Hlavní Neplodnost

Vitamíny pro kojící matky: co mohu vzít

Vitamíny pro kojící matky - i po těhotenství ženy potřebují celou řadu živin, a to jak pro obnovení činnosti těla po porodu, tak pro krmení dítěte.

Matky zpravidla sedí na speciální dietě, ale někdy to nestačí. Proto jsou vitaminy pro kojící matky předepsány jako další podpora.

Vitamíny pro kojící matky - proč vitamíny

Vitamínová podpora ženy po porodu je v každém případě nezbytná, protože nyní se regenerují všechny její životní procesy: obnovují se hormonální hladiny, svalový tonus je normální.

Obecně se tělo přizpůsobí normálnímu stavu.

Pokud žena kojí, musí pochopit, že její mléko je jediným zdrojem živin. A pokud je její tělo vyčerpané, potom dítě nedostane předepsanou dávku vitamínů.

Mateřské mléko je samozřejmě lepší než jakákoli umělá náhražka. Nezáleží na tom, jak tvrdě se výrobci dětské výživy snaží, nedokáží zákazníkům poskytnout ekvivalentní alternativu k mateřskému mléku.

Vitamíny pro mladé matky jsou užívány přísně na doporučení lékaře!

K tomu, aby se vitamíny považovaly za syntetický doplněk, je však nejprve vyžadována lékařská konzultace, protože v první řadě se musíte ujistit, že máma má nedostatek vitamínu.

Pokud testy potvrdí normu, nemůžete brát vitamínové přípravky, protože to povede k hypervitaminóze.

Pozornost! Vysoký obsah vitamínů a minerálů v těle je nebezpečnější než nedostatek vitamínů. Kromě toho je nedostatek vitaminu léčen snadněji než nadbytek hypervitaminózy..

Jaké vitamíny jsou potřebné během kojení?

Ve skutečnosti vyžaduje krmení všechny vitamíny, ale normální (ukazatele denní dávky):

 • Vitamin A - 400 mg;
 • Vitamin B1 - 0,3 mg;
 • Vitamin B2 - 0,3 mg;
 • Vitamin B6 - 0,5 mg;
 • Vitamin B12 - 0,5 mg;
 • Vitamin C - 30 mg;
 • Vitamin E - 4 mg;
 • Vitamin D - 2,5 mg.

Vitamíny pro kojící maminky - kde získat vitaminy

Bez ohledu na to, jak jsou propagovány vitamínové výrobky, potraviny jsou nejlepším zdrojem živin..

Při kojení se upřednostňují mléčné a kyselé mléčné výrobky, jakož i vařené maso a ryby, ovoce a zelenina..

Mimořádně nežádoucí rychlé občerstvení, solená, uzená, kořenitá, smažená a mastná jídla.

Během kojení nemůžete pít sycené nápoje, kávu, silné a zelené čaje. Žaludek dítěte se nedokáže dobře vypořádat s mlékem, pokud matka před konzumací kukuřice nebo jiných přísad.

Pokud mámě chybí přírodní zdroje a přesto se rozhodla brát vitamíny ve formě tablet nebo kapek, měla by pochopit, že:

 • vitaminy získané umělým způsobem se snáze asimilují, pokud se užívají samostatně a ne v kombinaci;
 • při užívání několika léků byste se měli seznámit se skupinou vitamínů a minerálů, které jsou vzájemně nekompatibilní, například hořčíkem a vápníkem. V medicíně se nekompatibilní složky nazývají antagonisty, to znamená, že jeden prvek interferuje s asimilací druhého, a v důsledku toho není asimilováno nic;
 • předávkování vitamíny je nebezpečné u závažných onemocnění, včetně krutých, zrakových problémů, poruch pohybového ústrojí, alergických kožních reakcí a mnohem více.

Příznaky nedostatku vitamínů u hepatitidy B (kojení)

Stává se, že kojící matka opravdu chce něco takového jíst, přestože její těhotenský syndrom již prošel. Touha po jídle je způsobena následujícími důvody:

 • potřeba čokolády naznačuje nedostatek hořčíku;
 • pokud chcete kávu nebo čaj, pak existují dvě možnosti: zvyk kofeinu nebo nedostatek síry;
 • táhne „tekutinu“ - pláče dehydratace;
 • pokud vůbec není chuť k jídlu, tělo postrádá vitamíny B1, B2.

Kromě toho únava, ospalost, bolesti hlavy, snížená aktivita, podrážděnost, perzistentní syndrom PMS, zlomení kloubů, vypadávání vlasů, křehké nehty, „špatné“ zuby, peeling, akné, akné, bledost obličeje, jsou příznaky nedostatku vitaminu.

Samozřejmě, kvůli nedostatku vitamínů může nastat mnoho nemocí, například stejná anémie.

Ale opět nemůžete brát vitamíny, spoléhejte se pouze na symptomatický obraz. Bez doporučení lékaře - žádná iniciativa!

Vitamíny pro kojící matky: které jsou lepší, recenze

Období kojení není o nic méně zodpovědné a obtížnější pro ženské tělo než těhotenství. Během kojení musí mladé matky pečlivě sledovat svou stravu, která by měla obsahovat dostatečné množství potřebných stopových prvků, bílkovin, tuků. Problémy, jako je vypadávání vlasů, suchá kůže, anémie, křehké nehty, ukazují na nedostatek jakýchkoli látek; vitamíny pro kojící matky jsou nezbytné k udržení zdraví žen a kojenců.

Musím pít vitamíny při kojení

Po narození dítě zažívá těžký stres, protože se změnilo jeho prostředí. V této době dítě rychle utrácí vlastní zásobu živin, které se nahromadily i uvnitř lůna. V důsledku toho je dítě náchylnější k negativním vnějším faktorům, infekcím, virům, a proto je zvláště důležitá dobrá výživa pro novorozence. Mateřské mléko na drobky je ideálním jídlem, protože je hlavním zdrojem vitamínu, minerálů a je téměř úplně absorbováno malým organismem, díky němuž roste a vyvíjí se..

Mateřské mléko je mnohem výhodnější než umělá dětská výživa. Tělo ženy po porodu je však velmi oslabené a na zotavení vynakládá spoustu prostředků, takže nemůže novorozenému dítěti poskytnout všechny potřebné látky v plné výši. Vzhledem k tomu, že mladá matka zažívá nedostatek vitamínů během prvních několika týdnů nebo dokonce měsíců, vykazuje další příjem vitaminových přípravků.

