Hlavní Bolest

Jak vařit zelnou polévku: osvědčené recepty

Zelná polévka je vícekomponentní toaletní polévka, tvář ruské kuchyně. Pokrm má starou historii a stoleté tradice. Life hacker vás naučí, jak vařit zelnou polévku z čerstvého a nakládaného zelí podle všech pravidel. Bonus - recept na zelnou polévku s houbami a rybami.

Slovo "zelná polévka" (shti) pochází ze starého ruského "eat". Tak zvané jakékoli tekuté výživné jídlo. Zelí dušené se začalo připravovat v 9. století, když jej přinesli do Ruska a začalo pěstovat tuto zeleninu. Miska rychle získala lásku lidí.

„Šukající duch“ vždy stál v domě. Zelná polévka si mohla dovolit všechno. Mohly být vařeny kdykoli v roce: v létě s čerstvým, v zimě s kysaným zelím. A nikdy se nenudili.

Věděli jste, že v 18. - 19. století byla zelná polévka zamražena ve formě velkých ledových kruhů a vzata s sebou na cestu, a poté nasekaná, zahřátá a snědená?

Zelná polévka byla vařena ve vesnických chatkách, v ušlechtilých statcích a v královských palácích. Bohaté segmenty obyvatelstva si mohly dovolit bohatou zelnou polévku (s masem) a lidé jednoduše připravili převážně vegetariánskou variantu - prázdnou zelnou polévku. Ale bez ohledu na to, jaké ingredience byly, zelná polévka musí mizet v ruském sporáku. Zelenina tedy nevařila ve vroucí vodě, ale postupně odhalila jejich chuť.

Nyní si můžete dovolit alespoň gazpacho, alespoň miso, alespoň pyré z polévky. Ale zelná polévka je stále pro mnoho nejoblíbenějších prvních chodů. Proto vám řekneme, jak vařit vynikající zelnou polévku.

Bohaté zelí nebo nakládané zelí

Jedná se o moderní variantu bohaté zelné polévky - bez hříbků a vodnic (může nám to Pokhlebkin odpustit). Ale i nezkušený kuchař se s technologií vypořádá.

Ingredience pro tři litrové pánve:

 • 500 g masa na kosti;
 • 300 g zelí nebo čerstvého zelí;
 • 3 malé cibule;
 • 2-3 brambory;
 • 2 rajčata;
 • 1 malá mrkev;
 • 1 polévková lžíce rajčatové pasty;
 • Olej na vaření na smažení;
 • bobkové listy, sůl, pepře, koření a jiná koření podle chuti;
 • kopr, petržel, zakysaná smetana na servírování.

Krok 1. Vařte vývar

Tradičně se masová zelná polévka vaří v hovězím vývaru, přičemž se volí hrudník, hrudník a další části jatečně upraveného těla s kostí. Ale můžete použít vepřové a dokonce i kuře.

Maso nalijte vodou a vařte na mírném ohni. Když začne vařit, dávejte si pozor na pěnu. V opačném případě bude muset být vývar filtrován..

Krok 2. Přidejte zelí

Toto je hlavní složka zelné polévky. Nejčastěji se používá zelí. Do polévky dokonce přidávají solanku. Díky zelí získává zelná polévka kyselost, pro kterou je mnoho lidí tolik miluje.

Kyselá zelná polévka není vůbec zelná polévka, ale druh kvasu. Takže za starých časů říkali medově sladový nápoj, který se používal k léčbě kocoviny. Nyní mnozí mylně nazývají kyselá zelná polévka s kysaným zelím..

Když se vývar vaří, přidejte do pánve zelí. Pokud je pro vás příliš energický, musí se nejprve umýt.

Pokud připravujete zelnou polévku z čerstvého zelí, nezapomeňte, že na rozdíl od zelí je třeba přidat na konci vaření před brambory..

Snížit teplo a vyzkoušet vývar na sůl. Obvykle je slanost zelí dostačující, ale pokud si přejete, můžete ji slaně osolit. Zelí s masem by se mělo vařit asi hodinu.

Krok 3. Pečte

Zelná polévka je plnicí polévka, což znamená, že se bez smažení neobejdete. Smažte jemně nasekanou cibuli v rostlinném oleji, přidejte na ni nakrájenou mrkev a nakrájenou rajčat a na konec přidejte polévkovou lžíci rajčatové pasty tak, aby měla polévka bohatou barvu.

Dříve dali cibuli do zelné polévky dvakrát. Poprvé celá cibule s masem během vaření vývar (pak byl odstraněn). Bylo tam dokonce přísloví „Golu nahá, ale v polévce je cibule“. Podruhé byla cibule přidána již jemně nasekaná spolu se zelím.

Krok 4. Sbíráme zelnou polévku

Po hodině a půl vaření maso ulovte z vývaru, a když se trochu zchladí, oddělte ho od kosti a nakrájejte na malé kousky. Poté ji vraťte do polévky spolu se smažením a bramborami.

Zpočátku byla do zelné polévky přidána žitná mouka. S rozprostřením brambor převzala tato zelenina funkci škrobového vývaru.

Krok 5. Přidejte koření

Asi 10 minut před tím, než budete připraveni, pošlete bobkový list, pepř a další koření podle chuti v hrnci. Vyzkoušejte zelnou polévku. Pokud se zdá, že je solený, přidejte sůl.

Ve starých dobách byly s kapustovou polévkou podávány kondomy (uši s houbami a jinými náplněmi), perepis nebo hlídání dětí. Vzpomeňte si s Gogolem v „Dead Souls“: „... vzali si napil zelí a nechali misku obrovský kousek chůvy, slavného pokrmu, který se podává do zelné polévky a sestává z žaludku skopového plného pohankové kaše...“?

Zelná polévka připravena! Jako dresing se obvykle používá zakysaná smetana a čerstvé bylinky..

Denní zelná polévka

Dříve mohla litina se zelnou polévkou mizet celé hodiny, dokud se kamna neochladila. Čím déle, chutnější. Takže tam byl zvláštní druh zelné polévky - na diem. Ve složení jsou stejné jako běžné maso, ale vaření trvá mnohem déle..

Aby se obyčejná zelná polévka proměnila v denní dávky, musíte je po vaření nalít do keramických nádob a poslat je do trouby, předehřáté na 220 stupňů. Když se polévka vaří, snižte teplotu na 160 ° C a vařte další dvě hodiny. Poté snižujte teplotu každou hodinu o 10–15 stupňů, dokud nedosáhnete 70–80 ° С. To simuluje teplotní režim chladicího ruského kamna.

Další možností: po vaření vařit pánev zelnou polévkou v něčem teplém a nechat je vychladnout postupně (bude to trvat 4-6 hodin).

Kromě toho můžete použít multicooker, experimentovat s režimy pečení a dušení, jakož i funkci udržování tepla.

Zelná polévka s houbami a rybami

Jedná se o variantu prázdné zelné polévky. Je ideální pro ty, kteří nejí maso nebo rychle..

Ingredience pro tři litrové pánve:

 • 350 g švestky, tresky nebo jakékoli jiné ryby s malým množstvím kostí;
 • 400 g zelí;
 • 150-200 g čerstvých lesních hub;
 • 3 malé cibule;
 • 2-3 brambory;
 • 2 rajčata;
 • 1 malá mrkev;
 • 1 polévková lžíce rajčatové pasty;
 • máslo a rostlinný olej na smažení;
 • bobkové listy, sůl, pepře, koření a jiná koření podle chuti;
 • kopr, petržel, zakysaná smetana na servírování.

Vaření

Nalijte vodu do pánve a přidejte zelí. Když začne vařit, vyjměte pěnu a snižte teplo na minimum. Zelí by mělo vařit 40-60 minut. Poté přidejte do vývaru čerstvé ryby, nakrájené na velké kousky. Po 20 minutách ulovte ryby, oddělte je od kostí a nakrájejte. Vraťte ryby do vývaru.

Nakrájejte a vařte houby. Je lepší použít ty lesní: bílá, bříza, houby. Pak je smažte v másle. Smažte na samostatné pánvi: smažte cibuli, mrkev, rajčata a rajčatovou pastu v rostlinném oleji.

Vložte houby a smažte do vývaru a vařte asi 10 minut. Přidejte všechna koření. Nezapomeňte na sůl! Po dalších 10-15 minutách je připravena polévka z ryb a hub. Můžete jim sloužit stejným způsobem jako bohatá zelná polévka s bylinkami a zakysanou smetanou.

Naučte polévku zelí vaší ženy!

V moderním vaření několik desítek druhů zelné polévky. Jakou zelnou polévku vaříte? Podělte se o své oblíbené recepty v komentářích.

Mohu mít zelnou polévku?

Komentáře uživatelů

Jedl jsem a ani já ani můj syn nenafukovali)

Nejím čerstvý, protože to je to, co přispívá ke zvýšené tvorbě plynu, ale je dusené v dušených masech, vařené v polévkách a jedí od samého začátku. Vše OK)

ještě nemdlíš? a druhý den po propuštění jsem snědl dušené zelí, o pár dní později vinaigrette. Pokud vy a táta nejste alergičtí na zelí, pak jedte. pokud ano, zkuste trochu a sledujte reakci

Můžete to zkusit, ale ne moc. Ve 3 měsících jsem vyzkoušel okurku - „nešel“, ukázalo se, že je příliš brzy. Buď opatrný

Zkuste trochu, ale já a já jsme snědli všechno kromě zelí a rýže.

