Hlavní Výživa

Mohu kojit kávu

Článek pojednává o kávě s kojením. Řekneme, zda je možné tento nápoj pít se strážci novorozence, druhý, třetí, čtvrtý, pátý a šestý měsíc po porodu. Zjistíte, jak může být káva během kojení nahrazena, jak káva ovlivňuje dítě s GV, recenze žen.

Jak káva ovlivňuje ženské tělo?

Káva je tonikový nápoj, který vám pomůže probudit se rychleji nebo vypne spánek, pokud pijete nápoj v noci. Obsah kofeinu v kávě je až 1500 mg / l. Má stimulační účinek na nervový systém, zvyšuje krevní tlak, urychluje srdeční rytmus.

Normalizuje procesy excitace v mozkové kůře, ve velkých dávkách zvyšuje pozitivní kondicionované reflexy a zlepšuje motorickou aktivitu. Stimulační účinek způsobuje zvýšení duševního a fyzického výkonu, snižuje únavu a odstraňuje ospalost.

Zda pít kávu během kojení

Výhody a poškození kávy

Výhody nápoje jsou následující:

 • snížení rizika rakoviny;
 • Prevence Parkinsonovy choroby;
 • prevence diabetu;
 • ztráta váhy;
 • pomoc při trávení.

Pití nápoje také poškozuje. Zde je to, co vyjadřuje:

 • doba trvání kofeinu je pouze několik hodin, poté se opět objeví únava;
 • pravidelná konzumace nápoje ve velkém množství vede k vyčerpání nervového systému;
 • nápoj způsobuje fyzickou závislost;
 • nadměrná konzumace kofeinu může způsobit rozvoj různých psychóz, paranoie, epilepsie, nemotivovanou agresi;
 • poškozuje kardiovaskulární systém;
 • narušuje vstřebávání a vyluhuje důležité stopové prvky z těla;
 • způsobuje nadměrné používání celulitidy;
 • mění barvu kůže a zubů.

Pití kávy během těhotenství zvyšuje pravděpodobnost úmrtí plodu v děloze. A pokud pijete více než 3 šálky kávy denně, může to poškodit vývoj plodu:

 • porodu závislého na kofeinu;
 • novorozenec je podváhu nebo lehký;
 • u dítěte začnou zuby řezat později, než by měly;
 • dětský růst je nižší než růst vrstevníků.

Mohu pít kávu při kojení

Mnoho kojících žen se obává otázky, zda je možné během kojení pít kávu, pokud ano, od jakého měsíce a jak to ovlivní blaho dítěte. Pojďme na to.

V prvním měsíci

Kofein obsažený v mléce přechází do mateřského mléka a není snadno vylučován do těla dítěte. Z tohoto důvodu, pokud kojící žena často a ve velkém množství pije kávu, pak to vede k hromadění kofeinu v těle drobků, což dále nepříznivě ovlivňuje jeho zdraví..

Proto je žádoucí aromatický nápoj opustit nebo minimalizovat jeho používání při kojení novorozence.

Ve druhém měsíci

Po 2 měsících od narození je také nežádoucí pít kávu. Zaprvé, může to vést k narušení spánkového vzorce ženy a vzhledem k tomu, že nejnovější ženy v porodu mají problémy se spánkem, je vhodné vyloučit další dráždivý faktor.

A pokud si opravdu chcete dopřát voňavý nápoj, můžete pít čekanku nebo ječmen.

Ve třetím měsíci

Nejbezpečnější doba pro první zavedení kávy do stravy kojící ženy je 3 měsíce po narození. V tomto případě bychom si však měli pamatovat také na umírněnost a nezneužívat nápoj.

Ve 4 měsících

Ve čtyřech měsících můžete pít maximálně 1 šálek kávy týdně. Tato částka je dostatečná k uspokojení touhy a nepoškození dítěte.

V pátém měsíci

Můžete pít kávu po dobu 5 měsíců po porodu s mírou a pečlivě sledovat reakci dítěte. Při prvních známkách zhoršování pohody nebo vzhledu nálady a alergické reakce musí být nápoj zlikvidován..

Po 6 měsících

Pokud dítě nemá známky alergické reakce, není problém spát po pití kávy kojící ženou, pak můžete pít aromatický nápoj. Ale měli byste si také pamatovat, že existují nějaké kontraindikace pro pití kávy, pokud existuje, pak byste měli kávu odmítnout.

Jak káva ovlivňuje dítě?

Káva má na dítě negativní vliv. Pití kofeinových nápojů (Coca-Cola, čokoláda atd.) Je pro organismus velmi škodlivé. Mezi hlavní problémy:

 • nervózní tic;
 • enuresis;
 • agresivita;
 • změny nálady;
 • plačtivost;
 • strach a úzkost;
 • nevhodné chování.

Proto byste měli dítě chránit před tímto škodlivým nápojem a výrobky, které obsahují kofein.

Mohu pít kávu při kojení

Níže uvádíme hlavní druhy kávy a zjistíme, zda je pít.

Rozpustný

Je lepší nepít takový nápoj kvůli skutečnosti, že při jeho výrobě se používá nízká kvalita kávy. A je zde také možnost zakoupit namísto toho lyofilizovaný prášek s umělým kofeinem (a obsahuje dvakrát více kofeinu než běžná kávová zrna).

Káva 3v1

Při kojení je vhodné takový nápoj odmítnout, protože to nepřináší žádné výhody. A pokud vezmete v úvahu, že taková káva obsahuje velké množství cukru, může tato funkce negativně ovlivnit postavu ženy. Kromě toho v takovém nápoji nejsou žádné vitaminy, což znamená, že nepřináší žádný užitek.

Přírodní

Přírodní kávu lze pít, pouze pokud ji připravíte z čerstvě mletých hrubých zrn. V takovém případě by se takový nápoj neměl zneužívat, protože má diuretický účinek a odvádí spánek.

Káva s mlékem

Takový nápoj lze pít bez alergie na mléko. Mléko obsahuje hodně vápníku, což pomáhá posílit kostní tkáň dítěte. V mléce je také zinek, což má příznivý vliv na stav pokožky, nehtů a vlasů dítěte.

