prvků.
Vitamin (stopový prvek)Denní sazba (v mg)produkty
A1Broskve, ryby, meruňky, mrkev, játra, sýr, avokádo, dýně, vejce
V 1patnáctObiloviny, kukuřice, mléko, maso, vejce
IN 22Šípka, husí, játra, tvaroh, pohanka, hrášek, špenát, zelené cibule
V 62Fazole, vlašské ořechy, granátové jablko, piniové oříšky, proso, česnek, ryby, kuře, játra
VE 120,04Králičí maso, vejce, mořské plody, smetanový sýr, zakysaná smetana
PP (kyselina nikotinová)dvacetMléko, mléčné výrobky, brokolice, rajčata, játra, brambory, mrkev
S0,1Brambory, rakytník, horský popel, rajčata, bobule, citrusové plody, ředkvičky, zelí
EpatnáctLuštěniny, dogrose, petržel, ořechy, horský popel, zelí, rakytník, slunečnicová semínka
D0,01Petržel, kuřecí vejce, sýr, luštěniny, mořské plody, mléko
Hořčík450Lískové ořechy, luštěniny, mořské řasy, pohanka, arašídy, proso, vlašské ořechy
Vápník1200Sardinky, rozinky, krevetky, sezam, data, fermentované mléčné výrobky, zelí, fazole, slepičí vejce, hnědý chléb
Fosfor1100Česnek, ořechy, luštěniny, kukuřice, sušené ovoce, sýr, otruby, maso, dýňová a slunečnicová semínka, ryby
Žehlička60Zelí, sušené švestky, ořechy, šťáva z granátového jablka, granátová jablka, luštěniny, ovesné vločky, psí růže, jablka
Zinek25Kachna, krůta, pšenice, ořechy, luštěniny, ovesné vločky, ječmen, játra, vepřové maso
Jód0,2Játra, řepa, rajčata, zelený salát, česnek, hovězí maso, žitný chléb, sójové boby, ředkvičky, řasy, mořské ryby, mořské plody

Vitaminová strava pro kojící mámu

Existují určitá jídla, která vám mohou pomoci vytvořit vyváženou stravu pro kojící matku. Lékaři doporučují soustředit se na produkty, které obsahují nezbytné vitamíny pro HB pro matku a pomáhají ženě zotavit se po porodu rychleji:

 • hovězí játra - pomáhá doplnit stravu vitamíny B, obsahuje vitamin A, který zlepšuje zrak, pokožku, vlasy a nehty;
 • maso (nejlépe červené) - zdroj bílkovin, železa, je nezbytný k prevenci anémie a ke zvýšení hladiny hemoglobinu v krvi;
 • mléko a kyselé mléko - obsahuje vápník, zlepšuje trávicí trakt;
 • vejce - obsahují vitaminy B;
 • ořechy - obsahují vitamíny, vlákninu, stopové prvky;
 • zelená zelenina je považována za hypoalergenní, vhodná pro výživu matky při hepatitidě B. Obsahují vitamíny C, B vitaminy, fosfor, kyselinu listovou;
 • obiloviny a obilný chléb pomáhají harmonické práci trávicího traktu, obsahují vitamín B1, který zlepšuje fungování nervového systému a celkový metabolismus;
 • ryby obsahují jód, fosfor, hořčík, nenasycené mastné kyseliny. Podporuje zdravé srdce, nervový systém, normální hormonální hladiny.

Jaké léky se doporučuje užívat

Jakékoli léky předepisuje lékař. Rozhodnutí předepsat další vitamínové komplexy se provádí na základě vyšetření ženy a na základě výsledků analýzy.

Lékaři nejčastěji předepisují speciální léky pro kojící pacienty..

Elevit Feeding

Tento komplex se osvědčil při použití během přípravy na těhotenství, během těhotenství a během kojení. Droga je drahá, ale vysoce kvalitní.

Až donedávna lékaři předepisovali ženy po porodu, aby pokračovaly v pití komplexu Elevit Pronatal. Nyní společnost vydala po porodu během kojení speciální vitamíny, které pomáhají obnovit zdraví mladé matky, posílit její imunitu, podpořit všechny tělesné systémy, poskytnout jí a dětské vitamíny. Elevit Feeding obsahuje minerály, omega-3, jód, vitamín A a další důležité složky, které pomáhají zdravému vývoji zraku a mozku dítěte.

Obvykle berou pouze jednu kapsli jednou denně. Pro udržení konstantní koncentrace živin v těle lékaři doporučují užívat tobolku současně.

Femibion ​​2

Tento lék je určen k užívání od 13. týdne těhotenství až do konce kojení. Lék obsahuje 30 tablet a 30 tobolek. Tablety obsahují vitamíny a minerály a tobolky obsahují koncentrát rybího oleje (kyselina dokosahexaenová - jedna ze složek omega-3) a vitamín E. Užívejte jednu tabletu a jednu tobolku denně s trochou vody..

Complimite mami

Přípravek obsahuje 11 vitamínů a 7 minerálů. To se liší v nízkých nákladech, nicméně, podle recenzí matek, jeho účinek není tak výrazný a patrný jako u Elevitu nebo Femibionu.

Vitrum Prenatal

Lék je k dispozici v krabičkách po 30 a 100 tabletách. Existuje forma Vitrum Prenatal Plus a Forte. Prenatal Fort má bohatší složení vitamínů a minerálů. Aplikujte 1 tabletu denně. Je umístěn jako vhodný komplex pro ženy plánující těhotenství, těhotenství a kojení.

