Hlavní Výživa

Antipyretika při kojení: jak snížit teplotu bez poškození dítěte

Seznam léčiv kompatibilních s kojením je omezený. Ibuprofen během kojení je jedním z léků, které lékaři předepisují matkám v případě nemoci. Účinek tohoto léčiva na laktaci je dobře znám. V lékařské praxi je široce používán jako anestetikum a antipyretikum..

V tomto článku analyzujeme působení ibuprofenu, jeho vliv na dítě a laktaci. Článek používá informace z referenčního místa pro kompatibilitu s léky a HB.

Tabulka kompatibility ibuprofenu s kojením

V mezinárodní referenční knize o lékové kompatibilitě s HB e-lactancia.org najdete podrobné informace o tom, jak látka působí na tělo dítěte a obecně na laktaci..

V tomto článku jsme psali více o mechanismu pronikání drog do mléka (odkaz na paracetamol)

Účinek léku na organismus je určen 5 hlavními indikátory. Na obrázku jsou označeny žlutě..

 1. Molekulová hmotnost 206 Ano
  Látky s molekulovou hmotností 150 - 200 daltonů dobře pronikají do mléka.
 2. Vazba na proteiny 99%
  Čím vyšší je procento vazby na proteiny, tím méně molekul látky přechází do mateřského mléka. Molekuly ibuprofenu se téměř úplně vážou na proteiny a 1% léčiva vstupuje do mléka.
 3. Eliminační poločas (T 1/2) 2-3 hodiny
  Po 3 hodinách bude mateřská krev polovinou maximální dávky látky. Po uplynutí této doby po užití léku můžete kojit..
 4. Poměr mléko / krevní plazma 0,01
  Obsah léku v mateřské krvi se bere jako 1 (jednotka). Dostáváme zlomkové číslo: poměr 0,01 / 1. To znamená, že pouze stotina látky v mateřské krvi se dostává do mateřského mléka.
 5. Relativní dětská dávka (Relat. Ped. Dávka) 0,04-0,15%
  Při užívání léku s kojící matkou dostane dítě z věkové dávky méně než 1% léčiva.

Ibuprofen je označen zelenou značkou v adresáři e-lactancia.org, což znamená, že je kompatibilní s kojením..

Ibuprofen kojení

Ibuprofen je nehormonální lék, který má analgetický a antipyretický účinek. Tento lék, tak často jako Paracetamol, je předepisován kojícím matkám a dětem po třech měsících věku..

Indikace pro použití ibuprofenu jsou:

 • Bolesti hlavy a zubů;
 • Horečka; horečka;
 • Zánětlivá onemocnění.

Užívejte lék ihned po kojení, aby maximální koncentrace klesla na interval mezi krmivy. Doporučuje se dát dítě na hrudník 3 hodiny po užití.

Ibuprofen je kontraindikován u následujících onemocnění:

 • Onemocnění jater a ledvin;
 • Peptický vřed žaludku a dvanáctníku;
 • Zánětlivé procesy ve střevech;
 • Individuální nesnášenlivost složek léčiva.

Jak brát ibuprofen během kojení

Lékař by měl předepsat léky pro kojící matky, zvážit rizika a přínosy pro matku a dítě. Lékař také předepisuje dávkování.

Mezi hlavní pravidla užívání přípravku Ibuprofen patří:

 • Maximální dávka léčiva je 800 mg denně;
 • Kojící matka může užívat 4 tablety po 200 mg denně nebo 2 tablety po 400 mg denně;
 • Interval mezi užitím léku by měl být alespoň 4 hodiny;
 • Užívání léku bez přestávky je přípustné ne déle než 2-3 dny. Pokud do této doby příznaky nemoci nezmizí, měli byste se poradit s lékařem.

Farmaceutický průmysl vyrábí analogy tohoto léku se stejnou účinnou látkou:

Při užívání ibuprofenu přechází do mléka zanedbatelná část léčiva. Autoritativní vědecké organizace souhlasí s tím, že použití ibuprofenu během kojení je bezpečné.

Mohu pít ibuprofen během kojení (laktace)?

Bolest hlavy a bolesti svalů, horečka, výtok z nosu a bolest v krku - nepříjemné symptomy, které chcete rychle odstranit infekcí dýchacích cest. V období po porodu je tělo žen oslabeno, takže je jednodušší onemocnět a není tak snadné vybrat lék na léčbu a odvádění tepla. Ibuprofen, který se používá při kojení, je schopen tyto problémy rychle a efektivně vyřešit. Je však možné, aby ji ženy během laktace pily, jakou dávku zvolit, aby nedošlo k poškození dítěte a existují nějaké kontraindikace tohoto léku? Dnes budou zodpovězeny všechny položené otázky..

Složení, akce a forma uvolnění

Ibuprofen je antipyretické a protizánětlivé léčivo a jeho hlavní složka se stejným názvem patří do skupiny NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky). Na základě účinné látky se vyrábějí různé formy léčiva:

Farmakologické vlastnosti léčiva jsou sníženy tak, aby eliminovaly zánět v těle, snižovaly teplotu a zastavovaly syndrom bolesti. Uvedené účinky ibuprofenu během kojení jsou způsobeny inhibicí cyklooxygenázových enzymů kyselinou propionovou. Jedná se o enzymy, které přispívají k produkci prostaglandinů - látek zodpovědných za vývoj otoku, bolesti a zánětu. Působí také na mozková centra odpovědná za zvyšování teploty a regulaci termoregulace těla..

V důsledku užívání ibuprofenu ve formě tablet nebo sirupu se produkce prostaglandinů v centrální a periferní části centrálního nervového systému zastaví, teplota se sníží a zánět a bolest se sníží. Účinná látka také stimuluje produkci vlastního interferonu v těle, což zvyšuje odolnost proti infekcím a urychluje zotavení..

Rada! Použití sirupů, mastí a tablet ibuprofenu pomáhá rychle se zbavit bolesti a nepohodlí. Masti a gely se aplikují zvnějšku na bolesti zad způsobené neuralgií, revmatismem a zánětem svalové tkáně. Čípky se používají rektálně, urychlují nástup účinku léku a snižují riziko pronikání látky do mateřského mléka.

