Hlavní Výživa

Ředkvičky během těhotenství

Během těhotenství musí žena správně jíst. Škodlivé produkty mohou dítě poškodit. Navíc zhoršují pohodu nastávající matky. To však neplatí pro ředkvičky. Tento zdravý produkt normalizuje metabolismus a zlepšuje trávení..

Ředkvička složení

Složení zeleniny obsahuje následující užitečné látky:

 • celulóza;
 • kyselina salicylová;
 • vitaminy A, C, K, PP;
 • hořčík;

Ředkvička obsahuje mnohem více bílkovin než cuketa, rajčata nebo lilek. Zelenina má mírně kořenitou chuť. Důvodem je skutečnost, že obsahuje hořčičný éterický olej.

Dávky v těhotenství

Je užitečné používat ředkvičky v pozdním těhotenství. Má dekongestivní a choleretické vlastnosti. Ředkvička pomáhá zvyšovat chuť k jídlu během těhotenství, snižuje pravděpodobnost vzniku nádoru nízkého stupně.
Zelenina je užitečná nejen pro ženu, která se chystá stát se matkou, ale také pro osobu s patologiemi jater. Ředkvičky by také měli jíst lidé s dnou nebo diabetem..

Zelenina obsahuje vápník, který je nezbytný pro správnou tvorbu svalové a kostní tkáně plodu. Kyselina listová je také jednou ze složek ředkvičky. Tento vitamin snižuje pravděpodobnost vrozených vad u nenarozeného dítěte..

Ředkvička pomáhá eliminovat střevní problémy, které se často vyskytují během těhotenství. Výrobek by měl být konzumován především nastávajícími matkami trpícími častými zácpami. Vitamín K obsažený v zelenině snižuje riziko krvácení během porodu. Proto se doporučuje vařit jídla z ředkviček v posledním trimestru těhotenství.

Stojí za to zahřát ředkvičky?

Je třeba poznamenat, že listy ředkvičky nejsou svými užitečnými vlastnostmi nižší než zelenina. Mají také hodně zdravých vitamínů. Zelené listy lze přidávat do polévek, rybích pokrmů, pečených brambor nebo dušených pokrmů. Listy jdou dobře s bylinkami: petržel, kopr a cibule.

Ředkvička se nedoporučuje podrobovat tepelnému ošetření, protože zelenina zachovává všechny vitamíny a další užitečné látky ve své čerstvé formě.

Užitečné recepty s ředkvičkami

Pokud má těhotná žena bolesti hlavy, není nutné žádat svého manžela s modlitbou, aby utekla do nejbližší lékárny! Existuje mnohem lepší způsob. Čerstvě vymačkaná ředkvička šťáva nezpůsobuje poškození zdraví, na rozdíl od některých léků proti bolesti, které jsou povoleny pro použití během těhotenství. Šťáva z zeleniny musí být jemně otřena na následujících částech obličeje:

Ve většině případů bolest zmizí po deseti minutách.

Pokud nastávající matka trpí častou zácpou, měla by přijmout následující recepturu:

 1. 10 gramů čerstvé zelené ředkvičky nalijte 0,2 litru vroucí vody.
 2. Směs trvá po dobu jedné hodiny.
 3. Po stanovené době musí být produkt filtrován.

40 minut po jídle je nutné vzít 10 ml směsi. Trvání léčebného cyklu se pohybuje od dvou do tří dnů.

Z ředkvičky si můžete uvařit užitečnou masku na obličej. Díky tomuto nástroji bude těhotná žena vypadat svěží a atraktivní! Chcete-li připravit masku, musíte brousit tři ředkvičky, výsledná kaše je kombinována s 10 ml olivového oleje. Potom se k produktu přidá 5 gramů škrobu. Na dříve očištěnou tvář je nanesena výživná maska. V tomto případě je třeba se vyhnout oblasti kolem očí. Po 10 minutách se maska ​​omyje dostatečným množstvím teplé vody. Tento postup se doporučuje provádět dvakrát týdně..

Chutné a jednoduché ředkvičky!

Zelenina může být smíchána s tvarohem. K tomu smíchejte 200 gramů tvarohu a 100 gramů zakysané smetany. K výsledné hmotě se přidá jemně nasekaná zelená cibule a ředkvičky nakrájené na úhledné plátky. Všechny přísady musí být důkladně promíchány. Tvarohová miska může být zdobena zelení nebo malými kousky ředkviček.

Za chladného zimního večera se každý chce potěšit lahodným salátem z čerstvých bylin. Budoucí matky nejsou výjimkou! Můžete vařit takový jednoduchý salát, který obsahuje ředkvičky:

 1. Nejprve musíte připravit obvaz. K tomu smíchejte 0,2 kg zakysané smetany a šťávy vylisované z jednoho citronu. Do výsledné směsi by měla být přidána špetka soli a jedna lžička cukru.
 2. Pak musíte vařit tvrdě vařená dvě vejce. Po vaření je třeba je ochladit ve studené vodě. Po ochlazení jsou vejce loupána a nakrájena na úhledné plátky..
 3. Pak musíte nakrájet malé množství salátu na proužky. Jejich šířka by měla být přibližně 5 cm. Výsledné proužky jsou rozloženy na krásných talířích..
 4. Poté se jedna okurka loupe a nakrájí na kruhy. Smíchá se s jemně nasekanou cibulkou;
 5. K těmto přísadám přidejte 10 ředkviček nakrájených na kruhy.

Nejprve položte okurkové kruhy na listy salátu, potom ředkvičky a vejce. Poslední vrstvu tvoří jemně nasekané zelené cibule.

Před podáváním přidejte do misky předem připravený dresink. Salát můžete posypat koprem.

Během těhotenství byste měli přestat používat kvas. Budoucí matka umí na kefíru uvařit lahodnou okroshku. Chcete-li to provést, musíte ředit kefír v poměru 1: 1.

K přípravě okroshka budete potřebovat následující přísady:

 1. 200 gramů vařeného kuřecího masa nakrájeného na malé kostky.
 2. Tři středně velké brambory. Zelenina musí být také předvařena a nakrájena na čisté kostky.
 3. Dvě vařená vejce. Doporučuje se, aby byly otírány na jemném struhadle.
 4. Šest ředkviček. Zelenina je úhledně rozdělena do 4 částí. Potom ředkvičky nakrájejte na malé kousky.
 5. Zelení podle chuti. Do okroshky můžete přidat petržel nebo kopr. Opatrně brouste zelení.
 6. Čtyři okurky. Dvě okurky by se měly otřít na jemném struhadle, zbytek se nakrájí na kostky.

Všechny složky jsou smíchány, soleny a přidány do kefíru zředěného vodou.

Poškození produktu

Před jídlem se doporučuje ředkvičku důkladně omýt. K tomuto účelu můžete použít dětské mýdlo vybavené antibakteriálními vlastnostmi. Jinak mohou patogeny přítomné v syrové zelenině vstoupit do těla nastávající matky. Žena, která připravuje nádobí ze špatně omyté ředkvičky, riskuje zachycení toxoplasmózy.

Ředkvičky by měly být zlikvidovány, pokud těhotná žena má onemocnění žaludku a střev: vředy nebo gastritidu. Se zvýšenou tendencí k tvorbě krevních sraženin musí být zelenina z vaší stravy vyloučena.

