Hlavní Neplodnost

Je možné jíst lilek při kojení

Mateřství je snem mnoha dívek. Ale každá mladá matka čelí mnoha otázkám, pokud jde o kojení. Jeden z nich - je možné, že kojící matka má lilek? Je třeba poznamenat, že vědci neklasifikují tuto zeleninu jako zakázaný produkt při kojení dítěte. Existuje však nějaké využití? Odpověď naleznete v tomto článku..

Hodnota zeleniny ve stravě kojící matky

Různé druhy zeleniny jsou nepostradatelným prvkem nabídky mladé matky. Pomáhají saturovat tělo užitečnými a potřebnými vitamíny, minerály a vlákninou. To zase pomáhá tělu rychleji se zotavit po porodu, normalizovat metabolismus. S nedostatkem vlákniny existuje riziko zácpy.

Jíst zeleninu bude přínosem nejen pro mámu, ale i pro dítě. Mohou být konzumovány nejen syrové, ale také dušené, vařené, pečené atd. Během kojení se doporučuje používat následující zeleninu:

Ale hlavní věc je znát opatření ve všem. Například během kojení nelze denně jíst více než 1 středně cuketou, až 4 kousky brambor atd. Červená zelenina by se měla používat opatrně av malém množství. Enzym, který jim dává takovou barvu, je koneckonců silný alergen a může vyvolat různé vyrážky a zarudnutí na kůži dítěte..

Jsou lilky užitečné pro mladou matku a dítě?

Použití lilku během kojení je schopno:

 • Posílení srdečního svalu, snížení rizika kardiovaskulárních chorob.
 • Zabraňte vstřebávání cholesterolu ve střevě, snižte hladinu jeho ukazatelů v krvi.
 • Pozitivní účinek na proces obnovy chrupavkové tkáně.
 • Zlepšuje funkci ledvin, pomáhá rychle odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla, obnovuje vodní rovnováhu.
 • Vyčistěte gastrointestinální trakt a odstraňte odpad z těla.
 • Pomozte vyrovnat se se zácpou u dítěte, normalizujte metabolismus dítěte.
 • Zamezte vzniku a rozvoji diabetu.
 • Posílit imunitu matky a dítěte, učinit tělo odolným vůči různým virovým onemocněním.

Lilek obsahuje mnoho zdravých vitamínů a minerálů. Mezi nimi: retinol, beta-karoten, thiamin, riboflavin, kyselina listová a askorbová, vápník, hořčík, draslík, fosfor, zinek, fluor atd. Jak vidíte, použití lilku u hepatitidy B je způsob, jak nasycení těla mnoha užitečnými stopovými prvky.

Jak správně zavést zeleninu do stravy kojící matky?

Pokud má dítě 1 měsíc, je lepší nepoužívat lilek během kojení. Prvním pravidlem je začít brát zeleninu od 3 do 3 měsíců věku dítěte. To by mělo být prováděno postupně a po malých částech. Je vhodné poprvé jíst malé množství vařené nebo dušené zeleniny.

Nepřidávejte koření a sůl. Dále byste měli pečlivě sledovat chování a pohodu dítěte, ať už jeho břicho bolí. Pokud je vše v pořádku, dítě nemá poruchu trávicího systému a nevykazuje žádnou alergii, můžete porci bezpečně zvýšit.

Podmínky použití

Zvažte maximální velikosti podávání. Doporučuje se, aby mladá matka nejedla více než 300 gramů lilku týdně, avšak při jednom jídle smí jíst pouze až 100 gramů této zeleniny. Přednost by měla být vařená, pečená, dušená nebo dušená zelenina.

Pokud jde o lilky, je třeba si uvědomit ještě jeden důležitý bod - velmi rychle absorbují veškerý olej a tuk. Proto byste měli při vaření pečlivě sledovat tento okamžik, jinak by dítě mohlo mít potíže s břichem.

Kontraindikace

Pamatujte, že je vhodné zavádět nové produkty odděleně od sebe. Pak můžete lépe sledovat reakci těla dítěte na každý nový produkt. Lilek v případě hepatitidy B je kontraindikován, pokud se u dítěte vyvine porucha stolice, častěji se vyskytují vyrážky na kůži, kolika v břiše nebo jsou-li pozorovány jiné projevy nesnášenlivosti nového produktu jeho tělem..

To však neznamená, že během kojení budete muset navždy opustit lilek. Je možné, že v gastrointestinálním traktu dítěte nebyly dosud vyvinuty enzymy schopné trávit nový produkt. Proto se po měsíci můžete pokusit znovu zavést do stravy lilek. Pokud se negativní reakce dítěte opakuje, měla by být kojící matka ze stravy vyloučena, dokud dítě nepřestane sát.

Zeleninový guláš - perfektní oběd a večeře

Pokud dítě nemá při zavádění lilku do stravy během kojení negativní reakci, můžete z této zeleniny připravit spoustu rozmanitých, chutných a hlavně zdravých jídel. Během kojení je nejlepší volbou zeleninový guláš. Ke svému oblíbenému lilku můžete přidat malé množství brambor, mrkve a cukety. Dušené lilky během kojení, jako brambory, cukety a mrkev, pozitivně ovlivní trávení mladé matky a jejího dítěte.

Pro udržení maximálního množství živin v misce se doporučuje nakrájet zeleninu na malé kostky. V tomto případě bude proces tepelného ošetření trvat trochu času a užitečné vitamíny a minerály zůstanou v misce. V žádném případě nepřidávejte hodně oleje a česneku. Nejlepší možností je dvojitý kotel. Pamatujte na jedno pravidlo: zeleninový guláš by se měl skládat pouze z zeleniny, kterou matka užila během kojení.

Zdravý lilek kaviár

Proces vaření je velmi jednoduchý. Měli byste si vzít jeden malý lilek, jednu středně velkou mrkev, cibuli a kopr nebo petržel. Můžete použít malé množství solného a slunečnicového (olivového) oleje. Lilek, mrkev a cibule by měly být nakrájeny na malé kostky. Nejprve smažte cibuli na pánvi, poté postupně přidejte mrkev a lilek. Proces hašení nebude trvat déle než 20 minut, na konci misky můžete sůl a přidat několik zelených.

Pokud máte rádi cuketu, můžete použít polovinu lilku a polovinu cukety. Výsledkem je vynikající jídlo. Nejdůležitější je, že se snadno připravuje a je užitečné nejen pro maminku, ale i pro dítě.

Shrnout

Je možné, aby kojící matka měla lilek? Doufáme, že jste v našem článku dostali vyčerpávající odpověď na svou otázku. Odpověď je jednoznačná - můžete to zkusit, ale pouze po 3-4 měsících od narození dítěte. A pak to vše závisí na vlastnostech těla dítěte. Pokud nedochází k negativní reakci na produkt, můžete bezpečně začít vařit různé chutné pokrmy.

Pamatujte, že navzdory všem prvkům kojení by měla být strava mladé matky co nejrozmanitější a měla by sestávat hlavně z zdravých potravin, zeleniny, mléčných výrobků, ovoce a nízkotučných mas. Teprve potom dítě dostane veškerý potřebný rozsah živin: vitamíny a minerály.

Postupujte podle všech pokynů a nechte své dítě růst zdravě a šťastně.!

Lilek lze kojit

Během kojení by matka měla pečlivě vybrat jídlo, které bude jíst. Kvalita mateřského mléka bude záviset na nich a přinese všechny užitečné vitamíny a minerály do těla dítěte. Díky pečlivě vybranému jídlu se ženské tělo po porodu rychle zotaví. Důležitou roli hraje akvizice bývalé štíhlé postavy.

