Hlavní Bolest

Kojící matka výživa.


Krmení kojící matky. Věčné téma... Podívejte - a získáte spoustu nejkonfliktnějších informací.
A vaše již nakrmené kamarádky se přidají. A pak uslyšíte spoustu nových věcí od všech ostatních příbuzných dítěte...

Současně je výživa kojící matky zcela nezajímavým tématem. O čem není co říci.
[]
A více!
Kojení je energeticky velmi náročný proces, který vyžaduje hodně jídla :). 600-900 kcal na litr mléka.
Proto jíme tolik, kolik chceme
A nezapomeňte pít. Mléko se skládá z více než 80% vody, takže kojící matka musí vypít dalších 1-1,5 litru tekutiny (nebo, jak říkají cizinci, pít alespoň 8-10 sklenic tekutiny denně)
Jídlo by se mělo měnit. Je třeba jíst všechny potravinové skupiny denně - maso / ryby, zelenina, ovoce, cereálie, mléko / mléčné výrobky.
Nepřijatelné „posezení“ na pohanky se sušičkami a vodou.
Jíst 4-5 krát denně, určitě.
A vlastně to je vše :).

Výživa kojící matky = výživa podle zásad zdravého životního stylu
Dále - jemnosti :)

Jakým potravinám se vyhnout?
Jen před pár lety jsem dal v odpovědi dlouhý a odlišný seznam toho, co by maminka neměla jíst.
Nyní oba zahraniční pediatrové i naši dospěli k závěru, že máma v prvních třech měsících života dítěte je lepší se vyvarovat následujících produktů:
- vejce a kuře. Stejně jako všechny omáčky obsahující vejce (především majonéza). Současně je možné pečení obsahující vejce - při dlouhém tepelném zpracování je protein úplně zničen.

- čokoláda (a také kakao!)

- ořechy (doporučení pro cizince, pokud jsou arašídy a produkty obsahující arašídy běžné a na to jsou velmi alergické)

- mořské plody (a také červený kaviár!). Mořské plody jsou chobotnice, chobotnice, mušle, mušle a další. Ryby jsou ryby, nejsou to mořské plody, mohou to být :).

- citrusové plody (včetně citronu, bez čaje s citronem :))

Upozorňuji na skutečnost, že se doporučuje vyloučit výrobky pouze v prvních třech měsících života dítěte. Pak tyto produkty představíte postupně (ne oranžová v čokoládě, ale dnes a zítra - čaj s citronem a po týdnu čokoládová bonbón :)) a podívejte se na reakci dítěte. Pokud je zdravý a veselý - jíst na zdraví. Pokud jste posypali nebo vykazovali bolest v břiše nebo jste ostře zakrytí seboroickými krusty („krusty“ na hlavě) - bohužel, oh, odložte tento produkt na další 3-4 měsíce.

Je vhodné omezit:
- plnotučné mléko (může u dětí způsobit koliku a / nebo vyvolat alergii na bílkoviny kravského mléka) a kondenzované mléko s cukrem. Plnotučné mléko - ne více než sklenka denně, kondenzované mléko - pár lžiček, ne více.

- kravské mléčné sýry, zejména „žluté“ odrůdy - jedna nebo dvě sendviče denně a to je vše.

- tvaroh - velké množství bílkovin kravského mléka. Pokud jíte tvaroh - tento sýr nejezte. Tvarohové koláče a jiné koláče s tvarohem mohou být, čím déle je - pečení - připraveno, tím lépe.

- Potenciální alergeny - jahody, maliny, černý rybíz, ostružiny, broskve a meruňky, třešně a rajčata. Není třeba je opustit. Ale klát a jíst tři kilogramy denně (ano, jsme divoký sever, můžeme to udělat :)) by také neměl být. Existuje přesně tolik pestrobarevných ovocných plodů denně, které se vejdou do dvou palem. Váš, ne váš manžel! A nebuď chamtivý :).
Banány - ne více než 2 kusy denně

- káva a silný černý čaj - velké množství kofeinu vzrušuje dítě a může mu dokonce způsobit bolesti hlavy. Zvláště zdůrazňuji, že mluvíme o silném černém čaji. Světle žlutá voda nepotřebuje omezení :). Jeden šálek kávy ráno - zcela povoleno.

- alkohol. Malé množství alkoholu (půl sklenky vína nebo šampaňského, malá sklenka piva) nevyžaduje žádná zvláštní opatření - ale pokuste se ho nezneužívat, játra dítěte nejsou železo. Pokud plánujete masivní alkoholický nápoj, postarejte se předem o tom, jak krmit své dítě 3-4 hodiny po ukončení pití, když nebudete schopni krmit.

- konzervované a upravené párky, párky, uzené ryby atd. Z jednoho šprota nebo šprotu to nebude špatné, ale z úplně snědeného džbánu konzervovaného jídla... Totéž platí pro ryby uzené klobásou. Pokud jste sami kouřili ryby - jíst na zdraví. Pokud víte, jak si udělat klobásu sami - jíst s radostí a sdílet se mnou :). Průmyslové výrobky obsahují příliš mnoho konzervačních látek, aromat, zvýrazňovačů chuti a jiných odpadků, takže je lze nebojácně jíst v jakémkoli množství.

- hotové dorty a pečivo se smetanou. Pokud máte sami připravené zákusky nebo písek s růží :) - jezte tolik, kolik chcete. Nejlépe se však vyhýbejte hotovým dezertům. Existuje příliš mnoho levných margarínů a vonných látek s barvivy.

- bílý chléb a housky. Ne více než tři nebo čtyři plátky bílého chleba denně, pokud chcete buchty - bílý chleba nejíst vůbec.

Je možné jíst.
Ryby - je to možné a nutné, nejméně 2-3krát týdně. Začněte s treskou, platýsem, štikozubcem, pollockem, ledovou rybkou atd..

Mrkev a řepa - ano.

Třešeň, červený rybíz, angrešt, borůvky, borůvky, brusinky, brusinky - ano

Smažené, mastné, slané - ano, ano, ano!

Zelí (jakékoli! Z bílé na brokolici, z vařené na nakládané) a luštěniny - ano. U kojenecké koliky nejsou tyto produkty na vině..

Pikantní, pepř, cibule a česnek - ano. V malém množství, pokud jste ho nejedli během těhotenství a pokud se vám líbí, pokud jste tyto potraviny aktivně jedli během těhotenství. Pálivé papriky a rostliny s velkým množstvím éterických olejů mohou změnit chuť mléka, ale pokud jste jedli to samé během těhotenství, dítě už to všechno ochutnalo (polykání plodové vody) a nebude se bát mléka s novou chutí..

Džemy a džemy - ano. Můžete obyčejně, s cukrem, můžete fruktózou. Domácí jsou lepší než ready-made (opět - konzervanty a barviva).