Ředkvičky během těhotenství: výhody, poškození, způsoby přípravy

Dobré zdraví nastávající matky je dobrým základem pro úspěšné těhotenství a narození zdravého dítěte.

Vyvážená denní strava nasycená čerstvým ovocem a zeleninou zajistí příjem mnoha důležitých nutričních a vitaminových sloučenin v těle těhotné ženy. S příchodem jarních dnů se můžete stále více setkat s takovou zeleninou, jako je ředkev.

Co lze říci o jeho použití pro ženu v „pozici“? Existují nějaká omezení, pokud jde o zařazení tohoto produktu do stravy nastávající matky?

Ředkvička během těhotenství - složení produktu

Domovem ředkviček je střední Asie. Nyní se však tato rostlina pěstuje téměř všude v oblastech mírného klimatického pásma i v oblastech s teplejším podnebím..

Podzemní část ředkvičky, kořenová plodina, se používá jako jídlo. Zelenina má tmavě růžovou nebo načervenalou pokožku a ostrou, ale příjemnou chuť. Hořčičný olej, který je součástí zeleniny, poskytuje hořkost.

Je pozoruhodné, že rané odrůdy ředkviček jsou výraznější hořkosti než později.

Sloučeniny obsažené v jejím složení způsobily nejen chuť, ale také vliv kořenové plodiny na lidské tělo. Proč je ředkev tak důležitá pro pohodu nastávající matky a normální vývoj těhotenství? Chemické složení ředkvičky je:

 • Vitaminové sloučeniny. Růžová kořenová zelenina je zvláště bohatá na zástupce skupiny B (B6, B5, B2, B1, PP). Také v ředkvičky jsou kyselina askorbová a vitamin K.
 • Minerální komplex - fosfor, měď, hořčík, draslík, vápník, železo, zinek, sodík.
 • Hořčičné estery.
 • Rostlinná vláknina.
 • Nestálý.
 • Enzymy (včetně lysozymu).

Bohaté chemické složení kořene je doplněno nízkým obsahem kalorií. 100 g zeleniny bude oceněno pouze 14 kcal.

Ředkvička během těhotenství - užitečné vlastnosti a možné poškození zeleniny

Jaké vlastnosti ředkviček budou v gestačním období požadovány a jaké vlastnosti, naopak, vás budou při konzumaci produktu dávat pozor?

Užitečné vlastnosti ředkviček během těhotenství

 • Kyselina listová (vitamin B6) je důležitý „ženský“ vitamin, jehož role se zvyšuje zejména v době čekání na batole. Přítomnost tohoto prvku v dostatečném objemu je dobrou prevencí malformací dítěte (zejména jeho nervového systému)..
 • Kořenová plodina také obsahuje vitamin K a kyselinu askorbovou. Tyto sloučeniny hrají obrovskou roli v normálním fungování oběhového systému - posilují stěny krevních cév, zvyšují jejich elasticitu, pomáhají vstřebávat žlázu, regulují koagulační procesy (zabraňují krvácení).
 • Vápník je nezbytnou součástí zdraví ženských kostí. V procesu života plodu drobky neustále rostou a vyvíjejí kostní kostru, tvořící základy budoucích zubů. Tento proces vyžaduje významnou spotřebu vápníku. Arašídy vezmou všechna potřebná spojení od své matky. Proto v průběhu těhotenství nebo dokonce po narození dítěte hlásí mnoho žen poškození zubů.
 • Přítomnost hořčičných esterů poskytla kořenové plodině antiseptické vlastnosti.
 • Fytoncidy, které jsou součástí ředkviček, mají výrazné antibakteriální vlastnosti, které pomáhají vyrovnat se s mnoha patogeny.
 • Enzymy, které tvoří zeleninu, aktivně odbourávají uhlohydráty. Z tohoto důvodu si může nastávající matka dovolit sladkosti bez strachu z hrozby navíc kilo.
 • Antimikrobiální vlastnosti kořenové plodiny jsou podporovány lysozymem obsaženým v jeho složení..
 • Přítomnost dostatečného množství železa bude dobrou prevencí anémie. Pokud problém nízkých hladin hemoglobinu již existuje, spotřeba ředkviček pomůže situaci zlepšit..
 • Přírodní vláknina stimuluje střevní motilitu a zlepšuje trávení. Tato sloučenina také vykázala dobrý výsledek v procesu čištění těla toxinů a toxinů, pomáhá snižovat cholesterol.
 • Spotřeba ředkviček je zvláště výhodná, pokud máte cukrovku nebo jste na ni náchylní - složky kořenové plodiny pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi.
 • Složky zeleniny stimulují vylučování přebytečné tekutiny z těla, což je zvláště důležité v případě otoku v pozdních gestačních obdobích.

Stojí za zmínku, že příznivé vlastnosti ředkviček jsou plně dostupné pouze v případě konzumace čerstvých celých kořenových plodin. I v důsledku přípravy salátu budou některé prvky ztraceny. Důvodem je oxidační proces, ke kterému dochází v důsledku kontaktu přes systém ředkviček kov-kyslík.

Možné poškození a omezení konzumace ředkviček během těhotenství

V jakých případech je lepší odmítnout používat ředkvičky během porodu dítěte?

Kategorický zákaz zařazení ředkviček do stravy se ukládá v případech:

 1. Nemoc štítné žlázy.
 2. Patologie jater (kvůli přítomnosti éterických olejů).
 3. Nemoci zažívacího traktu a dvanáctníku.

Absence kontraindikací na zdraví neznamená, že ředkvičky mohou být během těhotenství konzumovány v neomezeném množství.

 • Negativní stránkou konzumace kořenové zeleniny je zvýšená tvorba plynu ve střevě. V důsledku toho může nastávající matka cítit mírné i těžké nepohodlí. V přítomnosti zvýšeného tonusu dělohy může akumulace plynů zvýšit nepohodlí nebo dokonce vést k hrozbě těhotenského selhání..
 • Hořká rána ředkvičky může vyvolat pálení žáhy. Pokud již těhotná žena trpí periodickým pocitem pálení na hrudi, měla by se minimalizovat spotřeba ředkvičky nebo by se měl produkt zcela opustit..
 • Závažnost spojená s ředkvičkami často vyvolává větší žízeň. Budoucí matka by měla být opatrná a měla by kontrolovat množství tekutin, které konzumuje, protože pro ni je zbytečné další zatížení ledvinami. Z tohoto důvodu je ve třetím gestačním období zvláště důležité sledovat spotřebu kořenových plodin..
 • Jedlé kořenové plodiny rostou v zemi, proto je velmi důležité je před jídlem důkladně opláchnout. Zbytkové kontaminanty mohou obsahovat patogeny. Během období přenášení dítěte je oslabena imunitní obrana těla, takže se zvyšuje riziko vzniku infekčních onemocnění..

Výběr kvalitního ředkvičky během těhotenství

Aby růžová kořenová plodina přinesla pouze pozitivní emoce ze začlenění do potravin, je důležité starat se o výběr kvalitního produktu. Samozřejmě je nejlepší si zeleninu vzít na vlastní zahradu. Ne každý však má takovou příležitost..

