Hlavní Bolest

Je možné, aby kojící matka snědla okurky: čerstvé, solené, nakládané

Datum zveřejnění: 06/09/2018 | Zobrazení: 4724

Při narození dítěte musí žena uvalit omezení na spotřebu určitých produktů, protože mohou nepříznivě ovlivnit pohodu dítěte. Řada produktů podléhá omezením. A co čerstvé okurky v HS? Nebo je lepší hledat alternativu k tomuto užitečnému produktu?

Užitečné vlastnosti a složení okurky

Ovoce má spoustu cenných složek:

 • vitaminy B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3, B9 (kyselina listová), A (beta-karoten), PP (niacin), C (kyselina askorbová), E (tokoferol);
 • makroprvky (draslík, sodík, vápník, hořčík);
 • stopové prvky (železo, kobalt, molybden, jód, měď).

Mnoho žen, které slyšely příběhy o negativním dopadu určitých produktů na dítě, zavádí nadměrná omezení, aby byla bezpečná. Nedostatek vitamínů a minerálů nepříznivě ovlivňuje tělo matky, která pracuje pro dva.

Kojící matka může mít spoustu různých produktů se správným přístupem k nabídce, standardy spotřeby. Strava kojící matky je vybrána co nejrozmanitější. Je možné ošetřovat mateřské okurky? S rozumným přístupem - ano.

Toto není celý seznam blahodárných účinků na tělo:

 • rostlinná vláknina zlepšuje trávení;
 • přispívá k prevenci zácpy, zlepšuje funkci střev, čistí ji;
 • díky kyselině tartronové nejsou uhlohydráty přeměněny na tuk;
 • zajistit asimilaci proteinu;
 • díky přítomnosti draslíku se zlepšuje činnost kardiovaskulárního systému;
 • mají diuretické vlastnosti, čistí ledviny;
 • jsou antioxidanty, zajišťují eliminaci toxinů.

Obrovská část vlákniny a malé množství kalorií činí tuto zeleninu nepostradatelnou ve výživě člověka. Je účinný při hubnutí po porodu, je považován za dietní produkt..

Zda jíst okurky během kojení?

Toto ovoce je považováno za nealergenní, není na seznamu nedoporučených produktů. Na otázku, která vyvstává: „Je možné během kojení jíst okurky?“ Odpověď je jednoznačná - „ano“. Je však povoleno konzumovat okurky kojící matce s přihlédnutím k některým faktorům:

 • rysy těla ženy, dítěte;
 • doba růstu (sezóna);
 • výrobní metoda (platí pro nakládané, slané druhy).

Okurky GV jsou povoleny během vegetačního období. Ovoce, které rostlo na otevřené půdě, má nižší obsah pesticidů.

Proč nelze okurky v období jaro-jaro? V této sezoně obsahují velké procento dusičnanů, které negativně ovlivňují stav matky a dítěte. Mohou vyvolat nejen alergie, ale také zažívací potíže.

Vliv na laktaci

Spotřeba tohoto plodu významně neovlivňuje laktační proces ani množství produkovaného mateřského mléka. Jedinou věcí, kterou je třeba věnovat pozornost, je to, že okurky mají diuretický účinek a k produkci mléka je zapotřebí hodně tekutiny. Pro dobrou kojení se doporučuje konzumovat správnou rychlost tekutin.

Vliv na dítě

Je možné, aby kojící matka mohla jíst okurky, kdy je lepší vstoupit do menu? Toto ovoce začnou pečlivě konzumovat, protože látky, které jej tvoří, mohou způsobit antispasmodické svalové kontrakce, bolest, dunění a zažívací potíže. Když dítě toleruje vzhled okurek v mateřské stravě, prospívá mu. Čerstvé okurky během GV mají příznivý vliv na normalizaci srdce, přispívají k duševnímu vývoji.

Způsoby vaření okurek s HS: čerstvé, solené, nakládané

Čerstvé okurky

Od samého začátku jídla musíte jíst malé okurky v malé porci, hlavně ráno, po zbytek dne, abyste mohli dítě sledovat: pokud se cítíte dobře, pak je vše v pořádku; pokud si všimnete úzkosti, nadýmání - okurky jsou ze stravy vyloučeny. Kdy mohu zkusit znovu? Nejméně o dva týdny později, kdy trávicí systém zesiluje. Zkuste to znovu v malé porci. Pokud neexistují žádné negativní důsledky, zvyšte podíl, pokračujte v pozorování.

Solené okurky

Je to možné okurky? Tento typ produktu není zakázán. Obsahují mnoho užitečných komponent. Přebytek soli v těle však může vést k zadržování tekutin, což způsobí otoky, špatný stav matek. Kromě toho, okurky mohou vyvolat pocit žízně nejen u ženy, ale také u dítěte: stane se neklidným, podrážděným, vyžaduje prsa, aby uspokojil žízeň. Pokud je to možné, doporučuje se, aby solené okurky v HS byly nahrazeny solenými světly.

Nakládané okurky

Nakládané okurky jsou vyloučeny z nabídky matky v prvních měsících života dítěte. Bez výjimky a zelenina se pěstuje / vyrábí doma. Marináda obsahuje octovou esenci a koření, pro maminku je lepší je nekonzumovat, dokud není tělo novorozence silnější. Průmyslové produkty jsou na pochybách: není známo, jaké ovoce bylo použito, kolik soli, ocet obsahují. Acetická esence pomáhá zvyšovat kyselost, která může negativně ovlivnit zažívací trakt.

Jak používat při kojení

Při používání všech produktů musí žena splňovat normu.

 1. Zavedeno do stravy postupně. Po použití sledujte reakci a pohodu novorozence.
 2. Sledujte sezónnost produktu.
 3. Nakládané okurky s HS, stejně jako čerstvé, by se měly zavádět postupně.
 4. Nakládané okurky by se měly konzumovat vařené pouze doma bez použití konzervačních látek, stabilizátorů.
 5. Solené, nakládané se používají v omezeném množství..
 6. Nejezte na lačný žaludek.

Nákup správných okurek: Tipy pro výběr

Čerstvá zelenina je třeba zakoupit pouze v sezóně od důvěryhodného výrobce. Pěstované pro hromadný prodej může obsahovat škodlivé složky: chemická hnojiva, léky proti chorobám, stabilizátory dlouhodobého skladování.

