Hlavní Neplodnost

Měsíční kojení

Když kojící matka může po porodu obnovit menstruaci?

Načasování obnovy menstruačního cyklu u každé ženy je čistě individuální. Obnovení menstruace přímo závisí na hormonálním pozadí ženy, takže časový standard se může výrazně lišit.

U většiny kojících matek je menstruační cyklus obnoven v období od 6 do 24 měsíců dítěte. [3]

Během kojení přední hypofýza produkuje hormon prolaktin, který inhibuje dozrávání vajíčka, a proto ovulaci, takže menstruace nepřichází. Pokud však dojde například ke změnám v organizaci kojení, matka začne dítě krmit méně často 8-12krát denně, nebo zavádí doplňková jídla, doplňková jídla, přenáší dítě na smíšené nebo umělé krmení, pak se hladina prolaktinu v krevním séru snižuje a v důsledku toho se zvyšuje pravděpodobnost ovulace a obnovení menstruace.

Podle Mezinárodní mléčné ligy (La Leche League International) se menstruační cyklus u matek, které krmí děti na požádání a zavádějí včasné krmení svým dětem, často obnovuje mezi osmým a devátým měsícem po porodu. V tomto případě se nový cyklus může lišit od menstruačního cyklu, který byl před těhotenstvím. Může být delší nebo kratší než předchozí [3]. Povaha menstruace se také může změnit - například mohou být méně bolestivé, což vysvětluje fyziologičtější poloha dělohy po porodu, pokud byla děloha před těhotenstvím ohnuta..

Poté, co přišla první menstruace, lze očekávat obnovení cyklu. U každé mámy se to děje individuálně, u někoho se obnoví plnohodnotný pravidelný cyklus během 2-3 měsíců a pro někoho delší dobu.

V každém případě, s nejmenší pochybností o menstruačním cyklu po porodu, byste se měli poradit s gynekologem.

Ovlivňuje menstruace množství mléka?

V důsledku hormonálních změn během menstruace mohou některé matky pociťovat mírné snížení množství mléka [1]. Děti mohou být na hrudi neklidné, protože mléko proudí pomaleji než obvykle. Naštěstí tyto změny netrvají dlouho a během 2-3 dnů po začátku menstruace se laktace opět zvyšuje na požadovanou úroveň [2], navíc děti nejčastěji již dostávají pevná jídla, aby kompenzovaly nedostatek výživy..

Podle Mezinárodní mléčné ligy může denní dávka vápníku a hořčíku od 500 do 1 000 mg (na doporučení lékaře) obdržená od středu cyklu do druhého nebo třetího dne po zahájení cyklu minimalizovat jakékoli snížení příjmu mléka [3]..

Na základě zkušeností však nejčastěji výskyt menstruace u matky prochází kojenci a laktace zůstává nezměněna. Možná byste měli věnovat pozornost dalším možným příčinám změny množství mléka..

Je pravda, že během menstruace se mění chuť a vůně mateřského mléka?

Tuto otázku často kladou kojící matky. Ve skutečnosti existují pozorování, podle kterých se některé děti, kupodivu, začnou cítit neklidnější a začínají se vzdát prsou na začátku mateřské menstruace. Ruth Lawrence, MD, uvádí, že „v důsledku návratu menstruace může dojít k úplnému odmítnutí obou prsou. Matka si všimne, že dítě v každém menstruačním cyklu odmítne prsa během dne. “ [2]

Momentálně však neexistují žádné potvrzené údaje o změnách chuti a vůně mléka během nástupu menstruační matky menstruace. Můžeme tedy předpokládat, že dítě nedojčí tak, jak zvyklo z jiných důvodů..

Znamená obnovení menstruace konec laktace?

Obnovení menstruačního cyklu na pozadí laktace je typem normy. Dříve se u žen během laktace zpravidla menstruace nevyskytovala, ale v posledních desetiletích kvůli tomu, že mnoho žen užívá hormonální antikoncepci, hromadí se stres, mění se situace v životním prostředí atd. Menstruační cyklus se často často obnovuje před kojením a mléko - je stále produkována v dostatečném množství a dítě je plně kojeno.

Mohou se pocity menstruace změnit během menstruace??

Některé matky uvádějí pocit únavy, když kojí během svého období. Tyto pocity však obvykle zmizí během jednoho až dvou dnů. [2]
Matky někdy poznamenají, že se po menstruaci mění pocity. Například se může zvětšit prsa a bradavky mohou bolestivě reagovat na sání dítěte během ovulace.

Také někdy matky popisují svá prsa jako plná, tvrdá a bolestivě citlivá na dotek. Předmenstruační bolest na hrudi je cyklický pocit intenzivní plnosti a bolestivosti, ke kterému obvykle dochází v období před menstruací kvůli skutečnosti, že hrudník je plný krve a lymfy. V tomto případě může být bolest pociťována během aplikace nebo mezi krmením. Pro mnoho žen je to naprosto normální pocit. Obvykle příznaky zmizí brzy po nástupu menstruace. [2]

Literatura:

 1. Kojení a kojení člověka (série Jones a Bartlett v kojení / kojení člověka) od Jan Riordan Vydavatel: Jones and Bartlett Publishers, 3. vydání, 2004. Stránky: 819
 2. Mohrbacher N., Stock J., La Leche League International, Kniha kojení, třetí revidované vydání, 2008
 3. Wiessinger Diane, ženské umění kojení. - 8. ed. / Diane Wiessenger, Diana West a Teresa Pitman, 2010

Alena Korotková,
klinický psycholog,
kojící poradce

Alena Lukyanchuk
Psycholog, konzultant kojení,
Člen ILCA (The International Lactation Consultant Association).

Měsíční krmení

Kojení a menstruační cyklus jsou dva procesy, které u mladých matek vyvolávají stovky otázek. Každý ví, že menstruace během kojení obvykle začíná později, ale žádný lékař nemůže určit přesné období, během kterého by měl být menstruační cyklus obnoven, protože tento proces, stejně jako mnoho jiných, je čistě individuální. Za normální se považuje, když první období kojící matky dorazí včas nejdříve šest týdnů po narození dítěte.

Výtoky, které vznikají bezprostředně po porodu, se nepovažují za menstruaci, protože příčinou jejich výskytu je placentární narušení endometria dělohy v důsledku narození dítěte, zatímco menstruace nastává v důsledku nenaplněného početí.

Takové propuštění po porodu nebo, jak jim lékaři říkají lochie, v průměru netrvá déle než čtyřicet dní, jsou zvláště hojně přiděleny během prvních 5 dnů po narození dítěte..

Je důležité vědět, že k ovulaci může dojít v období izolace lochie, takže by žena neměla zapomenout na antikoncepci a obecně se lékařům nedoporučuje vést aktivní sexuální život v časném poporodním období, protože se může ukázat jako povolání, které je nebezpečné pro zdraví ženy. Až po cestě do gynekologa po dvou nebo třech měsících po narození, která zjistí, že zdraví ženy není problémem, a vybere nejvhodnější způsob antikoncepce, lze sexuální život obnovit.

Když kojíte ženu, začne se v přední hypofýze produkovat prolaktin, peptidový hormon nezbytný pro kojení. Vyrobený prolaktin inhibuje zrání a ovulaci vajíček, a proto se menstruace nevyskytuje během krmení po dlouhou dobu. Jakmile matka přeruší krmení dítěte 8-12 krát denně a postupně jej začne převádět na doplňkové potraviny nebo úplně přechází na umělé krmení, snižuje se obsah tohoto hormonu v krevním séru a několikrát se zvyšuje pravděpodobnost obnovení menstruačního cyklu a ovulace..