Musím jíst polévku? Mýty a realita

O vývarech a polévkách je mnoho mýtů. Shromáždili jsme je všechny a požádali jsme lékaře, aby vysvětlili, zda je to pravda nebo ne..

Mýtus 1

Gastroenterologové a pediatrové tvrdí, že první jídla zředí žaludeční šťávu a snižují koncentraci trávicích enzymů, to znamená, že narušují vstřebávání potravin.

Realita:

Práce žaludku je uspořádána tak, aby tekutina okamžitě opouštěla ​​a tuhá strava někdy zůstává několik hodin, „mletí“ do tekuté kaše (chyme) s částicemi o velikosti 1-1,2 mm - větší nepřecházejí dále do dvanáctníku. A po celou tu dobu se uvolňuje žaludeční šťáva s kyselinou a pouze s jedním typem enzymu - proteázy, které štěpí pouze proteiny a jen částečně. Tuky ani sacharidy v žaludku nejsou tráveny.

Hlavní trávení nastává po žaludku - v dvanáctníku 12, kde vstupují enzymy pankreatu, a poté - v tenkém střevě. A koncentrace enzymů v důsledku polévky se zde nesnižuje. Trávení se vyskytuje pouze v kapalném médiu, a pokud není dostatek vody, tenké střevo ho „absorbuje“, a pokud je toho hodně, pumpuje ho. Tekutina první chod tedy jen usnadňuje trávení.

Mýtus 2

Masový vývar je rychle vstřebáván střevy a játra nemají čas absorbovat takové množství „tekutiny“ - v důsledku toho masové výtažky ve formě nekompletních jedů obcházejí játra a začínají „cestou“ v celém těle, což způsobuje poškození vnitřních orgánů.

Realita:

V plné části první přibližně 300 ml vody - to není zátěž pro játra. Extrakty také. Zaprvé se přirozeně vyskytují v masu, drůbeži, rybách, houbách a dalších produktech, na jejichž základě vyrobíte první. A to znamená, že pokud z nich připravíte druhé jídlo, použijete je stejným způsobem.

Za druhé, extrakty jsou přírodní biologické sloučeniny, které nepředstavují velkou zátěž pro játra. Mezi nimi je mnoho užitečných látek, některé jsou dokonce dostupné ve formě doplňků stravy. V těle nejsou příliš užitečné látky, které se vylučují ledvinami. A pokud jsou ledviny vážně postiženy, mohou se hromadit toxiny.

Mýtus 3

Tepelné zpracování, četné vary, kterým jsou polévky vystaveny, snižují množství živin.

Realita:

Proces vaření je jednou z nejužitečnějších a nejjemnějších metod vaření. Teplota s ním je mnohem nižší než při pečení a ještě více při vaření na grilu nebo na dřevěném uhlí.

Při vaření přichází do vývaru mnoho minerálů. A v případě prvních jídel nejsou ztraceny, ale konzumovány. Ale při vaření brambor, těstovin nebo zeleniny, hodně užitečných rozlití vodou. Například ve vztahu k vařeným bramborům můžeme hovořit o ztrátě velkého množství zdravého draslíku.

Endokrinolog-výživář, tvůrce autorova výživového programu Vadim Krylov:

- Často se mě ptají: Považuji tekutinu obsaženou v prvních chodech za opilou? Srovnejte to s čajem, kávou, čistou vodou a zahrňte do těch 2-3 litrů vody, které většina zdravých lidí doporučuje pít? Odpověď je jednoznačná - včetně. Jedná se o tekuté nádobí, jejich základem je voda. Tyto objemy nezahrnují pouze tzv. Skrytou vodu, která se nachází téměř ve všech produktech. Někde je toho spousta, jako například u zeleniny a ovoce, někde méně - jako u masa nebo drůbeže. Ale je to téměř všude.

Gastroenterolog, specialista na onemocnění jater, doktor lékařských věd, profesor 1. Moskevské státní lékařské univerzity. I.M.Sechenova Alexey Bueverov:

- První jídla mají tzv. Sokogonny účinek. To znamená, že přispívají k vývoji trávicích šťáv - žaludeční a pankreatické, šťávy z dvanáctníku 12, stejně jako žluči. Za prvé, je to dobrý přípravek pro trávení bílkovin a tuků, které pocházejí z jídla později. Nemohu říci, že první chody jsou škodlivé obecně a zejména pro játra. Samozřejmě, pokud je například zelná polévka velmi mastná nebo solená nebo je do ní přidáno hodně zakysané smetany, není to užitečné. První kurzy však nejsou škodlivé, ale v mnoha ohledech užitečné. Například se často říká, že zelenina, která se k nim přidává, má málo prospěšných látek. Část vitamínů během vaření je přirozeně zničena, ale ne všechny, kromě nich, mají i další užitečné látky, které zůstávají - vlákninu, antioxidanty. Proto je užitečná zelenina, byliny, koření a koření používané při vaření.

Za druhé, užitečné jsou vysoce kvalitní bílkoviny masa, drůbeže a ryb - v závislosti na tom, co přidáte do prvního jídla.

Zatřetí, první je zdrojem tekutiny. Pro zdravé lidi je to dobré. Přebytečná tekutina je kontraindikována pouze v případě hypertenze, srdečního nebo renálního selhání, v případě selhání jater ascites (hromadění tekutin v břišní dutině) a otoků..

Hubnutí polévky

Jsou polévky a strava kompatibilní? Často se tvrdí, že ne. Ve skutečnosti jsou polévky skvělé pro dietu. A proto:

1. Můžete do nich dát libové maso.

2. Existuje tajemství, jak vyrobit polévku bez tuku: vložte misku do chladničky a poté jen vyjměte zmrazený tuk z povrchu.

3. Můžete připravit zeleninovou polévku nebo polévku bez masa nebo drůbeže, bez přidávání obilovin, mouky, nudlí nebo nudlí. Ukáže se nízkokalorické výživné jídlo. Slavná strava paní Zhestan je založena na takové polévce..

Zelná polévka zelí kysané zelí

Jedním z neobvyklých pokrmů na hubnutí v moderní společnosti je zelná polévka. Strava pro zelnou polévku, navržená pro týdenní období, pomáhá hubnout dobře a rychle. Výhodou této metody, jak se zbavit kilogramu v pase, je možnost pro milovníky jíst konzumní zelnou polévku v neomezených porcích. Zahrnuje zelnou polévku a další ingredience.

S tak šetrnou propustností potravinového systému, kde je hlavní složkou zelná polévka, můžete ztratit 4 až 7 kg týdně. Ruské zelí se připravuje ze zelí - produktu s minimálním počtem kalorií. Naplňuje tělo vitamínem C a esenciální vlákninou, která optimalizuje funkci střev..

Vlastnosti stravy

Při výběru stravy pro libovou polévku je třeba dodržovat následující pravidla:

 • přidat do nabídky maso s nízkým obsahem tuku, zeleninu, mléčné výrobky s minimálním procentem tuku, neslazené ovoce;
 • lze použít pro hubnutí zelné polévky s bramborami, pokud je polévka co nejlehčí;
 • nezapomeňte pít 2 litry tekutiny pro zlepšení fungování trávicího traktu a metabolismu;
 • Tělo byste neměli zatěžovat tělesným tréninkem, protože v tomto období je velmi oslabeno. Přípustné jsou pouze klidné procházky;
 • při hubnutí je nutné zcela odstranit alkohol;
 • plynové nápoje a sladká voda se také nedoporučují..

Doporučené menu ze zelné polévky

Zde je podrobná strava na 7 dní:

 1. Dovoleno jíst chudou zelnou polévku a oblíbené ovoce. Musíte přeškrtnout hrozny a upřednostnit melouny a melouny.
 2. Jíst ovoce je kontraindikováno, ale můžete vařit jakoukoli zelnou polévku, například zelí. Taková zelná polévka nemá schopnost obtěžovat a lidé často mají rádi více než běžné polévky. Jídlo můžete zředit pečenou zeleninou.
 3. Opakujte první den menu, povolte zákaz brambor. Můžete zkusit celerovou polévku.
 4. V polovině týdne jsou kromě zelné polévky povoleny 3 banány a trochu mléka..
 5. Do polévky se přidá malé množství vařeného hovězího masa a zeleniny v jakékoli formě.
 6. Strávit den na šťovíku polévku za změnu.
 7. Můžete jíst zeleninu a rýži bez omezení.

Dietní kontraindikace pro zelnou polévku

Podle recenzí lidí ne každý organismus je schopen normálně zvládnout nízkokalorickou dietu. Pokud trpíte slabostí, bez příčinných bolestí hlavy, měli byste se vrátit ke standardní stravě.

Čerstvé zelí zelí dobré a škodlivé

Čerstvé zelí zelí dobré a škodlivé

17. ledna 2013 Zaslal: KoshkaS

Sotva je možné najít více „ruské“ jídlo než zelnou polévku. Je těžké si představit tradiční ruskou kuchyni bez nich. Ingredience na zelnou polévku se mohou lišit, ale základ byl vždy stejný - bílé zelí (čerstvé nebo nakládané). Příznivci zdravé výživy a jen milovníci chutného jídla se často zajímají o to, jaké kalorie mají a jaké jsou výhody zelné polévky. Zelná polévka není příliš kalorická mísa, kromě užitečných vlastností.

Pojďme nejprve mluvit o výhodách tohoto jídla a teprve poté zjistíme, jaký je jeho obsah kalorií.

Zelná polévka má mnoho užitečných vlastností, které jsou charakteristické pro všechna jídla ze zeleniny, zejména ze zelí. Například například kyselá zelná polévka vařená na masovém vývaru je skvělým zdrojem řady vitamínů rozpustných v tucích a kyseliny askorbové (vitamin C)..

