Hlavní Výživa

Kdy a jak konzumovat játra pro hepatitidu B?

Při přirozeném krmení by měla mladá matka jíst vyvážená zdravá jídla, aby se zabránilo nežádoucím reakcím z těla dítěte. Jedním z užitečných produktů je játra, která se vyznačuje nízkým obsahem tuku. Před zavedením neznámého jídla byste se však měli seznámit s možnými negativními účinky.

Je možné, aby kojící matka snědla játra, jaký je její přínos pro ženu a novorozence?

Zdraví dítěte přímo závisí na výživě kojící matky. Mnoho žen se proto zajímá, zda je možné játra s kojením jíst. Pravidelné podávání těchto potravin může nahradit nedostatek nezbytných látek v těle. Odpověď na otázku, zda je kojící matka schopna jíst játra pro HS, je třeba poznamenat, že je lepší dát přednost kuřecím, krůtám, králíkům nebo hovězím drobům.

 1. Zajištění plného růstu a vývoje těla dítěte.
 2. Zlepšení fungování zrakového orgánu.
 3. Normalizace štítné žlázy.
 4. Zvýšené imunitní vlastnosti.
 5. Prevence anémie, zvýšené hladiny hemoglobinu.
 6. Odstranění toxických prvků z těla.

Tresky droby obsahují polynenasycené mastné kyseliny, které zabraňují rozvoji trombózy, zlepšují fungování krevních cév, srdce.

Druhy jater, výhody a poškození

Játra mají nízký obsah tuku z masa. Lékaři doporučují zahájit zavedení přípravku s kuřecími játry během kojení, protože je snazší strávit a vstřebat tělo dítěte.

Výhodou drobů je její cenné chemické složení.

Název hodnotné sloučeniny

Hlavní akce
B vitaminyZajištění metabolických procesů, aktivní vývoj, růst dítěte.
ANormalizace funkce zrakového orgánu, zlepšení vzhledu pokožky, vlasů, prevence křehkosti, vypadávání vlasů.
CZlepšení nálady, zvýšení tělesného tónu, posílení imunitních vlastností.
Měď (Cu)Normalizace dýchacích cest, centrální nervový systém, syntéza proteinů.
Vápník (Ca)Tvorba, zpevnění kostí, zubní sklovina, zajištění růstu nehtů, zabránění jejich rozvrstvení.
Železo (Fe)Zvýšené hladiny hemoglobinu, prevence anémie.
Sodík (Na)Normalizace metabolismu, saturace buněk kyslíkem.
Zinek (Zn)Tvorba, posílení kostního skeletu, obnova poškozených tkání.

Část připravených drobů bude poskytovat denní množství aminokyselin. I přes svou nízkou alergenicitu by ji kojící ženy neměly zneužívat..

 • individuální nesnášenlivost;
 • vysoká hladina cholesterolu;
 • hypertyreóza.

Vepřová játra se nedoporučuje používat u dny a urolitiázy, protože může vyvolat zhoršení těchto patologií. Pravidelné překročení povoleného denního příspěvku může vést k alergickým reakcím, hypervitaminóze, dyspeptickému syndromu.

Hovězí

Hovězí játra mohou nahradit maso. Má nízký obsah tuku, snadno se tráví, obsahuje velké množství železa (Fe), bílkovin. Vysoký cholesterol však přispívá k rozvoji srdečních a cévních onemocnění. Ženy trpící tímto problémem by se proto měly omezit v příjmu jater pro HB.

Vepřové maso

Tento druh drobů je považován za nejtučnější, takže pediatrové ho nedoporučují jíst před dosažením věku tří měsíců. Až do této doby nebude trávicí systém dětského věku schopen tento produkt úplně strávit a asimilovat, protože je oslabený, není zcela vytvořen, není schopen produkovat potřebné množství enzymových sloučenin..

Přípustná denní norma vepřových jater je 0,1 kg (za předpokladu, že dítě je dobře snášeno).

Kuře

Pediatrové doporučují kojící matce jíst kojící játra během kojení. Tento typ produktu se snáze a rychleji stravuje, má nízký obsah tuku. Užitečné sloučeniny obsažené v prostředku přispívají ke zvýšení hladiny hemoglobinu, podílejí se na tvorbě krve a brání rozvoji anémie. Kromě toho bude mít použití kuřecích jater příznivý účinek na trávení, tvorbu mateřského mléka.

Krůtí játra

Pozitivní vlastnosti jater z krůt jsou podobné vlastnostem kuřecího produktu. Má nízkokalorický obsah a obsah tuku, je považován za dietní produkt. Pravidelná konzumace těchto potravin pomůže normalizovat fungování všech tělesných systémů..

tresčí játra

Pediatrové doporučují, aby kojící matka jedla tresčí játra nejdříve po třech měsících kojení. To lze vysvětlit skutečností, že trávicí trakt dítěte je v raném věku příliš slabý a nedokáže takový mastný produkt absorbovat. Taková jídla by měla být používána s opatrností, pokud je v těle nadbytek vitamínu D nebo draslíku (K). I v pozdějším dětství byste neměli zneužívat tresčích jater při kojení, jíst více než 0,1 kg / den. Je vhodné vstoupit do nabídky jako vložit.

Játrová pasta

Pasta z jater je nejpřijatelnější volbou pro použití dotyčného produktu. Doporučuje se používat pastu připravenou samostatně. V tomto případě si může být kojící matka jistá kvalitou a čerstvostí produktu. Při výrobě produktů se často přidávají chemické složky, které nepříznivě ovlivňují zdraví dítěte.

Játra v prvním měsíci

Pediatri mají povoleno vstoupit v prvním měsíci laktace nízkotučné typy jater (kuře, krůta, hovězí maso, králík). Tyto produkty pomáhají saturovat tělo cennými látkami, obnovit ženské tělo a zajistit plný růst a vývoj dítěte.

Důležité! Chcete-li zahájit zavádění těchto potravin, jako každé jiné, následuje 5 gramů vařených nebo dušených drobů.

Možné poškození způsobené použitím jater matkou během kojení

Přes velké množství pozitivních vlastností mohou játra, stejně jako jakýkoli jiný produkt, nepříznivě ovlivnit lidské tělo. Nejčastěji k tomu dochází se zvýšenou citlivostí na produkt. Každá kojící matka by měla vědět, že:

 1. Při nadměrné konzumaci jater je možné zvýšení hladiny cholesterolu, v důsledku čehož se zvyšuje pravděpodobnost patologií kardiovaskulárního systému.
 2. U kojenců se může vyskytnout alergická reakce na živočišné bílkoviny. Nejvyšší alergenicita má tresky.
 3. Děti mají často problémy s trávením a asimilací jídla, doprovázené plynatostí, kolikou, změnou konzistence stolice..
 4. Odmítněte příjem jater pro onemocnění štítné žlázy, abyste zabránili exacerbaci.