A kolika?!
Colic je známkou nezralosti střevního traktu. U některých produktů existuje individuální nesnášenlivost - zde však neexistují žádná obecná doporučení a nemohou existovat.
Pokud má dítě koliku a máte podezření na jídlo, sestavte si seznam toho, co jste jedli 6 hodin před nástupem koliky..
Pokud se stejný produkt objeví ve třech nebo čtyřech seznamech, zkuste jej vyloučit a zjistit, co se stane.
Ale na to se moc nespoléhejte
Alergie?!
Zavolejte lékaře. Ne každá vyrážka na dítěti je alergická.
Postupujte podle doporučení svého lékaře. Ale pokud jste již ve stravě velmi ovlivněni, nezapomeňte, že maso, ovoce, zelenina, cereálie, výrobky z kyselého mléka by měly být na stole každý den. Nechte lékaře vybrat z těchto skupin přípravky, které u dítěte nezpůsobí reakci.
Pokud je alergie dítěte velmi tvrdohlavá a vyžaduje matce extrémně omezenou výživu, nyní se nenavrhuje regulovat vaše jídlo, ale převádět dítě na smíšené krmení - vaše mléko + směs - kompletní hydrolyzát (speciální léčebné směsi, kde jsou všechny složky úplně rozděleny a snadno absorbovány). Toto není nejjednodušší způsob, tyto směsi jsou hořké, ale možná nejoptimálnější.

Žijeme ve městě zcela nesnesitelném z hlediska zdraví. Moskevská miminka velmi často chtěla plivat na vědecká doporučení a spolehlivá studia, potápěly a dávaly bolesti břicha se záviděníhodnou pravidelností pro všechno. Obecně za všechno.

Co dělat? Pokuste se vařit co nejvíce na vlastní pěst, nekupujte hotové výrobky a odcházejte z města, kdykoli je to možné.
Nemohu nabídnout nic jiného :(.

Sushi a houby
Sushi lze ochutnat po třech měsících dítěte. Pravděpodobnost alergické reakce je poměrně vysoká, ale můžete zkusit :)
I když je dítě v klidu z pojídání půdy, neměli byste je jíst více než jednou týdně. Riziko získání rtuti u všech těchto ryb a mořských plodů je však stále vysoké.

Houby nelze jíst, nejenom kultivované druhy - žampiony, ústřice, atd. Divoké houby nemohou být, protože za prvé, vždy existuje riziko, že si vezmete potápku, a za druhé, ty hlavní! - houby se hromadí samy o sobě veškeré bahno, které je v půdě. Radionuklidy, pesticidy, těžké kovy atd..
Nebudete mít nic, ale jemná játra dítěte nemusí přežít.

Co může
Opakuji znovu - to je vše :).
Maso (vařené, dušené, pečené, solené, smažené, grilované) - krůta, králík, vepřové maso, hovězí maso, koňské maso, pštros, kachna, husa
Ryby (vařené, dušené, pečené, solené, uzené, smažené) - celé, hlavně moře
Zelenina (čerstvá, vařená, dušená, pečená, solená, uzená, smažená) - to je vše. A nezapomeňte na zeleň.
Ovoce (čerstvé, vařené, dušené, pečené, solené, smažené) - to je vše. Některé druhy jsou žádoucí v malém množství.
Kravské mléko - ne více než sklenka
Výrobky z kyselého mléka - vše. Tuk není důležitý, přestože je nejlepší dodržovat zlatý průměr - 3,2–3,5%. Tvaroh a sýr v malém množství.
Sladké - džemy, džemy, pečivo (lepší domácí výroba). Marshmallows a marshmallows - po 3 měsících jsou založeny na vaječném bílém. Připravte marmeládu opatrně, existuje spousta barviv.
Chléb / cereálie / těstoviny - chléb je lepší z celozrnné mouky s otrubami. Obiloviny - všechno, od pohanky po proso, se krupicí - velmi pečlivě. Tvrdé moučné těstoviny
Šťávy - jakékoli, hotové nebo čerstvě vymačkané. Pro jejich vlastní zdraví je lepší je zředit vodou dvakrát, ale tady si to každý sám vybere.
Pizza je možná (vařte to sami!), Možnost grilování.

Vegetariánství
Pokud jste vegetarián a chcete v kojení pokračovat v vegetariánství - poraďte se s odborníkem na výživu.
Budete muset spočítat a vymalovat speciální stravu tak, aby dítě i dostatek bílkovin a vitamínů, které se vyskytují hlavně v mase.
Vzhledem k tomu, že v prvních měsících je vhodné konzumovat velká množství slepičích vajec a kravského mléka, budete muset vážně myslet na výživu.
To vše je zcela řešitelné - ale poraďte se s odborníkem :).
A téměř jistě vám bude doporučeno pít nebo jíst speciální jídla pro kojící matky.

Vitamíny a speciální potraviny pro kojící matky
Zahraniční lékaři důrazně doporučují užívat speciální vitamíny pro kojící matky a jíst speciální obohacené potraviny..
Klady:
- Máma bude mít dostatek všech potřebných látek ve své stravě - pro ni i pro dítě
- Speciální produkty se rychle a snadno připravují. Zamíchal jsem sklenici nápoje nebo nalil kaši do vroucí vody - a máte hotovo, můžete jíst. Chutné, pohodlné, rychlé, zdravé. To je důležité pro kojící matku..
- U některých speciálních produktů byly přidány látky ke zvýšení laktace

Minusy:
- potenciálně vitamínové minerální doplňky - velmi velký alergen: (((.

Závěr:
V prvním měsíci života dítěte neužívejte multivitaminy a / nebo speciální produkty pro kojící matky. Poté, co dítě zraje měsíc a už ho znáte dobře a jeho obvyklé chování a reakce, měli byste zkusit vzít buď speciální multivitaminy nebo speciální jídla (kde kromě vitamínů a minerálů je také protein, zdravé tuky a uhlohydráty). Chcete-li snížit riziko alergií, rozdělte denní dávku na 3-4 dávky a po celý den jedte malé dávky.
Speciální produkty pro maminky (další zdroj bílkovin, tuků, vitamínů a minerálů):
MDMil máma
Femilak mami
Mléčná dráha (s pastýřem, který má laktogonický účinek)
Myšlenka máma plus
Enfamama
Šťávy frutonyanya pro těhotné a kojící ženy (obohacené o železo a vápník)
Četné čaje pro kojící matky určené ke zvýšení laktace. Nejlepší jsou čaje, které se skládají přímo z bylin (a nikoli ze suchých vícebarevných granulí maltodextrinu namočených do příslušných éterických olejů) a které neobsahují více než 4-5 bylin.