Jak si vybrat dobré ovoce:

 1. Získejte středně velké plody, velké plody mohou být zralé, s hořkou chutí.
 2. Barva plodu by měla být stejnoměrná.
 3. Dobré ovoce je pevné, když se lisuje, nedochází k tvorbě žádných prohlubní.
 4. Má charakteristickou vůni čerstvosti.
 5. Pokud je kůra pokryta pupínky, musí být tvrdá..
 1. Pokud jsou na povrchu viditelné skvrny tmavého nebo světlého odstínu, při stisknutí je měkká. Tato místa charakterizují úpadek..
 2. I když odříznete shnilé místo, bakterie, které se šíří masem, se již nemohou zbavit.
 3. Pokud má ovoce specifický zápach (hniloba, pesticidy).
 4. Velké množství pupínků naznačuje, že při pěstování bylo použito mnoho pesticidů..
 5. S poškozenou pokožkou: to jsou místa, kde bakterie vstupují.
 6. Pokud jsou okurky mokré, zvlhčí se, aby se obnovila čerstvost..

Solená zelenina se nakupuje na příslušných prodejních místech. Nedoporučuje se nakupovat potraviny od přírodních prodejců. Nakládané okurky používají pouze domácí. Doporučuje se průmyslově odmítat marinády.

Na otázku: „Je možné okurky kojit?“ Žena dostává definitivní odpověď - „ano“. Ale jako každá inovace v nabídce mámy ji začnou používat v souladu s vyvinutými pravidly. Okurka je prospěšná rostlina, ale pouze při správném používání získá dítě cenné složky této zeleniny.

Je možné nakládat zeleninu kojící matce?

Užitečný Instagram pro těhotné ženy o jídle a jeho účincích na tělo - jděte a přihlaste se!

Jíst nakládané okurky, rajčata - jak užitečné?

Ve stravě kojící matky mohou být přítomny okurky, rajčata. Hlavní věc je znát opatření a nepoužívat takový produkt denně. Tyto okurky a rajčata obsahují následující látky prospěšné pro kojící matku:

 • Vitamin C. Je to mnohem více než v čerstvé zelenině. Vitamin C vám umožní posílit imunitní systém, zotavit se rychleji po porodu;
 • přítomnost vitamínů PP, skupina B, minerály - hořčík, draslík, má pozitivní vliv na stav pokožky;
 • velké množství rostlinné vlákniny zabraňuje rozvoji zácpy a zlepšuje proces trávení;
 • Obsah jodu zlepšuje endokrinní systém.

Také okurky a rajčata stimulují chuť k jídlu. Obsahují asi 15-20 kcal. Mohou být konzumovány hlavním masem, aby se zlepšila stravitelnost železa. Nakládané okurky a rajčata lze konzumovat pouze 3–4 měsíce po narození dítěte. Jinak mohou u novorozence vyvolat koliku a nadýmání.

Zadejte okurky a rajčata ve stravě by měla být pozvolná. Nejlepší je začít s malou porcí a pak pozorovat reakci dítěte. Pokud během 1-2 dnů nedošlo k žádné negativní reakci, můžete i nadále jíst okurky a rajčata. V případě, že dítě má vyrážku nebo se bolesti břicha začnou bolet, je lepší takové jídlo na chvíli opustit.

Jíst nakládané zelí - dobré nebo špatné?

Nakládané zelí může být skladováno po dlouhou dobu. Zároveň bude mít užitečnější látky než čerstvý produkt, který leží po sklizni několik měsíců. Kysané zelí obsahuje následující prvky:

 • velké množství vitamínu C, které je důležité v období epidemie nachlazení a chřipky;
 • vitamin U má pozitivní vliv na trávicí systém;
 • železo, síra, vápník, chlor, jód a další, které příznivě ovlivňují všechny orgány a tělo jako celek;
 • lysin, pektin, karoten - podílejí se na procesu neutralizace cizích proteinů;
 • rostlinná vlákna, která zlepšují střevní motilitu.

Kysané zelí obsahuje pouze 45 kcal, takže nepoškodí postavu ženy. Matka malého dítěte může jíst jen malé množství, aby nezpůsobila nepříjemné procesy ve střevě ve formě nadýmání nebo dokonce rozrušení..

Jíst mořské řasy

Mořská kapusta, stejně jako jakýkoli jiný produkt, musí být pečlivě zavedena do mateřské stravy. Nejlepší je začít s malou porcí ráno a pak pozorovat pohodu dítěte. Pokud neměl negativní reakci, můžete tento produkt bezpečně začít jíst úplně. Mořský kale obsahuje mnoho užitečných látek:

 • jód. Jeho množství je srovnatelné se složením nepoživatelné ořechové kůry. Přítomnost jodu ve stravě zabrání onemocnění štítné žlázy;
 • Vitamin B12 Vital pro normální fungování nervového systému a jater;
 • celulóza. Stimuluje střevní motilitu;
 • draslík. Pozitivní účinek na kardiovaskulární systém;
 • vitamín PP, kobalt, železo. Pozitivní účinek na proces tvorby krve, zabraňuje hromadění cholesterolu na stěnách krevních cév.

Mořský kale obsahuje 25 kcal na 100 g, což umožňuje jeho připsání dietním potravinám. Měl by být používán s opatrností u lidí s alergií na mořské plody nebo v případě chronického onemocnění ledvin, furunkulosa. V ostatních případech se doporučuje mořské řasy konzumovat denně..

Nakládané houby

Nakládané houby mohou být přítomny v malém množství ve stravě matky dítěte. V tomto případě musíte mít na paměti, že můžete používat pouze ta jídla, jejichž kvalita a bezpečnost jsou si stoprocentně jistí. Pokud jsou houby jedovaté, spolu s mlékem se všechny toxiny dostanou k dítěti. Proto musíte být při výběru potravin pro přípravu nakládaných jídel velmi opatrní. Musíte také pochopit, že i jedlé houby mohou hromadit škodlivé látky z půdy a vzduchu..

Pokud používáte vysoce kvalitní suroviny, bude hotové jídlo prospěšné. Hlavní věc je jíst takové jídlo v malém množství a ráno. Houby jsou těžké a těžko stravitelné. Přesto obsahuje 100 g produktu pouze 25 kcal. Houby jsou také klasifikovány jako jídlo, které může zabránit rakovině. Obsahují mnoho bílkovin, vlákniny, vitamínů, minerálů a aminokyselin.

