Hlavní Výživa

Je možné jíst ryby během těhotenství

Ryba je jedinečný produkt, nasycený velkým množstvím mikroprvků. Vědci objevili neuvěřitelný účinek konzumace určitých odrůd během těhotenství.

Ryby během těhotenství: celá pravda

Odborníci na výživu doporučují tento produkt používat, ale měli byste si jej vybrat správně. Studie ukázaly, že ryby poskytují ženě dostatek živin, které jsou důležité pro vývoj plodu..

Hlavním stopovým prvkem, který příznivě ovlivňuje zdraví nenarozeného dítěte, je omega-3 mastná kyselina.

Výhody pro tělo těhotné ženy

Ryby příznivě ovlivňují zdraví matky i dítěte. Nedávné studie ukázaly, že těhotné ženy, které konzumovaly mořské plody 2-3krát týdně, snižovaly riziko vzniku dětské nemoci. Kromě toho napomáhá rozvoji mozku plodu, protože obsahuje polynenasycené mastné kyseliny.

Užitečné vlastnosti omega-3 pro těhotnou ženu:

 • napomáhá rozvoji mozku plodu;
 • zlepšuje vidění dítěte;
 • zlepšuje kvalitu spánku matky.

Tento produkt je užitečný pro těhotnou ženu a pro plod, protože má vysoký obsah základních vitamínů a minerálů..

Jaký druh ryb je lepší jíst během těhotenství

Všechny druhy ryb mají prospěšné vlastnosti pro lidské tělo. Některé však mohou pozitivně ovlivnit tělo těhotné ženy, zatímco jiné mohou negativně. Během těhotenství se musíte vyhnout:

Tento druh ryb obsahuje vysokou hladinu rtuti, která může nepříznivě ovlivnit nervový systém dítěte. Také nejezte syrové mušle během těhotenství.

Marine

Spotřeba mořských plodů během těhotenství je pro těhotné ženy velmi důležitá. Mají poměrně velké množství bílkovin a esenciálních aminokyselin. Kromě toho jsou dobře tráveny, což nezpůsobuje problémy s gastrointestinálním traktem.

Obyvatelé moře zahrnují takové stopové prvky:

Všechny tyto vitamíny a minerály jsou pro těhotné ženy prostě nezbytné, protože pomáhají plodu plně se rozvíjet.

Řeka

Nastávající matka vždy potřebuje dostatečně velké množství stopových prvků, které pomohou dítěti růst, když je v lůně. Říční ryba je jednou z nízkokalorických ryb, obsahuje však několik zdravých tuků, které jsou prostě nezbytné pro těhotnou ženu.

Musíte si ji vybrat, pokud existuje pravděpodobnost alergií nebo nadváhy. V jiných případech je lepší upřednostnit více tukových odrůd..

Červené

Červené ryby jsou jedním z nejvýhodnějších potravin k jídlu během těhotenství. Má dostatečně velké množství stopových prvků, které jsou nezbytné pro vyvíjející se plod..

Složení červených ryb zahrnuje:

 • karoten (vitamin A);
 • Vitaminy B (B2, B6, B12);
 • draslík;
 • vápník;
 • žehlička;
 • fosfor;
 • selen;
 • polynenasycené mastné kyseliny;
 • protein, který obsahuje esenciální aminokyseliny.

Červené ryby příznivě ovlivňují tělo těhotné ženy a napomáhají rozvoji dítěte. Zlepšuje celkový stav ženy, normalizuje zažívací trakt a také zabraňuje rozvoji hypovitaminózy.

Rybí jikry

Kaviár není tak zdravý jako ryba. Přes to, že obsahuje mnoho vitamínů a esenciálních minerálů, může jeho nadměrné použití vést k poruchám zažívacího traktu. Aby se tomu zabránilo, je nutné jíst nejvýše 100 - 150 g kaviáru týdně. Kromě toho kaviár obsahuje hodně soli, která může vyvolat otoky a vysoký krevní tlak..

Světlo soleno

Během těhotenství, mnoho žen chce něco slaného, ​​je to kvůli nedostatku chloridu v těle. Můžete je doplnit tím, že jí ryby. Lehce solené je povoleno během těhotenství, ale pokud žena netrpí otoky nebo vysokým krevním tlakem. Toto množství by nemělo být vyšší než 100 g na schůzku, ne více než 1krát týdně.

Konzervy

Potraviny v konzervách je lepší koupit ve vlastní šťávě, nikoli v oleji. Tím se zabrání negativním účinkům oleje na vyvíjející se plod. Kromě toho byste měli určitě věnovat pozornost výrobci a stavu plechovky. Pokud složení konzervovaných potravin zahrnuje přírodní konzervační látky (sůl, ocet, pepř, kyselina citronová), mohou být použity těhotnými ženami, ale pokud výrobce uvede další složky, je lepší takový produkt odmítnout.

Pokud chcete jíst slané, sušené nebo sušené

Slané, sušené a sušené ryby obsahují poměrně velké množství soli. Proto je vhodné, aby se těhotné ženy takové přípravky vyhýbaly, protože mohou způsobit otoky a zvýšený tlak..

Pokud chcete slané, znamená to, že v těle chybí chlorid. K jejich doplnění jsou vhodné:

 • mastné mořské plody (losos, pstruh, coho, makrely);
 • kozí mléko;
 • mořská sůl.

Stojí za to jíst horké a studené uzené ryby

Ženy nesoucí dítě jsou přísně zakázány jíst uzené ryby. To je odůvodněno skutečností, že během kouření se uvolňují škodlivé látky, které nepříznivě ovlivňují vývoj plodu. Navzdory skutečnosti, že mořské plody obsahují velké množství stopových prvků, může uzené maso obsahovat červy. Karcinogeny vylučované během kouření negativně ovlivňují nervový systém nenarozeného dítěte a mohou zničit nervové spojení v mozku.

Je-li ostrá averze k rybolovu

Pokud mají některé těhotné ženy silnou touhu jíst mořské plody, jiné mohou být znechuceny..

Je to kvůli hormonálním změnám v těle ženy. Nejčastěji je to pozorováno v prvním trimestru během toxikózy. V takových případech tento produkt nejezte násilím, protože to povede pouze k následné nevolnosti a zvracení. Základní stopové prvky lze získat z masa, zeleniny a ovoce..

tipy a triky

Kvalitní ryba je zárukou bezpečnosti zdraví těhotné ženy a jejího nenarozeného dítěte. Tato doporučení vám pomohou vybrat si dobré a čerstvé ryby k jídlu:

 • Vůně by měla být svěží. Pokud mu dá hnilobu nebo dlouho zastaralý produkt, může to znamenat jeho nečinnost.
 • Oči by měly být jasné a lesklé. Pokud jsou mléčné a zakalené, znamená to, že produkt byl na pultu po dlouhou dobu.
 • Měřítka by měla svítit a mít kovovou barvu. Zastaralé ryby mají matný stín.
 • Žábry musí být čisté a jasně červené. Pokud jsou matné a hnědé, a kromě toho mají hlen, je to určitá známka nečinnosti produktu.
 • Při nákupu steaků nebo buničiny je třeba zkontrolovat barvu a elasticitu masa. Je-li měkký a bledý - naznačuje to, že byl dlouho na pultu.

Nejužitečnější ryba pro těhotné ženy, podle lékařů

U těhotných žen je velmi důležitá rovnováha mezi vitamíny a minerály. Odborníci na výživu proto s těmito mikroelementy doporučují nejvíce nasycené ryby - červené.

Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny a polynenasycené tuky..

Kromě toho je bohatý na vitaminy skupiny B, které příznivě ovlivňují vývoj nervového systému plodu..

Nejužitečnější odrůdy zahrnují:

Nebezpečné momenty

Ryba je považována za relativně bezpečné jídlo k jídlu, ale může skrývat nebezpečí..

 • Může být toxický. K tomu dochází, když je zachycen ze špinavých zdrojů vody. Takový produkt může být nebezpečný pro těhotné ženy, protože způsobuje přetrvávající abnormality ve vývoji plodu..
 • Může způsobit alergii. Mnoho odrůd jsou alergeny, takže pokud existuje predispozice, měli byste se poradit se svým lékařem.
 • Vysoká hladina bílkovin a tuků. Na jedné straně ryby obsahují hodně bílkovin a zdravých tuků, které příznivě ovlivňují tělo. Na druhou stranu však velké množství bílkovin a tuků může způsobit problémy s ledvinami nebo játry ženy..
 • Ryby mohou obsahovat parazity, jako jsou červi, které mohou způsobit potrat.

Téměř jakákoli ryba je během těhotenství povolena kvůli svému bohatému složení. Velké množství bílkovin, vitamínů a minerálů z ní činí jedno z nejzdravějších potravin, které nastávající matka potřebuje. Výjimky zahrnují uzené a solené ryby, které negativně ovlivňují celkový stav těhotné ženy, proto je důležité je používat vařené, smažené nebo pečené.