Vlastnosti cyklu menstruace během kojení

Menstruace během kojení nemusí začít dlouho. Při častém krmení dítěte v těle ženy během kojení se produkuje velké množství hormonu prolaktinu, který podporuje uvolňování mateřského mléka, na druhé straně stejný hormon brání obnovení menstruačního cyklu a snižuje libido. Existují však případy, kdy při častém kojení je menstruační cyklus obnoven dva nebo tři měsíce po narození dítěte, a to z důvodu individuálních charakteristik ženského těla.

Pokud dojde k menstruaci, mělo by být dítě krmeno normálně. V případech, kdy žena zcela přestala krmit své dítě nebo od prvních dnů po narození neměla mléko, by mělo dojít k obnovení menstruačního cyklu po 1-2 měsících..

Menstruace během krmení, zejména pokud matka krmí dítě podle režimu a krmí ho náhražky mateřského mléka, může začít měsíc po ukončení přísavky. Obnovení menstruačního cyklu neovlivňuje chuť a množství vylučovaného mléka, dítě však může být na hrudníku znepokojeno kvůli odlišné kombinaci hormonů v mateřské krvi během tohoto období..

Intenzivní kojení dítěte ve věku více než jednoho roku, ve dne i v noci, může vést ke skutečnosti, že menstruace může chybět déle než rok, ale to neznamená, že je ohroženo zdraví matky a kojení musí být zastaveno..

Stav těla po porodu a během menstruace u kojící matky

Jakmile dojde k narození dítěte, děloha ženy zahájí proces čištění odpadních tkání a membrán plodu, které zajistí vývoj dítěte. Stává se, že během porodu není placenta úplně oddělena a její části zůstávají v děloze, což může nakonec ovlivnit sekreci mléka - může být produkováno se zpožděním nebo v malém množství. V průměru 4-6 týdnů po ukončení porodu po porodu, v žádném případě by neměly být zaměněny s menstruací, kojící amenorea začíná u kojící matky, když vejce ve vaječnících nezraje, a opakované těhotenství, a to i při nechráněném pohlavním styku, nenastane. umět.

Bylo zjištěno, že období zotavení menstruačního cyklu závisí na věku, zdravotním stavu a genetice ženy. Takže mladé světelné matky s tenkými zápěstí, které mají během krmení měsíční období, musejí čekat mnohem déle než hnědé oči se středním stavěním, ve kterých se může menstruační cyklus zotavit, i když je dítě neustále krmeno, již třetí měsíc po porodu.

Ideální období pro kojení dítěte jsou dva roky, během nichž se většina žen zotavuje během krmení asi 6 měsíců po porodu, současně matka postupně zavádí doplňkovou stravu do dětské výživy, a tím se intervaly mezi krmivy zvyšují.

V případech, kdy matka neměla dostatek mléka od narození dítěte a musela dítě krmit speciálními směsmi, může se její menstruační doba zotavit o něco dříve, ale přestat krmit dítě, i když jen s mírně přiděleným mlékem.

V případech, kdy matka intenzivně krmí dítě od jednoho roku, může toto období během krmení chybět po dlouhou dobu. Nicméně, jak je uvedeno výše, neměli byste panikařit, jakmile se kojení zastaví, menstruační cyklus se zotaví do 10 týdnů.

Menstruace během kojení může být zpočátku nestabilní, ale po 2-3 měsících se cyklus vrátí do normálu, ačkoli jeho trvání se může lišit od toho, co bylo před těhotenstvím, navíc nyní je menstruace s větší pravděpodobností bezbolestně procházet, protože poloha dělohy po porodu bude fyziologičtější a bez ohybu.

Během menstruace se kojení neliší od kojení v normálních dnech, avšak některé matky tvrdí, že bradavky se stávají citlivějšími a dítě je nespokojené s hrudníkem. V takových případech pomáhá masáž krční límce a zahřívání bradavek ihned po krmení dítěte.

Obnova menstruace během kojení někdy ovlivňuje množství vylučovaného mléka a první 2-3 dny je přiděleno o něco méně než obvykle, ale brzy se laktace zvýší na obvyklou úroveň.

Doslova před 50–70 lety ženy zcela postrádaly menstruaci během krmení, a to byla norma, nicméně neustálé stresové situace, špatná ekologie a používání hormonálních antikoncepcí přítomných v životě moderní ženy vedly ke skutečnosti, že obnovení menstruačního cyklu se stalo normou dlouho před koncem laktačního období.

Video z YouTube na téma článku:

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte Ctrl + Enter.

Menstruace během kojení: načasování a dopad na dítě

Je normální, že k menstruaci během kojení dochází již během prvních šesti týdnů po porodu? Co když není více než rok? Jaké termíny porodník-gynekologové považují za fyziologické a kdy bych měl navštívit lékaře? Jak menstruace matky ovlivňuje kvalitu, složení, chuť mléka a zdraví dítěte?

Příchod menstruace během kojení znamená, že žena je opět připravena k početí a porodila dítě. „Standardní období“ pro jejich nástup je druhá polovina roku po porodu. Podle statistik v tuto chvíli menstruuje... 37% žen. Ale co zbývajících 63%? Při menstruaci dochází u více mladých matek?

Fyziologická připravenost k porodu

V moderním světě je kojení vnímáno jako dočasný jev, který ženě často způsobuje nepříjemnosti. Máma musí brzy jít do práce, nemůže být neoddělitelně blízko dítěte, kvůli čemuž se načasování zavedení doplňkových potravin posunulo na šest měsíců a v „arzenálu“ žen - bradavek, lahví se objevily různé „náhražky prsou“..

Tato forma krmení se nazývá „kulturní“, to je diktováno moderní realitou. Nedovoluje dlouhodobé a časté kojení. A právě ona vytváří podmínky, kdy během kojení dochází k menstruaci, i když nepravidelně nebo již po 3 měsících. A to je považováno za normu.

Před dvěma sty lety byl příchod menstruace v prvních šesti měsících po porodu vnímán jako nesmysl. Navíc ženy mnoha národů světa, daleko od civilizace, nadále vychovávají děti a menstruují, jak stanovila příroda, tedy mnohem později než o šest měsíců později.

V osmdesátých letech minulého století kanadská vědkyně Otto Schaffer zkoumala načasování nástupu menstruace v kanadských Eskimech. Někteří z nich žili v přírodních podmínkách, daleko od měst, cvičili časté a dlouhodobé kojení. Podmínky početí dalšího dítěte, to bylo 20-30 měsíců po předchozím narození. Ženy „civilizované“ pomocí krmení z lahví začaly otěhotnět již ve druhém nebo třetím měsíci. Na základě získaných údajů dospěl Otto Schaffer k závěru, že hlavním regulačním mechanismem pro přirozené plánování rodiny je frekvence kojení kojence..

Výzkum pokračoval John a Sheila Kippley, zakladatelé Ligy párů Spojených států. Zavedli pojem „ekologické kojení“, což znamená odmítnutí jakéhokoli rámce v procesu krmení, bradavek a režimů. Na základě dlouhodobých pozorování zveřejnili manželé Kippley zprávu, která nám umožňuje přesně posoudit vztah mezi kojením a menstruací s „environmentálním přístupem“..