Jíst nakládaný zázvor

Zázvor v marinádě může být přítomen ve stravě kojící matky. Musí být podávána 1-2 měsíce po narození dítěte v malém množství. Ginger má na ženské tělo následující účinek:

 • zvýšená imunita;
 • trávení se zlepšuje;
 • zvyšuje metabolismus;
 • snižuje koncentraci cholesterolu v krvi;
 • posiluje nervový systém.

Zázvor obsahuje pouze 80 kcal na 100 g. Je považován za afrodiziakum. Zázvor je kontraindikován u chronických onemocnění trávicího systému a srdce. Nedoporučuje se používat při zvýšené tělesné teplotě. Zázvor je také kontraindikován při vysokém krevním tlaku a hemoroidech..

Pokud má dítě po jídle vyrážku, je nutné jej vyloučit ze stravy. Máma si musí pamatovat, že zázvor je alergenní.

Mísa recepty

Okurky, rajčata a jiná zelenina v marinádě se velmi snadno vaří, pokud použijete následující recepturu:

 • Zelenina se na několik hodin namočí do vody a poté se přenese do skleněné nádoby.
 • Přidejte křen, listy třešně a rybízu, kopr.
 • Nalijte vroucí vodu a poté vypusťte vodu. To se provádí několikrát..
 • Připravte marinádu. Do vody se přidává černý hrášek, sůl, ocet, cukr.
 • Horká marináda se nalije do sklenic a srolovaná víky.

Matka dítěte musí jíst taková jídla s velkou péčí. Teprve pak budou mít prospěch. A nezáleží na tom, co si žena vybrala - zázvor, houby nebo zeleninu v marinádě.

Video: Křupavé nakládané okurky na zimu

Jaká jídla mohou být snězena těhotnými a kojícími matkami a které je lepší se zdržet (aby nedošlo k poškození sebe a dítěte), viz kanál Instagram!

Je možné, aby kojící matka konzervovala ananas, výhody a poškození produktu

Novorozené dítě je zcela závislé na mateřském mléce. Proto by se jeho matka měla pokusit přidat do své obvyklé stravy rozmanitost. Také musí dodržovat správnou výživu. Proto mnoho žen přemýšlí: „Je možné, aby kojící matka konzervovala ananas?“. Výhody a nebezpečí tohoto ovoce budou diskutovány v tomto článku..

Mohu během kojení jíst konzervovaný ananas

Nejprve se podívejme na to, co je koncept ochrany.

Jednou konzervace byla téměř jediným procesem, samozřejmě, kromě obvyklého zmrazování produktů, s nimiž jste mohli ušetřit jídlo po dlouhou dobu. Mimochodem, výrobky si mohou zachovat své nezbytné komponenty. Samozřejmě, ne v takovém množství, jako v čerstvém ovoci, protože některé vitaminy byly ztraceny během dlouhodobého skladování, ale stále v tocích můžete získat vše, co potřebujete pro lidské zdraví.

Pokud jde o metodu uchování v továrně, používají se stejné technologie. To je důvod, proč značná část konzervovaných potravin je povolena ke konzumaci kojící ženou. Jsou zde však některé nuance: z toho, co přesně je uvnitř sklenice a nebezpečné chemické složky nebyly použity při konzervování produktu.

Ananas je velmi zdravé ovoce. Mnoho žen ho miluje a mezi hosteskami je jednou z hlavních složek slavnostních jídel. Je však zakázáno používat ji v přítomnosti laktace na tomto druhu exotického ovoce u ženy nebo jejího dítěte. Toto je téměř vždy hlavní a jediný argument.

V ostatních případech není při nákupu kvalitních produktů, které neobsahují další nebezpečné nečistoty, zakázáno jíst pár ananasových plátků během kojení nebo těhotenství. Doporučuje se to však pouze v případech, kdy tělo dítěte dozrálo. Ale taková léčba v prvních měsících po narození může být nebezpečná, protože výskyt alergické reakce není vyloučen.

Mimochodem, musíte pochopit, že ananas je exotický produkt, a právě proto je kontraindikován ve velkém množství pro kojící matku. Jeho použití je nežádoucí, i když malé dítě netrpí kolickými nebo kožními vyrážkami.

Když byste neměli jíst konzervovaný ananas

Ovoce bylo vždy nejlepším zdrojem všech potřebných živin a vitamínů pro lidské tělo. Obzvláště je potřebuje kojící matka. Při kojení se mnoho matek samozřejmě snaží mnoha způsoby omezit. V tuto chvíli však není nutné vzdát se svých oblíbených plodů. Avšak pouze v případě, že dítě je již šest měsíců a nemá alergické reakce.

Samozřejmě existují zvláštní situace, kdy se musíte zdržet konzumace konzervovaného ovoce. Doporučuje se odložit vzorky o několik měsíců. To je často spojeno se stavem dítěte. V jakých případech se doporučuje takové ovoce odmítnout:

 1. Pokud je dítě náchylné k alergickým reakcím a matka je během kojení nucena dodržovat dietu. V takových situacích nedoporučujeme jíst ananas. A je lepší je nepoužívat, dokud matka přestane kojit. Protože konzervovaný ananas není vždy konzumován, může se stát důvodem, proč bude mít dětská alergie diatézu nebo problémy se střevy.
 2. Produkt musí být rovněž zlikvidován, pokud je dítě velmi malé. Taková pochoutka je dovolena ženě až po několika měsících narození.
 3. V případě, že dítě často trpí bolestmi břicha a ostře reaguje na jakýkoli produkt, který jedla kojící matka, je konzumace konzervovaných ananasů mimořádně nežádoucí. Takové exotické ovoce má své nevýhody. Jeho použití může oslabit střeva, a to je plné vzniku plynu v žaludku a průjmu..
 4. Ananas se nedoporučuje pro kojící matky, které často nadýmají. V takových případech musíte dodržovat dietu, kterou můžete zabránit vzniku bakterií v žaludku a snížit riziko bolesti v žaludku.
 5. Při výběru produktu v obchodě se musíte ujistit, že neobsahují žádné škodlivé a nebezpečné látky. Ideální možností by byl produkt, na jehož obalu nejsou žádné další přísady, ale pouze voda, ananas a cukrový sirup. Pokud na balení vidíte velký seznam dalších látek, je vysoce nežádoucí koupit takový produkt.

