Hlavní Výživa

Klotrimazol během těhotenství

Zatímco dítě čeká, vyvíjí se fyziologická imunodeficience. To umožňuje ženskému tělu odmítnout plod jako cizí tělo. Ale se sníženou imunitní obranou začínají napadat nastávající matku různé patogenní mikroorganismy.

Drozd je běžné onemocnění během těhotenství. Houba rodu Candida je prvkem normální mikroflóry ve vagíně. Se snížením imunity se však začne aktivně násobit a dochází k zánětlivému procesu.

První trimestr plísňové invaze se nepokouší léčit, aby se zabránilo možnému patogennímu účinku na plod. Ale od 13. týdne těhotenství může lékař nabídnout různé čípky nebo masti pro místní použití. Jedním z léků používaných na drozd je clotrimazol..

Obecná informace

Klotrimazol je antimykotikum se širokým spektrem působení skupiny derivátů imidazolu. Má fungicstatický a fungicidní účinek na houbovou buňku. Aktivní proti dermatofytům, plísním a kvasinkám, včetně Candida, aktinomycet.

Kromě toho aktivní složka léku působí na stafylokoky, streptokoky, Trichomonas a některé jednoduché organismy. Zlepšení je pozorováno již na začátku léčby.

Droga je k dispozici v různých formách:

 • mast - 1% pro vnější a vaginální použití;
 • vaginální tablety - v dávkách 100, 200 a 500 mg.

Krém bílé barvy a husté textury. Čípky jsou vyráběny ve formě bílé tablety. Jeden konec je zaoblený, druhý obdélníkový. V balení s čípky je aplikátor pro zavedení léku do vagíny.

Indikace pro použití:

 • Plísňová infekce Candida
 • Trichomoniáza
 • Jiné infekce způsobené mikroflórou citlivou na klotrimazol.

Existuje jen málo kontraindikací k užívání léku. Jedná se o 1 trimestr těhotenství a individuální nesnášenlivosti složek. Během menstruace je zakázáno používat čípky. Nepoužívejte s nystatinem, protože aktivita obou léčiv je snížena.

Při použití léku, svědění, suchost v pochvě, může dojít k podráždění.

Těhotenství a klotrimazol

Čípky klotrimazolu během těhotenství jsou zakázány od 1 do 12 týdnů těhotenství. Přestože studie prokázaly úplnou bezpečnost léku pro ženy a děti. Lék nemá teratogenní ani mutagenní účinky na plod..

Ve 2. a 3. trimestru je klotrimazol pro těhotné ženy indikován pouze výsledky nátěru na flóře s potvrzenou fungální invazí. Výběr lékové formy - masti nebo čípků - dávkování, trvání léčby určuje gynekolog.

Čípky Clotrimazol. Návod k použití během těhotenství

Účinné dávky závisí na lékové formě léčiva. Čípky se zavádějí do vagíny přes noc v náchylné poloze. Douche před použitím antimykotik je zakázáno.

 • Klotrimazol 100 mg - 1 čípek po dobu 6 dnů.
 • Klotrimazol 200 mg - 1 čípek po dobu 3 dnů.
 • Clotrimazol 500 mg - 1 vaginální tableta na jedno použití.

Druhý kurz se provádí pouze podle výsledků vyšetření po ošetření a podle gynekologa.

Masť klotrimazolu během těhotenství. Dávkování

Clotrimazolový krém během těhotenství se doporučuje k léčbě vnějších pohlavních orgánů během léčby kandidózy. Namažte vulvu 2krát denně - ráno a večer po dobu 12 dní.

Jsou-li na kůži ložiska mykózy, pak je trvání léčby nejméně 4 týdny. Lék se aplikuje 2-3krát denně na postiženou oblast.

Vaginální gel obsahující klotrimazol je uvolňován pod obchodním názvem Candide. Je to čirý gel. Zavádí se pomocí aplikátoru do 6 dnů. Účinné dávkování je 5 g léčiva.

Užívání klotrimazolu během těhotenství

Těhotenství - období, kdy je ženské tělo náchylné k různým onemocněním, při snižování ochranných funkcí imunitního systému. Klotrimazol je často předepsán během těhotenství. Obvykle jsou jako komplikace diagnostikovány plísňové léze sliznic nebo kůže. Účinná látka léčiva vám účinně umožňuje vyrovnat se s patogenními houbami a odstranit nepříjemné příznaky nemoci.

Léky na bázi imidazolu jsou oblíbenou léčbou drozdů

Klotrimazol by měl být používán pouze na doporučení lékaře, zejména v gynekologické praxi. Je důležité zvážit jeho farmakologický účinek, kontraindikace a možné vedlejší účinky..

farmaceutický účinek

Infekce vagíny a vulvy kvasinkami (kandidová kolpitida, drozd) je běžným typem mykotické infekce u žen. Toto onemocnění není jen dráždivý faktor, ale má určitou klinickou hodnotu, protože opakující se infekce jsou často spojeny s přítomností dalších patologií v těle.

Drozd je důsledkem aktivního růstu kvasinkové houby Candida albicans. Je schopen ovlivnit sliznici pochvy, zažívacího traktu, močovou trubici. Ženy jsou zvláště citlivé na infekce během těhotenství, které je spojeno s hormonálními změnami v těle a oslabeným imunitním systémem. Kromě toho je možné poškození kůže nohou, rukou, nehtů a ústní dutiny..

Kandidóza je doprovázena nepohodlí, svěděním, těžkým nepohodlí, bolestí při pohlavním styku. Vaginální výtok má specifickou strukturu, barvu a vůni.

Terapie zahrnuje použití antimykotik, během těhotenství, nejlépe ve formě lokálních mastí a vaginálních čípků. Klotrimazol je často předepisován pro terapeutické účely, léčivo je dostupné v různých formách a málokdy způsobuje nežádoucí reakci.

Během těhotenství si vyberte léky, které nepronikají do krve a nepoškozují plod

Během těhotenství, kdy je u žen zjištěna drozd, je obvyklé předávat klotrimazol ve formě čípků nebo tobolek pro vaginální podání. Mají zřetelný antifungální účinek, imidazol ve složení léčiva má škodlivý účinek na fungální buňku.

Kromě toho se klotrimazol doporučuje k léčbě dalších patologií reprodukčního systému:

 • Trichomoniáza.
 • Vulvovaginitida houbové etiologie.
 • Smíšené plísňové léze.