 • 9-20 měsíců. Celková doba menstruace u 71% žen praktikujících ekologické kojení (nebo na vyžádání).
 • 14,6 měsíců. Průměrná doba první menstruace u ženy. Poskytuje minimální časový interval mezi narozením dětí do 2 let.

Ještě působivější údaje poskytli američtí vědci Connor a Wortman. Prováděli výzkum v kmeni American Kung, jehož život se příliš neliší od primitivní společnosti. K prvnímu příchodu menstruace po porodu u žen kmene došlo po 35 měsících, což umožnilo vydržet časový interval mezi narozením nejméně tři a půl roku.

Normální limity

Názory porodnicko-gynekologů na toto téma se však často liší. Ženy někdy dostávají doporučení, jak „omezit“ kojení po roce, aby „obnovily“ přirozený reprodukční cyklus. Tato doporučení nemají nic společného se zdravím žen, řekla Natalya Razakhatskaya, odbornice na kojení, odbornice na zkoušce Mezinárodní rady konzultantů laktace (IBCLC)..

Ona dává následující “normální limity” příchodu menstruace pro kojící matky.

 • "Krmím mateřským mlékem, menstruace šla." Je normální, že k menstruaci dochází v prvních šesti měsících po porodu. To se děje u asi sedmi procent žen. Je také normální, když k tomu dojde ve druhé polovině roku po porodu, což se děje u 37% žen. Během druhého roku krmení přichází menstruace u 48% matek. A asi 8% žen nemění po dobu dvou nebo více let, což je také varianta normy.
 • "Krmím mateřským mlékem, bez menstruace." Načasování nástupu menstruace závisí na hormonálním pozadí ženy. Menstruace chybí kvůli vysoké hladině hormonu prolaktinu v těle, která blokuje práci vaječníků a produkci vajec. Čím častěji kojíte, tím vyšší je hladina prolaktinu a tím nižší je riziko dalšího těhotenství. Antikoncepční metoda laktační aminorrhea je založena na této skutečnosti, 98% eliminuje pravděpodobnost početí při zachování kojení „na vyžádání“ bez dalšího krmení a dojení..

Prevalence situace, kdy k menstruaci dochází během kojení ve druhé polovině roku nebo roku po porodu, je spojena se zavedením doplňkových potravin a snížením počtu dětských prsou. Ale i když, po dvou letech, menstruace nezačala, neměli byste si dělat starosti!

Nebojte se také v následujících situacích.

 • Kojení a menstruace se „shodovaly“ měsíc po narození nebo po císařském řezu. To naznačuje, že standardní poporodní období, obvykle trvající 6–8 týdnů, prošlo rychleji. A samozřejmě, že kojíte dostatečně často. Obvykle je takový předčasný příchod menstruace charakteristický pro ženy, které krmí děti umělou směsí..
 • Menstruace pokračovala během kojení, ale došlo ke zpoždění. Tato situace je pravděpodobná při změně režimu krmení. Například díky zavádění doplňkových potravin jste své dítě kojili méně často. Ale během zoubkování nebo úzkosti se drobky z jiného důvodu začaly používat častěji. Hladina prolaktinu v těle se opět zvýšila, což vedlo k „blokování“ ovulačního mechanismu.

Vnímat dlouhodobou nepřítomnost menstruace během kojení jako „vadu“, cítit se kvůli této nižší je v zásadě špatné. Příroda v nás stanovila tento přirozený mechanismus pro regulaci reprodukce druhu. Co dělat v této situaci? Nebuďte nervózní v očekávání, ale užívejte si „oddechnutí“ v práci reprodukčního systému.

Účinek na dítě

Existuje mnoho mýtů o tom, jak menstruace během kojení ovlivňuje stolici dítěte, její chování, chuť a složení mléka. Zvažte nejčastější.

 • Během „kritických dnů“ se mění vůně mléka, jeho chuť, díky níž může dítě odmítnout prsa. Studie provedené v této záležitosti nepotvrdily změny v chuti a dalších vlastnostech mateřského mléka. Nervový nebo rozrušený stav dítěte je obvykle spojen s podobným stavem matky, která se obává, zda dítě vezme prsa. Neexistují žádné důvody pro odmítnutí drobky, takže byste se neměli bát.
 • Během menstruace není možné krmit, protože v mléce je mnoho hormonů. Hormony jsou vždy přítomny v mateřském mléce ženy a během menstruace se jejich hladina vůbec nemění. Navíc je jejich přítomnost nezbytná k tomu, aby se tělo dítěte správně vyvíjelo..
 • Mléko se v důsledku menstruace zhoršuje, jeho složení se mění. Mateřské mléko v každé fázi života dítěte je ideální pro jeho potřeby. Během menstruace se její složení nijak nemění, nezhoršuje se ani zlepšuje. Nemůžete přestat kojit kvůli obnově reprodukčního systému matky.
 • K dispozici je méně mléka, musíte zavést doplňkové krmení. Další mylná představa, která může způsobit zhroucení kojení. Během „kritických dnů“ matky není možné zavádět doplňkové potraviny. Pokud je méně mléka (což je pravděpodobně způsobeno změnou hormonálních hladin), je důležité krmit dítě častěji a další úprava stravy není nutná. Pokles laktace je dočasný, jeho hladina je obnovena během jednoho až dvou dnů.

Neberte si menstruaci jako mimořádnou událost, kvůli které musíte něco „změnit“. Ve skutečnosti to neznamená nic jiného než možnost nového těhotenství. A nutí ženu přemýšlet o další antikoncepci, pokud neplánuje narození dětí - počasí.

Pečlivě zvažte informace z různých zdrojů o účincích kritických dnů na kojení. Menstruace během kojení je stejně přirozená jako jejich absence. Načasování jejich nástupu je přísně individuální a závisí na hormonálním pozadí. Pokusy o „zapadnutí“ do nějakého rámce se obvykle stávají příčinou dalších zážitků ženy bez skutečného důvodu.

Je možné kojit během menstruace

Obsah článku

 • Je možné kojit během menstruace
 • Je možné otěhotnět po porodu, pokud neexistují období
 • Menstruace s kojením: je to možné

Kdy může menstruace začít během laktace??

V období po porodu u žen z genitálního traktu jsou krvavé sraženiny lochia připomínající normální menstruační výtok. Jejich vzhled je spojen s hojením povrchu rány zbývajícím v děloze v místě placenty a lochie je uvolněna během 6-8 týdnů po porodu. Na konci tohoto období může menstruace začít, teprve nyní mění svůj obvyklý charakter. Pokud dříve byly krátké a umírněné, pak po porodu se může menstruační tok prodloužit a hojně, a naopak.

Ve většině případů k menstruaci nedochází během kojení, ale pokud žena kojí své dítě na požádání, může se s ukončením laktace začít měsíční krvácení. Další možností je období krmení, ve kterém dítě spotřebuje méně mléka. V tomto případě se může menstruační cyklus zotavit až do úplného ukončení kojení. Pokud dítě není krmeno mateřským mlékem a je převedeno na smíšené krmení, menstruace začíná 3-4 měsíce po narození. Pokud je dítě kojeno od narození, může menstruace začít za 10-12 týdnů.

Menstruace a laktace: stojí za to nakrmit dítě?