Ryby během těhotenství

Mohu jíst ryby během těhotenství? Tato otázka vzrušuje mnoho budoucích matek, nejen podezřelých osob. Obavy jsou pravdivé, protože některé druhy ryb jsou potenciálními alergeny. Existuje ještě jedno nebezpečí: říční ryby mohou být naplněny parazity - jak se říká, nestačilo to! Proto by se s rybami během těhotenství mělo přistupovat opatrně. Nezapomeňte však, že ryby a mořské plody obsahují obrovské množství vitamínů a živin nezbytných pro normální průběh těhotenství a harmonický vývoj dítěte v děloze. Jaký druh ryb lze během těhotenství jíst, jak je správně vařit a která rybí jídla je lepší se zdržet?

Jaké jsou výhody mořských plodů?

Mořské plody jsou vynikajícím zdrojem bílkovin a železa. Druhy mořských ryb jsou zvláště bohaté na aminokyselinu Omega-3, je užitečná pro vývoj mozku nenarozeného dítěte, jakož i pro jeho vidění a tvorbu imunitního systému. Ryba obsahuje vitamín A, vitamín D, fosfor, selen, hořčík vápenatý. Přítomnost jodu v rybách je obzvláště cenná. Zřídka se vyskytuje v jiných produktech v dostatečném množství, zatímco je to nezbytné pro vývoj budoucího dítěte.

Protein ryb ve své nutriční hodnotě není v žádném případě nižší než protein zvířat nebo ptáků. Zároveň je bílkovina obsažená v rybách a mořských plodech lépe absorbována tělem: o 97%. Taková jídla tedy mohou bezpečně jíst i lidé trpící poruchami gastrointestinálního traktu. V těhotenství to platí zejména proto, že trávicí systém v období očekávání dítěte u mnoha žen je nestabilní..

Jaká je nebezpečí konzumace ryb během těhotenství??

S opatrností musíte přistupovat k pokrmům z velkých dravých ryb: mečoun, žralok, tuňák velkooký, marlin, královská makrela. Jejich dužina může obsahovat zvýšené dávky rtuti. To platí zejména o starých rybách: během svého života se jim daří „saturovat“ rtuť. Zejména tuňák může žít až 30–40 let. Dokážete si představit, kolik těžkých kovů a dioxinů se bude hromadit v době, kdy je chycen v rybářských sítích?

Pokud často hodíte na výše uvedených a jiných odrůdách ryb s vysokým obsahem rtuti, může se tato látka postupně hromadit v krvi. Rtuť v mořských plodech sama o sobě obecně není škodlivá pro zdravé dospělé. Ale během těhotenství se nespoléhejte na náhody. Rtuť v těle pocházející z potravy je nepříznivým faktorem pro vývoj nervového systému dítěte a jeho mozku.

S mořskými rybami by se nemělo přistupovat opatrně. Místní sladkovodní ryby mohou být také nebezpečné, pokud samozřejmě nežijete daleko od civilizace, kde nejsou žádné továrny a stroje. Musíte si ji koupit ve víře, že úlovek pochází z ekologicky bezpečného místa. Zkontrolujte to, bohužel, není vždy možné. Proto je v případě pochybností lepší nákup odmítnout. Ryba, stejně jako houba, absorbuje všechny škodlivé látky ze svého okolí. Obzvláště hodně „nečistot“ se hromadí v tuku, proto je vhodnější jíst v průběhu těhotenství ryby s nízkým obsahem tuku. V prvním trimestru byste se měli zdržet oleje z tresčích jater.

V jakém množství můžete během těhotenství jíst ryby a mořské plody?

Lékaři doporučují jíst rybí pokrmy ne více než dvakrát týdně. Standardní porce je přibližně 170 gramů. Přirozeně se nemusíte přejídat ani u těch nejchutnějších a nejzdravějších ryb.

Jaké druhy ryb lze jíst během těhotenství?

Nejprve si musíte vybrat ryby a mořské plody s minimálním obsahem rtuti. Tyto zahrnují:

 • losos;
 • sumec;
 • treska;
 • pollock;
 • tilapie;
 • ančovičky;
 • olej;
 • platýs;
 • parmice;
 • mořský vlk;
 • krabí maso;
 • Krevety
 • oliheň.

Jak vařit ryby?

V žádném případě byste neměli jíst ryby, ústřice a měkkýše v surové formě. Mohou obsahovat bakterie a viry, které jsou nebezpečné pro dítě a budoucí matku. To platí nejen pro syrové ryby, ale také pro ryby, které nejsou dostatečně pečené. Vždy je nutné zajistit, aby byly ryby smažené, dušené nebo pečené.

Také suši se nedoporučuje pro budoucí matky, protože jsou často vyráběny ze surových ryb. Samozřejmě se stává, že v levných sushi barech nedávají vůbec skutečné syrové ryby podle tradiční receptury, ale běžné konzervy v obchodech. Neměli byste však riskovat své zdraví. Konzervované jídlo, mimochodem, také není příliš užitečné, i když relativně bezpečné..

Není obtížné určit míru připravenosti rybí misky. To lze provést okem. Buničina dostatečně uvařených ryb ztrácí průhlednost. Dobře vařené nebo pečené maso se snadno odděluje od kostí. Pokud jde o mušle, humry a krevetky, jejich stupeň připravenosti je určen barvou: maso by mělo získat jednotnou bílou barvu.

Je důležité si uvědomit, že mořské plody rychle kazí. Pokud jsou pochybnosti o čerstvosti jakéhokoli mořského plazů, je lepší toto jídlo opustit..

Jak nahradit ryby ve stravě?

Bohužel se často stává, že nastávající matka nemůže kvůli alergiím jíst ryby. Zároveň existuje vysoké riziko nepřijetí mnoha látek užitečných pro tělo, které mohou nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte. Jak vyměnit ryby? Existují speciální výživové doplňky - přípravky obsahující omega-3 mastné kyseliny. Mohou situaci napravit, pokud vůbec nejíte ryby nebo to děláte velmi zřídka. Před použitím těchto léků byste se měli poradit se svým lékařem.

Ryby během těhotenství

Ženy v pozici vždy chtějí něco chutného a nejlépe něco, co je pro ně kontraindikované.

Některá jídla lze jíst s mírou, zatímco jiným se nejlépe vyhnete zatažením pěsti a zapamatováním silou vůle. A co dělat s rybami během těhotenství?

Všechno zde není tak jednoduché: záleží na druhu ryb a způsobu přípravy..

Například pollock, který Japonci považují za šetrný k životnímu prostředí, a treska s štikozubcem - tzv. Bílá dietní ryba. Jsou to oni, kteří jsou zavedeni do doplňkových potravin pro kojence prvního roku života, což znamená, že jsou užitečné pro nastávající matky.

Ryby, zejména mořské, jsou vynikajícím zdrojem fosforu, fluoru, selenu, jodu, hořčíku, draslíku a vápníku. Jód je v tom obzvláště cenný, vápník, vitamín D a polynenasycené mastné kyseliny jsou také důležité (nazývají se Omega-3)..

Během těhotenství je nejlepší dušit nebo napařit ryby. Je dovoleno péct v zakysané smetaně a pod zeleninovým kloboukem.

Ale smažení na pánvi se spoustou másla není dobré pro nikoho, a zejména pro ty, kteří čekají dítě..

Jaký druh ryb není během těhotenství povolen

Během těhotenství je třeba se vyhýbat uzeným rybám - sezamovým i teplým i studeným.

Látky pronikající do podobné ryby spolu s tekutým kouřem jsou nebezpečné pro každého a nakonec zasáhnou většinu orgánů.

Nejzranitelnější jsou však malé děti a dámy na svém místě - jejich tělo nemůže odolat náporu fenolů, formaldehydů a karcinogenů..

Kromě toho se výrobci často snaží skrývat zastaralé zboží za vůní kouře: ryby, kterým vypršela doba, přicházejí do udírny. Pro ryby uzené z domova, ulovené ručně, platí výše uvedené ustanovení v menší míře.

Je překvapivé, že červený kaviár, považovaný za jeden z nejužitečnějších a vitamínových lahůdek, je také zakázán u těhotných žen (i když není přísný). Pokud chcete a máte důvod, můžete si na Nový rok dovolit jen pár sendvičů.

Proč? Je to kvůli rozmanitosti vitamínů. Konkrétněji je na vině vitamin A, který se při vysoké koncentraci v těle stává hrozbou pro mateřství.

Zakázány jsou rovněž tuňáci, žraloci, makrely a mečouny. Obsahují rtuťové látky a způsobují nenapravitelnou lekci pro plod. Proto byl gurmánský výzkum vyčleněn na později.

V žádném případě byste neměli navštívit sushi bary a absorbovat syrové ryby ve formě rohlíků a sashimi. V zásadě je lepší takové instituce projít.

U žen, které jedly pouze vegetariánské závitky, jsou známy případy otravy: řezají je stejným nožem jako surová ryba.

Je možné, aby těhotná žena „mořské plody“

Na stůl musí být položeny všechny druhy mořských plodů. Krevety, mušle, chobotnice, humr - to není jen chutné stravitelné jídlo, ale také zdroj hodnotného železa a bílkovin. Konzumací mořských plodů několikrát týdně se můžete vyhnout anémii..

Vyhněte se však konzervovaným potravinám, kupujte pouze čerstvé nebo zmrazené potraviny - uchovávají si více vitamínů a nemají pod víčky antiseptika.