Při nákupu je třeba se ujistit, že kvalita a čerstvost produktu může zkažený vedlejší produkt způsobit závažné intoxikace.

Jak správně vstoupit do jater do stravy kojící matky?

Lékaři umožňují vstup neznámých potravin pár týdnů po zahájení produkce mateřského mléka. Pro snížení pravděpodobnosti nežádoucích účinků z těla dítěte se doporučuje počkat delší dobu.

Zavedení neznámého jídla by mělo začít malým kouskem jater (velikost 1 čajové lžičky) ráno. Poté by měla matka pozorovat možné změny chování / pohody dítěte po dobu dvou až tří dnů. Při absenci jakýchkoli negativních projevů (svědění kůže, zarudnutí, kašel, rýma, rozrušení stolice, kolika, plynatost, nálada) je povoleno mírné zvětšení velikosti porcí (ne více než 0,1 - 0,15 kg / den).

Důležité! Pokud má dítě alergii na tento produkt, je nutné jej opustit. Opakovaný vstup potravin je povolen po 2 - 3 měsících. Během této doby bude trávicí trakt dítěte mít čas na posílení, zvyknutí si na nové podmínky.

Jaterní recept: jak vařit pro kojící matku?

Níže jsou uvedeny možnosti výroby jaterních pokrmů, které jsou přijatelné pro konzumaci během přirozeného krmení. U HS se doporučuje jíst vařené / dušené droby nebo vařené horkou párou bez přidání koření.

Před vařením odřízněte film z jater, žil, nakrájejte na několik kusů a naplňte jedlou sodu. Výslednou hmotu vyjměte do chladničky na 1 hodinu a poté opláchněte. Doporučuje se také namočit nebo dušit produkt do mléka po dobu 15 minut. To mu umožní stát se něžnějším, eliminovat specifickou chuť a vůni..

Játrová pasta

 • 0,4 kg jater;
 • 0,1 kg másla;
 • sůl (podle chuti);
 • 0,4 l vody.
 1. Nejprve musíte opláchnout kousek jater a nakrájet je na několik částí.
 2. Výslednou hmotu vložte do nádobí, nalijte vodu, položte na sporák a zapněte topení.
 3. Vařte, dokud se zcela nevaří (do jedné až dvou hodin).
 4. V průběhu času produkt ochlazujte, mele masovým mlýnkem nebo mixérem. Při mletí jater mixérem se do ní doporučuje přidat malý vývar.
 5. Poté důkladně promíchejte výslednou hmotu s rozpuštěným máslem, přidejte sůl a znovu projeďte mlýnkem na maso.
 6. Vložte pastu na čas na chlad.

Miska je připravena. Po dosažení věku čtyř, šesti měsíců je povoleno přidávání cibule a různých koření. Takový produkt je skladován v lednici po dobu asi 2 až 3 dnů. Od 6 do 8 měsíců laktace jsou povoleny stroužky česneku.

Ječmen s játry

 • 0,1 kg perličkového ječmene;
 • 0,4 kg hovězího jater;
 • 0,3 l vody;
 • sůl (podle chuti).

Výrobní kroky:

 1. Nejprve je třeba dobře opláchnout ječmen, poté nalijte do nádobí, přidejte vodu, přidejte omytou játra, nakrájejte na kousky, přidejte sůl.
 2. Položte pánev na sporák a zapněte teplo.
 3. Vařte při minimálním výkonu asi jednu a půl až dvě hodiny.
 4. Po čase promíchejte komponenty.

Toto jídlo připomíná pilaf. Pokud používáte kuřecí játra, musíte ji přidat do misky po 30 minutách. po zahájení vaření obilovin.

Jaterní polévka z pyré

 • 0,2 l nízkotučného vývaru;
 • 0,4 kg jater;
 • mrkev;
 • 0,2 l krému s nízkým obsahem tuku nebo kyselé smetany;
 • 4 b. l máslo;
 • pórek;
 • sůl (podle chuti);
 • petržel;
 • krutony (podle chuti);
 • pár žloutků.
 1. Nejprve musíte opláchnout játra, nakrájet ji na malé kousky.
 2. Výslednou hmotu vložte do pánve..
 3. Dále přidejte jemně nasekaný pór, strouhanou mrkev, 0,1 l vývaru.
 4. Vaříme 35 minut. v uzavřené pánvi.
 5. Po čase směs rozemelete v mlýnku na maso nebo v mixéru.
 6. Výsledná směs se přenese na pánev, nalije vývar a promíchá. Počkejte, až se obrobek vaří..
 7. Potom v samostatné misce smíchejte žloutky se smetanou (nebo s nízkým obsahem tuku zakysanou smetanou), přidejte do polévky, promíchejte.

Až budete připraveni, posypte misku jemně nasekanou petrželkou, ozdobte krutony.

Jak jíst játra s HS a který z nich je lepší zvolit?

Při přirozeném krmení je lepší upřednostňovat kuřecí játra s nízkým obsahem tuku, která má příjemnou dochuť. Produkt se nechá vařit nebo dusit. Nemůžete jíst smažená jídla, která mohou vyvolat rozrušení trávení dítěte a zvýšení hladiny „špatného“ cholesterolu. Jaterní pasta, která se připravuje samostatně, se snáze tráví. Před zavedením jaterních pokrmů s přidáním dalších produktů to musíte zkusit samostatně. Kojící matka tak bude schopna pochopit, jaké jídlo se u dítěte vyskytlo negativní reakci (pokud existuje).

Játra jsou nepostradatelným zdrojem cenných stopových prvků nezbytných pro ženské a dětské tělo při přirozeném krmení. Pediatrové obvykle mají možnost jíst vařená / dušená játra z krůt, kuřecího, králíka od prvních týdnů laktace..

Existuje játra pro kojení a jak ji vařit?

Během kojení se vytvoří silná emoční pouta mezi kojící matkou a dítětem, což hraje důležitou roli při rozvoji dalších vztahů. Aby tato šťastná doba nebyla zastíněna mlhavostí dítěte kvůli kolické a břišní bolesti, musí žena dodržovat speciální stravu. Není možné jednoznačně odpovědět na otázku, zda játra mohou být kojena, protože každý druh drobů by měl být posuzován samostatně. V článku budeme analyzovat, jaký druh jater lze jíst z jakého měsíce a jak je vařit.

