Hlavní Testy

Je možné jíst zelí pro kojící matku

Dosud neexistuje shoda ohledně toho, jak zelí během kojení ovlivňuje tělo matky a dítěte. V poslední době všichni pediatrové jednomyslně přesvědčili rodiče, že z toho důvodu mohou nastat alergické reakce a kolika. V zahraničí však tvrdí, že po narození dítěte můžete jíst všechna obvyklá jídla. To je jeden z nejdůležitějších principů zdravého stravování, který zaručuje správný růst a vývoj. Jíst zelí pro kojící matku. Pozornost by měla být věnována způsobu přípravy a čerstvosti produktu. Pouze v tomto případě dostane tělo dítěte pouze pozitivní složky, vitamíny a minerály.

Výhody produktu

Bílé zelí musí být součástí vaší stravy kvůli velkému množství vitamínu C ve složení. Při použití celý vitamínový komplex, kyselina listová, vápník, síra, hliník, zinek a mnoho dalších prvků vstupuje do těla. Glukóza, fruktóza a sacharóza jsou nezbytné pro správné fungování všech vnitřních orgánů.

Může být dušené zelí kojeno? Odborníci HS doporučují, aby byla do stravy zahrnuta malá jídla. Poté byste měli pečlivě sledovat reakci dítěte a přestat jej používat v případě nadýmání, koliky nebo jiných negativních reakcí.

Doporučuje se jíst čerstvé brokolice, protože obsahuje hodně zinku, železa, selenu a hořčíku. Beta-karoten se tělem používá k udržení krásy a mládí. Komponenta je také požadována pro udržení vidění v čase. Pravidelné používání výrobku dá matce poplatek za energii a energii..

Brokolice je dietní produkt, který pomáhá lidem zbavit se dalších liber. Máma to může jíst, aby se zabránilo hromadění cholesterolu v krvi. Pravidelným používáním produktu v potravinách se stěny cév stávají silnými. Zlepšuje se práce srdce a nervového systému. U žen bude další výhodou zlepšená imunita, která pomáhá odolávat velkému počtu nemocí..

Vařené zelí se také používá pro obklady na mléčných žlázách. Pomáhá při splynutí a stagnaci. Metoda se používá jako profylaxe mastopatie..

Mýtus nebo realita

Při kojení je povoleno jíst pouze potraviny, které byly vypěstovány bez užívání zakázaných drog. Bílé zelí obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Růžičková kapusta a květák jsou také povoleny během stravy..

Zelí bohužel, iu dospělých, často způsobuje nadměrnou tvorbu plynu a nadýmání. Stává se to však pouze v jednotlivých případech u každé osoby. Nejčastěji to naznačuje přítomnost individuální citlivosti na složky nebo patologie v práci gastrointestinálního traktu.

Proto se během kojení téměř všechny ženy vyhýbají konzumaci zelí. Díky tomu je možné zabránit vzniku koliky a nadměrné tvorbě plynu u dítěte.

Zelí je zelenina, která může vést k fermentaci v žaludku nejen matky. Dítě dostává pečlivě zpracovaný produkt, takže pravděpodobnost negativní situace je minimalizována.

Při kojení dochází ke kolice proti pronikání cizích bakterií do střev. Proces je vyroben z prostředí, takže je téměř nemožné mu zabránit. Dosud nebylo možné identifikovat přímý vztah mezi jídlem a kolikou. Jejich intenzita a přítomnost mohou být způsobeny jinými faktory..

Základní pravidla pro použití

Zelí je konzumovaný produkt, který je škodlivý pouze v případě, že je na něj dítě alergické. Nezapomeňte, že je povolena pouze čerstvá zelenina a ovoce. Pokud je jejich doba použitelnosti skončena, může se dítě otravovat jídlem..

Pravděpodobnost alergie je nízká, ale neměla by být ignorována. Zelenina se do stravy zavádí postupně. Poté je nutné několik dní pozorovat vzhled a pohodu dítěte. Pozornost by měla být věnována stavu kůže a stolice. Negativní reakce se projevuje především zde. Pokud se objeví vyrážka, průjem nebo zácpa, je zelí úplně vyloučeno ze stravy na další měsíc. Pokud byly hlášeny příznaky alergie, neměla by se zelenina zkoušet dalších šest měsíců. Čínské zelí se nedoporučuje jíst, protože obsahuje velké množství koření. Negativně ovlivňují trávicí systém dítěte.

Vaření různých druhů zelí s HS

Květák
Poprvé je možné vyzkoušet jednoduchou zeleninovou polévku, když to trvá několik týdnů po narození dítěte. Obsahuje malé množství vlákniny, takže se snadno vstřebává do zažívacího systému. Je dovoleno jíst vařenou nebo pečenou verzi misky. U HS je nejlepší opustit smaženou verzi misky.

bílé zelí
Toto jídlo by mělo být konzumováno s velkou péčí, i když je dušené nebo vařené. Složky, které tvoří jeho složení, přispívají ke zvýšení nadýmání. Listy zelí však mohou zlepšit průchod mléka potrubím a eliminovat zánět. Za tímto účelem musí být po krmení pravidelně aplikovány na mléčné žlázy.

čínské zelí
Po určité době můžete zadat jinou verzi misky. Pekingské zelí je při kojení součástí zdravých potravin. V první fázi vstupu by také nemělo být konzumováno syrové. Vynikající alternativou by byla dušená nebo vařená verze. Díky tomuto tepelnému zpracování zůstanou zachovány všechny užitečné vlastnosti a zátěž trávicích orgánů bude minimální..

kysané zelí
Během kojení by se tato možnost neměla jíst. Obsahuje velké množství soli a kyseliny. Všechny druhy koření také negativně ovlivňují trávicí proces u dítěte.

Sea kale
Tento typ misky se skládá z řas. Doporučuje se jíst, pokud dítě nemá v těle dostatek železa nebo fosforu. Všechny složky budou mít pozitivní vliv na matčino tělo..

