Hlavní Analýzy

Pokud kojící matka vypila sklenku vína?

V mnoha rodinách je obvyklé oslavovat svátky svátkem, který zahrnuje i konzumaci alkoholu. V této univerzální zábavě se kojící matky potýkají s otázkou: co dělat - vzdát se alkoholických nápojů nebo si stále dovolit jednu či druhou sklenku vína nebo šampaňského?

Názory na užívání alkoholu kojícími ženami v moderním světě se dělí: na jedné straně se ženám v žádném případě nedoporučuje pít alkohol, na druhé straně - v některých regionech populární zvěsti připisuje pivu téměř vlastnostem stimulátoru laktace.

Takže můžete nebo byste neměli pít alkohol kojící matce? A pokud je to možné, existují nějaké zvláštní podmínky a omezení, nebo ne?

Prochází alkohol do mateřského mléka?

Do mateřského mléka přechází určité množství alkoholu. Po pití jakéhokoli nápoje obsahujícího alkohol nastává vrchol obsahu alkoholu v mléce po 30-60 minutách nebo po 60-90 minutách, pokud byl konzumován s jídlem. A postupně klesá, pokud již nepije. Pokud žena váží průměrně 60 kg, bude z mléka odebrána úplně jedna standardní dávka (1 nápoj 1) za 2-3 hodiny. (Shulte, 1995). Čím vyšší je celková dávka, tím déle to trvá.

Světově uznávaný odborník na kojení Jack Newman píše: „Koncentrace alkoholu v krvi a ve mateřském mléce je přibližně stejná. Pokud tedy v krvi matky 0,06% alkoholu, pak v mléce 0,06%. Jak se koncentrace alkoholu v krvi snižuje, bude také klesat v mléce. Ale i nealkoholické pivo prodávané v mém sousedním supermarketu obsahuje 0,6% alkoholu, což je 10krát více, než je stanovená norma 0,06%. A to není částka, která může poškodit mozek dítěte. “

Domnívá se, že myšlenka naprosté abstinence od alkoholu během kojení není nic jiného než jeden z mýtů obklopujících kojící ženy a zbytečné omezení kojících matek: „Přiměřená konzumace alkoholu by neměla být zcela vyloučena. Stejně jako u většiny ostatních látek přechází do mléka velmi malé množství alkoholu. Matka může pít trochu alkoholu a pokračovat v kojení jako obvykle. Úplný zákaz alkoholu je dalším způsobem, jak omezujeme život kojících matek. “.

Také Jack Newman ve svém blogu sdílel experiment jedné matky provedený před rokem. Tato matka měla možnost použít vybavení moderní toxikologické laboratoře ke kontrole obsahu alkoholu v mléce. Udělala si koktejl asi 50 ml vodky a 280 ml sprite, vypila to půl hodiny a po půl hodině načerpala trochu mléka pro analýzu a po další hodině odčerpala druhou část. Během této doby nepila ani nejedla nic jiného, ​​aby nepoškozovala obraz vlivu alkoholického nápoje na mléko. Příště tato žena pokračovala v experimentu a vypila sklenici piva a dvě sklenky vína (každá s objemem asi 170 ml), a stejným způsobem vyjádřila mléko hodinu a dvě poté, co začala pít alkohol.

Obsah mléka v mléce vyjádřený hodinu po zahájení pití alkoholického koktejlu s vodkou byl 0,0137%. To je zhruba ekvivalentní tomu, aby bylo 50 ml vodky zředěno 70 litry vody. Pro srovnání, obsah alkoholu ve třídenním kefíru je přibližně 60krát vyšší než v mateřském mléce hodinu po pití alkoholického koktejlu. A v části vyjádřené po dvou hodinách nebyl v mléce nalezen žádný alkohol.

Po třech porcích alkoholu byl obraz složitější: po hodině bylo v mléce obsaženo 0,03749% alkoholu a po dvou hodinách - 0,00629%. [experimentální údaje citované od 3.]

Carlos Gonzalez, další známý lékař, pediatr ze Španělska, se také domnívá, že i když moje matka vypila 3 nápoje 1 denně, je lepší pokračovat v kojení než dočasně odstavit dítě.

Ve studii „Kojení a alkohol“, publikované v časopise „Klinická farmakologie a toxikologie“ v roce 2013 na základě metaanalýzy jiných vědeckých prací, dospěli k závěru: „Ani v teoretickém případě těžké intoxikace matky není dítě vystaveno klinicky významnému množství alkoholu“.

Aby bylo možné samostatně vypočítat množství alkoholu v mléce po jakémkoli množství alkoholu, můžete použít jakoukoli kalkulačku alkoholu v krvi určenou pro auto nadšence..

Zároveň se většina matek, které tento článek čtou, bude muset docela opíjet, aby obsah alkoholu v mléce dosáhl některých významných čísel. Pokud je hladina alkoholu vyšší než 0,15%, člověk se obvykle cítí znatelně opilý. A na úrovni nad 0,55% je drtivá většina již v stélce opilá. Je tedy velmi obtížné si představit situaci, kdy mateřské mléko mělo více než 0,55% alkoholu. A pokud si vzpomenete na výše uvedené velmi nealkoholické pivo, pak i na mléko mrtvých opilých matek, podle standardů potravinářského průmyslu, můžete bezpečně dát razítko „nealkoholické“. Doufáme samozřejmě, že žádný ze čtenářů nebude provádět takový experiment na sobě a na svém dítěti, a tuto skutečnost necháváme v řadě vtipných kuriozit.

Dodáváme, že absolutně vyhýbání se alkoholu v životě je také velmi obtížné. Pro srovnání, můžete vzít v úvahu, že alkohol, například, podle některých údajů, kefír může být 0,024-0,05%, v banánech až 0,06%, v jablkách a některých ovocných šťávách až 0,1%.

Dalším zajímavým pozorováním je, že maximální koncentrace alkoholu v krvi kojících matek je nižší než u kojících matek, které používají stejný objem alkoholu. Není známo, proč, ale zjevně, samotná přítomnost laktace snižuje koncentraci alkoholu v krvi, i když současně se kojící i nedojčící cítí stejně u vysokých duchů.

Toxický vedlejší produkt při zpracování alkoholu v těle - acetaldehyd - vůbec neproniká do mateřského mléka.

Doporučení oficiálních organizací

Australští pediatrové úplně zakázali pití alkoholu v prvním měsíci. Pokud je dítě starší než měsíc, dávka by neměla přesáhnout 1 standardní nápoj 1, vypila se ihned po krmení matkou (aby čas uběhl před dalším krmením). Pokud matka plánuje pít více, měla by mléko předem vyjádřit (nakrmit své dítě po pití alkoholu - přibližně „Mléčná maminka“) a přeskočit jedno krmení “(Gilda, 2006).

