Hlavní Výživa

Teplota s HS u mámy: důvody, jak snížit a co můžete

U HB se často zvyšuje teplota matky. Důvody mohou být fyziologické (kvůli laktaci) a patologické (různá onemocnění). Teplota během kojení není kontraindikací pro další krmení dítěte mateřským mlékem. Pouze u těžkých forem některých nemocí by mělo být přerušeno po dobu trvání hepatitidy B.

Chcete-li vědět, zda můžete i nadále kojit své dítě, musíte zjistit příčinu zvýšení tělesné teploty..

Proč má kojící matka horečku

U žen se v prvních dnech po porodu, zvláště často, zvyšuje tělesná teplota z 37,1 na 37,4. Tento stav je způsoben přetečením prsu. Toto není začátek nemoci, ale fyziologická norma. V tomto případě teplota stoupne před krmením.

Horečka nízké úrovně je často signálem nástupu nemoci. Pro kojící matky jsou charakteristické zejména:

 • Mastitida je zánětlivý proces doprovázený bolestí na hrudi;
 • Laktostáza je stagnací mléka a vyznačuje se výskytem tuleňů v mléčných žlázách.

V prvních stádiích nemoci krmení mlékem nepoškodí dítě a pomůže mamce co nejdříve se zotavit. stagnace mléka s mastitidou podporuje množení infekce a zvyšuje pouze zánětlivý proces. Léčba nemocí by měla být zahájena okamžitě, aby se nemoci nezačalo. V posledních fázích mléko změní své složení a může dítě poškodit.

Je důležité to vědět! Matky, které mají dítě sát téměř všechna mléko z prsou, nemají lakostázu.

Kromě toho může teplota stoupat v důsledku běžných onemocnění. Jako:

 • nachlazení;
 • zánětlivé procesy v těle;
 • otrava.

Pokud teplota kojící matky vzroste, v intervalech mezi krmivy se nesnižuje, měla by být zahájena léčba (měli byste kontaktovat místního lékaře a podstoupit vyšetření). V některých případech musíte dítě přestat krmit. HB může být také škodlivá, pokud matka má velmi vysokou teplotu a je třeba ji snížit.

Jak a co snížit teplotu během kojení

Teplota musí být snížena, pokud je nad 38,4. Můžete to udělat s léky, které nejsou kontraindikovány u HB:

Před použitím léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem. Pouze odborník předepíše léčbu a uvede požadované dávkování léků.

Při přirozeném krmení se doporučuje ženám snižovat teplotu pomocí lidových prostředků, a to pouze tehdy, pokud nepomáhají používat léky..

Jedním z nejúčinnějších způsobů snižování teploty je studená komprese. Na čelo můžete připojit speciální gumovou topnou podložku naplněnou ledovou vodou. Nebo navlhčete ručník několikrát složený speciálním roztokem (voda a 9% ocet v poměru 1: 1).

Různé horečky a infuze pomohou vyrovnat se s horečkou:

 • brusinková šťáva;
 • šípkový vývar;
 • šťáva z červeného rybízu.

Používejte lidová léčba k léčbě opatrně, protože dítě může mít alergii.

Při vysokých teplotách nepřestávejte krmení. U kojenců se jejich vlastní imunita nevyvíjí, takže mateřské mléko obsahující protilátky jim pomáhá nemoci a rychleji se zotavuje. A pouze u některých onemocnění hepatitidy B je kategoricky kontraindikován.

Mohu kojit?

HBV u chorob matek může být u některých velmi závažných onemocnění zcela kontraindikována.

Kontraindikace pro krmení:

 • onemocnění ledvin a močových cest;
 • mastitida (pokud je nemoc zahájena)
 • těžká krevní onemocnění;
 • otevřená forma tuberkulózy;
 • tetanus;
 • syfilis;
 • antrax.

U těchto onemocnění je pravděpodobnost požití toxinů mlékem v těle dítěte vysoká. Co podle toho ublíží dítěti.

Také u některých nemocí existují relativní kontraindikace na hepatitidu B:

 1. U anginy, chřipky, pneumonie, pokud matce nebyla předepsána antibiotika, by mělo být dítě krmeno obvazem. Po zbytek času je lepší izolovat matku od dítěte.
 2. U spalniček, šarlatové neštovice a neštovic kuřat lze pokračovat v krmení se současnou imunizací dítěte gama globulinem (očkovat dítě).
 3. Pokud má matka úplavici, tyfus nebo paratypoid těžké formy HB na chvíli zastavit. S mírnou formou je dítě krmeno exprimovaným vařeným mlékem.

Při jiných nemocech, a to i při těžké otravě, pomáhá kojení dítěti onemocnět. Mateřské mléko obsahuje protilátky a antitoxiny, které zvyšují imunitu dítěte. Byla provedena řada experimentů, které prokazují, že kojená kojence jsou méně náchylná k nemoci, rychlejší zotavení.

HB by měla být dočasně přerušena, pokud je matka předepsána:

 • "Tetracyklin";
 • Tavegil
 • Parlodel
 • narkotika;
 • protirakovinové léky;
 • antimetabolity;
 • imunosupresiva;
 • Cyklosporin
 • přípravky obsahující lithné, zlaté, jodové soli.

Tyto léky jsou u pacientů s HB přísně kontraindikovány. V době užívání těchto léků byste měli své dítě krmit dříve zmrazeným mateřským mlékem nebo speciálními směsmi. Aby kojení nepřestávalo, musíte se neustále vyjadřovat.

Existuje řada léků, které je lepší nepoužívat pro kojící matky. Patří sem aspirin, některá projímadla, hormony a antibiotika (více o antibiotikách pro HB).

S opatrností by měl být používán "Paracetamol", anestetika, svalová relaxancia, snižování krevního tlaku, antikonvulziva, srdeční, antialergická léčiva. V každém případě byste se měli před použitím drog poradit s odborníkem.

Pokud má kojící matka během kojení horečku, měli byste se poradit s lékařem. Zjistí příčinu horečky, předepíše potřebné léky, aby ji snížil a zároveň nepoškodil dítě.

Je důležité to vědět! Pokud je teplota způsobena infekčním onemocněním, kojení by nemělo být zastaveno. Při krmení dítěte je nutné nosit obvaz s gázou a zabránit infekci dítěte.

Může žena kojit při zvýšené teplotě?

