Hlavní Analýzy

Mohu kojit dítě během menstruace??

Je možné kojit dítě po porodu během menstruace a je to nebezpečné? Po porodu se obnoví tělesná zdatnost a hormonální rovnováha. S nástupem menstruace vyvstává otázka, je možné a zda stojí za to nakrmit dítě dále. Menstruace a laktace jsou kompatibilní pojmy, takže není důvod odmítnout kojit dítě. U žen, které aktivně praktikují kojení na vyžádání, obvykle začíná menstruace asi rok po porodu.

Ovlivňuje menstruace chuť mléka?

Ve výjimečných případech začíná propouštění okamžitě po narození. Je to dáno individuální charakteristikou těla a zdravotním stavem mladé matky. Pokud by menstruace přišla příliš brzy, ženy se obávají, zda mohou dítě kojit.

Absence sekrecí během kojení je spojena s aktivní produkcí prolaktinu (hormon, který reguluje proces laktace) a blokováním produkce progesteronu (zajišťující dozrávání vajíček).

Pokud ženský „náhradní“ systém nefungoval, je progesteron produkován, stejně jako před těhotenstvím, takže jsou špinění.

Taková změna hormonálního pozadí nemá vliv na množství a kvalitu mléka. Nemůžete přestat kojit kvůli svým předsudkům, protože mateřské mléko je pro dítě nejlepší jídlo, zejména v prvním roce života.

Mýty o kojení

Kojící ženy minulých let věřily, že pokud dojde k menstruaci, mělo by se zastavit krmení. Důvodem je přítomnost nepravdivých údajů..

Naše matky a babičky věřily, že:

 • Když přijde vaše období, mléko se stane hořkou. Aby se nezměnila chuť a vůně mateřského mléka, stačí se během menstruace osprchovat a omýt mléčné žlázy. Je to kvůli zvýšenému pocení, v důsledku čehož se nepříjemný zápach skutečně projeví, ale ne z mléka, ale z nedodržování pravidel osobní hygieny..
 • I když dochází k menstruaci, v mléce se objevuje mnoho hormonů. Předpokládá se, že na začátku menstruace se zvyšuje koncentrace hormonů v mléce. Je to mýtus. Maminko mléko obsahuje hormony bez ohledu na období menstruačního cyklu. Jsou pro dítě nezbytné pro správný vývoj celého organismu a zejména reprodukčního systému.
 • Pokud vaše období začalo, bude mléko menší. Produkce progesteronu během menstruace neblokuje produkci prolaktinu, takže množství mléka se s výskytem skvrn nezmění. Když žena během jejího období začne krmit své dítě směsí, méně často se uchyluje kojení, mléko se opravdu sníží. Menstruace sama o sobě neovlivňuje laktaci, takže je možné a nutné kojení..

Chcete-li šetřit mléko, musíte častěji aplikovat dítě na prsa během menstruace. Dítě nemá důvod odmítat jídlo. Úzkost a nálada dítěte vznikají v důsledku nervového stavu matky, a nikoli ze změny chuti a vůně mléka. Proto musí být máma klidná a sebevědomá, že dělá všechno dobře, sama příroda vám řekne, kdy dokončit laktaci.

Menstruace šla s laktací - jak reagovat?

Nepřiměřené zkušenosti a velké množství falešných informací o kojení dávají mladým matkám velké nepohodlí. Nervový systém v období po porodu je zranitelný, často se objevuje deprese. Tyto stavy jsou spojeny s hormonálními změnami v těle..

Proto ženy nevědí, co dělat, pokud menstruace proběhla dříve než u jiných matek.

 • Fyziologicky by se výboj při krmení dítěte na vyžádání měl obnovit přibližně jeden rok po narození. Aktivní kojení zabraňuje těhotenství v prvním roce po narození. Taková přestávka je nutná k obnovení těla.
 • Pokud propouštění začalo po 3-6 měsících, znamená to pouze schopnost ženy znovu otěhotnět. Neexistují žádné patologické důvody pro včasný nástup menstruace během kojení, ale pokud se matka velmi bojí, můžete navštívit gynekologa a slyšet od lékaře, že zdraví je normální.

Vzhled menstruačního toku během krmení dítěte by neměl způsobit matkám pocity. Je to přirozený proces, který neovlivňuje laktaci..

Při častém připevňování na hrudník se posiluje pouto mezi matkou a dítětem, dítě dostává správné množství mléka a jeho tělo je nasyceno potřebnými stopovými prvky, vitamíny a hormony, které zajišťují správný vývoj všech životně důležitých systémů.

Měsíční kojení

Když kojící matka může po porodu obnovit menstruaci?

Načasování obnovy menstruačního cyklu u každé ženy je čistě individuální. Obnovení menstruace přímo závisí na hormonálním pozadí ženy, takže časový standard se může výrazně lišit.

U většiny kojících matek je menstruační cyklus obnoven v období od 6 do 24 měsíců dítěte. [3]

Během kojení přední hypofýza produkuje hormon prolaktin, který inhibuje dozrávání vajíčka, a proto ovulaci, takže menstruace nepřichází. Pokud však dojde například ke změnám v organizaci kojení, matka začne dítě krmit méně často 8-12krát denně, nebo zavádí doplňková jídla, doplňková jídla, přenáší dítě na smíšené nebo umělé krmení, pak se hladina prolaktinu v krevním séru snižuje a v důsledku toho se zvyšuje pravděpodobnost ovulace a obnovení menstruace.

Podle Mezinárodní mléčné ligy (La Leche League International) se menstruační cyklus u matek, které krmí děti na požádání a zavádějí včasné krmení svým dětem, často obnovuje mezi osmým a devátým měsícem po porodu. V tomto případě se nový cyklus může lišit od menstruačního cyklu, který byl před těhotenstvím. Může být delší nebo kratší než předchozí [3]. Povaha menstruace se také může změnit - například mohou být méně bolestivé, což vysvětluje fyziologičtější poloha dělohy po porodu, pokud byla děloha před těhotenstvím ohnuta..

Poté, co přišla první menstruace, lze očekávat obnovení cyklu. U každé mámy se to děje individuálně, u někoho se obnoví plnohodnotný pravidelný cyklus během 2-3 měsíců a pro někoho delší dobu.

V každém případě, s nejmenší pochybností o menstruačním cyklu po porodu, byste se měli poradit s gynekologem.

Ovlivňuje menstruace množství mléka?

V důsledku hormonálních změn během menstruace mohou některé matky pociťovat mírné snížení množství mléka [1]. Děti mohou být na hrudi neklidné, protože mléko proudí pomaleji než obvykle. Naštěstí tyto změny netrvají dlouho a během 2-3 dnů po začátku menstruace se laktace opět zvyšuje na požadovanou úroveň [2], navíc děti nejčastěji již dostávají pevná jídla, aby kompenzovaly nedostatek výživy..