Indikace pro použití

V jakých případech může lékař, který předepisuje kojení lékaře, předepsat Ibuprofen, jaké příznaky může tento lék zmírnit? Nejprve je Ibuprofen pro kojení předepsán pro bolesti hlavy. Je dokázáno, že jiné léky, které mohou odstranit bolest, například Aspirin, nepříznivě ovlivňují zdraví dítěte. A užívání ibuprofenu pomůže zastavit nepohodlí, aniž by způsobovalo vedlejší účinky u matky a dítěte..

Doporučuje se také používat kojení Ibuprofen proti horečce způsobené akutními respiračními infekcemi, akutními virovými infekcemi dýchacích cest, mastitidou, laktostázou a jinými nemocemi, které způsobují hypertermii. Pokud jsou na pozadí patologií zaznamenány bolesti svalů a kloubů, lék se s těmito úkoly vyrovná také..

Ibuprofen pro kojení se používá k úlevě od bolesti zubů, nepohodlí způsobených zánětem uší a paranasálních dutin. Nástroj lze použít k bolestivé menstruaci, neuralgii spojené s poškozením periferních částí centrálního nervového systému, po poranění a při exacerbacích revmatismu..

Lékaři předepisují Ibuprofen jako bezpečný lék proti bolesti pro kojící matky, ale mnoho žen se stále bojí, pokud je užívání léku během kojení zaručeno. Dále zvážíme, proč lékaři považují Ibuprofen za nejlepší způsob, jak zmírnit bolest a zánět v těle..

Je ibuprofen možný s laktací?

Hlavními příznaky nachlazení jsou bolesti hlavy, horečka a horečka. S HB může být Ibuprofen užíván k účinnému zastavení uvedených příznaků a nepoškození zdraví dítěte? Lékaři předepisují tento lék kojícím matkám a věří, že je neškodná jak pro samotnou ženu, tak pro dítě.

Účinek mnoha léků ze série antipyretik a analgetik nebyl dosud studován, zatímco u ibuprofenu bylo provedeno mnoho studií. V důsledku toho bylo stanoveno:

 • v mateřském mléce byly nalezeny aktivní složky léku po jeho užití ženou během krmení. Ale v tak malých dávkách, že nejsou schopny negativně ovlivnit tělo dítěte;
 • do mateřského mléka přechází pouze 0,6 až 0,7% z celkového množství opilých kojících matek;
 • Užívání drogy nepříznivě neovlivňuje laktaci a nesnižuje produkci mléka žlázami.

Na základě výše uvedeného je Ibuprofen nejlepším analgetickým a antipyretickým lékem pro kojení během kojení. Maximální množství aktivních složek se hromadí v mléce 2 hodiny po užití léku dovnitř. Žena by proto měla naplánovat aplikaci na prsa tak, aby maximální koncentrace léku klesla na interval mezi krmením dítěte.

Mnoho matek se obává, že krmení dítěte při zvýšení teploty negativně ovlivní jeho pohodu. To není pravda, protože mateřské mléko se nemůže v důsledku hypertermie nakysnout a zhoršovat, naopak vytváří protilátky, které zvyšují imunitní obranu dítěte. A antipyretika jsou předepisována k odstranění příznaků nachlazení a bolesti, aby se žena cítila lépe.

Pravidla pro použití v HS

Ibuprofen by měl být užíván během kojení v souladu s řadou pravidel. V první řadě by matka během krmení měla navštívit lékaře a získat od něj povolení k užívání této drogy. Lékař vyhodnotí příznaky a rozhodne, zda je vhodné užívat antipyretika a analgetika, nebo zda lze zánět zastavit bez léků..

Oficiální návod k použití ibuprofenu během kojení stanoví:

 • jedna dávka léčiva je 200-400 mg;
 • užívání tablet, pokud je to nutné, se provádí po 4-6 hodinách od prvního;
 • denní dávka ibuprofenu s HB je 800 mg, zatímco až 1200 mg léčiva lze užít bez krmení;
 • tablety se omyjí dostatečným množstvím tekutiny, s výhodou čistou vodou;
 • je lepší užívat lék po jídle, aby se snížil negativní účinek na žaludeční sliznici.

Aby se snížilo riziko nežádoucích účinků, měla by žena při kojení vzít počáteční dávku 200 mg ibuprofenu. Pokud to pomáhá eliminovat bolest a zánět a účinek se neztratí po 8-10 hodinách, není nutné brát druhou dávku léku nebo užívat stejné množství léku, ale nic víc. Pro kojící matky jsou tablety a čípky považovány za ideální formy léku. Účinek na slizniční tkáň čípků je menší, takže epitel není podrážděný a účinek se objevuje rychleji než při užívání tablet uvnitř.

Mnoho žen užívá sirup Ibuprofenu v dávce pro děti a věří, že tímto způsobem mohou být bezpečně léčeny a nadále krmeny. Koncentrace látky v sirupu je tak malá, že nepomůže dospělému odstranit příznaky zánětu, ale obsahuje příchutě a vůně, které mohou vyvolat alergii.

Pozornost! Lékaři doporučují samoléčení zánětu Ibuprofenem ne déle než tři dny. Pokud během této doby příznaky nezmizí, nemělo by se pokračovat v samoléčení, je lepší se poradit s odborníkem. Pokud potřebujete delší užívání skupiny NSAID, může být nutné přerušit kojení..

Vedlejší efekty

Nesprávné použití ibuprofenu během kojení přispívá k rozvoji následujících vedlejších účinků:

 • nevolnost a zvracení;
 • poškození jater a ledvin;
 • sucho v ústech, poškození dásní;
 • nedostatek chuti k jídlu, epigastrická bolest;
 • zažívací poruchy - zácpa, nadýmání, plynatost, průjem;
 • vnitřní krvácení zažívacího traktu.

Aby nedošlo k vyvolání nežádoucích účinků těla, musí se matka při krmení řídit návodem k použití, nepřekračovat dávky a nejdříve získat povolení lékaře k užívání léku.

