Hlavní Analýzy

Salát z červené řepy během kojení

Kojící matky v období laktace neustále hledají pokrmy, které spojují chuť a zdravé vlastnosti. Právě takový je salát z červené řepy, pro kojení se důrazně doporučuje kojení, protože v něm je velké množství vitamínů.

V našem článku dnes hovoříme o výhodách tohoto jídla pro kojící matky a novorozence a také doporučíme jeho přípravu.

Výhody řepného salátu pro kojící matku

Řepa se používá při vaření již dlouhou dobu - pro nás je to známá zelenina, která je součástí velkého počtu jídel. Je zajímavé, že kromě vynikající chuti má tento produkt také mnoho užitečných vlastností. Z tohoto důvodu jsou řepa téměř vždy součástí správných výživových programů..

Doporučení pediatrů ohledně výživy kojících matek jsou poměrně jednoduchá - mladá matka by měla jíst rozmanité, ale zdravé jídlo. Je logické, že s tak velkou podobností zásad výživy by měla být řepa zahrnuta do stravy kojící matky, ale je to tak?

Nejčastěji jsou ženy zmateny jasnou barvou této zeleniny. Červené produkty jsou často nejsilnějšími alergeny a jejich použití během kojení se nedoporučuje, ale platí to pro řepu?.

Ve skutečnosti ne, řepa je v tomto ohledu bezpečná. Samozřejmě, stejně jako jakýkoli jiný produkt, může vyvolat negativní reakci v drobky, ale v zásadě to platí pro všechny produkty. Tato zelenina se nepovažuje za silný alergen..

Rozhodně je však nádobou s velkým množstvím vitamínů a minerálů, které jsou pro mladou matku a její dítě tak nezbytné. Takové bohaté chemické složení činí z řepy velmi užitečnou zeleninu, zde jsou jen některé z jejích vlastností.

 • Řepa obsahuje látky, které mají vazodilatační vlastnosti. Kromě toho také zvyšují pružnost stěn krevních cév, takže krevní tlak přirozeně klesá, čímž se snižuje zatížení celého kardiovaskulárního systému.
 • Červená řepa má příznivý účinek na samotný srdeční sval. Pravidelné používání této zeleniny zvyšuje vytrvalost srdce a normalizuje tep. To příznivě ovlivňuje pohodu a fungování celého organismu..
 • Některé látky z řepy pozitivně ovlivňují fungování mozku. Tyto sloučeniny zajišťují plný tok kyslíku do tohoto orgánu, což normalizuje procesy, které se v něm vyskytují..
 • V řepě nejsou prakticky žádné tuky a počet kalorií v ní je minimální. Díky této vlastnosti je zelenina ideální pro zahrnutí do stravy těch kojících matek, které se po porodu snaží zhubnout.
 • Červená řepa obsahuje unikátní druh antioxidantu - betalaynu. Tyto látky neutralizují škodlivé účinky tzv. Volných radikálů, o kterých je známo, že způsobují onemocnění, jako je rakovina. Kromě toho jsou antioxidanty užitečné pro celé tělo jako celek, protože pozitivně ovlivňují stav buněk.
 • Většina z draselné řepy. Tento minerál se podílí na udržování rovnováhy voda-sůl v lidském těle a odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla. Některé ženy před a po porodu čelí tak nepříjemnému jevu, jako je otok. Množství draslíku ve stravě tento problém řeší. Navíc tento minerál snižuje krevní tlak..
 • Červená řepa také obsahuje mikroelementy, jako je vápník, hořčík a fosfor. Všechny z nich jsou pro dítě nesmírně důležité, protože jeho první rok života je spojen s intenzivním růstem, což znamená, že kostní materiál vyžaduje stavební materiál. Tyto minerály budou užitečné i pro mámu - pomohou po porodu obnovit sílu kostí, nehtů a zubů.
 • Železo, které se také nachází v řepné buničině, je nezbytné pro vytvoření normálního objemu krve. Vzhledem k tomu, že mateřské mléko se vyrábí z mateřské krve, je potřeba tohoto minerálu u ženy extrémně vysoká..
 • Řepa má kromě betalainového antioxidantu také vitamin C, který také patří do této kategorie látek. Tato sada sloučenin vám umožňuje použít tuto zeleninu jako imunosilatační činidlo. Proto v chladném období by kojící matky měly rozhodně jíst tuto zeleninu a saláty..
 • Betain obsažený v této zelenině má pozitivní vliv na stav jater matky a dítěte a také zabraňuje rozvoji mnoha onemocnění tohoto orgánu.
 • Folát, související s vitaminy B, je pro dítě nezbytný pro normální vývoj nervového systému a mozku. Protože řepa je bohatým zdrojem této látky, doporučuje se jíst jak během těhotenství, tak po něm..

Možné poškození při konzumaci řepného salátu během kojení

Protože existuje mnoho receptů na řepné saláty, kontraindikace a vedlejší účinky jejich použití pro každé jídlo se budou mírně lišit. Skutečnost, že se salát skládá hlavně z řepy, však umožňuje oddělit hlavní.

 • Alergie se může objevit u jedné nebo více složek dítěte. Řepa sama o sobě, jak již bylo uvedeno, není silným alergenem, ale například ořechy jsou. Proto je před použitím salátu lepší zkontrolovat každou složku z hlediska bezpečnosti a teprve potom sníst jídlo několika produktů.
 • Řepa obsahuje významné množství vápníku a navíc může zlepšit schopnost těla absorbovat tento minerál. Pokud mladá matka trpí urolitiázou, mělo by se minimalizovat používání řepy a salátů.
 • Nezapomeňte se poradit s odborníkem, pokud jste kojící matka trpící gestačním diabetem. Protože řepa obsahuje značné množství cukru, může tato zelenina způsobit prudký skok v hladině glukózy v krvi, což obvykle vede k útoku.

Když kojící matka novorozence může nejprve vyzkoušet salát z červené řepy

Stejně jako v případě nežádoucích účinků závisí doba na vstupu řepného salátu do ošetřovatelského menu do značné míry na složení ingredience v misce. Například například konzumaci ořechů se nedoporučuje jíst dříve než 4-5 měsíců po porodu.

Postup kontroly bezpečnosti každého komponentu pro dítě je velmi jednoduchý. Ráno kojící matka sní malý kousek testovaného produktu a čeká asi jeden den. Pokud dítě během této doby nemá alergické příznaky, pak je jídlo bezpečné a můžete ho bezpečně jíst.

Toto schéma se provádí se všemi ingrediencemi, které tvoří jídlo, a pokud žádný z produktů nevydal negativní reakci, můžete bezpečně sbírat salát a jíst.

Denní norma salátu pro jakýkoli recept je přibližně stejná - asi 200-250 gramů.

