Hlavní Bolest

Jsou brambory povoleny s HS?

Pro ženu, která krmí své dítě mlékem, je jedním z důležitých požadavků správná výživa. Dokonce i obvyklá jídla, která jsou pravidelně na stole, mohou způsobit újmu - způsobit zhroucení trávicích orgánů dítěte, které se tvoří. Proto se často kojící matky zajímají o to, jak bezpečné je jíst kojené brambory při kojení, pokud tato chutná výživná zelenina vyvolá nežádoucí následky nebo pokud je dítě alergické na brambory?

Výhody a poškození brambor

Brambor je zdrojem škrobu, který je nezbytný pro lidské tělo. Jíst pokrmy z chutných hlíz pomáhá odstraňovat škodlivé prvky z jater, zlepšuje fungování tohoto orgánu a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. To nejsou všechny výhody zeleniny - díky kombinaci mikroelementů, užitečných látek je snadné zlepšit práci mnoha orgánů, systémů a pozitivně ovlivnit celkové zdraví.

Pravidelné používání bramborových pokrmů umožňuje:

 • normalizovat trávicí trakt;
 • zvýšit ochranné vlastnosti těla;
 • posílit klouby, kost, svalovou tkáň;
 • eliminovat tlakové rázy;
 • snížit kyselost;
 • zlepšit výkon.

Neočekávejte, že je vše jednoduché - hodně záleží na správné přípravě jídel. Čipy, smažené brambory, hranolky během kojení - není to nejlepší volba na oběd. Tyto produkty jsou špatně tráveny, mohou způsobit poškození trávicího ústrojí, dokonce i alergie u dítěte.

Lze brambory kojit?

Podle lékařů jsou kojící mateřské brambory nejen možné, ale dokonce je třeba je konzumovat. Hlavní věc je dodržovat pravidla vaření. Nedoporučuje se zneužívat koření, koření, je lepší odmítnout smažené brambory, je kontraindikováno pro kojící matku po celou dobu laktace. Karcinogeny obsažené v regenerovaném rostlinném oleji pronikají do malého organismu s mateřským mlékem, což vyvolává alergické reakce.

Mohou být kojené matky k dispozici smažené brambory, pokud bylo v přípravku použito máslo? Lékaři nedoporučují experimentovat - toto jídlo může v každém případě způsobit nežádoucí důsledky ve formě zácpy, trávení, ukládání tukových tkání na břicho, po stranách.

Použití bramborových kastrolů pro kojící matku, dušená lehká jídla, vařené hlízy, bramborová kaše je nejlepší možností, jak rychle získat dostatek, získat porci užitečných prvků, obohatit mléko o mikroelementy, vitamíny. Na otázku, zda knedlíky s bramborami lze dát kojící matce, dokážou lékaři dvojznačně odpovědět. Mnoho odborníků se domnívá, že je lepší začít hodovat na chutném pokrmu nejdříve čtyři měsíce po narození dítěte.

Pravidla konzumace brambor kojícími matkami

Pokud se matka během svého těhotenství neodepřela bramborová jídla, nedošlo k alergickým reakcím, poté, co se dítě narodilo, je povoleno vstoupit zeleninu do stravy téměř okamžitě. Hlavní věc je dodržovat několik jednoduchých pravidel, která vám pomohou vyhnout se chybám, které jsou pro arašídy nebezpečné:

 1. Použití brambor během kojení by mělo začít malými porcemi - stačí jen několik lžiček denně, aby bylo zajištěno, že dítě nemá negativní reakci na produkt..
 2. Po prvním použití bramborové misky (doporučujeme začít s bramborovou kaší bez přidání másla nebo mléka), měli byste počkat dva dny - pokud se dítě cítí dobře, nadále jíst zdravou zeleninu.
 3. Na jaře je lepší vyloučit brambory z jídelního lístku nebo použít minimální množství - v zimě se v hlízách hromadí škodlivé látky, které nezmizí ani po dlouhodobém tepelném ošetření.
 4. Doporučuje se konzumovat mladé hlízy bez loupání - tenké slupky obsahují velké množství vitamínů (mladé brambory zakoupené dříve než dozrávání by se měly loupat řezáním silné vrstvy slupky - zelenina se obvykle plní škodlivými chemickými látkami, aby se proces urychlil).
 5. Při přípravě používejte pouze vysoce kvalitní hlízy, bez známek rozkladu, promáčknutí, skvrn.

Jak vařit brambory?

Brambory je nutné připravit s HS tak, aby jídlo bylo zdravé, chutné, chutné, jen vypadalo. Nebudou žádné zvláštní problémy - v kuchyni jsou stovky receptů, které lze snadno použít. Nejsou zapotřebí žádné speciální dovednosti vaření - i nezkušená hospodyňka se vypořádá s kulinářskými chutnými mistrovskými díly.

První týdny po narození by měly být omezeny na vařené brambory s kapkou soli. Měl by být ochucený olivovým olejem. Pokud dítě nemá zažívací potíže, za týden můžete jídlo doplnit zelení (snítka kopru, pár „petrželkových kadeří“).

Ihned po narození dítěte se do stravy doporučuje zavést tekutou polévku s několika kousky brambor. Je vhodné použít nemastný vývar - pomůže to zabránit zácpě, která se často obává kojících matek.

Brambory pečené v troubě budou stejně užitečné. Hlavní podmínkou není péct příliš staré hlízy, které nahromadily slanin během zimy. Před vařením každou zeleninu důkladně opláchněte a ujistěte se, že na ní nejsou žádná místa.

Zeleninový guláš je další výdatné a zdravé jídlo pro kojící matku. Nepoužívejte mastné omáčky - je lepší doplnit vaše kulinářské mistrovské dílo zeleninou (cibulí, mrkví). Poté, co dítě dosáhne jednoho a půl měsíce, osolte dušenou smetanou s nízkým obsahem tuku.

Malé tajemství, které by se mělo používat při vaření - pro bramborovou kaši, kastrol se doporučuje použít žluté hlízy. Takové brambory se lépe tráví, když se z hnětení změní na homogenní hmotu, nevznikají hrudky. Polévka by měla být připravena z odrůd s červenou kůží - plátky si zachovávají svůj tvar dokonale, nevařte do ovesné kaše, nechte vývar průsvitný, se zaléváním úst..

Je přísně zakázáno, aby kojící matky konzumovaly syrové hlízy, šťávu vylisovanou z brambor (bez tepelného ošetření se zelenina často používá k léčbě některých nemocí). Po takových experimentech se výrazně zvyšuje riziko podráždění kůže, alergií, koliky, dokonce i trávení dítěte.

Co je lepší kombinovat brambory?

Skvělou kombinací s bramborami jsou masné výrobky. Používejte pouze odrůdy s nízkým obsahem tuku (kuře, králík, telecí maso), ale je lepší nespěchat - přidejte chutné ingredience 2-3 měsíce po porodu. Pokud se jídlo připravuje na nakoupené maso, doporučuje se produkt namočit po dobu 2-4 hodin (nalijte studenou vodu), přiveďte k varu, vypusťte první vývar. Teprve poté pokračujte v základních procesech vaření..

Dalším skvělým doplňkem k bramborovým pokrmům jsou vařené ryby (můžete také vařit v páře). Doporučuje se kombinovat se zeleninou, nezkoušet koření, dostatek soli, několik zrn papriky.

