Hlavní Testy

Teplota s HS u mámy: důvody, jak snížit a co můžete

U HB se často zvyšuje teplota matky. Důvody mohou být fyziologické (kvůli laktaci) a patologické (různá onemocnění). Teplota během kojení není kontraindikací pro další krmení dítěte mateřským mlékem. Pouze u těžkých forem některých nemocí by mělo být přerušeno po dobu trvání hepatitidy B.

Chcete-li vědět, zda můžete i nadále kojit své dítě, musíte zjistit příčinu zvýšení tělesné teploty..

Proč má kojící matka horečku

U žen se v prvních dnech po porodu, zvláště často, zvyšuje tělesná teplota z 37,1 na 37,4. Tento stav je způsoben přetečením prsu. Toto není začátek nemoci, ale fyziologická norma. V tomto případě teplota stoupne před krmením.

Horečka nízké úrovně je často signálem nástupu nemoci. Pro kojící matky jsou charakteristické zejména:

 • Mastitida je zánětlivý proces doprovázený bolestí na hrudi;
 • Laktostáza je stagnací mléka a vyznačuje se výskytem tuleňů v mléčných žlázách.

V prvních stádiích nemoci krmení mlékem nepoškodí dítě a pomůže mamce co nejdříve se zotavit. stagnace mléka s mastitidou podporuje množení infekce a zvyšuje pouze zánětlivý proces. Léčba nemocí by měla být zahájena okamžitě, aby se nemoci nezačalo. V posledních fázích mléko změní své složení a může dítě poškodit.

Je důležité to vědět! Matky, které mají dítě sát téměř všechna mléko z prsou, nemají lakostázu.

Kromě toho může teplota stoupat v důsledku běžných onemocnění. Jako:

 • nachlazení;
 • zánětlivé procesy v těle;
 • otrava.

Pokud teplota kojící matky vzroste, v intervalech mezi krmivy se nesnižuje, měla by být zahájena léčba (měli byste kontaktovat místního lékaře a podstoupit vyšetření). V některých případech musíte dítě přestat krmit. HB může být také škodlivá, pokud matka má velmi vysokou teplotu a je třeba ji snížit.

Jak a co snížit teplotu během kojení

Teplota musí být snížena, pokud je nad 38,4. Můžete to udělat s léky, které nejsou kontraindikovány u HB:

Před použitím léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem. Pouze odborník předepíše léčbu a uvede požadované dávkování léků.

Při přirozeném krmení se doporučuje ženám snižovat teplotu pomocí lidových prostředků, a to pouze tehdy, pokud nepomáhají používat léky..

Jedním z nejúčinnějších způsobů snižování teploty je studená komprese. Na čelo můžete připojit speciální gumovou topnou podložku naplněnou ledovou vodou. Nebo navlhčete ručník několikrát složený speciálním roztokem (voda a 9% ocet v poměru 1: 1).

Různé horečky a infuze pomohou vyrovnat se s horečkou:

 • brusinková šťáva;
 • šípkový vývar;
 • šťáva z červeného rybízu.

Používejte lidová léčba k léčbě opatrně, protože dítě může mít alergii.

Při vysokých teplotách nepřestávejte krmení. U kojenců se jejich vlastní imunita nevyvíjí, takže mateřské mléko obsahující protilátky jim pomáhá nemoci a rychleji se zotavuje. A pouze u některých onemocnění hepatitidy B je kategoricky kontraindikován.

Mohu kojit?

HBV u chorob matek může být u některých velmi závažných onemocnění zcela kontraindikována.

Kontraindikace pro krmení:

 • onemocnění ledvin a močových cest;
 • mastitida (pokud je nemoc zahájena)
 • těžká krevní onemocnění;
 • otevřená forma tuberkulózy;
 • tetanus;
 • syfilis;
 • antrax.

U těchto onemocnění je pravděpodobnost požití toxinů mlékem v těle dítěte vysoká. Co podle toho ublíží dítěti.

Také u některých nemocí existují relativní kontraindikace na hepatitidu B:

 1. U anginy, chřipky, pneumonie, pokud matce nebyla předepsána antibiotika, by mělo být dítě krmeno obvazem. Po zbytek času je lepší izolovat matku od dítěte.
 2. U spalniček, šarlatové neštovice a neštovic kuřat lze pokračovat v krmení se současnou imunizací dítěte gama globulinem (očkovat dítě).
 3. Pokud má matka úplavici, tyfus nebo paratypoid těžké formy HB na chvíli zastavit. S mírnou formou je dítě krmeno exprimovaným vařeným mlékem.

Při jiných nemocech, a to i při těžké otravě, pomáhá kojení dítěti onemocnět. Mateřské mléko obsahuje protilátky a antitoxiny, které zvyšují imunitu dítěte. Byla provedena řada experimentů, které prokazují, že kojená kojence jsou méně náchylná k nemoci, rychlejší zotavení.

HB by měla být dočasně přerušena, pokud je matka předepsána:

 • "Tetracyklin";
 • Tavegil
 • Parlodel
 • narkotika;
 • protirakovinové léky;
 • antimetabolity;
 • imunosupresiva;
 • Cyklosporin
 • přípravky obsahující lithné, zlaté, jodové soli.

Tyto léky jsou u pacientů s HB přísně kontraindikovány. V době užívání těchto léků byste měli své dítě krmit dříve zmrazeným mateřským mlékem nebo speciálními směsmi. Aby kojení nepřestávalo, musíte se neustále vyjadřovat.

Existuje řada léků, které je lepší nepoužívat pro kojící matky. Patří sem aspirin, některá projímadla, hormony a antibiotika (více o antibiotikách pro HB).

S opatrností by měl být používán "Paracetamol", anestetika, svalová relaxancia, snižování krevního tlaku, antikonvulziva, srdeční, antialergická léčiva. V každém případě byste se měli před použitím drog poradit s odborníkem.

Pokud má kojící matka během kojení horečku, měli byste se poradit s lékařem. Zjistí příčinu horečky, předepíše potřebné léky, aby ji snížil a zároveň nepoškodil dítě.

Je důležité to vědět! Pokud je teplota způsobena infekčním onemocněním, kojení by nemělo být zastaveno. Při krmení dítěte je nutné nosit obvaz s gázou a zabránit infekci dítěte.

Může žena kojit při zvýšené teplotě?

Pediatrové doporučují dát dítěti prsu na vyžádání. Nicméně řada okolností může mamince bránit v dodržování doporučení. Někdy žena onemocní a začne pochybovat o tom, zda je možné kojit při vysoké teplotě.