Během prvních dvou měsíců po narození dítěte by měla být žena na výběr jídel pečlivá. Během tohoto období dochází k adaptaci, takže produkty mohou být postupně přidávány do stravy. Je důležité vždy věnovat pozornost reakci dítěte. V přítomnosti koliky a diatézy není dovoleno pokračovat v jedné nebo druhé misce..

Odborníci na výživu doporučují vyloučit ze stravy slaná, smažená, mastná a kořenitá jídla. Negativně ovlivňují fungování střev a mohou vést k otravě. Při kojení je důležité jíst rozmanitou stravu. Zneužívání jednoho jídla není dovoleno, protože může způsobit alergie. Lilek pro kojení - oblíbený produkt, který má pozitivní vliv na matčino tělo.

Vlastnosti použití

Nejprve je třeba objasnit, že při kojení by měla být konzumována barevná zelenina a ovoce s velkou péčí. Obsahují karoten, který je často příčinou alergické reakce. Tato skupina také zahrnuje lilek.

Lilek kojící matce umožňuje nasycení těla užitečnými komponenty. S jejich pomocí se kardiovaskulární systém zlepšuje. Komponenty pomáhají rychle obnovit a rozvíjet tělo dítěte po narození.

Pokud jíte lilek s mírou, můžete získat sílu, energii a dobře se rozveselit. Proto není nutné zcela opustit barevnou zeleninu. Jsou snadno vstřebatelné v gastrointestinálním traktu, pokud jsou vařeny ve vařené formě. Hlavní věcí je nezapomenout na smysl pro proporce v této záležitosti.

Pozitivní účinky na tělo

Je možné, aby kojící matka měla lilek, protože má pozitivní vliv na její tělo:

 • zlepšuje cévní funkci a slouží k prevenci rozvoje anémie;
 • pozitivně ovlivňuje činnost gastrointestinálního traktu;
 • v těle je zabráněno rozkladu produktu, což negativně ovlivňuje stav všech vnitřních orgánů;
 • zlepšuje krevní oběh;
 • doporučuje se zahrnout do stravy v přítomnosti diagnostikované anémie;
 • normalizuje játra a ledviny;
 • stanoví fungování metabolických procesů;
 • pomáhá zbavit se zácpy a obnovit stolici;
 • Používá se dokonce k oslabení střev dítěte zácpou;
 • preventivní opatření proti rozvoji cukrovky a dny;
 • zlepšuje imunitní systém, který chrání před viry a nachlazením.

Jak jíst lilek s GV?

Je možné jíst lilek a v jakém množství by se mělo jíst, je třeba to zjistit před použitím odpovědného lékaře:

 • Produkt můžete vyzkoušet poprvé, pouze když je dítě ve věku tří měsíců.
 • Pokud žena během těhotenství aktivně snědla tuto zeleninu, může být tato doba zkrácena na dva měsíce.
 • V první fázi vstupu do stravy je povoleno jíst pouze jeden kus zeleniny, který byl dříve důkladně dušený. Reakce dítěte by měla být sledována po dobu 48 hodin. Pokud nebyly detekovány negativní projevy, může být dávka zdvojnásobena.
 • Pokud dítě vykazuje špatné trávení zeleniny, musí být vyloučeno. Při příštím pokusu o zařazení do stravy je povoleno nejdříve o tři týdny později.
 • Negativní reakci je možné správně určit, pokud se nesnažíte současně zavést do stravy několik produktů současně.
 • Předehřívání není dovoleno. Optimální během dne je jíst sto gramů lilku. Limit je považován za normu ve třech stech gramech.
 • Nejlepší je zastavit výběr na vařené, pečené nebo dušené verzi misky. Nevyvíjejí nadměrný stres na trávicí systém..
 • Při vaření je dovoleno používat slunečnicový olej, olivový olej. Některé recepty budou potřebovat zakysanou smetanu.
 • V procesu vaření mají lilky tendenci absorbovat olej, takže se stanou velmi mastnými. Chcete-li tento účinek odstranit po vaření, můžete je ponořit do studené vody po dobu deseti minut.
 • Je dovoleno jíst pouze kvalitní lilek. Mladé plody netvoří při vaření hořkost. Ujistěte se, že na řezu nejsou žádné černé tečky nebo skvrny.

Škodlivý faktor lilku

Je dovoleno jíst tento druh zeleniny, pouze pokud dítě nemá vyrážky a problémy se stolicí. V případě, že k takovým projevům dojde, pak bychom neměli navždy říkat: „Ne, lilek!“ Experiment s použitím může pokračovat i po několika týdnech. Nejčastěji i po prvním použití zcela chybí negativní projevy. V tomto případě je zdravá zelenina povolena kojení matkou kojící..

Dušený lilek by měl být konzumován od věku tří měsíců. Během tohoto období se již v těle dítěte vytvoří potřebné enzymy.

Povolena je pouze čerstvá a šťavnatá zelenina. Děti do jednoho roku před jídlem je důležité dobře umýt veškerou zeleninu. Nemůžete je jíst bez nezbytného tepelného ošetření. Ze smažené verze jídla se často vyskytuje pálení žáhy nebo těžká frustrace. Při pečení je povoleno používat olivový olej a trochu voňavé trávy.

Poprvé vyzkoušet zeleninu je nejlepší ráno. Nedělejte to na lačný žaludek.

Je možné nebo nemusí jíst lilek pro otoky? Mohou dokonce sloužit jako účinná prevence nemoci. Tradiční medicína doporučuje pít šťávu nastrouhaného lilku jednu polévkovou lžíci jednou denně před jídlem. Tato kompozice pomáhá odstraňovat cholesterol z těla a ničí škodlivé bakterie..

Další bezpečnostní opatření

 • Produkt můžete zakoupit pouze na speciálně určených místech. Nejlepší je odmítnout koupit produkt, který ležel na slunci po dlouhou dobu..
 • Zelenina by měla mít příjemný vzhled. Nejlepší je zvolit celý a čerstvý produkt. Nesmí mít poškozenou strukturu..
 • Před jídlem důkladně opláchněte..
 • Lilek může být hořký. Chcete-li odstranit tento nepříjemný projev, měli byste je předem oříznout a posypat solí. Můžete je také naplnit vodou po dobu dvaceti minut.

Solanin se vyskytuje ve velkém množství v ovoci. Dříve se věřilo, že tato složka negativně ovlivňuje stav a tělo dítěte. Takové prohlášení se však považuje za nesprávné. Jeho negativní účinek může způsobit pálení žáhy u maminky. Abyste se vyhnuli takové negativní situaci, měli byste nakupovat pouze mladé ovoce.

Smažená verze misky také způsobuje mnoho kontroverzí mezi odborníky v oblasti kojení. Během procesu smažení není dovoleno používat velké množství oleje. Před a po procesu jsou plody namočeny ve studené vodě. Díky tomu je možné snížit obsah tuku na polovinu.

Máma může jíst modré v jakékoli formě a množství. Dušený lilek bude mít pozitivní vliv na ženské tělo. Můžete si dopřát dušené maso, ve kterém jsou modré přidány jako přísada.

Chcete-li zachovat zdraví matky a dítěte, měli byste jíst dostatek zeleniny, chodit hodně na čerstvý vzduch a nebýt nervózní.

Mohu mít lilek pro kojící matku?

Mnoho žen se zajímá, zda lilek může být kojící matkou použit během těhotenství. Přestože lilek může být prospěšný, jeho použití je kontraindikováno.