Podle Mezinárodní mléčné ligy může denní dávka vápníku a hořčíku od 500 do 1 000 mg (na doporučení lékaře) obdržená od středu cyklu do druhého nebo třetího dne po zahájení cyklu minimalizovat jakékoli snížení příjmu mléka [3]..

Na základě zkušeností však nejčastěji výskyt menstruace u matky prochází kojenci a laktace zůstává nezměněna. Možná byste měli věnovat pozornost dalším možným příčinám změny množství mléka..

Je pravda, že během menstruace se mění chuť a vůně mateřského mléka?

Tuto otázku často kladou kojící matky. Ve skutečnosti existují pozorování, podle kterých se některé děti, kupodivu, začnou cítit neklidnější a začínají se vzdát prsou na začátku mateřské menstruace. Ruth Lawrence, MD, uvádí, že „v důsledku návratu menstruace může dojít k úplnému odmítnutí obou prsou. Matka si všimne, že dítě v každém menstruačním cyklu odmítne prsa během dne. “ [2]

Momentálně však neexistují žádné potvrzené údaje o změnách chuti a vůně mléka během nástupu menstruační matky menstruace. Můžeme tedy předpokládat, že dítě nedojčí tak, jak zvyklo z jiných důvodů..

Znamená obnovení menstruace konec laktace?

Obnovení menstruačního cyklu na pozadí laktace je typem normy. Dříve se u žen během laktace zpravidla menstruace nevyskytovala, ale v posledních desetiletích kvůli tomu, že mnoho žen užívá hormonální antikoncepci, hromadí se stres, mění se situace v životním prostředí atd. Menstruační cyklus se často často obnovuje před kojením a mléko - je stále produkována v dostatečném množství a dítě je plně kojeno.

Mohou se pocity menstruace změnit během menstruace??

Některé matky uvádějí pocit únavy, když kojí během svého období. Tyto pocity však obvykle zmizí během jednoho až dvou dnů. [2]
Matky někdy poznamenají, že se po menstruaci mění pocity. Například se může zvětšit prsa a bradavky mohou bolestivě reagovat na sání dítěte během ovulace.

Také někdy matky popisují svá prsa jako plná, tvrdá a bolestivě citlivá na dotek. Předmenstruační bolest na hrudi je cyklický pocit intenzivní plnosti a bolestivosti, ke kterému obvykle dochází v období před menstruací kvůli skutečnosti, že hrudník je plný krve a lymfy. V tomto případě může být bolest pociťována během aplikace nebo mezi krmením. Pro mnoho žen je to naprosto normální pocit. Obvykle příznaky zmizí brzy po nástupu menstruace. [2]

Literatura:

 1. Kojení a kojení člověka (série Jones a Bartlett v kojení / kojení člověka) od Jan Riordan Vydavatel: Jones and Bartlett Publishers, 3. vydání, 2004. Stránky: 819
 2. Mohrbacher N., Stock J., La Leche League International, Kniha kojení, třetí revidované vydání, 2008
 3. Wiessinger Diane, ženské umění kojení. - 8. ed. / Diane Wiessenger, Diana West a Teresa Pitman, 2010

Alena Korotková,
klinický psycholog,
kojící poradce

Alena Lukyanchuk
Psycholog, konzultant kojení,
Člen ILCA (The International Lactation Consultant Association).

Je možné kojit během menstruace

Obsah článku

 • Je možné kojit během menstruace
 • Je možné otěhotnět po porodu, pokud neexistují období
 • Menstruace s kojením: je to možné

Kdy může menstruace začít během laktace??

V období po porodu u žen z genitálního traktu jsou krvavé sraženiny lochia připomínající normální menstruační výtok. Jejich vzhled je spojen s hojením povrchu rány zbývajícím v děloze v místě placenty a lochie je uvolněna během 6-8 týdnů po porodu. Na konci tohoto období může menstruace začít, teprve nyní mění svůj obvyklý charakter. Pokud dříve byly krátké a umírněné, pak po porodu se může menstruační tok prodloužit a hojně, a naopak.

Ve většině případů k menstruaci nedochází během kojení, ale pokud žena kojí své dítě na požádání, může se s ukončením laktace začít měsíční krvácení. Další možností je období krmení, ve kterém dítě spotřebuje méně mléka. V tomto případě se může menstruační cyklus zotavit až do úplného ukončení kojení. Pokud dítě není krmeno mateřským mlékem a je převedeno na smíšené krmení, menstruace začíná 3-4 měsíce po narození. Pokud je dítě kojeno od narození, může menstruace začít za 10-12 týdnů.

Menstruace a laktace: stojí za to nakrmit dítě?

Nástup menstruace během kojení není důvodem k tomu, aby dítě zbavilo zdravou stravu, tj. Mateřské mléko. Díky obsahu všech potřebných živin v něm dítě naplňuje potřeby svého těla a posiluje imunitní systém díky přítomnosti protilátek v mateřském mléce.

Stává se, že během menstruace produkce mléka u ženy mírně klesá. Při řešení tohoto problému může být častější připevnění dítěte na hrudník a používání teplého pití ve velkém množství. A ke zlepšení procesu laktace pomůže speciální čaje - "Laktovit" a "Apilak".

Pokud dítě během menstruace odmítne prsa, může být příčinou tohoto chování zvýšené pocení. Žlázy, které se nacházejí ve velkém množství v břišní oblasti, aktivně vytvářejí pot a vedou k nepříjemnému zápachu. Z této situace existuje cesta - návštěva sprchy nebo ošetření bradavek a dvorců bavlněným tamponem namočeným v teplé vařené vodě. Dalším důvodem selhání krmení dítěte může být neobvyklá chuť mléka v důsledku současných hormonálních změn v těle matky. V tomto případě musí matka projevit trpělivost a vytrvalost, protože menstruace skončí za několik dní a dítě během této doby může odstavit z hrudi a ztratit úplnou přirozenou výživu..

Měsíční krmení

Kojení a menstruační cyklus jsou dva procesy, které u mladých matek vyvolávají stovky otázek. Každý ví, že menstruace během kojení obvykle začíná později, ale žádný lékař nemůže určit přesné období, během kterého by měl být menstruační cyklus obnoven, protože tento proces, stejně jako mnoho jiných, je čistě individuální. Za normální se považuje, když první období kojící matky dorazí včas nejdříve šest týdnů po narození dítěte.

