Hlavní Analýzy

Salát z červené řepy během kojení

Kojící matky v období laktace neustále hledají pokrmy, které spojují chuť a zdravé vlastnosti. Právě takový je salát z červené řepy, pro kojení se důrazně doporučuje kojení, protože v něm je velké množství vitamínů.

V našem článku dnes hovoříme o výhodách tohoto jídla pro kojící matky a novorozence a také doporučíme jeho přípravu.

Výhody řepného salátu pro kojící matku

Řepa se používá při vaření již dlouhou dobu - pro nás je to známá zelenina, která je součástí velkého počtu jídel. Je zajímavé, že kromě vynikající chuti má tento produkt také mnoho užitečných vlastností. Z tohoto důvodu jsou řepa téměř vždy součástí správných výživových programů..

Doporučení pediatrů ohledně výživy kojících matek jsou poměrně jednoduchá - mladá matka by měla jíst rozmanité, ale zdravé jídlo. Je logické, že s tak velkou podobností zásad výživy by měla být řepa zahrnuta do stravy kojící matky, ale je to tak?

Nejčastěji jsou ženy zmateny jasnou barvou této zeleniny. Červené produkty jsou často nejsilnějšími alergeny a jejich použití během kojení se nedoporučuje, ale platí to pro řepu?.

Ve skutečnosti ne, řepa je v tomto ohledu bezpečná. Samozřejmě, stejně jako jakýkoli jiný produkt, může vyvolat negativní reakci v drobky, ale v zásadě to platí pro všechny produkty. Tato zelenina se nepovažuje za silný alergen..

Rozhodně je však nádobou s velkým množstvím vitamínů a minerálů, které jsou pro mladou matku a její dítě tak nezbytné. Takové bohaté chemické složení činí z řepy velmi užitečnou zeleninu, zde jsou jen některé z jejích vlastností.

 • Řepa obsahuje látky, které mají vazodilatační vlastnosti. Kromě toho také zvyšují pružnost stěn krevních cév, takže krevní tlak přirozeně klesá, čímž se snižuje zatížení celého kardiovaskulárního systému.
 • Červená řepa má příznivý účinek na samotný srdeční sval. Pravidelné používání této zeleniny zvyšuje vytrvalost srdce a normalizuje tep. To příznivě ovlivňuje pohodu a fungování celého organismu..
 • Některé látky z řepy pozitivně ovlivňují fungování mozku. Tyto sloučeniny zajišťují plný tok kyslíku do tohoto orgánu, což normalizuje procesy, které se v něm vyskytují..
 • V řepě nejsou prakticky žádné tuky a počet kalorií v ní je minimální. Díky této vlastnosti je zelenina ideální pro zahrnutí do stravy těch kojících matek, které se po porodu snaží zhubnout.
 • Červená řepa obsahuje unikátní druh antioxidantu - betalaynu. Tyto látky neutralizují škodlivé účinky tzv. Volných radikálů, o kterých je známo, že způsobují onemocnění, jako je rakovina. Kromě toho jsou antioxidanty užitečné pro celé tělo jako celek, protože pozitivně ovlivňují stav buněk.
 • Většina z draselné řepy. Tento minerál se podílí na udržování rovnováhy voda-sůl v lidském těle a odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla. Některé ženy před a po porodu čelí tak nepříjemnému jevu, jako je otok. Množství draslíku ve stravě tento problém řeší. Navíc tento minerál snižuje krevní tlak..
 • Červená řepa také obsahuje mikroelementy, jako je vápník, hořčík a fosfor. Všechny z nich jsou pro dítě nesmírně důležité, protože jeho první rok života je spojen s intenzivním růstem, což znamená, že kostní materiál vyžaduje stavební materiál. Tyto minerály budou užitečné i pro mámu - pomohou po porodu obnovit sílu kostí, nehtů a zubů.
 • Železo, které se také nachází v řepné buničině, je nezbytné pro vytvoření normálního objemu krve. Vzhledem k tomu, že mateřské mléko se vyrábí z mateřské krve, je potřeba tohoto minerálu u ženy extrémně vysoká..
 • Řepa má kromě betalainového antioxidantu také vitamin C, který také patří do této kategorie látek. Tato sada sloučenin vám umožňuje použít tuto zeleninu jako imunosilatační činidlo. Proto v chladném období by kojící matky měly rozhodně jíst tuto zeleninu a saláty..
 • Betain obsažený v této zelenině má pozitivní vliv na stav jater matky a dítěte a také zabraňuje rozvoji mnoha onemocnění tohoto orgánu.
 • Folát, související s vitaminy B, je pro dítě nezbytný pro normální vývoj nervového systému a mozku. Protože řepa je bohatým zdrojem této látky, doporučuje se jíst jak během těhotenství, tak po něm..

Možné poškození při konzumaci řepného salátu během kojení

Protože existuje mnoho receptů na řepné saláty, kontraindikace a vedlejší účinky jejich použití pro každé jídlo se budou mírně lišit. Skutečnost, že se salát skládá hlavně z řepy, však umožňuje oddělit hlavní.

 • Alergie se může objevit u jedné nebo více složek dítěte. Řepa sama o sobě, jak již bylo uvedeno, není silným alergenem, ale například ořechy jsou. Proto je před použitím salátu lepší zkontrolovat každou složku z hlediska bezpečnosti a teprve potom sníst jídlo několika produktů.
 • Řepa obsahuje významné množství vápníku a navíc může zlepšit schopnost těla absorbovat tento minerál. Pokud mladá matka trpí urolitiázou, mělo by se minimalizovat používání řepy a salátů.
 • Nezapomeňte se poradit s odborníkem, pokud jste kojící matka trpící gestačním diabetem. Protože řepa obsahuje značné množství cukru, může tato zelenina způsobit prudký skok v hladině glukózy v krvi, což obvykle vede k útoku.

Když kojící matka novorozence může nejprve vyzkoušet salát z červené řepy

Stejně jako v případě nežádoucích účinků závisí doba na vstupu řepného salátu do ošetřovatelského menu do značné míry na složení ingredience v misce. Například například konzumaci ořechů se nedoporučuje jíst dříve než 4-5 měsíců po porodu.

Postup kontroly bezpečnosti každého komponentu pro dítě je velmi jednoduchý. Ráno kojící matka sní malý kousek testovaného produktu a čeká asi jeden den. Pokud dítě během této doby nemá alergické příznaky, pak je jídlo bezpečné a můžete ho bezpečně jíst.

Toto schéma se provádí se všemi ingrediencemi, které tvoří jídlo, a pokud žádný z produktů nevydal negativní reakci, můžete bezpečně sbírat salát a jíst.

Denní norma salátu pro jakýkoli recept je přibližně stejná - asi 200-250 gramů.

