Hlavní Zdraví

Kravské mléko v kojenecké výživě: zbytečné riziko

Absence nebo nedostatečné množství mateřského mléka v matce, dospívání dítěte a jeho postupný přechod na „dospělé“ výrobky nevyhnutelně vyvolávají otázku možnosti využití kravského mléka ve výživě dítěte. Pro první krmení kojenců existuje mnoho možností: obiloviny, ovocné a zeleninové pyré, džusy, kefír nebo tvaroh. Každý z nich má své klady a zápory, zatímco včasné zavedení produktu z krav do stravy je nejhorší způsob, jak začít seznámit dítě s nabídkou starších příbuzných.

Kravské mléko pro krmení: rizikové faktory

Kravské mléko je pro člověka cennou potravou. U dítěte se však některé jeho vlastnosti mohou projevit nepříznivě:

 1. Kravské mléko má bohaté minerální složení. Obsahuje mnohem více chloridů, vápníku, fosfátů, draslíku a sodíku než žena. Dětské ledviny jsou stále nezralé, nejsou schopny vyrovnat se s přebytečnými solemi, což s sebou nese riziko jejich usazenin v těle.
 2. Nedostatek železa v kravském mléce a jeho špatná stravitelnost mohou mít vážné důsledky pro zdraví kojence, mohou vyvolat vývoj anémie, výskyt odchylek ve formování a růstu jeho těla a oslabení imunitního systému..
 3. Přebytečný kasein, hlavní mléčná bílkovina, ztěžuje trávení kravského produktu. Je to on, kdo často způsobuje vyrážky na kůži nebo jiné projevy alergií. Velké množství bílkovin také způsobuje vážné přetížení ledvin..
 4. Laktóza je relativně nízká v kravském mléce pro kojence: pouze 3–4% oproti 7% v mateřském mléce žen.
 5. Kravské mléko je chudé na stopové prvky (zinek, měď, jód) a vitamíny (například E a C), které jsou důležité pro vývoj dítěte.

Je důležité pochopit, že kravské mléko pro kojence nemůže sloužit jako úplná náhrada mateřské nebo upravené mléčné výživy. Neobsahuje aktivní ochranné faktory, které pomáhají imunitě dítěte. Množství cystinu a taurinu nezbytné pro harmonický vývoj mozku v něm je velmi malé (34krát méně než v mateřském mléce), také není dost karnitinu, orotických a linolových kyselin.

Varování: Včasná konzumace kravského mléka může zvýšit pravděpodobnost vzniku cukrovky.

Video: Význam mléka ve stravě dítěte

Průmyslové kravské mléko

Mléko ze skladu je na jedné straně mikrobiologicky bezpečné, protože podléhá veterinární kontrole a speciálnímu zpracování. Na druhé straně dochází ke ztrátě všech důležitých a užitečných vlastností pasterizace a sterilizace, pro které je vysoce ceněna. Bezohlední výrobci mohou také do hotového výrobku přidávat cizí látky, jako je soda nebo konzervační látky, aby se prodloužila jejich skladovatelnost.

Na farmách s velkým počtem skotu zvířata pravidelně provádějí preventivní a terapeutická opatření související s užíváním léků. Antibiotika vstupují do mléka a mohou zůstat neporušená i po tepelném ošetření, totéž platí pro syntetická hormonální léčiva. Při inspekcích a laboratorních analýzách se v produktu často nacházejí pesticidy a vysoké dávky olova..

Pro dítě je bezpečnější a výhodnější pít čerstvé přírodní mléko od zdravého zvířete ze soukromé dceřiné farmy. Můžete ho pasterizovat doma a zahřát se na 90 ° C na několik sekund. Z takového mléka bude snadné vyrobit lahodný tvaroh, syrovátku nebo jogurt k diverzifikaci výživy dítěte užitečnými výrobky z kyselého mléka.

Používání čerstvého kravského čerstvého mléka pro kojence je extrémně nebezpečné, protože může způsobit infekci patogeny a rozvoj následujících chorob:

 • leukémie způsobená lymfotropním virem;
 • tuberkulóza, zejména její mimopulmonální formy;
 • jedovaté toxické infekce;
 • slintavka a kulhavka, brucelóza, antrax;
 • stafylokoková a streptokoková gastroenteritida;
 • klíšťová encefalitida;
 • Q horečka (koxielóza).

Video: „Maminčin škola“ o mléce ve výživě malých dětí

Kravské mléko při kojení

Při správném kojení není třeba doplňovat výživu dítěte mlékem jiných zvířat. Zájem o kvalitu mateřského mléka a jeho množství by měl být vyřešen odborníkem. S otázkami, zda dítě sní a proč hází prsa, nemusíte být sami.

Zachování mléka, udržení dostatečné sekrece a prodloužené kojení je nejjednodušší cestou ven z agendy, odstraněním problému včasného seznámení dětí s kravským mlékem z agendy.

Pokud není možné udržovat nebo zavést kojení a přesun dítěte do směsi se směsí je kategoricky odmítnut, je lepší nahradit kravské mléko kozím mlékem. S sebou nese stejná rizika jako kráva, ale v menší míře. Skvělou volbou je osvědčené dárcovské mléko.

Pravidla pro zavádění mléka do výživy kojenců

Většina dětských lékařů souhlasí s tím, že není nutné používat kravské mléko pro kojence do 3 let. Každé dítě se samozřejmě vyvíjí svou vlastní rychlostí, v mnoha situacích je dřívější seznámení s tímto produktem oprávněné. V žádném případě byste ji neměli zavádět do dětské stravy dříve než 9 měsíců nebo lépe - roky.

Poprvé postačí lžička nového produktu, zředěná třikrát vodou. Pokud se jeho tolerance ukáže jako dobrá, postupně se zvyšuje podíl mléka a množství nápoje. Po týdnu bude postačovat poměr 1: 1.

Varování: V případě vyrážky okamžitě odstraňte kravské mléko ze stravy dítěte.

Kontraindikace používání kravského mléka

Pokud je dítě náchylné k alergické reakci, neměli byste mu riskovat kravským mlékem. Kasein je známý a silný alergen. S neúplným trávením, které se nejčastěji vyskytuje v nezralém dětském trávicím systému, může pronikat do krevního oběhu a hrát roli antigenu, což vyvolává silnou imunitní odpověď.

Nestrávitelnost laktózy způsobená nedostatkem enzymu laktázy může mít různý stupeň vývoje. V některých případech to vede k úplné nesnášenlivosti mléčných výrobků. V této situaci se obvykle ukazuje, že kojenci užívají speciální laktázové léčivo nebo přecházejí na směsi s nízkým obsahem laktózy nebo bez laktózy.

Pokud má dítě obtížný tok metabolických procesů, existují poruchy trávicího systému, pak otázka zavedení tohoto produktu do stravy by měla být rozhodnuta po konzultaci s gastroenterologem nebo pediatrem. Zejména je narušení metabolismu galaktosy mimořádně nebezpečné. Stejně jako glukóza se nevyhnutelně vytváří v důsledku rozkladu mléčného cukru.