Nástup menstruace během kojení není důvodem k tomu, aby dítě zbavilo zdravou stravu, tj. Mateřské mléko. Díky obsahu všech potřebných živin v něm dítě naplňuje potřeby svého těla a posiluje imunitní systém díky přítomnosti protilátek v mateřském mléce.

Stává se, že během menstruace produkce mléka u ženy mírně klesá. Při řešení tohoto problému může být častější připevnění dítěte na hrudník a používání teplého pití ve velkém množství. A ke zlepšení procesu laktace pomůže speciální čaje - "Laktovit" a "Apilak".

Pokud dítě během menstruace odmítne prsa, může být příčinou tohoto chování zvýšené pocení. Žlázy, které se nacházejí ve velkém množství v břišní oblasti, aktivně vytvářejí pot a vedou k nepříjemnému zápachu. Z této situace existuje cesta - návštěva sprchy nebo ošetření bradavek a dvorců bavlněným tamponem namočeným v teplé vařené vodě. Dalším důvodem selhání krmení dítěte může být neobvyklá chuť mléka v důsledku současných hormonálních změn v těle matky. V tomto případě musí matka projevit trpělivost a vytrvalost, protože menstruace skončí za několik dní a dítě během této doby může odstavit z hrudi a ztratit úplnou přirozenou výživu..

Měsíční kojení

Menstruace během kojení není tak vzácný výskyt. Většina mladých matek se zajímá, zda menstruace probíhá při kojení, zda to má vliv na obnovení menstruačního cyklu a zda je možné pokračovat v kojení i během menstruace..

Zrození nového člověka je skutečný zázrak. A dokonce i v XXI století je mnoho mýtů a předsudků spojeno s těhotenstvím, porodem, krmením dítěte. Některé by neměly být poslouchány, zatímco jiné nebyly pověry vůbec, ale fakta potvrzená zkušenostmi našich babiček a moderní vědy..

Poporodní zotavení

Devět měsíců bylo vše v těle ženy podřízeno jednomu cíli - narození dítěte. Zotavení po porodu tedy není rychlý proces.

Nejprve pokračuje krvavý výtok z děložní dutiny, který se nazývá lochie. Jsou podobné menstruaci, ale jejich povaha je jiná. V děloze se sliznice obnoví na místech, kde se od ní placenta oddělila. Obvykle tyto sekrece, zpočátku tmavé, pak lehčí, trvají 5-8 týdnů. Menstruační cyklus je obnoven později.

Kdy k menstruaci dochází při kojení

Kdy začíná menstruace, a co je nejdůležitější, ovlivňuje kojení jejich obnovu? Moderní výzkum nám umožňuje odpovědět: ano, ano. Všechny ženy jsou různé, individuální i každé těhotenství, ale stále existuje několik vzorců.

Hormon prolaktin je zodpovědný za produkci mateřského mléka v těle matky. Stimuluje činnost mléčných žláz, ale také zpomaluje práci vaječníků, konkrétně proces ovulace. A i když neexistuje ovulace, není měsíční.

Je důležité vědět, že produkce prolaktinu a kojení jsou vzájemně závislé procesy. Pokud mladá matka často klade dítě na prsa, produkuje se více hormonů, více mléka, delší období.

Předpokládá se, že u žen, které na požádání aplikují kojence na prsa a nezavádějí doplňková jídla, se menstruační cyklus obnoví zhruba za rok.

Měsíce po porodu během kojení, kdy je mateřské mléko doplněno vodou a směsmi, přicházejí dříve - po několika měsících.

Pokud matka nedojčí, její období může začít téměř okamžitě - za měsíc nebo dva. Opakujeme však: jedná se o velmi přibližná data.

Musíte být připraveni na skutečnost, že pokud již začala menstruace, neznamená to, že byla zavedena a bude okamžitě jít ze dne na den - to vyžaduje čas. Kromě toho se po porodu, zejména první, změní samotná povaha menstruace. Obvykle se stanou méně hojnými a méně bolestivými než před těhotenstvím..

Předpokládá se, že kojení plně zaručuje ochranu před nástupem menstruace, což znamená, že se jedná o spolehlivou metodu antikoncepce. Je to mýtus. Kojení je odrazující, ale není zárukou.

Postarejte se o antikoncepci, ošetřete se opatrně a v případě pochybností vyhledejte lékaře.

Během menstruace pokračujte v kojení

Celá „sbírka legend“ souvisí s tím, zda je možné kojit během menstruace. Moderní medicína na tuto otázku jednoznačně odpovídá - je to možné a nutné.

V těchto dnech se nezmění ani chuť ani vůně lidského mléka a příběhy, že dítě nebere prsa, nejsou ničím jiným než předsudky. Jen během menstruace (vždy!) Pot se zesiluje a kolem bradavky je spousta potních žláz. Osprchujte se častěji - problém se tím vyřeší.

Totéž platí pro názory na zvýšený obsah hormonů v mateřském mléce během menstruace. V mléce jsou vždy hormony. Zejména díky nim se vytváří imunita dítěte. Složení mateřského mléka je jedinečné, dokáže se časem „přizpůsobit“ rostoucím požadavkům dítěte a žádné směsi ho nemohou nahradit..

Pokud existuje reálné nebezpečí, pak to, že odmítnutí krmení po dobu tří až čtyř dnů menstruace může vést ke snížení nebo dokonce k ukončení laktace.

Proto, i když období kojení začalo, pokračujte v krmení dítěte, nezbavujte ho mléka a sebe sama - toto mimořádné potěšení.

Měsíční kojení - po jak dlouho je tělo maminky úplně obnoveno?

Po objevení dlouho očekávaného dítěte se všechny ženy bez výjimky obávají o řádné uzdravení těla. Mnoho lidí se obává, zda k menstruaci dochází během kojení a kdy se objeví..

Je známo, že poporodní období trvá v průměru až 8 týdnů, během nichž získává děloha svou původní velikost a tělo matky se přeorientuje na kojení dítěte. Kdy se objeví menstruace?

Měsíčně po porodu

Počátek menstruace po porodu je způsoben mnoha faktory. Tyto zahrnují:

 • hormonální pozadí;
 • stav reprodukčního systému;
 • způsob porodu;
 • jaké krmení má dítě.

Studie ukazují, že pokud není kojení, cyklus se obnoví 15 týdnů po narození. U kojících matek se vzhledem ke zvýšenému hormonu prolaktinu objevuje menstruace později. Nepravidelná období během kojení jsou přijatelná, může to být způsobeno mnoha faktory.

 • Pokud je dítě neustále kojeno, lze cyklus obnovit až po kojení.
 • Pokud je krmení smíšené a lékaři doporučují začít s krmením od 6 měsíců, může menstruace začít kdykoli.

Existují však případy, kdy je cyklus obnoven i při plném přirozeném krmení, což je ovlivněno dlouhými přestávkami mezi krmivy.

Pokud jde o přirozené krmení během menstruace, lékaři jsou si jisti, že není nutné ji přerušovat. V současné době mléko nemění své vlastnosti a chuť. Hlavní věc, kterou musíte mít na paměti, je, že když kojíte, můžete otěhotnět a starat se o to dříve, než obnovíte svůj intimní život..