Tipy pro salát z červené řepy pro kojení žen

 • Řepa na salát může být vařena, dušená a pečená v troubě. Tato zelenina rozhodně nestojí za smažení, protože za prvé, smažení zničí většinu živin a za druhé, smažená jídla jsou během horké vody zakázána.
 • Je dovoleno jíst surovou řepu během laktace šest měsíců po porodu (příliš často způsobuje problémy s trávením ve strouhankách), proto je lepší zeleninu zahřát na saláty.
 • Jako salátový dresink je vhodný rostlinný olej nebo zakysaná smetana. Majonéza, když je kojení zařazeno do kategorie zakázaných produktů.
 • Recept na saláty z červené řepy je jednoduchý a stejný pro různé ingredience. Nejprve se řepa vaří pohodlným způsobem - pečené, vařené, dušené. Poté se nastrouhá a smíchá s jinými produkty. Sušené meruňky, švestky, vařené kuře, vlašské ořechy, česnek a salátová cibule jsou skvělé pro tuto zeleninu..
 • Při přidávání cibule nebo česneku do salátu nezapomeňte, že tyto produkty mohou změnit chuť mateřského mléka. Z tohoto důvodu je musíte dát ve velmi malém množství..

Obecně lze shrnout, že řepný salát s kojením bude vynikajícím doplňkem nabídky každé kojící matky. Tento předkrm v sobě spojuje vynikající chuť a spoustu užitečných vlastností - to je to, co by během tohoto období mělo být každé jídlo.

Řepa může být kojící matka?

Během kojení existuje mnoho neshod ohledně stravy. Z důvodu hojnosti tipů a triků z různých zdrojů jsou nezkušené matky v obtížné situaci.

Je pro ně obtížné pochopit, která jídla lze jíst a která za to nestojí. Pokud jde o zákazy, neexistuje jediný názor. Existuje mnoho možností: od úplného neexistence zákazů až po konkrétní seznamy produktů, které lze používat.

Výhody řepy pro kojící matku

Řepa obsahuje dostatečné množství vápníku a jodu. Hodnota těchto prvků pro kojící matku je obtížné přeceňovat:

 • Jód je nezbytný pro štítnou žlázu a vápník pro tvorbu kostní tkáně. Červená řepa obsahuje také další užitečné složky, včetně železa a vitamínů B. Zelenina prospívá lidskému tělu v každém věku;
 • Kořenová plodina pomáhá snižovat krevní tlak a zlepšuje tvorbu krve;
 • Laxativní účinek řepy je způsoben přítomností pektinu a vlákniny v něm. Odborníci někdy připisují řepu výrobkům, které mohou způsobit alergie, protože mají jasně červenou barvu. Toto tvrzení není pravda..

Mohu jíst řepu při kojení

Většina žen a pediatrů je přesvědčena, že konzumace kořenové zeleniny při kojení může dítě poškodit. Základem pro vývoj tohoto tvrzení byla jasná barva řepy a projímavý účinek jejího použití. Studie vyvrátily tyto důvody: rostlinné pigmenty nezpůsobují alergie a laxativní účinek není přenášen na dítě mateřským mlékem.

Bylo zjištěno, že děti, jejichž matky v prvním měsíci kojení zahrnovaly řepné misky, byly méně citlivé na zvýšenou tvorbu plynů a střevní koliku. Tyto studie vyvracejí běžné obavy o kořenové plodiny. Řepa se nejen povoluje, ale také se doporučuje pro zařazení do stravy kojících matek.

Může vařit řepu s kojením

Díky řepě může lidské tělo po celý rok přijímat potřebné vitamíny a minerály. Mezi životně důležité látky v jeho složení patří: aminokyseliny, železo, jód, vápník, hořčík, vitamíny B, C, PP. Kořenová plodina je v porovnání s jinými produkty příznivě srovnatelná s tím, že pod vlivem vysoké teploty během vaření se neztrácí její prospěšné vlastnosti. Je vhodné, aby ženy během kojení jedly vařenou zeleninu.

Nebezpečí použití kořenové zeleniny je v tom, že bakterie obsažené na jejich povrchu jsou schopny poškodit dítě kontaktem s mateřským mlékem. Vysoká teplota je jednou ze spolehlivých metod usmrcení všech mikroorganismů. Vařená nebo dušená řepa je skutečně bezpečná a velmi zdravá. Jídla z něj obohatí mateřské mléko pouze užitečnými prvky.

Výhody vařené zeleniny pro matku a dítě

Štítná žláza potřebuje pro normální provoz jód, který je bohatý na řepu. Použití kořenových plodin přispívá ke správnému vývoji tohoto orgánu u novorozenců. Výhodou pro matku je to, že díky řepě se její hladiny hormonů v krvi normalizují mnohem rychleji.

Železo obsažené v řepě pomáhá obnovit tělo matky co nejdříve po narození dítěte. Tento prvek snižuje pravděpodobnost, že dítě bude mít chudokrevnost..

Honin, obsažený v dostatečném množství v řepě, přispívá k tvorbě nervové soustavy novorozenců. Pravidelné používání matkou během kojení kořenové plodiny pomůže kojencům vyhnout se duševním poruchám.

Řepa je známá svými laxativními vlastnostmi. Je užitečné vědět, že to pomůže nejen matce, ale i dítěti, zbavit se zácpy. Laxativní účinek použití přípravku se přenáší na dítě s mateřským mlékem a pomáhá časnému vyprázdnění střev..

Kdy může řepa s kojením

Pokud je řepa správně připravena, její použití nepoškodí kojící ženu a dítě. Většina matek se zajímá o to, odkud může být zelenina zahrnuta do jejich stravy. Někteří lékaři se domnívají, že to lze provést několik dní po návratu domů z porodnice.

Přečtěte si o prsních hubách zde..

Podle jejich názoru prospěšné látky obsažené v kořenové plodině přispívají k rychlému obnovení síly matky a dítěte po porodu a přizpůsobení měnícím se životním podmínkám. Při nepřítomnosti závažných onemocnění můžete začít používat řepu v prvních týdnech po narození dítěte. Riziko negativních důsledků bude minimální..

Řepa se musí jíst pouze po tepelném zpracování. V této podobě to bude bezpečné. Vezměte malou kořenovou zeleninu, uvařte a nasekejte ji, nakrájejte na malé kousky nebo třete na struhadlo. Jíst řepu bez koření a odděleně od ostatních produktů. Pokud dítě nemá negativní důsledky, příště můžete zeleninu jíst se solí a olejem. Velikost zobrazení se postupně zvyšuje.

Frekvence konzumace řepy v prvních měsících po narození by neměla překročit dvakrát týdně. Jak dítě roste a množství konzumované řepy se zvyšuje, frekvence může dosáhnout 3-4 krát týdně. Tato doporučení se vztahují pouze na vařenou kořenovou zeleninu..

Ženy nesmějí jíst surovou řepu, dokud nepřestanou kojit. V této formě je kořenová plodina špatně absorbována, což může vést k problémům s trávicím systémem, zejména střevy a slinivky břišní.