Galactosemia je závažné dědičné onemocnění, které vyžaduje celoživotní dodržování bez mléčné stravy. Skríning je prováděn pro všechny novorozence, bez výjimky. Pokud je detekována fermentopatie, je třeba dodržovat dietní omezení již od prvních dnů života.

Kravské mléko pro kojence - od jakého věku mohu dát

Od raného věku každý zná píseň, že pití kravského mléka u dětí má pozitivní vliv na zdraví. Nikdo však nepřemýšlel o tom, jak staré může být zavedeno do stravy kojenců. Moderní medicína má kategorický názor na toto téma..

Dítě s lahví

Je kravské mléko pro vaše dítě dobré?

Světová zdravotnická organizace uznává mateřské mléko pouze jako nejlepší jídlo pro kojence. V případech, kdy matka nemá dostatečné kojení, lze mateřské mléko krmit nebo zcela nahradit pouze upravenou mléčnou směsí. Kravské mléko je nevhodné pro krmení nebo plnou náhradu za matku.

Složení a nutriční hodnota

Ve srovnání s mateřským mlékem obsahuje kráva téměř 5krát více vápníku a 7krát více fosforu.

Složení celozrnného mléka

Pozornost! Konzumace kravského mléka dětmi mladšími jeden rok způsobuje křivici.

Jak si vybrat právo

Děti od jednoho do tří let mohou krmit celé kravské mléko. Obsah tuku v produktu by neměl překročit 3%, jinak zažívací orgány obdrží další dávku. Preferování produktu od domácí krávy nebo nákup v obchodě je osobní záležitostí pro každou rodinu, ale měli byste věnovat pozornost následujícím bodům:

 • vesnická kráva nesmí být očkována proti nebezpečným chorobám;
 • nikdo s jistotou neřekne, zda si neznámý prodejce mléka před dojením umyl ruce a vemeno, a jaké nádobí to bylo;
 • kráva ze soukromého dvora může být nosičem helmintů.

Pozornost! Verze obchodu se získá pomocí strojního dojení. Průmyslové farmy krav podléhají pravidelné zdravotní kontrole a jsou očkovány proti nebezpečným chorobám..

Pokud rodina dobře zná majitele domácí krávy, je si jistá, že zvíře není nemocné a nepochybuje o čistotě dojnice, takové mléko, zejména v prvních dvou hodinách po dojení, je užitečné a bezpečné pro děti starší než jeden rok..

Věk pro zavedení mléka do doplňkových potravin

Na základě skutečnosti, že ledviny jednoletého dítěte mohou z těla odstranit přebytečný fosfor, aniž by ovlivnily vápník a vitamín D, můžete začít konzumovat plnotučné mléko poté, co je dítě staré jeden rok. Až do tohoto věku, řekněme fermentované mléčné jídlo. Nejlepší produkt pro zahájení krmení je kefir.

V jaké formě dáte kravské mléko dítěti

Fermentované mléčné výrobky jsou považovány za bezpečnou alternativu k kravskému mléku, včetně:

Zajímavý! Máma si může připravit bezpečné kysané mléko, které s radostí a bez poškození zdraví bude jíst dítě.

Jak vařit

K přípravě kefíru bude zapotřebí 1 litr mléka a 3 lžíce kysaného nebo čerstvého hotového kefíru:

 1. Přiveďte domácí mléko k varu;
 2. Ochladí se na 38 ° C;
 3. Přidejte startér nebo hotový denní kefír;
 4. Míchejte, uveďte do stavu homogenní hmoty;
 5. Uzavřete nádobu, zabalte ji ručníkem a vložte ji na teplé místo v noci (na 12 hodin);
 6. Přeneste budoucí kefír do chladničky na 3 hodiny.

Pokud má rodina houbu kefír, můžete na ní vařit kefír. Použití zakysané smetany nebo hotového kefíru jako startéru nezhorší konečný výsledek.

Normy používání dětmi do jednoho roku

Slavný pediatr Komarovsky, který vychází z údajů Světové zdravotnické organizace, tvrdí, že je povoleno seznámit dítě s novými výrobky nejdříve ve věku 6 měsíců..

Zavádění fermentovaných mléčných výrobků

názevMateřská, ve 100 mlKráva ve 100 ml
Proteiny, mg
Produkt6 měsíců7 měsíců8 měsíců9-12 měsíců
1. týden3 týdny1. týden3 týdny1. týden3 týdny
Kefir, ml5třicetpadesáti7090100100
Curd, g.5dvacettřicet40padesátipadesáti
Mléčná kaše, ml5padesáti70120

Pozornost! Zavádění nového produktu do doplňkových potravin je povoleno pouze na pozadí nenarušeného celkového stavu dítěte. Při prvním výskytu alergických reakcí nebo poruchy trávení by měla být otázka doplňkových potravin odložena..

Přípustná norma - sklo

Děti ve věku od jednoho do tří let mohou být krmeny kravským mlékem. Denní norma pro tento věk je omezena na 200 gramů. Produkt s obsahem tuku vyšším než 3% musí být zředěn vodou.

Možné problémy s konzumním mlékem

Pokud se matka rozhodla nahradit své mléko krávou, dítě riskuje své zdraví. Lékařské statistiky ukazují, že před příchodem přizpůsobené kojenecké výživy na trh téměř čtvrtina dětí trpěla křivicí, což se projevuje:

 • zakřivení nohou;
 • nepravidelný tvar hlavy;
 • křehké kosti.

I pro děti starší než jeden rok je moudřejší a bezpečnější koupit mléčnou formu. Obsahuje potřebné množství minerálů, které jsou zcela absorbovány a nezatěžují játra a ledviny..

Příznaky alergie

Pokud po konzumaci mléka dítě nadýmá, bolest ve střevech, časté a pěnivé stolici, znamená to, že játra dítěte nevyrábějí dostatečné množství speciálního enzymu - laktázy, která je odpovědná za rozklad mléčného cukru. Těmto dětem lze nakrmit pouze směs laktózy nebo mléka neobsahující laktózu. Dnes si můžete zakoupit:

Moderní rodiče by měli pochopit, že pro krmení kojenců bylo kravské mléko vybráno starší generací pouze proto, že neexistovala lepší alternativa. S příchodem mléčných směsí by měla být otázka spotřeby kojeneckých produktů živočišného původu uzavřena dříve, než dosáhnou věku 3 let.

Dr. Komarovsky o mléku

Mnoho rodičů věří, že mléko je pro děti neuvěřitelně prospěšné. Obsahuje jak vápník, tak trávicí bakterie. Od přirozeného věku si děti začínají zvykat pít a jíst mléčné výrobky, i když fazole zoufale odolává a ukazuje, že se jim vůbec nelíbí. Je nutné trvat na tom, a je mléko užitečné, jak se běžně věří, říká slavný dětský lékař Yevgeny Komarovsky.

