Hlavní Bolest

Krmíme dítě ležícím: nejlepší pózy

Po narození dítěte si nováčka vytvoří společný režim ve dne i v noci. Dítě v prvních měsících vyžaduje maximální pozornost a čas matky. A rychle si uvědomila, že vleže, zejména v noci, značně usnadňuje nejen její život, ale celou rodinu.

Plusy „lhaní“ krmení

Mnoho pokusů a omylů pochopilo, že krmení novorozence při ležení je výhodnější z několika důvodů:

 • Novorozenec obvykle usne během dne po jídle vydatném a uspokojivém jídle. Navíc se nemusí nosit, protřepávat, utěsňovat. Některé děti s citlivým rušivým spánkem netolerují přenos z ruky do postele. Probudí se, jsou zlobí, nemohou podruhé usnout. A když maminka leží vedle ní, potřebuje jí jen prsa - a dítě spí zdravě. Může s ním odpočívat jak při jídle, tak po něm.
 • Po komplikovaném porodu, císařském řezu, přišití v rozkroku matky, je obtížné, ne-li zakázáno, sedět. Ležící pózy tento problém vyřeší, poskytnou svalům příležitost k relaxaci, švy nebudou zraněny..
 • V noci v ospalosti je vhodné, aniž byste vstali, nabídnout hrudník ve vodorovné poloze. Je pravda, že je to vhodné pouze pro zastánce společného spánku matky a dítěte v posteli. Pokud dítě spí samostatně, noční krmení bude organizováno jinak..
 • To je bezpečné: metoda nedovolí dítěti padnout, sundat si ruce, pokud je žena příliš unavená a najednou ustala. Pustí mu hrudník a přesto zůstane na posteli.
 • Pozice zajišťuje správné uchopení bradavky i anatomicky správnou polohu dítěte při jídle: s celým tělem přitlačeným k matce jsou hlava a páteř ve stejné linii.

Hlavní pozice

Ale krmení novorozence vleže je běžné jméno, existují různé možnosti držení těla. Každá žena si vybere pohodlný, vhodnější pro ni osobně.

Na straně

Je vhodné krmit novorozence mateřským mlékem ležícím na boku z pohledu matky i dítěte, pokud si oba musí odpočinout. Dítě může pravidelně usnout s prsy v ústech. To přispívá k silnějšímu, delšímu spánku. Máma v této době může také odpočívat: všechny svaly jsou uvolněné, nemusíte dítě držet, nebude padat.

Potíže v této poloze mohou být způsobeny pouze změnou prsu, pokud dítě již vyprázdnilo první, ale neměl toho dost. Správně krmit novorozence mateřským mlékem, dokud to odmítne. Pokud dítě pokračuje v aktivním sání, je nervózní, že je málo jídla, je úzkostné, musí se hrudník změnit. V této situaci můžete, s dítětem obráceným na druhou stranu, krmit novorozence ležícího na jeho straně.

Tato pozice, když dítě leží vedle matky bez polštáře, je vhodnější pro majitele velkých prsou. Možná, pokud jsou mléčné žlázy malé, musíte se trochu ohýbat celým tělem k dítěti. Bude tedy pohodlnější, ale jeho matka se nebude moci úplně uvolnit. Další možnou nevýhodou je riziko laktostázy.

Na straně dítě saje hlavně ze stejných žláz žlázy. Pokud je hrudník velký, může dojít ke stagnaci, která bude vyřešena změnou držení těla..

Na straně

Velmi pohodlná je také poloha, kdy hlava dítěte spočívá na matčině ruce, mírně ohnutá v lokti. Zvláště pokud je hrudník malý. Tato poloha vám umožňuje pomalu sejmout ruku po procesu, takže dítě po jídle nadále spí. Můžete krmit speciální polštář pro těhotné ženy, což je výhodné pro matku i dítě společně.

Zvednutá hlava držená za ruku přispívá k lepšímu říhání vzduchu spolknutého dítětem s jídlem. Nemůžete se bát, že se bude dusit. To je zvláště důležité v noci..

Zvedák

Je známo, že v procesu stanovování laktace, kdy je velké množství mléka, je v žlázách možná stagnace. Pokud existuje podezření, že se hrudník nevyprázdňuje a jsou možné komplikace, nepřináší horečku, léky, nepoužívejte dítě.

Nejlepší způsob, jak se vypořádat s laktostázou, je umožnit dítěti správně rozpustit stagnující laloky na hrudi. K tomu je důležité, aby jeho brada směřovala k hustému a bolestivému místu v mléčné žláze..

Pro tento účel je vhodná pozice zvedáku. Dítě je orientováno opačným směrem: nohy jsou naproti obličeji matky. Je-li to nutné, lehce jej otočte na hlaveň do větší či menší míry, v závislosti na tom, které laloky na hrudi je třeba nejprve vyprázdnit.

Na zádech

Neexistuje jediný předpis, jak kojit dítě. Každá maminka si vybírá sama. Jednou z možností je, když maminka leží na zádech se zvednutým horním tělem a dítě na něm.

Poloha usnadňuje změnu prsu během jednoho krmení a je vhodná, pokud mléčné žlázy nejsou příliš plné. Zatímco dítě je malé a lehké, jeho hmotnost nevyvíjí příliš velký tlak na jeho matku a poloha na břiše zároveň jemně masíruje trávicí orgány. To přispívá k snadnějšímu plýtvání plyny a asimilaci potravin..

Tento typ připevnění se používá také v případě, že se dítě rozlije po lahvi a nechce sát, namáhat. Jelikož mléko proudí snadněji, vyžaduje tento proces menší úsilí dítěte.

Na polštáři

Dalším způsobem je kojení dítěte při ležení na posteli, když je v malé výšce - například na polštáři. Je důležité zajistit, aby ležel také na své straně, protože pozice, ve které je na zádech a hlava je obrácena k jedné straně, není fyziologická. Je tak pohodlné krmit dítě, když je velmi malé.

Obě prsa můžete dát postupně, aniž byste se příliš střídali zády a při výměně prsou se nevykláněli dopředu. Pravda, póza se doporučuje, když dítě již zvládlo správnou přilnavost bradavky..

Vznášející se

Novorozence můžete krmit, když leží na zádech na polštáři a matka, která se nad ním ohýbá, dává prsa. Existují výhody a nevýhody této pozice. Mezi výhody patří schopnost krmit mléko vpředu i vzadu, jak teče se díky nakloněnému tělu matky. Oslabené dítě jedí rychleji bez další energie.

Nedostatek pozice je nepříjemností pro matku, která se bude muset spoléhat na loket. Pokud je krmení zpožděno, je únava nevyhnutelná.

Obyčejné chyby

Při kojení, zejména během období formace, je důležité se vyhnout hlavním chybám:

 • Klíčem k úspěchu je správné zachycení bradavky dítětem. Pokud k tomu dojde a dítě je zvyklé brát prsa tak, jak má, zvládne úkol v jakékoli poloze. V počáteční fázi je důležité dodržovat zásadu: tělo a krk s hlavou jsou na stejné linii, páteř není ohnutá.
 • Polštář nebo velká hrudník by neměla narušovat dýchání dítěte, zakrývejte nos.
 • Poloha dítěte se nedoporučuje při krmení na zádech bez zvednuté horní části těla. Je obtížnější spolknout mléko, prasknout vzduch nebo se odvrátit, je-li příliš vysoký tlak.
 • Nemůžete pevně opravit hlavu dítěte, měl by být vždy schopen se otočit. Měla by být podporována jen mírně..
 • Je zakázáno opírat se o hruď s hrudníkem, hlavou, aby nedošlo k poranění.

Jak nakrmit novorozené dítě z láhve

Správné krmení novorozence z láhve je kombinací několika podmínek. Mezi ně patří pohodlná póza dítěte a matky, absolutní hygiena dětského nádobí, správná směs.

Výhody a nevýhody krmení lahví

Než se rozhodnete krmit novorozence směsí lahví, poraďte se s pediatrem. Umělé krmení má negativní i pozitivní stránky. Od negativu:

 • dítě nedostává imunitní obranu, která se vytvoří, když se dostanou protilátky do mateřského mléka;
 • časté alergie;
 • dlouhý výběr směsi;
 • vysoká cena dětské výživy.