Výtoky, které vznikají bezprostředně po porodu, se nepovažují za menstruaci, protože příčinou jejich výskytu je placentární narušení endometria dělohy v důsledku narození dítěte, zatímco menstruace nastává v důsledku nenaplněného početí.

Takové propuštění po porodu nebo, jak jim lékaři říkají lochie, v průměru netrvá déle než čtyřicet dní, jsou zvláště hojně přiděleny během prvních 5 dnů po narození dítěte..

Je důležité vědět, že k ovulaci může dojít v období izolace lochie, takže by žena neměla zapomenout na antikoncepci a obecně se lékařům nedoporučuje vést aktivní sexuální život v časném poporodním období, protože se může ukázat jako povolání, které je nebezpečné pro zdraví ženy. Až po cestě do gynekologa po dvou nebo třech měsících po narození, která zjistí, že zdraví ženy není problémem, a vybere nejvhodnější způsob antikoncepce, lze sexuální život obnovit.

Když kojíte ženu, začne se v přední hypofýze produkovat prolaktin, peptidový hormon nezbytný pro kojení. Vyrobený prolaktin inhibuje zrání a ovulaci vajíček, a proto se menstruace nevyskytuje během krmení po dlouhou dobu. Jakmile matka přeruší krmení dítěte 8-12 krát denně a postupně jej začne převádět na doplňkové potraviny nebo úplně přechází na umělé krmení, snižuje se obsah tohoto hormonu v krevním séru a několikrát se zvyšuje pravděpodobnost obnovení menstruačního cyklu a ovulace..

Vlastnosti cyklu menstruace během kojení

Menstruace během kojení nemusí začít dlouho. Při častém krmení dítěte v těle ženy během kojení se produkuje velké množství hormonu prolaktinu, který podporuje uvolňování mateřského mléka, na druhé straně stejný hormon brání obnovení menstruačního cyklu a snižuje libido. Existují však případy, kdy při častém kojení je menstruační cyklus obnoven dva nebo tři měsíce po narození dítěte, a to z důvodu individuálních charakteristik ženského těla.

Pokud dojde k menstruaci, mělo by být dítě krmeno normálně. V případech, kdy žena zcela přestala krmit své dítě nebo od prvních dnů po narození neměla mléko, by mělo dojít k obnovení menstruačního cyklu po 1-2 měsících..

Menstruace během krmení, zejména pokud matka krmí dítě podle režimu a krmí ho náhražky mateřského mléka, může začít měsíc po ukončení přísavky. Obnovení menstruačního cyklu neovlivňuje chuť a množství vylučovaného mléka, dítě však může být na hrudníku znepokojeno kvůli odlišné kombinaci hormonů v mateřské krvi během tohoto období..

Intenzivní kojení dítěte ve věku více než jednoho roku, ve dne i v noci, může vést ke skutečnosti, že menstruace může chybět déle než rok, ale to neznamená, že je ohroženo zdraví matky a kojení musí být zastaveno..

Stav těla po porodu a během menstruace u kojící matky

Jakmile dojde k narození dítěte, děloha ženy zahájí proces čištění odpadních tkání a membrán plodu, které zajistí vývoj dítěte. Stává se, že během porodu není placenta úplně oddělena a její části zůstávají v děloze, což může nakonec ovlivnit sekreci mléka - může být produkováno se zpožděním nebo v malém množství. V průměru 4-6 týdnů po ukončení porodu po porodu, v žádném případě by neměly být zaměněny s menstruací, kojící amenorea začíná u kojící matky, když vejce ve vaječnících nezraje, a opakované těhotenství, a to i při nechráněném pohlavním styku, nenastane. umět.

Bylo zjištěno, že období zotavení menstruačního cyklu závisí na věku, zdravotním stavu a genetice ženy. Takže mladé světelné matky s tenkými zápěstí, které mají během krmení měsíční období, musejí čekat mnohem déle než hnědé oči se středním stavěním, ve kterých se může menstruační cyklus zotavit, i když je dítě neustále krmeno, již třetí měsíc po porodu.

Ideální období pro kojení dítěte jsou dva roky, během nichž se většina žen zotavuje během krmení asi 6 měsíců po porodu, současně matka postupně zavádí doplňkovou stravu do dětské výživy, a tím se intervaly mezi krmivy zvyšují.

V případech, kdy matka neměla dostatek mléka od narození dítěte a musela dítě krmit speciálními směsmi, může se její menstruační doba zotavit o něco dříve, ale přestat krmit dítě, i když jen s mírně přiděleným mlékem.

V případech, kdy matka intenzivně krmí dítě od jednoho roku, může toto období během krmení chybět po dlouhou dobu. Nicméně, jak je uvedeno výše, neměli byste panikařit, jakmile se kojení zastaví, menstruační cyklus se zotaví do 10 týdnů.

Menstruace během kojení může být zpočátku nestabilní, ale po 2-3 měsících se cyklus vrátí do normálu, ačkoli jeho trvání se může lišit od toho, co bylo před těhotenstvím, navíc nyní je menstruace s větší pravděpodobností bezbolestně procházet, protože poloha dělohy po porodu bude fyziologičtější a bez ohybu.

Během menstruace se kojení neliší od kojení v normálních dnech, avšak některé matky tvrdí, že bradavky se stávají citlivějšími a dítě je nespokojené s hrudníkem. V takových případech pomáhá masáž krční límce a zahřívání bradavek ihned po krmení dítěte.

Obnova menstruace během kojení někdy ovlivňuje množství vylučovaného mléka a první 2-3 dny je přiděleno o něco méně než obvykle, ale brzy se laktace zvýší na obvyklou úroveň.

Doslova před 50–70 lety ženy zcela postrádaly menstruaci během krmení, a to byla norma, nicméně neustálé stresové situace, špatná ekologie a používání hormonálních antikoncepcí přítomných v životě moderní ženy vedly ke skutečnosti, že obnovení menstruačního cyklu se stalo normou dlouho před koncem laktačního období.

Video z YouTube na téma článku:

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte Ctrl + Enter.

Nepravidelná období u kojící matky: normální nebo ne?

K obnovení menstruačního cyklu po porodu dochází postupně. Proto jsou nepravidelná období kojení normální možností. Selhání cyklu je spojeno se změnou hormonální rovnováhy na pozadí změn vyskytujících se v těle. Období obnovy reprodukčního systému závisí na mnoha parametrech..

Může menstruace začít při kojení

Prolaktin je zodpovědný za produkci mléka. Udržování hladiny tohoto hormonu zajišťují receptory bradavek. Čím častěji je dítě na hrudi, tím více prolaktinu produkuje hypofýza.