Zelná polévka na šťovíku nebo kopřivy bude velmi prospěšná pro naše zdraví. Tyto dvě rostliny nesou tak bohatou sadu vitamínů, že není možné pochybovat o výhodách jídla s nimi.

Zelná polévka má příznivý vliv na trávicí procesy, snadno se vstřebává do našeho těla, nese zásoby bílkovin a komplexních uhlohydrátů a úspěšně uspokojuje hlad.

O kaloriích:

Nicméně, bez ohledu na to, jak chutné a zdravé je toto jídlo, jeho obsah kalorií si také zaslouží pozornost. Zelná polévka zpravidla nemá vysokou energetickou hodnotu, která nemůže, ale potěší milovníky zdravé výživy. Musím říci, že jejich obsah kalorií je přímo určován kalorickým obsahem zelí, které je zahrnuto v receptu. Kromě toho se zelná polévka může vařit také v masovém nebo zeleninovém vývaru, což může ovlivnit celkovou výživovou hodnotu tohoto pokrmu..

Je třeba poznamenat - čím větší množství tekuté frakce (vývar) obsažené v misce, tím nižší obsah kalorií v zelné polévce. Jejich energetická hodnota je v průměru 31 kcal na 100 gramů.

Pro naše čtenáře poskytujeme konkrétně kalorická data různých receptů na 100 gramů:

 • s kysaným zelím - 31 kcal na 100 g.
 • s vepřovým masem - 37 kcal.
 • s masem - 31 kcal.
 • zelená - 23 kcal.
 • s kuřecím masem (nebo kuřecí polévkou) - 30 kcal.
 • vegetariánský - 21 kcal.
 • s kysaným zelím - 22 kcal.
 • libový - 22 kcal.
 • s hovězím masem - 31 kcal.
 • s čerstvým zelím - 31 kcal.
 • se šťovíkem - 20 kcal.
 • s čerstvým zelím a bramborami - 38 kcal.
 • s kysaným zelím a bramborami - 32 kcal.
 • kyselý - 22 kcal.

Zajímá vás, jak vařit zelnou polévku doma? Zde je jeden z receptů pro vás:

Zelná polévka jednoduchá:

 • Česnek podle chuti
 • Černý pepř, hrášek podle chuti
 • Sůl podle chuti
 • Zelení (celer) - 1 svazek
 • Čerstvý petržel -1 svazek
 • Čerstvý kopr - 1 svazek
 • Brambor - 5 kusů
 • Cibule - 2 kusy
 • Mrkev - 2 kusy
 • Bobkový list
 • Maso (nebo kuře) -300 gramů
 • Zelí (bílé) - 1 vidlice

Voda se nalije do velkého hrnce a tam se upustí maso nebo kuře, jemně nasekané zelí a bobkové listy. Cook - asi 1 hodinu.

Přidá se strouhaná mrkev, jemně nasekaná cibule a byliny. Zvláštností tohoto pokrmu je, že vývar je okamžitě vařen se zeleninou, je dlouho v ohni, hodně zeleniny a bylin. Nejnovější jsou brambory a sůl.

Na samém konci vaření se zelná polévka ochucuje černým pepřem a strouhaným česnekem. Když je hotová zelná polévka nalita na talíře, jsou na něj posypány malým množstvím zeleně. Hotovo - užijte si výsledek! Relativně nízký obsah kalorií v zelí se navíc nestane faktorem získávání dalších liber..

Sdílejte článek se svými přáteli na sociálních sítích!

Více na stejné téma:

Ruská zelná polévka je originální ruské a národní jídlo, které se na jídelním stole často vyskytuje jako horká polévka. Zelná polévka má mnoho užitečných vlastností, ale zároveň, protože jsou připraveny z šťovíku a zelí, mají řadu kontraindikací..

Aby si jídlo uchovalo všechny své užitečné vlastnosti, je nutné při jeho přípravě dodržovat několik doporučení. Například zelná polévka by se měla jíst čerstvá, nevařte je na zítřejší večeři. Aby polévka měla jemnou a příjemnou chuť, musí se připravovat přísně podle receptu. Výhody zelné polévky také do značné míry závisí na jejích složkách. Podle tradiční receptury se do polévky přidávají šťovík a zelí.

Šťovík má vzácné vlastnosti k čištění krve a těla jako celku. Horká zelná polévka se šťovím je určena pro nachlazení a onemocnění ústní dutiny. Mísa pomáhá zlepšovat játra a střeva, proto se doporučuje používat při trávení a zácpě.

Zelná polévka s kysaným zelím obsahuje velké množství vitamínu C, který při vaření neztrácí své vlastnosti, proto by měla být do stravy zahrnuta i zelná polévka pro infekční a virová onemocnění..

V zelí je mnoho minerálů - fosfor, železo, křemík, sodík, draslík a vápník, protože přítomnost této polévky ve stravě živí tělo užitečnými látkami nezbytnými pro jeho práci.

Zelná polévka se zelím je nepostradatelným produktem pro lidi trpící cukrovkou, protože přispívají k normalizaci cukru a cholesterolu v krvi.

Na zelnou polévku můžete v krátké době účinně zhubnout, protože jde o nízkotučné a nízkokalorické výrobky, které zlepšují pohyblivost střeva a pomáhají rychle odstraňovat škodlivé látky z těla.

Jaké je škodlivé používání zelné polévky

Přestože je zelná polévka ideální pro každodenní stravování, má řadu kontraindikací, ale vztahují se ke každému jednotlivému produktu, který se používá při přípravě polévky. To znamená, že je-li to kontraindikováno, lze zelnou polévku bez ní úspěšně připravit a nahradit ji jinou zeleninou.

Zelná polévka s kysaným zelím by neměli jíst lidé, kteří mají zvýšenou kyselost žaludku, mají gastritidu nebo vřed.

Polévka se šťovím se nedoporučuje pro dny dny, vředy, onemocnění ledvin. Bylo zjištěno, že při vaření šťovíku se uvolňuje kyselina šťavelová, která se v těle hromadí, což přispívá k tvorbě ledvinových kamenů. Proto, pokud vás tato zelenina unáší zelnou polévkou, můžete narušit metabolismus minerálů v těle a vyvolat dysfunkci ledvin.

Čerstvá zelná polévka (hotová) je skvělou variantou prvních chodů. Toto jídlo pochází také ze starověkých tradičních pokrmů naší rodné ruské kuchyně, takže od pradávna existovalo mnoho možností pro provedení zelné polévky. Existuje velmi velké množství druhů, ale zelí se používá všude. V tomto případě se jedná o čerstvé zelí.

Kalorie zelná polévka z čerstvého zelí

Obsah kalorií v čerstvé zelné polévce je pouze 31 kcal na 100 gramů produktu.

Složení a výhody čerstvé zelí

Zelí je velmi užitečný produkt, který je prostě nezbytný pro hladký chod našeho těla. V zelí je hodně hrubého nezpracovaného vlákna, takže jeho konzumace může způsobit vznik plynu. Zároveň má příznivý vliv na naše trávení..

V zelí - vitamin C, karoten. Může pomoci člověku v případě ekzému, abscesů. Jak víte, jakákoli rozmanitost této nádherné zeleniny je pro nás dobrá. Také v zelí jsou vitamínové látky skupiny B, PP, U. Mezi minerály - železo, fosfor, měď, vápník.

Čerstvá zelná polévka ze zelí se stane vaším oblíbeným pokrmem a je vhodná zejména pro ty, kteří nemají rádi kyselou zelnou polévku nebo kteří by neměli jíst kyselé zelí.

Jak vařit zelnou polévku s čerstvým zelím

Čerstvé zelné polévky (hotové) lze obvykle ochutnat v jídelně. Od domácí verze se liší tím, že nemají maso, jsou vařeny v masovém vývaru. Do masového vývaru se přidají drcené čerstvé zelí a brambory. Přivede se k varu a přidá se restovaná zelenina (strouhaná mrkev, jemně nakrájená cibule, loupaná rajčata). Polévka se vaří do měkka s mírným vařením. Několik minut před koncem vaření se přidá bobkový list a pepř. Při podávání klasické zelné polévky ochucené zakysanou smetanou a koprem.

Kalorický obsah zelné polévky na 100 gramů závisí na receptu na vaření. Tato poznámka představuje obsah kalorií, tuku, bílkovin, uhlohydrátů v polévce s čerstvou, zelím, libovou polévkou a zakysanou smetanou.

Kalorická zelná polévka z čerstvého zelí na 100 gramů

Kapustová polévka s kalorií s čerstvým zelím na 100 gramů 28 kcal. 100 gramová porce polévky obsahuje:

Číst: Obsah kalorií ve zmrazených bílých hub

K přípravě zelné polévky s čerstvým zelím potřebujeme:

 • 400 g čerstvé bílé zelí;
 • 3 středně velké brambory;
 • 1 velká cibule;
 • 1 mrkev;
 • 1 bobkový list;
 • 3 hrách koření;
 • 1 celer;
 • 2 stroužky česneku;
 • 2 polévkové lžíce rajčatové pasty;
 • 1 banda kopru, petržel;
 • 2 litry vody;
 • sůl podle chuti.
 • nakrájejte bílé zelí, přeneste jej do prázdné pánve;
 • nakrájené brambory na kostky, nalijte do pánve na zelí;
 • nakrájejte na jemnou cibuli, nakrájenou na brambory a zelí;
 • třete mrkev a celer na hrubý struhadlo, nalijte do pánve;
 • k ostatním složkám přidejte bobkový list, koření, rajčatovou pastu a 350 g vody;
 • přikryjte směs víčkem a položte na nejmenší oheň;
 • vypněte plyn, nechte zeleninu trvat 15 minut pod uzavřeným víkem;
 • nalijeme zeleninu 2 litry horké vody, vhoďte jemně nakrájenou zeleninu do polévky, česnek vymačkaný lisem, nakrájenou cibuli;
 • přiveďte polévku k varu.