Většina oficiálních organizací na podporu kojení se však domnívá, že jednorázové užívání malých dávek alkoholu je za určitých podmínek považováno za relativně bezpečné - navrhují, aby kojící matky buď přestaly jíst, zatímco pily alkohol nebo expresní mléko.

Podle doporučení Americké akademie pediatrů: „Pokud je dávka malá a expozice není pravidelná, riziko pro dítě je nízké.“ (Hale 2008). To znamená, že je povoleno užívat drogy obsahující alkohol a příležitostně - alkoholické nápoje. "Občas, při zvláštních příležitostech, jsou přijatelné malé dávky lehkých nápojů, ale pak byste se měli vyhnout kojení na další 2 hodiny." (Gartner et al, 2005).

Na doporučení amerických vědců je pití alkoholu přípustné pouze s jídlem, protože to snižuje jeho koncentraci v mléce o 38% (Pepino, Menellf 2008).

V Holandsku platí toto pravidlo: 3 hodiny na odstranění jedné standardní dávky (+ tři hodiny na odstranění každé další) (Health Council Netherlands, 2005).

Kojící matka po pití alkoholu?

Ne, to je zbytečné. Obsah alkoholu v mléce závisí pouze na obsahu alkoholu v krvi.

I když to hrajete bezpečně a myslíte si, že musíte počkat po sklenici vína, stačí počkat - alkohol z mléka v hrudníku odejde stejně jako z krve, protože je zpracováván tělem.

A Dr. Jack Newman dokonce tvrdí, že rizika jsou přehnaná: „Nemusíte se předem vyjadřovat a dodávat mléko, abyste mohli pít. Také nemá smysl čekat určitou dobu po pití alkoholického nápoje. Množství alkoholu, které se dostane do mléka, je tak malé, že nemůže ublížit dítěti. ““.

Jediná možnost, když má smysl vyjádřit mléko od hrudníku k úlevě - pokud jste v současné době od dítěte, není způsob, jak se krmit, a hrudník je plný a začíná způsobovat nepohodlí.

Musím být opatrný?

Bez ohledu na kojení a přítomnost jakéhokoli množství alkoholu v mateřském mléce je důležité sledovat váš stav a být velmi opatrní, pokud se máma cítí opilá.

Pod vlivem alkoholu by rodiči ani jinému dospělému, který se stará o dítě, nemělo být dovoleno za žádných okolností, za kterých může usnout se svým dítětem (na posteli nebo na pohovce vedle dítěte, v křesle nebo v křesle s dítětem v náručí).

Pití snižuje schopnost matky reagovat na potřeby dítěte, ať už kojí nebo ne. V takových situacích je rozumné a bezpečné požádat někoho střízlivého, aby pomohl postarat se o dítě.

Samy ženy jsou schopny činit bezpečná a zdravá rozhodnutí na základě svých životních zkušeností, stávajících okolností a informovaných rozhodnutí. To, co je bezpečné pro dospělé dítě, které se aplikuje na hrudník dvakrát nebo třikrát denně, samozřejmě nebude vždy bezpečné pro novorozence, a ještě více pro malé nebo předčasně narozené dítě..

Mnoho kojících matek považuje za vhodné přestat a přestat pít alkohol, jakmile zjistí nástup prvních příznaků intoxikace.

Co ještě potřebujete vědět, když pijete alkohol kojící matkou?

Jeden standardní nápoj 1 vede k tomu, že dítě více saje, ale dostává méně mléka a postupně se stává letargickým a ospalým, a 4,5 hodiny po vstupu alkoholu do mateřského mléka se děti stanou více ostražitými. (Mennella 2001A)

Alkohol také zvyšuje produkci prolaktinu, zatímco snižuje produkci oxytocinu (Pepino Teff2005), což může zhoršit odtok mléka z prsu. Díky všem těmto vlastnostem se během novoročních svátků, kdy je šampaňské považováno za integrální atribut dovolené, zvyšuje počet hovorů na laktostázy u poradců kojení.

Nebojte se, že po večírku s vínem nebo šampaňským na zítra se zdá, že se množství mléka snížilo a dítě se aplikuje častěji. Vědci ve své práci „Kojení a alkohol“ říkají, že produkce mléka pozítří zítra vzroste výrazně více, než bude nutné k obnovení předchozí úrovně laktace. Spíše bude rozumné pokračovat v krmení dítěte na vyžádání, aby biologický systém „prsa - dítě“ znovu vstoupil do rovnováhy.

Jak často mohu pít s kojením?

Všechno, co bylo řečeno výše, se týkalo epizodického pití, když si kojící matka někdy dovolila malé dávky alkoholických nebo alkoholických nápojů. Samozřejmě je třeba rozlišovat mezi pravidelným pitím ve významném množství a pár sklenic vína, které si kojící žena chce užít na slavnostní večeři v restauraci.

Anglická národní zdravotní služba doporučuje omezit se na ne více než 1-2 standardní nápoje alkoholu jednou nebo dvakrát týdně. Kojícím ženám se kategoricky nedoporučuje pravidelně konzumovat velké dávky tvrdého alkoholu, protože to může mít negativní vliv na vývoj dítěte..

Čím je dítě menší, tím větší újmu může způsobit pravidelnému pití. Některé studie spojují pravidelné užívání alkoholu (více než 5 nápojů týdně 1) se zpožděním v psychomotorickém vývoji dítěte..

Vzhledem k nezralosti jater trvá tělo dítěte mladšího než tři měsíce dvakrát tolik času než dospělí, než se vypořádá s alkoholem. Protože však matka dostane malé množství alkoholu, které bylo požito v mateřském mléce, když matka vezme jeden nápoj alkoholu, je tento rozdíl v míře vylučování alkoholu získaného z mateřského mléka ve srovnání s dospělými za takových podmínek v přezkumu, odkaz na který je uveden výše, pojmenován. klinicky nevýznamné.

Také ve studiích bylo zjištěno, že alkohol ovlivňuje spánek dítěte, ale změny v délce a rytmu spánku jsou zatím tak málo studovány, že se vědci nezavazují, že řeknou něco o jejich hloubce a možných důsledcích..

Nadměrná konzumace alkoholu může mít podle Dr. Gonzaleza nejnepříznivější vliv především na samotnou kojící matku. Opilý člověk objevuje koordinaci a snižuje pozornost, je třikrát pravděpodobnější, že upadne než střízlivý člověk, a pokud je malé dítě v blízkosti nebo v náručí, může náhodně trpět. Proto je pravidelné pití nebezpečné pro každého dospělého pečujícího o malé dítě, bez ohledu na kojení..

Nálezy:

Kojící ženy jsou plnoprávnými členy naší společnosti a nemají o starosti speciální nápoje během prázdnin. Během novoročních svátků byste samozřejmě neměli každou noc během novoročních svátků dělat opilá rvačka s dítětem v náručí, navíc kocovina i pro kojící matku není ta nejpříjemnější věc. Pití alkoholu je škodlivé především pro zdraví dospělých, nikoli jejich dětí..