Existují také výhody:

 • maminka není připojena k dítěti;
 • počet krmení klesá;
 • je známo, kolik jídla dítě snědlo;
 • Pokud alergie začne na směs, nemusíte úplně kontrolovat výživu dítěte.

Jak často krmit dítě z láhve

Několik tipů, jak správně krmit novorozence z láhve, pokud je zcela umělá.

Frekvence krmení je asi 6-8krát denně. Pokud krmíte krmivem a mateřským mlékem, jídlo se zvýší - mléko se vstřebává rychleji. Zaměřte se na celkové množství spotřebovaného jídla denně: pokud je od 350 do 900 ml, je vše v pořádku. Do 2 měsíců bude počet jídel 5-6, objem směsi nebo mléka za den - od 750 ml do 1 litru. Po třetím měsíci se objem zvýší na 180 - 210 ml najednou, počet krmiv zůstane stejný.

Probudit novorozence, pokud spí déle než 3,5 hodiny. To se týká velmi malých dětí, pokud jsou krmeny mlékem. Pokud dítě směs cucí, doba spánku se prodlouží na 4,5 hodiny. Když dítě vyroste, režim se zlepší, maminka uvidí sama sebe, zda dítě probudí či ne. Pokud dítě saje dobře, stále zvyšuje hmotnost, je to zbytečné.

Co se používá k použití

Dětské směsi se liší složením, věkovými skupinami a indikací k použití. Hlavním vodítkem, pro kterou směs zvolit, je samotné dítě. Pečlivě sledujte jeho reakci. Pokud se vybraná možnost nehodí, vyměňte ji. Protože směsi obsahují zvýšené množství bílkovin, mělo by být dítě opity čistou vodou. Základní princip, jak správně pít novorozence z láhve, je stejný jako při krmení.

Druhy mléčných směsí podle složení:

 • novorozenci se s větší pravděpodobností přizpůsobí nebo vysoce přizpůsobí, co nejblíže mateřskému mléku. Snadno strávitelné a absorbované dětmi od narození do 3 měsíců;
 • děti 4-6 měsíců. výhodné jsou potraviny obsahující kasein a částečně upravené potraviny. Má více živin, vitamínů.

Směsi na bázi kravského, kozího nebo sójového mléka. Kozí protein je vhodný pro kojence trpící intolerancí krav. Pokud dítě vůbec nepřijímá bílkoviny živočišného původu, vyberte si jídlo na základě sóji.

 • hypoalergenní;
 • antireflux;
 • nízká laktóza bez laktózy;
 • obsahující železo;
 • kyselé mléko.

Na obalu je uvedena kategorie směsi podle věku:

 • děti prvních dnů života, předčasné, lehké - 0 nebo PRE;
 • až 6 měsíců - 1;
 • od 6 měsíců do roku - 2;
 • pro ročníky - 3.

Jak se plní láhev

Při krmení je třeba vzít v úvahu mnoho faktorů: vysoce kvalitní dezinfekce nádobí, bradavek, teplota směsi. Základním pravidlem, jak udržet novorozence při krmení z láhve, je zabránit převrácení hlavy.

Výcvik

Jednou z důležitých podmínek je správný výběr bradavek. Vyberte si ten, který potřebujete:

 • mimochodem, kulaté se podobají tvaru prsu, pokud se rozhodnete vrátit kojení;
 • ortodontika tvoří správné sousto;
 • antikolikum zabraňuje zachycení vzduchu během sání.
 • od prvního měsíce do 6 - S;
 • od šesti měsíců do roku - M;
 • starší než rok - L;
 • nulové číslo - pro předčasně narozené a slabé novorozence.

Doba použití bradavek je od 60 do 90 dnů. Vyměňujte je každé 2-3 měsíce.

Co je součástí přípravy:

 • Sterilizujte dudlík a láhev;
 • chovat podle pokynů, neměňte dávkování sami;
 • Použijte teplou převařenou vodu, ale ne vařící vodu. Pokud existuje speciální balená voda, nemusíte ji vařit;
 • Před krmením připravenou tekutinu odkapejte na zápěstí - je povolena chladná nebo teplá teplota.

Vlastní krmení

Existuje několik pravidel týkajících se polohy, ve které se má novorozenec krmit z láhve, aby nedošlo k poškození dítěte:

 • opírá se o matku ohnutou paži;
 • dětská hlava nad tělem.

Pokud dítě nenasytně saje, zachytí vzduch, položí na bok a zamkne. Maminka se nachází nedaleko. Nemůžete krmit dítě, pokud leží na zádech. V této poloze je nevhodné polykat, tekutina proudí do dýchacích cest, proniká do vnitřního ucha. Ve správné poloze bude dítě bradavku dobře uchopit, nebude spolknout vzduch a nebude se dusit.

 1. Ujistěte se, že bradavky jsou plné, aby dítě nebral vzduch.
 2. Držte dudlík v úhlu 30-40 °.
 3. Pravidelně přerušujte krmení, aby se kojenec mohl osvobodit od spolknutého vzduchu..
 4. Čas od času vyjměte bradavku z úst a zkontrolujte tlak uvnitř láhve. Pokud je vsuvka zdeformovaná, otočte láhev dnem vzhůru - tlak se stabilizuje, tvar vsuvky se zotaví.

Co dělat po krmení

Poté, co je dítě plné, zvedněte jej svisle, aby vzduch unikal:

 • držte dítě čelem k sobě, aby vaše hruď byla rovnoběžná s tělem a hlava byla na rameni;
 • držte dítě jednou rukou za zadní částí hlavy, druhou pod zády a zadkem.

Nepokládejte to okamžitě na břicho, takže spolu se vzduchem bude praskat a jíst. Poté, co vzduch zmizí, zkuste to znovu, abyste se ujistili, že je plný. Láhev ihned umyjte, pokud zůstane jídlo - neskladujte, vylijte.

V jaké poloze je správné krmit dítě z láhve

Nejpohodlnější pozice pro krmení novorozenců z láhve pro mámu jsou stejné jako při kojení. Správná poloha nedovolí ženě unavit se:

 • sezení, hlava dítěte na loketním rameni matky, na druhé straně - jídlo. Nevýhodou této pozice je, že ruka se rychle unavuje;
 • ležící, dítě po jeho boku, maminka proti němu.

Vyberte si pózu, která je pohodlná pro vás i pro dítě. Můžete zvednout koleno a opřít se o něj rukou, můžete si dát polštář pod loket, takže ruka nebude unavená příliš rychle.

Co se bát při krmení z láhve

Nedostatečná hygiena dětského nádobí je plná gastrointestinálních onemocnění dítěte. Po krmení omyjte láhev štětcem s dětským čisticím prostředkem. Je vhodné sterilizovat nádobí večer, zejména pokud existuje několik lahví a bradavky.

V žádném případě byste neměli lízat bradavku! Mikroflóra pro dospělé je nebezpečná pro kojence.

Postupujte podle dávek odpovídajících věku. Netvořte zvyk přejídání.

Nenechávejte spící dítě s lahví v ústech. Jinak začne sát ve spánku a dusit, navíc, konstantní kyselé prostředí v ústech má špatný účinek na zuby. Je velmi obtížné ho od tohoto zvyku odstavit.

Jak správně krmit novorozence z láhve tak, aby se neudusila, nepraskala, držely se

Ideálním jídlem pro novorozence je mateřské mléko. Při neexistenci možnosti kojení se používají kojenecké mléko. Zdraví dítěte přímo závisí na správnosti krmení, výběru lahví, bradavek a nutriční konzistenci.

Výběr lahví a bradavek

Jak správně krmit novorozence z láhve, je otázka, kterou mladé matky položí pediatrovi během prvního vyšetření dítěte. Pro výživu dítěte je nutné používat speciální zařízení, vybraná v závislosti na věku malé osoby:

Malé lahve

Nádobí pro dítě, vyrobené z:

 1. Žáruvzdorné sklo. Takové láhve jsou šetrné k životnímu prostředí, snadno se čistí a dezinfikují, ale nejsou vhodné pro krmení novorozence kvůli jejich hmotnosti a riziku poranění dítěte štěpkami.
 2. Plastický. Velmi úsporný a bezpečný materiál, po určité době ztmavnutí.
 3. Silikon. Nejlepší volba pro kojence. Tyto lahve se snadno používají a čistí, ale při změně barvy vyžadují včasnou výměnu..