Kolik řepy lze během kojení jíst

Při kojení není vždy snadné dodržovat předepsanou stravu. Hlavní zkušenost mladých matek souvisí s množstvím konzumovaného jídla. Ve skutečnosti platí přísná strava pouze v některých případech.

Například přítomnost alergické reakce u dítěte nebo nesnášenlivost některých produktů u těla matky. Všechno ostatní stačí k poznání opatření. Doporučuje se omezit používání řepy v prvních měsících po porodu kvůli nedostatečnému rozvoji trávicího systému dítěte..

Červená řepa otázky

Stačí, když mladé matky vědí, kdy a v jakém množství je možné kořenovou plodinu jíst. Níže jsou uvedeny odpovědi na nejčastější dotazy týkající se této zeleniny:

 • Mohu během kojení použít vařenou řepu? Ano. Během této doby je produkt schválen k použití až po vaření. Tepelné zpracování ničí bakterie a činí plod snadno stravitelným. Ve řepě se zároveň zachovávají vitaminy a minerály. Tento produkt je jedním z mála, který po vaření neztratí užitečné vlastnosti. Kořenová plodina se přidává do salátů a polévek. Díky řepě se boršč stává protizánětlivým;
 • Proč je surová červená řepa během laktace kontraindikována? Dokud dítě nebude mít 1 rok, měla by se matka vyhýbat konzumaci potravin, které nebyly podrobeny tepelnému ošetření. Výjimkou jsou okurky a rajčata. Mikroorganismy jsou na zelenině a ne všechny z nich představují skutečnou hrozbu pro život a zdraví dospělého. Tělo dítěte je však stále poměrně slabé a není známo, jak na ně bude reagovat. Čerstvě vymačkaná šťáva z červené řepy obsahuje hodně vitamínů, avšak během laktace je lepší použít jiné zdroje živin;
 • Kolik řepy mohu jíst při kojení? Spuštění nového produktu je nejlepší s malým kusem. Můžete jej kombinovat s ovesnou kaší. Mléko získává novou chuť, a pokud se mu to líbilo, zvyšuje se množství řepy najednou. V ideálním případě ne více než 200 g denně 2-3krát týdně.

Řepné nádobí pro kojící matky

Pro matku, která praktikuje přirozené krmení pro své dítě, je lepší jíst vařenou zeleninu. Tepelně upravená řepa se snáze tráví. Užitečné vlastnosti zůstanou zachovány..

Řepa sama o sobě jsou stěží vhodné jako hotové jídlo. Mezitím existuje mnoho druhů potravin z této kořenové plodiny..

Pečená řepa s švestkami a ořechy

K vaření budete potřebovat řepu, švestky a ořechy (mandle nebo vlašské ořechy). Pokud se usadili na vlašských ořechech, nasekejte je. Oloupejte zeleninu nakrájenou na kruhy.

Položte ingredience na fólii v následujícím pořadí: řepa, švestky, ořechy. Výslednou fólii zabalte a vložte do trouby na 10-15 minut. Připravenost jídla se posuzuje podle měkkosti hlavní složky.

Salát z červené řepy

Složení: sušené meruňky, tvrdý sýr, řepa a ořechy. Vařenou řepu a sýr nakrájejte na malé kousky. Matice držte v horké vodě. Smíchejte s předchozími ingrediencemi a sušenými meruňkami. Přidejte trochu soli a nízkotučného krému. Sušené ovoce, které tvoří salát, je ještě zdravější.

Salát z červené řepy s masem

Kuřecí maso je vhodné pro salát, ale může být nahrazeno krůtí. Vařte a nakrájejte na kostky. Vaříme a nasekáme vejce, mrkev a řepu. Udržujte vlašské ořechy v horké vodě a přidejte do salátu s rozinkami. Jako obvaz vhodný beztukový přírodní jogurt nebo krém.

Při konzumaci vajec buďte opatrní: nejezte jedenkrát denně a dva týdně. Křepelčí vejce jsou v tomto ohledu bezpečnější a nejsou ve výživě kuřecího masa nižší.

Jaké ovoce si zde může kojící matka přečíst.

Plněné řepy

Udržujte rozinky ve vroucí vodě a vařte rýži a řepu. Vyjměte jádro z vařené zeleniny. Smíchejte rýži s rozinkami a nakrájejte řepu. Vytvořte omáčku z nízkotučné smetany (1 polévková lžíce), másla (1/2 lžičky) a cukru (1 lžička).

Nalijte na ně řepu a vložte misku do trouby při 180 ° C na dobu 15-20 minut. Díky tomuto originálnímu receptu na druhé jídlo bude nabídka rozmanitější a zdravější..

Červená řepa kaviár

Vařte řepu, nastrouhejte na jemném struhadle a vložte do pánve. Podle chuti přidejte rostlinný olej (1 polévková lžíce), citronovou šťávu (1/2 lžičky), cukr a sůl. Výsledná hmota se duší 15-20 minut.

Polévka z červené řepy

Miska se připravuje z hovězího masa (300 g), vařené řepy (1 ks) a brambor (2 ks). Vařte hovězí vývar. Oloupejte brambory, nakrájejte na proužky a dejte je do hrnce s vývarem. Do polévky můžete přidat polévkovou lžíci rostlinného oleje (slunečnice nebo olivy).

Řepu nejdříve nakrájejte a krátce před vařením namočte do polévky. Nakrájejte hovězí maso na malé kousky a přidejte na pánev. Vařené maso lze použít i pro jiná jídla. Například, to může být podáváno spolu s drcenými brambory jako druhý chod.

Do červené řepy přidejte zakysanou smetanu s nízkým obsahem tuku a přidejte zelení. Kopr a petržel přispívají ke zvýšení laktace, ale dítě na ně může mít alergickou reakci..

Je červená řepa možná při kojení novorozence

Menu pro kojení je kontroverzní téma. Tipy a triky vás mohou zmást jejich nekonzistentností.

Během kojení jsou velmi často velmi užitečné a hodnotné ve svých složeních produkty. U některých z nich byl stav zakázaných zaveden zcela nezaslouženě. Řepa se svou jasně červenou barvou také často spadá do tohoto seznamu. Je možné použít řepu při kojení novorozence??

Obavy a nedorozumění kojící matky

Známou vlastností řepy je její projímavý účinek na organismus. Matka se proto obává, že jí zeleninový salát způsobí průjem u dítěte. To je chyba - koneckonců se nezměněné produkty nedostanou do mateřského mateřského mléka.

Ze stejného důvodu by se nemělo bát zvýšené koliky u dítěte, pokud maminka sní kus kořenové plodiny. Vlákno má účinek pouze ve střevech toho, kdo ho snědl. Do mateřského mléka vstupují pouze metabolické produkty..