Kojící játra - vlastnosti podání

Každý ví, že kojící matka se nemůže bát, jinak dojde ke snížení produkce mléka. Také během laktace je zcela vyloučeno užívání alkoholu a nekontrolovaný příjem léků. Budeme muset přehodnotit naši vlastní stravu a upřednostnit přírodní a povolené produkty s HS. Užitečné mikroelementy a vitamíny se dodávají dítěti s mateřským mlékem - a obsahují mnoho vedlejších produktů.

Vepřová jaterní pasta je bohatá na železo, a proto je vhodná pro kojení.

První měsíc

Játra jsou absolutně bezpečná a hypoalergenní, takže ji lze do stravy dostat v prvním měsíci. Množství bílkovin není nižší než u hovězího masa a obsah tuku v něm je mnohem menší než u masa. Během kojení není možné jíst všechna játra - v článku budou uvedena další doporučení.

Druhý měsíc

Pokud je droby zavedeny opatrně a v malých porcích v prvních týdnech po narození, pak ve druhém měsíci můžete vařit jaterní jídla s přidáním dalších ingrediencí. Je důležité si uvědomit, že každý nový produkt musí být nejprve vyzkoušen samostatně, aby nedošlo k rozvoji alergií u kojenců. Prvních šest měsíců nemůžete jíst smažené, takže játra by měla být dušená, pečená nebo dušená.

Jak vstoupit do stravy

Stejně jako jiné nové výrobky je lepší jíst játra k snídani a poté sledovat denní pohodu novorozence. Musíte začít s 10-15 g, připravovat droby zvlášť, postupně zvyšovat porci. Zavedení je optimální v období, kdy je dítě zdravé a problémy se zažívacím traktem nejsou. Přestávka mezi seznámením se s dalším přípravkem při kojení je 3–4 dny. Maximální denní norma je asi 100 g, ale je lepší nezneužívat vedlejší produkt, takže hladina cholesterolu v krvi nezvyšuje.

Výhody laktace

Vnitřní protein obsahuje feritin, který saturuje tělo hemoglobinem. Některé odrůdy jsou považovány za nízkokalorický produkt, takže jejich použití nepřidá další libry. Tělo je snadnější trávit droby než červené nebo bílé maso. Spotřeba jater během kojení bude mít příznivý vliv na zdraví kojící matky a dítěte:

 • kyselina listová je zodpovědná za vývoj nervových buněk;
 • Vitamin C chrání imunitní systém a chrání před nachlazením;
 • Vitamin A podporuje přirozenou ženskou krásu;
 • Vitaminy B normalizují metabolismus;
 • měď zlepšuje fungování dýchacího systému;
 • železo se podílí na hlavních procesech tvorby krve;
 • zinek urychluje hojení ran;
 • sodík normalizuje rovnováhu voda-sůl;
 • vápník posiluje kosti.

Vysoká hladina vitamínu D pomáhá zabránit vývoji křivice u dítěte. Výrobek má zvláštní hodnotu pro obyvatele chladných oblastí, kde je nedostatek slunečního světla..

Recenze

Načasování podávání závisí na typu jater, ale užitečné droby dokázaly shromáždit pozitivní recenze:

Jedl jsem kuřecí játra téměř okamžitě po propuštění z nemocnice. Nejprve jsem vařil jednu, zkusil jsem půl lžičky - a můj syn neměl žádnou reakci. Pak pustila malé množství vody spolu s cibulí na pánvi. Pokud toto opatření splníte, žádný nový produkt není zvlášť nebezpečný..

Můj hemoglobin pravidelně „kulhá“ - pokud si pamatuji. Doktor řekl, že hovězí játra s kojením jsou dobrým lékem na anémii. Vařila to v dvojitém kotli - ukázalo se, že je něžné a chutné. Trochu později s ní plánuji připravit saláty, ale zatímco moje dcera je malá, snažím se vyhnout kulinářským specialitám. Čím jednodušší je jídlo, tím menší je pravděpodobnost alergií na dítě.

Svetlana, 18 let

Jsme teprve ve druhém měsíci, ale trochu vyzkouším různé produkty. Prohledával jsem celý internet a hledal jsem informace o tom, zda je možné během kojení jíst játra - a byl jsem velmi rád, že to bylo povoleno. Jím hovězí i kuřecí maso, zatímco arašíd se vede dobře. Nepřidávám koření a nemažu - samozřejmě, chuť je o něco horší, ale můžete to snášet.

Jaký druh jater může být s hepatitidou B

Jak již bylo zmíněno, otázka „je možné, aby kojící matka zahrnula játra do stravy“ je velmi nejednoznačná. Existuje několik druhů drobů - a ne všechny jsou povoleny v prvních měsících kojení. Některé odrůdy by se měly jíst s mírou, zatímco jiné je ještě lepší odložit na později..

Hovězí

Pokud existuje držák záznamu pro nástroj, je to hovězí játra. Obsahuje maximální množství železa a pouze 100 g zcela pokrývá denní příjem aminokyselin. Ideálním tandemem tuků a bílkovin je produkt dietní a nejsilnějším antioxidačním selenem je spolehlivá prevence kardiovaskulárních a rakovinových chorob. Vnitřnosti jsou povoleny od prvních týdnů po narození a ve druhém měsíci můžete vařit játra zakysanou smetanou. Ve třetím měsíci je možné diverzifikovat nabídku kojící matky s paštikou a lehkými saláty s přidáním drobů. Dušená játra se ideálně kombinují s jemnými sušenými švestkami, kyselým zeleným jablkem a voňavými bylinkami.

Je velmi důležité důkladně očistit hovězí játra z filmu a potrubí tak, aby po vaření byla měkká a chutna dobře..

Vepřové maso

Na rozdíl od něžného sladkého masa, ne každý má rád prasečí játra kvůli své specifické chuti. Navzdory hořkosti drobů si můžete po namočení do mléka nebo vody uvařit chutné jídlo. Vepřové maso je povoleno, když je dítě ve věku 3 měsíců. Nezapomeňte na alergenitu přípravku, proto je lepší chvíli počkat.

Králík

Tuto odrůdu nenajdeme ani ve velkém supermarketu - v podstatě se kupuje od farmářů. Týká se lahůdek a vzhledem k vysokým nákladům není k dispozici každému. Při správném vaření se získá neuvěřitelně chutné jídlo, protože králičí játra jsou mnohem jemnější než kuřecí. Pediatrům se doporučuje, aby do stravy zahrnuli droby, když je dítě 3-4 měsíce.

Krůty

Krůtí játra lze vstoupit do menu měsíc po narození, ale vařit pouze pár nebo vařit. Při smažení nebo pečení vnitřnosti absorbují hodně oleje a toto jídlo je stěží užitečné.