Při nákupu ředkviček věnujte pozornost:

 1. Vzhled samotné kořenové plodiny a jejích vrcholů. Listy by měly být čerstvé a pružné a samotná zelenina by měla být čistá a hladká, bez tmavých skvrn a prohlubní..
 2. Věnujte pozornost hustotě kořenové plodiny. Měkký, pomalý produkt není vaší volbou.
 3. Pokud byla zelenina vybrána čerstvá, vydrží v lednici asi týden (v závislosti na dostupnosti vrchů). Pokud byly zeleny odstraněny, růžový produkt se uchovává nejdéle 5 dní.

Možnosti konzumace ředkviček během těhotenství

Horká růžová kořenová zelenina je nejlépe konzumovaná syrová, celá..

 • Alternativou může být lahodný vitamínový salát. Pro jeho přípravu je třeba nakrájet ředkvičky, čerstvou okurku, zelenou cibuli, kopr a / nebo petržel. Přidejte malé množství soli. Obvaz může být zakysaná smetana nebo rostlinný olej.
 • Ředkvičky je možné použít jako součást sendviče. Plátek hnědého chleba s máslem a ředkvičkami. Sůl může být přidána podle potřeby..
 • Je také možné zahrnout ředkvičky do zeleninového gulášu.
 • K přípravě ředkvičky dušené ve smetaně se na pánvi umístí loupaná a nakrájená kořenová zelenina. Přidejte máslo a zeleninu mírně dusíme. Dále zadejte vývar (tekutina by měla mírně zakrývat ředkvičky). Když se směs vaří, přidejte malé množství mouky. Smažená jídla. Představte krém. Když se hmota opět vaří, odložte nádobí stranou a přidejte nakrájenou zeleninu.
 • Karamelizovaný recept na ředkvičky. Zeleninu důkladně omyjte a nakrájejte na plátky. Poté se suroviny umístí na pánev. Přidejte trochu vody (na pokrytí kořenové plodiny), 1 polévková lžíce. l cukr, špetka soli a 1 polévková lžíce. l máslo. Misky přikryjte víkem. Když se hmota vaří, odstraňte víčko - část kapaliny musí být odpařena. Po 10 minutách se ředkvičky lesknou.

Nezapomeňte však, že tepelné zpracování je nemilosrdné pro mnoho užitečných součástí kořenové plodiny..

Použití ředkviček pro léčbu během těhotenství

Mnoho léčivých vlastností kořenové plodiny se prostě nemohlo odrazit v receptech tradiční medicíny. Hodnota těchto metod se zvyšuje ještě více v období porodu dítěte, kdy je zakázáno mnoho tradičních léčiv.

Před použitím jakéhokoli lidového předpisu se poraďte se svým lékařem!

 1. Ředkvička šťáva může vyrovnat s bolestí hlavy. Chcete-li to provést, nakrájejte kořenovou plodinu na plátky a poté je otřete do spánků a na čelo. Za 10 minut ustoupí akutní křeče hlavy.
 2. Vrcholky rostliny mohou pomoci se zácpou. Nalijte lžíci nasekaných topů se sklenicí vroucí vody. Vynětí půdy z produkce na jednu hodinu. Výsledná infuze se musí brát třikrát denně po dobu 1 lžíce. l Léčebný kurz trvá 3 dny.
 3. Ředkvička také pomáhá vyrovnat se s nachlazením:
 • smíchejte několik kapek kořenové šťávy, medu a cibule (1: 1: 1). Výsledné složení vezměte až do úplného zotavení třikrát v 1 lžíce. l.;
 • jako profylaktické činidlo můžete použít následující složení. Smíchejte ředkvičkovou šťávu (3 díly), mrkvovou šťávu (8 dílů) a celerovou šťávu (5 dílů). Vypijte výslednou kompozici 100 ml třikrát denně po celou chladnou sezónu;
 • v případě sinusitidy je nutné kombinovat šťávu z kořenové plodiny, okurky a papriky (1: 1: 1). Denně spotřebovaný objem tohoto nápoje je 100 ml. Lék je nutné pít před jídlem.

Je možné jíst ředkvičky během těhotenství? Odpověď zní ano, nicméně, jako u každého produktu, opatření je ve všem důležité. Čerstvá kořenová plodina poskytne spoustu užitečných prvků, které jsou nezbytné pro blaho matky a správný vývoj dítěte. Nezapomeňte produkt před jídlem důkladně omýt..

Výhody a poškození salátového salátu během těhotenství v raném a pozdním stádiu: kolik jíst denně, jak často a kdo by měl odmítnout ředkvičky před porodem

Vzhledem k užitečným vlastnostem a složení je ředkvička během těhotenství povolena, ale v malém množství. Obohatí tělo vitamíny, sníží toxikózu a zabrání krvácení během porodu..

Stojí za to zahrnout ředkvičky do stravy těhotné?

Po narození nového života by tělo budoucí matky mělo dostat jen to nejužitečnější a nejčerstvější. Do své každodenní stravy budete muset zahrnout co nejvíce ovoce a čerstvé zeleniny, jak je to možné. Je však možné ředkvičky, budeme dále analyzovat.

Moci nebo ne?

Tato jasná a šťavnatá kořenová plodina je jednou z prvních, která dozrála s příchodem jara. Lékaři doporučují, aby těhotné ženy do své stravy přidávaly ředkvičky, které nasycují tělo vitamíny a minerály.

V raných fázích

Zelenina obsahuje obrovské množství živin, které nastávající matka potřebuje. Jak víte, ženy před počátkem a během prvních tří měsíců těhotenství musí užívat kyselinu listovou. Ředkvička obsahuje tento vitamin, který zabraňuje rozvoji defektů v embryu.

V počátečních fázích použití šťavnaté kořenové plodiny zajistí:

 • odstranění přebytečné tekutiny z těla, což sníží otok;
 • zmírnit toxikózu;
 • snížení bolesti hlavy;
 • posílení srdečního svalu a krevních cév;
 • posílení imunity;
 • zlepšení chuti k jídlu a trávení.

Zelenina obsahuje fosfor, draslík, hořčík, železo, sodík, mangan, měď. Tyto mikroelementy jsou ženským tělem v době porodu více než kdy jindy zapotřebí.

 1. Enzymy, které tvoří proces trávení uhlohydrátů. Mnoho těhotných žen nemůže popřít sebe sladkosti, takže jíst zeleninu bude dobrou prevencí obezity..
 2. Ředkvička je schopna snížit hladinu cukru v krvi, která je nezbytná pro cukrovku (nebo gestační).
 3. Vápník obsažený ve světlé zelenině je zodpovědný za vývoj kostí dítěte.

Kořenová plodina má antimikrobiální vlastnosti, což přispívá k ničení patogenních mikroorganismů. Bude to dobrá prevence v boji proti virovým, infekčním a bakteriálním chorobám..

Před narozením

Později by mělo být používání kořenových plodin minimalizováno. Zelenina může vést ke zvýšené produkci žízně a plynu ve střevech. Pokud jíte nejvýše dvě 50–60 g denně, ředkvičky budou užitečné pro tělo ženy, která se připravuje na porod.