Jaké vitamíny jsou potřeba

Po porodu se matčina potřeba vitamínů zvyšuje než v těhotenství. Aby nedocházelo k vývoji křivin v dětství a jiných nemocí, měla by kojící žena systematicky jíst potraviny bohaté na vitamíny a v případě potřeby si poskytovat další zdroj živin, které mohou sloužit jako multivitaminové komplexy. Při krmení dítěte zažívá tělo matky:

 1. Nedostatek vitamínů A, E, C, D. K obnově vlasů, nehtů a pokožky je nutná kyselina askorbová a další uvedené skupiny vitamínů. Tyto látky navíc přispívají k absorpci vápníku, zvyšují imunitu kojení, normalizují jeho hormonální pozadí a metabolické procesy..
 2. Nedostatek vitamínů skupiny B. Prvky jsou nezbytné pro normální fungování jater, nervový systém.
 3. Nedostatek železa. Látka zabraňuje anémii u kojící ženy.
 4. Nedostatek jódu. Komplexy, které obsahují jód, mají příznivý vliv na fungování štítné žlázy..
 5. Nedostatek zinku. Tento prvek je důležitý pro zdraví vlasů, fungování nervového systému, provádění duševní činnosti..
 6. Nedostatek vápníku. Tento minerál je klíčem k většině tělesných tkání, včetně kůže, kostí a vlasů. V důsledku nedostatku vápníku se u dítěte může vyvinout onemocnění orgánů zraku, křivice a dalších patologií.
 7. Nedostatek fosforu. Látka je nezbytná pro výměnu energie na buněčné úrovni, navíc je fosfor důležitý pro stabilní fungování ledvin a srdce..

Kojící vitamíny pro mámu

Při výběru syntetických vitamínů by měla nově razená matka zjistit, zda existuje skutečná potřeba užívat jakýkoli lék. Názor lékařů na toto téma se velmi liší od doporučení výrobců vitamínových komplexů, kteří doporučují používat své výrobky po celou dobu kojení. Podle odborníků na výživu je hypervitaminóza nebezpečnější než nedostatek minerálů, takže by tyto léky neměly být kojícím matkám předepisovány „jen pro případ“.

Významným důvodem k užívání vitamínů pro kojící matky je přítomnost jasných příznaků nedostatku vitaminu. Navíc, pokud má žena známky nedostatku vápníku / jodu nebo jiné látky, je optimální použít ne složitý přípravek, ale lék, který obsahuje chybějící minerál. V tomto případě je riziko hypervitaminózy sníženo na nulu. Odborníci na výživu doporučují věnovat se otázce správné výživy kojící ženy, aby podpořili své tělo v tomto rozhodujícím období. Do stravy by měla být zahrnuta řada potravin:

Potřeba dalšího příjmu vitamínových komplexů určuje pouze lékař, který na základě individuálních aspektů pacienta předepíše vhodný lék. Vitamíny pro kojení se užívají přísně podle pokynů a zpravidla nezpůsobují vedlejší účinky. V ojedinělých případech jsou však schopny stimulovat alergie u matek nebo dětí. Patologický stav je často vyjádřen vyrážkou na těle, která může být doprovázena pálením, svěděním, otokem. U dítěte se může vyskytnout diatéza, kolika, seborrhea, podrážděnost.

Elevit

Tento přípravek obsahuje vitamíny B, A, C, E a D3. Každá tobolka obsahuje potřebné denní množství uvedených látek pro kojící matku. Vezměte Elevit, abyste nahradili nedostatek železa, hořčíku, vápníku, zinku. Pijí lék 1 tabletu denně po celou dobu laktace. Výhodou komplexu vitamínů je jeho úplné složení a snadné podávání. Nevýhodou výtahu je riziko alergií u kojící matky nebo dítěte a vysoká cena.

Femibion

Tyto vitaminy po porodu během kojení obsahují metafolin, kyselinu listovou, jód. Kromě toho, jako součást přípravku Femibion ​​existuje 9 různých vitamínů nezbytných pro matku a dítě. Zvláštnost léčiva spočívá v obsahu mastných kyselin, včetně Omega-3, který se nachází pouze v omezeném seznamu potravinářských výrobků (například olejnaté mořské ryby). Výhodou produktu pro kojící matky je absence vedlejších účinků, bohaté složení vitamínů a minerálů. Hlavní nevýhodou Femibionu je vysoká cena mezi analogy.

Vitrum

Speciální multivitaminy s pravidelným užíváním pozitivně ovlivňují imunitu kojící matky a kvalitu jejího mléka. Vitrum Prenatal obsahuje 10 minerálů a 13 vitamínů. K zaplnění nedostatku živin se lék užívá 1 tableta denně. Výhodou Vitrumu jsou přijatelné náklady a schopnost vybrat si nejvhodnější vitaminový komplex obohacený železem nebo jódem. Mínus léku - možný vedlejší účinek ve formě zácpy.

Splňuje

Komplex vitamínů pro kojící matky určený k léčbě hypovitaminózy. Kromě 11 vitamínů obsahují vápník a dalších 6 různých minerálů nezbytných pro zdraví dítěte a kojící ženy. Velkou výhodou Complivitu je cenově přijatelná cena a hospodárná konzumace tablet (1 balení drogy stačí na 2 měsíce). Nedostatek finančních prostředků je možnou alergickou reakcí.

Vitaminy A, skupiny B, C, E a D

Potřeba kojení dítěte živinami je kompenzována prostřednictvím mateřských zásob živin v mléce. Současně se vitaminy skupin A, E, B, C a D konzumují velmi rychle, v důsledku čehož dochází k nedostatku. V kojící stravě by měly být přítomny tyto látky:

 1. Retinol (A). Podílí se na stavbě kostní tkáně, kůže dítěte, tvorbě jeho vizuálních reflexů. U žen je beta-karoten důležitý jako stavební komponenta pro pokožku, vlasy, nehty.
 2. Tokoferol (E). Reguluje syntézu laktačních hormonů, práci pohlavních žláz a hypofýzy.
 3. Cholecalciferol (D). Je zodpovědný za mineralizaci zubů, kostí u dítěte, zlepšuje funkci srdce, zabraňuje vývoji křivice.
 4. Kyselina askorbová (C). Zlepšuje ochranné vlastnosti těla kojící matky a dítěte, podporuje lepší vstřebávání dalších vitamínů, minerálů.
 5. Thiamin (B1). Podílí se na tvorbě receptorových struktur nervového systému dítěte.
 6. Kyselina nikotinová (PP). Normalizuje krevní tlak, normalizuje fungování trávicího traktu, podílí se na metabolismu uhlohydrátů, tuků a bílkovin.
 7. Riboflavin (B2). Látka, která je důležitá pro vývoj kostry, svalů a mozku dítěte. Kromě toho B2 podporuje zdraví nervového systému kojící matky.
 8. Kyanokobalamin (B12). Podporuje fungování hematopoetického, nervového, trávicího systému dítěte a matky.
 9. Pyridoxin (B6). Podílí se na tvorbě nervového systému dítěte, včetně vývoje míchy, mozku. Látka řídí syntézu hormonů hypofýzy, proces krvetvorby.

Cena vitamínů pro kojící matky

Těhotné a kojící ženy by měly být zvláště pečlivé o své zdraví, protože jsou odpovědné nejen za sebe, ale také za dítě. Proto je nutné vzít další množství stopových prvků a dalších prospěšných látek. Druh a dávku vitamínů předepisuje výhradně lékař, aby nedošlo ke zhoršení zdraví kojící ženy nebo dítěte. Níže je uvedena tabulka průměrných cen různých vitamínových komplexů v Rusku.

Jaké vitamíny jsou nezbytné pro matku po porodu během kojení (laktace) ?