Káva bez kofeinu

Kofein je stále přítomen v kávě bez kofeinu, i když v menším množství než v běžné kávě. Současně takový nápoj obsahuje velké množství cholesterolu, v důsledku čehož může nepříznivě ovlivnit dítě. Proto je vhodné takový nápoj odmítnout gw.

Jak vyměnit kávu při kojení

Mezi alternativní kávové nápoje patří:

 • Čekanka - obsahuje mnoho vitamínů, mikro a makro prvky, které příznivě ovlivňují tělo kojící ženy. Takový nápoj má příznivý účinek na nervový systém, gastrointestinální trakt, zlepšuje metabolické procesy.
 • Žaludová káva - nápoj obsahuje velké množství bílkovin, tříslovin, rostlinných flavonoidů, škrobových látek. Tyto látky mají antibakteriální, protizánětlivý účinek, zlepšují činnost kardiovaskulárního, respiračního, nervového, trávicího systému.
 • Ječmenový nápoj - zvyšuje produkci mateřského mléka. Obsahuje vitaminy, bílkoviny, minerální soli, rostlinnou vlákninu. Takový nápoj zlepšuje trávicí systém a ledviny..

Kontraindikace

Nepijte pití v těchto případech:

 • těhotenství;
 • poruchy spánku;
 • období laktace;
 • přítomnost jakýchkoli duševních poruch;
 • onemocnění žaludku a dvanáctníku;
 • glaukom;
 • vysoký krevní tlak;
 • hypertenze;
 • užívání perorálních antikoncepčních prostředků a antidepresiv;
 • přítomnost anémie z nedostatku železa;
 • cirhóza jater.

V ostatních případech je nutné konzultovat s odborníkem.

Recenze

Angelina, 28 let

Miluji kafe. Před těhotenstvím ho pil ve velkém množství. Během těhotenství bylo těžké tento voňavý nápoj popřít, takže jsem ho několikrát pil. Po porodu jsem vypil kávu několikrát, když dítě bylo 3 měsíce a 6 měsíců, nebyly žádné vedlejší účinky.

Když bylo dítě 1 měsíc staré, vypil jsem pár šálků kávy. Bylo by lepší, kdyby ne, protože její syn projevil silnou alergickou reakci. Poté jsem vůbec nepil kávu, dokud jsem nedokončil.

Po porodu vypila během kojení kávu asi jednou týdně. Ani dítě, ani já jsem neměl žádné zdravotní problémy. Ale otok zmizel a objevil se obvinění.

Pití kávy během kojení je jen na vás, na základě možných důsledků pro dospělé i dětské tělo. V takovém případě se musíte nejprve poradit se svým lékařem, abyste nepoškodili sebe ani dítě.

Mohu pít kávu pro kojící matky??

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Mohu pít kávu pro kojící matky? Tuto otázku často kladou nejen mladé matky, ale také všechny ženy, které bez kávy nemohou žít den. Ale hlavní věc, kterou potřebujete vědět, je, že káva při kojení může nejen poškodit dítě nebo matku, ale může být také užitečná. Proto musíte vědět o všech důsledcích a negativních dopadech na dítě, které mohou nastat při pití kávy během kojení.

Zdraví Výhody kojení kávy

Když své dítě krmíte, dostává z mateřského mléka všechny potřebné vitamíny a minerály. Pokud se rozhodnete jíst velké množství ovoce, zeleniny, obilovin, masa a mléčných výrobků, dodáte svému maličkému to, co potřebuje, a také podporujete zdravou produkci mléka. Vybrané nápoje by měly být také výživné. Pijte hodně vody pro udržení hydratace a produkci dostatečného mateřského mléka. Kofeinované nápoje, včetně kávy, mohou mít ve vaší stravě malé místo, pokud vaše dítě není citlivé na tyto kofeinové nápoje..

Káva je nápoj vyrobený z kávových zrn, které se odebírají ze zelených kávových bobulí a pražené, což vede k hnědým zrnům kávy. Tento nápoj miluje mnoho žen, včetně těhotných a kojících matek. Pro většinu lidí v současné době neexistují žádná omezení pro kávu, ale radí mladým matkám, aby omezily příjem kofeinu během kojení. Co je dobré jíst v kávě?

Existují dva hlavní faktory, které lze nazvat výhodami pití kávy. První je způsoben vysokým antioxidačním stavem. Antioxidanty jsou důležité pro zdraví, protože brání oxidaci našich buněk toxiny, chemikáliemi a záněty. Druhým faktorem je stimulační účinek kofeinu, i když představuje také potenciální rizikové faktory, pokud jsou konzumovány nadměrně a pro určité lidi, kteří mohou být vůči jeho účinkům zranitelní. Káva také obsahuje některé vitaminy B, hořčík a draslík.

Při konzumaci kávy se vstřebává do krevního řečiště a přenáší se do mozku, kde „spouští“ určité neurony, což může vést ke zlepšení paměti, nálady, energie a kognitivní funkce, pokud je konzumována střídmě. Výhody kofeinu pak mohou být ještě větší, pokud jde o sportovní výkon, protože to může pomoci zvýšit množství kyslíku spotřebovaného během cvičení a také stimulovat nervový systém, který může pomoci rozkládat tělesný tuk a přeměnit jej na energii.

Kromě toho existuje celá řada dalších výhodných vlastností, které jsou spojeny se spotřebou kávy. Vědci zjistili, že ti, kteří denně konzumují 1-3 šálků kávy, mají nízké riziko vzniku rakoviny jater. Další výhoda kávy: riziko rozvoje dny se zvyšuje s rostoucí spotřebou kávy..

Výhody kávy jsou také prokázány skutečností, že ořechová káva je spojena s dlouhověkostí a zdravím srdce. Další studie zjistila, že ženy konzumující kávu mají nižší riziko úmrtí na rakovinu..

Káva může zabránit poškození sítnice v důsledku oxidačního stresu. Kofein není hlavním důvodem, ale kyselina chlorogenová, která se nachází v kávě a je jedním z nejsilnějších antioxidantů, hraje přímou roli v prevenci této patologie..