Treska

Zavedena do stravy 3 měsíce po narození. Obsahuje nejen skutečný sklad živin, ale také velké množství tuku. Užijte si pochoutku každý den, aby nedošlo k přibírání na váze. V čisté formě produkt nelze konzumovat - pouze jako součást salátů nebo s malým chlebovým toastem.

Pollock

Pollock patří do rodiny tresek, takže úvodní pravidla jsou stejná jako u tresky. Játra Pollock obsahuje rekordní množství retinolu, který zachovává ženskou krásu a obnovuje strukturu vlasů a nehtů.

jehněčí

Jehněčí maso je považováno za nejtěžší maso, které je dlouhé a těžko stravitelné. Jehněčí játra se také týkají obtížně asimilovatelných produktů, takže během kojení se zavádí, když je dítě ve věku 4-5 měsíců.

Kuře

Kojící kuřecí játra jsou povolena od prvního měsíce. Může se vařit, dusit, pečit a vařit v pomalém sporáku. Ve druhém měsíci se zelenina přidává do drobů a ve třetím můžete vařit lehkou polévku drobů. Látky obsažené v kuřecích játrech zlepšují trávicí trakt, stimulují aktivitu, pozornost a paměť a podporují vstřebávání železa.

Když dítě otočí jeden měsíc a začne, druhá mladá matka může postupně vstoupit do jídelního lístku se zakysanou smetanou. Nebude však možné smažit jídlo ještě několik měsíců..

Stanovisko Dr. Komarovského

Slavný dětský lékař Evgeny Olegovič Komarovsky se domnívá, že by se mělo lišit menu kojící matky. Zakázáno jsou pouze alergenní potraviny - vše ostatní lze trochu ochutnat a sledovat reakci dítěte. Pokud dodržíte doporučená data pro zavedení produktů, seznámení s nimi bude pro dítě bezbolestné. Strava a přísná omezení jsou pro matku stresem a nervový stav bude nutně přenášen na dítě.

Je alergie možná?

Samotné droby se považují za hypoalergenní, ale dítě může být alergické na albuminový protein, který se nachází v krvi. Nasytí játra a koncentruje se v něm ve velkých objemech. Je třeba zahájit úvod do stravy s kuřecím nebo hovězím játrem - a pokud se alergie projeví v jednom případě, vznikne při ochutnávání jiné odrůdy. Z tohoto důvodu pediatrové doporučují opatrnost i u nejbezpečnějších přípravků, protože není vyloučena individuální nesnášenlivost..

Jak si vybrat právo

Všechny druhy drobů nepodléhají dlouhodobému skladování, proto je nutné věnovat pozornost vzhledu zboží:

 1. Příjemná jemně sladká vůně. Pokud ucítíte čpavek - produkt je zkažený.
 2. Hladký lesklý hnědý povrch s vínovým odstínem. Čím je zvíře starší, tím tmavší jsou droby.
 3. V játrech z hovězího masa jsou viditelné žlučovody, které by se od něj neměly lišit. Pokud jsou při řezu šedé a chřipky, je lepší odmítnout nákup.
 4. Žlutá barva kuřecích jater naznačuje onemocnění ptáků, oranžová se objevuje během opakovaného zmrazování a rozmrazování a droby se zelenými skvrnami budou hořké.
 5. Hovězí, jehněčí a vepřová játra by se neměla rozpadat, elasticita je první známkou čerstvosti. Film se snadno odděluje od kvalitního produktu a krevní skvrna pod ním je pouze šarlatová, nikoli tmavá.
 6. Pokud kliknete na povrch drobů, měl by se otisk prstu zarovnat.
 7. Tresčí játra se prodávají pouze v konzervách - sklenice by měla být bez zářezů a rezů.

Čerstvé vnitřnosti by měly být vybrány, protože kvalita zmrazených nelze ověřit..

Recepty pro přípravu jater na hepatitidu B

Smažená játra by neměla být konzumována po celou dobu laktace, proto je nutné tuto metodu tepelného ošetření opustit. Kuřecí játra dušená v zakysané smetaně je výdatné a chutné jídlo, které lze jíst od druhého měsíce života dítěte.

Je vhodné zdržet se pekárenských výrobků prvních šest měsíců kojení, pokud hovoříme o kynutého těsta. Koláče můžete vařit s játry z listového těsta, které nepoškodí dítě a postavu. Pečením se můžete potěšit nejdříve 3-4 měsíce po narození.

Ukládací pasta obvykle nevyvolává důvěru, protože není známo, které komponenty byly použity. Ne příliš svědomí výrobci uvádějí pouze část přísad na obalu, takže použití pochoutky může být nepříjemným překvapením. Další věc je, pokud jste si vařili vepřovou játrovou pastu sami.

Vařené droby nemusí ochutnat všechny ženy, proto vrcholem oběda bude pravděpodobně aromatická hovězí játra pod kožichem. Recept můžete vyzkoušet v troubě, když je dítě 2 měsíce staré..

Vaření v pomalém vařiči trvá minimum času, takže ihned po narození můžete vařit nejjemnější játra s pohankou v pomalém vařiči.

Jakýkoli recept na přípravu jater pro kojící matky by měl vyloučit smažení drobů. Dušené maso v troubě se ukázalo být měkké a velmi chutné. Nezapomeňte vyzkoušet dušené kuřecí játra v prvním měsíci po porodu.

Může být játra kojena: účinek, pravidla použití

Ženy s kojením chtějí, aby byla jejich strava různorodá a zároveň nepoškozovala novorozence. Existuje celý seznam potravin, které jsou schváleny pro kojení a mají příznivý účinek na peristaltiku u dítěte. Ale jsou tu ty, které vyvolávají poruchy v drobky. Lékaři během kojení schvalují pouze hovězí játra, ale co ostatní neméně užitečné druhy (kuře, vepřové maso, treska)?

Vliv jater na kojení

Odborníci na výživu ze všech drobů odlišují játra zejména u bohaté sady užitečných vitamínů, makro-mikroživin. Při kojení je tento produkt nutný a nezbytný pro obnovení zdraví žen a normální vývoj novorozence.