Tipy pro salát z červené řepy pro kojení žen

 • Řepa na salát může být vařena, dušená a pečená v troubě. Tato zelenina rozhodně nestojí za smažení, protože za prvé, smažení zničí většinu živin a za druhé, smažená jídla jsou během horké vody zakázána.
 • Je dovoleno jíst surovou řepu během laktace šest měsíců po porodu (příliš často způsobuje problémy s trávením ve strouhankách), proto je lepší zeleninu zahřát na saláty.
 • Jako salátový dresink je vhodný rostlinný olej nebo zakysaná smetana. Majonéza, když je kojení zařazeno do kategorie zakázaných produktů.
 • Recept na saláty z červené řepy je jednoduchý a stejný pro různé ingredience. Nejprve se řepa vaří pohodlným způsobem - pečené, vařené, dušené. Poté se nastrouhá a smíchá s jinými produkty. Sušené meruňky, švestky, vařené kuře, vlašské ořechy, česnek a salátová cibule jsou skvělé pro tuto zeleninu..
 • Při přidávání cibule nebo česneku do salátu nezapomeňte, že tyto produkty mohou změnit chuť mateřského mléka. Z tohoto důvodu je musíte dát ve velmi malém množství..

Obecně lze shrnout, že řepný salát s kojením bude vynikajícím doplňkem nabídky každé kojící matky. Tento předkrm v sobě spojuje vynikající chuť a spoustu užitečných vlastností - to je to, co by během tohoto období mělo být každé jídlo.

Je červená řepa možná při kojení novorozence

Menu pro kojení je kontroverzní téma. Tipy a triky vás mohou zmást jejich nekonzistentností.

Během kojení jsou velmi často velmi užitečné a hodnotné ve svých složeních produkty. U některých z nich byl stav zakázaných zaveden zcela nezaslouženě. Řepa se svou jasně červenou barvou také často spadá do tohoto seznamu. Je možné použít řepu při kojení novorozence??

Obavy a nedorozumění kojící matky

Známou vlastností řepy je její projímavý účinek na organismus. Matka se proto obává, že jí zeleninový salát způsobí průjem u dítěte. To je chyba - koneckonců se nezměněné produkty nedostanou do mateřského mateřského mléka.

Ze stejného důvodu by se nemělo bát zvýšené koliky u dítěte, pokud maminka sní kus kořenové plodiny. Vlákno má účinek pouze ve střevech toho, kdo ho snědl. Do mateřského mléka vstupují pouze metabolické produkty..

Jasně červená barva červené řepy je také schopna vyděsit výskyt alergií. Je dobře známo, že veškerá zelenina a ovoce světlé barvy jsou potenciálně nebezpečné kvůli riziku alergických reakcí. Pokud jde o řepu, tento strach je zcela zbytečný. Je prokázáno, že barevné pigmenty, které jsou v něm obsaženy, jsou přírodní barviva, která jsou neškodná pro zdraví dítěte.

Jeho použití by samozřejmě mělo být omezeno nebo vyloučeno v případech individuální negativní reakce na dítě. Ale pokud je vše v pořádku, pak můžete do nabídky zahrnout tuto velmi běžnou a cenově dostupnou zeleninu. Ostatně řepa je díky své skromnosti užitečnější než drahé exotické ovoce. Svým složením je schopen obohatit se o vitamíny, a to jak tělo kojící ženy, tak i dítě.

Výhody pro matku a dítě - proč by měla být zahrnuta do stravy

Jedním z naléhavých a delikátních problémů po porodu jsou potíže s pohybem střev. Stehy na perineu nebo po řezu císařským řezem, hemoroidy - činí tento proces bolestivým a nepříjemným. Příznivý účinek zeleniny je, že:

 • velké množství vlákniny eliminuje fermentační procesy, absorbuje škodlivé látky, podporuje lepší čištění střev a hubnutí;
 • kyselina listová a vitaminy B, které jsou obsaženy v kořenové plodině, jsou velmi důležité pro správnou tvorbu nervového systému dítěte a pro matku nejsou o nic méně důležité. Po objevení dítěte je její nervový systém velmi zranitelný;
 • použití řepy pomáhá snižovat krevní tlak v důsledku hořčíku, který je jeho součástí, a také pomáhá snižovat cholesterol;
 • velké množství stopových prvků a vitamínů zvyšuje imunitní obranu ženy, která porodila.

Unikátní vlastností řepy je, že po tepelném zpracování neztrácí své prospěšné vlastnosti a zachovává všechny cenné vitamíny a minerály.

Kdy omezit - kontraindikace

Přes užitečné vlastnosti může zelenina v některých případech poškodit tělo kojící matky.

Červená kořenová zelenina může poškodit tělo:

 • čerstvá šťáva z červené řepy dráždí sliznici a způsobuje zhoršení zánětlivých onemocnění žaludku;
 • kyselina šťavelová v kompozici přispívá k tvorbě ledvinových kamenů;
 • velké procento sacharózy je při diabetu nepřijatelné;
 • řepa narušuje vstřebávání vápníku, což je velmi důležité pro kojící matku. Je lepší nekombinovat jeho použití s ​​produkty, které obsahují tento stopový prvek..

Stanovisko Dr. E. O. Komarovsky

Mnoho rodičů se ve svém jednání, které se týká zdraví dítěte, spoléhá na názor pediatra E.O. Komarovského.

Dr. Komarovsky obhajuje, aby krmení kojící matky bylo co nejrůznější. Je nutné odmítnout pouze bezpodmínečně nebezpečné a škodlivé produkty - alkohol, nikotin, uzená masa, další výrobky s mnoha přísadami a konzervačními prostředky.

Pokud matka nemá zdravotní problémy, které brání používání řepy, Komarovsky považuje za možné ji zavést do stravy ihned po porodu. Ale výhradně po tepelném zpracování.

Jak správně a chutně jíst během kojení

Stejně jako všechny nové produkty, musíte ji zavádět postupně, sledovat reakci dítěte. Je lepší jíst nový produkt ráno, takže v případě negativní reakce na něj dítě netrpí celou noc následky pití.

V prvních dvou týdnech po narození dítěte by mělo být menu s touto zeleninou diverzifikováno ve velmi minimálním množství, nejvýše 50 gramů denně. Je lepší jíst to každý den. Bude to stačit 2-3 krát týdně. Pokud po požití řepy v dobrém stavu dítěte nejsou pozorovány žádné negativní projevy, lze počet postupně zvyšovat. Od druhého měsíce života dítěte je povolená denní dávka 200g.

Pečená nebo vařená řepa může zpestřit jejich stravu. Je součástí mnoha chutných a zdravých jídel a je kombinován s dalšími produkty..