Černá káva ničí bakterie na zubech, které vedou k zubnímu kazu. Přidání mléka nebo cukru do kávy tuto výhodu vylučuje. Káva je proto preventivním opatřením proti zubnímu kazu. Káva může také chránit před periodontálním onemocněním..

Káva může chránit před melanomem. Riziko melanomu se snižuje se spotřebou kávy a toto riziko se snižuje s každým konzumovaným šálkem..

Vzhledem ke všem těmto informacím je třeba říci, že káva může být určitě zdravým nápojem, je však třeba vzít v úvahu mnoho faktorů. Pokud kojíte dítě, je těžké předvídat reakci dítěte na kávu. Proto na nápoj neútočte okamžitě. Ale pokud jste pravidelně používali kávu během těhotenství a po celý život, pak byste se neměli náhle zastavit, protože to může negativně ovlivnit pouze matku a dítě.

Negativní vlastnosti při pití kávy kojení

Jaký druh kávy může mít kojící matka a neovlivňuje to zdraví dítěte? Existují dva hlavní druhy kávových zrn - Arabica a Robusta a podle toho, kde se pěstují, se určuje chuť kávy. Například brazilská káva má obvykle více čokolády a kořenění než etiopská káva, která má silnější, sladší aroma bobule. Káva přichází v mnoha podobách: celé fazole, mletá káva a lyofilizovaná. Ale i přes různé druhy kávy, všechny obsahují kofein v různých množstvích.

Kofein je stimulant a každý na něj reaguje odlišně. Kofein může působit jako diuretikum, které může způsobit, že tělo rychleji produkuje moč. Lidé, kteří jsou citlivější na kofein nebo pijí hodně kofeinových nápojů, někdy uvádějí jako vedlejší účinky závratě, třes a nespavost..

Ačkoli kofein, který jíte a pijete, skončí v mateřském mléce, většina studií ukazuje, že méně než jedno procento spotřebovaného materiálu je spotřebováno. To, že hladiny kofeinu v mateřském mléce jsou nízké ve srovnání s tím, co dospělí obvykle konzumují, neznamená, že tato množství jsou pro dítě nutně bezpečná. Kolik kávy může kojící matka nepoškodit své dítě? Americká akademie pediatrie doporučuje ne více než tři šálky denně nebo do 200 mg denně. Pokud pijete více než jeden šálek denně, je třeba minimalizovat množství kávy v mateřském mléce rozložením spotřeby kávy po celý den. Nebo byste měli raději lehčí nápoje jako latte, které obsahují méně kofeinu než běžná káva.

Je velmi nepravděpodobné, že vaše dítě projeví jakékoli účinky kofeinu, který pijete. Pokud ale máte pocit, že vaše dítě je po pití kávy příliš neklidné, můžete zkusit experiment. Odstraňte kofein z vaší stravy na týden a zjistěte, zda došlo ke změně chování vašeho dítěte. Poté přidejte kofein zpět do stravy a zkontrolujte, zda se podráždění dítěte vrátí..

Studie kojení naznačují, že pokud má vaše matka ve stravě více než středně silný kofein, může to narušit jejich spánek. Nemůžeme si však být jisti, že tyto problémy se spánkem rozhodně souvisejí s kofeinem v mateřském mléce, protože děti často procházejí fázemi probuzení..

Čím menší je vaše dítě, tím déle bude trvat, než kofein odstraní z těla. Je to proto, že játra a ledviny vašeho dítěte jsou stále nezralé. Avšak předčasní a mladší děti metabolizují kofein velmi pomalu a mohou mít sérové ​​hladiny kofeinu a dalších aktivních metabolitů kofeinu podobné jejich matkám. V době, kdy má vaše dítě devět měsíců, by měl být schopen odstranit kofein z jeho systému tak rychle jako vy. Proto čím menší dítě, tím větší je pravděpodobnost, že bude mít reakci.

Kontraindikace při pití kávy jsou patologií mé matky, které jsou doprovázeny špatným plněním krevních cév. Pokud má vaše matka oběhovou poruchu ve formě Raynaudova syndromu, je lepší se vyhnout kofeinu. Raynaudův syndrom se stává, když se vaše krevní cévy stahují, takže prsty, prsty a pokožka jsou chladné, protože dostávají méně krve. Možné komplikace při pití kávy s takovou patologií u matky - jedná se o porušení procesu krmení. Kofein zhoršuje zúžení krevních cév a způsobuje, že kojení je bolestivé a proudění mléka je velmi obtížné.

Konzumace kávy o více než 450 ml denně může snížit koncentraci železa v mateřském mléce a vést k mírné anémii způsobené nedostatkem železa u některých kojenců..

Pokud dítě po kojení vykazuje známky citlivosti na kofein, může být rozumné snížit množství kávy a pokusit se ji zvýšit, jak dítě stárne. Mírný příjem kofeinu během kojení je však absolutně bezpečný..

Účinek kofeinu na děti se bude lišit v závislosti na řadě faktorů..

Pokud jste během těhotenství pili kofein, je pravděpodobné, že vaše dítě bude po narození na příjem kofeinu méně reagovat. Pokud se však ujistíte, že jste při narození nekonzumovali kávu, může váš maličko reagovat na kofein, pokud ji začnete pít po narození. Kofein se může akumulovat u kojenců, pokud jejich matky konzumují velká množství a mohou způsobit podrážděnost, nespavost a zácpu. Hromadění je způsobeno neschopností těla dítěte zničit a eliminovat kofein. Předčasné nebo nemocné děti mohou mít také problémy kvůli své neschopnosti metabolizovat kofein..

Dospělé děti bývají méně citlivé na kofein než děti mladší než 6 měsíců, takže pokud vaše dítě reaguje, když pijete kávu, počkejte několik měsíců, abyste zjistili, zda to dítě zvládne později, o něco starší. Riziko nežádoucích účinků kávy na dítě tedy závisí přímo na jeho věku.

