Hlavní Zdraví

Citron ve stravě kojící matky a dítěte

Citron při kojení je užitečný nejen pro kojící matku, ale pro dítě. Ne každý má však možnost konzumovat citrusové plody, protože citron je nejsilnějším alergenem.

Citron ve stravě kojící matky a dítěte

Výhody citronu

Biologicky aktivní látky ve složení citrusů působí na organismus pozitivně:

 1. Díky vysokému obsahu vitamínu C pomáhá matce a dítěti v boji proti nachlazení a je prevencí virových infekcí.
 2. Stimuluje laktaci a zvyšuje produkci mléka.
 3. Má antiseptické vlastnosti.
 4. Zvyšuje pružnost kapilár, která zlepšuje výkonnost kardiovaskulárního systému, zabraňuje krevním sraženinám a je dobrou prevencí křečových žil.
 5. Snižuje hladinu cholesterolu.
 6. Čistí tělo toxinů a toxinů.
 7. Zlepšuje stav pleti a dodává obličeji živý lesk.

Těhotenství

Pro onemocnění gastrointestinálního traktu nebo předchozí alergie na těhotenství je citron povolen pouze po konzultaci s lékařem. Pokud je však žena absolutně zdravá, není důvod odmítat jíst citrónové ovoce.

V prvním trimestru těhotenství, konzumace ovoce pomůže nastávající matce vyrovnat se s toxikózou. Citronovou šťávu zřeďte vodou a ráno ji spotřebujte. Ihned po probuzení, ještě nevstávajícím z postele, dejte na minutu plátek citronu do úst.

Při nachlazeních v časných stádiích těhotenství, kdy mnoho léků nemůže být přijato kvůli negativnímu dopadu na tvorbu a vývoj plodu, pomůže použití citrusových plodů. Přidání plodu do bylinného čaje urychlí regeneraci a posílí imunitu bez poškození dítěte..

V pozdějších řadách těhotenství, kdy zvětšená děloha stlačuje vnitřní orgány, zhoršuje se funkce ledvin, pálení žáhy a zácpa, pomůže čaj s citronem:

 • stabilizovat kyselost žaludku;
 • zlepšit střevní motilitu;
 • naplňte prsa mlékem;
 • vypořádat se s otoky.

Použití GV

Citron může způsobit alergie.

K prvnímu seznámení dítěte s citrusovými plody dochází během kojení. Používání citronu během kojení by mělo začít nejdříve měsíc po porodu. Je nutné, aby tělo dítěte bylo silné a mírně přizpůsobeno novému prostředí. Kojící žena by neměla zavádět do stravy několik stejných produktů ve stejný den, aby nezpůsobila alergii na dítě.

Při kojení se vyplatí citrónový čaj postupně vstřikovat. Po dni musíte sledovat reakci dítěte.

Nápoj s citronem během kojení povzbuzuje kojící matku, ale je také schopen vyvolat aktivní chování dítěte po celý den, takže v případě hepatitidy B je nejlepší čas pít ráno. Pokud slabý čaj nezpůsobil u dítěte negativní reakce, měli byste zkusit jiný způsob konzumace citrusů..

Před přidáním citronu do čaje byste měli počkat, až trochu vychladne, protože vitamín C, který matka a dítě potřebuje, je zničen vroucí vodou.

Pokud se u dítěte objeví alergie, je zakázáno znovu používat citron.

Citrus ve stravě dítěte

Citron by neměl být podáván novorozenému dítěti. Toto ovoce je kontraindikováno u dětí mladších 6 měsíců, protože obsahuje ovocné kyseliny. Od kolik měsíců dát dítěti ovoce - jen lékař může přesně určit.

Kyselá chuť ovoce bude pro dítě nepříjemná. Velké nebezpečí spočívá v obtížích s trávením kyseliny citronové křehkým malým organismem. Častá reakce na citrusové plody - vyrážka.

Optimální doba pro zavedení citronu do dětské stravy je 8-10 měsíců. To je doba, kdy děti dokážou rozlišit chuť jídla. Někteří rodiče se snaží dodávat vodu s citronovou šťávou již za 6 měsíců.

Začněte se svým známým malým kouskem a sledujte reakci po dobu 2 dnů. Během tohoto období se také zdrží zavedení nových produktů. První dávka je někdy plná vyrážky z plenky nebo vyrážky v blízkosti úst.

Děti, které mají predispozici k alergickým reakcím, by neměly dostat citron před dosažením věku jednoho roku..

2leté dítě může bezpečně dát plátky citronu s cukrem. V tomto případě musíte sledovat, zda se na tváři objevila zarudnutí. Použití citronu u dětí by mělo být mírné, protože nadbytek kyseliny citronové může poškodit trávicí systém dítěte.

Mohu použít citron pro kojení mámy a dítěte

Pro kojící ženy je důležité, aby si udržely imunitu na vysoké úrovni, aby se předešly samotným onemocněním a chránily dítě před infekcemi. Užívání léků kojení je nežádoucí, proto se v boji proti nemocem dostávají do popředí lidová léčiva. Citrusové plody jsou ideální pro zlepšení imunitní odpovědi. Obsahují vysoký podíl vitamínu C, který chrání vaše zdraví. Jedním z vůdců v obsahu kyseliny askorbové (Vit. C) je citron. Dnes vám řekneme, zda je možné při kojení jíst citron, jak to udělat správně a čeho se bát.

PŘEČTĚTE SI také: ošetření nachlazení s laktací

Mohu pít citron s HS

Lékaři tuto otázku řeší různými způsoby: někteří negativně souvisí s používáním citrusů při kojení, upozorňují mladé matky na možné komplikace. Jiní věří, že pokud dítě nemá alergické projevy, nechte matku pít čaj s citronovou šťávou, i když není třeba léčit nachlazení. Jsou si jisti, že teplý vitamínový nápoj je pro kojení prospěšný..

K pití čaje s citrusovou šťávou s HS žena začíná opatrně malým množstvím nápoje a pečlivě sleduje dítě. Pokud existuje riziko alergických projevů, začnou se doslova ihned po dalším krmení.

Nejprve matka vypije slabý čaj a přidá do něj trochu drceného citronového džusu. Výhodou citrusů je přidání šťávy do chlazeného, ​​teplého čaje. Teplý nápoj zvyšuje kojení, citrus přináší mléčnému prospěchu. Pokud po krmení dítěte během několika hodin nedochází k alergickým projevům, může matka bezpečně pít čaj s plátkem citronu, k naplnění salátů použijte čerstvou šťávu.

Shrnout

Je možné kojit citron? Pokud přistupujete k jeho používání vědoměji, opatrně, neexistují žádné kontraindikace. Hlavní věcí je nenechat se unést, nepoužívat tonikum a posilující imunitu denně. Pokud je u dítěte zjištěna i malá alergická reakce, která se projevuje ve formě zarudnutí, vyrážky a loupání na těle, měli byste ji okamžitě přestat používat. Přesnost, opatrnost a dodržování řady doporučení pomůže vyhnout se problémům, chrání dítě před alergickou reakcí.