Někteří odborníci na kojení věří, že úplný zákaz pití alkoholu může způsobit, že žena odstaví své dítě dříve, než by to udělala bez takového zákazu. Kojící matky se mohou cítit odříznuty od svého sociálního prostředí a vypadnout ze života, pokud vůbec nepijí alkohol, protože symbolická sklenka šampaňského se stala nezbytným atributem mnoha událostí v našem životě.

Rozhodnutí, zda pít nebo nepít alkohol a jakou strategii zvolit při kojení (provést dodávku exprimovaného mléka, přestávky mezi krmivy podle různých doporučení, nebo jen krmit dítě na vyžádání), je na matce. "Mléčná máma" doporučuje, aby všechny ženy věnovaly pozornost svému zdraví.

Výše uvedené informace slouží pouze pro informační účely a ne jako vodítko k akci..

Poznámky:

1. 1 nápoj = 15 čistého alkoholu nebo 30–40 ml lihovin nebo 120–150 ml vína nebo 360 ml piva

2. Čas od začátku příjmu alkoholu do čištění mateřského mléka u žen s různou hmotností: Odhadovaná rychlost odstraňování alkoholu je konstantní při 15 mg / dl a ženy mají průměrnou výšku (1,62 m nebo 5´4 ”) 8

Je možné pít víno při kojení a jak ovlivňuje mléko?

Ahoj kamarádi! Lena Zhabinskaya je s vámi! Vědci z celého světa neúnavně trvají na tom, že dobré červené víno prodlužuje mládí a krásu, protože má příznivý vliv na stav celého organismu. Možná proto stále více mladých matek, které kojí své děti, přemýšlí o tom, zda je možné kojit víno..

Mimochodem, tato otázka je kontroverzní a stále způsobuje vzrušující diskuse mezi lékaři a vědci. Snaží se na to odpovědět ve svých četných publikacích. Dnes se s nimi pokusíme vypořádat.

Argumenty pro „

Není to tak dávno, co vyšel článek amerických vědců, který říká, že červené víno prodlužuje mládí a krásu. Tento účinek byl vysvětlen přítomností zvláštní látky v tomto nápoji - antioxidantu. Mnoho mladých matek, které byly ohromeny, přemýšlelo o vhodnosti použití při kojení..

Přidali palivo do ohně mé babičky. Jde o to, že někteří lékaři dříve dovolili ošetřujícím lidem vypít sklenku vína jednou za pár týdnů. A to vše díky svým kvalitám wellness.

Ukazuje se červené víno:

 1. Zvyšuje hladinu hemoglobinu. Mimochodem, bílá takové vlastnosti nemá. Mezitím nemůže být riziko anémie ospravedlněno pitím alkoholu. Ve skutečnosti je to i u dobrého vína stále obsažené. Současně je nezbytná hladina železa potřebného ke zvýšení hladiny hemoglobinu také nalezena v granátových jablek, hovězí játra a jablka. Přemýšlejte o tom!
 2. Zlepšuje srdeční funkce. Má se za to, že malé červené víno může pozitivně ovlivnit fungování kardiovaskulárního systému, a to díky přítomnosti antioxidantů a hořčíku v něm. Je však opět nutné riskovat zdraví dítěte jeho konzumací, pokud jsou všechny tyto látky v samotném hroznu?
 3. Zmírňuje stres a stres. Samozřejmě, pokud by kojící matka vypila alkohol, ne nutně víno, cítila se uvolněně. Její dítě však bude nuceno jíst málo voňavé mléko a poté bude cítit všechna kouzla stavu intoxikace. Je to nutné, zejména pokud stejné relaxace lze dosáhnout vypitím sklenice teplého mléka, pobytem v horké lázni, spaním nebo úplným užitím tablety z mladiny.

Argumenty proti"

Dokonce i půl sklenky opitého vína během kojení je plná vážných následků. A to vše kvůli vlastnostem ženského těla v tomto období. Faktem je, že ošetřovatelství má často zrychlený metabolismus. Jinými slovy, rychlost absorpce různých látek je jednoduše kolosální..

Pití vína na lačný žaludek vstupuje do krve do 15 minut, plný - do 40 minut. A nezáleží na tom, jestli to bylo suché nebo polosladké víno. Kojící matka i její dítě budou pociťovat její účinky.

Již po 15 - 30 minutách vstoupí ethanol přítomný ve víně do tkání těla a poté do mléka. Hodinu po opité sklenici bude koncentrace alkoholu v krvi maximální. Bude stažena až po 3 hodinách, zde však vše záleží na vlastnostech těla matky. Pro velkou matku bude tento proces probíhat rychleji, ale pro miniaturní matku - může to stát.

Nespoléhejte se na nealkoholické víno. Za prvé, stále obsahuje alkohol, byť v minimálním množství - asi 0,5%, a za druhé, často obsahuje barviva, která v některých případech mohou dítě ještě více poškodit.

Vliv vína na dítě

U matek, které pily víno během kojení nebo ještě horšího, to lékařům připomíná patologické změny, ke kterým může dojít v malém těle.

 • Ve vývoji. Výsledky studií ukázaly, že koktejly s mlékem a alkoholem nabízené dětem v dětství ovlivnily jejich motorické schopnosti a inteligenci. V průměru je rozdíl mezi vrstevníky, jejichž matky nepily alkohol na HB, 1 rok. Následně vše končí u dětí průměrnými schopnostmi, špatným výkonem.
 • Trávicí problémy. Kolika, nevolnost, zvracení, neochota k jídlu nebo neustálá nálada způsobená zánětem střevní sliznice mohou být výsledkem alkoholu vstupujícího do těla dítěte. I když domácí víno bylo opilé. Jeho zneužití je plné špatné stravitelnosti živin a podváhy.
 • Zvýšený výskyt. Snížení živin v mateřském mléce, ztráta hmotnosti dítěte, která mimochodem během tohoto období je klíčovým faktorem správného vývoje, v důsledku toho končí neúspěchem. Dítě je často nemocné po dlouhou dobu.

Přidejte sem také problém s laktací v samotné matce, která může začít kdykoli. A to vše kvůli zúžení kanálů, zadržování vlhkosti v těle a snížení koncentrace oxytocinu v krvi, což je odpovědné za vylučování mléka. V takových podmínkách je pro dítě obtížné ho vysát z hrudi a často na něj spí hladový a vyčerpaný.

Pokud nemůžete, ale opravdu chcete

Pokud jste zvážili výhody a nevýhody, ale přesto si nemůžete odmítnout potěšení z pití vína během kojení, pak je třeba si pamatovat některá pravidla.