V průměru by měl být celý cyklus obnoven do 3 měsíců po ukončení laktace, pokud k tomu nedošlo, je třeba navštívit lékaře, který diagnostikuje příčiny takové patologie, protože to může být důsledkem vážných problémů těla. Hlavní věcí, kterou je třeba pamatovat, je, že dobré přirozené krmení je dobré fyzické a psychické zdraví mámy..

Mohu otěhotnět při kojení

Toto je druhá nejčastější otázka pro matky. Mnoho z nich je přesvědčeno, že taková přirozená metoda, jako je kojení, je zcela chrání před dalším těhotenstvím. Existují však případy, kdy je i v tomto okamžiku možné si představit dítě. To je možné i při absenci menstruace. Je prokázáno, že nové těhotenství může nastat v době první ovulace, což může nastat bez povšimnutí.

Pro minimalizaci těhotenství během kojení je třeba dodržovat následující pravidla:

 • Krmení by nemělo probíhat podle určitých hodin, ale na první žádost dítěte. Úplné odmítnutí jakéhokoli doplňkového krmení a dokonce i odmítnutí vody. V průměru by dítě mělo dostat během dne 10 malých krmení nebo 6 dlouhých krmení. Maximální intervaly mezi nimi jsou 5 hodin.
 • Tato pravidla fungují, když dítě ještě nemá 7 měsíců. Starší děti dostávají doplňková jídla, což znamená, že je potřeba méně mléka. Od tohoto období se člověk musí začít chránit, pokud si nepřeje znovu otěhotnět.

Pokud se zajímáte o otázku, zda je možné otěhotnět, pokud kojíte, musíte nejprve odpovědět na následující: Máte v úmyslu porodit děti počasí? I když početí ihned po porodu není pro váš zdravotní stav zcela dobré, vzhledem k hormonálním změnám v těle a kojení dítěte. Lékaři tvrdí, že nejlepší volbou pro druhé těhotenství jsou dva roky po předchozím narození. Během této doby tělo získá sílu a také maminka bude moci morálně odpočívat. Mnoho matek v rozhovorech mezi sebou tvrdí, že „kojím, nejsou období, není možné otěhotnět.“ Jak víte, k první menstruaci dochází po ovulaci, takže těhotenství může nastat i bez období, které prostě nemají čas začít.

Kojící antikoncepce

Moderní medicína vyvinula konzervační látky pro kojící matky, které nepoškodí dítě, které stále dostává mléko.

 • Bariérová antikoncepce. Zahrnuje kondomy a vaginální bránici. Mají vysoce výkonné ukazatele. Pokud dojde ke zvýšené vaginální suchosti, bude nezbytné mazání. Membrána - je klenutá klenutá latexová čepice, která blokuje cestu k děloze spermatu, její účinnost při dobrém použití dosahuje 90%.
 • Spermicidní prostředky. Mezi tyto prostředky patří krémy, tablety a čípky. Princip jejich hlavního působení je spojen s vytvořením určitého prostředí uvnitř těla, ve kterém sperma umírá. Účinnost je 80%, což je docela vhodné pro neúplně obnovenou plodnost. Hlavní látky nepronikají do mléka, což znamená, že nic ohrožuje dítě.
 • Vnitřní zařízení. Je to vynikající nástroj, pokud neexistují kontraindikace. Jeho doba platnosti je od 5 do 7 let, navíc může být jeho těžba provedena v kterémkoli období. Toto zařízení lze nainstalovat 8 týdnů po dodání, v tomto okamžiku je děložní čípek stále měkký, což usnadňuje instalaci spirály bez poškození. Spolehlivost této metody je téměř 100%.
 • Perorální antikoncepční prostředky jsou přijatelnými antikoncepčními prostředky pro kojení. Dnes jsou v lékárnách k dispozici tablety, které neobsahují ethinylestradiol, nazývají se mini-pil. Mohou být použity již dva měsíce po narození dítěte. Studie neodhalily žádný vliv na množství a kvalitu mléka ani negativní účinky na dítě. Je lepší je používat po konzultaci s lékařem. Tato metoda však vyžaduje dodržení termínů, protože zpoždění výrazně snižuje účinnost léku.

Prevence kojení je důležitá, aby nedošlo k neplánovanému těhotenství. Počet antikoncepčních metod je velmi různorodý, každá kojící matka si může vybrat, co je pro ni správné.

Kojení během těhotenství

Tato situace nastává poměrně zřídka, ale stále se odehrává. Mluvíme o těhotenství během krmení, může to být buď plánovaná, nebo náhodná epizoda. S nástupem těhotenství vždy vyvstává mnoho otázek týkajících se vývoje nového života a toho, jak mu neubližovat. V této situaci je lepší okamžitě kontaktovat porodníka-gynekologa, který vysvětlí všechny rysy kojení během druhého těhotenství..

Podle odborníků, pokud těhotenství probíhá normálně, není to problém kojení. Hlavní věc, kterou si musíte pamatovat, je, že příroda položila základ, aby dala všechno nejlepší k narození dítěte v lůně, což znamená, že se musíte starat o další výživu pro dítě a matku. Možná budete muset začít brát vitamíny, abyste pomohli doplnit rovnováhu vašeho těla..

Pokud budete krmit v průběhu nového těhotenství, můžete zaznamenat mírné nepohodlí, které brzy zanikne. Hormon produkovaný krmením neovlivňuje svaly dělohy a nevede k předčasnému porodu. Po vyšetření a nezbytných testech může poradit s přerušením krmení pouze lékař. Sebeexkomunikaci lze provést, pokud má matka toxikózu, první narození bylo předčasné, dříve došlo k potratům nebo krvácení.

Pokud došlo k těhotenství, když je dítě již rok, je lepší přestat krmit, i když samo dítě postupně odmítá, protože mléko pro něj nebude tak chutné. Pokud dítě nedosáhlo tohoto věku, nejlepší čas pro přerušení přirozeného krmení bude 2 měsíce před porodem, během této doby se dítě přizpůsobí nové stravě a matka bude schopna akumulovat sílu až do nového porodu. Je důležité si uvědomit, že přesnou odpověď na otázku, zda je možné kojit během těhotenství ve vašem konkrétním případě, může poskytnout pouze lékař.

Kojící těhotenský test

Mohu otěhotnět, když kojím? Odpověď je ano. Můžete pochopit, kdy se to stalo těhotenským testem. S pomocí těhotenského testu se stanoví zvýšená hladina lidského chorionického gonadotropinu. Pokud žena kojí dítě a zároveň vede aktivní sexuální život, je lepší takové testy provádět každý měsíc. Test stanoví těhotenství během několika dnů po početí, kojení neovlivní jeho přesnost..

Pokud kojící matka obnovila cyklus a došlo dokonce k mírnému zpoždění, ale test ukázal negativní výsledek, je lepší jej po chvíli znovu provést. Pravděpodobně došlo k ovulaci blíže ke konci cyklu a hladina hormonu se ještě nezvýšila.

Příznaky těhotenství při kojení

Jak zjistit těhotenství s kojením? U většiny žen je opakované těhotenství doprovázeno následujícími příznaky:

 • změna kvality mléka, která může být určena chováním dítěte;
 • snížení množství mléka bez důvodu;
 • citlivost prsou;
 • typické příznaky toxikózy;
 • zpoždění cyklu.

