Hlavní Neplodnost

Výživa kojící matky: co lze a nelze udělat při kojení?

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Mléčné výrobky během kojení by měly být povinnou a nedílnou součástí stravy kojící matky. Obsahují mnoho látek, bez kterých se vaše dítě nebude moci aktivně rozvíjet. Existují však ty mléčné výrobky, které jsou pro matku a dítě užitečnější a potřebujete vědět o výhodách různých mléčných výrobků.

Výhody mléčných výrobků při laktaci

Kojení je doba, kdy jste nabití měnícími se emocemi a spoustou otázek. Během kojení je důležité mít zdravou a vyváženou stravu, která bude výživná pro vás i vaše malé dítě. Mléčné výrobky jsou životně důležitým zdrojem vápníku v potravinách. Mít dostatek mléčných výrobků v krmení vaší matky během kojení vám pomůže uspokojit minerální potřeby vašeho dítěte. Kojící žena potřebuje 1 000 až 1 300 mg vápníku denně. Při pravidelném používání mléčných výrobků během kojení je tato hladina vápníku poskytována matce i dítěti. To je určitě dobré pro zdraví ve srovnání s užíváním jakéhokoli léku na vápník..

U kojících matek se doporučuje, abyste každý den užívali tři porce mléka nebo jiných mléčných výrobků..

Děti, jejichž matky dostávají dost mléka, když kojení mohou vážit více a rostou rychleji. Také se vyvíjejí aktivněji a v budoucnu trpí méně alergickými reakcemi. Mléčné výrobky konzumované během kojení také snižují riziko osteoporózy u dětí. Snižuje se také riziko novorozených křivek, protože mléko je bohaté na vitamín D. A navíc, pokud chcete děti s vysokým IQ, bude obsah jodu v mléce zlepšit vývoj mozku dítěte.

Mléčné výrobky jsou vynikající antacidou. Protože při kojení se objevují pálení žáhy a další problémy se žaludkem, pomáhá konzumace mléka tyto symptomy zmírňovat..

Mléko je jedním z produktů, které novorozenci příliš nepřijímají. Ale i přes to nemůže být mléko vyloučeno ze stravy kojící matky. Minimální množství mléka by mělo být v její stravě a již na základě reakce dítěte může být toto množství sníženo nebo zvýšeno. Jaký druh mléka si vybrat při kojení?

Dnes, když jsou trhy zásobovány různými druhy mléka, může být pro vás obtížné pochopit, jaký typ mléka je pro vás a vaše dítě vhodný..

 1. Pokud nechcete přibývat na váze, je vhodné odstředěné mléko krav. Kravské mléko prochází procesem, při kterém je obsah škodlivých mastných kyselin snížen, aby bylo lehké. Tento proces také redukuje vitaminy rozpustné v tucích, jako jsou A, D, E a C, které jsou pro dítě velmi nezbytné. To je třeba vzít v úvahu, protože se snížením obsahu tuku se množství minerálů snižuje. Jeden šálek odstředěného mléka obsahuje asi 300 miligramů vápníku. Užívání 2 šálků denně vám může pomoci splnit většinu vašich každodenních potřeb kojení vápníkem..
 2. Plné mléko má téměř o 3,5 procent více tuku. Pokud po porodu nemáte nadváhu a nechcete přibírat na váze, může být vhodnou volbou mít plnotučné mléko ve vaší stravě..
 3. Pasterizované mléko by maminka měla vždy používat, i když jste dříve preferovali domácí mléko. Bez ohledu na to, zda zvolíte odstředěné nebo plnotučné mléko, je důležité, aby bylo pasterizováno.

Koneckonců, nyní jste zodpovědní za sebe i za dítě. V procesu pasterizace se mikroorganismy, které přispívají k určitým nemocem, obvykle rozkládají při zahřátí na vysokou teplotu. Spotřeba surového mléka (které není pasterizováno) zvyšuje riziko některých nemocí.

 1. Nejběžnějším a vyhledávaným mlékem je kravské mléko. Je to nejrozšířenější mléko a je k dispozici jako plnotučné, odstředěné mléko, odstředěné a ochucené mléko.

Kravské mléko je soubor aminokyselin, které pomáhají budovat buňky v těle matky i v těle dítěte. Vitamin D, který se nachází v kravském mléce, je nezbytný pro prevenci cukrovky u matek a také pomáhá dětem růst. Vitamin E slouží jako antioxidant a pomáhá předcházet mnoha nemocem..

 1. Kozí mléko má na rozdíl od kravského mléka vyšší obsah bílkovin, nižší obsah globulinu a více vitaminu B2. Tuky v potravě - v kozím mléku pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a urychlují metabolismus. Pomáhá při trávení. Kozí mléko obsahuje velmi vysoké procento vitamínu E, který se v těle okamžitě vstřebává. Obsahuje také vysoké hladiny vitaminu B2, který stimuluje tvorbu protilátek a tím podporuje zdravý imunitní systém. Sklenice kozího mléka obsahuje 283 mg vápníku.
 2. Sójové mléko se získává mletím sójových bobů namočených ve vodě. Najdete také odrůdy obohacené o vlákninu nebo vápník. Sójové mléko obsahuje téměř stejnou hladinu bílkovin jako kravské mléko. Tento typ mléka neobsahuje cholesterol a poskytuje dostatečné množství vápníku vyvíjejícímu se dítěti a matce. Mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny pomáhají chránit před kardiovaskulárními chorobami. Antioxidanty přítomné v sójovém mléce pomáhají v boji proti rakovině. Sklenice sójového mléka obsahuje asi 290 miligramů vápníku.
 3. Rýžové mléko je k dispozici v odrůdách ochucených, odstředěných, bílkovinných nebo vápníkových. Toto mléko obsahuje vysokou hladinu vitamínů B. Má nízký obsah tuku. I přes nízkou hladinu bílkovin obsahuje ve srovnání s jinými mléčnými alternativami více antioxidantů ve formě selenu a manganu..
 4. Mandlové mléko je nejlepší alternativou, zejména pro ty, kteří nesnášejí sóju nebo lepek. Mandlové mléko se vyrábí z hliněných mandlí a vody. Neobsahuje nasycené tuky a cholesterol. Mandlové mléko je bohaté na kyselinu listovou, vlákninu, bílkoviny, vitamín B, vápník, železo a vitamin E. Mandlové mléko také obsahuje nízkokalorické látky a antioxidanty, které posilují imunitní systém..

Nezáleží na tom, jaký typ mléka konzumujete při kojení, je důležité konzumovat správné množství.

Jaké mléčné výrobky může kojící matka?

Plné mléko může často, zejména v prvních několika měsících kojení, způsobit, že dítě zvětší nebo má koliku. V tomto případě musí matka omezit příjem mléka, ale musíte zvýšit příjem dalších produktů - kefír, jogurt, sýr.

Je možné jíst sýr pro kojící matku? Sýr je pro matku a dítě jedním z nejživnějších a nepostradatelných zdrojů minerálů. Sýr je úložiště živin, které zlepší vaše zdraví a růst vašeho dítěte. Jíst sýr během kojení bude velmi prospěšné. Jíst sýr spolu s vyváženou stravou vám pomůže absorbovat méně uhlohydrátů a kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Nejběžnějším typem sýra je švýcarský sýr. Švýcarský sýr je forma světle žlutého sýra, který má ve svých plátcích výrazné otvory, které se objevují v důsledku uvolňování oxidu uhličitého během výrobního procesu. Švýcarský sýr se vyrábí z kravského mléka. Chuť a textura se liší v závislosti na přidaných složkách. Švýcarský sýr je bohatým zdrojem vápníku a dalších živin, které jsou rozhodující pro silné zuby a kosti..

 1. Švýcarský sýr je bezpečný a během kojení si ho můžete užít. Švýcarský sýr obsahuje vysokou koncentraci základních živin, jako je vápník a vitální bílkoviny. Vysoký obsah vápníku ve švýcarském sýru pomáhá posílit dětské kosti a chrupavku. Sýr také nabízí další základní živiny, jako je zinek, fosfor, vitamin A, vitamin B12 a riboflavin, které jsou dobré pro vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte. Vitamíny a minerály v sýru pomáhají tělu vyrovnat se metabolismu. Švýcarský sýr obsahuje významné množství konjugované kyseliny linolové a sfingolipidů, které pomáhají předcházet rozvoji srdečních poruch.