Jaký druh ryb je v těhotenství - řeka nebo moře

Na tuto otázku existuje přesná odpověď: pokud je to možné - pouze námořní. Ryby, které brázdí slanou vodu (jako je makrela), zadržují esenciální mastné kyseliny a jód.

Ale říční ryby nejsou bohaté nejen na Omega-3, ale mohou také obsahovat parazity, které je při zpracování poměrně obtížné identifikovat a zničit..

Některé druhy ryb jsou užitečné během určitého období těhotenství. Treska jednoskvrnná a losos losos jsou zdrojem vitaminu B6, který vás zachrání před toxikózou a zmírní nevolnost.

Ale losos a sledě, byť mastné, jsou nasyceny vitamínem D. Jezte je ve druhém trimestru a dělejte dítě „očkovaným“ proti křivici.

Od poloviny těhotenství si vyberte kranase, pražma a šafrán z ryb - jsou bohaté na vápník.

Dítě samozřejmě najde vápník ve vašem těle - v kostech, zubech, nehtech. Ale chcete zůstat v bezpečí a zvuku? Proto je lepší ho krmit „zvenčí“ - ryby a tvaroh.

Z mořských ryb obecně stojí za zmínku mořský vlk, dorado, treska, šafránová treska, štikozubec a ledová rybka - nejsou tak tlustí jako stejná makrela a stavrida. Ale pamatujte, že téměř všechny mořské ryby budou mít prospěch pouze.

Obrovské množství aminokyselin, mikroelementů, vitamínů pomůže vašemu dítěti správně se tvořit a dostanete se z krásného a zdravého těhotenství..

Co je užitečné a škodlivé pro těhotné ženy??

Angličtí vědci znovu překvapují světem výsledky výzkumu a často se to týká porodu.

Jedno z výroků Britů říká: děti s nejlepšími intelektuálními schopnostmi se rodí matkám, které během těhotenství často konzumovaly ryby.

Ve skutečnosti není nic překvapivého - tato ryba je opravdu bohatá na mikroelementy, minerály, aminokyseliny.

Toto složení umožňuje odborníkům na výživu zahrnout do nabídky ryby, vhodné pro téměř všechny.

Obecná informace

Seznam produktů je příliš malý, což bude současně zahrnovat hořčík, selen, železo, fosfor, vápník, zinek, vitamíny E, D, A, aminokyseliny. Ryba se však může pochlubit takovým složením.

Výhody tohoto produktu lze bezpečně připsat nízkému obsahu tuku. Díky tomu bude rybí protein trávit lidský žaludek maximálně za dvě hodiny.

Aby to bylo jasné, bude hovězí bílkovina trávena po dobu nejméně pěti hodin.

Ryby jsou výživné, chutné a neobsahují škodlivé tuky. V symbolické soutěži s masem ryby bezpochyby zvítězí. Navíc co se týče koeficientu užitečnosti, první místo samozřejmě v mořském produktu.

Říční ryby jsou mnohem horší než jejich velký bratr, ale také je třeba je čas od času jíst - ale nechte to být kapr a štika, zkontrolujte obsah parazitů.

Pravda, způsob vaření není o nic méně důležitý: u smažených ryb samozřejmě nebude žádný smysl, jako například u pečených nebo dušených.

Ryby během těhotenství

Vyloučení mořských plodů z nabídky je nastávající matka rozhodně mylná. Je obtížné pojmenovat produkt, který lékaři často doporučují těhotným ženám. A je to snadné vysvětlit..

Výhoda

Nedostatek jódu v těle budoucí matky je častým porušením, takže endokrinologové nejen předepisují drogy obsahující jód ženě, ale také doporučují večeři s mořskými rybami 1-2krát týdně..

Omega-3 - polysaturované kyseliny, takže se nazývají kvůli obsahu ve struktuře několika dvojných vazeb mezi atomy uhlíku.

Nejsou syntetizovány v těle, ale je to pro něj nutné, navíc je musíte získat pouze z čerstvých produktů. Omega-3 pro tělo jsou:

  • produkce eikosanoidů (tkáňových hormonů) v těle, aktivní účastníci procesů v buňkách a tkáních;
  • účastníci tvorby buněčných membrán (sítnice, mozkové buňky a, což je důležité pro budoucí tatínky, zejména spermatické buňky je potřebují);
  • vytváření rezerv v tukové tkáni;
  • udržovat optimální stav krevních cév;
 • snížit riziko srdečních záchvatů a mrtvic atd..

Ryby jsou také bohaté na vitamín D. Spolu s jódem pomáhá zvyšovat náladu: pro těhotné ženy, které jsou v tomto ohledu tak proměnlivé, je tato užitečná vlastnost velmi užitečná.

Protein ryb neobsahuje ty velmi škodlivé tuky, které vedou k tvorbě cholesterolu.

To jsou jen hlavní výhody ryb, jejich složení je bohaté na další vitamíny, ale právě Omega-3, D a jód jsou mimořádně důležité pro zdraví nastávající matky..

Za zmínku stojí i některé škodlivé vlastnosti mořských a říčních ryb..

Naštěstí se rtuť nehromadí ve všech rybách, ale v některých jejích druzích. Jsou to dravci a ryby na dně. Mořský okoun, žralok, mečoun, makrela pro těhotné ženy jsou kontraindikovány.

Halibut, tuňák, pstruh obecný by se také měl používat opatrně. Tresky a rejnoky lze jíst, ale velmi zřídka.

A samozřejmě nemůžete jíst syrové ryby v žádném případě, i když před těhotenstvím jste měli takové exotické věci rádi. Sushi se syrovými rybami je také zakázáno pro těhotné ženy..

Říční ryby, které nejsou z obchodu, nejsou testovány na parazity, takže je riskantní konzumovat je během těhotenství. Ale nemůžete odmítnout kapry a štiky z trhu a někdy se trochu nechat.

Indikace

Zejména potřebují povolené mořské a říční ryby, jsou budoucí matky, které mají:

 • oslabená imunita;
 • trávicí problémy;
 • drobné poruchy fungování nervového systému;
 • nedostatek vápníku v těle;
 • nevolnost a / nebo zvracení;
 • křeče.

Můžeme říci, že nejužitečnější rybou pro nastávající matky je losos. Obsah rtuti v něm je velmi malý a množství polynenasycených mastných kyselin, fosforu vitamínů B6 a B12 je ideální. Chum a haddock jsou také užitečné..

Kontraindikace

Není však tak vzácné, že dysfunkce štítné žlázy u ženy vede k tomu, že jód je naopak produkován příliš mnoho - ryby jsou kontraindikovány.

Individuální nesnášenlivost je také kontraindikací při konzumaci ryb..

Nastávající matka musí vědět, že kvalitní ryba je skladována ve správných podmínkách. Proto musíte koupit ryby v důvěryhodných obchodech a dostat ryby „po ruce“ je docela nebezpečné.

Alespoň během těhotenství je lepší to riskovat..

Způsoby použití

Zvažte nejoblíbenější způsoby vaření a konzumace ryb..

Napařování

Jedná se o dietní misku, ryba si zachová své zdravé složení a žaludek „poděkovat“ za tento způsob vaření.

Dušená může vařit čerstvé i zmrazené ryby. Marinovaný před vařením ryb v olivovém oleji s kořením nebo sojovou omáčkou.

Dušená rybí filé se vaří velmi rychle, ale celá ryba je nejchutnější možností.

Stává se, že těhotné ženy nemají rádi vůni kouřící ryby, v tomto případě je malý trik - můžete do vody přidat trochu přírodního čaje (bez aroma).

Potěr

Vařte

Chutné a zdravé - ideální pro děti a nastávající matky. Po částech můžete vařit všechny ryby kromě jesetera. Je obvyklé dávat velké ryby do studené vody a malé ryby do vroucí vody.

Podáváme vařené ryby s čerstvou zeleninou, hráškem, květák.

Upéct

Živiny jsou zachovány a chuť ryb se pouze násobí. Při pečení nepoužívejte majonézu a jiné mastné omáčky.

Citron a zelenina budou stačit pro zdůraznění skutečné chuti ryb. Pro pečení je lepší použít malé plechy..

Kouříme

Prospěšné látky jsou konzervovány pouze částečně a karcinogeny u horkých uzených ryb naopak mnoho. Nedoporučuje se pro těhotné.

Solim

Rozhodně škodlivé - přebytek soli je škodlivý pro každého člověka a pro těhotnou ženu je prostě nebezpečný.

Vyalim a sucho

Neměli byste se s nimi nechat unést, ale vědci znovu vznesli zajímavé argumenty - použití sušených a sušených ryb snižuje riziko deprese u těhotných žen.

Pamatujte však, že v této rybě je příliš mnoho soli, takže se k takovému ošetření můžete občas jen léčit.