Kontraindikace

I přes bezpečnost a účinnost přípravku Ibuprofen je při kojení třeba postupovat opatrně. Porušení těchto dávek nebo přítomnost chronických onemocnění v těle může vyvolat neočekávanou reakci těla. Proto se nedoporučuje používat lék pro následující zdravotní problémy:

 • ulcerativní a erozivní léze sliznice žaludku a střev;
 • špatná krevní srážlivost;
 • žaludeční a střevní krvácení, jakož i zánět těchto orgánů v akutním stadiu;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • selhání ledvin a jater;
 • třetí trimestr těhotenství.

Ibuprofen by se také neměl užívat, pokud existuje citlivost na léčivou látku léku a pokud jste alergický na všechny léky ze skupiny protizánětlivých nesteroidů. Je nebezpečné kombinovat užívání léku s kyselinou acetylsalicylovou a jinými NSAID. Opatrnost je rovněž nutná v případě současného použití ibuprofenu s antikoagulanty..

Analogy ibuprofenu pro HB

Jak lze Ibuprofen nahradit, pokud z nějakého důvodu není možné produkt během krmení odebrat? Paracetamol je analogem léku - je povolen i kojícím ženám, účinně zmírňuje bolest, teplotu a zánět různého původu. Další náhražkou ibuprofenu je Nurofen, účinná látka ibuprofen přechází do mateřského mléka v malých dávkách a není schopna poškodit zdraví dítěte.

Na poznámku! Pokud mluvíme o neléčivých náhražkách této drogy, pak o čaj s malinami, medem nebo rybízem, bylinné přípravky protizánětlivého působení pomohou snížit teplotu a odstranit bolest pro ženu. Tělo můžete otřít teplou vodou s přidáním malého množství stolního octa, nebo aplikovat chladný obklad na čelo.

Ibuprofen je cenově dostupný a běžný lék, který se dokonale vyrovná se symptomy zánětu, tepla a nepohodlí. Používá se při bolestech různého původu, při virových infekcích a neuralgických onemocněních zad. I přes jednoduchost složení a povolení k použití přípravku během kojení by měla kojící matka před užitím tablet prostudovat pokyny a konzultovat s lékařem. To je jediný způsob, jak zabránit negativnímu účinku léků na zdraví drobků a rychle zmírnit vaši pohodu..

Návod k použití přípravku "Ibuprofen" pro HB, též

Lék "Ibuprofen" pro kojení a HB je pro použití zcela přijatelný. V závislosti na dávce a doporučené době léčby nebude mít na tělo dítěte negativní vliv. Není možné samostatně rozhodnout o použití léku, protože na pozadí léčby se mohou objevit vedlejší účinky. Kromě toho existuje seznam kontraindikací, které je třeba vzít v úvahu.

Je možné vzít Ibuprofen na HB

Imunita kojících žen je snížena, takže se často objevuje nachlazení nebo se zhoršují chronická onemocnění. Na pozadí všech těchto problémů může vyvstat otázka: Je možné nebo neužít „Ibuprofen“ pro hepatitidu B? Lék je povolen kojícím matkám na bolest, teplo nebo zánět od samého narození dítěte. Pokud budete dodržovat všechna doporučení lékaře, nedojde k poškození zdraví dítěte.

Lék užívaný matkou ve velmi malých dávkách proniká do mléka, a proto nemůže mít žádný vliv na zdraví dítěte. Současně se kvalita a chuť mléka nemění, jeho množství se nesnižuje.

Kojící ženy by si měly vybrat rektální čípky a tablety, které obsahují ibuprofen. Je lepší odmítnout dětské sirupy. Účinná látka v nich je obsažena ve stejném množství a doplňky mohou vyvolat alergii.

Jaké choroby jsou předepsány

Lékaři předepisují Ibuprofen v následujících případech:

 • bolest v různých částech těla;
 • zvýšení tělesné teploty na pozadí zánětu středního ucha, sinusitidy, akutních respiračních virových infekcí, akutních respiračních infekcí;
 • horečka, která se vyskytuje s mastitidou nebo lakostázou;
 • bolestivá menstruace;
 • zranění doprovázená bolestí;
 • neuralgie.

V každém případě je předepsán vhodný léčebný režim, který zahrnuje odlišné dávkování léčiva a délku léčby.

Účinnost léčiva

Během léčby, v prvních 30 minutách po užití léku, se intenzita projevů bolesti snižuje, tělesná teplota se snižuje různými infekčními a zánětlivými procesy.

Složení a účinky na tělo

Lék "Ibuprofen" je k dispozici v různých formách. Hlavní účinnou látkou je ibuprofen. Pomocné složky se mohou lišit v závislosti na formě léčiva..

Složky léčiva mají analgetický, protizánětlivý, antipyretický a imunomodulační účinek na tělo..

Kojící žena

Lék má během kojení následující účinky na tělo pacienta:

 • snižuje tělesnou teplotu;
 • eliminuje bolest;
 • zmírňuje zánět;
 • přispívá k aktivaci obranyschopnosti těla.

Složky ibuprofenu potlačují ložiska zánětu, zmírňují otoky, stimulují produkci interferonu.

Jak to ovlivňuje dítě

Ibuprofen v malém množství proniká do mléka, ale aby se snížilo riziko účinku léku na zdraví a chování dítěte, je třeba dodržovat některá doporučení.

Maximální koncentrace účinné látky v krvi se objeví 1,5 hodiny po podání.

Proto je lepší krmit dítě před užitím tablety a 2,5 hodiny později. V tomto případě si můžete být jisti, že lék v minimálních dávkách pronikne do těla dítěte.

Návod k použití s ​​kojením

Léčba během kojení by měla být prováděna s mimořádnou opatrností. Návod k použití obsahuje doporučení ohledně dávkování a také uvádí další důležité body.

Aby se zabránilo negativním účinkům složek léku na zažívací ústrojí, doporučuje se užívat tento lék po jídle.

Dávkování

Lékař po posouzení stavu rozhodne pacient o předepisování léku, stanoví přijatelné dávkování a udává dobu podání. Ve většině případů je ženě během kojení předepsána jediná dávka rovnající se 200-400 mg ibuprofenu. V případě potřeby se lék opakuje po 5 hodinách. U kojících žen by denní dávka neměla překročit 800 mg účinné látky.