Strava
Jídlo musí být rozmanité!
Jako příklad:
Pokud jste snědli pečené brambory se salátem a solené ryby k snídani, vyberte si zeleninovou polévku (bez brambor :) na oběd a těstoviny s dušeným vepřovým masem - vezměte jogurt s ovocem na oběd - rýži s rybami na večeři. Jako svačinu si můžete vybrat sendviče se sýrem a / nebo masem.
Následující den si připravte sýrové koláče na snídani - boršč a pečené krůtí prsa se zeleninou na oběd - kefír s houskou na odpolední svačinu - pohanka s mlékem na večeři. Na občerstvení - ovoce a sušení.
Atd.
Čím rozmanitější je vaše strava, tím méně potravin se bude opakovat, čím nižší je riziko nesnášenlivosti dítěte. Zahraniční lékaři obecně doporučují, aby každý produkt snědl více než 2-3krát týdně (ale moje představivost odmítá vytvořit takové rozmanité menu :)).
A pít. Nápoj, pití, pití - čaj, džus, čistá voda, mléčné výrobky...
Protože dostatečné kojení může zajistit pouze dostatečné pití a aktivní sání.

A jak to všechno vařit, sedět s dítětem?!
V ideálním případě by samozřejmě měly pomoci kojící matky. Ale život není zdaleka ideální.
V zásadě je kojící matka na stejném místě jako žena na plný úvazek.
Chci to chutné, zdravé a krásné - ale nemám čas a energii ani na sýrový sendvič.
Jedna cesta ven.
1. Plivejte na čištění. Uklízejte každých pár dní (nebo k tomu připojte svého manžela) nebo pozvěte uklízečku.
2. Když vás někdo navštíví, nestyďte se, objednejte si tašky na potraviny. Host vám rád udělá něco užitečného, ​​ale budete mít menší potíže.
3. Mražená zelenina opravdu pomáhá - není třeba je olupovat.
4. Velké kusy samostatně pečeného masa nebo ryb dobře pomáhají. Toto je druhé jídlo a zdroj sendvičů.
5. Je vhodné připravovat jídlo v květináčích - zdravé i rychlé. Nechte jídlo, přidejte vodu nebo zakysanou smetanu, vložte do trouby - a po 2 hodinách je vypněte.
No, atd. Každá paní má spoustu triků.
Navíc, někde v LJ byla dokonce zvláštní komunita na toto téma :).

Mám malé mléko!!
1. Pokud nejste spokojeni s radou svého pediatra, zavolejte konzultantovi kojení.
2. Zatímco konzultant k vám přichází, konzultuje se na internetu, uklidní vás a poskytne vám spoustu nezbytných a nepotřebných informací. Neposlouchejte sousedy a starší příbuzné :). Možná je zřízení GV jedinou oblastí, kde je internet spolehlivější než živé tipy :)
3. Pijte horkou nebo horkou tekutinu 20-30 minut před krmením. Zároveň nezáleží na tom, co to bude: čaj s mlékem, čaj kojení, domácí bylinná infúze nebo jednoduše ohřátá voda. Teplá tekutina 20-30 minut před krmením stimuluje nával mléka.
4. Krmte tak často, jak je to možné. Ráno, odpoledne a vždy v noci! Vezměte dítě do postele, nechte ho v noci sát. Čím více krmení od 2:00 do 8:00 - tím více mléka bude.
5. Viz odstavec 1.

S laktační výživou nemůžete udělat nic víc.
Jezte, pijte, nakrmte dítě.
Bude mléko.
Vlašské ořechy a pivo jsou hlavně psychologická pomoc..
Mimochodem, o pivu.

Pivo a kouření kojící matky
Zklamaná zpráva o pivu - snižuje laktaci, ale nezvyšuje se.
Dobrou zprávou o kouření je, že pokud kouříte mimo dům a ne více než 10 cigaret denně, pak to nemá na dítě nepříznivý dopad. I když je samozřejmě lepší kouřit, nikotin přechází do mateřského mléka a vylučuje se v průměru 2-3 hodiny po kouření cigarety. Proto se doporučuje krmit nejdříve hodinu po kouření cigaret - tak, aby byla odstraněna alespoň polovina nikotinu :).

Zhubnout.
Za prvé - při kojení žádná dieta.
Druhý - můžete se věnovat sportu od chvíle, kdy máte pocit, že jste na to připraveni. Alespoň den po narození, pokud existují fyzické a morální síly.
Za třetí, úplně odstraňte mouku ze stravy, použijte ovoce a bobule jako sladkosti, jedte pouze nízkotučné ryby a maso, sportujte a budete šťastní. Zhubněte na správnou velikost :).

Nejčastější chyby
- Olivierový salát
- salát s krabími tyčinkami (majonéza + barevný treska)
- přísná strava pohanky s krůtí a pak jednoho dne - sladkosti, červené ryby, salát s majonézou, těstoviny s kečupem a mandarinka
- sladkosti průmyslové produkce ve velkém množství - oplatky a koláče z oplatky (oplatky jsou vyplněny nejlevnějším margarínem), karamel (barviva a příchutě), sušenky másla s úplně divokými náplněmi nebo polevou
- použití sycených sladkých nápojů jako nápoje - četné koly, pinocchio, baikaly a další. Jedná se o cukr a barvivo rozpuštěné ve vodě. A neuhasí žízeň.
- monotónní výživa. Pokud po dobu pěti po sobě jdoucích měsíců existují pouze ovesné sušenky, dokonce vám to způsobí nemoc.

Opravdu chci, nemůžu.
Pokud opravdu chcete, můžete.
A jídlo z McDonald's a sycené nápoje s cukrem, hranolkami a uzenou klobásou...
Jediným způsobem, jak minimalizovat možné poškození dítěte v tomto případě, je vzít tolik škodlivých potravin, kolik chcete. A pak odstraňte polovinu.
Zbývající polovina k jídlu a uklidnění :).

Obecně platí, že máte pěkné jídlo a úspěšné laktace! :)

Video. Je možné pít mléko kojící matce v prvním měsíci

Kojení ryb: výhody, recepty

Lékařské odborné články

Kojící ryby mohou být superfood nebo škodlivé a vše záleží na tom, co jíte. Pokud mluvíme o výhodách konzumace ryb, pak to určitě jsou, a je důležité je používat ve prospěch dítěte. Proto by každá mladá matka měla znát prospěšné vlastnosti různých druhů ryb.

Je možné jíst ryby pro kojící matku?

Mateřství vyžaduje svou část oběti, aby ochránilo pohodu vašeho vzácného malého dítěte. Od těhotenství jste možná provedli několik změn ve stravě a životním stylu, abyste se ujistili, že máte zdravé dítě. Musíte mít vyváženou stravu, abyste zajistili svému dítěti dostatečnou výživu během kojení, protože vaše mateřské mléko je jeho jediným zdrojem výživy. Ano, kojící matky mohou jíst ryby, ale při výběru je třeba být opatrný..