Existuje několik tajemství vaření ryb, které budou užitečné pro budoucí matku:

  • aby se usnadnilo čištění ryb, je třeba prsty snížit na sůl, žebra mohou být odříznuta nůžkami;
  • Chcete-li se zbavit nepříjemné vůně říčních ryb, je třeba ji nejprve omýt solným roztokem (studený);
  • šťavnatost dává rybím mléku, před vařením můžete nechat ryby ležet v mléce po dobu 15 minut;
  • kůže by měla být odstraněna pouze z velkých ryb nebo při vaření mletých ryb;
 • když se smaží nikoli na grilu, velké ryby se smaží po částech.
obsah ↑

Co může nahradit ryby během těhotenství, pokud je žena vegetariánkou?

Masem a rybami můžete nahradit luštěniny - to je nejoblíbenější náhražka živočišných bílkovin zeleninou. Vegetariáni považují za dobrou náhradu ryb následující potraviny:

Tyto produkty obsahují rostlinné bílkoviny. Vegetariáni se často zaměřují na zeleninu v jídelní nabídce..

Preventivní opatření

Rybí strava je v posledních letech docela populární způsob hubnutí. A mnoho matek věří, že na nějakou dobu by se měli držet právě takové stravy.

Ale vzhledem k riziku vysokého obsahu rtuti v rybách a parazitech v říčních druzích, lékaři nedoporučují těhotným ženám, aby se zapojily do takové stravy.

Ryba se nepovažuje za nejlepší snídani, ale skvělou volbou je dušená ryba se zeleninou nebo pečená ryba k večeři.

Pikantní a tlustá marináda není nejlepším přítelem pro rybí pokrmy, zkuste se zdržet takového souboru.

Ryba je produkt, který je prospěšný pouze pro reklamu. Pokud z nějakého důvodu budete jíst malé ryby v každodenním životě, nechte těhotenství odpočítávání změn ve vašem vlastním menu.

Je lepší jíst ryby častěji než mastné maso. Není to tak drahé, chutné, zdravé, celá rodina má správné výživové pokyny..

Mořské ryby (ne predátoři a ne dna) by měly být ve stravě nejméně 1-2krát týdně, nejlepší možností je pára nebo zelenina.

Říční ryby podle svého vlastního úlovku mohou obsahovat parazity, takže nastávající matka by se ho měla zdržet

Obecně jsou ryby a mořské plody potravou z období, po které žádají odborníci na výživu z celého světa. A budoucí dítě těží z chutí matky.

Zdravé a šťastné těhotenství!

Jídlo. Červená ryba: jak vybrat kvalitní produkt?

Jaké ryby mohou být použity těhotnými ženami??

Výživa během těhotenství: vyberte odrůdy ryb

Pro nastávající matky jsou ryby, zejména mořské ryby, cenným zdrojem bílkovin, omega-3 mastných kyselin, jodu, fosforu a dalších stopových prvků. Vědci opakovaně prokázali, že děti, jejichž matky během těhotenství snědly hodně rybích pokrmů, vykazují nejlepší výsledky ve vývoji a komunikaci.

Požadované množství ryb ve stravě během těhotenství je 250 až 350 g, tj. doporučuje se jíst mořské plody 2-3krát týdně.

 • Odmítněte od řeky a dokonce i osobně ulovte ryby z rybníka vesnice. Je možné, že může být infikován červy. Upřednostňujte mořské ryby: treska, losos, led, losos, pollock, sumec, treska tmavá.
 • Je lepší nezahrnout některé druhy ryb do stravy pro těhotné ženy, protože jsou schopny akumulovat rtuť samy o sobě: žralok, mečoun, makrela velká. Určité množství rtuti nepoškodí dospělého zdravého člověka, ale jeho účinek na vyvíjející se dítě může být škodlivý.

Mateřské plody

 • Kromě ryb mohou těhotné ženy zahrnovat také mořské plody. Některé z nich mohou být alergické, ale pokud po 2-3 salátech s krevetami nejste pokrytí červenou vyrážkou, můžete pokračovat v jídle. Ale znát opatření!
 • Během těhotenství byste neměli jíst humry, ústřice a rapky - mohou hromadit rtuť samy o sobě.
 • Kaviár by neměl být zneužíván. Kaviár je velmi užitečný, ale podléhá pečlivé pasterizaci a balení.

Vitamin D se nachází v sleďech, lososech, sardinek a rybím oleji.

Jaký druh ryb může být těhotný

Během těhotenství musí budoucí matka sestavit svůj jídelníček s ohledem na zdraví budoucích drobků. Proto otázka „Jaký druh ryb může být těhotný?“ - velmi relevantní.

Vědci ze Spojených států prováděli výzkumné práce a byli na ni schopni odpovědět. Jaký druh ryb by měly těhotné ženy jíst? A jak moc?

Ryby, které lze jíst během těhotenství:

 • halibut, lavrack, pstruh obecný, humr, tuňák obecný. Podávání by nemělo překročit 200 gramů. Upozornění: ne více než 3 porce za měsíc;
 • treska obecná, krab, monkfish, rejnok, tuňák dlouhoocasý - nejvýše 6 porcí po 200 gramech měsíčně;
 • ančovičky, chobotnice, máslo, sumec, okouník, mušle, štikozubec, losos, krevety, ústřice, sardinky, mořský jazyk, ostnatý humři. Doporučené množství - 2 porce týdně s objemem nejvýše 200 gramů.

Jaké ryby by neměly jíst těhotné ženy?

Ne každá konzumovaná ryba může přinést výhody nastávající matce. Podle výzkumu obsahují dravé a mořské ryby rtuť. Tento kov se však vyskytuje i v jiných druzích ryb, ale v těchto je obzvláště hojný. Při použití ryb s nebezpečnou „náplní“ se v ženském těle hromadí rtuť. A během těhotenství se asi třetina rtuti dostane k nenarozenému dítěti.

Obzvláště nebezpečné jsou ryby jako tuňák, žralok, mečoun a makrela.

Ryby ulovené v Baltském moři i mimo pobřeží USA a Kanady jsou považovány za nejškodlivější z hlediska obsahu rtuti..

Jak se rtuť dostane do mořského života? Je to jednoduché: tekutý kov s průmyslovým odpadem padá do vody a hromadí se na dně. Ryby jedí plankton, který už „obědval“ nebezpečný chemický prvek..

Jaký druh ryb lze během těhotenství jíst

Existují neshody ohledně výživy během těhotenství: někteří říkají, že těhotné ženy mohou a měly by jíst ryby, zatímco jiné je to naprosto nemožné. Je možné během těhotenství jíst sushi a uzené ryby? Kdo má pravdu?

Ryba je vynikajícím zdrojem bílkovin a zdravých vitamínů a minerálů - ať už jste těhotná nebo ne, takže pokud jste fanouškem ryb, prospíváte již vlastnímu zdraví a zdraví vašeho nenarozeného dítěte. Řiďte se těmito doporučeními, která vám řeknou, které druhy ryb by se neměly vyhýbat, které by měly být omezeny a které by neměly být během těhotenství zamítnuty..

NIKDY JSME TYTO RYBY

Pokud jste těhotná, kojíte nebo připravujete jídlo pro své dítě, existují na rybách absolutní tabu, jako je marlín, mečoun nebo žralok. Důvodem je, že tyto druhy ryb obsahují vysoké koncentrace rtuti, které mohou poškodit nervový systém vyvíjejícího se plodu..

Samozřejmě všechny ryby uchovávají rtuť. Těm druhům ryb by se však během těhotenství nemělo vyhnout, protože nejvyšší koncentrace kovů se vyskytují u ryb, které žijí déle a jsou na vrcholu potravního řetězce (podle studie zveřejněné v americkém časopise Current Opinion in Pediatrics).

SNÍŽTE POUŽÍVÁNÍ TÉTO RYBĚ POČAS PREGNANCY

Jsou zde také ryby, které musí být přítomny ve stravě těhotné ženy, protože obsahuje mnoho látek, které jsou prospěšné pro vás a vaše dítě. Jedná se o mastnou rybu, která zahrnuje losos, pstruh, sardinky, šproty a sledě. Agentura Food Standards Agency však doporučuje těhotným ženám, aby nejedly více než dvě porce mastných ryb týdně..

Tuňák, také mastná ryba, obsahuje více rtuti než ostatní, takže se držte normy - ne více než dva tuňáky z tuňáka týdně. V tomto případě by každý neměl vážit více než 170 g. Pokud je vážen v surové formě, nebo 140 g ve vařeném stavu. Konzervovaný tuňák nemůže být považován za mastný kvůli procesu konzervování, viz níže informace o tom, zda je konzumovat..

Viz také: Rybí strava pomáhá porodit inteligentní dítě

Omezení jsou zavedena, protože mastné ryby obsahují látky znečišťující životní prostředí, jako jsou dioxiny a polychlorované bifenyly (PCB), jakož i rtuť, a ve velkých dávkách mohou poškodit plod a vést k rakovině. Odborníci se však domnívají, že omezením mastných ryb na dvě porce týdně získáte všechny potřebné živiny bez škodlivých účinků..

Mastné ryby jsou podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, včetně DHA, což přispívá k vizuálnímu vývoji kojenců ak normálnímu vývoji mozku..