Mohu otěhotnět při kojení? Odpověď je ano. Je důležité si to pamatovat při návratu do normálního sexuálního života po porodu. Mám porodit druhé dítě ihned po prvním? Přestože lékaři doporučují přestávku mezi narozením 2 až 3 roky, pokud máte pocit, že máte sílu porodit druhé dítě ihned po prvním porodu, porodte! Opravdu, mezi vašimi přáteli jsou dvojčata a dokonce i trojčata! A nic! Maminky se vypořádají. I když to není snadné.

Pokud podporujete jasné plánování, vyvážený přístup, pečlivou matku, možná byste měli vzít druhé až druhé dítě. Koneckonců, krmení odebírá matčině tělu užitečné látky, vitamíny a minerály, jakož i fyzické a emoční síly. Kromě toho péče o dítě není dovolená, ale těžká zodpovědná práce. Proto se nemusíte nutit, je lepší počkat a pak si užít potěšení z mateřství.

Měsíční a kojení!

Rozhodl jsem se to zveřejnit po nedávném příspěvku dívky, která náhle začala její období. A z nějakého důvodu většina našich dám řekla, že GV a menstruace nejsou nijak propojeny. Ale našel jsem jen takový článek, autorství lékařů... Ve skutečnosti, Dependence Direct.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

Jednou z otázek, které se často vyskytují u žen po porodu, je otázka, kdy by měl být normálně obnoven menstruační cyklus a co souvisí s časným nebo pozdějším nástupem menstruace po porodu..

Pokud mluvíme o těch normách, které byly původně zavedeny pro ženy, mnoho odborníků tvrdí, že absence menstruace během celého období kojení je normální. Opakujeme však - toto je počáteční nastavení stanovené v těch dnech, kdy matky nekrmily své děti až šest měsíců nebo rok, jako je tomu v naší době, ale až do dvou nebo tří let, tj. Do doby, než by dítě mohlo přejít na plnohodnotné dospělé jídlo.

Dětská výživa a spolu s tím i včasné zavedení doplňkových potravin je vynálezem nedávné minulosti. Před tím, v průběhu tisíciletí existence lidské rasy, se dítě narodilo pouze přirozeně, krmilo se výhradně mateřským mlékem a samozřejmě bez jakéhokoli režimu a, jak nyní říkáme, na vyžádání. A během tohoto dlouhého období menstruace žena neměla - to je fyziologická norma, na kterou je endokrinní systém ženy orientován.

V posledních desetiletích však byla tato norma z mnoha důvodů zrušena. Tato porucha je spojena zejména s aktivním užíváním hormonálních léků ženami pro antikoncepci, dodáváním drog, které také používají hormony, a mnoha dalšími faktory.

Navíc dřívější zavádění doplňkových potravin a brzké (podle standardů našich předků) odstavení dítěte z prsu také ovlivňují dřívější obnovení menstruačního cyklu. Nemluvě o tom, že mnoho mladých matek z jednoho nebo druhého důvodu nedojčí vůbec - v tomto případě může menstruace přijít měsíc po porodu..

Podívejme se, jak se po porodu obnovuje reprodukční funkce ženy, a tedy i měsíční cyklus.

Během těhotenství a porodu mnoho systémů v těle ženy prochází docela vážnými změnami. Jejich zotavení obvykle trvá 6-8 týdnů. U hormonálního systému a mléčných žláz se však toto období v důsledku laktace prodlužuje.

V období po porodu endokrinní systém ženy pod vlivem hypofýzy („dirigent endokrinního systému“) začíná aktivně produkovat hormon prolaktin, „mléčný hormon“. Prolaktin stimuluje produkci mléka u ženy, která porodila, a současně inhibuje cyklickou produkci hormonů ve vaječníku. Tato funkce prolaktinu také vede k tomu, že ženská vajíčka nedospějí a dochází k ovulaci, to znamená, že vajíčko neopustí vaječník. A pokud k ovulaci nedochází, pak k menstruaci nedochází.

Protože obnovení menstruace je primárně hormonální proces, je jeho rychlost spojena s rychlostí obnovy hormonálního pozadí ženského těla po porodu. A tato rychlost závisí především na tom, jak kojení jde..
Pokud je dítě zcela přirozené, tj. Kojí a dostává pouze mateřské mléko na vyžádání, kdykoli během dne nebo noci, pak menstruace často nastane až na konci prvního roku života dítěte, tj. Na konci laktačního období..
Když matka zavádí doplňková jídla, to znamená, že dítě přestává konzumovat mateřské mléko tak aktivně, může dojít k menstruaci před koncem laktace..
Pokud je dítě smícháno od samého začátku, to znamená, že dítě dostává nejen mateřské mléko, ale také umělou výživu, potom se menstruace matky obvykle obnoví do 3-4 měsíce po porodu..
Pokud žena vůbec nedojčí, je schopnost ovulace, a tedy i menstruačního cyklu, obnovena ještě dříve, asi 10 až 12 týdnů po porodu..

Povšimněte si, že období obnovy menstruačního cyklu je tak jasně závislé na způsobu krmení dítěte, a nikoli na tom, jak k narození došlo, jak věří mnoho mladých matek. A po porodu přirozeným porodním kanálem a po řezu císařským řezem může dojít k obnovení menstruačního cyklu později nebo dříve, v závislosti na způsobu krmení..

Vliv menstruace na laktaci: během menstruace je možné kojit

Po porodu je tělo nakonfigurováno pro krmení dítěte. Pod vlivem hormonů prolaktinu a oxytocinu se tvoří živná tekutina, která se vylučuje z mléčných žláz. Spolu s tímto procesem se však také obnovuje reprodukční funkce mladé matky. Ženy, které pozorují obnovení menstruačního cyklu, velmi často začínají panikařit, nevěděly, zda je možné pokračovat v kojení nebo přestat podávat žádost po dobu měsíčního špinění.

Je možné kojit během menstruace: čeho se matky bojí

S kojením je spojeno mnoho mýtů. Až dosud mnoho žen věří, že hodnotná tekutina se stane zbytečnou po tom, co dítě bude mít jeden rok, zatímco jiné upřímně důvěřují starší generaci, která trvá na odstavení dítěte z prsu ve chvíli, kdy se obnovuje ošetřovatelský cyklus..

Skutečnost, že menstruace negativně ovlivňuje nejen laktaci, ale i dítě, není slyšet od jedné mladé matky. A mnoho žen skutečně náhle zastaví GV, zbavuje dítě tak zdravé stravy, nasycené vitamíny a minerály, jako je mateřské mléko.

Každý organismus je individuální, proto měsíční špinění u žen začíná po narození v různých časech. Ve většině případů, pokud kojící matka pravidelně kojí dítě po dobu prvních šesti měsíců svého života, pak postupně zavádí doplňková jídla, ale pokračuje s GV, menstruace se obnoví blíže k prvním narozeninám dítěte, když se otočí o jeden rok. Obnovení reprodukční funkce je však považováno za variantu normy mnohem dříve, například po sedmi až osmi měsících, nebo dokonce po dvou letech od narození dítěte. Neměli byste se však obávat a náhle ukončit kojení jen proto, že tělo je znovu připraveno k početí. Lékaři prokázali, že menstruace neovlivňuje mentální ani fyzický vývoj dítěte, takže není nutné dítě exkomunikovat..

Lékaři tvrdí, že během menstruace můžete dítě i nadále kojit

Existuje několik mýtů, které děsí mladé matky a jsou důvodem, proč je dítě přeneseno do směsi a kojení je zastaveno. Většinu z nich však rozptýlil více než jeden lékař, který provedl výzkum účinků menstruace na laktaci..

