Hlavní Výživa

Prsní mrkev

Datum zveřejnění: 03/04/2020 | Zobrazeno: 95

Mrkev je jednou z nejzdravějších zeleniny, která obsahuje bohatý komplex vitamínů a minerálů. Pravidelná konzumace produktu v potravě je pro tělo velmi prospěšná: posiluje imunitní systém, pomáhá ženě rychleji se zotavit po porodu. Při kojení je však třeba dodržovat řadu pravidel a znát vlastnosti použití tohoto produktu.

Výhody a poškození mrkve pro matku a dítě

Obsah vitamínů C, K, PP, skupiny B a beta-karotenu v mrkvovém ovoci má příznivý účinek na organismus. Obzvláště důležitou roli pro správný vývoj dítěte hraje vitamin A - retinol. [1]. Posiluje imunitu a umožňuje tělu odolávat virovým infekcím. Níže uvedená tabulka ukazuje údaje o obsahu vitamínů a minerálních látek s CPD v mrkvi (doporučený denní příjem).

Tabulka 1 - Obsah vitamínů a minerálních látek v mrkvi [2, 3]

Název vitamínu / minerálu% RSP
Vitamin A77%
Vitamín C3%
Vitamin K8%
Vitamin B1, thiamin2%
Vitamin B22%
Vitamin B58%
Vitamin B6, Pyridoxin6%
Vitamin B9, Fólie7%
Vitamin PP, niacin3%
Draslík, K9%
Vápník Ca3%
Hořčík, Mg3%
Sodík, Na6%
Phosphorus, P4%
Železo, Fe5%
Mangan, Mn8%
Měď, Cu10%
Selen, Se2%
Zinek, Zn1%

Existuje několik důvodů, proč je při kojení nutné jíst mrkev:

 • zlepšuje složení mléka [4];
 • vysoký obsah minerálů může zlepšit stav kůže, zubů a vlasů;
 • beta-karoten nejen zvyšuje ostrost zraku, ale má vlastnosti antioxidantu, odstraňuje volné radikály a zabraňuje rakovině [5];
 • draslík obsažený v kořenových plodinách posiluje srdeční svaly a krevní cévy;
 • vystavení chuti mrkve v mateřském mléce může zlepšit budoucí přijetí mrkve dítětem [4];
 • přítomnost železa zabraňuje anémii a rozvoji křivice u dítěte;
 • ovlivňuje chuť mateřského mléka (nejvyšší koncentrace je 3 hodiny po užití mrkvové šťávy) [4];
 • vápník obsažený v zelenině posiluje kosterní systém matky a dítěte;
 • nízký obsah kalorií v produktu vám nedovolí přibrat na váze.

Konzumace mrkve může způsobit následující nežádoucí účinky:

 • změna barvy kůže dítěte při užívání 1-1,5 kg produktu týdně [6];
 • kojenci byli méně náchylní k chuti, když vypili 300 ml šťávy 2-3 hodiny před krmením denně po dobu jednoho týdne [7].

Mohu během kojení jíst mrkev

Během kojení není produkt na seznamu zakázaných potravin. Ale i přesto, že pomerančová zelenina má mnoho užitečných vlastností, měla by se během kojení používat opatrně (s mírou)..

Při zavádění mrkve do mateřské stravy je třeba pečlivě sledovat stav dítěte. Pokud dítě reaguje na zeleninu ve formě vyrážky, zarudnutí, koliky nebo střevní nevolnosti, měli byste odložit použití tohoto přípravku o měsíc..

Neměli byste představovat více než jeden nový produkt najednou, abyste přesně věděli, na jakou reakci.

Je velmi důležité, aby mrkev použitá při kojení byla vysoce kvalitní a neobsahovala dusičnany. Nejlepší možností by byl produkt pěstovaný nezávisle. Pokud to není možné, měli byste zeleninu nakupovat na farmářských trzích a od spolehlivých dodavatelů..

Zavedení mrkve do stravy

Zavádění mrkve do stravy kojící matky by mělo začít ve fázích, aby nedošlo k vyvolání negativní reakce u dítěte. Měli byste začít malým kouskem na snídani a během dne pečlivě sledovat reakci těla dítěte. Pokud se neprojeví žádné nežádoucí účinky, můžete postupně zvýšit počet na dvě plody denně.

Při absenci negativních reakcí si může kojící matka dovolit vařenou nebo pečenou mrkev. Při konzumaci několikrát týdně je denní norma 100 až 150 gramů.

Mrkvový džus

Kojící matka může jíst mrkvovou šťávu ihned po narození dítěte, pokud neexistují kontraindikace ke spotřebě. Je lepší vařit sami a vyhnout se zakoupené šťávě v baleních, která obsahují konzervační látky a cukr..

Pokud pití šťávy z mrkve u dítěte nezpůsobí vedlejší účinky, můžete zkusit smíchat mrkev s jinými přísadami. To lze provést pouze v případě, že tyto výrobky již byly testovány samostatně a nevyvolávají negativní reakce u matky a dítěte. Následující produkty budou dobrým doplňkem mrkvové šťávy:

Mrkev je určitě velmi důležitým produktem během kojení a pokud budou dodržována všechna pravidla stravování, bude to prospěšné pouze matce a dítěti.

Vařená zelenina a jiné kojící výrobky

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Vařená zelenina a jiné produkty během kojení by měly být přítomny v ženské stravě, protože poskytují nejen energetickou rovnováhu, ale také obsahují mnoho vitamínů. Ale ne všechna vařená zelenina může být konzumována během kojení a ne pro všechny matky, což by se mělo při výběru stravy brát v úvahu.

Vařená zelenina kojení

Proč musí být ve stravě mladé matky zelenina? Je skutečně nemožné získat například vitamíny z ovoce? Některé ovoce může u vašeho dítěte vyvolat alergie, zatímco zelenina má kromě velkých výhod také mnoho výhod. Zelenina má mnoho vitamínů, jako je ovoce, ale ovoce je sladký produkt, takže má více kalorií. U dítěte mohou některé plody způsobit nadýmání kvůli jejich vysokému obsahu glukózy. Proto má zelenina tu výhody. A zeleninu lze konzumovat denně, obsahuje mnoho užitečných vitamínů. Konzumace velkého množství zeleniny může snížit riziko vzniku chronických onemocnění, včetně srdečních chorob a některých druhů rakoviny. Zelenina obsahuje vitamín A, E, C, B.

Vitamin A hraje důležitou roli ve vývoji zraku u vašeho dítěte, podporuje růst kostí, rozvoj imunity. Strava s vysokým obsahem vitamínu A může snížit riziko poškození zraku vašeho dítěte. Mezi nejlepší rostlinné zdroje vitamínu A patří mrkev, sladké brambory, dýně, špenát a zelí.