Jaké jsou výhody konzervovaných ananasů

Toto ovoce má své pozitivní stránky. To může být prospěšné. Každý ví, že ananas je slavný jako nejlepší nástroj, pomocí kterého můžete po narození dítěte zhubnout a ztratit mnoho kilogramů. To lze vysvětlit jeho nutričními vlastnostmi k očištění střev..

 1. Pomáhá vyrovnat se s výskytem otoků. To pomůže zejména těm mladým matkám, které mají otoky v kotníku. Toto ovoce je bohaté na své přírodní látky - bromelin a draslík. Pomáhá odstraňovat nadměrnou vlhkost z buněk v těle a zlepšuje produkci mateřského mléka. Všimněte si, že ananas je velmi vhodný pro ženy, které trpí nedostatkem produkce mateřského mléka při krmení.
 2. Toto ovoce je také vynikající produkt, který pomáhá zabránit rozvoji srdečních patologií. To je také známé pro jeho silný diuretický účinek. Ananas pomáhá dobře snižovat krevní tlak a současně uklidňuje tělo ženy.
 3. Je považován za vynikající vitamínový dezert, protože má vše, co je pro tělo kojící ženy potřebné, všechny užitečné vitamíny. V takových ananasech je samozřejmě ztraceno malé množství živin, ale tento produkt si stále zachovává živiny, které jsou tak potřebné pro ženské tělo. Mimochodem, tělo asimilovat ananas v konzervované formě mnohem lépe než v čerstvé formě. Jde o to, že trávicí systém se snáze vyrovnává s odděleně zpracovanými a změkčenými vlákny produktu. To je důvod, proč plod v této formě méně pravděpodobně způsobuje nadýmání a je snadno a rychle zpracován v žaludku.
 4. Ananas se často zavádí do různých diet. To je zvláště důležité pro vitamínové diety. Používá se nejen jako produkt pro hubnutí, ale také pro celkové uzdravení těla..
 5. Diuretický účinek zlepšuje fungování ledvin a také pomáhá zlepšovat genitourinární systém.

Jak vybrat ananas?

Upozorňujeme na následující užitečná doporučení:

 1. Jak zralý ananas lze říci jeho kůrou. Přesněji řečeno státem, ve kterém se nachází. Mělo by být stejné barvy a bez viditelných tmavých skvrn..
 2. Čerstvé ovoce má zelený ocas. Měl by jen odejít od ovoce..
 3. Měl by mít pružnou a pevnou kůru..
 4. Pokud pokousáte ovoce, mělo by to mít tupý zvuk.

Pomocí těchto jednoduchých doporučení si můžete vybrat správné ovoce.

Co je škodlivé ananas pro kojící matku a její dítě?

Přestože takové ovoce může způsobit ženě těžkou alergii, která se může objevit až několik dní po jídle, její použití může mít další nepříjemné následky..

V případě, že v ženském těle nastane rychlá a jasná reakce, když tento alergen vstoupí, je reakce u dětí inhibována. V některých případech má tento proces u dětí skrytý průběh a současně ovlivňuje mnoho orgánů a tkání.

Alergie na tento plod ovlivňuje všechny nejdůležitější systémy těla. To vše se přímo projevuje v podráždění, svědění kůže, zarudnutí, otok sliznice, zvýšené dýchání a polykání, zažívací potíže a respirační účinky.

Když se objeví alergická reakce, děti se stanou příliš aktivní. Mají znatelné problémy se spánkem a jídlem. Vezměte prosím na vědomí, že negativní dopad ovoce tam nekončí..

Čerstvé ovoce obsahuje zdravé kyseliny. Mohou však mít negativní vliv na stav zubní skloviny a také způsobit nepohodlí s nadměrnou kyselostí v zažívacím traktu..

Dnes je obtížné najít definitivní odpověď na to, zda je možné jíst ananas pro kojící matku nebo lépe zdržet se hlasování. Je nepravděpodobné, že jakýkoli specialista bude schopen dát jednoznačnou odpověď. Faktem je, že to vše závisí na individuálních vlastnostech těla ženy a dítěte.

Pokud maminka před narozením dítěte často snědla toto exotické ovoce a nedošlo k žádným negativním důsledkům, je nepravděpodobné, že by se objevily během kojení. Pokud se však žena rozhodla vyzkoušet poprvé, doporučuje se s tím počkat. Žena však musí opatření stále dodržovat a být velmi opatrná.

Jak identifikovat ananasovou alergii?

Pochopte, že jste alergický na ananas s následujícími příznaky:

 1. Úly, výrazné zarudnutí, svědění a lokalizovaná malá vyrážka.
 2. Čas od času se může objevit kašel, slza a dokonce i nádcha..
 3. Mohou se vyskytnout gastrointestinální problémy a zácpa..
 4. Rty mohou zčervenat.
 5. Objeví se mírný otok obličeje nebo znatelně zčervená.
 6. V některých případech je pozorován příznak obtížného dýchání..
 7. Dýchavičnost.
 8. Neustálé kýchání.
 9. Nevolnost a roubík.
 10. Nádor hrtanu.
 11. Kašel.
 12. Chrapot.
 13. Nepohodlí v žaludku.
 14. Závrať.

Pokud se objeví alespoň jeden z příznaků, doporučujeme navštívit lékaře a přestat toto ovoce používat..

Závěrem poznamenáváme, že při konzumaci dobrých ananasů nenastane žádné nastávající matce žádné poškození. Přinesou mnohem více výhod než poškození. Pokud neexistují dobré důvody, nemusíte opustit jejich spotřebu. Samozřejmě se nedoporučuje zapojovat se do používání ananasů, protože všechno by mělo být v moderování. Pokud je kojící žena konzumuje ve velkém množství, může mít dítě vyrážku. Svou stravu však můžete rozšířit několika šťavnatými plátky. Pomůže to doplnit řadu užitečných látek..

Všimli jste si chyby? Vyberte to a řekněte nám stisknutím kláves Ctrl + Enter.