Za účelem dezinfekce před porodem nebo před provedením instrumentální studie může být předepsáno jedno použití léku. Během těhotenství, na pozadí fyziologických změn, lze pozorovat zvýšenou reakci na aktivní složky léčiv, proto je dávkování léku určeno předním gynekologem..

Při předepisování klotrimazolu neopouštějte jeho použití. Na první pohled může neškodný drozd vyvolat infekci plodu a zkomplikovat porod.

Vaginální tablety klotrimazolu se podávají během těhotenství před spaním, bez použití aplikátoru. Pokud je to nutné, může být tableta pro pohodlné zavedení zvlhčena malým množstvím vyčištěné vody. Čípky (svíčka) se používají stejným způsobem.

Kromě toho je předepsán krém pro lokální použití, aby se snížila zánětlivá reakce a svědění na vnějších genitáliích.

Klotrimazol: základní informace o léku a mechanismu účinku

Klotrimazolová mast je dobře známá syntetická antimykotika ze skupiny lokálních derivátů imidazolu. Ovlivňuje:

 • dermatitida způsobená epidermofytony, vláknitými houbami a parazity;
 • blastomykóza s poškozením plicní tkáně;
 • houby rodu Candida, Coccidioides, Madurella, Aspergillus, Torulez, Nocardia.

V minimálních dávkách je mechanismus účinku fungistatický (inhibuje růst a reprodukci patogenu, po přerušení léku se obnoví vitální aktivita patogenního agens).

S dlouhým průběhem je zaznamenán fungicidní účinek léku - růst a reprodukce hub se zcela zastaví.

Klotrimazolový krém inhibuje proces kombinování fungálního sterolu, který je součástí buněčných membrán. V důsledku toho se mění jejich struktura a funkce..

Dávka je zvolená droga je vybírána lékařem individuálně

Indikace pro použití

Lék našel široké uplatnění nejen při léčbě drozdů u těhotných pacientů. Plísňové infekce mohou ovlivnit jakoukoli část kůže a šířit se na sliznice orgánů. Klotrimazol je předepisován pro tyto patologické stavy:

 • Epidermofytóza. Infekční nemoc epidermis vyvolaná plísňovou infekcí.
 • Dermatomykóza. Působí na hladkou pokožku, často se vyvíjí na hlavě. Za hlavní patogeny se považují houby rodu Trichophyton a Microsporum.
 • Pityriasis versicolor. Nemoc má druhé jméno „houba na slunci“, ovlivňuje horní vrstvy kůže.
 • Mikrosporie. Nákazlivé onemocnění, zejména vlasové pokožky a nehtů.
 • Mykózy. Různé klinické formy plísňové infekce způsobené Candida.
 • Urogenitální infekce. Plísňová onemocnění (mykózy), pohlavně přenosné infekce, často trichomanádového typu.

Kromě toho se lék často používá jako profylaxe infekční léze plodu během porodu. Klotrimazol se používá jako náprava před porodem. Droga je předepisována také mužům v urologické praxi, aby se eliminovaly známky rovnováhy..

Uvolněte formuláře

Klotrimazol je dostupný v poměrně široké dávkové formě, což jeho použití mnohem pohodlnější:

 1. Vaginální tobolky (tablety). Hlavní účinnou látkou je klotrimazol. K dispozici v dávkách 100, 200 a 500 mg.
 2. Masť s koncentrací 1%. K dostání v železných zkumavkách o hmotnosti 20 nebo 30 gramů. Jeden gram léčiva obsahuje 10 mg hlavní složky.
 3. Krém s koncentrací 1% a 2%. Složení léčiva je téměř totožné s mastí klotrimazolu. K dispozici ve zkumavkách o hmotnosti 30 gramů.
 4. Roztok je 1%. Určeno pro vnější použití nebo pro rehabilitaci pod dohledem lékaře.
 5. Čípky (vaginální čípky). K dispozici v dávce 500 mg, častěji se doporučuje pro jedno použití..

Pokud je klotrimazol předepsán během těhotenství

Během těhotenství je žena nejčastěji diagnostikována vaginální kandidóza, Pimafucin je předepsán k eliminaci, protože je považován za nejvíce šetrný lék. Pokud to není účinné nebo se nemoc opakuje, uchýlte se k Slotrimazole. Před jmenováním se provádí řada laboratorních testů..

Obvykle, s drozdem, lékař předepíše použití čípku nebo tabletu pro vaginální podávání.

Před zahájením terapie pacient pečlivě prostuduje pokyny - indikace, dávkování, kontraindikace. Léky jsou předepisovány nejen těhotným ženám s kandidózou, ale také jejímu sexuálnímu partnerovi, aby se zabránilo opětovné infekci. Pro partnera doporučený externí 1% krém.

Tento nástroj se používá k léčbě těhotných žen plísňovou infekcí nohou, nehtů, kůže.

Indikace pro použití v různých trimestrech

První trimestr (časné těhotenství)

První trimestr je charakterizován položením orgánů embrya, vytvářejí se klíčové systémy, díky nimž je plod zranitelný vůči jakékoli expozici. Placenta není plně formována a začne fungovat až od druhého trimestru. Z tohoto důvodu jsou téměř všechny léky pacientovi zakázány, včetně tablet clotrimazolu.

Byly provedeny experimentální studie, které odhalily embryotoxický účinek léčiva v časném těhotenství. Je možné použít lokální formu léku, o této potřebě a posouzení rizika by mělo rozhodovat váš lékař.

Druhý a třetí trimestr

Lék se smí používat od druhého trimestru, ale není považován za prioritní lék. Doporučuje se zvolit modernější a jemnější analogy..

Pokud se přípravek používá ve druhém nebo třetím trimestru, nepředstavuje zvýšené riziko pro plod a matku, protože absorpce do místního krevního řečiště je minimální..

Podle pokynů je k vaginálním tabletám připojen speciální aplikátor pro přesné podání, během doby nošení dítěte jej odmítají používat..

Před narozením

Hlavním účelem jmenování Slotrimazolum před porodem je ochrana nenarozeného dítěte před účinky patogenní mikroflóry, zejména pokud má matka plísňovou infekci.

Před porodem se v závislosti na složitosti patologického procesu používají následující léčebné režimy:

1. Čípky 200 mg v noci, aplikujte 3-5 dní.

