Hlavní Výživa

Očkování během těhotenství

Je nebezpečné dostat očkování během těhotenství?

Tuto otázku položilo mnoho žen. Těhotenství samozřejmě vyžaduje speciální přípravu, která může zahrnovat očkování proti řadě nemocí. Ale i když těhotenství není plánováno, může být očkování v určitých situacích jednou z metod ochrany zdraví matky i nenarozeného dítěte..

Pokud je riziko onemocnění příliš vysoké a možná infekce by mohla vážně poškodit matku a dítě, může být nutné očkování..

Během těhotenství je povoleno podávání vakcín: záškrtu-tetanu, proti chřipce, proti vzteklině (indikace pro zavedení očkovacích látek určuje vždy lékař).

Existuje také řada očkování, která jsou za určitých podmínek přijatelná..

Lékař může zvážit očkování těhotné ženy proti hepatitidě B, má-li tuto infekci někdo z jeho blízkých..

Očkování proti meningokokové infekci může lékař také doporučit během těhotenství v případě vypuknutí meningokokové infekce nebo v případě výletu do oblasti endemické pro meningokokovou infekci.

Možnost očkování těhotné ženy proti pneumokokové infekci může lékař zvážit u žen, které mají chronické respirační onemocnění během trimestrů II-III těhotenství.

Aby se snížilo riziko vzniku infekcí u sebe a nenarozeného dítěte během těhotenství, doporučuje se, aby žena plánující těhotenství prodiskutovala s lékařem možnost očkování proti některým infekcím ve fázi plánování těhotenství..

8 povinných očkování, které musíte udělat před těhotenstvím

Mnoho nastávajících matek přemýšlí o tom, jak předcházet infekčním onemocněním, která jsou pro plod nebezpečná během těhotenství. Nejúčinnějším způsobem, jak se těmto problémům vyhnout, je očkování během přípravy na početí. Jaké očkování je žádoucí a jak dlouho bude trvat, než se vytvoří imunita?

Ekaterina Svirskaya
Porodník-gynekolog, Minsk

Není žádným tajemstvím, že těhotenství vždy potlačuje obranyschopnost těla a brání imunitní reakci na vyvíjející se plod, který přenáší genetický materiál otce („mimozemšťan“ do imunitního systému matky). To je důvod, proč je těhotná žena mnohem snazší chytit infekci a nemoc je obtížnější než neměhotná. Není také tajemstvím, že prakticky všechny viry jsou pro plod nebezpečné, jejichž velikost a vlastnosti jim umožňují proniknout placentární bariérou..

Očkování by nemělo být odloženo až do okamžiku těhotenství. Navzdory skutečnosti, že neexistují žádné důkazy o škodlivých účincích moderních vakcín na plod, těhotenství je kontraindikací k očkování, s výjimkou případů, kdy je riziko infekce mnohonásobně vyšší než riziko komplikací vakcíny..

K objasnění toho, jaké očkování je třeba při plánování těhotenství, musíte kontaktovat místního lékaře (rodinného lékaře) šest měsíců před těhotenstvím. Zjistěte, jaké dětské infekce jste utrpěli během svého dětství. Pokud jste byli nemocní zarděnkami, příušnicemi (příušnicemi) nebo ovčími neštovicemi, je otázka očkování proti těmto chorobám odstraněna, protože nemoc ponechává celoživotní imunitu. Při plánování těhotenství se také studuje dokumentace rutinního očkování. Moderní vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím nechávají imunitu až 20 let, proti záškrtu a tetanu - až 10 let.

Co dělat, pokud o očkování nic nevíte?

Pokud existují pochybnosti o předchozích infekcích nebo vakcinacích, lékař vyjasní situaci a navrhne screening na přítomnost protilátek proti nim v krvi. V tomto případě jsou v krvi stanoveny imunoglobuliny tříd G a M. Jedná se o speciální proteiny, které uchovávají informace o kontaktu s jakýmkoli konkrétním virem nebo bakterií. Imunoglobuliny M indikují akutní proces; detekce imunoglobulinů G ukazuje na přítomnost imunity vůči nemoci (po onemocnění nebo očkování). Pokud je jejich úroveň dostatečná, není třeba vakcinovat. Pokud takové protilátky neexistují, bude očkování v budoucnu chránit ženu před onemocněním..

Vakcína proti rubeole před těhotenstvím

Virus rubeoly je pro dítě nejnebezpečnější během vývoje plodu. Pokud se žena nakazí tímto infekčním onemocněním během těhotenství, zejména po dobu až 16 týdnů, mohou být následky smutné: existuje velmi vysoká pravděpodobnost vrozených malformací, virus zarděnky způsobuje ztrátu sluchu a hluchotu, četné oční léze, slepota, srdeční vady, mozkové malformace, mentální zaostalost.

Pokud dojde k infekci v 1. nebo 2. trimestru - jedná se o indikaci potratu. V tomto případě lékaři informují ženu o možných důsledcích a ponechávají jí právo rozhodnout, co dál. Pokud se onemocnění vyvine později, kdy je již dokončena tvorba všech orgánů a systémů, bude riziko pro dítě minimální, protože v tomto období již virus zarděnky nemůže způsobovat vážné malformace.

Kurz očkování proti zarděnkám se skládá pouze z jednoho výstřelu. Udělejte to subkutánně v oblasti ramen. Poskytuje ochranu před infekcí po dobu nejméně 20-25 let. Imunitu vůči zarděnce můžete zkontrolovat stanovením protilátek proti této infekci v krvi. Tato kontrola však není předpokladem pro očkování. Nyní bylo prokázáno, že vakcína proti zarděnkám podaná ženám, které již měly dětskou infekci, je bezpečná..

Tato vakcína je živě oslabená. To znamená, že virus způsobující onemocnění byl v laboratoři modifikován a oslaben, takže jako součást vakcíny může produkovat imunitu dostatečnou k ochraně proti nemoci, ale bez patogenních vlastností. Oslabený virus může žít a vyvíjet se v ženském těle nějakou dobu, aniž by způsoboval nemoc, ale má potenciál infikovat plod..

Pozornost! V žádném případě by vakcína proti zarděnkám neměla být podávána během těhotenství. Mezi očkováním a těhotenstvím by mělo uplynout minimálně 3 měsíce.!