Co můžu jíst kojící matku novorozence

Mateřské mléko je nejlepší výživa pro nově narozené dítě. Optimálně se přizpůsobuje charakteristikám trávení dítěte a metabolickým procesům, které se vyskytují v jeho těle. Proto je tak důležité vědět, co můžete jíst kojící matku novorozence.

Co jíst pro mámu s GV

Co jíst pro mámu s GV

U HB tráví žena více energie než v normální situaci. Potřebuje další kalorií, aby mohla připravit mléko a naplnit ho hodnotnými látkami. Máma by měla mít dost síly na únavnou práci při výchově dítěte (zejména pokud je neklidná).

Den, kojící matka by měla dostat:

 • 400 g uhlohydrátů;
 • 112 g proteinu;
 • 100 g tuku;
 • velké množství minerálních solí (zejména fosforu a vápníku);
 • požadovaný počet vitamínů;
 • polynenasycené mastné kyseliny.

To je třeba vzít v úvahu při rozhodování o tom, co lze jíst při kojení novorozence. Maminka strava přímo ovlivňuje zdraví dítěte. Všechno, co žena jí, je zpracováno, jde do mléka a potom do těla novorozence.

Co by nemělo být v nabídce

názevJak ovlivnit dítě
Potraviny v konzervách obsahující barviva a chemické přísadyUdělejte vedlejší účinek - od alergií po otravu
Syrové ryby, sushi, kaviárZpůsobují alergickou reakci a jsou zdrojem červů.
ČokoládyPřesycené mateřské mléko cukrem a vyvolává kožní vyrážku
Domácí okurky a marinádyZatěžují ledviny dítěte
Česnek, cibule, výrobky obsahující hořkostMění chuť mléka, kvůli kterému může dítě odmítnout kojení
KávaStimuluje nervový systém dítěte

Houby jakéhokoli druhu, rychlé občerstvení a niva by měly být ze stravy vyloučeny. Matka by měla na chvíli opustit uzená masa a smažená jídla, saláty s majonézou, aby nezatěžovala nestabilní trávicí systém dítěte karcinogeny..

Důležité! Pití alkoholu a kouření jsou nejen škodlivé, ale také negativně ovlivňují produkci mateřského mléka. Výsledkem je, že dochází k hypolaktaci..

Režim pití

I když se matka necítí žízní, měla by spotřebovat asi 2 litry tekutin denně. Patří sem polévky (nízkotučné vývary), mléčné výrobky, džusy, čaje (nejlépe bylinné), kompoty. Hlavní podíl připadá na čistou (nejlépe obohacenou artézskou minerály) vody.

Nápoje přispívají k lepší produkci mateřského mléka a nevedou k dehydrataci. Ale neměli byste se moc pít - pití ledvin bude obtížné zvládnout nadměrnou vlhkost a máma bude mít otoky.

Aby se zrychlil tok mléka do bradavek, doporučuje se ženě vypít sklenici teplého čaje 10-15 minut před krmením. Zbytek kapaliny je rovnoměrně distribuován po celý den..

Je možné jíst meloun nebo meloun

Výrobky s melouny jsou užitečné pro kojení. Pomáhají mámě trávit a odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla. První 3 měsíce by neměly být zahrnuty do stravy - nestabilní trávicí systém dítěte bude reagovat s kolikou a fermentací v žaludku.

Kojící meloun

Vstupte do melounu a melounu v menu postupně, nejprve zkuste malý kousek jednoho z produktů. Pokud se dítě cítí dobře, rychlost se upraví na 3 řezy týdně v pomalých porcích. Potom se tělo dítěte naučí další produkt..

Měsíční kojící máma

Má-li denní výživa matky zahrnovat 3500-3700 kalorií, musí nejen připravit seznam hlavních produktů, ale také správně určit jejich rychlost.

Hlavní složky denního menu

produktyFunkceČástka, g.
Ovoce zeleninaHlavní zdroj vitamínů:
• Vitamin C se nachází v bobulích, čerstvém zelí, pomerančích, rajčatech;
• A - v jasně žluté a tmavě zelené zelenině;
• v bramborách je přítomna velká sada.
Výrobky mohou být čerstvé, zmrazené, sušené a ve formě šťáv. Poměr vypadá takto:
• jednou denně:
1. čerstvý nápoj;
2. ovoce, bobule.
• 2krát:
1. zelenina nebo saláty;
2. brambory.
Celkem 6 návštěv k jídlu s obsahem vitamínů.
800
Maso, drůbež, rybyCenný proteinový produkt by měl být přítomen v denní stravě dvakrát. Zároveň musíte 1-2 dny v týdnu dělat ryby180-200
Kyselé mléčné nápoje (kefír, jogurt, jogurt)Protein a dostatek vápníku2 šálky
Tvaroh a sýr50 g každý.
Mlékonejméně 1 šálek
Máslo, rostlinný olejZdroj polynenasyceného tuku, provitamin A50 g každý.
Kaše, těstovinyPoskytněte tělu sacharidy, obsahují komplex vitamínů B. Těstoviny by měly být z tvrdé pšenice150
Chléb (ne bílý)padesáti

Matce se také doporučuje jíst 1 vařené vejce denně. Pokud je dítě alergické na tento produkt, je dočasně odebráno z matčiny stravy a zkusí to o něco později.

Vyvážená strava

Nejprve matka určuje, co může jíst, když v raných fázích krmí svého novorozence mateřským mlékem. Poté postupně do nabídky přidává nové produkty. Jak to vypadá, je znázorněno na obrázku níže..