Pediatrové doporučují dát dítěti prsu na vyžádání. Nicméně řada okolností může mamince bránit v dodržování doporučení. Někdy žena onemocní a začne pochybovat o tom, zda je možné kojit při vysoké teplotě.

Důvody teploty

Samotná hypotermie je jen příznakem nějaké nemoci. Přesnou příčinu může určit pouze lékař. Pokud se provádějí laboratorní testy, aby se zjistilo, zda je možné kojit, pokud se teplota zvýší, je u ženy nejčastěji diagnostikována:

 1. Zánět po porodu. Pokud matka pociťuje bolest břicha, která je doprovázena teplotou subfebrilu (až do 38%), jsou pravděpodobně poporodní komplikace. Nejzávažnější patologií je endometritida. Může to mít negativní důsledky. Proto byste při nejmenším podezření na zánětlivý proces měli vyhledat lékaře.
 2. Viry. V chladném období jsou běžné akutní respirační virové infekce různé závažnosti. Mohou být rozpoznány prudkým zvýšením teploty na 38,5 - 39,5 stupně, výtok z nosu. Často se vyskytují příznaky, jako jsou bolesti těla, bolesti hlavy, „zlomený“ celkový stav.
 3. Stagnace mléka. Laktostáza a mastitida jsou závažné problémy, které vyžadují okamžitou léčbu. Vyskytují se nejčastěji v důsledku přebytečného mléka nebo nesprávně organizovaného krmení. Pokud jsou na bradavkách pozorovány hluboké trhliny, může se připojit houbová nebo bakteriální infekce. Hlavní příznaky laktostázy: silný otok mléčné žlázy, bolest (zpočátku to nemusí být), zarudnutí, mírné zvýšení teploty.
 4. Intoxikace těla. Častěji kvůli otravě jídlem, doprovázené nevolností, silnou bolestí břicha, průjmem. Lze pozorovat vysoké hodnoty (nad 39 stupňů).
 5. Stres. Kardinální změna životního stylu může ženu srazit natolik, že si všimne častého neočekávaného zvýšení teploty.
 6. Ovulace. Mýty o tom, že tento proces je nemožný, zatímco se GW děje, jsou odborníky dlouho rozptýleny. K ovulaci dochází již v prvním měsíci po narození dítěte. Současně je pozorována změna bazální teploty - stoupá mírně nad 37 stupňů.
 7. Chronická onemocnění: cystitida, angína, pyelonefritida atd..

Kojící matky by měly věnovat pozornost stavu žil. Během porodu jsou často žilní stěny zapáleny, což může způsobit tromboflebitidu.

Je možné během nemoci krmit dítě?

Pediaři doporučují kojení pro téměř jakoukoli příčinu hypertermie. Výhody jsou vysvětleny těmito faktory:

 • bez pravidelného vyprazdňování prsu dítětem se může lakostáza zhoršovat, protože je nemožné se vyjádřit až do poslední kapky;
 • během nemoci tělo matky tvoří protilátky, které pronikají do mateřského mléka a poté do těla dítěte.

Jakmile maminčin horečka dosáhne 38 stupňů, musí být svrhnuta antipyretikem. Ženy s kojením mohou používat paracetamol a ibuprofen ve formě tablet nebo čípků..

Pokud je hypertermie způsobena virovou infekcí, je indikován hojný nápoj ke zmírnění stavu, rychlé zotavení. Při silném stresu by první maminka měla udělat odpočinek, uklidnit se. Pak se její zdraví postupně stane normální.

Případy selhání prsu

Můžete pokračovat v kojení, pouze pokud žena vyloučila léčiva, která jsou kontraindikována u hepatitidy B. Zastavení laktace se doporučuje z následujících důvodů:

 • bolest na hrudi (zejména pokud je vysoká horečka);
 • závažná onemocnění vnitřních orgánů;
 • máma je bakteriální (což zahrnuje léčbu antibiotiky).

Kontraindikace hepatitidy B jsou matky, jako jsou:

Léčba

Protože hypertermie je způsobena řadou nemocí, existuje několik způsobů, jak ji léčit. Hlavní věc je mít na paměti, že stav drobků závisí na zdraví kojící matky, takže jakákoli terapie je přijatelná pouze po konzultaci s lékařem.

Lidové léky

Léčba přírodními metodami „babičky“ má smysl, pokud je zvýšení teploty způsobeno:

 1. Virová infekce. Pro ošetření je indikován hojný nápoj čisté vody. Užitečné a efektivní bylinné čaje, infuze. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C jsou indikovány nápoje s malinami, citronem, rybízem a dalšími plody. Pro zmírnění bolesti uvnitř nosohltanu se doporučuje teplé mléko, ale nemá smysl pít ze suchého kašle. Chcete-li chránit dítě před alergiemi na bobule, měli byste zkusit nový čaj postupně a nezapomenout sledovat stav drobků. Pro kojící matku je vhodné nosit gázový obvaz, aby bylo dítě co nejvíce chráněno před infekcí..
 2. Stresem. Pomůže ticho, mír a studená komprese. Textilie pro ni může být navlhčena v roztoku octa s vodou.

Oba případy zahrnují zachování klidového stavu postele. Pokud existuje asistent, například blízký příbuzný, který bude dítě sledovat.

Běžným způsobem, jak rychle snížit teplotu, je stírání. K tomuto účelu použijte vodku nebo ocet, zředěný vodou (poměr 30: 70) a také měkkou přírodní látku. Nejprve je vhodné si otřít lokty, kolena, chodidla a podpaží. Pokud není pozorován žádný účinek, můžete své tělo zcela navlhčit. Potom si lehněte bez přikrývky, aby se kapalina volně vypařovala..

Úspěšně srazí teplotu klystýru odvarem lékárny heřmánku. Suché listy (4 lžíce L.) Nalijte 250 ml vroucí vody. Poté se infuze zfiltruje, zředí se vodou (100 ml infuze na 100 ml vody) a vytvoří se klystýr.

Léky

V současné době WHO jmenuje pouze 2 účinné antipyretické látky, které jsou přijatelné pro hepatitidu B: ibuprofen a paracetamol.

Ibuprofen zmírňuje bolest, neutralizuje zánět, snižuje teplotu. Je předepsán pro infekční onemocnění dýchacích cest, neuralgické a jiné odchylky. Nejvyšší koncentrace v krvi je pozorována po několika hodinách po užití léčiva obsahujícího ibuprofen. Proto nemá smysl očekávat rychlý pokles teploty, k maximálnímu účinku dochází nejméně po hodině. Pro kojení je maximální bezpečná dávka 800 mg denně..