Důvody teploty

Samotná hypotermie je jen příznakem nějaké nemoci. Přesnou příčinu může určit pouze lékař. Pokud se provádějí laboratorní testy, aby se zjistilo, zda je možné kojit, pokud se teplota zvýší, je u ženy nejčastěji diagnostikována:

 1. Zánět po porodu. Pokud matka pociťuje bolest břicha, která je doprovázena teplotou subfebrilu (až do 38%), jsou pravděpodobně poporodní komplikace. Nejzávažnější patologií je endometritida. Může to mít negativní důsledky. Proto byste při nejmenším podezření na zánětlivý proces měli vyhledat lékaře.
 2. Viry. V chladném období jsou běžné akutní respirační virové infekce různé závažnosti. Mohou být rozpoznány prudkým zvýšením teploty na 38,5 - 39,5 stupně, výtok z nosu. Často se vyskytují příznaky, jako jsou bolesti těla, bolesti hlavy, „zlomený“ celkový stav.
 3. Stagnace mléka. Laktostáza a mastitida jsou závažné problémy, které vyžadují okamžitou léčbu. Vyskytují se nejčastěji v důsledku přebytečného mléka nebo nesprávně organizovaného krmení. Pokud jsou na bradavkách pozorovány hluboké trhliny, může se připojit houbová nebo bakteriální infekce. Hlavní příznaky laktostázy: silný otok mléčné žlázy, bolest (zpočátku to nemusí být), zarudnutí, mírné zvýšení teploty.
 4. Intoxikace těla. Častěji kvůli otravě jídlem, doprovázené nevolností, silnou bolestí břicha, průjmem. Lze pozorovat vysoké hodnoty (nad 39 stupňů).
 5. Stres. Kardinální změna životního stylu může ženu srazit natolik, že si všimne častého neočekávaného zvýšení teploty.
 6. Ovulace. Mýty o tom, že tento proces je nemožný, zatímco se GW děje, jsou odborníky dlouho rozptýleny. K ovulaci dochází již v prvním měsíci po narození dítěte. Současně je pozorována změna bazální teploty - stoupá mírně nad 37 stupňů.
 7. Chronická onemocnění: cystitida, angína, pyelonefritida atd..

Kojící matky by měly věnovat pozornost stavu žil. Během porodu jsou často žilní stěny zapáleny, což může způsobit tromboflebitidu.

Je možné během nemoci krmit dítě?

Pediaři doporučují kojení pro téměř jakoukoli příčinu hypertermie. Výhody jsou vysvětleny těmito faktory:

 • bez pravidelného vyprazdňování prsu dítětem se může lakostáza zhoršovat, protože je nemožné se vyjádřit až do poslední kapky;
 • během nemoci tělo matky tvoří protilátky, které pronikají do mateřského mléka a poté do těla dítěte.

Jakmile maminčin horečka dosáhne 38 stupňů, musí být svrhnuta antipyretikem. Ženy s kojením mohou používat paracetamol a ibuprofen ve formě tablet nebo čípků..

Pokud je hypertermie způsobena virovou infekcí, je indikován hojný nápoj ke zmírnění stavu, rychlé zotavení. Při silném stresu by první maminka měla udělat odpočinek, uklidnit se. Pak se její zdraví postupně stane normální.

Případy selhání prsu

Můžete pokračovat v kojení, pouze pokud žena vyloučila léčiva, která jsou kontraindikována u hepatitidy B. Zastavení laktace se doporučuje z následujících důvodů:

 • bolest na hrudi (zejména pokud je vysoká horečka);
 • závažná onemocnění vnitřních orgánů;
 • máma je bakteriální (což zahrnuje léčbu antibiotiky).

Kontraindikace hepatitidy B jsou matky, jako jsou:

Léčba

Protože hypertermie je způsobena řadou nemocí, existuje několik způsobů, jak ji léčit. Hlavní věc je mít na paměti, že stav drobků závisí na zdraví kojící matky, takže jakákoli terapie je přijatelná pouze po konzultaci s lékařem.

Lidové léky

Léčba přírodními metodami „babičky“ má smysl, pokud je zvýšení teploty způsobeno:

 1. Virová infekce. Pro ošetření je indikován hojný nápoj čisté vody. Užitečné a efektivní bylinné čaje, infuze. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C jsou indikovány nápoje s malinami, citronem, rybízem a dalšími plody. Pro zmírnění bolesti uvnitř nosohltanu se doporučuje teplé mléko, ale nemá smysl pít ze suchého kašle. Chcete-li chránit dítě před alergiemi na bobule, měli byste zkusit nový čaj postupně a nezapomenout sledovat stav drobků. Pro kojící matku je vhodné nosit gázový obvaz, aby bylo dítě co nejvíce chráněno před infekcí..
 2. Stresem. Pomůže ticho, mír a studená komprese. Textilie pro ni může být navlhčena v roztoku octa s vodou.

Oba případy zahrnují zachování klidového stavu postele. Pokud existuje asistent, například blízký příbuzný, který bude dítě sledovat.

Běžným způsobem, jak rychle snížit teplotu, je stírání. K tomuto účelu použijte vodku nebo ocet, zředěný vodou (poměr 30: 70) a také měkkou přírodní látku. Nejprve je vhodné si otřít lokty, kolena, chodidla a podpaží. Pokud není pozorován žádný účinek, můžete své tělo zcela navlhčit. Potom si lehněte bez přikrývky, aby se kapalina volně vypařovala..

Úspěšně srazí teplotu klystýru odvarem lékárny heřmánku. Suché listy (4 lžíce L.) Nalijte 250 ml vroucí vody. Poté se infuze zfiltruje, zředí se vodou (100 ml infuze na 100 ml vody) a vytvoří se klystýr.

Léky

V současné době WHO jmenuje pouze 2 účinné antipyretické látky, které jsou přijatelné pro hepatitidu B: ibuprofen a paracetamol.

Ibuprofen zmírňuje bolest, neutralizuje zánět, snižuje teplotu. Je předepsán pro infekční onemocnění dýchacích cest, neuralgické a jiné odchylky. Nejvyšší koncentrace v krvi je pozorována po několika hodinách po užití léčiva obsahujícího ibuprofen. Proto nemá smysl očekávat rychlý pokles teploty, k maximálnímu účinku dochází nejméně po hodině. Pro kojení je maximální bezpečná dávka 800 mg denně..

Po předávkování jsou pozorovány následující nežádoucí účinky:

 • nevolnost;
 • alergické reakce;
 • závrať.

Běžné léky obsahující ibuprofen: Ibuprom, Ibufen, Nurofen.

Lék je vhodné užít ihned po příštím krmení, aby se příště snížila koncentrace látky.

Přípravky obsahující paracetamol nejsou o nic méně populární, často se vyskytují v truhlicích domácí medicíny. Mají mírný protizánětlivý účinek, často je předepisují lékaři spolu s analginem (což je kontraindikováno u kojících žen). Maximální antipyretický účinek nastane do 40 minut po podání. Při laktaci je přípustné užívat maximálně 4 tablety denně, přesnou dávku však může předepsat pouze lékař.