Ukázka nabídky podle měsíce

Věk dítěte, měsíceMáma je stravaVěk dítěte, měsíceMáma je strava
0-1• polévky na vývaru s nízkým obsahem tuku;
• kaše na vodě (ovesné vločky, pohanka);
• vařená a čerstvá zelenina;
• jablka, banány;
• bílé drůbeží maso;
• kefír, tvaroh;
• šedý nebo otrubový chléb;
• sušenky;
• slabé čaje, šípkový vývar
3-6Další produkty:
• libové vepřové maso;
• vejce (křepelky, kuře);
• řepa;
• čerstvě vymačkané šťávy;
• žitný chléb (včera);
• ořechy (kromě arašídů a pistácií);
• čerstvá cibule;
• koření v malém množství (pepř, tymián, pikantní, bazalka, estragon)
1-3Uvádíme nové produkty:
• kaše z proso, pšenice, rýže;
• vařené hovězí maso, králík, játra;
• vařené nebo dušené ryby s nízkým obsahem tuku;
• jogurty bez přísad, jogurt, fermentované pečené mléko;
• zakysaná smetana s nízkým obsahem tuku;
• nesolený sýr;
• sušené ovoce;
• vodní melouny;
• třešně, třešně, hrušky, jablka, angrešt a džusy (kompoty, ovocné nápoje z nich)
6-9Pokračuje celá řada nabídek:
• červené ryby v malém množství;
• okurky, rajčata;
• fazole;
• česnek
9-12Přidány další:
• Miláček;
• citron;
• ze zeleniny - vodnice, zelí, ředkvičky

Jakmile je dítě ve věku jednoho roku a on již přechází na rozšířenou stravu, maminka si může dovolit vytvořit menu podle svého uvážení. Zdravé jídlo umožní udržovat štíhlou postavu po dlouhou dobu..

Pravidla vyvážené stravy:

 1. Strava kojící matky by neměla být monotónní. Denní menu obsahuje všechny skupiny potravin s nutriční hodnotou.
 2. Jíst frakčně a korelovat s režimem dítěte. Nejlepší volba, pokud máma jí půl hodiny před krmením.
 3. Každý nový produkt se zavádí postupně a reakce dětského těla na něj je jistá.
 4. Pokud se žena chce léčit sama sebou a je si jistá, že dítě nebude mít alergie, může si to dovolit (ale nepravidelně).

Žena, která se dotýká otázky, co je možné při kojení jíst a co nemůže být, se primárně zajímá o potraviny, které mají příznivý vliv na kojení. Tyto zahrnují:

 • pohanka,
 • ovesné vločky;
 • sýr feta, sýr Adyghe;
 • mrkev;
 • hlávkový salát;
 • vlašské ořechy (ale v malém množství).

Při dodržení nutričních standardů uvedených v tabulce výše bude mít žena vždy dobrou fyzickou kondici a vysoké nálady a dítě dostane potřebné komponenty pro vývoj.

Výrobky v prvním měsíci po dodání

První týdny jsou nejpřísnější v matčině stravě. Dítě se právě začíná přizpůsobovat novým životním podmínkám a postupně si zvykne na mateřské mléko, jehož živiny jsou pro něj nové.

Poznámka! Enzymatický a trávicí systém je stále v procesu tvorby a nemusí být schopen zvládnout ty složky, které se dostaly do mléka z nevyvážené mateřské stravy.

Strava prvního měsíce života po porodu

Abychom zachránili dítě před alergiemi, kolikou a nadýmáním, matka se zpočátku omezovala rozmanitostí. Každý nový produkt v nabídce se zavádí postupně. To pomůže pochopit, co je nežádoucí mít s HB (s ohledem na reakci dítěte).

Menu prvního měsíce po narození

DobaDoporučení
1-3 dnyVe stravě pouze vegetariánské polévky, cereálie: ovesné vločky, pohanka, stejně jako vařená (nebo dušená) zelenina. Můžete mít pečené jablko a kousek celozrnného chleba
Od 4. dneKaždý nový produkt je uveden na trh:
• fermentované mléčné nápoje;
• tvaroh, sýr;
• semena (ne smažená)
Od 2. týdneUž můžete jíst maso (hovězí) a nízkotučné ryby, vařené nebo dušené
3. týdenMaminka zavádí do stravy čerstvé ovoce a šťávy. Ze zeleniny dosud vyloučeny okurky, rajčata a zelí
4. týdenNovorozenec již vytvořil svou vlastní mikroflóru a práce enzymatického systému byla upravena. Proto máma odvážně rozšiřuje stravu zavedením:
• pečená brambora;
• pšeničná kaše;
• řepa;
• ovocné nápoje z bobulí;
• vařené žloutky;
• sušenky cookies

Abychom pochopili, co můžete jíst během prvního měsíce krmení dítěte a jak produkty ovlivňují stav novorozence, měla by si žena vést deník a psát do ní denní menu, jakož i reakci dítěte na nové produkty..

Máma má dietu a stoličku u dítěte

I když žena jí vyváženým způsobem a dodržuje doporučení pro sestavení vlastní stravy, může mít dítě stále zažívací potíže.

Poruchy

Dítě má problémJaké jídlo z výživy mé matky je na vině
Žaludeční křeče• všechny druhy zelí;
• fazole;
• čerstvé ovoce a zelenina;
• mastná jídla;
• žitný chléb a housky;
• někdy mléko
Tekutá pěnová stolice• jablka;
• okurky;
• banány
Zácpa• přebytek v nabídce masových pokrmů;
• hodně sýrů a tvarohu;
• nedostatek dušeného ovoce a zeleniny;
• moučné výrobky (těstoviny, bílý chléb, rohlíky, koláče, koláče atd.);
• zastaralé mléčné výrobky

Každé dítě reaguje individuálně na menu své matky. Výživný deník proto pomůže určit nejoptimálnější potraviny, ve kterých má dítě stabilní stolici. Ale i když mohou matce nadměrně jíst, mohou u dítěte vyvolat zažívací potíže.

Pokud máte problémy, můžete je vyřešit následujícím způsobem:

 • zácpu lze snadno zbavit, pokud matka jí zeleninový salát ochucený olivovým olejem nebo nízkotučnou zakysanou smetanou;
 • pomůže také kompot sušených meruněk;
 • řídí produkci plynu u dítěte zavedením čerstvých zelených do stravy své matky;
 • otruby zlepšují střevní motilitu nejen u kojící ženy, ale také u dítěte.

Pokud matka zcela odmítne škodlivé a alergické potraviny, zavede frakční výživu, bude složení mateřského mléka vyváženo. Potom dítě nemusí trpět zažívacími problémy.

Pokud je dítě alergické

I když není podezření, že dítě má vůči určitým potravinám citlivé tělo, máma pečlivě sestaví své menu (zejména první měsíce). Při každém zavádění nových ingrediencí do stravy žena sleduje reakci těla dítěte:

 • pokud existují známky kožní alergie;
 • jaká je povaha a frekvence stolice;
 • jak klidný je arašíd.

Absence negativních příznaků není důvodem k zneužívání některých produktů. Poprvé v ženské stravě by mělo být malé množství bílkovinného jídla (zejména kravského mléka).