Salát se sýrovými a piniovými oříšky

 • vařená nebo pečená řepa;
 • sýry všeho druhu;
 • oranžový;
 • piniové oříšky;
 • listový salát;
 • rostlinný olej nebo balsamikový krém.

Nakrájená řepa, pomeranč a sýr se umístí do salátu na listech salátu. Posypeme piniovými oříšky smaženými na pánvi. Obléknuté rostlinným olejem nebo balsamicovým krémem.

Klasická červená řepa

 • vařená řepa;
 • brambory;
 • mrkev;
 • cibule cibule;
 • rostlinný olej;
 • rajčatová pasta;
 • zakysaná smetana;
 • zeleň.

Řepa se vaří ve slupce, chlazená, loupaná a nakrájená na kostky. Cibule, mrkev a rajčatová pasta jsou pasážovány v rostlinném oleji. Nasekané brambory se vaří ve vývaru nebo vodě a přidá se restovaná zelenina a řepa. Oblékané zakysanou smetanou a bylinkami.

Řepa červená

Ošetřující matky vždy zpochybňovaly přidání červeného ovoce a zeleniny do stravy. Řepa není výjimkou. Mladé matky se obávají, že řepa nepoškodí kojení a jak to ovlivní zdraví dítěte. Známe léčivé vlastnosti této zeleniny, pokusíme se zjistit, zda ji lze během kojení jíst.

Výhody a poškození řepy při kojení

Při zodpovězení otázky, zda je kojící matka možná řepou, zvažte doporučení týkající se použití této červené zeleniny. Hlavní důvody, které pochybují o použití řepy při kojení, jsou:

 1. Zelenina obsahuje vlákninu a pektin, jejichž projímavá vlastnost vede k problémům se žaludkem u dítěte.
 2. Při kojení je červená zelenina přísně zakázána..

Tyto pochybnosti však lze snadno rozptýlit, pokud:

 1. Projímadlo vlastnost řepy není přenášena přes mateřské mléko: zelenina ovlivňuje pohyb střeva osoby, která jí to. Plod je v těle tráven a metabolické produkty vstupují do krve a mateřského mléka.
 2. Červená řepa je hypoalergenní produkt, jehož použití pomáhá získat chybějící vitaminy a minerály. Vařená řepa během kojení má zvláštní význam. Bez vyvolání alergií, koliky a bolesti u kojenců mohou novorozenci se svými matkami posílit své zdraví. V tomto případě je stanovení GV a problémy s bříškem v takových případech extrémně vzácné.

Červená řepa s GV má několik výhod:

 • normalizuje trávení;
 • obsahuje přírodní antioxidanty s baktericidními vlastnostmi;
 • odstraňuje toxiny z těla;
 • posiluje imunitní systém;
 • díky obsahu železa je dobrá prevence anémie;
 • zvyšuje hladinu hemoglobinu;
 • obsahuje jód, kyselinu listovou, vitamíny E, C, PP, B;
 • obsažený hořčík pomáhá posílit činnost srdečního svalu a normalizuje krevní tlak;
 • řepa pro kojící matku - skvělý způsob, jak řešit problémy, jako je zácpa a hemoroidy.

Riziko možné alergie je u novorozenců, takže v prvním měsíci by se matky měly lépe vyhýbat konzumaci řepy. Je lepší začít ji zavádět do stravy ráno, abyste pozorovali reakci dítěte během dne. Tato kořenová plodina má tedy příznivý účinek na zdraví kojící matky, a tedy i na zdraví dítěte. V tomto případě nezapomeňte, že pro začátek bude stačit jíst malou porci 1krát týdně.

Kdy můžu jíst řepu s HS

Při zodpovězení otázky, zda řepa může být kojena, je nutné vzít v úvahu všechny nuance této zeleniny. Dokonce i v porodnicích jsou některé matky přivezeny na oběd s borščovou nebo řepnou polévkou. Ale jak bezpečné je to pro novorozence, mnoho žen to neví.

V prvním měsíci života kojenců funguje jejich trávicí systém nestabilně, v důsledku čehož je pro ně obtížné trávit jídlo. To vede k zácpě a kolice. Tento problém se můžete zbavit zahrnutím vařené řepy do stravy pro kojící matku.

Matky, které si nejsou jisty, zda je možné jíst řepu, by měly zeleninu zavádět postupně:

 • první den snězte malý kousek a počkejte na reakci dítěte během dne;
 • při nepřítomnosti vyrážky u novorozence může být množství spotřebovaného produktu zvýšeno (v případě alergie odmítněte zeleninu);
 • postupně, každý den, zvýšit používání této zeleniny.

Mnoho žen se obává o svou postavu a přemýšlí, zda je možné, aby matky během laktace zakořenily plodiny. Vzhledem k nízkému obsahu kalorií (pouze 43 kcal na 100 g) tento produkt neovlivní ženskou postavu. Po vymýšlení odpovědi na otázku, je buryak možný pro kojící matku, musíte znát pravidla pro používání této zeleniny.

Podmínky použití

Hlavním doporučením, když ženy během kojení používají řepu, je jíst zeleninu, která není syrová, ale pouze po tepelném ošetření. Nedoporučuje se pít ani šťávu z červené řepy. Vědět, od kterého měsíce může být kořenová plodina zahrnuta do mateřské stravy, lze předejít zbytečným negativním důsledkům. Kojícím matkám se doporučuje jíst kořenové plodiny nejdříve 2-3 měsíce po narození dítěte. Zároveň musí být zelenina uvařena, protože v surové formě může způsobit infekci. Před použitím musí být zelenina dobře umytá. Nejlepší volbou je ovoce získané z vaší vlastní zahrady, neobsahující chemikálie ani konzervanty. Věnujte pozornost vzhledu zeleniny: musí být tvrdý na dotek, bez trhlin a jiných vad. Kořenová plodina by se měla jíst pravidelně, ale v malém množství. Maminka trpící cukrovkou se zelenině nedoporučuje kvůli vysokému obsahu uhlohydrátů. Rovněž není možné u žen trpících osteoporózou: plod blokuje normální absorpci vápníku v těle.