Kontraindikace

Je lepší odmítnout vzít lék, pokud nastanou následující problémy:

 • peptické vředy v zažívacím systému;
 • zánětlivé procesy v gastrointestinálním traktu;
 • těžká onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • patologie ledvin a jater;
 • přecitlivělost na složky, které tvoří ibuprofen.

Nezapomeňte zvážit existující kontraindikace. V opačném případě se zdravotní stav pouze zhorší a zdraví dítěte bude poškozeno.

Vedlejší efekty

Vedlejší účinky na pozadí užívání přípravku jsou velmi vzácné. Riziko jejich vývoje se zvyšuje nesprávným užíváním drogy nebo přítomností chronických onemocnění.

Mezi nejčastější nepříjemné příznaky patří:

 • zarudnutí, svědění a otok kůže;
 • bolesti hlavy;
 • zvýšení krevního tlaku;
 • bolest břicha, průjem, nevolnost a dokonce zvracení;
 • depresivní nálada, deprese.

Pokud jsou doporučené dávky překročeny, je pacient znepokojen nevolností, tinnitem, závratěmi, bolestmi břicha a hlavy. V tomto případě musíte vypláchnout žaludek a vzít enterosorbenty.

Léková interakce

Ibuprofen nelze kombinovat s aspirinem a jinými nesteroidními protizánětlivými léčivy. S opatrností se lék užívá s antikoagulanty..

Podmínky lékárny

Tento lék najdete v jakékoli lékárně, vydané lékařem bez zvláštního předpisu. Cena závisí na formě vydání a pohybuje se od 50 do 150 rublů.

Podmínky skladování

Zakoupený lék by měl být skladován na suchém a tmavém místě, při teplotě maximálně +24 stupňů, mimo dosah dětí. Tablety a suspenze si zachovávají své vlastnosti po dobu tří let, jiné formy uvolňování drogy - dva roky.

Analogy drogy

Nemůžete si vybrat náhradní lék sám. Každý lék je charakterizován samostatným seznamem kontraindikací a vedlejších účinků. Bez konzultace s lékařem nemůžete brát formulace z tradiční medicíny. Složky mohou způsobit alergie a jiné nežádoucí účinky..

Náhrady lékáren

Můžete nahradit „Ibuprofen“ takovými drogami jako „Paracetamol“, „Pentalgin“, „Nurofen“, „Mig“, „Advil“, „Ibutop“, „Ibunorm“, „Faspik“..

etnoscience

Při zvýšených teplotách se vaří malinový čaj, do kterého se přidává med nebo citron. Ale to za předpokladu, že matka a dítě nemají alergii na všechny složky. Pomáhá snižovat teplotu tření rukou a nohou vodou a octem.

V případě bolesti hlavy, lehké relaxační masáže, mátového čaje, vdechování výparů éterického oleje (šalvěj, levandule, oregano působí rušivě). Nepříjemné pocity během menstruace jsou eliminovány teplými obklady, které se aplikují na spodní část břicha, čaj s heřmánkem, teplá sprcha. Bolest zubů pomáhá omezovat výplach úst pomocí roztoku na bázi sody, heřmánku, šalvěje, dubové kůry.

Je možné brát ibuprofen během kojení

Ibuprofen je účinná látka v mnoha léčivech, která mají antipyretický, protizánětlivý, analgetický účinek. Seznam vedlejších účinků může samozřejmě zpochybnit použití ibuprofenu pro kojení. Pokud se však podíváte na pokyny v registru léčivých přípravků v Rusku, nezakazuje to používání kojení ani během těhotenství..

Ibuprofen pro HB

Ibuprofen je koncentrován v krvi a vylučován do mateřského mléka, ale podle výsledků studií byl uznán za přijatelný lék pro těhotenství a kojení. Má protizánětlivé, antipyretické a analgetické vlastnosti. Léky na bázi ibuprofenu jsou proto předepisovány nejen při vysokých teplotách, ale také při bolestech různého původu (včetně zubních, menstruačních, kloubních), zánětlivých jevů, onemocnění orgánů ORL.

Pokyny pro léčivo naznačují, že je předepsán také pro onemocnění, jako je revmatoidní artritida, dna, neuralgie, myalgie, bursitida, radiculitida a také jako doplněk při infekčních a zánětlivých onemocněních.

Jak se přihlásit

Ibuprofen je k dispozici v různých formách pro vnitřní i venkovní použití..

 • Při perorálním podání se používá 200 a 400 mg tablety, které se užívají po jídle. Protože k maximální koncentraci léčiva v krvi dochází 30 až 120 minut po podání, měla by být doba užívání léčiva vypočtena tak, aby maximální koncentrace při krmení neklesla. Obvykle si vezmou pilulku hned po jídle dítěte.
 • Při mírné bolesti je přípustná denní dávka 1,2 g, léčba horečky je obvykle 3 dny a bolest 5 dní. Dávkování, frekvence podávání a trvání kurzu zpravidla určuje ošetřující lékař. Nedoporučuje se však užívat kojící matce více než 400 g jednou.
 • Pro vnější použití je ibuprofen k dispozici ve formě gelu a krému, který se nanáší na postiženou tkáň proužkem až 10 cm na délku a třením, dokud se úplně nevstřebává. Navenek se lék používá v intervalu 4 hodin a ne více než 4krát denně. Ibuprofen by neměl být pokryt obvazy a po aplikaci si musíte důkladně umýt ruce.

Vedlejší efekty

Nástroj může způsobit nevolnost, zvracení, nadýmání, zácpu, pálení žáhy, průjem, anorexii, závratě, bolesti hlavy, nespavost a agitovanost, kožní alergické reakce, poškození zraku a dokonce i v ojedinělých případech eroze gastrointestinálního traktu. Proto během exacerbace peptického vředu zažívacího systému není předepsán. Ibuprofen je rovněž zakázán u bronchiálního astmatu, individuální nesnášenlivosti aspirinu, patologií zrakového nervu, nedostatečnosti ledvin a jater a poruch koagulace krve..

Z tohoto důvodu lékař pokaždé vede rozhovor s pacientem, a pokud existují podezření na výše uvedená porušení, může být kojící matce předepsán lék na základě jiné účinné látky.