Obiloviny (kromě kukuřice, pohanky a rýže) spadají pod omezení kvůli lepku přítomnému ve složení - jedná se o další typ proteinu, který je pro malé tělo nežádoucí.

Aby nedošlo k vyvolání alergie u dítěte při konzumaci zeleniny a ovoce, maminka dodržuje „princip semaforu“. Červené jsou stále zakázány. Žlutá - při použití vyžadují kontrolu chování dítěte. Zelení, i když neškodní, mohou u některých dětí vyvolat potravinové alergie..

Poznámka! Při doplňování nabídky o nové produkty je vhodné používat je v malých porcích. Pokud po dobu několika dnů nedochází k reakci z trávicího traktu a kůže dítěte, pokračujte v postupném zvyšování dávky na optimální denní dávku..

Seznam produktů, které jsou zakázány pro GV

Ve snaze zabránit vzniku alergií u dítěte, jakož i problémům se zažívacím traktem, by žena měla tyto produkty po dobu prvních 3 měsíců zcela opustit:

 • klobásy (vařené a uzené);
 • zpracované sýry;
 • konzervované potraviny a domácí okurky;
 • rychlá a lehká jídla;
 • houby;
 • Bílé zelí;
 • omáčky (majonéza, kečup atd.);
 • čokoláda a med;
 • káva a silné čaje;
 • alkohol;
 • sycené nápoje;
 • ořechy.

Přísně zakázané

Po přísném jídle prvního měsíce matka postupně rozšiřuje sortiment. Avšak výše uvedené produkty jsou i nadále zakázány: některé po celou dobu krmení, jiné jsou uváděny v pozdějších obdobích.

Malý organismus se nedokáže vyrovnat nezávisle s dobou adaptace. Rodič by měl pomoci přizpůsobit se novým životním podmínkám. Proto je tak důležité vědět, že kojící matka může jíst novorozence a co povede k vážným problémům s dítětem. Motivací pro novou stravu pro ženu na GV bude příležitost zlepšit její postavu. Kojení je možnost zbavit se špatných stravovacích návyků a přejít na zdravou stravu..

Co může a nemůže jíst kojící matka při kojení

Ve snaze vytvořit, udržovat a prodlužovat kojení co nejdéle je téměř jedinou otázkou pro mladou matku, co může a nemělo by být kojeno? A mluvíme zde nejen o produktech, které umožňují výživné mléko, ale také o výrobcích, které mohou poškodit zdraví dítěte. V jaké době začít zavádět určité složky do nabídky kojící matky a která jídla by se neměla konzumovat a odkládat až do konce krmení - pečující a milující matka má více než dost otázek. A najít odpověď, stojí za to přenést nové znalosti do vaší rodiny, vaše vlastní stravovací návyky a individuální charakteristiky vývoje vašeho dítěte.

Co nemůžete jíst kojící matku

Zaprvé je třeba vyjasnit seznam zakázaných potravin během kojení, aby byly tyto složky z kojící stravy úplně vyloučeny. Nejprve to je:

- výrobky obsahující alkohol. Neustálé užívání alkoholických nápojů vede ke snížení laktace, protože při vystavení nervovému systému ženy se snižuje produkce nezbytného prolaktinu, hormonu, který přímo ovlivňuje tok mléka. Škodlivé částice alkoholických nápojů, které pronikají do těla kojenců, mohou způsobit koliku, rychlý srdeční rytmus a také vést k narušenému spánku dítěte a jeho nervovému vzrušení;

- mléčné výrobky a příliš sladké odrůdy čokolády, muffinu a jiných sladkostí. Zaprvé, vysoký obsah cukru v těchto výrobcích negativně ovlivní postavu mladé matky. Kromě toho trávení dítěte ještě není dostatečně vyvinuté, aby z těchto potravin mohlo strávit jednoduché sacharidy. Výsledkem bude, že taková úleva ve stravě matky povede k zažívacímu rozrušení, nadýmání nebo kolice. Vývoj diatézy nebo alergií na sladkosti rovněž není vyloučen, pokud matka jí velké množství sladké stravy;

- káva, čaj a nápoje obsahující kofein. Prvních několik měsíců je takový nápoj při kojení kontraindikován. Poté, po šesti měsících od narození dítěte, je můžete postupně vstoupit do jídelního lístku, při použití vařené kávy a sypaného čaje, nikoli z pytlů. Je nežádoucí pít takové nápoje kvůli stejnému nestabilnímu fungování trávicího traktu dítěte - jeho tělo prostě není připraveno vnímat a odstraňovat kofein. A v důsledku kumulativního účinku může mít pro malé dítě vážné následky;

- polotovary a konzervy, jakož i všechny výrobky obsahující barviva, zahušťovadla a stabilizátory. Kromě skutečnosti, že skutečné složení těchto pokrmů a kvalita složek nejsou známy, je kombinace bílkovin s uhlohydráty, například u knedlíků, škodlivá pro dítě. Takové produkty vedou k alergickým reakcím a zvýšené tvorbě plynu;

- soda. Velké množství tekutiny, kterou by měla kojící matka pít, neznamená, že musíte pít absolutně škodlivé nápoje. Neexistují pro ně žádné výhody ani pro mámu, ani pro dítě, ale způsobí značné poškození zdraví dětí. U novorozeného dítěte způsobí pití syceným oxidem uhličitým bolest v břiše, zvýšené nadýmání a rozrušení střev;

- cibule, česnek, paprika a jiná výrazná koření. Takové potravinářské přídatné látky mohou změnit chuť mateřského mléka, ve výjimečných případech děti dokonce odmítají kojit matku;

- uzená slanina, mastné klobásy a ryby. Takové jídlo nemá užitečné vlastnosti - uzená jídla jsou silné alergeny, vedou k dehydrataci a mohou způsobit otravu. U kojenců tyto složky zhorší přirozenou fyziologickou koliku, povedou k hromadění plynů a zhoršené stolici;

- plody luštěnin. Kromě látek, které zvyšují hořkost mateřského mléka, mohou luštěniny u dítěte způsobovat kolické a trávicí poruchy;

- černý chléb, který může u matky vyvolat pálení žáhy a u novorozenců zvýšit tvorbu plynu;

- ze zeleniny se nedoporučuje jíst zelí a nakládané zelí, ředkvičky, ředkvičky. Již známý problém se změnou chuti mateřského mléka, když matka takové produkty konzumuje, je doprovázen možnými alergickými reakcemi. Také je zakázáno jíst tyto druhy zeleniny matkami, které mají problémy se žlučníkem, játry nebo slinivkou. Taková hořká zelenina, která dráždí sliznici svými účinnými látkami, vede k nadýmání;

- citrusové plody a plody z exotických zemí. Pomeranče, ananas, mučenka a dospělí často způsobují vyrážku a zarudnutí na kůži a novorozené dítě je zvláště nepotřebuje. Nezbytné enzymy pro zpracování těchto produktů se u kojenců vytvářejí pouze půl roku, takže by tyto složky měla být kojena matkou co nejdříve..