Lilek ve stravě kojící matky

Používejte během těhotenství

Lilek pro těhotné ženy je jednou z důležitých potravin ve stravě. Nastávající matka přijímá mikroelementy, jako je železo a draslík, které se podílejí na tvorbě plodu. Draslík ve složení tmavé noční můry bude nezbytný v matčině stravě, pokud trpí cukrovkou, problémy s ledvinami nebo srdeční slabostí. Tento prvek normalizuje a posiluje práci vnitřních orgánů..

Šťáva ze solanum během těhotenství se používá jako první antimikrobiální látka, která podporuje rychlé hojení ran..

Lilek během těhotenství saturuje ženské tělo vitaminem B9, což je důležité pro úplný vývoj dítěte, - kyselinu listovou. A vlákno v něm obsažené pomáhá vyrovnat se s otoky, protože odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla. Rovněž normalizuje acidobazickou rovnováhu těla..

Optimálním obdobím pro konzumaci zeleniny je druhý trimestr těhotenství.

Výhody kojení

Stejně jako všechny produkty s HS je do stravy stravován i lilek pro kojící matku. Musíte jíst zeleninu s mírou a přejídat se.

Mezi výhody zeleniny s HS patří:

 1. Nástroj. Solanaceae obsahují velké množství vitamínů nezbytných pro tělo kojící matky a dítěte, což znamená, že mohou být zavedeny do stravy již 1 týden po porodu..
 2. Antioxidant Nasunin. Zabraňuje destrukci mozkových buněk.
 3. Nízkokalorický obsah. Čerstvý lilek obsahuje pouze 24 kcal, pečené - 21 kcal, dušené - 44 kcal a smažené - 129 kcal. Proto se považuje za dietní produkt..
 4. Vysoký obsah pektinu a vlákniny. Jsou nezbytnými prvky pro odstraňování cholesterolu a toxinů z těla..

Nebojte se přidat lilek do stravy kojící matky. Každý nový produkt se zavádí v malém množství a reakce se sleduje. Pro malý organismus bude kojený lilek představovat značnou zátěž, bude-li konzumováno příliš mnoho zeleniny. Pokud bylo dítě neklidné, kolika ho začala trápit - odložila použití nočního bahna na jídlo o několik měsíců.

Kontraindikace

Zelenina může vyvolat alergickou reakci

 1. Přítomnost solaninu. Když se složení přepíše, objeví se látka alkaloidní solanin, který způsobuje otravu organismu a je nebezpečný pro matku i dítě. Z tohoto důvodu se zelenina v prvních měsících těhotenství nedoporučuje k jídlu.
 2. Přítomnost oxalátu. Při častém jídle se hromadí a způsobují narušení vodní rovnováhy. Mají také schopnost snižovat absorpci vápníku. Lékaři nedoporučují použití ve významném množství v posledních měsících těhotenství, kdy je kostní systém dítěte zesílen.
 3. Intolerance. Pokud se při jídle objeví nevolnost, průjem, zvracení, dušnost nebo křeče, je to příznak nesnášenlivosti tohoto produktu. Proto je vhodné začít jíst s malými porcemi.
 4. Alergie. Reakce těla se mohou projevit ve formě vyrážky u těhotné, kojící matky a dokonce i dítěte. Při prvním příznaku alergie byste měli lilek okamžitě odstranit ze stravy. Pokud byly reakce na stravování před těhotenstvím, je zelenina kontraindikována.

Při kojení představte nový produkt, který se nekombinuje s ostatními - pomůže včasné upozornění na negativní reakci těla.

Výběr a způsoby konzumace zeleniny

Při výběru lilku v obchodě nebo na trhu se ujistěte, že zelenina je:

Před vařením důkladně opláchněte a na chvíli namočte do studené vody. Tento postup po dobu 10-15 minut odstraní dusičnany ze zeleniny a při smažení sníží absorpci oleje na minimum.

Kojící lilek není vhodné jíst smažené. Je užitečné použít v pekařské nebo dušené formě..

Nejlepší jídlo pro HS je lilkový kaviár. Je užitečné připravovat zeleninové šťávy s přídavkem nočního bahna. Nasytí tělo potřebnými stopovými prvky a dá ženě sílu, zatímco čeká dítě.

Lilek s kojením, je možné pro kojící matku

Je možné lítat při kojení novorozence

Když se dítě objeví, je velmi důležité saturovat mateřské mléko matky užitečnými prvky. Zdraví a nálada dítěte bude záviset na stravě. Kromě toho se sama mladá matka musí vyrovnat s nedostatkem vitamínů. Lilek je skvělý pomocník při obohacování těla živinami. Jak mohu jíst při kojení 1, 2, 3, 4 měsíce novorozence.

Výhody lilku

Výhody lilku stále zaznamenávají naši předkové. Na východě - tato bylina se nazývá zelenina mládí a dlouhověkosti..

Užitečné vlastnosti produktu:

 • stimulovat trávení;
 • příznivě ovlivňují práci srdce a ledvin;
 • zabránit anémii;
 • posílit imunitu;
 • pomáhat vyhýbat se zácpě;
 • navázat metabolismus.
 • Fluorid - zabraňuje zubnímu kazu, zvyšuje imunitu
 • Vápník - zodpovědný za tvorbu kostí
 • Molybden - zajišťuje dýchání tkání
 • Měď - pomáhá vyrovnat se se stresovými situacemi
 • Zinek - zodpovědný za kostní tkáň, zlepšuje pružnost pokožky
 • Železo tvoří hemoglobin v krvi
 • Draslík - dodává kyslík do mozkových buněk
 • Sodík - zodpovědný za metabolismus vody a solí
 • Mangan - snižuje cholesterol
 • Hořčík - odstraňuje toxiny
 • B - posiluje imunitní systém
 • B1 - stimuluje mozek
 • B2 - zodpovědný za štítnou žlázu
 • B5 - pomáhá při srdečních onemocněních, zajišťuje funkci ledvin
 • B6 - zpomaluje proces stárnutí
 • B9 - normalizuje činnost srdce, vytváří krevní tvorbu
 • A - posiluje kosti, zlepšuje zrak
 • C - zabraňuje nachlazením a infekčním onemocněním
 • E - stabilizuje hormonální pozadí

Kontraindikace

Tělo dítěte je velmi citlivé na jakékoli změny ve výživě. Proto při zavádění „nového“ produktu musíte pečlivě sledovat reakci dítěte.

Důležité! S jakoukoli vyrážkou na kůži nebo jejím zarudnutím byste měli produkt okamžitě přestat jíst!

Pokud dítě ztratilo chuť k jídlu, má koliku nebo něco jiného ho znepokojuje, musíte okamžitě přestat brát nová jídla.

Kdy by neměla mladá matka jíst produkt

Takový potravinový produkt byste neměli užívat, pokud má dítě zlomenou stolici nebo vyrážku na kůži. Nejezte lilek, který nebyl tepelně ošetřen. Nepoužívejte také smaženou zeleninu v potravinách, protože mohou způsobit pálení žáhy.

Při smažení jsou lilky schopny absorbovat velké množství oleje, a proto je lepší jíst takové jídlo pro kojící matky.!

Jak vybrat správnou zeleninu

Než si koupíte potravinářský produkt, je třeba si uvědomit některé body, protože jasně ovlivňují kvalitu.

 • nakupujte lépe na určených místech;
 • zelenina by neměla mít poškozenou strukturu;
 • je lepší koupit produkt v létě, tj. když plody dozrávají přirozeně, pak neobsahují chemii.

Jaký je nejlepší způsob, jak jíst lilek při kojení dítěte?

Vaření hraje při krmení obrovskou roli, protože k vytvoření žaludku u kojenců dochází po určitou dobu..