Po porodu je každá žena nucena dodržovat dietu, která je povinna rychleji se zotavit a neměla by ublížit dítěti.

Ovlivňuje nejen pevná jídla, ale také nápoje, například čaj s citronem, když je kojení často označováno jako zakázané pití. Je však tato infuze opravdu tak nebezpečná, jak se věří, nebo je skutečně možné ji pít během kojení - tímto se budeme zabývat v našem článku.

Užitečné vlastnosti citrusů

Citronové čaje jsou zařazeny na seznam produktů povolených lékařem ke zlepšení kvality mléka. Nejprve se přirozeně kontroluje nepřítomnost alergie na citrusové plody u dítěte..

Pozorování ukazují, že čaj s plátkem citrusů zvyšuje tok mléka, saturuje ho vitamíny nezbytnými pro růst a imunitu dítěte.

Takový nápoj má mnoho užitečných vlastností, lze je uvést pouze částečně:

 1. Jedinečnost čaje s citronem. Vyjadřuje se v čistících prostředcích. I slabá infuze odstraňuje viry a toxiny z krve matky a dítěte.
 2. Léčba za studena. Nejúčinnějším lékem na nachlazení je čaj s plátkem citrusů. Zmírňuje příznaky nachlazení, povzbuzuje mámu imunitu, aby odolávala nachlazení.
 3. Léčba poporodního stresu. Čaj s plátkem citrusů je přírodní prostředek k uklidňujícímu účinku. Neustálé používání nápoje eliminuje pocit úzkosti, zmírňuje celkovou únavu.
 4. Přítomnost flavonoidů nezbytných pro matku a dítě k posílení funkcí hematopoetického systému. Flavonoidy posilují stěny krevních cév a zlepšují průtok krve.
 5. Antiseptické vlastnosti citronu. Zvládají pronikající infekce, zánětlivé bakterie..
 6. Citronová kyselina. Je prospěšná pro trávení kojící matky. Kyselina pomáhá rozpouštět kameny v ledvinách, snadno odstraňuje produkty jejich rozkladu.

Obsah velkého množství vitamínu C je hlavní prospěšnou vlastností citrusů. Tento vitamin má antioxidační vlastnosti, aktivuje obnovu buněk, obnovuje ženské tělo po porodu a pomáhá dítěti normálně růst a vyvíjet se..

Pro kojící matku

Citron kromě kyseliny askorbové obsahuje železo, sodík, zinek, vápník, jablečnou a citronovou kyselinu, vitamíny B, P, A.

Citron posiluje tělo ženy po porodu kvůli:

 • posílení svalů srdce, krevních cév;
 • posílení struktury kosti a zubní tkáně, nehtového lůžka;
 • zlepšení trávení, eliminace toxinů;
 • diuretický účinek, šetrné rozpouštění zubního kamene v ledvinách.

Ale pokud má matka anamnézu gastro-duodenálních lézí, žaludečních vředů, pak bude muset citrón odmítnout. Další kontraindikací k použití citronu v mateřské stravě je přítomnost těžké polyvalentní alergie u dítěte.

Pokud neexistují kontraindikace pro použití citronu, musí kojící matka rozhodně zahrnout do stravy čerstvou citronovou šťávu. Zlepší to laktaci a kvalitu mateřského mléka..

Pro dítě

Pro kojící matky existuje několik tajemství, která zajistí tok prospěšných vlastností citronu k novorozencům. Pediatrové doporučují jíst citron čerstvé. Existují však různé způsoby, jak zavést do nabídky citrusové plody - jeho chuť se přidává k pečení, z toho se vyrábí džem.

Při přirozeném krmení dítěte je však nejcennější použití čerstvé citronové šťávy..

Tipy pro zvýšení výhod citrusových plodů pro vaše dítě:

 • studená vroucí voda rozkládá kyselinu askorbovou, proto se doporučuje vložit do spodního čaje citrusový řez;
 • po přidání čerstvé šťávy do vody se získá tonikový nápoj. Jeho chuť může být vylepšena medem, pokud na něj není alergie na dítě;
 • proto, aby se kostní a zubní tkáně dobře rozvíjely u dítěte, doporučujeme ochutnat saláty, omáčky se šťávou.

Přiměřený přístup k zařazení citronu do stravy mámy bude přínosem pro ni i pro dítě. Obohatí matčinu stravu, pozitivně ovlivní zdraví dítěte.

Ale ve všem, co potřebujete vědět, opatření, protože kyselina askorbová může přidat kyselost do mléka, džus by měl být používán trochu.

Všechny citrusové plody jsou silné alergenní plody, způsobují u dítěte alergické projevy v podobě kožních vyrážek, uvolněných stoliček s hlenem. Máma musí sledovat stav dítěte po krmení, když sama pije čaj s citrusovými plody, aby přesně věděla, co dítě má odchylky od.

Citronová nabídka

Pití

Kojící matky mohou začít zavádět citron do stravy běžným čajem (viz také: mohu pít nebo jíst zázvor pro kojící matku?). Teplý nápoj navíc pozitivně ovlivňuje množství mléka. Během kojení používejte ovoce bez pokožky ke snížení množství chemických látek, které je plod ošetřen na vnější straně pro včasné zrání a delší životnost. Pro první šálky budete potřebovat velmi tenký plátek. Aby nedocházelo ke ztrátě prospěšných vlastností buničiny, nelijte na ni vroucí vodu, ale přidejte ji do již vychlazeného čaje. Vitamin C je zničen teplem..

PŘEČTĚTE SI také: Je možné jíst hrušky během kojení v prvním měsíci?

Pamatujte, že čaj obsahuje kofein, který má povzbuzující účinek na nervový systém, proto nepijte čaj před spaním. Je lepší pít ráno. Nejužitečnější je ranní šálek čaje: pomůže probudit, dát energii po celý den, neovlivní spánek dítěte.

Do černého čaje se tradičně přidává citron. Chuť bílých a zelených odrůd harmonicky doplňuje aroma citrusů, takže můžete experimentovat s výběrem nápoje. Snažte se vyhnout čajům s různými přísadami a látkami zlepšujícími chuť. Květiny, byliny, větve rostlin mohou samy o sobě vést k alergiím a matoucí matce, která bude vinit citrusové za viníka.

Vždy dbejte na poměr vroucí vody a čajových listů, aby se nápoj příliš neukázal. Nepřidávejte med. Nikdy to nedávejte dítěti mladšímu než jeden rok. To je smrtelné kvůli pravděpodobnosti botulismu..

Pravidelná citronová voda opilá na prázdném žaludku se osvěžuje a osvěžuje. Malý kousek citronu, rozdrcený ve sklenici a naplněný studenou nebo teplou vodou, se stane záchranářem v boji proti dalším librám, špatné náladě a nedostatku spánku.