Estrogen a progesteron jsou zodpovědné za normalizaci menstruačního plánu. Jsou to ženské hormony, jejichž koncentrace a úroveň se systematicky mění. Ovládají cyklus, ovlivňují jeho stabilitu. Prolaktin inhibuje produkci těchto hormonů. Z tohoto důvodu přichází menstruace během kojení, když počet aplikací klesá. K tomu obvykle dochází po zavedení doplňkových potravin..

Pokud je dítě krmeno smíšeným způsobem, je prolaktin produkován málo. Vaječníky začínají fungovat a přichází menstruace.

V případech, kdy se kojící ženě podaří zřídit HS, vyloučit směs, cyklus selže. Prolaktin opět inhibuje práci estrogenu a progesteronu.

Menstruace

Frekvence menstruace u kojících žen závisí na osobních vlastnostech, vnějších faktorech. Neexistuje jediná norma. Pokud žena kojí, je menstruační rozvrh ovlivněn:

 • hormonální aktivita;
 • genetika;
 • stáří;
 • děložní kontraktilita.

Obnovení cyklu je určeno počtem dětí, stavem reprodukčního systému a celkovým zdravím.

Kdy začínají první období po přirozeném porodu

Po porodu trvá úplné uzdravení. Porodní kanál je natažený, zraněný. Plavidla poškozená vypouštěním placenty krvácí. Po porodu tělo řídí zdroje pro obnovu svalové tkáně, sliznic. Děloha se začne aktivně stahovat. Tento proces pokračuje, dokud nedosáhne své původní podoby..

Hlavní část kontraktilních pohybů nastává během aplikace dítěte na hrudník. Právě v tomto okamžiku se produkuje hormon oxytocin, který stimuluje dělohu. Kojení urychluje regeneraci těla, protože je to přirozený proces.

Poporodní výtok (lochie) nemá nic společného s menstruací. Jsou způsobeny poškozením endometria, cév, ke kterým byla připojena placenta. Ihned po narození je výboj hnědý. Asi o týden později se rozjasní. Jejich intenzita se každý den snižuje..

Menstruace obvykle začíná 2-4 týdny po snížení krmení. První výtok krve padá na 6-7 měsíc laktace. Během této doby dítě již dostává další jídlo. Kromě toho dítě v noci zřídka žádá prsa. Produkce prolaktinu je snížena. Mozek dostává signál, že tělo má dostatek zdrojů pro nové pojetí. Ovariány pokračují v práci.

Normou je také situace, kdy menstruace nastane až po ukončení laktace. K tomu dochází, když žena i po doplňkovém krmení často kojí. Velkou roli hrají noční aplikace. Koneckonců, ve tmě se produkuje hlavní množství prolaktinu.

Nepravidelná období během kojení

U HB je menstruace zřídka periodická. Důvodem je skutečnost, že prolaktin inhibuje tvorbu vajíčka. Kojení však není bezpečným způsobem, jak zabránit nechtěnému těhotenství. K ovulaci může dojít kdykoli..

Trvání cyklu s kojením je od 2 do 8 týdnů. Menstruace může být nepravidelná. Délka výboje se také mění..

Nejčastěji je plán obnoven 4-6 měsíců po první menstruaci. Pokud po této době není dodržena stabilita, musíte navštívit gynekologa, provést testy.

Během období HB jsou ženy často chráněny skromnými (špinícími) obdobími. Tento stav se nazývá fyziologická hypomenorea. Nízká menstruace během kojení je výsledkem nestabilní hladiny prolaktinu v krvi. Ukazatel se pravidelně mění, přizpůsobuje se potřebám dítěte. Z tohoto důvodu si může kojící žena všimnout nízkého výtoku, který trvá 1-3 dny..

Příčiny nepravidelných období

Cyklus obnovy nezávisí na způsobu doručení. Hlavním důvodem nepravidelných období je hormonální restrukturalizace. To je normální stav kojení. V některých případech nastává nestabilita menstruace na pozadí:

 • gynekologická onemocnění - endometrióza, fibroidy, cervikální dysplazie, různé nádory;
 • zánět
 • infekce
 • poporodní deprese;
 • nedostatek vitaminu;
 • přepracování;
 • nadměrná fyzická námaha.

Tyto faktory lze kombinovat. Hormonální nerovnováha je někdy spojena s onemocněním štítné žlázy, protože endokrinní a reprodukční systém jsou vzájemně propojeny..

Opožděná menstruace po porodu

Kojící ženy často čelí této situaci. Především by mělo být těhotenství vyloučeno se zpožděním menstruace. Chcete-li to provést, proveďte test.

Pravidelné zpoždění kromě přirozených hormonálních změn může být způsobeno:

 • poporodní komplikace;
 • stres
 • nedostatek spánku;
 • přepracování;
 • nevhodná strava (včetně přísné stravy).

Pokud by menstruace nezačala během 1–2 měsíců po ukončení kojení, měly by vzniknout obavy. Velké zpoždění naznačuje hormonální abnormality. Mohou být způsobeny nedostatkem ženských hormonů, nemocí pohlavních orgánů, infekcí, sníženou imunitou, úbytkem hmotnosti.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu u všech žen má různá období. Každý organismus má své vlastní zdroje. Chcete-li normalizovat práci reprodukčního systému, musíte plně jíst, chodit na čerstvý vzduch, dělat, co můžete, dělat lehkou gymnastiku.

Měsíční kojení

Menstruace během kojení není tak vzácný výskyt. Většina mladých matek se zajímá, zda menstruace probíhá při kojení, zda to má vliv na obnovení menstruačního cyklu a zda je možné pokračovat v kojení i během menstruace..

Zrození nového člověka je skutečný zázrak. A dokonce i v XXI století je mnoho mýtů a předsudků spojeno s těhotenstvím, porodem, krmením dítěte. Některé by neměly být poslouchány, zatímco jiné nebyly pověry vůbec, ale fakta potvrzená zkušenostmi našich babiček a moderní vědy..

Poporodní zotavení

Devět měsíců bylo vše v těle ženy podřízeno jednomu cíli - narození dítěte. Zotavení po porodu tedy není rychlý proces.

Nejprve pokračuje krvavý výtok z děložní dutiny, který se nazývá lochie. Jsou podobné menstruaci, ale jejich povaha je jiná. V děloze se sliznice obnoví na místech, kde se od ní placenta oddělila. Obvykle tyto sekrece, zpočátku tmavé, pak lehčí, trvají 5-8 týdnů. Menstruační cyklus je obnoven později.

Kdy k menstruaci dochází při kojení

Kdy začíná menstruace, a co je nejdůležitější, ovlivňuje kojení jejich obnovu? Moderní výzkum nám umožňuje odpovědět: ano, ano. Všechny ženy jsou různé, individuální i každé těhotenství, ale stále existuje několik vzorců.