Očkování proti spalničkám a příušnicím při plánování těhotenství

Spalničky jsou infekční onemocnění, které je u dospělých velmi závažné, často s různými komplikacemi, jako je pneumonie..

Když je těhotná žena infikována spalničkami v raných stádiích, často dochází k spontánnímu potratu. Mohou se vyskytnout malformace plodu - poškození nervového systému, snížená inteligence, demence.

Příušnice (příušnice) jsou akutní virové infekce, které ovlivňují příušní a submandibulární slinné žlázy. Toto onemocnění je nebezpečné pro jeho komplikace: virus může ovlivnit membránu nebo tkáň mozku a způsobit zánět - meningitidu a encefalitidu. Příčinná látka také ovlivňuje pankreatickou tkáň, klouby a u dospělých vaječníky a varlata, což může vést k neplodnosti. Pokud jste byli nakaženi příušnicemi v prvním trimestru těhotenství, je možné potrat.

Pokud není známo, zda žena dříve onemocněla spalničkami a příušnicemi, měli byste buď darovat krev na spalničky IgG a testy na protilátky proti příušnicím, nebo znovu štěpovat. Pokud protilátky nejsou detekovány v krvi, je očkována. Obvykle se používá živá oslabená vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Očkování se provádí jednou, subkutánně v oblasti ramene, může být kombinováno ve stejný den s jakýmkoli očkováním, ale jako samostatná injekce.

Pozornost! Vakcína patří k živým, proto je nutné se do 3 měsíců po očkování chránit před těhotenstvím.

Očkování proti planým neštovicím před těhotenstvím

Kuřecí neštovice (plané neštovice) je běžné dětské onemocnění, nejčastěji postihuje děti ve věku od 6 měsíců do 7–8 let. V tomto věku je nemoc snadná. U dospělých je plané neštovice vzácné, ale snášejí to velmi tvrdě a komplikace se často vyvíjejí. Virus planých neštovic také způsobuje další onemocnění - herpes zoster (herpes zoster), ke kterému dochází u 20% lidí, kteří měli ovčích neštovic, kdy se virus za určitých podmínek (v různých případech se sníženou imunitou) reaktivuje v různých intervalech..

Infekce planých neštovic během prvních čtyř měsíců těhotenství v malém procentu případů může vést k vrozenému syndromu planých neštovic: malformace končetin, mozek, poškození očí a pneumonie. Pokud žena onemocní méně než 2 týdny před porodem, existuje vysoká pravděpodobnost, že se u novorozence objeví plané neštovice..

Očkování proti neštovicím kuřat může být doporučeno pro ženy, které plánují těhotenství, ale dosud neměly neštovicemi. Chcete-li zjistit, zda budoucí matka má imunitu vůči této nemoci, můžete také darovat krev na imunoglobuliny.

Vakcína se podává subkutánně do oblasti ramene. Vzhledem k tomu, že se vakcína získává ze živého, ale oslabeného viru, u přibližně 1% očkovaných se mohou vyvinout příznaky nemoci, ale ve velmi mírné formě, s vyrážkou v množství pouze několika míst a zpravidla bez teploty.

Pozornost! Těhotenství je kontraindikací pro očkování proti neštovicím. Po vakcinaci se ženám doporučuje, aby zabránily těhotenství po dobu 1 měsíce.

Vakcína proti hepatitidě typu B před těhotenstvím

Přestože virová hepatitida (zánětlivé onemocnění jater způsobené viry) je relativně vzácná, těhotné ženy s ní onemocní 5krát častěji než negravidní. Virus hepatitidy B je přenášen z pacienta s krví a všemi biologickými tekutinami: spermie, slinami, moči, mlékem. To je jedna z pohlavně přenosných infekcí. Navíc u těhotných žen je virová hepatitida závažnější a představuje vážné nebezpečí pro ženu a plod.

Nevěděl jsem, že jsem těhotná...
Je třeba poznamenat, že náhodně nashromážděné zkušenosti s očkováním u žen, které v době očkování nevěděly, že jsou těhotné, neprokázaly jediný případ škodlivého účinku očkovacích látek na plod. Nastávající matky, které byly náhodně očkovány proti zarděnkám, spalničkám, příušnicím, planým neštovicím, proto nenabízejí ukončení těhotenství..

Naštěstí virus hepatitidy nezpůsobuje malformace plodu, ale je možná nitroděložní infekce. Pokud se hepatitida objeví v 1. a 2. trimestru těhotenství, je pravděpodobnost, že novorozené dítě onemocní, malá, pokud ve 3. trimestru - riziko infekce se zvyšuje a je 25-50%. V tomto případě se děti rodí předčasně a s malou hmotností. Během porodu jsou však infikovány převážně děti (asi 90–95% všech infikovaných dětí)..

Standardní vakcinační režim proti hepatitidě B zahrnuje trojnásobné podání léčiva: 0–1–6 měsíců, tj. V ideálním případě by mělo být očkování zahájeno do 6 měsíců, aby bylo možné provést všechna tři vakcinace před těhotenstvím. V praxi se však při přípravě na plánované těhotenství častěji používá jiný systém: vakcína se podává dvakrát měsíčně, což poskytuje imunitu až jeden rok, a třetí očkování se provádí po porodu, což tvoří imunitní obranu trvající déle než 15 let. Vakcína je podávána hluboko intramuskulárně do deltoidního svalu ramene. Vakcína proti hepatitidě B je zpravidla dobře tolerována, v místě vpichu může být mírná horečka, zarudnutí a bolestivost. Vakcína může být kombinována za jeden den s jakýmkoli očkováním, ale jako samostatná injekce.

Pozornost! Obsahuje pouze jeden z proteinů viru, takže po poslední injekci můžete okamžitě začít otěhotnět.