Sýr je také bohatým zdrojem zinku a biotinu. Zinek podporuje růst a vývoj vašich tkání. Biotin pomáhá předcházet vypadávání vlasů, což je běžná stížnost u nových matek.

 1. Jíst modrý sýr během kojení může pomoci vyrovnat se s osteoporózou a dnou a také udrží vaše zuby zdravé a silné. Modrý sýr obsahuje nasycený tuk, takže sledujte, kolik je spotřebováno..
 2. Tofu je druh sýra, který je bohatý na všechny základní živiny, které potřebujete během kojení. Tofu je druh tvarohu získaného z mléka v sóji. Želatinová struktura tofu nemá vlastní chuť. Snadno přijímá chuť potravin, se kterými se mísí. Tofu má nízký obsah tuku a může být dobrou náhradou smetanového sýra nebo vajec. Tofu je často považováno za kompletní jídlo, protože obsahuje všech 8 esenciálních aminokyselin. Je také bohatá na mangan, měď a železo, které by se měly do vaší stravy přiměřeně přidávat. Měď a železo pomáhají syntetizovat hemoglobin ve vašem těle a jsou dobrým zdrojem energie. Obsahuje hojně vápník, který pomáhá správnému vývoji kostí u vašeho dítěte..

Měli byste se vyhnout tofu, pokud máte problémy se štítnou žlázou..

 1. Parmazán je druh tvrdého sýra, který lze bezpečně jíst i během kojení. I když se sýr vyrábí za použití nepasterizovaného mléka, je to bezpečné, protože má ve srovnání s měkkým sýrem nízký obsah vody, takže u těchto druhů sýrů je méně pravděpodobné růst bakterií. Jíst sýr parmezánu má mnoho zdravotních výhod pro vás i vaše dítě. Parmazánový sýr je bohatým zdrojem bílkovin, které vaše tělo potřebuje zvláště. Tento sýr je také dobrým zdrojem vápníku. Parmezán se vyrábí nejpřirozenějším způsobem a neobsahuje konzervační látky ani přísady. Má také velmi nízké pH, které zabraňuje růstu špatných bakterií uvnitř. Parmazánský sýr nezpůsobí žaludeční problémy, protože je snadno strávitelný.

Je možné jíst tvaroh kojící matce?

Tvaroh je často měkký tavený sýr. Zpracované měkké sýry jsou také užitečné během kojení. Tyto sýry mají měkkou, flexibilní strukturu, ale někdy mohou být vodnaté, tenké nebo lepkavé. Tvaroh můžete konzumovat, pokud se vyrábí z pasterizovaného mléka. Proto je při kojení lepší ukládat tvaroh. Měkké sýry jsou živnou půdou pro bakterie a jsou jejich potenciálním zdrojem, takže je třeba jíst tvaroh ihned po jeho zakoupení a neskladovat.

Mohu jíst jogurt kojící matce? Mléčné výrobky, jako je jogurt, jsou považovány za zdravé doplňky stravy..

Jogurt je fermentovaný produkt obsahující Lactobacillus acidophilus, druh prospěšných bakterií. Tato bakterie pomáhá při trávení mléka. Zejména metabolizuje laktózu, která dodává tělu energii. Tato bakterie v jogurtu se mísí s kyselinou mléčnou a reaguje s mlékem a vytváří krémovou texturu a kyselou chuť..

Konzumace jogurtu během kojení má mnoho zdravotních výhod, díky čemuž je ideálním doplňkem vaší stravy. Jogurt, mléčný výrobek, obsahuje všechny živiny, které najdete v mléce.

Je bohatý na vápník, což pomáhá rozvoji kostí a zubů u malého dítěte. Jogurt je bohatý na bílkoviny, což pomáhá při vývoji nových buněk. Tento produkt bohatý na vitamíny se stará o většinu vašich potřeb vitamínu. Jogurt obsahuje 1% denního příjmu vitamínu A, živiny potřebné pro oči vašeho dítěte. Jogurt také obsahuje velké množství prebiotik. Prebiotika jsou bakterie a kvasinky, které se daří v našem střevě. Tyto bakterie přispívají k dobrým bakteriím ve střevech, které vedou dlouhou cestu k udržení zdraví. Tyto zdravé bakterie předcházejí problémům, jako je syndrom dráždivého tračníku a průjem. Proto, pokud má vaše dítě problémy se stolicí, musíte začít brát jogurt s matkou.

Jogurt je nízkotučné mléčné výrobky, které vám dodávají obvyklou dávku minerálů a vitamínů. Pokud nechcete mít nadváhu, vyhněte se jogurtu s přidáním příliš velkého množství cukru nebo sirupu. Pokud vás nudí chuť prostého jogurtu, můžete přidat ovoce nebo med a vychutnat si novou chuť..

Pro kojící matku se nedoporučuje jíst zakysanou smetanu, protože vysoký obsah tuku v tomto produktu je kombinován s menšími přínosy. Proto musíte dát přednost jiným mléčným výrobkům..

Mohu jíst máslo pro kojící matku? Ano, během těhotenství můžete jíst olej. Neubližuje. Ale nezapomeňte se přejídat.

Olej obecně není nejlepší volbou během kojení, protože má vysoký obsah tuku, ale někdy je možné ho konzumovat. V tomto případě zvolte organický olej, který neobsahuje hormony ani přísady, pokud je to možné. Olej obsahuje vitamín A, který je důležitou živinou pro správný vývoj dítěte. Obsahuje také mastné kyseliny s krátkým a středním řetězcem, které pomáhají udržovat mateřskou hladinu cholesterolu. Nasycený tuk obsažený v oleji pomáhá budovat svaly dítěte. Olej je bohatý na vitamín E, který pomáhá při správném vývoji mozku plodu. Vitamíny D, E a K přítomné v oleji pomáhají vstřebávat další minerály, jako je vápník, selen, hořčík a jód, které zase dodávají energii.

Ale i přes všechny výhody, pokud se rozhodnete použít máslo, udělejte to střídmě, jako součást vyvážené a výživné stravy, která zahrnuje alespoň dva šálky ovoce denně, v takovém případě může být pět gramů másla.

Mléčné výrobky ve stravě matky, když krmí své dítě, jsou velmi důležité. Jsou to hojnost bílkovin, aminokyselin, vápníku, minerálů. Proto, i když se vám některé mléčné výrobky nelíbí, můžete jíst sýr, jogurt, kefír, které jsou také velmi užitečné.

Proč není možné krmit dítě mlékem místo směsi?

Novorozenci a děti do 4–6 měsíců jsou krmeny hlavně mateřským mlékem nebo speciálními přizpůsobenými směsmi. Ne všichni rodiče však dělají, co mají. Ještě jednoho dne v Rusku byla vyšetřována mladá žena, která se nedávno stala matkou. Její dítě zemřelo ve věku pěti měsíců. Důvodem bylo krmení dítěte zředěným vodou obyčejnou náhradou suchého mléka, které mnozí používají k pečení nebo jako přísada do čaje nebo kávy. Proč je takový produkt pro děti smrtící?

Vedoucí All-ruské rady veřejného hnutí matek, pediatr Tatyana Butskaya, odpovídá:

- Nejlepší výživou pro dítě je mateřské mléko. Pokud z nějakého důvodu matka nemá mléko, měla by se poradit s dětským lékařem ohledně výběru správné výživy pro dítě. Tuto směs byste si neměli vybrat sami. Směs (důraz!) Funguje jako lék. Z tohoto důvodu se při předepisování lékař řídí individuálními údaji dítěte: jeho věkem, hmotností, přítomností nebo nepřítomností gastrointestinálních problémů.