Vitamin C pomáhá hojit rány a chrání tělo před infekcemi a viry. Zelenina obsahující vitamín C zahrnuje červené a zelené papriky, brokolici, pečené brambory a rajčata. Ačkoli papriky a rajčata jsou technicky ovoce, používají se při vaření jako zelenina a často se považují za zeleninu..

Folát je vitamin skupiny B, který vaše tělo potřebuje k produkci a udržování struktury nových buněk a zabraňuje vrozeným vadám dítěte. Navíc děti v prvním roce života potřebují folát, aby se zabránilo anémii. Listová zelená zelenina, jako je špenát a vodnice, je nejlepším zdrojem folátu, ale tato živina se nachází také v hrášku a chřestu..

Vitamin K je známý jako koagulační vitamin, protože bez něj krev nezhoustne. Děti s nedostatkem vitamínu K jsou více náchylné ke krvácení. Vitamin K se nachází v květáku, bílém zelí, špenátu a jiné zelené listové zelenině. Pro novorozence je kojení zvláště důležité..

Vitamin E je antioxidant, který chrání tělo před infekcí a pomáhá růst nových krvinek. V průběhu času, nebude-li dostatek vitamínu E, dítě nebude schopno bojovat s infekcemi. Vitamin E se nachází v ořechech, semenech, olejích a zelenině. Avokádo, které je technicky plodné, ale považováno za zeleninu, je také bohaté na vitamín E..

Poté, co jste zjistili vysokou potřebu zeleniny ve stravě, musíte zjistit, proč vařená zelenina? Vzhledem k tomu, že trávicí systém dítěte je mírně nedostatečně rozvinutý, mohou jakékoli změny ve stravě matky způsobit kvašení u dítěte. Syrová zelenina může u dítěte způsobit zvýšenou produkci plynu a další nepříjemné pocity. Proto musí být některá zelenina konzumována vařená, její výhody jsou tedy maximálně zachovány..

Co vařené zeleniny je možné s laktací?

Můžete vařit řepu pro kojící matku? Výhody vařené řepy během kojení jsou nepopiratelné. A ať červená barva matek nevystraší - koneckonců jsou alergické reakce na řepu velmi vzácné. Proces vaření navíc snižuje riziko škodlivých účinků řepy na tělo dítěte. Vařená řepa má mnoho prospěšných vlastností..

Řepa je bohatá na kyselinu listovou, která je nezbytná pro pravidelný růst tkání. Kyselina listová je navíc rozhodující pro vývoj míchy a pro dokončení vývoje nervových vláken vašeho dítěte během prvních tří měsíců života. Jíst řepu během laktace zajišťuje dobrý vývoj nervové tkáně. Vysoká úroveň imunity je také nezbytná pro kojící matky a jejich děti, aby zůstaly v bezpečí před různými nemocemi a infekcemi. Řepa má antioxidační vlastnosti, které významně zvyšují imunitu..

Kojící ženy jsou náchylnější k osteoporóze než ostatní. Řepa je bohatá na vápník a oxid křemičitý. Jíst řepu proto zabraňuje odvápnění zubů a kostí a zabraňuje riziku osteoporózy. Pro dítě hraje také důležitou roli jako prostředek ke zlepšení osifikace..

Řepa je vynikajícím zdrojem draslíku. Červená řepa obsahuje betain, který působí jako silné protizánětlivé činidlo. Řepa během kojení tak zabraňuje bolesti a uklidňuje dítě.

Řepa má schopnost čistit krev. Čištění krve zabraňuje infekci vašeho dítěte. To zvyšuje vaši fyzickou výdrž, což je užitečné při kojení v prvním měsíci po porodu. Jíst řepu také podporuje krevní tlak.

Řepa je bohatá na železo a pomáhá zvyšovat množství hemoglobinu v krvi. Proto použití řepy zabraňuje riziku anémie a poskytuje dostatečné množství hemoglobinu u matky a dítěte.

Řepa je bohatá na vitamín A a vitamín E. Jíst řepu během krmení zlepšuje trávení a zabraňuje různým trávicím poruchám. Kromě toho pomáhá zdravému pohybu střev a zabraňuje zácpě u vašeho dítěte..

Proto může jíst řepu skvělý doplněk k vaší každodenní stravě..

Je možné vařit mrkev pro kojící matku? Mrkev je vynikajícím zdrojem vitamínu A a dalších živin potřebných pro růst vašeho dítěte. Pokud máte rádi mrkev, nebuďte stydliví, protože je to užitečné. Mrkev je bohatá na vlákninu, nestravitelný uhlohydrát, který se nachází v rostlinných potravinách. Vlákno má dvě formy, které se nazývají rozpustné a nerozpustné, a mrkev je dobrým zdrojem obou typů. Například 1-hodinová porce nasekaných, vařených mrkví poskytuje celkem asi 3,5 g vlákniny, s přibližně stejným množstvím každého typu. Ačkoli vláknina neobsahuje žádné živiny, hraje důležitou roli při trávení. Zdraví dospělí potřebují 20 až 30 gramů vlákniny denně pro dobré zdraví a kojící matky potřebují nejméně 40 gramů.

Nerozpustná vláknina v mrkvi pomáhá hladce transportovat potravu trávicím traktem, přidává do stolice hmotu a pomáhá předcházet zácpě, což je často případ zdravých dětí, které jsou kojeny. Nerozpustná vláknina může také snížit riziko některých zažívacích potíží. Na rozdíl od nerozpustné vlákniny tvoří rozpustná vláknina v mrkvi gel, když je smíchána s tekutinou v žaludku. To zpomaluje proces trávení, což přispívá k pomalému růstu krevního cukru a cholesterolu. To je užitečná vlastnost pro kojící matky, protože tvorba plynů v dítěti je snížena, což zabraňuje kolice.

Mrkev je zvláště bohatá na beta-karoten, prekurzor vitamínu A nebo retinolu. Vaše tělo promění beta-karoten v aktivní vitamin, který potřebuje. 1-hodinová porce nasekané mrkve poskytuje dostatek beta-karotenu k produkci málo přes 1000 jednotek retinolové aktivity, což mírně převyšuje denní množství potřebné pro dospělého. Vitamin A se někdy nazývá antiinfekční vitamin, protože zvyšuje imunitní systém tím, že podporuje tvorbu imunitních buněk zvaných lymfocyty. Tyto buňky jsou umístěny v tkáních trávicího traktu a pomáhají bojovat proti patogenům, které vstupují do potravy. To je pro vaše dítě velmi důležité, protože si ještě nevyvinul imunitu, takže mu pomůžete. Vitamin A je také potřebný k udržení sliznice trávicího traktu, která je první linií obrany mezi potravinovými patogeny a zbytkem těla..