Recepty z červené řepy

Existuje mnoho receptů na nádobí z tohoto produktu. Může být použit jako součást jiných jídel a nezávisle na něm může být vařen, pečen nebo napařen. Tepelné zpracování vám umožní usnadnit proces asimilace kořenové plodiny v těle při zachování všech prospěšných vlastností. Během vaření byste neměli přidávat koření a přetížit jídlo. Namísto koření se doporučuje dát více zeleně (kopr a petržel, jako řepa, mají příznivý vliv na laktační proces). Je lepší sezonovat saláty z červené řepy olivovým nebo slunečnicovým olejem. Zvažte užitečné recepty na kořenovou zeleninu, které se doporučuje zahrnout do stravy kojící matky:

 1. Salát z červené řepy. Chcete-li jej uvařit, musíte nakrájenou zeleninu nakrájet na malé kostky. Poté přidejte do salátu červenou cibuli a červené řepy. Rozdrťte vlašské ořechy, přidejte lžíci lněného oleje. Sůl a mrholení citronovou šťávou.
 2. Boršč by neměl být tlustý. K jeho přípravě budete potřebovat tyto produkty: kousek hovězího masa, kořenovou zeleninu, brambory, bílé zelí, bobkové listy, sůl, cibuli, zelení. Maso se uvede do varu, poté se voda vypustí a přidá se čistá. Vařte vývar do měkka (1-1,5 hodiny). Veškerá zelenina se umyje, oloupá a poté naseká: řepa a mrkev - s brčkami, bramborami a cibulkou - v kostkách. Zelenina se přidává v tomto pořadí: kořenová zelenina, po 10 minutách brambory, mrkev a cibule. Poté, co se polévka začne vařit, přidejte nasekané zelí, bobkový list a byliny.
 3. Polévka z červené řepy. Esenciální produkty: hovězí maso, řepa, brambory, rostlinný olej, byliny a sůl. Kořenová plodina je předvařena, vývar je připraven. Oloupané a nakrájené brambory se přidají do kapaliny spolu s rostlinným olejem. Vařené maso je vyjmuto, nakrájeno na kousky a znovu hodeno do pánve. Zbývající zelenina a byliny se přidají do vývaru.
 4. Nápoj z červené řepy a mrkve se připravuje z řepy, mrkve, citronu a cukru. Za tímto účelem opláchněte zeleninu, zalijte vroucí vodou, očistěte a opláchněte vodou. Poté se mrkev a řepa rozemele na struhadlo a nalije se vařenou vodou. Výsledná hmota se zfiltruje, přidá se cukr a citronová šťáva se strouhanou kůrou.
 5. Červená řepa kaviár. Pro toto jídlo budete potřebovat přímo kořenovou zeleninu, rostlinný olej, citronovou šťávu, cukr a sůl. Vařená zelenina je rozemleta na struhadle, pak dušená v pánvi s rostlinným olejem. Na konci vaření musí být kaviár sůl, přidat cukr a citronovou šťávu.
 6. Plněné řepy. Kořenovou zeleninu můžete vařit lahodně a plnit ji rýží, tvarohem a jablky. Pro vytvoření jídla se zelenina a rýže vaří, dokud se nevaří. Poté se kořenová plodina očistí od jádra a naplní se předem připravenou náplní rýže, jablek s cukrem, bramborovou kaší, vejci a máslem. Namažte zakysanou smetanou a vložte do žáruvzdorné misky. Pečeme, dokud se nevaří. Základní produkty: řepa, jablka, rýže, vejce, zakysaná smetana, cukr, sůl, máslo.

Poté, co dítě dosáhne věku 3 měsíců, můžete pro změnu přidat do řepy další zeleninu. Hlavní věcí zároveň není použití rajčete a sledování reakce dítěte na konkrétní produkt.

Je možné se cvikem řepit? Z jakého měsíce?

Pro kojící matku je důležité dodržovat přísnou stravu, aby se u dítěte zabránilo kolice. Ale také dobrá výživa je nutná pro získání všech prvků nezbytných pro vývoj mladého těla a pro vlastní rehabilitaci po vyčerpání porodu..

Zvláště důležité je přidat řepu do seznamu jídel při kojení dítěte v zimě, protože v zimě existuje jen málo užitečných přírodních levných zemědělských produktů..

Červená řepa je přírodní levná zelenina, která bude užitečná pro matku i dítě.

Mohu jíst řepu při kojení?

Řepa není alergenní produkt. Při kojení může být bezpečně přidán do nabídky mámy..

Mnoho matek se bojí jíst červenou řepu kvůli své bohaté vínové barvě, protože ve fázi kojení by měla být červená zelenina považována za podezření. Tyto obavy nejsou odůvodněné, červená řepa je hypoalergenní kořenová plodina, velmi užitečná pro mladou matku a prospěšná pro zdraví dítěte.

V prvním měsíci

Sladký kořen je tak bezpečný, že ho lze užít desátý den po narození. Navíc musí být zahrnuta do stravy v prvním měsíci, pokud má žena, která porodila, potíže s pohybem střev. Téměř každá mladá matka po narození dítěte má jeden nebo více problémů následující povahy:

Ve druhém měsíci

Měsíc po narození dítěte není trávení dítěte stále dokonalé, a proto je možné použít řepu, je nutné pouze jasně sledovat reakci dítěte na nový produkt. Začněte 1 čajovou lžičkou nastrouhané vařené červené řepy denně a postupně zvyšte velikost porce podle svého pohodlí, ale nezapomeňte, že při kojení může zneužití jakéhokoli produktu způsobit dětskou vyrážku a koliku.

Jak vstoupit a kolik je

Stejně jako jiné produkty by řepa na gw měla být zavedena do ženské stravy jemně, v malých porcích, zejména pokud se dítě narodilo nedávno.

Zeleninu vařte ve slupce (aby si zachovala více živin), oloupejte a nastrouhejte nebo nakrájejte. Poprvé nic nepřidávejte, jedte jednu čajovou lžičku řepy ráno a sledujte dítě. Pokud dítě do rána následujícího dne nevykazuje známky nepohodlí, pak je vše v pořádku, pokračujte v konzumaci řepy pro vaše potěšení a postupně zvyšujte konzumovanou část kořenové plodiny, přidejte do ní rostlinný olej.

Ačkoli červená řepa není alergenní zelenina, každé dítě je jiné a alergie se mohou vyskytnout i na nejnebezpečnějším produktu..

Pokud má dítě vyrážku nebo koliku se zintenzivnilo, přestaňte okamžitě jíst řepu a zkuste to znovu nejdříve o měsíc později.

V prvním měsíci po narození dítěte pediatrové doporučují jíst nejvýše dvě polévkové lžíce strouhané řepy během dne.

Jakmile je dítě ve věku jednoho měsíce, můžete jíst více řepy a pečlivě sledovat stav dítěte. Začněte zvyšovat své podávání o jednu polévkovou lžíci denně. Pokud se objeví vyrážka nebo se kolika zesiluje, vyloučte zeleninu z nabídky na týden a poté ji dále konzumujte z porce, když dítě nemělo negativní reakci..

Přiveďte tedy denní dávku konzumované vařené řepy na jednu sklenici, ale ne více.

Jaká řepa bude užitečná pro kojící matku?

Červená řepa, jinými slovy řepa, k nám přišla ze Ancient Byzantium. Nejprve byly spotřebovány pouze listy rostliny. Postupem času se zelenina změnila a v jednom okamžiku si rolníci všimli, že kořen řepy se stal poživatelným.