Případ na Primorském území mě šokoval. Nyní v obchodech obrovský výběr směsí. Neexistuje žádný nedostatek! Náhradky umělého mléka lze zakoupit v jakémkoli dětském obchodě nebo lékárně. Kromě toho žijeme v informačním věku, kdy non-stop odborníci hovoří o tom, že děti by neměly být krmeny obilovinami a kravským mlékem během novorozeneckého období. Tyto výrobky mohou poškodit vaše dítě. Mléčný prášek - ještě více. Plnotučné mléko obsahuje oxysteroly (látky na bázi cholesterolu). Vznikají při sušení plnotučného mléka a jsou považovány za škodlivé nejen pro děti, ale i pro dospělé. Kromě toho mléčný koncentrát obsahuje mnoho tuků a bílkovin:

· Plnotučné mléko se skládá ze čtvrtiny bílkovin a čtvrtiny tuku.

· Sušené odstředěné mléko obsahuje 1% tuku a 37% bílkovin.

Po zředění vodou se samozřejmě množství těchto látek snižuje, ale je stále velmi velké. Množství proteinu 2-3krát překračuje normu. Pro gastrointestinální trakt dítěte a jeho ledvin je to velmi závažná zátěž. Stává se, že s tím se děti jednoho roku nemohou vyrovnat a co můžeme říci o novorozenci! Pro takové dítě je sušené mléko metabolickou katastrofou. Jeho zavedení do stravy způsobuje narušení acidobazické rovnováhy v těle a problémy s ledvinami a hematopoézním systémem.

Faktem je, že existuje mnoho proteinů a jsou velmi těžké. Kvůli nedostatku enzymů je kojenecké tělo nemůže rozložit. Proteiny v nezměněné formě jsou absorbovány střevní stěnou a vyvolávají mikrodiapedické krvácení ve střevě. Tělo ztrácí železo a tyto ztráty 4-5krát překračují normu. U dítěte se tedy vyvine anémie.

Ledviny trpí. Funkčně nejsou zcela zralé, mají omezenou rychlost filtrace. Přebytek bílkovin, sodíku, draslíku, chloridů vede k poruchám vody a elektrolytů. V počátečním stádiu je vývoj tohoto problému signalizován žízní dítěte. Křičí, žádá vodu, ale obvykle v takových situacích rodiče dají dítěti další část směsi (jídlo), což je důvod, proč se problém zhoršuje. Výsledkem je, že dítě chodí do nemocnice s acidózou, akutním selháním ledvin, v pokročilých případech to vše vede k úmrtí dítěte.

TOP 100 užitečných tipů pro kojící matku

Ideální výživa pro novorozence je mateřské mléko. Obsahuje všechny živiny potřebné pro strouhanku v plném rozsahu a zajišťuje její růst a vývoj. Proto lékaři doporučují udržovat kojení až 1,5 až 2 roky. Pomáhá také navázat úzký emoční vztah mezi matkou a dítětem, aby uspokojil psychologické potřeby dítěte k lásce a lásce..

Stává se však, že v procesu kojení se žena potýká s řadou problémů, zejména pokud se jedná o první narození. Doporučení odborníků na hepatitidu B pomůže vyrovnat se s obtížemi a udržet laktaci tak dlouho, jak je to možné, a zajistit správné výživě dítěte. A odborná rada vám řekne, jak pečovat o zdraví mámy a dítěte po celou dobu kojení..

Uložte si tuto stránku do záložek.

Kojení

1. První aplikace.

Ideálně by se to mělo stát ihned po narození, nebo během prvních 30 minut po nich. Fyzický kontakt mezi matkou a dítětem je silnou motivací pro zahájení laktačního procesu a jeho dlouhodobé uchování. Kromě toho to pomůže dítěti rychle se naučit, jak správně uchopit bradavku. Pokud první aplikace bezprostředně po narození není možná, je nutné zajistit neustálý kontakt novorozence s matkou.

2. Krmení na vyžádání.

Jakmile dítě projeví známky úzkosti, je nutné mu dát prsa. Nepřestávejte krmit, dokud dítě nevyvolá bradavku z úst. Lékaři doporučují krmit novorozence každé 2 hodiny během dne a asi 4krát v noci. Noční krmení je nezbytné pro udržení normální kojení..

3. Nenuťte jíst.

Pokud dítě nebere prsa, netlačte na něj. To dítě jen vyděsí a může dokonce odmítnout mateřské mléko. Správná akce často nabídne dítěti malé ňadra: když bude mít hlad, určitě bude sát.

4. Správné připevnění.

Při krmení by dítě mělo zachytit bradavku i část dvorce. Jeho nos i brada by měly spočívat na hrudi jeho matky. Chcete-li zabránit tomu, aby dítě spolklo nadbytečný vzduch, ústa by měla být otevřená dokořán a spodní ret by měl být ven. Krmte v poloze, která je pro vás oba pohodlná. Jakou pozici krmení si můžete přečíst zde. Při správném použití by se neměla cítit bolest na hrudi a bradavkách. A dítě by mělo být uvolněné a spokojené.

5. Nesprávná přilnavost hrudníku.

Stává se, že dítě nezachytilo hrudník správně. V tomto případě může matka pociťovat bolest v bradavkách nebo hrudníku, je také plná výskytu prasklin, vývoje lakostázy a mastitidy. Opatrně zasuňte malý prst do úst dítěte a odstraňte bradavku, poté bradavku znovu vložte.

6. Dětské sytiče během krmení.

Ujistěte se, že dítě uchopilo bradavku správně. Možná byste měli změnit polohu krmení. Musíte sedět zády rovně a zvedat drobky hlavou výše a držet ji rukou. Důvodem, proč se dítě dusí, je často nadbytek mléka. Pokud je tomu tak, musíte ji před krmením trochu vyjádřit..

7. Nechte dítě vyprázdnit hrudník až do konce.

V tomto případě dítě dostane přední a zadní mléko, což znamená všechny živiny. Časté změny prsů způsobují nedostatek zadního mléka, což může mít za následek malý přírůstek na váze a střevní problémy u dítěte.

8. Nekrmte směsi a nezavádějte doplňková jídla před 6 měsíci.

Pediatrové doporučují prvních šest měsíců výhradně kojení. To pomůže utvořit imunitní systém dítěte, splní všechny jeho potřeby. Doplnění směsí je možné pouze tehdy, je-li mléko opravdu velmi malé a dítě nemá dostatek mateřského mléka. První návnada by měla být podávána nejdříve po 6 měsících života drobků. Pokud se rozhodnete doplnit směsi nebo zavést doplňková jídla, poraďte se se svým lékařem.

9. Když dítě potřebuje krmení

 • Existuje velmi málo mléka nebo je úplně pryč. I v tomto případě byste měli vyzkoušet různé metody ke zvýšení laktace: speciální čaje, obklady a strava. Pokud vše ostatní selže, měla by být podána směs, ale měla by být stále nabízena prsa;
 • Dítě se narodilo předčasně;
 • Ten malý přibírá nebo dokonce zhubne;
 • Onemocnění matky a léky, které nejsou kompatibilní s kojením;
 • Dlouhé oddělení matky a dítěte (chodit do práce, odejít atd.).

10. Nakrmit své dítě správně.

Při malém množství umělé výživy použijte pipetu nebo stříkačku. Větší množství směsi by mělo být podáváno s lžičkou nebo šálkem. Krmení lahví je pro mámu snazší, ale poté může dítě odmítnout prsa. Množství směsi by nemělo přesáhnout 30-50% denního množství dětské výživy. To pomůže udržovat kojení. Při výběru směsi byste se měli poradit s pediatrem (jak vybrat vhodnou a dobrou směs mléka, přečtěte si tento článek).

11. Nedávejte dítěti vodu.

Mateřské mléko obsahuje až 85% vody (přední mléko je tekuté a vodnaté, dokáže úplně uhasit žízeň dítěte), takže dítě nepotřebuje další pití. Voda by měla být nabízena až po zavedení prvního krmení, nejdříve po 6 měsících. Pokud je horko a dítě se potí, často mu nabízíme ňadra, otřete je mokrými ubrousky, vykoupejte se.

12. Nedávejte dudlík často.

Při častém používání figuríny se produkce mléka u matky snižuje. Kromě toho je následně obtížné dítě odstavit z bradavky. Zřídka a stručně dejte figurínu. To pomáhá dítěti uklidnit se, uspokojí sací reflex a rozptyluje nepříjemné pocity spojené s bříškem. Správně vybraná bradavka bude tvořit sousto, gumové výrobky pomohou dětem s prvními zuby.