Vařená mrkev je zdrojem několika důležitých minerálů, včetně vápníku a draslíku. Oba minerály jsou nezbytné pro normální kontrakci všech typů svalů, včetně hladkého nebo nedobrovolného svalu, který se nachází ve stěně žaludku, střev a tlustého střeva. Po jídle rytmické kontrakce této svalové vrstvy pomáhají pohybovat jídlem trávicím traktem, takže dostatek těchto minerálů je nezbytný pro dobré trávení. Pokud má matka dobré trávení, cítí se mikroflóra dobře, a proto si dítě stále vede dobře.

Nezapomeňte však na další akce mrkve. Když kojíte, všechno, co jíte, dosáhne vašeho dítěte. Pokud budete jíst hodně mrkve, protože se snažíte zhubnout nebo jen zvýšit příjem zeleniny, vaše dítě také dostane dobrou dávku přísad do mrkve. Zatímco mrkev jsou zdravé potraviny plné vitamínů a minerálů, mrkev může být alergická, což může mít vliv na vaše dítě. Mrkev může také způsobit neškodné změny barvy pleti vašeho dítěte. Ale to se stane, když je ve stravě velké množství syrové mrkve, a proto byste měli vždy jíst s mírou a nejlépe vařit.

Mrkev má vysoký obsah beta-karotenu, předchůdce vitaminu A. Beta-karoten může také procházet mateřským mlékem a mírně ovlivňovat pokožku dítěte. Beta-karoten se může nahromadit v pokožce vašeho dítěte, pokud budete jíst hodně potravin s vysokým obsahem živin. Můžete si všimnout této neškodné změny barvy, zejména na dlaních a chodidlech chodidel..

Pokud jde o alergie, vaše dítě nemusí mít stejnou potravinovou alergii jako kdokoli jiný v rodině; je to sklon k alergiím, nikoli ke specifické potravinové alergii, kterou vaše dítě dědí. Dítě, které je alergické na mrkev, pokud se to projeví poté, co ho nakrmíte, může se vyskytnout bolest v břiše, což ho činí podrážděným.

Je možné vařit cibuli kojící matce? Cibule nabízí mnoho výhod pro zdraví. Ale je jíst cibuli během kojení považováno za bezpečné? Cibule je oblíbená zelenina, a to nejen díky své jedinečné kořeněné chuti a kulinářským výhodám, ale také díky svým léčivým vlastnostem. Cibule je bohatá na vitamín C, biotin, mangan, měď, fosfor, draslík, vitamin B6, kyselinu listovou. Cibule je voňavá zelenina plná základních živin a flavonoidů. Cibule obsahuje základní antioxidační prvek zvaný kvercetin, který pomáhá předcházet rakovině. Cibule obsahuje základní fytochemikálie, jako jsou disulfidy, trisulfidy, řetězce a vinyldithiiny. Tyto prvky pomáhají udržovat dobré zdraví a mají silné antimikrobiální vlastnosti. Životně důležité antioxidanty a flavonoidy přítomné v cibuli pomáhají zlepšovat zdraví srdce, snižují zánět a snižují riziko rakoviny. Cibule má velkou část vitamínu C. Antioxidační vlastnosti této důležité živiny mohou pomoci posílit imunitu matek a chránit vývoj dítěte..

Cibule má extrémně nízký obsah kalorií, cholesterolu, sodíku a nežádoucích tuků. Tato zelenina obsahuje vlákniny a kyselinu listovou, což napomáhá regeneraci buněk. Cibule je dobrým zdrojem komplexu vitamínu B, jako je kyselina pantothenová, pyridoxin, folát a thiamin.

Cibule je bohatým zdrojem chrómu, což je stopový minerál, který pomáhá regulovat hladinu inzulínu v krvi a minimalizuje gestační diabetes. Přítomnost těžkých kovů v těle je škodlivá pro matku i narozené dítě. Aminokyseliny, jako je cystein a methionin, jsou přítomny v cibulkách a pomáhají detoxikovat vaše tělo. Cibule jsou bohatým zdrojem vlákniny v potravě a mohou pomoci regulovat pohyb střev. Pokud matka nebo dítě trpí zácpou, má vařená cibule dobrou prokinetickou vlastnost.

Zdravotní přínosy cibule pro kojení jsou samozřejmě.

Ačkoli během kojení existuje mnoho zdravotních výhod pro konzumaci cibule, měli byste také zvážit její vedlejší účinky a omezit příjem. Cibule je bohatým zdrojem základních živin a antioxidantů. Nadměrná konzumace cibule však může u kojících matek zvýšit tendenci k pálení žáhy..

Pokud jste alergičtí na určité potraviny, je nejlepší se poradit s odborníkem na výživu a potom tuto zeleninu zahrnout do svého jídelníčku. Pokud ale matka neví, jaká bude reakce ní a dítěte na cibuli, pak vařená cibule je vynikající volbou. Necítí, že by vaše dítě mohlo odmítnout jídlo. Vařená cibule má navíc všechny stejné živiny jako syrové, pokud je správně vařena.

Je možné, aby kojící matka vařila kukuřici? Vařená kukuřice je velmi oblíbená zelenina a je dobrým zdrojem minerálů a vitamínů. Ale je kukuřice dobrá pro kojení? Kukuřice je bohatá na vitamíny C, B5, B1, mangan a vlákninu, které potřebujete při krmení. Kukuřice má mnoho zdravotních výhod. Kukuřice je bohatá na vlákninu, což eliminuje problémy, jako je zácpa, která je velmi častá při krmení a u zdravého dítěte.

Kukuřice je bohatá na foláty. Sladká kukuřice je bohatá na beta-karoten a antioxidanty, jako jsou xantiny, lutein, které zlepšují zrak vašeho dítěte. Vařená kukuřice je hlavním zdrojem beta-karotenu, který dodává tělu vitamin A. Vitamin A během kojení poskytuje zdravému sliznicím a kůži vaše nenarozené dítě. Pomáhá také posilovat imunitní systém..

Není pochyb o tom, že vařená kukuřice je úložištěm všech živin, které potřebujete při kojení. Před jídlem sladké kukuřice však musíte být opatrní. Ujistěte se, že je nespotřebujete nadměrně, protože příliš mnoho může způsobit nežádoucí účinky. Když matka konzumuje vařenou kukuřici, pokud je dítě mladší než tři měsíce, pravděpodobně si na tomto produktu může vytvořit koliku. Když je dítě starší, může se matka pokusit zavést kukuřici do své stravy, ale zároveň musí být správně vařena.

Při vaření kukuřice je lepší se vyhnout soli, protože tím se kukuřice napne. Kukuřici vařte, dokud není měkká. Pokud si chcete zachovat sladkou vůni, nezapomeňte ji nestrávit..