Konečné rozhodnutí o zařazení zelí do ženské stravy by mělo být učiněno na základě reakce těla dítěte. Výrobek není škodlivý, ale neměl by být zneužíván. Pokud dítě nemá koliku a alergie, pak může žena bezpečně jíst zelí s mírou. Je nutné naslouchat matčině srdci: vždy vám řekne správné rozhodnutí.

Může být kale kojen

Kojící žena by měla jíst různé potraviny, zejména ty přírodní. V mořských řasách je mnoho užitečných látek. Mnoho matek se ale obává, jak bezpečné jsou mořské řasy při kojení..

Je mořské řasy povoleno během kojení

Při laktaci můžete použít řasy. Existují však kontraindikace:

 • věk novorozence je až 3 měsíce;
 • hemoroidy;
 • tuberkulóza;
 • atopická dermatitida;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu, jater, žlučníku;
 • snížená funkce štítné žlázy.

Kelp je také zakázán během kojení do určité doby. Negativně ovlivňuje neformovaný gastrointestinální trakt dítěte. V jiných případech se doporučuje žít mořskou kapustu.

Zákaz příjmu řasy po dobu prvních 3 měsíců kojení

Od 3 měsíců se u dítěte vyvinula imunita, takže je snáze snášet změny, které se objevily ve složení mateřského mléka během kojení. Od začátku laktace (zejména v prvním měsíci) by žena měla dodržovat dietu.

V opačném případě bude mít dítě žaludeční potíže, nadýmání a další potíže, kvůli kterým bude matce a dítěti nedostatek spánku. Také použití řasy v prvních třech měsících těhotenství může vést k narozeným alergiím.

Kelp Properties

Mezi vlastnosti rozlišit schopnost výrobku normalizovat funkčnost nervového systému, odstranit toxiny z těla, soli těžkých kovů, normalizovat funkce střev, zmírnit zácpu. Laminaria je indikována pro:

 • anémie z nedostatku železa;
 • atonická zácpa;
 • hypertyreóza;
 • srdeční choroby, krevní cévy;
 • syndrom chronické únavy.

Laminaria během kojení zabraňuje rozvoji diabetes mellitus, rakoviny, aterosklerózy. Sea kale zlepšuje zrak, paměť, čistí krevní cévy. Produkt se používá v kosmetologii. Má baktericidní účinek. Skládá se z masek, zábalů.

Kalorie mořské řasy

Mořský produkt je nízkokalorický. Pro 100 g čerstvé / sušené řasy, 5 Kcal. Kořeněný marinovaný salát z mořských řas obsahuje 100 g 122 kcal.

Řasy urychlují metabolismus, pomáhají snižovat hmotnost při kojení, aniž by poškozovaly zdravotní stav, pomáhají v boji proti projevům „pomerančové kůry“, takže často vzrušující matky.

Odborníci na výživu doporučují kojení mořských řas jako součást stravy. Nasycuje buňky lidského těla užitečnými látkami, dodává pocit sytosti. I malá část mořských řas poskytne energii na celý den..

Jak používat mořské řasy při kojení

Při kojení je vhodnější jíst mořské řasy ve vařené nebo sušené formě. Pokud je získáno dítětem, stane se znatelné do 2 dnů. Pak nemůžete odmítnout pokračovat v řase. Jinak se doporučuje začít jíst s kojením pro popravu dítěte po dobu šesti měsíců.

Snažte se nepoužívat konzervované řasy (zejména v předběžných podmínkách).

Poprvé s kojením můžete jíst až 50 g mořských řas po ranním dokončení kojení. Asi 2 hodiny před jídlem z mořských řas by měla mladá matka sníst snídani. Potom během jednoho a půl dne musíte sledovat reakci dítěte. Nelze dodržovat:

 • podrážděnost;
 • plačtivost;
 • průjem nebo zácpa;
 • kolika.

Ve všech těchto případech je třeba laminárii během kojení zlikvidovat. Jinak může kojící žena až 3krát týdně konzumovat 150 gramů řas..

Při zavádění mořských řas do stravy by měla kojící žena odmítnout užívat nové produkty. To pomůže identifikovat reakci na řasy..

Misky na mořské řasy

Při kojení nemusíte jíst konzervaci: existují chemikálie nebezpečné pro zdraví dítěte. Populární jsou vážené nebo balené hotové nakládané saláty s řasou. V této směsi je hodně octa a koření. Při kojení zhoršují chuť mléka a mohou vést k alergickým reakcím v dětství..

Je výhodnější koupit sušené nebo zmrazené řasy. Sušené nasekané, přidané do horkých jídel. Pokud se sušená řasa vaří vroucí vodou, získáme základ pro saláty.

Mezi mnoha recepty na jídla s mořskými řasami by si matka měla vybrat možnosti při kojení pomocí produktů, které dítě přizpůsobilo. To umožní vyrovnat projevy alergických reakcí a dysfunkce gastrointestinálního traktu.

Květák, mořský, čínský, bělovlasý... Vše o zelí s GV

Odborníci na kojení a pediatři dospěli k obecnému názoru, že každý produkt ze stravy kojící matky má vliv na tělo novorozence. Jaká bude reakce dítěte, lze vypočítat pouze empiricky. I květák s kojením, který je považován za hypoalergenní a bezpečný pro trávení, může ve vzácných případech poškodit.

Může květák při kojení

Zatímco dítě je velmi malé, je nejlepší začít se zeleninou, která je snadno stravitelná. Patří mezi ně brokolice, květák a růžičková kapusta..

Brokolice je bohatá na kyselinu listovou a askorbovou, vitamíny A a B. Květák s kojením je hypoalergenní. Brusel - dobře strávitelný.