Nejvhodnější pro novorozence jsou silikonové antikolikové láhve se širokým hrdlem, které napodobují mateřská ňadra. Taková jídla jsou vyrobena z vysoce kvalitního silikonu, mají podlouhlý tvar a ventil, který zabraňuje vstupu vzduchu do potravin.

Dlouhé a žebrované láhve by se neměly kupovat pro kojence. Jídla této formy se používají k krmení dětí starších než 1 rok (k naučení dítěte dovednostem nezávislého zadržování potravin).

Bradavky

Při výběru dudlíku byste měli věnovat pozornost materiálu výroby, tvaru výrobku a průtoku.

V závislosti na vlastnostech bradavek se dělí na:

 1. Silikon - transparentní, bez zápachu a chuti. Silikon je velmi odolný materiál, který nutí dítě vyvíjet úsilí o vstřebávání. Tato charakteristika je výhodou při umělém krmení u kojenců na plný úvazek a není vhodná pro nedonošené děti.
 2. Latex. Mají žlutou barvu, velmi měkkou, ale rychle ztmavnou a jsou nepoužitelné. Používá se ke krmení předčasně narozených dětí a dětí narozených s podváhou.

Ve formě zařízení jsou:

 • oválný, vhodný pro láhve s úzkým hrdlem;
 • kulaté, napodobující tvar mateřského prsu, nezbytné, pokud chcete dále zavést kojení;
 • ortodontický, s anatomickým tvarem, který napomáhá správné tvorbě horního patra a čelistí;
 • antikolikum, vybavené ochranným ventilem, který zabraňuje vniknutí vzduchu do těla dítěte.

Do velikosti:

 • "0" - novorozenci a předčasně narozené děti;
 • „1 (S)“ - pro kojence od narození do 6 měsíců;
 • „2 (M)“ - od šesti měsíců do roku;
 • „3 (L)“ - děti starší 12 měsíců potřebují.

Průtoky tekutin se liší podle:

 1. „0+“ - tato láhev má jeden otvor (určený pro novorozence a čistou vodu).
 2. „1+“ - mají 2 díry, které se používají po 1 měsíci života dítěte.
 3. "3+" - vybavené 3 malými otvory. Potřebné pro krmení dětí nad 6 měsíců.
 4. Variabilní průtok - bradavka s ručním regulátorem intenzity toku tekutiny. Lze použít na 3 měsíce staré dítě.
 5. Multi-stream - zařízení, které umožňuje dítěti určit rychlost posuvu směsi.
 6. Univerzální - mění intenzitu toku potravy v závislosti na umístění bradavek. Vhodné pro všechny typy kapalin.

U novorozence u novorozence je lepší zvolit silikonovou bradavku ve formě kapky o velikosti „1“ nebo „0“..

Ideální možností je použití antikolikových struků vyrobených ze silikonu. Takový produkt vám umožňuje zabránit nadměrnému vniknutí vzduchu do zažívacího traktu dítěte s dalším výskytem žaludeční koliky. Předčasně narozeným dětem je obtížné jíst samy. Potřeba krmit dítě latexovou bradavkou nulové velikosti.

Konzistence směsi pro novorozence

Jak správně krmit novorozence z láhve je pro rodiče naléhavou otázkou při výběru dětské výživy, kojenecká výživa je co nejblíže složení mateřského mléka a je navíc obohacena o vitamíny a minerály.

V závislosti na konzistenci se liší:

 1. Kapalné směsi balené ve sterilním obalu Tetra Pak. Taková dětská výživa je již zcela připravena k použití a může být použita po zahřátí..
 2. Suché, prodávané v práškové formě v kartonových nebo kovových obalech. Pro přípravu jídla se směs zředí teplou vodou v souladu s pokyny.

Účel směsi je uveden na obalu v závislosti na věku:

 • "0" - vhodné pouze pro předčasně narozené děti;
 • „1“ - používá se ke krmení dětí od narození do šesti měsíců;
 • „2“ - od 6 do 12 měsíců;
 • "3" - používá se ke krmení jednoletých dětí.

V závislosti na složení se liší:

 1. Upravené směsi, které opakují složení mateřského mléka. Určeno pro krmení novorozenců.
 2. Částečně přizpůsobené - hustší, aplikované po šesti měsících života;
 3. Přizpůsobeno - velmi výživné, ale nevhodné pro kojence do 8 měsíců.

Pro novorozence potřebujete:

 • vybrat pouze upravenou směs obsahující vitamíny a minerály;
 • při rozpouštění prášku je nutné přísně dodržovat pokyny na obalu;
 • přísně sledujte datum exspirace jídla (nemůžete použít vypršenou směs);
 • nakupujte jídlo pouze v lékárnách nebo specializovaných dětských obchodech;
 • Vyberte si produkty osvědčených značek, které jsou snadno dostupné ve městě bydliště.

Složení směsi pro novorozence:

VitamínyA, skupina B, D, kyselina askorbová, inositol
MinerályDraslík, železo, vápník
Mastné kyselinyOmega-3, Omega-6, linolevaya, olejová
NukleotidyEstery kyseliny fosforečné podílející se na tvorbě DNA a RNA
AminokyselinyL-tyrosin, L-kartitin, L-triprofan.
CholinePodílí se na snižování cholesterolu, chrání buňky před poškozením.
LaktózaMléčný cukr obsahující velké množství energie, stabilizující stav zažívacího traktu. Kontraindikováno u dětí s nesnášenlivostí laktózy
Pro- a prebiotikaLátky, které normalizují střevní mikroflóru
Směs rostlinných olejůŘepka, kokos. Zdroj polynenasycených kyselin
Další látky
 • odstředěné mléko;
 • demineralizovaná syrovátka;
 • syrovátkový proteinový koncentrát;
 • maltidextrin (doplněk bramborového nebo kukuřičného škrobu)
 • glukózový sirup
 • sójový lecitin
Neměl by být v počáteční kojenecké výživě
 • škrob;
 • palmový olej;
 • sójové bílkoviny (kromě výživy)
 • Sahara

V případě zdravotních problémů je mléčná směs nahrazena alternativou stanovenou pediatrem v závislosti na patologii, která vznikla:

 1. Mléko bez cukru se používá pro děti s nesnášenlivostí laktózy.
 2. Při problémech s gastrointestinálním traktem (kolika, průjem, dysbióza) se kromě hlavní směsi používá suspenze kyselého mléka (nahrazují se 1-2 krmiva).
 3. Častá regurgitace se zastaví za použití silnější konzistence v antirefluxní směsi;
 4. Alergické reakce znamenají povinnou změnu výživy hypoalergenního přípravku. Ve vážných případech (pokud dítě nesedí hypoalergenní směs), je nutné jídlo nahradit produktem s obsahem sójových bílkovin..
 5. Předčasně narozené děti jedí směs s kódem „0“ obohacenou o zvýšené množství živin a vitamínů.

Pózování na láhve

Jak správně krmit novorozence z láhve - odpověď na tuto otázku je vybrat nejvhodnější postoj pro novorozence a jeho rodiče. Jediná správná možnost pro umístění dítěte během jídla neexistuje. Pohodlná pozice je vybrána v závislosti na preferenci mámy a dítěte.

Při určování správného umístění dítěte musíte dodržovat následující pravidla:

 1. Celé tělo dítěte by mělo být v jednom směru (ohýbání dítěte není povoleno);
 2. Během zákroku by měl být proveden hmatový a oční kontakt. Novorozence je třeba hladit, podporovat rukama, dotýkat se pokožky dítěte.
 3. Při krmení je nutné sledovat plnost bradavek. Poloprázdné zařízení způsobí, že vzduch vstoupí do zažívacího traktu a způsobí koliku.
 4. Každých 5-10 minut musí být z bradavky dítěte odstraněna bradavka, aby se opětovně vstřebal vzduch, který vstoupil do žaludku.