13. Kmen pouze v případě potřeby..

Lékaři nedoporučují často vyjadřovat mléko. To by mělo být provedeno v následujících případech:

 • Prsa je plná mléka a neexistuje způsob, jak k němu připojit dítě;
 • Dlouhé oddělení matky od dítěte, kdy je nutné nechat mu potravu;
 • Matka nemůže kojit; například s mastitidou, laktostázou, užíváním léků neslučitelných s kojením.

14. Expresní mléko skladujte řádně..

Mateřské mléko může být vyjádřeno ve sterilních, hermeticky uzavřených nádobách. Měl by být uchováván v lednici asi 2-5 dní, pokud je delší, pak v mrazničce. Pro zmrazování se nejlépe hodí speciální plastové sáčky. Můžete použít skleněné nebo plastové obaly. Láhev by měla uvádět datum, kdy bylo mléko exprimováno. Jak podrobně ukládat exprimované mléko.

15. Požádejte o radu odborníky.

Pokud máte problémy s kojením, obraťte se na svého pediatra nebo na kojící konzultanty. V současné době můžete získat radu na našem webu na této stránce. A můžete požádat o radu matky se zkušenostmi.

Stravování pro kojící ženu

16. Nemůžete jíst přísnou stravu.

Během porodu a během krmení ztrácí ženské tělo spoustu živin a vitamínů, jejichž nedostatek musí být zaplněn. Dítě by také mělo dostávat dobrou výživu a mělo by obsahovat všechny užitečné prvky. Proto by měla být dieta matky pro HS různá.

17. Jezte trochu a často.

Vyhněte se přejídání - to často vede k zažívacím potížím u dítěte. Nadměrné jídlo může způsobit zácpu, průjem a dokonce i otravu. Kromě toho zvyšuje tvorbu plynů a zvyšuje koliku, které jsou pro dítě již docela bolestivé.

18. Postupně zavádějte do své stravy nová jídla.

První tři měsíce po narození si tělo novorozence zvykne na nové prostředí. Proto opatrně zavádějte nové produkty. Vyzkoušejte jeden produkt a poté vyhledejte reakci dítěte. Pokud se cítí dobře, není zde žádná porucha stolice nebo alergie, lze ji dále použít. Pokud dojde k reakci, počkejte měsíc a zkuste to znovu. Nezkoušejte současně dva nové produkty, přestávky za 3-5 dní.

19. Eliminujte alergické potraviny v prvním měsíci HB.

Teprve v prvním měsíci je tělo novorozence nejcitlivější na alergeny. Proto by exotické (s výjimkou banánů) a citrusové plody, sladkosti a moučné výrobky, jasně zbarvené bobule a zelenina, produkty obsahující krávu, čokoládu, neměly být ze stravy vyloučeny.

20. Strava v prvním měsíci HB:

 • Nízkotučné vývary a polévky;
 • Zeleninové pyré: květák, brokolice, cuketa, brambory;
 • Kaše na vodě: pohanka, rýže, oves;
 • Dušené nebo vařené maso: hovězí maso, králík, krůta;
 • Zelená jablka, banány po tepelném zpracování;
 • Mléčné výrobky (kromě kefíru);
 • Zakysaná smetana a tvaroh s nízkým obsahem tuku, tvrdé sýry.

21. Tepelné zpracování výrobků.

Preferujte dušení, vaření nebo pečení, vyjměte mastná, slaná a kořenitá smažená jídla. Nepoužívejte kečupy, omáčky, majonézu a koření ani konzervy a mořské plody. K doplňování paliva používejte zakysanou smetanu, citronovou šťávu, rostlinný olej. 2-3 měsíce po porodu můžete jíst čerstvou zeleninu a ovoce.

22. Vypijte více tekutin..

Teplý bohatý nápoj stimuluje produkci mléka. Denní příjem tekutiny pro kojící ženu by měl být 2-3 litry a polovina tohoto množství by měla být jednoduchá pitná voda. Kojící matky mohou také pít zelený a slabý černý čaj, ovocné nápoje, kyselé mléčné nápoje, přírodní šťávy. Kravské mléko u kojenců často způsobuje alergie, takže je musíte používat opatrně, nejdříve 4–6 měsíců a v minimálním množství. Kakao a káva mohou být zavedeny od šesti měsíců.

23. Nezahrnuje alkoholické nápoje. Konzumace alkoholu nepříznivě ovlivňuje zdraví dítěte: může způsobit onemocnění srdce, krevních cév a nervového systému. Předpokládá se, že pár doušků vína pomůže dítěti rychleji usnout. Možná rychle usne, ale kvalita jeho spánku bude trpět: často se probudí, hodí a otočí. I malá část alkoholu může poškodit zdraví dítěte. O nebezpečí alkoholu v období hepatitidy B čtěte zde.

Postarej se o svoji hruď

24. Nemyjte prsa příliš často.

Stačí se sprchovat dvakrát denně. Vyhněte se deodorizovaným přípravkům a antibakteriálním mýdlům, které vám umývají prsa. Mohou způsobit alergie a také vyplavit ochrannou vrstvu na bradavkách. K utírání je vhodné normální dětské mýdlo a měkké ubrousky. Ale umyjte si ruce před každým krmením dítěte.

25. Vyberte si pohodlné spodní prádlo.

Podprsenka by měla usnadnit otevírání a zavírání hrudníku jednou rukou. Šálky by měly být volné a nemačkat na hrudi. Podprsenka by měla být postavena a bez švů uvnitř šálku, protože by mohlo poškodit nebo otřít pokožku bradavek. Vyberte si spodní prádlo vyrobené z měkkých prodyšných látek, jako je bavlna nebo mikrovlákno..

26. Při úniku mléka vložte do podprsenky speciální vycpávky pro prsa.

Poskytují vynikající hygienu prsu tím, že absorbují přebytečné mléko. Takové polštářky chrání pokožku bradavek před odíráním spodního prádla, pomáhají s prasklinami, chrání oděv před navlhčením. Těsnění by měla být vyměněna, když se navlhčí..

27. Masírujte hruď.

Masáž zvyšuje produkci mléka a zabraňuje stagnaci. Předtím si opláchněte hruď a umyjte si ruce mýdlem. Ruce můžete namazat ricinovým nebo olivovým olejem. Masáž by se měla provádět ve směru hodinových ručiček lehkými kruhovými pohyby, 2 až 4 minuty na hrudník. Neměli byste na kůži vyvíjet přílišný tlak, otřít ji a stlačit mléčné žlázy. Obzvláště účinná masáž během sprchy. Přečtěte si podrobně o tom, jak provádět masáž prsu.

28. Použijte obklady.

Teplé obklady stimulují tok mléka, takže je třeba je udělat před krmením. Cool obklady uklidňuje hrudník - aplikují se po něm. Listy zelí se také používají k obnovení prsu: zmírňují otoky a bolesti, podporují hojení trhlin v bradavkách a pomáhají s bolestivým proplachováním mléka.

29. Vyjádřete mléko správně.

V případě plného mléka by mělo být dekantováno alespoň 20 minut. Pak bude obsahovat přední a zadní mléko. Přední mléko nepodceňujte, protože je vodnaté a méně mastné. Právě díky němu dítě uspokojí žízeň a vynahradí potřebu tekutin. Čteme, jak správně vyjádřit prsu pomocí odsávačky.

30. Ruční trhání.

Chcete-li snadno a bezbolestně vyjádřit mléko rukou, měli byste střídat prsa a dávat každých 5 minut. Před vyjádřením si dejte teplý nápoj, osprchujte se, masážte. Pokud začne mléko vypadávat, počkejte několik minut a poté pokračujte v čerpání. Nemůžete natáhnout a stlačit bradavky, stisknout kůži na hrudi. Podrobnosti o tom, jak vyjádřit mléko ručně.

Možné problémy s prsou

31. Laktostáza.

Stagnace mléka se projevuje bolestí na hrudi a bradavkách, těsností a zarudnutím kůže, nedostatkem mléka během krmení. Teplota prsu se může zvýšit, ale tělesná teplota zůstává normální. Taková nemoc může být způsobena nedostatečným vyprázdněním prsu v důsledku nesprávného připojení, nadměrné produkce mléka, těsného spodního prádla, trhlin v bradavkách..