Jasně červená barva červené řepy je také schopna vyděsit výskyt alergií. Je dobře známo, že veškerá zelenina a ovoce světlé barvy jsou potenciálně nebezpečné kvůli riziku alergických reakcí. Pokud jde o řepu, tento strach je zcela zbytečný. Je prokázáno, že barevné pigmenty, které jsou v něm obsaženy, jsou přírodní barviva, která jsou neškodná pro zdraví dítěte.

Jeho použití by samozřejmě mělo být omezeno nebo vyloučeno v případech individuální negativní reakce na dítě. Ale pokud je vše v pořádku, pak můžete do nabídky zahrnout tuto velmi běžnou a cenově dostupnou zeleninu. Ostatně řepa je díky své skromnosti užitečnější než drahé exotické ovoce. Svým složením je schopen obohatit se o vitamíny, a to jak tělo kojící ženy, tak i dítě.

Výhody pro matku a dítě - proč by měla být zahrnuta do stravy

Jedním z naléhavých a delikátních problémů po porodu jsou potíže s pohybem střev. Stehy na perineu nebo po řezu císařským řezem, hemoroidy - činí tento proces bolestivým a nepříjemným. Příznivý účinek zeleniny je, že:

 • velké množství vlákniny eliminuje fermentační procesy, absorbuje škodlivé látky, podporuje lepší čištění střev a hubnutí;
 • kyselina listová a vitaminy B, které jsou obsaženy v kořenové plodině, jsou velmi důležité pro správnou tvorbu nervového systému dítěte a pro matku nejsou o nic méně důležité. Po objevení dítěte je její nervový systém velmi zranitelný;
 • použití řepy pomáhá snižovat krevní tlak v důsledku hořčíku, který je jeho součástí, a také pomáhá snižovat cholesterol;
 • velké množství stopových prvků a vitamínů zvyšuje imunitní obranu ženy, která porodila.

Unikátní vlastností řepy je, že po tepelném zpracování neztrácí své prospěšné vlastnosti a zachovává všechny cenné vitamíny a minerály.

Kdy omezit - kontraindikace

Přes užitečné vlastnosti může zelenina v některých případech poškodit tělo kojící matky.

Červená kořenová zelenina může poškodit tělo:

 • čerstvá šťáva z červené řepy dráždí sliznici a způsobuje zhoršení zánětlivých onemocnění žaludku;
 • kyselina šťavelová v kompozici přispívá k tvorbě ledvinových kamenů;
 • velké procento sacharózy je při diabetu nepřijatelné;
 • řepa narušuje vstřebávání vápníku, což je velmi důležité pro kojící matku. Je lepší nekombinovat jeho použití s ​​produkty, které obsahují tento stopový prvek..

Stanovisko Dr. E. O. Komarovsky

Mnoho rodičů se ve svém jednání, které se týká zdraví dítěte, spoléhá na názor pediatra E.O. Komarovského.

Dr. Komarovsky obhajuje, aby krmení kojící matky bylo co nejrůznější. Je nutné odmítnout pouze bezpodmínečně nebezpečné a škodlivé produkty - alkohol, nikotin, uzená masa, další výrobky s mnoha přísadami a konzervačními prostředky.

Pokud matka nemá zdravotní problémy, které brání používání řepy, Komarovsky považuje za možné ji zavést do stravy ihned po porodu. Ale výhradně po tepelném zpracování.

Jak správně a chutně jíst během kojení

Stejně jako všechny nové produkty, musíte ji zavádět postupně, sledovat reakci dítěte. Je lepší jíst nový produkt ráno, takže v případě negativní reakce na něj dítě netrpí celou noc následky pití.

V prvních dvou týdnech po narození dítěte by mělo být menu s touto zeleninou diverzifikováno ve velmi minimálním množství, nejvýše 50 gramů denně. Je lepší jíst to každý den. Bude to stačit 2-3 krát týdně. Pokud po požití řepy v dobrém stavu dítěte nejsou pozorovány žádné negativní projevy, lze počet postupně zvyšovat. Od druhého měsíce života dítěte je povolená denní dávka 200g.

Pečená nebo vařená řepa může zpestřit jejich stravu. Je součástí mnoha chutných a zdravých jídel a je kombinován s dalšími produkty..

Salát se sýrovými a piniovými oříšky

 • vařená nebo pečená řepa;
 • sýry všeho druhu;
 • oranžový;
 • piniové oříšky;
 • listový salát;
 • rostlinný olej nebo balsamikový krém.

Nakrájená řepa, pomeranč a sýr se umístí do salátu na listech salátu. Posypeme piniovými oříšky smaženými na pánvi. Obléknuté rostlinným olejem nebo balsamicovým krémem.

Klasická červená řepa

 • vařená řepa;
 • brambory;
 • mrkev;
 • cibule cibule;
 • rostlinný olej;
 • rajčatová pasta;
 • zakysaná smetana;
 • zeleň.

Řepa se vaří ve slupce, chlazená, loupaná a nakrájená na kostky. Cibule, mrkev a rajčatová pasta jsou pasážovány v rostlinném oleji. Nasekané brambory se vaří ve vývaru nebo vodě a přidá se restovaná zelenina a řepa. Oblékané zakysanou smetanou a bylinkami.

Je možné jíst řepu při kojení dítěte?

Během kojení jsou matky nuceny opustit mnoho zdravých potravin, zejména červených, které u dítěte způsobují alergie. Je červená řepa zakázána? Jak řepa ovlivňuje tělo během kojení? Pojďme analyzovat všechny klady a zápory.

Výhody a kontraindikace řepy pro kojící matky

Řepa je velmi bohatá na vitamíny a minerály nezbytné pro člověka. Ale je možné jíst řepu vůbec s kojením? Ukazuje se, že neobsahuje žádné alergenní složky a bude přínosem pouze pro matku i dítě. Tento produkt podporuje obnovu oslabeného těla v poporodním období, doplňuje nedostatek vitamínů a minerálů, posiluje imunitní systém. Zlepšuje trávicí systém, čistí tělo toxinů, zlepšuje pleť. Někdy marně honíme drahé vitamíny, pokud může být v každém ročním období ve stravě kojící matky levný a cenově dostupný produkt, což je univerzální medicína.

 • Vysoký obsah vlákniny má projímavý účinek. Téměř všechny ženy po porodu musí mít zavedené střevní funkce a řepa to bude skvělou práci. Čistí střeva, chrání vás před zácpou, odstraňuje škodlivé látky z těla a vrátí gastrointestinální trakt zpět do normálu. To platí zejména pro ženy přibývající na váze po porodu. A co je nejdůležitější, laxativní účinek řepy neovlivňuje laktaci, ale pouze na zdraví mámy.
 • Pokles hemoglobinu není po porodu vzácným problémem. Železo pomáhá zbavit se anémie, slabosti a závratě.
 • Jód je hlavním regulátorem štítné žlázy, který pomáhá obnovovat hormony.
 • Hořčík normalizuje krevní tlak, srdeční frekvenci.
 • Vápník je jedním z nejdůležitějších prvků, které žena dává svému dítěti ve velkém množství. Posiluje zuby a kosti.
 • O váš vzhled se postarají vitamíny skupiny A, B, E. Posiluje vlasy, zlepšuje stav pokožky, zlepšuje zrak, plní tělesné buňky kyslíkem, inhibuje stárnutí, normalizuje metabolismus.
 • Vitamin C podporuje imunitu, chrání před infekcemi, dodává sílu a energii.