Protože paracetamol přechází do mateřského mléka, má toxický účinek na játra dítěte. Abyste snížili rizika, nemůžete pít takové léky déle než 5 dnů. Chcete-li vyloučit alergickou reakci u kojenců, měli byste zvolit možnosti, kde je minimum pomocných látek.

Populární léky založené na paracetamolu: Fervex, Panadol, Coldrex, Teraflu, Anvimax, Flucoldex.

Pokud léčivo s jednou účinnou látkou nefunguje, je možné užít další po 2 hodinách. Například paracetamol někdy nesníží teploty nad 39 stupňů. Pak byste měli vzít ibuprofen.

Je vhodné, aby kojící matky věnovaly pozornost antipyretickým rektálním čípkům. Výhody aplikace:

 • účinná látka prakticky nepronikne do mléka;
 • má jemnější trvalý účinek.

Dospělí a děti by neměli být léčeni čípky déle než tři dny..

Jsou chvíle, kdy je žena přísně zakázána samoléčit. V případě výskytu takových příznaků musíte okamžitě vyhledat lékaře:

 • hypertermie se periodicky objevuje z nějakého důvodu;
 • po antipyretických zbytcích kolem 37,5-38 stupňů;
 • trvá déle než 3 dny.

Tyto stavy znamenají bakteriální nebo plísňové infekce. Potom jsou vyžadovány léky, které může předepsat pouze lékař.

Hypertermie není důvodem k tomu, aby se dítě zbavilo mateřského mléka. Vždy však existují předpoklady. Abychom pochopili důvod a udrželi zdraví, je lepší vyhledat radu zkušeného lékaře.

Teplota kojící matky s kojením: co může a nemůže být

Datum zveřejnění: 11/08/2018 | Zobrazení: 15611

Zvýšení tělesné teploty je příznak, který vás upozorní na fyziologické abnormality v těle. Častěji označuje virové, bakteriální infekce nebo exacerbaci chronických onemocnění. Kojící matka není výjimkou a příčiny horečky jsou obvykle standardní, ale existují pouze provokativní faktory, které jsou vlastní pouze ženám po porodu. Taktika chování je stanovena po diagnostice porušení.

Normální teplota pro kojení

S prvním přílivem přechodného mléka (ve 3. až 3. dni) se endokrinní systém reorganizuje na nový režim. Nyní jsou zdroje těla zaměřeny na růst, vývoj dítěte a zotavení po porodu. V důsledku zvýšené zátěže imunitní systém reaguje s podfebrilními podmínkami - teploměr ukazuje 1-2 stupně nad individuální normou (37–37,5 ° C).

Teplota zdravého člověka (bez laktace) se během dne mění od 36,5 ° C do 37 ° C. Ukazatel se liší v závislosti na denní době, fyzickém a psychickém stresu. Subfebrilní stav po porodu je normální stav těla, který je ovlivněn dvěma faktory: poporodní stres a hormonální změny.

Teplota kojící matky může být normální až do 37,5 ° C.

Čím větší je nahromadění mateřského mléka v žlázách, tím silnější je lokální imunita, zvyšuje se teplota. Pokud je u ženy diagnostikována mastitida (komplikace obstrukcí kanálů), rychlost stoupne na 39 ° C.

Doporučujeme změřit teplotu o hodinu později nebo 30 minut před krmením. Jak mléko proudí, teploměr stoupá, po zastavení sání se vrátí do normálu..

Prvních 1-1,5 měsíců po narození je kojící žena doprovázena horečkou nízké úrovně. Pokud v žlázách nejsou těsnění a uzlíky, není důvod k obavám. Tento jev je normální a při každodenním odtoku hrudníku teploměr klesne na 36,6 do konce druhého měsíce.

Výsledky výzkumu

Teplota kůže prsu byla měřena během HBV u 11 matek celkem 47krát za použití Coretemp CM-210 (Terumo Corporation, Tokio, Japonsko) ke studiu změn teploty kůže prsu během kojení. V obou mléčných žlázách byla teplota kůže prsu významně vyšší než základní teplota kůže od začátku sání do 5 minut po ukončení sání a průměrná teplota kůže prsu před kojením od 4 dnů do 8 týdnů po porodu byla výrazně vyšší než v prvních 1-2 dnech po narození. Tyto výsledky ukazují, že teplota kůže prsu stoupá během prvních 1 až 2 dnů a 4 až 5 dnů po narození a že teplota kůže prsu zůstává vysoká během sání a až 5 minut po dokončení sání.

Jak může kojící matka správně měřit její teplotu?

U každé třetí ženy se během krmení teplota zvýší na 37,5 - 37,6 ° C. Indikátor je přirozený a obvykle klesá po 30-60 minutách. Proto je lepší měřit teplotu po odstranění hyperémie z žláz a v souladu s pravidly.

Doporučení

 • Čas měření - 30-60 minut po krmení, hodinu po spánku.
 • Kůže podpaží se umývá a setře se do sucha.
 • Pevně ​​stiskněte rukou teploměr.
 • Během procedury se nehýbejte, nejezte, nepijte.
 • Trvání - 5 minut.
 • Pokud existuje podezření na přetížení potrubí, změřte teplotu v obou dutinách..

Švédští vědci dospěli k závěru, že nejpřesnější způsob, jak zjistit t těla, je rektální, protože pot a oblečení ovlivňují axilární koryto. Studie byla provedena v letech 2007-2008 za účasti 323 pacientů (Zdroj: Místní švédský časopis, bohužel publikované výsledky výzkumu bohužel nebyly nalezeny). Tato metoda není pro kojící matku vyloučena a používá se podle potřeby..

Normálně se teploměr udržuje na 37-37,4 ° C, ale pokud je ukazatel nad 37,7 ° C, je patologický proces v těle jednoznačný. Vyžaduje se diagnostika a léčba symptomů.

Mohu kojit dítě při teplotě

Schopnost virů a bakterií proniknout do mléka není důvodem k odmítnutí kojení. Ještě předtím, než se v těle matky objeví první příznaky nemoci, vznikají ochranné protilátky, které bojují s infekcí. Tyto imunoglobuliny přecházejí do mateřského mléka a přecházejí na dítě. Tělo dítěte je tak připraveno na boj proti mikrobům.

Indikace exkomunikace z hepatitidy B při teplotě jsou závažná onemocnění, jejichž léčba vyžaduje použití antibakteriálních léků. Krmení se také zastaví, pokud je předepsán lék proti bolesti nebo chemoterapie..

Kontraindikace

 • Těžké komplikace ledvin a urogenitálních chorob.
 • Otrava krve.
 • Tuberkulóza.
 • Hnisavá mastitida.
 • Akutní infekce - angína, zánět vedlejších nosních dutin, pneumonie, úplavice, tyfus, cholera.