 • Dodržujte opatření. Je povolen doušek, maximálně 2 až 3, jednou za 2 až 3 týdny po těžkém jídle a pouze v případě, že opilý alkoholický nápoj dává ženě velkou radost.
 • Sledujte kvalitu. Jaký druh vína mohu pít? Dobrý. Vyrobeno z přírodních surovin bez barviv nebo konzervačních látek.
 • Postarej se o dítě. V ideálním případě je nutné před konzumací alkoholu vyjádřit mléko pro 1 až 2 krmení. Pokud to nebylo možné, má smysl zdržet se krmení po dobu 3 hodin. Jak to udělat? Přesuňte alkohol v noci na spánek.

A co je nejdůležitější, nepijte víno, dokud dítě nebude mít tři měsíce.

Milujte sebe a své děti a také uložte článek na zeď do sociálních sítí a přihlaste se k odběru novinek na blogu! Byla to Lena Zhabinskaya, sbohem!

Je možné pít víno kojící matce

Strava kojící ženy nezahrnuje alkoholické nápoje. Víno také patří do této kategorie. Ethanol se vstřebává do mléka, poškozuje křehké tělo. Mnoho žen se zajímá o to, zda si během kojení ještě můžete dovolit trochu vína. Abyste tomu porozuměli, musíte posoudit rizika spojená s pitím.

Výběr vína

Je nutné věnovat pozornost složení nápoje, revolucím, pověsti výrobce. Levné odrůdy nemají nic společného s tradičními víny připravenými speciální technologií. Mladá matka se doporučuje vybrat suché víno elitních značek. Způsobuje méně negativních reakcí..

červené víno

Nápoj obsahuje mnoho zdravých antioxidantů. Bílé víno je v počtu těchto sloučenin nižší než červené odrůdy. Tato funkce je spojena s výrobní technologií. Červené víno se vyrábí z celých hroznů pomocí kůží, semen. Při fermentaci saturují infuzi užitečnými prvky.

Odhadované výhody červeného vína pro kojící ženu jsou následující:

 • dobře ovlivňuje práci srdce, krevních cév;
 • neutralizuje volné radikály, které vyvolávají stárnutí;
 • ničí patogenní mikroflóru v ústech;
 • posiluje dásně;
 • zabraňuje růstu maligních nádorů;
 • je prevence mrtvice, infarktu.

Poškození alkoholu obsaženého v nápoji však přesahuje cenné vlastnosti produktu. Během období kojení ženské tělo ostře reaguje na alkohol. I malé množství alkoholu může způsobit slabost, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy..

bílé víno

Pozitivní vlastnosti kvalitního nápoje převyšují výhody hroznové šťávy. Bílé víno má antivirový, baktericidní účinek, zmírňuje zánět. Takové odrůdy:

 • urychlit metabolické procesy;
 • normalizovat cholesterol;
 • zlepšit trávení;
 • odstranit radionuklidy.

Bude užitečné, pokud je používáte ve výjimečných případech. Zneužívání během kojení je pro mámu, dítě nebezpečné. Bílé víno způsobuje u dětí nežádoucí účinky, zejména pokud dítě ještě nemá 3 měsíce.

Nealkoholické víno

Nápoj s minimální koncentrací alkoholu (asi 0,5 obj.) Se získává zmrazením nebo úplným zahřátím. Výsledkem je odpařování alkoholu. Taková infuze se neuchovává dlouho. Pro zvýšení trvanlivosti přidávají výrobci konzervační látky, rostlinné hormony k nealkoholickým odrůdám. Potravinářské přídatné látky často způsobují nežádoucí reakce.

Nealkoholické víno by mělo být nahrazeno šťávou z granátového jablka, bobulovým kompotem.

Alergie

I když víno nezpůsobilo reakci matky před těhotenstvím, může mít dítě vyrážku na kůži. Kromě alkoholu nápoj často obsahuje:

 • pesticidy - hnojiva používaná při pěstování surovin;
 • jed osy;
 • hormony
 • stabilizátory;
 • aromatické přísady.

Tyto látky často vyvolávají nesnášenlivost potravin. Díky schopnosti rozšiřovat krevní cévy alkohol zvyšuje účinek jiných alergenů..

Mohu pít víno při kojení

Ethanol proniká do mléka, kazí jeho chuť. Po krmení dostává tělo dítěte dávku škodlivých látek. V zažívacím traktu dítěte není dostatek enzymů, které by mohly štěpit molekuly alkoholu, takže se v těle dlouho zadržují. Účinky alkoholu na tělo dítěte jsou následující:

 • ničení jaterních buněk, mozku;
 • poruchy nervového systému - apatie, slza, letargie;
 • snížení tlaku;
 • tachykardie;
 • kolika
 • vyrážka;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • snížená chuť k jídlu;
 • poruchy spánku;
 • oslabení obranných reakcí.

Alkohol vstupuje do mléka 20-30 minut po pití. Šumivé víno, šampaňské se vstřebává rychleji díky bublinám oxidu uhličitého. Pokud kojící matka vypije sklenici nápoje, alkohol se z 3-4 hodin odstraní z krve. Přesný čas závisí na kvalitě alkoholu, hmotnosti ženy, druhu jídla.

Nejlepší je odložit pití alkoholických nápojů, dokud se dítě nedostane do doplňkových potravin. Frekvence aplikace bude snížena. Po 6-7 měsících si žena může dovolit nějaké víno bez následků pro dítě.

Podmínky použití

Kojící matka nesmí pít více než 150 ml vína. Za prvé, dítě musí být krmeno tak, aby bylo dost času do další aplikace.

Pravidla pro pití vína s kojením:

 • preferují se bílé suché odrůdy dobré kvality. Takové značky zřídka způsobují alergické reakce;
 • před pitím alkoholu je vhodné jíst pevně. Na plný žaludek se ethanol vstřebává rychleji;
 • po pití vína neaplikujte dítě na hrudník po dobu 3-4 hodin;
 • V tento den nejezte nová jídla. Tím se sníží zátěž gastrointestinálního traktu dítěte;
 • pokud je dítě na krmení smíšeným, je vhodné mu dát pouze směs na dovolenou. V tomto případě je mléko pravidelně dekantováno, aby se zabránilo stagnaci, snížené laktaci.

Zatímco dítě nemá 3 měsíce, stojí za to vzdát se alkoholu. I malá část může způsobit závažné intoxikace a v důsledku toho i chronická onemocnění.

Mýty o víně při kojení

Někteří lidé věří, že nápoj je prospěšný během kojení. To není pravda. Běžné mýty:

 • "Trochu vína před spaním zlepší spánek dítěte." Tato mylná představa je založena na skutečnosti, že dítě rychle usne. Ale sen je povrchní. Dítě se často probouzí, je zlobivé. Je to kvůli skutečnosti, že alkohol negativně ovlivňuje křehký nervový systém..
 • "Víno zlepšuje krevní oběh." Prohlášení je správné, ale je lepší nahradit nápoj za tímto účelem jinými produkty dohodnutými se specialistou. Alkohol resetuje všechny cenné vlastnosti. Údajné poškození daleko přesahuje výhody.
 • "Víno zlepšuje produkci mléka." Prolaktin, který je zodpovědný za objem sekrece, skutečně vyniká více. Současně je však inhibována produkce hormonu oxytocinu. V důsledku toho je odtok mléka velmi obtížný. Zvyšuje se riziko mastitidy, laktostázy.
 • "Pokud po svátku vylítíte mléko, další porce je pro dítě bezpečná." Je to klam. Dokud nebude z krve odstraněn alkohol, bude také přítomen v mléce.