Mýtus číslo 1: během menstruace se mění chuť a vůně mateřského mléka

Nejdůležitější mýtus, který převládá mezi starší generací: s nástupem menstruace, změnou chuti mléka, se stává hořkou, takže dítě odmítá prsa. Odborníci provedli řadu výzkumů a prokázali, že měsíční menstruační krvácení neovlivňuje chuť živné tekutiny, ani se nezmění vůně mateřského mléka..

Kojící matka si často všimne, že se dítě stalo náladovým, odmítá brát prsa, plakat. Spojuje toto chování dítěte s nástupem menstruace, a proto dítě okamžitě převádí do směsi. Nedělejte to, protože dítě akutně cítí náladu své vlastní osoby. Možná se dítě trápilo právě proto, že se matka bála: vzal by syn nebo dcera bradavku, odmítl by GV atd..

Gynekologové a kojící konzultanti trvají na tom, že není podstatné, zda se menstruační cyklus obnovil nebo ne, pokud žena chce pokračovat v kojení svého dítěte, měla by to dělat tak dlouho, jak je to možné. Bylo prokázáno, že mateřské mléko je pro děti nejlepším jídlem, zejména v prvním roce života. Děti starší než tento věk však budou těžit pouze z každodenního podávání hodnotné tekutiny. Ve skutečnosti kromě vitamínů a prospěšných prvků v mateřském mléce existují i ​​imunoglobuliny, které chrání tělo dítěte před viry a bakteriemi.

Odborníci doporučují kojícím matkám, aby během období HB během menstruace dodržovaly tato pravidla:

  V žádném případě nepřestávejte kojit. Musíte i nadále dávat dítě na hrudník podle stanoveného plánu, který je vhodný jak pro matku, tak pro dítě;

Některé ženy se rozhodnou krmit dítě směsí několik dní, dokud nedostanou měsíční krvácení, a poté obnovit GV. Cvičení takového režimu krmení nebude fungovat. Faktem je, že na několik dní menstruace, zatímco je dítě odstaveno, je produkce mléka významně snížena. A také si dítě zvykne na jídlo z láhve a nemusí chtít brát prsa sám, aby se neobtěžovalo dostat jídlo pomocí aktivního sání.

Mýtus č. 2: hormony vstupují do mateřského mléka, což negativně ovlivňuje psychoemocionální vývoj dítěte

Určitě mnoho kojících matek, zejména těch s chlapci, kteří vyrůstali, slyšeli prohlášení, že ženské hormony, které během menstruace přecházejí do mateřského mléka, negativně ovlivňují psychologii dětí. Lékaři prokázali, že se jedná pouze o předsudky, kterým by se nemělo věnovat absolutně žádná pozornost.

Složení mateřského mléka je jedinečné: neustále se mění a přizpůsobuje se potřebám dítěte. V živné tekutině může být samozřejmě přítomno malé množství ženských hormonů, ale to nijak neovlivňuje psychoemocionální vývoj dítěte, bez ohledu na to, zda je dítě mužské nebo ženské..

Žena může kojit své dítě tak dlouho, jak si myslí, že má pravdu: na doporučení WHO je vhodné pokračovat s hepatitidou B, dokud není dítě ve věku dvou let.

Tělo je jasně zjednodušený mechanismus, ve kterém jsou všechny procesy propojeny. Proto můžete docela úspěšně pokračovat v laktaci během období měsíčního špinění. Příroda poskytuje vše: jak dítě roste a vyvíjí se, saturace výživné tekutiny s určitými vitamíny a minerály se také mění. Obnovení menstruace však neznamená, že nárůst hormonů ovlivňuje složení mléka a může dítě poškodit. Proto je dovoleno pokračovat v aplikaci dítěte na hrudník, aniž by se obával, že ženské hormony mohou způsobit odchylky v psychologickém vývoji dítěte..

Mýtus číslo 3: složení mléka se zhoršuje, stává se zbytečným

Je prokázáno, že tělo nezávisle řídí složení mateřského mléka a přizpůsobuje jej potřebám konkrétního dítěte. Například dítě se narodilo předčasně, pak bude v živné tekutině více tuku a bílkovin, což přispívá k rychlému nárůstu hmotnosti. Pokud dítě naopak přibírá na váze příliš rychle, jídlo bude méně mastné. V přírodě je vše vyvážené, což umožňuje dítěti plně a správně se vyvíjet a růst.

Složení mléka není stejné po celé období HB. Každý den dítě roste, jeho potřeby se mění, proto se množství vitamínů, užitečných prvků v hodnotné tekutině vždy liší, aby malý organismus poskytl vše potřebné.

Konzultanti HS a pediatři zajišťují: obnovení menstruačního cyklu nemá vliv na jakostní vlastnosti a složení mateřského mléka. Pro zdraví a vývoj dítěte je stále stejně dobré jako dříve. Proto stojí za to pokračovat v umisťování dítěte do hrudníku, těší se jeho těsnému kontaktu a dává mu to nejlepší.

Mýtus č. 4: množství produkovaného mléka prudce klesá, takže musíte zastavit laktaci

V tomto prohlášení je do jisté míry pravda. Lékaři to vysvětlují velmi jednoduše: za produkci mléka je zodpovědný hormon prolaktin. Pokud je v ženském těle mnoho, ovlivňuje to práci vaječníků a nedovoluje jim obnovit tvorbu a zrání vajíčka. Avšak se zavedením doplňkových potravin, jak dítě roste, když mateřské mléko není jediným jídlem pro dítě, se hladina dalšího ženského hormonu, progesteronu, zvyšuje v krvi. Díky němu se obnovuje reprodukční funkce ženy: dochází k ovulaci a pokud nedojde k početí, začíná mladá matka menstruaci.

Kojící matky se často bojí, protože si myslí, že v tuto chvíli mléko náhle přestane přicházet a dítě bude muset být krmeno směsí. To však není úplně pravda: živinová tekutina nemůže z hrudi zmizet za jeden až dva dny. Pokud správně uspořádáte režim krmení a naladíte se tak, aby pokračovalo v GV, lze snadno předejít problémům s nedostatkem mléka..

Od prvního dne menstruace začíná v ženském těle nový menstruační cyklus: dochází k nárůstu estrogenu - ženského hormonu, který je zodpovědný za zrání vajíčka a růst epitelu uvnitř dělohy, aby mohla oplodněná buňka ulpívat. Vzhledem k velkému množství estrogenu prolaktiny trochu ztrácejí svoji pozici, a proto mnoho kojících matek říká, že z mléčných žláz se při nástupu menstruace uvolňuje o něco méně. To však není důvod k panice a exkomunikaci dítěte. Tento problém lze snadno vyřešit za dva nebo tři dny za předpokladu, že mladá matka bude jednat správně:

  je nutné zvýšit počet připoutání dítěte k hrudi. Během sání jsou nervové zakončení bradavek podrážděné. Přenášejí signál do mozku, takže v krvi se začne produkovat více prolaktinu, proto se také zvyšuje objem živné tekutiny;

Nezanedbávejte noční zdroje. V temnotě se v těle tvoří více hormonu, který je zodpovědný za množství mléka.

Na prodej jsou speciální čaje, které stimulují produkci mateřského mléka. Kojící matky pozitivně reagují na účinnost těchto nápojů.