Nádobí

Pokud nejsou problémy s nápoji, můžete k rybám přidat citron jako koření. Ryby posypané šťávou budou mít neporovnatelnou vůni a jemnou citrusovou chuť. Oblíbený salát, ochucený ne majonézou, ale citronovou omáčkou, bude mnohokrát chutnější a zdravější. Skvělou volbou pro oblékání je lněný nebo olivový olej se solí a džusem. K pečenému zboží můžete přidat citrusové plody. Dopřejte si lehce zakysaný koláč - pochoutka dostupná kojící matce.

Snažte se jíst ovoce samo od sebe, protože jeho kyseliny jsou agresivní vůči sklovině. Zuby po těhotenství, a proto vyžadují novou pozornost nové matky kvůli velké ztrátě vápníku v těle během těhotenství a laktace.

Pravidla pro zavedení citronu do stravy

Zavedení citrusových plodů do ženské stravy nepochybně přináší určité riziko. Každá matka proto ví, kolik měsíců může dítě pít čaj s citronem. Pokud starší děti a rodiče nemají alergii na citrusové plody, riziko vzniku komplikací z citronové šťávy se výrazně sníží a maminka pije citrusový čaj od prvního měsíce, aby se zvýšila laktace..

Lékaři však doporučují ženě citrusový čaj dříve, než dítě dosáhne věku 3 měsíců, a poté, s určitou opatrností:

 • začněte malým množstvím - ½ segmentů na šálek čaje, poté podle reakce dítěte se množství citronu postupně zvyšuje, je povoleno vstoupit do jiných jídel;
 • nejprve přidejte šťávu do vody, protože čaj sám někdy způsobuje alergie;
 • úplně první známky střevních změn u dítěte, vzhled reakce na kůži říká, že citrusové plody by měly být zcela odstraněny ze stravy mé matky.

Maminka by měla obsahovat pouze ty nejlepší druhy čaje, aby čajové lístky nezpůsobovaly alergie. Dodržování jednoduchých pravidel výrazně snižuje pravděpodobnost negativních rizik..

Výhody citronu pro kojící matky

Během kojení je důležité, aby žena správně jedla. Její strava musí určitě mít čerstvé ovoce, které obsahuje hodně vitamínů. Mezi užitečné složky citronu patří:

 1. Vitamin A - nutný pro normální fungování imunitního systému, dermis, očí.
 2. Vitamin C - posiluje imunitní systém, chrání před infekcemi a pomáhá vyrovnat se s nově se objevujícími chorobami.
 3. Vitaminy B - normalizují metabolické procesy.
 4. Vitamin P - posiluje krevní cévy a zvyšuje jejich pružnost.
 5. Pektin - usnadňuje trávení, příznivě ovlivňuje funkce žaludku a střev.

Citrusové plody dobře odrážejí vývoj imunitního systému dítěte a snižují riziko infekcí..

Spotřeba ovoce

Používání čerstvé citronové šťávy kojícími matkami je omezeno. Pokud dítě nemá žádné nepříznivé reakce, když její máma pije citron, množství čerstvé šťávy se postupně zvyšuje z ½ segmentu v čaji na 50 gramů denně - větší objem může mléčnou chuť zakysnout. Během krmení je třeba neustále sledovat reakci dítěte - zda bere prsa dobře, zda je mléko úplně vypuštěno.

Který čaj je lepší vzít

Kojící matka by měla vědět, že ne všechny typy čaje jsou pro dítě stejně neškodné. Některé odrůdy obsahují velké množství kofeinu, které mohou negativně ovlivnit nervový a trávicí systém novorozence. Doporučuje se upřednostňovat slabý černý nebo bylinný nápoj. Ale milovaní mnoha, zelený čaj je lídrem v obsahu kofeinu. Kromě toho není možné z něj udělat silnou infuzi, proto je nutné přísně vydržet dobu vaření.

Na chvíli odmítněte ochucené čaje, protože dítě může reagovat na složky, které mu nejsou známé. Doporučuje se nejprve přizpůsobit tělo dítěte konkrétnímu druhu nápoje a poté k němu začít přidávat citron. V každém případě může alergická reakce nastat nejen při použití citrusů, ale také čaje.

Citronové recepty

Do nápojů se přidává čerstvá citronová šťáva ochucená saláty pro mámu. Citronová šťáva se používá k přípravě omáček, koláčů, koktejlů, ovocných želé. Existuje mnoho receptů na přípravu čaje a citronu..

Zde je jen několik z nich:

 1. Majonéza bez vajec s citronovou šťávou dokonale nahrazuje zakoupené produkty. Máma ví, jaké ingredience jí přidává, takže si je jistá bezpečností pro dítě. Složení: 200 ml olivového oleje, 100 ml mléka, 1 - 2 lžíce citronové šťávy, 1 - 2 lžičky cukru, 1 lžička hořčice, ½ lžičky soli. Příprava: všechny komponenty jsou šlehačky v mixéru, dokud nejsou hladké.
 2. Banánová omáčka s citronovou šťávou. To může být dáno jako doplňkové jídlo k dítěti. Složení: 100 gramů banánů, 100 gramů rostlinného oleje, 2 polévkové lžíce citronové šťávy, 2 lžičky cukru. Příprava: smíchejte všechny ingredience s mixérem do hmoty pyré.
 3. Omáčka z hrušek, jablek a citronové šťávy. Podává se jako jídlo pro dítě. Složení: 1,8 kilogramu hrušek, 1,8 kilogramu jablek, 2 polévkové lžíce citronové šťávy, 1 čajový šálek cukru. Příprava: loupat ovoce, odstranit střed semen, dát do pánve, nalijte vodu, dát na sporák. Přiveďte k varu, vařte 20 minut. Vypusťte vychlazenou vodu, přeneste hmotu do mísiče, přidejte citronovou šťávu. Mletí hmoty do pyré.
 4. Klasický citronový čaj. Příprava: v suché, teplé konvici se 1 čajová lžička čaje nalije vroucí vodou rychlostí vaření jednoho šálku, vyluhovaná po dobu 5-8 minut. Čaj se nalije do šálku, zatímco cukr se v něm zředí, trochu se ochladí. Pak můžete přidat ½ plátky citronu s kůrou.
 5. Zest pro vaření čaje. Složení: loupaná citronová kůra se suší, mele v mlýnku na kávu nebo v třecí misce a suší se v peci. Použití: do konvice přidejte ½ lžičky směsi na základě několika šálků s obvyklým způsobem vaření čaje.
 6. Čaj s mátou, medem, citronovou šťávou. Chcete-li tento nápoj použít, musíte si být jisti, že dítě není alergické na med a mátu. Příprava: Do čerstvě uvařeného čaje s mátou se přidají 1-2 čajové lžičky medu, nápoj vychladne a poté se do něj přidají ½ citronové klíny.
 7. Zelený čaj s citronovou šťávou. Zelený čaj se vaří, jako obvykle se do vychlazeného nápoje přidává vymačkaná citronová šťáva - 1 lžička, med.