Je možné smažit brambory při kojení?

Smažené brambory jsou jedním z nejoblíbenějších pokrmů mnoha rodin, ale pro ženy během laktace je lepší tuto mňamku vyloučit z jídelního lístku na několik měsíců. Trávicí trakt dítěte není úplně vyvinut, takže těžké jídlo může vyvolat koliku, uvolněné stoličky.

Po 4-5 měsících po porodu můžete postupně jíst smažené brambory, denní norma by neměla překročit pouze 70-80 g. Doporučujeme užívat si své oblíbené jídlo ne více než dvakrát týdně..

Bramborové recepty pro kojící matky

Vaření pokrmů na bázi brambor je povoleno pouze poté, co je kojící matka přesvědčena, že jiné složky nezpůsobují miminko nežádoucí účinky. Pokud drobky nemají problémy s trávením, můžete bezpečně použít jeden z ověřených receptů.

Vařené brambory

Nejjednodušší možností pro výrobu hlíz, která je díky své rychlosti oblíbená, jsou vařené brambory. Doporučujeme podávat celý stůl, šťouchané v bramborové kaši (přidejte pouze nízkotučnou zakysanou smetanu, tekutinu, ve které byl produkt vařen).

 1. Oloupejte hlízy (3–5 ks), přidejte studenou vodu, nechte čtvrt hodiny stát.
 2. Vařit vodu (1 l), snížit brambory.
 3. Počkejte, až se vaří, přidejte trochu soli (dost soli na špičku lžičky).
 4. Vařte až do úplného vaření (zkontrolujte vidličkou).

Po vypuštění naplňte zelení, rozpuštěné máslo.

Bramborový kastrol

Více než měsíc po narození? Poté se doporučuje bezpečně zahájit vaření housek, které používají libové maso.

 1. Kousek masa zamíchejte do mletého masa, středně velké cibule (asi 400 g).
 2. Vařte 6–9 bramborových hlíz, proměňte v bramborovou kaši, aby se zlepšila chuť a konzistence, sezóna masa kouskem oleje.
 3. Kastrolní misku důkladně namažte máslem.
 4. Dejte polovinu bramborovou kaší, hladkou lžičkou.
 5. Opatrně položte vrstvu masa, doporučuje se na ni položit tenké mrkvové kroužky.
 6. Maso přikryjte zbývajícími bramborami.

Misku pečte při nízké teplotě (ne vyšší než 160 stupňů). Doba vaření je asi 40 minut. Sledujte kůru, zlatou barvu - důkaz připravenosti.

Na poznámku! Chcete-li zabránit, aby byl kastrol příliš suchý, doporučujeme namazat povrch tenkou vrstvou zakysané smetany a rozpuštěného másla. Pokud po prvním použití dítě neruší kolika, postupně přidávejte další sezónní zeleninu - cuketa, dýně, malé množství rajčat.

Bramborové knedlíky

Pokud po porodu není problém s nadváhou, kojící matka se může hýčkat vydatnou výživnou miskou - knedlíky.

 1. Uvařte několik bramborových hlíz, proměňte zeleninu na bramborovou kaši (můžete přidat smažení - smaženou cibuli, mrkev).
 2. Vařit vodu (120 ml), ochladit, nalijte do misky.
 3. Nalijte do kapaliny suchou směs soli (stačí štípnout), mouku (180 g).
 4. Zamíchejte lžičkou, přidejte mouku a těsto dejte rukama do požadované konzistence.
 5. Nechte těsto odpočinout hodinu a půl..
 6. Slepé knedlíky s bramborovou kaší (každá hospodyňka má své zvláštnosti při vytváření chutných produktů).

Posledním krokem vaření je vaření. Knedlíky by se neměly vařit po dlouhou dobu, jinak se produkty rozpadnou. Nalijte olej.

Bramborová polévka

Během kojení se doporučuje používat tekutá jídla jednou denně. Bramborová polévka je skvělý způsob, jak zvýšit nutriční hodnotu, množství mléka.

 1. Oloupané bramborové hlízy důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a nakrájejte na malé stejné plátky.
 2. Plátky zeleniny nalijte vodou, dejte na sporák, zapněte silný oheň, pak vařte čtvrt hodiny s mírným vařením, vyhněte se vaření.
 3. Rozemelte další zeleninové ingredience (mrkve, nakrájejte cibuli na malé kostky, půlky prstenů).
 4. Vařte, dokud není zelenina zcela uvařená, ochucte olivovým olejem, nakrájenými bylinkami.

Pokud na květák není alergie, doporučuje se během vaření přidat několik květenství, které jsou bohaté na užitečné prvky zeleniny. Je povoleno přidávat obiloviny, ale nezneužívat - jídlo musí být tekuté.

Poté ji rozmělněte mixérem (pokud není jídlo dostatečně bohaté), zejména s trávicími problémy. Ukáže se skvělá vydatná krémová polévka.

Dušené brambory s masem a zeleninou

3-5 měsíců po narození dítěte může kojící žena jíst dušenou zeleninu a při vaření přidávat maso. Hlavní podmínkou je, že masný výrobek bude použit nemastný, v případě potřeby stripovaný, odstraněné žíly, šlachy, mastná vrstva..

 1. Turecko, telecí maso (200-300 g) nakrájené na kostky o stranách 2-3 cm.
 2. Hlízy bramborové slupky (5-7 ks), nakrájené na plátky, kostky.
 3. Nakrájejte cibuli (nejlépe půlky prstenů).
 4. Mrkev otřete jemným strouhačem.
 5. Kombinujte všechny ingredience, důkladně promíchejte, osolte trochou soli.
 6. Převod do kulinářské pečicí trouby, do vícevrstvé misky, speciální žáruvzdorná forma.
 7. Masu nalijte teplou vodou (tekutina by měla pokrývat povrch směsi masa, zeleniny).

Doba vaření je zcela závislá na použitém masu. Pokud je masný produkt v troubě příliš tuhý, udržujte jej ve tvaru asi hodinu. Pokud se použije jemné maso, proces bude trvat 40–50 minut.

Místo masa je povoleno používat odrůdy ryb s nízkým obsahem tuku. Čas na dušení zabere méně času, budete se muset soustředit ne na připravenost masa, ale na stupeň vaření kusů zeleniny.

Je možné konzumovat brambory během kojení a jak bezpečné je pro dítě obtížné určit, protože každý organismus, jak žena, tak dítě, má své vlastní vlastnosti. Nejnebezpečnější produkt často způsobuje mnoho nežádoucích důsledků, proto je lepší pečlivě sledovat stav kojící matky a dítěte během prvních dnů po jídle z bramborových pokrmů. Pouze s naprostou absencí negativních reakcí budete i nadále jíst své oblíbené pochoutky. Pokud si žena nebo její drobky všimnou nežádoucích účinků, existují podráždění, alergie na kůži, porucha zažívacího systému, budete muset na chvíli odmítnout korekci stravy a jíst osvědčená jídla bez brambor.

Brambory kojící matce: je možné, jaká jídla jsou povolena

Kvalita mateřského mléka přímo závisí na stravě.

Nabídka kojící matky by měla být nasycena stopovými prvky a vitamíny. Ale některé produkty jsou zakázány. Včetně rizika alergických reakcí.