Hormon prolaktin je zodpovědný za produkci mateřského mléka v těle matky. Stimuluje činnost mléčných žláz, ale také zpomaluje práci vaječníků, konkrétně proces ovulace. A i když neexistuje ovulace, není měsíční.

Je důležité vědět, že produkce prolaktinu a kojení jsou vzájemně závislé procesy. Pokud mladá matka často klade dítě na prsa, produkuje se více hormonů, více mléka, delší období.

Předpokládá se, že u žen, které na požádání aplikují kojence na prsa a nezavádějí doplňková jídla, se menstruační cyklus obnoví zhruba za rok.

Měsíce po porodu během kojení, kdy je mateřské mléko doplněno vodou a směsmi, přicházejí dříve - po několika měsících.

Pokud matka nedojčí, její období může začít téměř okamžitě - za měsíc nebo dva. Opakujeme však: jedná se o velmi přibližná data.

Musíte být připraveni na skutečnost, že pokud již začala menstruace, neznamená to, že byla zavedena a bude okamžitě jít ze dne na den - to vyžaduje čas. Kromě toho se po porodu, zejména první, změní samotná povaha menstruace. Obvykle se stanou méně hojnými a méně bolestivými než před těhotenstvím..

Předpokládá se, že kojení plně zaručuje ochranu před nástupem menstruace, což znamená, že se jedná o spolehlivou metodu antikoncepce. Je to mýtus. Kojení je odrazující, ale není zárukou.

Postarejte se o antikoncepci, ošetřete se opatrně a v případě pochybností vyhledejte lékaře.

Během menstruace pokračujte v kojení

Celá „sbírka legend“ souvisí s tím, zda je možné kojit během menstruace. Moderní medicína na tuto otázku jednoznačně odpovídá - je to možné a nutné.

V těchto dnech se nezmění ani chuť ani vůně lidského mléka a příběhy, že dítě nebere prsa, nejsou ničím jiným než předsudky. Jen během menstruace (vždy!) Pot se zesiluje a kolem bradavky je spousta potních žláz. Osprchujte se častěji - problém se tím vyřeší.

Totéž platí pro názory na zvýšený obsah hormonů v mateřském mléce během menstruace. V mléce jsou vždy hormony. Zejména díky nim se vytváří imunita dítěte. Složení mateřského mléka je jedinečné, dokáže se časem „přizpůsobit“ rostoucím požadavkům dítěte a žádné směsi ho nemohou nahradit..

Pokud existuje reálné nebezpečí, pak to, že odmítnutí krmení po dobu tří až čtyř dnů menstruace může vést ke snížení nebo dokonce k ukončení laktace.

Proto, i když období kojení začalo, pokračujte v krmení dítěte, nezbavujte ho mléka a sebe sama - toto mimořádné potěšení.

Menstruace pro HS: Kdy začínají? Může se krmit?

Menstruace pro HS: Kdy začínají? Může se krmit?

Kojení a menstruace - toto číslo vzrušuje téměř všechny nedávno narozené ženy. Teprve před 100–200 lety matky kojily své děti velmi dlouho a během tohoto období neměly menstruaci. Nebáli se otěhotnět, byla to docela spolehlivá přirozená antikoncepce. Ale u moderních žen tomu tak není vždy. Změnil se životní styl, psychologie člověka, široce se používají hormonální antikoncepční prostředky. Menstruace během kojení není neobvyklá a je to zcela normální. V tomto článku se budeme plně věnovat tomuto tématu, odpovídat na četné otázky, rozptýlit mýty a mylné představy.

Menstruace při kojení - fyziologie

Po porodu po dobu 2-4 týdnů trvá krvavé propuštění zvané lochie. S menstruací nemají nic společného, ​​i když jsou jim velmi podobní. Lochie má ránu a vyniká v procesu hojení vnitřního povrchu dělohy. Lékaři jim dají velký význam, protože poskytují příležitost vyvodit závěry o úspěchu léčení.

Menstruace je také krvácení z dělohy, ale jiné povahy. Během cyklu dochází k velkým změnám v reprodukčním systému žen. Vejce zraje, připravené k oplodnění a stará vrstva děložní sliznice je odmítnuta. To je doprovázeno vypršením menstruační tekutiny, z nichž většina je krev.

Měsíce po porodu během kojení mohou začít kdykoli. To je nemožné předvídat. Obnovení cyklu je velmi individuální záležitostí. Závisí hlavně na jejich hormonálním pozadí. Podle statistik, většina menstruace během kojení začala v období od šesti měsíců do 2 let po porodu.

Díky laktaci žlázy endokrinního systému produkuje hypofýza prolaktin. Jedná se o hormon, reguluje laktaci a nedovoluje zralosti vajíčka, proto k jeho uvolnění nedochází a období nezačínají odpovídajícím způsobem. Ale to je teoreticky a ideálně. Ve skutečnosti se hladina prolaktinu v krvi může výrazně snížit. Existuje mnoho důvodů. Například převod dítěte na smíšené nebo umělé krmení obecně, krmení přísně podle hodin a nikoli na vyžádání, méně často 8-10krát denně, dávkování dítěte, předčasné krmení.

U matek, které dodržují pravidla úspěšného laktace, krmí své děti na požádání a zavádějí doplňková jídla nejdříve po šesti měsících, menstruační cyklus obvykle pokračuje po dobu 8-9 měsíců. Může se však velmi lišit od toho, který byl před těhotenstvím. Například být delší nebo naopak krátký. Vypouštění může být také více či méně hojné. Bolest často klesá.

Měsíční kojení vždy znamená začátek regeneračního cyklu. Bude to chvíli trvat, 2-3 měsíce nebo i déle. Nepravidelná menstruace během kojení je normální. Důvodem je dočasná hormonální nerovnováha. To vše platí pro ty, kteří porodili ne přírodními prostředky, ale císařským řezem, přičemž dítě bude dále krmit pouze mateřským mlékem..

Menstruace ovlivňuje mateřské mléko?

Nejčastěji není patrný nástup menstruace během kojení u kojenců. Matky však někdy cítí, že se zdá, že se snížilo množství mléka. Děti jsou nervóznější a náročnější, častěji a déle sají svá prsa. To však není kritické a odezní samo o sobě na 2-3 dny. A pro ty, kteří již jedí doplňkové potraviny, obvykle irelevantní. Snadno kompenzují malý nedostatek mateřského mléka běžným jídlem..