Důvodem je především skutečnost, že ředkvičky jsou bohaté na vitamín K, což pomůže zabránit krvácení z dělohy během porodu. Kromě toho vláknina odstraní zácpu, odstraní cholesterol, čímž vyčistí krevní cévy a usnadní práci srdečního svalu.

S laktací

Spolu s mateřským mlékem dostává dítě vše, co jeho matka jí. Ředkvičky se těžko stravují střevy a špatně tráví. To může vést ke kolika v bolesti dítěte a břicha, což vede k náladám a bezesným nocím..

Stojí za to jíst černou ředkvičku

Tento druh ředkvičky je známý pro své prospěšné vlastnosti při nachlazení. Dlouho se používá v lidovém léčitelství, ale během těhotenství s černými ředkvičkami musíte být opatrní.

Pokud opravdu chcete, můžete jíst trochu kořenitý kořen, protože obsahuje velké množství vitamínů, železa, draslíku a sodíku. Kromě toho vláknina, která je také ve složení, pomůže zlepšit metabolismus a střevní motilitu.

Ve většině případů lékaři doporučují používat ředkvičky na nachlazení, protože obsahuje těkavé, vitamín C a éterické oleje. Po užití pouze 5-7 ml čerstvě vymačkané šťávy třikrát denně můžete překonat nachlazení bez použití léků. K omezení hořkosti lze přidat přírodní med..

Je možné jíst salát ředkvičky mimo sezónu

V supermarketech na regálech najdete často zeleninu mimo sezónu. Před nákupem však musíte pečlivě promyslet a porovnat všechny výhody a rizika.

Je riskantní koupit takovou zeleninu nejen pro nastávající matku, ale také pro nenarozené dítě.

Celé nebezpečí spočívá v tom, že kořenová plodina může obsahovat velké množství dusičnanů a solí, což zase negativně přispívá k vývoji embrya..

Sezónní ředkev během těhotenství přinese mnohem více výhod než poškození, protože je bohatá na užitečné látky, které žena potřebuje. Zelenina zlepšuje imunitní systém, normalizuje trávení a má příznivý účinek na srdeční sval.

Je možné těhotné ředkvičky

Lékaři doporučují, aby ženy, které očekávají narození dědice, zahrnuly do nabídky více čerstvé zeleniny a ovoce. A co přesně si vybrat? Záleží na vkusu a preferencích samotné ženy. Někdo si užívá jablka, někdo neustále chce rajčata (nejlépe slaně solená) a některé nastávající matky se začnou „naklánět“ na ředkvičky.

Je možné nebo nezačlenit se do této malé kořenové plodiny s akutní chutí koláčku - pokusíme se to zjistit hned. Ředkvičky během těhotenství: jaké výhody to může přinést a zda existuje riziko potenciálního poškození?

Obsah

 • Je možné, aby těhotné ženy jedly ředkvičky v 1 trimestru
 • Ředkvička pozdní těhotenství
 • Přínos a újma
 • Kontraindikace k jídlu
 • Mateřské recepty

Co je užitečné pro těhotné ředkvičky

O této zelenině můžeme bezpečně říci: „Cívka je malá, ale drahá.“ Posuďte sami: ředkvička obsahuje mnoho vitamínů a dalších užitečných látek, které tělo potřebuje, a to zejména během těhotenství. To:

 • vitamín C;
 • Vitaminy B;
 • vitamín K;
 • draslík;
 • vápník;
 • hořčík;
 • fosfor.

Vitamin C bojuje proti nachlazení a pomáhá „udržet“ imunitu, která během fyziologických důvodů klesá během porodu..

Mezi vitaminy skupiny B je kyselina listová jedničkou - jedním z hlavních prvků, které tvoří nervovou trubici plodu.

Vitamin K se podílí na procesu krvetvorby: zajišťuje normální koagulaci krve, díky své přítomnosti v dostatečném množství nedojde během porodu k významnému krvácení..

Draslík potřebuje srdce pumpující krev ve dvojnásobném objemu. Vápník se podílí na tvorbě kostní tkáně dítěte. Hořčík narušuje křeče lýtkových svalů, k nimž často dochází ve 2. a 3. trimestru.

Ředkvička během těhotenství je nedílnou součástí salátů. Pokud chcete, můžete jíst nejen samotný kořen, ale i vrcholy, které také obsahují užitečné látky. Přidá se do aroma polévek a rozpadne se do salátu, aby se okořenilo..

Je možné jíst ředkvičky v prvním trimestru? Pokud jste zdraví, pokud vám neublíží žaludek, můžete ředkvičky křupat pro vlastní potěšení. Trochu zmírňuje příznaky toxikózy..

Pokud máte špatnou chuť k jídlu (v raných fázích - velmi častý výskyt), občas si udělejte malou porci čerstvých okurek a ředkvičky.

Zvyšuje produkci žaludeční šťávy, což přispívá k touze jíst.

Ředkvičky během pozdního těhotenství

Jako každá zelenina, ředkvičky obsahují hodně vody a téměř žádný tuk. To znamená, že ho můžete jíst, kolik chcete - nepřidáte ani jeden kilogram navíc.

Ředkvička během těhotenství v pozdním období pomáhá zbavit se hromadícího se „špatného cholesterolu“, stimuluje střevní motilitu, která se obtížně pracuje díky tlaku rostoucí dělohy..

Ve druhém trimestru lékaři často diagnostikují těhotnou ženu s gestačním diabetem..

Nebojte se diagnózy: tento „poddruh“ diabetu s největší pravděpodobností s vámi nezůstane navždy - zmizí po porodu.

Slinivka těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru nezvládne zvýšenou zátěž - z tohoto důvodu stoupá hladina cukru v krvi. Ředkvička bude těžit - pomáhá stabilizovat cukr.

V pozdějších stádiích mohou být nutná nejen laxativa, ale také diuretika, protože se objevují otoky. V roli obou bude ředkev hrát. Pravda, nedává výrazný efekt, ale pokud problém nedosáhl vážné úrovně, pak se s ním ředkvičky společně s jinou zeleninou vypořádají..

Ale vše je v moderování dobré. Ředkvičky mají také své kontraindikace - v případě některých nemocí u těhotné ženy může být škodlivé. Je pravda, že takových kontraindikací je jen málo a jsou většinou dočasné.

Poškození ředkvičky během těhotenství

Kořenová plodina obsahuje komplex éterických olejů, a to jsou účinné látky. Hořčičný olej je jedním z nich. Aktivuje činnost žlučníku, což se může stát nebezpečným, pokud je v žluči silná suspenze, polypy nebo kameny. Tato „cizí tělesa“ se mohou pohybovat a ucpávat žlučovody. Bude nutná nouzová operace.

Nyní víme, jaké škodlivé ředkvičky jsou pro těhotné ženy, a budeme opatrní. Ale pokud to vytáhne z ředkviček, chcete si kousnout z červeného sudu? Nakrájejte malou salát na salát nebo dušte ředkvičku spolu s mrkví. Hlavní věc není moc jíst!

Kontraindikace pro jíst ředkvičky

V prvním trimestru má žena chuť jíst něco chutného a obsahujícího více vitamínů, což vysvětluje péče o nenarozené dítě. Ale než se pustíte do obchodu s ředkvičkami, nezapomeňte, zda máte chronická onemocnění trávicího traktu. Je ředkvička užitečná pro gastritidu, žaludeční vředy, chronickou pankreatitidu, kolitidu?