Mamina abeceda zdraví

Společnost Abeceda umísťuje své vlastní produkty jako správnější z hlediska samostatné správy (pro úspěšnější asimilaci). Gynekologové doporučují abecedu Mom's Health jako dostupné vitamíny pro kojení, které doplňují potřebné látky a minerály nezbytné pro matku a dítě. Tablety jsou rozděleny do komplexů 1, 2 a 3. Užívejte 3 tablety denně. Mezi vstupem udržujte mezeru 4 až 6 hodin.

Více karet Perinatal

Obsahuje 11 vitamínů a 9 minerálů. Lepek a konzervační látky nejsou zahrnuty. Doporučuje se pro přípravu na těhotenství a během kojení. V balení po 60 tabletách se užívá 1 tableta denně po celou dobu laktace.

Minisan MOM

Balení obsahuje 90 tablet. Užívejte 1 tabletu denně. Složení obsahuje vitamíny a minerály, jód, železo, kyselinu listovou.

Příznaky předávkování

Předávkování vitamíny je nebezpečné pro matku i dítě.

Jaké jsou příznaky předávkování vitamínovými přípravky:

 • dítě má alergické vyrážky;
 • dítě je mučeno plynem, střevní kolikou;
 • novorozenec trpí zácpou nebo průjmem;
 • dítě je neklidné, náladové;
 • na kůži matky se objevují alergické vyrážky;
 • kojící máma má nezdravý otok.

Musím navštívit lékaře

V případě jakýchkoli příznaků předávkování přestaňte lék užívat a okamžitě vyhledejte lékaře.

Léky ani doplňky stravy si nemůžete předepsat sami nebo své dítě. Tento přístup je nebezpečný pro zdraví. A pro vitaminy pro kojící matky, které budou těžit, obraťte se na svého lékaře o radu. Lékař, který vedl těhotenství, vám pomůže s výběrem léků, které jsou pro vás vhodné, s přihlédnutím k testům, průběhu těhotenství, porodu, vlastnostem vašeho zdraví a zdraví dítěte.

Jak si vybrat a pít vitamíny během kojení?

Těhotenství a porod je obtížné období, kdy je tělo každé matky vystaveno obrovskému stresu. Aby ji žena obnovila, posílila imunitu, musí při kojení v dostatečném množství brát vitamíny. Užitečné látky získané z přírodních produktů však během laktace a kojení nemusí stačit, což vyžaduje použití přípravků obsahujících vitaminy.

Pouze konzultace s lékařem odhalí, které vitamíny může kojící matka pít. Neoprávněný příjem vitamínových komplexů může vést k přesycení těla, což bude mít na dítě nepříznivý vliv, pokud ho budete krmit mateřským mlékem..

Musím pít vitamíny s gv: klady a zápory

Přirozeně je zajištěno, že dítě přijímá všechny chybějící živiny mateřským mlékem, takže žena by měla pečlivě sledovat své tělo a používat pouze přírodní produkty obsahující velké množství užitečných stopových prvků. Pokud matka nemůže jíst různě, například kvůli imunitě dítěte, neustálým alergickým reakcím, nejlepší možností by bylo brát vitamíny během kojení..

Kojící vitamíny pro mámu jsou potřebné pro:

 • silné vyčerpání, oslabení těla, neustálý pocit únavy;
 • špatná strava;
 • neustálé alergické reakce dítěte, které vedly k vyloučení řady produktů;
 • narození dvou nebo více dětí najednou;
 • nedostatek stopových prvků v těle dítěte;
 • narození dítěte v zimě nebo na jaře, pokud sezónní ovoce a zelenina nejsou k dispozici;
 • problémy s vlasy, kůží, zuby a nehty.

Pokud žena bere vitamíny během těhotenství, je pravděpodobnost těchto problémů významně snížena. V opačném případě je velké riziko slabosti, únavy a apatie. V případě výskytu těchto příznaků byste se měli okamžitě poradit s lékařem, aby provedl úplné vyšetření a poradil, jaké vitamíny potřebuje kojící matka..

Důležité! Dr. Komarovsky tvrdí, že si nemůžete vybrat sebe, nemůžete brát léky, protože odchylka množství živin od normy může negativně ovlivnit stav matky a dítěte.

Kolik živin je potřeba během kojení?

Nejdůležitější věcí je pravidelný příjem vitamínů během laktace. Pro zajištění pohody a potřebného dítěte by se žena měla postarat o dodržování denní normy užitečných mikroelementů vstupujících do jejího těla..

TitulPříznivé vlastnostiDenní hodnota (mg)
APozitivně působí na pokožku, zuby, vlasy, kosti, zrak.od 0,4 do 1,2
B1Zlepšuje metabolismus uhlohydrátů, stav nervového systému.od 15 do 20
B2Podporuje funkci jater, ovlivňuje stravitelnost železa.2. února 2019
B6Pomáhá tvořit míchu, mozek dítěte. Nastavuje funkci brzdění..2. února 2019
B12Poskytuje normální fungování jater, nervový systém, tvorbu krve.0,04
SPosiluje imunitní systém, snižuje zánět, neutralizuje volné radikály.0,1
DZlepšuje práci srdce, krevních cév. Má vliv na mineralizaci zubů a kostí. Zabraňuje křivici.0,01
EPodílí se na syntéze hormonů pro produkci mateřského mléka.patnáct
PPOvlivňuje metabolismus. Reguluje krevní tlak. Zlepšuje zažívací trakt, krevní oběh.od 18 do 23
FosforOvlivňuje činnost srdce, močový systém. Pomáhá tvorbě kostí.od 1 000 do 1 200
VápníkSlouží jako hlavní materiál pro vývoj kostí, nehtů, vlasů, zubů. Normalizuje rytmus srdce, schopnost krve srážet.1200
ZinekSyntetizuje protein. Posiluje dětské kosti.25
ŽehličkaPomáhá při výrobě hemoglobinu. Podílí se na nasycení tkání a orgánů kyslíkem.25
HořčíkPosiluje nervový systém. Ovlivňuje metabolismus uhlohydrátů, vývoj kostí.450
JódZlepšuje funkci štítné žlázy.0,2

Důležité! Pokud je denní norma mikroživin nedostatečná nebo překročená, může to negativně ovlivnit zdraví, vývoj dítěte.