Může být kojícím matkám instalována okamžitá káva? Různé druhy kávy mají různá množství kofeinu. Uvařená káva je považována za silnější, ale obsahuje méně nečistot. Proto maminka může pít instantní kávu, je měkčí a obsahuje méně kofeinu. Takové zpracování kávy však zahrnuje obsah různých druhů kávy a různých dalších složek. Proto je někdy uvařená káva lepší, protože je čistá a její složení je vyvážené. Často se zajímají o další otázku - je možné, aby kojící matky měly kávu 3 v 1? Takové druhy kávy obsahují různé nečistoty kávy z různých nerafinovaných odrůd, různých druhů mléka, barviv, která nejsou pro matku a dítě příliš užitečná. Proto je lepší pít čistou přírodní kávu.

Může kojící maminka bez kofeinu kávu? Pokud matka nemůže žít den bez kávy a dítě je velmi vzrušeno působením kofeinu na jeho tělo, pak může být bezkofeinová káva skvělým řešením. Hlavními prospěšnými látkami v takové kávě jsou kyseliny hydrocinamové a polyfenoly. Mezi další drobné prvky patří draslík, doporučený denní příjem hořčíku, niacinu nebo vitaminu B3. Matky proto mohou pít kávu bez kofeinu při krmení dítěte.

Kofein se nachází nejen v kávě, ale také v čaji, sodě, čokoládě a dokonce i některých lécích, které zmírňují bolesti hlavy. V tomto ohledu se mnoho matek zajímá, zda je možné, aby kojící matka měla čokoládu? Čokoláda, zejména černá, obsahuje poměrně velké množství kofeinu. Proto je nutné omezit nejen kávu, ale také čokoládu, když vaše dítě bude neklidné.

Kakao a čekanka mohou být opilé kojícími matkami, jako alternativa špatné reakce dítěte na kofein. Je však třeba si uvědomit, že i když v menší míře mohou mít tyto nápoje povzbuzující účinek, takže k tomuto problému musíte přistupovat velmi individuálně.

Proto pro matky, které pravidelně pily kávu, není třeba se omezovat. Pokud se u dítěte rozvinou příznaky úzkosti a jste si jisti, že příčinou je kofein, lze přijmout pouze některá opatření.

Existuje několik způsobů, jak snížit stimulaci kofeinu:

 1. omezení příjmu kofeinu během kojení;
 2. spotřeba kávy během dne v malých porcích, s výjimkou kávy odpoledne;
 3. kojení před zákrokem „pití kávy“ nebo jednu hodinu po užití kofeinu;
 4. sledování reakce dítěte s kofeinem;
 5. po konzumaci kofeinu si také můžete vzít několik sklenic vody, abyste zředili jeho účinek v těle.

Je možné pít zelenou kávu pro kojící matky a má takovou výhodu oproti běžné kávě? Extrakt zelené kávové boby je přírodní produkt vyrobený z nepražených kávových zrn. Zelená káva se používá jako bylinný homeopatický produkt ke snížení krevního tlaku a podpoře hubnutí. Extrakt ze zelených kávových zrn, který je dodáván v jednotkové dávkové formě, obsahuje kofein. Čím vyšší je dávka, tím účinnější je při snižování krevního tlaku a čím více kofeinu obsahuje. Takový kofein stejným způsobem prochází mateřským mlékem k dítěti. Dítě dostává 0,06 - 1,5% mateřské dávky kofeinu mateřským mlékem. Vlastnosti zelené kávy se proto neliší od černé kávy a můžete ji použít, pokud používáte běžnou kávu. Je však třeba poznamenat, že pokyny neindikují, že mohou být použity při krmení. Můžete to zkusit na vlastní nebezpečí a riziko..

Je možné, aby kojící matka měla kávu s mlékem nebo smetanou? Množství kofeinu se po přidání krému nesnižuje, což je třeba mít na paměti. A krém nebo mléko mohou způsobit, že dítě bude alergické nebo netolerantní. Proto je lepší takový nápoj odmítnout. Ale pokud konzumujete mléčné výrobky denně, nebojte se alergií a můžete pít kávu se smetanou.

Recenze kojících matek ohledně chování dítěte na pozadí pití kávy se velmi liší. Všechno je velmi individuální, takže existují děti, jejichž matky pijí kávu aktivně a děti se neobtěžují. Proto se nemusíte soustředit na ostatní, ale je lepší to vyzkoušet sami.

Kojící matky mohou jíst a pít celou řadu produktů, včetně kávy. Hlavním pravidlem v tomto případě je sledovat reakci dítěte, a pokud nedojde ke změnám, můžete pít kávu, ale s mírou. Pokud nemůžete žít bez kávy a vaše dítě to nemůže vydržet, pak káva bez kofeinu může být vždy alternativou..

Měl bych se vzdát kávy při kojení

Mnoho lidí rád pije kávu. Osvěžující a ospalý nápoj pro milovníky kávy je jedním z nejlepších způsobů, jak se probudit. Dává sílu, kterou mladé matky potřebují, zejména v prvním měsíci po narození dítěte.

Když mladá matka kojí dítě, je stanoveno mnoho zákazů, aby nedošlo k poškození dítěte. Uvidíme, jestli můžete pít kávu během kojení.

Složení a účinky na člověka

Kávová zrna mají různorodé složení. Místa růstu ovlivňují rozmanitost a množství látek ve složení. Kromě toho se po tepelném zpracování zrn mění jejich složení a kvalita. Celkově složení kávových zrn zahrnuje více než tisíc různých prvků, které ovlivňují chuť, aroma a přínos nápoje.

Každý, kdo někdy pije tento nápoj, potvrdí hmatatelnou reakci těla na nápoj. Kofein oživuje. Zvyšuje tlak, který pomáhá při těžkých migrénách.

Mohu pít při kojení

Velké množství kávy spotřebované matkou může narušit spánek novorozence. To vyvolá poruchy spánku v celé rodině. Děti reagují na kofein jinak. Pro některé je režim velmi zmatený a trávení je narušeno dokonce i z jednoho šálku opitého mladou matkou.

Pokud má dítě dobrý a klidný spánek, je nutné se poradit s lékařem o možnosti pití kávy během kojení, protože kromě poruch spánku a trávení se u dítěte může vyvinout alergie. Je důležité sledovat reakci dítěte během prvních několika hodin po pití nápoje.