Lékaři jednomyslně tvrdí, že tato onemocnění (v akutním stadiu) jsou kontraindikací pro zařazení ředkviček do těhotného menu, zejména v posledních stádiích..

A s pankreatitidou je obvykle nejíst ředkvičky, i když je vše v klidu a neexistují náznaky zhoršení nemoci: stimuluje pankreas, který je již přetížen.

Přechod nemoci na akutní fázi je pro vás nyní zcela zbytečný.

Ředkvičky během těhotenství však mohou být rozdány a přidány v malém množství do hlavního jídla - pak to nepřinese škodu.

Recepty

Můžete vyzkoušet neobvyklé jídlo: smíchejte ředkvičky s cibulí a olivovým olejem. Bereme:

 • 4 ředkvičky;
 • cibule;
 • 3 polévkové lžíce olivové mala;
 • 2 střední mrkev.

Omyjte ingredience, nakrájejte je a vložte do pánve. Přidejte olej a trochu vody. Ale sůl, posypte oblíbeným kořením, dusíme, dokud mrkev a cibule nejsou měkké.

Můžete sloužit na stole, posypané zelenou cibulkou nebo koprem.

A pro „svačinu“ připravujeme běžný salát:

 • 1 červený pepř;
 • 1 okurka;
 • rajčata (4-5 kusů třešně);
 • 2-3 ředkvičky.

Vše nakrájíme, osolíme olivovým nebo rostlinným olejem, solí, posypeme petrželkou nebo koprem.

Zde se můžete během těhotenství dopřát těmto jídlům. Zásobte se na vitamíny - jsou nezbytné jak pro vás, tak pro rostoucí dítě. Ředkvička vám pomůže „nahromadit“ větší zásobu!

Aktuální video

Užitečné vlastnosti ředkvičky

Doporučené materiály:

 • Nealkoholické pivo během těhotenství: možné nebo ne
 • Proč těhotné ženy nemohou banány
 • Kolik můžete jíst mandarinky denně pro těhotnou ženu
 • Proč během těhotenství nemůžete jít do koupelny
 • Může těhotná žena navštívit hřbitov
 • Přípustná výška paty během těhotenství

Ředkvičky během těhotenství - výhody a poškození

Lékaři doporučují nastávající matce, aby do stravy zahrnuli sezónnější zeleninu. Mají mírné diuretické a projímavé vlastnosti, čistí tělo metabolických produktů a toxinů, nasycují buňky energií a minerály. Na jaře a v létě si těhotné ženy mohou pochutnat na ředkvičkách - na vitamínovém a ústním zalévání.

Ostrá chuť kořenové plodiny a vysoký obsah extraktů mohou samozřejmě způsobit pálení žáhy nebo zažívací potíže. Proto je důležité seznámit se s pravidly pro léčbu ředkviček během těhotenství a také s možnými omezeními při přijímání.

Chemické složení

Takže červená kořenová plodina obsahuje následující užitečné komponenty:

 • rostlinné vlákno;
 • enzymy (např. amyláza);
 • rostlinné cukry;
 • hořčičné éterické oleje;
 • lysozym;
 • nestálý;
 • Vitaminy B (včetně niacinu a kyseliny listové), kyselina askorbová, vitamin K;
 • makro a mikroelementy (vápník, hořčík, draslík, měď, železo, sodík, zinek, fosfor, mangan).

Zelenina také obsahuje bílkoviny - o něco více než gram, tuky - 0,1 g a uhlohydráty - 3,4 g. Ředkvička se skládá převážně z vody, takže její obsah kalorií je nízký - od 14 do 19 kcal na 100 g (podle různých zdrojů). To znamená, že zeleninu lze bezpečně brát jako jídlo a nebojí se během těhotenství získat další kilogramy.

celer během těhotenství - výhody a poškození

Použití ředkviček pro těhotné

V první řadě tělo budoucí matky potřebuje různé vitamíny, které se podílejí na tvorbě a vývoji vnitřních systémů dítěte a udržují zdraví samotné ženy..

Vápník v ředkvičkách je zodpovědný za budování a posílení kosterního systému dítěte. Poskytuje sílu kostní tkáně (včetně zubů), jakož i vývoj svalů embrya.

Vitamin B9 nebo slavná kyselina listová brání rozvoji fetálních malformací v prvním trimestru. Ovlivňuje také tvorbu nervového systému dítěte.

Vitamin C je zodpovědný za celkovou a místní imunitu, umožňuje odolávat různým chorobám a alergenům. Kyselina askorbová se také podílí na procesu krvetvorby, posiluje cévní stěny, zajišťuje absorpci stopového prvku železa a zabraňuje oxidaci buněk. Celá hromada kořenových plodin je dostatečná k tomu, aby těhotným ženám poskytovala denní potřebu vitamínu C.

Vitamin K se podílí na hemostáze (procesu koagulace krve). Je to díky němu, že během porodu je možné se vyhnout těžké ztrátě krve.

Rostlinná vlákna nebo vláknina mají příznivý účinek na motilitu střeva, zajišťují normální trávení a pravidelnou stolici. Těhotné ženy často používají ředkvičky, aby překonaly chronickou zácpu v posledním trimestru. Vlákno také váže a odstraňuje „špatný“ cholesterol z těla, čistí mateřské cévy a usnadňuje práci srdce.

Enzymy v ředkvičkách vám umožní strávit uhlohydráty kvalitním způsobem. Je známo, že nastávající matky se často opírají o sladkosti, takže ředkvičky pomohou pokrmům rychleji trávit a nebudou ukládány po stranách ve formě dalších liber.

Pokud má žena v anamnéze diabetes mellitus nebo se během těhotenství vyvinula gestační diabetes, ředkvička pomůže snížit hladinu glukózy v plazmě na normální úroveň.

Kořenová plodina je také známá svými antimikrobiálními vlastnostmi. Lysozyme ničí patogenní mikroflóru a infekce a fytoncidy v kompozici jsou přírodní antibiotika. Spolu s vitamínem C poskytují tyto složky imunitu těla vůči nachlazením, virovým, bakteriálním a infekčním onemocněním. Ředkvičky vám také umožní bojovat s červy a dalšími parazity gastrointestinálního traktu.

Hořčičné estery působí jako antiseptika, díky čemuž zajišťují bezproblémové hojení tkání.

Ředkvička má také další prospěšné vlastnosti pro těhotnou ženu:

 1. Odstraňuje přebytečnou vodu z těla, díky čemuž se snižuje otoky charakteristické pro pozdní období.
 2. Posiluje krevní cévy a zabraňuje zvýšené trombóze.
 3. Posiluje srdeční sval, což vám umožní správně pumpovat krev do krevního oběhu.
 4. Reguluje metabolismus, který zajišťuje maximální energii a prospěšné složky z potravy.
 5. Zmírňuje příznaky toxikózy: snižuje nevolnost a zvracení, zlepšuje chuť k jídlu a trávení.
 6. Snižuje bolesti hlavy a migrény.
 7. Používá se pro pozdní bolesti zad jako místní lék.

lilek během těhotenství - výhody a poškození

Jak se přihlásit

Ředkvičky se obvykle konzumují surové v salátech a přílohách. Někdy se čerstvě vymačkaná kořenová šťáva smíchá s čerstvou zeleninou z jiné zeleniny (rajče, červená řepa, mrkev) v malé koncentraci. Málokdo ví, ale nejen kořenová zelenina může být použita v potravinách, ale také ředkvičky.