Asi 20-30% sítnice dítěte sestává z DHA, takže je dobré, aby těhotná žena konzumovala potraviny, které tuto živinu obsahují, aby podpořila vývoj senzorických orgánů dítěte. Navíc ve třetím trimestru těhotenství se mozek dítěte rychle vyvíjí a pro tuto fázi růstu jsou důležité esenciální mastné kyseliny..

Pokud se vám nelíbí chuť olejnatých ryb, můžete si vzít další doplněk obsahující omega-3. Upozornění: musíte si vybrat doplňky rybího oleje vyrobené z těla ryby, a nikoli z jater (játra by se měla během těhotenství vyhnout), a ujistěte se, že je tento lék vhodný pro použití během těhotenství..

Nápad receptury: Zkuste zabalit filet z lososa do plátku parmské šunky a pečte ho při 200 ° C po dobu 15–20 minut. Kombinace masa a ryb se může zdát divná, ale je opravdu chutná a ryba zůstává měkká, neosušená.

RYBY, KTERÉ JSME JÍ, JAK SI MYSLETE, ŽE NEMŮŽETE

Sushi. Většina žen má tendenci vyhýbat se jíst sushi během těhotenství kvůli skutečnosti, že surové ryby mohou obsahovat parazitární bakterie. Ve skutečnosti si můžete i nadále užívat sushi - v souladu s právními předpisy EU musí být všechny nezpracované ryby předmraženy, což je naprosto bezpečné k jídlu (toto pravidlo platí pouze pro země EU). Chovaný losos však nemusí být zmrazen, protože riziko parazitů je podle Agentury pro potravinové standardy zanedbatelné. Samozřejmě byste měli stále omezovat nebo se vyhýbat sushi pomocí ryb s vysokým obsahem rtuti, jako je čerstvý tuňák.

Konzervovaný tuňák. Rtuť je vyšší u tuňáka než u jiných ryb. Agentura pro potravinové standardy doporučuje během těhotenství nekonzumovat více než čtyři středně velké plechovky (140 mg) tuňáka týdně. Konzervovaný tuňák se nepovažuje za mastné ryby, protože proces konzervování je vyčerpává, takže prakticky neexistují žádné omega-3 mastné kyseliny, což znamená, že nemůže být považováno za prospěšné pro těhotné ženy..

Uzená ryba. Kouření zabíjí parazity a bakterie Listeria u surových ryb, takže riziko konzumace uzených ryb je tak nízké, že britské ministerstvo zdravotnictví považuje za bezpečné jíst během těhotenství. Měli byste však být opatrní a zakoupit uzené ryby pouze ve specializovaných prodejnách. Skladujte ji řádně v chladničce a jezte ji před uplynutím doby použitelnosti.

Nápis na recept: u uzené lososové polévky smažte dva pórky v oleji, přidejte nakrájené brambory (1 kg), nalijte 1 litr mléka a 100 ml odstředěné smetany a před přidáním vařte 10-15 minut. 200 g proužky uzeného lososa. Hotovou polévku ochlaďte a protlaďte v mixéru nebo kombinujte.

Nápad receptury: vařte těstoviny, vypusťte vodu, přidejte zakysanou smetanu, nasekaný uzený losos, čerstvé bylinky a citronovou šťávu, promíchejte. Uzené těstoviny z lososa jsou připraveny!

RYBY, KTERÉ MŮŽETE JÍT SVĚTĚ

Ryby, které můžete jíst během těhotenství tak často, jak chcete: bílé ryby, například treska obecná, treska jednoskvrnná, platýs, štikozubec, štikozubec obecný, sůl (mořský jazyk); a měkkýši, včetně garnátů, mušlí, humrů, krabů, lastur a ústřic, ale musí být dobře vařeni.

Tyto druhy mořských živočichů neobsahují látky, které podporují mozek a vizuální vývoj, jako jsou mastné ryby, ale stále jsou to skvělá jídla s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem tuku..

Nezapomeňte však, že měkkýše můžete jíst pouze po tepelném ošetření, protože surové měkkýše mohou být kontaminovány bakteriemi, které mohou poškodit vaše dítě, spolu s viry, které mohou způsobit otravu jídlem..

Pokud jde o hotové zmrazené krevety, které se prodávají v supermarketu, pak je s nimi všechno v pořádku, můžete jíst.

Idea receptu: Rybí koláč vyrobený se zmrazenými krevetami, vařeným lososem, treskou a / nebo uzenou rybou, jako je uzená treska, je skvělý způsob, jak vyhovět vašim potřebám ryb.

Ryby během těhotenství

Ženy v pozici vždy chtějí něco chutného a nejlépe něco, co je pro ně kontraindikované.

Některá jídla lze jíst s mírou, zatímco jiným se nejlépe vyhnete zatažením pěsti a zapamatováním silou vůle. A co dělat s rybami během těhotenství?

Všechno zde není tak jednoduché: záleží na druhu ryb a způsobu přípravy..

Například pollock, který Japonci považují za šetrný k životnímu prostředí, a treska s štikozubcem - tzv. Bílá dietní ryba. Jsou to oni, kteří jsou zavedeni do doplňkových potravin pro kojence prvního roku života, což znamená, že jsou užitečné pro nastávající matky.

Ryby, zejména mořské, jsou vynikajícím zdrojem fosforu, fluoru, selenu, jodu, hořčíku, draslíku a vápníku. Jód je v tom obzvláště cenný, vápník, vitamín D a polynenasycené mastné kyseliny jsou také důležité (nazývají se Omega-3)..

Během těhotenství je nejlepší dušit nebo napařit ryby. Je dovoleno péct v zakysané smetaně a pod zeleninovým kloboukem.

Ale smažení na pánvi se spoustou másla není dobré pro nikoho, a zejména pro ty, kteří čekají dítě..

Jaký druh ryb není během těhotenství povolen

Během těhotenství je třeba se vyhýbat uzeným rybám - sezamovým i teplým i studeným.

Látky pronikající do podobné ryby spolu s tekutým kouřem jsou nebezpečné pro každého a nakonec zasáhnou většinu orgánů.

Nejzranitelnější jsou však malé děti a dámy na svém místě - jejich tělo nemůže odolat náporu fenolů, formaldehydů a karcinogenů..

Kromě toho se výrobci často snaží skrývat zastaralé zboží za vůní kouře: ryby, kterým vypršela doba, přicházejí do udírny. Pro ryby uzené z domova, ulovené ručně, platí výše uvedené ustanovení v menší míře.

Je překvapivé, že červený kaviár, považovaný za jeden z nejužitečnějších a vitamínových lahůdek, je také zakázán u těhotných žen (i když není přísný). Pokud chcete a máte důvod, můžete si na Nový rok dovolit jen pár sendvičů.

Proč? Je to kvůli rozmanitosti vitamínů. Konkrétněji je na vině vitamin A, který se při vysoké koncentraci v těle stává hrozbou pro mateřství.

Zakázány jsou rovněž tuňáci, žraloci, makrely a mečouny. Obsahují rtuťové látky a způsobují nenapravitelnou lekci pro plod. Proto byl gurmánský výzkum vyčleněn na později.

V žádném případě byste neměli navštívit sushi bary a absorbovat syrové ryby ve formě rohlíků a sashimi. V zásadě je lepší takové instituce projít.

U žen, které jedly pouze vegetariánské závitky, jsou známy případy otravy: řezají je stejným nožem jako surová ryba.

Je možné, aby těhotná žena „mořské plody“

Na stůl musí být položeny všechny druhy mořských plodů. Krevety, mušle, chobotnice, humr - to není jen chutné stravitelné jídlo, ale také zdroj hodnotného železa a bílkovin. Konzumací mořských plodů několikrát týdně se můžete vyhnout anémii..

Vyhněte se však konzervovaným potravinám, kupujte pouze čerstvé nebo zmrazené potraviny - uchovávají si více vitamínů a nemají pod víčky antiseptika.

Jaký druh ryb je v těhotenství - řeka nebo moře

Na tuto otázku existuje přesná odpověď: pokud je to možné - pouze námořní. Ryby, které brázdí slanou vodu (jako je makrela), zadržují esenciální mastné kyseliny a jód.

Ale říční ryby nejsou bohaté nejen na Omega-3, ale mohou také obsahovat parazity, které je při zpracování poměrně obtížné identifikovat a zničit..

Některé druhy ryb jsou užitečné během určitého období těhotenství. Treska jednoskvrnná a losos losos jsou zdrojem vitaminu B6, který vás zachrání před toxikózou a zmírní nevolnost.

Ale losos a sledě, byť mastné, jsou nasyceny vitamínem D. Jezte je ve druhém trimestru a dělejte dítě „očkovaným“ proti křivici.

Od poloviny těhotenství si vyberte kranase, pražma a šafrán z ryb - jsou bohaté na vápník.

Dítě samozřejmě najde vápník ve vašem těle - v kostech, zubech, nehtech. Ale chcete zůstat v bezpečí a zvuku? Proto je lepší ho krmit „zvenčí“ - ryby a tvaroh.

Z mořských ryb obecně stojí za zmínku mořský vlk, dorado, treska, šafránová treska, štikozubec a ledová rybka - nejsou tak tlustí jako stejná makrela a stavrida. Ale pamatujte, že téměř všechny mořské ryby budou mít prospěch pouze.