Mění se chuť mateřského mléka během menstruace? Obecně se věří, že chuť mateřského mléka se mění, když je cyklus obnoven, a proto děti údajně odmítají kojit. Ve skutečnosti tomu tak není, mléko zůstává stejné chuti. Důvodem odmítnutí drobků může být změna vůně matky, která je způsobena stejnými hormony. V těchto dnech se doporučuje sprchovat častěji, aniž byste museli používat štiplavou kosmetiku.

Pocity během menstruace s HB

Během období kojení se někdy matky cítí zvýšenou únavou. Prsa a bradavky bobtnají, jsou bolestivě citlivé. Proto použití dítěte na hrudník dává nepříjemný pocit. Je to zcela normální, jen trochu trpělivosti a tyto příznaky zmizí hned druhý den po nástupu menstruace.

Opožděná menstruace s GV

Jak víte, zpožděná menstruace může znamenat těhotenství. Nikdy to nestojí za to slevu. Pokud tedy máte pravidelný sexuální život a neplánujete v blízké budoucnosti otěhotnět, použijte antikoncepci. Oni, bezpečné pro kojící matku, vám pomohou vybrat lékaře. Důvěra v metodu přirozené antikoncepce 100% by neměla být. A i když menstruace při kojení nejde, stojí za to ji chránit.

Od žen někdy uslyšíte, že přestaly kojit, ale nejsou období. Ale musíte pochopit, že tento cyklus nebude obnoven doslova následující den. Zabere to čas. Tento proces může trvat několik měsíců. Pokud máte po laktaci delší dobu nepravidelné období, měli byste se obrátit na tohoto gynekologa.

Snažili jsme se tedy úplně prozradit téma kojení a menstruace. Tato informace bude velmi užitečná pro novorozence. Pokud vaše období kojení trvalo - všechno je v pořádku, pokračujte v krmení dítěte mlékem. A pokud po dlouhou dobu nedochází k menstruaci s HB - je to také normální.

Menstruace při kojení, kdy čekat?

Po narození se drobky v ženském těle začínají objevovat různé změny, které jsou spojeny s menstruačním cyklem. Probíhá menstruace během kojení, kdy by měly začít, mění se povaha výboje? Všechny tyto otázky často trápí mladé matky, a dnes se jim pokusíme najít odpovědi společně..

Důvody absence kritických dnů s laktací

Ihned po porodu žena začne vystupovat z lochie - hojný výtok, který je určen k očištění těla.

Mohou skončit, po nějaké době se znovu objeví - obvykle to trvá asi 2 měsíce, během této doby děložní dno klesá, reprodukční orgán se stahuje, nabírá svou přirozenou velikost.

U některých matek se měsíční propouštění obnoví okamžitě po období zotavení, ale o tom později.

První menstruace během přirozeného krmení se objevuje nejčastěji šest měsíců až rok po porodu. Jejich nepřítomnost je spojena se zvýšením prolaktinu v krvi, tento hormon je potřebný pro produkci mléka, vyrovnává účinky progesteronu - dozrávání vajíček se v těle zastavuje, nedochází k žádné měsíční sekreci.

Čím častěji si strouháte drobky na hrudník, nekrmíte se a nedopíjíte, tím později začnete menstruovat. S výhradou všech pravidel laktace začíná proces regenerace cyklu 7-9 týdnů po úplném dokončení přirozeného krmení.

Může menstruace začít během kojení

Přišli jsme na to, proč během kojení nemůže dojít k menstruaci, ale někdy mají matky jinou otázku - chodím s mateřským mlékem na období, je to normální nebo ne?

U některých žen se cyklus zotavuje velmi rychle, menstruace během přirozeného krmení probíhá stejným způsobem jako před početí a porodem.

Tato situace by neměla vyvolávat obavy, pokud vaše dítě nejí jen mléko, ale také směsi, pravidelně pijete dětskou vodu nebo ji přísně krmíte každou hodinu a ne na vyžádání.

Ale výskyt časné menstruace v období kojení může být známkou některých poruch:

 • hormonální nerovnováha, při které je narušena syntéza prolaktinu;
 • zánětlivá a infekční onemocnění močového ústrojí;
 • podmínky imunodeficience;
 • užívání hormonálních léků nebo antikoncepčních prostředků.

Ale nepropadejte panice, stačí navštívit gynekologa, aby rozptýlil pochybnosti nebo zahájil včasné léčení nemocí.

Jak obnovit cyklus

Kdy začíná období po porodu, pokud se krmíte? Odpověď na tuto otázku závisí na tom, který rozvrh krmení dáváte přednost..

Průměrné sazby:

 1. 9-21 měsíců - 70% matek, které praktikují kojení dítěte, má menstruační průtok.
 2. Asi 7% žen má první menstruaci 3-6 měsíců po porodu - to jsou optimální ukazatele pro matky, které praktikují smíšený režim krmení.
 3. U 37% matek začíná menstruace až po 7 nebo více měsících, což je také považováno za normální..
 4. U 48% žen jsou k obnovení cyklu zapotřebí 1-2 roky.
 5. U asi 8% matek menstruace chybí déle než dva roky, což je jedna z běžných možností.
 6. Za 14–15 měsíců - tato lhůta pro kritické dny je považována za optimální, umožňuje vydržet minimální dvouletou přestávku mezi narozením.
 7. 2-3 menstruační cykly jsou vyžadovány, aby se menstruace stala pravidelnou poté, co se obnoví - pokud se tak nestane, navštivte gynekologa, přetrvávající poruchy mohou být příznakem endometriózy, patologií vaječníků.

Míra obnovy menstruace je spíše libovolná, takže se nemusíte obávat, že měsíční propuštění začalo téměř okamžitě po období zotavení, nebo se neobjevilo ani poté, co vaše dítě je rok staré.

Dlouhodobá absence menstruačního krvácení není důvodem paniky - příroda stanovila přirozené procesy reprodukce, takže pokud neexistují kritické dny, jen si užijte přestávku v reprodukčních orgánech. Ale za předpokladu, že vám nedělá starosti bolest, nedochází k žádné teplotě ani jiným nepříjemným příznakům.

Menstruace se objevila, ale není pravidelnost

Nepravidelná období při přirozeném krmení - je to špatné? Podobná situace je pozorována na pozadí změny v vzorcích krmení.

Pokud jste zavedli doplňková jídla, zřídkakdy krmit dítě mateřským mlékem, ale když se objeví zoubky nebo při nemoci časté připevnění k prsu, dojde ke zpoždění - zvyšuje se množství prolaktinu, proces ovulace je přerušen.

Trvání menstruace u hepatitidy B

Jaká je doba po porodu, pokud kojíte? Trvání menstruačního krvácení u žen porodících a nenarozených je prakticky stejné a průměrně je 4-5 dní.