Pro bolesti hlavy, migrény, podrážděnost, nervozitu a nespavost se doporučuje lokální aplikace ředkviček. Například šťáva plodu může otřít oblast chrámů, čela a nosu. Říká se, že úleva přijde za 10 minut.

Chronická zácpa je léčena odvarem vrcholů. Čerstvá zelená ředkvička se odebere (1 velká lžíce), nalije se 250 ml vroucí vody a odešle se do termosky k vyluhování na hodinu. Vývar se konzumuje 3krát denně, 2 polévkové lžíce půl hodiny po svačině.

Pro zlepšení stavu pokožky nebo vlasů během těhotenství se připravuje speciální výživná maska. Rostlinný olej se bere (nejlépe olivový nebo lněný) - 3 polévkové lžíce, v kombinaci s 1 lžičkou škrobu.

Ke směsi se přidají 2 až 3 ředkvičky nastrouhané na jemném struhadle a vše se důkladně promíchá. Maska musí být nanesena na čistou pokožku po dobu 10 minut.

U zdravých a silných vlasů musí být produkt ponechán 40 minut na hlavě pod filmem a teplým ručníkem, poté důkladně opláchněte šamponem.

Rajčata během těhotenství - výhody a poškození

Co je škodlivé ředkvičky během těhotenství

Syrová zelenina obsahuje mnoho extrakčních složek a organických kyselin, které mohou poškodit tělo nastávající matky.

Při přijímání je třeba vzít v úvahu následující negativní body:

 1. Kořenová plodina je extrahována přímo z půdy a může obsahovat patogenní mikroflóru (toxoplasmózu, salmonelu, E. coli), stopy dusičnanů a chemikálií. Před použitím se doporučuje zeleninu důkladně propláchnout vroucí vodou a jemně očistit vrchní vrstvu. Topy by měly být také vařené před další spotřebou.
 2. Ředkvičky mohou způsobit fermentaci v žaludku a střevech, jakož i zvýšenou tvorbu plynů. Nedoporučuje se zeleninu zneužívat později ani v noci. Kontraindikace je plynatost těhotné ženy. Tento stav můžete zmírnit, pokud používáte ředkvičky dušené nebo pečené.
 3. Kořenová plodina obsahuje extrakty, estery a vitamín C, což jsou docela silné alergeny. Lékaři nedoporučují používat ředkvičky v množství větším než banda denně.
 4. Akutní ředkvičky nepříznivě ovlivňují jemné sliznice žaludku a střev, mohou zhoršovat stávající mikro léze. Proto by se zelenina nikdy neměla konzumovat s exacerbací vředů nebo gastritidy, enterokolitidy.
 5. Rovněž ostrost ředkvičky vyvolává značnou spotřebu tekutiny, která zatěžuje ledviny. Během těhotenství, zejména v posledním trimestru, se vyskytují časté případy pyelonefritidy.

Ředkvičky pro těhotné ženy dělají víc než poškození. Tato levná a cenově dostupná zelenina vyživuje tělo řadou složek, které jsou důležité pro zdravý vývoj dítěte. Podporuje také imunitu a trávení nastávající matky.

mrkev během těhotenství - výhody a poškození

Video: zdravotní přínosy a poškození ředkviček

Je možné jíst ředkvičky během těhotenství?

Není žádným tajemstvím, že během těhotenství musí nastávající matka jíst co nejvíce vitamínů zdravé výživy. Proto ve stravě těhotné ženy musí být přítomna zelenina a ovoce obsahující vlákninu, vitamíny, minerální soli a kyseliny. Pokrmy z ovoce a zeleniny mají mírný projímavý a diuretický účinek a nasycují tělo potřebnými prospěšnými látkami. Správná výživa během těhotenství je proto klíčem ke zdraví nenarozeného dítěte a pohody budoucí matky. Ne všechny zeleninové plodiny však mají příznivý účinek na tělo těhotné ženy, proto je velmi důležité vědět, která zelenina bude pro matku a dítě užitečná a která je lepší odmítnout. Samozřejmě nebudeme popisovat veškerou zeleninu v jednom článku - bude to trvat hodně času. Ale podrobně, například o ředkvičkách během těhotenství - si to jen užíváme!

Výhody a poškození ředkviček během těhotenství

Ředkvička je jednou z prvních jarních zeleninových plodin, které je prostě nemožné projít. Po dlouhé zimě chci něco léta, šťavnaté a chutné. Jak nekupovat ředkvičky a vařit svůj oblíbený jarní salát? Otázka, zda je ředkvička užitečná pro těhotné ženy a jak často ji lze jíst, je otázkou, která mnohé znepokojuje. Pojďme pochopit tento problém..

Protože téměř každý člověk potřebuje vitamíny na jaře, vyhnout se ředkvičkám by bylo svatokrádež. Tato zelenina obsahuje mnoho užitečných vitamínů a minerálních solí. Čerstvé, mladé a šťavnaté kořenové plodiny - ředkvičky - jsou velmi užitečné pro budoucí matku.

Obsahuje vápník, který je tak nezbytný pro tvorbu kostní svalové tkáně plodu. Ředkvička také obsahuje kyselinu listovou - čistě ženský vitamín, který také zabraňuje rozvoji vrozených malformací plodu. Nastávající matka navíc potřebuje draslík, mangan, fosfor a sodík, měď, zinek a železo.

A to vše je obsaženo v ředkvičkách, jako je vitamin C a K, který zabraňuje krvácení během porodu.

Těhotné ředkvičky jsou také potřebné, protože obsahují velké množství přírodních vláken. A to přispívá k normalizaci stolice, prevenci zácpy a jiných střevních problémů, které během těhotenství často narušují. Proto je nejen možné, aby těhotné ženy jedly ředkvičky, ale také.

Nicméně, přes všechny výhody ředkviček během těhotenství, se nedoporučuje konzumovat tuto syrovou zeleninu během nošení dítěte. Faktem je, že nevařená zelenina může obsahovat patogeny, což zvyšuje riziko různých infekcí..

Například, pokud je ředkvička špatně omytá, můžete chytit nejen E. coli, ale také toxoplasmózu nebo salmonelu. Proto, pokud opravdu chcete jíst čerstvé ředkvičky, pak důkladně omyjte kořenovou plodinu dětským mýdlem. A lépe - použijte ředkvičky dušené.

To mimochodem vám umožní vyloučit zvýšenou tvorbu plynu.

Pokud nemůžete žít bez čerstvé ředkvičky a rádi jej přidat do salátů, ale před vařením opařte kořeny vroucí vodou.

Ukázalo se, že ředkvička má také léčivé vlastnosti. V tradiční medicíně se používá jako lék na radikulitidu, bolesti hlavy, zácpu a dokonce i na přípravu kosmetické masky..

Pokud jde o použití ředkviček během těhotenství, lze jej použít jako přírodní lék na zácpu (kterou budoucí matky často trpí). A ženy v pozici by si měly vzít na vědomí, jak používat ředkvičky na bolesti hlavy.