Po předávkování jsou pozorovány následující nežádoucí účinky:

 • nevolnost;
 • alergické reakce;
 • závrať.

Běžné léky obsahující ibuprofen: Ibuprom, Ibufen, Nurofen.

Lék je vhodné užít ihned po příštím krmení, aby se příště snížila koncentrace látky.

Přípravky obsahující paracetamol nejsou o nic méně populární, často se vyskytují v truhlicích domácí medicíny. Mají mírný protizánětlivý účinek, často je předepisují lékaři spolu s analginem (což je kontraindikováno u kojících žen). Maximální antipyretický účinek nastane do 40 minut po podání. Při laktaci je přípustné užívat maximálně 4 tablety denně, přesnou dávku však může předepsat pouze lékař.

Protože paracetamol přechází do mateřského mléka, má toxický účinek na játra dítěte. Abyste snížili rizika, nemůžete pít takové léky déle než 5 dnů. Chcete-li vyloučit alergickou reakci u kojenců, měli byste zvolit možnosti, kde je minimum pomocných látek.

Populární léky založené na paracetamolu: Fervex, Panadol, Coldrex, Teraflu, Anvimax, Flucoldex.

Pokud léčivo s jednou účinnou látkou nefunguje, je možné užít další po 2 hodinách. Například paracetamol někdy nesníží teploty nad 39 stupňů. Pak byste měli vzít ibuprofen.

Je vhodné, aby kojící matky věnovaly pozornost antipyretickým rektálním čípkům. Výhody aplikace:

 • účinná látka prakticky nepronikne do mléka;
 • má jemnější trvalý účinek.

Dospělí a děti by neměli být léčeni čípky déle než tři dny..

Jsou chvíle, kdy je žena přísně zakázána samoléčit. V případě výskytu takových příznaků musíte okamžitě vyhledat lékaře:

 • hypertermie se periodicky objevuje z nějakého důvodu;
 • po antipyretických zbytcích kolem 37,5-38 stupňů;
 • trvá déle než 3 dny.

Tyto stavy znamenají bakteriální nebo plísňové infekce. Potom jsou vyžadovány léky, které může předepsat pouze lékař.

Hypertermie není důvodem k tomu, aby se dítě zbavilo mateřského mléka. Vždy však existují předpoklady. Abychom pochopili důvod a udrželi zdraví, je lepší vyhledat radu zkušeného lékaře.

Je možné kojit při teplotě: co dělat, když kojící matka nebo dítě onemocní

Vysoká teplota během kojení činí matky docela nervózní. Jak si pomoci v případě nemoci a poškození dítěte? Není to tak dávno, kojení při teplotě bylo nežádoucí. Doporučili buď zastavit hepatitidu B, nebo exprimovat a vařit mléko. Ačkoli jsou dnes lékaři proti takovým doporučením, stále trvají na tom, že samoléčení u kojící matky není přípustné.

Nejprve se musíme vypořádat s příčinou tepla. Pouze ve výjimečných případech jde o přerušení kojení. Lékař musí provést přesnou diagnózu a předepsat léky, které lze kombinovat s kojením..

Kojení při teplotě: informace pro kojící matku

Mateřské mléko je nejlepším produktem pro zdraví dítěte. Samotný proces krmení je však také výhodný pro ženu. Přirozené krmení pomáhá předcházet mastitidě, zvyšuje odolnost vůči stresu a snižuje riziko rakoviny prsu o 50%.

Ale co když má kojící matka horečku?

Teplo je příznak, který ukazuje na poruchu v těle. První věc, kterou musíte udělat, je vypořádat se s příčinou zvýšení teploty. Léčebný režim, který nepoškodí dítě, bude záviset na přesné diagnóze..

Americká akademie pediatrie tvrdí, že ve většině případů není nutné přestat kojit při vysokých teplotách. Mléko obsahuje protilátky, které chrání dítě před infekcí. Kromě toho může náhlé zastavení hepatitidy B způsobit matitidu v matce a zbavit dítě přirozené ochrany, protože kojenecká výživa neobsahuje protilátky.

Mohu kojit s nachlazením

Nejčastěji je příčinou tepla v matce ARVI a ARI. V tomto případě byste neměli vylučovat dítě z prsu a musíte se i nadále nakrmit na vyžádání. Pokud se dítěti podařilo získat virus od jeho matky, pak mu protilátky v mléce pomohou zotavit se rychleji a snáze snášet nemoc..

Když navštívíte lékaře nebo lékárnu, měli byste určitě říci, že kojíte. V tomto případě vám budou předepsány léky, které jsou kompatibilní s krmením vašeho dítěte. Předpokládejme například, že berete ibuprofen nebo paracetamol, pokud teplota stoupá s HB.

Kojící matka by také měla dodržovat hygienická pravidla pro ARVI:

 • umýt ruce po ulici, jít na záchod, vyměnit plenky;
 • po kýchnutí si umyjte ruce, vyfoukněte nos a kašel, před a po krmení;
 • větrejte a navlhčujte místnost.

Vysoká teplota (nad 38 ° C) nemá vliv na produkci a kvalitu mateřského mléka. Ale v každém případě musíte konzultovat se svým lékařem získat kvalitní pomoc a zabránit komplikacím.

Kromě toho byste neměli přerušovat kojení při teplotě způsobené mastitidou, pokud to není komplikováno purulentním procesem. Při absenci silné bolesti a hnisu může kojení pokračovat.

Přínosy kojení někdy překračují možná rizika, takže lékařům se vždy nedoporučuje opustit GV během dlouhodobé léčby nebo hospitalizace matky. V prvním případě existují léky a dokonce i antibiotika, která jsou kompatibilní s kojením. Ve druhém případě - je možné mléko vyjmout a zmrazit pro krmení z láhve.

Ale s mírnými akutními respiračními infekcemi as vážnějšími onemocněními, která jsou doprovázena vysokou horečkou, byste se měli určitě poradit s lékařem.

Obavy spojené s užíváním léků pro kojení a těhotenství rozptýlí slavný dětský lékař Yevgeny Komarovsky ve svém programu „School of Doctor Komarovsky“

Jak správně měřit teplotu během kojení

 1. Pokud změříte teplotu během krmení nebo bezprostředně po něm, pak teploměr ukáže 37,1-37,3 ° C, a to iu zdravé ženy. Proto je pro spolehlivé informace lepší měřit teplotu 25-40 minut po krmení.
 2. Musíte také otřít pot v podpaží, protože voda absorbuje teplo.