Číst: Kalorická cibule zelená na 100 gramů

Zelná zelná polévka je připravena! Podávejte horké.

Zelná polévka zelí: kalorie na 100 gramů

Kalorická zelná polévka z zelí na 100 gramů 43 kcal. Ve 100 gramové porci polévky:

 • 2,34 g proteinu;
 • 2,61 g tuku;
 • 3,8 g sacharidů.

K přípravě takové zelné polévky potřebujete následující ingredience:

 • 300 g zelí;
 • 2 brambory;
 • 1 cibule;
 • 1 mrkev;
 • bobkový list - 1 ks.;
 • pepř, sůl podle chuti;
 • 700 g prosa;
 • nějaký rostlinný olej;
 • zeleň.

Číst: Calorie Oatmeal with Raisins

Fáze vaření zelného zelí:

 • zahřejte pánev na střední teplotu, přidejte trochu rostlinného oleje, vymačkejte šťávu z zelí, vytlačte zelí do pánve;
 • dušené zelí, dokud se vaří na mírném ohni, po dušení vařte 10 minut pod uzavřeným víkem;
 • nakrájejte jemnou cibuli;
 • třete mrkev na hrubém struhadle;
 • bramborové kostky;
 • dát mrkev, cibuli, brambory, omyté proso, koření, sůl na pánvi;
 • doplňte hladinu vody k výrobkům, dusíme ingredience v hrnci na mírném ohni, pak trvejte na tom, že pod uzavřeným víkem bude teplo vypnuto po dobu 15 minut;
 • do pánve přidejte zelí a vroucí vodu. Přiveďte zelenou polévku k varu, přidejte nakrájenou zeleninu.

Polévka je připravena! dobrou chuť.

Kalorie libová zelná polévka čerstvá na 100 gramů

Kalorická libová polévka na 100 gramů 18 kcal. Ve 100 gramové porci polévky:

K přípravě libové zelné polévky potřebujete následující produkty:

 • 350 g hříbků;
 • 4 brambory;
 • 300 g čerstvé bílé zelí;
 • 2 malé cibule;
 • polovina 1 ks paprika;
 • koření, sůl podle chuti;
 • nějaký slunečnicový olej.

Přečtěte si: Calorie Red Beans na 100 gramů

Fáze vaření:

 • kostky loupané a umyté brambory;
 • nalijeme brambory do pánve, naplníme vodou, zahřejeme na střední teplotu;
 • nakrájené zelí;
 • krájené hříbky, cibule v malých kostkách, půl papriky;
 • roštová mrkev;
 • nalijeme zelí do vařených brambor, vaříme 10 minut;
 • Nyní smažte cibuli a mrkev na pánvi v rostlinném oleji. O něco později přidejte na smažení houby;
 • zalijeme smažení na pánvi se zelím a bramborami;
 • do vařené zelné polévky přidáme pepř;
 • po uvaření zeleniny přidejte do zelné polévky koření a sůl;
 • vařte zelnou polévku na mírném ohni po dobu 10 minut.

Polévka je připravena! dobrou chuť.

Zelná polévka se zakysanou smetanou: kalorie na 100 gramů

Kalorický obsah zelí se zakysanou smetanou na 100 gramů závisí na receptu na polévku, množství a typu přidané zakysané smetany. Udělejme jednoduché výpočty: v jedné porci polévky asi 250 gramů zelné polévky obvykle přidáme 1 polévkovou lžíci zakysané smetany.

Obsah kalorií v zelné polévce s čerstvým zelím a zakysanou smetanou na 100 gramů: pro zakysanou smetanu 10% tuk - 37,1 kcal, pro zakysanou smetanu 20% tuk - 44,48 kcal, pro zakysanou smetanu 25% tuk - 47,92 kcal, pro zakysanou smetanu 30 % tuku - 51,44 kcal.

Kalorické hodnoty pro libovou polévku a polévku s kysaným zelím a zakysanou smetanou se mírně liší.

Zelňačka

Mezi prospěšné vlastnosti polévky patří:

 • Zeleninová polévka i přes nízký obsah kalorií dokonale uspokojuje pocit hladu. Takové polévky jsou často zahrnuty do stravy během hubnutí a stravy;
 • kyselá zelná polévka je nasycena vitamínem C, železem, fosforem, sodíkem, křemíkem, vápníkem, draslíkem a dalšími vitamíny a minerály;

Číst: Kaloricky zmrazené jahody

 • polévka stimuluje činnost žaludku, střev, slinivky břišní, žlučníku;
 • produkt normalizuje metabolismus a zajišťuje efektivní hubnutí;
 • při pravidelné konzumaci zelné polévky klesá hladina špatného cholesterolu, normalizuje se hladina cukru v krvi;
 • polévka se doporučuje pro prevenci zácpy.

Mezi škodlivé vlastnosti zelné polévky patří:

 • v důsledku přidání zelí do polévky u některých lidí způsobuje zelná polévka poruchy v gastrointestinálním traktu, včetně poruch spojených s nadýmáním a nadýmáním;
 • díky tepelnému zpracování ztrácí polévková zelenina významnou část živin. Je mnohem užitečnější jíst syrovou zeleninu;
 • zelná polévka by měla být konzumována samostatně, nemíchána s chlebem a jiným jídlem. Jinak můžete narušit činnost žaludku, střev, žlučníku a slinivky břišní;
 • jídlo se zelím je vyloučeno z potravy se zvýšenou kyselostí žaludeční šťávy, peptickým vředem střeva, žaludku a gastritidy;
 • Pokud je do zelné polévky přidán šťovík, kontraindikace pro použití budou vřed, dna, akutní onemocnění ledvin.

Jsou zelná polévka užitečná? Co je tak užitečná zelná polévka pro tělo

Zelná polévka je polévka. Je to originální ruské jídlo a zaujalo své místo ve stravě mnoha lidí. Na tuto polévku je mnoho receptů. Každá hospodyňka má svůj vlastní jedinečný způsob vaření zelné polévky..

Proč je zelná polévka perfektní dietou?

Vzhledem k tomu, že v zelné polévce je hodně zeleniny, zejména zelí, je bohatá na vlákninu, která příznivě ovlivňuje trávicí systém a stimuluje střeva. Polévku lze připravit jak na vodě, tak v masovém vývaru. Obsah kalorií zelné polévky ve vodě je přirozeně nižší než u vařeného masa. Ale tlustší polévka dá tělu více energie a síly. A některé vitamíny jsou plně vstřebávány, pouze pokud jsou konzumovány s tuky..

Zelná polévka připravená s přídavkem zelí obsahuje velké množství vitamínu C. Proto jsou velmi užitečné v období podzim-zima, kdy je člověk náchylný k nachlazení. Také v tuto chvíli můžete do polévky přidat kopřivy a šťovík, obsahují také vitamín C. Obsah kalorií v čerstvém zelí z těchto produktů se příliš nezvýší, ale polévka bude zdravější.

Zelná polévka je vidět v nabídce mnoha dietních výživových režimů. Jsou doporučovány pro ty, kteří zhubnou, a pro ty, kteří se pokoušejí vyléčit některé nemoci pomocí stravy. Taková obliba polévky je způsobena tím, že je snadno stravitelná a nezatěžuje trávicí systém. Každý by proto měl do své týdenní stravy zahrnout zelnou polévku..

Zelňačka

Zvažte recept na výrobu zelné polévky z kuřecího masa.

Na pánvi položte pánev s 2,5 litru kuřecího vývaru. Když se pánev zahřívá, oloupejte jednu cibuli a jednu mrkev. Tři mrkve na struhadle a cibuli jemně nasekáme. Dušená zelenina na pánvi s přídavkem 20 ml slunečnicového oleje po dobu 10-15 minut. Když se vývar vaří, hodíme do něj tři loupané a nakrájené brambory. A sami v tuto chvíli jemně nasekáme čerstvé zelí, asi 300 g. Během této doby budou brambory vařeny až do poloviny, přidejte na pánvi cibuli s mrkví a zelí. Omyjte dvě malá rajčata, oloupejte je a otřete je do struhadla, mlýnku na maso nebo mixéru. Pak je přidejte do zelné polévky. Do polévky se podle chuti přidává také sůl, pepř, bylinky, česnek..

Jak vidíme z receptury, kalorický obsah čerstvého zelí je minimální, protože v polévce prakticky neexistuje žádný tuk..

Ruská zelná polévka je originální ruské a národní jídlo, které se na jídelním stole často vyskytuje jako horká polévka. Zelná polévka má mnoho užitečných vlastností, ale zároveň, protože jsou připraveny z šťovíku a zelí, mají řadu kontraindikací..

Aby si jídlo uchovalo všechny své užitečné vlastnosti, je nutné při jeho přípravě dodržovat několik doporučení. Například zelná polévka by se měla jíst čerstvá, nevařte je na zítřejší večeři. Aby polévka měla jemnou a příjemnou chuť, musí se připravovat přísně podle receptu. Výhody zelné polévky také do značné míry závisí na jejích složkách. Podle tradiční receptury se do polévky přidávají šťovík a zelí.