32. Jak se vypořádat s laktostázou

 • Jak často je to možné, nanášejte drobky na hruď, zatímco se snaží držet pečeť pod spodní čelistí;
 • Vezměte si teplou sprchu a udělejte lehkou masáž hrudníku, jemně poklepejte a hněte těsnění od periferie k bradavce;
 • Kojení prsů jemnými pohyby také od základny k bradavce, a potom nabídněte prsu dítěti;
 • Aplikujte léčivé obklady. Po krmení připojte listy zelí, poražené, abyste získali šťávu, po dobu 15–20 minut. Před spaním proveďte zahřívací kompresi pomocí gáforového oleje nebo roztoku soda-solný roztok.

33. Mastitida.

Laktostáza může vést k mastitidě - zánět prsu. Mastitida se projevuje silnou bolestí, pečetí, tvorbou hlíz v hrudníku. Zvýšení tělesné teploty, může dojít ke zimnici. Na hrudi se může tvořit absces, pak je hnis smíchán s mateřským mlékem. S touto komplikací nemůžete kojit dítě. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Je zakázáno používat zahřívací a alkoholové obklady, jakož i místa na hnětení a masáž.

34. Trhliny a otěry na bradavkách.

Často vznikají v důsledku nesprávného sevření bradavky u dítěte, intenzivního čerpání, nepravidelných zploštělých bradavek, častého praní. Obvykle bolest zmizí, když se laktace zlepšuje. Četli jsme, jak nakrmit dítě trhlinami v bradavce.

35. Ošetření trhlin v bradavkách.

Při poranění kůže bradavek nevzdávejte kojení. U trhlin můžete během krmení použít speciální podložky na bradavkách. Pokud jsou trhliny hluboké a velmi bolestivé, musíte mléko vyjádřit a dát dítěti lžíci. Nepoužívejte antibiotické masti, jód, brilantní zelenou ani alkohol. Pro ošetření jsou vhodné masti a krémy obsahující vitamín A a lanolin. Změkčí pokožku, podporuje hojení ran a zabraňuje vzniku nových trhlin..

36. Léčivé masti k léčbě prasklin.

 • Bepanten. Antibakteriální krém k prevenci a léčbě prasklin v bradavkách. Před krmením dítěte by se mělo umýt. Rovněž je účinný při léčbě vyrážky u kojenců;
 • Purelan, Sanosan Mom, Avent, Mom Comfort, Visible. Před krmením nevypláchněte, hydratujte, eliminujte peeling, podporujte hojení ran.

37. Lidové léky na prasklé bradavky.

 • Vymáčkněte několik kapek mateřského mléka a namažte bradavku, nechte uschnout;
 • Komprimuje z listů zelí;
 • Odvar heřmánku nebo břízy. 2 polévkové lžíce kolekce se vaří v 0,5 litru vody, bradavky se otírají;
 • Namažte bradavky zeleninou, rakytníkem nebo máslem. Před krmením nezapomeňte opláchnout;
 • Komprimuje z řepy, nastrouhanou na kaši. Po sušení změňte.

38. Netahejte za hruď.

Když hyperlaktace nebo její dokončení nepřetahují hrudník obvazy! Zkomprimuje mléčné žlázy a může způsobit laktostázu nebo mastitidu..

39. Drozd.

Pokud neléčíte trhliny a nestaráte se o bradavky, může se objevit plísňová nebo stafylokoková infekce. Projevuje se bělavým povlakem na bradavkách a také jazykem dítěte a dásněmi. Dítě se stane náladovým, pláče, odmítá prsa. Žena zažívá silnou bolest uvnitř hrudníku během a po krmení a na kůži prsu se objevují vyrážky a zarudnutí. Je nutné poradit se s lékařem o čase a provést léčbu.

40. Mastopatie.

To je výskyt benigních formací v hrudníku ve formě pečetí a uzlů. Současně se hrudník zvětšuje, bolí, z bradavek se může uvolňovat krvavá, bílá nebo bezbarvá kapalina. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc pro léčbu mastopatie..

41. Pokud dítě kousne do hrudi.

V tomto případě vložte malý prst do úst dítěte a opatrně vyjměte bradavku. Přísně říci, že to nemůžete udělat. Pokračujte v tom, dokud dítě nepřestane kousat hrudník. Jako alternativu nabízíme dětské prakové nebo prstové hry (někdy to dítě hraje tímto způsobem). Často dítě kousne hrudník, když jsou jeho zuby řezány. Dejte mu gumové struky nebo speciální gumové zuby.

Problémy během laktace

42. Opožděná laktace.

Někdy se stává, že po porodu mléko nepřichází. Obzvláště často dochází k zpomalení laktace u žen, které rodí poprvé. V takovém případě dejte dítěti směs. Je třeba nosit dítě na hrudník tak často, jak je to možné, jeho sání stimuluje příchod mléka. Ještě pár kapek kolostra bude stačit, aby se novorozence dostalo. Je také užitečné udělat lehkou masáž a teplé obklady na hrudi..

43. Stojí za to zvýšit obsah tuku v mléce?

Na 85-90%, mateřské mléko sestává z vody, takže to nemusí být příliš tuk. Jeho složení se mění s věkem dítěte postupně. Pokud dítě přibírá na váze, je aktivní a zdravé, mléko plně uspokojuje jeho potřeby. Příliš mnoho tukového mléka může u dětí způsobit dysbiózu a koliku.

44. Zkontrolujte obsah tuku v mléce.

Obsah tuku v mléce si můžete zkontrolovat doma. Za tímto účelem namíchejte trochu mléka ve skleněné nádobě 15 minut po krmení a nechte 6 hodin při pokojové teplotě. Mléko bude rozděleno do dvou částí: v horní části bude jedna, která ukazuje obsah tuku. Změřte tuto část pomocí pravítka: 1 milimetr - 1% tuku. Normální obsah tuku je 3,5-5%.

45. Jak zjistit, zda dítě má dostatek mléka.

K tomu jsou důležité následující ukazatele: množství močení a hmotnost. Pokud má dítě dostatek mléka, píše více než 8krát denně. Moč je bez zápachu, bezbarvá nebo světle žlutá, transparentní. Pokud jde o hmotnost, normální děti by měly získat asi 120 gramů týdně. Na měsíc by toto číslo mělo být 500 nebo více gramů. Do 6 měsíců by mělo dítě přibývat na dvojnásobek hmotnosti ve srovnání s hmotností bezprostředně po narození.

46. ​​Pokud není dostatek mléka.

Pokud je nedostatek mateřského mléka, zkontrolujte svůj jídelníček a dítě aplikujte na prsa co nejčastěji. Lékaři mohou doporučit speciální bylinné čaje pro zvýšení kojení. Léky by se měly užívat pouze na předpis lékaře, jinak mohou mít nepříznivý vliv na zdraví dítěte.

47. Ke zvýšení laktace

 • Častým připevněním k hrudi je vynikající způsob, jak stimulovat laktaci;
 • Ujistěte se, že dítě správně uchopilo hrudník, vyberte si pohodlnou polohu pro krmení;
 • Aplikujte kontakt s pokožkou: naneste dítě na holý hrudník;
 • Není nutné doplnit dítě vodou a krmit směsí. Dudlík dejte co nejméně;
 • V případě potřeby použijte pipetu, stříkačku nebo lžičku, ale ne láhev s dudlíkem;
 • Jezte rozmanitě a plně;
 • Pijte hodně tekutin: voda, kompts, čaj s mlékem, džusy;
 • Provádějte denní lehkou masáž prsu, teplé obklady;
 • Relax více, procházky na čerstvém vzduchu;
 • Snažte se vyhnout stresu, přepracování, nedostatku spánku.