Pokud tedy máte bolesti hlavy, nespěchejte a pijte léky proti bolesti. Otřete si čelo, whisky a nosní můstek čerstvě vymačkanou ředkvičkovou šťávou a po 10 minutách bolesti hlavy, jak se to nikdy nestalo.

K léčbě zácpy se doporučuje připravit infuzi ředkviček. Chcete-li to provést, vyplňte 1 polévková lžíce. doplňte sklenicí vroucí vody, nechte směs vařit po dobu jedné hodiny a brát 1-2 lžíce třikrát denně. 20 minut po jídle. Průběh léčby je 2-3 dny.

Aby těhotné ženy vypadaly ještě atraktivněji, doporučujeme vám vyzkoušet si výživnou obličejovou masku. Rozdrťte 2-3 ředkvičky, smíchejte s malým množstvím jakéhokoli rostlinného oleje, přidejte 1 lžičku. škrobu a naneste na očištěnou pokožku po dobu 10 minut. Tato maska ​​vypadá skvěle.!

Jak můžete vidět, výhody ředkvičky během těhotenství jsou skvělé, takže neváhejte a přidejte je do své každodenní stravy a užijte si plnou chuť!

Speciálně pro beremennost.net - Ira Romaniy

Výhody a poškození ředkviček během těhotenství

Ředkvičky během těhotenství by měly být přítomny ve stravě nastávající matky. Ředkvička zraje brzy na jaře. Toto je jedna z prvních kultur, které si můžeme užít po dlouhé zimě. Mladá a šťavnatá kořenová plodina je bohatá na vitamíny a živiny, které nám na jaře chybí..

Výhody ředkvičky

Je možné ředit během těhotenství?

 1. Ano, přinese mnoho výhod nastávajícím matkám, protože obsahuje velké množství vápníku;
 2. Další výhodnou složkou je kyselina listová. Zabraňuje výskytu srdečních vad;
 3. Tělo těhotné ženy také potřebuje sodík, měď, mangan, železo, zinek, vitamíny K a C. Ředkvičky se toho mohou také pochlubit;
 4. Je dobré jíst ředkvičky v případě trávicích potíží. Normalizuje stolici, zlepšuje fungování trávicího traktu;
 5. 100 g ředkvičky obsahuje pouze 14 kcal, takže ji můžete jíst beze strachu z její váhy;
 6. Pokud je u těhotné ženy diagnostikována cukrovka, je také užitečné jí jíst „růžovou tvář“ kořenovou plodinu. Snižuje hladinu cukru v krvi;
 7. Ředkvička obsahuje velké množství lysozymu - antimikrobiální látky;
 8. Kořenová plodina dokonale bojuje s edémem, normalizuje metabolické procesy, zlepšuje chuť k jídlu.

Výhody ředkvičky během těhotenství jsou nepopiratelné, pokud ji používáte s mírou.

Je nějaká škoda z ředkvičky?

Poškození ředkvičky je velmi pochybné a všechna varování se týkají jeho použití v surové formě. To znamená, že jste kořenovou plodinu špatně omyli a že může obsahovat patogeny, které často vyvolávají infekci. Pokud je zelenina špatně omytá, můžete „dostat“ Escherichia coli, Salmonella, Toxoplasmóza atd..

Ředkvičky během těhotenství lze jíst v guláši. Pokud chcete jíst čerstvé ředkvičky, stačí na to nalít vroucí vodu.

Ředkvičky v lidovém léčitelství

Jak je uvedeno výše, zelenina pomáhá vytvořit trávicí trakt. Lidé však také používají ředkvičky k léčbě ischias a bolesti hlavy. Těhotným ženám se doporučuje, aby omezily své léky, takže si budou užívat přírodní produkty k léčbě nemocí..

 • Pokud máte bolesti hlavy, umyjte ředkvičky teplou vodou, otřete je, vytlačte šťávu, navlhčete vatový tampon, opatrně otřete oblast nosního můstku, chrámy a čelo. Po 10 minutách nezmizí bolest hlavy;
 • Léčba zácpy během těhotenství může být následující. Odtrhněte vrcholy kořenové zeleniny, rozdrobte ji na plátky, nalijte vroucí vodu na vroucí vodu a nechte ji vařit po dobu jedné hodiny. Infuze by měla být podávána denně, 20 minut před jídlem. Pravidelnost přijímání je 3krát denně na velkou lžíci. Na zlepšení funkce střev bude stačit několik dní;
 • Těhotné ženy si také stěžují na kožní problémy během těhotenství. Ředkvička pomůže zlepšit pleť, učiní ji svěží a atraktivní. Rozemelte několik malých kořenových zelenin, zkombinujte s malou lžičkou škrobu. Výslednou suspenzi položte na obličej a nechte působit 10 minut.

Ředkvička během těhotenství v pozdějších fázích by měla být použita s ohledem na všechna výše uvedená pravidla. A co se děje v těle ženy během tohoto období, přečtěte si článek 3 trimestru těhotenství >>>.

Těhotné ředkvičky recepty

 1. Ředkvičky dušené ve smetaně;
 • pšeničná mouka - půl malé lžíce;
 • ředkvičky - ½ kg;
 • masový vývar;
 • máslo - 40 g;
 • krém - 4 lžíce. lžíce;
 • sůl;
 • zelená cibule.

Kořeny důkladně opláchněte, dušené v rozpuštěném másle. Nalijte vývar z masa (měl by mírně pokrýt obsah). Posypeme moukou, nahoře přidáme smetanu, pár minut dusíme. Zadejte nasekané pažitky.

 1. Ředkvičky dušené v zakysané smetaně;
 • žárovka;
 • čerstvé ředkvičky - 0,6 kg;
 • olivový olej - 3 polévkové lžíce (přečtěte si související článek: Olivový olej během těhotenství >>>);
 • zrnitá hořčice, nakrájený kopr - lžíce;
 • koření;
 • zakysaná smetana - 3 lžíce. lžíce.

Omyjte kořenovou zeleninu, ořízněte ocasy a rozdělte ostrým nožem na několik částí. Plátky přeneste na pánev s horkým olejem. Sem vložte půlky prstenů cibule. Obsah uhaste, dokud ředkvička nebude měkká (bude to trvat asi 20 minut). Kombinujte se zakysanou smetanou, kořením, nasekaným koprem, hořčicí. Dejte to dohromady na pět minut.

 • banda ředkviček - 3 ks.;
 • voda - 0,25 litru;
 • velká lžíce másla;
 • stolní sůl - 1 lžička;
 • granulovaný cukr - 1 polévková lžíce.

Omyjte ovoce, rozpadněte se, přeneste na pánev, nalijte na vodu, přidejte granulovaný cukr, máslo, sůl. Zakryjte víkem, přiveďte k varu. Sejměte víčko, nechte kapalinu odpařit, nechte působit 10 minut. Během této doby by měla být zelenina zasklená.

Ředkvička je chutná a zdravá kořenová plodina. Těhotné ženy by ji však měly používat s maximální opatrností. Je vhodné jíst dušenou ředkvičku, aby se patogeny nedostaly do těla.