Je brambor užitečný pro kojení, učíme se z tohoto článku.

Je možné jíst brambory s GV

Po narození dítěte se mění dieta ženy. Kojící matka potřebuje vědět, zda je možné jíst určité potraviny, jak ovlivňují mateřské mléko. Brambory s hepatitidou B jsou povoleny první měsíc po narození.

Výhody brambor

Díky použití této zeleniny je možné:

 • nižší krevní tlak;
 • zlepšit náladu;
 • podnítit;
 • posílit imunitu;
 • normalizovat kyselost;
 • snížit riziko obezity, cukrovky, rakoviny;
 • stimulovat metabolické procesy;
 • normalizovat trávení;
 • posílit kostní tkáň;
 • zlepšit stav vazů, kloubů, chrupavek;
 • zabránit rozvoji patologií kardiovaskulárního systému;
 • stimulovat mozkovou aktivitu.

Funkce výběru

Když je brambor mladý, obsahuje maximum užitečných látek. Jak stárnou, hlíza hromadí toxin (solanin). Dává produktu zelenkavý nádech..

Při výběru brambor dodržujte tato doporučení:

 • získávat mladé hlízy, nejlépe neošetřené pesticidy;
 • vyhnout se scvrknutým, naklíčeným, zeleným vzorkům;
 • dávají přednost bramborům se žlutým masem. Tato odrůda kořenové zeleniny je nasycena beta-karotenem..

Účinek na mateřské mléko

Brambory nejsou schopné stimulovat laktaci. Tato zdravá zelenina je však zdrojem vitamínů a cenných minerálů. Dostanou k dítěti mléko.

Smažená kořenová zelenina

Tento způsob vaření je velmi populární. Miska má vynikající chuť. Přesto se kojícím ženám nedoporučuje jíst smažené brambory..

Během smažení se při silném zahřívání tuk rozkládá na volné radikály, karcinogeny a toxiny.

Látky nejsou vyděšeny ani jmény, ani důsledky, ke kterým vedou.

Často se pod jejich vlivem vyvíjí patologie jater, nervový systém a ateroskleróza. Riziko maligních nádorů se zvyšuje.

Pokud kojící matka konzumuje smažený produkt, atopická dermatitida se často projevuje u kojenců. Zaznamenává se nadýmání, je možný průjem, zácpa. Chutné jídlo by proto mělo být opuštěno až do konce laktace.

Vařené brambory

Touto metodou je zachováno maximální množství cenných látek. Vařené brambory jsou také nejsnadnější vařit..

Vařené brambory se doporučují těm, kteří nesnášejí škrob obsažený v hlízách. Během vaření jde většina do vody.

Bramborová polévka je také dobrá. Hlavní věc je, že se vaří s minimálním množstvím tuku.

Ve stravě kojící ženy zabírá bramborová kaše zvláštní místo. Miska je snadno stravitelná, hypoalergenní pro dítě. Nejprve se vaří na vodě.

Tři měsíce po porodu je povoleno přidávat zředěné mléko do bramborové kaše. Plnotučné mléčné výrobky jsou nežádoucí. Protein přechází do mateřského mléka a může u dítěte způsobit alergii..

Aby se snížil obsah škrobu v hlízách, jsou před vařením namočeny ve vodě..

hranolky

Tento produkt obsahuje velké množství toxinů a karcinogenů. Proto se nedoporučuje používat s HB. Hranolky nebudou mít prospěch ani pro dítě, ani pro matku.

Dušené hlízy

Potraviny připravené dušením lze konzumovat při kojení, ale pouze měsíc po porodu. Je nepřijatelné přidávat tučné vepřové, jehněčí nebo dušené maso..

Upřednostňuje se kuřecí prsa, libové vepřové maso, krůta, telecí maso. Díky tomu se jídlo ukáže jako chutné a vysoce kalorické.

Je možné vařit v troubě

Kojící ženě se doporučuje jíst pečené brambory ve slupce. Kořenové plodiny se umyjí a vaří v troubě.

Loupání slupky mladého bramboru není nutné, protože obsahuje velké množství živin.

Omezení spotřeby

Kojící maminka může jíst jakákoli bramborová jídla. Bramborová kaše, polévka, pečené nebo dušené. Produkt však nemůžete zneužít. Stačí jíst 200-300 g denně.

Kontraindikace

Pro kojící matku jsou zakázány:

 • zelené hlízy;
 • surová kořenová zelenina nebo šťáva z nich;
 • Hranolky;
 • smažená zelenina;
 • nádobí oblečené s majonézou, kečupem, různými omáčkami;
 • nezralé, přezrálé vzorky;
 • hlízy s tmavými skvrnami;
 • bramborové hranolky.

Funkce vaření

V období krmení dítěte je lepší používat jednoduché recepty. Například vařte brambory loupané, loupané, nakrájené na plátky nebo celé.

Pro zachování živin je hlavní věcí dodržovat následující doporučení:

 • začít vařit brambory ihned po loupání;
 • vložte do pánve po vroucí vodě;
 • oheň by měl být mírný;
 • při vaření přikryjte pánev víkem;
 • produkt vařený v plášti zachovává maximum živin.

Zeleninu můžete péct v troubě. Brambory dobře opláchněte, zabalte do fólie a uspořádejte na plech. Doba vaření - půl hodiny.

Brambory lze jíst s HS.

Hlavní věcí je odpovědný přístup k procesu vaření. A poté, co kojící matka sní bramborovou misku, dítě nebude vykazovat známky poruch trávení.

Mohu jíst smažené brambory pro kojící mámu?

Po porodu ženy vyvstává otázka, jaké jídlo lze jíst. Je možné smažit brambory kojící matce? Co když se ukáže být škodlivé pro dítě? I každodenní výrobky, které se každý den objevují na stole, mohou nyní způsobit alergické reakce na kůži dítěte nebo způsobit zažívací potíže.

Výhody brambor pro kojící matky

Brambor obsahuje téměř všechny potřebné aminokyseliny, které jsou dobře vyvážené, a proto se tělem snadno vstřebávají. Brambory nedráždí sliznice žaludku a střev, pomáhají odstraňovat přebytečné kyseliny, které se vytvářejí během metabolismu. Bramborový škrob snižuje hladinu cholesterolu v játrech.

Při konzumaci 300 g brambor denně si můžete pro tělo zajistit téměř všechny potřebné stopové prvky. Brambory obsahují draslík, zinek, fosfor, železo, vápník, sodík, hořčík, jód, jakož i vitamíny B, PP, které hrají důležitou roli v metabolismu. Má také vitamin C, který zvyšuje odolnost organismu vůči infekcím. V bramborách je méně než v citrusových plodech. Avšak citrusové plody (citron, pomeranč) nejsou kojícím matkám zakázány, ale můžete jíst brambory. Čím je hlíza mladší, tím více její prospěšné vlastnosti..

Specialisté na kojení, lékaři jednoznačně doporučují zahrnout brambory do stravy kojící matky. Je možné nejen jíst, ale také nutné. Všechna tato doporučení se však vztahují na pokrmy s nízkým obsahem tuku, například na běžné vařené brambory, „v uniformě“, bramborovou kaší. Pokud jde o smažené brambory nebo smažené brambory, situace je zde poněkud jiná. Smažené brambory můžete jíst, ale pouze v omezeném množství a při dodržení určitých pravidel.