U HB může být kontraindikací řepy onemocnění ledvin, diabetes mellitus nebo nesnášenlivost určité složky.

Je možné jíst řepu při kojení

Přínos karmínové zeleniny je nepochybně velký. Je možné jíst řepu během kojení? Beze strachu můžete říct, co potřebujete. Potřebné a užitečné látky kořenové plodiny se přenášejí na dítě s mateřským mlékem a laxativní účinek ovlivní pouze tělo matky a neovlivní mléko.

Důležité! Řepa může být pro kojící matku užitečná a bezpečná pouze po tepelném zpracování: vařené, pečené, dušené.

Odpovídáme na důležitou otázku: je možné jíst kojenou řepu při kojení.

Zázrakem tohoto produktu je, že hlavní prospěšné látky se během tepelného zpracování neztratí. Vařená řepa se dobře vstřebává, jemně ovlivňuje žaludek a střeva matky a nasycuje mléko vitamíny nezbytnými pro dítě.

Nejdůležitější opatrností při použití je opatření. Pro kojící matky bude zelenina přínosem pouze tehdy, bude-li používána rozumně. Barvivo v něm zůstává s jakoukoli metodou přípravy. Pokud do své stravy přidáváte řepu každý den, může mléko změnit barvu a způsobit alergii na dítě. Tento produkt musí být proto do potravin dodáván velmi pečlivě a dodržovat určitá pravidla.

Pravidla pro používání řepy u HS

Matky mají samozřejmě pochybnosti o dopadu tak kontroverzního produktu, jako je řepa, na kojení. Aby nedošlo k poškození dítěte, dodržujte osvědčené pravidlo - pomalu na lžičku.

Jak vstoupit do stravy

Odborníci si myslí, že jinak: od kterého měsíce můžete jíst řepu při kojení. Někteří doporučují zavedení od třetího měsíce krmení, zatímco druhé je povoleno začít od prvních dnů.

Pokud jsou vaše zdravotní ukazatele normální, dítě netrpí kolikou, nepoškodí břicho a cítí se normálně, řepa neublíží ani v prvních dnech po porodu.

Uvařte malou kořenovou zeleninu a zkuste jíst kousek bez soli. První dávka by neměla být vyšší než 50 gramů. Dále se podívejte na reakci dítěte. Pokud není vyrážka, bolest žaludku, stolice se nezměnila, pak se nepopírejte tak cenným produktem.

Další test proveďte za několik dní beze změny dávky. Pro začátečníky stačí 50 gramů jednou nebo dvakrát týdně, abyste získali co největší užitek..

Kolik může kojící matka jíst??

Pokud dítě dokonale vnímá tento produkt během prvních týdnů, můžete jeho množství zvýšit vždy o 20 gramů. Výsledkem je, že během kojení můžete denně jíst 150-200 gramů řepy, a to i měsíc po narození dítěte..

Důležité! Není třeba jíst řepu denně. Velmi silný červený pigment může barvit mléko, jeho chuť se stane červenou řepou, která nemusí dítě potěšit, a v nejhorším případě může vyvolat alergickou reakci.

Do své stravy přidávejte řepu a pokrmy z ní jen jednou nebo dvakrát týdně. Po třech až čtyřech měsících můžete jíst více, až čtyřikrát týdně.

V tom případě nemůžete jíst?

Je možné během kojení jíst řepu syrovou? Rozhodně ne. Syrová zelenina obsahuje mnoho škodlivých mikroorganismů, které se mohou dostat do těla dítěte, což způsobuje trávení a střeva. Po šesti měsících krmení můžete zkusit jíst syrovou řepu. Je však lepší riskovat a opustit tento podnik, než přestanete kojit.

V jaké formě může být řepa kojící matkou?

Při kojení se doporučuje pouze vařená řepa. V závislosti na vašich preferencích ji můžete jíst jen vařené, nastrouhané nebo nakrájené na kousky. Lze kombinovat s dalšími produkty, které jsou prospěšné pro kojící matku. Pečeme v troubě nebo v páře.

Tato zelenina vás nikdy neobtěžuje, protože s ní můžete vařit tolik různých pokrmů, výživných a stravy. Neváhejte jej kombinovat s masem, zeleninou, sušeným ovocem, ořechy, tvarohem a sýrem..

Pravidla vaření

Při kojení v prvním i druhém chodu můžete jíst řepu. Je důležité sledovat ostatní ingredience, které přidáte..

 • Měli byste být opatrní s feferonkami, česnekem, cibulí a kořenitým kořením. Je lepší se těmto sloučeninám úplně vyhnout..
 • Je vhodné ochutnat jídla majonézou a tukovou zakysanou smetanou. Kyselý jogurt, nízkotučné smetany a olivový olej jsou k tomu dobré..
 • Zeleninu dobře vařte, dokud se nevaří, takže v polotovaru nezůstanou žádné škodlivé sloučeniny.

Je možné ošetřovat matku boršč

Začněte zkusit boršč trochu poté, co jste již vyzkoušeli účinek vařené kořenové plodiny. Pokud dítě nic neobtěžuje, může se boršec jíst v malých porcích několikrát týdně.

Může kojící šťáva z červené řepy

Šťáva z červené řepy je dobrá pro člověka jako celek, ale během kojení je ženám zakázána. Ke zdravému pití se vrátíte, až bude vaše dítě starší.

Recepty z červené řepy

Zvažte nejjednodušší a nejdostupnější recepty pro řepné pokrmy, které lze měnit, doplňovat a experimentovat se součástmi.

Saláty

Klasický salát s řepou je považován za vinaigrette. Ale váš oblíbený salát může být ten, o kterém si myslíte. Například se sýrem a sušeným ovocem:

 • Kostkou vařenou řepu a sýr přidejte sušené meruňky, rozinky a vlašské ořechy, předem namočené v horké vodě. Dochuťte nízkotučnou zakysanou smetanou nebo smetanou.

Nebo masový salát:

 • Vařte drůbeží maso nakrájené na kostky, také nakrájejte vařenou mrkev a vejce. Můžete přidat rozinky a ořechy. Můžete plnit jogurtem bez přísad nebo nízkotučného krému.

Červená řepa Stew

Nejjednodušší způsob je nastrouhnout řepu, sůl, cukr a nechat mírně smažit na pánvi v rostlinném oleji. Získejte kaviár z červené řepy. Ale tam si můžete nechat cuket, mrkev, brambory nebo jinou zeleninu podle svého vkusu a dostanete vynikající zeleninový guláš.