Ibuprofen rozhodně není nejbezpečnějším lékem. Matce však umožňuje, aby během léčby nevydržel bolest, aby se zachovalo kojení, a dítě se nemusí oddělit od mateřského mléka. Oběma to poskytuje pohodlí a pocit bezpečí..

Ibuprofen pro kojení: pravidla použití

Léčba: léky proti kašli na hepatitidu B

Všechny protilátky potřebné pro boj s touto chorobou přicházejí do mateřského mléka, takže se nedoporučuje přirozeně zastavit krmení dítěte touto nepříjemnou symptomatologií. Před lékařským ošetřením kojící matky je nutné podstoupit vyšetření u specialisty, aby se zjistila příčina onemocnění. Po stanovení diagnózy terapeut předepíše pacientovi dávku a časový rozvrh užívání léků, jakož i další opatření k léčbě kašle u matky, která zahrnují:

 • těžké pití;
 • zvlhčování vzduchu;
 • větrání místnosti, kde leží pacient.

O léčivých přípravcích by mělo být řečeno samostatně a podrobněji..

Kašelové sirupy

Léky proti kašli pro kojení by se měly vyrábět na základě léčivých bylin a rostlin. Sirupy nejsou výjimkou. Jejich použití při kašli odstraňuje zarudnutí, změkčuje sputum a ničí patogenní mikroorganismy. V sirupu by neměly být žádné agresivní složky.

Je důležité, aby byl produkt tak neškodný, že mu může být dáno dítě

Kašelové tablety

Podle studie obsahuje mnoho tekutých kašelů a chladných produktů alkohol. Navíc, mnoho z kombinačních produktů je směsí antihistaminik a dekongestantů a může také obsahovat aspirin, acetaminofen, ibuprofen nebo kofein. Pro kojící matky je lepší užívat pouze ty léky, které jsou nezbytné, a vyhnout se takovým kombinačním lékům. Americká akademie pediatrů (AAP) se domnívá, že alkohol, acetaminofen, ibuprofen a kofein jsou kompatibilní s kojením

Aspirin byl u některých kojenců spojen s významnými nepříznivými účinky a AAP doporučuje dávat aspirin kojícím matkám opatrně.

Časem testované tablety Mukaltinu lze vypít, aby vyléčily kašel. A ve vodě rozpustný furatsilin lze použít jako oplach.

Kašel spreje

Jak léčit kašel pro kojící matku, pokud je doprovázen dalšími patologickými příznaky? V tomto případě spreje, aerosoly dokonale pomáhají. Vzhledem k tomu, že jsou aplikovány lokálně, je pravděpodobnost, že se jejich složky dostanou do mléka, sklon k nule.

Inhalace

Větrání plic lze provádět jak lidovými metodami, tak pomocí moderních zařízení - rozprašovačů. Řešení pro tyto metody by však měla předepisovat pouze lékařka.

Vlastnosti léčby suchého kašle

Léčba má odstranit příčiny suchého kašle. Pokud se příznak objeví v důsledku alergie, je žena předepsána antihistaminika, inhalace a dostatek tekutin. Pokud cizí těleso vstoupí do dýchacího traktu, stačí, aby pacient vzal prostředky, které zlepšují separaci sputa.

Pokud je suchý kašel v kojící matce příznakem nachlazení, pak bude nejprve muset brát léky, které zjemňují sputum. Poté, co se kašel z mokrého znovu vyvinul v sucho, pacientovi jsou předepsány léky, které tento reflex potlačují. Někdy musí kojící matka pít antibiotika předepsaná lékařem od kašle, ale toto opatření lze považovat za extrémní. Lékaři předepisují tyto léky, pouze pokud důsledky jejich nedostatečné léčby převyšují riziko infekce u dítěte.

Antipyretika a analgetika

Tyto léky jsou na druhém místě za antibakteriálními léky, pokud jde o četnost použití u různých nemocí. Používají se pro běžné nachlazení nebo bolesti hlavy a jako součást komplexní léčby mnoha nemocí. Nejslavnější analgetikum nebo léky proti bolesti - Analgin - je během kojení kontraindikováno z důvodu negativního účinku na hematopoetický systém a ledviny; když ji vzala matka u dětí po jídle, došlo k extrémně výrazným alergickým reakcím. (Analgin je součástí takových léků, jako je Sedalgin, Pentalgin, Tempalgin). Lze však použít i další známý lék - paracetamol (Panadol, Efferalgan, Kalpol): má kromě léků proti bolesti také antipyretický účinek.

Takzvané NSAID, nesteroidní protizánětlivé léky, pomáhají bojovat proti bolesti, teplotě a zánětu. S kojením jsou kompatibilní: Ibuprofen, Naproxen, Ketoprofen

Měli by se však používat během kojení s opatrností, pokud je to možné, omezenou na jednu dávku, protože účinek těchto léků na kojení a zdravotní stav dítěte nebyl plně studován. To platí pro všechny léky, dokonce i „ověřené“ a schválené pro těhotnou paracetamol

Povolené léky proti bolesti

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jsou kompatibilní s kojením, ale při použití vyžadují zvláštní péči. Bez negativních důsledků kojící matky lze takové tablety užít jednou

Mezi tyto drogy patří:

 • Ibuprofen (nurofen) uvolňuje svaly a klouby, bolesti hlavy a bolesti zubů, uvolňuje teplotu. Dávka je 200-400 mg dvakrát denně. V tomto případě by denní dávka neměla přesáhnout 800 mg. Až 0,7% složení přechází do mléka, což je bezpečné pro kojící dítě;
 • Ketanov zbavuje bolesti a horečky. Nedoporučuje se užívat do 21 dnů po porodu. Dávka je 10 mg třikrát až čtyřikrát denně;
 • Diclofenac je bezpečný lék pro kojení. Nedoporučuje se však brát kojící matku s vysokým tlakem a žaludečním vředem. Dávkování - 25-50 mg až třikrát denně.
 • Paracetamol je optimálním lékem během kojení. V první řadě však tablety eliminují teplo, snižují teplotu a bojují proti virům. Paracetamol nemusí být účinný při bolestech hlavy způsobených nachlazením nebo chřipkou. Kromě toho vás nezachrání od bolesti zubů a bolesti v žaludku..