Správné držení těla

Během krmení může být dítě na boku, na rukou v klidovém nebo ležícím stavu. Umístění dítěte na levou stranu pomáhá zabránit praskání.

Technologie procesu:

 1. Dítě se otočí na levé straně a je upevněno v takové díře pomocí válečků nebo speciálních polštářů.
 2. Máma leží poblíž a krmí láhev ze strany, čímž kontroluje plnost bradavek mlékem.

Sedící poloha zabraňuje udušení:

 1. Máma nebo táta sedí na židli (pohovka), opírající se o záda.
 2. Dítě je zvednuto, umístěno na ohyb lokte tak, aby jeho zadek byl na jednom koleni a záda na druhém.
 3. Volnou rukou rodič drží láhev se směsí (v úhlu 45 stupňů) a dává ji dítěti.

Správná poloha pro krmení novorozence z láhve se považuje za co nejblíže kojící poloze

Polosedací poloha snižuje pravděpodobnost vstupu vzduchu do zažívacího traktu novorozence:

 1. Máma se posadí na pohovku.
 2. Na loket, který se nachází na loketní opěrce, je umístěn polštář pro novorozence.
 3. Hlava dítěte je umístěna na polštáři.
 4. Máma podporuje dítě jednou rukou a druhou dává láhev v úhlu 45 stupňů.

Špatné pózy

Během krmení je třeba zvednout hlavu dítěte. Zcela ležící stav (když je dítě na zádech) přispěje k tomu, že se směs dostane do vnitřní části ucha a vyvolá výskyt zánětu středního ucha.

Doporučení pro matku při krmení směsí lahví

Jak správně krmit novorozence z láhve, řekne pediatr během povinné prohlídky.

Při provádění umělého krmení je nutné dodržovat určitá pravidla:

 1. Lahve, bradavky před a po krmení by se měly umýt teplou tekoucí vodou a sterilizovat po dobu nejméně 2 minut. Čisticí zařízení pro krmení dítěte by mělo být prováděno speciálními čisticími prostředky (není povoleno používat k mytí nádobí běžnou tekutinu). Pokud je láhev poškozená nebo zbarvená, je vyměněna za novou..
 2. Vzorec pro krmení je vybírán přesně podle věku a preference dítěte. Zvláštní pozornost by měla být při nákupu potravin věnována složení produktů, přičemž by měla být zajištěna přítomnost minerálů, vitamínů, prebiotik a prebiotik, nukleotidů..
 3. Pozastavení se připravuje pouze v souladu s pokyny. Voda pro ředění prášku by neměla být teplejší než 20-30 stupňů. Připravená směs se dobře třese. Před krmením je třeba zkontrolovat teplotu připraveného roztoku jeho umístěním na zápěstí.
 4. Před krmením musí být zkontrolována neporušenost bradavek a průtok, kterým je krmeno. Ideálně by otvory měly být umístěny těsně pod vrcholem. Novorozenci mohou být krmeni pouze dudlíkem s minimálním počtem děr (kategorie „0+“).
 5. Dítě by nemělo jíst více než 9krát denně (přibližný interval mezi krmením řemeslníků je 3 hodiny), každý po 100 ml. Kromě toho není třeba krmit dítě.
 6. Po jídle malé osoby ji musíte držet svisle po dobu 5-15 minut, aby se přebytečná směs opětovně zvlhčila a vypustil vzduch, který se dostal dovnitř.
 7. Kojené děti by měly navíc pít vodu. Kapalina může být podána 20 minut po jídle.

Do krmení se postupně zavádí nová směs:

 1. V prvních 2 dnech se podává 50 až 70 gramů. zředěný prášek. Potřebný objem kapaliny se naplní převařenou vodou nebo speciálním čajem pro novorozence.
 2. Při absenci alergických reakcí a problémů se střevy během týdne se množství jídla postupně zvyšuje (až na požadovaných 100 g)..

Tělo dítěte se přizpůsobí nové stravě po dobu 2-3 týdnů.

Příznaky správného krmení směsí lahví

Je správné krmit novorozence z láhve, když je to zřejmé po pozorování stavu a chování dítěte.

Dítě, které dostalo dostatečné množství jídla vybrané pro něj:

 • cítit se dobře, trochu pláč.
 • klidně a dlouho spí;
 • netrpí častým pliváním, průjem, zvracením.
 • jí s chutí k jídlu, nevzdává se jídla;
 • má čistou pokožku bez zarudnutí a alergických reakcí;
 • má zřídka žaludeční koliku (ne více než jednou za 3 dny);
 • vyprázdněte střeva 1-3krát denně (nejčastěji během krmení);
 • dobře vyvinuté a přibývající na váze.

Upozornění na láhev

Během umělého krmení je důležité neustále sledovat stav dítěte.

Když dítě bere jídlo, maminka potřebuje:

 1. Sledujte polohu hlavy dítěte. Dítě by nemělo jíst úplně vleže. Hlava novorozence musí být mírně zvednuta vložením plenky nebo speciálního polštáře pro děti pod ní. Umístění na zádech pomáhá dostat směs do středního ucha.
 2. Přestávejte během krmení. Každých 5-10 minut je nutné odstranit bradavku a dát dítěti příležitost uvolnit vzduch nahromaděný v žaludku, aby se zabránilo vzniku nadýmání a koliky.
 3. Ujistěte se, že bradavka je zcela naplněna mlékem. Vzduch se hromadí v prázdné bradavce, což způsobuje problémy se zažívacím traktem, pokud vstoupí do těla dítěte.
 4. Zvedněte dítě ve svislé poloze, čímž napomáháte regurgitaci přebytečného jídla a vzduchu po každém krmení.
 5. Řízení toku mléka. U novorozenců je povoleno pouze velmi pomalé krmení. Pokud jsou bradavky nebo láhev poškozeny, musí být okamžitě vyměněny..

V případě nepřítomnosti novorozence se směs považuje za správně vybranou:

 • neustálý pláč;
 • častá bolest v žaludku (dítě hlásí střevní potíže zvednutím nohou k bříšku);
 • poruchy spánku;
 • letargie;
 • vzhled kožních vyrážek
 • problémy se stolicí (zejména bílé skvrny ve stolici, což značí, že žádná část jídla není trávena).

Pokud se tyto příznaky objeví, musí se mladá matka poradit s pediatrem, aby nahradila hypoalergenní stravu.

Jaké je nebezpečí nesprávného krmení směsí lahví

Důsledky nesprávného krmení se projevují v chování novorozence. Podvýživa nebo přejídání je pro kojence nebezpečné, protože narušuje vývoj a stav vnitřních orgánů. Tyto patologie lze snadno zjistit při pozorování charakteristických příznaků.

PodvýživaPřejídání
Dítě je velmi slabé, neaktivníDítě často plivá hodně, zvracení se objevuje bez důvodu
Poruchy spánku a problémy s usínáním
Jídlo je doprovázeno rozmarem a pláčemZvýšená nadýmání, nadýmání
Mezi krmením dítě saje prst, plenkuPři jídle novorozenec často zvedá nohy na břicho a zasténání
V plence je pozorováno malé množství stolice a močiDítě je hodně zlobivé, vrhá dudlík, odmítá jíst
Podváha zaznamenánaHmotnost dítěte překračuje normu

Tyto příznaky ukazují na nesprávný režim a dávkování dětské výživy. Příznaky vyžadují, aby rodiče pečlivě prostudovali pokyny pro kojeneckou výživu se změnou stanovených proporcí.

Špatná strava je označena:

 • těžká diatéza;
 • konstantní regurgitace;
 • volné stoličky s bílými skvrnami;
 • bolení břicha.

Když se objeví tato symptomatologie, směs se naléhavě změní na podobný produkt od jiného výrobce.

Krmení novorozence z láhve je alternativní možností pro krmení dítěte, pokud není možné kojit. Správnost postupu závisí na směsi, kterou si vybrali rodiče, zařízení a držení těla dítěte s jídlem.

Design článku: Vladimír Veliký

Video pro podávání lahví

Tipy pro rodiče. Jak nakrmit dítě z láhve:

Je možné krmit spící dítě z láhve: přehled nejvhodnějších póz pro krmení dítěte a tipy pro rodiče

Jak nakrmit dítě ležící v láhvi?