Plněné řepy

Chutná a plněná řepa vypadá lahodně a luxusně. K tomu nakrájejte na polovinu nakrájenou zeleninu, naplňte ji mletým masem, nalijte zakysanou smetanu a vložte do trouby na 15–20 minut..

Jako mleté ​​maso lze použít rýži s rozinkami, jablky, vejcem nebo tvarohem..

Polévka z červené řepy

K přípravě jednoho z nejlepších prvních kurzů červené řepy budete potřebovat hovězí maso, brambory, zeleninu z červených kořenů a některé zelené.

Masový vývar je třeba uvařit, brambory do vývaru promíchat, maso nakrájet na plátky a přidat nastrouhaný již uvařený kaše pár minut před tím, než bude připraven. Ozdobte zelení a odkapejte lžičku zakysané smetany.

Nechte naše doporučení, aby vám pomohla, ale sami si vytvořte vlastní stravu. Dodržujte obecný stav vašeho dítěte a v souladu s tím budete moci určit množství a dobu uvedení produktu na trh, hlavní věc je dodržovat opatření. Doufáme, že všechny vaše obavy ohledně řepy pominuli, oceníte veškeré bohatství karmínové zeleniny a stane se skutečným favoritem vašeho stolu..

Vařené, pečené, v červené řepě - v jaké formě je červená řepa s HS

Snad nejvíce podceňovanou zeleninou jsou řepa. Koneckonců, jen málo lidí ji používá denně ve své stravě. A postoj lidí k této kořenové plodině je dvojznačný. Někdo to netoleruje, pro někoho je to běžná neomylná zelenina. Nicméně ani jeden nový rok není úplný bez tradičního sledě pod kožichem..

Všichni víme, že řepa je vynikající přírodní barvivo. Díky bohatému jasnému kaštanovému pigmentu byla kořenová plodina nechtěně připsána nebezpečným produktům způsobujícím alergii. U mladých matek je spuštěno „pravidlo semaforu“ ​​a otázkou na programu je, zda je řepa přijatelná pro kojení. Koneckonců, všechny nedostatky ve stravě vyvolávají alergickou reakci u dítěte nebo naštvaný trávicí systém.

Může řepa pro kojící matky

Jedná se o jedinečnou zeleninu. Jeho hlavní vlastností je, že si i po ošetření parou zachovává všechny cenné vitaminy a minerály a zůstává stejně užitečný jako v surové formě. Což je velmi důležité pro kojící matku. A kromě toho se světlý pigment, který byl podroben tepelnému ošetření, stává pro novorozence bezpečný. Proto je jíst řepu během kojení nejen možné, ale také nezbytné.

Navzdory svému poněkud nevšednímu vzhledu je to jen skladiště zdraví. Koneckonců, při správném skladování se všechny cenné látky a stopové prvky ukládají v nezměněné podobě. Zde jsou výhody řepy pro kojení:

 • Obsahuje dostatečné množství železa, které se podílí na tvorbě krve a pomáhá matce rychle se zotavit a po porodu zesílit.
 • Přítomnost kyseliny listové je nezbytná pro normální fungování ženského nervového systému.
 • Tato zelenina obsahuje jód, který zajišťuje normální fungování štítné žlázy, která je odpovědná za stav hormonálního pozadí těla.
 • Je přítomen tryptofan, který stejně jako čokoláda pomáhá vyrovnat se s depresí a slezinou..
 • Můžete jíst řepu kojící matce a nestarat se o její vzhled, protože její obsah kalorií je pouze 40 Kcal.
 • Dokonale doplňuje nedostatek fosforu, vápníku, draslíku a hořčíku, jedná se především o zdravé zuby, silné kosti a nehty, krásné vlasy.
 • Zdroj vitamínů, jako jsou vitamíny C, PP, E, B. Poskytují matce dobrou imunitu, silný nervový systém a správnou hladinu cholesterolu v krvi..
 • Maminky během krmení mohou jíst řepu jako profylaxi zácpy. Jeho pektin a vláknina mají mírný projímavý účinek na střeva a odstraňují všechny toxiny a toxiny..

Kdy a jak ji zavést do stravy

Jak jsme již pochopili, není kontraindikováno zavádění řepy během laktace do vaší stravy. Někteří dětští lékaři se domnívají, že pokud je dítě s matkou zdravé, je možné si ji dovolit jíst během kojení v prvním měsíci. Koneckonců, všechny živiny, vitamíny a minerály pomohou rychlejší regeneraci po porodu. Jiní odborníci se domnívají, že by se nakonec řepa měla zadržovat nejméně po dobu 2 měsíců. Je to kvůli stále nepřizpůsobenému tělu novorozence novým podmínkám. A také se skutečností, že alergenicita této kořenové plodiny není vysoká, ale je.

Nejprve musíte jíst nejvýše jednu polévkovou lžíci strouhané zeleniny nebo pár malých kousků bez obvazu a soli. Sledujte, jak dítě reaguje. Pokud vše proběhlo hladce, můžete příště zvýšit porci o 20 gramů a sezonovat např. Zakysanou smetanou nebo máslem.

Pokud se obáváte, že dítě bude mít průjem, pak není důvod k obavám. Řepná řepa nic neublíží, má projímavý účinek pouze na matčino tělo. Pouze ve velmi ojedinělých případech mohou drobky mít problémy s bříškem, ale je pravděpodobnější, že se jedná o individuální rys těla.

Jak vařit řepu při kojení

Kojící matky mohou jíst řepu, pouze před použitím je lepší ji vařit. Syrové, protože je množství hrubé vlákniny v těle špatně absorbováno, a proto mohou mít ženy problémy s gastrointestinálním traktem a slinivkou břišní. Vařené nebo pečené má mírnější účinek na střeva

Uvádění vařené řepy do vaší stravy během kojení je povoleno v jakékoli formě. Stačí ho otřít na struhadlo a sníst s trochou soli a přidat rostlinný olej. Lze zahrnout do jiných pokrmů. Například vařit řepnou polévku. Nebo si udělejte neuvěřitelně lahodný salát z červené řepy s švestkami, ořechy, strouhaným sýrem a zakysanou smetanou.

Každodenní používání řepy během kojení se však nedoporučuje. Přesto je v něm barvící pigment přítomný a při častém používání se hromadí v matčině těle. Ve vzácných případech to může následně u dítěte vyvolat alergii..

V jakých případech je kontraindikován

Toto je jediná kořenová plodina, ve které jasný pigment nezpůsobuje mámě potíže při konzumaci červené zeleniny. Červená řepa je alergen, pouze pokud je pozorována individuální nesnášenlivost tohoto produktu. A pokud se u dítěte přesto projevila alergická reakce na řepu, stačí ji dočasně vyloučit. Možná, že tělo dítěte ještě není připraveno k jídlu zeleniny.