A samozřejmě, že děti téměř okamžitě reagují na to, co jedí s mateřským mlékem. Smažené, kořeněné a solené lilky by proto měly být ze stravy vyloučeny..

Nejlepší způsob vaření bude v páře. Může péct nebo dusit jídlo.

Pravidla pro konzumaci lilku pro kojící matku

Strava kojící matky by měla probíhat správně. V této souvislosti existují určitá pravidla:

 • vstup zeleniny do menu je povolen pouze 3 měsíce po narození dítěte;
 • je vhodnější produkt dušit nebo péct, protože je lépe absorbován;
 • hotové jídlo je lépe osolit nízkotučnou zakysanou smetanou nebo nízkotučným kefírem;
 • Zpočátku nejezte více než 2-3 polévkové lžíce připraveného jídla a poté pečlivě sledujte pohodu dítěte, pokud nedochází k poruchám, můžete porci zvýšit;
 • neměli byste brát jiné produkty s lilkem, protože pak bude obtížnější pochopit reakci dítěte;
 • s negativní reakcí dítěte je lepší produkt zkusit znovu za měsíc, ne dříve;
 • denní dávka je 100 gramů produktu.

Názor Dr. Komarovského na lilek

Evgeny Olegovich a pediatrové souhlasí s tím, že příjem zeleniny během kojení je prostě nezbytný, protože mléko je nasyceno mnoha užitečnými prvky, které jsou nezbytné pro vytvoření malého organismu. Při přijímání nových přípravků je však třeba sledovat stav dítěte a jeho alergické reakce.

Lahodné recepty pro kojící matku

Chcete-li připravit chutná jídla z takové nádherné zeleniny, je lepší sbírat mladé plody, protože jsou méně hořké.

Rada! Chcete-li odstranit hořkost, musíte nakrájet ovoce (před vařením) na kousky, posypat solí a nechat 5 - 10 minut.

Zeleninový guláš s lilkem

Zeleninový guláš je rychlé jídlo plné vitamínů nezbytných pro drobky i kojící matky.

 • lilek;
 • cibulová hlava;
 • mrkev;
 • několik brambor;
 • sůl;
 • 2 polévkové lžíce rostlinného oleje;
 • kopr.

Zelenina je kromě lilku oloupána a nakrájena na střední kostku. Lilek se natírají na horké pánvi s rostlinným olejem, po 15 minutách cibule se k nim přidá mrkev, smaží se 5 minut, rozloží se brambory. Přidejte půl sklenice vody, zavřete víko. Dušte do měkka, ochutnejte a na konci přidejte jemně nasekaný kopr.

Pečené lodě pro kojící matku

Toto jídlo nevyžaduje mnoho úsilí a spoustu času..

 • několik kusů lilku;
 • půl sklenice ořechu (sekané);
 • nízkotučné zakysané smetany;
 • sýr (tvrdá plemena);
 • sůl.

Lilek je umytý, podélně nakrájený (je lepší použít malou zeleninu). Vystřihněte střed, aby se lodě vynořily. Buničina se rozdrtí na malou kostku a smíchá se s ořechem a solí. Tímto složením vyplňte dutinu lodi, rozložte ji na plech, přidejte vodu a vložte do trouby.

Poté, co lodě změkly, jsou vyjmuty a umístěny na vrchol polévkové lžíce zakysané smetany a kousku sýra. Znovu vložte do trouby a péct. Při podávání můžete ozdobit větvičkami zeleně.

Lilek pyré

Toto jemné jídlo je plné hodnotných vitamínů, které jsou důležité pro kojení..

 • jeden lilek;
 • cibulová hlava;
 • sůl;
 • banda kopru.

Cibule se loupe a prochází mlýnkem na maso spolu s lilkem. Poté se přidá sůl a hmota se vaří půl hodiny na mírném ohni se zavřeným víkem.

Poté ochutnejte, přidejte jemně nasekaný kopr, dušte po dobu 5 minut a vypněte. Nechte vařit po dobu 15 minut, poté je rmut připraven připravit.

Kojící lilek

Každá kojící matka se obává o její stravu. Koneckonců, zdraví dítěte závisí na výživě, která prostřednictvím mateřského mléka dostává prvky jídla, které matka snědla. Kromě toho vám pravé menu pomůže rychleji se zotavit po porodu, vyrovnat nedostatek vitamínů a obnovit předchozí tvar..

Přísná strava je nutná pouze v prvních dvou měsících po narození dítěte. V průběhu času se tělo novorozence přizpůsobí a zvykne si na nové jídlo, což umožňuje kojící matce postupně přidávat produkty do stravy. V takovém případě zkontrolujte, zda jídlo způsobuje alergii nebo těžkou koliku u dítěte.

Vyvarujte se příliš slaných, smažených, mastných a kořenitých potravin, protože přetížují trávení novorozence a způsobují střevní potíže. Většinu oblíbeného jídla pro kojící matku však lze konzumovat, ale v omezeném množství. Olovo při kojení hlavní věcí je dodržovat opatření a ne přejídat se!

Lilek v kojení: možný nebo ne

Jaké potraviny a kdy můžete kojit matku, si přečtěte podrobně v sekci „Výživa po porodu“. Všimněte si, že odborníci na výživu a pediatrové nedoporučují jíst kojeneckou zeleninu během kojení kvůli obsahu silného alergenu (karotenu). Mezi tyto zeleniny patří lilek a šťavnatá modrá..

Lilek však obsahuje mnoho vitamínů a živin. Stimulují činnost srdce, krevních cév a svalů. Máma potřebuje produkt pro rychlé zotavení a dítě pro plný růst a vývoj..

Lilek během kojení je skutečným zdrojem síly, energie a vitality. Proto se vzdání barevné zeleniny nestojí za to. Kromě toho jsou tělem snadno vstřebatelné, zejména při vaření. Hlavní věc je nezneužívat!

Užitečné funkce

 • Zajistěte normální fungování srdce a zabráňte anémii;
 • Stimulujte střeva a trávení;
 • Zabraňují rozkladu v těle;
 • Normalizujte tvorbu krve. Lilek pomůže kojící matce a dítěti s anémií;
 • Příznivě ovlivňují aktivitu jater a ledvin;
 • Stanovte metabolismus, který je zvláště nutný pro novorozence;
 • Pomoc při zácpě. Pokud má kojící matka zácpu, sušené ovoce, vařenou mrkev a řepu, pomůže také odvar z fenyklu a hodně nápoje;
 • Uzdravte a zácpu u novorozence;
 • Odolávat nástupu diabetu a dny;
 • Posílení imunity, ochrana před viry a nachlazením.