Vitamíny jsou nezbytné pro matku s kojením, nejméně pro dítě. Během laktace tělo skutečně poskytuje velké množství živin z ženského těla, aby si zachovalo funkce dítěte. Mnoho žen si během krmení stěžuje na zhoršení zdraví, slabost, špatný stav nehtů a zubů - to je nedostatek nezbytných látek. Chcete-li ji eliminovat, musíte vyrovnat svou stravu a vybrat si ten správný vitaminový komplex, který podporuje zdraví matky a dítěte.

Potřeba vitamínů během laktace

Vitamíny po porodu jsou nezbytné pro kojení dvakrát tolik, protože pokud je v těle dítěte nedostatek živin, budou odebrány matce. Z tohoto důvodu se tělo postupně vyčerpává, zhoršuje se vzhled ženy, trpí vnitřní orgány a systémy. Pokud žena jí dobře, nestěžuje si na pohodu, možná nepotřebuje další zdroj živin.

K určení, zda pít vitamíny během kojení, musí žena věnovat pozornost svému vzhledu a pohody. Potřeba doplnit zásoby živin je zřejmá, pokud:

 • stav zubů, nehtových desek a celých útvarů na obličeji a těle se výrazně zhoršil, vlasy začaly praskat a vypadávat;
 • zvýšená citová citlivost, žena se stala náchylnou k záchvatům hněvu, stresu a depresi;
 • je zaznamenána chronická ztráta síly;
 • zvyšuje se tendence k nachlazení, imunitní obrana těla klesá;
 • problémy se žaludkem a střevy.

Poznámka! V této situaci je třeba zavést dietu, brát vitamíny také po kojení, a to nejen během laktace.

Normy základních vitamínů a minerálů

Jaké vitamíny jsou potřebné při kojení, závisí na stravě kojící matky a množství živin vstupujících do jejího těla, dost nebo nedostatečně. Následuje vizuální tabulka, ze které můžete pochopit každodenní potřebu vitaminových skupin, jaké potraviny obsahují a jak ovlivňují tělo..

TitulAktDenní hodnota v mgJídlo
Vitamin APéče o kůži, kosti, vlasy, nehtové desky, zlepšení zraku0,4-1,2Játra, kuřecí vejce, mléko, mrkev
Vitamin B1Správný metabolismus uhlohydrátů, fungování nervového systému15-20Obiloviny, cereálie, fazole
Vitamin B2Podporuje funkci jater, zlepšuje vstřebávání železa2.2Šípky, kuřecí vejce, játra
Vitamin B6Podílí se na tvorbě mozku dítěte, reguluje funkce centrálního nervového systému2.2Ořechy, zelí, ryby a masné výrobky
Vitamin B12Podpora systému krvetvorby, centrálního nervového systému0,04Ryby, mořské plody, játra, maso
PP (kyselina nikotinová)Zřízení gastrointestinálního traktu, podpora stabilního tlaku, cévní tonus18-23Pohankové krupice, kuřecí vejce, maso
Vitamín CStažení volných radikálů, zvýšená rezistence, snížení zánětu0,1Kyselé bobule, zelí, zelenina a ovoce
Vitamin EProdukce hormonů nezbytných ke zvýšení množství mléka v matcepatnáctRostlinné oleje (len, pohanka)
Vitamín DPosílení zubů, kostí, kapilár, srdečního svalu, zabránění křivici0,01Mastné ryby, kuřecí vejce, játra
VápníkPodporuje srážení krve, vyživuje vlasy, pokožku, nehty, zuby, myokard1200Mléko, tvaroh, sýr
FosforOdpovědný za funkci srdce, genitourinary systém, tvoří kostní tkáň1000-1200Obiloviny, slepičí vejce, cereálie, mléko, maso
HořčíkRegulace metabolismu uhlohydrátů, zvýšení stability nervového systému450Mořské ryby, fazole, ořechy (mandle), bobule
ŽehličkaNasycení tkání a mozku kyslíkem v důsledku tvorby hemoglobinu25Vnitřnosti, maso, červená zelenina, jablka
JódFungování štítné žlázy, prevence hormonálních poruch0,2Mořské plody, ryby, mořské řasy
ZinekPosílení kostí, mozku, skloviny a zubů dítěte, účast na syntéze bílkovin25Maso, kuřecí vejce, fazole, sýr

Pokud zkusíte, můžete si při kojení vytvořit správné menu, s ohledem na nedostatek určitých vitamínů a jíst zdravá jídla každý den.

V jaké formě je lepší získat vitamíny

Je lepší, když vitaminy během kojení vstoupí do těla přirozeně - s jídlem, říkají lékaři. Při sestavování racionálního výživového plánu pro matku s kojením však mohou nastat potíže:

 • mnoho vitamínů by nemělo být přítomno pouze ve stravě, ale mělo by být také správně absorbováno, což vyžaduje jejich vzájemnou kombinaci;
 • abyste měli prospěch ze získávání živin, musíte si vybrat nejlepší čas, může to být večer, den nebo brzy ráno (změna vašich biologických rytmů není tak snadná);
 • během přípravy zdravých produktů a tepelného ošetření část vitamínů zmizí nebo se změní jejich složení;
 • s tendencí dítěte na alergie, bolest v břiše matky během krmení, se často musí vzdát jídla, aby nevyvolávala komplikace;
 • mnoho produktů (jako je maso a mořské plody) prostě nejsou pro mladé matky cenově dostupné.

Multivitaminové komplexy pro kojící matky se proto v této situaci staly nejlepším způsobem. Jsou k dostání v lékárnách, jsou levnější než jídlo, vydrží dlouho a tablety nepoškozují zdraví dítěte a nezasahují do kojení..

Na poznámku! Pokud je obsah živin v produktech nedostatečný, můžete po konzultaci s lékařem problém vyřešit tím, že začnete užívat multivitamin.

Přehled slavných komplexů vitamínů

To, co vitaminy lze brát s kojením, není snadné pochopit, protože farmaceutický trh nabízí mnoho možností. Před nákupem je lepší prostudovat složení každého produktu a poradit se s lékařem, který vybere nejvhodnější lék. Dále si povíme o nejoblíbenějších komplexech, které lékaři doporučují při kojení..

Femibion ​​2

Lék je velmi užitečný pro kojení, protože varianta tobolky obsahuje polynenasycené mastné kyseliny, které převládají v mořských plodech a mořských rybách a vitaminu E. Komplex tablet obsahuje 9 vitamínů, jodu a kyseliny listové. Složení je přizpůsobeno potřebám kojící ženy a dítě bude růst zdravě a silně. Musíte vzít lék jednou po jídle.

Elevit Pronatal

Komplex pro kojící matky s bohatým složením - tobolka obsahuje 12 vitamínů a 7 stopových prvků. Existuje však jedna minus - nedostatek jodu, který je nezbytný pro fungování štítné žlázy a pro prevenci hormonálních poruch v těle. Během období krmení bude matka muset vzít samostatný jódový přípravek, aby se vyrovnala jeho nedostatek.