Názory odborníků se liší v tom, zda je možné pít kávu kojící matce: někdo považuje obavy z pití tohoto nápoje za přehnané, zatímco jiní doporučují zdržet se kofeinu po celou dobu laktace. Tak či onak, měli byste pečlivě sledovat reakci dítěte a přítomnost příznaků alergie na kávu u dítěte.

Vliv nápoje na kojení a kojence

Všechny složky kávového nápoje přicházejí k dítěti z mateřského mateřského mléka. Protože trávicí systém je u kojenců stále špatně vyvinut, existuje riziko, že se dítě nedokáže vyrovnat s takovou zátěží zažívacího traktu..

Účinek na dítě

Stejně jako každý alkaloid se kofein neabsorbuje a proniká do těla dítěte. Dítě je vzrušené, může se stát slznějším, špatně spát a málo jíst. Stejně jako u dospělých má kofein diuretický účinek, který vede k dehydrataci.

Kofein je alergen. Kromě toho obsahuje složky, které proplachují vápník z těla, a je důležitým prvkem pro úspěšný vývoj kostí a zubů dítěte..

Vylučovací systém se konečně vyvíjí pouze za dva roky. V kojeneckém věku mohou nastat problémy s odběru kofeinu z těla..

Z dospělého je kofein vylučován do 10 hodin, od dítěte - 7 dní.

Kdy odstranit použití

V některých případech, když kojíte, není nutné omezit pouze spotřebu kávy, ale zcela ji eliminovat, zejména pokud:

 • Dítě je slabé;
 • U dítěte se vyvinula anémie;
 • Dítě má příznaky alergie;
 • Dítě změnilo své chování.

Kávový nápoj lze konzumovat během laktace, ale pouze za určitých pravidel:

 • Nekonzujte kofein často a ve velkém množství;
 • Pokud dítě projeví jakékoli reakce na kofein, vyloučte použití.

Jak si vybrat kávu pro kojící matku

Prvním a nejdůležitějším pravidlem pro pití kávy s HS je použití přírodního produktu. Musí být mletá a vařená samostatně. Hotový nápoj jako takový obsahuje méně kofeinu a více živin, které tělo potřebuje.

Jak víte, různé odrůdy mají různá procenta kofeinu: v Arabica - 1,3%, v Liberica - 1,7%, v Robustu - 2,9%. Proto se doporučuje, aby si mladé matky vybraly Arabicu.

Rozpustný

Odborníci nedoporučují pít instantní kávu během kojení, protože taková káva je vyrobena z fazolí nízké kvality. Kromě toho je chemicky ošetřen. Všechna tato fakta mohou nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte..

Bez kofeinu

Při hledání alternativ zvažují mladé matky kávu bez kofeinu. Ve skutečnosti takový produkt není hoden náhrady. Navzdory malému množství kofeinu bude stačit ublížit dítěti. Kromě toho jsou zrna podrobena přísnému chemickému zpracování. To zvyšuje alergenicitu produktu..

S mlékem

Málokdo ví, zda je možné, aby kojící matka vypila kávu s mlékem. Existuje názor, že káva s mlékem je pro kojení lepší, protože přítomnost mléka snižuje jeho negativní účinek na tělo. A tak to je. Pokud přidáte mléko, pak samotný kávový nápoj bude mnohem méně. A také se sníží obsah kofeinu. Kromě toho mléko obsahuje vápník, který je nezbytný pro normální růst dítěte.

Čerstvě rozemleté

Pokud mladá matka stále nemůže odolat touze pít šálek silné dobré kávy, pak čerstvě mletá bude nejlepší volba. Čerstvě uvařený celozrnný nápoj má nižší obsah kofeinu než instantní káva. Kromě toho je užitečnější a nemá takový negativní účinek na lidské tělo..

Zelená káva

Tento produkt je nyní obzvláště oblíbený u oddaných zdravé výživy. Odlišuje se od ostatních typů způsobů zpracování, které si v nápoji zachovávají užitečnější vlastnosti. Proto je zelená káva pro kojící matky skvělou náhradou za přírodní nápoj..

Existuje alternativa

Pokud se kojící matka nemůže spokojit se vzácnými šálky kávy, ale chce neustále pít kávové nápoje, musí být nalezena dobrá alternativa..

Čekanka

Je to skvělá alternativa. Chutná podobně jako káva, ale má na tělo opačný účinek: zklidňuje, čistí. Vstupte do stravy stejně pečlivě jako jakýkoli produkt..

Ječmen pít

Je to zcela přírodní produkt. Chuť ječmene je co nejvíce podobná chuti kávy. Je mnohem levnější než mnoho druhů kávy a má mnoho užitečných vlastností: zlepšuje trávicí trakt a srdce, stabilizuje hormonální systém atd..

Žaludová káva

Žaludová káva se nazývá ersatz. K jeho přípravě se používají velké žaludy zelenkavé barvy s pevným podkladem. Nejprve se suší a pak se rozmělní na prášek.

Stanovisko Dr. Komarovského

Dětský lékař Komarovsky je autoritativní osobou v oblasti medicíny a zejména v oblasti kojení. Má vlastní názor na vhodnost pití kávy kojícími matkami, jakož i na přijatelné množství a frekvenci pití nápoje. Stojí za zmínku, že Dr. Komarovsky je velmi loajální k mladým matkám a jejich dětem. Podle jeho názoru by mělo být dítěti umožněno svobodně prozkoumávat svět kolem sebe a matka by si měla užívat mateřství.

Na otázku o možnosti pití kávy během kojení odpoví Komarovský pediatr tímto způsobem: pokud se nic nezmění v chování dítěte, projevy alergie, hektického chování, spánku nebo chuti k jídlu, pak může několik šálků denně konzumovat mladá matka.

V případě problémů s chováním dítěte nebo projevů příznaků alergických reakcí bude muset mladá matka věnovat pozornost správnosti svého jídelníčku a odmítnout použít jakýkoli typ kávového nápoje..

Jako negativní reakce mohou nastat:

 • Nestabilní spánek;
 • Nestabilní gastrointestinální trakt;
 • Nadměrná vzrušení;
 • Neklidné chování.