Při akutním průběhu patologie se vytvářejí rozkladné produkty škodlivých mikrobů, které pronikají do mléka. Toxiny se dostávají k dítěti, narušuje se mikroflóra gastrointestinálního traktu, mění se plazmatická struktura. Dítě zažívá otravu. V takových situacích se doporučuje exprimovat, aby nedošlo k inhibici laktace.

Krmení pokračuje

 • Se SARS, ARI, chřipkou.
 • Překážka mléčných kanálků (mastitida bez hnisu).
 • Při infekci stafylokokem.
 • V případě exacerbace chronických patologií (užívání bezpečných léků).

Přerušení krmení by mělo být pouze v mimořádných situacích, kdy pravděpodobnost poškození složení převyšuje přínos mateřského mléka. I při antibiotické terapii se předepisují léky kompatibilní s HB - cefalosporiny a peniciliny (Ceftriaxon, Amoxicillin).

Co dělat při vysoké teplotě

Takže s ukazatelem do 37,4 ° C není důvod k panice. V tomto případě se doporučuje sledovat teplotu 3-4 dny. Zvýšení může vyvolat banální stres nebo nedostatek spánku. Normálně se teplota během dne normalizuje. Pokud je zaznamenáno zvýšení, je čas jednat.

Obecný algoritmus akcí

 1. Nepřestávejte kojit (rozhodnutí je učiněno po zjištění důvodu).
 2. Diagnostikujte příčinu symptomu (zavolejte lékaře).
 3. Zahajte léčbu alternativními metodami.
 4. Pokud je domácí léčba neúčinná, použijte léky.

Pokud teplota není kritická, doporučuje se monitorovat stav 1-2 dny. Nemoci, při kterých se zastavení krmení projevuje ostře a akutně, doprovázené horečkou a horečkou. Naléhavá hospitalizace je nutná pouze pro takové příznaky..

Pro odstranění rizika komplikací je lepší zavolat lékaře do 24 hodin od zjištění příznaku. Kojící matka a dítě jsou náchylné k výskytu nachlazení a chřipky. Díky oslabenému imunitnímu systému viry bez léčby „klesnou“ po dobu 3 dnů. Výsledek - pneumonie, těžká laryngitida, meningitida, zastavení hepatitidy B.

Pokud teplota nepřesáhne 38 ° C, doporučení se zvaří na silné pití a na polopenzi. Je důležité pokračovat v kojení, protože nejlepším imunomodulačním činidlem pro dítě je mateřské mléko.

Je-li teplota 38-39 ° C

Ukazatel je považován za kritický a varuje, že tělo se nedokáže vypořádat s porušením samo o sobě. Doporučují se antipyretika a cílená léčba. K léčbě virových infekcí může kojící matka začít s alternativními způsoby léčby:

 • Dodržujte pitný režim 1,5 až 2 litry tekutiny denně - abyste vyloučili dehydrataci. Voda zkapalňuje mléko, zabraňuje laktostáze.
 • 3krát denně vypít šálek čaje s citronem nebo medem (0,5 lžičky). Metoda je platná v případě, že dítě nemá alergii.
 • Vypijte odvar z divoké růže nebo maliny (1 polévková lžíce. Lžíce ovoce ve sklenici vroucí vody, nechte 30 minut). Doporučená dávka - 2krát denně: ráno a večer.
 • Naneste na čelo chladné obklady.
 • Otřete slabým roztokem octa (ve sklenici vody - 1 ml 70% kyseliny octové).

Použití alternativních metod neutralizuje běžné nachlazení za 5 dní. Pokud ale teplota kojící matky neklesne déle než 3 dny, jsou vyžadována antipyretika.

Antipyretika pro kojení

Pokud teplota neklesá s lidovými prostředky, terapeuti doporučují produkty na bázi paracetamolu a ibuprofenu. Léky procházejí laktační bariérou, ale jsou bezpečné pro tělo dítěte.

Povolené léky

 • Paracetamol;
 • Panadol
 • Ibuprofen (ibufen).

Léky působí proti teplu, bolesti a zánětu. K dispozici v tabletách, suspenzích a čípcích. Rozdíly ve formě uvolňování - doba expozice. Sirupy působí za 15-20 minut, tableta za 30-40 minut, rektální suspenze během jedné hodiny. Pokud je nutné teplotu rychle snížit, je lepší vypít suspenzi nebo tobolku, v noci se doporučují rektální čípky.

Zakázané léčivé přípravky

Účinek léčiv na mléko nebyl studován, ale seznam vedlejších účinků je příčinou selhání hepatitidy B. Složité prášky obsahují látky, které inhibují centrální nervový systém a vyvolávají poruchy vývoje dítěte.

Může mléko zmizet při teplotě: příčiny stagnace

Podle recenzí kojících matek, se zvýšením tělesné hmotnosti t nad 38,0 ° C, méně mléka přichází na sací reflex. Pediatrové však tvrdí, že pokud příčina tepla není spojena s laktostázou nebo mastitidou, nedojde ke změně objemu potravy. Je důležité dodržovat režim pití a aplikovat dítě podle obvyklého plánu nebo častěji.

Teplota u kojící ženy je normální jev, způsobený slabou imunitou po porodu. Pokud příčinu diagnostikujete do 48 hodin a okamžitě zahájíte léčbu, příznak ustoupí do 3 dnů. Kromě toho je odmítnutí kojení odůvodněno pouze v 9–14% případů - se závažnými patologiemi. V jiných situacích je třeba zvýšit počet příloh, aby se chránilo tělo dítěte před viry a infekcemi.

Dezert pro dnešek - video o 5 způsobech, jak snížit teplotu.

Teplota během kojení

Je nutné a jak snížit teplotu během kojení

Nachlazení během kojení, ke kterému dochází při teplotě, není důvodem k odmítnutí laktace. Je důležité udělat vše pro to, aby infekce nebyla přenášena vzduchovými kapičkami na dítě. A pokud je to nutné, užívejte pouze ty léky, které jsou povoleny během kojení.

Kojení při teplotě matky způsobené nakažlivou nemocí, jako je jakékoli akutní onemocnění dýchacích cest, musí být provedeno v lékařské masce.

Někdy se stává, že teplota během kojení je vysoká, žena prostě nemůže vstát z postele, ale dítě potřebuje jídlo. V takovém případě je přípustné krmit dítě mlékem, které je v něm obsaženo. Ve kterých, mimochodem, budou již přítomny protilátky proti této infekci, což samo o sobě je užitečné pro dítě. Můžete dojit dítě mlékem ze lžíce. Pokud však potřebujete vyměnit celé krmení tímto způsobem, pak samozřejmě musíte použít pouze láhev, ale se správnou velikostí bradavky. Pokud je dítě stále velmi malé, měla by být velikost otvoru minimální. V opačném případě se může teplota u kojící matky nakonec ukázat jako odmítnutí prsu. Koneckonců, sání mléka z láhve je mnohem snazší. Proto, aby se zabránilo takovému oddělení od dítěte, se mnoho žen snaží najít způsob, jak během kojení snížit teplotu, i když není vysoká, až do 38 ° C, jednoduše způsobuje nepohodlí. To by se nemělo dělat, přinejmenším s použitím antipyretik.