2. Vaginální tablety 100 nebo 200 mg - 1 týden.

3. Vaginální tablety 500 mg, vložte jednou.

Tento nástroj se používá bezprostředně před zahájením porodu jako vaginální debridement k očištění porodního kanálu patogenů. Sanace se provádí zavedením klotrimazolu ve formě 2% roztoku, zředěného solným roztokem na požadovanou koncentraci. Postup se provádí jednou. Po ošetření vnějších pohlavních orgánů krémem pro vnější použití (2%).

Metody aplikace

Klotrimazol pro vnější použití se používá výhradně na poškozené oblasti kůže, předem omyté mýdlovou vodou a vysušené sterilním hadříkem. Naneste krém v tenké vrstvě, jemnými masážními pohyby, nejméně třikrát denně. Jedna manipulace vyžaduje 1-2 gramy léku.

Vaginální čípky se podávají v poloze na zádech.

Trvání terapeutického účinku závisí na typu plísňové infekce - hlavním patogenu. Po vymizení příznaků trvá užívání léku 14-20 dní, celková doba léčby je alespoň jeden měsíc.

Dermatologové doporučují trichofytosovou terapii po dobu 3-4 týdnů, pityriasis versicolor - 2 týdny, drozd - 10-14 dní, povrchová pseudomykóza - 3 týdny.

V pediatrii se lék používá ve stejné dávce a podle schématu jako u dospělých pacientů.

U vaginální kandidózy u pacientů a těhotných žen se přípravek používá podle následujícího schématu:

 • Vaginální krém, nejméně 5 gramů, je vložen do vagíny tak hluboko, jak je to možné. Procedura se provádí jednou denně po dobu 3-7 dní.
 • Pokud má partner rovnováhu, je průběh lokální terapie 2 týdny, pro účely prevence - 3 dny.

S drozdem během těhotenství lékaři doporučují použití čípků, jsou mnohem pohodlnější pro podávání. V gynekologii se často praktikují další léčebné režimy:

 • První. Předepsané tablety pro vaginální podání (dávka 100 mg) po dobu 7 dnů.
 • Ten druhý. Použití vaginálních tablet v dávce 200 mg po dobu tří dnů.
 • Třetí. Předpokládá se použití vaginálních čípků vyrobených v dávce 500 mg.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Hlavní kontraindikací při jmenování klotrimazolu je individuální nesnášenlivost s látkami této drogy a časné těhotenství.

Jako vedlejší reakce jsou možné alergie, svědění, pálení, zarudnutí kůže. S rozvojem nežádoucích účinků musíte navštívit lékaře, abyste nahradili lék nebo jej stáhli.

Funkce aplikace

Léky ve formě mastí nebo krémů se nepoužívají k ošetření kůže kolem očí a jejích sliznic..

S rozvojem alergické reakce je užívání léku zastaveno.

Pokud neexistuje terapeutický účinek, měli byste měsíc po zahájení užívání léku znovu provést testy a potvrdit správnost diagnózy. Provede se nátěr pro potvrzení přítomnosti kvasinek kultivací v mikrobiologické laboratoři..

Klotrimazol není antimikrobiální lék, jeho působení je zaměřeno na odstranění infekce způsobené nikoli bakteriemi, ale jednoduchými organismy - houbou.

"Clotrimazol" během těhotenství: návod k použití

Během očekávání dítěte oslabují ochranné síly ženského těla, takže mnoho nastávajících matek má drozd. Nejedná se pouze o zánětlivý proces plísňové povahy, který způsobuje mnoho nepříjemností a nepříjemných příznaků, ale také nebezpečí pro dítě, protože patogen může poškodit plod - například v závislosti na době trvání infekce může vést k mrtvému ​​těhotenství nebo způsobit drozd u novorozence.

Proto lékaři při exacerbaci kandidózy předepisují těhotným ženám účinná léčiva proti patogenním hubám, například „Clotrimazol“. Takový lék pomáhá ničit candidu, ale existují určitá omezení pro jeho použití u žen v pozici.

Vlastnosti léku

"Klotrimazol" je v lékárnách dodáván v několika lékových formách.

 • Krém, který se používá pro externí zpracování. Jedná se o měkkou homogenní bílou hmotu s koncentrací účinné látky 1%. Lék se prodává ve zkumavkách a sklenicích o obsahu 10, 20, 30 nebo více gramů..
 • Mast. Tato varianta „klotrimazolu“ je také určena k ošetření pokožky a vyznačuje se koncentrací 1%. Lék se vyrábí ve zkumavkách o hmotnosti 15–30 gramů.
 • 1% gel. Tento typ léčiva je bílá, světlá, homogenní látka. Lék je balen do zkumavek o obsahu 20–40 gramů.
 • Řešení pro externí použití. Taková kapalina je v lékárnách nabízena v lahvích s kapátkem. Jedna láhev obsahuje 15 ml léku v koncentraci 1%.
 • Vaginální krém. Na rozdíl od běžného krému má tato varianta „klotrimazolu“ vyšší koncentraci účinné látky - 2%. Je k dispozici ve zkumavkách o hmotnosti 20 gramů.
 • Vaginální čípky. Mají válcovitý podlouhlý tvar a bílo-žlutý odstín. Tyto čípky se prodávají v 6 kusech v balení a obsahují 100 mg účinné látky..
 • Vaginální tablety. Vyznačují se protáhlým konvexním tvarem a bílou barvou. Obsah účinné látky v jedné tabletě je 100, 200 a 500 mg a takový „klotrimazol“ se prodává ve 3, 6 nebo 10 kusech v jednom balení..

Všechny typy léčiv jako účinná látka obsahují titulní složku - klotrimazol. Pomocné složky v různých formách a od různých výrobců se liší, takže pokud jste alergičtí na takové látky, měli byste si pečlivě přečíst abstraktně a na obalu složení vybrané formy „klotrimazolu“..

Vzhledem k tomu, že klotrimazol je klasifikován jako volně prodejný lék, lze jakýkoli druh drogy zakoupit bez lékařského předpisu. Výrobce, forma a velikost balení ovlivňují jeho cenu, ale cena léku je považována za dostupnou. Uchovávání klotrimazolu se doporučuje při pokojové teplotě a doba použitelnosti léčiva je často 2 nebo 3 roky.