Prenatální forte Vitrum

Prostředky Vitrum Prenatal Forte jsou poměrně drahé, ale efektivní. Kompozice obsahuje 10 vitamínů a 3 prospěšné prvky obohacené zvýšeným množstvím železa. Dobře se hodí pro ženy trpící anémií. Během podávání je třeba dodržovat dávku doporučenou lékařem (ne více než 1 tobolka denně), aby nedošlo k vyvolání nadbytku železa v těle.

Complimite mami

Levný vitaminový přípravek obsahující 11 vitamínů a 7 stopových prvků, nízká dávka se považuje za minus. Proto se doporučuje brát ji pro prevenci nedostatku vitamínů, pokud žena během krmení vypadá dobře a cítí se, ale má obavy o zdraví dítěte. V případě potvrzené hypovitaminózy budete muset zvolit pevnější lék se zvýšenými dávkami minerálů.

Mamina abeceda zdraví

Pro lepší absorpci látek, které jsou ve špatném vzájemném kontaktu, je výrobce vitamínů Abeceda pro maminky rozdělil do různých destiček. Musíte si vzít prášky, jednu po každé (jiné barvy), ráno, na oběd a před spaním. Droga je levná, je analogem Vitrum Prenatal a Elevit Pronatal.

Komplex Astrum-Mammy

Droga vyvinutá v USA je poměrně drahá. Je založena na bylinách, které obnovují tělo po porodu a pomáhají pokračovat v krmení déle. Nástroj zabraňuje poporodní neuróze, posiluje tělo, zvyšuje aktivitu, je obohacen o unikátní prvky. Jsou to taurin, cholín, inositol a další.

Doppelherz V.I.P.

Německý produkt, který zlepšuje stav kosterního systému dítěte, podporuje tvrdost nehtů matky, vlasy a zubní sklovinu. Obsahuje železo, zinek, jód, kyselinu listovou, vápník a další vitamíny a minerály nezbytné pro kojení. Je to levné, příjem je pohodlný, jednou denně. Mnoho lékařů nyní doporučuje tento konkrétní komplex matkám, které neví, které vitaminy jsou nejlepší při HB.

Rada! Je lepší zdržet se nákupu komplexu sami a konzultovat s odborníkem. Koneckonců, potřeba látek by se měla překrývat s existujícími chronickými nemocemi matky a dítěte.

Pravidla a omezení vstupu

Aby vitamíny pro matku prospívaly dítěti a matce spolu s HB, je třeba dodržovat opatření při jejich používání. Negramotný a nekontrolovaný příjem komplexů vyvolává příznaky hypervitaminózy, když je tělo nasyceno určitými látkami.

Pravidla pro příjem komplexů:

 • musíte je používat nikoli případ od případu, ale komplexně, pak můžete očekávat pozitivní výsledek;
 • mezi jednotlivými cykly je nutná pauza 4-6 týdnů;
 • při užívání vitamínů musí být dodržena dávka předepsaná lékařem;
 • při krmení je nutné sledovat reakci dítěte, aby se vyloučilo riziko nesnášenlivosti určité látky jeho tělem.

Zásada „čím více, tím lépe“ zde není vhodná, a to ani při viditelném vyčerpání těla během krmení. Nebezpečí je nadbytek minerálů - při nadměrném množství vápníku v dítěti může fontanel předčasně zarůst. Některé látky mohou při kojení vyvolat alergii nejen u žen, ale také u kojenců. To se projevuje vyrážkou na kůži, poruchami stolice, otokem končetin a sliznic. Pokud se takové příznaky objeví, měli byste se poradit s lékařem a pravděpodobně opustit použité léky..

Předávkování vitaminem

Hypervitaminóza je stav, při kterém je organismus přesycen některými látkami a probíhá v akutní nebo chronické formě. Pokud během krmení žena užila velkou dávku léku jednou, dojde k akutní formě patologie. Jak může tělo reagovat (je popsán přebytek specifických vitaminů):

 • A - předávkování se projevuje nevolností, zvracením, častým močením, poruchami spánku, podrážděností;
 • D - ztráta chuti k jídlu, malátnost, vyluhování vápenatých solí a tvorba ledvinových kamenů;
 • E - poruchy imunitního systému, střevní křeče, průjem, enterokolitida, zvýšený krevní tlak;
 • C - vývoj intoxikace, bolesti svalů, poruchy krvácení, křehkost kapilár, tlakové rázy;
 • K - je netoxický a jeho předávkování je vzácné, ale nebezpečné pro tělo (ovlivňuje koagulaci krve a zhoršuje patologii kardiovaskulárního systému).

Pozornost! Aby se předešlo nebezpečným komplikacím, měla by žena během krmení brát vitamíny v přesně stanovené dávce a nepřekračovat požadované trvání kurzu..

Vitaminové mýty

Existují různé příběhy o vitaminech, z nichž mnoho není pravda. Měli byste přesně pochopit, jaké názory musíte poslouchat a co projít:

 1. "Vitamíny v tabletách způsobují alergie." Komplexy složené z přírodních látek nejsou schopny ovlivnit pohodu člověka. Výjimka - aromatické přísady nebo látky na zlepšení chuti obsažené ve složení.
 2. "Tělo má dostatek minerálů právě získaných z potravy." Čtvrtina populace země má nedostatek vitamínů (nedostatek jednoho nebo několika vitamínů), dokonce i mezi lidmi, kteří sledují vyváženou stravu. Během krmení dochází k vyčerpání a tělo musí pomoci doplnit nedostatek živin.
 3. "Užívání vysokých dávek askorbinu posílí imunitu matky a dítěte." Při zneužívání léků obohacených vitamínem C se objevují vedlejší účinky, jak je popsáno výše. Pro zvýšení stability těla je lepší pít ozdobu šípky, jíst ředkvičky, květák, šťovík a papriku.
 4. "Vitaminové přípravky s velkým složením jsou zdraví škodlivé." Pokud existuje potřeba odděleného příjmu látek, které se špatně absorbují, rozdělují výrobci denní normu na 2-3 tablety. Musí být opilý v různých časech, pak jsou vitamíny dobře vstřebávány a prospěšné.
 5. "Při hypovitaminóze je lepší okamžitě užít dvojnásobnou dávku komplexu, takže tělo rychle doplní zásobu chybějících látek." Předávkování stopovými prvky není o nic méně nebezpečné než u drog. Proto byste je měli pít denně, ale nepřekračovat dávku a čekat na postupný výsledek.

Důležité! Podrobně o kombinaci vitamínů, množství potřebném za den a pravidla přijetí může ošetřujícímu lékaři sdělit. Během krmení by žena měla být více pozorná na své zdraví a své dítě a neměla by podlehnout provokacím nevědomých lidí, kteří šíří příběhy vitamínů.

Lékaři považují prevenci nedostatku vitamínů za dlouhodobý pobyt matky a dítěte na čerstvém vzduchu, postupy ztuhnutí, správný odpočinek a prevenci stresu. Pokud žena správně sní, neznepokojuje, spí nejméně 8 hodin denně, nebojí se nedostatku živin. Pokud je však tato skutečnost potvrzena, existuje způsob, jak zlepšit stav těla - vzít komplex vitamínů vybraných lékařem a dodržovat nezbytná doporučení.