Vakcína proti dětské obrně pro plánování těhotenství

Poliomyelitida je virové onemocnění, které způsobuje velmi závažné neurologické poruchy. Riziko výskytu přirozeně se vyskytujícího „divokého“ viru dětské obrny v Rusku je zanedbatelné, ale v tisku se stále více objevují zprávy o ohniskách ve střední Asii. Kromě toho se revakcinace dětí provádí perorální živou vakcínou (kapkou do úst), po které se virus vakcíny rozmnoží ve střevech dítěte a uvolní se do životního prostředí. Pokud je těhotná žena infikována takovým vakcinačním virem, existuje potenciální riziko, že se virus dostane do formy fetálních malformací. Proto existuje pravidlo, že děti, jejichž matky jsou těhotné, nejsou očkovány živou vakcínou. Za účelem ochrany těhotné ženy před rizikem infekce virem „divoké“ i vakcíny proti dětské obrně se při přípravě na těhotenství v několika zemích doporučuje očkování inaktivovanou vakcínou. Vakcína se podává intramuskulárně do ramene, jedna taková vakcína je dostačující k tomu, aby imunitnímu systému připomínala existenci viru. Poliová složka může být také součástí komplexní vakcíny spolu s vakcínou proti záškrtu a tetanu. Vakcína proti dětské obrně může být kombinována ve stejný den s jakýmkoli očkováním, ale jako samostatná injekce.

Pozornost! Po očkování proti dětské obrně lze plánovat těhotenství po 3 měsících.

Vakcína proti záškrtu a tetanu

Záškrt je nebezpečné infekční onemocnění způsobené bakterií zvanou záškrtu bacillus. Infekce je přenášena vzduchovými kapičkami, během těhotenství může způsobit vážné komplikace, vyvolat předčasný porod nebo potrat.

Tetanus je akutní infekční onemocnění způsobené bakteriemi Clostridia. Nemoc se přenáší kontaktem a způsobuje poškození nervového systému s rozvojem záchvatů. Příčinná látka tvoří toxin tetanu - jeden z nejsilnějších bakteriálních jedů. Toxiny tetanu procházejí placentou a mohou ovlivnit plod, nejčastěji jeho nervový systém. Bohužel u novorozeneckého tetanu dosahuje úmrtnost 100%. Očkovaná matka předává své dětské protilátky proti infekci krví během těhotenství a mateřským mlékem po narození, čímž vytváří překážku pro infekci.

Pozornost! Očkování proti záškrtu a tetanu se provádí očkovací látkou, která se skládá z vyčištěných záškrtu a tetanových toxinů. Podle kalendáře se tato vakcína podává každých 10 let po vakcinaci ve věku 16 let, tj. Ve 26, 36, 46 letech atd. Při přípravě na těhotenství se doporučuje očkování, pouze pokud se přiblížilo další očkování nebo pokud bylo očkování vynecháno. Očkování se provádí nejpozději jeden měsíc před těhotenstvím.

Co lze očkovat těhotným ženám??

Očkování ve fázi plánování těhotenství a po jeho zahájení je velmi užitečným a nezbytným postupem, který pomáhá zjistit vlastnosti zdraví žen a chrání nastávající matku i plod před možnými nemocemi. Existuje několik skupin očkování: nezbytné, za určitých podmínek nezbytné a během těhotenství zakázané. Který z nich a kdy řečeno, řekneme dále.

Vlastnosti imunity těhotné ženy

Chcete-li zjistit funkce imunity během těhotenství, musíte si uvědomit, jak to obecně funguje. Zjednodušeně řečeno, buňky imunitního systému, zejména bílé krvinky, jsou vždy chráněny zdravím. Když do těla vstoupí patogenní objekt (bakterie, virus), ochranné buňky z něj začnou číst informace.

Protože patogeny a částice mají jedinečné strukturní prvky (proteiny), imunitní buňky je rozpoznávají jako cizí těleso a vysílají signál, že musí být napadeny. V tomto případě jsou do práce zahrnuty všechny imunitní síly těla a postaví se proti infekčním infekcím, virům nebo plísním.

Ale tady mluvíme jen o mikroskopických částicích. Co se stane s imunitou, když tváří v tvář oplodněnému vajíčku rozpozná nebezpečný předmět - hrozbu pro ženské tělo? Udělá to, co má: v každém ohledu začne odmítat zygotu, která je plná těhotenství nebo potratu či nikoli.

Příroda poskytla tento důležitý rys, proto, když nastane těhotenství, jsou imunitní síly těla velmi oslabeny. Pohlavní hormony a bílkoviny, které jsou produkovány placentou, potlačují imunitu těhotné ženy, aby neodmítl plod.

Inhibice imunity žen chrání plod a podporuje těhotenství, ale ženské tělo se stává zranitelným na mnoho nemocí, zhoršuje se chronická onemocnění, pomalu se začíná vyvíjet pomalu a zvyšuje se riziko alergických reakcí.

Některá onemocnění, která se objevila během těhotenství (například zarděnky, spalničky, plané neštovice), mohou být pro plod a matku nebezpečná, proto se doporučuje provést řadu očkování..

Jaké vakcinace by měly být podány před těhotenstvím:

I když žena ví, že neměla nemoci v dětství, nebo je ještě nebezpečnější, je si jistá, že byla nemocná, i když tomu tak není, doporučuje se podstoupit řadu vyšetření, tzn. proveďte testy na protilátky proti tomuto viru. V případě nepřítomnosti protilátek se doporučuje očkovat nějakou dobu před těhotenstvím.

- očkování proti zarděnkám

Po početí není možné očkovat proti zarděnkám. Optimální doba je 2-3 měsíce před těhotenstvím. Jako vakcína se používá oslabený živý virus, který bude v tomto období v ženském těle, aniž by mu způsobil jakoukoli újmu. Pro 100% důvěru je lepší zdržet se početí 4-6 měsíců.

Virus zarděnek je pro plod nebezpečný, protože snadno proniká placentou a poškozuje nenarozené dítě. Infekce dítěte je plná vnějších a duševních patologií, srdečních a mozkových vad, hluchoty, slepoty a dokonce i smrti, může způsobit předčasné narození nebo ukončení těhotenství. Obzvláště nebezpečné je, když matka v prvním trimestru utrpěla rubeolu: pak riziko infekce virem plodu dosáhne 80%.

Infekce rubeoly v 1. nebo 2. trimestru je relativní indikace k potratu, ale budoucí matka rozhodne.

- vakcinace proti neštovicím

Plané neštovice nebo plané neštovice nejsou pro plod tak nebezpečné jako zarděnky. Plané neštovice je však snášší snášet v dětství než v dospělosti, takže stav těhotné ženy s tímto onemocněním je velmi závažný. Kromě toho, plané neštovice přenesené v dětství nejsou zárukou toho, že se nemoc znovu neobjeví, zejména v období, kdy je imunitní systém ve velmi slabém stavu..