Ve stravě často patří hovězí, vepřové, kuřecí a tresčí játra. Vepřové, na rozdíl od ostatních, považují pediatři za nežádoucí a dokonce i nebezpečné. Složení produktu:

 1. Vitaminy B - s jejich hojností fungují mozek a centrální nervový systém a normálně se vyvíjejí.
 2. Vitamin A - zodpovědný za štítnou žlázu, zrak, imunitu. Působí jako antioxidant, v nejkratším možném čase obnovuje poškozené buňky.
 3. Vitamin C - posiluje imunitní systém.
 4. Železo - účastní se procesu krvetvorby, stimuluje produkci mateřského mléka a saturuje orgány kyslíkem.
 5. Mnoho bílkovin - stavební materiál pro buňky lidského těla.
 6. Odstraňuje přebytečné toxiny.
 7. Kyselina listová, zinek a vápník - posilují kosti, vyvíjejí nervové buňky a kostru.
 8. Omega-3 je přítomen v tresčích játrech. Pozitivně působí na tělo, zejména na kardiovaskulární systém.

Téměř všechny typy jater mají podobné chemické složení. Pouze treska má jinou sadu živin.

Kuře

Jíst kuřecí játra se doporučuje před a po porodu. Kyselina listová pomáhá při plánování těhotenství a vývoji plodu. Vzhledem k obrovskému obsahu vitamínu B4 v něm se mozek vyvíjí, koordinuje a paměť dítěte.

Při kojení je lepší vařit paštiku z kuřecích jater nebo ji péct v troubě a položit do hrnce se zeleninou. Takové jídlo pomáhá trávit potravu a snadno se tráví trávicím traktem. Konzumace vedlejších produktů z drůbeže 1-2krát týdně pomůže mladé matce zotavit se z porodu. Turecko je také vhodné, je něžnější, ale dražší.

Hovězí

Tento drob je oblíbený u mladých matek. Považuje se za dietní jídlo, obsahuje ve svém složení ideální množství tuku, proteinu. Přítomnost selenu v hovězích játrech chrání tělo před rakovinou a kardiovaskulárními chorobami. Při vaření existuje mnoho receptů, ve kterých je přítomen. Často se přidává do salátů, past, párek a rohlíků. Je užitečné vařit droby ve smetanové kyselé smetaně. A přidáním švestek, jablek nebo zelených dodá misce zajímavou jasnou chuť. 80-120 gramů denně naplní potřebu stopových prvků.

Treska

Je třeba zavádět tresčí játra do stravy pečlivě, podobně jako vepřové droby. Ve věku 3–4 měsíců je tato složka pro dítě nezbytná, má celý sklad minerálů a vitamínů. Treska je dobře vstřebávána a nezpůsobuje nežádoucí účinky. Obsahuje však hodně tuků, takže potřebujete trochu jater. Pediatrům se doporučuje používat droby jako doplňkové látky k jiným pokrmům nebo s chlebem..

Vepřové maso

Vepřová játra jsou hořká, a proto ztratila na popularitě. Správná příprava však uvolní hořkou chuť jídla. Za tímto účelem se umístí na 1 hodinu do vody nebo mléka, poté se kapalina změní a nechá se nechat další hodinu promočit. Pro kojící matku a její dítě je prasečí játra prospěšná pro aminokyseliny, fosfor, měď a železo. Je to ideální produkt pro ženy s anémií nebo diabetem..

Vepřová játra mohou být zavedena do mateřské stravy nejdříve ve věku 3-4 měsíců. Možnost vaření - palačinky, koláče, koláče.

Podmínky použití

V prvním měsíci života dítěte může matka během kojení používat hovězí játra. Měl by být podáván s opatrností, existuje riziko vzniku alergií v drobky. Poprvé postačí 10 g jater ve vařené nebo dušené formě. Vyplatí se smažit. Pokud dítě nevykazuje úzkost, může se počet občas postupně zvyšovat.

Po dosažení věku 10 měsíců může dítě jíst hovězí játra. To je vařené a drcené s přídavkem mateřského mléka. Zdravé jídlo pro děti s nízkou hladinou hemoglobinu.

Kuřecí játra lze jíst beze strachu, pokud během těhotenství přibývá na váze. Je nízkokalorický, normalizuje zažívací trakt a zakládá židli. Je povoleno používat vnitřnosti, když kojíte 2-3krát týdně, 80-120 g ráno na plný žaludek.

Je důležité vědět, že kuřecí a hovězí droby obsahují hodně cholesterolu. Není to nebezpečné, když je člověk zdravý, ale pokud je hladina špatného cholesterolu u ženy vysoká, pravidelná konzumace jaterních jídel zvyšuje riziko srdečních a cévních onemocnění.

Vepřová játra si zaslouží zvláštní pozornost. Je v něm spousta tuků a je nutné je zavést do kojící stravy 3 měsíce po narození. V dřívějším věku nebude tělo dítěte schopno produkt zpracovat, protože jeho trávicí systém ještě nedozrál. Omezení používání jater tresky mají stejný důvod.

V první dávce jí máma plátek rovný 1 lžičce. I když se novorozenec cítí dobře, denní norma by neměla přesáhnout 100 g. V době narození předčasně narozeného dítěte se zavedením jídel z jater je vhodné počkat. Doktor předepisuje stravě ženě při porodu a je povinna ji dodržovat.

Během laktace neodmítávejte použití drobů, je chutné a výživné. Příprava jídla bude nějakou dobu trvat, a to je plus pro mladou matku.

Možné nežádoucí účinky

Ne všechna jaterní jídla jsou stejně bezpečná. Vedlejší účinky jsou obvykle spojeny s individuální nesnášenlivostí. Omezení používání přípravku u kojících matek je způsobeno těmito faktory:

 • pravděpodobnost problémů s produkcí hormonů štítné žlázy;
 • riziko vzniku kardiovaskulárních patologií v důsledku vysokého obsahu cholesterolu v vedlejším produktu;
 • otrava jídlem - pokud zvíře nebylo řádně ošetřeno nebo produkt byl zatuchlý.

Pro dítě je to ve výjimečných případech nebezpečné. Kvůli obsahu živočišných bílkovin se někdy vyvíjí alergická reakce:

Vedlejší účinky jsou častěji způsobeny treskou nebo vepřovým játrem. Poté by měla být vyloučena ze stravy a zkuste to znovu po 3-4 týdnech. Při výběru drobů podléhajících zkáze zkontrolujte vhodnost. Čerstvá játra - žádné bílé skvrny, barva je stejná, červená. Preferuje se hovězí nebo kuřecí játra.

Játra u hepatitidy B: poškození a přínos

Výběr produktů pro stolek kojící matky je jako chodit po laně - musí zvládnout sestavení takového menu, aby získala co nejvíce potřebných vitamínů, mikro a makro prvků a zároveň nepoškodila blaho dítěte. Není divu, že téměř každý produkt, i když již dávno známý, vyžaduje pečlivé prostudování a ověření..