Jak si vybrat a pít vitamíny během kojení?

Těhotenství a porod je obtížné období, kdy je tělo každé matky vystaveno obrovskému stresu. Aby ji žena obnovila, posílila imunitu, musí při kojení v dostatečném množství brát vitamíny. Užitečné látky získané z přírodních produktů však během laktace a kojení nemusí stačit, což vyžaduje použití přípravků obsahujících vitaminy.

Pouze konzultace s lékařem odhalí, které vitamíny může kojící matka pít. Neoprávněný příjem vitamínových komplexů může vést k přesycení těla, což bude mít na dítě nepříznivý vliv, pokud ho budete krmit mateřským mlékem..

Musím pít vitamíny s gv: klady a zápory

Přirozeně je zajištěno, že dítě přijímá všechny chybějící živiny mateřským mlékem, takže žena by měla pečlivě sledovat své tělo a používat pouze přírodní produkty obsahující velké množství užitečných stopových prvků. Pokud matka nemůže jíst různě, například kvůli imunitě dítěte, neustálým alergickým reakcím, nejlepší možností by bylo brát vitamíny během kojení..

Kojící vitamíny pro mámu jsou potřebné pro:

 • silné vyčerpání, oslabení těla, neustálý pocit únavy;
 • špatná strava;
 • neustálé alergické reakce dítěte, které vedly k vyloučení řady produktů;
 • narození dvou nebo více dětí najednou;
 • nedostatek stopových prvků v těle dítěte;
 • narození dítěte v zimě nebo na jaře, pokud sezónní ovoce a zelenina nejsou k dispozici;
 • problémy s vlasy, kůží, zuby a nehty.

Pokud žena bere vitamíny během těhotenství, je pravděpodobnost těchto problémů významně snížena. V opačném případě je velké riziko slabosti, únavy a apatie. V případě výskytu těchto příznaků byste se měli okamžitě poradit s lékařem, aby provedl úplné vyšetření a poradil, jaké vitamíny potřebuje kojící matka..

Důležité! Dr. Komarovsky tvrdí, že si nemůžete vybrat sebe, nemůžete brát léky, protože odchylka množství živin od normy může negativně ovlivnit stav matky a dítěte.

Kolik živin je potřeba během kojení?

Nejdůležitější věcí je pravidelný příjem vitamínů během laktace. Pro zajištění pohody a potřebného dítěte by se žena měla postarat o dodržování denní normy užitečných mikroelementů vstupujících do jejího těla..

TitulPříznivé vlastnostiDenní hodnota (mg)
APozitivně působí na pokožku, zuby, vlasy, kosti, zrak.od 0,4 do 1,2
B1Zlepšuje metabolismus uhlohydrátů, stav nervového systému.od 15 do 20
B2Podporuje funkci jater, ovlivňuje stravitelnost železa.2. února 2019
B6Pomáhá tvořit míchu, mozek dítěte. Nastavuje funkci brzdění..2. února 2019
B12Poskytuje normální fungování jater, nervový systém, tvorbu krve.0,04
SPosiluje imunitní systém, snižuje zánět, neutralizuje volné radikály.0,1
DZlepšuje práci srdce, krevních cév. Má vliv na mineralizaci zubů a kostí. Zabraňuje křivici.0,01
EPodílí se na syntéze hormonů pro produkci mateřského mléka.patnáct
PPOvlivňuje metabolismus. Reguluje krevní tlak. Zlepšuje zažívací trakt, krevní oběh.od 18 do 23
FosforOvlivňuje činnost srdce, močový systém. Pomáhá tvorbě kostí.od 1 000 do 1 200
VápníkSlouží jako hlavní materiál pro vývoj kostí, nehtů, vlasů, zubů. Normalizuje rytmus srdce, schopnost krve srážet.1200
ZinekSyntetizuje protein. Posiluje dětské kosti.25
ŽehličkaPomáhá při výrobě hemoglobinu. Podílí se na nasycení tkání a orgánů kyslíkem.25
HořčíkPosiluje nervový systém. Ovlivňuje metabolismus uhlohydrátů, vývoj kostí.450
JódZlepšuje funkci štítné žlázy.0,2

Důležité! Pokud je denní norma mikroživin nedostatečná nebo překročená, může to negativně ovlivnit zdraví, vývoj dítěte.

V jaké formě je lepší používat živiny

Nejlepší možností by bylo získat živiny potřebné pro matku a dítě z jídla. Při sestavování vlastní stravy je nutné vzít v úvahu řadu nuancí:

 • některé látky mohou být plně absorbovány, prospěšné pouze ve spojení s jinými stopovými prvky;
 • existuje optimální čas, kdy se vitaminy a další látky nejlépe vstřebávají, ale nemusí se shodovat s biorytmem dítěte;
 • vaření, tepelné zpracování vede ke změně složení produktů, snižuje užitečné vlastnosti;
 • je nutné neustále počítat spotřebované množství důležitých stopových prvků;
 • individuální vlastnosti těla dítěte, například alergická reakce, nutí ženu opustit řadu produktů, které mohou být nezbytné.

Proto je brát multivitaminy nejlepší volbou pro ženu. Jsou speciálně navrženy pro kojící matky, nedávají čas na tělo dítěte. Tento způsob použití denní normy užitečných mikroelementů je nejjednodušší a nejpohodlnější.

Důležité! Před výběrem léků byste se měli poradit s odborníkem. Pouze on může správně vybrat vitamíny pro kojení, které budou mít dobrý vliv na tělo matky, bude pro dítě prospěšné.

Přehled vitamínů

Mnoho žen je přesvědčeno, že účinnost vitamínového komplexu přímo závisí na jeho ceně. Toto pravidlo neplatí vždy. Levný Doppelherz může být často účinnější než vitamíny Solgar, jejichž cena přesahuje 1 000 rublů. Při výběru vitamínů pro kojení musíte věnovat pozornost hodnocení sestavenému uživateli. Seznam látek obsahujících mikroživiny užitečné v GW je dostatečně široký..

Femibion ​​Natal KEA 2

Vitaminový komplex vyráběný v Rakousku je k dispozici v tabletách a měkkých tobolkách. V balení je 30 tablet a 30 tobolek. Užívejte lék jednou denně s jídlem, 1 tabletou a tobolkou, vypláchněte velkým množstvím vody. Složení léčiva obsahuje vitamíny B, C, E, jód.

Plusy vitamínového komplexu:

 • zvýšená imunita, která zlepšuje jeho odolnost vůči virům;
 • zlepšení pokožky a vlasů;
 • pozitivní účinek na nervový systém;
 • přispívá k normálnímu fungování štítné žlázy;
 • Mezi kontraindikace, pouze individuální vlastnosti těla.

Mezi nedostatky, pouze vysoká cena je 930 rublů.

Prenatální forte Vitrum

Výroba drogy se provádí ve Spojených státech. Je k dispozici ve formě tablet v dávce 30, 60, 100, 120 kusů. Složení tablet zahrnuje vitaminy B, A, C, E, D3, hořčík, železo, vápník, chlor, mangan, selen, zinek. Vitrum se musí užívat 1krát po jídle, 1 tableta.