Asi 1% složení paracetamolu se dostane do mléka, což při kojení nepříznivě neovlivňuje kojící matky a děti. Tento lék je skvělý pro nachlazení a chřipku, SARS a ARI. Po 20 minutách sníží teplotu. Po dvou hodinách se většina složek léčiva vylučuje z těla a po čtyřech - léčivo zcela opouští.

Vhodný režim pro kojící matky je 500 mg třikrát denně s intervalem nejméně čtyř hodin. Tablety můžete pít po kojení a ne déle než tři dny v řadě! Analogy paracetamolu jsou Panadol a Efferlagan.

No-spa je populární lék používaný pro křeče v žaludku. Drotaverin jako součást léku rozšiřuje krevní cévy, které zmírňují bolest ve střevech, ledvinách a játrech. No-shpa také pomůže s bolestmi hlavy a bolestí během menstruace..

Mezi léky, které zmírňují křeče, jsou No-shpu považovány za nejbezpečnější a nejúčinnější. Účinek léku je patrný po 15 minutách. Během kojení nebude jednorázové použití přípravku No-shpa ovlivňovat kvalitu mléka a stav dítěte. Jedna dávka jsou dvě tablety po 40 mg.

K léčbě cystitidy a žaludečních vředů, cholelitiázy a urolitiázy je nutná dlouhá léčba. V tomto případě je nutná konzultace s lékařem.!

Jaké další prostředky k léčbě bolesti hlavy si můžete přečíst v článku „Jak a jak zacházet s bolestmi hlavy během kojení“.

Ultracain a Lidocaine se používají k léčbě zubů a úlevě od bolesti zubů. Tyto prostředky se vyznačují krátkou akcí a rychlou eliminací z těla, takže jsou dostatečně bezpečné pro matky během kojení.

Lze Ibuprofen užívat během kojení?

Dobře zkoumané složení léku, jeho mechanismus účinku a jeho účinek na oslabené tělo dávají zdravotníkům důvod domnívat se, že Ibuprofen je pro kojící matku bezpečný. Lékaři důkladně studovali účinek tohoto léku na tělo kojících matek a jejich dětí. Výsledky studií pomohly dospět k závěru o minimálním průniku účinné látky do mateřského mléka (ne více než 0,6% dávky, kterou žena užívala). Ve dvou studiích, kde byl ibuprofen podáván kojícím ženám, se lék v mateřském mléce nenašel..

Je však třeba upustit od samopodávání léku v jakékoli formě. Lék zvažovaný v článku, stejně jako všechny ostatní léky, má kontraindikace, vedlejší účinky, řadu zvláštních pokynů pro jeho použití. Tato skutečnost vyžaduje, aby se před užitím ibuprofenu během kojení konzultoval lékař..

Kojící matka musí sledovat svůj stav. Pokud přípravek nemá viditelný účinek, jako antipyretikum do 3–4 dnů, měla by žena neprodleně konzultovat lékaře.

Jak vzít kojící matku

Ibuprofen mohou ženy používat při kojení dítěte, aby se zbavily následujících onemocnění:

 • vysoká teplota s ARI / ARVI;
 • teplota se současným infekčním onemocněním;
 • menstruační křeče;
 • bolest svalů;
 • bolest zubů;
 • bolest hlavy;
 • drobná bolest kloubů, vazů;
 • artritida, artróza.

V kterémkoli z výše uvedených onemocnění pomůže Ibuprofen vyrovnat se s dobře zvoleným dávkovacím režimem a formou léčiva. Od teploty, bolesti hlavy, bolesti zubů, menstruační bolesti je rozumné uchýlit se k použití tablet (šumivých nebo potahovaných bílou) různých dávek nebo sirupu. Při nepohodlí kloubů, podvrtnutí, přetížení svalů, vazů se vyplatí používat masti nebo ibuprofenové gely.

Čípky jsou zpravidla předepisovány dětem od 3 měsíců života do 12 let. I přes tuto skutečnost může žena při krmení dítěte používat čípky jak při zvýšených teplotách způsobených mastitidou, laktostázou nebo akutními virovými infekcemi dýchacích cest, tak bolestmi zubů..

Aby se minimalizovalo riziko gastrointestinálního poškození způsobeného ibuprofenem, musí kojící matka brát pilulky nebo sirup ihned po jídle. Aby se snížilo riziko, že dítě bude konzumovat mateřské mléko s vysokou koncentrací drogy, měla by žena při užívání léků správně organizovat plán krmení. Maximální množství účinné látky v kojící krvi je pozorováno 30 minut až hodinu po užití léku.

Při řádném ošetření není nutné přerušit kojení, protože negativní zdravotní dopady ibuprofenu na matku nebo její dítě jsou minimalizovány..

Kontraindikace Ibuprofen

Ibuprofen pro použití při kojení má kontraindikace. Před zahájením léčby tabletami by se kojící matka měla ujistit, že nemá:

 • alergie na složky léčiva;
 • astma
 • onemocnění ledvin, jater, gastrointestinálního traktu (vředy);
 • nemoci oběhového systému;
 • srdeční problémy.

Na první pohled je používání léčivých mastí a krémů neškodné. Ale tyto léky mají také kontraindikace. Během laktace je vyloučení aplikace ibuprofenu na kůži v přítomnosti „pacienta“:

 • otevřené rány, kožní léze jakéhokoli stupně;
 • alergická reakce, citlivost na složky léčiva;
 • ekzém;
 • infekční kožní onemocnění různé závažnosti.

Nurofen během kojení: jak brát prášky, gel

Během kojení, když krmíte dítě, může být Nurofen užíván, ale mělo by to být provedeno pouze se svolením lékaře, který může analyzovat potřebu léků

Výrobci sami uvádějí v pokynech, že by měl být Nurofen užíván s opatrností při kojení pro matku. Látky ze složení léčiva se dostávají do mléka v minimálním množství, takže při kojení může být konzumováno bez přenosu dítěte do směsi

Co znamená vágní formulace „brát opatrně“? To znamená, že musíte brát lék přísně pod dohledem lékaře a dodržovat předepsané dávkování. Při kojení pomocí Nurofenu je nutné sledovat stav dítěte. Existuje řada známek, které naznačují, že lék má na dítě špatný účinek

Příznaky naznačující, že lék ovlivňuje dítě:

 • Projevy alergické reakce.
 • Poruchy spánku.
 • Poruchy židle.
 • Neklidné chování.
 • Změna frekvence močení a zbarvení moči.