Jak víte, při kojení se matkám nedoporučuje jíst mastná a smažená jídla, protože pro tělo dítěte je to velmi obtížné jídlo. Těžko se tráví a může u dítěte způsobit střevní koliku. A smažené brambory nejsou výjimkou. Na druhou stranu však jakýkoli jiný produkt může vyvolat stejné nepříjemné následky, i když bude považován za současně přijatelný pro potraviny.

Před smažením je vhodné nalít oloupané a nakrájené brambory na plátky se studenou vodou a nechat 2 hodiny. Během této doby musí být voda vyměněna 2-3krát. Tím se odstraní škodlivé dusičnany a škrob, což může být příčinou alergie u dítěte. Doporučujeme smažit ve slunečnicovém oleji zředěném vodou v poměru 50/50. Silně smažení se nedoporučuje. Sůl je nutná 5 minut před vařením brambor a zároveň velmi málo.

Doporučení pro použití

 1. Protože smažené brambory jsou velmi těžké jídlo, je lepší je vařit a používat je vařené poprvé. Nebo si můžete péct nebo připravit bramborovou kaši. Pokud má potom dítě zažívací potíže, je zcela přirozené, že byste neměli jíst smažené brambory.
 2. Než dítě dosáhne věku 3–4 měsíců, nedoporučuje se zavádět smažené brambory do mateřské stravy. Můžete jíst vařené ihned od prvních dnů života dítěte, ne moc unesený, ale se smaženými je to obtížnější. Jak víte, v prvních měsících života je trávicí systém dítěte stále velmi nevyvinutý a není schopen trávit těžká jídla, mezi něž patří i smažené brambory. Teprve po 4 měsících se tělo dítěte s nimi dokáže víceméně vyrovnat, a to i tehdy, pokud se matka nepožije.
 3. Poprvé můžete vyzkoušet pouze malou porci (asi 50 g). Jíst nejlépe ráno. V žádném případě by nemělo být konzumováno na lačný žaludek, je lepší před jídlem něco prokázat.
 4. Během následujících 2 dnů musíte sledovat reakci dětského těla na nové jídlo. Pokud nejsou pozorovány žádné změny v práci střeva (průjem, zvýšená kolika střeva), můžete postupně zvyšovat množství smažených brambor ve stravě vaší matky. Pokud však přesto následovala reakce, nezoufejte. Jde jen o to, že tělo dítěte je stále slabé a s tímto jídlem se nedokáže vypořádat. Nejprve o měsíc později můžete vyzkoušet smažené brambory znovu a je možné, že podruhé bude výsledek jiný.
 5. Denní norma smažených brambor je 150 g. Nedoporučuje se však jíst častěji než 1krát týdně.

Funkce vaření

K přípravě bramborových pokrmů nepoužívejte hlízy se zelenýma očima ani brambory se zeleným nádechem. Předpokládá se, že zelené skvrny jsou známkou používání škodlivých chemických přísad, které zpracovávají brambory během pěstování ve snaze zvýšit výnos. Také je lepší nejíst brambory na konci jara, protože plodina je již zatuchlá. a existuje v něm jen několik užitečných nutričních vlastností.

Smažené brambory jsou na našem stole zcela běžné jídlo, ale pravidla pro jeho zavedení do stravy kojící matky jsou stejná jako u jiných produktů.

Musíte ji jíst opatrně, v malých porcích, zatímco sledujete reakci dítěte.

Jaký vliv má dieta matky na dítě: je možné kojit brambory? Užitečné tipy

Bramborová jídla jsou pro mnoho rodin známým produktem. Během kojení nejsou povolena ani některá známá jídla. Máma by měla dodržovat dietu, zejména v prvních měsících po narození dítěte: předejde se tak kolice, zácpě, alergickým reakcím na dítě a nastane trávení po porodu.

Ihned odpovíme na vzrušující otázku: brambory lze kojit. Ale stejně jako každý nový produkt ve stravě mladé matky, musíte jej zavádět postupně.

Lze brambory kojit?

Brambory nejsou užitečné a dokonce nebezpečné při kojení ve dvou případech:

 1. Brambory obsahují hodně škrobu. Pokud škrob není nebezpečný pro dospělého, který je zvyklý na téměř jakékoli jídlo a nemá zdravotní problémy, pak pro nepřipravený organismus „dítě“ je takové jídlo příliš těžké:
  • brambory jsou ve vzácných případech alergenem;
  • velké množství škrobu může způsobit zácpu a koliku.

Navíc mnoho matek po porodu chce zhubnout - škrob zabrání návratu postavy.

 • Brambory mohou obsahovat solanin, jedovatou látku, která je nebezpečná pro mladou matku, pro dítě a pro těhotné ženy. Je snadné „identifikovat“ nebezpečnou hlízu - slupka zaujme zelený odstín. Je důležité tomu věnovat pozornost: brambor postupně získává zelenou barvu, dokonce i světle zelená je znakem solaninu. Lepší riskovat a jíst brambory pouze ve správné barvě.
 • Zbytek brambor je tak bezpečný, že je jim dovoleno jíst od prvních dnů po narození.

  Jak se používá?

  K sestře

  Přesto, že brambor obsahuje hodně škrobu, že je bohatý na uhlohydráty a není to jídlo, které vám pomůže zhubnout, jsou brambory zdravým produktem. Obsahuje užitečné vitamíny a minerály:

  • Draslík: Díky tomu, že draslík posiluje svalovou tkáň, zlepšuje oběhový systém a pomáhá zbavit se svalových křečí.
  • Vitaminy B: užitečné pro nervový systém, stimulují látkovou výměnu, zlepšují stav pokožky, podporují hojení ran a mikroderéz.
  • Vitamin C: obsahuje ještě více brambor než citrusových plodů. Působí jako antioxidant, posiluje imunitní systém.
  • Brambory také obsahují: železo, fosfor, hořčík, zinek, mangan, vápník, vitamín PP, vitamin A a mnoho dalších užitečných vitamínů a minerálů.

  Vzhledem k tomu, že seznam povolených potravin v prvních měsících kojení je krátký, by mladá matka neměla z nabídky odstraňovat brambory: zdravotní přínosy jsou mnohem vyšší než riziko získání dalších liber. Navíc neexistuje téměř žádné nebezpečí pro dítě.

  Na mléko

  Chuť mléka nezávisí přímo na tom, jaké potraviny matka snědla. Nevytváří se z produktů, ale ze složek mízy a krve a mléko se „obnovuje“ ne bezprostředně po jídle, ale přibližně po dni. Existují produkty, které výrazně mění chuť mléka (cibule, česnek, sladkosti, koření), ale brambory mezi ně nepatří: mléko je čerstvější.

  Za dítě

  Brambory se zřídka stávají alergeny, ale stále se někdy vyskytují reakce. Pokud matka jí hodně bramborových pokrmů, může dítě reagovat na velké množství škrobu - je možná kolika a zácpa. Hlavní tajemství, které vám umožní vyhnout se alergiím a negativním reakcím těla u dospělých i dětí, je vše v moderování. Pokud si "zvyknete" trávicí systém na nové jídlo postupně, v malých porcích, pak bude vše v pořádku.

  Kdy je možné začít jíst?