Vzhledem k množství času potřebného pro stažení kofeinu z lidského těla můžete zjistit, zda pití kávy matky je příčinou alergických reakcí. Projevem takových příznaků není někdy kofein, nýbrž nesprávné dávkování léků podobných struktuře jako kofein. Například theofylin a aminofylin.

Takové léky jsou předepisovány dětem, jejichž dýchání je narušeno. Kromě toho Dr. Komarovsky uvedl, že zvýšené množství kofeinu v těle kojící matky může snížit množství železa v mléce, což povede k rozvoji anémie u dítěte. Při rozhodování o pití kávy by měla mladá matka kontrolovat frekvenci příjmu.

Dr. Komarovsky doporučuje během kojení konzumovat nejvýše dva šálky denně. Do šálku je vhodné přidat trochu mléka. Chcete-li snížit poškození těla, můžete střídat přírodní kávu s bezkofeinovým nápojem..

Bohužel pro mladé matky se během kojení musíte omezit mnoha způsoby. Musíme snížit spotřebu přírodní kávy. Kojící matky by však tento produkt neměly zcela vyloučit ze své stravy. Stačí dodržovat všechna výše uvedená pravidla, pečlivě sledovat dítě, kontrolovat množství a kvalitu použitých produktů. V tomto případě nevzniknou žádné problémy a žena bude mít možnost kojit se aromatickou a chutnou kávou během kojení..

Je možné pít kávu pro kojící matky (s GV): jak pít

"Máma je první slovo, hlavní slovo v každém osudu".

Včera jste byli inspirováni jedinečným a neuvěřitelným pocitem očekávání malého zázraku, ale dnes jste matkou. Nezáleží na tom, jak jste starší a jaké je počasí na ulici, co se děje ve světě, v politice a ekonomice, protože nyní se vám otevře nový svět - svůj vlastní, jedinečný, tajemný a nenapodobitelný - svět vašeho dítěte. Nový pocit: jste matka a vaše dítě je středem vesmíru, důvodem pro všechny vaše radosti a zážitky, důvodem pro vaši pýchu a neomezené štěstí a zároveň bezesné noci, starosti a nekonečné otázky.

Mladé matky se často starají o mnoho témat. Ve svém novém stavu cítí větší odpovědnost za své dítě a obvyklý způsob života a výživy vyvolává mnoho otázek. Jedním z klíčů je výživa matek. Co může, co nemůže? Jak učinit svou stravu užitečnou pro dítě a zároveň si nepopřít obvyklé potěšení?

Jedním z těchto potěšení pro mnohé je šálek kávy. Prosí vás magickou vůní. Ale mnoho vágních pochybností mnoho trápí: je káva škodlivá pro dítě, které kojí? Mohu si během kojení dovolit kávu alespoň příležitostně? Pokud ano, což je lepší a v jakou dobu a možná vůbec ne? Existuje produkt, který může nahradit kávu?

Vezměme si to do pořádku.

Co je to káva?

Káva je nápoj vyrobený z pražených a mletých kávových bobů obsahujících kofein (wikipedia.org). Z definice můžeme vyvodit, že káva je produktem přírodního původu a v důsledku toho může mít určité kontraindikace. Použití kávy má vliv na různé systémy a orgány lidského těla, konkrétně: nervové, zažívací, kardiovaskulární, urogenitální. Káva stimuluje fyzickou a duševní aktivitu člověka. Proto po vypití šálku nápoje cítíme ráznost a prudký nárůst síly. Proto mumie opravdu chtějí, aby se tento nápoj rozveselil po bezesné noci s dítětem nebo spravedlivě.

Kontraindikace

Lidé by neměli pít kávu s následujícími chorobami:

 1. Nemoci kardiovaskulárního systému.
 2. Peptický vřed a gastritida ve stádiu exacerbace.
 3. Zrakové postižení.

Jak pití kávy ovlivňuje děti: vedlejší účinky

 1. Je třeba poznamenat, že káva je alergen a může u dítěte způsobit alergie. Může vyvolat alergickou reakci ve formě vyrážky.
 2. Část kofeinu přechází do mateřského mléka a může u dítěte způsobit vzrušení, jmenovitě poruchy spánku a úzkost.
 3. Možná porušení gastrointestinálního traktu: problémy se stolicí.

Pokud se však všechny tyto faktory mohou skutečně objevit, neřekne vám to jediný lékař ani vědec. Stojí za to vzdát se svého oblíbeného nápoje? Koneckonců, režim nově razené matky jí často neumožňuje spát a cítit sto procent. A jedinečná chuť obvyklého šálku kávy vám pomůže rozveselit se a vrátit dobrou náladu.

Když můžete pít kávu při kojení

Pokud nemáte kontraindikace a nemůžete odolat voňavému pití, dodržujte pravidla:

 1. Mohu kojit kávu v prvním měsíci? V prvních měsících života dítěte stojí za to se vzdát pití kávy. Systémy a orgány dítěte stále nejsou schopny vnímat produkt, jako je káva, takže byste měli chvíli vypít.
 2. Když je dítě o něco starší, můžete postupně a pečlivě zkusit kávu a pečlivě sledovat reakci drobků. Pokud je přítomna alergická reakce, měl by se nápoj zlikvidovat..
 3. Je lepší pít kávu ihned po krmení, takže obsah kofeinu v mléce je při dalším kojení minimální.
 4. Nepřehánějte to částkou: ne více než šálek denně ráno.
 5. Mohu při kojení používat přírodní kávu? Klíčovou roli hraje kvalita kávy. Káva pro mámu by měla být pouze přírodní a vařená z čerstvých surovin.

Pro přípravu nápoje je lepší použít celé kávové boby. Je lepší mlet si kávu sami - v mlýnku na kávu. Lze také zakoupit hotovou mletou kávu, ale odborníci ujišťují, že hotový mletý produkt ztrácí své nejlepší vlastnosti..

Jaké druhy kávy by neměly konzumovat kojící matky (s GV) a proč

Tyto druhy nápojů nejsou vítány, protože se podrobují speciálnímu chemickému ošetření, které může mít negativní dopad na zdraví. Kromě toho má každý výrobce vlastní technologii pro přípravu nápoje a nikdy nebudete vědět o všech jemnostech a tajemstvích zpracování produktu..