I když je kojící matka nemocná, kojení se ve většině případů nezruší. V mateřském mléce se stále vytvářejí ochranné protilátky, které brání dítěti v tom, aby chytilo nachlazení nebo průjem. Ale žena v tuto chvíli potřebuje další pomoc a péči, aby se vypořádala s touto nemocí a krmila dítě. Náhlé zrušení hepatitidy B naopak negativně ovlivní stav dítěte a zdraví matky.

Při kojení při teplotě je třeba vyřadit:

 • teplota vzrostla nad 38 ° C;
 • hnisavá mastitida;
 • exacerbace chronických onemocnění vnitřních orgánů;
 • spalničky, otrava krve, tuberkulóza - s infekcemi přenášenými mateřským mlékem:
 • předepisování antibiotik;
 • chemoterapie.

Na radu lékaře bude nutné buď dočasně přestat kojit, nebo přejít na kojeneckou výživu.

Mohu kojit při teplotě dítěte?

Výjimečnost mateřského mléka spočívá v tom, že nejde jen o jídlo pro rostoucí dítě, ale také o lék. Zvýšení teploty u kojence se proto nestává příležitostí ke zrušení kojení. Kromě velkého množství živin pomáhá mateřské mléko svému dítěti bojovat s infekcí nebo virem. V tom se vytvářejí ochranné enzymy, bílé krvinky a protilátky..

Nejúžasnější a uklidňující věc pro matky je to, že u dětské nemoci se složení mléka mění, aby se rychle zotavilo. Zvyšuje hladinu bílých krvinek, které posilují imunitní systém dítěte.

Nemluvě o tom, že proces kojení je obdobím úzké komunikace pro matku a dítě. Pomáhá nemocnému dítěti uklidnit se a utěšit se..

Mateřské mléko nedovoluje dehydrataci dítěte, takže nepřestávejte krmení rotovirovou infekcí nebo žaludeční nevolností..

Tipy pro kojení, pokud je dítě nemocné:

 • krmte častěji, na vyžádání;
 • změnit polohu během krmení, pokud má dítě ucpaný nos.

Zvýšení teploty u kojící matky nebo dítěte není důvodem k odmítnutí kojení, které je i nadále přirozenou obranou jejich zdraví. Vyžaduje však lékařskou pomoc a selektivnější předepisování léků.

Je možné krmit mléko při teplotě

Období krmení dítěte je velmi dlouhé, takže žena může zažít různá onemocnění projevující se teplotou: akutní infekce dýchacích cest, laktostáza, gynekologické patologie, chronická onemocnění. Z tohoto důvodu mají pacienti zájem: je možné krmit mléko při teplotě.

Obsah

Proč dochází k teplotě

Existuje mnoho důvodů pro zvýšení teploty. Nejběžnější z nich jsou virové respirační infekce (80%), které se často vyskytují v zimě. SARS a chřipka způsobená virovými agens.

Jiné příčiny hypertermie:

• Stres, zrání vajec během ovulace (zvýšení teploty na 37,4 ᵒ С);

Problémy s mléčnými žlázami: laktostáza (stagnace mléka), mastitida (zánět mléčné žlázy v důsledku stagnace sekrece).

• Chronické patologie (gastritida, pyelonefritida a další).

• Otrava jídlem.

• O otázce zachování kojení by měl rozhodnout lékař.

Jak správně měřit teplotu

Normální teplota při kojení je 37,2 During С. Během kojení jsou mléčné žlázy naplněny mlékem.

To vede k lokálnímu zvýšení teploty v podpaží.

Pokud jsou měření prováděna v podpaží, výsledky nebudou spolehlivé..

Z tohoto důvodu se měření provádí po kojení po 30 minutách. Teploměr není umístěn do podpaží, ale loketní ohyb.

Pro správné měření se doporučuje natáhnout ruku dopředu. Umístěte teploměr na loket, ohněte paži za loket.

Nejvhodnější je použít elektronický teploměr. Rtuť se používá pro přesné měření..

Chyba elektronických teploměrů může být až 0,2-1,5 ᵒ С.

Moderní elektronická zařízení mají nízkou chybu, takže použití rtuťového teploměru není nutné.

Jak zastavit hypertermii

Vysoká teplota významně zhoršuje stav pacienta, proto s mírou hypertermie nad 38 ° C se doporučuje snížit tělesnou teplotu s drogami.

Povoleny jsou následující léky:

• Paracetamol (tablety - 500 mg, čípky - 250 ml, 2 čípky na 1 dávku);

• Ibuprofen (200 mg - tablety, 60 mg čípky - 3 čípky).

Tyto léky jsou povoleny i pro kojence, proto jsou bezpečné pro kojení..

Nejprve se doporučuje vyzkoušet Paracetamol. Jedná se o lék první linie pro hypertermii..

Doporučuje se užívat lék ve formě tablet nebo čípků v dávce 500 mg (maximálně 4krát denně).

Přerušení mezi tabletami by mělo být nejméně 4 hodiny.

Pokud se používají svíčky (Tsefekon), musí matka zadat 2 čípky najednou. Jedna svíčka bude neúčinná.

Pokud lék na bázi paracetamolu nepomůže, měl by být přípravek Ibuprofen vyzkoušen. Léčivo je indikováno pro použití v tabletách nebo čípcích v maximální dávce 200 mg až 3-4krát denně.

Velká dávka se nedoporučuje. Interval mezi užitím jedné dávky je alespoň 6 hodin.

Během používání čípků Ibuprofen by měly být okamžitě podány 3 čípky, protože dávka v jednom čípku je 60 mg a jedna dávka pro kojícího pacienta je 200 mg..

Pokud oba prostředky nejsou účinné, poraďte se s lékařem..

Před ukončením hypertermie se také doporučuje navštívit lékaře, aby se vyloučily závažné patologie.

Je možné krmit mateřské mléko při teplotě

Kojení s hypertermií je možné, pokud má žena ARVI nebo chřipku.

Za těchto podmínek jsou interferony produkovány v mléce, které zvyšují imunitu dítěte, chrání před patogenem, který způsobil nemoc u matky.

Proces krmení by měl být maskován, aby se omezilo šíření virů..