U ovčích neštovic existuje malá šance, že budou mít děti s vrozeným syndromem planých neštovic. Projevuje se to jako malformace končetin, mozku, očí nebo pneumonie..

Vakcína proti neštovicím se podává dvakrát v intervalu 6 až 10 týdnů. Po druhém očkování by mělo uplynout minimálně 30 dnů, než se oplodní vajíčko, protože jako vakcína se používají oslabené živé viry..

- očkování příušnic

Příušnice (příušnice) jsou nebezpečné pro její komplikace - meningitida a encefalitida, jakož i poškození slinivky břišní, kloubů, genitálií mužů a žen. V některých případech vede příušnice k neplodnosti..

Nemoc během těhotenství, zejména v prvním trimestru, často způsobí potrat.

Očkování příušnic se provádí jednou, nejpozději však 3 měsíce před plánovaným těhotenstvím. Je velmi důležité, aby taková vakcína chránila nejen nastávající matku, ale i dítě v prvním roce života.

- vakcína proti hepatitidě typu B

Virus hepatitidy B je nebezpečný, protože se může během porodu přenášet z matky na dítě. Může existovat po dlouhou dobu v prostředí, je pro ně snadné nakazit se, ale zde je zákeřnost hepatitidy B dlouhá inkubační doba. Od okamžiku, kdy virus vstoupí do těla, může uplynout 2-6 měsíců, než se objeví první příznaky.

Virus hepatitidy B může být přenášen různými lékařskými postupy, například během dárcovství krve nebo transfúze, a protože žena během těhotenství podstoupí mnoho vyšetření, zvyšuje se riziko. Proto je při plánování těhotenství povinné očkování proti hepatitidě typu B..

Vakcinační plány proti hepatitidě typu B by měly být naplánovány nejméně 8 měsíců před těhotenstvím. Očkování předpokládá 3 postupy: měsíc přechází mezi prvním a druhým a 6 měsíců mezi druhým a třetím. Po třetím očkování by měl před početí uplynout měsíc.

Za určitých podmínek je předepsán zrychlený průběh očkování, kdy místo 6 měsíců musíte počkat pouze 2. Někdy je povoleno podat 2 očkování před těhotenstvím a třetí - jeden rok po druhém, tj. Několik měsíců po porodu..

Hlavní složkou vakcíny je specifický protein viru hepatitidy B..

Očkování během těhotenství. Když se jim nelze vyhnout?

Jsou očkování během těhotenství bezpečné? Jaké očkování lze podat těhotným ženám a které ne?

Michail Kostinov, alergolog-imunolog, lékař lékařských věd, profesor, vedoucí laboratoře pro profylaxi vakcíny a imunoterapii alergických onemocnění, I.I. Mechnikov RAMS

Samozřejmě je lepší, když žena před těhotenstvím provede všechna nezbytná očkování. Bohužel, nikdo z nás není v bezpečí před situacemi, kdy je nutné nouzové očkování, když jen tak se můžete vyhnout vážné nemoci. Jsou takové neplánované očkování neškodné pro budoucí matku??

Lze očkovat těhotné ženy??

Někteří odborníci se domnívají, že riziko pro plod při očkování těhotné ženy je teoretičtější. Může se to stát skutečným? Názory na toto téma jsou často kontroverzní. Proto by těhotné ženy měly být očkovány, pouze pokud je riziko onemocnění příliš vysoké a infekce může vážně poškodit matku a její nenarozené dítě..

Nouzové očkování je nutné, když došlo ke kontaktu s původcem choroby a vyvstává otázka okamžité prevence. Je třeba si uvědomit, že vakcína je účinná pouze tehdy, je-li prováděna včas (pro každý lék, který vlastní).

Předpokládá se, že těhotenství je kontraindikací pro zavádění jakýchkoli živých virových vakcín (proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, neštovicím kuřat a dětské obrně), protože existuje riziko (i když velmi malé) přenosu oslabeného viru na nenarozené dítě a rozvoj nitroděložních patologií. Pokud je přesto nezbytná nouzová prevence uvedených infekcí (například po úzkém kontaktu s pacientem), doporučuje se nepodávat vakcínu, ale používat hotové protilátky (například imunoglobulin)..

Pokud jde o inaktivované (zabité) vakcíny, jsou lékaři mnohem méně kategoričtí: v případě potřeby se používají, ale s opatrností. V každém případě, pokud žena během prvních několika měsíců po očkování otěhotněla, nebo pokud očkování nastalo již v průběhu těhotenství, měla by po konzultaci s lékařem zvážit klady a zápory. Lékař ji musí upozornit na možné důsledky očkování..

Nejslavnější očkování během těhotenství a vlastnosti jejich implementace

Tetanus a záškrtu. Nebezpečí nákazy tetanem se vyskytuje při závažných zraněních, kousnutí zvířat atd. Pokud byla vakcína proti záškrtu a tetanu podána méně než 5 let před těhotenstvím, nebojte se - stále existuje imunita.

Očkování proti těmto infekcím může být během těhotenství podáno pouze pro účely nouzové prevence. Místo vakcín mohou být použity specifické imunoglobuliny.

Polio, Rusko je prohlášeno za území prosté této infekce, proto těhotná žena nemá prakticky šanci „se setkat“ s tímto virem. Takové nebezpečí vzniká, pokud jsou očkovány starší děti v její rodině. Faktem je, že na rozdíl od jiných živých vakcín se virus z vakcíny proti dětské obrně OPV (živá vakcína) aktivněji vylučuje z lidského těla v prvních dnech po vakcinaci a může se šířit mimo jiné. Proto, přestože neexistuje důkaz o poškození nenarozeného dítěte vakcínou OPV, je nejlepší očkovat děti z prostředí těhotné inaktivované (zabité) vakcíny. V této situaci má taková vakcína oproti životu několik výhod.

Spalničky a příušnice (příušnice). Moderní vakcíny pro prevenci těchto infekcí, stejně jako všechny živé vakcíny, jsou kontraindikovány pro těhotné ženy. Neúmyslné očkování však stále není známkou ukončení těhotenství. Po kontaktu s pacientkou s spalničkami nebo příušnicemi by těhotná žena měla co nejdříve představit normální lidský imunoglobulin. Očkování lidí obklopujících těhotnou ženu nemůže poškodit nenarozené dítě.