Šťovík má vzácné vlastnosti k čištění krve a těla jako celku. Horká zelná polévka se šťovím je určena pro nachlazení a onemocnění ústní dutiny. Mísa pomáhá zlepšovat játra a střeva, proto se doporučuje používat při trávení a zácpě.

Zelná polévka s kysaným zelím obsahuje velké množství vitamínu C, který při vaření neztrácí své vlastnosti, proto by měla být do stravy zahrnuta i zelná polévka pro infekční a virová onemocnění..

V zelí je mnoho minerálů - fosfor, železo, křemík, sodík, draslík a vápník, protože přítomnost této polévky ve stravě živí tělo užitečnými látkami nezbytnými pro jeho práci.

Zelná polévka se zelím je nepostradatelným produktem pro lidi trpící cukrovkou, protože přispívají k normalizaci cukru a cholesterolu v krvi.

Na zelnou polévku můžete v krátké době účinně zhubnout, protože jde o nízkotučné a nízkokalorické výrobky, které zlepšují pohyblivost střeva a pomáhají rychle odstraňovat škodlivé látky z těla.

Jaké je škodlivé používání zelné polévky

Přestože je zelná polévka ideální pro každodenní stravování, má řadu kontraindikací, ale vztahují se ke každému jednotlivému produktu, který se používá při přípravě polévky. To znamená, že je-li to kontraindikováno, lze zelnou polévku bez ní úspěšně připravit a nahradit ji jinou zeleninou.

Zelná polévka s kysaným zelím by neměli jíst lidé, kteří mají zvýšenou kyselost žaludku, mají gastritidu nebo vřed.

Polévka se šťovím se nedoporučuje pro dny dny, vředy, onemocnění ledvin. Bylo zjištěno, že při vaření šťovíku se uvolňuje kyselina šťavelová, která se v těle hromadí, což přispívá k tvorbě ledvinových kamenů. Proto, pokud vás tato zelenina unáší zelnou polévkou, můžete narušit metabolismus minerálů v těle a vyvolat dysfunkci ledvin.

Zelná polévka je tradiční ruské jídlo, které bylo před stoletím Slovanů přítomno na stole. Dnes, i když se kuchyně jiných národů stávají módní, tato polévka není o nic méně žádoucí, protože je velmi chutná, vydatná a zdravá. Můžete jej vařit na základě kyselého a čerstvého zelí, což pouze zvýší jeho přínos.

Výhody jídla závisí na vlastnostech jeho složek. Takže vývar připravený z rostlinných surovin, jako je kopřiva, zelí a šťovík, vyživuje tělo spoustou vitamínů. Zelí normalizuje trávicí systém, dodává vitamín C a vlákninu. Vlákno také příznivě ovlivňuje funkci střeva. Kopřiva a šťovík také obsahují velké množství kyseliny askorbové, což je velmi důležité s nedostatkem vitamínů ve stravě. Proto je zelná polévka z čerstvých bylin tak užitečná pro každého. Rostlinné složky zelné polévky také obsahují vitaminy rozpustné v tucích, které významně usnadňují hubnutí..

Další důležitou užitečnou vlastností tohoto typu polévky je schopnost zlepšit zotavení z nachlazení. Zároveň však musíte jíst horké a vařit pouze s čerstvými ingrediencemi.

Kuřecí zelná polévka je dvakrát zdravé jídlo, protože drůbež ji obohacuje o bílkoviny. Proto je taková polévka vyváženým pokrmem, který dodává tělu všechny látky nezbytné pro jeho plné fungování. Navíc je takové maso dietní, obsahuje málo kalorií a tuků, ale hodně bílkovin. Obsahuje vitamíny E, A, PP a celou skupinu B. Pro zahrnutí do stravy je tento produkt vhodný pro prevenci kardiovaskulárních chorob. Pravidelným používáním se zlepšuje stav pokožky, zubů, vlasů a nehtů. Další důležitou užitečnou vlastností kuřete je schopnost rychle se vstřebat tělem.

Polévka vařená v kuřecím vývaru má schopnost rychle vrátit sílu, když je unavená. Proto se doporučuje jíst s těžkou fyzickou námahou..

Zelná polévka může při nesprávném vaření způsobit poškození nebo jíst, pokud existují kontraindikace. Musíte ji tedy vařit pouze s čerstvými ingrediencemi. Můžete použít zelí, ale musí být kvalitní.

Nezapojujte se do misky, pokud má osoba zvýšenou kyselost žaludeční šťávy. A pokud existuje gastritida nebo vřed, je lepší se jí úplně zdržet. Je také třeba si uvědomit, že šťovík obsahuje kyselinu šťavelovou, která se uvolňuje během tepelného zpracování. Tato sloučenina může poškodit ledviny, takže byste neměli misku zneužívat, zejména pokud se vyskytují problémy s ledvinami.

Kalorická polévka v kuřecím vývaru na 100 g není příliš vysoká:

 • Kalorie - 30 kcal
 • Proteiny - 2,5 g
 • Tuky - 1.3
 • Sacharidy - 2,8 g

Hmotnost jedné porce bude přibližně rovna 280-300 g, takže můžete spočítat, kolik kalorií bude v ní obsaženo. Toto číslo je 51-60 kcal.

Zelná polévka vařená s kuřetem je vynikající dietní jídlo, které je vhodné pro každého, kdo chce zhubnout. Je dokonale nasycený, chutný a výživný a zároveň má velmi malý obsah kalorií. Ale je třeba si uvědomit, že ve velkém množství je tato polévka lepší nezneužívat.

Jak snížit kalorie

Chcete-li dále snížit počet kalorií v misce, musíte vzít pouze filé, protože je štíhlejší. Použité maso by mělo být bez kůže, protože obsahuje hodně tuku.

Jednou z oblíbených odrůd prvních chodů je zelná polévka. Toto je jedna z variant výplně, vícesložková polévka. Charakteristickým rysem této misky je použití bílého zelí.

Vzhled takové mísy byl zaznamenán ve starém Rusku v 9. století. Od té doby její popularita neustále roste a nyní zelná polévka zůstává pravidelným hostem každodenních jídel nejen Slovanů, ale i Evropanů. V moderním vaření existuje velké množství způsobů, jak vařit zelnou polévku. Zvláštností chuti, která zůstává v jakékoli interpretaci této misky nezměněna, je však přítomnost kyseliny. Jsou tu libové a masové zelné polévky, které se dělí na plné, prefabrikované, sazenice, ryby, denní a zelené.

Zelí s kalorií

Energetická hodnota zelí je velmi nízká a průměrně 31 kalorií. Pokud se do receptury přidají mastné druhy ryb nebo masa, pak se obsah kalorií v této zelné polévce výrazně zvýší. Poměr hlavních živin v jejich složení je následující průměrný ukazatel:

 • Protein - 1,9 g.
 • Tuk - 2,4 g.
 • Sacharidy - 3,3 g.

Nutriční a energetické hodnoty tohoto jídla jsou ovlivněny technologiemi vaření a ingrediencemi, které se k tomu používají..

Zelňačka

Užitečnost zelné polévky pro plné fungování lidského těla je velmi vysoká. Zelí obsažené v jeho složení má příznivý účinek na činnost trávicího systému. Vysoký obsah vitamínů rozpustných v tucích v něm přispívá k normalizaci metabolismu lipidů a hubnutí. Vysoká hladina vitamínu C příznivě ovlivňuje složení krve a její mikrocirkulaci, jakož i při léčbě patologií infekční a virové etiologie.

Co je tak užitečná zelná polévka pro tělo?

Jak často stojíme na mozku, abychom udělali tak chutné a neobvyklé na večeři. Všichni víme, že tekuté potraviny je třeba konzumovat nejen proto, že to řekly naše babičky a matky, ale také proto, že to má neuvěřitelně prospěšný účinek na naši mikroflóru a stav našeho žaludku jako celku. Jedním z těchto pokrmů je pravá ruská zelná polévka. Proč jsou tedy zelná polévka užitečná??

Mnoho lidí si myslí, že okurky jsou originální ruská jídla. Ve skutečnosti se Korejci a Číňané naučili vařit tuto dobrotu ještě dříve než naši slovanští bratři. Je známo, že tato miska obsahuje velké množství vitamínu C. Tato jedlá vrchní část, která obsahuje obrovské množství esenciální vlákniny. Vlákno je prvek, pomocí kterého můžete vytvořit střeva, protože odstraňuje odpad, který jsme nashromáždili tak dlouho. Jíst nezdravé potraviny.

Stejně jako u každé jiné polévky můžeme přidat zdravou mrkev. Je bohatá na téměř všechny potřebné makronutrienty, ale množství keratinu a vitamínu A v něm je jen mimo rozsah. Díky této červené kořenové plodině budou naše zuby a pokožka vždy zdravé..

Co je skutečně užitečnou zelnou polévkou, je celer v ní obsažený. Tato kořenová plodina se v naší oblasti stala populární relativně nedávno, ale její užitečné vlastnosti lze popsat velmi dlouhou dobu. Tato aromatická kořenová plodina je bohatá na vitamíny A, C, E, B a stopové prvky, jako je draslík, bór, železo, hořčík, selen, vápník, mangan, sodík, chlor, síra, zinek, fosfor. Toto skutečně magické ovoce pomáhá s anémií a anémií, normalizuje střeva, nervový systém a dokonce pomáhá v boji s rakovinnými nádory a dokonce snižuje krevní tlak.