Péče o dítě se také provádí v masce.

Během lakostázy tajemství stagnuje, což vede k bolesti a hypertermii.

Pokud v tomto stavu nedochází k hnisavému výboji, kojení je zachováno.

Naneste dítě na každé prsa střídavě, ale více na pacienta.

Během stagnace tajemství je nutné aplikovat tak často, jak je to možné. Dítě saje mléko lépe než nejdražší odsávačka.

Neustále hnětte hrudník a osprchujte se teplou vodou, abyste rozšířili kanály mléčné žlázy. Po krmení je vhodné dekantovat zbývající sekrece..

Krmení je možné u jiných chronických onemocnění, u nichž nejsou předepisována antibiotika a léky, které nepříznivě ovlivňují zdraví dítěte.

O otázce výživy rozhoduje gynekolog nebo terapeut.

Když se absolutně nemůžete krmit

Nekrmte své dítě při velmi vysokých teplotách. Zhoršuje stav matky, mění chuť mléka.

Doporučuje se nejprve zastavit hypertermii a po 30-60 minutách začít s krmením.

Nemůžete kojit dítě mateřským mlékem, pokud je předepsána antibakteriální nebo konzervativní terapie (pro infekční nebo chronické onemocnění).

Drogy pronikají do mléčného tajemství, což má na dítě špatný vliv.

Po jmenování antibakteriální terapie by mělo být mléko exprimováno. Nemůžete jim krmit dítě. Krmení se provádí jako náhrada kravského mléka. Odmítnutí kojení se provádí po celou dobu léčby drogami.

Mastitida je charakterizována zánětem mléčných žláz, hnisavým výtokem z bradavek. Krmení v tomto stavu je zakázáno, protože hnis je zdrojem patogenních bakterií..

Žena je předepsána antibiotická terapie. Krmení je po dobu léčby pozastaveno. Pokud kojení po onemocnění přetrvává, lze kojení obnovit..

Exacerbace autoimunitního onemocnění vyžadujícího hormonální terapii je také kontraindikací ke krmení.

Dítě je po dobu terapie přeneseno do suché mléčné směsi. V ostatních stavech doprovázených hypertermií rozhoduje o kojení lékař.

Během otravy jídlem byste neměli provádět krmení. Toxické látky se dostávají do mléka, vyvolávají intoxikaci u kojenců.

Doporučení pro hypertermii

Pacientovi s hypertermií se doporučuje pít více ovocných nápojů, čaj, kompoty. To pomůže vyhnout se dehydrataci a zlepšit celkový stav pacienta..

Pokud teplota stoupne nad 38 ° C, musí být snížena léky. Pokud se necítíte dobře, nekrmte se..

Během hypertermie musíte spát více. Ve snu imunitní obrana stoupá. Podporuje rychlejší zotavení..

Nemůžete zacházet samostatně. Po výskytu hypertermie byste měli jít k terapeutovi.

Lékař provede vyšetření, předepíše potřebné testy. Specialista vyloučí přítomnost chronického onemocnění, mastitidy, otravy a dalších závažných stavů.

Po objevení se silné bolesti uvnitř hrudníku, konsolidaci žláz byste měli jít k gynekologovi. Nezapomeňte zkontrolovat výtok z hrudníku.

Pokud se místo mléka nebo společně s ním objeví žlutý výtok, mělo by být kojení ukončeno, měla by být zahájena léčba mastitidy.

Teplota v prvním měsíci, příčiny, události

Během 1 měsíce po porodu je možné zvýšení teploty nejen kvůli virové infekci, ale také kvůli laktostáze.

Kojení během tohoto období je nadměrné. Přizpůsobuje se potřebám dítěte.

Není třeba se obávat stagnace. Doporučuje se, abyste dítě jednoduše připevnili k hrudi častěji. Po každé aplikaci se zbytky mléka dekantují, aby se v hrudi cítila úleva.

U matek, které prošly císařským řezem, se teplota vyskytuje při zánětu v pánevní oblasti, při stehu. S takovými problémy byste měli okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Pokud existují hnisavá, zánětlivá onemocnění po chirurgickém nebo nezávislém porodu, často se předepisuje antibiotická terapie.

Při výskytu hypertermie by měla žena určitě vyhledat lékaře, aby vyloučila nebezpečná onemocnění vyžadující léčbu.

Laktostáza a virové respirační infekce nejsou kontraindikací ke krmení.

Teplota kojící matky: co dělat?

Zvýšená teplota u stráží u mámy: zda je nutné snížit a zda je možné krmit?

Během celého období kojení zažívá téměř každá žena alespoň jednou znatelnou nevolnost. Často - se zvýšením teploty. O čem může svědčit zvýšená teplota kojící matky, jak může být normalizována a stojí za to naléhavě přenést drobky do směsí - o tom si ještě povíme.

Příčiny teploty matky během kojení

Mohou se lišit. Nejčastěji teplota u Gu u maminky ukazuje:

 • nachlazení - ARI nebo SARS;
 • střevní infekce, zejména pokud kojící matka má současně horečku i průjem;
 • exacerbace chronických onemocnění vnitřních orgánů - ledvin, plic, gastrointestinálního traktu;
 • kongesce: například teplota s laktostázou a mastitidou u kojící matky se může zvýšit na 39-40 stupňů.

Kromě toho, pokud dojde ke zvýšení tělesné teploty kojící matky v prvních několika dnech nebo týdnech po porodu, můžeme hovořit o zánětlivých procesech v děloze nebo jiných gynekologických onemocněních.

Aby bylo možné správně určit, proč kojící matka stoupá na teplotě, a vyvinout taktiku pro další ošetření a krmení, je nutné konzultovat lékaře. Je vhodné mu zavolat domů - aby se jeho stav nezhoršil návštěvou kliniky.

Je nutné dítě odstavit z prsu při teplotě gu?

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není vždy vhodné to dělat. Například, pokud má žena jen nachlazení, stojí za to se nadále živit: během tohoto období se v jejím těle vytvářejí specifické protilátky, které se po požití s ​​mlékem v drobky aktivně podílejí na tvorbě jeho imunity. Samozřejmě, pokud v důsledku ARI nebo SARS vzroste teplota kojící matky, měli byste při kontaktu s dítětem dodržovat bezpečnostní opatření: důkladně si umyjte ruce a použijte jednorázovou masku.