A tady to je. Během evoluce se vyvinulo zvýšení tělesné teploty jako specifická ochranná reakce těla na infekční onemocnění. Jinými slovy, zvýšení teploty je pokusem těla potlačit vývoj patogenů. Zvýšení teploty na 37–38 ° C během nachlazení je normální reakcí těla a je důležitým příznakem..

Kojení během zimy s horečkou je zpravidla doprovázeno silnou bolestí hlavy a svalů, slabostí, emoční depresí. Nikdo samozřejmě nechce vydržet takový stav a první lék užívaný s prvními příznaky virového onemocnění je antipyretikum. Kromě toho člověk často před tím ani neměří teplotu. V důsledku toho připravujeme tělo o schopnost vyrovnat se s infekcí samotnou, což dále „uvolňuje“ imunitní systém. A to je jen jeden bod. Druhým je kojení při teplotě, pouze pokud mléko nepřijímá příliš mnoho léků používaných matkou. Některé ženy doslova neznají opatření v užívání drog, včetně antipyretik.

Teplota je nutné snížit, ale pouze v případě, že je obtížné ji tolerovat. Kritická tělesná teplota dospělého je skutečně v rozmezí 39 ° C. Je přísně zakázáno porušovat lůžko při zvýšených teplotách, protože to může mít vliv na zdraví ledvin a srdce. Doporučuje se konzumovat více teplé (ne horké!) Tekutiny: vařené mléko, slabý čaj s citronem, infuze šípkového vývaru a další věci, které se mohou používat během kojení. Obecně je hojný teplý nápoj užitečný jak z hlediska prevence dehydratace, tak iz hlediska snižování teploty, ke kterému dochází, když se člověk trochu potí.

Je možné kojit při vysoké teplotě, pokud je příčinou tepla mastitida? Kupodivu, ale je to možné, a krmení včetně nemocných prsou. Ale pouze v případě, že zánět nezískal hnisavý charakter. V tomto případě se žena již musí postarat, aby nekrmila nebo nekrmila, ale o své vlastní zdraví a nadcházející chirurgický zákrok.

Co bolest v prsu během krmení a zvýšení teploty? Po porodu se to často stává, když je stanoveno laktace. Musíte dítě krmit častěji. Nenechte znovu dekantovat, zejména do poslední kapky. S lakostázou se musíte pokusit nakrmit dítě ve správné poloze vzhledem k bradavce, aby těsnění „rozpustil“. Pokud to nefunguje žádným způsobem, můžete vyhledat pomoc lékaře nebo se pokusit rozpadnout se pod proudem teplé vody. Pro někoho je snazší to udělat ne rukama, ale prsní pumpou. Ale požádat svého manžela, aby nahradil dítě, pokud vám nepomůže, vám to nestojí. V ústech dospělého je mnoho patogenů, které, jakmile se v mléčných žlázách skrze kanály, tam určitě způsobí skutečný zánět - hnisavou mastitidu. A pak se bez operace neobejdete. Jakmile je stagnace mléka odstraněna, teplo ustane.

Zvýšení teploty lze také pozorovat při alergických reakcích těla a při otravě. V tomto případě je nutné odstranit příčinu abnormální teploty a nepoužívat antipyretika.

Pokud není všechno tak smutné, problémem je virové nebo jiné onemocnění, hlavní věc je, že existuje diagnóza a teplota vzrostla na 38,5 ° C, můžete užívat „Ibuprofen“ nebo „Paracetamol“ v dávce specifické pro věk. Tyto léky nejen zmírní horečku, ale mírně zlepší vaši pohodu, protože jsou také slabými léky proti bolesti.

Vysoká teplota pro hepatitidu B: jak léčit a zda je možné pokračovat v krmení

Po narození dítěte matka samozřejmě měla cosi bolet a dokonce spát. Obrana těla však někdy ztratí svou pozici a nemoc si vybírá svou daň. V tomto případě vyvstává otázka okamžitě - je možné kojit při teplotě? Mnoho matek se obává, že se mikrobi nebo virus dostanou k dítěti mlékem. Většina lékařů však souhlasí s tím, že teplota kojící matky není důvodem k vzdání se HB. Hlavní věc je pochopit důvody a zahájit léčbu.

Proč může teplota skočit na horkou vodu

Než začnete problém řešit, měli byste zjistit jeho zdroj..

Teplota kojící matky se může zvýšit z několika důvodů, což vyžaduje zcela odlišný přístup k léčbě:

 • mírné zvýšení (až o 37-37,5 stupně) je často doprovázeno ovulací a druhou fází menstruačního cyklu. To není nebezpečné a nevyžaduje zásah;
 • také malé kolísání teploty během kojení (do 37 stupňů) může způsobit stres a těžké přepracování. V tomto případě se musíte nechat odpočívat a spát;
 • ihned po porodu může zvýšení teploty hlásit zánětlivé procesy v děloze. Pokud je doprovázena bolestí v dolním břiše, je lepší okamžitě vyhledat lékaře;
 • docela často po narození dítěte může matka mít zhoršená chronická onemocnění, která také způsobují horečku;
 • Jedním z nejčastějších důvodů zvyšování tempa je ARVI nebo ARI. Jsou doprovázeny bolestmi v krku, rýmou, kašlem a neklidem;
 • velmi často během kojení způsobuje teplota laktostázu nebo mastitidu, ke které dochází v důsledku stagnace mléka. S prasklinami a odřením na bradavkách začínají hnisavé komplikace v důsledku bakteriální nebo plísňové infekce. Příčinou mastitidy se mohou také stát kožní choroby nebo problémy v endokrinním systému;
 • otrava jídlem může být také doprovázena zvýšením teploty. Souběžně se vyskytují bolesti břicha, nauzea, zvracení, průjem.

Každý z těchto důvodů má jiný vliv na zdraví dítěte a vyžaduje různé ošetření. Prudký nárůst teploměru je jednoznačným signálem pro naléhavou návštěvu u lékaře. Pokud zmeškáte počáteční stádia mastitidy nebo poporodní komplikace a nebudete je léčit včas, možná budete potřebovat seriózní lékovou terapii, ve které není žádná hepatitida B. A poté je s největší pravděpodobností možné pokračovat v přirozeném krmení, protože dítě si na láhev zvykne.