Od té doby se červená řepa nachází na našich stolech v boršči a salátech. Mnoho kojících žen bude potěšeno, že vařená řepa neztrácí své prospěšné vlastnosti. Proto nemá smysl jíst syrovou zeleninu, zejména při kojení.

Pro kojící matku můžete jíst vařenou / dušenou řepu a měli byste se zdržet syrového zpracování.

Syrové čerstvé

V prvních 4 měsících po narození byste neměli vůbec jíst syrovou zeleninu, protože se předpokládá, že v syrové formě mohou být v zelenině patogenní bakterie, které prochází kojenci mateřským mlékem a poškozují dítě. Pokud rozdáte zeleninu, vaříte nebo pečete, všechny škodlivé látky zemřou.

Kromě toho je surová řepa špatně trávena žaludkem, může způsobovat gastrointestinální trakt (GI), proto je červená řepa kontraindikována v případě tepelného ošetření.

Vařené / dušené

Dušená řepa se považuje za nejužitečnější. Takto vařená zelenina zachovává maximální obsah živin..

Nedoporučuje se však jíst kojenou řepu při kojení každý den, protože řepa obsahuje barvicí pigment, který se hromadí v mateřském mléce ženy, což může způsobit vyrážku u dítěte.

Šťávu z červené řepy mohou ženy pít kojení, ale v malých porcích a ne více než třikrát týdně. Kromě toho se šťáva vymačkává ze syrové zeleniny. To znamená, že můžete začít pít šťávu, když má vaše dítě 4 měsíce..

Bohužel, při přípravě čerstvě vymačkané řepné šťávy se používání vlákniny ztratí, protože po vylisování se buničina vyhodí.

Většina vlastností řepy se však zachovává:

 • šťáva obsahuje hodně vitamínu C, který je nezbytný pro lepší asimilaci dalších prospěšných látek v těle;
 • šťáva je bohatá na vitamín A, který je nezbytný pro to, aby si dítě vytvořilo zrak;
 • nápoj obsahuje kyselinu listovou, která je nezbytná pro tvorbu krve;
 • sklenice čerstvě vymačkané řepné šťávy snižuje krevní tlak asi o 10 jednotek v důsledku obsahu oxidu dusnatého v ní, který působí na stěny krevních cév a uvolňuje je.

Šťáva z červené řepy je vynikajícím přírodním prostředkem ke snížení tlaku při hypertenzi..

Šťáva není skladována, musí být opilá ihned po lisování.

Pro přípravu čerstvé šťávy z červené řepy je třeba umýt, loupat řepu a šťávu z ní vytlačit odšťavňovačem..

Zavádění šťávy z červené řepy do výživy kojících žen by mělo být stejně opatrné jako vařená zelenina. Začněte 50 ml a, pokud dítě nemá negativní reakce, začněte postupně pít více šťávy. Maximální přípustná denní dávka je 250 ml (jeden šálek). A nezapomeňte, že hlavními důsledky po vypití šálku šťávy je snížení krevního tlaku a zlepšení pohybu střev.

Šťáva z červené řepy je mimořádně účinná, pokud potřebujete snížit krevní tlak.

Přínos a újma

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení řepa obsahuje velmi málo alergenu a ve většině případů nezpůsobuje alergii u kojenců. Naopak, tato kořenová plodina sama o sobě nese formu vitamínů C, E, B, železa, hořčíku, jodu, kyseliny listové, antioxidantů a dalších vitamínů a minerálů. To vše je nutné pro matku i dítě:

 • Jód reguluje štítnou žlázu. Řepa pomůže matce obnovit její hormonální pozadí rychleji po porodu a dítě si správně vytvoří štítnou žlázu.
 • Železo pomáhá matce obnovit hladinu hemoglobinu v krvi a dítě se vyhýbá anémii s nedostatkem železa.
 • Honin ve složení červené řepy pomáhá při tvorbě nervového systému, což znamená, že dítě bude klidnější a vyrovnanější.
 • Řepa obsahuje hodně vlákniny, což dává projímavý účinek. Tato kořenová plodina může být použita k tomu, aby mamince pomohla vyrovnat se se zácpou, odstranit toxiny a toxiny z těla. Laxativní účinek se nevztahuje na dítě, průjem u dítěte může být pouze v případě nesnášenlivosti přípravku, ke kterému dochází v ojedinělých případech.
 • Předpokládá se, že řepa má příznivý vliv na stav kůže a pomáhá vyrovnat se s lupinami na hlavě..
 • Antioxidanty obsažené v řepě zpomalují proces stárnutí, posilují imunitu, zpomalují růst existujících nádorů v těle a brání objevení nových..
 • Tato zelenina má nízký obsah kalorií. 100 g produktu obsahuje pouze 43 kcal. Nemůžete se bát, že zhubnete.

Kořenová plodina také těží z rodinného rozpočtu, protože se prodává po celý rok a má nízkou cenu. Cukrové vitaminy jsou konzervovány po celou dobu skladování a zelenina zakoupená v zimě není o moc horší než čerstvé léto.

Časté používání červené řepy s gua je kontraindikováno, pokud kojící ženy mají problémy:

 • s játry;
 • se žaludkem;
 • s ledvinami;
 • diabetes;
 • osteoporóza.

Jak si vybrat zdravou zeleninu

Při výběru řepy pro výživu kojící matky věnujte pozornost následujícímu:

 1. Rostlina by měla být bez plísní, příznaků kazení, pevná (ne pomalá).
 2. Velké kořenové plodiny zpravidla patří do odrůd krmiv. Proto je lepší zvolit řepu střední nebo malé velikosti. Taková zelenina je zpravidla šťavnatější.
 3. Řepné řízky odebírají většinu vlhkosti ze zeleniny, takže řepa bez vrcholků bude mnohem šťavnatější.
 4. Nejlepší je, když se zelenina pěstuje na zahradě nebo u vašich přátel. Takže si budete jisti, že v kořenové plodině nejsou žádné chemikálie a nebezpečné konzervační látky.

Je nemožné skladovat řepu v žáru, protože při takovém skladování vitamíny odumírají. Tuto zeleninu je nejlepší skladovat v chladničce pomocí speciální přihrádky na zeleninu.

Při správném výběru a skladování řepa výrazně obohatí složení mateřského mléka.

Recepty

Zejména pro kojící matky jsou na webových stránkách prezentovány recepty jídel s vařenou nebo pečenou řepou. Sladký kořen můžete jíst jako nezávislé jídlo, ale v této podobě to rychle vadí.

Saláty s řepou sezóna s rostlinným olejem nebo zakysanou smetanou. K oblékání nepoužívejte majonézu, kečup, omáčky ze skladu.