U laktostázy a mastitidy je krmení ještě výraznější - sníží to stagnaci mléka a zmírní celkový stav. Pokud je však teplota během mastitidy u kojící matky doprovázena hnisavým výtokem z mléčné žlázy, měl by se tento proces dočasně zastavit a přenášet dítě do směsi až do úplného odstranění patologie. V této době je ženě důrazně doporučováno mléko vyjadřovat.

Má smysl přerušit krmení při akutních střevních infekcích - existuje možnost, že patogenní bakterie mohou vstoupit do těla dítěte spolu s mlékem.

Ve všech ostatních případech je zcela možné kojit, pokud má matka horečku. Je pravda, že zde je třeba vzít v úvahu několik bodů: léky používané k léčbě by neměly mít vliv na kvalitu a složení mateřského mléka.

V této souvislosti vyvstává přiměřená otázka: co antibiotika? Způsobí u dítěte odpor? Abyste se vyhnuli riziku a současně nepřestali krmení, měli byste nejprve konzultovat lékaře a zadruhé pečlivě prostudujte pokyny. Pokud je ochranná lhůta léčiva například 6 hodin, pak po této době, před užitím další dávky, je možné dítě zcela nakrmit. Nebo mléko vyjměte a použijte v jednom z následujících krmení.

Jak správně měřit teplotu?

Nepropadejte panice, pokud je teplota kojící matky 37,2 nebo podobně. Může to být několik důvodů:

 • před krmením - kvůli přeplněné mléčné žláze;
 • po krmení - v důsledku těsného kontaktu s tělem dítěte a v důsledku toho přehřátí kůže;
 • kdykoli - kvůli chybám měření.

Abyste tomu zabránili, musíte vědět, jak správně měřit teplotu kojící matky. To by mělo být provedeno 15–20 minut po dokončení jídla pro děti, po otření místa, kde bude teploměr umístěn chladným, vlhkým hadříkem.

Je důležité odstranit pot z měřicí zóny - naopak může mít nižší hodnoty, protože jako každá kapalina je schopna absorbovat teplo. Mimochodem, je to měření za podmínek pocení těla, a nikoli přepracování, jak se běžně věří, to je jedna z běžných příčin nízké teploty v kojící matce.

Obvykle většina lidí měří teplotu v podpaží. Lékaři však tvrdí, že to není nejlepší místo k získání objektivních informací o zdravotním stavu. Proto společně s odborníky doporučujeme měřit teplotu kojící matky v lokti. Tím se sníží pravděpodobnost chyby na minimum..

Snížení teploty matky při kojení na normální: výběr fondů

Předpokládejme však, že jsou splněny všechny podmínky a teploměr ukazuje ošetřující matce vysokou teplotu: jak snížit a kdy to udělat?

Hodnoty, při kterých je třeba teplotu upravit, jsou stejné pro válečné matky jako pro všechny ostatní lidi. Ukazatele pod 38–38,5 stupně nepotřebují opatření vlivu: je vhodné dát tělu příležitost zabývat se samotným virem, infekcí nebo jinou patologií.

Při teplotě nad kojící matkou nad 39 jsou nutná urgentní opatření. V tomto případě lékaři doporučují:

 • užívejte povolená antipyretika - paracetamol, nurofen a ibuprofen. Jedná se o nejbezpečnější prášky na teplotu kojících matek, navíc vstupují do antipyretických léků pro děti, což znamená, že nepředstavují nebezpečí pro kojence. Je však lepší zdržet se užívání aspirinu, jakož i různých okamžitých „popů“ s barvivy a příchutěmi. Mimochodem, za účelem dalšího minimalizace účinku léků na složení mléka můžete použít kojící matku s teplotou na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu. V tomto případě je zaručeno, že se složky léku nedostanou do mléka. Jejich účinek však bude méně výrazný než účinek tablet;
 • konzumovat hodně teplé tekutiny. Může to být jak čistá voda, tak různé bylinné, medové a ovocné a bobulovité čaje, ovocné nápoje, džusy, neslazené kompoty. Hlavní věc je, že dítě nemá alergii na složky, které používáte k výrobě nápojů. Pokud však u kojící matky s laktostázou vzrostla teplota - použití tekutin by se mělo zacházet opatrně;
 • otřete octem. Rozvedený ocet dobře snižuje teplotu a neproniká do mléka, na rozdíl od alkoholu, který je přísně zakázáno používat s gv. Ale ocetová voda může být použita nejen ve formě stírání, ale také ve formě obkladů. „Acetické ponožky“ také pomáhají - ponožky namočené do roztoku na nohy.

Nakonec - užitečný tip: někdy je u kojící matky pozorována vysoká teplota bez příznaků. To může být důsledkem přepracování a nebezpečné znamení. Faktem je, že hormonální změny, ke kterým dochází v důsledku těhotenství, porodu a kojení, často tupou bolest a jiné nepříjemné pocity. Proto byste měli vždy za takových podmínek konzultovat s lékařem a pokud existují náznaky, projděte všechna nezbytná vyšetření k určení diagnózy.

Teplota kojící matky: co dělat a zda je možné krmit

Vysoká teplota během kojení bere překvapivě téměř každou matku, protože musíte okamžitě přijmout opatření k léčbě a vyřešit problém s krmením dítěte. V důsledku snížené imunity je tělo kojící matky docela zranitelné a může dojít k několika důvodům zvýšení teploty.

Hlavní důvody zvýšení teploty na

Nejčastější příčinou takového nepříznivého počasí je infekční nemoc. V období epidemie to může být chřipka nebo ARI a každý den - jakákoli virová nebo bakteriální infekce přenášená vzduchovými kapičkami. V tomto případě je největším rizikem nakažení dítěte. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení však nestojí za to přestat během tohoto období krmit, protože léčivé látky vstupující do těla dítěte slouží jako druh očkování, posilují imunitu dítěte, čímž snižují šance na onemocnění.

Kromě běžného nachlazení nebo jiných virových onemocnění může být horečka také:

 • rozvoj lakostázy nebo, horší, mastitidy;
 • angíny nebo purulentní angíny;
 • exacerbace chronických chorob;
 • špatně léčivé účinky císařského řezu;
 • zánět ženských orgánů po porodu;
 • možné otravy.

V každém případě, když se objeví teplota, musí žena zavolat lékaře, aby určila správnou příčinu a předepsala léčbu, která může být někdy v rozporu s kojením. Tento problém však může vyřešit pouze terapeut na základě předepsaných léků, zdraví matky a rizika infekce dítěte..