Zelná polévka vařená s našimi oblíbenými červenými rajčaty je velmi užitečná. Chtěl bych poznamenat, že rajčata nejsou zelenina nebo dokonce bobule, ale pouze noční můra. Tady je taková skutečnost. Stejně jako ostatní rostlinné produkty jsou rajčata snadno trávitelná a nemají žádné vedlejší účinky. To znamená, že budete jíst alespoň dva kilogramy, žaludek vám řekne jen „děkuji“. Plody rajčat jsou zcela nevyživující, je to vynikající dietní produkt, který zázračně čistí střeva. Posiluje také imunitní systém, zlepšuje celkový stav kůže, imunitního systému a má příznivý vliv na zrak..

Vaření zelná polévka s kysaným zelím

Jak je však možné vařit zelnou polévku s kysaným zelím tak, aby bylo co nejjednodušší, nejrychlejší a také úžasně chutné a výživné?

Pro tento recept na lahodnou polévku potřebujeme ingredience jako:

 • 500 gramů zelí;
 • 1 cibule;
 • 2 mrkve;
 • 2-3 rajčata;
 • 2 lžíce. l mouka;
 • 4 lžíce. l rostlinný olej;
 • 1,5 litru rostlinného materiálu nebo vody;
 • malý kousek kořene celeru;
 • špetka sušených kořenů celeru;
 • některé čerstvé bylinky;
 • Vaše oblíbené koření podle chuti.
 1. Zelná zelná polévka se velmi rychle a snadno vaří, kromě toho se ukazuje jako velmi chutná. Vypusťte solný roztok a vložte do pánve. Tam hodíme sušený celer. Nalijte jednu sklenici vývaru nebo vody, přikryjte víčkem a nechte 30 minut vymačkat.
 2. Nyní nakrájejte cibuli na malé kostky a poslat ji dušit na pánvi se dvěma lžičkami rostlinného oleje.
 3. Tři mrkev, rajčata a celer a poslat na cibuli. Velkoryse koříme celou tu krásu a nezapomeňte sůl.
 4. Trvalo 15 minut, než jsme poslali nakládané okurky. Přidejte obvaz a nechte ho v ohni zbývajících 15 minut.
 5. Nyní přidejte zbývající vodu nebo zeleninový vývar. Zakryjte víkem (ne úplně, protože při vaření může naše polévka vypuknout). Vařte naši polévku po dobu 10 minut.
 6. Mezitím smažíme mouku na stejné pánvi až do zlaté.
 7. Přidejte do mouky na pánvi několik polévkových lžic vývaru z pánve a znovu nalijte naši omáčku zpět.
 8. Nechte to vařit 10-15 minut a máte hotovo.

Nejchutnější zelná polévka zelí bude ještě chutnější na talíři, pokud štědře přidáte hrst čerstvých bylin. Nepoužívejte škvarky na petrželce a kopru. Zelení je produkt, který má blahodárný účinek na vaši pokožku, proto jej zkuste přidat nejen do polévek, ale také do jakýchkoli jiných pokrmů. Takový chutný oběd nenechá lhostejného člena vaší rodiny. Nezapomeňte však, že je nejen chutné a výživné, ale také zdravé. Je to mnohem lepší než jíst, kdo ví co a kdo vaří jídlo..

Zelná polévka, kalorie a výhody

Sotva je možné najít více „ruské“ jídlo než zelnou polévku. Je těžké si představit tradiční ruskou kuchyni bez nich. Ingredience na zelnou polévku se mohou lišit, ale základ byl vždy stejný - bílé zelí (čerstvé nebo nakládané). Příznivci zdravé výživy a jen milovníci chutného jídla se často zajímají o to, jaké kalorie mají a jaké jsou výhody zelné polévky. Zelná polévka není příliš kalorická mísa, kromě užitečných vlastností.

Pojďme nejprve mluvit o výhodách tohoto jídla a teprve poté zjistíme, jaký je jeho obsah kalorií.

Zelná polévka má mnoho užitečných vlastností, které jsou charakteristické pro všechna jídla ze zeleniny, zejména ze zelí. Například například kyselá zelná polévka vařená na masovém vývaru je skvělým zdrojem řady vitamínů rozpustných v tucích a kyseliny askorbové (vitamin C)..

Zelná polévka na šťovíku nebo kopřivy bude velmi prospěšná pro naše zdraví. Tyto dvě rostliny nesou tak bohatou sadu vitamínů, že není možné pochybovat o výhodách jídla s nimi.

Zelná polévka má příznivý vliv na trávicí procesy, snadno se vstřebává do našeho těla, nese zásoby bílkovin a komplexních uhlohydrátů a úspěšně uspokojuje hlad.

O kaloriích:

Nicméně, bez ohledu na to, jak chutné a zdravé je toto jídlo, jeho obsah kalorií si také zaslouží pozornost. Zelná polévka zpravidla nemá vysokou energetickou hodnotu, která nemůže, ale potěší milovníky zdravé výživy. Musím říci, že jejich obsah kalorií je přímo určován kalorickým obsahem zelí, které je zahrnuto v receptu. Kromě toho se zelná polévka může vařit také v masovém nebo zeleninovém vývaru, což může ovlivnit celkovou výživovou hodnotu tohoto pokrmu..

Je třeba poznamenat - čím větší množství tekuté frakce (vývar) obsažené v misce, tím nižší obsah kalorií v zelné polévce. Jejich energetická hodnota je v průměru 31 kcal na 100 gramů.

Pro naše čtenáře poskytujeme konkrétně kalorická data různých receptů na 100 gramů:

 • s kysaným zelím - 31 kcal na 100 g.
 • s vepřovým masem - 37 kcal.
 • s masem - 31 kcal.
 • zelená - 23 kcal.
 • s kuřecím masem (nebo kuřecí polévkou) - 30 kcal.
 • vegetariánský - 21 kcal.
 • s kysaným zelím - 22 kcal.
 • libový - 22 kcal.
 • s hovězím masem - 31 kcal.
 • s čerstvým zelím - 31 kcal.
 • se šťovíkem - 20 kcal.
 • s čerstvým zelím a bramborami - 38 kcal.
 • s kysaným zelím a bramborami - 32 kcal.
 • kyselý - 22 kcal.

Zajímá vás, jak vařit zelnou polévku doma? Zde je jeden z receptů pro vás:

Zelná polévka jednoduchá:

 • Česnek podle chuti
 • Černý pepř, hrášek podle chuti
 • Sůl podle chuti
 • Zelení (celer) - 1 svazek
 • Čerstvý petržel -1 svazek
 • Čerstvý kopr - 1 svazek
 • Brambor - 5 kusů
 • Cibule - 2 kusy
 • Mrkev - 2 kusy
 • Bobkový list
 • Maso (nebo kuře) -300 gramů
 • Zelí (bílé) - 1 vidlice

Voda se nalije do velkého hrnce a tam se upustí maso nebo kuře, jemně nasekané zelí a bobkové listy. Cook - asi 1 hodinu.

Přidá se strouhaná mrkev, jemně nasekaná cibule a byliny. Zvláštností tohoto pokrmu je, že vývar je okamžitě vařen se zeleninou, je dlouho v ohni, hodně zeleniny a bylin. Nejnovější jsou brambory a sůl.

Na samém konci vaření se zelná polévka ochucuje černým pepřem a strouhaným česnekem. Když je hotová zelná polévka nalita na talíře, jsou na něj posypány malým množstvím zeleně. Hotovo - užijte si výsledek! Relativně nízký obsah kalorií v zelí se navíc nestane faktorem získávání dalších liber..

Zelná polévka: přínos a újma

Ruská zelná polévka je originální ruské a národní jídlo, které se na jídelním stole často vyskytuje jako horká polévka. Zelná polévka má mnoho užitečných vlastností, ale zároveň, protože jsou připraveny z šťovíku a zelí, mají řadu kontraindikací..

Aby si jídlo uchovalo všechny své užitečné vlastnosti, je nutné při jeho přípravě dodržovat několik doporučení. Například zelná polévka by se měla jíst čerstvá, nevařte je na zítřejší večeři. Aby polévka měla jemnou a příjemnou chuť, musí se připravovat přísně podle receptu. Výhody zelné polévky také do značné míry závisí na jejích složkách. Podle tradiční receptury se do polévky přidávají šťovík a zelí.

Šťovík má vzácné vlastnosti k čištění krve a těla jako celku. Horká zelná polévka se šťovím je určena pro nachlazení a onemocnění ústní dutiny. Mísa pomáhá zlepšovat játra a střeva, proto se doporučuje používat při trávení a zácpě.

Zelná polévka s kysaným zelím obsahuje velké množství vitamínu C, který při vaření neztrácí své vlastnosti, proto by měla být do stravy zahrnuta i zelná polévka pro infekční a virová onemocnění..

V zelí je mnoho minerálů - fosfor, železo, křemík, sodík, draslík a vápník, protože přítomnost této polévky ve stravě živí tělo užitečnými látkami nezbytnými pro jeho práci.

Zelná polévka se zelím je nepostradatelným produktem pro lidi trpící cukrovkou, protože přispívají k normalizaci cukru a cholesterolu v krvi.

Na zelnou polévku můžete v krátké době účinně zhubnout, protože jde o nízkotučné a nízkokalorické výrobky, které zlepšují pohyblivost střeva a pomáhají rychle odstraňovat škodlivé látky z těla.

Jaké je škodlivé používání zelné polévky

Přestože je zelná polévka ideální pro každodenní stravování, má řadu kontraindikací, ale vztahují se ke každému jednotlivému produktu, který se používá při přípravě polévky. To znamená, že je-li to kontraindikováno, lze zelnou polévku bez ní úspěšně připravit a nahradit ji jinou zeleninou.