Složení: vitamíny a prospěšné prvky

LátkyAkce na těleve 100 g produktu
B-karoten (beta-karoten)Zvyšuje odolnost vůči stresu, pomáhá přizpůsobovat a posiluje imunitní systém, jedná se však o alergen0,03 mg
A (retinol)Zachovává a zlepšuje ostrost zraku, obnovuje pokožku a hojí rány, posiluje kosti3,1 mcg
B1 (thiamin)Poskytuje normální látkový metabolismus v těle, zlepšuje paměť a pozornost, stimuluje mozek, zlepšuje náladu a chuť k jídlu0,04 mg (požadavek 3,75% denně)
B2 (riboflavin)Zlepšuje stav pokožky, nehtů a vlasů, normalizuje štítnou žlázu0,05 mg
B5 (kyselina pantothenová)Zlepšuje činnost ledvin a stimuluje mozek, pomáhá s alergiemi, artritidou a srdečními chorobami0,3 mg (6% denní požadavek)
B6 (pyridoxin)Zabraňuje nervovým poruchám, křečím a kožním onemocněním, zpomaluje stárnutí0,3 mg (4% denní požadavek)
B9 (kyselina listová)Tvoří buňky, podporuje činnost krevních cév a srdce, vytváří krevní tvorbu18,6 mcg (5,5% denní požadavek)
C (kyselina askorbová)Vytváří a zlepšuje imunitu, zabraňuje nachlazením a infekcím, hojí rány, dodává sílu a energii5,4 mg
E (tokoferol)Vyživuje buňky a zpomaluje stárnutí, stabilizuje hormony a zlepšuje reprodukční funkce, snižuje riziko rakoviny0,14 mg
PP (niacin)Rozšiřuje krevní cévy a produkuje energii, normalizuje fungování srdce a nervových buněk0,6 mg
VápníkVytváří a posiluje kostní kostru, zubní sklovinu, zlepšuje koagulaci krve15 mg
DraslíkReguluje vodní rovnováhu, normalizuje srdeční frekvenci, dodává kyslík do mozkových buněk238 mg
HořčíkPoskytuje normální fungování svalů a nervů, udržuje zdravé zubní onemocnění, odstraňuje toxiny z těla9 mg
SodíkPodporuje metabolismus voda-sůl a acidobazickou rovnováhu, rozšiřuje krevní cévy6 mg
ŽehličkaPodílí se na tvorbě hemoglobinu v krvi, zajišťuje látkový metabolismus, chrání před škodlivými bakteriemi0,4 mg
FosforPoskytuje funkce svalů, růst zubů a kostí, zlepšuje paměť a funkci mozku34 mg
ManganReguluje hladinu glukózy, snižuje hladinu cukru a cholesterolu, brání rozvoji cukrovky210 mcg
MěďPomáhá vyrovnat se se stresem, podílí se na pigmentaci pokožky a vlasů.135 mcg
MolybdenPoskytuje dýchání tkání, zlepšuje složení krve, zabraňuje vzniku cukrovky a dny10 mcg
ZinekVytváří kostní tkáň, zabraňuje rozvoji epilepsie a diabetu, revmatismu a artritidě, zlepšuje pružnost pokožky a stav vlasů290 mcg
FluorPosiluje kosti a zuby, posiluje imunitu, zajišťuje hematopoézu, růst vlasů a nehtů, zabraňuje osteoporóze a kazu14 mcg

Pokyny kojení

 • Vstupte do lilku v nabídce nejdříve 3–4 měsíce po narození dítěte;
 • Pokud matka během těhotenství snědla lilek, můžete zeleninu začít konzumovat již 2-3 měsíce;
 • Poprvé ráno pojďte malý kousek vařené nebo dušené zeleniny a sledujte, jak se dítě cítí dva dny. Pokud není alergie nebo zažívací potíže, můžete dávku postupně zvyšovat;
 • V případě negativní reakce odložte příjem nových potravin. Produkt můžete vyzkoušet znovu alespoň 3-4 týdny po prvním pokusu;
 • Nezkoušejte současně několik nových produktů, abyste přesně věděli, které jídlo má reakci;
 • Nepři přejídejte se. Denní norma pro kojení je 100 gramů a týdenní - 300;
 • Je lepší jíst vařenou, pečenou a dušenou zeleninu. Jsou snáze stravitelné a ne tak mastné jako při smažení;
 • Při vaření můžete použít slunečnicový nebo olivový olej a hotové jídlo - sezónu s nízkotučnou zakysanou smetanou;
 • Lilek rychle absorbuje olej a stává se mastným. Chcete-li se vyhnout přebytečnému tuku, před vařením nakrájejte lilek na kruhy nebo plátky a ponořte do studené vody na 10 minut;
 • Důkladně opláchněte a vyberte zeleninu. Vezměte mladé lilky, protože jsou méně hořké. Plody by neměly obsahovat tečky a skvrny..

Lilek

Vhodným pokrmem pro kojení jsou dušené zeleniny nebo bramborová kaše. K vaření můžete kromě lilku vzít i mrkev, brambory a cukety. Mimochodem, cuketa je nejbezpečnější zelenina, kterou lze dát kojící matce v prvních týdnech po porodu. Cuketa navíc obsahuje kompletní výživné a regenerační prvky..

Při dušení nakrájejte zeleninu na malé kostky. Takže vaří rychleji a zachovávají si užitečné vlastnosti. Do dušeného masa nebo bramborové kaše můžete přidat trochu soli, cibule a bylin, ale pepř, česnek a horké koření je třeba zlikvidovat. Česnek kojící matce může být 5-7 měsíců kojení.

Chutné a bezpečné jídlo - kaviár z lilku

Připravte se:

 • Cibule - 1 střední hlava;
 • Mrkev - 2 střední kusy;
 • Lilek - 2-3 kusy;
 • Sůl;
 • Rostlinný olej;
 • Zeleň.

Zeleninu nakrájejte na kostky. Nejprve smažte cibuli, poté přidejte mrkev a lilek, osolte a přidejte zelení.

Petržel nebo kopr je vhodný pro kojící matku, zřídka způsobují alergie a pozitivně ovlivňují kojení. Dušte po smažení cibule po dobu 20-30 minut.

Lilek je možné užít na polovinu s cuketou, pak dostanete lahodný, bohatý kaviár! Jak vařit squashový kaviár, přečtěte si zde.

Odrůda jídel a řecký moussak lilek kastrol

Vzhledem k velkému počtu přísad a dostatečnému obsahu tuku je takové jídlo lepší přidat do stravy nejdříve 4-5 měsíců po narození. Připravte se:

 • Cibule - 1 střední hlava;
 • Mleté maso - 300 gramů. Při kojení je třeba zvolit nízkotučné. Vhodné kuře nebo hovězí maso;
 • Rajče - 1 kus. Pro kojící matku je lepší vzít žlutá rajčata, protože snižují riziko alergií;
 • Brambory - 3 středně hlízy;
 • Lilek - 1 velký nebo 2 střední kousky;
 • Mléko - 300 gramů;
 • Vejce - 2 kusy. S alergií na dítě lze použít křepelčí vejce;
 • Zelení a sůl;
 • Rostlinný olej.

Smažte cibuli s mletým masem v malém množství oleje, dokud se z mleté ​​hmoty nestane načervenalý nádech. Přidejte nakrájené brambory, lilek a rajčata. Vydejte 5-10 minut.

Smažte vejce, přidejte mléko, sůl a zelení, smíchejte, vložte zeleninu do mletého masa do pekáče a naplňte mléčnou tekutinou. Pečte 15 minut při střední teplotě. Kastrol před vařením lze posypat strouhaným sýrem.

Pro kojící matku je lepší zvolit nakládané sýry (sýr Adyghe, feta nebo feta).

Jakou další zeleninu lze kojit, přečtěte si odkaz https://vskormi.ru/mama/food/ovoshhi-pri-grudnom-vskarmlivanii/.

Je možné lítat při kojení novorozence

Když se dítě objeví, je velmi důležité saturovat mateřské mléko matky užitečnými prvky. Zdraví a nálada dítěte bude záviset na stravě. Kromě toho se sama mladá matka musí vyrovnat s nedostatkem vitamínů. Lilek je skvělý pomocník při obohacování těla živinami. Jak mohu jíst při kojení 1, 2, 3, 4 měsíce novorozence.

Může být lilek podán kojící matce? Seznam produktů pro ošetřovatelství

Existuje mnoho názorů na to, jak by matka měla kojit, zatímco kojí své dítě. Je známo, že prostřednictvím mateřského mléka dítě dostává všechny složky a vitaminy nezbytné pro vývoj a růst. Proto by kojící strava měla být různorodá, vyvážená a obohacená..