Jak správně měřit teplotu

Aktivní produkce mateřského mléka vždy ovlivňuje tělesnou teplotu, proto se nedoporučuje měřit pod svalovou dutinou. I když se v mateřské nemocnici objeví malátnost, maminka měří ukazatele v oblasti úst nebo třísla. Nejspolehlivějšího výsledku však lze dosáhnout v ohybu lokte. Teplota se považuje za normální od 36,6 do 37,4 stupňů. Obrázky nahoře ukazují na přítomnost zánětlivého procesu v těle kojící ženy.

Vliv zvýšené teploty na mléko

Než se rozhodnete, zda snížíte teplotu nebo ne, stojí za to objasnit, jak ovlivňuje mateřské mléko, protože na tom záleží nejen léčení nemoci, ale také kvalita výživy dítěte. Pokud je vysoká teplota vyvolána vážnými komplikacemi po nemocech, vznikají záněty a objevují se hnisavé nádory, je lepší po celou dobu léčby přestat krmit, protože složky silných léků pronikají do těla dítěte. V tomto případě by mělo být mléko dekantováno, aby nezmizelo, a dítě by mělo být převedeno na umělé krmení nebo zmrazené zásoby mateřského mléka..

Pokud příčinou tepla byla laktostáza nebo stagnace mléka, pak nejprve nic neovlivňuje její chuť a kvalitu a výživa může pokračovat dále, dokud se uleví prsa..

ARI nebo ARVI nepředstavují zvláštní nebezpečí pro dítě, právě naopak, usnadňují vstup protilátek do malého těla novorozence a zmírňují imunitní systém. Studené mléko nemá téměř žádný vliv na mléko v hrudníku a z tohoto důvodu přestává krmit.

Způsoby, jak snížit teplotu

Známka na teploměru nad 38,5 stupně v devadesáti procentech případů musí být snížena, zejména teplota během kojení. Pokud pociťujete horečku nebo zimnici, měli byste měřit ukazatele a poradit se s lékařem, včasná diagnostika a léčba pomůže zabránit rozvoji komplikací a urychlí proces hojení. Mezi způsoby, jak snížit tělesnou teplotu, můžeme rozlišovat lidové a léčivé.

Lidové léky

Použití tradiční medicíny lze považovat za samostatnou léčbu nebo integrovaný přístup spolu s drogami. Nejprve by se mělo spotřebovat hodně kapaliny k odstranění škodlivých látek. Je vhodné pít teplé nápoje, ani studené, ani horké. Je dobré připravovat ovocné nápoje nebo kompot doma, pro léčebné účely ovocnou šťávu z brusinek nebo černého rybízu, malin, slabého čaje s medem, zázvorem nebo citronem.

Mír a ticho nikomu neubližovali při obnově těla chorobami. Měli byste se držet odpočinku v posteli, spát více a odpočívat, abyste nasměrovali všechny síly těla k udržení síly a boji proti viru.

Komprese na čele také pomůže zmírnit fyzickou kondici a nižší teplotu. Můžete použít ručník namočený ve vodě nebo zředěný ocet. Stejné složení lze použít k otření těla, provádí se po celém těle, s výjimkou oblasti hrudníku, a zejména podél krku, ohyby na loktech a kolenou, tříselné oblasti.

Co by se však nemělo dělat, je zabalit se do teplých přikrývek a obléci si více oblečení. Výměna tepla je tak narušena a teplota může stoupat ještě více.

Kromě toho nelze povolit tření alkoholu v těle, vstřebává se kůží, rychle vstoupí do krve kojící matky a poté s mlékem a dítětem, což by nemělo být povoleno.

Léky

Při kojení je užívání léků velmi opatrné a pouze v souladu s lékařským předpisem. Nejprve je nutné vybrat prostředky, které jsou s gv povoleny, a to:

 • Paracetamol a přípravky, které jej obsahují ve větším množství - Panadol ve formě sirupu nebo cefekonového čípku. Pečlivě studujte dávkování léku, protože čím méně se dostane do těla kojící matky, tím lépe. Pro snížení teploty stačí užít pilulku jednou a s druhým zvýšením můžete pít lék po 4 hodinách;
 • Výrobky na bázi ibuprofenu jsou také považovány za bezpečné. Nurofen (čípky, sirup, tobolky s tekutým složením) nebo ibuprofenová verze stejného jména pro děti nezaručují nejhorší účinek při snižování teploty. Nurofen obvykle účinkuje po dobu 8 hodin a v případě naléhavé potřeby může být použit až 4krát za jeden den. Ibuprofen, který je jeho součástí, pomůže uklidnit horečku, zmírní zánětlivý proces a působí také jako anestetikum..

Antivirové léky mají pozitivní hodnocení v boji proti teplotě:

 • Oscillococcinum - pomůže v raných stádiích onemocnění, teplota rychle zmizí a nemusí opět stoupat;
 • Viferon;
 • Geneferon.

Ty jsou oficiálně povoleny během těhotenství a kojení, produkují přirozený interferon v těle, což přispívá k rychlému uzdravení.

Pokud se v důsledku lakostázy zvýší teplota, nepomůže ani jediný lidový lék, z pití se hrudník naplní ještě více, což může dokonce vést k operaci. Pouze časté krmení dítěte nebo vyjadřování pomůže zmírnit bolest, tento postup lze usnadnit ve sprše. Po vyprázdnění prsu se teplota také pomalu sníží, pokud ne, pak je to příležitost k vážnému zamyšlení a návštěvě savce.

Pravidla pro užívání antipyretik s gv

Užívání léků je vždy spojeno s určitým rizikem pro dítě, a proto při používání antipyretik musí být dodržována určitá pravidla:

 • můžete užívat pouze schválené léky na HB - paracetamol a ibuprofen v malých dávkách jsou absorbovány do mateřské krve a pro dítě nejsou prakticky nebezpečné;
 • neměli byste snižovat teplotu pod 38,5 na pití antipyretik, měli byste být pouze v naléhavé potřebě;
 • upravte krmení tak, abyste brali léky po dalším s intervalem mezi dávkami alespoň 4 hodiny.

Zvýšení tělesné teploty je vždy důkazem zánětlivého procesu v těle. Proto, když se objeví, musíte kontaktovat terapeuta nebo savce v závislosti na příčinách teploty. Lékař určí diagnózu a navrhne léčebné metody. Kojící matka zůstává přísně dodržována všechna doporučení a bere drogy v souladu s pokyny a předpisem. Proces zotavení potom nebude trvat dlouho a nepoškodí dítě.