Provozní princip

Klotrimazol má antimykotické vlastnosti, protože taková látka může zničit buněčné membrány hub. Tento účinek je způsoben skutečností, že se ergosterol pod vlivem klotrimazolu přestává tvořit. A protože je to důležitá složka houbových buněk, výsledkem působení léku bude zničení velkého počtu různých hub, mezi nimiž jsou zástupci rodu Candida - „viníci“ drozdu..

Kromě toho jsou vlivem klotrimazolu narušeny životně důležité funkce hub, poškozeny nukleové kyseliny a zastavena syntéza buněčných struktur. Ve vysokých dávkách způsobuje léčba smrt patogenů a v malých dávkách inhibuje jejich růst, tj. Má fungistatický účinek. Kromě antimykotiky má Clotrimazol také schopnost inhibovat stafylokoky, korynebakterie a některé další bakterie, takže lék je účinný pro smíšené infekce nebo bakteriální komplikace.

Při ošetřování pokožky účinná látka masti, gelu nebo krému dobře proniká do buněk a zajišťuje lokální účinek. Současně se vstřebává do krve ve velmi malém množství. Rezistence patogenů na klotrimazol se vyvíjí ve velmi vzácných případech..

Po podání čípku nebo tablety do pochvy se absorbuje 3-10% účinné látky. Navíc ve vaginálních sekrecích bude koncentrace léčiva maximální do 2 až 3 dnů po použití. Klotrimazol, který se dostal do krevního řečiště, se však rychle transformuje na metabolity, které ztratí aktivitu, proto léčivo nezpůsobuje systémový účinek a seznam kontraindikací pro takový lék je malý.

Je to povoleno během těhotenství?

„Klotrimazol“ se nepoužívá v raných stádiích, protože takové léčivo je v prvním trimestru kontraindikováno. Studie potvrdily vysoké riziko negativních účinků na vývoj plodu v prvních měsících těhotenství, takže během tohoto období těhotenství jsou zakázány všechny formy klotrimazolu. Pokud drozd začal trápit ženu až 12 týdnů, měla by se poradit s lékařem a vybrat si léky, které jsou povoleny pro první trimestr, například Pimafucin.

Pokud jde o pozdní termíny, pak ve 2-3 trimestrech může být tento lék použit, ale pouze podle předpisu lékaře. Pokud se odborník rozhodne, že potenciální přínos léčby klotrimazolem překročí možné riziko pro dítě v žaludku, je použití tohoto antimykotika přípustné. Podle studií, použití „klotrimazolu“ ve druhém a třetím trimestru nevyvolalo na plod nežádoucí účinky. Užívání léku krátce před narozením (například po 38 týdnech) nemá vliv na porodu.

Kdy jsou nastávající matky?

Hlavním důvodem pro použití přípravku „Clotrimazol“ v období porodu dítěte je kandidóza. Nejčastěji jsou nastávajícími matkami s drozdem, které zasáhly genitálie, předepsány čípky nebo tablety. Ve 3. trimestru lze tyto formy použít také k profylaktickým účelům, zejména pokud pacient již zhoršil kandidózu.

Použití 1% gelu, masti nebo krému je určeno pro plísňové infekce kůže, například pokud se u ženy vyvinula mykóza rukou, kožní záhyby, vnější ucho nebo nohy.

Takové léky jsou také žádané při léčbě erytrasmy a vícebarevných lišejníků..

Kontraindikace

"Klotrimazol" by se neměl používat v případě přecitlivělosti na složky vybrané formy léčiva. V anotaci neexistují žádné další kontraindikace pro takový lék, ale pokud má těhotenství problémy nebo žena trpí chronickými patologiemi, je nutná další kontrola léčby lékařem.

Vedlejší efekty

Po zavedení tablet nebo čípků do pochvy se může objevit pálení, svědění nebo otok sliznice. Během léčby se může objevit vaginální výtok, který je růžový nebo bílý. Vzácnými vedlejšími účinky při použití těchto forem jsou bolesti břicha, bolesti hlavy nebo rychlé močení.

Po lubrikaci pokožky „klotrimazolem“ se může objevit pálení, zarudnutí, vyrážka a další příznaky alergické dermatitidy. Výskyt jakýchkoli negativních příznaků by se měl stát důvodem k odmítnutí užívání léku a konzultaci s lékařem.

Návod k použití

Do vagíny se vstřikuje svíčka nebo tablet jednou denně. Nejvhodnější je použití takových forem „klotrimazolu“ v noci, aby rozpuštěné léčivo při pohybu nevytečelo. Pro správné vložení léku musí žena ležet na zádech a trochu jí ohnout nohy, vložit čípek nebo tabletu do vagíny a tlačit léky prstem. Aplikátor nebyl použit během těhotenství.

Průběh léčby klotrimazolem a jednorázová dávka pro drozd stanoví lékař individuálně pro konkrétní nastávající matku, ale nejčastěji se svíčky používají 1 každý den po dobu 6 dnů. Způsob použití tablet s dávkou 100 mg je stejný, proto je jich obvykle 6 v balení. Pokud po 3 dnech od začátku použití není pozorováno žádné zlepšení, je nutná druhá konzultace a výběr jiného antimykotika. Pokud se příznaky objeví brzy po ukončení léčby, měli byste se také znovu poradit s lékařem.

Tablety obsahující 200 mg účinné složky se používají po dobu 3 dnů a tablety s dávkou 500 mg se obvykle používají pro jedno použití, například pro dezinfekci vagíny před porodem. Pokud žena současně odhalila kandidální vulvitidu, je léčba krému také spojena s tabletami nebo čípky. Aby se předešlo tomu, že se pacientka po léčbě znovu dostane do Candidy, předepisuje se jí také Clotrimazol ve formě krému.

„Klotrimazol“ ve formě gelu, masti nebo krému pro vnější ošetření se aplikuje na infikovanou kůži dvakrát denně, ale někdy mu lékař předepíše léčivo rozmazat třikrát denně. Trvání užívání těchto forem léčiva může být od 2 do 4 týdnů. Obvykle po vymizení příznaků infekce mazání pokračuje další 1 až 2 týdny, aby se zabránilo recidivě. Lék se aplikuje na suchou, čistou pokožku, která byla předtím omytá mýdlem. Při plísňové infekci chodidel jsou nutně zpracovány oblasti mezi prsty.

Recenze

Pokud jde o použití přípravku „Clotrimazole“ během těhotenství, můžete si přečíst spoustu pozitivních recenzí. V nich se lék nazývá účinný a jakékoli negativní jevy během léčby jsou velmi vzácné. Mezi výhody léku patří jeho dostupnost v lékárnách, různé formy a nízká cena.