Je možné, aby kojící matka vařila brambory? Brambory jsou bohaté na živiny, které poskytují téměř vše, co potřebujete ve zdravé stravě pro kojení, stejně jako vaše dítě. Brambory obsahují částečně rozpustnou a rozpustnou vlákninu, která snižuje cholesterol. Brambory obsahují flavonoidy, které snižují krevní tlak.

Syrové brambory jsou bohatým zdrojem vitamínu C a nabízejí řadu výhod pro imunitu dítěte. Tento vitamin obsahuje také vařené brambory, ale jeho množství je o něco nižší..

Vařené brambory jsou bohatým zdrojem energie. Část sacharidů, kterou potřebujete, však závisí na frekvenci krmení. Je to proto, že potřebujete více živin k udržení vašeho stavu, zejména v novorozeneckém období, kdy dítě jí téměř každé dvě hodiny. To, co jíte, ovlivňuje zdraví vašeho dítěte i vaše vlastní. Během krmení se budete muset vyhnout určitým potravinám, ale brambory nejsou jedním z nich..

Brambory jsou známé jako škrobové uhlohydráty, což znamená, že jsou často odstraněny z menu vědomého člověka. Ve skutečnosti však má nízký obsah tuku a kalorií a zároveň poskytuje vysoký obsah vlákniny a vitamínů B-6. Hlavním zdrojem energie vašeho dítěte je mateřské mléko a pro mámu glukóza, která se nachází v uhlohydrátových potravinách, jako jsou brambory. Proto, aby kojící matka mohla zajistit potřebnou energetickou rovnováhu pro dobré kojení, mohou být vařené brambory výborným produktem. Má užitečné živiny a také vařené má minimum škodlivých prvků, které ovlivní vaši hmotnost..

Je možné, aby kojící matka vařila zelí? Během správného vaření můžete bezpečně jíst zelí během kojení. Syrové zelí, stejně jako jiná syrová zelenina, je potenciálním zdrojem bakterií, které mohou vést k mnoha nemocem. Neustálé používání pesticidů a fungicidů také způsobuje, že zelí je náchylnější k plísňovým a bakteriálním infekcím. Zkuste tedy použít organické zelí, které nebylo ošetřeno pesticidy, a zejména vařené zelí, které neobsahuje škodlivé látky. Měli byste zvážit jíst zelí při krmení dítěte, protože to má mnoho zdravotních výhod. Toto je skutečné úložiště mnoha základních živin. Hlavními živinami přítomnými v zelí jsou vitamíny K, C, B6, B1, B3, mangan, folát, vápník, železo.

Zelí zlepšuje zdraví trávicího systému a dítěte. Pomáhá trávení a pomáhá překonat problémy, jako je zácpa a nepravidelné pohyby střev. Vzhledem k tomu, že po těhotenství je zácpa jedním z běžných příznaků, může ji kontrolovat pravidelné používání zelí. Zelí obsahuje velké množství vlákniny z potravy, což pomáhá regulovat pohyb střev a trávení.

Zelí s nízkým obsahem kalorií a pomáhá tak ženám udržet si hmotnost.

Světle fialový květák obsahuje antokyany. Studie prokázaly, že má schopnost bojovat s rakovinou. Zelená listová zelenina, jako je zelí, má nízkou hustotu energie, což znamená, že můžete jíst hodně z nich tím, že jí jen velmi málo kalorií. Poskytují také velké množství základních živin, takže mohou pomoci kojícím ženám splnit jejich rostoucí nutriční požadavky..

Pokud tedy konzumace syrového zelí během krmení zvyšuje riziko koliky u dítěte, můžete jíst vařené zelí..

Mohou kojící matky vařit dýně? Vařená dýně je jednou z nejužitečnějších potravin pro laktaci, která nezpůsobuje alergie, ale je bohatá na vitamíny a minerály. Vařená dýně dodává potřebné živiny, protože vitamíny a minerály nalezené v dýně jsou vhodné pro vývoj kojenců. Například vápník a hořčík pomáhají při vytváření silnějších kostí, pomáhají fosforu ve fungování mozku, trávení, hormonální rovnováze. Pumpkin je sklad vitamínu A, který je zvláště užitečný pro dobrý zrak. Dýně obsahují karotenoidy, které jim dodávají jasně oranžovou barvu. Beta-karoten přítomný v dýně je antioxidant, který může snížit oxidační stres v mnoha orgánech. Tělo vašeho dítěte také přeměňuje část beta-karotenu na vitamin A.

Vařená dýně je vynikajícím zdrojem vlákniny, který podporuje trávení, opět se zácpou u mámy a dítěte. To může pomoci regulovat pohyby střev vašeho dítěte..

Jedna porce dýně obsahuje velké množství draslíku, což je skvělý zdroj energie. Pomáhá vyrovnávat elektrolyty v těle a zlepšuje funkci svalů. Pro imunitní systém je dobré mít v dýni vitamín C a některé důležité biochemické látky, které mohou chránit vaše dítě před nachlazením a chřipkou. Mají také antimikrobiální vlastnosti. Dýně obsahují tryptofan, který pomáhá tělu produkovat serotonin. Aminokyselina pomáhá způsobit klid a ospalost. Obsah serotoninu v dýni pomůže vašemu dítěti po kojení relaxovat a lépe spát.

Vařená dýně může být pro dítě tím nejlepším řešením, zejména pokud je alergický na mrkev, může být zdrojem vitamínů dýně v mateřské stravě..

Může být vařený česnek kojící matkou?? Maminky se často bojí přidat česnek do své stravy během kojení, protože má specifický zápach. To může ovlivnit vůni mateřského mléka, takže dítě může mléko odmítnout. A navzdory výhodám česneku, jeho profylaktickému antibakteriálnímu účinku je jeho použití omezené. Co se týče vařeného česneku, nemá po vaření žádný zápach, proto ho lze použít jako koření i při vaření. Při vaření se však ztratí prospěšné vlastnosti, takže vhodnost použití vařeného česneku zůstává nejasná.

Ostatní laktační výrobky

Může kojící matka vařit vejce? Kojení, stejně jako těhotenství, vyžaduje, aby mladá matka neustále sledovala zdravou a výživnou stravu. Většina matek již ví, že během kojení by se určitým potravinám nemělo vyhýbat, protože tyto potraviny se mohou dostat do krevního oběhu dítěte mateřským mlékem a mohou mít nepříznivý vliv na jejich zdraví. Jedním takovým druhem jídla jsou vejce, bohatý zdroj bílkovin v potravě. Je však bezpečné kojit během kojení vejce? Základním pravidlem, které je třeba dodržovat při kojení, je zajistit, aby vám denně dostalo asi 500 kalorií navíc, aby vyhovovaly potřebám vašeho dítěte, a většina z toho by měla pocházet ze zdravých potravin..

Vejce jsou obecně kojena během kojení. Vařená vejce se mohou ukázat jako dobrý přírodní zdroj bílkovin, nezbytný pro vás i vaše dítě, a je normální, že je konzumujete několikrát týdně. Jíst vejce při kojení může být dobrou volbou, protože vejce jsou zatížena mnoha přínosy pro zdraví..