Ne každá žena má příležitost kojit. Mnoho matek se zajímá, zda je možné krmit dítě z láhve vleže, jak to udělat správně. Umělé krmení se liší od kojení, má vlastnosti a nevýhody. Pro umělé krmení je důležitá pohodlí láhve, kvalita směsi, emoční stav matky a dítěte.

Je možné krmit novorozence z láhve při ležení?

V poloze na zádech se nedoporučuje pít z láhve, zejména pokud dítě leží na zádech. Hlava by měla být mírně zvednutá, aby nebylo možné dusit mléko. Nejlepší je obléknout si ohnutou paži.

Nejprve je novorozenec krmen podle potřeby a postupně upravuje režim. Optimální interval mezi jídly je 2,5 hodiny, tentokrát stačí na hlad. Vyberte si lahvičku, která je pohodlná, nejlépe vybavená antikolikovým systémem, který neumožňuje vniknutí vzduchu do žaludku.

Při sání může dítě plivat. Ujistěte se, že v tuto chvíli nelže na zádech. S umělým krmením krupice nelze zabránit. Po každém jídle udržujte dítě ve vzpřímené poloze. Pokud nemůžete prasknout, pomozte mu položit bříško na rameno a jemně ho hladte nebo poplácajte po zádech, provádějte lehkou masáž.

Krmení dítěte mladými rodiči vždy vyvolává spoustu otázek, z nevědomosti můžete udělat spoustu chyb. Ve skutečnosti je technika lehká.

Jak nakrmit dítě z láhve vleže:

 1. připravte směs podle pokynů. Sledujte datum vypršení platnosti. Je důležité směs zředit správně. Nejprve se nalije voda, zahřeje se, nalije se správné množství suchého prášku, míchá se až do úplného rozpuštění. Hmota by měla být homogenní, neměla by obsahovat hrudky;
 2. zahřátý na optimální teplotu, zkontrolujte zápěstí. Děti by neměly být krmeny studeným nebo velmi horkým mlékem;
 3. dejte své dítě do pohodlné polohy. Dítě můžete krmit z láhve při ležení za předpokladu, že se hlava nenaklopí ani nepřevrátí. Tělo tvoří přímou linii;
 4. bradavka není zcela zakrytá ústy. V ústech je pouze podlouhlá část papily;
 5. držte láhev tak, aby dlouhá část bradavky byla neustále naplněna směsí. To pomůže zabránit vniknutí vzduchu do žaludku;
 6. nepospíchej. Děti jedí vlastním tempem. Pokud dítě přestalo sát, je plné, vyjměte láhev.

Po krmení držte dítě ve vzpřímené poloze. Pokud dítě pije mléko pouze z láhve, pomůže mu to praskat, eliminovat tvorbu koliky.

Mohu krmit spící dítě z láhve? Pokud spíte, nemůžete krmit dítě. Zaprvé je škodlivé pro zubní zdraví. Za druhé, existuje riziko zánětu středního ucha. Za třetí, existuje možnost se dusit.

Nálada rodičů je důležitá. Pozitivní emoce a úsměv - pomocníci při očním kontaktu.

Navázání komunikace s krmením

Emoční komunikace je nedílnou součástí krmení. Od narození děti potřebují mateřskou lásku. Když dítě sní, bude se cítit klidný, chráněný.

U umělé výživy je nutný přímý kontakt. Mluvit, zpívat písně a vyprávět příběhy. Krmte dítě do paží, zatímco jeho paže by měly být volné, aby se dotkly mámy. Po jídle ji držte, mluvte, nevkládejte ji okamžitě do postýlky.

Umělé krmení má své výhody:

 • každý člen rodiny má možnost nakrmit;
 • snadné určit, kolik je najednou;
 • pokud se objeví alergie, je okamžitě zřejmé, že je nutné směs změnit. Máma si nemusí pamatovat, co jedla.

Směs ve složení nemůže nahradit mateřské mléko. Rodiče mají příležitost vytvořit dobré emoční prostředí, které pomáhá dítěti cítit lásku a péči.

Jak nakrmit novorozence z láhve

V mnoha případech se matky uchylují k nahrazení kojení umělým. Důvodem mohou být různé faktory: nedostatek přirozené výživy, časté a těžké koliky u dítěte, přítomnost určité nemoci u matky nebo dítěte, zaměstnávání kojící ženy atd. V těchto případech se k záchraně dostanou mléčné receptury a lahve. Proces umělého krmení je poněkud jednodušší než HS, má však své vlastní obtíže a nuance. Dále bude popsáno, jak správně krmit novorozence z láhve, jak naučit dítě pít z láhve.

Jak je umělé krmení

Jak nakrmit

Často se stává, že mladé matky neumí správně krmit novorozence dětskou výživou z láhve. V důsledku toho při přímých manipulacích čelí ženy různým problémům. Ty zahrnují koliku, časté regurgitaci, špatnou stravitelnost potravin a v důsledku toho ztrátu hmotnosti. Abyste se těmto jevům vyhnuli, musíte pít dítě správně.

Příprava na krmení

Před krmením dítěte z láhve se musíte na tento proces připravit. První stupeň přípravy zahrnuje výběr směsi a kapacitu krmení.

Zajímavý. Poprvé je dítěti podávána směs v nemocnici 2-3 hodiny po porodu. Nejprve si nezpřipravený žaludek dítěte zvykne na neznámý produkt, často musí rodiče projít mnoha možnostmi, aby našli to nejlepší.

Výrobci směsí nabízejí tyto odrůdy produktů:

 1. Mléčné výrobky. Nejběžnější možnost pro zdravé kojené děti. Hlavní podmínkou je, že dítě musí správně absorbovat laktózu. V tomto případě je výběr konkrétního produktu velmi široký, zatímco každý z nich se může svým složením lišit.
 2. Bez laktózy. Pokud tělo novorozence není schopné absorbovat laktózu, neměla by tato látka vstoupit do jídla s jídlem.
 3. S probiotiky. Tento produkt zlepšuje zažívací trakt. Téměř všechny suché směsi obsahují probiotika.
 4. Hypoalergenní. U kojenců se někdy vyskytují alergické reakce na určité produkty. To se vysvětluje zvláštní citlivostí trávicího systému mladého organismu. V tomto případě dítě potřebuje specializovanou výživu.

Pokud jde o výběr láhve, je třeba při nákupu zvážit tvar, velikost nádoby a materiál, ze kterého je vyrobena. Nejobvyklejší možností je kontejner vyrobený z vysoce kvalitního plastu (skleněné nádoby jsou nyní velmi vzácné).

Na poznámku. Plastové nádoby mají mnoho výhod, jejich hlavní nevýhodou je uvolňování škodlivých látek při zahřívání. Je proto vysoce nežádoucí vystavovat kontejnery těmto účinkům..

Moderní výrobci nezastavují v procesu zlepšování svých produktů. Abychom zjednodušili proces výživy a eliminovali výskyt koliky, nabízíme lahve vybavené speciálním ventilem, který zabraňuje požití vzduchu během sání.

Dětská výživa

Důležité! Láhev musí být udržována v čistotě, jinak může křehké tělo dítěte trpět virovými a bakteriálními infekcemi.

Příprava na krmení zahrnuje několik hlavních fází:

 1. Dezinfekce. Nádoba musí být důkladně omyta speciálním čisticím prostředkem. Pokud je láhev vyrobena ze skla, lze ji krátce ponořit do vroucí vody (stačí 1 minuta).
 2. Voda. Musí se vařit a poté trochu vychladnout. Doporučuje se používat filtrovanou vodu..
 3. Chov. Tento proces se provádí podle pokynů uvedených na obalu (udává, kolik se má směs vzít a kolik se zředí vodou). Je nutné přísně dodržovat proporce, protože to přímo ovlivňuje kvalitu trávení. K přípravě směsi se odebere několik polévkových lžic prášku (nejčastěji 1 odměřená lžíce na 30 ml vody), zředěná vodou, důkladně promíchaná (je důležité, aby nezůstaly žádné hrudky).
 4. Výběr správné teploty. Nedoporučuje se ředit směs vroucí vodou, protože vlivem vysokých teplot ztrácí produkt své užitečné vlastnosti. Příliš horké mléko by se mělo ochladit, příliš studené mléko by se mělo trochu zahřát. Ke kontrole teploty kape malé množství směsi na zadní stranu dlaně. Pokud je mléko teplé, můžete ho pít.