Teplota kojící matky: co dělat

Nejprve si musíte uvědomit, že teplota během GV není důvodem paniky. Jakmile zjistíte příznaky malátnosti, musíte se postarat o minimalizaci jejích účinků a co nejdříve se zbavit nemoci bezpečnými prostředky pro dítě.

Dalším důležitým bodem je správné měření. Během krmení se často stává, že při měření v podpaží může teploměr dávat mírně zvýšené hodnoty. Pro získání přesných informací je nejlepší změřit teplotu v lokti nebo tříslech. Někteří lékaři také doporučují držet teploměr v ústech - dali ho pod jazyk, blíže k uzdu, kde prochází krevní cévy.

Pokud máte podezření na laktostázu nebo mastitidu, musíte do obou podpaží umístit teploměr. Laktostáza se může často tvořit bez zvýšení teploty nebo s mírným zvýšením - až o 37 stupňů a rozdíl mezi těmito dvěma "podpažemi" může být významný. Zvýšení na 38 stupňů a více, bez výrazného rozprostření mezi oběma stranami, však může znamenat mastitidu.

Nejlepší je změřit teplotu 20-30 minut po krmení nebo dekantaci. Rtuťový teploměr musí být uchováván po dobu nejméně 5 minut a samotný elektronický teploměr vám řekne, kdy to bude stačit.

Zavolejte lékaře a zjistěte důvod

Prvním krokem, kdy teplota stoupá, je zjistit příčinu. K tomu je nejlepší poradit se s lékařem - pouze on může určit zdroj nemoci a navrhnout optimální způsob léčby. Autodiagnostika a samoléčení jsou spojeny s nesprávným výběrem léků a zhoršováním stavu nejen matek, ale i dítěte..

Pokud je zvýšená teplota během kojení způsobena infekčními chorobami (chřipka, nachlazení, SARS), pak někdy existuje dostatek lidových prostředků. Pokud však nepomohou dlouho, lékař vám předepíše silnější léky.

Domácí léky na teplo

Na samém začátku nemoci, kdy má kojící matka teplotu až 38 stupňů, nemusí být sražena. V tomto případě je to spíše užitečné, protože se zvýšením tělesné teploty začíná vznikat speciální protein - interferon, který bojuje s viry.

Pokud je příčinou tepla virus nebo nachlazení, musíte tělu poskytnout podporu. Pijte hodně (prostě ne med nebo maliny, zvyšují teplo. Nemusíte se balit, neměli byste být horkí a ne chladní, ale pohodlní. Zázvor, brusinky, citron pomáhají dobře, současně posilují imunitu, urychlují regeneraci).

Tělo má dva způsoby, jak „obnovit“ nadměrnou teplotu - zahřátím vdechovaného vzduchu a potu. Proto, když teplota stoupá, často se doporučuje silný nápoj - takže je třeba se potit a ochladit vnitřní vzduch - aby se něco zahřeje.

Je lepší pít nejen vodu, ale i „zdravé“ nápoje - ovocné nápoje z bobuloviny, čaj s marmeládou, kompoty, odvarky léčivých bylin. Z nich se osvědčily:

 • heřmánek - zmírňuje zánět;
 • linden - má diaforický účinek;
 • rybízové ​​listy a bobule - mají silný antivirový účinek.

Bylinné čaje, bobuloviny a ovocné nápoje lze pít, pouze pokud nejsou alergické. Pokud tyto nápoje ještě nebyly zavedeny do stravy kojící matky, musíte je brát pečlivě a v malých dávkách podle pravidel pro zavádění nových produktů s HS..

Otírání teplou vodou také pomáhá - je teplo, ne chladno! Do vody můžete přidat malé jablko nebo, pro nedostatek takový, stolní ocet. Otírají pokožku rukou, nohou, dlaní a nohou, zad a hrudníku. Můžete si dát obklad na čelo. Tření alkoholem se nejlépe odkládá - kůží snadno proniká do mléka.

Pokud byla teplota během kojení způsobena laktostázou nebo mastitidou, silné pití je pro matku kontraindikováno, protože vyvolává nával mléka. Jít do extrémů a obecně odmítat pít, to nestojí za to - můžete pít, když se objeví žízeň, ale ne horlivost.

S laktostázou pomáhá pumpování nebo kojení snížit teplotu. Ale s některými formami mastitidy se musíte na chvíli vzdát krmení. Forma nemoci může určit pouze lékař.

Co lze udělat při teplotě pro kojící matku

Pokud během kojení nemůžete snížit teplotu pomocí lidových léků, musíte se obrátit na léky. V ideálním případě by měl být předepsán ošetřujícím lékařem s přihlédnutím ke všem vlastnostem těla matky i dítěte, jakož i diagnóze.

Zpravidla jsou při vysokých teplotách kojícím matkám předepsány Ibuprofen, Nurofen nebo Paracetamol. Během tohoto období se považují za nejbezpečnější, protože se z těla rychle vylučují. Tablety musíte užít ihned po krmení, aby v době příští aplikace již účinné látky léčiv opustily mateřské mléko a krev. Dodržujte doporučené dávkování, které je uvedeno v pokynech nebo předpisu.

Svíčky obsahující paracetamol nebo ibuprofen mohou také pomoci kojící matce kvůli teplotě. Při této aplikaci se jejich účinné látky prakticky nedostanou do mléka, a proto jsou pro dítě bezpečnější. Zároveň jsou však svíčky méně účinné než tablety.

Důležité pravidlo - pilulku je možné užívat pouze v případě, že teplota stoupne nad 38 stupňů. Pijte lék čistou vodou, ne čajem nebo kávou. Pokud není účinek pozorován do tří dnů, je třeba navštívit lékaře, který vám poskytne vhodnější léčbu.

Antipyretika zakázaná pro hepatitidu B

Existuje mnoho komplexních léků, které mohou rychle snížit teplotu za chladu a zbavit se příznaků nemoci. Patří sem fondy jako Coldrex, Teraflu a podobně. Je zakázáno používat je během HB, protože obsahují mnoho nebezpečných látek pro dítě.

Pokud má matka během kojení vysokou horečku, je přísně zakázáno užívat aspirin a přípravky, které jej obsahují. Je velmi toxický pro dítě a může způsobit lokální poškození jater a mozku..

Pokud v domácím lékárničce není nic kromě Aspirinu nebo Coldrexu, neměli byste doufat, že „možná foukáte“ a vezměte je. Je lepší naléhavě poslat příbuzné do lékárny na bezpečný lék nebo vyzkoušet lidové léky.

Mohu kojit horečkou

Nejdůležitější otázkou, která se obává nemocné matky, je to, zda je možné krmit dítě při teplotě. Odpověď je jasně pozitivní - zastavení laktace kvůli teplotě nestojí za to.