Mezi nevýhody tohoto léku některé ženy uvádějí krátkodobý účinek, protože po léčbě klotrimazolem se brzy objevily příznaky drozdu. Nevýhody forem pro vnější použití zahrnují špatnou absorpci, specifický zápach, potřebu dlouhodobého zpracování.

Analogy

Místo klotrimazolu může lékař předepsat těhotné ženě jiný lék se stejnou účinnou látkou, například:

Všechny tyto léky působí podobným způsobem, proto se účinně vypořádají s houbami. Jsou nabízeny v různých formách (1% roztok, prášek, 2% vaginální gel, 1% krém, vaginální tablety s různými dávkami, 1% mast), takže výběr vhodného analogu není obtížný. U všech těchto léků je 1. trimestr kontraindikací a ve 2-3 trimestrech je jejich použití povoleno podle pokynů odborníka.

Nahrazení přípravku „Clotrimazol“ může být dalším lékem, který ovlivňuje candidu, například „Pimafucin“. Takové volně prodejné léčivo se vyrábí v čípcích, tabletách pro orální podávání a ve formě 2% krému.

Lék působí díky natamycinu, lze jej předepsat ženám kdykoli na pozici (včetně plánování těhotenství), pro plod není nebezpečný a dostává mnoho pozitivních recenzí. Lze jej nahradit svíčkami Primafungin obsahujícími stejnou účinnou látku.

O vlastnostech použití klotrimazolu viz dále.

Klotrimazol během těhotenství

Šťastná událost v rodině - očekávání dítěte - je někdy zastíněna špatným zdravím budoucí matky. Po početí dítěte je imunita ženy oslabena a ne vždy se vypořádá s bakteriemi a infekcemi, které často vyvolávají výskyt drozdů, s nimiž se může Clotrimazol během těhotenství vyrovnat. Aby nedošlo k poškození nenarozeného dítěte, měli byste o tomto přípravku vědět co nejvíce.

Klotrimazol během těhotenství

Pokud si při přenášení dítěte všimnete příznaků infekcí pohlavních orgánů (pálení, svědění, velké množství syrového výtoku nebo podráždění, otok genitální sliznice), měli byste se poradit s lékařem a předepsat správnou léčbu. Nezdržujte návštěvu odborníka - toto onemocnění způsobené houbou Candida a vyvolané změnou hormonálních hladin může ohrozit těhotenství a poškodit zdraví nenarozeného dítěte. Lékaři doporučují oběma partnerům, aby podstoupili léčbu klotrimazolem, aby se zabránilo opětovné infekci..

Složení a forma uvolňování

Jedná se o antimykotikum ze skupiny derivátů imidazolu, které působí lokálně a má široké spektrum účinku na téměř všechny patogenní houby, které způsobují příznaky infekcí u lidí. Koncentrace klotrimazolu (účinné látky) ve fondech je 1%. Složení léčiva a jeho forma uvolňování jsou následující:

Krém 1% v zkumavkách po 20 g

Účinná látka v 1 g:

10 mg clotrimazolu; pomocné látky - cetylalkohol, vazelína, glycerol, tween-80, nipagin, destilovaná voda.

Roztok v 15 ml lahvičkách

1 ml roztoku obsahuje:

účinná látka clotrimazol - 10 mg;
pomocné látky: isopropyl myristinát, bezvodý ethanol.

Vaginální tablety (čípky) po 0,1 g s aplikátorem (balení po 6 kusech)

Účinná látka: klotrimazol 100 mg;

pomocné látky - laktóza, kukuřičný škrob, aerosol, soda, kyselina vinná, kyselina stearová hořečnatá.

Vaginální krém 1% ve zkumavkách po 20 g s aplikátorem

Účinná látka v 1 g: klotrimazol - 10 mg;

pomocné látky - benzylalkohol, cetostearylalkohol, eutanol G, polysorbát 60, rozpětí 60, syntetický albrot, čištěná voda.

Jak droga funguje?

Široká škála účinků klotrimazolu je zaměřena na téměř všechny známé bakterie a patogenní houby. Tyto zahrnují:

 • dermatofyty;
 • blastomykosy;
 • dimorfní houby;
 • kvasinkové houby;
 • plísňové houby;
 • protozoa;
 • určité typy grampozitivních koků;
 • korynebakterie.

Lék zpomaluje růst těchto mikroorganismů (má fungistatický účinek). Ve vysoké koncentraci poškozuje buňky hub a bakterií, poškozuje jejich membrány a vyvolává jejich smrt, což je spojeno s narušením syntézy ergosterolu (fungicidní účinek). V interakci s enzymy patogenních fungálních buněk zvyšuje léčivo koncentraci peroxidu vodíku na toxickou úroveň, což vede k jejich destrukci. Nebyl zjištěn žádný vývoj houbové rezistence na léčivo.

Indikace pro použití

Po absolvování nezbytných testů, konzultaci s odborníkem a stanovení diagnózy je předepsána léčba klotrimazolem. Droga může být účinná v následujících případech:

 • kandidóza vulvovaginitida (drozd);
 • trichomoniáza;
 • plísňová onemocnění kůže, nohou a kožních záhybů;
 • různé druhy lišejníků;
 • povrchní kandidóza;
 • kandidální stomatitida;
 • dezinfekce genitálního traktu před porodem.

Dávkování a podávání

Při léčbě drozdu lékař předepíše vaginální krém (mast) spolu s tabletami. Čípky Klotrimazol během těhotenství se používá bez použití aplikátoru před spaním (svíčka by měla být vložena co nejhlouběji dovnitř vagíny). Předepište lék třemi způsoby:

 1. Použití čípků po dobu 6-7 dnů v dávce 100 mg.
 2. Použití čípků v dávce 200 mg po dobu 3 dnů.
 3. U mírné formy onemocnění se použije dávka 500 mg jednou.

Navíc se klotrimazolová mast používá během těhotenství nebo krému, používá se 2-3krát denně po dobu jednoho týdne a aplikuje se na postižené oblasti vnějších pohlavních orgánů a sliznic. Partner je ošetřen 1% krémem (lubrikovaná genitálie 2krát denně po dobu 7 dnů). K dezinfekci porodního kanálu bezprostředně před nadcházejícím porodem se použije jednorázová dávka 200 mg. Rozhodující slovo spočívá na lékaři.