  Brambory smějí jíst od prvních dnů života dítěte:

  • První týden. Je lepší nejprve vyzkoušet brambory v nízkotučné polévce - ve vařených bramborách je méně škrobu. Brambory můžete namočit do vody před vařením na pár hodin předem - sníží se tím množství škrobu a sníží se riziko požití solaninu.
  • Druhý týden a dále. Můžete začít s vařenými, pečenými nebo dušenými bramborami. Puree je možný, ale pouze na bramborovém vývaru, bez přidání mléka. Seznam jídel lze rozšířit o 3-4 měsíce.

  V jaké formě je nemožné jíst?

  Brambory jsou přísně zakázány čtyřmi způsoby:

  1. syrové brambory (včetně bramborové šťávy);
  2. bramborové hranolky;
  3. Hranolky;
  4. smažené brambory (sem také patří například bramboráčky).

  Čipy obsahují mnoho přísad, které ovlivňují chuť mléka a mohou být pro dítě nebezpečné..

  Hranolky a smažené brambory nejsou samy o sobě škodlivé, ale kvůli způsobu vaření: během smažení při zahřátí se olej rozkládá na toxiny, karcinogeny a další škodlivé látky. Smažené brambory smíme jíst od čtvrtého měsíce, ale velmi zřídka.

  Kromě toho platí zákaz nejen pro brambory samotné, ale pro přísady, s nimiž milují: houby, omáčky (kečup, majonéza apod.).

  Jak vybrat kvalitní produkt?

  Během kojení je důležité, aby výrobky byly bezpečné. Hlavním nebezpečím brambor jsou solanin a dusičnany.

  Při výběru brambor je třeba věnovat pozornost:

  • brambory by neměly být zelené: to znamená, že brambory nebyly řádně skladovány a je v nich solen;
  • brambory by neměly být shnilé, neměly by mít černé tečky, prohlubně, díry: to znamená, že brambor je nebezpečný pro stravování;
  • hlízy by měly být tvrdé a bez klíčků: stará kořenová plodina je obvykle měkká, není to užitečné;
  • příliš mnoho tekutiny by nemělo vyčerpat na brambor, pokud lehce propíchnete brambory a pohybujete kůrou nehtem - to je známka dusičnanů v kořenové plodině.

  Jak vstoupit do stravy od prvních měsíců laktace?

  Rychlost brambor za den je asi 150-200 g. Doporučuje se jíst brambory 2-3krát týdně.

  Je důležité začít s přípravou jídla s malým množstvím (pár polévkových lžic), a pokud dítě nedá reakci, zvyšte podávání. První jídla by měla být co nejjednodušší (nízkotučná polévka s minimálním množstvím zeleniny a obilovin, bramborová kaše, vařené brambory), pak s vývojem nových pokrmů můžete komplikovat recepty.

  Ze stejného důvodu by v prvních týdnech neměla bramborová miska obsahovat velké množství přísad: pokud se rozhodnete vyrábět bramborovou kaši, neměli byste přidávat alergeny, jako je mléko, vejce a máslo, pouze brambory a bramborový vývar.

  Seznam nejlepších receptů

  Kulinářské

  V troubě

  • Brambor - 4 kusy.
  • Mrkev - 2 kusy.
  • Sůl podle chuti.
  • Rostlinný olej.
  • Koření a byliny (kopr, koření, se kterým je dítě „známé“).
  1. Oloupejte brambory a mrkev, nakrájejte na plátky o tloušťce 3-4 mm.
  2. Sůl, přidejte rostlinný olej, koření.
  3. Položte jeden po druhém list, kruhy by měly „stát“ jeden po druhém. Brambory by měly být asi dvakrát větší než mrkev.
  4. Pokud víte, že dítě není alergické na mléčné bílkoviny, můžete posypat strouhaným sýrem.
  5. Pečeme v troubě po dobu 45 minut při teplotě 200 ° C.

  S brokolicí

  • Brambor - 4 kusy.
  • Velká mrkev - 1 kus.
  • Zmrazená brokolice - 500 g.
  • Horká voda - 0,5 l.
  • Rostlinný olej - 4 polévkové lžíce.
  • Sůl podle chuti.
  1. Oloupejte brambory a mrkev, nakrájenou mrkev na proužky, středně brambory - ve čtyřech částech.
  2. Vložte brambory a mrkev do pánve, přidejte olej, sůl a vodu, nechte je asi 20 minut vařit při střední teplotě.
  3. Brokolice rozdělena na květenství, přidejte na pánev tak, aby brokolice zůstalo na povrchu a dusilo se.
  4. Vařte dalších 5-7 minut.

  Lékařský

  Při kašli

  Během kojení je mnoho léků zakázáno. Proto se často musíte obrátit na tradiční medicínu. Například brambory se často doporučují jako léčba kašle..

  Inhalace

  • Brambory - 3-4 kusy.
  • Voda - 1 litr.
  • Sůl.
  1. Brambory uvařte, mírně vychladněte, aby pára nespálila.
  2. Nadechněte pár bramborového vývaru, přikrytého přikrývkou. Proveďte proceduru několik hodin před spaním, deset minut.

  Je zakázáno provádět inhalaci s:

  • zvýšená teplota;
  • děti do 3 let;
  • s pneumonií;
  • bolest krku.

  S hemoroidy

  Ženy často po porodu poprvé zažívají takový problém, jako jsou hemoroidy. Brambory také pomohou zlepšit stav..

  Brambor - 1 kus. Nastrouhejte čerstvé brambory na jemném struhadle, dejte směs spolu se šťávou na vatový tampón a připojte náplastí k konečníku. Krém může být ponechán několik hodin nebo v noci, pokud je to možné - nastrouhané brambory obnovte na čerstvé. Kurz trvá 7 dní, zmírňuje svědění, pálení, otoky.

  Kosmetický

  Maska na obličej

  • Brambor - 1 kus.
  • Okurka - 1 kus.

  Pro přípravu tonické masky lze použít čerstvé brambory a okurky:

  1. roštová okurka a syrové brambory;
  2. naneste si na obličej grel, nechte 20 minut;
  3. opláchněte studenou vodou.
  • kůže přichází v tónu;
  • světelný bělicí účinek;
  • snížení malých nepravidelností kůže;
  • svěží pleť.

  Na vlasy

  Ženy se často po porodu stěžují na vypadávání vlasů. K vyřešení problému pomůže maska ​​na vlasy s bramborami:

  • Žloutek - 1 kus.
  • Rostlinný olej (nejlépe ricinový nebo lopuch) - 1 lžička.
  • Zlato - 1 čajová lžička.
  • Sůl - 1 čajová lžička.
  • Brambor - 2 kusy.
  1. Oloupejte brambory, rošt, vymačkanou šťávu.
  2. Smíchejte šťávu, žloutek, olej, med a sůl.
  3. Naneste na suché vlasy, nasaďte nepromokavý klobouk, navlečte ručník nahoře, o půl hodiny později opláchněte šamponem.

  Masku doporučujeme provádět jednou týdně.

  Reakce dítěte, pokud jeho tělo nezískalo zeleninu

  Alergie

  Produkt obvykle ovlivňuje mléko den poté, co ho matka snědla. Pokud je reakce dítěte aktivní, může se vyrážka objevit okamžitě, někdy za několik hodin, někdy později. Alergie u kojenců se nejčastěji projevují ve formě červené vyrážky, nejoblíbenějších míst vyrážky - tváří, dolních končetin, žaludku.