Obrovské množství aminokyselin, mikroelementů, vitamínů pomůže vašemu dítěti správně se tvořit a dostanete se z krásného a zdravého těhotenství..

Proč těhotné ženy potřebují jíst ryby

Pokud chcete, aby bylo dítě chytré a mělo dobrý zrak, nemůžete se obejít bez mořských ryb.

Nenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6, které jsou bohaté na mastné mořské ryby, jsou nesmírně důležité pro správný růst a vývoj plodu, zejména mozku obecně a zejména zraku..

"Tyto látky pomáhají tvořit kritické stavební kameny pro buňky," vysvětlila v rozhovoru pro The Daily Mail odbornice na výživu Catherine Beck z University Massey na Novém Zélandu. "Dvě dávky 150 gramů mořských ryb týdně plně uspokojují těhotnou potřebu omega-kyselin.".

Beck se domnívá, že losos, ve kterém jsou všechny potřebné živiny dobře vyváženy, je v tomto smyslu ideální. Těhotné ženy mají také rádi tuňáka, sardinky, tresku a platýse. Všechny tyto druhy ryb jsou nejen užitečné a výživné, ale také docela bezpečné, protože na rozdíl od hlubinných mořských ryb, jako je mečoun, neobsahují zvýšené hladiny rtuti..

Beck zdůraznil, že ryby musí být konzumovány dobře vařené nebo smažené, a je lepší se vyhnout soleným a uzeným rybám. Také byste neměli jíst ryby každý den - stačí dvě porce týdně a určité procento rtuti, která je stále přítomna v mořských rybách, má tendenci se hromadit v těle.

Výživa a strava pro trimestry těhotenství

Jak jíst během těhotenství, kterým potravinám je třeba se vyhýbat, kolik byste měli pít, jak si vybrat vitamíny a jak sledovat hmotnost? Pojďme si toto téma prostudovat a odpovědět na všechny otázky..

Těhotenství a výživa

Správná výživa před a během těhotenství zvyšuje vaše šance na zdravé dítě a - navíc - snižuje riziko, že vaše dítě bude mít v dospělosti určité nepříznivé zdravotní podmínky..

Zjistěte, na jakých principech by měla být výživa těhotné ženy založena, jaké živiny jsou pro zdraví matek a dětí nejpotřebnější, co a co by nemělo být konzumováno, když dítě čeká, a jaký přírůstek hmotnosti je považován za normální.

Výživa těhotenství

Během těhotenství je nastávající matka lepší být šťastná, spokojená a zdravá, aby porodila šťastné, spokojené a zdravé dítě. A její strava by měla obsahovat potřebné množství vitamínů a živin, které k tomu přispějí..

Při dodržení obecných zásad zdravé výživy si zajistíte nejlepší výživu pro těhotné ženy. Spotřeba kvalitních produktů ze všech pěti hlavních potravinových skupin je klíčem ke zdraví a aktivitě. Seznam těchto skupin.

 • Zelenina a ovoce (čerstvé, zmrazené, konzervované, sušené; zelené a listové saláty). Do těla se dodávají antioxidanty, vitamíny A, C, kyselina listová, dietní vláknina, draslík. 7 - 8 porcí denně (jedna porce - 250 ml (sklenice) nakrájené zeleniny nebo 125 ml (1/2 šálku) nakrájeného ovoce).
 • Obiloviny (ovesné vločky, proso, kukuřice, pohanka, rýže, chléb - nejlépe obiloviny nebo otruby, těstoviny atd.), Brambory. Jsou zdrojem uhlohydrátů (škrob), vlákniny, thiaminu a niacinu. 6 - 7 porcí denně (jedna porce - 1 kus chleba (35 g) nebo 125 ml (1/2 šálku) rýže nebo těstovin).
 • Mléčné výrobky (mléko, jogurt, tvaroh, kefír, sýr atd.). Zdroje vápníku, bílkovin, vitamínů A, D, B2 a riboflavinu. 3 porce denně (jedna porce - 250 ml mléka nebo 175 g jogurtu nebo 75 g sýra).
 • Bílkovinné výrobky: maso, drůbež, ryby, mořské plody, vejce, luštěniny, ořechy. Poskytněte tělu železo, bílkoviny, vitaminy B, zinek, hořčík. 2 porce denně (jedna porce - 75 g nebo 125 ml).
 • Tuky (zelenina a máslo, rybí olej, ořechy). Nasyťte tělo esenciálními mastnými kyselinami, vitamíny A, D a E. 30 - 45 ml (2 - 3 polévkové lžíce) denně.

Jíst se doporučuje v malých porcích 5-6 krát denně..

Zde je seznam nejzdravějších potravin za devět nejdůležitějších měsíců..

 • Zelená a žlutá zelenina a ovoce a královna mezi nimi jsou brokolice. Docela květenství této zelí obsahuje působivé množství látek, které jsou během těhotenství naprosto nezbytné. Kyselina listová, vitamin C, hořčík, draslík, fosfor, vápník, zinek, beta-karoten, selen, vitamíny PP, K, E. Tato nízkokalorická zelenina je bohatá na vlákninu, která pomáhá normalizovat trávení. Kromě brokolice by těhotné ženy měly do své stravy přidávat více zeleniny a špenátu, další zelenou a žlutou zeleninu - je lepší dušit, napařit nebo péct, ale ne smažit. Z ovoce byste měli věnovat pozornost zeleným jablkům, která obvykle nezpůsobují alergie..
 • Čočka a další luštěniny jsou také důležitou součástí stravy nastávající matky. Obsahují velké množství rostlinných bílkovin a užitečné stopové prvky: železo, vápník, zinek. A vláknina - dokonce více než v „obvyklé“ zelenině! Nízkotučná pikantní čočková polévka v kuřecím vývaru může být vynikajícím hlavním chodem pro celou rodinu. Je dobré přidat lžíci jogurtu nebo zakysané smetany. Použití luštěnin by však mělo být zacházeno s určitou opatrností, protože mohou způsobit zvýšenou tvorbu plynů a plynatost, což je problém pro nastávající matky. Proto po jídle z „čočky“, fazole, hrášku do stravy po malé dávce.
 • Vejce ve svém složení obsahují kyselinu listovou, která je tak důležitá pro správný vývoj plodu, stejně jako selen, cholin, biotin, snadno stravitelné proteiny a aminokyseliny, draslík, hořčík, fosfor a vápník. Vejce jsou bohatá na vitamíny A, E, D, B12, B3. Ale pozor! Před jídlem musí být vejce tepelně ošetřena, nikdy nesmí být konzumována syrová! Křepelčí vejce jsou vhodná pro dietní stravování. Tělesná teplota křepelky je tak vysoká, že neumožňuje rozvoj takové nebezpečné choroby, jako je salmonelóza. Obsah vitamínů A, B1 a B2 v nich je téměř dvakrát vyšší než u kuřat a v pěti křepelčích vejcích, která podle hmotnosti zhruba odpovídají jednomu kuřeti, téměř pětkrát více železa, fosforu a draslíku. Den můžete jíst nejvýše 2 kuře a ne více než 6 - 10 křepelčích vajec.
 • Kyselé mléčné výrobky, jako je jogurt a kefír, přispívají k harmonickému trávení a vytváření příznivé mikroflóry v žaludku a střevech. Nastávající matky by měly rozhodně zahrnout do stravy různé nízkotučné typy sýrů a tvarohů, které obsahují hodně vápníku a fosforu. Během těhotenství nebo kojení musíte věnovat zvláštní pozornost správnému výběru mléčných výrobků, protože právě teď je jeho optimální složení a „spolehlivost“ tak důležité. Vynikajícím řešením jsou výrobky této kategorie, speciálně vytvořené pro kojeneckou výživu. „Dětské“ mléčné výrobky zpravidla obsahují prebiotika a probiotika, která podporují normální střevní mikroflóru a podporují pohodlné trávení, což je pro budoucí matku tak důležité.
 • Ryba je o něco méně „těžký“ produkt než maso, které se také lépe vstřebává. Nastávajícím matkám se doporučují nízkotučné odrůdy mořských ryb: treska obecná, šafránová treska, štikozubec, ledová rybka, pražma mořská, mořský vlk. Obsahuje minerály, bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj dítěte a správný průběh těhotenství. Na takové kyseliny jsou bohaté pouze mořské druhy ryb a s řekou by se mělo zacházet opatrně, protože může obsahovat parazity. Během těhotenství jsou surové ryby zakázány a odrůdy, jako je makrela velká, mečoun obecný, žralok a tuňák, by se měly konzumovat v omezeném množství. Ryby těchto odrůd mohou obsahovat methyl rtuť, která je nebezpečná pro nervový systém plodu, pokud se hromadí v matčině těle. Proto odborníci na výživu doporučují jíst tyto ryby nejvýše jednou týdně a přibližná hmotnost hotového steaku by měla být asi 150 g.
 • Dietní maso - králík, krůta, telecí maso - jsou užitečné během těhotenství, protože jsou bohaté na bílkoviny a současně s nízkým obsahem tuku. Králičí maso se nazývá nejnovějším trendem v moderním vaření a je považováno za optimální pro výživu ve stravě. Obsahuje mnoho vitamínů B6, B12, PP, železo, fosfor, mangan, draslík atd. Vynikajícím tradičním receptem je králík dušený v zakysané smetaně se sezónní zeleninou. Budoucí matky, které rádi jedí chutné jídlo, budou také určitě rády telecí maso vařené v pomalém hrnci s švestkami nebo marocké krůtí maso dušené směsí koření a pomerančového džusu.
 • Celozrnné a obilné výrobky, jako je divoká rýže, celozrnný chléb, ovesné vločky, naklíčená pšenice, otruby, pohanka, jsou mimořádně důležité pro trávení, protože obsahují hodně rostlinné vlákniny, komplexní uhlohydráty, jakož i vápník, železo, hořčík, fosfor a vitamíny. Skupina B. Krupice se může stát zajímavým vedlejším pokrmem a působit jako hlavní jídlo. Takže téměř každý z nich může být vařen vegetariánským pilafem: nejprve, dušenou zeleninu v olivovém oleji, a poté je naplňte promytými obilovinami a dušením, dokud se nevaří..
 • Pro nastávající matky je také užitečné máslo a máslo a zelenina. Máslo obsahuje vitaminy A, D, E a K. rozpustné v tucích. Vitamín A má regenerační vlastnosti, je důležitý pro vidění i pro růst plodu. Vitamin D reguluje procesy dělení buněk, podporuje vstřebávání vápníku a fosforu v těle (což je zvláště důležité během těhotenství) a podílí se na syntéze řady hormonů. Vitamin K ovlivňuje metabolismus a koagulaci krve. Avšak vzhledem k vysokému obsahu cholesterolu v másle není norma jeho použití vyšší než 15-30 g denně. Rostlinné oleje obsahují hodně mastných kyselin, vitamínů E, A, P. Vitamín E je nezbytně nutný během těhotenství a je předepsán v případě rizika potratu. Zvláštní pozornost věnujte nerafinovaným za studena lisovaným olejům: olivám, hroznovému osivu, dýně, kukuřici, slunečnici.