Ideálními doplňky, které dodávají zelenému nápoji jedinečné léčivé a nutriční vlastnosti, jsou okvětní lístky jasmínu, zázvor. Aktivují síly imunity, regulují metabolismus. Čaj se zázvorem se často vaří v termoskách, takže páteř dává matce a dítěti všechny užitečné síly.

Složení a obsah kalorií v citronu


Citron - rostlina stromu rostoucí v subtropickém klimatu
Citron je exotické ovoce, které ve střední Rusku neroste. Výrobek se dostane do regálů po přepravě z Indie, Číny, Mexika, Argentiny, Turecka a dalších oblastí s horkým podnebím. Od pradávna je známo jedinečné vlastnosti citronu udržovat imunitní systém během období nachlazení. Důvodem je vysoký obsah vitamínu C - kyseliny askorbové, která také posiluje krevní cévy a pojivovou tkáň. Citrón zároveň není nesporným lídrem mezi potravinami v obsahu této živiny. Je třeba vzít v úvahu, že vitamin C je mimořádně citlivý na účinky vysokých teplot a při zahřátí nad 60 stupňů je zničen. Z tohoto důvodu je nejužitečnější čerstvý citron nebo jako součást horkých nápojů, ale v citronovém pečivu, koláčích a dezertech je vitamin C téměř nepřítomný.

Gurmáni ocení citron pro svou charakteristickou osvěžující kyselost, charakteristickou pro organické kyseliny (včetně kyseliny citronové), v množství těch, kteří jsou přítomni v ovoci. V citronu jsou vitamíny skupiny B, E, PP. Minerální kompozice obsahuje draslík, vápník, hořčík, fosfor, měď, železo a přírodní rostlinné antioxidanty. Charakteristickou citrusovou vůni citronu poskytují éterické oleje obsažené ve slupce ovoce. Citronová chuť je známá svým povzbuzujícím účinkem na tělo. Obsah kalorií v citronu je nízký - pouze 30–35 kcal na 100 g, což nám umožňuje klasifikovat jej jako dietní produkt.

Tabulka: chemické složení a obsah kalorií

Živinymnožství% normy ve 100 g *
Obsah kalorií34 kcal2%
Veverky0,9 g1,2%
Tuky0,1 g0,2%
Sacharidy3 g1,4%
Vitamíny
Vitamin A, RE2 mcg0,2%
beta karoten0,01 mg0,2%
Vitamin B1, thiamin0,04 mg2,7%
Vitamin B2, riboflavin0,02 mg1,1%
Vitamín B5 Pantothenic0,2 mg4%
Vitamin B6, Pyridoxin0,06 mg3%
Vitamin B9, Fólie9 mcg2,3%
Vitamin C, Ascorbic40 mg44,4%
Vitamin E, alfa tokoferol, TE0,2 mg1,3%
Vitamin PP, NE0,2 mg1%
Makronutrienty
Draslík, K163 mg6,5%
Vápník Ca40 mg4%
Hořčík, Mg12 mg3%
Sodík, Na11 mg0,8%
Síra, S10 mg1%
Phosphorus, Ph22 mg2,8%
Chlor, Cl5 mg0,2%
Stopové prvky
Železo, Fe0,6 mg3,3%
Mangan, Mn0,04 mg2%
Měď, Cu240 mcg24%
Molybden, Mo1 mcg1,4%
Fluor F10 mcg0,3%
Zinek, Zn0,13 mg1,1%

% normy ve 100 g * - přibližné hodnoty pro kojící ženu středního věku

Je kyselina citronová identická s citronem?

Kyselina citronová, prodávaná v obchodních taškách, nesouvisí s přírodní citronovou šťávou. Krystalický prášek se vytváří z kmenů plísní s přídavkem cukerných látek. Používá se v potravinářském průmyslu a kosmetice jako konzervační látka, která zachovává strukturu produktů..

Kyselina citronová je označena jako E330, používaná pracovníky potravinářského průmyslu jako látka zlepšující chuť a vůni, jako látka zabraňující tvorbě plísní. Používání zakoupené kyseliny citronové u kojících matek se nedoporučuje..

Úspěšné kombinace produktů

 • Citron dobře funguje se zeleným čajem - kyselina askorbová pomáhá vstřebávat antioxidanty z čajových listů.
 • Železo z kale je lépe absorbováno tělem, pokud je posypáno malým množstvím citronové šťávy.

Mohu pít zelený čaj pro kojící matku??

Tato žlutá ovoce se dobře hodí k jídlům z ryb a mořských plodů, se zeleninou a ovocem v salátech (pro oblékání můžete bezpečně použít šťávu).

Při výběru citronů věnujte pozornost: zralé plody mohou mít pouze žlutou barvu a kůra by měla být stejná, bez dutin, tmavých skvrn a teček.

Omezení a kontraindikace

Výhodou přírodní citronové šťávy je zvýšení imunitních sil, nasycení vitamínem C, očištění máminých jater, odstranění toxinů z jejího těla.

Kontraindikace použití citronu jsou:

 • při alergiích na matku a dítě; snižuje riziko reakčních citronů; pokud však alergie přetrvává, je vhodné citron zcela vypnout;
 • v některých případech má dítě průjem, poruchou může být čerstvá citrusová šťáva opilá matkou. Pokud se s ním nedokáže křehké trávení dítěte vyrovnat, je nezbytné odstranit citron z mateřské stravy.

Na druhé straně čerstvá šťáva zlepšuje střevní motilitu u ženy a jejího dítěte. Ale někdy u novorozených dětí, kdy máma používá citron, dochází k neočekávaným komplikacím, takže by maminka měla pečlivě sledovat pohodu dítěte při používání čerstvé citronové šťávy ve stravě.

Pijte čaj - a buďte zdraví!

Možnost pít svůj oblíbený nápoj bez poškození drobků lze považovat za hodně štěstí. Citrusové plody obsahují mnoho užitečných látek a vitamínů. Nejenže se postarají o nedostatek vitamínu C, pomohou posílit imunitu a překonat nachlazení, spolu s vůní a chutí, které dostanete:

 • Pružné cévy a nedostatek křečových žil
 • Silné zuby, nehty a vlasy
 • Dobré trávení
 • Nedostatek toxinů
 • Odstranění přebytečné tekutiny z těla

Kojení může být chutné nejen pro dítě. Jíst a pít vše, co nepoškozuje dítě, a pokud je zdravý, seznam takových produktů je velmi dlouhý.

Klikněte na Sdílet, prosím, své přátele!

Možné poškození

Některé nemoci zakazují ženě konzumovat čerstvé citrony, bez ohledu na to, zda dítě živí nebo ne. K tomu dochází v případech, kdy matka má v anamnéze takové diagnózy, jako je gastritida, kolitida, pankreatitida, vředy. U takových chorob způsobuje použití citronu poruchu trávení. Ostrý kyselý džus zhoršuje nemoci spojené s trávením, objevuje se pálení žáhy - což je jistý příznak nástupu exacerbace nemoci. V tomto případě by žena měla ve své stravě zcela opustit citrony.