Je možné, aby kojící matka přidala do nabídky květák od prvního dne kojení? Odborníci se domnívají, že její zeleninu je možné trochu ochutnat po týdnu po narození dítěte. Jedná se o jednu z nejužitečnějších druhů zeleniny díky vysokému obsahu vitamínu C. Je to dokonce více než u citrusových plodů..

Dítě je velmi zřídka alergické na květák. Pokud se to stále stalo, nebyla to vina sama, ale pesticidy, kterými byla ochucena. Je to zbytková „chemie“ ve složení zeleniny, která způsobuje u dítěte nežádoucí reakci.

Pokud jde o koliku, vznikají pouze v reakci na velké množství tohoto produktu. Odborníci na výživu doporučují, aby byl obsah zahrnut do nabídky pro kojící matky, aniž by se o dítě staraly. Květák na gw je užitečný v tom, že:

 • odstraňuje toxiny, zmírňuje zácpu;
 • zlepšuje střevní mikroflóru;
 • díky vláknu vyživuje a pomáhá zhubnout;
 • vápník posiluje kosti a zuby;
 • zvyšuje imunitu (to je zásluha kyseliny askorbové).

Zeleninu musíte vyzkoušet trochu pečlivě. Začněte několika polévkovými lžícemi. A postupně přivedete objem na plnou porci - 200-250 gramů. Hlavní věc je sledovat reakci dítěte.

To může být dušené (včetně se zakysanou smetanou), vařené, dušené, pečené, přidané do polévky.

Může být kojícím matkám dodáno bílé zelí?

Kojící žena by neměla sedět na kaši sama. Strava mladé matky se musí lišit. Jednou z nejužitečnějších zelenin je bílé zelí. Je bohatá na hrubé vlákno a čistí střeva, pomáhá při zácpě, přispívá k hubnutí..

Musíte ji však zadat opatrně, protože se jedná o poměrně těžký produkt. Na začátku života již dítě trpí kolikou. Pediatrům se nedoporučuje tuto zeleninu podávat v prvním měsíci laktace. Ve třetím nebo čtvrtém týdnu se vyplatí vyzkoušet vařené zelí v polévce. Je považován za lehčí než čerstvý nebo nakládaný a rychle se vstřebává. Začněte dvěma polévkovými lžičkami a postupně přiveďte plnou porci. Pokud se kolika zesílí, musí být zelenina dočasně odstraněna z mateřské stravy.

Čtyři měsíce po narození dítěte je povoleno čerstvé zelí. Hlavní věcí je sledovat dítě, věnovat pozornost jeho stolici, "gaziki" a včas vyloučit zeleninu, pokud se nehodí.

Může kojit dušené zelí

Obecně se uznává, že produkty vytvářející plyn prostřednictvím mateřského mléka způsobují u dítěte koliku. Patří sem zelí a luštěniny.

Nedávné studie však ukázaly, že kolika není vždy reakcí na „špatné“ potraviny. Tento nepříjemný stav nejčastěji znamená, že se dítě přizpůsobuje nové realitě, jeho střeva jsou obývána mikroflórou. A přizpůsobení není vždy snadné. Příspěvek potravin tvořících plyn ke kolice by proto neměl být přehnaný. Je mnohem důležitější vyhýbat se alergenům, jsou to právě oni, kteří znatelně zhoršují stav dítěte.

Dušené zelí při kojení novorozence je v nabídce povoleno od třetího týdne laktace. Je však důležité, aby se vařilo správně - bez jasných koření (kopr je možné), bez kečupu, trochou oleje.

Pediatrové doporučují jako první zavést dušené zelí, ale ne čerstvé. Je dobře vstřebaná, hypoalergenní, zbavuje matku zácpy. V něm je méně vitamínů a minerálů než v čerstvých, ale stále jsou tam..

Může kojící matka zelí

Kysané zelí během kojení je povoleno od druhé poloviny roku. Měl by obsahovat minimum koření a octové esence. Je nutné ho zavést v gv postupně a v malém množství. „Kyselé mléko“ je považováno za zdroj kyseliny listové a vitamínu C. Má příznivý účinek na střeva. Pro minimalizaci rizika tvorby plynu u dítěte se doporučuje přidat do kmínu kmín.

A pokud v polévce?

U kojící matky je zelí užitečné přidat do zeleninové polévky, v této formě téměř neztrácí své prospěšné vlastnosti a je dobře vstřebáváno. Od šestého měsíce laktace může maminka vyzkoušet zelnou polévku. Hlavní věcí je pozorovat reakci dítěte a v malém porci zkusit nové jídlo.

Může být kale kojen

Laminaria je řasa. Alergická reakce na ni je však na rozdíl od jiných mořských plodů velmi vzácná. Zavádění mořského kale do stravy během kojení by nemělo být dříve, než je dítě ve věku tří měsíců, počínaje lžící. Ale je lepší počkat, až dítě dosáhne šesti měsíců.

Je vhodné vyloučit hotový salát z mořských řas kvůli octu a koření.

Laminaria obsahuje velké množství jódu, které je nezbytné pro normální fungování štítné žlázy. Jód pomůže dítěti růst a rozvíjet se. Zlepšuje fungování srdce, oběhového systému, včetně regulace koagulace. Proto snižuje riziko krevních sraženin. Kromě toho jód odstraňuje škodlivé látky z těla..

Sea kale je užitečný pro kojící matky, protože kromě jodu obsahuje také další užitečné stopové prvky. Pomůže vyplnit nedostatek železa, hořčíku a fosforu v těle..

Složení a vlastnosti řasy:

 • Díky kombinaci různých vitamínů zlepšuje celkový fyzický stav a funkci mozku, stejně jako zrak a paměť. Uklidňuje nervový systém;
 • Kyselina alginová odstraňuje toxické látky;
 • Vlákna pomáhají střevům lépe fungovat;
 • Mastné kyseliny Nižší cholesterol

Mořský kale můžete jíst, pokud vaše matka nemá individuální nesnášenlivost a pokud nejsou přítomny následující nemoci:

 • Vřed, gastritida
 • Nemoci jater a močového měchýře
 • Tuberkulóza
 • Hemoroidy
 • Hypertyreóza a některé další problémy se štítnou žlázou.