Játra jsou jednou z úžasně zdravých potravin. Soubor vitamínů, prvků a aminokyselin v něm není o nic méně než v mase. Nicméně otázka vyvstává před každou matkou - je možné jíst játra během kojení, jakou av jaké formě?

Játra: výhody a poškození

Hlavní přínos jater je určován jednou z jeho úžasných vlastností - je velmi snadno vstřebatelný tělem, zatímco množství bílkovin - základní stavební materiál našeho těla - není menší než v masu.

Játra navíc obsahují vitaminy a minerály, které se podílejí na fungování téměř všech orgánů a systémů našeho těla:

 • Vitaminy B - aktivisté se účastní téměř každé oblasti života těla;
 • Vitamin A - užitečné pro zrak, pokožku a vlasy;
 • Vitamin C - tvoří a posiluje imunitní systém;
 • kyselina listová - podílí se na tvorbě a fungování nervového systému;
 • železo - pomáhá vyhýbat se anémii, která často pronásleduje mladé matky;
 • přírodní sodík v malém množství - to je stejná sůl;
 • vápník - posiluje kosti, zuby a nehty dítěte, dodává svalům pružnost.

Pokud jíte pravidelně, můžete zapomenout na anémii (včetně nedostatku železa). Tento vedlejší produkt je tak bohatý na železo, že vám umožňuje zásobovat tělo hemoglobinem, a to i při velmi vzácném použití - 1–2krát týdně.

Mimochodem, tato dávka by neměla být překročena kvůli vysokému obsahu retinolu (vitaminu A) v těchto drobech. Přebytek tohoto „vitamínu“ je velmi škodlivý. Proto je droby dobré v moderování.

Mohou mít kojící matky játra?

Játra jsou relativně hypoalergenní, takže ji lze jíst téměř okamžitě po narození, v prvním měsíci. Případy nesnášenlivosti tohoto produktu jsou mimořádně vzácné, ale takovou pravděpodobnost nelze zcela vyloučit. Proto musíte během kojení zavést játra postupně a sledovat reakci dítěte na nový produkt.

Svým složením nepoškozuje ani matku, ani dítě. Pomáhá obnovit normální fungování vyčerpaného organismu těhotenství a porodu a také poskytuje nezbytné prvky pro úplný vývoj drobků..

Jde o dietní produkt, protože 100 g obsahuje v závislosti na typu pouze 120 - 140 kcal. Při správném používání získáte denní normu potřebných látek a energetického náboje, ale bez poškození postavy, což je pro každou ženu velmi důležité.

Výběr jater v obchodě, když je kojení lepší než čerstvé, nezmrazené. Bude tedy snazší sledovat její stav. Neměla by na něm být žádná místa, struktura by měla být křehká a jednotná..

Je také důležité zvolit správný pohled. S podobnou bohatostí složení se mírně liší jak chutí, tak účinkem na žaludek..

tresčí játra

Přes všechny jeho výhody je tresčích jater pro kojící matku obvykle zakázáno. Důvodem je skutečnost, že se často prodává ve formě konzervovaných potravin a hojnost soli během kojení může nepříznivě ovlivnit chuť mléka..

Je také lepší konzumovat tresčí játra při kojení, pokud je jeden z členů rodiny alergický na mořské plody a ryby, protože na rozdíl od jiných druhů je to silný alergen.

Vepřová játra

Vepřová játra během kojení může někdy způsobit podráždění žaludku u dítěte, protože se vyznačuje zvýšeným obsahem tuku. Zároveň má jemnější chuť než hovězí maso. Vepřová játra lze použít k výrobě past, masových kuliček, salátů nebo jaterních koláčů. Taková jídla jsou pro kojící matku docela možná, hlavní věcí je pozorovat postupnost a reakci dítěte.

Hovězí játra

Hovězí játra jsou považována za nejvhodnější a nejužitečnější pro HS. Kombinace tuků a bílkovin v něm je optimální pro matku a dítě. Snadno se vstřebává a poskytuje tělu téměř kompletní seznam základních látek..

Jedinou nevýhodou tohoto produktu je hořká chuť, ale je snadné se ho zbavit, pokud ho necháte několik hodin namočit do mléka nebo vody. Také by se nemělo vařit příliš dlouho, jinak se jídlo ukáže jako tvrdé. Obecně bude stačit 40 minut a na sekané kousky - ne více než 5-10.

Hovězí játra jsou kontraindikována u kojících matek, které mají vysokou hladinu cholesterolu v krvi, protože obsahuje poměrně mnoho této látky. Nejsou žádná jiná varování, kromě individuální nesnášenlivosti..

Kuřecí Ledvina

Ptačí játra obsahují „folikul“, který se podílí na vývoji mozku a nervového systému dítěte. Stojí za to si vybrat krůtí nebo kuřecí játra, zatímco při kojení jsou bezpečnější než kachna nebo husa. Ty obsahují příliš mnoho tuku a mohou způsobit negativní reakci.

Díky své malé velikosti se kuřecí játra vaří velmi rychle a současně je téměř nemožné zkazit její chuť, pokud na ni nebudete vyvíjet maximální úsilí..

Jak vařit pro kojící matky

S kojením můžete vařit játra mnoha způsoby. Upřednostňujte dušení, vaření nebo napařování. Ale ne horké. Játra se snadno připravují, takže kojící maminka může nejen lahodně rozšířit své menu, ale také získat pár minut navíc k relaxaci nebo chatování s dítětem.

Před pečením se z jater odstraní filmy a tuk a hovězí maso se několik hodin máčí. Existuje spousta možností pro jídla povolená s HS, můžete vařit játrovou paštiku, koláče, saláty, palačinky. Ten je lepší smažit na suché pánvi nebo malou kapkou rostlinného oleje.

Fritters recept

Tyto palačinky nejezte v prvních měsících života dítěte - jedná se o smažený produkt. Pak se k nim můžete chovat, ale jen občas.

Kila jater bude vyžadovat jednu cibuli, vejce a kousek bílého chleba (přibližně 50 g). Strouhanka chleba je namočena ve vodě, a pak spolu s játry a cibulkou prochází mlýnkem na maso. K výslednému mletému masu se přidá vejce (pokud jste alergičtí na kuře, můžete jej nahradit křepelkou nebo je nepřidávat vůbec), dobře promíchejte a podle chuti sůl. Ucpávka se ukáže být docela tekutá, ale měla by být. „Těsto“ je položeno na pánvi se lžičkou a smažené, dokud se neobjeví hnědá kůra na obou stranách.

A další lahodný recept ve video formátu.

Játra jsou nejen užitečná, ale také velmi chutný produkt, který si užije jak matka, tak dospělé dítě. Měla by být zahrnuta do stravy kojící matky, protože jedna porce jí poskytne poplatek za „pomůcky“ na celý den.