Možné negativní důsledky

A přesto ne všechny mýty o tom, že citrony nebo mandarinky s HF mohou způsobit poškození, jsou nepodložené. Na alergické stavy je predisponována samostatná kategorie lidí..

V některých případech mají na tělo kojenců následující nežádoucí účinky, a to:

 • vznik různých alergických stavů až po anafylaktický šok a Quinckeho edém;
 • dyspeptické poruchy: dítě po konzumaci mandarinek nebo citronů její matkou se může vyvinout přetrvávající průjem a zvýšená tvorba plynu v důsledku zvýšené motility střevních smyček;
 • zhoršení patologických stavů zažívacího traktu u nejvíce ošetřující ženy: citron zvyšuje kyselost žaludku, což zhoršuje situaci v jeho tkáních. Citrusové plody by se proto měly jíst s velkou opatrností, pokud již existují gastritida, peptický vřed, pankreatitida.

Pokud existuje dokonce nejmenší pochybnost o tom, zda je možné jíst mandarinky nebo jiné citrusové plody, je lepší se poradit s odborníkem.

Zázvorový nápoj

Čtenáři Ogrudnichke.ru doporučují: - Přehled nejoblíbenějších vitaminových doplňků pro děti ze zahrady života Přečtěte si článek >>> - Jak mohou produkty Earth Mama pomáhat mladým rodičům starat se o své děti? Přečtěte si článek - Dong Quai je úžasná rostlina, která pomáhá udržet mladistvé ženské tělo Přečíst více... - Vitaminové komplexy, probiotika, omega-3s v zahradě života navržené speciálně pro těhotné ženy Další informace >>>

S čajem můžete zvýšit laktaci přidáním zázvoru a citronu. Je nemožné zavést všechny tři složky do stravy najednou, jednu po druhé je třeba zkontrolovat, zda dítě není tolerováno. Ginger je orientální koření a umožňuje:

 • Posílit imunitní systém. Rostlina má antivirový, antiparazitický účinek, obsahuje prospěšné látky;
 • Normalizujte metabolické procesy, očistěte tělo toxinů;
 • Zlepšit pohodu v chronických únavových, depresivních stavech;
 • Snižování bolesti hlavy, svalů v důsledku antispasmodického působení;
 • Zvýšení chuti k jídlu, odstranění nevolnosti;
 • Diverzifikovat poněkud nevýrazné menu ošetřovatelky.

Zázvorový nápoj je kontraindikován pro onemocnění trávicího systému matky nebo jejího dítěte, nesnášenlivost jedné ze složek, vysoký krevní tlak. Neměli byste to brát na hemoroidy, krvácení.

Někdy může dítě odmítnout prsa kvůli změně chuti mléka v důsledku používání kojícího koření. U některých dětí může zázvor zvýšit dráždivost a způsobit poruchy spánku. Při pití nápoje je třeba sledovat stav a chování dítěte, při jakýchkoli změnách byste měli během krmení opustit koření.

Mohu během kojení použít citronový čaj?

Při narození dítěte rozšiřuje mladá matka nejen stravu svých výrobků, ale i stravu svých nápojů. Chce se něčím hýčkat. V tuto chvíli existuje zájem o čaj s citronem, ale je pro trochu arašídů tak bezpečný, jak se zdá na první pohled? O tom se dozvíte přečtením tohoto článku..

Výhody a poškození nápoje

Co dělá čaj užitečnějším, pokud do něj přidáte plátek citronu:

 1. Vysoký obsah kyseliny askorbové. Má antivirový účinek, posiluje imunitní systém.
 2. Působí jako přírodní antiseptikum.
 3. Posiluje kardiovaskulární systém, odolává krevním sraženinám.
 4. Snižuje hladinu cholesterolu.
 5. Pomáhá odstraňovat škodlivé produkty z těla.
 6. Zlepšuje pohodu, stav pokožky.
 7. Vylepšuje laktaci.

Nicméně, spolu s profesionály, tam jsou opačné vlastnosti:

 1. Kyselina citronová zvyšuje kyselost v žaludku. Může vyvolat poruchy.
 2. Jako všechny citrusové plody je silný alergen. Proto musíte se zvláštním opatrením přidat takové ovoce do stravy kojící matky.
 3. Čaj obsahuje kofein, dokonce v mnohem menším množství než káva. Proto se u kojenců vaří slabý nápoj, který dále minimalizuje hladiny kofeinu a podle toho možné důsledky.

Mohu si kojit čaj s citronem, když kojím nebo ne?

Neexistují žádné zvláštní kontraindikace pro použití takového nápoje. Je zpravidla dobře tolerováno matkou i dítětem. Kromě toho, pokud dítě nevykazuje alergie, pak může čaj s citronem pít a zvýšit kojení.

Při přidávání citrusových plodů do tohoto nápoje však stojí za to být velmi opatrný a opatrný. Doporučuje se, abyste zpočátku zavedli jednoduchý čaj (bez přísad, příchutí) do stravy vaší mámy a sledovali reakci drobků. Musíte vařit docela slabý nápoj. Teprve pak můžete zkusit dát do známého čaje plátek citronu, nejlépe oloupaný. Koneckonců, v kůži se mohou hromadit všechny zbytečné chemikálie, s nimiž by se citrón mohl během růstu zpracovávat i transportovat.

Nedoporučuje se uvádět citrusové plody do jednoho roku do doplňkových potravin, protože jsou silně alergenní. Proto teď, když kojíte, když všechno, co vypila nebo snědla v těle dítěte, přichází s mateřským mlékem, musí být každý opatrný s každou novou součástí nabídky matky. Měli byste vzít v úvahu vysokou alergii citronu a nemusíte spěchat, abyste ji okamžitě zavedli ve velkých porcích. Zkuste to doslova z kousnutí, přidejte jej do čaje a počkejte na reakci dítěte dva dny. Pokud se dítě chová, jako by se nic nestalo, můžete bezpečně zvýšit podíl citronu v jednom šálku. Je však třeba si uvědomit, že maximálně jeden den by kojící matka neměla pít více než dva šálky takového čaje.

Musíte pochopit, že v prvních měsících života dítěte (od prvního do třetího) je jeho trávicí systém stále velmi oslabený. Orgány jsou stále v konečné fázi jejich formování. V takovém období jsou jakékoli experimenty vysoce nežádoucí. Máma by měla být na dietě nejbezpečnějších potravin (pro zdravé drobky). Pokud se rozhodnete zavést citron před čtvrtým měsícem svého dítěte, riskujete, že uvidíte, jak moc bude vaše dítě trpět koliky a možná střevní rozrušení..

Ukazuje se, že můžete pít čaj s přídavkem citronu, hlavní věcí je udělat to správně, znát své normy, postupně zavádět citron a okamžitě ho vyloučit ze stravy, když se v těle vyskytnou atypické reakce.