Všechny matky během kojení bez výjimky sledují svou stravu, protože se bojí používat něco navíc, co může způsobit, že dítě bude mít alergii nebo rozrušení komory. Což v konečném důsledku vede k tomu, že laktační výživa se často stává vzácnou a zbytečnou pro sebe i pro dítě.

Aby mohla kojící matka maximálně obohatit stravu, musí jíst více zeleninových jídel.

Jaký je význam zeleniny při kojení

Většina zeleniny je velmi užitečná pro matky i děti. Obsahují hodně vitamínů a živin. Můžete je použít syrové, vařené, dušené nebo pečené.

Čerstvé pomáhají normalizovat trávení, zabraňují vzniku zácpy. V zimě je vhodné jíst čerstvě zmrazenou zeleninu. Protože jsou užitečnější než ty, které nám nabízejí supermarkety..

Kromě toho se dovážená zelenina často zpracovává s chemickými látkami, aby se zachovala prezentace, což je pro dítě velmi škodlivé.

Existuje nějaký užitek z lilku pro kojení?

Je možné, aby kojící matka měla lilek, a jak se používá? Při pravidelném používání této zeleniny můžeme:

 • Snižte riziko onemocnění kardiovaskulárního systému. Pomáhá posílit srdeční sval.
 • Nižší cholesterol. Zabraňuje vstřebávání posledně uvedeného ve střevech.
 • Pomáhá bojovat proti osteoporóze, pomáhá obnovit chrupavku.
 • Obnovte vodní rovnováhu, zmírněte otoky a zlepšete funkci ledvin. Vytváří diuretický efekt.
 • Odstraňte toxiny z těla. Pomáhá čistit zažívací trakt.

Mohu jíst kojení lilku

Na základě této otázky lze říci, že lilek není během laktace uveden na seznamu zakázaných produktů, naopak je to žádoucí zelenina. Podle výzkumu Ústavu výživy RAMS byl sestaven seznam živin nezbytných pro normální růst a vývoj dítěte..

Může být lilek podán kojící matce? Lilek je velmi nasycené ovoce, v něm jsou obsaženy všechny níže uvedené látky a všechny jsou nezbytné pro dítě i matku. Lilek pro kojící matku je sklad užitečných prvků a vitamínů.

 • Obsahuje hodně draslíku, což má příznivý účinek na srdce..
 • Tato zelenina obsahuje měď (Cu), fosfor (P) a železo (Fe) nezbytné pro růst a vývoj dítěte.
 • Lilek je bohatý na kyselinu nikotinovou, vitamíny C a A, B, včetně riboflavinu (B2) a thiaminu (B1).

Odpověď na otázku „Je možné, aby kojící matka měla lilek“ je jednoznačná - je možné a dokonce nutné.

Důležité! Mladé ovoce obsahuje mnohem výhodnější látky a mikroorganismy. Čím je zelenina starší, tím škodlivější a toxičtější.

Jak správně zavést kojící lilek do stravy

Vyberte si zeleninu, která by měla být kvalitní, čerstvá a testovaná. Existuje několik pravidel pro uvádění lilku do ošetřovatelských receptů..

 • Beze strachu můžete při kojení použít lilek, pokud jste ho snědli před narozením dítěte a zelenina nezpůsobila alergické reakce.
 • Pokud během těhotenství nebyly ve vaší stravě žádné lilky, měla by ji ošetřující žena zavádět postupně a pečlivě. A jíst, pečlivě sledovat, jak dítě reaguje na nový produkt. Pokud nenastaly žádné odchylky a reakce, můžete je bezpečně jíst beze strachu.

Co byste neměli jíst kojící matky

Nikdy nepijte alkohol. Pamatujte, že názor některých matek, že sklenka červeného vína neublíží, je velmi, velmi špatný. Je absolutně nemožné to udělat. Alkohol, který je součástí mateřského mléka, je zcela absorbován do krve dítěte.

Seznam zakázaných potravin pro kojení zahrnuje také nakládané, solené, kořeněné a konzervované potraviny. Když jsou používány matkou, mléko bude kořeněné, což může vést k tomu, že dítě úplně opustí její prsa.

Jakou zeleninu smí jíst kojící žena a za jakých typů

 • Brambory. Můžete jíst v jakékoli formě, kromě smažených nebo smažených.
 • Květák. Povoleno, pokud je v páře.
 • Mrkev. Používejte velmi opatrně a v řídkých porcích, abyste nezpůsobili alergie.
 • Řepa. Je možné, pokud na to dítě nereaguje.
 • Bílé zelí. Je lepší jej odmítnout, přispívá to k nadměrné tvorbě plynu. Je vhodné vyloučit jídla a recepty na kojení s obsahem ze stravy.
 • Okurky, cukety. Seznam kojících matek umožňuje jejich přidání do stravy. Tyto produkty jsou velmi vzácné, protože způsobují alergie, neovlivňují poruchy trávení..
 • Rajčata, paprika a lilek. Nejprve je vhodné opatrně zavést kojící matku do stravy a sledovat reakci dítěte. Každá z těchto druhů zeleniny by měla být podávána každé 3 dny..

Abychom usnadnili každé matce, která kojí, pochopit rozmanitost zeleniny a pamatovat si, co se dá a co nejíst, představujeme takové zvláštní „semaforové zeleniny“..

Červená zelenina - v zásadě zakázáno. Obsahují alergeny a představují riziko pro zdraví dítěte. Kromě rajčat mohou být zavedena do stravy, ale velmi pečlivě: každé 3 dny přísně monitorují reakci dítěte.

Žlutá zelenina - je to možné, ale s opatrností. O něco dříve pediatrové obecně doporučovali vyloučit zeleninu a ovoce této barvy ze stravy při kojení.

Dnes je podle pediatrů jiný názor, někteří z nich jsou v tomto období dokonce žádoucí. Musí však být do stravy zavedeny velmi pečlivě a v malých porcích..

Pokud jich není v mateřském mléce příliš mnoho, nebude to mít za následek poruchy stolice a nadýmání..

Zelená zelenina - můžete jíst beze strachu. Veškerá zelenina a ovoce obsažené v tomto barevném odstínu lze bezpečně jíst. Kromě bílého zelí.

Shrnout

Může kojící matka jíst lilek? Doufáme, že jsme na tuto otázku dali vyčerpávající odpověď. Kromě toho existují užitečné tipy a rady, jak jíst matky, které kojí, v životě pravděpodobně přijdou vhod.

Je možné jíst lilek při kojení

Rostlinná strava je jedním z hlavních zdrojů vitamínů, makro a mikroelementů, které jsou během laktace tak nutné. Pomocí lilku pro kojení získá mladá matka po porodu rychle sílu a počáteční váhu. Zelenina snižuje náchylnost těla k virům, bakteriím, pomáhá zbavit se deprese, hlavní věc je sledovat opatření a ne přejídat se.

Příznivý účinek

Lilek je bohatý na vitamíny C, A, PP, E a také na minerály - draslík, vápník, hořčík, fosfor, měď, železo a další.

Pokud nová matka ví z první ruky o poporodní anémii a nedostatku vitaminu, „malí modří“ pomohou obnovit normální hladiny hemoglobinu v krvi.

Ovoce lilku nejsou zbaveny vitamínů B, které urychlují metabolismus, jsou zodpovědné za duševní a fyzickou aktivitu. Tokoferol je indikován pro syndrom chronické únavy.