Vejce obsahují mnoho živin, vitamínů a minerálů, včetně vitamínu A, vitaminu B2, vitaminu B12, folátu, selenu, fosforu, vápníku, zinku a mnoha dalších. Obsahují 6 g bílkovin a 5 g zdravých tuků. Předpokládá se, že příjem vajec zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu v těle, což snižuje riziko srdečních chorob, cévní mozkové příhody a mnoha dalších zdravotních problémů. Vejce obsahují sloučeninu známou jako cholin, která je důležitá pro mnoho různých tělesných funkcí..

Vejce jsou nejlepším přírodním zdrojem bílkovin a obsahují různé aminokyseliny ve správných proporcích potřebných pro organismus.

I když je obvykle dobré jíst vejce během kojení, je třeba mít na paměti několik důležitých bodů..

Za prvé, bez ohledu na to, zda kojíte, byste nikdy neměli konzumovat syrová vejce. Předpokládá se, že konzumace syrových vajec během kojení zvyšuje riziko infekce salmonel, což může vést k příznakům, jako je průjem, zvracení, nevolnost a horečka. Na základě tohoto argumentu - vařená vejce jsou možná. Nezapomeňte však, že vejce jsou výrobky, které jsou často alergické na dítě. Pokud je vaše dítě alergické na vejce, může se u něj objevit příznaky, jako je vyrážka, zvracení. Pokud si u dítěte všimnete některého z těchto příznaků, zkuste se na chvíli vyhnout konzumaci vajíček a zjistit, zda se váš stav zlepšuje..

Další podmínkou je schopnost vařených vajec zvýšit tvorbu plynu, což vede k rozvoji koliky. Proto, pokud má vaše dítě koliku, měli byste vyloučit i vařená vejce z vaší stravy. A pokud je věk dítěte již delší a nestavíte se koliky, pak vařená vejce mohou být užitečným a nezbytným produktem.

Je možné, aby kojící matka vařila klobásu nebo klobásu? Klobása a klobása se vztahuje na výrobky, které jsou sekundárním produktem zpracování masa a nejen. Jakákoli klobása nebo klobása, bez ohledu na cenu, neobsahuje tolik živin, které by mohly tento produkt zavést do každodenní stravy, zejména pro kojící matky. Klobása nebo vařená klobása může poskytnout energetický potenciál a žena se bude cítit plná, ale z tohoto produktu pravděpodobně nebude mít žádný prospěch. To je samozřejmě možné s kojením, ale pokud to opravdu chcete a ne často.

Vařené vepřové maso můžete vařit pro kojící matku a bude to skvělá alternativa jakékoli klobásy. V tomto případě je třeba zvolit nízkotučné odrůdy vepřového masa, poté vám bude poskytnuta bílkovina. Toto maso můžete jíst mámě několikrát týdně.

Je možné, aby kojící matka vařila kondenzované mléko? Tato otázka je pro mnohé zajímavá, protože existuje názor, že tento produkt zvyšuje laktaci. Je třeba říci, že to vůbec není pravda. Kondenzované mléko je produkt vyrobený z upečeného cukru a sušeného mléka. V tomto produktu nejsou žádné užitečné vlastnosti pro kojící matku a zejména pro dítě. Proto se nedoporučuje jíst vařené nebo syrové kondenzované mléko, protože to může ovlivnit pouze vaši hmotnost a způsobit alergii dítěte.

Je možné, aby kojící matka vařila krevety? Jakékoli mořské plody, dokonce i krevety, s kojením jsou užitečné za určitých podmínek. Krevety jsou jedním z nejchutnějších mořských plodů, které můžete jíst. Obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které jsou tak důležité pro rozvoj intelektuálních funkcí vašeho dítěte. Je také zdrojem esenciálních aminokyselin a fosforu. Krevety jsou považovány za látky s nízkým obsahem metylortuti, a proto je může matka z času na čas konzumovat z kojení. Ale musíte si uvědomit, že kojící dítě může být někdy alergické na jídlo, které jí matka. Sójové produkty, pšenice, kukuřice, vejce, arašídy a ryby, jako jsou krevety, jsou mezi těmito potravinami běžné..

Je možné, aby kojící matka vařila oliheň? Chobotnice jsou také zástupci mořských plodů. Stejně jako ostatní měkkýši obsahuje chobotnice velké množství bílkovin, omega-3 mastných kyselin a dalších základních živin, zatímco nízké hladiny nasycených tuků a sodíku. Měkkýši, včetně chobotnic, jsou pro kojící matky bezpečné, protože mají nízkou koncentraci rtuti.

Chobotnice jsou bohatým zdrojem minerálů mědi, selenu, fosforu a zinku. Měď pomáhá vytvářet hemoglobin a udržuje zdravé kosti, krevní cévy a nervy. Selen chrání před oxidačním stresem a reguluje činnost hormonu štítné žlázy. Fosfor pomáhá budovat silné kosti a zuby; uvolňuje energii během metabolismu, vytváří genetický materiál, buněčné membrány a enzymy. Zinek je součástí mnoha enzymů a pomáhá vytvářet proteiny, podporuje hojení ran, tvorbu krve a růst a udržování všech tkání.

Několik vitamínů komplexu B je oliheň, včetně vitamínu B-12; riboflavin. Vitamin B-12 pomáhá při tvorbě funkce nervového systému a metabolismu bílkovin a tuků. Riboflavin pomáhá při energetickém metabolismu. Ale protože chobotnice není příliš častým produktem, pokud jste ji ještě nejedli, neměli byste začít s kojením. Pokud to byl dříve váš běžný produkt, můžete ho jíst během kojení..

Je možné, aby kojící matka vařila ryby? Jedná se spíše o požadovaný produkt, a pokud jde o obsah ve stravě, měl by po uvaření masa zaujmout druhé místo ve stravě kojící matky. Ryba je ve stravě nutností, protože poskytuje esenciální aminokyseliny, fosfor a vápník. Výhody jsou poskytovány pro bílé ryby.

Je třeba říci, že všechna vařená jídla, ať už zelenina nebo maso nebo ryby, mohou být užitečné a nezbytné pro kojící matku a její dítě. Hlavním principem je vybrat takové výrobky, které vaše dítě dobře snáší. Pouze maminka to může vědět, a pak budou maminka i dítě spokojeny s kojením a zdravím..

Mrkev pro kojení novorozence

Mrkev v období po porodu je nutná nejen k obnovení zdraví žen, ale také k normalizaci trávicího procesu dítěte. Jedná se o zeleninu s hodnotným komplexem vitamínů a minerálů..
Přes nezbytnost přípravku by měla být mrkev podávána s kojením opatrně - existují případy, kdy pomerančová kořenová plodina způsobuje alergie.