Víno, stejně jako jiný druh alkoholu, je pro kojení nežádoucí. V extrémních případech lze vypít sklenici nápoje na plný žaludek a dítě by nemělo být aplikováno na hrudník, dokud nebude z těla odstraněn alkohol..

Je možné pro kojící matku víno: kdy, jak a kolik

Pouze líný neřekl o škodlivých účincích alkoholu na tělo kojenců. Ale mladá matka, opouštějící nemocnici, není v žádném případě uzamčena ve čtyřech stěnách. Život pokračuje a kojící matky se pravidelně ocitají v zábavné společnosti na hostině z jiného důvodu. Co dělat - být opilým černým ovcem nebo podlehnout univerzální zábavě? Je však možné kojit víno? Ale co dítě čekající doma, ublíží mu „osvobození“ jeho matky? A sousedé u stolu? Nebudou hledat dotaz na „pití“ maminku? Všechny tyto myšlenky se točí v hlavě ženy a kde je pravda? Ve víně?

Alkohol v mléce kojící ženy

Dostane se alkohol během kojení do těla drobků s vínem? Určité množství alkoholu samozřejmě přechází do mateřského mléka (asi desetina všech opilých). Při kojení je velmi pravděpodobné, že alkohol vstoupí přímo do těla dítěte.

Koncentrace alkoholu v ženském těle je nižší než u kojících žen. Současně je množství nápoje obou žen stejné. Příčina tohoto jevu není známa. Příroda se zjevně ujistila, že přítomnost laktace zřejmě snižuje koncentraci alkoholu.

Takže alkohol a jeho produkty rozpadu budou samozřejmě z těla kojící matky nakonec odstraněny. Je důležité zvážit - čím více alkoholu se pije, tím déle se alkohol z těla matky a dítěte odstraňuje. Kromě toho, pokud má matka miniaturní stavbu těla, může se tento proces ještě nějakou dobu táhnout..

Skutečnost, že alkohol poškozuje dítě, je nepopiratelnou pravdou. Proto před vypitím vína, a zejména nápojů mnohem silnějšího stupně, stojí za zvážení všechny možné nuance a důsledky.

Mohu pít víno při kojení

Je tedy možné, aby kojící matky víno? Samozřejmě, pokud mluvíme o síle alkoholu, je mnohem lepší omezit se na sklenku vína než na radikálnější nápoje.

Je důležité pochopit, že výskyt alkoholu v těle kojící matky může vyvolat řadu negativních důsledků, konkrétně:

 • Alkohol může změnit chuť mateřského mléka, což zvyšuje riziko kojení.
 • Toxiny v alkoholu způsobují poruchu nervového systému dítěte. V důsledku toho může u dítěte dojít k narušení spánku..
 • Negativní účinek toxických látek v alkoholu se může projevit ve formě gastrointestinálních problémů ve formě nevolnosti, zvracení a dysbiózy.
 • Silné nápoje způsobují, že dítě je letargické, způsobuje hypotenzi, bušení srdce a inhibici reakcí. Medicína zná případy, kdy se mateřský alkoholismus stal příčinou vývoje oligofrenie u dítěte.
 • Alkohol může snížit množství produkovaného mateřského mléka. To může způsobit neplánované ukončení laktace..

Známý lékař Komarovsky umožňuje během kojení malá množství alkoholu. Současně však zdůrazňuje, že frekvence takových recepcí by neměla překročit přípustné normy. Kromě toho byste si měli pečlivě vybrat slabé nápoje. Objemy pití jsou také velmi důležité..

Mnoho matek věří, že nealkoholické víno a zdravé potraviny pomohou snížit negativní účinky alkoholu na organismus. Vyvážená strava samozřejmě prospěje matce i tělu dítěte. Ale pokud jde o nealkoholické víno, neměli byste být podvedeni. Obsahuje také ethanol, i když ve velmi nízkých koncentracích - pouze 0,5%. To je velmi malé a je nepravděpodobné, že by takový nápoj mohl novorozence ublížit. A přesto byste to neměli pít s kbelíky..

Shrneme-li všechna data, můžeme dojít k závěru, že je nežádoucí pít víno s gw, ale je to docela přijatelné. Je důležité dodržovat opatření opilá, nepít alkohol příliš často a dodržovat speciální bezpečnostní doporučení.

Základní bezpečnostní pravidla

Dítě může být chráněno před požitím alkoholu v těle. Toho lze dosáhnout pomocí následujících tipů:

 • aplikujte drobky na hruď přímo na hostinu;
 • pití vína kojící matce je nepřijatelné na lačný žaludek;
 • v prvních třech měsících života dítěte by neměl být konzumován žádný alkohol;
 • pokud se pije víno, měla by být žena na několik hodin vyloučena z kojení (viz tabulka níže: kolik alkoholu se z těla vylučuje).

Červená nebo bílá

Červené víno je pro kojící matky nejvhodnější variantou alkoholu, pokud mohu říci o alkoholických nápojích. Hrozny pro jeho výrobu putují spolu se slupkou a semeny. To znamená, že takový nápoj obsahuje antioxidanty, které mají příznivý účinek na organismus..

Bílé víno příznivě ovlivňuje metabolismus a funkci plic. Při výrobě se však slupka hroznů oddělí od buničiny a semen. V důsledku toho nápoj ztratí některé ze svých živin..

Na druhé straně je červené víno o něco alergennější než bílé. Tady stojí za to se řídit preferencemi a touhou matky.

Používání vysoce kvalitního (!), Suchého vína je nejlepší, kojící matka jí ublíží na těle a na těle svého dítěte méně než při pití silnějších nápojů (koňak, vodka atd.). Dobrou a nejdůležitější bezpečnou alternativou k vínu bude šťáva z granátového jablka, minerální voda, džusy a ovocné nápoje.

Jak a kolik

Množství opilého alkoholu do značné míry určuje stav matky i dítěte. Optimální dávka vína pro kojení je tedy 50 g matkám kojenců do šesti měsíců. Až dítě dosáhne tohoto věku, můžete vypít sklenku vína.

Jak často mohu pít víno při kojení? Odborníci říkají, že frekvence takových „recepcí“ by neměla překročit jednu sklenici 1-2krát týdně.

Musím se vyjádřit?

Pití vína s gw a dekantování je absolutně zbytečné. Alkohol z mléka zmizí po stejné době jako z krve. Ale před vypitím alkoholu do láhve je docela přijatelné. Tím se vyřeší problém krmení drobků bez použití na „opilá“ prsa. Někdy může být nutné exprimovat po alkoholu, aby se zabránilo ztuhnutí hrudníku, lakostáze a mastitidě. Mléko vyjádřené v takových případech by nikdy nemělo být dáno kojenci..