Místo toho si vyberte ryby s nízkým legováním, jako je losos, pollock, sumec a tuňák. Pokud jíte čerstvé ryby ulovené místně, přečtěte si místní směrnice pro konzumaci ryb z této nádrže..

Některé ryby jsou superpotraviny pro těhotné a kojící matky, protože obsahují vyšší hladiny mastných kyselin a nižší hladiny rtuti. Zde je seznam ryb, které si můžete během kojení bezpečně užít: makrela obecná, capelin, sledě, parmice, krevety, losos, pstruh.

Hlavní věc je, že ryby, které jíte, jsou čerstvé. Jak zjistit, zda jsou ryby čerstvé? Při nákupu ryb musíte ryby cítit a zkontrolovat, zda jsou její tělo a filé těsné, což by mělo být pevné a lesklé. Pokud to vypadá bledě, lze předpokládat, že ryby nejsou čerstvé.

Konzumované v jakékoli formě, jako je grilovaná, dusená nebo jemně smažená ryba, obsahuje mnoho živin. Toto je jediné mořské plody, které odborníci na výživu doporučují, když se rozhodnete pro zdravý životní styl. Pokud navíc chcete zhubnout, abyste předešli dalším zdravotním problémům, měli byste do své každodenní stravy zahrnout různé druhy ryb, jako je tuňák, makrela a losos. Mají mnoho zdravých vitamínů, které zabraňují tomu, aby se vaše celkové pohoda stala kořistí pro chronická onemocnění..

Výhody laktace z ryb

Mezi zdravotní přínosy ryb během laktace patří poskytnutí okamžité energie, regulace cholesterolu, zlepšení kardiovaskulárního zdraví, udržení psychického zdraví, udržení respiračního zdraví, léčení nespavosti, zlepšení kůže a ošetření poškozené pokožky hlavy. Mezi další výhody patří stimulace silných svalů, regulace tělesných tekutin, léčba nedostatku železa, podpora silných kostí a zásobování těla vitamínem D.

Mnoho živin můžete konzumovat pouze jednou porcí rybí filé.

 1. Ryby poskytují okamžitou energii. Vaše tělo potřebuje dostatek bílkovin, aby zůstalo silné po každém krmení. Spotřebovaná ryba může díky vysokému obsahu bílkovin fungovat jako okamžitý posilovač energie. Vzhledem k požadovanému množství živin ve vašem těle budete nejen vyváženi energetickými hladinami, ale proteiny také omlazují poškozené buňky. Pro udržení hladiny energie ve vašem těle se doporučuje pravidelně konzumovat jakýkoli zdravý druh ryb..
 2. Nízkokalorické

Příjem kalorií je mnohem jednodušší než jejich spalování; Proto byste měli zvolit možnost s menším počtem kalorií, jako jsou ryby. Grilovaná nebo dušená ryba obsahuje minimální množství tuku, což je ideální pro matky po porodu. Kromě toho filé z ryb smažených v olivovém oleji mohou zdvojnásobit živiny, které vás nejen udržují plné po dobu několika hodin, ale také vyživují vaše kardiovaskulární zdraví podporou dobrého cholesterolu..

 1. Ryby zlepšují kardiovaskulární systém.

Když jsou ryby nabité omega-3 mastnými kyselinami, mohou ryby působit zázraky pro váš kardiovaskulární systém. Omega-3 také pomáhají rozšiřovat zúžené tepny, které pomáhají při srážení krve..

 1. Pro psychologické zdraví

Mnoho studií prokázalo účinky příjmu lososa a makrely na vaše psychologické zdraví. Odborníci na výživu doporučují zahrnout do výživy mladé matky mnoho ryb, aby se předešlo mozkovým poruchám spojeným s věkem. Výzkum navíc ukázal, že pokud konzumujete jídla připravená z ryb dvakrát týdně, může to zlepšit stav mozku zvýšením koncentrace a kognitivních funkcí. Kromě toho se předpokládá, že živiny pomáhají snižovat depresi, stres a úzkost, což je často případ mladých kojících matek.

 1. Pro zdraví dýchacích cest

Znečištění životního prostředí může ovlivnit vaše dýchací zdraví a vaše dítě. Musíte konzumovat potraviny, které obsahují živiny, jako je draslík a vitamin B, které brání vašemu dýchacímu systému před různými chronickými nemocemi. Kromě toho odborníci na výživu doporučují zahrnout losos a tuňáka do stravy žen s astmatem nebo v rodinách s astmatem, u nichž bylo prokázáno, že snižují riziko vzniku takové patologie u vašeho dítěte. Vlastnosti ryb mohou zmírnit faktory, které přispívají k zánětu v důsledku přetrvávajícího kašle a pomáhají zbavit se dušnosti..

Nespavost není pro mladou kojící matku nová, zejména v prvním měsíci kojení. Ale tento stav není jen otravný, ale může potenciálně negativně ovlivnit vaše psychické zdraví. Živiny jako vitamín D, bílkoviny, hořčík, mangan přispívají k mírnému spánku po dobu několika hodin a nedostatek těchto živin může vést k chronické nespavosti. Tyto základní ingredience můžete sklízet pouze konzumací čerstvých rybích filé..

Zdravá strava vede k mladistvé pokožce díky konzumaci mnoha vitamínů a minerálů. Začlenění ryb do vaší každodenní stravy se může stát vaším tajemstvím krásy v důsledku vysokých hladin kyselin, bílkovin, vitaminu A a vitaminu B. Když se tyto živiny konzumují společně, přispívají k pružnosti pokožky, což snižuje riziko předčasného stárnutí. Kromě toho mohou vlastnosti účinně bojovat proti faktorům, které přispívají k kožním onemocněním, jako je psoriáza..

 1. Pomáhá při regulaci tekutin

Vaše tělo potřebuje minerály, jako je hořčík, pro zajištění správného toku tekutin. V tomto ohledu můžete do své stravy zařadit ryby, místo výběru hořčíkových doplňků. Grilované rybí filé mohou účinně pomoci regulovat tekutinu v těle..

 1. Ryby brání nedostatku železa. Spotřeba červených krvinek po porodu u matek se snižuje, což přispívá k nedostatku železa u matek a dětí. Když obohacené železem, živiny nabízejí příjem ryb, pokud máte nedostatek železa. Zahrnutí tuňáků a lososů může přispět k rozvoji krevního oběhu a bojovat proti rizikům spojeným s chronickou únavou a anémií..
 2. Ryby jsou zdrojem Ca a vitamínu D, které vaše kosti během laktace potřebují pravidelně, aby zajistily dítě. Kromě mléčných výrobků mohou být ryby bezpečným zdrojem těchto základních živin..