V jaké formě je lepší používat živiny

Nejlepší možností by bylo získat živiny potřebné pro matku a dítě z jídla. Při sestavování vlastní stravy je nutné vzít v úvahu řadu nuancí:

 • některé látky mohou být plně absorbovány, prospěšné pouze ve spojení s jinými stopovými prvky;
 • existuje optimální čas, kdy se vitaminy a další látky nejlépe vstřebávají, ale nemusí se shodovat s biorytmem dítěte;
 • vaření, tepelné zpracování vede ke změně složení produktů, snižuje užitečné vlastnosti;
 • je nutné neustále počítat spotřebované množství důležitých stopových prvků;
 • individuální vlastnosti těla dítěte, například alergická reakce, nutí ženu opustit řadu produktů, které mohou být nezbytné.

Proto je brát multivitaminy nejlepší volbou pro ženu. Jsou speciálně navrženy pro kojící matky, nedávají čas na tělo dítěte. Tento způsob použití denní normy užitečných mikroelementů je nejjednodušší a nejpohodlnější.

Důležité! Před výběrem léků byste se měli poradit s odborníkem. Pouze on může správně vybrat vitamíny pro kojení, které budou mít dobrý vliv na tělo matky, bude pro dítě prospěšné.

Přehled vitamínů

Mnoho žen je přesvědčeno, že účinnost vitamínového komplexu přímo závisí na jeho ceně. Toto pravidlo neplatí vždy. Levný Doppelherz může být často účinnější než vitamíny Solgar, jejichž cena přesahuje 1 000 rublů. Při výběru vitamínů pro kojení musíte věnovat pozornost hodnocení sestavenému uživateli. Seznam látek obsahujících mikroživiny užitečné v GW je dostatečně široký..

Femibion ​​Natal KEA 2

Vitaminový komplex vyráběný v Rakousku je k dispozici v tabletách a měkkých tobolkách. V balení je 30 tablet a 30 tobolek. Užívejte lék jednou denně s jídlem, 1 tabletou a tobolkou, vypláchněte velkým množstvím vody. Složení léčiva obsahuje vitamíny B, C, E, jód.

Plusy vitamínového komplexu:

 • zvýšená imunita, která zlepšuje jeho odolnost vůči virům;
 • zlepšení pokožky a vlasů;
 • pozitivní účinek na nervový systém;
 • přispívá k normálnímu fungování štítné žlázy;
 • Mezi kontraindikace, pouze individuální vlastnosti těla.

Mezi nedostatky, pouze vysoká cena je 930 rublů.

Prenatální forte Vitrum

Výroba drogy se provádí ve Spojených státech. Je k dispozici ve formě tablet v dávce 30, 60, 100, 120 kusů. Složení tablet zahrnuje vitaminy B, A, C, E, D3, hořčík, železo, vápník, chlor, mangan, selen, zinek. Vitrum se musí užívat 1krát po jídle, 1 tableta.

Klady:

 • ochranný obal, který chrání multivitaminy před dětmi;
 • pozitivní účinek na vlasy, nehty, zuby;
 • zlepšení nálady.

Minusy:

 • použití barviv;
 • nedostatek jodu;
 • nevyvážené složení;
 • přítomnost vedlejších účinků;
 • kontraindikace pro hypervitaminózu, ledvinové kameny.

Cena vitamínového komplexu závisí na počtu tablet a začíná od 590 rublů.

Elevit Pronatal

Droga se vyrábí v Rusku. Složení obsahuje 12 vitamínů, včetně skupin B, A, E, 7 minerálů - fosfor, mangan, hořčík. Elevit je v balení po 30 a 100 tabletách. Vstup by měla být 1 tableta 15 minut po ranním jídle.

Výhody:

 • příznivý účinek na vzhled;
 • výběr většiny odborníků;
 • zlepšený metabolismus;
 • zvýšená účinnost.

Mezi nedostatky stojí za zmínku velký počet kontraindikací, vysoká cena, která začíná od 620 rublů.

Mamina abeceda zdraví

Výroba vitamínového komplexu se provádí v Rusku. Je k dispozici v tabletách - 60 balených jednotek. Výrobce se zaměřuje na potřebu odděleného příjmu různých stopových prvků, takže existuje rozdělení tablet na 3 barvy (každá po 20 kusech).

Lék zahrnuje vitaminy B1, B2, E, C, stejně jako železo, měď, jód. Tablety je nutné užívat 3x denně: ráno - růžová, den - modrá, večer - bílá.

Klady:

 • celá řada všech nezbytných vitamínů, minerálů;
 • výhodná forma tablet;
 • nízká pravděpodobnost alergií;
 • zlepšení imunity;
 • látky se rozkládají podle stravitelnosti, snášenlivosti.

Minusy:

 • komplexní přijímací schéma;
 • použití barviv;
 • malé množství pilulek.

Vitaminový komplex má poměrně nízkou cenu, která se může lišit podle regionální příslušnosti - 320 rublů.