Klady:

 • ochranný obal, který chrání multivitaminy před dětmi;
 • pozitivní účinek na vlasy, nehty, zuby;
 • zlepšení nálady.

Minusy:

 • použití barviv;
 • nedostatek jodu;
 • nevyvážené složení;
 • přítomnost vedlejších účinků;
 • kontraindikace pro hypervitaminózu, ledvinové kameny.

Cena vitamínového komplexu závisí na počtu tablet a začíná od 590 rublů.

Elevit Pronatal

Droga se vyrábí v Rusku. Složení obsahuje 12 vitamínů, včetně skupin B, A, E, 7 minerálů - fosfor, mangan, hořčík. Elevit je v balení po 30 a 100 tabletách. Vstup by měla být 1 tableta 15 minut po ranním jídle.

Výhody:

 • příznivý účinek na vzhled;
 • výběr většiny odborníků;
 • zlepšený metabolismus;
 • zvýšená účinnost.

Mezi nedostatky stojí za zmínku velký počet kontraindikací, vysoká cena, která začíná od 620 rublů.

Mamina abeceda zdraví

Výroba vitamínového komplexu se provádí v Rusku. Je k dispozici v tabletách - 60 balených jednotek. Výrobce se zaměřuje na potřebu odděleného příjmu různých stopových prvků, takže existuje rozdělení tablet na 3 barvy (každá po 20 kusech).

Lék zahrnuje vitaminy B1, B2, E, C, stejně jako železo, měď, jód. Tablety je nutné užívat 3x denně: ráno - růžová, den - modrá, večer - bílá.

Klady:

 • celá řada všech nezbytných vitamínů, minerálů;
 • výhodná forma tablet;
 • nízká pravděpodobnost alergií;
 • zlepšení imunity;
 • látky se rozkládají podle stravitelnosti, snášenlivosti.

Minusy:

 • komplexní přijímací schéma;
 • použití barviv;
 • malé množství pilulek.

Vitaminový komplex má poměrně nízkou cenu, která se může lišit podle regionální příslušnosti - 320 rublů.

Complimite mami

Droga od ruského výrobce - Komplivit je k dispozici ve formě tablet, v dávce 30, 100 kusů. To zahrnuje 11 vitamínů: A, skupina B, D2, C, E a také 7 minerálů: fosfor, železo, zinek, měď, mangan, vápník, hořčík. Vstupné musí být 1 tableta denně.

Výhody:

 • schopnost nakupovat všude;
 • pozitivní vliv na celkový stav těla, náladu;
 • výhodná tabletová forma.

Nevýhody:

 • použití barviv;
 • přítomnost nepříjemného zápachu;
 • vysoké riziko vedlejších účinků.

Hlavní výhodou léku je jeho nízká cena, která je 180 rublů (liší se podle dávky).

Fairhaven Health Nursing Postnatal

Výrobek je vyráběn v USA. To zahrnuje velké množství vitamínů, minerálů: biotion, vápník, měď, jód, železo, vitamíny skupin B, A, D3. Vyrábí se ve formě kapslí po 60 kusech v jednom balení. Příjem musí být proveden 2krát v 1 tobolce denně.

Klady:

 • celá řada stopových prvků;
 • pozitivně ovlivňuje tělo ženy, dítěte;
 • nezpůsobuje alergie;
 • neobsahuje barviva;
 • vyrobené na základě rostlinných látek.

Nevýhody:

 • zápach;
 • téměř úplná absence na ruském trhu. Nákup pouze na objednávku.

Také lék má vysokou cenu - od 1070 rublů.

Astrum Mummy Complex

Výroba drogy se provádí ve Spojených státech. Dodává se v tabletách - 120 kusů v balení. Složení tablet zahrnuje všechny látky nezbytné pro matku, například: vitamíny skupiny B, E, C, jód, vápník, hořčík, chrom. Příjem musí být proveden s jídlem, 1-2 tablety.

Klady:

 • vyrobené na travní bázi;
 • mají vysokou účinnost;
 • vyznačuje se vysokou kvalitou;
 • má komplexní účinek;
 • bojuje s poporodní depresí.

Mezi nedostatky patří obtížnost akvizice, protože v Rusku lze drogu zakoupit pouze na objednávku, vysoká cena je od 2 500 rublů.

Pravidla a omezení vstupu

Přijímání jakýchkoli léků během kojení by mělo být provedeno pouze se souhlasem lékaře. Jmenování multivitaminů je rozumné pro hypovitaminózu. Lékař by měl provést kompletní vyšetření pacienta, zjistit nedostatek určité skupiny stopových prvků, předepsat lék, který je může vyplnit.

Důležité! Lékaři předepisují multivitaminy vždy. Ženy často postrádají určité prvky, například železo, vitamín E. V takové situaci může jmenování celého komplexu vitamínů vést k lepku.

Přijímání jakýchkoli léků by mělo být prováděno podle pokynů. Výše a trvání správy prostředků lze upravit v závislosti na individuálních potřebách orgánu. Obvyklý příjem vitamínů se provádí 1 měsíc při 1 tabletě denně po jídle. V případě potřeby lze toto období prodloužit nebo zkrátit. Po absolvování kurzu musí mít tělo dostatek času na úplné asimilaci. Po několika měsících by měla být kojící žena znovu vyšetřena, na základě výsledků, ke kterým bude učiněno konečné rozhodnutí..

Mezi alarmujícími příznaky, signalizujícími potřebu přestat brát vitamíny, je třeba zdůraznit:

 • přítomnost silné střevní koliky u dítěte;
 • alergická reakce, projevující se ve formě vyrážky na kůži;
 • neustálá úzkost dítěte, doprovázená častým pláčem;
 • metabolická porucha - výskyt uvolněných stolic, zácpa.

Negativně mohou nesprávně vybrané léky ovlivnit matku a projevit se ve formě: vyrážky, otoku, zažívacích potíží. V takových situacích by multivitaminy měly být okamžitě zastaveny.

Vitamíny a jejich výrobky

Látky potřebné k obnově těla lze získat z běžných produktů. Strava kojící matky je výrazně omezená, ale i on může ženě poskytnout vše potřebné v plném rozsahu.

Užitečné stopové prvky potřebné pro GV jsou tedy obsaženy v:

 • libové maso. Je to zdroj hlavního zdroje bílkovin nezbytných pro produkci mateřského mléka, železa, přímo ovlivňuje hladinu hemoglobinu;
 • vejce. Obsahují mikroelementy skupiny B, které jsou potřebné pro obnovu kostí, jater a krve;
 • hovězí játra - vitamíny A, H a skupina B. Pomáhají zlepšovat stav pokožky, vlasů, nehtů;
 • Ryba. Je hlavním zdrojem fosforu, hořčíku, jodu, mastných kyselin. Vyžadováno k normalizaci štítné žlázy;
 • obiloviny, chléb. Zahrnujte vitamín B1, stimulující nervový systém, metabolismus;
 • mléčné výrobky. Hlavním zdrojem vápníku potřebného pro zuby, kosti, vlasy, nehty;
 • ořechy. Nasyťte tělo vitamínem B6, fosforem;
 • rostlinné oleje. Bohatý na vitamín E, který má vliv na produkci mléka;
 • zelená zelenina, ovoce. Jsou hlavním zdrojem vitamínu C, skupiny B, fosforu. Zvyšuje imunitu.