Zarděnky. Budeme se zabývat touto infekcí podrobněji. Většina žen si je dobře vědoma, že zarděnky jsou pro těhotné ženy velmi nebezpečné, protože vedou k vrozeným vadám plodu. Proto, pokud jste neměli rubeolu, pak alespoň 2 měsíce před začátkem plánovaného těhotenství musíte určitě dostat očkování. Co se stane, pokud nebude očkování provedeno? V případě kontaktu s nemocnou ženou, která dosud neměla rubeolu, se obvykle indikuje potrat, protože pravděpodobnost poškození plodu je 50-75% v závislosti na délce těhotenství. Je však třeba si uvědomit, že i když žena neměla zjevné příznaky nemoci, během života si mohla vyvinout imunitu proti rubeole. Tuto otázku můžete objasnit darováním krve, abyste určili hladinu odpovídajících protilátek. Pokud žena trvá na zachování těhotenství, pak jako nouzová profylaxe je první den po kontaktu s pacientkou podána imunoglobulin. Tento typ profylaxe bohužel není úplným prostředkem ochrany proti infekci a žena může porodit dítě s vrozeným syndromem zarděnek. Stojí za to to vědět a zapamatovat si..

Vakcinace proti rubeole během těhotenství je jasně kontraindikována, protože vakcinační virus, stejně jako jeho divoký typ, který cirkuluje mezi lidmi, je schopen procházet placentou a infikovat plod, i když v praxi nebyly hlášeny případy, kdy by vakcína způsobila vrozené malformace u dětí.

Stejně jako u vakcín proti spalničkám a příušnicím neexistuje důkaz, že očkování někoho v prostředí těhotné ženy (jako jsou starší děti) může poškodit nenarozené dítě..

Hepatitida B. Hepatitida B se může nakazit hepatitidou B nesterilizovanými lékařskými a kosmetickými nástroji (například při léčbě zubů, piercingů, manikůrek), kontaktem s krví nakažené osoby v domácnosti, při pohlavním styku atd..

Vakcína proti hepatitidě typu B neobsahuje živý ani celý virus. Jak teoretické studie, tak statistické údaje naznačují, že je to bezpečné pro plod. Tuto vakcínu během těhotenství však lze doporučit pouze pro ženy s vysokým rizikem infekce hepatitidy B (pokud riziko infekce pochází od někoho, kdo je vám blízko).

V případě ohrožení choroby se kromě nouzového očkování doporučuje zavedení specifického imunoglobulinu.

Hepatitida typu A. Virus hepatitidy typu A se přenáší prostřednictvím domácích potřeb, jakož i kontaminovanou vodou a potravinami. Vakcína proti hepatitidě A je inaktivovaný (zabitý) virus, účinek očkování na plod je extrémně nepravděpodobný. Potřeba očkování těhotných žen vzniká při vysokém riziku infekce - může to být například při cestování do oblasti, která je pro hepatitidu A nepříznivá, a také v případech, kdy existuje důvod se domnívat, že žena již měla kontakt s virem. Normální imunoglobulin se někdy podává spolu s vakcínou..

Chřipka. V některých zemích se doporučuje očkovat těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru před nástupem epidemie. V případě velmi vysokého rizika výskytu komplikací chřipky (pokud těhotná žena trpí chronickým onemocněním srdce a plic) může být žena očkována proti chřipce, bez ohledu na gestační věk..

Pro očkování těhotných žen lze použít pouze inaktivované vakcíny proti chřipce, které neobsahují celé viry 2.

Vzteklina. K infekci obvykle dochází, když ji kousne nemocné zvíře. Protože virus vztekliny vede ke smrti ve 100% případů, je nezbytné nouzové očkování, a to i pro těhotné ženy. Vakcíny jsou inaktivované přípravky, které neobsahují živé viry, takže jejich použití je relativně bezpečné. V případě těžkého kousnutí a zranění se navíc podává specifický imunoglobulin..

Meningokoková infekce (jedna z možných příčin meningitidy). Vakcína je součástí mikrobiální buňky. V případě potřeby může být použit během těhotenství. Prevence je účinná 7 dní po expozici.

Pneumokoková infekce (jedna z příčin závažných onemocnění, zejména pneumonie). Přenášeno vzdušnými kapičkami. Vzhledem k tomu, že ženy v plodném věku velmi zřídka trpí touto chorobou, obvykle nepotřebují vakcinační profylaxi. Potřeba takového očkování může nastat, pouze pokud těhotná žena trpí chronickými onemocněními srdce a plic, diabetes mellitus a v některých jiných případech. Vakcína je schválena k použití pouze v posledním trimestru těhotenství.

Většina lékařů a jejich pacientů má instinktivní strach z lékařských zásahů v průběhu těhotenství, protože se obávají, že by mohly dítě poškodit. To je pochopitelné a ve většině případů odůvodněné. Současně pokrok moderní vakcinologie vede ke vzniku nových, vysoce očištěných a bezpečnějších vakcín. Nashromážděné zkušenosti s nouzovým očkováním ukazují, že některé vakcíny jsou docela bezpečné pro plánované použití a nezasahují, a v některých případech pomáhají matkám porodit absolutně zdravé děti.

1 Týká se to hlavně živých vakcín..

2 Mluvíme o přípravě tzv. Split- (split) a podjednotek.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Lze očkovat těhotné ženy?

Je možné, aby byly těhotné ženy očkovány proti spalničkám, chřipce, záškrtu, hepatitidě a jiným nebezpečným infekcím? Některé jsou povoleny, ale s několika výhradami. Kdy jsou ženy očkovány, kdy as jakými vakcínami??

Očkování těhotných žen: obecná pravidla

Pokud je těhotenství plánováno, pak se očkování provádí předem. A pokud ne? Je povoleno očkovat při přenášení dítěte?

Očkování během těhotenství je riziko, i když odlišné pro různé infekce. Provádí se pouze tehdy, je-li nebezpečí infekce velké a nemoc je větší hrozbou než možné komplikace očkování..

V prvním trimestru, kdy se vytvářejí orgány a systémy dítěte, je očkování obzvláště riskantní a provádí se v ojedinělých případech, kdy hrozí život matce a dítěte (například vzteklina nebo tetanus). O očkování se rozhoduje individuálně.