Je to užitečné pro děti a je škodlivé pro dospělé

Aby se mléčný cukr (laktóza) absorboval v těle, vytváří se zvláštní enzym - laktáza. U novorozenců je hladina laktázy velmi vysoká, produkuje se hodně, protože mateřské mléko je jediné jídlo dítěte. Jak stárnou, množství produkované laktázy klesá a dospělý prakticky nemá tento enzym v těle, protože již biologicky nepotřebuje mléčné jídlo. Dospělé tělo však fermentované mléčné výrobky přijímá a tráví zcela normálně.

Snížení hladin laktázy u některých lidí začíná ve věku 3 let, v jiných - od 10 let, v jiných - později. To je individuální rys těla a v této záležitosti v zásadě neexistují žádné normy..

Pokud příroda poskytuje dítěti příležitost jíst mléko, neznamená to, že musíte jíst mléko z hospodářských zvířat. Příroda se postarala o to, aby se dítě dobře vstřebávalo do mateřského mléka, a nikoli kozí ani krávy.

Přínos a újma

Mléko krav a koz pro děti prvního roku života není jen škodlivé, ale nebezpečné, říká Yevgeny Komarovsky. Tuto skutečnost je však docela obtížné vysvětlit rodičům, kteří si od dětství vzpomněli na tvrzení, že mléko je zdrojem zdraví a energie pro rostoucí organismus. Je velmi obtížné vysvětlit rodičům, že v případě neexistence nebo nedostatku mateřského mléka je nejlepší pro kojící matku zvolit si přizpůsobenou mléčnou směs.

Zaprvé je to důležité z hlediska složení. Směs obsahuje vitamín D, který zabraňuje rozvoji křivice. Ale pokud dáte kojeneckou vodu s kravským mlékem a doplňujete vitamín D samostatně, pak se křivice vyvíjejí velmi často. A to lze vysvětlit procesy, které se vyskytují v těle poté, co dítě konzumuje kravské mléko.

Kravské mléko obsahuje téměř čtyřikrát více vápníku než mateřské mléko. Obsah fosforu třikrát překračuje stejný parametr mateřského mléka. Taková množství fosforu a vápníku jsou potřebná pro tele, aby mohla rychleji růst kostí. Rychlý růst kostí u lidského dítěte však není nejvýhodnější možností vývoje..

Kromě toho přebytečné množství vápníku a fosforu, které vstupují do střev dítěte, nelze úplně absorbovat. Tělo vezme jen to množství, které potřebuje, zbytek vyjde s výkaly.

Fosfor je další příběh. Jeho tělo nebere tolik, kolik je nezbytné pro normální život, ale asi jednu třetinu přijaté částky. Spotřeba kravského mléka tedy vede k předávkování fosforem. Ledviny dítěte reagují na zvýšený obsah této látky, která začíná rychle odstraňovat přebytečný fosfor z těla. Bohužel odchází spolu se získaným vápníkem, což je tak důležité pro harmonický vývoj drobků..

Ledviny dozrávají blíž k jednomu roku, přibližně ve stejnou dobu můžete začít dávat mléko do dítěte a postupně je zavádět do stravy.

Není nutné pít drobky v litrech, stačí dát jednoletému dítěti asi půl sklenice mléka denně, dvouletému dítěti - 1 sklenici a dvouletému arašídu - maximálně 2 sklenicím denně. Ve věku 3 let již všechna omezení nejsou relevantní a dětem lze tento produkt, dokonce i krávu, dokonce i kozu, poskytnout v jakémkoli množství, které je schopné a ochotné „přemoci“.

Dalším „nejužitečnějším“ aspektem je intolerance bílkovin krav, ke které dochází u dětí prvních let života docela často. Projevuje se v nemožnosti asimilovat protein, který tělo drobky považuje za cizí. Imunita je aktivována, začíná alergická reakce. Pokud máte právě takové dítě, neměli byste mu dávat žádné mléko. Jsou vhodné pouze upravené směsi, s výhodou hypoalergenní, ve kterých je mléčná bílkovina zpracovávána zvláštním způsobem a neutralizována.

V posledních letech také krávy a kozy konzumují málo přírodního jídla a mnoho krmiv, které jim majitelé dávají, obsahují hormony a antibiotika. Celá tato sada přirozeně přechází v určitém množství do mléčného mléka. To je další důvod, proč nepodávat tento produkt dětem mladším než jeden rok, i když konečné rozhodnutí zůstává na rodičích. Koneckonců, je docela obtížné zpochybnit skutečnost, že je pro dítě docela obtížné zajistit pestrou stravu bez mléka.

Směs nebo mléko?

Pokud bylo po 12 měsících rozhodnuto o zavedení plnotučného mléka do doplňkových potravin, doporučuje Evgeny Komarovsky učinit informované rozhodnutí. Tento produkt v odměřeném množství již nebude způsobovat újmu, ale bude stále výhodnější používat upravenou kojeneckou výživu, ve které se snižuje množství fosforu a zvyšuje se vápník a vitamín D.

Množství železa v kravském mléce je nedostatečné a jeho pravidelné používání povede k anémii. V upravených směsích je uveden tento parametr složení a dítě obdrží množství železa, které potřebuje.

Pokud to rodinný rozpočet umožňuje, je lepší zvolit směs, která odpovídá věku - od 12 měsíců. Obvykle jsou takové směsi výrobci označeny číslem „3“..

Bez tuku nebo bez tuku?

V současné době nabízí potravinářský průmysl tunu odstředěného mléka. Považuje se za vhodnější pro dospělé a děti, které netolerují tučné kravské mléko. Podle samotného konceptu „bez tuku“ však podle Yevgenyho Komarovského existuje háček.

Faktem je, že vitaminy A a D, které se nacházejí v mléce, se mohou rozpustit pouze v tucích. Pokud odstředíte mléko, tyto vitaminy v něm již nebudou. Proto byste neměli věřit obchodníkům, kteří slibují doplňky vitamínu D z odstředěného mléka v reklamě..

Mléko pro kojence se liší od konvenčního mléka ultrapasterizací. Procento tuku v něm je sníženo, ale není na minimu. Rámeček obvykle uvádí, v jakém věku výrobci doporučují produkt. Nejčastěji je to 8 měsíců. Komarovsky naléhá, ​​aby takové mléko dalo, pokud to maminka opravdu chce, ne více než jednou denně a v malém množství.

Po jednom roce mohou děti zředit běžné mléko s obsahem tuku 3% čistou vodou asi o jednu třetinu objemu.

Mléčné výrobky

Výrobky z kyselého mléka jsou užitečné a mohou být dětem zavedeny v doplňkových potravinách od přibližně 6 měsíců. Hlavní věc, říká Yevgeny Komarovsky, není dávat kefír a tvaroh v žáru, protože spolu s nimi můžete krmit dítě v horkém počasí a ve velkém množství E. coli. Je také důležité znát toto opatření - nepít arašídy šestkrát denně pouze kefírem, protože z takového krmení nebude mít prospěch.