V lilku jsou tzv. Balastové látky - pektiny a vláknina. Aktivují aktivitu prospěšných bakterií ve střevech a vytlačují škodlivé bakterie, odstraňují toxiny a „špatný“ cholesterol z těla kojící matky a dítěte. Pektiny také stimulují odtok žluči, obecně zlepšují trávicí funkci. Organické kyseliny regulují rovnováhu kyselina-báze.

Draslík zlepšuje kontraktilitu myokardu. Zdraví kardiovaskulárního systému pozitivně ovlivní pouze 2 lžíce kaviáru lilku denně.

Užitečné vlastnosti lilku během kojení:

 • Přispívat k syntéze červených krvinek.
 • Stimulujte produkci žaludeční šťávy, zvyšte chuť k jídlu.
 • Budujte funkci ledvin a jater.
 • Zabraňte tvorbě zubního kamene ve žlučníku, zamezte rozvoji aterosklerózy.
 • Regulovat krevní tlak.
 • Zvyšují odolnost proti stresu, umožňují mladé matce, aby se rychle přizpůsobila nové životní etapě.
 • Přispět k odstranění pigmentace kůže v období po porodu.

Výrobek účinně bojuje proti dalším librám získaným během těhotenství. Nutriční hodnota jednoho ovoce - 25 kcal.

Díky přítomnosti kyseliny chlorogenové v lilku je zelenina jedním z účinných antioxidantů a má antimutagenní vlastnosti..

Šťáva z lilku je známá svým baktericidním účinkem, přívrženci alternativního lékařství ji používají zvnějšku k hojení ran a vředů na kůži.

Pravidla úvodu do stravy

Tělo dítěte je mimořádně citlivé na nové výrobky. Referenčním jídlem pro něj v prvním měsíci života je mateřské mléko. Lilek je součástí nabídky kojící ženy, když je dítě 3-4 měsíce. Pokud ale nastávající matka bez následků konzumovala během těhotenství modrou barvu, plod může být konzumován již od druhého měsíce HB.

Proveďte testovací test. Po vydatné snídani ukousněte malý kousek předloupané, vařené nebo dušené lilky. Po dobu dvou dnů sledujte zdraví dítěte.

Pokud novorozenec nemá známky alergie - nevolnost, zvracení nebo střevní dysfunkce - postupně zvyšujte množství konzumované vlákniny. V opačném případě budete muset lilek opustit alespoň měsíc a zkuste to znovu.

Neměli byste jíst jiné potraviny „neznámé“ pro dítě spolu s modrými, jinak bude obtížné určit, jaké jídlo má dítě negativní reakci..

Když mateřské mléko, nejíst více než 100 gramů lilku denně, 300 gramů týdně. Aby byl produkt snadněji stravitelný, udělejte džem z modré, můžete jej dušit a pečit v troubě.

Smažené ovoce ztěžuje trávení. Mrkev, lilek, cuketa a zelenina - chutná a bezpečná kombinace pro kojení.

Zeleninový guláš může být lehce nasolen, ale koření a česnek by měly být odloženy na další 3-5 měsíců.

Pro minimalizaci poškození způsobeného smažením lilku použijte slunečnicový nebo olivový olej. Při smažení je dužina méně nasycená tukem, pokud je nejdříve nakrájena na plátky, kostky nebo prsteny a ponechána půl hodiny v chladné slané vodě. Hotové zeleninové jídlo se nejlépe osoluje zakysanou smetanou s minimálním procentem tuku.

Možné problémy

Vzhledem k přítomnosti jedovatého solaninu v lilku se do 19. století nazývali „bláznivými jablky“. Evropané tvrdili, že pokrmy vyrobené z těchto podivně vypadajících plodů vedou člověka k šílenství. Při kojení je povoleno jíst pouze mladé lilky! Nejezte přezrálé ovoce, protože v nich nahromaděný glykoalkaloid může způsobit vážnou otravu.

Mezi příznaky otravy lilkem patří:

 • Dyspeptické příznaky (nevolnost, zvracení, pálení žáhy).
 • Křeče.
 • Dýchavičnost.
 • Kolika v břiše různé intenzity.

Pokud byla mladá matka otrávena přezrálým lilkem, měla by se během následujících 2–5 dnů dodržovat přísná strava. Krmení dítěte po dobu obnovení normální práce žaludku a střev by mělo být přerušeno.

Poškození způsobené přezrálou zeleninou je eliminováno silným pitím, mléko, bude mnohem snazší, pokud pijete 1-3 syrového vaječného bílku na lačný žaludek.

Ve vážných případech se uchýlte k výplachu žaludku a užívejte absorpční drogy.

Aby nedošlo ke koupi přezrálých lilků, dávejte pozor na stonek, měl by být zelený, vypadat svěží.

Pokud je kůže plodu kluzká, pokrytá tmavě hnědými skvrnami nebo tečkami - projeďte kolem. Mladý lilek má méně hořkosti. Při kojení dávejte přednost kulturám bílých odrůd.

V hybridech je velmi málo solaninu a podle chuti nejsou v žádném případě nižší než jejich fialové „bratři“..

Kontraindikace

Lilek obsahuje oxaláty, jejichž akumulace a krystalizace vedou k problémům se zdravím kojící matky. První úder se provádí ledvinami a močovým měchýřem. Kromě toho oxaláty narušují normální absorpci vápníku..

Lilek bude muset opustit pacient s:

 • Těžké patologie ledvin a jater.
 • Gastritida, peptický vřed žaludku a dvanáctníku.
 • Zánět slinivky břišní.
 • Sklon k průjmu.
 • Artróza.
 • Dna artritida.

Diabetici a ti, kteří užívají inzulinovou terapii, by měli používat lilek s opatrností. Mají jen velmi málo sacharidů, nadměrné nadšení pro produkt ohrožuje hypoglykémii. Lilek ubližuje lidem s nesnášenlivostí vláken, včetně dědičné. Je povoleno zahrnout zeleninu do dětské výživy od 3 let.

Lilek lze kojit?

Skutečnost, že barevná zelenina je lepší jíst, musela být již známa spolubydlícími a starostlivými příbuznými. Lilek se dodává v různých barvách, v závislosti na odrůdě. Nejběžnější je tmavě fialová..

Teoreticky se dostane na seznam zakázaných produktů.

Množství vitamínů a minerálů, které matka a dítě ztratí, opouštějí ho, ale neumožňují jednoznačně určit odpověď na otázku, zda může být lilek kojen..

Fialové lilky jsou velmi pochybné o jejich přítomnosti ve stravě.

Výhody lilku pro kojící matku

Tato zelenina má hodně vlákniny. Zlepší trávení matky a dítěte a očistí tělo toxinů. Malé množství kalorií je další plus. 24 kilocalorů nepřidá další centimetry, i když existuje deset přístupů k lednici denně. Hlavním zdrojem výhod je však množství vitamínů a minerálů. Budeme o nich mluvit podrobněji..

Lilek obsahuje mnoho vlákniny

Vitaminy a živiny z lilku

Lilek s kojením komplexně ovlivňuje tělo. Chcete-li zlepšit vzhled, náladu a pohodu, musíte je přidat do stravy. Takový komplexní účinek je zajištěn živinami v kompozici.

 • Vitaminy B6, B9, E bojují proti stárnutí;
 • Vápník, fluor, fosfor, zinek, vitamíny B2 a A posilují kosti a zubní sklovinu, zlepšují vlasy a nehty;
 • Fluorid, molybden, mangan, zinek a vitamin E zabraňují osteoporóze, kazu, cukrovce, dně, epilepsii, revmatismu a artritidě, snižují pravděpodobnost vzniku rakoviny;
 • Beta-karoten, měď, niacin, vitamíny B6 a C uvolňují nervové napětí a stres;
 • Fosfor, vitaminy B1 a B5 rozvíjejí paměť a zlepšují funkci mozku;
 • Vitamin C, beta-karoten a fluorid posilují imunitu;
 • Vápník, železo, niacin, vitamíny B5, B9 a E zlepšují koagulaci krve, podporují činnost srdce, ledvin a rozvíjejí reprodukční funkce.