Čínské zelí v GV

Stojí za to jíst čínské zelí (také pekingský salát) kojící matce, hlavně záleží na tom, zda má individuální kontraindikace, jako například:

 • Špatná koagulace krve
 • Gastritida
 • Pankreatická nemoc

Začíná jíst čínské zelí, když je kojení lepší, když je vařené a s malými porcemi. Můžete lehce sůl, přidat rostlinný olej nebo zakysanou smetanu. Vařené nebo dušené zelí si zachovává většinu živin. Pokud dítě nemá negativní reakce, můžete přejít na syrové. Obsahuje mnoho užitečných látek:

 • Vitaminy PP, A, C, E, K, B
 • Minerální soli
 • Vápník
 • Draslík
 • Selen
 • Jód
 • Zinek
 • Fluor

Pekingský salát lze zakoupit v obchodě kdykoli v roce, to je jeho nepochybná výhoda, protože kojící matka potřebuje vitamíny po celou dobu. Jedná se o jednu z nízkokalorických zelenin - pouze 16 kcal na 100 gramů, zatímco zpracování vyžaduje hodně energie. Proto pomáhá zhubnout. Kromě toho:

 • Zvyšuje hladinu hemoglobinu v krvi;
 • Pozitivní účinek na nervový systém;
 • Stimuluje imunitní systém;
 • Podporuje funkci jater;
 • Odstraňuje tekutinu z těla, čímž eliminuje vysoký krevní tlak a otoky;
 • Podporuje čištění střev;
 • Zlepšuje stav pokožky a vlasů díky kolagenu;
 • Díky antioxidantům snižuje riziko rakoviny.

Růžičková kapusta

Kojené zelí s kojením je povoleno vstoupit od dvou měsíců. Je to jedna z mála zeleniny, kterou může kojící matka tak rychle konzumovat, protože to neovlivňuje trávení dítěte. Měli byste začít malými porcemi a postupně vynášet až 200 gramů. Jíte-li zeleninu v pánvi, může se zintenzivnit kolika dítěte nebo může začít průjem..

Růžičková kapusta se nejlépe vaří nebo duší. Ve své syrové formě je docela obtížné trávit, navíc je obtížné ji úplně umýt. Je naprosto nemožné smažit: touto metodou vaření se vytvářejí škodlivé karcinogeny.

Jedním z jednoduchých receptů na vaření je trochu soli, pokapeme olivovým olejem a péct v troubě.

Růžičková kapusta je velmi užitečná pro matku i dítě. Obsahuje fosfor, železo, draslík, hodně vitamínu C a vlákniny, různé minerály. To pomůže dítěti správně se vyvíjet a včas a maminka zrychlí regeneraci těla.

Tato zelenina přispívá k:

 • Posílení imunity
 • Zlepšení vidění
 • Vytváření extra energie
 • Snižte pravděpodobnost nádorů
 • Snížení tlaku
 • Zlepšit srdeční funkce
 • Zlepšit cévní funkce
 • Posílení kostí
 • Správné fungování pankreatu

Kontraindikace pro použití:

 • Zvýšená kyselost žaludku
 • Nemoc štítné žlázy

Zelí v jakékoli formě obsahuje užitečné vitamíny a minerály. Kojící matky by neměly tuto zeleninu úplně vyloučit z nabídky. S mírou lze květák ochutnat od druhého týdne laktace, jiné druhy - od druhého měsíce. Mladá matka by měla být schopna ji řádně uvařit a sledovat reakci svého dítěte.

Kojící zelí

Strava ženy, která kojí, by měla být řádně vyvážená a měla by obsahovat pouze ty složky, které nejsou schopny nepříznivě ovlivnit jak ženu, tak její dítě. Ne každá kojící žena však chápe, jaké jídlo a jaké kulinářské zpracování by mělo být konzumováno, takže mají otázku, zda je možné při kojení jíst různé druhy zelí?

Lékaři, pediatři a odborníci na výživu nedoporučují zahrnout tento druh zeleniny z důvodu přítomnosti hrubé, obtížně strávitelné vlákniny. Tato složka vyžaduje hodně bílkovinných molekul a zvýšenou trávicí aktivitu trávicího traktu, aby se tato zelenina trávila. A stimuluje nadýmání.

Není čas číst? Stažení bezplatný seznam povolených a zakázaných potravin během laktace

Výhody bílého zelí s HB

Zelí, které se při sestavování stravy dostane na ženský stůl, může mít pozitivní účinek, ale je důležité znát a vzít v úvahu negativní aspekty. A obratně je obejít. Pak výhody, které překročí negativní dopad.

Je důležité pochopit, že množství vitamínu C v něm je větší než v jiných druzích zeleniny. A pokud není možné zahrnout citrus do nabídky, stane se plnohodnotným zdrojem této látky.

Kromě toho obsahuje úplné složení mikro a makro prvků, jakož i vitamíny nezbytné pro lidské tělo.

Vitamíny a stopové prvky obsažené v zelí

Ze všech vitaminů převažuje v zelenině vitamin C. B, E a A jsou mnohem méně přítomné..

Mnoho prvků, zejména bór a draslík. Tyto komponenty pomáhají:

 • stanovit správný vývoj a fungování krevních cév a srdce a řídit způsob kontrakce tohoto svalu;
 • kontrolovat správnou mineralizaci kostních tkání a absorpci hořčíku - což je důležité nejen pro dítě, ale také pro kostru matky;
 • předcházet nedostatku vitaminu D v těle, který zabraňuje vývoji křivek u dítěte;
 • udržovat hormonální rovnováhu a zabránit zánětu.