Je důležité si pamatovat, jaké vakcinace mohou být podávány těhotným ženám - pomocí inaktivovaných drog (od zabitých a rozdělených laboratorních patogenů) a vakcín založených na toxoidech (neutralizované bakteriální jedy). Živé vakcíny (od atenuovaných virů) nevakcinují těhotné ženy.

Infekce a vakcíny během těhotenství

Jaké konkrétní očkování je možné a které nelze provést při přenášení dítěte, budeme podrobně analyzovat.

Spalničky, zarděnky, příušnice

Je možné, aby těhotné ženy dostaly vakcínu proti spalničkám? Stejně jako z příušnic (příušnic) a zarděnky. Vakcíny proti spalničkám jsou živé a obvykle složité (CPC - spalničky, příušnice, zarděnky)..

Přemýšlejte o těchto očkováních předem, nejlépe nejméně tři měsíce před početím.

Plané neštovice

Vakcína proti planým neštovicím je těhotným ženám podávána belgickým lékem Varilrix ve vzácných případech, kdy došlo k přímému kontaktu s pacientkou, a riziko onemocnění je velmi vysoké..

Důsledky očkování proti planým neštovicím nebyly dosud dostatečně prozkoumány, proto se doporučuje, abyste tuto profylaxi nedokončili a nestarali se o ni předem..

Tetanus, vzteklina

Očkování tetanem je povoleno ve druhém trimestru těhotenství.

Ale v případě těžkých zranění, kousnutí zvířat atd. otázka, zda lze tetanovou vakcínu podat těhotným ženám, není zvažována - je to nutné, protože existuje bezprostřední smrtelné riziko nakažení tetanovým toxinem.

Stejná situace je u vztekliny - u kousnutí nemocného nebo neznámého zvířete je nutné naléhavé očkování.

Chřipka

Očkování proti chřipce pro nastávající matky není povoleno, ale doporučuje se - je zahrnuto v národním kalendáři a je zdarma. Chřipka je nebezpečná s komplikacemi a těhotné ženy trpí nemocí velmi tvrdě a mají omezený výběr drog.

Očkování vytváří imunitu nejen u ženy, ale také u dítěte. U těchto dětí je méně pravděpodobné, že budou mít ARVI.

Černý kašel

Vakcína proti pertusi se podává ve třetím trimestru těhotenství, od 27 do 36 týdnů. Vakcína chrání matku i dítě před infekcí, a to jak před narozením, tak po něm.

Záškrt

Mohou těhotné ženy dostat vakcínu proti záškrtu?.

Těhotné ženy nejsou rutinně očkovány proti záškrtu, ale v případě kontaktu s infikovanou osobou se doporučuje očkování. Používejte léky založené na toxoidech - neutralizované bakteriální jedy.

DTP je komplexní vakcína proti černému kašlu, záškrtu a tetanu. Chrání jak ženu, tak plod. Při přenášení dítěte je však očkování proti DTP povoleno nejdříve po 27 týdnech a pro stabilní imunitu je nutné očkování třikrát, takže je ideální ho dostat před těhotenstvím.

Hepatitida

Hepatitida A není škodlivá pro plod, ale ve vzácných případech způsobuje předčasný porod. Pokud nastávající matka dosud nebyla očkována a existuje riziko kontaktu s virem, doporučuje se očkování. Moderní inaktivované vakcíny (Havrix, Avasim) jsou bezpečné a snadno tolerovatelné..

Hepatitida B je vážná. Může vyvolat předčasné ukončení těhotenství, úmrtí plodu a během porodu - nebezpečné krvácení u matky.

V každém případě je individuálně rozhodnuto, zda je možné očkovat těhotné ženy proti hepatitidě - pro ohrožené matky se doporučuje očkování.

Shrnout

Očkování a těhotenství se nevylučují.

Během tohoto období však nejsou přípustná všechna očkování:

Je zakázáno nejen očkování proti spalničkám během těhotenství, ale také proti rubeole, příušnicím (příušnicím), encefalitidě přenášené klíšťaty, tyfu, moru, cholře.

Těhotné ženy nejsou očkovány přípravky obsahujícími živé viry.

Očkování v prvním trimestru těhotenství je kategoricky kontraindikováno, dříve než 13 týdnů - očkování v těchto obdobích může narušit normální tvorbu plodu..

O očkování během těhotenství se rozhoduje individuálně, je-li riziko infekce vysoké: přímý kontakt s infikovanými nebo epidemie v regionu.

Pokud je vakcína podána ženě, která nevěděla o těhotenství, musí ji lékař upozornit na možné důsledky: vše záleží na tom, jaká vakcína a co bylo zavedeno.

Očkování je dobrovolné, ale nastávající matka musí správně posoudit rizika pro své dítě, porovnat nebezpečí infekce a strach z očkování..

Musím být během těhotenství očkován?

Existuje řada očkování, která by bylo dobré udělat před plánovaným těhotenstvím. Jedná se například o vakcínu proti zarděnkám (nejméně 2 měsíce před) nebo proti hepatitidě B (ideálně 3 očkování 6 měsíců před). A existují i ​​takové, které lze a měly by se dělat během těhotenství.

Chápeme, že samotný koncept očkování může alarmovat a dokonce vyděsit těhotné ženy, ale zatím je očkování hlavním způsobem, jak zabránit šíření mnoha infekčních chorob. V ideálním případě by každá osoba měla být očkována proti většině kontrolovaných infekcí, ale bohužel jen zřídka dospělý vážně řeší tento problém..

Co potřebujete vědět o očkování během těhotenství

Imunizace matky chrání matku i plod před rizikem nakažení kontrolovanou infekcí (studie). Může také poskytovat pasivní ochranu (mateřské imunoglobuliny jsou přenášeny z mateřského mléka) na novorozence před těmito infekcemi..

Důležité: výhody imunizace během těhotenství by měly převyšovat rizika pro matku a plod.

Infekční rizika budou výrazně nižší, pokud je žena očkována proti tetanu, záškrtu, černému kašlu a chřipce. Tyto vakcíny jsou bezpečné pro těhotné ženy, mohou poskytnout novorozence pasivní ochranu a nejsou spojeny s potratem..