Jak dlouho mohu krmit své dítě po alkoholu?

Alkohol vstupuje do těla ženy během několika minut po pití. Jak dlouho mohu kojit své dítě? Alkohol se z těla zpravidla vylučuje do 3 hodin (mluvíme o jedné opité sklenici vína). Čas se může lišit v závislosti na hmotnosti ženy a množství konzumovaného alkoholu. Viz tabulka.

V každém případě je doporučeno zdržet se příjmu dalších 2,5–3 hodin. Jinak existuje vysoké riziko, že během kojení vstoupí do těla dítěte alkohol.

V ideálním případě by však kojící matka měla odmítnout brát alkoholické nápoje (av prvních měsících života jsou drobky nutností!). Ale v shonu dnů plných starostí o dítě se mladá matka někdy opravdu chce uvolnit a trochu se rozptýlit od každodenní rutiny. V takových případech jí sklenka dobrého vína pomůže trochu odpočinout od břemene odpovědnosti. Je důležité dodržovat všechna doporučení pro krmení dítěte v případě konzumace alkoholu a nedovolit příliš časté „libace“..

Výhody a poškození vína při kojení

Vlastnosti alkoholu, které poškozují kojící matku

Kojená vína, vodka, měsíční svit, koňak a všechny ostatní alkoholické nápoje s vysokým obsahem ethanolu jsou kontraindikovány při kojení. Procento ethylalkoholu je příliš vysoké a obsah vitamínů a minerálů je příliš nízký na to, aby bylo možné hovořit o možných výhodách pro ženské tělo. Výsledek po pití silného alkoholu bude negativní: intoxikace různé závažnosti, ztráta sebekontroly a neschopnost plně se o dítě postarat.

Informace o výhodách a škodách alkoholických nápojů s nízkým obsahem ethanolu jsou protichůdné. Patří k nim červená a bílá stolní vína, šumivá vína - šampaňské a pivo.

Na rozdíl od tvrdých likérů se všechna stolní suchá vína vyznačují relativně nízkým obsahem ethylalkoholu - 9–14%, rozpuštěného v hroznové bobulovité šťávě.

Ve vínech bylo identifikováno asi 500 různých sloučenin:

 • uhlohydráty: pektiny, zbytky glukózy, fruktóza;
 • kyseliny: více než 90% jsou kyselina vinná a jablečná;
 • fenolické látky: rozmanitá skupina bioflavonoidů, které hrají hlavní roli při barvení vín, taninů, resveratrolu;
 • dusíkaté látky: minerální - amonné soli a organické - aminokyseliny, peptidy, proteiny;
 • stopové prvky: sodík, draslík, hořčík, vápník;
 • makronutrienty: zinek, měď, selen, železo;
 • vitaminy: hlavně skupiny PP;
 • aromatické látky: aldehydy, ethery, terpenové alkoholy.

Suchá červená vína zlepšují stav pokožky, posilují stěny krevních cév, snižují množství cholesterolu, snižují krevní srážlivost, mají silný antioxidační a radioprotektivní účinek, pomáhají posilovat imunitní systém. Suchá bílá vína stimulují sekreci trávicích šťáv a enzymů, zvyšují metabolismus.

O výhodách suchého červeného a bílého vína můžete mluvit pouze v případě, že jsou konzumovány v malém množství - přibližně sklenici 180-200 ml. Pravidelné používání nebo velké objemy poškozují pouze tělo ženy a novorozence.

Sladká a polosladká vína, stejně jako likéry, jsou příjemná, ale zákeřná. Nejsou vnímány jako alkohol a obsah alkoholu může být významný. Malá sklenice je považována za příliš malou dávku a existuje touha ji zopakovat. Ztráta sebekontroly a nalezení se v trapné situaci je velmi snadné.

Je možné pít pivo s HS

V pivu je obsah ethylalkoholu obvykle od 3 do 6%. Obsahuje řadu užitečných sloučenin:

 • stopové prvky: železo, zinek, měď, fosfor;
 • makronutrienty: draslík, hořčík;
 • kyselina listová
 • Vitaminy B a kyselina askorbová;
 • flavonoidy;
 • proteinové látky;
 • enzymy;
 • uhlohydráty;
 • organické kyseliny.

Pivo v mírném množství má uklidňující účinek, zlepšuje imunitu, zlepšuje stav pokožky a vlasů, pomáhá normalizovat střeva, má antioxidační účinek na tělo..

Existuje nějaké výhody z vína s HB pro kojící matku nebo novorozence

Pro ženu je během laktace užitečné a důležité cítit její sociální plnost a psychologické pohodlí. Potřeba stravy, neschopnost zvládnout svůj čas, každodenní monotónní péče o dítě vyvolává poporodní depresi. Neustálá omezení zhoršují fyzický stres a zhoršují psychologickou situaci v rodině.

Je možné pít červené víno s HS, zeptejte se svého lékaře

Z hlediska psychického pohodlí je lepší, aby žena zanedbávala zákaz alkoholu. Pocit vlastní hodnoty je důležitější než drobné fyzické poškození. Kojící matka dostane příležitost k relaxaci, zlepšení nálady a cítí se jako plná sebevědomá žena. Proto odpověď na otázku: je možné pít, je možné, ale mírně as opatrností.

Jak snížit potenciální riziko vína při kojení

Víno při kojení bude více prospěšné než poškození, pokud budete dodržovat jednoduchá pravidla. Mezi nimi jsou důležité následující:

 • nepijte na lačný žaludek, protože alkohol se rychle vstřebává a intoxikace nastane do půl hodiny;
 • vyberte si kvalitní nápoj s nízkým obsahem cukru a ethanolu;
 • vezměte malé doušky, protahujte sklenici 1-2 hodiny;
 • před pitím alkoholu vyjádřete porci mléka;
 • oddálení krmení na maximální možnou dobu (4-5 hodin po sklenici vína).

V případě hepatitidy B s jasnými časovými intervaly mezi krmeními se doporučuje pro naléhavé případy doplnit mléko a uložit jej do mrazničky. Pro dokonalý klid mysli by se měl objem mléka po pití alkoholu dekantovat a nalít. Pokud je novorozenec nebo dítě kojeno, jedno krmení je zcela nahrazeno směsí.

Pokud mluvíme o dítěti, které má více než šest měsíců, musíte naplánovat jeho stravu tak, aby místo kojení existovaly doplňkové potraviny. Má nahradit mateřské mléko zkoušeným a testovaným pokrmem, a nikoli zcela novým produktem. Pak přeskočení jednoho krmení není vnímáno jako stres.

Žena nebude trpět výčitkami o pití alkoholu, pokud získá podporu blízkých.