Kořenovou zeleninu můžete také použít k léčbě bolesti hlavy (důležitý článek: Bolest hlavy během těhotenství >>>), zácpa během těhotenství. Ředkvička rychle a efektivně pomůže zvládnout tyto problémy a nepoškodí nastávající matku.

 • Houby během těhotenství
 • Lilek během těhotenství
 • Cuketa během těhotenství

Je možné jíst ředkvičky během těhotenství? Benefit a poškození, kontraindikace a lahodný recept

Od počátku nového života, i když se žena o tom ještě neuhodla, prožívá tělo nové potřeby. V tomto okamžiku má mnoho těhotných žen nesnesitelnou touhu užívat si šťavnaté a chutné ředkvičky. Tato touha je pochopitelná, protože tato zelenina obsahuje velké množství vitamínů a minerálů.

Dále řekneme, zda je ředkvička užitečná pro ženy během těhotenství a pro co je užitečná, a zda může být konzumována v raném a pozdním stádiu.

Proč se vyskytují bezpečnostní obavy?

Od prvních dnů gynekologové doporučují zdržovat se kořenitých, slaných a smažených jídel. Naléhají na vás, abyste jedli co nejneutrálněji..

Ředkvičky, na druhé straně, má jasnou, šťavnatou, mírně koláčovou chuť. Strach vzniká právě díky bohaté paletě chutí.

Jak bezpečné je použití této zeleniny a zda je užitečná v tak důležitém období - dejte nám vědět.

Mohu jíst během těhotenství??

První trimestr

Nejprve zjistěte, jak jsou ředkvičky užitečné pro ženy v časném těhotenství. Na jedné straně plod podstoupí pokládku všech životních systémů, a na druhé straně, před vytvořením placenty, dostává ženské tělo neuvěřitelnou zátěž na imunitní systém.

Použití ředkviček během této doby je možné a nezbytné. Především kvůli obsahu kyseliny listové, která je nezbytná pro tvorbu nervové trubice dítěte.

Vitamin C pomůže ženské imunitě vyrovnat se zvýšeným stresem a díky draslíku, hořčíku a fosforu bude toxikóza mnohem snazší..

Jedinou kontraindikací v tomto trimestru budou chronická onemocnění žaludku a slinivky břišní, protože existuje riziko zhoršení stavu. V tomto případě lze ředkvičky dušit s jinou zeleninou a jíst pro radost.

Druhý

U žen je toto období charakterizováno skutečností, že toxikóza zmizí a objeví se velmi dobrá chuť k jídlu. Hmotnostní přírůstek během tohoto období je nevyhnutelný, ale aby to nebylo obtížné při porodu a těhotenství samotné bylo snadné, je nutné zařídit půst dní. Čerstvá zelenina, mezi nimiž je jedno z prvních míst ředkviček - bude velmi vítána.

Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny v zelenině dochází ke střevní motilitě a toxinům z těla.

Nyní se podívejme, jaké ředkvičky jsou užitečné pro pozdní těhotenství. Celé tělo se připravuje na porod. Všechny vnitřní orgány jsou stlačeny zvětšenou děloží a pracují v extrémním režimu. Použití ředkviček během tohoto období může způsobit aktivní tvorbu plynu a nepohodlí.

Se zvýšeným tónem dělohy může začít předčasný porod. Dva týdny před očekávaným datem by však tato nádherná zelenina měla být stále součástí denního menu. Vzhledem k velkému množství vitamínu K, které se podílí na procesu krvetvorby, ředkvička pomůže snížit množství ztráty krve během vzhledu dítěte.

Co by mohlo ublížit?

 1. Pro budoucí matku je vhodné dodržovat několik pravidel pro používání ředkviček. Nejprve je nutné zeleninu důkladně omýt, aby nedošlo k infekci salmonelou, stafylokokem a E. coli..

 • Vzhledem k přítomnosti hořčičného oleje v kompozici se mohou objevit problémy se žlučovody, jakož i onemocnění žaludku, slinivky břišní a dvanáctníku..
  1. Pro dítě je časná ředkvička nebezpečná z důvodu možného obsahu solí a dusičnanů, které mohou negativně ovlivnit vývoj plodu..

   Proto byste neměli riskovat a nakupovat ředkvičky jasně mimo sezónu. Stejně jako všechna zelenina s červenou barvou je ředkvička potenciálním alergenem. Pokud má matka sklon k alergiím - tuto zeleninu nezneužívejte.

   Pokud těhotná žena nemá chronická onemocnění žaludku, lze ředkvičku konzumovat v neomezeném množství. Jinak je vhodné omezit se na 2-3 plody denně v surové formě, ale je lepší je zahřát.

   Přínos a újma

   Ředkvička pěstovaná bez škodlivých hnojiv obsahuje celý komplex vitamínů. A také vápník, hořčík, zinek, železo, sodík. To zvyšuje imunitní stav těhotné ženy a užitečné mikroelementy mají příznivý vliv na vývoj dítěte.

   Vzhledem ke specifické chuti a šťavnatosti ředkviček bude stav toxikózy snadnější. U těhotných žen může dojít k poškození ředkviček pouze v případě chronických onemocnění gastrointestinálního traktu a při individuální nesnášenlivosti přípravku..

   Jak používat?

   Největší konzervaci vitamínů a minerálních látek lze dosáhnout čerstvou ředkvičkou bez tepelného ošetření. Pro odstranění přebytku škodlivých látek se doporučuje namočit na několik hodin v čisté studené vodě.

   Světová kuchyně nabízí s touto složkou četné recepty, nicméně obecné pravidlo je vždy stejné - pro zachování stravovacích vlastností je lepší ochutnat salát s ředkvičkami nikoli majonézou, ale olivovým olejem.

   Originální a chutná recept čínské kuchyně: Kuřecí guláš s ředkvičkami

   K přípravě tohoto jídla budete potřebovat:

   • kuřecí filé 0,5 kg;
   • cibule 1 hlava;
   • olivový olej;
   • čerstvé ředkvičky 3-4 hlavy;
   • sůl, pepř, cukr podle chuti.
   1. Nasekané filety a cibuli je třeba smažit, dokud se zlatá hnědá, sůl, pepř, nalije půl lžičky cukru, vody a necháme 15 minut vařit pod uzavřeným víkem..
   2. Poté přidejte nakrájené ředkvičky a vařte na mírném ohni dalších 30 minut.

   Šťavnaté a kyselé ředkvičky dodají kuře úžasnou vůni. V této podobě lze ředkvičky konzumovat až 3krát týdně.

   Absolutní kontraindikace použití ředkvičky jsou:

   • individuální nesnášenlivost;
   • pankreatitida
   • gastritida;
   • onemocnění žlučových cest;
   • peptický vřed žaludku, pankreatu a dvanáctníku;
   • historie srdečních záchvatů a mrtvice.

   Jak vyměnit?

   V případě kontraindikací se doporučuje nahradit ředkvičky zelenou nebo žlutou paprikou. Díky šťavnaté chuti a hojnosti vitamínů to nebude tolik žádané ředkvičky.

   Těhotenství je čas zodpovědnosti. Máte-li jakékoli pochybnosti, je třeba se poradit s odborníkem na výživu, který vám řekne, zda byste měli nebo nechtěli jíst ředkvičky přímo ve vašem případě..

  Články O Neplodnosti