Pokud z nějakého důvodu tělo dítěte nevnímá přírodní produkty obsahující užitečné stopové prvky, zůstávají multivitaminy jediným zdrojem jejich produkce..

Často kladené otázky

Ženy, které se rozhodly pro kojení, mohou mít spoustu otázek týkajících se vitamínových komplexů. Mezi nejčastěji kladené otázky patří následující.

Musím brát vitamíny s gv?

Mnoho žen je přesvědčeno, že užívání vitamínů pro Guineji je nutností. Vitaminové komplexy jsou nezbytné pouze v případě nedostatku v matčině těle, nemožnosti přirozeného získávání živin prostřednictvím obvyklých produktů. Pokud žena dokáže samostatně doplnit denní příjem užitečných stopových prvků, není nutný další příjem vitamínů.

Vitamíny jsou škodlivé?

Všechny látky vstupující do těla matky musí být vyvážené. U GV se berou pouze ty vitaminy, které jsou v současnosti pro ženské tělo nezbytné. Po úplném doplnění končí užívání drogy. Pokud v důsledku používání multivitaminů dojde k přesycení těla, může to nepříznivě ovlivnit zdraví matky. Například se objeví vyrážka nebo otok. V některých případech může být narušena funkce jater a ledvin..

Jsou vitamíny nezbytné pro vývoj dítěte?

Dítě dostává stopové prvky nezbytné pro vývoj mateřským mateřským mlékem. Pokud ženskému tělu chybí mikroživiny, může to negativně ovlivnit dítě. Možné vady, vývojové zpoždění.

Je možné brát vitamíny pro prevenci?

Vitamínové komplexy - léky, jejichž příjem je povolen pouze po jmenování lékaře. Nekontrolovaný příjem vitamínů (pro profylaxi) může vést k rozvoji hypervitaminózy.

Jaké je nebezpečí předávkování vitamíny pro dítě?

Předávkování vitaminy je docela nebezpečné, protože může vést k rozvoji hypervitaminózy, která se vyznačuje poruchami ve fungování jater, ledvin a výskytem osteoporózy. Také nadměrný příjem léků může vést k tomu, že dítě je neklidné, přispívá ke vzniku koliky, vyrážky, gastrointestinálních problémů.

Pomáhají vitamíny při vypadávání vlasů?

Pokud lékař zjistil, že příčinou vypadávání vlasů je nedostatek užitečných stopových prvků v těle, může při řešení problému pomoci užívání komplexů vitamínů. Po úplném vyšetření jsou předepsány látky, které mohou doplnit přesně ty vitamíny, které tělo chytne, což vedlo k vypadávání vlasů.

Vitamíny pro kojící matky: co vzít, recenze

Vitamíny pro kojící matky se po porodu často stávají nezbytností. Tělo ženy, která porodila, vyžaduje další výživu živinami. Je však také nutné vzít v úvahu zájmy dítěte, vitamíny by neměly poškodit dítě.

Mohu pít vitamíny pro HB

Po těhotenství a porodu ženské tělo potřebuje výživné látky. Mladé matky často trpí nedostatkem vitamínů, což může mimo jiné ovlivnit kvalitu mateřského mléka a zdraví dítěte. Pití vitamínů pro kojící matku po porodu je tedy nejen možné, ale také do jisté míry nezbytné. Žena i dítě je potřebují.

K používání doplňků je však třeba přistupovat kompetentně a pečlivě. Lékaři nedoporučují dlouhodobě nekontrolovatelně pít vitamínové komplexy. V tomto případě může dojít k hypervitaminóze a je stejně nebezpečná jako nedostatek cenných látek. Nejlepší je používat doplňkové doplňky na radu lékaře, v případě skutečných indikací nebo v případě špatné stravy.

Při správném používání vitamínů pro hepatitidu B jsou schopni:

 • zlepšit imunitu a chránit ženu před nachlazením;
 • normalizovat fungování metabolického systému a trávení u mladé matky;
 • eliminovat stres a nervové napětí u ženy, normalizovat spánek;
 • zlepšit kvalitu mateřského mléka;
 • posílit ženský kosterní systém, její nehty a zuby.

Kojící doplňky by měly být vybírány podle toho, které konkrétní živiny tělo nemá..

Indikace pro užívání vitamínů pro HB pro mámu

Některé ženy jedí natolik rozmanitě, aby z běžné stravy získaly všechny potřebné prvky. Ale častěji vitamíny při kojení mladé matky stále nestačí. Doporučujeme věnovat zvláštní pozornost užívání komplexů multivitaminu v několika situacích:

 1. S hubenou a omezenou stravou. Pokud žena konzumuje celkem nejvýše 2 000 kalorií denně, může mít nedostatek vitamínů. Takové množství živin může stačit pro jednu osobu, nicméně žena během laktace živí nejen sebe, ale i dítě. S nuceným nebo úmyslným deficitem kalorií vstupuje většina prospěšných látek do těla dítěte, ale mladá matka začíná trpět anémií.
 2. Na podzim a v zimě. V létě je nejjednodušší získat živiny z jídla, ale v chladném období se tradičně sníží objem ovoce, zeleniny a bylin na stole. Kromě toho se stává mnohem méně slunečního světla, a proto se snižuje produkce vitamínu D..
 3. S vegetariánskou stravou matky. Mnoho žen se snaží dodržovat své výživové zásady i po porodu a nespotřebovávají živočišné bílkoviny. Během laktace to často vede ke špatnému zdraví, protože tělo začíná mít akutní nedostatek určitých prvků.

Zvláštní pozornost věnovaná vitamínům po porodu během kojení se doporučuje u příznaků, jako jsou:

 • zubní kaz a ztráta vlasů;
 • zvýšená suchost epidermis a křehkých nehtů;
 • únava a slabost;
 • apatie a sklon k depresi.

Všechny tyto příznaky naznačují akutní nedostatek živin v těle ženy.

Jaké vitamíny mohu pít při kojení

Během období kojení potřebuje tělo kojící matky všechny základní vitaminy různých skupin. Některým z nich by však měla být věnována zvláštní pozornost:

 • vitaminy podskupiny B jsou odpovědné za stav kůže, vlasů a nehtů, jakož i za trávení a nervový systém;
 • vitamín C, posiluje imunitní systém a pomáhá v boji proti zánětlivým procesům;
 • vitaminy A a E, jsou důležité pro zdravé fungování hormonálního systému a pro ochranu zraku;
 • vitamín D, stejně jako vápník a fosfor, jsou tyto prvky zodpovědné za kosterní systém.