Jak udělat červené, bílé a suché víno rychleji vylučovaným

Odpověď na otázku, kolik kojit dítě po požití alkoholu, závisí na řadě faktorů. Nejsilnější nápoje se vylučují z těla nejdéle: alkohol, vodka, whisky, koňak atd. Tělo někdy potřebuje k očištění 15 až 30 hodin. Pivo se odstraňuje, obvykle za 2-4 hodiny.

Byly vyvinuty speciální kalkulačky, které vám umožňují vypočítat, jak dlouho alkoholický nápoj opouští tělo. Do programu se zadávají jednotlivá data ženy. Zohledňují se následující parametry:

 • výška a odhadovaná hmotnost;
 • množství konzumovaného jídla, se kterým byl spojen příjem alkoholického nápoje;
 • objem opilého vína, šampaňského nebo piva;
 • ethylalkoholu.

Na základě analýzy zadaných informací je zřejmé, kolik minut (hodin) je zapotřebí k úplnému odstranění veškerého alkoholu spotřebovaného z ženského těla. K této odhadované době se přidá dalších 30 až 60 minut, po kterých opité víno neovlivní kojení..

Žena by si měla pamatovat na její individuální vlastnosti. V některých je enzym, který štěpí alkohol, produkován v malém množství. Ethanol se rychle vstřebává a pomalu se rozkládá. Proto i sklenka suchého vína může způsobit vážné intoxikace. Taková matka je lepší vzdát se alkoholu. Stejné pravidlo platí pro zástupce některých národností..

Alkoholické nápoje s nízkým obsahem ethanolu nebudou mít významný negativní účinek na ženské tělo při jediné dávce v malém množství. Zdravotní přínosy alkoholu jsou pochybné a psychický účinek může být důležitý. Plánovaná událost, přiměřený přístup k typu alkoholického nápoje a jeho objem umožní ošetřující matce nebát se důsledků. Kalkulačka vám pomůže najít odpověď na otázku, kdy bude bezpečné krmit dítě.

Víno kojení

Zákaz alkoholu, který se objevil během těhotenství, platí i nadále během laktace. Víno při kojení by také nemělo být opíjeno. Jde o to, že tělo dítěte neprodukuje enzymy určené k rozkladu alkoholu.
Některé kojící matky si však na dovolenou dovolí sklenku vína. A nepovažujte to za škodlivé. Dostane se do mléka alkohol, jak škodlivé je to pro kojence, je možné popíjet trochu červené nebo bílé.

Obsah

Vliv alkoholu na tělo a mateřské mléko

Víno rychle vstupuje do krevního řečiště a pomalu opouští tělo. Například šampaňské se vstřebává tělem po 10 minutách a víno - po 30 minutách.

Jak brzy zmizí všechny stopy alkoholu, závisí na množství, které pijete. Trvá 3 hodiny na jednu sklenici. A s malou tělesnou hmotností - ještě více.

Dítě, zejména v prvním měsíci, je špatně přizpůsobeno novým podmínkám a výživě. Jeho gastrointestinální trakt se nadále formuje a játra nemohou zpracovat ani malou dávku alkoholu.

Před provedením 3 měsíců se alkohol vylučuje z těla dítěte dvakrát tak dlouho, jako u dospělého.

To znamená, že po jedné sklenici bude v těle dítěte asi 6 hodin.

Nezapomeňte, že víno není neškodný nápoj. Může zvýšit koliku, způsobit alergie a zažívací potíže..

Proč je pro kojící matky zakázáno víno

Poškození alkoholu dětem není pochyb:

• Nápoj je toxický a otráví tělo dítěte. Může vyvolat poruchu centrálních nervových buněk a problémy se spánkem.

• Alkohol mění nejen složení mateřského mléka, ale také jeho chuť. Ta může vést k odmítnutí krmení dítěte.

• Alkohol může snížit krevní tlak dítěte, způsobit bušení srdce a celkovou slabost.

• Alkohol ničí ochranný povlak gastrointestinálního traktu. V důsledku toho může dítě ztratit chuť k jídlu, mít žaludek a nevolnost.

• Alkoholické nápoje poškozují laktaci snížením produkce mléka, což způsobuje selhání hormonů.

• Inhibice reakcí se objevuje u matky a dítěte.

Mýty o víně s kojením

O výhodách vína pro kojení existuje několik mýtů. Všichni nemají žádný základ..

• První mýtus. "Červené víno je dobré pro kojící matky a musí být čas od času opilo." Zlepší to tvorbu krve a složení krve. “.

Pro tyto účely je mnohem výhodnější používat šťávu z granátového jablka. A víno, zejména od neověřených výrobců, způsobí více škody než užitku.

• Druhý mýtus. "Víno musí být opity před spaním, aby dítě a matka zdravě spaly." V tomto případě dítě opravdu rychle usne.

Jeho sen však bude občasný a podřadný. S největší pravděpodobností se k němu matka bude muset v noci dostat častěji než obvykle.

• Mýtus tři. "Víno není o nic horší než kefír." Fanoušci tohoto mýtu naznačují, že v obou nápojích je přítomen alkohol..

Toto stanovisko je však nesprávné. V kefíru obsah alkoholu nepřekračuje půl procenta. To je nesrovnatelně malé ve srovnání s vínem. Je to 9 až 22 procent. Kefir je navíc velmi užitečný pro kojící matky..

Nasycuje tělo užitečnými látkami, pomáhá zotavovat se po porodu, zlepšuje gastrointestinální trakt.

Může kojící víno

Červené víno může mít dobrý vliv na krevní cévy a srdce. Bílé víno zlepšuje metabolismus a je dobré pro plíce. Ale to je jen přírodní nápoj.

Police jsou plné levných náhrad za hroznovou šťávu, plněné škodlivými přísadami.

Některé matky považují za přípustné pít nealkoholické víno se stráží. Obsah alkoholu v něm je srovnatelný s kefírem - ne více než půl procenta.

Ale i přes to se během kojení nedoporučuje.

V takovém víně není téměř žádný alkohol, ale nikdo nezrušil chemické přísady, barviva a příchutě. Rozhodně to nepřinese výhody a s největší pravděpodobností bude škodlivé pro dítě.

Šampaňské je při kojení stejně nebezpečné. Rychle se vstřebává do krve a okamžitě se objevuje v mateřském mléce.

A vzhledem ke složení plynů se zvyšuje riziko trávicích problémů a koliky. Kromě toho může tento nápoj způsobit otravu alkoholem..

Ukazuje se, že i s potenciálními výhodami přírodních nápojů je v nich více škod. Nemůžete pít víno, ale můžete trochu popíjet. Ale podle důležitých pravidel.

Pravidla pro víno

Až 6 měsíců by se mělo zdržet i jednoho doušku vína. Může ublížit dítěti, ale matce nic nedá..

V budoucnu je podmíněně bezpečná dávka 50 gramů..