Complimite mami

Droga od ruského výrobce - Komplivit je k dispozici ve formě tablet, v dávce 30, 100 kusů. To zahrnuje 11 vitamínů: A, skupina B, D2, C, E a také 7 minerálů: fosfor, železo, zinek, měď, mangan, vápník, hořčík. Vstupné musí být 1 tableta denně.

Výhody:

 • schopnost nakupovat všude;
 • pozitivní vliv na celkový stav těla, náladu;
 • výhodná tabletová forma.

Nevýhody:

 • použití barviv;
 • přítomnost nepříjemného zápachu;
 • vysoké riziko vedlejších účinků.

Hlavní výhodou léku je jeho nízká cena, která je 180 rublů (liší se podle dávky).

Fairhaven Health Nursing Postnatal

Výrobek je vyráběn v USA. To zahrnuje velké množství vitamínů, minerálů: biotion, vápník, měď, jód, železo, vitamíny skupin B, A, D3. Vyrábí se ve formě kapslí po 60 kusech v jednom balení. Příjem musí být proveden 2krát v 1 tobolce denně.

Klady:

 • celá řada stopových prvků;
 • pozitivně ovlivňuje tělo ženy, dítěte;
 • nezpůsobuje alergie;
 • neobsahuje barviva;
 • vyrobené na základě rostlinných látek.

Nevýhody:

 • zápach;
 • téměř úplná absence na ruském trhu. Nákup pouze na objednávku.

Také lék má vysokou cenu - od 1070 rublů.

Astrum Mummy Complex

Výroba drogy se provádí ve Spojených státech. Dodává se v tabletách - 120 kusů v balení. Složení tablet zahrnuje všechny látky nezbytné pro matku, například: vitamíny skupiny B, E, C, jód, vápník, hořčík, chrom. Příjem musí být proveden s jídlem, 1-2 tablety.

Klady:

 • vyrobené na travní bázi;
 • mají vysokou účinnost;
 • vyznačuje se vysokou kvalitou;
 • má komplexní účinek;
 • bojuje s poporodní depresí.

Mezi nedostatky patří obtížnost akvizice, protože v Rusku lze drogu zakoupit pouze na objednávku, vysoká cena je od 2 500 rublů.

Pravidla a omezení vstupu

Přijímání jakýchkoli léků během kojení by mělo být provedeno pouze se souhlasem lékaře. Jmenování multivitaminů je rozumné pro hypovitaminózu. Lékař by měl provést kompletní vyšetření pacienta, zjistit nedostatek určité skupiny stopových prvků, předepsat lék, který je může vyplnit.

Důležité! Lékaři předepisují multivitaminy vždy. Ženy často postrádají určité prvky, například železo, vitamín E. V takové situaci může jmenování celého komplexu vitamínů vést k lepku.

Přijímání jakýchkoli léků by mělo být prováděno podle pokynů. Výše a trvání správy prostředků lze upravit v závislosti na individuálních potřebách orgánu. Obvyklý příjem vitamínů se provádí 1 měsíc při 1 tabletě denně po jídle. V případě potřeby lze toto období prodloužit nebo zkrátit. Po absolvování kurzu musí mít tělo dostatek času na úplné asimilaci. Po několika měsících by měla být kojící žena znovu vyšetřena, na základě výsledků, ke kterým bude učiněno konečné rozhodnutí..

Mezi alarmujícími příznaky, signalizujícími potřebu přestat brát vitamíny, je třeba zdůraznit:

 • přítomnost silné střevní koliky u dítěte;
 • alergická reakce, projevující se ve formě vyrážky na kůži;
 • neustálá úzkost dítěte, doprovázená častým pláčem;
 • metabolická porucha - výskyt uvolněných stolic, zácpa.

Negativně mohou nesprávně vybrané léky ovlivnit matku a projevit se ve formě: vyrážky, otoku, zažívacích potíží. V takových situacích by multivitaminy měly být okamžitě zastaveny.

Vitamíny a jejich výrobky

Látky potřebné k obnově těla lze získat z běžných produktů. Strava kojící matky je výrazně omezená, ale i on může ženě poskytnout vše potřebné v plném rozsahu.

Užitečné stopové prvky potřebné pro GV jsou tedy obsaženy v:

 • libové maso. Je to zdroj hlavního zdroje bílkovin nezbytných pro produkci mateřského mléka, železa, přímo ovlivňuje hladinu hemoglobinu;
 • vejce. Obsahují mikroelementy skupiny B, které jsou potřebné pro obnovu kostí, jater a krve;
 • hovězí játra - vitamíny A, H a skupina B. Pomáhají zlepšovat stav pokožky, vlasů, nehtů;
 • Ryba. Je hlavním zdrojem fosforu, hořčíku, jodu, mastných kyselin. Vyžadováno k normalizaci štítné žlázy;
 • obiloviny, chléb. Zahrnujte vitamín B1, stimulující nervový systém, metabolismus;
 • mléčné výrobky. Hlavním zdrojem vápníku potřebného pro zuby, kosti, vlasy, nehty;
 • ořechy. Nasyťte tělo vitamínem B6, fosforem;
 • rostlinné oleje. Bohatý na vitamín E, který má vliv na produkci mléka;
 • zelená zelenina, ovoce. Jsou hlavním zdrojem vitamínu C, skupiny B, fosforu. Zvyšuje imunitu.

Pokud z nějakého důvodu tělo dítěte nevnímá přírodní produkty obsahující užitečné stopové prvky, zůstávají multivitaminy jediným zdrojem jejich produkce..

Často kladené otázky

Ženy, které se rozhodly pro kojení, mohou mít spoustu otázek týkajících se vitamínových komplexů. Mezi nejčastěji kladené otázky patří následující.