  U alergií dochází ke kumulativnímu účinku: načervenalá vyrážka se neobjeví okamžitě, ale do týdne. Zbavit se to nebude tak jednoduché: užívání antihistaminik musí být kombinováno se sorbenty, aby se odstranily nahromaděné látky v těle. Vyrážka nezmizí hned, pouze pokud budete dodržovat dietu a poté, co všechny alergeny opustí tělo (od několika týdnů do měsíce, ve vzácných případech a déle).

  Kolika

  Dítě je neklidné, pláče, žaludek „fouká“, problémy s únikem plynu. Často se jedná o reakci na nový produkt, začíná za dva týdny a ve většině případů jde o tři měsíce. Brambory mohou vyvolat takovou reakci kvůli škrobu. Máma by měla na chvíli odebrat bramborová jídla a začít je postupně zavádět do svého menu.

  Svému dítěti můžete pomoci:

  1. podejte lék, který odstraňuje plyny (například Espumisan);
  2. položte si na břicho teplou plenku;
  3. dejte dítěti holé břicho na břicho mámy nebo otce.

  Zácpa

  V prvním měsíci života se považuje za normální, pokud dítě nechodí na toaletu „z větší části“ od několika dnů do týdne. To však lze považovat za normu pouze tehdy, pokud mu nepřítomnost křesla nevadí.

  Pokud se dítě nemůže několik dní odpočinout, tlačí, začervenává se, pláče a jeho žaludek je oteklý, může to být zácpa. Díky velkému množství škrobu to mohou brambory provokovat..

  Chcete-li pomoci svému dítěti, můžete udělat následující:

  1. masáž břicha: hladil ve směru hodinových ručiček, „rolování“ ukazuje ve směru hodinových ručiček kolem pupku;
  2. koupání ve velké lázni: aktivní pohyby během plavání stimulují trávicí systém;
  3. klystýr: použití této metody je vzácné, ale někdy se může hodit.

  Brambory jsou bezpečným produktem pro kojení. Extrémně zřídka způsobuje alergickou reakci, v mírném množství prakticky neovlivňuje trávicí procesy dítěte. Pro kojící matku jsou brambory při jídle spasením: jsou bohaté na uhlohydráty, které jsou nezbytné pro zvýšené zatížení těla, vitamíny, mikroelementy a jsou užitečné pro pokožku a vlasy.

  Ale pamatujte: všechno je v moderování dobré. Aby dítě mohlo nový produkt brát normálně, musíte jej zavést postupně a sledovat reakci.

  Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl + Enter.

  Je možné konzumovat brambory při kojení

  Při kojení žena může a měla by jíst brambory. Obsahuje hodně bílkovin, vlákniny, aminokyselin, vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro růst dítěte a zotavení po porodu.

  Smažené brambory, hranolky a další vysoce kalorická a mastná jídla z nich jsou samozřejmě škodlivá. Ale které z nich jsou užitečné, pojďme mluvit v článku.

  Chemické složení, popis a vlastnosti brambor

  Hlízy brambor jsou 76,3% vody. Na sušinu připadá 23,7%, včetně:

  • škrob;
  • organické kyseliny;
  • proteiny
  • minerální soli;
  • pektinová vlákna;
  • nasycené mastné kyseliny;
  • Sahara;
  • komplex vitamínů.

  70–80% všech pevných látek je škrob. Jeho koncentrace v ovoci závisí na časné zralosti odrůd. Rovněž hladina škrobu se během skladování snižuje, zejména při nízkých teplotách..

  Sacharidy v bramborách jsou zastoupeny glukózou, fruktózou, sacharózou a maltózou (ta se tvoří při klíčení kořenových plodin). Zralé brambory obsahují málo cukrů (do 1,5%). Při teplotě +10 ° C se hromadí v hlízách, při vyšší teplotě se spotřebovávají.

  Dietní, aromatické a zdravé vlastnosti činí z brambor téměř dokonalý produkt. Používá se také k léčbě a prevenci širokého spektra chorob:

  • blahodárně působí na funkce orgánů pro tvorbu krve, kardiovaskulárního, nervového a močového systému, zažívacího traktu;
  • předchází cukrovce, obezitě;
  • usnadňuje stav lidí trpících osteochondrózou, artritidou, artrózou a jinými chorobami pohybového aparátu;
  • chrání před aterosklerózou, chřipkou, infekcemi horních cest dýchacích, stabilizuje krevní tlak.

  V ideálním případě byste měli jíst brambory své vlastní plodiny nebo pěstované v bezpečných podmínkách. Pro zvýšení produktivity a snížení zrání ovoce používají agronomové chemikálie a stimulanty růstu, přípravky na ochranu rostlin proti bakteriím a hmyzu.

  Půda a vzduch mohou být kontaminovány. Brambory hromadí dusičnany a škodlivé látky ve slupce a plodech, které mohou způsobit otravu jídlem, vyvolat zvracení, průjem a bolesti žaludku u kojící matky a dítěte.

  Spropitné. Pokud si koupíte brambory v obchodech, na trhu, nezapomeňte věnovat pozornost vzhledu produktu, skladovacím podmínkám. Požádejte prodávajícího o osvědčení o hygienické inspekci nebo o jiné dokumenty potvrzující kvalitu zeleniny.

  Vitamíny a minerály

  Biologická hodnota brambor je dána jeho vitaminovým a minerálním složením. Vysoké dávky kyseliny askorbové (22,2%) a nikotinové (9%), pyridoxinu (15%) byly nalezeny v kořenových kulturách. Menší množství obsahuje vitamíny:

  • A (beta-karoten);
  • E (alfa-tokoferol);
  • H (biotin);
  • K (fylochinon);
  • Skupina B (thiamin, niacin, riboflavin, cholin, kyselina pantothenová, foláty).

  Makronutrienty jsou prezentovány:

  Z nalezených stopových prvků v hlízách:

  Glykemický index

  Glykemický index brambor závisí na způsobu vaření a liší se od nízké po vysokou. Nejvyšší GI má pečené brambory - 95 jednotek, strouhané (bramborová kaše) - 90 jednotek, mírně nižší pro hranolky a smažené brambory - 80 jednotek.

  Vařená bramborová bunda má glykemický index 65–70 jednotek. Syrové brambory mají nejnižší GI, ale tyto brambory se nedoporučují pro kojící matku.