Mamkám se doporučuje vyloučit řepu ze stravy, pokud:

 • predispozice k hypotenzi (snižuje tlak);
 • s cukrovkou (hodně přírodního cukru);
 • máma trpí urolitiázou (obsahuje kyselinu šťavelovou);
 • existuje predispozice k rozvoji osteoporózy (ovlivňuje vstřebávání vápníku).

Pokud během kojení chcete diverzifikovat své menu bez poškození dítěte, začněte řepou. Ačkoli zelenina vypadá hladce, je nutné být ve stravě.

Červená řepa při kojení - celá pravda o výhodách a nebezpečích produktu

Jsme rádi, že vás vítáme na stránkách blogu, naši milí čtenáři.

Ženy často po narození drobků radikálně upravují svůj jídelníček, jedí jen pohanka, kefír a cuketu. Ano, tyto výrobky u dítěte nevyvolávají přesně alergie a koliku, ale maminka na takovém jídle nevydrží dlouho.

Pamatujte, že pro rychlejší zotavení po porodu musíte jíst vyváženou stravu, vaše tělo potřebuje vitamíny a minerály. Existuje mnoho zdravé zeleniny, které jsou bezpečné pro dítě, pokud je používáte správně. A dnes si povíme o tom, jak užitečná řepa je pro kojení..

Je to možné pro kojící matky řepy

Červená řepa je vynikajícím zdrojem stopových prvků nezbytných pro zdraví, zelenina je k dispozici po celý rok, zachovává si všechny své nutriční vlastnosti i při dlouhodobém skladování.

Zelenina obsahuje hodně železa, kyseliny listové a kyseliny askorbové, jodu, kobaltu, vitamínů skupiny B, PP. Přes svou jasnou barvu není tato kořenová plodina zařazena do skupiny produktů, které mohou vyvolat výskyt alergických reakcí..

Kojící matky často odmítají řepu kvůli vysokému obsahu vlákniny a projímavému účinku zeleniny. Ale s racionálním využitím kořenové plodiny to nepoškodí ani vás, ani dítě.

Výhody řepy během kojení:

 • pomáhá předcházet nedostatku vitamínů, zejména na jaře;
 • normalizuje tlak;
 • podílí se na hematopoéze, snižuje riziko anémie;
 • má antioxidační účinek;
 • pomáhá s hemoroidy;
 • eliminuje hormonální nerovnováhu;
 • zlepšuje trávicí systém, zmírňuje zácpu.

Vařená řepa pro kojení

Je možné, aby kojící matka vařila řepu? Ano, ve vařené formě je zelenina během laktace považována za nejbezpečnější. Tepelné zpracování neovlivňuje složení vitamínů kořenové plodiny, ale ničí část vlákniny během vaření nebo napařování, všechny patogeny odumírají.

Vzdejte se řepy

Pokud máte chronická onemocnění jater, žlučníku nebo ledvin, diabetes mellitus nebo osteoporózu, může nadměrná konzumace řepy vyvolat zhoršení patologií.

Řepa může ublížit dítěti

Řepa je užitečná nejen pro matku, ale také pro dítě - spolu s mateřským mlékem dostává vitaminy, které jsou nezbytné pro normální růst a vývoj.

Použití kořenové zeleniny pro kojence:

 • pokud matka bude pravidelně používat vařenou řepu, nebude mít dítě problémy s funkcí štítné žlázy;
 • železo udržuje normální hladinu hemoglobinu;
 • cholín podporuje tvorbu silného nervového systému - dítě bude méně rozmarné, lépe spí;
 • zelenina pomáhá předcházet zácpě - tento problém se týká mnoha dětí.

Možné poškození řepy

Pokud jde o možné poškození, neměli byste slevu na individuální vlastnosti těla dítěte. Příčinou alergických reakcí se může stát individuální nesnášenlivost cukrové řepy.

Laxativní vlastnosti zeleniny jsou užitečné při zácpě, ale pokud mají drobky normální stolici, může zelenina způsobit průjem..

Základní pravidla pro použití

Už jsme zjistili, že jasně červená zelenina je pro matku a dítě velmi užitečná, ale od jakého měsíce mohu během kojení jíst řepu? Názory odborníků na toto skóre se liší.

Někteří dětští lékaři umožňují zakořenění pár dní po narození dítěte - věří, že to ženě pomůže rychleji se zotavit a posílí imunitu. Tuto radu můžete dodržovat, pokud se vaše dítě narodilo včas, nemá žádné zdravotní problémy a mezi vaší bezprostřední rodinou nejsou alergie.

Většina odborníků však doporučuje, abyste se zdrželi konzumace řepy v prvním měsíci po narození dítěte.

Jak používat řepu během kojení:

 1. Začněte malými porcemi vařené zeleniny bez jakýchkoli přísad..
 2. V prvním měsíci života dítěte můžete jíst jasnou kořenovou plodinu dvakrát týdně, nejvýše 50 g za den, a když dítě vyroste, můžete jíst zeleninu každý druhý den, přičemž se porce zvyšuje na 200 g.
 3. Pediatrové nedoporučují jíst řepu denně - ve velkých množstvích zelenina narušuje normální absorpci vápníku, u dítěte se může rozvinout nedostatek tohoto stopového prvku.
 4. Sledujte reakci dítěte - jsou na kůži nějaké vyrážky a zarudnutí, je stolice v pořádku.
 5. Poprvé vyzkoušejte vařenou řepu při kojení před večeří. Dnes již nemůžeme vyzkoušet žádné nové produkty.

Při kojení nemůžete jíst syrovou řepu. Bez tepelného ošetření je obtížné trávit kořenovou plodinu, což může způsobit problémy s pankreasem a střevy.

Polévka z červené řepy a další užitečné recepty pro kojení

Máte rádi boršč? Mnoho žen je velmi citlivé na toto voňavé a bohaté jídlo, ale je možné jíst s kojením? Koneckonců, tam jsou zelí, mrkev, řepa a další zelenina, které jsou potenciálně nebezpečné pro dítě.

Můžeme však s jistotou říct, že laktace není důvodem k odmítnutí vašeho oblíbeného boršče, pokud mírně upravíte recept.

Jak vařit boršč během kojení:

 1. Pro vývar si vyberte pouze libové maso.
 2. Používejte pouze čerstvou zeleninu, jakékoli konzervované potraviny jsou pro dítě nebezpečné. Ze stejného důvodu nelze použít rajčatovou pastu, pouze čerstvá rajčata nebo přírodní rajčatovou šťávu.
 3. Vaříme boršč bez smažení, jen trochu nakrájejte zeleninu v malém oleji.
 4. Česnek a kořeněné koření by měly být zlikvidovány..
 5. Zelí může u kojenců vyvolat koliku, takže do borše nelze přidat více než 200 g, a to pouze čerstvé. Kysané zelí je nebezpečnější z hlediska zvýšené tvorby plynu u dítěte. Pokud vaše dítě vůbec netoleruje bílé zelí, zkuste jej nahradit brokolicí nebo řepou.