Výše uvedené zdravotní přínosy naznačují, že jakýkoli druh ryb je nezbytný pro vaši celkovou pohodu. Měli byste konzumovat jednu porci ryb nejméně dvakrát týdně, abyste zmírnili faktory, které jsou zdraví škodlivé a nepoškozují dítě..

Výhody různých druhů ryb při kojení

Nealergenní ryby během kojení jsou hlavně všechny druhy bílých ryb. Obecně platí, že mnoho druhů bílých ryb, jako je treska, štikozubec, treska jednoskvrnná a treska bezvousá, obsahuje stejné základní živiny. Jsou to skvělé zdroje nízkotučných bílkovin..

Bílé ryby

to treska, což je bohatý zástupce mnoha užitečných prvků. Treska je bohatým zdrojem bílkovin a má velmi nízký obsah tuku a nasycených tuků, takže je vhodná pro každého, kdo sleduje hladinu cholesterolu. Treska obsahuje mnoho vitamínů B12, které jsou nezbytné pro zdravou krev a zdravý imunitní systém, protože pomáhají snižovat únavu a ospalost. Treska je bohatá na jód, který je nezbytný pro zdravý metabolismus dítěte a matky a udržuje zdravou štítnou žlázu. Treska je také velmi bohatá na selen - je to antioxidant, který je nezbytný pro zdravou pokožku, vlasy a nehty. Treska je také vynikajícím zdrojem draslíku, který pomáhá udržovat zdravý krevní tlak..

Haddock - také jeden z druhů bílých ryb. Haddock je vynikajícím zdrojem hořčíku, který snižuje hladinu stresu u mladých matek a podporuje dobrý spánek..

Platýs Je to vynikající zdroj bílkovin, který je nezbytný pro vytváření zdravých svalů, stejně jako pro zdravý růst a vývoj u dětí..

Platýs je dobrý zdroj vitaminu B1 (thiamin), který pomáhá udržovat zdraví srdce a nervového systému a pomáhá tělu získat energii z jídla.

Pollock - Jeden z běžných druhů ryb, který se běžně používá v každodenní stravě. Podle složení živin není pollock nižší než ostatní druhy ryb. Pollock je zdrojem fosforu, který je nezbytný pro zdravé kosti..

Pollock je také dobrým zdrojem jódu a selenu..

Hake obsahuje také klíčové živiny, jako je protein, tuk, vitamin B6, vitamin D, fosfor. Jako všechny ryby je štikozubec vynikajícím zdrojem bílkovin a na rozdíl od masa neobsahuje nasycené tuky. Filet štikozubce nevyžaduje přípravu. Maso štikozubce je obzvláště zdravé, výživné, snadno stravitelné, a proto ho kojení matek propůjčuje ke spotřebě. Vzhledem k velmi malému množství energie, které ji charakterizuje, se štikozubce maso často používá v nízkokalorických dietách. Štikozubec je zdrojem draslíku a vitamínů B. Draslík je nejběžnějším minerálem (nutný pro lidské tělo k udržení rovnováhy tekutin a krevního tlaku na normální úrovni, k regulaci neuromuskulární excitability a srdeční frekvence). Mezi vitamíny vyniká podíl vitaminu B3 (nebo niacinu nebo vitaminu PP), který chrání pokožku a usnadňuje trávení.

červená ryba

To je určitě velmi užitečný produkt pro každého. Ale pokud jde o kojící matky, to jsou jejich vlastní nuance. Červená ryba je vysoce kalorický, libový zdroj bílkovin bohatý na selen, vitamin A, draslík a omega-3 mastné kyseliny. Strava, která tyto živiny pravidelně obsahuje, může významně prospět vašemu zdraví tím, že zabraňuje závažným patologiím. Přes potenciální přínosy pro zdraví může červené okoun obsahovat rtuťovou hladinu, která je pro těhotné ženy a kojící matky nebezpečná, pokud jedí vícekrát za měsíc. Pokud však budete jíst s mírou, může poskytnout všechny živiny..

Jedna porce červených ryb obsahuje téměř 70 procent množství selenu doporučeného denně. Selen podporuje funkci bílých krvinek a je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy. Je to antioxidant, který může být schopen zabránit tvorbě volných radikálů v důsledku poškození DNA, což může vést k revmatoidní artritidě, rakovině a srdečním onemocněním. Antioxidační síla selenu se zvyšuje, když se kombinuje se zdrojem vitamínu E. Podávejte ryby bohaté na selen, jako je červené okoun, s jídlem s vysokým obsahem vitamínu E, jako je chřest, sladké brambory nebo tmavé listové greeny, jako je špenát, zelenina nebo kale.

Každá porce vařené červené ryby poskytuje 10% vitamínu A pro dospělou ženu a 11% vitamínu A pro její dítě. Tento vitamin je životně důležitý pro imunitní systém. Vitamin A také hraje roli v reprodukci a diferenciaci buněk. Spotřeba dostatečného množství vitamínu A denně může snížit riziko vzniku očních poruch, jako je katarakta nebo makulární degenerace související s věkem. Vitamín A je výživná látka rozpustná v tucích a vyžaduje, aby se ve střevech absorboval zdroj tuku..

Některé odrůdy červených ryb obsahují v každé porci 444 miligramů nebo 9 procent draslíku. Draslík je minerál i elektrolyt. Draslík je potřebný pro fungování enzymů potřebných pro energetický metabolismus a pro zajištění správného vyhlazení hladkých, srdečních a kosterních svalů. Strava, která nemá dostatek draslíku, může zvýšit vaše šance na cévní mozkovou příhodu, vysoký krevní tlak, osteoporózu a ledvinové kameny..

Omega-3 mastné kyseliny jsou hlavní výhodou konzumace červených ryb během laktace, protože více než jedna odrůda ryb je neobsahuje v takovém množství.

Červená lehce solená ryba obsahuje 0,31 gramu omega-3 mastných kyselin v každé porci po 100 gramech. Tato koncentrace omega-3 mastných kyselin je přibližně stejná jako množství poskytované podáváním krevet, sumců, krabů nebo lasturek. Pravidelné stravování ryb bohatých na omega-3 mastné kyseliny může významně snížit riziko srdečních chorob, aterosklerózy a vysokého cholesterolu v krvi..

Vzhledem ke všem zdravotním přínosům je třeba říci, že červené ryby jsou užitečné pro kojící matky, ale ne více než jednou týdně. Musíte také začít jíst červené ryby, když je vaše dítě starší než dva měsíce, protože riziko alergií u dětí tohoto věku je mírně nižší.

Losos má klíčové živiny jako je protein, omega-3, vitamin B12, vitamin B1 (thiamin), vitamin B3 (niacin), vitamin B6, vitamin B5 (pantothenát), vitamin D, vitamin E, draslík, fosfor, selen, jód. Losos je jedno z nejživnějších potravin, které můžete jíst..