Musím brát vitamíny s gv?

Mnoho žen je přesvědčeno, že užívání vitamínů pro Guineji je nutností. Vitaminové komplexy jsou nezbytné pouze v případě nedostatku v matčině těle, nemožnosti přirozeného získávání živin prostřednictvím obvyklých produktů. Pokud žena dokáže samostatně doplnit denní příjem užitečných stopových prvků, není nutný další příjem vitamínů.

Vitamíny jsou škodlivé?

Všechny látky vstupující do těla matky musí být vyvážené. U GV se berou pouze ty vitaminy, které jsou v současnosti pro ženské tělo nezbytné. Po úplném doplnění končí užívání drogy. Pokud v důsledku používání multivitaminů dojde k přesycení těla, může to nepříznivě ovlivnit zdraví matky. Například se objeví vyrážka nebo otok. V některých případech může být narušena funkce jater a ledvin..

Jsou vitamíny nezbytné pro vývoj dítěte?

Dítě dostává stopové prvky nezbytné pro vývoj mateřským mateřským mlékem. Pokud ženskému tělu chybí mikroživiny, může to negativně ovlivnit dítě. Možné vady, vývojové zpoždění.

Je možné brát vitamíny pro prevenci?

Vitamínové komplexy - léky, jejichž příjem je povolen pouze po jmenování lékaře. Nekontrolovaný příjem vitamínů (pro profylaxi) může vést k rozvoji hypervitaminózy.

Jaké je nebezpečí předávkování vitamíny pro dítě?

Předávkování vitaminy je docela nebezpečné, protože může vést k rozvoji hypervitaminózy, která se vyznačuje poruchami ve fungování jater, ledvin a výskytem osteoporózy. Také nadměrný příjem léků může vést k tomu, že dítě je neklidné, přispívá ke vzniku koliky, vyrážky, gastrointestinálních problémů.

Pomáhají vitamíny při vypadávání vlasů?

Pokud lékař zjistil, že příčinou vypadávání vlasů je nedostatek užitečných stopových prvků v těle, může při řešení problému pomoci užívání komplexů vitamínů. Po úplném vyšetření jsou předepsány látky, které mohou doplnit přesně ty vitamíny, které tělo chytne, což vedlo k vypadávání vlasů.

Co pít při kojení?

Jaké tekutiny potřebuje kojící máma? Jaké vitamíny, minerály a doplňky byste měli užívat při kojení (HB)? Shromáždili jsme nejdůležitější nutraceutika podle lékařů pro zdraví matek a dětí v období hepatitidy B.

Kojení je doba, kdy ženské tělo potřebuje zvláštní podporu. Na jedné straně dítě dostává vše, co potřebuje, s mateřským mlékem, a proto kojící matka potřebuje k zajištění vitamínů kompletní a pestrou stravu včetně všech potravinových skupin, vyjma „potravinového odpadu“..

V žádném případě byste neměli dodržovat přísnou stravu (například pouze kefir ikapusta), která je nutná pouze v případě vrozených alergií a jiných lékařských indikací. Není třeba popírat použití povoleného ovoce, bobulovin a zeleniny. Nově vznikající vyrážky u dítěte mohou naznačovat nezralý trávicí systém, nikoli alergii.

Pokud chcete zjistit složku potravin, která u dítěte vedla k vyrážce nebo bolesti břicha, uschovejte si výživný deník. Najdete zde tedy několik produktů, na které může dítě na začátku života mít zvýšenou reakci, a vyloučit je z vaší stravy.

Co pít při kojení: tekutiny

Podle pediatrky Anny Gordeevové během kojení potřebuje žena pít tolik, kolik chce. Existují určitá omezení pro silné nápoje. Například je lepší odmítnout kávu, silný černý a zelený čaj poprvé po narození dítěte, protože obsahují kofein, který může procházet mateřským mlékem novorozence a způsobit mu nadměrné nadvýšení. Káva a kakao jsou také silnými alergeny..

Když je dosaženo laktace a dítě dosáhne věku 3–4 měsíců, ráno můžete vypít malou šálku kávy, nebo ještě lépe, nahradit ji čekankovým nápojem, který má dobrý sedativní účinek a může dokonce zmírnit příznaky střevní koliky. Slabé černé a zelené čaje se také nejlépe podávají ráno..

Silným alergenem je plnotučné mléko nebo spíše mléčná bílkovina. V den kojící matky nesmí GV nejdříve vypít více než jednu sklenici mléka. Toto omezení nemá vliv na mléčné výrobky, protože mléčná bílkovina je v nich částečně rozdělena..

Ženy během kojení by měly opustit sladké nápoje sycené oxidem uhličitým, protože mohou také způsobit u dítěte plyn. Optimální je použití čerstvě vylisovaných nealergenických šťáv - z jablek nebo hrušek, zředěných na polovinu minerální neperlivou vodou.

Rovněž se předpokládá, že během tohoto období je lepší uhasit žízeň běžnou pitnou vodou. Odpoledne můžete pít různé bylinné čaje, například heřmánku. Přidání melissy a fenyklu k těmto bylinkovým nápojům může snížit pravděpodobnost koliky u dítěte.

Existují také speciální lékárenské mléčné čaje obsahující kmín, listy kopřivy, jetel. Při používání bylinných čajů je nutné sledovat projevy alergií u dítěte.