Poprvé se můžete léčit borščem, když je dítě ve věku 2-3 měsíců, porce by neměla být vyšší než 250 g.

Podle Dr. Komarovského by se kojící matka neměla silně omezovat na stravování během kojení, měla by být připravena správná a vyvážená strava a řepa v nabídce kojící matky má místo.

Maminčin salát

Kromě borše si můžete připravit zdravý a výživný salát - rozemelte malou vařenou řepu, přidejte 20 g sušených švestek nebo sušených meruněk, ořechů, 50 g tvrdého sýra nebo sýru feta. Jako dresing můžete použít nízkotučnou zakysanou smetanu nebo smetanu, olivový olej, citronovou šťávu.

Pečená řepa

Řepu můžete péct originálním a chutným způsobem. Oloupanou syrovou zeleninu nakrájejte na kroužky střední tloušťky. Mleté ořechy, sušené ovoce, mix. Rozložte směs zeleniny a ořechů ve vrstvách, zakryjte fólií. Pečte asi 180 minut při 180 ° - řepa by měla být měkká.

Na závěr pár slov

Dnes jsme společně s námi našli odpověď na otázku, zda lze vařenou řepu kojit. Nyní víte, jak užitečná je tato zelenina, a že při správné a rozumné konzumaci to dítě nijak nepoškodí.

Řekněte nám v komentářích o svých oblíbených jídlech s touto kořenovou zeleninou, popište, jak vaše dítě toleruje řepu. A nezapomeňte se podělit o článek se svými přáteli na sociálních sítích, dejte jim také vědět, že laktace není jen pohanka na vodě, můžete si dopřát vonící boršč.

Je možné kojit řepu při kojení a jak ji správně zavést do stravy

Přečtěte si také:

Kojení: základní tipy pro kojící matku

Mohu jít na sport při kojení a na jaký sport si vybrat?

Může hrozny kojit, výhody a poškození

Ahoj znovu, moji drazí čtenáři! Navrhuji dnes diskutovat o výživě kojících matek. Myslím, že mnozí z vás slyšeli, že během laktace jsou červená jídla zakázána, že? Ale tady je kolaps, a to i v nemocnici hned po narození dítěte pro první přinést boršč! A tady je otázka: je možné řepu s kojením nebo ne?

Sám si pamatuji menu nemocnice. Neřekl bych, že je to dietní. A boršč byl také nabídnut mně. Má zákaz červených výrobků své výjimky? Pojďme to pochopit!

1. Výhody červené kořenové zeleniny

Řepa sama o sobě je docela cenný produkt..

Zpočátku bych chtěl učinit rezervaci, že obsahuje spoustu užitečných vlastností, mezi které patří:

 • vitamíny C, E a PP;
 • železo a jod;
 • kyselina listová;
 • celulóza.

Tato kořenová plodina má pouze příznivý účinek na tělo matky, a tedy na zdraví novorozence. Červená řepa normalizuje trávení, odstraňuje toxiny z těla.

Kromě toho si mladé matky dobře uvědomují, že po narození je problém se stolicí. Praskliny a slzy vyvolávají bolest při vyprazdňování. Červená řepa příznivě ovlivňuje proces defekace ženy při porodu. Proto v nemocnici od prvních dnů žena přináší boršč na oběd!

2. Co je škodlivé řepy během kojení

Mladé matky jsou zvyklé hledat „úlovek“ ve všem. Opravdu, červený produkt, a je to možné? Opravdu nepoškodí novorozence??

Jak se ukázalo, neexistují žádné kontraindikace pro použití této kořenové plodiny. Samozřejmě, pokud nezohledníte individuální nesnášenlivost produktu. Pokud jste alergičtí na řepu nebo po jídle dítěte se objevila vyrážka - tuto zeleninu zlikvidujte. Žádné další zákazy.

3. Jak zavést řepu do vaší každodenní stravy

Předpokládá se, že jakýkoli nový produkt, který by mladá matka měla vstoupit postupně do svého menu. Kromě toho je základním pravidlem poporodní stravy to, že červená výživa se nepřidává do každodenní stravy, dokud dítě nedosáhne čtyř měsíců..

Naštěstí toto pravidlo nemá nic společného s řepou. Tento produkt je výjimkou z pravidla, takže jej můžete začít jíst již od prvních měsíců života vašeho novorozence..

Pokud se však bojíte reakce těla dítěte na nový produkt, můžete ho zavést postupně:

 1. první den snězte malý kousek řepy a počkejte alespoň na jeden den na reakci dítěte;
 2. pokud dítě nemá vyrážku - zvyšte množství přípravku (pokud byla zaznamenána alergická reakce - řepu vyhoďte);
 3. postupně zvyšujte množství řepy.

Řepa má obvykle pozitivní vliv na celkový stav matky a dítěte, proto se nestojí za obavu. A tato zelenina se na obrázku neodráží - kalorický obsah řepy je pouze 43 kcal na 100 gramů.

4. Vařená nebo surová řepa

Přišli jsme na to, že řepa není při kojení kontraindikována. Existují však určité nuance, které by měla vědět každá mladá matka..

Řepa se nejlépe používá vařená. Faktem je, že surová řepa může (kvůli nesprávnému skladování) obsahovat bakterie a viry a tepelné zpracování je zaměřeno na jejich zničení. Současně kořenová plodina neztrácí své prospěšné vlastnosti..

Navíc se jedná o vařenou řepu, která je tělem nejlépe trávena (dospělí i děti).

Na internetu však najdete úplně jiné recenze: ženy doporučují k použití surovou řepu. Tvrdí, že tepelné zpracování „ruší“ všechny výhody kořenové plodiny. Toto riziko bych neriskoval. I když, jak se říká, kolik lidí - tolik názorů.

5. Jaká jídla z červené řepy mohu jíst během kojení?

Ve skutečnosti můžete jíst jakékoli jídlo pomocí řepy, je důležité si uvědomit, že je bezpečné během kojení pouze při vaření!

Začali jsme diskutovat o tomto produktu s borščem, takže pokud je počet řep v boršči relativně malý, můžete jej zahrnout do své stravy. Mladé matky na fórech sdílejí všechny druhy receptů, které nejsou během laktace ženě zakázány. Většina z nich však tvrdí, že je nejlepší použít vařenou řepu jako další složku v salátu oblečeném z nerafinovaného oleje..

V každém případě, pokud máte nějaké dotazy, může žena v porodu vyhledat radu pediatrického pediatra, který jí dá nezbytná doporučení týkající se výživy a poporodní stravy.

V tomto videu se můžete seznámit s obecnými pravidly výživy během kojení:

V této poznámce navrhuji rozloučit se, ale ne na dlouho. Pokud vám byl tento článek užitečný, doporučte jej přátelům ke čtení. A přihlaste se k odběru mých aktualizací, musím vám něco říct. Ahoj!

Články O Neplodnosti