Kromě toho v prvních třech měsících od data narození matek není povoleno jíst: mořské plody, mléčné výrobky s vysokým procentem tuku, kyselé mléčné výrobky, včetně sýrů (pikantní, slané nebo s přísadami). Omáčky a marinády, ořechy a med - všechny tyto ingredience je třeba vyzkoušet s velkou opatrností a teprve poté, co je dítě o něco silnější.

Co může kojící matka

Podrobný seznam nedoporučených produktů ukládá matce určitou odpovědnost a někdy se zdá, že během kojení není co jíst. Ve skutečnosti to zdaleka není pravda. Zdravé stravování může být chutné a rozmanité. Povolené výrobky pro kojení jsou tedy následující:

 1. Maso. Z masných výrobků by mělo být upřednostněno hovězí maso, králík, kuře nebo krůta. Steak nebo mleté ​​maso je zdrojem životně důležitých bílkovin, pomůže nově razené matce rychleji se zotavit po porodu a zajistí plný vývoj dítěte. Navíc ženské tělo dostává potřebné vitamíny a nárůst síly, což je při každodenní tvrdé „práci“ matky velmi důležité.
 2. Ryba. Výhodou bílých odrůd s nízkým obsahem tuku je pollock, treska. Rybí pokrmy jsou dodavateli zdravých tuků a aminokyselin. Takové produkty se tělem snadno vstřebávají, významně uspokojují potřebu bílkovin a rybí tuk příznivě ovlivňuje vývoj dítěte.
 3. Výrobky obsahující mléčné bílkoviny. Nejedná se o mastné jogurty, tvaroh, kefír, sýr nebo kozí mléko. Obsahují vápník, fosfor, důležité pro zdraví žen a užitečné bifidobakterie ve fermentovaných mléčných výrobcích, které pomáhají tělu rychleji se formovat, posilují imunitu a dlouhodobě udržují zdraví.
 4. Vejce. Výjimkou je netolerovatelná reakce u mé matky nebo alergie. V jiných ohledech, kuřecí a křepelčí vejce s GV dodávají dítěti vitamín D, díky železa stabilizují hladinu hemoglobinu a aminokyseliny v nich obsažené zvyšují duševní aktivitu. Vitamin A pomáhá posilovat imunitu a vápník pomáhá kostní tkáni, vlasům a nehtům..
 5. Ovoce a sezónní bobule. Platná zelená jablka, hrušky, banány, broskve, třešně, fíky. Jedná se o téměř hypoalergenní odrůdy, které obsahují vitamín C, křemík, který zabraňuje virovým onemocněním a podporuje trávení. Vláknina, jód, kyselina listová a pektin, beta-karoten a hořčík jsou jen malou částí příznivých stopových prvků v povolených plodech. Pomáhají při stresu, mají blahodárný účinek na imunitní systém, dodávají energii a hormonu štěstí kojící matce..

Možné důsledky nesprávné stravy

Některé matky, které porodily své prvorozené, se snaží držet dietu s mlékem a věří, že tímto způsobem se zvýší produkce mléka. Ve skutečnosti mateřské mléko proudí přesně tak, jak je dítě schopné jíst. A mléko neovlivňuje laktační proces. Nadměrná konzumace produktů, které zvyšují laktaci, však může vést k laktostáze nebo zánětu mléčných žláz..

Bude špatné jíst velké množství pomerančů a mandarinek v naději, že obsahují mnohem více vitamínů. Je mnohem lepší a zdravější jíst ovoce místního klimatu. Obvyklá jablka budou mnohem výhodnější než výstřední liči nebo manga.

Některé stravy doporučují, aby se ženy omezily na konzumaci masných ingrediencí. V praxi to nestojí za to, protože maso obsahuje velké množství nezbytných a užitečných látek pro mámu a dítě. Takové rady lze použít s výjimkou výběru různých masných výrobků. Nedoporučuje se jíst vepřové a kachní maso s gv, jedná se o příliš mastné a špatně stravitelné odrůdy.

Pokud se matka zcela omezí v jídle, vzhledem k tomu, že všechny produkty jsou pro dítě škodlivé, nepovede to k ničemu dobrému. Naopak nedostatek živin povede pravděpodobně k nárůstu tělesné hmotnosti než správná a vyvážená výživa. Potraviny pochybné kvality mohou mít nepříznivé účinky na trávicí systém, způsobují kvašení a nadýmání.

Nejnepříznivějšími důsledky nesprávné stravy jsou samozřejmě problémy se zdravím dítěte. Takže narušení stravy matkou může u dítěte vyvolat alergii, narušit trávení nebo poškodit další vývoj dítěte s konstantním příjmem alkoholu.

Nesprávná výživa matky nebo konzumace určitého množství zakázaných potravin neznamená, že je dítě ohroženo nebo že jídlo spotřebované matkou je zcela přeneseno na dítě. Všechno ve stravě kojící matky by mělo být umírněné. Na Nový rok si můžete vypít sklenku šampaňského a na slavnostním stole jíst kousek nakládané okurky. A aby to nijak neovlivnilo dítě, matka může tyto výrobky používat určitou dobu před tím, než dítě krmí nebo nakrmí dříve vyjádřenými zásobami mléka. Všechny tipy a doporučení se vztahují především k mírnému používání jednotlivých produktů, protože stejná zakázaná zelená cibule se dobře vyrovnává s obnovou síly a zdraví ženy po porodu. Pokud tedy matka neodhalila žádné alergické reakce na produkty, není pravděpodobné, že by se objevily u dítěte.

Články O Neplodnosti