Zelná polévka s kysaným zelím by neměli jíst lidé, kteří mají zvýšenou kyselost žaludku, mají gastritidu nebo vřed.

Polévka se šťovím se nedoporučuje pro dny dny, vředy, onemocnění ledvin. Bylo zjištěno, že při vaření šťovíku se uvolňuje kyselina šťavelová, která se v těle hromadí, což přispívá k tvorbě ledvinových kamenů. Proto, pokud vás tato zelenina unáší zelnou polévkou, můžete narušit metabolismus minerálů v těle a vyvolat dysfunkci ledvin.

etnoscience

Jaké jsou výhody zelné polévky?

Za prvé, jako každá polévka, zelná polévka vzrušující chuť k jídlu, podporují asimilaci jídla.

Místo polévek proto striktně zachováváme v poledním menu, které je zakotveno v samotném termínu „první chod“. Tato objednávka FOOD je fyziologicky odůvodněná a vhodná..

Tuto roli v ruských polévkách hrají odvarky z masa, ryb, hub a zeleniny, bohaté na těžební látky, kyselinu mléčnou, zelí, kvas a okurky; aromatické a aromatické látky z cibule, česneku a kořenové zeleniny.
Sladká chuť zelí je způsobena obsahem cukru (2,6-5,3%) a specifická hořká chuť je způsobena glykosidem. Zelí a zelná polévka z něj jsou bohaté na vitamíny: C (17-70 mg na 100 g), skupiny B, PP, P, K atd. Obsah živin v listech bílého zelí je znázorněn na Obr. 1.
Při vaření zelí je vitamín C zachován celkem dobře, jeho ztráta je asi 40%. Proto porce zelné polévky z čerstvého zelí obsahují asi 40-50 mg vitamínu C, což je polovina denní normy. Samozřejmě, v zelné polévce z zelí je méně vitamínu C (asi 10-20 mg na porci), ale protože zelná polévka byla používána 2-3krát denně v rolnických rodinách, sloužila to jako spolehlivý lék na kurděje.

Zelná polévka zelí nejen udržuje vysokou chutnost po celý den, ale dokonce chutná lépe. Zelné zelí neboli stojany byly velmi oceněny. Takové zelí bylo připraveno mořením špičkových zelených listů. Měla velmi zvláštní chuť. To je vysvětleno skutečností, že chemické složení horních listů se výrazně liší od chemického složení vnitřního, dobře běleného.

Zelí v ruských vesnicích bylo velkou událostí. Pro tuto práci („zelí“) se shromáždilo několik yardů, při práci zpívaly písně, písničky, sdílené zprávy. Takže se zrodily vesnické „parodie“, prototyp amatérských uměleckých večerů.

PS-A pokud máte problémy s vlasy a hledáte dobrý lék na plešatost, doporučuji vám koupit minoxidil se slevou přes internet. Netahejte se k úplné plešatosti a začněte bojovat hned teď.

Co je tak užitečná zelná polévka pro tělo?

Jak často stojíme na mozku, abychom udělali tak chutné a neobvyklé na večeři. Všichni víme, že tekuté potraviny je třeba konzumovat nejen proto, že to řekly naše babičky a matky, ale také proto, že to má neuvěřitelně prospěšný účinek na naši mikroflóru a stav našeho žaludku jako celku. Jedním z těchto pokrmů je pravá ruská zelná polévka. Proč jsou tedy zelná polévka užitečná??

Mnoho lidí si myslí, že okurky jsou originální ruská jídla. Ve skutečnosti se Korejci a Číňané naučili vařit tuto dobrotu ještě dříve než naši slovanští bratři. Je známo, že tato miska obsahuje velké množství vitamínu C. Tato jedlá vrchní část, která obsahuje obrovské množství esenciální vlákniny. Vlákno je prvek, pomocí kterého můžete vytvořit střeva, protože odstraňuje odpad, který jsme nashromáždili tak dlouho. Jíst nezdravé potraviny.

Stejně jako u každé jiné polévky můžeme přidat zdravou mrkev. Je bohatá na téměř všechny potřebné makronutrienty, ale množství keratinu a vitamínu A v něm je jen mimo rozsah. Díky této červené kořenové plodině budou naše zuby a pokožka vždy zdravé..

Co je skutečně užitečnou zelnou polévkou, je celer v ní obsažený. Tato kořenová plodina se v naší oblasti stala populární relativně nedávno, ale její užitečné vlastnosti lze popsat velmi dlouhou dobu. Tato aromatická kořenová plodina je bohatá na vitamíny A, C, E, B a stopové prvky, jako je draslík, bór, železo, hořčík, selen, vápník, mangan, sodík, chlor, síra, zinek, fosfor. Toto skutečně magické ovoce pomáhá s anémií a anémií, normalizuje střeva, nervový systém a dokonce pomáhá v boji s rakovinnými nádory a dokonce snižuje krevní tlak.

Zelná polévka vařená s našimi oblíbenými červenými rajčaty je velmi užitečná. Chtěl bych poznamenat, že rajčata nejsou zelenina nebo dokonce bobule, ale pouze noční můra. Tady je taková skutečnost. Stejně jako ostatní rostlinné produkty jsou rajčata snadno trávitelná a nemají žádné vedlejší účinky. To znamená, že budete jíst alespoň dva kilogramy, žaludek vám řekne jen „děkuji“. Plody rajčat jsou zcela nevyživující, je to vynikající dietní produkt, který zázračně čistí střeva. Posiluje také imunitní systém, zlepšuje celkový stav kůže, imunitního systému a má příznivý vliv na zrak..

Vaření zelná polévka s kysaným zelím

Jak je však možné vařit zelnou polévku s kysaným zelím tak, aby bylo co nejjednodušší, nejrychlejší a také úžasně chutné a výživné?

Pro tento recept na lahodnou polévku potřebujeme ingredience jako:

 • 500 gramů zelí;
 • 1 cibule;
 • 2 mrkve;
 • 2-3 rajčata;
 • 2 lžíce. l mouka;
 • 4 lžíce. l rostlinný olej;
 • 1,5 litru rostlinného materiálu nebo vody;
 • malý kousek kořene celeru;
 • špetka sušených kořenů celeru;
 • některé čerstvé bylinky;
 • Vaše oblíbené koření podle chuti.
 1. Zelná zelná polévka se velmi rychle a snadno vaří, kromě toho se ukazuje jako velmi chutná. Vypusťte solný roztok a vložte do pánve. Tam hodíme sušený celer. Nalijte jednu sklenici vývaru nebo vody, přikryjte víčkem a nechte 30 minut vymačkat.
 2. Nyní nakrájejte cibuli na malé kostky a poslat ji dušit na pánvi se dvěma lžičkami rostlinného oleje.
 3. Tři mrkev, rajčata a celer a poslat na cibuli. Velkoryse koříme celou tu krásu a nezapomeňte sůl.
 4. Trvalo 15 minut, než jsme poslali nakládané okurky. Přidejte obvaz a nechte ho v ohni zbývajících 15 minut.
 5. Nyní přidejte zbývající vodu nebo zeleninový vývar. Zakryjte víkem (ne úplně, protože při vaření může naše polévka vypuknout). Vařte naši polévku po dobu 10 minut.
 6. Mezitím smažíme mouku na stejné pánvi až do zlaté.
 7. Přidejte do mouky na pánvi několik polévkových lžic vývaru z pánve a znovu nalijte naši omáčku zpět.
 8. Nechte to vařit 10-15 minut a máte hotovo.

Nejchutnější zelná polévka zelí bude ještě chutnější na talíři, pokud štědře přidáte hrst čerstvých bylin. Nepoužívejte škvarky na petrželce a kopru. Zelení je produkt, který má blahodárný účinek na vaši pokožku, proto jej zkuste přidat nejen do polévek, ale také do jakýchkoli jiných pokrmů. Takový chutný oběd nenechá lhostejného člena vaší rodiny. Nezapomeňte však, že je nejen chutné a výživné, ale také zdravé. Je to mnohem lepší než jíst, kdo ví co a kdo vaří jídlo..

Jsou zelná polévka užitečná? Co je tak užitečná zelná polévka pro tělo

Zelná polévka je polévka. Je to originální ruské jídlo a zaujalo své místo ve stravě mnoha lidí. Na tuto polévku je mnoho receptů. Každá hospodyňka má svůj vlastní jedinečný způsob vaření zelné polévky..

Proč je zelná polévka perfektní dietou?

Vzhledem k tomu, že v zelné polévce je hodně zeleniny, zejména zelí, je bohatá na vlákninu, která příznivě ovlivňuje trávicí systém a stimuluje střeva. Polévku lze připravit jak na vodě, tak v masovém vývaru. Obsah kalorií zelné polévky ve vodě je přirozeně nižší než u vařeného masa. Ale tlustší polévka dá tělu více energie a síly. A některé vitamíny jsou plně vstřebávány, pouze pokud jsou konzumovány s tuky..

Zelná polévka připravená s přídavkem zelí obsahuje velké množství vitamínu C. Proto jsou velmi užitečné v období podzim-zima, kdy je člověk náchylný k nachlazení. Také v tuto chvíli můžete do polévky přidat kopřivy a šťovík, obsahují také vitamín C. Obsah kalorií v čerstvém zelí z těchto produktů se příliš nezvýší, ale polévka bude zdravější.