Výrobky z kyselého mléka by se dětem neměly podávat více než jednou denně. Je žádoucí, aby se nevyráběly v továrnách, které vyrábějí módní a propagované jogurty, ale ve speciálních továrnách na dětskou výživu. Skladovatelnost dobrého dětského kefíru není více než den. Neměla by obsahovat žádná sladidla, barviva nebo „jahodové a banánové příchutě“.

Je velmi dobré, když se maminka učí vyrábět domácí fermentované mléčné výrobky pro své dítě. Pro ně můžete použít běžné kravské mléko s obsahem tuku nejvýše 1,5%.

Krmení ve formě mléčných výrobků není pro děti s poruchou metabolismu minerálů příliš žádoucí a má známky křivice. Proto je před zavedením těchto doplňkových potravin vhodné poradit se s pediatrem.

Má mléko vařit?

Pasterizované mléko, které se prodává v jakémkoli obchodě, nevyžaduje další vaření, říká Yevgeny Komarovsky. Pokud je však produkt zakoupen na trhu, od babiček, které chovají krávy nebo kozy na farmě, je třeba vařit.

Pokud si koupíte produkt od souseda, kterého dobře znáte a znáte krávu prakticky osobně, pak se mléko, které se peče ne více než 2 hodiny, nemusí vařit. Má velké množství prospěšných bakterií, jejichž obsah je již po několika hodinách po dojení znatelně snížen.

Při vaření se zničí některé vitamíny a mikroby, které mohou být v mléce. Proteiny, tuky a uhlohydráty jsou však uloženy v plné výši, takže si rodiče nemusí dělat starosti s energetickým obsahem nápoje.

Pokud dítě odmítá mléko

Pokud dítě plochě odmítá kefír, tvaroh a mléko, neměli byste ho nutit, aby tyto výrobky konzumoval za každou cenu, říká Yevgeny Komarovsky. Výhody mléčné stravy jsou poněkud přehnané a nemá jedinou látku, stopový prvek, vitamin, minerál, který by nemohl být dán dítěti s jiným jídlem. Všechno je zaměnitelné. Nepije mléko - můžete dát zmrzlinu, děti jej obvykle nikdy neodmítnou. Nejezte zmrzlinu - můžete dát více ovoce a zeleniny, masa, ryb.

Podle Komarovského je hlavní pravidlo toto: mléko, které je „plněné“ do dítěte násilím nebo vydíráním, mu nikdy nebude prospěšné a bude se horší vstřebává.

Podrobněji o nebezpečích a výhodách mléka, řekne Dr. Komarovsky ve svém programu.

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Když dítě může získat kravské mléko?

Kravské mléko je dlouho považováno za jedinou alternativu k mateřskému mléku a široce se používá pro matky, které nemohou kojit. Ale jak bylo prováděno stále více a více hloubkových studií alergií u dětí a individuální potravinové nesnášenlivosti, stalo se stále více zřejmé: kravské mléko není pro kojence nejlepším jídlem. Tento produkt by však neměl být podceňován. Bude to vynikající součást dětské výživy, pokud víte, kdy může dítě vstoupit do kravského mléka v nabídce a jak to udělat správně.

Obsah:

Proč by kravské mléko nemělo být kojeno

Dnes, když existují vysoce kvalitní přizpůsobené směsi pro děti, lze kravské mléko považovat za morálně zastaralé ve stravě dítěte. A vstoupil do nabídky dítěte předem, může to dokonce hodně ublížit. Důvody jsou následující..

Protein z kravského mléka. Tato složka může vyvolat nežádoucí reakce imunitního systému dítěte. Důvodem je skutečnost, že nezralá dětská imunita vnímá tento protein jako cizí prvek, proti kterému by se mělo bojovat.

Různé poměry živin, vitamínů, makroživin a mikroživin v kravském a lidském mléce. Například vápník a fosfor v kravském mléce je několikrát více, než je nutné pro růst a vývoj dítěte. A nadbytek těchto látek může narušit „biochemickou harmonii“ v těle dítěte. Železo v kravském mléce je však mnohem méně než v mateřském mléce, což může u kojenců vést k anémii s nedostatkem železa.

V jakém věku může být nápoj představen?

Kravské mléko je samozřejmě cenným a výživným produktem. Ale pouze za podmínky, že tělo dítěte je připraveno ho úplně absorbovat. Pokud tedy potřebujete zjistit, kolik dětí může kravské mléko získat, musíte se soustředit nikoli na názor starších rodičů, kteří často jednoduše neměli na problémy s HS, ale na doporučení pediatrů. Většina odborníků v oblasti dětské výživy doporučuje vzdát se kravského mléka nejméně do věku 8 měsíců. Ale ani v tomto věku by děti neměly pít plnotučné mléko. Může být použit pro vaření obilovin nebo jiných pokrmů. A jako hlavní produkt dětské výživy může být do dětského menu zavedeno kravské mléko dříve, než dítě dosáhne 2 let věku. V tomto věku je tělo dítěte již připraveno využívat všech výhod tohoto produktu bez zdravotních rizik. Názory odborníků na problém, kdy dítě může dostávat kravské mléko, se však poněkud liší - představíme několik pozic.

 • Světová zdravotnická organizace. WHO považuje za možné zavést kravské mléko do stravy kojenců (jako nápoj) od 9 do 12 měsíců. Použití tohoto produktu v malém množství při vaření se doporučuje od 6 do 9 měsíců.
 • Svaz pediatrů Ruska. Organizace doporučuje zavádět celé kravské mléko do dětské výživy do konce prvního roku života a považuje to za nepřijatelné pro děti do 6 měsíců věku kvůli špatné stravitelnosti bílkovin jejich nezralým trávicím traktem..
 • E.O. Komarovsky, dětský lékař. Slavný lékař nedoporučuje začít dávat kravské mléko dětem mladším než 1 rok. Denní dávka pro kojence ve věku od 1 do 3 let by měla být omezena na jednu porci (200 ml) denně po 3 letech - až na dvě porce.

Jak vstříknout kravské mléko do dětské výživy

Stejně jako při zavádění jakéhokoli nového produktu do dětské výživy, i při zavádění kravského mléka je třeba dodržovat základní pravidla výživy. Měly by však být doplněny několika dalšími.

 • Kravské mléko nelze použít jako samostatný produkt - je dovoleno připravovat mléčné kaše nebo připravovat již připravenou kaši pomocí požadované mléka.
 • V prvních 2-3 týdnech by mělo být mléko naředěno vodou v poměru 1: 3 (jedna část mléka na tři díly vody). Tím se sníží obsah tuku v mléce a usnadní to trávicí systém dítěte..
 • Zavádění mléka do stravy by mělo být v malém množství. Začněte jednou čajovou lžičkou a během 1–1,5 týdnů můžete toto množství doplnit na 100 ml (za předpokladu, že dítě nový produkt dobře snáší).