 1. Velmi silná káva. Silná síla nápoje může nepříznivě ovlivnit pohodu dítěte.
 2. Káva bez kofeinu. Tento typ výrobku není ničím jiným než trikem a reklamním tahem výrobce. Je třeba poznamenat, že káva bez kofeinu v přírodě neexistuje a všechny pokusy o snížení množství kofeinu v produktu jsou prováděny důsledným chemickým zpracováním. Přínos takového nápoje je proto velmi pochybný.
 3. Mletá káva pochybné kvality. Je lepší mlít kávová zrna doma nebo si vybrat pouze důvěryhodného výrobce.

Optimální pro mladou matku, kojící dítě, bude čerstvě uvařená slabá šálek kávy s mlékem a cukrem. Preferované: káva latte, cappuccino, macchiato.

V každém případě, pití nebo nepití kávy během kojení je jen na vás. Poté, co jste ocenili všechny možné výhody a nevýhody pití kávy, budete si jistě moci vybrat správný výběr..

Káva pro kojení: jak správně vybrat a pít

Vše, co žena během kojení jí, může ovlivnit kvalitu mateřského mléka. Nejlepší dietou v této době je správná výživa, při které je použití kávy nežádoucí. Mnoho matek se obává, že kofein obsažený v nápoji negativně ovlivní dítě. Ale přesto je pití malého množství kávy při kojení povoleno. Musí být spotřebována podle určitých pravidel..

Vliv kofeinu na dítě

Mnoho mladých matek se zajímá o otázku: je možné pít kávu při kojení? Hlavní aktivní složkou nápoje je kofein. Osvěžuje po spánku, pomáhá vyrovnat se s depresí a podporuje koncentraci. U dospělého je tato látka vylučována z těla během 5-10 hodin. Pokud jde o kojence, jejich neúplně vytvořený gastrointestinální trakt není schopen se s takovou zátěží vyrovnat. Výsledkem je, že pokud během kojení zneužíváte kávu, může se v těle dítěte nahromadit kofein a způsobit problémy..

Negativní důsledky pro dítě mohou být následující.

 1. Alergie. Po vypití šálku kávy a krmení dítěte by matka měla po několika hodinách dítě vyšetřit. Musíte také sledovat dech. Pokud na sliznicích a kůží nejsou žádné skvrny a pupínky a dýchání je rovnoměrné, pak je přijatelná káva s gv.
 2. Dehydratace. Káva dokáže z těla odstranit vodu, vápník a další užitečné látky. To může nepříznivě ovlivnit zdraví drobků. Vápník je potřebný k formování zubů a kostí dítěte a dehydratace může vést k problémům s různými orgány a ovlivnit jejich vývoj..
 3. Nervózní vzrušení. Kofein, který se hromadí v těle dítěte, může způsobit nervozitu a nespavost. Pokud je po krmení dítě rozmarnější než obvykle, je nutné kávu s kojením odmítnout.
 4. Problémy se stolicí. Káva, dehydratující tělo, může u dítěte způsobit zácpu.
 5. Neslučitelnost s lékovými léky. Některé léky pro děti, které se používají k léčbě dýchacích potíží, mohou obsahovat kofein. Pokud dítě bere tyto léky, neměl by se v takových případech konzumovat čaj ani káva..
 6. Anémie. Pokud během kojení pravidelně pijete kávu, můžete zjistit, že mléko má nižší obsah železa. To může u dítěte způsobit anémii..

Užitečné vlastnosti kávy pro kojící matky

Kromě poškození má káva také prospěšné vlastnosti. Tento osvěžující nápoj pomůže v boji proti problému, jako je poporodní deprese..

Mezi prospěšné vlastnosti kávy patří:

 • obsah velkého počtu mikro a makro prvků;
 • přítomnost aminokyselin a vitamínů;
 • tonický efekt;
 • zlepšuje koncentraci;
 • má diuretický a projímavý účinek;
 • energizuje, zlepšuje výkon;
 • má antiseptické vlastnosti díky fenolickým sloučeninám;
 • trávení vzniká díky obsahu vlákniny a organických kyselin.

Káva s GV může být prospěšná pro kojící matku, pokud si vyberete správný typ nápoje a dodržujete určitá pravidla pro pití.

Jak vybrat kávu kojení

Aby osvěžující nápoj prospíval kojící ženě a nepoškodil dítě, musíte vědět, která káva bude pro mámu nejlepší. V zásadě je rozpustný vyroben z levné odrůdy zvané robusta, která je velmi bohatá na kofein. Kromě toho mnoho různých přísad obsahuje lyofilizovanou nebo granulovanou kávu, proto je lepší takový nápoj odmítnout.

Některé matky upřednostňují při kojení kávu bez kofeinu, není to však nejlepší volba..

Káva bez kofeinu může způsobit zažívací potíže, zvýšit hladinu cholesterolu a alergie. Kofein v nekofeinovém nápoji je stále přítomen v malém množství. Čistí ji pomocí chemických reakcí, které neovlivňují kvalitu k lepšímu. Káva bez kofeinu se proto kojení nedoporučuje..

Neprovádějte experimenty se zelenou kávou. Jeho použití je možné pouze při správném dávkování. Nápoj by měl být připraven z vysoce kvalitních a přírodních zrn zelenkavě béžového odstínu. Kofein je přítomen v takové kávě, ale méně v nepražených fazolí.

Při výběru mezi stávajícími druhy a druhy kávy, při kojení, je lepší dávat přednost mletému čerstvě uvařenému nápoji. Bezprostředně před použitím se vyplatí zakoupit celá zrna a mlít se. Nejvhodnější odrůdou je arabica. Je lepší nevařit takovou kávu během kojení, ale plnit ji horkou vodou a nechat ji vařit. Čím větší je mletí, tím méně kofeinu bude v nápoji..

Správné používání kávy při kojení

Pokud se matka během kojení neobejde bez kávy, měla by se alespoň řídit základními pravidly jejího používání, aby bylo bezpečné pro dítě. V prvním měsíci života dítěte je lepší se tohoto nápoje zdržet. Během příštích tří měsíců můžete pít kávu pouze několikrát týdně. To se nejlépe provádí ráno ihned po kojení..