Voda a jiné kapaliny

Zvláštní pozornost věnujte tekutinám, které během těhotenství konzumujete: jejich množství a kvalita není pro vaše zdraví neméně důležitá než výživa.

Nejprve mluvíme samozřejmě o pitné vodě. Voda je nezbytná pro udržení správného metabolismu, vstřebávání stopových prvků a odstranění toxinů z těla. Kromě toho dostatečné množství opilé tekutiny pomáhá předcházet problému, kterému čelí téměř každá těhotná žena - zácpa.

V prvním trimestru je zapotřebí více tekutin, zejména pokud má budoucí matka toxikózu, což může být také způsobeno dehydratací. Mezi jeho příznaky patří silná suchost kůže obličeje, rukou, nohou a dokonce i rtů, zácpa, podrážděnost, časný nástup toxikózy. A v případě ranní nevolnosti a za běžných dnů byste si určitě měli udržovat vodní rovnováhu. Požadované množství tekutin stanoví lékař s přihlédnutím k vlastnostem průběhu těhotenství.

Když dítě již vyrostlo v bříšku, jeho tělo začne vylučovat metabolické produkty a orgány matky pracují s větší zátěží. V krvi těhotné ženy cirkuluje více krve, zvyšuje se její příliv do tkání, zvyšuje se jejich saturace vodou, což přispívá k intenzivnějšímu metabolismu a vylučování metabolických produktů.

Opuch, charakteristický pro všechny těhotné ženy v pozdějších stádiích, je ve skutečnosti procesem vytváření vodních rezerv v těle. Vzhledem k tomu, že během porodu je utraceno velké množství krve, se tělo obezřetně připravuje na doplnění tekutin po narození dítěte. Chcete-li se vyhnout nadměrné otoky, měli byste ve druhé polovině těhotenství jíst více zeleniny a ovoce, pít jogurt a kefír a pokusit se snížit používání soli, která vyvolává žízeň..

Pro nastávající matky, čerstvě vymačkané zeleninové a ovocné šťávy a smoothies (připravené doma) jsou velmi užitečné koktejly na bázi fermentovaných mléčných výrobků (lassi). Před použitím jakéhokoli bylinného čaje se poraďte se svým nadřízeným.

Sladké nápoje, šťávy, perlivá voda - vylučují použití těchto tekutin: vysoké dávky cukru obsažené v prvních dvou případech a minerály ve třetím jsou pravděpodobně na pozadí vyvážené stravy a příjmu dalších vitamínových komplexů zbytečné..

Základy zdravé výživy

Neexistuje žádný magický optimální vzorec pro zdravou stravu během těhotenství. Obecně platí, že obecné zásady správné výživy zůstávají stejné jako za běžných okolností - jíst více zeleniny a ovoce, celá zrna, libové maso a ryby a zdravé tuky. Nicméně některé živiny (živiny) ve stravě pro těhotné ženy si zaslouží zvláštní pozornost budoucí matky. Uvádíme je.

 • Kyselina listová brání vrozeným vadám.

Kyselina listová je vitamin B9, její příjem v prvních měsících těhotenství snižuje riziko vzniku defektů nervové trubice - orgánu, ze kterého se tvoří mozek embrya a mícha. Tento prvek může být získán s jídlem díky syntéze ve střevě, jakož i v syntetické formě jako ve vodě rozpustný vitamin nebo potravinový doplněk..

Kolik je potřeba: 0,4 mg denně 3 měsíce před těhotenstvím a během prvního trimestru.

Nejlepší přírodní zdroje: čočka, hovězí játra, tresčí játra, luštěniny, zelená listová zelenina, celá zrna.

 • Vápník posiluje kost.

Vy a vaše dítě potřebujete vápník pro silné a zdravé kosti a zuby. Tento prvek je také nezbytný pro normální fungování svalů a nervového systému, pro regulaci intracelulárních procesů..

Ve srovnání s běžnými podmínkami vzrůstá potřeba vápníku u ženy očekávající dítě o téměř 50%. V přírodě je uspořádáno, že pokud vaše tělo začne během těhotenství trpět nedostatkem vápníku, vezme ho z vašich kostí, což může ve vyšším věku přispět k rozvoji osteoporózy..

V druhé polovině těhotenství se stravitelnost vápníku zdvojnásobuje, což vám umožňuje nezvyšovat jeho spotřebu. Vezměte prosím na vědomí, že pro vstřebávání vápníku potřebujete vitamín D a vitamin K2, který se nachází například v tvarohu „Agusha“..

Kolik je potřeba: 1200 mg denně.

Nejlepší přírodní zdroje: mléčné výrobky, obiloviny, luštěniny, citrusové plody, tmavá listová zelenina a zelenina, ořechy.

 • Vitamin D posiluje kosti.

Vitamin D je nezbytný pro to, aby tělo absorbovalo vápník a fosfor. Spolu s vápníkem slouží jako vynikající prevence křivice u novorozenců..

Vitamin D je syntetizován subkutánně pod vlivem ultrafialového záření. Pokud žijete v oblasti s nízkým slunečním zářením a nespotřebujete dostatek vajec, mléčných výrobků a rybích výrobků, možná budete potřebovat další dávku chemicky syntetizovaného vitamínu D.

Kolik je potřeba: 10 - 15 mcg (nebo 400 - 600 IU) denně.

Nejlepší přírodní zdroje: mořské řasy a mastné odrůdy ryb, které se živí těmito řasami (losos), rybí olej, olej z tresčích jater, máslo, žloutek.

 • Železo zabraňuje anémii.

Lidské tělo používá železo k produkci hemoglobinu, bílkoviny v krevních buňkách, které dodávají kyslík do orgánových tkání. Železo také zvyšuje odolnost vůči stresu a nemocem a zabraňuje únavě, slabosti, podrážděnosti a depresím..

Během těhotenství se celkový objem krve ženy zvyšuje. Tělo se tak „přizpůsobí“ nové fyziologické situaci a také se spustí oběhový systém dítěte. Výsledkem je, že nastávající matka potřebuje tento minerál zdvojnásobit.

S nedostatkem železa může být těhotná žena unavená a náchylnější k infekcím. Kromě toho je nedostatek tohoto prvku pro plod nebezpečný: existuje zvýšené riziko předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti.

Kolik je potřeba: 20 mg denně.

Nejlepší přírodní zdroje: játra, libové červené maso (zejména hovězí), drůbež, ryby, celá zrna, vejce, luštěniny, pohanka, granátové jablko, jablka, řepa, broskve, meruňky.

 • Jód zabraňuje malformacím.

Jód je nezbytný pro normální vývoj plodu. Adekvátní příjem během těhotenství je důležitý, aby se zabránilo hypotyreóze matek a novorozenců. Nedostatek jódu může mít negativní vliv na plod od 8. do 10. týdne těhotenství.

Kolik je potřeba: 150 - 200 mgk denně.

Nejlepší přírodní zdroje: jodizovaná sůl, mořské produkty.

 • Vitamin C zvyšuje obranyschopnost těla.

Vitamin C zlepšuje stravitelnost železa z rostlinných zdrojů, jako je pohanka. Jeden z těch prvků, které nelze syntetizovat a uložit do lidského těla. A to znamená, že musíte denně jíst potraviny bohaté na tento vitamín..