Alergie na kravské mléko

Podle „Programu optimalizace krmení dětí v prvním roce života v Ruské federaci“ patří kravské mléko, kuřecí vejce, mořské plody, ryby, sója, arašídy, ořechy a pšenice mezi osm potravin, které nejčastěji způsobují alergickou reakci. Obecně jsou potravinovými alergeny jakékoli látky (obvykle proteinové povahy), které stimulují produkci imunoglobulinu E nebo buněčnou imunitní odpověď. Současně je bílkovina kravského mléka hlavním klinicky významným alergenem v raném dětství. V prvním roce života dítěte je nejvyšší výskyt výskytu skutečné alergie na bílkoviny kravského mléka (2–3% u kojenců), poté ve věku 5 let se u přibližně 80% dětí rozvíjí tolerance a ve věku 6 let je míra incidence menší než 1%..

Jak pochopit, že kravské mléko je špatně tolerováno

Se zavedením kravského mléka do dětského menu musíte pečlivě sledovat blaho dítěte, abyste pochopili, zda nový produkt dobře snáší. Následující příznaky mohou naznačovat, že dítě ještě není připraveno na mléko.

Jakékoli změny na kůži. Může to být suchá vyrážka nebo malé puchýře, zarudnutí, suché šupinaté oblasti, krusty a další změny.

Poruchy trávení. Časté a uvolněné stolice nebo jejich zpoždění, plynatost, změny konzistence a barvy stolice - kterýkoli z těchto příznaků, které se objeví po podání kravského mléka, naznačuje, že je třeba tento produkt vyloučit..

Příznaky obecné povahy. Skryté příznaky, jako jsou problémy se spánkem (dítě se často probouzí, jeho spánek je neklidný a mělký), snížení chuti k jídlu atd., Mohou mluvit o intoleranci bílkovin kravského mléka..

V případě jakýchkoli změn zdravotního stavu dítěte nebo jeho chování se musíte vrátit k již vyzkoušené stravě a neměnit ji během 1-2 týdnů.

Co dělat, když dítě má nesnášenlivost mléka

Pro mnoho rodičů se skutečnost, že dítě nereagovalo na mléko, stává skutečným šokem. To není překvapivé: v jedné nebo druhé formě je mléko obsaženo v obrovském počtu jídel a hotových výrobků, a to znamená: dítě se musí takovému jídlu po celý život vyhýbat. Ale vše není tak dramatické, jak se zdá. Nepříjemné příznaky, které se objevují po zavedení kravského mléka do stravy, nejčastěji naznačují nezralost trávicího a / nebo imunitního systému. A po nějaké době, když je tělo dítěte připravené, se mléko začne plně vstřebávat a přinášet výhody. Je však nesmírně důležité okamžitě opustit kravské mléko, pokud se vyskytnou nějaké známky úzkosti. V tomto případě je pravděpodobnost, že dočasná reakce na tento produkt bude stanovena jako konstanta, mnohem nižší..

Jaké mléko bych měl raději?

Další běžná otázka, která obává rodiče: jaké mléko je lepší v dětské stravě? Na to lze jednoznačně odpovědět: mléko označené jako „dětská výživa“. Je již připraven k použití a byl podroben ultrapasterizaci, která zničila všechny patogeny. Díky přidání minerálů a vitamínů do mléka je tento produkt pro tělo dítěte ještě cennější. Domácí kravské mléko by mělo být vyloučeno. Tento produkt je skvělou živnou půdou pro bakterie a ani dlouhodobé vaření není vždy schopno je zničit. Složení mléka se navíc velmi liší v závislosti na podmínkách zvířete a jeho výživě. Získáním „nejlepšího“ mléka od domácí krávy si tedy nemůžete koupit chutný produkt, nýbrž v nejlepším případě produkt s pochybnou výživnou hodnotou nebo dokonce naplněný nebezpečnými mikroby.

Ale v každém případě, pokud se rozhodnete zavést kravské mléko do dětské výživy, poraďte se nejprve s pediatrem. Lékař dá individuální doporučení na základě vašeho zdraví a vývoje vašeho dítěte..

Kravské mléko při kojení. Přínos nebo poškození matce a dítěti?

Od starověku bylo kravské mléko považováno za jeden z vhodných druhů potravin pro kojící matku. Obsahuje užitečné látky a ovlivňuje kojení, ale dnes se postoj lidí k tomuto produktu změnil. Některé ženy ji opatrně zavádějí do své stravy, zatímco odborníci ji nezakazují pít..

Abychom pochopili, zda lze kravské mléko používat při kojení její matky, je povoleno dítěti dítě, a proč to nesmí dělat až rok, podle Komarovského musíte zjistit, co je jeho použití a zda to může poškodit zdraví..

Mohu během kojení pít celé, vařené, pasterizované?

Použití mléka během laktace způsobuje mnoho kontroverzí a názory odborníků byly rozděleny. Někteří mluví o výhodách nápoje, protože vápník v něm obsažený je nezbytný pro tvorbu kostí u dítěte. Jiní kategoricky zakazují pití produktu, tvrdí, že způsobuje alergie, rozrušení stolice, nadýmání a další zdravotní problémy..

Pokud matka před těhotenstvím vypila mléko a nechce ji po porodu odmítnout, může ji bezpečně zařadit do nabídky za předpokladu, že dítě nebude mít negativní reakci na nový typ jídla..

Ne všechny druhy mléka jsou bezpečné a aby bylo možné pochopit, který z nich dává přednost, je třeba zvážit následující:

 1. Plnotučné mléko (nelze zpracovat, obsah tuku není regulován, obtížně stravitelný, může obsahovat patogenní mikroorganismy) - je lepší se tohoto produktu během laktace zdržet.
 2. Vařené (užitečné látky jsou částečně zničeny kvůli vysoké teplotě) - pro maminku je bezpečné pít, protože Vaření neutralizuje patogenní bakterie.
 3. Pasterizováno (zahříváno po určitou dobu na teplotu 60-80 stupňů, což vám umožňuje udržovat zdravé složení a prodlužovat trvanlivost produktu) - optimálně vhodné pro krmení kojící matky.
obsah ↑

Proč nelze použít pro HB v prvním měsíci po porodu?

Mléko příznivě působí na tělo matky a její drobky, může však vést ke komplikacím, proto je v prvním měsíci po narození lepší, aby se žena zdržovala používání tohoto výrobku nebo pila opatrně.

Dokud dítě nedosáhne 6 měsíců věku, můžete pít pouze vařený nápoj.

Pediatrové se domnívají, že maminka by neměla pít mléko, dokud nebude vytvořen trávicí systém dítěte. V zásadě se tak stane nejdříve 2 měsíce po narození. Také musí do své stravy nejprve uvést fermentované mléčné výrobky a teprve poté vyzkoušet výživný nápoj.