Do stravy je také nutné přidat dostatečné množství zinku, jódu a železa. Minerály jsou potřebné k prevenci anémie u matky, jakož i pro dobrý vývoj nervového systému dítěte a jeho duševních schopností..

Jaké vitamíny pro kojící matky jsou lepší

V lékárnách můžete pro kojící matky zakoupit několik účinných vitamínů. Vitaminy a minerály v nich jsou dokonale vyvážené a jsou vhodné k užívání podle indikací během kojení. Dávky užitečných látek v takových komplexech jsou malé a bezpečné, ale dostačující pro zdravé fungování těla.

Femibion

Tobolky a tablety Femibion ​​obsahují nejdůležitější vitamíny C, E a B, jakož i jód a kyselinu listovou. Použití vitamínového komplexu pomáhá kojícím matkám vyhnout se anémii a chronické únavě, zlepšuje fungování štítné žlázy. Rovněž při užívání léku se zlepšuje stav kůže a vlasů..

Femibion ​​se užívá 1krát denně na plný žaludek a mezi kontraindikacemi jsou uvedeny pouze jednotlivé alergie.

Prenatální forte Vitrum

Lék obsahuje velké množství hodnotných vitamínových složek - A a C, B, E a D3. Složení léku také zahrnuje minerály železo a zinek, hořčík a vápník, prvky selenu a manganu. Užívání drogy zlepšuje vzhled a emoční stav kojící matky, zabraňuje rozvoji anémie a chrání kosterní systém před oslabením.

Užívejte Vitrum Prenatal Forte také 1 tabletu denně ráno. Komplex nelze použít pouze s ledvinami a hypervitaminózou.

Abeceda - zdraví mámy

Vitaminový komplex je vhodný pro použití jak během těhotenství, tak během kojení. Tobolky a tablety obsahují vitamíny A, B, C a E, vitamín D a železo, měď a betakaroten. Užívání vitamínového komplexu pomáhá chránit před anémií a zlepšuje fungování nervového a kardiovaskulárního systému u kojících matek.

Pro kojení musíte používat vitamíny třikrát denně. Tablety v balení jsou různé barvy - ráno užívají oranžovou tabletu, žluté během dne a bílé večer. Abeceda je kontraindikována - zdraví mámy pouze v případě alergií a nadbytku vitamínů v těle, v jiných situacích můžete drogy užívat.

Complimite mami

Vitaminový komplex je navržen speciálně pro kojící matky. Složení tablet zahrnuje vitaminy B, vitaminy A a E, C a D2. Také v tabletách jsou železo, hořčík, zinek, měď a chrom, vápník a mangan, fosfor. Multivitaminový komplex pomáhá obecně zlepšovat pohodu po porodu, předcházet anémii a hormonálním poruchám.

Musíte vzít lék 1 tabletu denně, je povoleno téměř každému. Musíte opustit lék pouze s urolitiázou, přecitlivělostí na složky a v přítomnosti alergií.

Více karet Perinatal

Výrobek obsahuje vitaminy A, C, E a D, jakož i skupinu B, kyselinu listovou, železo a jód, biotin a hořčík. Multi Tabs Perinatal posiluje imunitu kojících matek a kosterního systému, podporuje zdravé vlasy a pokožku, zlepšuje metabolismus, stabilizuje hormonální hladiny.

Užívejte lék 1 tabletu denně, ale nemůžete jej užívat pouze v případě alergií a při hypervitaminóze.

Pravidla pro přijímání vitamínů během kojení

Zvláštní pravidla pro použití vitamínů během kojení jsou podrobně popsána v pokynech pro jednotlivé léky. Ale můžeme si všimnout obecných norem pro použití vitaminových komplexů:

 1. Některé doplňky pro kojící matky je třeba vypít jednou denně, jiné se berou dvakrát nebo třikrát denně. Obvykle musíte pít léky na plný žaludek nebo těsně před jídlem a pít hodně vody s tabletami.
 2. Vitaminové komplexy pro kojící matky jsou určeny k použití do 1 měsíce. Pitné doplňky jsou vždy nemožné, a to i při výrazném nedostatku živin, pokud se v těle hromadí příliš mnoho cenných prvků, dochází k hypervitaminóze.
 3. Kojící matky musí pít doplňky stravy, pouze pokud mají zvláštní indikace - se špatným zdravím, špatnou stravou a v jiných situacích. Pokud užitečné látky přicházejí v plné míře z potravin, pak by se neměly užívat navíc, což povede k předávkování.

Najednou musíte pít pouze jeden komplex vitamínů, aniž byste si vzájemně míchali přípravky. Vitaminové doplňky jsou obvykle navrženy tak, aby zcela pokryly každodenní potřebu určité látky.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Protože nejlepší vitamíny pro kojící matky obsahují pouze nejcennější a nezbytné látky pro tělo, mají jen málo kontraindikací. V některých situacích by měl být doplněk vyřazen. Zejména:

 • s alergiemi na jednu ze složek vitamínového komplexu;
 • s přebytkem jednoho nebo druhého vitamínu v těle kojící matky;
 • s vážnými problémy s ledvinami, močovým měchýřem a játry.

S nadbytkem některých vitamínů v těle může mít lékárnické léky negativní účinky. Například:

 • nadbytek vitamínu D vede k hromadění přebytečných solí vápníku ak poškození krevních cév;
 • zvýšené množství vitamínu A vyvolává kožní vyrážky, nevolnost, poškození zraku a křeče;
 • nadbytek vitamínu C se projevuje při trávení a zvýšené nervové úzkosti.

Příliš mnoho vitamínů A, E a D se nedoporučuje také proto, že se mohou v těle hromadit a způsobit příznaky intoxikace..

Doplňky obsahující jód jsou nejčastěji potřebné pro ženy žijící ve středním pruhu a chladných oblastech. Pokud kojící matka žije u moře nebo konzumuje mnoho produktů obsahujících jód, její tělo nepotřebuje další přísady.

Názor lékařů

Lékaři mají různé názory na to, zda těhotná žena potřebuje vitamíny, nebo zda je možné získat užitečné látky bez dalších přísad. Někteří lékaři se domnívají, že kojící matky potřebují vitamínové komplexy pouze tehdy, pokud ve stravě zjevně není dostatek živin.

Jiní tvrdí, že kojící matky v každém případě postrádají některé prvky, například železo, jejichž hladina je snížena kvůli ztrátě krve během porodu. Lékaři také poznamenávají, že pro udržení imunity a zdravých kloubů žena potřebuje vitamíny C a A a citrusové plody, ve kterých jsou tyto látky obsaženy ve velkých objemech, jsou během kojení kontraindikovány..

Obecně jsou profesionální recenze vitamínů pro kojení pozitivní. Lékaři nezakazují používání multivitaminových komplexů, ale doporučuje se, aby je užívali pouze v případě potřeby a po konzultaci s lékařem..

Závěr

Vitamíny pro kojící matky jsou prezentovány v lékárnách v široké škále. Nepoužívejte je zbytečně, protože to může vést k hypervitaminóze. Ale s nedostatkem hodnotných prvků ve stravě se vitamíny stávají nepostradatelným doplňkem stravy..

Články O Neplodnosti