Ale pokud jste před těhotenstvím nechránili sebe a nenarozené dítě pomocí „živých“ vakcín proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám a neštovicím kuřat, nemohou být během těhotenství dále používány: pro plod jsou nebezpečné.

Lékaři mohou předepsat vakcíny pro těhotné ženy podle epidemiologických indikací, pokud byla žena v kontaktu s nemocnou osobou nebo pokud bylo v místě bydliště těhotné ženy, stejně jako při cestách do epidemiologicky znevýhodněných oblastí, zaznamenáno ohnisko infekce..

Po porodu mohou ženy užívat jakékoli doporučené vakcíny. Kojení není kontraindikací..

Rám z filmu „Crybaby“.

Chřipka střílel během těhotenství

Chřipka během těhotenství je nebezpečná. Může to vést k spontánnímu potratu a různým malformacím plodu: srdeční vady, rozštěp měkkého patra, poruchy vývoje nervového systému (více na webových stránkách WHO). WHO věří, že očkování inaktivovanou („zabitou“) vakcínou rozhodně stojí za to (článek na webových stránkách WHO).

Chřipková střela nejen snižuje všechna tato rizika, ale také přenáší pasivní imunitu na plod. To je: těhotná žena nemůže během chřipky dostat chřipku, ale pokud nebude očkována a dostane virus, mohou být důsledky pro její zdraví a zdraví plodu velmi závažné..

Samostatně je třeba říci o vakcíně proti černému kašlu: tato vakcinace se doporučuje pro všechny těhotné ženy od 27 do 36 týdnů každé těhotenství. To bude chránit dítě před potenciálně život ohrožující infekcí v časném kojeneckém období..

Očkování pro těhotné ženy: je to možné?

Imunizace chrání těhotné ženy před nemocemi, kterým lze předcházet očkováním, po kterém následuje přenos získaných protilátek na novorozence. Protilátky pasivně získané od matky mohou dítě ochránit před nemocemi v prvních měsících života. Imunizace matek je důležitou výzvou v oblasti veřejného zdraví.

Očkování, očkování během těhotenství vede k transplacentárnímu přenosu protilátek, které mohou novorozence chránit v prvních měsících života [17]..

Rozsáhlé zavedení imunizace těhotných žen jako důležitého cíle v oblasti veřejného zdraví v oblasti prevence nemocí novorozenců ve Spojených státech a dalších průmyslových zemích čelí překážkám vyplývajícím z teoretických pochybností budoucích matek o bezpečnosti vakcíny, relativně nízkém povědomí a praktických sociálně-ekonomických problémech. Nejdůležitější otázkou imunizace během těhotenství zůstává bezpečnost očkovacích látek pro plod a novorozence [1]. Rozhodnutí očkovat těhotnou ženu je zcela odpovědné. K tomuto rozhodnutí musí lékař a těhotná žena společně stanovit možné riziko infekce konkrétním patogenem a možné důsledky infekce pro matku a dítě. Tato rizika by měla korelovat s pravděpodobnými přínosy očkování [2, 3]..

Je podávání živých antivirových vakcín kontraindikováno během těhotenství??

Předpokládalo se, že těhotenství je kontraindikací k očkování živými virovými vakcínami v souvislosti s teoretickým rizikem proniknutí viru placentou a intrauterinní infekcí plodu. Živé virové vakcíny zahrnují oslabenou vakcínu proti chřipce (LAIV), vakcínu MMR (spalničky, zarděnky, příušnice), vakcíny proti ovčím kiahním, neštovicím a tuberkulóze (BCG). Současné pokyny naznačují, že při předepisování živých virových vakcín během těhotenství je třeba postupovat opatrně. Americká poradní rada pro imunizaci (ACIP) Centra pro kontrolu nemocí (CDC) nepovažuje očkování za indikaci ukončení těhotenství [4, 5].

Od roku 1979 do roku 1980 CDC pečlivě sledoval účinky vakcíny RA 27/3 (vakcína proti viru zarděnek) podané ženám tři měsíce před nebo po početí; Údaje o účinku vakcíny na vývoj vrozených malformací nebo vrozeného syndromu zarděnek nebyly získány [6]. Těhotné ženy také tolerovaly zavedení živé atenuované vakcíny proti dětské obrně [7, 8].

Při předepisování živých virových vakcín (například zarděnky, planých neštovic, OPV) při jejich vakcinaci těhotnými ženami nedošlo ke zvýšení výskytu nežádoucích účinků u plodu nebo novorozence. Některé z těchto vakcín (např. OPV, žlutá zimnice) jsou indikovány pro těhotné ženy v případě vysokého rizika expozice..

Jedinou živou antivirovou vakcínou, která je pro plod toxická, zůstává vakcína proti neštovicím. Tato vakcína by neměla být použita u žen v plodném věku bez odpovídajících toastů, které potvrzují nepřítomnost těhotenství, a neměla by být předepisována rodinným příslušníkům těhotné ženy..

Imunizace k ochraně matky a dítěte

Očkování, očkování těhotných žen nejen chrání samu ženu, ale také vede k transplacentárnímu přenosu protilátek, které mohou novorozence chránit v prvních měsících života. Níže je uveden stručný přehled některých vakcín.

Chřipka

Těhotné ženy mají zvýšené riziko vzniku chřipky a jejích komplikací. Rada pro imunizaci (ACIP) v současné době doporučuje sezónní očkování těhotných žen. Studie neodhalily zvýšení rizika vedlejších účinků na matku nebo plod spojené se zavedením inaktivované vakcíny proti viru chřipky [9]. Přes zaznamenanou bezpečnost a účinnost zůstává četnost takových očkování u těhotných žen velmi nízká..

Žloutenka typu B

Ve srovnání s dospělými jsou novorozenci a kojenci infikovaní virem hepatitidy B více ohroženi rozvojem vážného poškození jater a dokonce smrtí nebo chronickým poškozením jater..

Vakcína proti hepatitidě B zahrnuje částice povrchového antigenu viru hepatitidy B (HbsAg). kteří nejsou schopni způsobit infekci. CDC věří, že jeho použití nemůže poškodit plod [10]. Naproti tomu u téměř 90% dětí narozených matkám infikovaným virem hepatitidy B v posledním trimestru se vyvinula chronická hepatitida, pokud nebyla očkována v době narození [11]..