Pokud byla vysoká teplota matky způsobena virovou infekcí, znamená to, že byla nemocná již několik dní před nástupem horečky (inkubační doba) a v těsném kontaktu s dítětem se mu virus podařilo přenést. Se zvyšující se teplotou v těle matky začíná produkce protilátek, zejména řada z nich je koncentrována v mléce. Proto pokračováním v krmení můžete zabránit onemocnění dítěte nebo mu pomoci překonat ho rychleji a snadněji.

Kromě toho se ostré odmítnutí krmení stává pro dítě velkým stresem, zejména na pozadí nemoci. Díky této „zradě“ a dostupnějšímu mléku z láhve mohou děti později úplně opustit prsa. A pokud bylo dříve nemocným matkám doporučeno přenést dítě do směsi, dnes lékaři (mimo jiné Dr. Komarovsky) radí matkám, aby klidně pokračovaly v přirozeném krmení i během nemoci.

Můžete kojit dítě, i když byla teplota způsobena laktostázou nebo mastitidou (s výjimkou některých jeho forem) - to pomáhá snížit horečku a zmírnit stav matky.

Souhrnně lze říci, že teplota neinterferuje s pokračujícím kojením a někdy pomáhá vyrovnat se s nemocí. Hlavní věc je pečlivě přistupovat k výběru léčby, pečlivě dodržovat dávky a pravidla pro přijetí. Mateřské mléko je nejdůležitějším zdrojem nejen výživy, ale také protilátek potřebných pro dítě, které je třeba zlikvidovat pouze v extrémních případech.

Je možné krmit mateřské mléko, pokud má matka má horečku

Mateřské mléko je nejdůležitějším produktem pro novorozence. Pomáhá posilovat zdraví a imunitu malého dítěte. Nikdo však není v bezpečí před nepříjemnými překvapeními. Stává se, že matka stoupá v teplotě a neví, co dělat v takové situaci. Pokračujte v krmení nebo ne?

Správné rozhodnutí ve skutečnosti závisí na mnoha faktorech, které vyvolaly nemoc. Abychom pochopili, zda je možné kojit při teplotě, je důležité se naučit, jak ji správně měřit a zjistit důvody, které vedly ke zvýšení.

Důvody, proč se cítíte dobře

Než se rozhodnete pokračovat v kojení, musíte zjistit důvody, proč má matka horečku.

 1. Teplota někdy stoupá kvůli silnému stresu, který zažívá žena. V tomto případě to nemá vliv na kvalitu mateřského mléka..
 2. Infekční choroby doprovázené rýmou a suchým kašlem. Pokud mají ženy ARVI, je nutné se poradit s lékařem o léčbě a určit, zda má i nadále kojit dítě..
 3. Příčinou vysoké teploty v prvních několika týdnech po porodu může být zánětlivé onemocnění. Je pravděpodobné, že při narození dítěte se zhoršují chronické nemoci matky.
 4. Mastitida. Na bradavkách se tvoří praskliny a matka má silnou horečku. Nedoporučuje se nadále kojit své dítě..
 5. Otrava jídlem. Žena musí přezkoumat její stravu, protože veškerá konzumovaná potrava vstupuje do těla dítěte.

To jsou nejčastější příčiny horečky. Někdy se tělesná teplota zvyšuje díky individuálním vlastnostem těla. Přesný důvod může najít pouze lékař.

Jak správně měřit teplotu

Pokud má kojící žena teplotu 38, neměly by být učiněny unáhlené závěry. Existuje jeden zajímavý vzorec, který každý potřebuje vědět. To je jediný způsob, jak se naučit, jak správně měřit teplotu a získat spolehlivý výsledek..

Proces, kdy mléko opouští mléčné žlázy, zahrnuje uvolňování tepla a silnou kontrakci svalové tkáně. Z tohoto důvodu teplota během kojení nebo bezprostředně po čerpání stoupne na 38 stupňů.

Pro správné měření a dosažení spolehlivého výsledku musíte počkat 30-35 minut po krmení dítěte.

Tělesná teplota 38 stupňů je považována za normální a nevyvolává změny v chuti a složení mateřského mléka. Pokud však horečka zesílí na 39–40 stupňů, může dojít k poškození laktace a je třeba se co nejdříve poradit s lékařem.

Význam kojení a kojení

Mateřské mléko je důležité pro vytvoření imunity novorozence. Nyní se lékaři domnívají, že v případě zvýšení tělesné teploty matky se nedoporučuje přestat krmit. Je to z následujících důvodů.

 1. Mateřské mléko dává dětským protilátkám a živinám, jejichž nedostatek vede k oslabení imunitního systému.
 2. Malý skok v tělesné teplotě matky je někdy užitečný, protože dítě má „ochrannou bariéru“, která snižuje riziko infekce..
 3. Prudké přerušení kojení může vést k tomu, že dítě úplně opustí mateřské mléko.
 4. Přerušení kojení vede ke vzniku mastitidy a v důsledku toho mléko prostě vyhoří.

Kdy přestat kojit

Malý skok v teplotě nemůže ublížit matce a jejímu dítěti. Existují však situace, kdy je lepší kojení odmítnout.

 1. Teplo. Když tělesná teplota vzrostla na 39 stupňů a nelze ji srazit, kojení musí být dočasně zastaveno. Když se teplo mění chuť mléka.
 2. Pokud je horečka příznakem závažnějšího onemocnění kojící matky, kojení by mělo být odstraněno..
 3. Pokud žena podstupuje antibiotickou léčbu, kojení je během tohoto období přísně zakázáno. Účinky složek léku mohou nepříznivě ovlivnit zdraví matky a dítěte.

Jak snížit teplotu během kojení

I malá teplota během kojení vyvolává zhoršení ženského stavu a pocit nepohodlí. Musí být sražen, ale velmi pečlivě, aby to neovlivnilo zdraví dítěte. Tyto tipy vám pomohou zbavit se příznaků nepohodlí..

 1. Je nutné se pokusit snížit teplo pomocí drog, jejichž složení neovlivňuje chuť mateřského mléka. Kojící ženy mohou užívat ibuprofen nebo paracetamol.
 2. V případě, že se žena bojí užívat tablety, aby nedošlo k poškození dítěte, můžete použít antipyretické čípky, které jsou naprosto bezpečné.
 3. Neměli byste okamžitě běžet do lékovky při jakékoli teplotě pro tablety. Pokud teploměr vykazuje více než 38 stupňů, počkejte chvíli a nechte tělo bojovat o posílení imunity. Možná se jedná o dočasné zvýšení teploty v důsledku stresu, nebo jste ji změřili bezprostředně po krmení (což se nedoporučuje).
 4. Pokud má žena ARVI, pití velkého množství tekutin pomůže snížit horečku. Pokud však existují příznaky mastitidy, bude tento přístup zbytečný - může to vyvolat příliv mléka.