Vitamíny, minerály a jiné základní materiály pro kojení

Mnoho odborníků si je jisto, že novorozenec v každém případě obdrží vitaminy spolu s mateřským mlékem: nezáleží na tom, zda matka přijímá vitamín-minerální komplexy, či nikoli. Potřebné látky vezme z těla své matky, zejména z takových úložišť, jako jsou zuby, vlasy, nehty. To je důvod, proč lékaři během kojení doporučují ženě, aby si pořídila IUD, což je zvláště důležité v období podzim-jaro: březen a říjen.

Budeme analyzovat nejdůležitější vitamíny, minerály a výživové doplňky, jejichž příjem je během laktace nezbytný, podle odborníků.

Omega-3-6-9 mastné kyseliny se podílejí na plném rozvoji mozku a nervového systému dítěte. Neméně důležité jsou však pro mámu, protože pomáhají cévám zůstat pružnými, zabraňují hromadění cholesterolu v nich, brání otokům a nadměrnému přírůstku na váze (posudek lékaře, Maria Čečekina, konzultant kojení).

Je důležité si uvědomit, že jako přísadu je třeba užívat pouze Omega-3 (DHA nebo DHA + EPA) v dávce nejméně 750/1000 mg denně. A pokud použití Omega-3 zředí krev, pak Omega-6 naopak zesílí krev, zpomalí metabolismus a v případě předávkování může vyvolat rozvoj zánětu. Aby se tomu zabránilo, Omega-6-9 je dostačující k tomu, aby se dostal z jídla a nepoužíval se v doplňcích (názor endokrinologky Natalya Zubareva).

Jak se vyrovnat nedostatku omega 6-9 jídlem? Omega-6-9 se nachází v nerafinovaných olejích, surových ořechech a semenech, obilovinách, čočce, cizrně, vejcích a drobech.

Slunečnicový lecitin

Lecitin je jedním z hlavních stavebních materiálů membrán tělesných buněk, je zvláště důležitý pro mozek matky a dítě. Třetina lidského mozku sestává z lecitinu, nervové tkáně jiných částí nervového systému.

Složka lecitinu, fosfatidylcholinu, v důsledku biochemické reakce s vitamínem B5, je přeměněna na acetylcholin, což je neurotransmiter odpovědný za funkci mozku. Užívání lecitinu během kojení je proto klíčem k dobré duševní aktivitě dítěte a matky a také k jejich dobrému zdraví. Pro těhotnou a kojící ženu je důležité brát lecitin ze slunečnice, protože má vysoký stupeň čištění a je hypoalergenní. Optimální lékovou formou je lecitin v prášku, jehož norma je 4-6 gramů (porodník-gynekolog Anna Igorevna Stelmashenko).

Jód

Nedostatek jodu u dítěte může způsobit inhibici intelektuálního a psychomotorického vývoje a také malý nárůst hmotnosti. Pro matku může nedostatek jódu ovlivnit fungování nervových buněk a štítné žlázy, která je zodpovědná za její metabolismus a psychoemotivní stav.

Norma příjmu jódu pro kojící matku je 200 - 250 mcg denně. Připomeňme, že jód lze také získat za použití jodizované soli v přípravku: 1 g soli obsahuje 45 μg jódu, avšak při zahřátí je jód těkavý a snadno se odpařuje, takže toto doplnění jodu je relevantní pouze tehdy, když je jodizovaná sůl přidána do hotové misky..

Jedinou kontraindikací při jmenování jódu je tyreotoxikóza. Proto je před zahájením jódu důležité konzultovat s endokrinologem a provést nezbytné testy na hormony štítné žlázy.

Vápník a vitamín D

Denní potřeba vápníku pro kojící matky je 1 000 mg. Existuje názor na vysoký obsah vápníku v mléčných výrobcích, je však třeba si uvědomit, že s věkem klesá trávení mléka tělem. Je mnohem užitečnější brát potraviny, které obsahují snadno stravitelný vápník (názor lékaře, konzultant pro kojení Shchekina Maria)

 • 1 šálek vařené sóji obsahuje 300 mg vápníku
 • 100 g tomel - 127 mg vápníku
 • 100 g mandlí - 240 mg vápníku
 • 100 g vlašských ořechů - 122 mg vápníku
 • 1 šálek mořských řas - 126 mg vápníku
 • zelené (cibule, petržel, špenát) obsahují velmi vysoké koncentrace vápníku

Bohužel mnoho z těchto produktů je alergenních a petržel například obecně způsobuje snížení množství mléka. Mírné množství vlašských ořechů - až 5 ořechů denně - pomůže zlepšit kojení a učinit mateřské mléko výživnějším pro dítě. A znovu - sledujeme projevy alergií.

DŮLEŽITÉ: Vápník se vstřebává pouze s dostatečným množstvím vitamínu D v těle.

Přibližně 70% obyvatel naší země má nedostatek tohoto vitaminu, který nelze doplnit pouze jídlem. Vitamín D hraje v těle hlavní roli při homeostáze vápníku. S nedostatkem vitamínu D se vápník hromadí v krvi a tělo ho musí odstraňovat ledvinami. V důsledku toho se v nich bude ukládat vápník ve formě písku, který se nakonec promění v kameny. Také, pokud se vápník neabsorbuje, je uložen v cévách, což ztěžuje tvorbu cholesterolu. Jako výsledek - infarkt nebo mrtvice.

Jak zjistit, zda máte dostatek vitamínu D pro správnou distribuci vápníku? Ukazuje se, že je důležité znát hladinu vitamínu D, kterou by měla kojící matka mít, od 50 do 100 ng / ml. Přestože s výsledky od 50 do 80 ng / ml může lékař již předepsat udržovací dávku vitamínu D na 2 000 IU. U komplexních vitaminů vápníku s vitaminem D je dávka vitamínu D zpravidla pouze 700 až 1 000ME, což rozhodně nestačí k dobré absorpci vápníku. Je také důležité brát vitamín D ráno a poraďte se se svým lékařem, která forma vitamínu D (voda nebo olej) je pro vás ta pravá..