Zelná polévka je vidět v nabídce mnoha dietních výživových režimů. Jsou doporučovány pro ty, kteří zhubnou, a pro ty, kteří se pokoušejí vyléčit některé nemoci pomocí stravy. Taková obliba polévky je způsobena tím, že je snadno stravitelná a nezatěžuje trávicí systém. Každý by proto měl do své týdenní stravy zahrnout zelnou polévku..

Zelňačka

Zvažte recept na výrobu zelné polévky z kuřecího masa.

Na pánvi položte pánev s 2,5 litru kuřecího vývaru. Když se pánev zahřívá, oloupejte jednu cibuli a jednu mrkev. Tři mrkve na struhadle a cibuli jemně nasekáme. Dušená zelenina na pánvi s přídavkem 20 ml slunečnicového oleje po dobu 10-15 minut. Když se vývar vaří, hodíme do něj tři loupané a nakrájené brambory. A sami v tuto chvíli jemně nasekáme čerstvé zelí, asi 300 g. Během této doby budou brambory vařeny až do poloviny, přidejte na pánvi cibuli s mrkví a zelí. Omyjte dvě malá rajčata, oloupejte je a otřete je do struhadla, mlýnku na maso nebo mixéru. Pak je přidejte do zelné polévky. Do polévky se podle chuti přidává také sůl, pepř, bylinky, česnek..

Jak vidíme z receptury, kalorický obsah čerstvého zelí je minimální, protože v polévce prakticky neexistuje žádný tuk..

Ruská zelná polévka je originální ruské a národní jídlo, které se na jídelním stole často vyskytuje jako horká polévka. Zelná polévka má mnoho užitečných vlastností, ale zároveň, protože jsou připraveny z šťovíku a zelí, mají řadu kontraindikací..

Aby si jídlo uchovalo všechny své užitečné vlastnosti, je nutné při jeho přípravě dodržovat několik doporučení. Například zelná polévka by se měla jíst čerstvá, nevařte je na zítřejší večeři. Aby polévka měla jemnou a příjemnou chuť, musí se připravovat přísně podle receptu. Výhody zelné polévky také do značné míry závisí na jejích složkách. Podle tradiční receptury se do polévky přidávají šťovík a zelí.

Šťovík má vzácné vlastnosti k čištění krve a těla jako celku. Horká zelná polévka se šťovím je určena pro nachlazení a onemocnění ústní dutiny. Mísa pomáhá zlepšovat játra a střeva, proto se doporučuje používat při trávení a zácpě.

Zelná polévka s kysaným zelím obsahuje velké množství vitamínu C, který při vaření neztrácí své vlastnosti, proto by měla být do stravy zahrnuta i zelná polévka pro infekční a virová onemocnění..

V zelí je mnoho minerálů - fosfor, železo, křemík, sodík, draslík a vápník, protože přítomnost této polévky ve stravě živí tělo užitečnými látkami nezbytnými pro jeho práci.

Zelná polévka se zelím je nepostradatelným produktem pro lidi trpící cukrovkou, protože přispívají k normalizaci cukru a cholesterolu v krvi.

Na zelnou polévku můžete v krátké době účinně zhubnout, protože jde o nízkotučné a nízkokalorické výrobky, které zlepšují pohyblivost střeva a pomáhají rychle odstraňovat škodlivé látky z těla.

Jaké je škodlivé používání zelné polévky

Přestože je zelná polévka ideální pro každodenní stravování, má řadu kontraindikací, ale vztahují se ke každému jednotlivému produktu, který se používá při přípravě polévky. To znamená, že je-li to kontraindikováno, lze zelnou polévku bez ní úspěšně připravit a nahradit ji jinou zeleninou.

Zelná polévka s kysaným zelím by neměli jíst lidé, kteří mají zvýšenou kyselost žaludku, mají gastritidu nebo vřed.

Polévka se šťovím se nedoporučuje pro dny dny, vředy, onemocnění ledvin. Bylo zjištěno, že při vaření šťovíku se uvolňuje kyselina šťavelová, která se v těle hromadí, což přispívá k tvorbě ledvinových kamenů. Proto, pokud vás tato zelenina unáší zelnou polévkou, můžete narušit metabolismus minerálů v těle a vyvolat dysfunkci ledvin.

Zelná polévka je tradiční ruské jídlo, které bylo před stoletím Slovanů přítomno na stole. Dnes, i když se kuchyně jiných národů stávají módní, tato polévka není o nic méně žádoucí, protože je velmi chutná, vydatná a zdravá. Můžete jej vařit na základě kyselého a čerstvého zelí, což pouze zvýší jeho přínos.

Výhody jídla závisí na vlastnostech jeho složek. Takže vývar připravený z rostlinných surovin, jako je kopřiva, zelí a šťovík, vyživuje tělo spoustou vitamínů. Zelí normalizuje trávicí systém, dodává vitamín C a vlákninu. Vlákno také příznivě ovlivňuje funkci střeva. Kopřiva a šťovík také obsahují velké množství kyseliny askorbové, což je velmi důležité s nedostatkem vitamínů ve stravě. Proto je zelná polévka z čerstvých bylin tak užitečná pro každého. Rostlinné složky zelné polévky také obsahují vitaminy rozpustné v tucích, které významně usnadňují hubnutí..

Další důležitou užitečnou vlastností tohoto typu polévky je schopnost zlepšit zotavení z nachlazení. Zároveň však musíte jíst horké a vařit pouze s čerstvými ingrediencemi.

Kuřecí zelná polévka je dvakrát zdravé jídlo, protože drůbež ji obohacuje o bílkoviny. Proto je taková polévka vyváženým pokrmem, který dodává tělu všechny látky nezbytné pro jeho plné fungování. Navíc je takové maso dietní, obsahuje málo kalorií a tuků, ale hodně bílkovin. Obsahuje vitamíny E, A, PP a celou skupinu B. Pro zahrnutí do stravy je tento produkt vhodný pro prevenci kardiovaskulárních chorob. Pravidelným používáním se zlepšuje stav pokožky, zubů, vlasů a nehtů. Další důležitou užitečnou vlastností kuřete je schopnost rychle se vstřebat tělem.

Polévka vařená v kuřecím vývaru má schopnost rychle vrátit sílu, když je unavená. Proto se doporučuje jíst s těžkou fyzickou námahou..

Zelná polévka může při nesprávném vaření způsobit poškození nebo jíst, pokud existují kontraindikace. Musíte ji tedy vařit pouze s čerstvými ingrediencemi. Můžete použít zelí, ale musí být kvalitní.

Nezapojujte se do misky, pokud má osoba zvýšenou kyselost žaludeční šťávy. A pokud existuje gastritida nebo vřed, je lepší se jí úplně zdržet. Je také třeba si uvědomit, že šťovík obsahuje kyselinu šťavelovou, která se uvolňuje během tepelného zpracování. Tato sloučenina může poškodit ledviny, takže byste neměli misku zneužívat, zejména pokud se vyskytují problémy s ledvinami.

Kalorická polévka v kuřecím vývaru na 100 g není příliš vysoká:

 • Kalorie - 30 kcal
 • Proteiny - 2,5 g
 • Tuky - 1.3
 • Sacharidy - 2,8 g

Hmotnost jedné porce bude přibližně rovna 280-300 g, takže můžete spočítat, kolik kalorií bude v ní obsaženo. Toto číslo je 51-60 kcal.

Zelná polévka vařená s kuřetem je vynikající dietní jídlo, které je vhodné pro každého, kdo chce zhubnout. Je dokonale nasycený, chutný a výživný a zároveň má velmi malý obsah kalorií. Ale je třeba si uvědomit, že ve velkém množství je tato polévka lepší nezneužívat.

Jak snížit kalorie

Chcete-li dále snížit počet kalorií v misce, musíte vzít pouze filé, protože je štíhlejší. Použité maso by mělo být bez kůže, protože obsahuje hodně tuku.

Jednou z oblíbených odrůd prvních chodů je zelná polévka. Toto je jedna z variant výplně, vícesložková polévka. Charakteristickým rysem této misky je použití bílého zelí.

Vzhled takové mísy byl zaznamenán ve starém Rusku v 9. století. Od té doby její popularita neustále roste a nyní zelná polévka zůstává pravidelným hostem každodenních jídel nejen Slovanů, ale i Evropanů. V moderním vaření existuje velké množství způsobů, jak vařit zelnou polévku. Zvláštností chuti, která zůstává v jakékoli interpretaci této misky nezměněna, je však přítomnost kyseliny. Jsou tu libové a masové zelné polévky, které se dělí na plné, prefabrikované, sazenice, ryby, denní a zelené.

Zelí s kalorií

Energetická hodnota zelí je velmi nízká a průměrně 31 kalorií. Pokud se do receptury přidají mastné druhy ryb nebo masa, pak se obsah kalorií v této zelné polévce výrazně zvýší. Poměr hlavních živin v jejich složení je následující průměrný ukazatel:

 • Protein - 1,9 g.
 • Tuk - 2,4 g.
 • Sacharidy - 3,3 g.

Nutriční a energetické hodnoty tohoto jídla jsou ovlivněny technologiemi vaření a ingrediencemi, které se k tomu používají..

Zelňačka

Užitečnost zelné polévky pro plné fungování lidského těla je velmi vysoká. Zelí obsažené v jeho složení má příznivý účinek na činnost trávicího systému. Vysoký obsah vitamínů rozpustných v tucích v něm přispívá k normalizaci metabolismu lipidů a hubnutí. Vysoká hladina vitamínu C příznivě ovlivňuje složení krve a její mikrocirkulaci, jakož i při léčbě patologií infekční a virové etiologie.

Články O Neplodnosti