Výhody pro matku

Kravské mléko je jedinečný přírodní produkt, který posiluje tělo a má příznivý účinek na všechny jeho systémy. Má bohaté složení a obsahuje takové prospěšné látky:

 • hořčík - účastní se metabolismu;
 • vápník a fosfor - posilují zuby, vlasy, nehty, kosterní systém, zlepšují centrální nervový systém;
 • methionin - podílí se na metabolismu tuků, zabraňuje dystrofii jater;
 • tryptofan - základ produkce kyseliny nikotinové a serotoninu, zabraňuje vzniku tuberkulózy, cukrovky a rakoviny;
 • lysin - zabraňuje vzniku anémie, svalové dystrofie, normalizuje játra a plíce, podporuje tvorbu nových krvinek.

Pravidelné používání přípravku pomáhá snižovat kyselost žaludku, normalizovat krevní tlak a odstraňovat toxiny z těla. Mléko je vynikajícím lékem na nespavost, protože jemně působí na nervový systém a zklidňuje.

Doporučujeme také sledovat video o tom, zda je možné kojící mléko pít kojící matce:

Zda nebo ne dát dětem?

Nedostatek mateřského mléka v matce nebo jeho nepřítomnost nutí rodiče přemýšlet o krmení dítěte kravským mlékem. 1 litr takového produktu však obsahuje 30 g bílkovin, zatímco v mateřském mléce je to pouze 9–10 g / l, což může výrazně zvýšit zatížení ledvin novorozence.

Právě kvůli výskytu přetížení bílkovinami odborníci nedoporučují používat kravské mléko k výživě dětí v prvních měsících života. Kromě toho může tento produkt ve stravě dětí do 1 roku vést k nedostatku železa v těle, způsobit malé krvácení na sliznici a způsobit poruchy růstu.

Kdy ho začít krmit dítě?

Studie odborníků ukázaly, že mateřské mléko je ideálně absorbováno v těle dítěte a nevyvážené složení produktu z krav je poměrně mastné, což může vyvolat výskyt různých nemocí, včetně a alergie.

Z těchto důvodů dětští lékaři nedoporučují spěchat, aby do strouhanek zaváděli plnotučné mléko až do věku 3 let, dokud jeho tělo nezačne absorbovat jiné produkty bez vedlejších účinků.

Přínos pro dítě

Pro děti starší 3 let může být kravské mléko prospěšné z následujících důvodů:

 1. Je to zdroj vápníku, který se normálně vstřebává v daném věku a podporuje tvorbu kostí;
 2. nahrazuje jiné nápoje, které poskytují pestrou a pestrou stravu;
 3. obsahuje vitamíny B, D, A, C, E a uhlohydráty, které dodávají tělu energii;
 4. posiluje imunitní systém.

Malé množství teplého mléka s medem (v nepřítomnosti kontraindikací) pomáhá vyléčit kašel.

Co je nebezpečné pro matku a dítě?

Přestože mléko obsahuje prvky důležité pro lidský vývoj a růst, lékaři připomínají, že produkt je jedním z nejsilnějších alergenů. To je způsobeno tím, že protein vstupující do těla je imunitním systémem rozpoznán jako cizí a je odmítnut. Máma a dítě mohou mít negativní reakce:

 • loupání kůže, vyrážky, zarudnutí;
 • zažívací potíže (regurgitace, zvracení, volné stolice nebo zácpa, kolika, nadýmání);
 • dýchací potíže (kašel, rýma, astma).

Produkt byste měli také vyloučit ze stravy, pokud dítě přibírá na váze, neklid, spí pevně a dlouho nebo pokud někdo z rodiny má sklon k alergiím.

Doporučení

Pokud matka sdílí názor lékařů a je připravena zavést do své stravy kravské mléko, měla by se držet několika tipů, aby nepoškodila sebe a zdraví novorozence:

 1. Čerstvé mléko se musí vařit a ředit vodou v poměru 1: 3.
 2. Pečlivě vyberte produkt a kupte jej od důvěryhodných prodejců a výrobců.
 3. Studovat složení uvedené na etiketě (neměla by obsahovat umělé přísady a konzervační látky).
 4. Věnujte pozornost době skladování a podmínkám skladování..
 5. Vstupte do nabídky až poté, co se dítě úspěšně seznámí s mléčnými výrobky.

V budoucnu může kojící matka spotřebovat nejvýše 100 ml přípravku denně v několika dávkách. Nesmí se však kombinovat s čerstvým ovocem, aby se zabránilo kvašení..

Jak diverzifikovat jídlo?

Při rozhodování o diverzifikaci potravin přírodním produktem je třeba pamatovat na jednoduchá pravidla:

 • začít s minimálním množstvím (2 lžíce l.);
 • pít ráno a pečlivě sledovat reakci dítěte;
 • nezavádějte nové druhy potravin za jeden den;
 • konzumovat po částech (v miskách s malým množstvím mléka - kaše, omelety nebo s čajem);
 • používat teplé mléko, jinak se drží na stěnách jícnu ve formě lepivé látky.
obsah ↑

Názor Komarovského na produkt

„Obsah fosforu a vápníku v kravském produktu je ve srovnání s mateřským mlékem překročen. Takové množství mikroprvků je nezbytné pro růst telecí kosti a lidské tělo to všechno nemůže absorbovat..

Nadměrné dávky fosforu jsou vylučovány ledvinami spolu s vápníkem nezbytným pro vývoj. V důsledku toho jsou orgány přetížené a mohou se také rozvíjet křivice, “vysvětluje specialista..

Komarovsky doporučuje dávat mléko dětem v těchto normách:

 1. 1 rok - 0,5 lžíce. ve dne;
 2. 2 roky - 2 lžíce;
 3. 3 roky a starší - v neomezeném množství.

Zároveň připomíná, že v případě nesnášenlivosti bílkovin krav byste neměli dítěti dávat nebezpečný produkt. Po vyváženém rozhodnutí pít mléko nebo rozdrobit ho drobky si musíte pamatovat, že poškození způsobené pouze dávkovaným množstvím nápoje nebude prospěšné..

Zda lze kojit mléko?

Mléčné výrobky jsou nedílnou součástí vyvážené stravy, protože obsahují potřebné živiny a živiny pro lidské tělo. Lze však kravské mléko kojit? Je důležité vědět o možných kontraindikacích a nežádoucích účincích na dítě.

Užitečné vlastnosti mléka

Hlavní hodnotou je kompletní protein, ve kterém jsou esenciální aminokyseliny ve správném poměru. Mléko obsahuje vápník, fosfor, selen, draslík. Vitamíny - A, C, D, E, H, PP, skupina B. Cholesterol je v rovnováze s lecitinem, tuky jsou dobře tráveny. Laktóza se rozkládá na glukózu a galaktózu, slouží jako zdroj energie. Obsah kalorií závisí na obsahu tuku - 30-80 kcal na 100 g nápoje.