Pokud má novorozenec podobné příznaky, není tento lék vhodný pro kojící matku. V takovém případě musíte navštívit lékaře, který nahradí lék jiným lékem, nebo nabídne dočasné přemístění dítěte na umělé krmení..

Dávkování a pravidla pro použití při kojení

Pokud se Nurofen používá pro kojící matky, je velmi důležité vypočítat jeho dávku co nejpřesněji. K tomu je návod k použití

Tabulka 1 - Návod k použití přípravku Nurofen

Forma přípravy:
Dávkování pro kojící matku:
Poznámka:
Nurofen, Nurofen Express Neo. 200 mg tablety
1 tableta až 3krát denně

Nurofen forte, Nurofen expresní dáma. 400 mg tablety
1 tableta až 3krát denně. Minimálně 6 hodin mezi jídly. Maximálně 1,2 g (3 tablety) do 24 hodin.
Zvýšené dávkování

Berte opatrně.
Nurofen Express 200 mg tobolka
1 tobolka až 3krát denně

Nurofen Express Forte, 400 mg tobolka
1 tobolka až 3krát denně. Minimálně 6 hodin mezi jídly

Maximálně 1,2 g (3 tobolky) denně.
Zvýšené dávkování. Berte opatrně.
Nurofen pro děti, suspenze 100 mg / 5 ml
10 ml (200 mg) 3x denně, maximálně 45 ml (900 mg) denně

Nurofen Express Gel, 5%
1krát za 4 hodiny, ne více než 4krát denně
Použití pro kojící matky s opatrností. Vyvarujte se kontaktu se sliznicemi..
Nurofen Plus, tablety
Lék na předpis. Jednou.
Má slabý narkotický účinek. Zakázáno kojením.
Nurofen multisymptom tablety 400 mg
Maximálně 3 tablety denně
Silný lék. Kromě ibuprofenu obsahuje paracetamol. Při kojení je zakázáno.

Dětský Nurofen ve formě suspenze je vhodnou volbou pro kojení. V této formě může být léčivo dávkováno přesněji a je také rychle absorbováno do krve a začíná působit..

Může maminka pít dětskou medicínu

Některé ženy se mylně domnívají, že pokud vezmete Ibuklin pro děti během kojení, bude to dítě méně poškozovat. Ale forma uvolňování dětí se liší od dospělého pouze v dávkování.

Pokud kojící matka vypije Ibuklin Junior, jsou možné dvě možnosti:

 • nízká dávka nebude mít terapeutický účinek;
 • Užívání velkého počtu tablet pro děti vytvoří potřebnou koncentraci účinných látek v krvi a mléko bude mít stejné množství účinných látek jako při použití dávky pro dospělé.

Kromě toho, Ibuklin Junior stojí od 70 p., A obsahuje 3-4krát méně aktivních složek a pro dosažení terapeutického účinku je třeba vzít až tři tablety.

Vzhledem k tomu, že cena léčivého přípravku pro dospělé je v rozmezí 100 r, bude léčba přípravkem Ibuklin pro děti dražší a riziko nežádoucích účinků u dítěte se nesníží..

Jaká analgetika jsou povolena pro HB?

 • Během kojení byste měli co nejvíce odmítnout užívat syntetické drogy.
 • Pokud nelze bolest zastavit alternativními metodami, můžete užít nesteroidní protizánětlivé léky (Nurofen, Naproxen, Ketoprofen). Léky založené na ibuprofenu a trometamin ketorolaku jsou považovány za relativně neškodné, ale je lepší omezit léčbu na jednu dávku.
 • Paracetamol je zcela bezpečný, jak potvrdily klinické studie. Účinek se zvýší, pokud užijete tabletu paracetamolu se silným zeleným čajem..
 • Pokud kojící žena zastrčí nohu nebo trpí bolestmi kloubů během revmatismu, je přípustné anestetizovat postižené tkáně gelem nebo mastí na bázi diklofenaku..
 • Pokud potřebujete vytáhnout zub nebo podstoupit oční chirurgii, může lékař použít jako lokální anestetikum lidokain nebo ultracaine.

Paracetamol

Dokázaná v průběhu let, lék dobře zvládne nejen horečku, ale také bolesti hlavy. Zmírňuje zánět, který v některých případech způsobuje bolest (například zánět nosohltanu). Paracetamol pomůže s mírnou bolestí různých etiologií:

 • zranění
 • bolest zubů;
 • popáleniny;
 • ARI (bolest v krku);
 • bolest hlavy.

Léky na bázi paracetamolu jsou plně kompatibilní s přirozeným krmením.

Během léčby není nutné přerušit krmení. Postupujte podle doporučení a pokynů svého lékaře. Léky na bázi paracetamolu: Panadol, Tylenol, Efferalgan.

Ibuprofen

Nesteroidní protizánětlivá látka. Léky na bázi ibuprofenu jsou plně kompatibilní s kojením. Přerušení režimu krmení není nutné. Ibuprofen zmírňuje různé typy bolesti, eliminuje horečku.

Při akutní bolesti je přípustná jedna dávka dvojité dávky léčiva. Dále se ibuprofen užívá podle obecného schématu..

Léky s ibuprofenem:

Video o kompatibilitě kojení a ibuprofenu:

Diclofenac

Nesteroidní protizánětlivá složka. Používá se v lécích pro lokální anestézii při úrazech, modřinách, podvrtnutí, bolestech svalů. K dispozici ve formě mastí, gelů. Používá se také ve formě tablet. Kontraindikováno u hypertenze a žaludečních vředů.

Podle mezinárodního adresáře E-Lactancia nemá diklofenak teratogenní účinek na novorozence, ačkoli podle pokynů pro tento lék by kojící matky neměly používat gely a masti s diklofenakem.

Léky s diklofenakem:

Video o kompatibilitě diklofenaku a kojení:

Ketanov (Ketorol)

Účinné analgetikum s antipyretickým účinkem. Léčivou látkou je trometamin ketorolac. Nesteroidní protizánětlivé léčivo. Povoleno ošetřovatelstvím. Do mléka vstupuje v minimální koncentraci, rychle se vylučuje z těla novorozence. Vynikající úleva od bolesti různé povahy. Zvládněte bolest po operaci, extrakci zubu.