Obsah

Co je užitečné pro kojení mrkve

Produkt má následující vlastnosti:

• pomáhá zlepšit laktaci;

• díky komplexu minerálů a antioxidantů zlepšuje vidění, stav vlasů, zubů, pokožky;

• má antitoxický účinek na játra;

• zlepšuje fungování gastrointestinálního traktu;

• aktivuje metabolické procesy uhlohydrátů;

• koriguje redoxní rovnováhu;

• obnovuje množství krve po porodu.

Zelenina je bohatá na fosforové soli, železo, vápník, jód, hořčík, beta-karoten.

Doporučuje se používat s apatií, ztrátou chuti k jídlu, plicními chorobami, únavou, intoxikací.

Výhody mrkvové šťávy

Mrkvová šťáva je přírodní projímadlo.

Produkt pomáhá zlepšit chuť k jídlu, čistí pokožku, odstraňuje nemoci střev, očí.

Zelenina je užitečná v kombinaci s jinými zeleninovými ovocnými šťávami.

Červená řepa, jablko, mrkev, granátové jablko, celer, mrkev, dýňová šťáva jsou plně asimilovány.

Doporučuje se, aby kojící matky zavedly kořenové plodiny do menu v malých porcích 2 týdny po porodu.

Zvláštní pozornost by měla být věnována kontrole stolice..

Jedinečnost produktu

Vitamíny zůstávají v zelenině i přes vaření, pečení.

Kořenová zelenina je optimálně absorbována rostlinnými tuky (olivový, kukuřičný, slunečnicový olej, smetana).

Plná asimilace mikro a makro prvků ženským tělem během kojení není při jediném použití možná.

Aby dítě mohlo těžit z výživy, musí matka pravidelně používat strouhanou mrkev s cukrem, zakysanou smetanou, jablkem, dýňovým pyré.

Plod pomáhá:
 • obnovit paměť;
 • eliminovat poporodní depresi;
 • prevence aterosklerózy;
 • založit činnost kardiovaskulárního systému;
 • zlepšit mozkovou cirkulaci;
 • normalizovat mozkovou funkci;
 • posílit imunitu;
 • zmírnit stres, úzkost, úzkost;
 • zvýšení produkce hemoglobinu;
 • zlepšit chuť k jídlu;
 • rozšířit mozkové cévy;
 • normalizovat produkci žluči;
 • díky obsahu vápníku posiluje zuby, vlasy, nehty, kosti;
 • zlepšit fungování trávicího systému;
 • eliminovat hypoavitaminózu, anémii.

Použití kořenových plodin obohacuje tělo matky a dítěte retinolem, mikro a makro prvky.

Minerály mají příznivý vliv na pokožku, gastrointestinální trakt, zrakovou ostrost.

Pokud je kořenová plodina během kojení zakázána

Kojícím matkám se nedoporučuje zavádět mrkev do stravy, pokud:

 • exacerbované formy vředů, gastritida u matky;
 • sklon k alergiím;
 • nadbytek vápníku v krvi;
 • žloutenka.

Přebytek zeleniny může způsobit žloutenku u kojenců, bolesti hlavy, zvracení, průjem u matky.

Existuje celá řada kontraindikací, ve kterých by mladé matky neměly jíst kojení při kojení.

• Poruchy zažívacího systému (kvůli obsahu hrubých vláken, které vyvolávají exacerbaci nemocí žaludku, jater, žlučníku).

• Alergická trombocytopenie. Se zavedením kořene kojící matky je důležité kontrolovat reakci dítěte.

Při prvním příznaku alergie byste měli zeleninu zlikvidovat.

• Ztráta chuti k jídlu, deprese, nevolnost, ospalost.

Pokud je produkt zneužíván, jsou možné vyrážky, svědění, zžloutnutí dlaně.

Tyto příznaky ukazují, že koncentrace žlutooranžového karotenového pigmentu překračují denní průměr.

Na základě příznaků, celkového zdraví a doporučení lékaře by se žena měla rozhodnout, zda zeleninu vyloučí ze stravy nebo dočasně sníží její používání.

Pravidla pro vstup mrkve během kojení

Aby se předešlo problémům spojeným s přejídáním, stačí dodržovat jednoduchá doporučení.

Tím se zabrání nepředvídaným situacím souvisejícím s vývojem a výživou dítěte.

V prvním měsíci kojení je zakázáno zavádět mrkev.

První jídla z mrkve, od které by měl začít vstup do stravy, se doporučuje používat pečené, dušené, vařené.

Zpočátku je spotřeba surových kořenových plodin kontraindikována.

Množství produktu při prvním použití by mělo být minimální. Nejlepší je zavést produkt ve formě zeleninového vývaru.

Současně by počet mrkví nasekaných na polévku neměl přesáhnout 1 ks..

Menu lze postupně měnit. Je užitečné vařit zeleninové dušené maso, bramborovou kaši, plnit zeleninu, pít ve formě šťávy, kombinovat s jinou zeleninou a ovocem.

Surové kořenové plodiny mohou být konzumovány nejdříve 21-28 dní od začátku první laktace.

Nezapomeňte sledovat laktaci, zdravotní stav dítěte.

V případě nepřítomnosti alergií, problémů se stolicí, bolesti v drobku, můžete pokračovat v zavádění produktu.

Jednorázový denní příjem mrkvové šťávy by neměl překročit 250 g.

Jaký je nejlepší způsob konzumace kořenových plodin?

Přestože surová zelenina obsahuje mnohem více živin než tepelně ošetřená, při kojení je bezpečné jíst zpracovanou kořenovou plodinu..

Správně připravený produkt v malém množství nepoškodí matku ani dítě.

Velkým přínosem pro tělo jsou pečená mrkev. Vytváří vynikající hrnec. Chutné a výživné jsou:

 • mrkvové sušenky;
 • Košíčky
 • polévky;
 • palačinky;
 • dusit;
 • bramborová kaše.

Jakmile si tělo dítěte zvykne na pečené, vařené mrkvové pokrmy konzumované matkou, můžete tento surový produkt použít k přípravě salátů..

Mrkev se kombinuje s jablky, pečenou dýní, domácí zakysanou smetanou, olivovým olejem, vařenou řepou.

Po každém jídle je nezbytné sledovat nepřítomnost alergické reakce dítěte na zeleninu.

Šťáva z čerstvě vymačkané mrkve během kojení hraje stejně důležitou roli. Je velmi nápomocný. Všechny kořenové vitaminy jsou uloženy v koncentrované formě.

Na otázku, zda je možné použít mrkvovou šťávu z kojící matky, pediatrové reagují pozitivně.

Měli byste se ujistit, že první porce mrkvové šťávy nevyvolávají u dítěte alergii.