Po narození dítěte je menstruace hojnější, ale méně bolestivá - výskyt nepohodlí během kritického období je způsoben ohnutím dělohy, ale po narození tato patologie zmizí, nic nebrání odtoku krve.

Pokud dojde k menstruaci, měl bych přerušit krmení

Často slyšíte, že pokud menstruace začala během kojení, potom je třeba dítě odstavit, pravděpodobně se dnes kvalita a chuť mléka zhoršují, což může u dítěte způsobit poruchu stolice, zhoršení spánku.

Téma laktace během menstruace je obklopena mnoha mýty, pokusme se vypořádat s nejpopulárnějšími mylnými představami.

Nejběžnější mýty

 1. S nástupem kritických dnů získává mléko nepříjemnou chuť a vůni, díky čemuž dítě odmítá jíst.

V této otázce bylo provedeno mnoho výzkumů a všechny ukázaly, že chuť a další ukazatele mléka během menstruace se nemění..

 1. Během menstruace se zvyšuje množství hormonů v mléce, a proto je pro dítě škodlivé.

V mléce jsou vždy hormony, které jsou nezbytné pro normální růst a vývoj drobků, v kritických dnech se jejich hladina nemění..

 1. S nástupem kritických dnů se mléko snižuje, takže dítě by mělo být rozhodně krmeno.

Není možné zavádět nové jídlo během měsíčního krvácení, pokud se množství mléka v důsledku hormonální nerovnováhy snižuje, krmte dítě častěji. Snížená laktace je dočasná, vše se za pár dní normalizuje.

Pokud se vaše bradavky během kritických dnů stanou velmi citlivými, teplá komprese pomůže snížit nepohodlí, musí být aplikována ihned po každém krmení.

Nástup menstruace během kojení není žádná mimořádná událost - v obvyklém denním režimu nemusíte nic měnit, menstruace u kojících matek je tak přirozená jako jeho absence.

Nezapomeňte, že pokud během kojení nemáte kritické dny, neznamená to, že nemůžete otěhotnět. Pokud se cyklus začal zotavovat, je nezbytné poradit se s gynekologem o účinné a bezpečné antikoncepci.

Závěr

Dnes jsme přišli na to, kdy během kojení dochází k menstruaci, což lze považovat za normu, a co by mělo varovat.

Řekněte nám v komentářích, jak se váš cyklus obnovuje po narození dítěte, jak probíhá menstruace. Nezapomeňte se o článek podělit se svými přáteli na sociálních sítích - každá maminka potřebuje vědět, co se děje v jejím těle po porodu.

Může menstruace začít kojením?

Ahoj kamarádi! Lena Zhabinskaya je s vámi! Těhotenství, potom porod, potom laktace, se vší přirozeností, mění hormonální pozadí ženy bez uznání. V důsledku toho se věci známé její změně, jako je menstruační cyklus. Za takových okolností je obtížné pochopit, zda může menstruace začít kojením, a pokud ano, kdy.

Kromě toho existují také tzv. Poporodní výboje. Jak je nezaměnit s menstruací. A co potřebujete vědět o účinku sekrecí na laktaci? O tom se budeme bavit v tomto článku..

Lochia a menstruace: co to je a kdy

Pokud je každý obeznámen s pojmem menstruace, pak pojem Lochia často vyvolává otázky a pochybnosti. Vina je nevědomost. Lochia je stejné špinění, které doprovází ženu v prvních 4 až 8 týdnech po porodu. Jaká je jejich role? Svědčí o procesu očištění vnitřních orgánů, stejně jako o uzdravení dělohy, ale zároveň nejsou nijak spojeny s kojením..

Nemusí začít okamžitě, mají jinou povahu. Některé mají červený výboj, zatímco jiné mají nažloutlý výboj. Zároveň se mohou na chvíli odejít a pak začít s novou silou. A na způsobu doručení nezáleží. Lochia je tam po císařském řezu a po přirozeném porodu.

Další věcí je menstruace. Jejich vzhled úzce souvisí s laktací. A i když každá žena má jinou zkušenost, lze předpovědět jejich nástup analýzou frekvence krmení dítěte. Pokud přijímá prsa na vyžádání, bude zpoždění pravděpodobně trvat dlouhou dobu. Pokud existuje jasný plán, lze cyklus kdykoli obnovit..

Podmínky vzhledu

Jednoznačně odpovědět na otázku, kdy k menstruaci dojde po porodu, medicína nemůže. Jediná věc, kterou lékaři připomínají: dříve, když kojenci byli kojeni do 3 let, se menstruace objevila mnohem později než nyní, když matky odmítly hepatitidu už o 9–12 měsíců.

Jinými slovy, na tom záleží:

 • frekvence připojení k hrudníku;
 • přestávky mezi krmením;
 • objem krmení.

Mimochodem, dávkování dítěte vodou během kojení může způsobit brzký příchod menstruace. Tělo si tak „všimne“, že žena má větší sílu nosit nové dítě a reaguje svým způsobem - normalizuje svůj menstruační cyklus.

Neměli byste však plně doufat v nepřítomnost sekretů jako způsobu ochrany. Je často možné, že žena otěhotní na recepci u gynekologa, když je příliš pozdě.

Normalizační cyklus

Kromě otázky, kdy začíná menstruace HB, se mladé matky také zajímají o míru normalizace cyklu. Stojí za zmínku, že stejné hormonální pozadí na něm zanechává svou značku. Navíc dříve krátká období se mohou po porodu prodloužit a naopak.

Mnoho žen má v prvních měsících nepravidelné propuštění. Mohou však být doprovázeni silnou bolestí v dolním břiše. Lékaři je nejčastěji vysvětlují ohýbáním dělohy, která se ani po nějaké době nemusí vrátit do předchozího stavu. Pokud takové bolesti ženu velmi obtěžují, měla by o nich informovat místního gynekologa..

Obecně se vše normalizuje během 2 až 3 cyklů. Pokud k tomu nedojde, je opět důležité kontaktovat odborníka.

Když je gynekologická konzultace stále důležitá:

 • když po dokončení kojení uplynuly více než 2 měsíce a menstruace nepřišla;
 • když se podstatně změnila povaha vypouštění - stanou se příliš hojnými nebo skrovnými;
 • když přišli na GV na vyžádání a bez doplňkového jídla;
 • když se konečně obnovovací cyklus náhle zastavil;
 • když se cyklus po porodu ještě nezotavil, ale objevily se známky těhotenství.

O účinku na kojení

Existuje názor, že nástup menstruace je důvodem pro odmítnutí kojení. Mezitím se to zásadně mýlí. Není absolutně důležité, zda menstruace jde, pokud je dítě šťastné, že se drží na hrudi a jedí mléko.