Shrnout

Na základě doporučení lékařů lze dojít k závěru, že není možné přestat kojit dítě při nízké teplotě. Mateřské mléko pro dítě je důležitým stavebním materiálem, ze kterého se vytváří imunita.

Kojení můžete zastavit, pouze pokud horečka sledovala ženu déle než jeden den, ale nemůžete snížit teplotu. Pro dítě to může být nebezpečné..

Hlavní věcí není spěchat okamžitě k pití antipyretik. Přemýšlejte o tom, zda jste správně změřili teplotu, určete důvod jejího zvýšení a teprve poté můžete vyvodit nějaké závěry.

Mohu kojit při teplotě?

Každá žena měla nachlazení více než jednou a každý z nás má obvyklé prostředky ke snížení teploty. Pokud však horečka začala u kojící matky, vyvstává mnoho otázek o tom, jak správně pomoci sobě, aniž by ublížilo dítěti. Mohu užívat antipyretika? Stojí za to udržet GV s chladem a je to zima?

• Při teplotě 37,6 ° C a vyšší okamžitě vyhledejte lékaře. Tento indikátor může být příznakem mnoha nebezpečných nemocí a je nutné určit příčinu horečky..

• Pokud teplota stoupla nad 38 ° C, kojení je na chvíli lepší přerušit. Je možné pokračovat v kojení i po jeho úpadku, záleží na tom, jaké onemocnění způsobuje horečku a jaké léky lékař předepsal.

Jak měřit teplotu v horké vodě?

Pokud změříte teplotu v podpaží, když je mléčná žláza plná, během nebo bezprostředně po krmení nebo dekantaci, bude obvykle 37,1-37,3 ° C nebo dokonce o něco vyšší. To je způsobeno tím, že mléko se tvoří hluboko v tkáních a jeho teplota je nad 37 stupňů, a navíc, když vyjde z hrudníku, svaly kanálů se smršťují, což uvolňuje teplo.

Proto, pokud změříte teplotu v podpaží, musíte to udělat 25-30 minut po krmení nebo vyjádření. V podpaží je třeba otřít pot, protože voda absorbuje teplo. Pouze tehdy budou výsledky spolehlivé.

Proč teplota během kojení stoupá?

První věc, o které v této situaci přemýšlíme, je zima. Ale pokud kojící matka nenastane v přeplněných místech, nikdo nemá doma nachlazení, nemá ani rýmu ani kašel, nedošlo k podchlazení, musíte hledat jiný důvod pro teplotní skok, kromě akutních respiračních infekcí (akutní respirační onemocnění).

Horečka může mít mnoho příčin a lékař stanoví diagnózu s ohledem na to, kolik času uplynulo od narození.

Pokud se teplota zvýšila během prvních 2-3 týdnů po narození dítěte (zejména pokud bylo porod komplikované nebo došlo k operaci), je to nejčastěji způsobeno poporodními zánětlivými onemocněními (endometritida, divergence nebo zánět stehu na perineu nebo po císařském řezu, mastitida) a exacerbace chronických infekcí (např. pyelonefritida, herpes).

Méně často se v tomto období ženy obávají o akutní respirační infekce a akutní respirační virové infekce (akutní respirační virové infekce), protože mladé matky méně často opouštějí dům a mají méně důvodů k vychladnutí.

Poporodní (laktační) mastitida, zánětlivé onemocnění prsu způsobené bakteriemi, se obává kojících matek. Může to začít i v nemocnici, ale mnohem častěji se vyskytuje po propuštění domů. Infekce mléčných žláz může nastat z ohniska chronické infekce (například pyelonefritidou) nebo „vinou“ mikrobů z vnějšího prostředí. Hlavním původcem mastitidy je Staphylococcus aureus.

Pravděpodobnost mastitidy zvyšuje laktostázu, praskliny bradavek, abnormality jejich vývoje (ploché, obrácené bradavky), změny v mléčných žlázách (mastopatie, cikatrické změny po chirurgickém ošetření předchozí mastitidy nebo odstranění fibroadenomů atd.), Porušování pravidel čerpání a hygieny, hnisavá onemocnění mléčné kůže žlázy, endokrinní choroby (diabetes mellitus).

Pokud po porodu uplynulo více než 2-3 týdny, je příčinou horečky častěji ARI, SARS, otrava jídlem.

Co dělat, když během kojení vzroste teplota?

V situaci, kdy teploměr vzrostl nad 37,6 ° C, nepokoušejte se o samoléčení a neprodleně vyhledejte lékaře. Pokud od propuštění z nemocnice uplynulo méně než 6 týdnů, můžete vyhledat pomoc u lékaře, který převzal porod, nebo na prenatální klinice. Během tohoto období, které se nazývá poporodní období, je porodník-gynekolog primárně odpovědný za zdraví ženy..

Pokud máte příznaky nachlazení (kašel, rýma) nebo otravu jídlem (nevolnost, zvracení, průjem), musíte nejprve zavolat terapeuta. Pro bolestivé močení, bolest v močovém měchýři nebo dolní části zad je nutné naléhavě kontaktovat urologa.

Pokud je známa příčina horečky a potřebujete snížit teplotu (v případě akutních respiračních infekcí, přijme opatření od 38,5 ° a výše, přijmou opatření), mohou mladé matky bezpečně užívat léky, které lze podávat malým dětem. Jedná se o paracetamol a ibuprofen (Efferalgan, Panadol, Nurofen a další), ale v dávkách pro dospělé.

Mohu kojit při vysoké teplotě?

Odpověď na tuto otázku samozřejmě závisí na příčině, která způsobila horečku. Lékař vám může předepsat lék, který není kompatibilní s HBV, nebo v mateřském mléce bude příliš mnoho patogenních bakterií nebo virů. V takových případech bude nutné převést dítě do mléčných přípravků, ale pouze po konzultaci s lékařem ošetřujícím mladou matku.

Pokud teplota během kojení vzrostla nad 38 stupňů, je lepší dítě krátce přenést do směsi, dokud nezjistíte příčinu horečky a nezačnete léčbu, aby dítě nezačalo průjem (průjem) a mikrobi se nedostali do mléka.

Množství mléka u mladé matky se může snížit, ale ne kvůli zvýšení teploty, ale kvůli oslabení těla, například snížení hladiny hemoglobinu..

Horečka sama o sobě neovlivňuje kvalitu mléka, ale například při akutních respiračních infekcích dokonce doporučuje (při teplotách do 38 ° C) pokračovat v kojení, aby dítě dostalo ochranné protilátky. Přirozeně, blížící se k dítěti, maminka musí nosit masku.

U mastitidy není také nutné přerušování GV ve všech případech. Vše záleží na formě a závažnosti nemoci a na tom, jaké léky je třeba použít k léčbě mladé matky.

Články O Neplodnosti