Důležité! Před zahájením přípravy směsi a bezprostředně před krmením si umyjte ruce mýdlem.

Odměrná láhev

Komunikace při podávání

Mladé matky, které jsou nuceny nahradit hepatitidu B umělým krmením, se často obávají, že si v prvních měsících svého života vytvoří citové spojení s dítětem.

Podle odborníků je exkluzivita psychologické intimity v HS jasně přehnaná. Hmatový kontakt je důležitý bez ohledu na druh jídla. Pokud matka vezme dítě do náručí, objme ho, objme ho, mluví láskyplně, pohladí ji po zádech a hlavě, vzniká stejná emocionální blízkost jako u HS.

Doporučení. Chcete-li posílit emoční spojení s dítětem během kojení, musíte se na něj dívat přímo do očí. Díky navázání úzkého kontaktu se dítě bude těšit na další „jídlo“ nejen pro uspokojení hladu, ale také na trávení času s milující matkou v atmosféře péče, náklonnosti a tepla..

Technika krmení lahví

Proces IV má řadu funkcí a nuancí, které je třeba vzít v úvahu při krmení dítěte z láhve:

 1. Pohodlné místo pro mámu a dítě. Během kojení žena vezme dítě do náručí. Pro větší pohodlí můžete pod loket umístit speciální polštáře. Otázka pohodlí je obzvláště důležitá, protože proces krmení trvá poměrně dlouho..
 2. Hlava dítěte musí být mírně zvednutá a po celou dobu musí být sledována její správná poloha.
 3. Nádoba je nakloněna v mírném úhlu, takže strouhanka je vhodnější k pití. Úhel se může lišit v závislosti na tom, zda má dítě čas na polykání jídla (pokud ne, matka odmítne ruku, pokud ano, naopak).
 4. Není nutné, aby během kojení byla celá bradavka zcela v ústech dítěte. Stačí, když dítě zachytí pouze jeho protáhlou část, rty by měly být na zbytku povrchu.
 5. Je nutné zajistit, aby protáhlá část bradavky byla naplněna mléčnou směsí. V opačném případě bude dítě polykat vzduch s jídlem.
 6. Nespěchejte na dítě - měl by pít pohodlným tempem. Pokud dítě dokončilo „jídlo“, nemůžete ho donutit, aby sníst zbývající směs.
 7. Čas od času byste měli zkontrolovat stav bradavky. Pokud je zdeformovaná, nelze ji dále používat.
 8. Před krmením netahejte víko příliš pevně, jinak vzduch nevnikne do bradavky. V důsledku toho se uvnitř láhve objeví vakuum a bradavka se zploští. V takovém případě bude pro dítě obtížné napnout mléko, rychle se unaví a bradavku odmítne. Proto po zkroucení láhve musíte kroužek mírně uvolnit, takže během kojení jsou v něm pozorovány malé bubliny.

U IV je důležité dodržovat techniku ​​krmení

Laktační přestávky

Postup pro krmení novorozence z láhve zahrnuje přerušení během jídla. Během kojení vzduch někdy vstupuje do jícnu dítěte, což způsobuje, že dítě má falešný pocit plnosti. Z tohoto důvodu musí být dítěti poskytnut čas a příležitost k rozbití vzduchu. Výsledkem je, že dítě znovu získá přirozený pocit hladu a bude i nadále pít mléko s chutí k jídlu.

K tomu, aby dítě prasklo, musíte ho držet ve svislé poloze nebo ho položit na rameno a položit ruce malého na záda. Toto držení těla přispívá k mírnému tlaku na břicho dítěte a tím přispívá k uvolňování vzduchu ven.

Doporučuje se také dítěti masáž zad nebo lehce na něj poplácají dítě. Je nutné jemně zatlačit na zadní stranu batole klepnutím na dlaň nebo hladením. Poklepání v tomto případě musí být sebevědomé a rytmické..

Dalším účinným způsobem, jak vaše dítě říkat, je dát si ho na klín. Ve všech případech se doporučuje vložit ručník, aby nedošlo ke kontaminaci oblečení. Belching musí být způsobeno každých 60-90 ml opité směsi (nebo častěji, pokud se novorozenec točí, rozruší).

Po 2-3 minutách se můžete vrátit ke krmení, i když dítě vzduch nepropichuje. Pokud dítě nezajímá zájem o jídlo, ale zároveň se začne rozrušit, můžete se znovu pokusit vyvolat erekci nebo zkontrolovat stav plenky. Pokud je dítě v klidu a vypadá šťastně, pak nejspíše nemá hlad a již dokončil své „jídlo“..

Psychologický stav ošetřovatelství

Je velmi důležité, aby dospělý, který se zabývá krmením, měl dobrou náladu, byl klidný a uvolněný. Děti jsou citlivé na náladu mámy a táty, adoptují je a začnou se chovat stejným způsobem. Napjatý, depresivní, podrážděný stav dospělého není kategoricky vhodný pro takové činnosti, jako je krmení drobků. Musíte se pokusit uvolnit, odvrátit se od negativních myšlenek alespoň po dobu krmení, potom se dítě bude cítit pohodlně.

Co představuje krmení

Po dokončení přípravné fáze můžete přistoupit přímo ke krmení. Aby byl postup úspěšný, mělo by být držení těla pro IV vhodné, tj. Co nejpohodlnější jak pro dítě, tak pro kojitele.

Pohodlné polohy při podávání lahví

Doporučuje se brát dítě do náručí stejným způsobem jako při kojení. Máma nebo táta položí dítě hlavu na ohyb jeho lokte, zatímco ona musí být vždy ve zvýšené poloze. Je nemožné dovolit, aby se hlavička drobků hodila zpět, jinak se dítě může dusit. Také dítě by se během krmení nemělo otáčet hlavou, jinak bude proces polykání mnohem obtížnější.

Důležité! Mnoho rodičů přemýšlí, jestli je možné krmit dítě, když leží v láhvi. Lékaři to nedoporučují, protože to může způsobit únik tekutiny do středního ucha a vést k zánětu středního ucha..

Láhev by měla být držena trochu pod úhlem a ujistěte se, že bradavka je naplněna směsí. Není dovoleno postavit nádobu ve svislé poloze - dítě se může utopit.

Správné držení těla při laktaci

Proč potřebujete správnou pózu

Pokud bude dítě během laktace ležet na zádech, pak pod vlivem gravitace začne směs intenzivně vytékat z láhve. Když je dítě ve vodorovné poloze, může se dusit a začít se dusit. Proto je velmi důležité udržovat dítě během laktace v pořádku.

Příznaky nadbytku nebo nedostatku směsi

Signál toho, že se dítě přejídá, jsou takové příznaky:

 • Dítě často hodně plivá;
 • Po krmení dochází k zvracení;
 • Dítě má silné nadýmání;
 • Porušení dětského spánku, časté mlhy;
 • Dítě během kojení táhne nohy do žaludku, což naznačuje bolest ve střevech;
 • Hmotnost drobků přesahuje normu.

Mezi znaky, kterými můžeme říci, že arašídy jsou podvyživené, jsou:

 • Slabost a nízká aktivita dítěte;
 • Špatný sen;
 • Vagary, častý pláč během laktace nebo po laktaci;
 • Novorozenec cucí prst, popadne okraje pleny, plácne do rtů;
 • Štíhlá moč a stolice;
 • Je pozorována ztráta hmotnosti.

Co dělat po krmení

Když jste přišli na to, jak krmit dítě směsí z láhve, měli byste zjistit, co dělat poté. Je vhodné pomoci dítěti říkat a zkontrolovat, zda se chce vrátit k jídlu. Pokud je zájem o jídlo zcela ztracen, můžete odložit zbytky kojenecké výživy na hodinu (počítáno od okamžiku, kdy začala poslední fáze krmení), pokud má dítě znovu hlad.