Nejen, že je to fantastický zdroj bílkovin, je to také powerhouse vitamínů. Losos je mastná ryba, což znamená, že je vynikajícím zdrojem omega-3 tuků. Pomáhají udržovat zdravé srdce, pomáhají udržovat zdravý krevní tlak a pomáhají udržovat vaše triglyceridy v krvi na normální úrovni. Uzený losos má všechny výhody čerstvého lososa, ale obsahuje vysoké hladiny soli..

Pstruh - Další zástupce mastných ryb. Užitečnými prvky pstruha jsou bílkoviny, omega3, draslík, selen. Pstruh je také bohatý na vitaminy B, které jsou nezbytné pro zdravý nervový systém..

Říční ryby

Samozřejmě užitečné, a to především kvůli čerstvosti jeho použití. Navzdory skutečnosti, že říční ryby nemají tolik zdravých omega-3 mastných kyselin, stále si vybírají výživnou volbu pro váš oběd nebo večeři, protože většina z nich má nízký obsah tuku a vysoký obsah bílkovin. Část sladkovodních ryb poskytuje 30% původního příjmu potravy dospělému. Přestože sladkovodní ryby nemají tolik zdravých omega-3 mastných kyselin, stále si vybírají výživnou volbu pro váš oběd nebo večeři, protože většina z nich má nízký obsah tuku a vysoký obsah bílkovin. Část sladkovodních ryb poskytuje 30% původního příjmu potravy dospělému. Taková ryba však může obsahovat některé sladkovodní parazity, které se rozmnožují ve svém těle a jsou pro člověka nebezpečné. Mohou to být některé druhy helmintů a tepelné ošetření není pro ně děsivé. Čerstvé ryby pro kojící matky se proto z tohoto důvodu nedoporučují. Pokud jste si jisti jeho kvalitou a místem úlovku, můžete ho po správné přípravě jíst.

Mastná ryba

Velmi užitečný produkt. Má mnoho zástupců.

Makrela také olejnaté ryby, které obsahují klíčové živiny: bílkoviny, omega-3, vitamin B12, vitamin D, fosfor, vitamin B2 (Riboflavin), vitamin B6, jód, selen. Makrela je jedním z nejbohatších zdrojů omega-3. Jsou užitečné pro vývoj mozku a očí u kojenců, když je požívají matky během těhotenství a kojení. Makrela je vynikajícím zdrojem vitamínu D, který nám pomáhá vstřebávat vápník a je nezbytný pro zdravé kosti a zuby..

Vaření a kojení rybí výrobky

Kojící rybí kaviár je stejně prospěšný jako samotná ryba, protože je to koncentrovaný rybí produkt. Kaviár má vysoký obsah bílkovin a má nízký obsah trans-tuků a uhlohydrátů, což z něj činí atraktivní součást zdravé výživy. Tato pochoutka je také bohatá na draslík, živinu, která může pomoci snížit krevní tlak. Předpokládá se také, že draslík pomáhá zabránit hromadění ledvinových kamenů, a někteří lidé trpící migrénou zjistí, že to pomáhá zmírnit jejich příznaky..

Zdravotní přínosy kaviáru jsou dány přítomností velkého množství vitamínů a minerálů. Vitamin A přispívá ke zdravé obnově kožních buněk, podporuje vidění, snižuje riziko katarakty a makulární degenerace. Studie ukazují, že vitamin A předchází močovým kamenům, pomáhá předcházet určitým typům rakoviny a zpomaluje proces stárnutí. Vitamin A posiluje imunitní systém v boji proti škodlivým antigenům a zvyšuje lymfatickou aktivitu v těle.

Nejvýznamnějším obsahem minerálů v kaviáru je vápník, hořčík, fosfor, draslík a selen. Vápník, který podporuje stavbu a údržbu silných kostí, poskytuje optimální funkce srdce, nervového systému a svalů. Studie také ukazují, že vápník pomáhá chránit před rozvojem rakoviny, cukrovky a hypertenze. Hořčík byl rozpoznán pro všechno od chronické nespavosti po budování silnějších svalů. Říká se, že mechanismem působení tohoto zázračného minerálu je vývoj růstového faktoru (IGF-1). Je to látka podobná inzulínu, která podporuje vývoj svalů a také uvolňuje nervový systém, což je dostatečné pro zvýšení nálady a hlubšího spánku. Draslík je další důležitý minerál nalezený v kaviáru, který udržuje vodní rovnováhu, posiluje svalovou sílu a snižuje riziko úzkosti. Selen je antioxidant a důležitý minerál. Působí jako antioxidant s vitaminem E k ochraně buněk před poškozením způsobeným volnými radikály a dalšími látkami v těle, které mohou vést k srdečním onemocněním nebo rakovině. Selen je důležitý minerál, který pomáhá imunitní funkci a podporuje růst buněk. Kaviár je také bohatý na vitamíny A a E, které jsou nezbytné pro růst buněk a zdravý imunitní systém. Zdravotní přínosy kaviáru v selenu jsou však nejznámější pro jeho schopnost stimulovat imunitní systém a provádět opatření proti stárnutí, jako je ochrana pokožky před vztekem volných radikálů.

Zdravé přínosy mastných kyselin v kaviáru jsou také dobře známy. Nutriční údaje docházejí k závěru, že v šálku kaviáru je obsaženo přibližně 13 mg omega-6 a 1086 mg omega-3 mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny snižují riziko rakoviny prsu, tlustého střeva a prostaty a také snižují frekvenci infarktu a mrtvice.

Během laktace byste však měli být opatrní, abyste jeli kaviár, protože tento produkt je alergennější než ryba. Proto musíte začít s půlkou lžičky a ne více než jednou týdně.

Slané ryby je jedním z produktů zpracování ryb. Proces přípravy solených ryb může být ve formě moření nebo sušení několik dní pod horkým sluncem. Díky procesu moření vypadají solené ryby jako čerstvé. Pokud jsou solené ryby sušeny na slunci nebo v peci, pak je pro skladování zapotřebí velké množství soli, což není pro kojící matku příliš užitečné..

Jaké jsou výhody solených ryb? Solená ryba má následující živiny: bílkoviny, tuky, vápník, fosfor, železo.

Výhody solené ryby mohou tělu pomoci urychlit hojení ran.

Železo se nachází v solených rybách, je také velmi prospěšné pro naše tělo, aby se zabránilo výskytu anémie. Anémie je příznakem nedostatku krve. Železo obsažené v solených rybách pomáhá tělu při tvorbě krvinek a zabraňuje anémii..

Solená ryba by také mohla podpořit a posílit imunitní systém. Důvodem je obsah výhod bílkovin, které existují v solených rybách..