Léky na bázi tromethaminu Ketorolac nejsou povoleny v prvním měsíci po narození kvůli riziku krvácení.

Lidokain

Antiarytmické lokální anestetikum na bázi lidokain hydrochloridu. K dispozici ve formě čiré kapaliny pro injekce nebo zpracování tkáně. Používá se k úlevě od bolesti při chirurgických zákrokech (stomatologie, oftalmologie). Zmírňuje také příznaky arytmie.

Při laktaci se léčivo nedoporučuje, ale používá se pod dohledem lékaře, pokud je pro operaci nutná anestézie tkáňového místa. Působí krátkodobě, minimálně proniká do mléka a rychle se vylučuje.

Ibuprofen a kojení

Ibuprofen je nesteroidní protizánětlivé léčivo. Je považován za nejbezpečnější lék z této skupiny, takže některé jeho formy uvolňování se používají i pro děti od 3 měsíců. Již více než 30 let je Ibuprofen na seznamu náležitostí a prodává se na přepážce. Proto téměř každý člověk má tento lék v lékárničce, pije ho s bolestmi hlavy a zubů, se zvýšenou teplotou. Pokud však tento lék může běžný člověk použít bez konzultace s lékařem, mnoho mladých matek pochybuje o tom, zda lze ibuprofen použít během kojení..

Tento lék patří k nejbezpečnějším prostředkům, proto se doporučuje pít těhotným a kojícím ženám s horečkou nebo bolestí různého původu. V této době se často zhoršují různá chronická onemocnění, matka může nachladnout, její zub nebo hlava mohou onemocnět. Tento stav nevydržte, je lepší se okamžitě zbavit bolesti a teploty. A Ibuprofen se týká takových léků, v jejichž době není nutné přestat kojit.

Analgetický a protizánětlivý účinek tohoto léčiva je spojen se schopností blokovat produkci prostaglandinů. Tento účinek je podobný účinku aspirinu a dalších léků ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Ibuprofen se od nich však liší tím, že je považován za bezpečný během kojení nejen pro kojící matku, ale i pro dítě.

Například aspirin je v současné době nebezpečný, jiné léky se také nedoporučují, protože pronikají do mateřského mléka ve velkém množství a mohou nepříznivě ovlivnit dítě. Kromě toho pokyny pro většinu léků nedoporučují užívat je během kojení, protože nebyly provedeny studie o tom, jak ovlivňují dítě..

V pokynech pro Ibuprofen však takové omezení neexistuje. V mnoha zemích byly provedeny studie o účinku tohoto léku na kojící matku. Ukázali, že ibuprofen přechází do mateřského mléka v nepatrném množství - ne více než 0,7%. Tato koncentrace nemůže poškodit zdraví novorozence a pro děti starší 3 měsíců je povoleno používat některé formy ibuprofenu. Studie u dospělých prokázaly, že doporučená dávka je absolutně bezpečná. Paracetamol je považován za stejně bezpečný, ale je méně účinný, například nezbavuje zánětlivý proces..

Upozornění: Ibuprofen je jedním z mála léků, které lze užívat s kojením. Mnoho lékařů předepisuje matkám, aby snížily teplotu a snížily bolest. Je rysem tohoto léku, že jeho účinek je patrný po 15-20 minutách

Pro mladou matku je často velmi důležité, aby analgetický účinek nastal co nejdříve. Účinná látka léčiva se rychle vstřebává, ale také se rychle vylučuje z těla.

Po 2,5 hodinách po použití ibuprofenu může žena bezpečně kojit své dítě, protože v těle nemá téměř žádné cizí látky.

Zvláštností tohoto přípravku je, že jeho účinek je patrný po 15-20 minutách

Pro mladou matku je často velmi důležité, aby analgetický účinek nastal co nejdříve. Účinná látka léčiva se rychle vstřebává, ale také se rychle vylučuje z těla.

Po 2,5 hodinách po použití ibuprofenu může žena bezpečně kojit své dítě, protože v těle nemá téměř žádné cizí látky..

Ibuprofen během těhotenství

Metody tradiční medicíny pro bolesti hlavy s hepatitidou B

Když bolest hlavy bolí a matka kojí, nemusíte vždy chtít brát prášky hned. V některých případech lze upustit od alternativních léčebných metod, které přinesou pozitivní výsledek. Doporučuje se mladé matce normalizovat denní režim, dostatek spánku a jíst během kojení. Vážná fyzická aktivita a stres jsou zakázány..

Zbavte se bolesti hlavy pomůže:

 1. Masáž biologicky aktivních bodů. Masážní specialisté identifikují řadu aktivních zón na obličeji, krku a krku. Akupresurní masáž pomáhá uvolnit napětí, odstranit svalové křeče a zlepšit výživu a přísun krve do tkání. Ke zmírnění stavu je třeba absolvovat průběh těchto masáží 5-7 procedur.
 2. Aromaterapie Expozice léčivým parám éterických olejů posiluje imunitní systém, stimuluje nebo zklidňuje nervy a vyvolává řadu dalších účinků. Esenciální oleje ze santalového dřeva, pačuli, heřmánku, bergamotu atd. Jsou vhodné k odstranění napětí a křečí v hlavě, mohou být použity jako součást směsí nebo jako monoterapie v aroma lampách.
 3. Komprimuje Vystavení nízkým nebo vysokým teplotám způsobuje místní změnu vaskulárního tónu. Se spasmem v chrámech můžete použít teplé obklady založené na heřmánku. Chladné obklady na čele a šíji pomáhají zmírnit bolest v napětí.

Bolest hlavy během kojení může být příznakem přepracování a příznakem vážného onemocnění. Jako nouzovou situaci můžete pro laktaci použít schválené léky proti bolesti. U dlouhodobé bolesti je nutná lékařská konzultace a další vyšetření k objasnění příčiny onemocnění.

 1. Kojení a léky: Co je bezpečné? - Mayo Clinic (zveřejněno 28.8.2018).
Články O Neplodnosti