48. Léky na podporu laktace.

Jakékoli léky na kojení lze užívat výhradně podle pokynů lékaře, protože jejich složky mohou u dítěte způsobit alergie. Nejoblíbenější léky, které zvyšují produkci mateřského mléka, jsou:

 • Hipp - bylinný čaj pro kojící ženy, obsahující anýz, fenykl, kopřivy a kmín;
 • Babiččina koše je laktogenní bylinný čaj, který zněl a dodává sílu;
 • Lactogon je doplněk stravy. Obsahuje královskou želé, mrkvovou šťávu, byliny a kyselinu askorbovou;
 • Apilak - tablety obsahující vitamíny a královskou želé. Může způsobit poruchy spánku;
 • Mlekoin - léčivé granule obsahující rostlinné látky;
 • Femilak - suchá mléčná směs, která zahrnuje kravské mléko, mléčnou syrovátku, rostlinné složky;
 • Mléčná dráha - doplněk stravy ve formě suché směsi, obsahuje sójové bílkoviny a byliny.

Je třeba vzít v úvahu individuální charakteristiky těla: to, co pomůže jedné ženě, může být pro druhou zbytečné a naopak.

49. Hyperlaktace.

Stává se také, že se vylučuje příliš mnoho mléka. Jedná se o jev hyperlaktace, který vede k pravidelné stagnaci na hrudi, nedobrovolnému úniku, bolestivým pocitům, únavě a problémům se spánkem. Během hyperlaktace se dítě dusí mlékem, spolkne přebytečný vzduch a často zůstává hladové. Pokud je v mléce příliš mnoho mléka, před krmením expresujte mléko zepředu, omezte příjem tekutin. Střídavá prsa ne každé krmení, ale každých 6 hodin, trochu dekantující současně „nekrmující“ prsa, dokud se stav nezmírní.

50. Konec kojení.

Dítě můžete odstavit z prsu ve věku 1,5–2 let. Dítě už propuklo všechny zuby a je zcela připraven žvýkat a trávit běžné jídlo. Kojení by mělo být ukončeno postupně a mělo by se odstranit jedno kojení. Například nejprve vyměňte krmení během bdělosti běžným jídlem, poté vypněte krmení po spánku, poté - krmení před spaním atd. Po ukončení krmení může mléko dorazit několik týdnů nebo měsíců. V této době snižte množství tekutiny, aktivně cvičte. Mátové nebo šalvějní obklady a infuze jsou také účinné..

51. Jak obnovit kojení.

Pokud z nějakého důvodu mléko chybí nebo je snížena jeho produkce, lze laktaci obnovit. K tomu musíte často dát dítě na hrudník a postupně snižovat krmivo, aby stimulovalo sání. Dotykový kontakt mezi matkou a dítětem je „kůže na kůži“. K posílení laktace můžete využít masáže, obklady, bylinné čaje. Podrobně jsme si přečetli, jak obnovit laktaci - 10 způsobů.

Kojenecká onemocnění

52. Jak pochopit, že dítě je nemocné.

 1. Horečka, horečka.
 2. Snížená tělesná teplota může být odpovědí na infekci..
 3. Přerušené dýchání.
 4. Odmítnutí jídla.
 5. Časté nálady, pláč, neklid, poruchy spánku.
 6. Zvracení.
 7. Snížení močení na 5 nebo méněkrát denně, tmavá moč, se zápachem.
 8. Změna konzistence a barvy stolice, vzhled krvavého výboje, hlenu, pěny.
 9. Průjem (příliš časté stolice) nebo nedostatek stolice obecně po dobu delší než 2 dny.

53. Pokud má dítě vysokou horečku.

Dítě musí být svléknuto a otřeno měkkým hadříkem s vodou při pokojové teplotě. Pokud teplota neklesne ani po 10-15 minutách, dejte dítěti antipyretikum v souladu s dávkou pro daný věk uvedenou v návodu. Nejbezpečnější drogy jsou ibuprofen a paracetamol. Nezapomeňte se poradit s lékařem. Přečtěte si více o tom, jak snížit teplotu zde.

54. Proč dítě pláče.

Nejčastější příčinou pláče jsou hladové nebo mokré plenky. Kromě toho může častý pláč naznačovat nástup nemoci, špatné zdraví, úzkost a únavu. K určení přesné příčiny je třeba zvážit další známky..

55. Kolika u kojenců.

Střevní kolika - bolest břicha, která je způsobena zvýšenou tvorbou plynu. Kolika se často vyskytuje u dětí ve věku 2-4 týdnů a je spojena se závislostí gastrointestinálního traktu na nové stravě. Colic obvykle zmizí za 3-5 měsíců. Příznaky střevní koliky u dítěte:

 • Dítě je nervózní;
 • Přitahuje nohy k bříšku;
 • Plačící ostře;
 • Došlo k porušení stolice;
 • Uvolňuje plyny čas od času.

56. Jak pomoci dětem s kolikou

 • Před krmením položte dítě na břicho na několik minut;
 • Po krmení byste měli drť držet svisle (ve sloupci) a vyčkávat, až praskne;
 • Zajistěte, aby dítě během krmení spolklo přebytečný vzduch;
 • Nejezte potraviny, které způsobují vysokou produkci plynu;
 • Masírujte bříško dítěte lehkými kruhovými pohyby ve směru hodinových ručiček;
 • Čas od času se ohněte a uvolněte nohy dítěte směrem k žaludku a zpět;
 • Naneste na bříško teplou, ale ne horkou plenu;
 • Při koupání přidejte odvar heřmánku - má relaxační účinek;
 • Příčinou koliky u dětí na IV může být nesprávně vybraná směs.

57. Opravné prostředky pro koliku.

 • Koprová voda. Do sklenice vroucí vody přidejte lžičku fenyklu nebo kopru. Trvejte na hodině, po které dejte dítěti krk před krmením;
 • Beefiform Baby a Espumisan Baby mohou dávat od prvních dnů života. Tyto léky uklidňují a odstraňují poruchy, plní gastrointestinální trakt příznivou mikroflórou a brání dysbióze;
 • Prášek Plantex se může dávat ze dvou týdnů života. Obsahuje fenykl, který podporuje průchod plynů a stimuluje trávení a snižuje koliku;
 • Kapky Bobotik a Suspension Simplex jsou indikovány pro kojence od 1 měsíce. Snižují nadýmání, uvolňují koliku;
 • Lékař může předepsat přípravek Linex, Baby Kalm, Babyos a další účinné léky na koliku..

58. Projevy alergie u kojence.

Alergie může způsobit každé dítě: jídlo, vlna, prach, produkty pro péči, pyly rostlin a další. Alergická reakce může být tří typů:

 1. Na kůži: vyrážky a zarudnutí, svědění, peeling, otok.
 2. V dýchacích cestách: kašel, rýma, kýchání a dokonce i astma.
 3. V zažívacích orgánech: zvracení, příliš mnoho regurgitace, poruchy stolice.

59. Léčba alergií.

Zdroje alergické reakce by měly být identifikovány a odstraněny. Kojící žena musí vyloučit potraviny s vysokým obsahem alergenů. Děti na kombinované krmení - zkuste dát jinou směs. Léky proti alergiím na kojence a kojící matku by měl předepisovat lékař.

60. Potení.

Vyskytuje se u dítěte jako reakce na silné přehřátí a pot. Pocení se projevuje vyrážkami ve formě bublin. Na rozdíl od alergické vyrážky nesvědčí ani svědí. Chcete-li se vypořádat s pichlavým teplem, musíte udržovat pohodlnou teplotu v místnosti 18-22 °, nebalte dítě, neukoupejte se ve vaně s posloupností, dodržujte hygienu. Na postižené oblasti lze použít mandlový olej a zinkovou pastu. Pokud tekutina ve vesikulích začne ztmavnout, okamžitě vyhledejte lékaře! Podrobnosti o pocení.

61. Plivání.

Zvracení je fyziologický proces a je pozorováno u dětí do 4 až 7 měsíců. K poklesu mléka nebo směsi dochází spontánně 15-20 minut po krmení. Pokud dítě vyplivne příliš mnoho nebo dokonce fontánu, znamená to, že se jedná o zažívací potíže. Příčinou tohoto jevu může být přejídání nebo otrava, měli byste se poradit s lékařem.

62. Jak rozpoznat zvracení.

Zvracení naznačuje závažné otravy, poruchy trávení a dokonce patologii gastrointestinálního traktu. Je důležité umět odlišit zvracení od plivání. Zvracení nastává po jednom krmení, objem odcházející tekutiny je malý (do 5 ml). Když vyplivne, obsah vyjde v původní podobě, dítě se cítí normálně. Zvracení se může objevit kdykoli, bez ohledu na krmení, a v neomezeném množství. Obsah, kdy je zvracení již částečně štěpeno, ve formě sraženého mléka, má kyselou vůni. Při zvracení dítě odmítá jíst, špatně spí, má strach, pláče. Fontána může jít pouze zvracení.