Salát s jablky lze připravit již 10. den po narození dítěte, salát se sýrem a salát s švestkami měsíc po narození.

Bramborová obloha pečená v troubě - jednoduchý a snadný recept, ale velmi chutný.

Ořechové muffiny jsou skvělým dezertem pro čaj. První měsíce je lepší odložit jíst moučné výrobky, vařit je, když dítě přestane obtěžovat koliku.

V různých zdrojích existují protichůdné informace o tom, kdy má být řepa zavedena do stravy ženy, která kojí dítě. Hlavní věc je začít jíst červenou řepu z malých porcí a pečlivě sledovat reakci dítěte. Pak bude vše v pořádku!

Je možné jíst řepu při kojení dítěte?

Během kojení jsou matky nuceny opustit mnoho zdravých potravin, zejména červených, které u dítěte způsobují alergie. Je červená řepa zakázána? Jak řepa ovlivňuje tělo během kojení? Pojďme analyzovat všechny klady a zápory.

Výhody a kontraindikace řepy pro kojící matky

Řepa je velmi bohatá na vitamíny a minerály nezbytné pro člověka. Ale je možné jíst řepu vůbec s kojením? Ukazuje se, že neobsahuje žádné alergenní složky a bude přínosem pouze pro matku i dítě. Tento produkt podporuje obnovu oslabeného těla v poporodním období, doplňuje nedostatek vitamínů a minerálů, posiluje imunitní systém. Zlepšuje trávicí systém, čistí tělo toxinů, zlepšuje pleť. Někdy marně honíme drahé vitamíny, pokud může být v každém ročním období ve stravě kojící matky levný a cenově dostupný produkt, což je univerzální medicína.

 • Vysoký obsah vlákniny má projímavý účinek. Téměř všechny ženy po porodu musí mít zavedené střevní funkce a řepa to bude skvělou práci. Čistí střeva, chrání vás před zácpou, odstraňuje škodlivé látky z těla a vrátí gastrointestinální trakt zpět do normálu. To platí zejména pro ženy přibývající na váze po porodu. A co je nejdůležitější, laxativní účinek řepy neovlivňuje laktaci, ale pouze na zdraví mámy.
 • Pokles hemoglobinu není po porodu vzácným problémem. Železo pomáhá zbavit se anémie, slabosti a závratě.
 • Jód je hlavním regulátorem štítné žlázy, který pomáhá obnovovat hormony.
 • Hořčík normalizuje krevní tlak, srdeční frekvenci.
 • Vápník je jedním z nejdůležitějších prvků, které žena dává svému dítěti ve velkém množství. Posiluje zuby a kosti.
 • O váš vzhled se postarají vitamíny skupiny A, B, E. Posiluje vlasy, zlepšuje stav pokožky, zlepšuje zrak, plní tělesné buňky kyslíkem, inhibuje stárnutí, normalizuje metabolismus.
 • Vitamin C podporuje imunitu, chrání před infekcemi, dodává sílu a energii.

U HB může být kontraindikací řepy onemocnění ledvin, diabetes mellitus nebo nesnášenlivost určité složky.

Je možné jíst řepu při kojení

Přínos karmínové zeleniny je nepochybně velký. Je možné jíst řepu během kojení? Beze strachu můžete říct, co potřebujete. Potřebné a užitečné látky kořenové plodiny se přenášejí na dítě s mateřským mlékem a laxativní účinek ovlivní pouze tělo matky a neovlivní mléko.

Důležité! Řepa může být pro kojící matku užitečná a bezpečná pouze po tepelném zpracování: vařené, pečené, dušené.

Odpovídáme na důležitou otázku: je možné jíst kojenou řepu při kojení.

Zázrakem tohoto produktu je, že hlavní prospěšné látky se během tepelného zpracování neztratí. Vařená řepa se dobře vstřebává, jemně ovlivňuje žaludek a střeva matky a nasycuje mléko vitamíny nezbytnými pro dítě.

Nejdůležitější opatrností při použití je opatření. Pro kojící matky bude zelenina přínosem pouze tehdy, bude-li používána rozumně. Barvivo v něm zůstává s jakoukoli metodou přípravy. Pokud do své stravy přidáváte řepu každý den, může mléko změnit barvu a způsobit alergii na dítě. Tento produkt musí být proto do potravin dodáván velmi pečlivě a dodržovat určitá pravidla.

Pravidla pro používání řepy u HS

Matky mají samozřejmě pochybnosti o dopadu tak kontroverzního produktu, jako je řepa, na kojení. Aby nedošlo k poškození dítěte, dodržujte osvědčené pravidlo - pomalu na lžičku.

Jak vstoupit do stravy

Odborníci si myslí, že jinak: od kterého měsíce můžete jíst řepu při kojení. Někteří doporučují zavedení od třetího měsíce krmení, zatímco druhé je povoleno začít od prvních dnů.

Pokud jsou vaše zdravotní ukazatele normální, dítě netrpí kolikou, nepoškodí břicho a cítí se normálně, řepa neublíží ani v prvních dnech po porodu.

Uvařte malou kořenovou zeleninu a zkuste jíst kousek bez soli. První dávka by neměla být vyšší než 50 gramů. Dále se podívejte na reakci dítěte. Pokud není vyrážka, bolest žaludku, stolice se nezměnila, pak se nepopírejte tak cenným produktem.

Další test proveďte za několik dní beze změny dávky. Pro začátečníky stačí 50 gramů jednou nebo dvakrát týdně, abyste získali co největší užitek..

Kolik může kojící matka jíst??

Pokud dítě dokonale vnímá tento produkt během prvních týdnů, můžete jeho množství zvýšit vždy o 20 gramů. Výsledkem je, že během kojení můžete denně jíst 150-200 gramů řepy, a to i měsíc po narození dítěte..

Důležité! Není třeba jíst řepu denně. Velmi silný červený pigment může barvit mléko, jeho chuť se stane červenou řepou, která nemusí dítě potěšit, a v nejhorším případě může vyvolat alergickou reakci.

Do své stravy přidávejte řepu a pokrmy z ní jen jednou nebo dvakrát týdně. Po třech až čtyřech měsících můžete jíst více, až čtyřikrát týdně.

V tom případě nemůžete jíst?

Je možné během kojení jíst řepu syrovou? Rozhodně ne. Syrová zelenina obsahuje mnoho škodlivých mikroorganismů, které se mohou dostat do těla dítěte, což způsobuje trávení a střeva. Po šesti měsících krmení můžete zkusit jíst syrovou řepu. Je však lepší riskovat a opustit tento podnik, než přestanete kojit.

V jaké formě může být řepa kojící matkou?