Mýtus o nebezpečí zelí

Mluvit o totálním poškození zeleniny pro ženu v tomto stavu je očividně neprofesionální. Je důležité ji vyloučit ve velmi rané fázi, kdy je dítě stále malé, ale v průběhu času, kdy je trávení dítěte silnější, matka zvyšuje množství zeleniny ve stravě, je-li to žádoucí, ale stále to nedělá každodenní jídlo.

Znát tato pravidla, je zřejmé, zda je možné používat kojené matky jídlo připravené s obsahem této zeleniny v dietním režimu..

Vliv zelí na kojení

Zelí může ovlivnit složení mateřského mléka následujícím způsobem:

 • Zlepšit kvalitu mléka tak, aby bylo výživné a plné, pokud jde o biochemické složení.
 • Nasyťte dítě kyselinou listovou a vitaminem C, což má nejpříznivější vliv na vývoj a pohodu. Tyto komponenty pomohou posílit imunitu..
 • Pokud jde o matčino tělo, zavádění zeleniny nejen zlepšuje nabídku a činí ji rozmanitou, ale také pomáhá vyrovnat se s problémy v kostních strukturách, které se vyskytují při tvorbě plodu a krmení dítěte..

Když žena krmí své mateřské mléko, nesmí jí jíst všechno, ale zelí ve stravě by nemělo být zcela vyloučeno. Je pouze důležité správně jej zahrnout do přípravy pokrmů načasováním a vybrat si vhodné recepty.

Pokud mluvíme o účinku na laktaci, je důležité si uvědomit možnost vnějšího použití zeleniny. Dojde-li ke stagnaci mléka v prsou, tzv. Účinku lakostázy, pak je jedním z oblíbených receptů účinek šťáv v listech zelí na mléčné žláze. Za tímto účelem vezměte jeden list, nejlépe ne z vnějšku, ale z vnitřních vrstev, jemně ho zamíchejte a aplikujte na zanícenou oblast na hrudi..

Možný účinek na dítě

Je přípustné zahrnout jídla ze zelí do výživy kojících matek, přičemž je třeba vzít v úvahu určité vlastnosti:

 • Udělejte to až po dosažení určitého věku dítěte.
 • Po celou dobu v prvních stádiích sledujte reakci dítěte - počínaje trávicím systémem, končící různými typy alergických reakcí (kopřivka, sinusitida, dermatitida, kašel).
 • Nespojujte nepříjemné podmínky v břiše drobků ihned s použitím zeleniny. Nejčastěji je veškerá těžba a produkce plynu způsobena nerovnováhou prospěšných bakterií ve tlustém a tenkém střevě..

Stanovisko pediatrů k použití zelí kojící matkou

Je dovoleno jíst konkrétní jídlo a jak to správně vařit - tyto otázky velmi často obtěžují ženy, takže o ně mají zájem pediatři.

Lékaři zase, protože se jedná o přírodní zeleninu, doporučujeme ji zcela nevyloučit ze stravy. Měli byste počkat jen trochu s jeho použitím ve stravě a omezit, v rozumném množství, množství zelí, které se používá.

Pravidla konzumace zelí kojící matkou

Je vhodné dodržovat tato pravidla:

 • V množství 20–30 gramů je přípustné přidat do mateřského menu bílé zelí až po 50–60 dnech od narození dítěte..
 • Začněte vstřikovat s objemem nejvýše 1 polévkovou lžičkou a postupně zvyšujte.
 • Nejlepší je zahrnout všechna nová jídla ráno..
 • Po nasávání mléka musíte vždy ovládat reakci dítěte.

Důležitá je však také možnost vaření. Pokud je tedy ve vařeném stavu zelenina pohodlněji vnímána žaludkem a střevy a způsobuje méně negativní účinek, pak je umožněno matce jíst spolu se zpracovaným čerstvým zelím?.

Lékaři doporučují vylisovat šťávu ze zelí, aby se negativní účinek zředil, zředil vodou v poměru 1: 2 (tj. 1 díl šťávy a 2 díly vody) a vypil se tímto způsobem. Žena tak získá všechny výhody, přičemž vylučuje negativní účinek hrubých vláken na její pohyblivost. Musíte pít šťávu z 50 g, mírně zvýšit, asi 10 g. za několik dní. Celkové množství šťávy by nemělo být vyšší než 100 g. ve zředěné formě.

Jiné druhy křížené rodiny nemají žádná omezení. Brokolice a květák nejsou schopny negativně ovlivnit matku a dítě. Mimochodem, právě tato zelenina se zavádí do návnady dítěte jako jedna z prvních. Matky je mohou začít přidávat do stravy již od prvních týdnů po narození.

Je možné při kojení čerstvé zelí?

Zelenina je nejobtížnější trávit čerstvě. Proto odborníci na výživu doporučují:

 • Čerstvě nasekané je žena bez obav snězena asi šest měsíců po porodu, ale v případě potřeby můžete začít v malých dávkách po 4 dnech.
 • Čerstvé listy, intenzivně odlepené, je přípustné zavádět do stravy po 3-4 měsících. Toto mechanické zpracování výrazně snižuje negativní účinky vlákna..

Kdy můžu jíst bílé zelí?

Tehdy je povoleno jíst zelí s HS, přičemž se bere v úvahu proces vaření a jeho typ:

 • Vařený bílý kapu - od 2 měsíců.
 • Nakládané a nakládané - od 4-5.
 • Dušené a svěží - od 6 měsíců.

Pamatujte, že právě použití čerstvého zelí může způsobit největší negativní dopad na ženu a dítě.

Kojící zelí v prvním měsíci

Během tohoto období musíte být zvláště opatrní při zavádění různých nových komponent. Můžete vařit brokolici nebo barvu, ale stojí za to riziko a jíst listy - měli byste vážně přemýšlet a zvážit všechny výhody a nevýhody, než to udělat. Je lepší nechat jej později..