Uzená ryba Vaří se na otevřeném ohni nebo v troubě přímým působením ohně a tepla. Tento způsob přípravy zahrnuje hromadění zvláštních látek na povrchu ryb, které mu dodávají tak úžasnou vůni a vůni. Tyto látky však mohou být velmi karcinogenní. Zvyšují také chutnost mateřského mléka a po takovém jídle vaše dítě může odmítnout prsa jednoduše kvůli silné „uzené vůni“. Ryba uzená za tepla má podobnou technologii vaření, pouze proces kouření je rychlejší.

Smažená ryba může být nejlepším způsobem, jak vařit ryby pro kojící matky, pokud používáte minimální množství oleje. Je třeba si uvědomit, že příliš velké tepelné zpracování se nedoporučuje. Pokud smažíte rybu se zeleninou, zachováte si její maximální prospěšné vlastnosti.

Sušené a populace ryb nepodléhá dostatečnému tepelnému ošetření, a proto je potenciálním zdrojem mnoha bakterií, včetně botulismu. Proto se nedoporučuje jíst, zejména při laktaci.

Rybí konzervy lze použít v mateřské stravě pro kojení, musíte však pochopit, že neobsahuje tolik živin, kolik je čerstvých. Musíte také vědět, že konzervované potraviny připravené výrobcem továrny jsou bezpečnější než ty domácí, protože hrozí skladování tyčinek s botulismem..

Vařená ryba bílé odrůdy - to je nejlepší a nejužitečnější produkt pro mladou matku a její dítě. Protože je ryba vařena dostatečně rychle, všechny živiny v ní jsou uloženy.

Kojení rybí recepty

 1. Dušený losos se zeleninou.

Tento rychlý recept je perfektní nízkokalorickou večeří. Pro jídlo, které potřebujete: 200 g hnědé rýže, 100 g zelené fazolky, 4 steaky z lososa, nakrájené na plátky. K ochucení potřebujete sladkou sojovou omáčku, 1 limetkovou šťávu, 2 lžíce. chilli ve sklenici nebo 1 červené paprice, 1 polévková lžíce. rýžový ocet, 1 polévková lžíce zlatý cukr.

K dekoraci jsou zapotřebí 4 cibule, 4 polévkové lžíce sezamových semen, nakládaný zázvor.

Chcete-li vařit v malé misce, smíchejte ingredience filet z lososa s kořením a odložte stranou. Vařte rýži ve velkém množství vody a vypusťte vodu poté, co byla uvařena a trvala na ní asi 15 minut. Vložte zeleninu a ryby do dvojitého kotle ve dvou vrstvách. Ryby by měly být vařeny 5-8 minut, dokud se nevaří. Když je vše hotové, smíchejte zeleninu s rýží, přidejte cibuli a dresink z omáček a nahoře položte lososa, zdobte sezamovými semínky.

 1. Ryby v troubě s rýžovými nudlemi.

Vařit si: 3 steaky z lososa, olivový olej.

Pro glazuru potřebujete 2 lžičky rajčatové pasty, 1 lžičky. jablečný ocet, 1 lžička sojová omáčka, pepř.

Pro ozdobu: 200 g sušených rýžových nudlí, 2 sec. l máslo, 2 stroužky česneku, 5 cibule, 3 chilli papričky.

Chcete-li připravit jídlo, musíte vařit nudle déle než 5 minut ve vodní lázni, pak se musíte napnout a odložit stranou.

Zahřejte troubu na maximum. Do pasty přidejte ocet, omáčku a pepř, abyste dostali polevu a masem z lososa filé s polevou. Kousky lososa položte na pekáč a počkejte 6 až 8 minut, aby se nechal vsáknout. Potom nechte v peci 8 - 10 minut, dokud ryba nebude hotová.

Smažte olej s česnekem a zelenou cibulkou, chilli pár minut, dokud nezměkne, poté přidejte nudle, fazole a pepř. Podávejte nudle s rybami a omáčkou.

Kojící ryby poskytují základní vitamíny a tuky, které musí matky a děti přijímat. Je velmi důležité vybrat tu správnou rybu s maximálním přínosem pro zdraví, pak budete vy a vaše dítě zdravé.

Jaký druh ryb může kojící matka jíst?

Ryby jsou zcela nejednoznačnou součástí stravy nejen kojící matky, ale i jakékoli jiné osoby. Někdo preferuje maso před rybími výrobky. Mnozí ji nemají rádi kvůli kostem - nejedí, navzdory jejím blahodárným vlastnostem. Ryby při kojení jsou někdy silným alergenem, jehož použití není zcela žádoucí. Obecně však pro správnou a vyváženou stravu potřebuje kojící žena jíst mořské plody nebo rybí pochoutky, i když s velkou péčí a jen několikrát týdně.

Příznivé vlastnosti

Výběr povolených odrůd ryb během laktace je poměrně velký. Marine se často doporučuje - obsahují hodnotnější jód a zdravé tuky.

Esenciální omega-3 kyseliny jsou nejvíce koncentrovány v červených odrůdách (růžový losos, pstruh, losos nebo chum losos), stejně jako v rybích pokrmech ze sledě, makrely nebo capelinu. Červeným odrůdám se doporučuje jíst s gv až dvakrát týdně nebo ještě častěji, pokud nejsou detekovány alergické reakce, protože mírná konzumace mastných kyselin:

 • chrání před vaskulárními chorobami, aterosklerózou, zabraňuje výskytu infarktu, cévní mozkové příhody, snižuje pravděpodobnost vzniku srdečních chorob;
 • poskytuje stabilní srdeční funkci, její rytmus;
 • normalizuje krevní oběh, posiluje stěny krevních cév;
 • zlepšuje paměť, zlepšuje výkon mozku;
 • výrazně posiluje vlasy, nehtové talíře, zlepšuje vnější a vnitřní stav pokožky;
 • snižuje riziko rakoviny;
 • urychluje proces regenerace.

Je to jen ve prospěch matky. Užitečné mastné kyseliny, které pronikají do mateřského mléka do těla dítěte, však příznivě ovlivňují duševní schopnosti, jeho fyzickou kondici a celkový vývoj. Neexistuje lepší zdroj jódu než mořské plody, což je dobré pro štítnou žlázu. Výběr mořských plodů je široký a mnoho z nich může být konzumováno během kojení. Je užitečné přidat řasy do stravy kojících matek, které také obsahují velké množství jódu.

Významným přínosem pro děti je vitamin D a vápník. Tato složka je často, zejména na podzim a v zimě, kdy je slunečný den zkrácen, předepsána v lécích. Aby se zabránilo užívání léků jako dítě, je pro matku přípustné jíst červené ryby až třikrát týdně. Takže dítě dostane vitamín A s mateřským mlékem, které zajistí zdravý vývoj pohybového aparátu a nervového systému. Kromě toho je vitamin D užitečný pro zuby a kost u dětí, pomáhá mamince vyrovnat se s osteoporózou a také zabraňuje rozvoji nádorů v těle.