Kojící játra

Je játra povolena kojícím matkám??

Ženy, které kojí, pečlivě sledují jejich stravu, což si určitě zaslouží schválení. Strava pro hepatitidu B by však neměla být příliš přísná, aby dítě s mateřským mlékem mohlo dostávat všechny látky nezbytné pro vývoj. Proto jsou játra během kojení vhodným produktem, který může obohatit mateřské mléko o vše potřebné.

Játra mají velmi nízký obsah tuku, ale jsou bohaté na vitaminy B a také na A, D, E, K a obsahují hořčík, železo, zinek, jód, fosfor, vápník, draslík a sodík.

Tipy na výživu

Kojení je povoleno kojící matce v prvních týdnech po narození dítěte, ale trochu z toho by mělo být zahrnuto do stravy a reakce dítěte bude pečlivě sledována - protože nový produkt bude tolerovat jeho trávicí a imunitní systém. Nejlepší je použít játra ve vařené nebo dušené formě.

Játra jsou rychle se kazící produkt, proto je před použitím musíte pečlivě prohlédnout. Vařená játra budou chutná a něžná, pokud je dříve namočena v mléce a dušená na krátkou dobu. Díky dlouhodobému tepelnému ošetření je játra tuhá. Při kojení je lepší odmítnout smažená játra.

Tresčí játra, stejně jako vepřové maso, obsahují velké množství tuku, jejich příjem by měl být omezen, dokud dítě nebude mít tři měsíce, a jeho trávicí systém dokáže produkovat dostatek enzymů pro trávení.

Od 10 měsíců může dítě užít játra potřená mlékem jako jídlo, zejména s nízkým obsahem hemoglobinu.

Hovězí játra je nezbytná pro kojící matky, obsahuje mnoho vitamínů, mikro a makro prvky, zvláště snadno stravitelné železo. Jediná věc: játra také obsahují velké množství cholesterolu, který je třeba vzít v úvahu pro ty, kteří mají vysoký cholesterol v krvi - játra konzumovaná jako potrava mohou dát podnět k rozvoji onemocnění kardiovaskulárního systému..

Vynikající jídlo lze připravit výběrem dobrého kousku jater tmavě zbarveného, ​​bez bílých skvrn, hladkého, očištění od filmu a žlučovodů.

Kuřecí játra by měla být také zahrnuta v nabídce kojící matky. Kuřecí játra obsahuje kromě vitamínů a dalších mikro a makro prvků kyselinu listovou, která je nezbytná pro těhotné, kojící matky a děti..

Odborníci na výživu doporučují všem, aby do svého jídelníčku zahrnuli kuřecí játra, protože tento produkt má nízkokalorickou hodnotu, zlepšuje trávení, pomáhá vstřebávat železo a vytvářet látky nezbytné pro tvorbu krve. Cholin, který je také přítomen v kuřecích játrech, pomáhá zlepšit paměť a stimuluje mozkovou činnost. Jíst kuřecí játra alespoň jednou za dva týdny pomáhá obnovit normální fungování těla. Krůtí játra mají stejné vlastnosti..

Jídla z jater jsou chutná a zdravá, vaří rychle, což je důležité pro mladou matku, která neustále cítí nedostatek času. Pokud nedochází k alergické reakci na tento produkt, musí být při kojení žena přítomna v ženské stravě.

Je možné, aby kojící matka snědla játra a které

Vlastnosti mateřského mléka závisí na výživě matky. Během laktace ženské tělo rozděluje zdroje tak, že první mléko je obohaceno o vše potřebné. Zbývající zásoby jsou distribuovány matce. Živiny během kojení jsou konzumovány intenzivněji než v jiných obdobích života. Proto žena potřebuje zkontrolovat stravu, diverzifikovat ji přírodními jídly. Jedním z nejužitečnějších potravin, které můžete jíst při kojení, odborníci na výživu zahrnují játra. Jedná se o zdroj živočišných bílkovin, sklad vitamínů, mikro a makro prvky, kyseliny. Existují však případy, kdy by jídlo mělo být omezeno.

Výhody a poškození jater při kojení

Jídla z drobů jsou součástí stravy vyvinuté Světovou zdravotnickou organizací. Jakýkoli druh obsahuje hodně:

 • snadno stravitelný protein. Je to stavební materiál pro buňky. Protein zajišťuje úplnou absorpci vitamínů a minerálů z potravy.
 • žláza. Tento prvek je dobře absorbován z misky díky obsahu vitamínů C, B12. Látky zvyšují vzájemnou absorpci. Během laktace zabraňují produkty s vysokou koncentrací železa rozvoji anémie u matky a dítěte.
 • vitaminy skupiny B. Jsou odpovědné za metabolismus, podporují energetický metabolismus.
 • vitamín A, obnovující stav pokožky, vlasů. Tento prvek je také zodpovědný za vizuální ostrost..
 • kyselina nikotinová (vitamin PP). Nedostatek látky vede k nervovému vyčerpání, trávení je narušeno.

Kromě těchto prvků obsahuje produkt aminokyseliny, fosfor, kobalt, selen, molybden a další látky důležité pro vývoj dítěte. Obohatují mateřské mléko. Tělo matky navíc netrpí jejich nedostatkem.

Jedna část drobů tvoří denní příjem vitamínů A, B2, B12, kobaltu, železa a selenu. Pro maximalizaci výhod je jídlo v páře nebo dušené.

Vědci zjistili, že vedlejší produkty ryb a zvířat pomáhají odstraňovat toxiny z těla. To vám umožní chránit tělo mámy a dítěte před množstvím nemocí..

Delikatesa tresky se liší od stejných drobů zvířat, ptáků. Obsahuje méně vitamínů železa a B, ale hodně vitamínu D, omega-3, 6 mastných kyselin.

V některých případech může játra poškodit kojící ženu. Obsahuje cholesterol, jehož množství se během smažení výrazně zvyšuje. To by si měli pamatovat ženy s chronickými onemocněními srdce, cév. Rekordní množství selenu v kompozici může poškodit zvýšenou syntézu hormonů štítné žlázy produkovaných štítnou žlázou. Z tohoto důvodu nemohou ženy s hormonálními poruchami tento produkt často jíst. Vepřové, tresčí játra v případě GV mohou způsobit zhoršení chronických gastrointestinálních chorob. Tyto typy mají poměrně vysoký obsah kalorií a tuků..

Jaký typ jater by měl být preferován pro hepatitidu A

Krůtí pokrm je považován za nejméně alergenní, ale je těžké ho získat. V prvních měsících je pro kojící matku lepší vybrat si z hovězího masa. Tento typ výrobku je z hlediska odborníků na výživu považován za nejužitečnější a nejbezpečnější pro kojení.