Zelí s kojením po 2 měsících

Když je dítě 2 měsíce staré, lze čerstvé zelí představit jako nedílnou součást polévek, které maminka bude jíst při kojení. Za prvé, je to v malém množství, takže se nemusíte starat o jeho negativní dopad. Za druhé, ve zvařeném stavu je nejméně škodlivý.

Jíst zelí v následujících měsících

Když je dítě již docela dospělé, pak ženy téměř vždy vstoupily do všech povolených produktů ve svém menu. To platí pro všechny odrůdy. Dítě je tak postupně zvyklé na různé složky potravin.

Rovněž stojí za zmínku, že v době, kdy má žena v úmyslu dokončit krmení svého dítěte vlastním mlékem, již svému malému synovi nebo dceři představila všechna svá povolená jídla. Proto je vše známé a poškození bílého zelí s HB je v tomto případě minimalizováno. S výjimkou případů, kdy existuje individuální nesnášenlivost těla, projevující se ve formě alergických reakcí.

Jak zavést zelí do stravy

Je nutné zvolit správná data a období, koordinovat je se zdravím dítěte, když je optimální do bílé nabídky vložit bílé zelí. Je důležité dodržovat následující pravidla:

 • Minimální množství není více než 1 polévková lžíce v jiných pokrmech. A v převařeném stavu.
 • Zvyšte celkovou částku velmi pomalu a vynechejte zdvojnásobení objemu po dobu nejméně 2 týdnů.
 • Po uvaření zeleniny můžete vyzkoušet jídla s pečeným zelím..
 • Pak přidejte nakládané. Navzdory zdánlivému poškození způsobenému touto metodou vaření to není úplně pravda. Při procesu přirozené fermentace se v této misce tvoří velké množství enzymů a prospěšných bakterií. Nejvíce příznivě ovlivňují nejen trávicí systém, ale i další orgány v těle.
 • A teprve v poslední fázi jíst dušené a syrové zelí.

Pravidla pro výběr zelí pro kojící matku

Je velmi důležité zvolit správnou zeleninu. Ve skutečnosti, kromě negativního účinku biologicky aktivních látek obsažených v zelí, mohou chemikálie, které se v něm mohou objevit po zpracování výsadby, velmi negativně ovlivnit matku i dítě. Proto:

 • Stojí za to zastavit se u té zeleniny, která se pěstuje vlastním úsilím. Pouze v tomto případě si můžete být zcela jisti, že v hlavě nebudou žádné škodlivé komponenty.
 • Pokud to není možné, vyplatí se koupit zelí se zaměřením na její vzhled. Měl by být plochý, kulatý, bez zkažených částí. Pařezová část by měla být hladká, bez lepivých sekrecí nebo shnilých oblastí..
 • Vnější listy by měly být bílé. Jejich zelená barva naznačuje, že zelenina byla vystavena slunečnímu záření a hromadila škodlivé látky sama o sobě pod jejich vlivem.

Jak nejlépe vařit zelí?

Nejlepší je vařit zeleninové polévky na začátku, do kterých přidejte zelí v malém množství. Musíte začít od samého minima, pouze postupně zvyšovat obsah.

V této fázi můžete vařit zelí. V každém případě, je-li počet listů zelí příliš velký, bude možné je nepoužívat všechny, ale jíst pouze plněné zelí..

Pak to můžete fermentovat - dělat to lépe doma a dodržovat všechny hygienické normy.

Dusit zeleninu a připravit z ní salát, by mělo být ponecháno na poslední období.

Zelná jídla

Pro ženy je nejlepší zvážit například:

 • Zeleninová polévka.
 • Maso kastrol s bramborami a zelím.
 • Zelná šťáva (je velmi důležité vzít v úvahu, že musí být naředěna vodou).
 • Dušená zelenina s masem - složení obsahuje také mrkev, cibuli, brokolici nebo květák, bílé kořeny.
 • Sauer a nakládané zelí. Ale vzhledem k tomu, že nakládaný ocet může být obsažen, může být konzumován pouze v posledních fázích, kdy matka již plánuje dojení vlastního mléka.
 • Čerstvě dušené a dušené se zeleninou by mělo být také použito v nabídce později..

Recenze kojících matek o jídle zelí

Zelí jsem používal hlavně jako součást polévek - na moje dítě to nepříznivě neovlivnilo. Je pravda, že jsem se snažil udělat vše správně a postupně a pouze v jemném vaření.

Použití zelí nevyhovovalo mně ani mé dceři. Faktem je, že já sám to moc dobře netoleruji. A po porodu na ni začala reagovat ještě horší. Ihned po jídle malého množství jsem se obával pocitu plnosti v solárním plexu. Proto jsem snědl velmi zřídka a v malém množství.

Můžeme tedy dojít k závěru, že tato zeleninová plodina bude mít správný režim spotřeby prospěšný účinek na organismus matky a dítěte. Vyplatí se vybrat pouze vysoce kvalitní výrobky, aby nedošlo k poškození možných chemických složek.

Pokud máte jakékoli pochybnosti, je nejlepší vždy konzultovat pediatra o vaší stravě a účincích na dítě..

Zelí ve stravě kojící matky: klady a zápory

Bílé zelí je jednou z nejoblíbenějších druhů zeleniny v naší zemi. Jeho hlavní vlastnosti jsou nepopiratelné: je bohatý na vitamíny, ale přispívá ke zvýšené tvorbě plynu ve střevech. Lékaři se liší v použití zelí kojící matkou. Zastánci této zeleniny se domnívají, že je v nabídce potřeba v omezeném množství, protože obsahuje mnoho cenných živin. Oponenti tvrdí, že zelí v matčině stravě vede ke zvýšené tvorbě plynu a vyvolává koliku u dítěte.