Při kojení se doporučuje pouze vařená řepa. V závislosti na vašich preferencích ji můžete jíst jen vařené, nastrouhané nebo nakrájené na kousky. Lze kombinovat s dalšími produkty, které jsou prospěšné pro kojící matku. Pečeme v troubě nebo v páře.

Tato zelenina vás nikdy neobtěžuje, protože s ní můžete vařit tolik různých pokrmů, výživných a stravy. Neváhejte jej kombinovat s masem, zeleninou, sušeným ovocem, ořechy, tvarohem a sýrem..

Pravidla vaření

Při kojení v prvním i druhém chodu můžete jíst řepu. Je důležité sledovat ostatní ingredience, které přidáte..

 • Měli byste být opatrní s feferonkami, česnekem, cibulí a kořenitým kořením. Je lepší se těmto sloučeninám úplně vyhnout..
 • Je vhodné ochutnat jídla majonézou a tukovou zakysanou smetanou. Kyselý jogurt, nízkotučné smetany a olivový olej jsou k tomu dobré..
 • Zeleninu dobře vařte, dokud se nevaří, takže v polotovaru nezůstanou žádné škodlivé sloučeniny.

Je možné ošetřovat matku boršč

Začněte zkusit boršč trochu poté, co jste již vyzkoušeli účinek vařené kořenové plodiny. Pokud dítě nic neobtěžuje, může se boršec jíst v malých porcích několikrát týdně.

Může kojící šťáva z červené řepy

Šťáva z červené řepy je dobrá pro člověka jako celek, ale během kojení je ženám zakázána. Ke zdravému pití se vrátíte, až bude vaše dítě starší.

Recepty z červené řepy

Zvažte nejjednodušší a nejdostupnější recepty pro řepné pokrmy, které lze měnit, doplňovat a experimentovat se součástmi.

Saláty

Klasický salát s řepou je považován za vinaigrette. Ale váš oblíbený salát může být ten, o kterém si myslíte. Například se sýrem a sušeným ovocem:

 • Kostkou vařenou řepu a sýr přidejte sušené meruňky, rozinky a vlašské ořechy, předem namočené v horké vodě. Dochuťte nízkotučnou zakysanou smetanou nebo smetanou.

Nebo masový salát:

 • Vařte drůbeží maso nakrájené na kostky, také nakrájejte vařenou mrkev a vejce. Můžete přidat rozinky a ořechy. Můžete plnit jogurtem bez přísad nebo nízkotučného krému.

Červená řepa Stew

Nejjednodušší způsob je nastrouhnout řepu, sůl, cukr a nechat mírně smažit na pánvi v rostlinném oleji. Získejte kaviár z červené řepy. Ale tam si můžete nechat cuket, mrkev, brambory nebo jinou zeleninu podle svého vkusu a dostanete vynikající zeleninový guláš.

Plněné řepy

Chutná a plněná řepa vypadá lahodně a luxusně. K tomu nakrájejte na polovinu nakrájenou zeleninu, naplňte ji mletým masem, nalijte zakysanou smetanu a vložte do trouby na 15–20 minut..

Jako mleté ​​maso lze použít rýži s rozinkami, jablky, vejcem nebo tvarohem..

Polévka z červené řepy

K přípravě jednoho z nejlepších prvních kurzů červené řepy budete potřebovat hovězí maso, brambory, zeleninu z červených kořenů a některé zelené.

Masový vývar je třeba uvařit, brambory do vývaru promíchat, maso nakrájet na plátky a přidat nastrouhaný již uvařený kaše pár minut před tím, než bude připraven. Ozdobte zelení a odkapejte lžičku zakysané smetany.

Nechte naše doporučení, aby vám pomohla, ale sami si vytvořte vlastní stravu. Dodržujte obecný stav vašeho dítěte a v souladu s tím budete moci určit množství a dobu uvedení produktu na trh, hlavní věc je dodržovat opatření. Doufáme, že všechny vaše obavy ohledně řepy pominuli, oceníte veškeré bohatství karmínové zeleniny a stane se skutečným favoritem vašeho stolu..

Je možné jíst vařenou řepu při kojení novorozence: nuance zavedení produktu do mateřské stravy

Od starověku lidé jedí řepu. Tato zelenina, nazývaná také červená řepa, byla pěstována ve středomořských zemích několik století před naším letopočtem. Řepa byla poté považována za léčivou rostlinu. Z jejích čerstvých vrcholů si lidé na hlavě vytvářeli krémy s bolestí hlavy; pomocí vařených listů se zbavili pih, léčených kožních vředů a dalších dermatologických onemocnění. Naši vzdálení předci nevařili jídlo z kořene řepy, protože bývalo tvrdé a chutné, ale v průběhu let se rostlina změnila. Kořen se postupně nalil sladkou šťávou, získal červenou barvu a rostl v tloušťce. Poté, co ochutnali kořenovou plodinu, lidé ji už nechtěli vzdát. Z toho začala připravovat chutná a výživná jídla..

Teď je těžké si představit dietu bez řepy, ale dříve než kořenová plodina nezpůsobila kulinářské speciality a nebyla snědena vůbec

Způsobuje červená řepa šťáva způsobuje alergie?

Odrůda cukrové zeleniny byla vyšlechtěna v 19. století. V současné době je řepa velmi oblíbená jako produkt pro výrobu jedlého cukru. Kromě toho má tato kultura mnoho dalších užitečných vlastností pro člověka, včetně schopnosti účinně čistit střeva.

Mírný projímavý účinek zeleniny vás zajímá, zda může být řepa podána kojícím ženám. Bude matka jíst dítě řepné polévky nebo vinaigrette průjem? Dětští lékaři dávají jednoznačně zápornou odpověď na tuto otázku: ne, nebude! Šťáva z červené řepy vyvolává uvolnění stolice pouze u matky. Není to on, kdo přechází do mateřského mléka, ale pouze produkty jeho metabolismu, které ve velké většině případů neovlivňují frekvenci stolice u dítěte. Ojedinělé případy průjmů u dětí jsou způsobeny pouze individuální nesnášenlivostí..

Jasně červená barva buryakové šťávy, ve které je dokonce obarvena kůže rukou a talířů, způsobuje, že mnoho kojících matek pochybuje o hypoalergenitě zeleniny. Nikomu není novinkou, že červené produkty mohou u malých dětí vyvolat diatézu, takže se matky během kojení snaží jíst červenou zeleninu a ovoce. V případě řepy mohou být kojící matky naprosto klidné: prokazuje se, že přírodní barviva, která dávají řepě jasně červenou barvu, jsou hypoalergenní a nezpůsobují alergické reakce u dítěte.