Mohu kojit při teplotě?

Každá žena měla nachlazení více než jednou a každý z nás má obvyklé prostředky ke snížení teploty. Pokud však horečka začala u kojící matky, vyvstává mnoho otázek o tom, jak správně pomoci sobě, aniž by ublížilo dítěti. Mohu užívat antipyretika? Stojí za to udržet GV s chladem a je to zima?

• Při teplotě 37,6 ° C a vyšší okamžitě vyhledejte lékaře. Tento indikátor může být příznakem mnoha nebezpečných nemocí a je nutné určit příčinu horečky..

• Pokud teplota stoupla nad 38 ° C, kojení je na chvíli lepší přerušit. Je možné pokračovat v kojení i po jeho úpadku, záleží na tom, jaké onemocnění způsobuje horečku a jaké léky lékař předepsal.

Jak měřit teplotu v horké vodě?

Pokud změříte teplotu v podpaží, když je mléčná žláza plná, během nebo bezprostředně po krmení nebo dekantaci, bude obvykle 37,1-37,3 ° C nebo dokonce o něco vyšší. To je způsobeno tím, že mléko se tvoří hluboko v tkáních a jeho teplota je nad 37 stupňů, a navíc, když vyjde z hrudníku, svaly kanálů se smršťují, což uvolňuje teplo.

Proto, pokud změříte teplotu v podpaží, musíte to udělat 25-30 minut po krmení nebo vyjádření. V podpaží je třeba otřít pot, protože voda absorbuje teplo. Pouze tehdy budou výsledky spolehlivé.

Proč teplota během kojení stoupá?

První věc, o které v této situaci přemýšlíme, je zima. Ale pokud kojící matka nenastane v přeplněných místech, nikdo nemá doma nachlazení, nemá ani rýmu ani kašel, nedošlo k podchlazení, musíte hledat jiný důvod pro teplotní skok, kromě akutních respiračních infekcí (akutní respirační onemocnění).

Horečka může mít mnoho příčin a lékař stanoví diagnózu s ohledem na to, kolik času uplynulo od narození.

Pokud se teplota zvýšila během prvních 2-3 týdnů po narození dítěte (zejména pokud bylo porod komplikované nebo došlo k operaci), je to nejčastěji způsobeno poporodními zánětlivými onemocněními (endometritida, divergence nebo zánět stehu na perineu nebo po císařském řezu, mastitida) a exacerbace chronických infekcí (např. pyelonefritida, herpes).

Méně často se v tomto období ženy obávají o akutní respirační infekce a akutní respirační virové infekce (akutní respirační virové infekce), protože mladé matky méně často opouštějí dům a mají méně důvodů k vychladnutí.

Poporodní (laktační) mastitida, zánětlivé onemocnění prsu způsobené bakteriemi, se obává kojících matek. Může to začít i v nemocnici, ale mnohem častěji se vyskytuje po propuštění domů. Infekce mléčných žláz může nastat z ohniska chronické infekce (například pyelonefritidou) nebo „vinou“ mikrobů z vnějšího prostředí. Hlavním původcem mastitidy je Staphylococcus aureus.

Pravděpodobnost mastitidy zvyšuje laktostázu, praskliny bradavek, abnormality jejich vývoje (ploché, obrácené bradavky), změny v mléčných žlázách (mastopatie, cikatrické změny po chirurgickém ošetření předchozí mastitidy nebo odstranění fibroadenomů atd.), Porušování pravidel čerpání a hygieny, hnisavá onemocnění mléčné kůže žlázy, endokrinní choroby (diabetes mellitus).

Pokud po porodu uplynulo více než 2-3 týdny, je příčinou horečky častěji ARI, SARS, otrava jídlem.

Co dělat, když během kojení vzroste teplota?

V situaci, kdy teploměr vzrostl nad 37,6 ° C, nepokoušejte se o samoléčení a neprodleně vyhledejte lékaře. Pokud od propuštění z nemocnice uplynulo méně než 6 týdnů, můžete vyhledat pomoc u lékaře, který převzal porod, nebo na prenatální klinice. Během tohoto období, které se nazývá poporodní období, je porodník-gynekolog primárně odpovědný za zdraví ženy..

Pokud máte příznaky nachlazení (kašel, rýma) nebo otravu jídlem (nevolnost, zvracení, průjem), musíte nejprve zavolat terapeuta. Pro bolestivé močení, bolest v močovém měchýři nebo dolní části zad je nutné naléhavě kontaktovat urologa.

Pokud je známa příčina horečky a potřebujete snížit teplotu (v případě akutních respiračních infekcí, přijme opatření od 38,5 ° a výše, přijmou opatření), mohou mladé matky bezpečně užívat léky, které lze podávat malým dětem. Jedná se o paracetamol a ibuprofen (Efferalgan, Panadol, Nurofen a další), ale v dávkách pro dospělé.

Mohu kojit při vysoké teplotě?

Odpověď na tuto otázku samozřejmě závisí na příčině, která způsobila horečku. Lékař vám může předepsat lék, který není kompatibilní s HBV, nebo v mateřském mléce bude příliš mnoho patogenních bakterií nebo virů. V takových případech bude nutné převést dítě do mléčných přípravků, ale pouze po konzultaci s lékařem ošetřujícím mladou matku.

Pokud teplota během kojení vzrostla nad 38 stupňů, je lepší dítě krátce přenést do směsi, dokud nezjistíte příčinu horečky a nezačnete léčbu, aby dítě nezačalo průjem (průjem) a mikrobi se nedostali do mléka.

Množství mléka u mladé matky se může snížit, ale ne kvůli zvýšení teploty, ale kvůli oslabení těla, například snížení hladiny hemoglobinu..

Horečka sama o sobě neovlivňuje kvalitu mléka, ale například při akutních respiračních infekcích dokonce doporučuje (při teplotách do 38 ° C) pokračovat v kojení, aby dítě dostalo ochranné protilátky. Přirozeně, blížící se k dítěti, maminka musí nosit masku.

U mastitidy není také nutné přerušování GV ve všech případech. Vše záleží na formě a závažnosti nemoci a na tom, jaké léky je třeba použít k léčbě mladé matky.

Články O Neplodnosti