Po narození mého syna jsem ani nepřemýšlel o zkoušce čaje s citronem. Rozhodl jsem se, že se pokusím vyloučit ze svého menu všechny výrobky související se silnými alergeny a citrusové plody a čokoláda obsadily první místo v tomto seznamu..

Podmínky použití

 1. Vyvarujte se citrusů ve vaší stravě, dokud vaše dítě nedosáhne věku tří měsíců..
 2. Začněte malými porcemi. Pečlivě sledujte zdraví arašídů. Při normální reakci zvyšte podávání.
 3. Je povoleno pít až dva šálky takového čaje denně..
 4. Jezte pouze kvalitní citrony, zralé, bez prohlubní, kouzla nebo hnilobného místa.
 5. Je lepší použít loupaný citron, aby se minimalizovaly účinky dusičnanů a dalších chemických látek, které mohou být přítomny v ovoci.
 6. Je lepší přidat tento citrus do teplého čaje, ale ne do vroucí vody. Citron ztrácí všechny své cenné vlastnosti z horké vody.

Co dělat v případě alergií

 • Za prvé, musíte si být naprosto jisti, že atypická reakce se projevuje přesně v citronu, a nikoli v samotném čaji. Proto je lepší začít pít čaj, ujistěte se, že dítě tento nápoj přijalo normálně, a teprve po určité době přidejte do čaje citron. Současně by se měl jednat o stejný nápoj ze stejného balení, u kterého již dítě zkoušku prošlo.
 • Za druhé, pokud se alergie skutečně stala citronem, pak stojí za to zapomenout na toto ovoce měsíc nebo dva. Pak to můžete zkusit znovu.
 • Pokud jste nepočítali nebo nevěděli a okamžitě vzali velké množství citronu, může mít alergie dítěte vážné následky. V takových případech je nejlepší neprodleně konzultovat lékaře, předepíše antihistaminikum.

Citron sám o sobě je velmi cenným a zdravým produktem. Nezapomeňte však, že nyní jste žena ve „zvláštní situaci“, vše, co se děje ve vašem těle, se zobrazuje na stavu dítěte. Hlavní věcí je nezapomenout na to, že čaj s přídavkem citronu se nemůže začít pít dříve, než se arašídy otočí o tři měsíce staré, první porce by měla být minimální. Pamatujte, že pokud dítě normálně reaguje na vzhled citrusových plodů matky, neměli byste čaj s citronem zneužívat. A denně se doporučuje používat maximálně dva šálky. Obecně platí, že volba je na vás. Hlavní věc je, že z vašeho rozhodnutí těží drobky, a ne naopak.

Je možné citronovat při kojení novorozence

Je možné při kojení jíst citron?

Použití citronů během laktace je povoleno. Gynekologové a pediatrové tvrdí, že toto ovoce není pro dítě nebezpečné. Toto tvrzení však platí pouze v případě mírné spotřeby..

Pokud do čaje přidáte několik kousků ovoce nebo kyslou kůži, je nepravděpodobné, že by to mělo nepříznivý vliv na dítě. Citron by však měl být do stravy zaveden velmi pečlivě a měl by kontrolovat reakci dítěte. Nejprve do čaje přidejte několik kapek citronové šťávy.

V takových případech ji nelze jíst

Přesto, přes všechny zřejmé výhody citrusů, v některých případech to nestojí za to jíst citron během kojení. Při používání tohoto produktu existují tři hlavní rizikové faktory:

 1. Možné alergické reakce u dítěte. Nezapomeňte, že citron není silný alergen, jako většina ostatních citrusových plodů. Přesto je riziko alergických projevů u dítěte možné. A často to není ovoce samotné, ale jeho skladování a předběžné zpracování. Ovoce se často vybírá ze stromu, který je stále zelený, a aby zralosti přidaly různé chemikálie. Kromě toho se slupka citronu také často zpracovává různými prostředky pro delší skladování ovoce. Z tohoto důvodu musí být zakoupené ovoce důkladně omyto pod tekoucí horkou tekoucí vodou..
 2. Trávicí problémy u mámy a dítěte. Tělo dítěte ještě není tak odolné jako u dospělých. Citrusové plody mohou mít projímavý účinek, což pro matku může být plus. U drobků může negativní reakce na citron ovlivnit průjem, tvorbu plynů a koliku ve střevě. Kromě toho by citrona neměla konzumovat sama matka, pokud trpí chronickými chorobami trávicího systému.

Důležité! Kojící matka by se měla zdržet konzumace citrusových plodů během prvních tří měsíců života svého novorozence..

Citron je velmi zdravý produkt. Toto ovoce je skutečným skladem vitamínů a prospěšných prvků. Přesto by mladá matka neměla zapomenout na to, že v období kojení jí dvě, ale dvě. Proto jakékoli nekontrolované stravování potravin, včetně citrusových plodů, může poškodit tělo drobků. Takže během kojení je mottem mámy „moderování ve všem“.

Výhody citronu pro kojící matky

Během kojení je důležité, aby žena správně jedla. Její strava musí určitě mít čerstvé ovoce, které obsahuje hodně vitamínů. Mezi užitečné složky citronu patří:

 1. Vitamin A - nutný pro normální fungování imunitního systému, dermis, očí.
 2. Vitamin C - posiluje imunitní systém, chrání před infekcemi a pomáhá vyrovnat se s nově se objevujícími chorobami.
 3. Vitaminy B - normalizují metabolické procesy.
 4. Vitamin P - posiluje krevní cévy a zvyšuje jejich pružnost.
 5. Pektin - usnadňuje trávení, příznivě ovlivňuje funkce žaludku a střev.

Citrusové plody dobře odrážejí vývoj imunitního systému dítěte a snižují riziko infekcí..

Příznivé vlastnosti citronu

Citron je sklad užitečných látek, které dávají ovocným léčivým vlastnostem. Obsahuje organické kyseliny, vitamíny (A, P, B), vápník, zinek, hořčík, fosfor. Použití tohoto exotického ovoce během kojení pomůže:

 • normální funkce jater;
 • posílit imunitu a zabránit respiračním onemocněním a nachlazením;
 • očistit tělo toxinů;
 • zabránit rozvoji křečových žil;
 • zlepšit střevní motilitu;
 • zbavit se toxinů;
 • překonat otoky;
 • doplňte nedostatek vápníku.

Citron může rozjasnit skromný stůl kojící matky, který slouží jako kořenící saláty a hlavní jídla. Pamatujte, že jeho použití zvyšuje kyselost v žaludku, takže ženy s peptickým vředem a gastritidou by měly omezit použití tohoto exotického ovoce.