Kojení Hovězí játra

Nejcennější vlastnosti hovězího jater. Začleňuji to do stravy ihned po porodu. Lékaři často doporučují jíst hovězí droby kojícím anemickým ženám. Pro to, aby tělo získalo cenné prvky, stačí, když žena spotřebuje 100 g jater denně. Nutriční hodnota dušeného produktu je pouze 125 kcal na 100 g, takže jej lze konzumovat bez poškození postavy.

Je možné, aby kuřecí játra kojila?

Drůbež je o něco nižší než hovězí maso, pokud jde o vitamín D, antioxidanty a mastné kyseliny. Ale v kuřecích játrech je více vitaminu A, selenu. Tento produkt při kojení normalizuje trávení matky, zlepšuje paměť. Vitamíny a minerály ve složení mají příznivý vliv na mentální schopnosti dítěte, vývoj kostry. Podle množství železa není jídlo horší než hovězí maso, takže je užitečné jíst s chudokrevností.

Výrobek patří k nízkokalorickým: na 100 g je 136 kcal. To může být zavedeno do stravy od prvního měsíce laktace.

Turecká játra způsobují alergii u kojenců méně, ale obsahují méně vitamínů B. V ní je mnohem více kalorií než u kuřat. Po husí se doporučuje kachna vstoupit do menu po 6 měsících laktace. Mají hodně tuku, takže dítě může mít zažívací potíže.

Vepřová játra pro kojící matku

Tento produkt se doporučuje podávat 3-4 měsíce po narození. Kalorie vepřová játra není víc než hovězí. Podle odborníků na výživu je vedlejší produkt v trávicím traktu absorbován horší. Po porodu může způsobit trávení u matky a dítěte.

Kojící treska játra

Hlavní hodnotou v této misce jsou vitamíny D, E, mastné kyseliny. Tresčí játra jsou z nutričního hlediska velmi užitečná, protože obsahují látky nezbytné pro fungování imunitního systému a krevních cév. Mastné kyseliny zlepšují stav pokožky, podporují obnovu buněk. Vitamin D je velmi důležitý pro správný vývoj kostry dítěte, protože pomáhá vstřebávat vápník z mléka.

Konzervovaná miska obsahuje 613 kcal na 100 g. Obsahuje hodně tuku a soli. Trávicí systém dítěte je obtížné tolerovat. Ve střevě není dostatek enzymů pro jejich plnou asimilaci. Doporučuje se odložit používání drobů tresky obecné, dokud dítě nedosáhne 6 měsíců.

Jak zavést játra do stravy kojící matky

Kojení je klíčovým obdobím v životě ženy. Vyzkoušejí nové výrobky, počínaje malým kouskem, aby nepoškodili dítě. Kuřecí a hovězí játra jsou zavedena v prvním měsíci laktace. Poprvé vyzkoušejte několik kusů. Reakce nemusí nastat okamžitě.

Pokud po jídle dítěte do dvou dnů dojde k negativním reakcím - problémy se stolicí, vyrážkou, úzkostí, známost s produktem se odloží o 1-2 týdny.

Velké množství jater může být škodlivé. Stačí ho používat 1-2krát týdně.

Jak si vybrat a uvařit játra s HS

Vnitřnosti se rychle zhoršují. To by mělo být zváženo při výběru balíčku. Doporučujeme si zakoupit chlazenou verzi. Kousky by měly být hladké, bez postříkání. Barva je tmavě červená. Chlazená játra se vaří ve stejný den nebo vloží do mrazničky.

Hovězí játra jsou někdy hořká. To je jeho nevýhoda. Aby se zbavil hořkosti, jsou plátky předem namočeny do vody nebo mléka. Připravené maso je ideální pro saláty, pasty, kastrol, studená jídla. Celé kusy se vaří 40 minut. Drcený produkt se duší po dobu 7-10 minut, dokud tekutina přestane vystupovat.

Kuřecí játra jsou méně „náladová“. Nemůžete to namočit před vařením..

Před pečením kousky umyjte, vyjměte film, žíly. Poté se produkt suší papírovými ručníky..

Výrobek je podle stravy kojící matky konzumován v dušené, vařené formě. V procesu smažení se ztratí některé z blahodárných vlastností, přidá se škodlivý cholesterol.

Paštika z kuřecích jater

Produkt je dobře absorbován v pyré. Zakoupená pasta obsahuje konzervační látky, přísady, takže je lepší vařit jídlo sami. Složení:

 • kuřecí játra - 0,5 kg,
 • 2 vařená vejce,
 • 1 šálek přírodního jogurtu (nejlépe bez tuku),
 • trochu soli,
 • greeny (kopr, petržel).

Droby se umístí do vroucí vody na dobu 5-10 minut. Voda je vypuštěna. Vařená vejce, játra procházejí mlýnkem na maso nebo nasekané mixérem. Směs se smíchá s jogurtem, solí, nasekanými bylinkami. Výsledná hmota se ochladí. Pasta dušená se zeleninou, přidaná do kotletek nebo pomazánka na chléb.

Jaterní palačinky

Miska může být vařena bez oleje v nepřilnavé pánvi. Složení:

 • hovězí játra - 0,5 kg,
 • 3 lžíce mouky,
 • 1 polévková lžíce kyselé smetany,
 • sůl.

Droby se rozdrtí mlýnkem na maso a smíchají se lžičkou se zbývajícími složkami. Ukázalo se, že těsto je husté. Je položena lžičkou na suché předehřáté pánvi. Fritters smažte na obou stranách po dobu 2 minut. Připravené jídlo posypané bylinkami.

Játra zakysanou smetanou

Za libru vedlejšího produktu si vezměte:

 • 3 mrkve,
 • 1 cibule,
 • 2 polévkové lžíce kysané smetany,
 • sklenice vody,
 • sůl,
 • lžíce mouky,
 • kopr.

Cibule se nakrájí na půlky. Mrkev se naseká hrubým struháním. Zelenina, játra se umístí na pánev a dusíme na 10-15 minut. Když droby přestanou vylučovat červenou tekutinu, přidejte sůl, kopr, zakysanou smetanu, mouku. Miska mizí pod víkem dalších 15 minut. Po vypnutí sporáku trvá 5-7 minut. Pokrm se hodí s bramborovou kaší, rýží a pohankou.

Kuřecí a hovězí játra jsou cenná a bezpečná kojení. Z nich můžete vařit mnoho jídel, z nichž bude mít prospěch matka i dítě.

Články O Neplodnosti