Kromě jódu jsou ryby hlavním zdrojem fosforu, který zlepšuje metabolismus, příznivě působí na zuby, vlasy a nehty. Z užitečných mikroživin obsahují rybí výrobky také zinek, měď, sodík, draslík, mangan, kobalt, hořčík.

Nezanedbávejte vedlejší produkty z ryb - kaviár doplní zásoby bílkovin; kyselina listová, vitamíny E, A jsou bohaté na mléko a játra. Rybí bílkovina se vstřebává lépe než bílkovina masného nebo mléčného původu. Tyto složky dobře zvyšují hemoglobin a jsou profylaxí proti rozvoji anémie. Vzhledem k retinolu (vitaminu A), který obsahuje, populární tresčí játra (může být přítomna pollock) zlepšuje vidění, je považován za silný antioxidant a zlepšuje imunitu. Je lepší používat mléko z jesetera nebo lososa. Obsahuje nejen zdravý protein, ale také potřebné kyseliny, protaminy, glycin, imunomodulátory ovlivňující mozek.

Aby se dosáhlo maximální koncentrace živin a bílkovin, měla by být část rybí moučky nejméně 250 g.

Rizika a rizika laktace

Nejdůležitější věcí pro každou matku je zdraví jejího dítěte, takže při zvažování výhod zavedení nového produktu byste měli přemýšlet o možném poškození. Například, pokud někdy v životě mé matky došlo k alergické reakci, musíte si uvědomit, že děti pravděpodobně zdědí podobné příznaky.

Nebezpečné ryby mohou být z hlediska trávení. Kojící ženy musí ze stravy vyloučit sušené ryby. Sušené ryby by také neměly být v nabídce mladé matky. Při výrobě tohoto typu často používejte produkt nízké kvality nebo zachycený v zakázaných vodních útvarech. Aby nedošlo k zachycení střevní infekce, nebo ještě hůře, červů, stojí za to při výběru produktů pečlivě vybírat produkty - uveďte oblast bydliště, způsob zpracování.

Obzvláště elegantní je to s odrůdami řeky. Protože ryby mohou být odebírány z vodních útvarů nebezpečně blízko městských limitů, kde existuje vysoká pravděpodobnost vypouštění technického odpadu, vypouštění odpadních vod, které zanechává na rybích otisk ve formě částic škodlivých prvků a těžkých kovů - rtuti, olova nebo dokonce arzenu..

Škodlivé karcinogeny a radionuklidy, které se hromadí v živé bytosti, následně poškozují lidská játra, která jednoduše nedokáže zpracovat a chránit lidské tělo před takovými látkami.

Konzervované ryby, konzervovaný kaviár z kapucínu různých barev nebo mořský koktejl se nedoporučují pro kojící ženu. Tyto produkty obsahují škodlivé konzervační látky a obsah zakoupených sklenic neodpovídá vždy deklarovaným. Alergie a otrava jsou zde možné. Pokud jsou nasolené ryby, je lepší koupit celý sledě, ale sami je nakrájet. Kromě toho obvaz v nakoupených konzervách - rajčata, majonéza nebo koření - není pro kojení zcela užitečný.

Jaký druh ryb se doporučuje kojit

Zkušení dietologové doporučují při kojení jíst různé ryby žijící v místě bydliště. Ze zástupců bílého masa stojí za to jíst pollock, candát, štikozubec, tresku nebo mořský okoun. Takové odrůdy jsou obvykle dražší než například makrely, které za to nestojí s gv, protože se jedná o běžný alergen u kojenců. Pokud se jedná o říční druhy, doporučujeme štiku, říční okoun, burbot. Taková ryba je známá svou kostnatostí a vůní, ale při správné přípravě se tyto nedostatky prakticky nepociťují..

Červené ryby jsou považovány za alergennější, takže by se jejich použití mělo střídat s bílými odrůdami. Jídla z pstruhů, růžového lososa nebo lososa chum mohou být konzumována častěji než několikrát za měsíc.

Metody vaření

V moderním vaření najdete mnoho receptů na vaření ryb pro dietní menu i obvyklý způsob života. Nejčastěji používané možnosti vaření jsou:

- smažené ryby - nedoporučuje se kojit. Po smažení již nemá užitečné vlastnosti, navíc se do dítěte mohou dostat škodlivé karcinogeny přehřátého oleje, což vyvolá koliku nebo zažívací potíže.

- vařená ryba je nejbezpečnějším, dokonce zdravým způsobem vaření. V této formě jsou zachovány téměř všechny živiny a cenné stopové prvky. Vařenou porci lze podávat se zeleninou, s minimálním obsahem koření.

- uzená ryba - ani to nemůžete zvážit. U stravy kojící matky je tato kategorie produktů zakázána. Tato metoda vaření ponechává produkt částečně syrový a nedostatečné tepelné zpracování může ovlivnit lidské tělo různými mikroby. Ano, a užitečné látky při tomto způsobu vaření zůstávají mnohem méně než smažené.

- Sušené, sušené nebo solené ryby - primárně se nedoporučuje kojit kvůli vysokému obsahu soli. Takový produkt negativně ovlivňuje mléko, podporuje tvorbu otoků a zabraňuje odstranění tekutiny z těla..

- dušené, dušené nebo pečené - to jsou také způsoby vaření ryb, které jsou přijatelné pro kojení.

Jak zavést ryby do stravy

Pokud během těhotenství a dlouho před ní snědla nově razená matka rybí jídla bez omezení a negativních důsledků, to znamená, že jsou možné i ryby po porodu. Při krmení dítěte byste však měli dodržovat několik pravidel:

 • první měsíce jsou vařené nebo dušené ryby;
 • při první dávce se vyplatí omezit se na malý kousek (ne více než 50 gramů), pozorovat dítě a pouze v případě, že nedochází k vyrážce nebo zarudnutí, pokračujte v používání po několika dnech a zvyšte podávání;
 • pokud dítě odmítne vzít prsa nebo jíst ryby, které vedlo k rozrušení gastrointestinálního traktu nebo koliky, je složka odstraněna z nabídky matky a po několika měsících je znovu zavedena;
 • při vstupu do trvalého menu je nejprve lepší jíst bílé odrůdy říčních ryb nebo rybích populací, poté přidávat červené druhy.

Ukazuje se, že pozitivní účinek rybích produktů na ženské tělo při krmení dítěte je mnohem vyšší než možná rizika. Jediným bodem je, že kojící matka by si měla při nákupu a vaření podle toho zvolit správnou porážku, pak použití takového cenného produktu přinese maximální přínos pro zdraví novorozence..

Články O Neplodnosti