Aby se šťáva absorbovala tělem matky a prospívala dítěti, je nutné ji používat pouze čerstvě vymačkané.

Šťávu si můžete připravit sami, nebo si ji můžete koupit v lékárně.

Je lepší odmítnout zabalenou šťávu. Nakupujte jídlo plněné konzervačními prostředky, s vysokým obsahem cukru.

Koncentrovaný produkt by měl být zředěn čistou pitnou vodou..

Kvalita mrkvové šťávy závisí na zralosti, podmínkách pěstování produktu.

Pro snazší trávení přináší maximální užitek dítěti, je lepší ho používat v kombinaci s granátovým jablkem, dýní, červenou řepou, jablečnými šťávami.

Co by mělo být ovoce mrkve

Po prostudování otázek o výhodách a nebezpečích mrkve se vyplatí přistoupit k výběru vysoce kvalitní zeleniny.

Níže jsou uvedena pravidla pro výběr kořenových plodin, která vám umožní používat pouze přírodní produkty šetrné k životnímu prostředí.

Při nákupu vitamínu na trhu byste měli věnovat pozornost:

• zbarvení (mrkev by měla být jasně oranžová; tento indikátor obsahuje informace o obsahu karotenového pigmentu);

• vzhled (plod by měl být rovnoměrný, hladký, pevný, bez zářezů a letargie);

• tvar (kvalita je potvrzena kanonickým tvarem, absence trhlin, procesů).

Domácí úložiště

Aby produkt nezmizel, neztratil svěžest, měl by být skladován na spodní polici chladničky v plastovém obalu.

Doporučujeme přikrýt dno nádoby papírovou utěrkou, rozložit zeleninu, přikrýt listem papíru nahoře.

Ukládání vlhkých kořenových plodin je zakázáno. Umytá zelenina se rychle kazí a mizí.

Správné skladování prodlužuje trvanlivost, zachovává cenné živiny.

Kdy zavést mrkev do stravy při kojení?

Přírodní a zdravé produkty jsou základem výživy kojící matky. Mrkev obsahuje tolik vitamínů a minerálů, že správně stojí v jedné řadě s kořenovými plodinami, které jsou nejvhodnější pro zdravou stravu. Zvláště pokud se pěstuje ve vaší vlastní zahradě.

Nepopiratelná výhoda neznamená, že tuto kořenovou plodinu lze použít zcela volně a v jakémkoli množství. Při kojení by měla být zvláštní pozornost věnována mrkvi..

Výhody mrkve u hepatitidy B

Kromě vitamínu A, který se podílí na všech procesech těla, a také posiluje imunitní systém a vidění, se plodina pomerančového kořene chlubí řadou dalších užitečných látek. Obsahuje éterické oleje, lykopen, fytoen, zinek, hořčík, fosfor, vitamíny B a D a mnohem více. Složení má pozitivní účinek na celé tělo kojící matky, konkrétně:

 1. Příznivě působí na činnost srdce, oběhového systému.
 2. Zlepšuje vzhled a stav pokožky, nehtů, vlasů.
 3. Normalizuje fungování vnitřních orgánů, zejména jater, ledvin, mozku.
 4. Snižuje kyselost v žaludku.
 5. Rychle zvyšuje hladinu hemoglobinu, což je zvláště důležité pro ženy po porodu.
 6. Neutralizuje účinky určitých toxinů.
 7. Stabilizuje hormonální pozadí.
 8. Má řadu dalších pozitivních účinků: analgetikum, protizánětlivé, choleretické, expektoranční.

To je zajímavé! Většina lidí jedí pouze mrkvový kořen. Zelená část jde do koše, přestože je docela jedlá a zdravá. Během vaření se může přidat do čaje nebo k němu připravit lehké saláty..

Díky této zelenině prospívá kojící žena nejen pro sebe, ale také pro dítě:

 • zlepšuje se vidění dítěte;
 • posílena imunita;
 • trávení normalizuje;
 • zlepšuje celkový stav dítěte.

Hlavní věcí je zabránit systematickému přejídání, jinak všechny výhody zmizí.

Jak mrkev může ublížit?

Obvyklá zelenina byla ve stravě ruských lidí od starověku. Proto jsou některé ženy překvapeny, když vnímají zprávy, že mrkev může nepříznivě ovlivnit zdraví. Mezitím, pokud je tělo dospělého dostatečně silné, aby strávilo většinu známých kořenových plodin, trávicí systém dítěte není dostatečně zralý a obtížně přijímá každý nový produkt..

Pediatrové doporučují injekci zeleniny v jasných barvách s opatrností. Mrkev konzumovaná během HS často způsobuje trávicí potíže, pokud nebyla zavedena postupně, ale okamžitě ve velkých množstvích. Mezi další možné důsledky použití:

 • poruchy stolice (kolika, nadýmání);
 • peeling, zarudnutí kůže;
 • časté plivání.

Pokud se některá z nich objeví, kořenová plodina je vyloučena z potravy po dobu nejméně jednoho měsíce..

Když může kojící matka jíst mrkev?

V prvním měsíci po narození dítěte je lepší mrkev odmítat v jakékoli formě. Pak můžete pomalu zkusit vařené kořenové plodiny, ale ne více než 50-100 gramů. Chcete-li zjistit, zda kojící matka může jíst více mrkve, měla by si žena začít vést diář s jídlem. Bude si tedy jistá, zda dítě reaguje na zeleninu, kterou jí. Pokud je vše v pořádku, můžete zeleninu použít obvyklým tempem.

Surová pomerančová kořenová zelenina se doporučuje podávat po 3–4 měsících GV.

Pravidla pro konzumaci mrkve kojení

Kojící matky často chtějí mrkev, ale musí si sami stanovit denní normu, kterou nelze překročit. Syrová zelenina je dlouhá a těžko stravitelná, což se pravděpodobně nebude líbit dětem. Měli byste také dodržovat některá pravidla, díky kterým bude mít užitek pouze mrkev. Uvádíme hlavní body, které je třeba zvážit:

 1. Je nebezpečné začít zkoušet mrkev odděleně od všeho. Lepší je to jídlo s obsahem: polévka, guláš, kastrol, salát atd..
 2. Pro matky s vážnými gastrointestinálními chorobami (exacerbace gastritidy, vředy, zánět tenkého střeva, pankreatitida) je lepší opustit mrkev úplně.
 3. Zelenina se špatným vzhledem a vůní by se neměla konzumovat..
 4. Vitamín A obsažený v mrkvi je rozpustný v tucích. To znamená, že je užitečné jíst zeleninu v kombinaci se zakysanou smetanou, olejem a dalšími produkty s rostlinnými tuky..
 5. Zelenina z vaší zahrady (nikoli z městských stánků) je upřednostňována. Čínské pesticidy, herbicidy, nejsou nejlepším doplňkem stravy pro kojící ženu.
 6. Doporučený denní příjem: 2 středně velké mrkve a 0,5 šálku šťávy.