Klotrimazol během těhotenství 1 trimestr

Tento lék není během tohoto období předepisován ženám - jedná se o kontraindikaci. To je zvláště důležité v prvních měsících těhotenství. Odborníci doporučují jemnější léky, například Pimafucin, podívejte se na dynamiku. Používání takového silného léku během tohoto období bez lékařského předpisu je přísně zakázáno, protože může poškodit plod nebo tělo těhotné ženy..

2 trimestru těhotenství

3 měsíce po početí je přípustné léčit drozd klotrimazolem. Toto je nejlepší čas k odstranění nepříjemných problémů, jako je kandidóza a jiné plísňové infekce vulvy. V závislosti na stádiu exacerbace onemocnění lékař předepíše formu léku a jeho dávkování - vaginální čípky, tablety, masti nebo krém. Průběh léčby je asi 2-3 týdny.

Klotrimazol během těhotenství 3 trimestru

Během tohoto období bude boj proti plísňovým infekcím stejný jako ve druhém trimestru, neexistují žádné zásadní rozdíly. Může být předepsán druhý léčebný cyklus. Na konci 3. trimestru těhotenství používají porodníci lék k dezinfekci genitálního traktu - což pomáhá eliminovat infekci při narození dítěte. Za tímto účelem je lepší použít tablety, jejichž dávkování je předepsáno individuálně.

Léková interakce

Účinná látka klotrimazol inhibuje účinnost jiných polyenových antibiotik - nystatinu, natamycinu, amfotericinu B, aplikovaných topicky. Při použití ve velkých dávkách Dexamethason inhibuje jeho antimykotický účinek. Vysoká lokální koncentrace propylesteru kyseliny p-hydroxybenzoové zvyšuje antimykotický účinek léčiva.

Vedlejší účinky a předávkování

Při lokálním užívání léku a při přísném dodržování pokynů jsou nežádoucí účinky extrémně vzácné. Četnost výskytu nežádoucích účinků není známa, ale na straně imunitního systému, kůže a podkožní tkáně se mohou vyskytnout následující stavy:

 • kopřivka;
 • mdloby
 • arteriální hypotenze;
 • dušnost;
 • vyrážka;
 • svědění
 • bublinkové vyrážky;
 • bolest nebo nepohodlí;
 • odlupování;
 • hořící;
 • otok;
 • podráždění.

Při předávkování lékem nebyly navenek odhaleny žádné komplikace a život ohrožující stavy. Při použití uvnitř krému se mohou objevit bolesti hlavy, závratě, nevolnost a zvracení. Tyto účinky jsou léčeny podle symptomů..

Kontraindikace

Použití klotrimazolu v 1. trimestru těhotenství je zakázáno. Kontraindikací k použití léčiva je alergie nebo citlivost na jeho složky. Při správném používání je produkt zcela neškodný pro matku a dítě a po léčbě zcela vyléčí genitální infekce.

Podmínky prodeje a skladování

Lék Clotrimazol v různých formách uvolňování je vydáván lékárnami bez lékařského předpisu. Výrobek skladujte při teplotě 8 až 25 ° C na místě chráněném před světlem, pro děti nepřístupném. Doba použitelnosti léku - 3 roky od data vydání.

Analogy

V lékárnách si můžete koupit domácí i zahraniční analogy drogy. Před jejich použitím byste se měli poradit se svým lékařem, protože jejich účinek se může lišit. Jedná se o léky jako:

 • Clotrimazol Acry;
 • Canizon;
 • Candide;
 • Mikotrin;
 • Candide-B6;
 • Candiben;
 • Amiklon;
 • Gine-lotrimin;
 • Antifungol;
 • Amidil;
 • Yenamazol;
 • Candizol;
 • Canesten;
 • Lotrimin;
 • Factodine.

Cena clotrimazolu

V lékárnách v Moskvě a Petrohradě jsou prezentovány léky různých forem uvolňování, domácí i zahraniční výrobci léčiv. Jejich cena je následující:

Karta Clotrimazole. vag. 100 mg N6

Zkumavka na masti klotrimazolu 1% 20 g

Zkumavka na krém Clotrimazol 1% 20 g

Clotrimazolph. 1% 15 ml

Clotrimazol 1% gel 20 g

Recenze

Ve druhém trimestru těhotenství jsem objevil příznaky drozdu. Okamžitě spěchal k mému lékaři. Předepsal mi vaginální tablety klotrimazolu. Prošel jsem léčbou, nebyly žádné nepříjemné pocity nebo vedlejší účinky. Po první aplikaci jsem cítil úlevu. Tento nástroj je levný, doporučuji ho všem.

Během těhotenství mi doktor našel vaginální kandidózu - drozd. Předepsané svíčky pro vaginální podání a klotrimazolový krém. Můj manžel se mnou zacházel. V krátké době zmizely všechny příznaky, což nás velmi potěšilo. Léky jsou cenově dostupné a levné, nezpůsobily žádné vedlejší účinky. Nyní jsme zcela zdraví a vychováváme krásné dítě.

Měl jsem zoufalství - pálení vaginální sliznice, výtok, neustálé podráždění. Thrush prostě nedovolil normální život. Šel jsem k lékaři, který předepsal levné vaginální tablety Clotrimazol. První žádost přinesla úlevu a brzy jsem se rozloučila s tímto nepříjemným onemocněním. Doporučuji všem, aby tento lék používali.

Kolem poloviny těhotenství byla gynekologka na vyšetření diagnostikována drozd. Se svým manželem podstoupila ošetření vaginálními tabletami a mastí klotrimazolu. Před porodem mi byl předepsán stejný lék k dezinfekci porodního kanálu. Všechno šlo perfektně, já a dítě jsme zdraví. Drozdové léky jsou levné a efektivní.

Může být klotrimazol použit během těhotenství??

Klotrimazol je antimykotikum, které se může zbavit téměř jakéhokoli onemocnění způsobeného fungální infekcí. Plísňová onemocnění mohou nastat také během těhotenství, protože ochranné funkce těla během tohoto období jsou potlačeny a stává se citlivým na všechny druhy mikroorganismů. Lékaři se zpravidla snaží nepředepisovat pilulky pro těhotné ženy a budoucí matky samy se snaží vyhnout negativním důsledkům pro dítě, které tablety mohou způsobit. Co dělat, když se během těhotenství objeví plísňové onemocnění?