  Užitečné vlastnosti brambor pro kojení

  Brambor obsahuje mnoho užitečných látek, které jsou důležité pro růst dítěte a zotavení ženy po porodu:

  1. Vitamin A (retinol) - antioxidant, normalizuje metabolismus, je důležitý pro zdraví zubů a kostí, zvyšuje imunitu.
  2. Vitamin C (kyselina askorbová) - bojuje s infekcemi v těle, podílí se na tvorbě krve, zlepšuje stav krevních cév a malých kapilár, zvyšuje jejich sílu a pružnost.
  3. Vitamin B1 (thiamin) - nezbytný pro normální růst a vývoj, podporuje zdraví trávicího a kardiovaskulárního systému.
  4. Vitamin B2 (riboflavin) - příznivě ovlivňuje nervový systém, snižuje excitabilitu, bojuje s depresí, eliminuje nadměrné zatížení. Rovněž normalizuje krevní oběh, snižuje krevní tlak a spolu s vitamínem B9 vytváří nová krevní těla..
  5. Vitamin B4 (cholin) - zvyšuje peristaltiku střeva a žaludku, stimuluje přenos nervových impulsů, zlepšuje paměť a výkon mozku.
  6. Vitamin B5 (kyselina pantothenová) - podílí se na metabolických procesech, aktivuje tvorbu steroidních hormonů. Během kojení se v těle zvyšuje potřeba kyseliny pantothenové z 11 na 20 mg.
  7. Vitamin B6 (pyridoxin) - ovlivňuje metabolismus aminokyselin, tuků, chrání před aterosklerózou, podporuje činnost nervového systému.
  8. Vitamin B7 (biotin) - důležitý pro zdraví šlach, předchází křehkým vlasům a nehtům, zajišťuje zdravou pokožku, normalizuje fungování gastrointestinálního traktu.
  9. Vitamin B9 (kyselina listová) - neurologické poškození, rakovina, anémie jsou spojeny s nedostatkem folátu v těle ženy. Jejich selhání před těhotenstvím a po celou dobu těhotenství může u dítěte způsobit vážné malformace, ukončení těhotenství, mrtvě narozené dítě.
  10. Vitamin E (tokoferolacetát) - pomáhá ženě zhubnout, podporuje látkovou výměnu v srdcích a kosterních svalech, nervovém systému, játrech, zlepšuje krevní oběh.
  11. Vitamín K - vytváří příznivé podmínky pro normální fungování ledvin, podílí se na vstřebávání vápníku a vitamínu D, reguluje koagulaci krve, podílí se na kostním metabolismu.

  Při kojení se brambory oceňují podle obsahu:

  • vápník - podílí se na stavbě kostní tkáně, mineralizaci zubů;
  • hořčík - udržuje konstantní tělesnou teplotu, má vazodilatační účinek, uvolňuje svalové křeče;
  • železo - obohacuje mozkovou tkáň kyslíkem, stimuluje myšlení, rozvíjí kognitivní funkce;
  • jod - nezbytný pro normální fungování štítné žlázy a růst dítěte;
  • měď a mangan - chrání membrány mozkových buněk před volnými radikály.

  Možné poškození a kontraindikace

  Přes všechny pozitivní vlastnosti brambor může u kojence dojít k alergickým reakcím ve formě svědění, peelingu, zarudnutí, vyrážky..

  Nadměrná konzumace dusičnanových plodů způsobuje otravu jídlem, nevolnost, zvracení, průjem, bolesti žaludku.

  Nekontrolovaná konzumace brambor vede k zácpě, střevní kolice u novorozence, která je spojena s obsahem škrobu v hlízách.

  Mezi kontraindikace používání brambor patří alergie. U lidí s diabetem typu 2 a 3 se doporučuje porce omezit nebo vyloučit z potravy.

  Pro referenci. Existuje názor, že brambory mají nadváhu kvůli vysokému obsahu škrobu a vysokému obsahu kalorií. To však platí, pokud zneužíváte smažené brambory, bramborovou kaši s mlékem a máslem, vše ochucujete omáčkami, majonézou.

  Jaké by mohlo být nebezpečí

  Kojící matka by neměla jíst zelené hlízy brambor. Obsahují solanin - toxická látka, která nejprve způsobuje vzrušení a poté deprese nervového systému, ničí červené krvinky, zhoršuje funkci ledvin, zhoršuje stav kůže a vyvolává onkologii.

  Solanin může způsobit otravu. Mezi příznaky patří zvracení, nevolnost, průjem, bolesti hlavy, střevní křeče, horečka. To je však možné po jídle několika kilogramů zelených neloupaných a tepelně nezpracovaných brambor.

  Pravidla pro používání brambor v HS

  Je lepší jíst domácí odrůdy, které neobsahují chemikálie a jiné škodlivé látky. V prvním měsíci by maminka měla pečlivě vyzkoušet všechny produkty ze seznamu povolených potravin, včetně brambor.

  Chcete-li zjistit, jak novorozenec bude reagovat, musíte jíst trochu vařené nebo pečené zeleniny bez tuku a sledovat reakci. Pokud žena netrpěla alergiemi v průběhu těhotenství, pak při krmení dítěte mateřským mlékem nedojde k takovým negativním projevům.

  Je třeba opustit smažené brambory nebo bramborovou kaši s přídavkem másla, mléka, vajec. Za prvé, všechny tyto produkty mají vysoký stupeň alergenicity a za druhé, zatěžují nezralý trávicí trakt dítěte a způsobují plynatost, bolesti žaludku, nevolnost, zvracení, nadýmání. Seznam omezených produktů zahrnuje syrové zeleninové hlízy, džusy, vysoce kalorická jídla založená na tom: hranolky, občerstvení, hranolky.

  Při plánování jídla v prvním měsíci je lepší dát šťouchané brambory připravené na vodě s přídavkem několika kapek olivového oleje. Takové jídlo pomůže nastolit proces pohybu střev po porodu, aktivovat gastrointestinální motilitu. Později můžete jíst brambory v pečených a vařených formách, přidávat do salátů, polévek, používat jako náplň do knedlíků, vařit bramborové placky.

  Pro referenci. Kojení odborníci doporučují uchovávat deník potravin. Pomůže sestavit seznam potravin, které můžete a nemůžete jíst pro kojící matku..

  Mladé brambory se nejlépe konzumují v období zrání. Rané odrůdy jsou s největší pravděpodobností nasyceny dusičnany, což způsobí intoxikaci. Je lepší jíst brambory samostatně nebo společně s jinou zeleninou, čerstvými bylinkami. Nemůžete to kombinovat s masnými výrobky, protože jsou těžké pro žaludek, na jejich trávení se vynakládá velké množství energie.

  Recepty s bramborami pro kojící matky

  Díky rozmanitosti pokrmů na bázi brambor můžete připravit stravu kojící matky chutnou, zdravou a s minimální dobou vaření.

  Vícebarevný bramborový guláš s masem

  Ingredience pro 6 porcí:

  • brambory - 1 kg;
  • dietní maso (hovězí, telecí) - 500 g;
  • cibule - 1 ks.;
  • mrkev - 1 ks.;
  • rajčata - 2 ks. nebo 1 lžička. rajčatová pasta;
  • voda - 1 l;
  • rostlinný olej - 2 lžíce. l.;
  • Bobkový list;
  • sůl a zelenina podle chuti.

  Recept:

  1. Maso opláchněte, přebytečnou vlhkost odstraňte papírovou utěrkou, nakrájenou na malé kousky.
  2. Ve vyhřívané misce multicookeru zahřejte rostlinný olej, přidejte maso, vařte s otevřeným víkem v režimu „Smažení“, dokud se nevytvoří mírně zlatá kůra..
  3. Nakrájejte cibuli na malé kostky, nastrouhejte mrkev. Přidejte do masa. Vařte se zavřeným víkem po dobu 15 minut, abyste zeleninu změkčili.
  4. Oloupejte brambory nakrájené na středně velké plátky, přidejte do masa a zeleniny. Nalijte vroucí vodu na všechno. Množství vody může být měněno v závislosti na požadované konzistenci.
  5. Přidejte rajčatovou pastu nebo jemně nasekaná loupaná rajčata, bobkový list, sůl, vše tam promíchejte..
  6. Vařte 40-50 minut v režimu „Hasicí“. Před podáváním ozdobte zelení.