Důležité! Hodinu po laktaci musí být zbytky mléčné směsi zlikvidovány a lahvička důkladně opláchnuta. Pokud se tak nestane, bakterie se začnou množit v mléce..

Je přísně zakázáno ponechat láhev v postýlce - dítě se může dusit a použití směsi v poloze na zádech způsobí zánět středního ucha.

Umělé krmení je ve srovnání s GV méně komplikovaným procesem, ale zároveň vyžaduje dodržování určitých pravidel a doporučení. Pokud máte nějaké problémy, mohou rodiče vždy vyhledat pomoc u lékaře.

Video

Hledáte správný způsob, jak nakrmit novorozence z láhve? Přehled nejpohodlnějších poloh krmení!

Správná poloha dítěte při krmení z láhve je velmi důležitá, protože pokud je dítě nepříjemné, je nepravděpodobné, že bude schopen pokojně jíst. A ten, kdo krmí dítě, se může rychle unavit (zvláště pokud dítě jedí pomalu), pokud nejsou polohy pro krmení dítěte z láhve správně zvoleny.

Krmení novorozeného dítěte z láhve je nutností z důvodů důležitých pro matky (zdravotní stav, nedostatek mléka nebo jeho malé množství, předčasný odchod z mateřské dovolené). Ale stejně jako přirozené kojení vyžaduje umělé krmení řádnou organizaci.

Proč je pozice tak důležitá?

Každé dítě je jedinečné, a proto neexistuje univerzální póza o tom, jak správně krmit dítě z láhve.

Ihned po narození se dítě může přiblížit k jedné póze. A později - další udělá. To se nemusí bát. To je normální!

Existuje několik obecných pravidel, která musí každá matka dodržovat po celou dobu krmení z láhve. Pravidla pro podávání lahví:

 1. Celé tělo dítěte od koruny po paty by mělo být ve stejné rovině. Neměla by se ohýbat.
 2. Musí být sledován hmatový kontakt, stejně jako při kojení. Může to být buď „skin to skin“, nebo jednoduché tahy.

Stejně důležité je dodržovat všechny fáze - příprava směsi, krmení, proces uvolňování přebytečného vzduchu. Dítě spolkne vzduch pouze ve dvou případech, pokud lahvička není správně umístěna a bradavka není zcela naplněna mlékem, a také pokud póza nevytváří k tělu jednu rovinu.

Pokud je inventář, směs je zvolena nesprávně, pak poslední fáze krmení může způsobit dětskému nepohodlí. Vzduch vstupující do žaludku musí být vypuštěn tak, aby zažívací systém nezažil přetížení.

Pózy pro krmení dítěte

Zvažte, v jaké poloze a v jaké poloze se má dítě krmit, a také to, jak se má dítě při krmení správně držet. Existuje několik základních pozic pro děti s umělým krmením - ležící na jejich rukou, po stranách, sedící.

Jakékoli držení těla by mělo být pohodlné pro dítě i pro rodiče.

Aby to nepadlo

Regurgitace představuje:

 1. Dítě je v tomto případě umístěno po jeho boku. Lepší, je-li to levá strana, jak doporučují pediatři.
 2. Svou polohu můžete upevnit speciálními svorkami, podávacími válečky nebo polštářem.
 3. Máma mu dá láhev na stranu a ona může také ležet na její straně, aby udržel oční kontakt s dítětem.
 4. Nezapomeňte kontrolovat proces plnění bradavek mlékem.

Aby se neudusil

 1. Máma sedět na pohovce nebo na pohodlném křesle a opírat se o něj zády.
 2. Ohýbá kolena a umístí dítě tak, aby jeho zadek seděl na jednom boku a záda na druhém.
 3. Hlava musí být položena na loket.
 4. S volnou rukou drží máma láhev mléka.

Je nutné zkontrolovat průtok, který závisí na počtu otvorů ve vsuvce a úhlu sklonu samotné láhve..

Tak, aby se dusit

 1. Dítě je v postýlce a maminka sedí vedle.
 2. Při krmení v tomto případě můžete dát rovnou plenu, nejtenčí polštář nebo ručník.
 3. Láhev je umístěna v úhlu 45 stupňů. Tato poloha vytváří optimální průtok mléka a pohodlí..

V tomto případě se nedoporučuje stát mámu, protože záda bude nepřirozená a začne jen bolet. Je důležité ovládat náklon hlavy, jako je to jeho nesprávná poloha, která vyvolává vniknutí mléka do dýchacích cest.

Aby se zabránilo vniknutí vzduchu

Vzduch přicházející do styku s potravinami vede k falešnému pocitu sytosti v mozku. Ujistěte se, že si během procesu krmení uděláte přestávky z láhve, každých 5-10 minut, klidně ji vyjměte na několik sekund, aby praskla.

Aby se však minimalizovalo množství vzduchu vstupujícího do vzduchu, je nutné jej přivádět do podlahy v přímé poloze. Tato pozice je nejčastější..

 1. Máma bere dítě do náručí.
 2. Jeho hlava se nachází na lokti, dlaň drží zadek.
 3. S volnou rukou mu máma podala láhev pod úhlem, takže celá dutina bradavky byla naplněna mlékem.

Je nutné zkontrolovat přítomnost bublin ve směsi a, jakmile se objeví, změňte polohu dítěte na svislou a vyjměte láhev z úst.

Je možné krmit novorozence? V této poloze odborníci nedoporučují podávat láhev, protože hrozí, že do středu ucha spadne mléko a že se objeví infekce.

Další ustanovení

Pokud již dítě s jistotou sedí, může si, jak ukazuje nezávislost, držet láhev sám a vybrat si pro něj pohodlnou pózu, stejně jako jíst při sezení. V takových případech musí být rodič také kolem a řídit proces krmení..

Tipy pro rodiče

Tipy pro rodiče na krmných pozicích:

  Někdy se stává, že máma unavuje ruce. V tomto případě můžete použít fixační zařízení - polštáře pro krmení, válečky nebo jednoduchý ručník.

S jejich pomocí mohou být dítě a láhev správně umístěny anatomicky. Je však důležité udržovat oční a hmatový kontakt..

V žádném případě byste neměli nechat dítě samo, pokud je zaneprázdněno lahví!

 • Bez ohledu na držení těla je emoční pohodlí matky nebo toho, kdo ho v současné době krmí, také důležité, aby dítě dostalo maximální užitek z krmení..
 • Není třeba ho krmit, pokud jste naštvaní, naštvaní nebo naštvaní.
 • Nezačínejte také krmení, pokud dítě něco trápí. Je důležité odstranit příčinu úzkosti a potom krmit dítě.
 • Dítě by mělo cítit jen lásku, péči a teplo.

  Užitečné video

  Nabízíme vám sledovat video o tom, jak správně nakrmit dítě z láhve:

  Závěr

  Je důležité, aby si všechny matky pamatovaly, že zdraví dítěte a komunikace s ním nezávisí na způsobu krmení. A nemusíte se vyčítat, pokud si vyberete umělý způsob přes ten přirozený. Každá maminka je pro své dítě nejlepší.!

  Je možné krmit dítě lahví lhaní?

  Doporučené příspěvky

  Připojte se k našim diskusím!

  Musíte být uživatelem, který zanechá komentář.

  Vytvořit účet

  Zaregistrujte se a získejte účet. Je to jednoduché!

  Vejít do

  Již zaregistrované? Přihlásit se zde.

  Nyní prochází 0 členů

  Žádní uživatelé si prohlíží tuto stránku..

  Oblíbená témata

  Zaslal: Furlitta
  Vytvořeno před 1 hodinou

  Autor: LikaAngelika
  Vytvořeno před 16 hodinami

  Zaslal: tanyushka23
  Vytvořeno před 19 hodinami

  Zaslal: Галина1205
  Vytvořeno před 15 hodinami

  Zaslal: AlbinaA
  Vytvořeno před 21 hodinami

  Zaslal: Екатерина19
  Vytvořeno před 18 hodinami

  Autor: Kristina Nikolaevna
  Vytvořeno před 5 hodinami

  Zaslal: Vladakern
  Vytvořeno před 13 hodinami

  Zaslal: Лиден
  Vytvořeno před 2 hodinami

  Zaslal: iraovd2911
  Vytvořeno před 8 hodinami

  Klinická hodnocení

  O webu

  Rychlé odkazy

  Populární sekce

  Materiály zveřejněné na našem webu slouží pouze pro informační účely a jsou určeny pro vzdělávací účely. Nepoužívejte je jako lékařskou radu. Stanovení diagnózy a výběr léčebných metod zůstává výhradním právem vašeho lékaře!