Hořčík

Hořčík je intracelulární prvek, který se podílí na vývoji nervového a svalového systému dítěte. Denní potřeba hořčíku během kojení je 500 mg (lékař, konzultant pro kojení Shchekina Maria). Příjem vitaminu B6 zlepšuje absorpci hořčíku.

Můžete také doplnit hořčík tím, že budete jíst následující jídla:

Je důležité si uvědomit, že příjem vitamínových minerálních komplexů pro těhotné a kojící ženy musí být dohodnut s lékařem, protože jejich nekontrolované použití může vést k alergiím nebo hypervitaminóze. Například u novorozenců může hypervitaminóza vitaminu A vést ke svědění a vředům na kůži, špatnému přírůstku hmotnosti. Je také nebezpečné brát vitamín D v nadměrných dávkách, protože to může způsobit intoxikaci těla dítěte. S takovou intoxikací obvykle dochází ke zvýšení tlaku a ke zvýšení teploty, stejně jako k vypouknutí fontanelu a ke snížení množství moči u novorozenců..

S nadbytkem vápníku u dětí existuje nebezpečí předčasného uzavření fontanelu. To může zase vést k abnormálnímu vývoji mozku novorozence. U žen může nadměrná konzumace vitaminů B narušit funkci ledvin a jater. Čím je dítě starší, tím větší je strava matky a tím větší je potřeba dalších doplňků stravy.

Během kojení se vyhněte předepisování dalších zdrojů vitamínů, minerálů a jiných nutraceutik (i když vám to doporučil přítel). Důvěřujte kvalifikovanému lékaři, který vybere potřebné komplexy na základě individuálních charakteristik vašeho těla a ve prospěch zdraví drobků..

Krmte s radostí a buďte zdraví!

Vitamíny pro kojící matky: které jsou lepší, recenze

Období kojení není o nic méně zodpovědné a obtížnější pro ženské tělo než těhotenství. Během kojení musí mladé matky pečlivě sledovat svou stravu, která by měla obsahovat dostatečné množství potřebných stopových prvků, bílkovin, tuků. Problémy, jako je vypadávání vlasů, suchá kůže, anémie, křehké nehty, ukazují na nedostatek jakýchkoli látek; vitamíny pro kojící matky jsou nezbytné k udržení zdraví žen a kojenců.

Musím pít vitamíny při kojení

Po narození dítě zažívá těžký stres, protože se změnilo jeho prostředí. V této době dítě rychle utrácí vlastní zásobu živin, které se nahromadily i uvnitř lůna. V důsledku toho je dítě náchylnější k negativním vnějším faktorům, infekcím, virům, a proto je zvláště důležitá dobrá výživa pro novorozence. Mateřské mléko na drobky je ideálním jídlem, protože je hlavním zdrojem vitamínu, minerálů a je téměř úplně absorbováno malým organismem, díky němuž roste a vyvíjí se..

Mateřské mléko je mnohem výhodnější než umělá dětská výživa. Tělo ženy po porodu je však velmi oslabené a na zotavení vynakládá spoustu prostředků, takže nemůže novorozenému dítěti poskytnout všechny potřebné látky v plné výši. Vzhledem k tomu, že mladá matka zažívá nedostatek vitamínů během prvních několika týdnů nebo dokonce měsíců, vykazuje další příjem vitaminových přípravků.

Jaké vitamíny jsou potřeba

Po porodu se matčina potřeba vitamínů zvyšuje než v těhotenství. Aby nedocházelo k vývoji křivin v dětství a jiných nemocí, měla by kojící žena systematicky jíst potraviny bohaté na vitamíny a v případě potřeby si poskytovat další zdroj živin, které mohou sloužit jako multivitaminové komplexy. Při krmení dítěte zažívá tělo matky:

 1. Nedostatek vitamínů A, E, C, D. K obnově vlasů, nehtů a pokožky je nutná kyselina askorbová a další uvedené skupiny vitamínů. Tyto látky navíc přispívají k absorpci vápníku, zvyšují imunitu kojení, normalizují jeho hormonální pozadí a metabolické procesy..
 2. Nedostatek vitamínů skupiny B. Prvky jsou nezbytné pro normální fungování jater, nervový systém.
 3. Nedostatek železa. Látka zabraňuje anémii u kojící ženy.
 4. Nedostatek jódu. Komplexy, které obsahují jód, mají příznivý vliv na fungování štítné žlázy..
 5. Nedostatek zinku. Tento prvek je důležitý pro zdraví vlasů, fungování nervového systému, provádění duševní činnosti..
 6. Nedostatek vápníku. Tento minerál je klíčem k většině tělesných tkání, včetně kůže, kostí a vlasů. V důsledku nedostatku vápníku se u dítěte může vyvinout onemocnění orgánů zraku, křivice a dalších patologií.
 7. Nedostatek fosforu. Látka je nezbytná pro výměnu energie na buněčné úrovni, navíc je fosfor důležitý pro stabilní fungování ledvin a srdce..

Kojící vitamíny pro mámu

Při výběru syntetických vitamínů by měla nově razená matka zjistit, zda existuje skutečná potřeba užívat jakýkoli lék. Názor lékařů na toto téma se velmi liší od doporučení výrobců vitamínových komplexů, kteří doporučují používat své výrobky po celou dobu kojení. Podle odborníků na výživu je hypervitaminóza nebezpečnější než nedostatek minerálů, takže by tyto léky neměly být kojícím matkám předepisovány „jen pro případ“.