63. Dysbakterióza u kojenců.

Dysbakterióza je nevyváženost střevní mikroflóry a vyskytuje se u 90% kojenců. Taková nemoc se projevuje nadýmáním, bolestivou a častou kolickou poruchou spánku. Doprovodnými příznaky dysbiózy jsou poruchy stolice, nevolnost a zvracení, problémy s chutí k jídlu, atopická dermatitida. Léčbu by měl provádět lékař. Podrobně o dysbióze.

Dětská židle

64. Co by mělo být normální, by měla být dětská stolička.

S HB může být dětská stolička cokoli. Závisí to na věku a výživě dítěte. Můžete mluvit o odchylkách se stolicí se hlenem, pěnivou stolicí, bezbarvé nebo bílé stolice, strmé tvrdé stolice, stolicí s krví.

65. Zelená stolička může být normální možností..

To může být důvodem k obavám, pokud je doprovázeno dalšími příznaky: ostrý nepříjemný zápach, příliš tekutá konzistence, vysoký obsah hlenu, horečka a úbytek hmotnosti, nadýmání.

66. Stolička se hlenem.

Ve stolici každého zdravého člověka je přítomno malé množství hlenu. Poruchy a infekce trávení jsou indikovány vysokým obsahem hlenu a také barvou sekrecí. U nachlazení a bakteriálních infekcí mohou být výkaly žluté nebo zelené s hlenem. Transparentní výkaly se objevují při střevním zánětu, enterovirové infekci a nachlazení. Bílé stolice naznačují střevní infekci.

67. Pokud má dítě pěnivé stoličky.

Taková stolice může být způsobena několika příčinami: dysbióza, alergie, infekce a dokonce i podvýživa. Obvykle stačí upravit výživu dítěte a matky tak, aby normalizovalo trávení. Léčba je nezbytná pro infekční onemocnění a těžkou alergickou reakci..

68. Problém volné stolice.

První tři měsíce života u dítěte jsou jen volné stoličky. Během kojení může dítě chodit většinou 8-12krát denně, někdy po každém krmení. O 6 měsíců počet střevních pohybů dosáhne 2-5krát, o 1 rok - 1-2krát denně.

69. Průjem nebo uvolněná stolice?

Je důležité rozlišit průjem od běžných uvolněných stolic. S průjmem se výrazně zvyšuje počet pohybů střev, dítě pláče a může odmítnout jídlo. Výstup střevních pohybů nastává ostře, někdy se v nich objevuje hlen, pěna nebo krev. Konzistence stolice je vodnatá, má zelenkavou barvu a silnou kyselou vůní. Další možné příznaky: dítě zhubne, přitlačí nohy na bříško, protože ho mučí plyny. Možné zvýšení teploty.

Příčinou průjmu u hepatitidy B jsou často nové výrobky, které vyzkoušila matka nebo dítě. V případě smíšeného krmení je nutné potraviny zkontrolovat, odstranit doplňkové potraviny, změnit směs. Není třeba dokončit dítě ani přestat kojit.

70. Zácpa.

Zácpa u dítěte je nepřítomnost stolice déle než 2 dny. V prvních dnech po narození se stolice jednou denně považuje za normální, následně se zvyšuje frekvence stolice dítěte. Se zácpou, dítě pláče, bříško zvětšuje, jsou problémy se spánkem. Příležitostně je pozorováno zvracení..

Zácpa u kojenců často způsobuje zneužívání mouky a sladkých jídel, mastných, mléčných potravin kojící matkou. Do stravy je nutné zahrnout více zeleniny a ovoce, aby se potraviny upustily. Chcete-li pomoci dítěti, můžete udělat lehkou masáž břicha, cvičení nohama, napodobování cyklistiky.

71. Jak normalizovat stolici dítěte

 • Když krmíte své dítě, nabídněte druhé prsu, pouze pokud úplně vyprázdnil první;
 • Dodržujte vyváženou a zdravou stravu, nepřebíjejte se;
 • Nezapomeňte do své každodenní stravy zahrnout sušené ovoce, mléčné výrobky;
 • Odpovědně přistupujte k výběru směsi pomocí smíšeného nebo umělého krmení;
 • Nezavádějte doplňková jídla před 6 měsíci, pečlivě sledujte reakci dítěte na nový produkt;
 • Pokud je to možné, nedojte a nedoplňujte děti.

Co dělat, když kojící matka onemocní

72. Nepřestávejte kojit.

Mateřské mléko obsahuje protilátky a chrání dítě před infekcí. Napjaté a vařené mléko ztrácí své imunitní vlastnosti, takže kojit. V případě chřipky nebo nachlazení noste ochrannou masku, která chrání vaše dítě před viry. Kojení lze na chvíli zastavit, pokud užíváte silné léky, pokud na tom lékař trvá.

73. Poraďte se s lékařem.

V případě jakéhokoli onemocnění vyhledejte odbornou lékařskou pomoc. Pouze lékař si bude moci vybrat léky vhodné pro kojení. Samoléčení může nemoc zhoršit a ovlivnit zdraví drobků..

74. Používejte lidová léčiva.

V případě nemoci nespěchejte s pitím léku. Možná, že zpočátku může pomoci tradiční medicína (odvar, infuze, obklady). Měli byste se však také poradit se svým lékařem, protože mnoho bylin může způsobit alergie a ovlivnit kojení..

75. Pijte lék pouze podle pokynů svého lékaře.

Při užívání si pečlivě přečtěte návod k použití, trvanlivost, kontraindikace a nežádoucí účinky.

76. Dodržujte potřebné dávkování a pravidla podávání.

V žádném případě nepřekračujte dávku předepsanou lékařem, i když to pro vás není snazší. Možná si vybere jiný lék. Rovněž nesnižujte terapeutickou dávku, protože léčivo nebude mít účinek, ale přechází do mateřského mléka.

77. Nedomedikujte dítě.

Pokud je dítě stále infikováno nachlazením, nedávejte mu léky. Bude stačit těm, kdo proniknou do jeho těla mateřským mlékem. Pokud se stav dítěte zhorší, vyhledejte lékaře. Pouze on může předepsat léčbu pro dítě.

78. Čas na užívání léků.

V případě potřeby užijte pilulku jednou denně, je lepší to udělat před nejdelším spánkem dítěte. Pokud potřebujete pít lék několikrát, použijte jej ihned po jídle.

79. Léky povolené kojení:

 • Aktivní uhlí, Smecta;
 • Almagel;
 • Creon
 • Paracetamol a Panadol;
 • Dibazol;
 • Cetirizin a loratadin;
 • Clexane;
 • Amitiriptilin;
 • Peroxid vodíku, chlorhexidin, brilantní zelená;
 • Lidokain a ultracain;
 • Glycin;
 • Linex;
 • Ibuprofen, Nurofen, Diclofenac, Ketanov;
 • Ne-shpa.

80. Drogy, které je třeba užívat opatrně v případě hepatitidy B:

 • Suprastin a Tavegil;
 • Verapamil;
 • Venter;
 • Fenoterol;
 • Diazepam a další podobné léky;
 • Imodium, můžete jen jednou;
 • Furosimid;
 • Foreralx, listy Senny a Guttalaxu;
 • Pečlivě vyberte dávku inzulínu.

81. Zakázaná léčiva během kojení:

 • Aspirin;
 • Citramon;
 • Denol;
 • Cordaflex;
 • Trental;
 • Reserpin;
 • Diazoxid;
 • Analgin a Baralgin, Sedalgin a Pentalgin;
 • Fenyline;
 • Persen a Novopassit;
 • Kodein.

82. Antibiotika pro kojící ženy:

 • Peniciliny;
 • Aminoglykosidy (Netromycin atd.);
 • Cefalosporiny (Cefazolin, Zinnat atd.);
 • Makrolidy (Sumamed, Erythromycin).