Užitečné vlastnosti jsou díky biochemickému složení:

 • regulace kardiovaskulárního systému;
 • snížení tlaku u pacientů s hypertenzí;
 • normalizace zažívacího traktu (snižuje kyselost žaludeční šťávy, pomáhá při pálení žáhy, vyvolává uvolňování žluči);
 • zvyšuje vylučování tekutiny z těla;
 • vitamíny zvyšují tonus a obranyschopnost těla;
 • eliminuje ospalost ráno, uklidňuje v noci, pomáhá usnout;
 • nezbytné pro pohybový aparát;
 • krása a zdraví nehtů, vlasů, zubů;
 • v boji proti virovým infekcím přispívá k produkci imunoglobulinů;
 • posílení imunity;
 • očištění těla od jedů, toxinů, jiných škodlivých látek, pomáhá při otravě (nebakteriální povahy);
 • široce používán v kosmetologii, tradiční medicíně.

Výhody mléka a mléčných výrobků v HB

Tato skupina potravin je nutná pro mámu a dítě. Kompletní, snadno stravitelný protein je stavebním materiálem pro rostoucí tělo. Vápník, fosfor, vitamin D přispívají k rozvoji muskuloskeletálního systému dítěte, jsou prevencí krivice.

Při kojení je vhodné konzumovat mléko a mléčné výrobky k regulaci nervového systému, aktivovat obranyschopnost těla. Skupina kyselého mléka bojuje proti patogenům střev, pomáhá dětem zbavit se poruch trávení, koliky, nadýmání.

Pozornost! Užitečné vlastnosti při přirozeném krmení se projevují při konzumaci v přijatelném množství. Překročení normy může vést k opačnému výsledku..

Poškození mléka

Kasein (mléčná bílkovina) může vyvolat alergie, nedenaturovaný organismus špatně odbourává, je schopen vstoupit nezměněný do krve. Tučné nápoje jsou bezpečné, pokud nejsou oxidovány. K tomu dochází pod vlivem atmosférického kyslíku. Z tohoto důvodu je vhodné i při přirozeném krmení kojit dítě, nikoli z láhve.

Produkce laktázy produkuje prospěšnou střevní mikroflóru. S dysbiózou je narušena rovnováha, převládají hnilobné bakterie, nikdo neprodukuje enzym. Objevují se příznaky nedostatku laktázy.

Přebytečný vápník také neprospívá, protože je ukládán na stěnách krevních cév, také ve formě ledvinových kamenů. Je nemožné nezaznamenat negativní dopad růstových hormonů a antibiotik, které se používají k pěstování zvířat přicházejících s mlékem. To je zvlášť nebezpečné pro křehké tělo dítěte.

Proč mléko s HB v nevýhodě?

Při kojení je celé kravské mléko nežádoucí. Je lepší používat mléčné výrobky. Protein je v něm často denaturován, u novorozence nezpůsobuje nežádoucí důsledky.

Pediatrové vždy vysvětlují matkám, proč nelze kojit mléko. V případě nedokonalého trávicího systému se tento produkt může stát silným alergenem nebo způsobit zvracení, regurgitaci, koliku, průjem, nadýmání v důsledku nedostatku enzymu laktázy v těle dítěte. Nesnášenlivost může v průběhu času proběhnout, takže je vhodné nespěchat se zavedením stravy.

Kravské mléko je silný alergen

Tento projev musí být odlišen od nedostatku laktázy, není-li k dispozici dostatečné množství enzymu pro štěpení mléčného cukru - laktózy. Alergie je nesnášenlivost na bílkoviny krav, nikoli na uhlohydráty. Pediatr vám řekne, jaké mléko můžete během kojení pít, pokud je tato diagnóza stanovena.

Na poznámku! Alergická reakce na použití přípravku kojící matkou se nemusí objevit okamžitě, ale pouze při druhém jídle. Z tohoto důvodu musíte mezi zavedením nových ingrediencí po dobu nejméně 2 dnů.

V tomto případě může být reakce provedena na kterékoli proteinové složce. Nejčastější příčinou je kasein, pak může nastat reakce na mléčných výrobcích, jako jsou sýry. Například β-laktoglobuliny jsou také přítomny v mléku jiných zvířat. Při reakci na a-laktoalbumin, maso, zejména hovězí maso, by mělo být pečlivě přidáno do stravy, jejich protein také obsahuje tuto frakci. Alergie na krém, máslo se vysvětluje reakcí na lipoproteiny - kombinace bílkovin a tuků.

Projevy alergie při přirozeném krmení bílkovin kravského mléka u dítěte:

 • loupání kůže;
 • ekzém;
 • vyrážka;
 • svědění
 • červené skvrny;
 • Quinckeho edém;
 • zažívací poruchy podobné příznakům nedostatku laktázy;
 • rýma
 • otok sliznice nosohltanu;
 • kašel;
 • sípání, pískání, lapání po dechu;
 • nedostatek přibývání na váze;
 • anafylaktický šok.

Důležité! Při stanovení diagnózy je nutné stanovit, na jakou frakci tělo dítěte reaguje. Alergolog může zakázat některé jiné nemléčné výrobky..

Kontraindikace

Spolu s celou řadou užitečných vlastností existuje několik kontraindikací. Nejdůležitější je nedostatek laktázy - enzymu, který štěpí mléčný cukr laktózu. V tomto případě začíná s použitím mléka rozrušení zažívacího traktu.

Nelze ji pít ani s alergickými reakcemi na plnotučné mléko, se sklonem k tvorbě fosfátových kamenů v ledvinách a ukládáním vápenatých solí do krevních cév. Je nežádoucí používat při akutní formě s rozrušením nebo onemocněním střev. Některá onemocnění jater jsou také kontraindikací..

Mohu pít mléko při kojení?

V prvním měsíci by kojící žena neměla pít celé kravské mléko. Čím je dítě starší, tím rozmanitější je strava jeho matky. Mléčné výrobky jsou pro kojení nezbytné, protože poskytují tělu potřebné výživné a prospěšné živiny. Mléko samotné musí být nutně vařeno, aby se zničily škodlivé mikroorganismy, aby se usnadnilo trávení gastrointestinálního proteinu..

Při rozhodování, zda pít nebo nepít tento nápoj, musíte vzít v úvahu reakci dítěte na něj. Při jakémkoli projevu alergií nebo nesnášenlivosti by mělo být mléko ze stravy odstraněno po dobu 1-2 měsíců. V tomto případě je však žádoucí najít náhradu, která odpovídá potřebám těla.

Kolik mléka může kojící matka pít??

Poprvé si můžete vzít několik doušek nápoje. Postupně zvyšujte dávku na 0,5 šálku denně. Pokud dítě po několik dní pravidelného používání nemá žádné nežádoucí následky, můžete pít až 200 ml mléka denně. V tomto případě je vhodné zvážit přidání jídel, například ovesné kaše. Mléčné a mléčné výrobky mohou být 300 - 400 ml.

Na poznámku! Kaše se nedá vařit v mléce, ale ve směsi s vodou. Nejprve je cereálie téměř připravena k varu ve vodě, na konci přidejte trochu mléka.