Zelí: minerální složení a obsah kalorií

Nejpřístupnějším a nejběžnějším typem zelí je bílé zelí. Tato zelenina je přítomna v receptu na první, teplá jídla, předkrmy, koláče, saláty. Obsah kalorií v produktu je minimální - pouze 28 kcal na 100 g. Oblíbená láska k zelenině není náhoda - obsahuje celý seznam cenných vitamínů a minerálů, které se tělem snadno vstřebávají. Ve stravě kojící matky jsou však vhodné i jiné druhy zelí, které v mnoha ohledech překonávají nejběžnější odrůdu. Zelí obsahuje celé spektrum vitamínů a minerálů nezbytných pro zdravého člověka

Tabulka: obsah hlavních složek v různých typech

ŽivinyBílé zelí 100 gBrokolice 100 gKvěták 100 gRůžičková kapusta 100 gPekingské zelí 100 g
Obsah kalorií28 kcal34 kcal30 kcal43 kcal16 kcal
Veverky1,8 g2,8 g2,5 g3,38 g1,2 g
Tuky0,2 g0,4 g0,3 g0,3 g0,2 g
Sacharidy4,7 g6,6 g4,2 g8,95 g2,03 g
Trávicí vlákno2 g2,6 g2,1 g3,8 g1,2 g
Voda90,4 g89,3 g90 g86 g94,39 g
Vitamíny
Vitamin A, RE3 mcg386 mcg3 mcg38 mcg16 mcg
Vitamin C (kyselina askorbová)60 mg89,2 mg70 mg85 mg27 mg
Vitamin K (fylochinon)76 mcg101,6 mcg16 mcg177 mcg42,9 mcg
Vitamin PP, NE0,9 mg1,1071 mg1 mg0,745 mg0,5992 mg
Makronutrienty
Draslík, K300 mg316 mg210 mg389 mg238 mg
Vápník Ca48 mg47 mg26 mg42 mg77 mg
Hořčík, Mg16 mg21 mg17 mg23 mg13 mg
Sodík, Na13 mg33 mg10 mg25 mg9 mg
Phosphorus, Ph31 mg66 mg51 mg69 mg29 mg
Stopové prvky
Železo, Fe0,6 mg0,73 mg1,4 mg1,4 mg0,31 mg
Mangan, Mn0,17 mg0,21 mg0,156 mg0,337 mg0,19 mg
Měď, Cu80 mcg49 mcg42 mcg70 mcg36 mcg
Selen, Se0,3 mcg2,5 mcg0,6 mcg1,6 mcg0,6 mcg
Zinek, Zn0,4 mg0,41 mg0,28 mg0,42 mg0,23 mg

Kojící zelí

Zahraniční odborníci v oblasti kojení doporučují držet se obvyklého menu během HS, s výjimkou zelí. Domácí pediatři jsou o zeleninu opatrní a věří, že způsobují nadýmání nejen u kojící ženy, ale také u dítěte. Přesto je tento produkt jednou z nejbohatších minerálních látek a prospěšných vlastností pro tělo..

Užitečné vlastnosti bílých odrůd

Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že látky způsobující problémy se zažívacím trhem vstupují do těla dítěte mateřským mlékem. Možná je to jen stereotyp, který se vyvinul v důsledku skutečnosti, že zelí vyvolává zvýšenou tvorbu plynu v samotné ženě. Ale vitamíny a stopové prvky obsažené v zelenině se částečně dostávají do mléka, obohacují ji a činí ji výživnější.

Hlavní výhody bílého zelí ve stravě kojící ženy:

 • zelenina obsahuje velké množství vitamínů B. Díky tomu zelí pomáhá normalizovat činnost mozku a nervového systému;
 • zelí zaujímá vedoucí postavení v obsahu vitamínu C. To vám umožní bojovat proti virům v období nachlazení, přirozeným způsobem posílit imunitní systém;
 • zelenina obsahuje sadu mikroelementů nezbytných pro plný vývoj dítěte, jeho pohybového aparátu, centrálního nervového systému, kardiovaskulárního systému. Tato kategorie zahrnuje železo, hořčík, fluor, zinek, síru, chlor, měď a další cenné stopové prvky;
 • zelí je bohaté na antioxidanty, které snižují účinky negativních kovů na tělo a pomáhají čistit toxiny;
 • zelné listy se používají v lidovém léčitelství jako obklady na hrudníku pro lakostázu, mastitidu.

Ostatní odrůdy pro HS

Pokud bílé zelí stále vyvolává obavy nebo způsobuje nadýmání, je obtížné trávit, je vhodné zahrnout do stravy jiné odrůdy, které nemají takový účinek na zažívací trakt, bohaté na vitamíny a minerály.

U různých druhů zelí je minerální složení odlišné, takže každá z nich má pozitivní vliv na tělo..

Ve stravě kojící matky se upřednostňují tyto odrůdy:

 • brokolice. Obsahuje snadno stravitelnou rostlinnou bílkovinu, nikoliv nižší než kvalita živočišných bílkovin. Brokolice má regenerační účinek na tělo, pomáhá odolávat virům. Má vysoký obsah vitamínu A, kyseliny listové, je považován za jednu z nejužitečnějších zeleniny;
 • květák. Je oceňován zejména pro svůj pozitivní účinek na zažívací trakt a má mírný projímavý účinek. Květák zlepšuje metabolismus, zvyšuje imunitu dětí, pomáhá v boji proti poporodní depresi a stresu;
 • Růžičková kapusta. Je bohatý na vitamín C, železo, fosfor, draslík. Snižuje pravděpodobnost tvorby krevních sraženin, pomáhá růstu kostí a svalové tkáně dítěte;
 • Čínské zelí. Obsahuje měkké vlákno, má nízkokalorický obsah. Zelenina se konzumuje převážně čerstvá. Pekingské zelí pomáhá s chudokrevností, snižuje intenzitu bolesti hlavy. Vitamin PP obsažený v produktu je zvláště cenný pro vývoj nervového systému dítěte.

Odrůdy užitečné pro kojící matky: fotogalerie

Recenze kojících matek

Už dva měsíce jedím borščovou a zelnou polévku a čepici. dušené - všechno je v pořádku. Čerstvý salát se ale stále nějak bojí jíst.