Kolik je potřeba: 50 - 70 mg denně.

Nejlepší přírodní zdroje: kiwi, pomeranč, trochu zeleniny (rajčata, paprika, zelí), bobule (zejména šípky), zelenina (zejména petržel, špenát).

Denně stačí jeden pomeranč nebo jeden zelený pepř. Je důležité si uvědomit, že při zahřívání se vitamín C v potravinách rozkládá, vezměte to v úvahu při vaření.

Některé funkce výživy v různých trimestrech

Při přemýšlení o stravě těhotné ženy je důležité si uvědomit, že jídlo, které používá, by mělo na jedné straně zajistit růst a vývoj plodu a na druhé straně potřeby samotné ženy, s přihlédnutím ke všem změnám v těle budoucí matky..

Objem a poměr biologicky a energeticky užitečných látek potřebných k uspokojení potřeb nastávající matky závisí na termínu. V první polovině těhotenství (zejména v prvním trimestru) se potřeby těla prakticky nemění.

K takovým změnám dochází v druhé polovině těhotenství. Je to způsobeno znatelným růstem plodu a placenty, jakož i změnami v činnosti gastrointestinálního traktu, jater a ledvin, které zajišťují cirkulaci a vylučování metabolických produktů matky i plodu..

V souladu s těmito vlastnostmi je v druhé polovině těhotenství důležité zvýšit obsah bílkovin, vápníku, železa, vlákniny, vitamínů a minerálů ve stravě a omezit příjem soli.

Hmotnost během těhotenství

Během prvních měsíců těhotenství byste si neměli všimnout přírůstku hmotnosti. Některé ženy mohou dokonce odhalit úbytek na váze způsobený onemocněními, která jsou v prvním trimestru poměrně běžná (podle některých zpráv v 70% případů) a ovlivňují stávající stravovací a nápojové návyky. Takzvaná ranní nevolnost může pokračovat v průběhu těhotenství, i když obvykle odezní nebo alespoň začne do konce prvního trimestru mizet.

Pokud se u vás objeví nevolnost, promluvte si se svým těhotným lékařem, protože vaše tělo může dehydratovat. Nezapomeňte, že spolu s tekutinou dochází také ke ztrátě vitamínů a minerálů, které vy i vaše dítě tolik potřebujete.

Jak dítě roste ve druhém a třetím trimestru, zvyšují se také nutriční potřeby těla budoucí matky. Nicméně, těhotenství není důvod k přejídání, "jíst pro dva", jak bylo obvyklé říkat dříve. Ve skutečnosti těhotné ženy potřebují pouze 200 až 300 kalorií denně, a to pouze v posledním trimestru. Lze je získat přídavkem 2 druhů ovoce, 2 hrstek bobule, sýrového sendviče nebo části houskových tvarohů.

Přírůstek hmotnosti v těhotenství

Pokud jste vstoupili do těhotenství se zdravou hmotností, pak je zvýšení o 10 až 13,6 kg považováno za normální a tato další hmota je v těle distribuována následovně:

 • plod, placenta, plodová voda - 5 kg;
 • objem cirkulující krve matky - 1 - 1,5 kg;
 • extracelulární tekutina - 1 - 1,5 kg;
 • děloha, mléčné žlázy - 1 - 1,5 kg;
 • tuková tkáň - 4 kg.

U žen s deficitem nebo nadbytkem tělesné hmotnosti před těhotenstvím se ukazatele budou mírně lišit a je přípustné zvýšení o 12 až 15,2 kg, respektive ze 7 na 9,1 kg..

Pokud se ukazatele hmotnosti dříve významně lišily od normy, raději se poraďte s dietou a požadovaným přírůstkem hmotnosti s odborníkem, který provádí těhotenství..

Doporučení by měla být poskytována s ohledem na věk, velikost těla (výška, hmotnost, index hmotnosti), úroveň fyzické aktivity, individuální charakteristiky metabolismu a některé další.

Ukazatel jako BMI (index tělesné hmotnosti) se obvykle používá jako indikátor podváhy nebo nadváhy. Vypočítá se takto:

BMI = hmotnost (kg) / výška (m) 2.

Doporučený přírůstek hmotnosti vypočítaný na základě BMI je co nejvíce personalizován, přičemž se bere v úvahu individuální charakteristika konkrétní ženy.

V průměru můžete za první trimestr získat 1 - 2 kg. Ve 2. - 3. trimestru se za standard považuje následující přírůstek hmotnosti:

 • při normální hmotnosti - 0,4 kg za týden;
 • podváha - 0,5 kg za týden;
 • nadváha - 0,3 kg týdně.

Nárůst hmotnosti o méně než 1 kg nebo o více než 3 kg za měsíc by měl být základem pro pečlivé studium okolností těhotenství porodníkem..

Co nemůžete pít a jíst, když jste těhotná

 • Nepasterizované mléko. Všechny mléčné výrobky a výrobky z kyselého mléka, které během těhotenství konzumujete, by měly být na obalu označeny „Pasterizováno“.
 • Měkké sýry. Můžete si vychutnat parmezán na pizzu, ale je lepší odmítnout měkké sýry vyrobené z nepasterizovaného mléka (brie, hermelín, feta, modrý sýr). Bakterie, které obsahují, mohou mít nepříznivý vliv na váš současný stav..
 • Syrové a nepražené maso. Může obsahovat patogenní bakterie. To také zahrnuje všechny uzené výrobky. Necháme-li stranou otázku, zda jsou v zásadě užitečné, zaměříme se na skutečnost, že bakterie Listeria, která může žít v syrovém masu, stále existuje, i když jsou tyto produkty ve vaší lednici. Stávají se relativně bezpečnými pouze tehdy, jsou-li konzumovány ihned po vaření při vysokých teplotách..
 • Syrové, sušené ryby, mořské plody a pokrmy z nich (sushi atd.). Pokud jste fanouškem sushi, ústřice, mušlí nebo lehce nasoleného lososa, musíte na tyto léky zapomenout po dobu těhotenství a kojení. Těhotné ženy mohou používat pouze pečlivě zpracované a vařené ryby a mořské plody při vysokých teplotách.
 • Syrová vejce a jídla z nich (před tepelným zpracováním), například syrové těsto. Pokud hnětete těsto s vejci, vzdejte se zvyku jeho ochutnávky. Riziko je dokonce malé množství syrového těsta: stejná bakterie Salmonella je velmi nebezpečná pro jakýkoli zdravý organismus, nemluvě o vaší zvláštní situaci. Ve stejné kategorii jsou domácí majonéza a další salátové dresinky (Caesar atd.). A nezapomeňte na sladká jídla: pěna, magnát, magnát, pusinka, tiramisu atd..
 • Výhonky a klíčící zrna. Vyhněte se jakémukoli: patogeny se do nich mohou dostat v rané fázi růstu a před jídlem je nebude možné omýt vodou..
 • Ryby s rtutí. Tuňák, mečoun, makrela, žralok mohou obsahovat vysoké dávky rtuti. Za bezpečné se považuje nejvýše 300 g týdně mořských plodů nebo ryb obsahujících minimální dávky rtuti: sumec, losos, treska, konzervovaný tuňák.
 • Čerstvě vymačkané šťávy. Šťávy vymačkané v restauraci a na dalších veřejných místech mohou také obsahovat patogenní bakterie - salmonely a E. coli. Surové nepasterizované lahvové šťávy, které lze vidět v chladničkách supermarketů, spadají do stejné kategorie..
 • Špinavé ovoce a zelenina. Toxoplasma bakterie nebezpečné pro vás a vaše dítě může žít na nich.
 • Kofein. Mnoho matek se zajímá o otázku, zda je možné během těhotenství pít kávu. Nedávné studie ukazují, že malé množství kofeinu je bezpečné pro těhotné ženy. Otázkou však zůstává, zda vysoké dávky této látky mohou vést k riziku potratu, jak se nedávno domnívalo. Vzhledem k tomu, že v této oblasti probíhá výzkum, je v současné době povoleno konzumovat nejvýše 200 mg kofeinu denně - jedná se o jeden šálek kávy. Nezapomeňte, že se tento prvek vyskytuje také v koole, čaji, čokoládě a energetických nápojích..
 • Alkohol. Téma alkoholu během těhotenství zůstává relevantní. Jste si dobře vědomi, že zneužívání lihovin vede k závažným malformacím plodu. Ne každý však ví, že i malé dávky mohou být nebezpečné. Během těhotenství stále není stanoveno bezpečné množství alkoholu. Proto je nejlepší opustit všechna „silná jídla“ po celou dobu očekávání dítěte a kojení.

Období očekávání dítěte je doba, kdy se vyplatí věnovat zvláštní pozornost vašemu zdraví a potřebám těla. A přestože se možná budete muset vzdát některých svých stravovacích návyků, zacházejte s tím radostí - protože nejen přispíváte na zdraví dítěte, určete správný směr jeho vývoje v následujících 40 týdnech, ale s největší pravděpodobností položíte základ udržet tělo v pořádku i po porodu.

Články O Neplodnosti