Jakou léčbu lze předepsat těhotným ženám??

Klotrimazol může pomoci s plísní nebo lišejníky. Kromě toho byl úspěšně použit k léčbě drozdu. Je to poslední nemoc, která se obává nastávajících matek. Nicméně, uchýlit se k různým lékům během těhotenství, většina žen je opatrná. Může být klotrimazol použit během těhotenství??

Během tohoto zvláštního období v životě každé ženy se doporučuje uchýlit se k různým lékům s mimořádnou opatrností. Proto je většina těhotných žen, které mohou ovlivnit škodlivé mikroorganismy, zakázána. Například se doporučuje vyvarovat se používání antibiotik a chemoterapeutických léků, když jsou předepisována, lékař by měl vzít v úvahu trimestr těhotenství, protože stupeň rizika pro plod v různých časech se bude lišit. Je třeba zvážit rizika, a to jak v případě užívání drogy, tak v případě odmítnutí. Účinek léků se neomezuje pouze na bakterie, do toho spadají i určité struktury lidského těla..

Pro dospělé je takový účinek drog jen znatelný, ale pro vyvíjející se plod může být extrémně nebezpečný. To znamená, že užívání antimykotik může mít negativní důsledky pro vývoj plodu, zejména v 1. trimestru. Aby se zabránilo negativním účinkům na plod, je klotrimazol během těhotenství předepisován v omezeném množství. Lékaři se zpravidla vyhýbají podávání ve formě tablet v případech, kdy plísňové infekce nepředstavují ohrožení života a nemohou způsobit vážné komplikace. K léčbě plísňových onemocnění u těhotných žen se používají lékové formy, které jsou určeny k lokální léčbě, to znamená, že během těhotenství můžete používat klotrimazolový krém a čípky. Krém se používá k léčbě plísňových kožních lézí a čípky jsou vhodné k odstranění plísňových infekcí, které ovlivňují reprodukční systém, například k léčbě drozdů..

Vlastnosti použití klotrimazolu

Je velmi důležité sledovat dávkování léku, protože jeho překročení zvýší jeho koncentraci v krvi, což může být pro dítě hrozbou. Avšak i když je minimální množství léčiva absorbováno do krve, jeho použití je v prvním trimestru těhotenství zakázáno. Mnoho lékařů se dokonce snaží vyhnout se jeho jmenování v prvních 20 týdnech, tj. V polovině těhotenství.

Je nutné vzít v úvahu přítomnost individuální nesnášenlivosti složek léčiva. Pokud jste na to alergičtí, je klotrimazol zakázán v jakékoli lékové formě. Pokud to žena neužila před těhotenstvím, doporučuje se pečlivě sledovat, jaké pocity způsobuje lék. Při sebemenších příznacích alergie musí být její použití přerušeno před konzultací s lékařem. Stojí za zvážení, že použití vaginálních čípků nebo krému může způsobit mírné svědění, které rychle prochází.

Krém je nejmenší lékovou formou tohoto antimykotika. Je to 2 typy: vaginální a pro vnější použití. K zavedení vaginálního krému je přiloženo speciální zařízení připomínající stříkačku, které vám umožňuje dodávat krém na nepřístupná místa. Kromě toho vám umožňuje používat krém v požadované dávce..

Taková instrukce aplikátoru nedoporučuje použití těhotnými ženami. Důvodem je skutečnost, že pokud se nepoužívá opatrně, může to vést k poškození děložního hrdla. To je obzvláště nebezpečné ve 3. trimestru, protože v posledních fázích se děložní hrdlo začíná otevírat. Můžete náhodně poškodit močový měchýř, což může způsobit předčasné vypouštění vody.

Je třeba poznamenat, že pravděpodobnost takových následků je velmi malá, ale je lepší opustit používání vaginálního krému během těhotenství a místo toho použít svíčky. Ve 2. a 3. trimestru těhotenství může být klotrimazol předepsán pro jakoukoli lokalizaci plísňových chorob. Lze jej však použít pouze podle pokynů lékaře.

To, co vám nejlépe vyhovuje, může určit pouze kvalifikovaný odborník: tablety, krém, čípky nebo mast.

Zpravidla je při léčbě drozdu nutné používat svíčky dvakrát denně, průběh léčby trvá týden. U plísňových kožních lézí musíte rozmazávat každé 2krát denně, průběh léčby trvá, dokud nedojde k uzdravení. Je třeba poznamenat, že tyto dávky jsou přibližné, pouze lékař může přesně určit optimální délku léčby, lékovou formu a četnost použití, v závislosti na vlastnostech každého jednotlivého případu..

Proč je samoléčení nebezpečné??

Některé těhotné ženy se snaží vyhnout se užívání jakéhokoli léku, i když je to nutné. Sami nesnižujte dávku ani nepoužívejte klotrimazol méně často, než vám předepsal lékař. Tímto způsobem můžete poškodit pouze vaše tělo, protože mikroorganismy si mohou vyvinout rezistenci vůči složkám léku, nebo budete muset prodloužit průběh léčby.

Recenze žen, které používaly klotrimazolové čípky nebo krém k léčbě drozdů během těhotenství a nejen většinou pozitivních.

V některých případech ženy tvrdí, že droga nepomohla, ale částečně mohou tyto recenze patřit těm, kteří se zabývali autodiagnostikou a samoléčbou. Možná v těchto případech nedošlo k žádnému drozdu a symptomy jiných nemocí byly považovány za jeho příznaky. O tom, jak tablety fungují, nezůstaly žádné recenze. Všechny ženy však zdůrazňují nebezpečí užívání této drogy v prvním trimestru. Profylaktické použití klotrimazolu je zakázáno. Může být použit pouze podle pokynů lékaře v přítomnosti klinických indikací. Cena léku závisí na formě uvolňování a výrobci. Například jeden výrobce má vyšší cenu za vaginální tablety než krém a druhý naopak. V každém případě lze klotrimazol považovat za mimořádně cenově dostupný prostředek. Klotrimazol během těhotenství je tedy indikován v přítomnosti plísňových onemocnění různé lokalizace..

Klotrimazol během těhotenství

Nejčastějším problémem pro ženu (včetně těhotné ženy) je kandidóza, lépe známá jako drozd. Nepříjemné onemocnění, které způsobuje nepohodlí a vyžaduje okamžitou léčbu.