Jak jíst citron při kojení

Pro snížení rizika negativních důsledků je vhodné dodržovat tato pravidla:

 1. Vstup produktu do stravy by neměl být dříve než 3 měsíce života dítěte. Pokud má dítě sklon k alergiím, mělo by se tak stát nejdříve šest měsíců nebo dokonce 1 rok.
 2. Citron musí být podáván odděleně od ostatních nových produktů. To pomůže přesně určit reakci dítěte..
 3. První část by měla být malá. Může to být voda nebo čaj s citronem, do kterého se přidá pouze 1 plátek ovoce.
 4. Po použití produktu byste měli pečlivě sledovat reakci dítěte. Je negativní, pokud stolice zůstává v normálních mezích a neexistují žádné kožní vyrážky. Musíte se dívat alespoň den.
 5. Pokud se objeví vyrážka, svědění nebo průjem, měl by být přípravek vyloučen. Opět je povoleno vstoupit do stravy až po měsíci.

Kyselina citronová: identická s citronem

Kyselina citronová ve skutečnosti nesouvisí s ovocem stejného jména. Tento bílý krystalický prášek se získá kombinací kmene plísní a cukrových látek. Snadno se rozpustí v ethylalkoholu a vodě. A je široce používán v kosmetice a potravinářském průmyslu..


Kyselina citronová ve skutečnosti s tímto citrusem nemá nic společného.

Proč je potřeba

Tato přísada působí jako konzervační látka, chrání strukturu, chuť a vzhled produktů. Kyselina citronová, označovaná také jako E330, se používá jako zvýrazňovač chuti a dodává potravě kořenitou „kyselost“ a ničí bakterie, houby a plísně.

 • ovocné a jahodové džemy;
 • zákusky a omáčky druhého kurzu;
 • želé;
 • cukrovinky;
 • konzervovaná zelenina;
 • zpracované sýry;
 • marinády na maso;
 • chyba.

Kyselina citronová pomáhá eliminovat toxiny, toxiny, zlepšuje metabolismus. Zvyšuje také imunitu a hladinu vápníku v těle. Některé studie zaznamenaly jeho protinádorové vlastnosti. Ale zneužívání potravin s vysokým obsahem kyseliny citronové nepříznivě ovlivňuje zdraví zubů, způsobuje podráždění žaludeční sliznice.

Mohou to kojící matky jíst?

Výrobky s obsahem kyseliny citronové jsou v nabídce kojící matky docela přijatelné, s výjimkou produktů, které se obecně nedoporučují používat během kojení. Jako například vína, kořeněné marinády, průmyslové omáčky. Nejezte kyselinu citronovou v její čisté formě a ve velkém množství. Je třeba si uvědomit, že se stále jedná o produkt zpracování, a při nezávislé přípravě jídel lze velmi dobře nahradit zdravějším citronem. Kyselina citronová nemá žádný vliv na mateřské mléko.

Můj syn trpí alergií neznámého původu, svědivými kožními vyrážkami. Advantan, fucidin G, prakticky nepomáhají. Dermatolog vidí příčinu těchto krust v citronu (a pouze citronu!) Kyselina obsažená v mém jídle. Google o tom nepomohl najít informace. Možná někdo z této komunity narazil na toto znění nebo ví, kde číst.

Natalya

https://www.babyblog.ru/community/post/breastfeed/3051035 © BabyBlog.ru

Kojení citronového čaje

Slabý čaj s citronem během kojení může být zaveden do stravy 1,5 měsíce po narození. Poprvé byste neměli pít více než půl sklenky nápoje a vyhodnotit reakci dítěte.

Pokud nedojde ke změnám, můžete zvýšit počet na 1 šálek. Pokud se objeví alergie, zavedení čaje s citronem by mělo být odloženo o další měsíc.

Během laktace můžete použít citron, ale mělo by se to provádět velmi pečlivě. Aby se předešlo negativním důsledkům pro dítě, stojí za to kontrolovat jeho reakci. Pokud se objeví negativní příznaky, mělo by se zavedení citrusových plodů do stravy odložit..

Citron a kojení

Citrusové plody jsou známé alergeny, proto někteří lékaři důrazně doporučují, aby ženy během kojení upustily od používání citronu. Jedná se spíše o zajištění než o pravidlo. Mnoho žen, které během těhotenství a kojení používaly citrony, nezaznamenalo u dětí žádnou alergickou reakci..

Je důležité pochopit, že alergie jsou individuální. Během kojení, nepříjemných následků ve formě vyrážky na těle, mohou uvolněné stoličky způsobit jednoduché a zdánlivě bezpečné jídlo.

Pravidla úvodu do stravy

 1. Měli byste začít s malými - měli byste se omezit na čaj přidáním dvou nebo tří kapek citronové šťávy nebo půl tenkého plátku.
 2. Mamce se doporučuje pít čaj s citronem jednou nebo dvakrát týdně a pečlivě sledovat stav dítěte.
 3. V prvních třech měsících života dítěte byste neměli riskovat a jíst čistě citron.
 4. Tělo dítěte ve věku čtyř až pěti měsíců je již mnohem silnější než v prvních devadesáti dnech života. Máma již může do svých obvyklých jídel přidat citronovou šťávu.
 5. Trávicí systém šestiměsíčního dítěte je již dostatečně posílen, aby absorboval nová jídla v mateřské stravě bez vedlejších účinků. Během tohoto období si maminka může dovolit jíst několik plátků citronu, ale občas. Nejlepší možností by bylo jíst citrón v jeho čisté formě jednou týdně, ale čaj lze pít častěji - každý druhý den.

Zvýšení podílu citrusů ve stravě matky neznamená, že dítě bude mít alergii, ale takové případy nejsou výjimkou..

Musíte pochopit, že používání nového jídla pro dítě by mělo být měřítkem. Jezte celý citron za den nestojí za to. Nemusíte ji ani přidávat do každého jídla. Deset šálků čaje s citronovou šťávou denně neprospívá dítěti.

Kolik můžete poprvé jíst kojící matce novorozence?

Při prvním uvedení citrusů do vaší stravy byste se měli omezit na pití (čaj, voda) přidáním několika kapek citronové šťávy nebo malého kousku ovoce. V této fázi byste neměli riskovat a konzumovat citron v čisté formě, stejně jako v každodenních pokrmech a zákuscích..

Citrus je ve své čisté formě nežádoucí pro kojící matku před tím, než je dítě šest měsíců staré. Tělo dítěte v dřívějším věku ještě není dostatečně silné, aby klidně přijímalo nová jídla do mateřské stravy.

Jak zvýšit příjem ovoce ve stravě?


Postupně. Pokud matka vypila čaj s citronem a dítě nereagovalo negativně (neexistují žádné známky alergií - vyrážka, zarudnutí na kůži, průjem), pak je nápoj bezpečný pro zdraví dítěte.

Produkt však nezneužívejte, dokud novorozenec nebude mít tři měsíce, každý den je nežádoucí pít čaj nebo vodu s citronem. Bude stačit jednou nebo dvakrát týdně.