Anhen

https://www.baby.ru/community/view/3335924/forum/post/87423716/

Ano, všechno je možné, ale měsíc jsem byl na přísné stravě, teď pomalu začínám všechno jíst. ale obávám se, že mám zelí, jedím jen květák

Kopilka

https://www.u-mama.ru/forum/kids/0–1/272063/index.html

Jím - nic. Četl jsem, že není nutné nalévat dítě ze zelí, hrášku a dalších podobných :) Reakce bude negativní, pouze pokud matka na tento produkt reaguje špatně...

Butyavka

http://2006–2009.littleone.ru/archive/index.php/t-118278.html

Preventivní pravidla

Téměř všechny druhy této zeleniny mohou mít kontraindikace, pokud žena trpí onemocněním žaludku a střev. Brokolice a květák jsou pro trávicí systém považovány za „nejjemnější“. Při zavádění některé z odrůd zelí do stravy kojící matky je nutné konzultovat pediatra.

Při plánování zavádění zeleniny do stravy pro HS se doporučuje dodržovat následující pravidla:

 • bílé zelí může být zavedeno do stravy dříve než dítě je 3 měsíce staré, kvůli riziku zvýšené tvorby plynu u dítěte;
 • brokolice a květák se mohou jíst 2-3 týdny po porodu;
 • poprvé je dovoleno jíst malou porci produktu - 50 - 100 g (před tepelným zpracováním). Pokud nedochází k negativním reakcím z trávení, alergické vyrážky u dítěte, porce se zvyšuje každý den o 50 g. Denní norma bílé zelí pro kojící matku v konečné formě je 100 - 150 g, květák a brokolice - až 200 g;
 • doporučuje se zeleninu zahřát, protože čerstvé zelí obsahuje hrubou vlákninu, která vyvolává nadýmání. Až 6 měsíců dítěte se doporučuje jíst zelí v dušené, vařené, pečené formě;
 • je nutné sledovat reakci dítěte, zejména pokud jde o trávení, ačkoli zelí je považováno za nízkoalergenní produkt. Pokud jsou zjištěny nežádoucí účinky, je zelenina vyloučena z potravy na několik týdnů;
 • zelí mohou být přidány do polévek a vývarů pro stimulaci laktace. Teplý bohatý nápoj pomáhá zvyšovat objem mateřského mléka a zelí jej obohacuje o minerály;
 • nedoporučuje se používat HB kysané zelí a kysané zelí vzhledem k množství soli a koření ve směsi;
 • nezneužívejte mořské řasy (ačkoli to není zelenina, ale řasa), protože je považována za vysoce alergenní.

Jídla pro kojící matky

Bílé zelí se často používá k přípravě čerstvých salátů. Syrová brokolice a květák se nekonzumují kvůli nedostatku výrazné chuti a obtížnosti žvýkání. Ve stravě kojící matky jsou vhodná jídla, která zahrnují dušené, vařené zelí: polévky, dušené maso, kastrol.

Polévka z květáku pyré

Složení:

 • krůtí prsa - 300 g;
 • voda - 0,5 l;
 • brambory - 2 ks.;
 • květák - 300 g;
 • kopr a petržel podle chuti;
 • sůl a koření podle chuti.
V polévkovém pyré s květákem můžete před podáváním přidat také máslo, žitné sušenky

Vaření:

 1. Krůtí maso vařte 1,5 hodiny ve vroucí vodě.
 2. Oloupané a kostkové brambory, kotleta.
 3. Velké řezané květenství květáku.
 4. Do vařeného vývaru přidejte brambory, květák, sůl a koření, vařte, dokud nebude hotová zelenina.
 5. Masáž porazte mixérem, dokud nebude hladká.
 6. Před podáváním posypte bylinkami.

Brokolice Omelet

Složení:

 • brokolice - 300 g;
 • zakysaná smetana - 2 lžíce. l.;
 • kuřecí vejce - 2 ks.;
 • mouka - 1 lžíce. l.;
 • sůl a olivový olej.
Kromě brokolice můžete do omelety přidat i další zeleninu a ujistit se, že nejsou alergické na dítě

Vaření:

 1. Brokolice Blanch ve vroucí vodě po dobu 3-4 minut.
 2. Beat vejce s kysanou smetanou, solí a moukou s mixérem nebo šlehačkou..
 3. Namažte pekáč s máslem, rozprostřete brokolici.
 4. Nalijte zeleninu s vaječnou směsí a odešlete do trouby na 15 minut při teplotě 180 stupňů.

Zeleninový guláš se zelím

Složení:

 • bílé zelí - 300 g;
 • brambory - 300 g;
 • cuketa - 200 g;
 • cibule - 1 hlava;
 • mrkev - 100 g;
 • olivový olej, koření podle chuti.
Pokud je ve stravě již přítomna jiná zelenina a dítě nemá negativní reakci, můžete do složení misky přidat papriku, česnek, lilek.

Vaření:

 1. Ve vyhřívaném guláši s olivovým olejem, nakrájenou zelí nakrájejte na měkké.
 2. Přidejte mrkev, nastrouhanou, nakrájenou cibuli.
 3. Oloupejte brambory, nakrájejte je na kostky a přidejte je do zbývající zeleniny.
 4. Přidejte vodu tak, aby sotva pokrývala obsah, přidejte koření a dušte, dokud brambory nebudou připraveny.

Video: zelí - výhoda nebo poškození

Zelí je jednou z nejkontroverznějších druhů zeleniny v nabídce kojící matky. Hrubá vláknina ve svém složení může způsobovat velké potíže ve střevech a bohatá sada stopových prvků se stará o zdraví matky a dítěte. Je třeba vzít v úvahu individuální reakci těla na tuto zeleninu, rozhodnout o její relevantnosti ve stravě pro HS a samozřejmě použít přiměřené porce, ne více než 2-3krát týdně.

Články O Neplodnosti