Užitečné vlastnosti a složení kořenové plodiny

Přes svůj poměrně jednoduchý vzhled, dostupnost a levnost je beetwax skutečným skladištěm vitamínů a minerálů, jako jsou:

 • kyselina listová;
 • žehlička;
 • hořčík;
 • fosfor;
 • kobalt;
 • karoten;
 • vitaminy skupiny A, PP, E, C, B;
 • pektinové sloučeniny;
 • antioxidanty;
 • celulóza.

Podle vědeckého výzkumu moderních vědců má produkt příznivý účinek na lidské tělo. Mnoho látek a mikroelementů nezbytných pro lidskou bytost v něm obsažených činí velmi užitečným pro kojící matku i dítě.

Jak řepa ovlivňuje lidské tělo:

 1. Čistí gastrointestinální trakt a játra od toxinů a toxinů. Absorbuje škodlivé látky a odstraňuje je z vnější strany, inhibuje procesy fermentace a rozkladu ve střevech. Nepřímo to pomáhá zhubnout, což je pro mnoho žen po porodu velmi důležité. Mnoho zkušených matek radí svým nedávno narozeným přítelkyním, aby jedly vařenou kořenovou zeleninu speciálně pro tyto účely..
 2. Salát z pečené nebo dušené řepy díky vysokému obsahu železa pomůže ženám s anémií zvýšit hladinu hemoglobinu a také zabránit anémii.
 3. Dobrá zpráva pro krátké ženy: kořenová plodina obsahuje speciální látku, betain, která podporuje produkci růstového hormonu.
 4. Kyselina listová, která je ve výrobku obsažena ve velkém množství, zlepšuje přísun krve do mozku, zlepšuje náladu, paměť, pracovní kapacitu a dobrou náladu. Je nezbytná pro plné fungování nervového systému dítěte a matky.
 5. Podporuje trávení: v kombinaci s sušenými švestkami může být řepná vláknina vynikajícím nástrojem v boji proti zácpě.
 6. Můžete normalizovat trochu vysoký krevní tlak pravidelným jídlem nádobí z červené řepy. Hořčík obsažený v této zelenině je součástí mnoha antihypertenziv.
 7. Kořenová plodina zlepšuje barvu a stav obličeje, bojuje proti lupům a podráždění pokožky hlavy.
 8. Antioxidanty zabraňují výskytu nádorů a zpomalují růst stávajících..
Kyselina listová je nezbytná pro plné fungování těla a zejména zdraví žen. Řepa obsahuje hodně tohoto zdravého vitamínu.

Jak a kolik použít během kojení?

Mladé matky během kojení musí pečlivě promyslet svůj jídelníček, aby nepoškodily dítě. Zvláštní výživa pro kojící ženu je nutná pouze v případě, že dítě má sklon k alergiím nebo trpí nějakou vrozenou chorobou..

Nejčastější otázky z červené řepy

Každá matka by měla vědět, jaká jídla a v jakém množství mohou být během kojení konzumována. Pokud jde o řepu, mladí rodiče se nejčastěji zajímají o odpovědi na následující otázky:

 1. Je možné jíst tuto zeleninu syrovou? Ne, protože mnoho mikroorganismů žije v rostlinných produktech, které mohou způsobit rozrušení trávicího systému u dítěte. Ačkoli čerstvě vymačkaná surová řepa šťáva je velmi užitečná pro dospělé, tato rostlina by se měla během laktace konzumovat pouze ve vařené formě..
 2. Je možné vařit řepu kojící matce? Ano, protože tato kořenová plodina neztrácí své prospěšné vlastnosti ani po tepelném zpracování. Vinaigrety, polévky a červená řepa - všechna tato jídla jsou pro kojící matku velmi dobrá. Kromě toho lze dítěti, které dosáhlo druhého roku života, dát jemný salát nebo vařenou kořenovou zeleninu. Pokud se vám nelíbí chuť vařené červené řepy, můžete do prvních jídel přidat mladé jemně nasekané listy..
 3. Kolik může řepa brouk během kojení použít? Ve třetím měsíci zkuste sníst trochu borše. Pokud má dítě rád nový aromatický odstín mléka, postupně zvyšujte denní normu kořenové plodiny na 150 g každý druhý den.

Červená řepa během kojení bude velmi užitečná pro matku a dítě, pokud je správně snězena a nejedena v příliš velkém množství. Je nutné se vyhnout kombinaci s horkým kořením, silně vonícími produkty, cibulí, česnekem, majonézou. Například sledě pod kožichem kojící matky jsou nesmírně nežádoucí (více viz: je možné a není škodlivé jíst sledě během kojení?). Saláty ochucte rostlinným olejem nebo zakysanou smetanou. Nejužitečnější během kojení je použití zeleniny pěstované bez dusičnanů ve vlastním venkovském domě nebo na zahradě.

Užitečné recepty pro mámu

Řepy z červené řepy

 • 250 g vařená řepa;
 • 2 lžíce návnady;
 • 1 polévková lžíce rostlinný olej;
 • 15 g. Mleté sušenky;
 • sůl a pepř na dochucení.

Oloupejte vařenou řepu a projděte mlýnkem na maso. Výslednou hmotu rozložíme do hrnce s ohřátým rostlinným olejem, přidáme krupici. Nasadili jsme kamna a míchali hmotu, dokud nezhoustli. Ochlazujeme a formujeme kotlety, které vdrtíme do strouhanky. Pokud to pánev dovolí, smažte je bez rostlinného oleje, dokud není jemný, pokud ne, přidejte jen trochu tak, aby se kotlety nespálily.

Řepa plněná rýží, jablky a tvarohem

 • 1 kg. řepa;
 • 2/3 šálku rýže;
 • 2 jablka
 • 250 g tvaroh;
 • 2 vejce;
 • 1 šálek zakysané smetany;
 • 3 lžíce cukru;
 • 50 g máslo;
 • špetka soli.

Vařenou řepu očistíme, vystřihneme jádro a naplníme připravenou náplní (vaříme rýži, nasekáme jablka, vše smícháme s cukrem, tvarohem, vejci a máslem). Vložíme hlubokou žáruvzdornou misku, namažeme zakysanou smetanou a pečeme, dokud se nevaří. Další možnosti vaření plněné řepy najdete..

Mrkev z červené řepy

 • 500 g. řepa;
 • 500 g. mrkve;
 • polovina nebo 1 celý citron;
 • 75 g. Sahara;
 • 500 ml voda.

Řepu a mrkev pečlivě omýváme, nalijeme vroucí vodou, odstraníme kůži a opláchneme studenou vodou. Odrřete zeleninu na jemném struhadle a poté je naplňte studenou převařenou vodou. Výsledná hmota se filtruje přes 2-3 vrstvy gázy. Přidejte citronovou šťávu, cukr (nebo med) a nastrouhanou citronovou kůru.

Články O Neplodnosti