  Pečené brambory se sýrem

  Složení:

  • brambory - 1 kg;
  • nízkokalorický sýr (například Mozzarella, Suluguni) - 150 g;
  • rostlinný olej - 1 lžička;
  • sůl podle chuti;
  • zeleň.

  Recept:

  1. Oloupejte brambory nakrájené na malé kruhy.
  2. Namažte pekáč olejem a rovnoměrně rozložte brambory.
  3. Sůl, přidejte koření (je lepší používat sušené byliny). Nasypte nastrouhaný sýr.
  4. Přikryjte fólií. Pečte v předehřáté troubě po dobu 30–40 minut při teplotě + 180 ° C.
  5. Vyjměte fólii a nechte ji v troubě dalších 10 - 15 minut, dokud nezhnědne.

  Kastrol

  Produkty:

  • brambory - 0,5 - 0,7 kg;
  • Sýr mozzarella - 150 g;
  • odtučněné mléko - 100 ml;
  • zakysaná smetana - 100 g;
  • máslo - 50 g;
  • vejce - 1 ks.

  Vaření bramboráčků:

  1. Hlízy oloupeme, nakrájíme na 4-6 dílů (v závislosti na velikosti ovoce), vaříme do měkka.
  2. Vypusťte vodu z brambor, přidejte všechny ingredience kromě sýra, soli a dobře rozdrťte, až vznikne homogenní konzistence.
  3. Vložte bramborovou hmotu do pekáče, vyhlaďte, nahoře namažte zakysanou smetanou, posypte strouhaným sýrem.
  4. Předehřejte troubu. Pečeme při teplotě + 180–200 ° C po dobu asi 30–40 minut.

  Brambory s tvarohem

  Potraviny na porci:

  • brambory - 2 ks.;
  • beztukový tvaroh - 50 g;
  • zakysaná smetana 15% tuk - 50 g;
  • česnek - 1 hřebíček;
  • sůl a zelenina podle chuti.

  Recept:

  1. Omyjte brambory ve slupce, vyjměte ledviny příslušenství (oči).
  2. Celé hlízy pečte v troubě, dokud se nevaří.
  3. Uvařte náplň tvarohu, jemně nasekané bylinky a česnek, smíchejte, ochutnejte sůl.
  4. V teplém bramboru proveďte křížový řez, vyplňte výplní.

  Pokrm se hodí s čerstvou zeleninou.

  Bramborová kaše

  Taková polévka obalí sliznice žaludku, zahřeje se a dokonale nasycuje tělo.

  Budete potřebovat:

  • voda - 450 ml;
  • brambory - 250 g;
  • mléko - 200 ml;
  • pšeničná mouka - 1 polévková lžíce. l.;
  • máslo - 20 g;
  • slepičí vejce - 1 ks.;
  • sůl;
  • zeleň.

  Proces vaření:

  1. Nakrájené brambory nakrájené na kostičky, vařte na mírném ohni po dobu 20 minut.
  2. Přidejte mouku, promíchejte. Odstraňte z ohně.
  3. Chlazenou hmotu zabijte v mixéru. Přiveďte znovu k varu.
  4. Smíchejte mléko s vejcem, přidejte do polévky.
  5. Porazte to znovu v mixéru, vařte.
  6. Před podáváním dochutíme máslem a čerstvými bylinkami.

  Bramborové placičky

  Bramborové placičky jsou skvělou alternativou k masovým řízkům kvůli jejich vysokému obsahu bílkovin. Ale vzhledem k přítomnosti ryb v receptu je takové jídlo nežádoucí zahrnout do stravy kojící matky v prvním měsíci.

  Budete potřebovat:

  • brambory - 2-3 ks.;
  • konzervovaný růžový losos - 150 g;
  • slepičí vejce - 1 ks.;
  • strouhanka - 100 g;
  • česnek - 1 hřebíček;
  • citronová šťáva - 1 lžíce. l.;
  • nakládaná okurka - 1 ks.;
  • sůl podle chuti.

  Vaření:

  1. Brambory vaříme ve slupce, slupce, hněteme vidličkou.
  2. Roštové okurky, jemně vymačkaná šťáva, přidejte do brambor.
  3. Vložte 50 g sušenek, nakrájeného česneku, citronové šťávy, soli, růžového lososa, vejce, vše dobře promíchejte, promíchejte do homogenní konzistence.
  4. Formujte kotlety z mletého masa, svinujte strouhankou.
  5. Pečicí list zakryjte pergamenem, namažte rostlinným olejem, vložte placičky.
  6. Pečte v předehřáté troubě po dobu 15–20 minut, dokud nezhnědne. Otočte se na druhou stranu a nechte dalších 5-7 minut.

  Bramborové a banánové sušenky

  Je to vynikající dietní dezert, který se vaří bez mouky..

  Složení:

  • brambory - 0,5 kg;
  • zralé banány - 2 ks.;
  • kuřecí vejce - 1 ks.

  Recept je jednoduchý:

  1. Vařte nebo péct bramborové hlízy ve slupce. Cool, čisté.
  2. Míchejte s banánem v mixéru, dokud nebude hladký.
  3. Přidejte vejce, dobře promíchejte.
  4. Těsto rozvařte do tenké vrstvy, pomocí speciálních nožů na sušenky nebo obyčejného skla odstřihněte sušenky.
  5. Vyrovnejte plech na pečení s pergamenem, vložte sušenky, pečte v předehřáté troubě po dobu 25-30 minut při teplotě + 180 ° C.

  Rady a názory lékařů Komarovsky

  Při kojení lékaři doporučují vyzkoušet různé potraviny. Samotné tělo vám řekne, co musíte jíst, abyste dítěti poskytli užitečné látky, aniž by to poškodilo jeho zdraví.

  Brambory mají nízký stupeň alergenicity a tělo dítěte obvykle obvykle dobře reaguje na zeleninu. Musíte vyloučit pouze smažené brambory, hranolky, hranolky.

  Na otázku, zda je možné konzumovat brambory pro kojící ženy, Dr. Komarovsky odpovídá: „Lékařská věda kategoricky odmítá jakoukoli stravu pro kojící matky. Všechno, co žena snědla před těhotenstvím a během jejího průběhu, lze jíst po narození dítěte. Jediná věc - ne experimentujte s jídlem “.

  Odkaz. Evgeny Olegovich Komarovsky - dětský lékař, televizní moderátor, autor knih o zdraví dětí.

  Mějte na paměti, že v průběhu času může alergie na brambory u novorozenců projít, zejména po třech měsících.

  Závěr

  Správná výživa kojící matky je klíčem ke zdraví dítěte, protože s mateřským mlékem dostává dítě všechny živiny.

  Brambory jsou přirozeným zdrojem vitamínů a minerálů. Musí se vařit bez oleje a tuků, do stravy se zavádí postupně, aby se u dítěte vyloučily alergické reakce. Před konzumací bramborových jídel se poraďte s odborníkem, protože vaše zdraví a zdraví dítěte jsou na prvním místě.

  Články O Neplodnosti