Kojící žena může začít zvyšovat množství citronu spotřebovaného ve své stravě již ve čtvrtém měsíci života svého dítěte (pokud je přesvědčena, že dítě není alergické). Během této doby matka chutná známým pokrmem, při jehož přípravě byl citron poprvé použit (ve formě šťávy, kůry, ovocných plátků, které byly tepelně ošetřeny).

Dále žena sleduje zdraví dítěte. Pokud stále neexistují žádné známky alergií, není zvyšování množství konzumovaného ovoce pro dítě nebezpečné. Matka musí pochopit, že jíst jídla na bázi citronů je každý den nežádoucí.

Několik porcí najednou by také nemělo být konzumováno. Nejlepší volba: obvyklá strava zředit ovocem ve složení obvyklých jídel a dezertů ne více než jednou týdně, je-li dítě ve věku od čtyř do pěti měsíců.

Pokud je dítěti šest a více měsíců, může být používání citrusů postupně zvyšováno. Když můžete představit pomelo, grapefruit a

 1. První týden maminka jedí v dezertu citron jednou, pije čaj s ovocem dvakrát nebo třikrát.
 2. Ve druhém týdnu může do své stravy GV dovolit nejen čaj, ale také například pečené ryby s citronovou šťávou.
 3. Ve třetím týdnu je žena omezena na čaj s citronem (nápoje jednou denně ráno).
 4. Ve čtvrtém týdnu si maminka opět dovoluje dezert, citronové nápoje.

Podle výše uvedeného algoritmu žena do stravy postupně zavádí citron a sleduje stav dítěte. Pokud je vše v pořádku, v pátém a následujících týdnech si už zvykne na kontrolu spotřeby citrusů, chápe, kolik produktu ve své stravě je pro dítě bezpečné, kolik citronu si může dovolit.

Kolik je povoleno jíst co nejvíce?


Výše v článku je podrobně prozkoumáno, na kolik ovoce musí být žena omezena v prvních měsících kojení..

Pokud jde o období, kdy tělo dítěte už citrusové plody užije, je tento rámec následující: v jeden den matka nemůže jíst celý citron v čisté formě (omezuje se na dva nebo tři plátky).

V jeden den by žena neměla jíst více než jedno jídlo s přídavkem citrusů. Zneužití nápojů nebude prospěšné: stačí pít vodu s citronem každé ráno (a lépe - každý druhý den), čaj - blíže k večeři.

Kontraindikace

Vzhledem k agresivním účinkům kyseliny citronové a štiplavé chuti je nežádoucí jíst toto ovoce v řadě podmínek.

Kontraindikace pro použití zahrnují taková onemocnění:

 • vysoký krevní tlak;
 • žaludeční vřed;
 • akutní pankreatitida;
 • cholecystitida;
 • nemoc ledvin
 • hepatitida;
 • zubní kaz a ředění zubní skloviny.

Nepoužívejte také s výraznými zánětlivými procesy v nosohltanu, hrtanu a krku. Kyselina v kompozici může vyvolat podráždění v postižených oblastech a zvýšit bolest.

Jak vybrat a uložit


Zelenkastá barva ovoce naznačuje, že citrony nejsou zralé
Na regálech moderních obchodů jsou prezentovány desítky odrůd tohoto šťavnatého ovoce s charakteristickou kyselostí. Z vnější strany se plody mohou lišit velikostí, odstínem, strukturou slupky a dalšími známkami. Najdete citrony protáhlé, zaoblené, se silnou kůží nebo tenké. Každá odrůda má charakteristické rysy, které neovlivňují kvalitu ani prospěšné vlastnosti. Pokud je však produkt hořký, znamená to, že byl skladován nesprávně nebo zpracován chemickými látkami. Hořkost je také charakteristická pro nezralé plody. Zde jsou hlavní kritéria kvality, kterým byste měli při nákupu citronů věnovat pozornost:

 • Na povrchu by neměly být tmavé skvrny a tečky..
 • Šupka je hustá a elastická, bez vrásek.
 • Čistá citronová chuť.
 • Citronová barva - pouze žlutá.
 • Při mírném stlačení plodu v ruce se nedeformuje. Pokud důlky zůstanou, znamená to, že plod je uložen příliš dlouho a ztratil vlhkost.
 • Tvrdé a zelenavé ovoce ještě nedozrálo a může být hořké.
 • Když na povrch vložíte ubrousek, můžete na něm zaznamenat stopy éterického oleje. To znamená, že citron je zcela čerstvý, jeho povrch ještě „nevyschl“.

Je známo, že citrony s tenkou hladkou kůží mají ve složení vyšší koncentraci vitamínů a minerálů, šťavnatější než plody s hustou pokožkou. Nezralé citrony lze v chladničce skladovat několik měsíců. Pokud je to nutné, mohou zrát při pokojové teplotě za 3-5 dní. Nedoporučuje se zmrazovat citrony, protože ztratí své prospěšné vlastnosti. Pokud máte v úmyslu jíst citron hned, měli byste si koupit plně vyzrálé ovoce..

Kontraindikace

Pokusili jsme se pokrýt všechny aspekty otázky, zda je možné kojit citron. Argumenty však nebudou úplné, pokud nezmíníte dostupné kontraindikace.

Citron se nedoporučuje u žen trpících onemocněním gastrointestinálního traktu, problémy se slinivkou břišní. Stojí za to vzdát se v případě individuální alergické reakce nebo nesnášenlivosti. Kojící ženy by jej neměly používat jako produkt samy o sobě - ​​je lepší přidat malé množství čaje, vody, pečiva. Jde o agresivitu citronové šťávy a její negativní vliv na zubní sklovinu, kterou mladá matka s oslabeným tělem rozhodně nepotřebuje. V jiných případech neexistují žádné zvláštní překážky..

Kojící žena by měla jasně pochopit, že jakýkoli produkt její stravy pronikne do mateřského mléka, respektive do těla dítěte. Proto je nutné být při používání produktů, které mohou vyvolat alergickou reakci, velmi opatrné a opatrné..

Vlastnosti pití citrusových nápojů

Pediatr tedy schválil rozhodnutí zavést do stravy ovoce. Je nutné dodržovat pouze několik pravidel, aby dítě nemělo žádné komplikace. Vždy byste měli začít s minimálním objemem, jíst například jeden plátek.

Pokud žena raději pije ovocné čaje, musíte se ujistit, že dítě není alergické na jejich složky. Zázvor s citronem se tak často stává hlavní příčinou kopřivky u dětí. A dokonce černý čaj bez přísad sám o sobě se může stát dráždivým pro potraviny, protože v něm je přítomen tanin.

Poté, co se ujistíte, že dítě tyto nápoje dobře snáší, je možné zkontrolovat, zda citrony mohou kojit, a to nejprve přidáním malého plátku. A pak pečlivě sledujte reakci dítěte: pokud existuje vyrážka, pokud se zvýšila tvorba plynu.

Pokud dítě na takový experiment reagovalo negativně, je možné se k otázce přípustnosti přítomnosti citronu ve stravě vrátit až po několika týdnech..

Články O Neplodnosti