Nutriční přínosy této zeleniny jsou bezpochyby, ale jsou chvíle, kdy je lepší zdržet se zahrnutí do stravy.

Lilek obsahuje mnoho vitamínů

Kdy se vzdát lilku

Gastritida, vřed, průjem, kolitida nebo pankreatitida - u těchto onemocnění bude odpověď na otázku, zda lilek může být s HB, negativní. Vlákna a hrubá vlákna budou pro tělo obtížně stravitelné..

Tato zelenina obsahuje hodně oxalátů, takže ji nelze konzumovat s onemocněním ledvin. Z tohoto důvodu se mohou chronická onemocnění zhoršovat..

Nemůžete vařit jídla z přezrálého ovoce. Alkaloidní solanin je v nich tvořen a povede k otravě.

S problémy se žaludkem je lepší opustit lilek

Je možné, aby kojící matka měla lilky? Komarovského názor

Kojení způsobuje mnoho otázek. Kvalifikovaná odpověď může poskytnout pediatry nebo odborníky na výživu.

Například E.O. Komarovsky v otázce výživy kojící matky negativně odkazuje pouze na silné alergeny: jahody, čokoláda, citrus. Ostatní výrobky mohou být konzumovány. Ale máma by měla sledovat reakci dítěte na nové jídlo. To platí také pro lilek. To znamená, že strava kojící matky v prvním měsíci podle Komarovského může dobře zahrnovat lilek.

Komarovsky tvrdí, že lilek kojící matce může

Lilek pravidla pro kojící matku

Lilek s HS dokonale diverzifikuje stravu. Je nutné dodržovat pravidla použití a nabídka mladé matky díky této zelenině bude výživná a zdravá..

 • Poprvé jezte malý kousek a podívejte se na reakci dítěte. Pokud chybí, můžete část postupně zvyšovat;
 • Pokud má dítě alergii nebo zažívací potíže, musíte se na chvíli rozloučit se zeleninou. Můžete to zkusit znovu po 3 týdnech;
 • Maminka by měla znát toto opatření: nejíst více než 100 gramů denně a 300 týdně;
 • Kupujte pouze pečlivě vybranou zeleninu: mladá, bez skvrn a teček. Neměli by být letargičtí;
 • Zelenina je nutné před pečením dobře umýt a nejlépe ji namočit, aby absorbovala méně oleje a nebyla mastná;
 • Použijte s nimi olivový nebo slunečnicový olej a osolte zakysanou smetanou nebo přírodním jogurtem.

Ne více než 100 gramů lilku denně

Kdy můžete zadat dietu?

Tuto zeleninu můžete jíst, když je dítě 3-4 měsíce. V tomto věku je jeho tělo připraveno vyzkoušet nový produkt. Možná dřívější úvod. Pokud žena v průběhu těhotenství snědla tuto zeleninu, může ji vyzkoušet 2 měsíce po porodu.

Začněte jíst lilek nejdříve 4 měsíce dítě

Jak si vybrat lilek?

Aby z této zeleniny bylo připraveno chutné a zdravé jídlo, musí být správně vybrány. Zelenina musí být mladá, pak jídlo nebude hořké. Stopka je hnědá a ovoce samotné je obarvené a letargické, což znamená, že byl vytrháván po dlouhou dobu. Velikost je také důležitá. Lepší - průměr. Bude mít méně solaninu.

Vyberte si malý a mladý lilek

Jaký lilek může mladá matka?

Nabídka by měla být užitečná. To je důležitý nutriční požadavek pro mámu během kojení. K tomu musí být produkty řádně připraveny. Lilek lze dušit, pečit nebo vařit. Takže si zachová všechny své výhody. Ale smažení během tohoto období se nedoporučuje.

Způsob vaření lilku - dušení, pečení nebo vaření

Lilek recepty pro kojící matky

Pečený lilek

 • Lilek - 2 ks;
 • Sýr - 100 - 150 g;
 • Zakysaná smetana - 4 lžíce. l;
 • Sůl

Umyjte lilek, podélně nakrájejte na 2 díly. Odřízněte střed a nakrájejte ho na kostky. Na sůl. Vložte zpět do zbývajících „člunů“ a pošlete do trouby na plech na pečení s přídavkem vody. Počkejte, až zelenina zjemní, zalijeme zakysanou smetanou (1 polévková lžíce) a posypeme strouhaným sýrem. Vraťte misku do trouby na 10 minut.

Pečený lilek - nejen chutný, ale také krásný

Zeleninový guláš

 • Lilek - 2 ks;
 • Cibule - 1 ks;
 • Cuketa - 2 ks;
 • Tomato - 2 ks;
 • Mrkev - 1 ks;
 • Sůl.

Oloupejte a umyjte zeleninu. Nakrájíme na kostky. Do pánve přidejte rostlinný olej a nejprve vložte cibuli, vařte 3 minuty, poté mrkev. Po 7 minutách přidejte lilek. Vařte jídlo po dobu 10 minut a poslat do cukety. Po 7-10 minutách vložte rajčata. Na sůl. Připravte jídlo.

Lilek Puree

 • Lilek - 1 ks;
 • Cibule - 1 ks;
 • Kopr - 1 svazek;
 • Sůl.

Oloupejte cibuli. Umyjte lilek. Otočte zeleninu v mlýnku na maso. Přidejte nasekaný kopr a sůl. Vložte hmotu do pánve pod víkem. Vaříme brambory v nízkém plameni půl hodiny.

Chutné lilkové pyré osloví vás a dítě

Lilek s rajčatovou omáčkou

 • Lilek - 2 ks;
 • Tomato - 2 ks;
 • Vlašské ořechy - 70 gr;
 • Česnek - 1 zub.

Umyjte lilek a oloupejte. Nakrájejte je na malé kostky. Vložte je do pekáče se slunečnicovým olejem. Nakrájejte rajčata v mixéru s ořechy a česnekem. Výslednou hmotu nalijte do pekáče. Vařte v troubě půl hodiny.

Lilek zapečený s vejcem

 • Lilek - 2 ks;
 • Vejce - 2 ks;
 • Česnek - 1 zub;
 • Zelení - 1 svazek;
 • Sůl;
 • Pepř.

Můj lilek a nakrájíme na půl kroužky. Sůl a nechte v misce. Porazte vejce se šlehačkou, solí a pepřem. Lilek namočte do vejce a rozprostřete na plech. Odesláno do trouby. Pečeme to. Podávejte s nasekanými bylinkami a jemně nasekaným česnekem.

Další možností vaření lilku je pražení.

Kombinace lilku s jinými produkty

Lilek je všestranná zelenina. Chuť tohoto ovoce vám umožňuje kombinovat ho s téměř jakýmkoli produktem. Nejúspěšnější a osvědčená jídla se však získávají kombinací s cuketou, rajčaty, cibulí, paprikou, mrkví nebo bramborami. Různé možnosti kombinace ingrediencí učiní stravu chutnou, zdravou a rozmanitou..

Lilek jde dobře s jinou zeleninou

Omezení stravy nepřinese dobré kojení ženě. Ztratí potřebné vitamíny a minerály, což povede ke špatnému zdraví a stresu. Správná správná výživa poskytne mladé matce vynikající náladu a bude moci dát svému dítěti veškerou lásku a náklonnost..

Články O Neplodnosti