Maximální množství kofeinu v mléce je dosaženo 2 hodiny po vypití šálku. Čím delší je interval mezi krmením, tím méně kofeinu se dostane do těla drobků. Chcete-li chránit sebe a své dítě před dehydratací, musíte pít více vody. Osvěžující nápoj je schopen odstranit vápník z těla, takže je třeba neustále doplňovat nedostatek tohoto prvku. Toho lze dosáhnout pomocí fermentovaného mléka a mléčných výrobků..

Výrobky kofeinu (kakao, čokoláda) je nutné odmítnout. Doporučuje se pít maximálně jeden šálek denně. Kávu můžete nahradit čekankou - chuť těchto nápojů je podobná, ale druhá neobsahuje kofein. Vynikající volbou při kojení je čerstvě mletá káva s mlékem. Pro matku, která krmí dítě, by měl být poměr 1: 2. Tělo milovníků kávy můžete oklamat rozdělením jedné části nápoje na několik malých. Můžete je pít po celý den, nejlépe ihned po krmení.

Slavný dětský lékař Komarovsky připouští používání osvěžujícího nápoje u ženy během laktace, ale doporučuje pečlivě sledovat reakci těla dítěte. Pokud se objeví neobvyklé chování, rozrušení, poruchy spánku, problémy se stolicí nebo vyrážka, měla by se káva při kojení zastavit. Po několika měsících můžete znovu zkontrolovat reakci těla dítěte na nápoj..

Takže mohu pít kávu při kojení? Odpověď - je však možné, že během laktace je pro ženu vhodný pouze mletý a čerstvě uvařený nápoj.

Mohu pít kávu při kojení

Káva je nápoj, který začíná pro mnoho lidí ráno. Touha rozveselit se je důležitější než kdy jindy pro mladou matku, která má den, o který se musí starat. Pití kávy během kojení je však vždy na pochybách. Má se za to, že nejlepší dietou kojící matky je správná výživa a káva je obvykle ze seznamu povolených produktů vyloučena.

Jak kofein ovlivňuje dítě?

Proč se mladé matky snaží nepít kávu? Důvodem je zejména předsudky týkající se kofeinu, který je součástí aromatického osvěžujícího nápoje. Maminky se bojí, že kofein bude mít na dítě negativní vliv. Nejoblíbenější „hororový příběh“ - dítě bude nervózní, neklidné, špatně spí a bude se zpožděním rozvíjet.

Ve skutečnosti není kofein pro kojence opravdu dobrý, ale z jiného důvodu: kojenecké tělo je nedokáže absorbovat a vylučovat. Kofein, který se hromadí v těle dítěte, může mít skutečně škodlivé účinky, ale je to možné pouze při pravidelném používání kávy v slušných objemech.

Zbytek kojící matky se nemusí bát kofeinu. Kromě kávy se vyskytuje také v jiných výrobcích: čokoláda jakéhokoli druhu, kakao, černý a zelený čaj. Mimochodem, zelený čaj obsahuje více kofeinu než káva, a přesto kojení není důvodem pro jeho odmítnutí..

Stejně jako každý nový produkt může káva u dítěte vyvolat alergickou reakci. Je třeba sledovat výskyt reakce v prvních hodinách po krmení „kávovým“ mlékem.

Jak si vybrat kávu pro kojící matku

Káva pro kojící matku by samozřejmě měla být pouze přírodní, nejlépe uvařená z čerstvě mleté ​​fazole. Pití instantní kávy se však nedoporučuje. Tato káva se vyrábí z nižších zrn, obsahuje hodně kofeinu a je chemicky zpracována. Alergie a nebezpečné účinky jsou v tomto případě pravděpodobnější než po šálku přírodního nápoje..

Zvláštní pozornost si zaslouží tzv. Bezkofeinová káva. Samotná formulace názvu nápoje je zavádějící: káva bez kofeinu nemůže být. Ve skutečnosti se jedná o kávu s nízkým obsahem kofeinu, tj. Zcela nefunguje vniknutí kofeinu do těla drobků. Podle stupně poškození je taková káva podobná instantní kávě, protože probíhá také chemické zpracování.

Káva pro kojení - hlavní pravidla

Pokud mladá matka neřekne kávu rozhodně „ne“, nebude správné brát v úvahu některá pravidla, jejichž implementace pomůže minimalizovat důsledky „kávového“ mléka pro dítě.

 1. Pijte pouze uvařenou kávu z fazolí.
 2. Chcete-li snížit obsah kofeinu v nápoji, nemůžete vařit kávu, nalijte na ni vařící vodu a nechte ji vařit.
 3. Káva je bezpečná pro mírné použití. Například jeden šálek na několik dní, dobře nebo jednou denně.
 4. Pokud pijete kávu, je lepší to udělat ráno a pokud jde o krmení - ihned po krmení, takže při další aplikaci je koncentrace kofeinu v mléce již nižší.
 5. Při používání kávy snižte příjem dalších kofeinových potravin..
 6. Nezapomeňte zvýšit příjem potravin obsahujících vápník (sýr, tvaroh, kefír). Kojící matky vždy trpí nedostatkem vápníku a káva navíc přispívá k jeho eliminaci z těla..
 7. Nezapomeňte pít další šálek čisté vody pro každý šálek kávy, kterou pijete: kofein způsobuje dehydrataci a pro ošetřující matku je velmi důležité udržovat rovnováhu tekutin.

Úplné odmítnutí kávy nebo ignorování varování jsou extrémy. Nejlepší volba, jako obvykle, je někde mezi tím. Dokonce i kojící matka se může léčit svým oblíbeným nápojem bez poškození dítěte..

Čtěte více o výživě kojící matky:

 • Seznam produktů v nabídce kojící matky (co můžete jíst)
 • A co by se nemělo jíst (a co je obecně kontraindikováno během hepatitidy B)

Chcete být první, kdo si přečte naše materiály? Přihlaste se k odběru našeho telegramového kanálu, stránky Facebook nebo skupiny VKontakte.

Jsme v Yandex.Zen - připojte se!

Články O Neplodnosti