83. Antibiotika zakázaná kojením žen:

 • Tetracykliny a sulfonamidy (Bactrim, Bi-Septol atd.);
 • Ciprofloxacin;
 • Tinidazol a Metronidazol;
 • Levomycin a klindamycin.

Péče o sebe během kojení

84. Je povoleno provádět manikúru? Manikúra pro kojení se doporučuje provádět nejvýše jednou za dva týdny. Zároveň by měl být co nejšetrnější. Výpary z laku a kapaliny, které jej vymažou při dýchání, pronikají krví ženy a skrz ni do mateřského mléka.

85. Jak manikúru kojící ženy.

Všechny nástroje musí být dezinfikovány peroxidem vodíku nebo alkoholem. Chcete-li snížit pronikání škodlivých látek, neohýbejte se nízko nad nehty, nosit obvaz na gázu. Používejte pouze vysoce kvalitní lak a odstraňovač bez acetonu. Interval mezi postupem a následným krmením by měl být alespoň 2 hodiny. Nedovolte dítěti být v blízkosti, dobře větrejte místnost.

86. Jak pečovat o kůži a nehty pomocí HS.

Používejte hypoalergenní, výživné, zvlhčující a ochranné krémy na obličej a ruce s neutrální vůní. Roztok vitamínu A, olivový olej pomůže obnovit pokožku. Pro ruce jsou vhodné koupelové sody a mořská sůl. Chcete-li posílit a zesvětlit nehty, otřete je plátkem citronu.

87. Je možné barvit vlasy HB.

Neexistuje přesná odpověď, zda chemické složení vlasových barviv proniká do ženského těla a mateřského mléka. Ale páry z nich během procedury jsou samozřejmě škodlivé. Proto také použijte gázový obvaz, místnost dobře provětrejte. Vyberte si barvy bez amoniaku, s redukčními oleji. Postupujte podle pokynů k použití a vyloučte dítě, aby bylo během barvení blízko.

88. Bezpečné barvení vlasů pro hepatitidu B.

Z chemických druhů zbarvení je zvýraznění nejbezpečnější, protože se provádí s odchylkou 3-5 cm od kořenů. Proto se koncentrace škodlivých látek vstupujících do těla snižuje. Můžete použít přírodní prostředky. Chcete-li například zesvětlit vlasy, odvar heřmánku a citronové šťávy. Chcete-li se stát zrzkou - použijte henna nebo cibulkový vývar. Pro malování v černé barvě je vhodná basma.

89. Problém vypadávání vlasů s HB.

Po porodu se žena často potýká s takovou nepříjemností, jako je vypadávání vlasů. Důvody: změna hormonálního pozadí, nedostatek vitamínů během kojení, podvýživa, stres. Normálně, pokud vypadne až 100 vlasů denně. Pokud je množství ztracených vlasů 400-500, je třeba přijmout nouzová opatření!

90. Jak se vypořádat s vypadávání vlasů s HB:

 • Odpadní chemikálie: barvení, perm, laky a další;
 • Nepoužívejte vysoušeče vlasů, kulmy a žehličky. Vlasy sušte přirozeným způsobem, nečesejte syrové vlasy, nechodte spát s mokrou hlavou;
 • Po umytí opláchněte hlavu posilujícími přírodními prostředky: odvar heřmánku, kopřivy, kyselé kvasy, cibule;
 • Vyberte si šampon podle typu vlasů. Používejte jemné výrobky s přírodními ingrediencemi;
 • Používejte speciální lékařské masky, balzámy, masti. Pečlivě si přečtěte pokyny, je lepší je zakoupit v lékárně;
 • Během mytí masírujte pokožku hlavy kruhovým pohybem;
 • Dávejte pozor na svůj jídelníček a režim. Vezměte speciální vitamíny pro kojení, jedte plně, relaxujte více;
 • Nebuďte nervózní z maličkosti!

91. Jak zhubnout po porodu?

Pozorování ukazují, že žena po porodu získá 7-13 kg. Po několika měsících nadváha obvykle zmizí. Stává se však také, že tato masa zůstává. V tomto případě bude užitečná mírná fyzická aktivita, chůze na čerstvý vzduch. Během kojení nemůžete jít na dietu, protože to může ublížit dítěti, protože nebude schopen dostávat všechny potřebné prvky ve správném množství.

92. Sport pro kojící matku.

 • Chůze;
 • Pilates a jóga;
 • Gymnastika a fitness;
 • Plavání 2-3 měsíce po narození;
 • Aerobik a jízda na kole se doporučuje po dobu 6-7 měsíců po porodu.

93. Sportovní kontraindikace u HS.

Běh a atletika, stejně jako vzpírání. Během sportovního běhu jsou možná poranění prsu v důsledku kolísání mléčných žláz. Také hrudník může být zraněn kvůli zvedání činek, činek. Tyto typy cvičení mohou snížit laktaci..

94. Strie po porodu.

Kosmetologové trvají na tom, že takový problém může být zcela odstraněn během 9–10 měsíců po narození. Chcete-li to provést, otřete problémové oblasti dvakrát denně měkkým kartáčem. Během mytí nasměrujte proud sprchy na strie, střídavě studenou a horkou vodu. Pro strie také používejte speciální krémy. Chcete-li dosáhnout co nejlepšího účinku, začněte co nejdříve odstraňovat strie..

Zavádíme doplňkové potraviny

95. Kdy zavádět doplňkové potraviny.

Lékaři doporučují dát dítěti na HB první doplňková jídla nejdříve 6 měsíců. Takové příznaky to naznačují: dítě může sedět samo, projevuje velký zájem o jídlo pro dospělé, neodpouští lžíci. V tomto věku mohou děti už chybět výhradně mateřské mléko.

96. Jak zavádět doplňkové potraviny.

První návnada představte pouze zdravému dítěti. Podává se před kojením, džusy - po krmení. Začněte s přípravou produktu s 5 g (půl lžičky), během 2-4 týdnů dosáhnete 150 g. První návnada se podává ráno, 9–11 hodin. V tomto případě je nutně zachováno kojení..

97. Sledujte reakci dítěte na doplňková jídla..

Při podávání nového produktu věnujte pozornost blahu dítěte, jeho stolici a kůži. Pokud se objeví vyrážka, problémy se stolicí nebo jiná reakce, měli byste počkat s uvedením tohoto produktu na 1 měsíc a zkuste to znovu. Hlavním pravidlem je důslednost a postupnost. To znamená, že můžete dát pouze jeden nový produkt a představit další až poté, co si zvyknete na první.

98. Co dávat v doplňkových potravinách.

 • Od 6 měsíců doporučujeme dětem zavést bramborovou kaši do nástrahy zdravého dítěte. Pokud má dítě nízkou váhu, časté zácpy, mělo by se začít s doplňkovými potravinami s obilovinami ve vodě. Také v tomto věku můžete rostlinný olej;
 • Od 7 měsíců můžete dítěti dát fermentované mléčné výrobky, tvaroh a máslo;
 • Od 8 měsíců mohou děti mít ovocné pyré a cereálie v mléce, dětské sušenky a šťouchané maso;
 • Od 9 měsíců přidejte do stravy rybí pyré a přírodní šťávy;
 • Od 11-12 měsíců je již možné dát krupici, perličkový ječmen, kaši z prosa a jahodové pyré.

99. Výrobky, které nemohou být krmeny dětmi mladšími 2 let:

 • Polotovary a konzervy;
 • Uzené maso a uzeniny;
 • Kečup, majonéza a jiné omáčky;
 • Plody moře;
 • Prosklené tvarohy;
 • Houby;
 • Pečení másla;
 • Marinády a okurky;
 • Kravské mléko;
 • Káva a bylinné čaje;
 • Čokoláda.

100. Pedagogické krmení.

Pokud dítě odmítá jíst doplňkové potraviny, nevynucujte je. Takže jen překonáte chuť k jídlu a komplikujete zavádění doplňkových potravin a děsíte dítě. Založte dítě při rodinném jídle u společného stolu a neustále mu nabízejte nové jídlo. Pokud odmítl šťouchanou tykev - nabídněte mu květák. Prokažte, že je to velmi chutné, nakrmte zajíček nebo medvěda. Tomu se říká pedagogické krmení..

Články O Neplodnosti