Čaj s mlékem: možný nebo ne?

Teplý nápoj zvyšuje tok mateřského mléka, ale to platí pro jakoukoli tekutinu. V případě, že dítě nemá negativní důsledky na čaj a plnotučné mléko, můžete tento nápoj pít. Je vhodné nahradit černou odrůdu zelenou, zejména pokud je dítě hyperaktivní, zlobivé, špatně spí.

Kofein v černém čaji situaci jen prohloubí, zatímco zelená obsahuje méně a díky svému složení posílí nervový systém dítěte. Kromě toho má antioxidanty, vitamíny. Listový čaj by měl být vybrán, protože balené analogy často obsahují čajový prach, který nesouvisí s přírodním produktem.

Jak zavést mléko do stravy?

Na tento nápoj se vztahují obecné zásady přidávání nového jídla do menu. Lékaři doporučují podávání kravského mléka s kojením nejdříve po 1 měsíci. Nápoj je silný alergen, proto je důležité dodržovat všechna pravidla pro přidávání do stravy.

Je vhodné vést diář s jídlem, zaznamenávat všechny změny stavu dítěte. Inovace se přidává jeden za 2-3 dny, aby nebylo pochyb o tom, na co přesně dítě reagovalo. První konzumované množství mléka je jen pár doušek po ranním krmení novorozence. Postupně zvyšujte dávku.

V případě jakýchkoli negativních reakcí ze strany dítěte by mělo být mléko z vaší stravy odstraněno po dobu nejméně 1–2 měsíců. Poté se můžete pokusit znovu vstoupit do nabídky. Ale to musí být provedeno opatrně, pokud již došlo k alergické reakci nebo příznaku nedostatku laktázy, pak může drobenka reagovat také.

Může jiné mléčné výrobky?

Kromě pasterizovaného kravského mléka během kojení jsou možné i jiné mléčné výrobky a výrobky z kyselého mléka. Pečené mléko se z něj vyrábí prodlouženým varem při 90 ° C. Užitečné vlastnosti zůstávají zachovány, ale díky odpařování vody se produkt stává více mastným a koncentrovaným z hlediska obsahu bílkovin. Při kojení lze pečené mléko podávat až po 3 až 4 měsících, počínaje 3 až 4 lžičkami. l., postupně zvyšovat objem na 1 šálek denně.

Můžete také zkusit přidat do nabídky sušené mléko. Jeho výhodou je další obohacení komplexem vitamínů a minerálů, slabší roztok lze ředit. Denní objem je stejný jako pro celý.

Fermentované mléčné výrobky s GV

Dobrá alternativa k plnému kravskému mléku. Při kojení je vhodné zavést mléčné výrobky ještě dříve, protože vitamíny, vápník, fosfor zůstaly, byly přidány prospěšné bakterie a protein byl denaturován v důsledku fermentace, stal se méně alergenní.

Na poznámku! Při výběru musíte věnovat pozornost obsahu tuku - ne více než 3,5%. Výrobky bez tuku také nestojí za to koupit, vápník se z nich neabsorbuje..

Kefir normalizuje střevní mikroflóru pomocí kefírové houby, která potlačuje hnisavé bakterie. Čerstvý denní produkt pomáhá regulovat stolici. Postupně zavádějte do stravy po 6-7 měsících. Míra spotřeby - 1 - 2 lžíce. denně. Můžete ji pít ráno nebo večer s otrubami, ořechy (pokud jste je zadali ve stravě), sušeným ovocem místo plného jídla.

Fermentované mléčné výrobky (zakysaná smetana, tvaroh, jogurt, fermentované pečené mléko) se snáze tráví, méně alergické. Tvaroh reguluje střeva, posiluje kosti, zlepšuje imunitu, normalizuje kardiovaskulární systém a mozkovou aktivitu. Lze jej přidat týden po narození. Spotřeba - 150 g.

Současně je povolen přírodní jogurt. Kromě dalších užitečných vlastností mléčných výrobků odstraňuje bolest a nepohodlí v žaludku. Můžete pít 250-500 ml denně. Zakysaná smetana se podává 3-4 týdny po narození. Maximální denní objem je 30 g. Ryazhenka, jogurt je povolen po 2-3 měsících v množství 200-400 ml.

Jak nahradit kravské mléko?

Alternativou je sójový nápoj. Toto mléko neobsahuje laktózu, je povoleno v případě nedostatku laktázy. Rostlinná bílkovina je vstřebávána horší než zvíře, nemá všechny esenciální aminokyseliny, ale musí také přijít s jídlem v dostatečném množství. Fytoestrogeny mají příznivé účinky na zdraví žen, kardiovaskulární a reprodukční systémy, ale během kojení nejsou povoleny ve velkém množství. Je třeba mít na paměti, že fosfor je vázán kyselinou fytovou a je téměř k ničemu. Kyselina navíc brání enzymům v trávení potravin..

Kravské mléko obsahuje hodně vápníku. K doplnění je třeba jíst sezamová semínka, mandle, žitný chléb. Květák a brokolice jsou bohaté na vitamíny. Vejce, maso, ryby jsou cennými zdroji živočišných bílkovin. Použití kozího mléka během kojení vám umožní získat téměř stejné biochemické složení jako u krav, ale jeho proteiny jsou méně alergické. Po konzultaci s pediatrem můžete vyzkoušet mléko a jiná zvířata.

Je kozí mléko bezpečné??

Tento nápoj je považován za bezpečnější při kojení než celá kráva. Je nutné jíst pouze osvědčený produkt, nezapomeňte jej předvařit. Kozí mléko může obsahovat patogenní bakterie, jako je původce brucelózy, takže byste je měli koupit pouze v obchodě.

Pravidla pro zavádění do stravy jsou stejná jako pro jiné přísady. Při kojení může být konzumováno kozí mléko, je-li kojenecké dítě špatně tolerováno. Měla by se zvážit specifická vůně a chuť. Dítě je nemusí mít rádi, odmítne prsa.

Je možné vůbec nepít mléko??

Tento produkt lze snadno nahradit jinými, neméně užitečnými, a proto s příslušnou úpravou stravy ji můžete zcela vyjmout z nabídky. Pokud však neexistuje objektivní důvod ke konzumaci mléka v potravinách, neměli byste jej odmítnout.

Nápoj obsahuje protein, který je pro člověka nejvhodnější z hlediska složení aminokyselin. Velké množství vitamínů a minerálních živin je také obtížné doplnit jinými produkty. Je snazší pít 1 sklenici mléka, než hledat náhradu mezi jinými potravinami. Výjimkou jsou pouze mléčné výrobky.

Mléko a jeho deriváty jsou nezbytné v nabídce jakékoli osoby. Při kojení by měli být opatrní, protože tělo dítěte nemusí být připraveno k absorpci. Dodržování pravidel pro zavádění nových potravin do vaší stravy a dodržování standardů spotřeby pomůže vyhnout se možným negativním reakcím u kojenců..

Články O Neplodnosti