Další věc je, že menstruační cyklus může ovlivnit laktaci. Jak? Někdy:

 • množství mléka se může snížit. V tomto případě může pomoci časté použití a zvýšení množství teplé tekuté tekutiny, včetně speciálních čajů pro laktaci;
 • jeho vůně a chuť se mohou změnit. Celá vina je zvýšená pocení v důsledku hormonálních změn. Není třeba říkat, že časté hygienické postupy jsou v tomto případě schopné změnit situaci;
 • úzkost v drobky, volné stoličky. Musíte na ně upozornit svého pediatra, ale neměli byste se kvůli nim vzdát HB. Všechno se brzy vrátí do normálu.

Nezapomeňte na to, stejně jako uložte článek na zdi v sociálních sítích a přihlaste se k odběru novinek na blogu! Byla to Lena Zhabinskaya, sbohem!

Měsíční kojení

Pokud se během kojení objevila menstruace, je ženské tělo opět připraveno k početí. Je důležité pochopit, že menstruace nezačne bezprostředně po narození. Během 4-6 týdnů po narození dítěte - na tom nezáleží, přírodními prostředky nebo císařským řezem - se děloha stahuje a obnovuje svou předchozí velikost. Během tohoto období má žena také krevní žízeň, která se nazývá lochie. Nemají nic společného s menstruací: to je pouze důkaz, že děložní sliznice je obnovena a uzdravuje se po porodu. Načasování nástupu menstruace během kojení je individuální a závisí na mnoha faktorech. Jsou úzce spjaty s fyziologickými procesy v těle nedávno narozené ženy.

Proč k menstruaci nedochází?

Kojení a menstruace jsou vzájemně propojeny. Hormon prolaktin je zodpovědný za produkci mléka, což zabraňuje produkci hormonů ve vaječnících. Při vysokých koncentracích prolaktinu v těle menstruační cyklus jako takový chybí. A to znamená, že menstruace s GV je nemožná. Je známo, že největší množství tohoto hormonu je produkováno od 2 do 6 ráno. Při častém kojení je v těle trvale udržována vysoká koncentrace prolaktinu. Proto u žen, které mají dítě na vyžádání, začíná menstruace během kojení později než u těch, které od dětství zavádějí dietu s dlouhou přestávkou v noci.

Při obnovení menstruačního cyklu při kojení

U většiny kojících žen se v období laktace menstruace obnovuje rok nebo půl po narození, asi za třetinu - po 7-12 měsících. U některých mladých matek začíná menstruace 3-6 měsíců po porodu, ve vzácných případech nepřijde déle než 2 roky. Pokud během kojení dojde k dlouhodobému nepravidelnému období, doporučujeme se poradit s lékařem.

Co určuje načasování nástupu menstruace při kojení

Z frekvence připevnění k hrudníku. Pokud žena často kojí své dítě (každé 2-3 hodiny), udržuje se v těle vysoká koncentrace prolaktinu, která inhibuje funkci vaječníků. Když je dítě krmeno směsí nebo se zavádí nová jídla, interval mezi aplikacemi se zvyšuje. Z tohoto důvodu hladiny prolaktinu klesají a cyklus se může zotavit. Pokud menstruace již začala během laktace, není již možné ji „zrušit“ zvýšením počtu aplikací.

Z jednotlivých charakteristik těla. Obnovení menstruace je zcela závislé na hormonálním pozadí. Každá žena je individuální, takže načasování obnovení menstruace během kojení se může výrazně lišit. Jsou ovlivňovány dědičnými faktory, typem těla atd..

Ze složitosti dodávky. Zranění a další komplikace jak u matky, tak u dítěte mohou ovlivnit možnost kojení. Například, pokud se dítě narodilo předčasně a špatně saje, jeho množství se může snížit. Současně může během kojení klesat hladina prolaktinu a menstruace. Komplikace u matky také ovlivňují hormonální pozadí a celkový stav reprodukčního systému, a tím i načasování obnovení reprodukční funkce..

Z přítomnosti chronických onemocnění genitální oblasti. Zánětlivé a infekční patologie také ovlivňují možnost nástupu kritických dnů během kojení. Pokud se menstruace v průběhu času neobnoví, může to být první příznak genitálních chorob. K objasnění příčiny patologie a výběru léčby je třeba se poradit s lékařem.

Je nutné během menstruace přerušit kojení

Menstruace během kojení neovlivňuje kvalitu mateřského mléka, proto není nutné přerušovat přirozené krmení. Procesy v těle matky, na rozdíl od všeobecného přesvědčení, nemají vliv na nutriční kvalitu dítěte. V těchto dnech mléko nemění chuť a neztrácí své prospěšné vlastnosti. Vyměňte ji za směs není nutná. Pokud během kojení dojde k menstruaci, množství mléka pod vlivem hormonálních změn se může mírně snížit - to je normální možnost.

Vlastnosti menstruace během kojení

Pravidelnost. V prvních dvou nebo třech cyklech je menstruace během kojení nepravidelná. Mohou přijít častěji nebo méně než běžných 28 dní. Pokud selhání cyklu přetrvává déle než 3 měsíce, kontaktujte svého lékaře..

Intenzita. Začne-li během kojení menstruace, může si žena všimnout, že se propouštění stalo víceméně než před narozením. Je to způsobeno fyziologickými změnami, které se v těle vyskytly. U některých žen však zůstává intenzita menstruace stejná..

Bolestivost. Mnoho žen po porodu si všimne, že menstruace již není doprovázena bolestí. To je způsobeno změnou polohy a tvaru dělohy. Po mnoho kritických dnů však doprovází stejné nepohodlí jako dříve. Pokud během kojení dojde k menstruaci, může se objevit nepříjemný pocit v dolní části břicha spojený s kontrakcí dělohy..

Použití tamponů během menstruace během kojení

Pokud během kojení došlo k menstruaci, může žena použít jakékoli hygienické prostředky, které jsou pro ni vhodné, včetně tamponů o.b.® Chcete-li se během menstruace cítit pohodlně, vyberte si produkty s optimální absorpcí:

 1. o.b.®ProComfortMini nebo Normal jsou malé, tenké tampóny s hedvábným povrchem SilkTouch ™ a zúženou špičkou pro ještě pohodlnější vložení. Nejlepší volba pro ženy, jejichž menstruace během kojení je vzácná nebo mírně intenzivní;
 2. o.b.®ProComfortSuper nebo Super Plus - tyto hygienické výrobky jsou vhodné pro pravidelné nebo těžké období. Díky spirálovým drážkám FluidLock TM (Fluidlock) tampony poskytují spolehlivou ochranu proti únikům.
Články O Neplodnosti