Významným důvodem k užívání vitamínů pro kojící matky je přítomnost jasných příznaků nedostatku vitaminu. Navíc, pokud má žena známky nedostatku vápníku / jodu nebo jiné látky, je optimální použít ne složitý přípravek, ale lék, který obsahuje chybějící minerál. V tomto případě je riziko hypervitaminózy sníženo na nulu. Odborníci na výživu doporučují věnovat se otázce správné výživy kojící ženy, aby podpořili své tělo v tomto rozhodujícím období. Do stravy by měla být zahrnuta řada potravin:

Potřeba dalšího příjmu vitamínových komplexů určuje pouze lékař, který na základě individuálních aspektů pacienta předepíše vhodný lék. Vitamíny pro kojení se užívají přísně podle pokynů a zpravidla nezpůsobují vedlejší účinky. V ojedinělých případech jsou však schopny stimulovat alergie u matek nebo dětí. Patologický stav je často vyjádřen vyrážkou na těle, která může být doprovázena pálením, svěděním, otokem. U dítěte se může vyskytnout diatéza, kolika, seborrhea, podrážděnost.

Elevit

Tento přípravek obsahuje vitamíny B, A, C, E a D3. Každá tobolka obsahuje potřebné denní množství uvedených látek pro kojící matku. Vezměte Elevit, abyste nahradili nedostatek železa, hořčíku, vápníku, zinku. Pijí lék 1 tabletu denně po celou dobu laktace. Výhodou komplexu vitamínů je jeho úplné složení a snadné podávání. Nevýhodou výtahu je riziko alergií u kojící matky nebo dítěte a vysoká cena.

Femibion

Tyto vitaminy po porodu během kojení obsahují metafolin, kyselinu listovou, jód. Kromě toho, jako součást přípravku Femibion ​​existuje 9 různých vitamínů nezbytných pro matku a dítě. Zvláštnost léčiva spočívá v obsahu mastných kyselin, včetně Omega-3, který se nachází pouze v omezeném seznamu potravinářských výrobků (například olejnaté mořské ryby). Výhodou produktu pro kojící matky je absence vedlejších účinků, bohaté složení vitamínů a minerálů. Hlavní nevýhodou Femibionu je vysoká cena mezi analogy.

Vitrum

Speciální multivitaminy s pravidelným užíváním pozitivně ovlivňují imunitu kojící matky a kvalitu jejího mléka. Vitrum Prenatal obsahuje 10 minerálů a 13 vitamínů. K zaplnění nedostatku živin se lék užívá 1 tableta denně. Výhodou Vitrumu jsou přijatelné náklady a schopnost vybrat si nejvhodnější vitaminový komplex obohacený železem nebo jódem. Mínus léku - možný vedlejší účinek ve formě zácpy.

Splňuje

Komplex vitamínů pro kojící matky určený k léčbě hypovitaminózy. Kromě 11 vitamínů obsahují vápník a dalších 6 různých minerálů nezbytných pro zdraví dítěte a kojící ženy. Velkou výhodou Complivitu je cenově přijatelná cena a hospodárná konzumace tablet (1 balení drogy stačí na 2 měsíce). Nedostatek finančních prostředků je možnou alergickou reakcí.

Vitaminy A, skupiny B, C, E a D

Potřeba kojení dítěte živinami je kompenzována prostřednictvím mateřských zásob živin v mléce. Současně se vitaminy skupin A, E, B, C a D konzumují velmi rychle, v důsledku čehož dochází k nedostatku. V kojící stravě by měly být přítomny tyto látky:

 1. Retinol (A). Podílí se na stavbě kostní tkáně, kůže dítěte, tvorbě jeho vizuálních reflexů. U žen je beta-karoten důležitý jako stavební komponenta pro pokožku, vlasy, nehty.
 2. Tokoferol (E). Reguluje syntézu laktačních hormonů, práci pohlavních žláz a hypofýzy.
 3. Cholecalciferol (D). Je zodpovědný za mineralizaci zubů, kostí u dítěte, zlepšuje funkci srdce, zabraňuje vývoji křivice.
 4. Kyselina askorbová (C). Zlepšuje ochranné vlastnosti těla kojící matky a dítěte, podporuje lepší vstřebávání dalších vitamínů, minerálů.
 5. Thiamin (B1). Podílí se na tvorbě receptorových struktur nervového systému dítěte.
 6. Kyselina nikotinová (PP). Normalizuje krevní tlak, normalizuje fungování trávicího traktu, podílí se na metabolismu uhlohydrátů, tuků a bílkovin.
 7. Riboflavin (B2). Látka, která je důležitá pro vývoj kostry, svalů a mozku dítěte. Kromě toho B2 podporuje zdraví nervového systému kojící matky.
 8. Kyanokobalamin (B12). Podporuje fungování hematopoetického, nervového, trávicího systému dítěte a matky.
 9. Pyridoxin (B6). Podílí se na tvorbě nervového systému dítěte, včetně vývoje míchy, mozku. Látka řídí syntézu hormonů hypofýzy, proces krvetvorby.

Cena vitamínů pro kojící matky

Těhotné a kojící ženy by měly být zvláště pečlivé o své zdraví, protože jsou odpovědné nejen za sebe, ale také za dítě. Proto je nutné vzít další množství stopových prvků a dalších prospěšných látek. Druh a dávku vitamínů předepisuje výhradně lékař, aby nedošlo ke zhoršení zdraví kojící ženy nebo dítěte. Níže je uvedena tabulka průměrných cen různých vitamínových komplexů v Rusku.

Články O Neplodnosti