Je lepší pít ihned po krmení. A potom neaplikujte dítě na hruď po dobu nejméně 3 hodin. Mléko můžete také předem vyjádřit.

A při smíšeném krmení - nabídněte dítěti směs při příštím jídle.

Víno je lepší než suché, s minimálním obsahem alkoholu, přírodní. Levná vína mají škodlivější přísady.

Před jídlem byste měli jíst dobře. Takže méně alkoholu se dostává do krve a mléka.

Dr. Komarovsky o alkoholu

Lékař uvádí alkohol v seznamu nápojů, které jsou během laktace přísně zakázány. Zároveň však považuje za přijatelné pít sklenici vína z významného důvodu.

Dle jeho názoru takový objem kvalitního nápoje nepoškodí dítě. Pravidelné užívání alkoholu, i když s nízkým obsahem alkoholu, je však považováno za experiment s nepředvídatelnými důsledky..

Víno s gv, stejně jako ostatní alkohol, je škodlivé pro kojence. Pokud je velká dovolená nebo významná událost před námi, maminka si může dovolit minimální částku.

Zároveň však vypočítejte výhody a nevýhody a dodržujte nezbytná pravidla. Do těla dítěte se tak dostane minimum škodlivého nápoje.

Mléko s mírou: je možné pít víno při kojení

Kojení je obrovskou odpovědností nejen za zdraví člověka, ale také za stav nově se objevujícího organismu. To přirozeně souvisí s řadou vážných omezení, odmítáním nezdravého životního stylu. A pití se snad stává jedním z hlavních témat zájmu mladé matky. Je sklenka vína opravdu potřebná a bezpečná při kojení?

Víno: výhoda nebo poškození

Víno je ve svém složení jedinečný nápoj. Obsahuje až dvacet čtyři různých stopových prvků. Jeho použití v mírných dávkách (až 150 gramů denně) příznivě ovlivňuje oběhový a nervový systém, snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje metabolismus. Je však nutné pít pouze dvě sklenice namísto jedné sklenice, protože se neprojevují nejužitečnější vlastnosti tohoto nápoje. Ethylalkohol, který je součástí vína, vede k onemocněním jater, srdce, rozvoji diabetu mellitu a rakovinných nádorů..

Za zmínku také stojí skutečnost, že ne každá láhev vína zakoupená v obchodě se může pochlubit přirozeností. Konzervační látky, barviva a přísady, které jsou zdraví škodlivé, se na etiketě výrobku nacházejí častěji.

Alkohol při kojení

Všichni jsme lidé. A kojící matka si také někdy chce dovolit pár sklenic červené nebo bílé. Uvidíme, jak je to bezpečné pro matku a dítě. Víno není pro kojící matky a děti nejzdravějším nápojem

Proč ne: důsledky pro mámu a dítě

Lékaři, kteří studují vliv alkoholu na dítě jednomyslně, opakují jeho destruktivní účinek na tělo dítěte. To znamená, že nově razená matka nemůže pít víno, nikdy a v jakémkoli množství. A proto:

 • Rychlost metabolismu ženy během kojení se několikrát zrychluje, takže i malé množství konzumovaného alkoholu vstupuje do mléka téměř okamžitě (od 10 do 30 minut). Novorozená játra ještě nejsou na takové testy připravena (i když je to jen sklenka vína), takže takové přetížení je zničí.
 • Víno má škodlivý vliv na psychiku dítěte: spí hodně a neklidně, stává se letargický a podrážděný, zažívací systém.
 • Důsledky jsou fatální pro mentální schopnosti dítěte: bude zaostávat za vrstevníky a špatně absorbuje materiál.
 • Pití hrozí, že není tak hrozné (ve srovnání s předchozími odstavci) otrava jídlem.

Pro samotnou kojící matku nejsou důsledky vína neméně „úžasné“: bolesti hlavy, slabost, neschopnost soustředit se a žaludeční nevolnost.

Mezi některými zdravotnickými pracovníky však můžeme najít názor, že se dítěti z jedné sklenice nic nestane. Zaprvé by to však mělo být pouze přírodní suché bílé víno (červené, šumivé, nealkoholické ani růžové) a pouze za předpokladu, že dítě je již staré dva nebo tři měsíce.

Pokud se přesto jako kojící matka rozhodnete na vlastní nebezpečí a pijete víno, musíte znát následující důležité ukazatele: kolik se tento nápoj vylučuje z těla a kdy můžete znovu dát dítě k hrudi.

Tabulka: po kolik (v hodinách) je víno odebráno z mléka (s ohledem na hmotnost matky a množství nápoje)

Hmotnost mámy (kg) *Spotřeba (v ml) *
1503004506007509001500
40–592,5–2,24 h5,4-4,49 h8,3–7,13 h11,2–9,38 h14,10 až 12,03 h17-14,27 h19,51 - 16,52 h
59–622,2–2,24 h4,49 - 4,43 h7,13–7,05 h9,38–9,27 h12,03 - 11,49 h14,27-14,11 hodin16,52-16,33 h
62–812,2–2 hodiny4,43 - 4,03 h7,05 - 6,05 h9,27–8,07 h11,49 - 10,08 h14,11 - 12,10 h16,33-14,12 hodin
81–902–1,54 h4,03–3,49 h6,05–5,43 h8,07 - 7,38 h10,08 - 9,32 h12,10 - 11,27 h14,12–13,21 h
90–951, 54–1, 51 hodin3,49 - 3,42 h5,43 - 5,33 h7,38–7,24 h9,32-9,16 hodin11,27–11,07 h13,21 - 12,58 h

* s výškou ženy 162 cm a obsahem alkoholu nejvýše 11% (přírodní suché bílé víno).

Pokud jste se přesto rozhodli pít

Po pití vína se budete muset vrátit kojení nejdříve po 1,5 - 3 hodinách s minimálním množstvím nápoje. Je také třeba poznamenat, že je nutné vyjádřit mléko, které přišlo po požití nápoje. Zároveň je pro dítě lepší připravit několik lahví dříve připraveného bezpečného jídla, protože budete muset přeskočit jedno až dvě krmení. Zde je několik dalších doporučení, která byste měli dodržovat, pokud se neobejdete bez vína:

 1. Stupeň pití by měl být minimální a složení by mělo být co nejpřirozenější..
 2. Před pitím vína musí kojící matka jíst velmi dobře, protože tímto způsobem se do mléka dostává mnohem méně ethylalkoholu.

Dr. Komarovsky o víně a kojení

Slavný lékař má svůj vlastní názor na pití vína při kojení.

Podle mého názoru se jedná o experiment s nepředvídatelnými důsledky. Nemyslím si, že 200 gramů vína může být problém, ale 100 gramů denně...

E.O. Komarovsky

http://www.komarovskiy.net/faq/kormlenie-grudyu-i-vino.html

Pro kojící matku je tedy lepší odložit spotřebu vína, dokud dítě nezačne jíst samo.

Články O Neplodnosti