Všechno je možné, je nutná pouze touha samotné matky založit a pokračovat v kojení, stejně jako řídit se doporučeními odborníků, kteří v krátké době pomohou s řešením tohoto problému..

Video: HB konzultant o možnosti uvedení dítěte na hrudník během menstruace

Co se změní pro matku s obnovením menstruace

Ošetřující matky s nástupem menstruace po porodu se obávají nejen chování dítěte a strachu, že dítě odmítne kojit. Faktem je, že mnoho žen si všimne změn v jejich stavu:

 • pociťuje se únava, rychlá únava, která trvá první dva dny nového menstruačního cyklu;
 • za pár dní se prsa stane plnou a bolestivou;
 • bradavky jsou citlivější: kojící matka zažívá nepohodlí a nepohodlí, když dítě uchopí hrudník a začne sát aktivně;
 • cítí podráždění, touhu zůstat sám se sebou, odpočívat od každodenních starostí a péče o dítě.

Lékaři jsou ve spěchu, aby se ujistili: jedná se o normální jevy, které byste se neměli bát nebo se s nimi vypořádat zastavením hepatitidy B. V tomto okamžiku probíhá v těle další velká hormonální restrukturalizace, která upozorňuje, že se obnovila reprodukční funkce a tělo je připraveno otěhotnět a nést plod. PMS (premenstruační syndrom) je u každé mladé matky vyjádřen odlišně: někdo říká, že po narození má výrazně snížené příznaky, zatímco jiní se obávají, protože před těhotenstvím se prakticky nezjistili příznaky PMS..

Hlavní věc, kterou je třeba pochopit, je to, že všechny změny v těle nastávají tak, jak by měly. Abyste se přizpůsobili novému stavu, musíte počkat jen velmi málo času. Hodně záleží na náladě kojící matky. Pokud se naladíte pozitivně, nebuďte nervózní, vyhýbejte se stresu a užívejte si procesu krmení dítěte, všechny negativní příznaky zmizí za jeden až dva dny.

Mnoho žen zažívá bolest břicha první den menstruace.

Některé matky se cítí provinile, protože chtějí klid a relaxaci a péče o dítě neumožňuje relaxaci. Psychologové a poradci v oblasti GV zajišťují: neexistuje žádný důvod k hanbě nebo vlastní vině. Každý se někdy chce uvolnit, zejména žena, v jejímž těle se vyskytuje skutečný nárůst různých hormonů. Můžete požádat svého manžela, babičku nebo chůvu, aby trávili čas s dítětem, například si s ním na procházku v parku na dvě až tři hodiny. Během této doby bude mladá matka pít čaj s heřmánkem, sledovat oblíbený film a mít čas si ujít dítě. Hlavní věc je správný přístup. Koneckonců, obnovení menstruace není důvodem k odmítnutí kojení, zejména pokud je to výhodné pro matku i dítě.

Hygiena kojící matky během menstruace

Gynekologové trvají na tom, aby kojící matka pečlivě sledovala osobní hygienu, zejména při menstruaci:

 • intimní toaleta genitálií musí být prováděna nejméně dvakrát denně: ráno a večer pomocí speciálních prostředků pro intimní hygienu;
 • by se měla osvěžovat častěji. Lékaři vysvětlují, že během ženského období se ženský zápach mění. A děti jsou velmi citlivé na vůně, takže je nezbytně nutná častější návštěva koupelny;

Ze zkušeností matek: některé ženy si všimly, že dítě při výskytu měsíčních špinění odmítá prsa. Jakmile se však kojící matka osprchovala, tento problém zmizel a dítě potěšilo bradavku potěšením.

Další důležitá nuance, kterou by měla vědět každá mladá matka. V dnešní době lékaři nepovažují za nutné mléčné žlázy před každým krmením dítěte umýt, aby nevymyli ochrannou vrstvu a nevystavovali jemnou kůži bradavek riziku prasklin a ran. S obnovením menstruačního cyklu se však toto pravidlo nepoužije. Faktem je, že v blízkosti halou je velká hromada potících žláz. Pod vlivem ženských hormonů během menstruace zvyšuje ženské tělo pocení. Z tohoto důvodu se doporučuje prát prsa častěji, zejména před podáním bradavky dítěti.

Při zachycení bradavky se do úst dítěte dostane také halo. Během menstruace se pot více vylučuje, takže dítě cítí nepříjemný zápach a chuť, zdá se mu, že toto mléko je hořké, takže dítě odmítá prsa. Žena si myslí, že je to kvůli menstruaci, takže končí GB. Ve skutečnosti je jediným důvodem pot v ústech dítěte.

Proto se ve dnech menstruace doporučuje nejen častěji osprchovat obecnou sprchu, ale také důkladně omýt mléčné žlázy, aby dítě neodmítlo mateřské mléko.

Z osobní zkušenosti matek: zda pokračovat v kojení během menstruace

Dříve skutečně neexistoval žádný a nemohl být měsíc kojení. Lékaři říkají, že to všechno je chemie v potravě, škodlivé ovzduší - otřesy zdraví žen. Ale nebojte se, to nemá vliv na krmení. V 6 měsících jsem šel za měsíc a krmil jsem až 1 g po dobu 8 měsíců a potom jsem se odstavil kvůli nové těhotenství, nebo bych se krmil déle.

Katyushka

https://www.babyblog.ru/community/post/breastfeed/242191

Moje první dcera a já jsme začali 3 měsíce po porodu, kojení až 9 měsíců! A teď, od druhého, přišli za 2 měsíce, jíme prsa. To je normální.

Irina

https://www.babyblog.ru/community/post/breastfeed/242191/1#comm_start

Začal jsem asi 5 měsíců, teď je dítě 1 rok a 3 měsíce a stále se živí. Předsudek je to všechno.

Ellie (Alenka)

https://www.babyblog.ru/community/post/breastfeed/242191/1#comm_start

Také jsem nedávno nedávno vytvořil téma podobným způsobem... Menstruace přišla také ode mě. To na mě nemělo vliv a dcera saje jako cucák))) Tak jsem se uklidnil a myslím si, že zde není nic strašného))))

Lidusik

https://deti.mail.ru/forum/nashi_deti/kormim_grudju/mesjachnye_pri_kormlenii_grudju_chto_delat/

Totéž se stalo 2 měsíce po porodu. Krmíme s potěšením (i když když přijde o něco méně mléka) Jsme nám téměř 7 měsíců.

Angelina

https://deti.mail.ru/forum/nashi_deti/kormim_grudju/mesjachnye_pri_kormlenii_grudju_chto_delat/

Obnovení menstruačního cyklu není důvodem k náhlému ukončení kojení a přenosu dítěte do směsi. Předsudek o změně chuti, kvality a složení mateřského mléka je pozůstatkem minulosti. Moderní medicína prokázala, že měsíční špinění neovlivňuje laktaci. Nebojte se, že konzumace mléka během menstruace může mít negativní důsledky. Avšak i dnes mohou pediatrové ze staré školy doporučit kojící matce, aby během ženských dnů dítě odstavila z prsu. Neposlouchejte tyto tipy: pokud je žena a její dítě pohodlné a pohodlné s pokračováním v užívání GV, měli byste poslouchat své tělo a nezbavovat své dítě takové zdravé výživy..

Články O Neplodnosti