Na poznámku! Maminky, které milují mrkvovou šťávu, by si ji neměly koupit v obchodě. Takový produkt téměř vždy obsahuje konzervační látky a další chemikálie, bez ohledu na jejich obal (skleněná láhev nebo karton).

Mrkvové recepty pro kojící matky

V některých zdrojích existují recepty na laktátový nápoj - strouhaná mrkev s mlékem. Ukázalo se, že chutná směs bohatá na vitamíny a minerály. Odborníci tvrdí, že takový nápoj nemá přímý přínos pro množství mateřského mléka. To je jedna z oblíbených mylných představ. Ti, kteří mají rádi čerstvě vymačkanou mrkvovou šťávu, při kojení je lepší ji zředit vodou o jednu třetinu.

Mrkev - všestranná zelenina, ze které můžete připravovat ovoce, zeleninové smoothies s přidáním červené řepy nebo dýňové šťávy. Kořenová plodina jde dobře s jablky a dalšími plody. Zajímavá chuťová kombinace s celerem, granátovým jablkem. Příznivci sladkostí mohou do nápojů a salátů přidat malou lžičku medu. Jíst mrkev s moučnými výrobky se však nedoporučuje: pečení ucpává střeva, narušuje vstřebávání živin.

Kastrol mrkev s tvarohem

Tento dezert je skutečný nález mrkve během kojení a je vhodný také pro ty, kteří si cení zdravé stravy..

 • 2 velké mrkve;
 • 4 lžíce. l tvaroh;
 • 4 polévkové lžíce krupice;
 • 40 g cukru;
 • 1 polévková lžíce. l máslo;
 • Velké jablko;
 • špetka soli.
 1. Omyjte zeleninu, namočte ji do čisté studené vody a vařte, dokud špička nože volně nevstoupí.
 2. Vypusťte vodu, ochlaďte zeleninu, vyčistěte.
 3. Pomocí mixéru nebo vidlice proměňte kořenovou plodinu na bramborovou kaši. Můžete použít mlýnek na maso.
 4. Oloupejte jablko, rozmačkejte ho.
 5. Žloutky smíchejte s cukrem a mletím. Porazte bílé, dokud se nevytvoří hustá pěna.
 6. Do směsi žloutků a cukru přidejte krupici, jablko a mrkev, pyré, sůl, šlehačku. Dobře promíchejte.
 7. Namažte pekáč s máslem (margarínová plechovka). Rozložte těsto, vyrovnejte.
 8. Dejte místy nějaké máslo na vrchol.
 9. Pečte při 200 stupních po dobu půl hodiny.

Před použitím je lepší misku vychladnout.

Kastrol z mrkve a tvarohu (2. varianta)

 • pomerančová plodina - 3 velké nebo 5 ks. střední velikost;
 • 0,5 l mléka;
 • 2 polévkové lžíce mouky;
 • cukr - 50 g;
 • 3 vejce;
 • půl lžičky soli;
 • máslo - 50 g.
 1. Strouhaný loupaný kořenový rošt.
 2. Vložte kousek másla na pánvi, smažte na něm zeleninu po dobu 2 minut. Potom nalijte půl sklenice vody, přikryjte a vařte na mírném ohni, dokud nezměkne.
 3. Porazit vejce, kombinovat s mlékem.
 4. Do směsi přidejte předem chlazenou zeleninu, mouku, cukr a sůl.
 5. Pečeme 30-40 minut při teplotě 200 stupňů. Kastrol se vaří, jakmile se objeví kůra.

Salát s mrkví a jablky

Existuje mnoho variant tohoto jídla. Zde je jen několik z nich:

 1. Jednoduchý salát z mrkve a jablek. Na hrubém struhadle nastrouhejte 1 velké jablko a 2 pomerančovou zeleninu, promíchejte, přidejte slunečnicový olej, sůl a zelení podle chuti. Takový salát je dobré dochutit přírodním jogurtem nebo zakysanou smetanou nebo směsí 50/50.
 2. "Francouzská" mrkev a jablko. 0,3 kg mrkve a 1 velký jablečný rošt, 400 g sýra nakrájeného na malé proužky. 4 vejce nastrouháme na hrubém struhadle. Vše smíchejte a sezonujte s přírodním jogurtem nebo zakysanou smetanou.
 3. "Kudrnatý" salát. Rošt 1 jablko a 1 mrkev. 3 vařená vejce do kostek. Mleté krabí tyčinky (lze nahradit bílými vařenými rybami). Otevřete plechovku konzervované kukuřice, vypusťte tekutinu. Salát položte do vrstev v následujícím pořadí: mrkev, jablka, vařená vejce, krabí tyčinky, konzervovaná kukuřice. Každou vrstvu potahujeme majonézou.
 4. "Vlašský ořech". Oloupejte hrst vlašských ořechů a rozdělte jádro na malé části. Nastrouhejte pomerančovou kořenovou zeleninu s jablkem, přidejte do nich med. Umístěte sklíčko na talíř. Posypeme ořechy a nasekanou petrželkou.
 5. "Zakysaná smetana." Strouhaný sýr s mrkví a jablky. Řízková zelenina (petržel nebo kopr), sekaná jádra vlašských ořechů. Salát se zakysanou smetanou 10-15% tuku.

Pro kojící matku je lepší nepoužívat majonézu jako salátový dresink po dobu prvních 3-4 měsíců HB.

Dušená mrkev

K vaření vezměte:

 • 1 kg zeleniny;
 • sáček zakysané smetany;
 • banda zeleně;
 • sůl, pepř, koření podle chuti.

Mrkev je nakrájena na kruhy. Nalijte lžičku slunečnicového oleje do pánve, zeleninu smažte déle než minutu. Poté přidejte převařenou vodu tak, aby pokrývala mrkev na několik centimetrů. Jakmile jsou plátky zeleniny měkké, přidejte na pánvi zakysanou smetanu (můžete použít krém). Dušte dalších 5 minut, aby zakysaná smetana neměla čas jít hrudky. Hotové jídlo položte na talíř a ozdobte nasekanou petrželkou nahoře.

Jak často mohu jíst vařenou mrkev?

Doporučuje se používat kořenovou plodinu maximálně dvakrát týdně. Důvodem je skutečnost, že mrkev, i přes jejich nepopiratelné výhody, je pro žaludek obtížným produktem. V kombinaci s jinými přísadami může celý jídelníček těžko strávit..

Mrkev je určitě zdravá. Ale pouze s mírou a bez kontraindikací k jeho použití. Kojící matka by měla myslet nejen na své zdraví, ale také na tělo dítěte, takže jakákoli nová zelenina by měla být do každodenního menu postupně zaváděna..

Články O Neplodnosti