U těhotných žen není drozd nejen svědění a pálení, ale také skutečné nebezpečí negativního účinku houby na normální vývoj těhotenství. Je škoda ztratit dítě v důsledku takového banálního onemocnění, které lze velmi snadno a rychle vyléčit.

Co brání budoucím matkám, aby si okamžitě začaly užívat zdraví? Jediným strachem je, že plod může trpět užíváním drogy nejméně přímo z nemoci, že jako součást všech sprejů, mastí a čípků používaných k léčbě urogenitálního traktu musí být přítomno antibiotikum.

U těhotných žen se nedoporučuje odhadnout stupeň nebezpečí složení léku a léčit se samostatně. Proto udělejte jediné správné rozhodnutí: při prvním příznaku kandidózy navštivte svého lékaře.

Co může lékař doporučit?

Váš gynekolog s největší pravděpodobností předepíše Clotrimazol, známý a často používaný v „před těhotenství“. Nespěchejte, abyste byli zklamaní, a litujte, že jste si lék nekoupili sami v lékárně - během těhotenství se musíte vyhnout vyrážkám. Konec konců, reakce těla těhotné ženy na složení tohoto, obecně, bezpečného léku může být poněkud neočekávaná.

Aby se předešlo potížím způsobeným negramotnou terapií „do-it-yourself“, lékař předepíše lék jen trite, ale také vypočítá dávku, která je optimální pro konkrétní případ, bude sledovat reakci těla na složky léku a zruší ho, pokud se něco pokazí.

Příznaky kandidózy

Mezi těhotnými ženami je kategorie žen, které před obdobím těhotenství neměly podezření na drozd. Není divu, že první příznaky nemoci v nich vyvolávají strach a paniku, vnímají je jako známky abnormálního průběhu těhotenství a téměř potratu..

Aby se zabránilo negativním vlivům plísní Candida na plod, je nutné aplikovat účinnou terapii a vědět, který lék použít, musíte znát nepřítele symptomy.

Takže příznaky charakteristické pro drozd:

 • hojný sýrový výboj;
 • podráždění a otok sliznic genitálií;
 • neustále hořící svědění podrážděné oblasti;
 • přítomnost nepříjemného zápachu z výboje.

Nazývali jsme pouze obecné příznaky nemoci, je možné, že kandidóza se projevuje odlišně v různých organismech - vše záleží na jednotlivci. V každém případě by těhotná žena, která si sama všimla takových nebo podobných příznaků, měla okamžitě vyhledat lékaře.

Pokud máte předepsaný klotrimazol...

Po jmenování se u lékaře ujistěte, jakou formu léku musíte použít. Klotrimazol je dostupný ve formě spreje, masti, lotionu a vaginálních tablet. Gynekologové doporučují tablety k drozdu - to je však pro běžné pacienty. Jak být těhotná?

Koneckonců, první otázka v případě vaginální terapie je: je možné umístit lék do takové blízkosti dělohy.?

Podle lékařů nepředstavuje léčba vaginálními tabletami žádné nebezpečí (v určitém období těhotenství). Jeho dávka je mnohem více než forma léku. Těhotným ženám je v noci předepsána 1 tableta klotrimazolu a současně by měla být provedena léčba sexuálního partnera ženy. K tomu použijte clotrimazolový krém nebo mast.

Droga patří do kategorie účinných a relativně bezpečných, ale během těhotenství je důležité cítit, předpovídat, sdílet okamžik rizika a okamžik prospěchu. Proto bez lékařského zásahu je téměř nemožné zbavit se drozdu bez poškození plodu.

Složení a farmakokinetika léčiva

Antifungální a antimikrobiální činidlo na bázi imidazolu.

Účelem této látky je ničení různých druhů hub, včetně kvasinek a plísní, a překážka v rozvoji bakterií..

Princip léku spočívá ve schopnosti účinné látky zničit buněčnou membránu bakterie, což vede k její smrti.

Účinnost účinku závisí na množství použitého léčiva: v malých dávkách klotrimazol pouze zpomaluje syntézu proteinu, při vysokých dávkách léčivo hromadí aktivní peroxid vodíku, který ničí negativní buňky.

Použití tablet vyvolává vniknutí 30% účinné látky do krevního řečiště, při použití masti nebo krému je toto procento výrazně sníženo.

Indikace

Těhotná žena sleduje nejen drozd. Oslabená imunita je příčinou výskytu takových nemocí, jejichž vzhled se před těhotenstvím žena úplně nebála.

Klotrimazol může účinně eliminovat docela nebezpečná a esteticky nepříjemná onemocnění:

 • mykóza kožních záhybů a nohou;
 • lišejník;
 • plísňové kožní choroby;
 • povrchní candida;
 • kandidální vulvaginitida;
 • kandidální stomatitida.

Sanace porodního kanálu před nejdůležitější událostí v životě ženy se provádí také pomocí Clotrimazole.

Aplikátor a těhotenství

V procesu používání klotrimazolových tablet během těhotenství je jedna důležitá vlastnost. Obvykle se tableta vstřikuje v maximální hloubce pomocí aplikátoru pro tento účel..

U těhotných žen existuje zvláštní požadavek - nepoužívejte aplikátor.

Zaprvé, plastové zařízení je příliš hrubý nástroj a může poškodit sliznice urogenitálního traktu těhotné.

Za druhé, pro těhotné ženy je stále lepší zdržet se velmi hlubokého zavedení léku, účinek bude patrný s průměrnou hloubkou podávání tablet.

Vedlejší efekty

Tělo těhotné ženy je velmi citlivé na neobvyklé látky. Je možné, že v procesu aplikace Clotrimazolu se těhotná žena bude muset naučit celou cestu své vlastní povahy: léčba drozdů a jiných plísňových onemocnění ne vždy hladce.

Nejčastější vedlejší účinky:

 • alergické projevy;
 • časté močení
 • bolest hlavy;
 • ve vzácných případech - křeče a bolesti v podbřišku.

Clotrimazol Trimester

1 trimestr

Absolutní kontraindikace léku. V časných stadiích těhotenství z drozdu je předepsán pimafucin.

2 trimestru

Používají se velmi opatrně, průběh terapie se provádí pod přísným dohledem lékaře. Předpokládá se, že ve druhém trimestru je použití klotrimazolu nežádoucí.

3 trimestru

Používají se k léčbě plísňových chorob a v komplexu opatření k čištění porodního kanálu ženy.

Články O Neplodnosti