  Jak nakrmit dítě z láhve: pravidla a doporučení

  Nejlepší jídlo pro každé dítě je samozřejmě mateřské mléko. Ale jsou chvíle, kdy kojení není možné. Například s matkou nemocí nebo předčasným ukončením laktace. V tomto případě musíte přejít na přizpůsobené směsi a příbuzní dítěte by se měli naučit, jak správně krmit dítě z láhve.

  Rodiče musí vytvořit takové podmínky, aby výživa s umělými směsmi byla úplná a minimálně nižší než kojení. To bude vyžadovat:

  • zvolte vhodný model pro lahve a bradavky a naučte se, jak je připravit na krmení;
  • správně zvolit směs a naučit se ji vařit;
  • zvládnout techniku ​​krmení;
  • při krmení zvažte svůj emoční stav.

  Vyberte si láhev

  Nejprve byste měli věnovat pozornost materiálu, který se používá k výrobě lahví. Dnes najdete na prodej sklo a plasty.

  Skleněné láhve jsou těžší, vždy existuje riziko, že nádobí praskne nebo se při nárazu zlomí kus. Ale na druhé straně jsou zcela bezpečné z hlediska životního prostředí a slouží po dlouhou dobu. Plastové láhve jsou lehké a nerozbitné, ale při nákupu musíte věnovat pozornost certifikátu, který potvrzuje, že plast neobsahuje nebezpečné látky. A to se může stát, pokud si koupíte nádobí od neznámého výrobce.

  Dalším důležitým bodem je dostupnost přesného odstupňování v mililitrech. Přítomnost takové stupnice vám umožní sledovat, jak moc jí dítě.

  Neméně důležitý je materiál bradavky, dnes je tato důležitá položka pro dítě vyrobena z gumy a silikonu. Která varianta by byla výhodnější, bude muset být stanovena empiricky.

  V každém případě bude nutné dobře připravit lahve i bradavky: důkladně se umyjte, použijte prostředky pro dětské nádobí, dobře opláchněte a sterilizujte. Můžete si koupit speciální zařízení pro sterilizaci, ale můžete použít mikrovlnnou troubu nebo dvojitý kotel.

  Výběr a příprava směsi

  Výběr směsi musí být proveden společně s pediatrem, protože všechny děti jsou různé a není možné doporučit jeden produkt vhodný pro každého.

  Je nutné připravit směs bezprostředně před jídlem a použít čerstvě převařenou vodu. Algoritmus vaření:

  • vařit vodu a nechat ji vychladnout, doba chlazení by neměla přesáhnout 30 minut;
  • nalít vodu na požadovanou značku v lahvi;
  • nalijte do suché směsi. Není třeba se snažit, aby směs byla více „vyhovující“, zvyšující se množství prášku, měli byste se řídit doporučeními výrobce. Dítě musí přijímat nejen kalorií, ale také dostatečné množství tekutiny, takže byste neměli porušovat pokyny;
  • láhev musí být uzavřena víkem a důkladně protřepávána, dokud není směs zcela rozpuštěna;
  • poté dejte do láhve dudlík, musíte se ujistit, že teplota připravené porce jídla je přijatelná. Chcete-li to provést, kapku směsi na zápěstí (uvnitř, tam je pokožka jemnější). V tomto případě by nemělo být pociťováno chladno ani teplo. Pokud je třeba zahřát obsah láhve, je lepší to udělat vložením nádobí do horké vody, protože mikrovlnná trouba nezajišťuje rovnoměrné zahřívání kapaliny.

  Je nutné připravit směs bezprostředně před podáním dítěti, hotový produkt nelze skladovat déle než půl hodiny. Pokud se stalo, že dítě nedokončilo svou obvyklou porci, nesnažte se ji po jedné nebo dvou hodinách krmit ze stejné láhve..

  Zvládnutí techniky

  Krmení dítěte z láhve není ohromující úkol, nicméně matka nebo jiní příbuzní, kteří budou dítě krmit, se musí naučit některým pravidlům.

  Mnoho lidí se ptá, v jaké poloze nakrmit dítě z láhve? V zásadě si můžete vybrat jakoukoli polohu, která je pohodlná pro matku a dítě, ale nejlepší možností je poloha, která je pohodlná pro kojení..

  Musíte tedy krmit novorozence směsí z láhve, položit ji na kolena a položit hlavu na předloktí jedné ruky tak, aby byla zvednutá. Druhou rukou musíte láhev držet.

  Děti, které již umí sedět, se mohou velmi dobře najíst z láhve a sedět ve speciální židli, ale mnoho dětí v tuto chvíli dává přednost matce v náručí. I když už dítě s jistotou sedí a ví, jak láhev držet na vlastní pěst, nemůže zůstat sama. A ještě více nemůžete nechat dítě spát s dudlíkem v ústech. Taková nedbalost může způsobit, že se dítě dusí.

  Je vhodné provádět noční krmení v náchylné poloze. V každém případě však musíte zvednout hlavu dítěte, položit ji na předloktí nebo pomocí polštáře.

  V průběhu krmení musíte sledovat plné plnění bradavek, aby vzduch nevnikl. Jinak se nelze vyhnout plivání a kolice. Pokud je v bradavce vzduchová bublina, pak je někde chyba: musíte změnit polohu nebo změnit úhel láhve.

  Určité množství vzduchu bude dítě nevyhnutelně spolknuto, proto je nutné pravidelně přerušovat krmení, aby vzduch unikal. V takovém případě musíte dítě zvednout svisle nebo jednoduše zvednout hlavu. Poté, co dojde k praskání, můžete pokračovat v krmení.

  Pokud jde o velikost otvorů v bradavce, měla by být mírná. Když se láhev převrátí, její obsah by měl vytékat v kapkách, a nikoli nalít do proudu. Příliš velká díra způsobí, že se dítě dusí.

  Je důležité zajistit, aby dítě drželo hlavu rovnoměrně, když je hozeno dozadu nebo při naklonění dopředu, zvyšuje se riziko, že se mléko dostane do dýchacího krku, což je velmi nebezpečné.

  Nepokoušejte se krmit spící dítě z láhve. Pokud je čas na krmení a dítě spí sladce, měli byste chvíli počkat nebo se pokusit dítě probudit. Je prostě nebezpečné krmit dítě spícím, protože směs vytéká z láhve, není třeba ji odsávat s námahou, jako je mléko z hrudníku, takže spící dítě se může dusit.

  Kromě toho musíte učit dítě od útlého věku, že jídlo je jídlo a že není spojeno se spánkem. V opačném případě budou rodiče muset utratit spoustu energie, aby dítě odstavili bez láhve.

  Emoční stav

  Každý ví, že kojící matka by neměla být nervózní a plakat, protože její mléko to „zkazí“. Kojenci ale mají jemný pocit matčiny nálady, i když ho nekojí mateřským mlékem, ale dává směs z láhve.

  Než začnete krmit syna nebo dceru, musíte se pokusit zbavit všech negativních emocí: zhluboka se nadechněte, „odvezte“ všechny špatné myšlenky, nalaďte komunikaci se svým malým zázrakem.

  Máma musí mít pohodlnou pózu, připravit mokré ubrousky jen pro případ (nebo může být použita, pokud dítě neúmyslně vypije nebo rozlije mléko). V procesu krmení musíte jemně mluvit s dítětem, poplácajte ho po zádech. Je velmi důležité, aby dítě cítilo teplo a péči. Koneckonců, on už je zbaven mateřského mléka, neměli byste ho navíc připravovat, zbavovat ho příjemných emocí a úzké komunikace se svou milovanou matkou.

 • Články O Neplodnosti