Tetanus

Podávání tetanového toxoidu je indikováno těhotným a kojícím ženám, které dosud nebyly imunizovány nebo které potřebují posilovací injekci. Negativní účinky tetanové vakcíny na plod nebyly identifikovány [12]. Jako preventivní opatření CDC doporučuje očkování po skončení prvního trimestru těhotenství [5]. Ačkoli vakcinace Tdap (bezbuněčná DTP vakcína se sníženým obsahem toxoidu záškrtu a pertusové složky) není specificky specifikována během těhotenství, existují i ​​kontraindikace pro její podávání..

Zarděnky

Při infekci virem zarděnek v prvních 4 týdnech. těhotenství, u asi 50% případů se u plodu rozvine vrozený syndrom zarděnek (CRS). včetně slepoty, srdečních vad, hluchoty a jiných malformací [13]. Ve třetím trimestru je riziko vzniku CRS u plodu sníženo na 10%.

Vakcína proti zarděnkám je živá antivirová vakcína. Neměl by být podáván těhotným ženám kvůli teoretické možnosti expozice živého viru plodu. U novorozenců, jejichž matky byly neplánované očkované nebo otěhotněné do 3 měsíců, však nedošlo k žádnému vývoji CRS. po očkování Všechny ženy v plodném věku potřebují screening na protilátky proti zarděnkám. Většina případů CRS byla hlášena u kojenců, jejichž matky nebyly vyšetřeny ani očkovány, a to i přesto, že je pozorovali lékaři [14]..

Spalničky a příušnice

Vakcíny proti spalničkám a příušnicím se vztahují na živé antivirové vakcíny, a proto jsou kontraindikovány pro použití u těhotných žen, teratogenita těchto vayuginů nebyla potvrzena. existuje však teoretické riziko jeho vývoje. CDC nedoporučuje ukončení těhotenství v případě náhodného očkování těhotné ženy těmito vakcínami.

Plané neštovice

Infekce těhotné ženy může vést k rozvoji vrozeného syndromu planých neštovic u plodu, který se vyznačuje atrofií končetin, strikturami, mikrocefálií, kortikální atrofií a chorioretinitidou. šedý zákal a jiné vady [15]. Ve srovnání s prvním trimestrem je v období od 13 do 20 týdnů riziko vzniku vrozeného syndromu planých neštovic mírně vyšší. těhotenství [16]. Účinek vakcíny na plod nebyl prokázán. Riziko vzniku vrozeného syndromu planých neštovic po infekci virem divokého typu je 0,4–2,0%; při použití atenuované vakcíny by riziko vzniku vrozeného syndromu ovčích neštovic mělo být teoreticky nižší nebo zcela chybějící [16].

Žloutenka typu A

Bezpečnost vakcinace proti hepatitidě A během těhotenství nebyla zkoumána; nicméně, protože vakcína proti hepatitidě A je vyrobena na základě inaktivovaného viru hepatitidy A, je možnost infekce teoreticky velmi malá. Riziko spojené s očkováním by mělo korelovat s možným rizikem vzniku hepatitidy A u těhotné ženy, zejména pokud existuje vysoké riziko expozice infekci [18]. ].

 1. Munoz FM, Englund JA, Infect. Dis. Clin. North Amor. 2001: 15 (1): 253-271.
 2. Silvers MJ. Steploe MM. Prim Care Clin. Vypnuto. Pracl. 2001: 28: 1-9.
 3. AnmncanCollegeotObntotnciansandGynecoiogisls, Výbor pro porodnictví. Imunizace během těhotenství. ACOG Com Opin. 2003; 282.
 4. Centra pro prevenci nemocí arxl. Obecná doporučení týkající se imunizace, doporučení poradního výboru pro imunizační praktiky (ACIP) a Americké akademie rodinných lékařů (AAFP) MMWR Morb. Smrtelný. Wkly rep. 2002; 51 (RR02): 1-36.
 5. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Pokyny pro očkování těhotných žen. 2004. K dispozici na adrese: http://www.in.gov/iHdh/programs/immunization/lmmunzationSchedGuldelines%20for%20Vaccinating%20Pregnant%20Women.pdf. Přístup k 25. lednu 2008.
 6. American Academy ol Pediatrics: Poliowus infekce. In Pickering LK (ed): 2000 Red Book Report Výboru pro infekční choroby, ed. 25. Elk Grove Village. IL. Americká akademie pediatrie. 2000. str. 465 470.
 7. DaSilva MM, Prom KA. Johnson FA. et. JAMA 1958: 1681-1685-
 8. Linder N. Hands! Ler R. Fruman O. et al. Pedi.itr Infect. Ois J. 1994; 13: 959-962
 9. Naleway AL. Smith WJ, Mullooly JP. Epidemiol Rev. 2006; 28: 47-53.
 10. Centra pro kontrolu nemocí a prevenci Connecticut. 1994-1995 a USA. 1979-1994. MMWR Morb Mortal. Wkly rep. 1996: 45: 584 - 587.
 11. Estaban R. Vaccine 1995; 13 (dodatek 1): S35 - S36.
 12. Silveira CM. Caceres VM, Dutra MG. Lopes-Camelo J. CastMla EE Bulletin WHO. 1995: 73,605-608
 13. AmencanColk * geofObKtetricians a Gynekologové. ACOG N (vydání ws 29. listopadu 2002).
 14. HacktoyBK.J Nurse Midwifery 1999.44: 106-117. 15 - Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. MMWR Morb. Modální. Wkly rep. 1996: 45 (RR * 11): 1-25.
 15. Pastuszak AL. Levy M. Schick B. el al N. Engl. J. Med 1994; 330: 901 905
 16. Englund. J. Comp. Cesta 2007: 137: S16 - S19 18 COC. MMWR 2006: 55 (č. RR-7): 15
 17. CDC MMWR 2006; 55 (č. RR-7): 15.

Tabulka 1. Doporučení ACIP pro imunizaci během těhotenství nebo krmení

Musím být během těhotenství očkován?

Existuje řada očkování, která by bylo dobré udělat před plánovaným těhotenstvím. Jedná se například o vakcínu proti zarděnkám (nejméně 2 měsíce před) nebo proti hepatitidě B (ideálně 3 očkování 6 měsíců před). A existují i ​​takové, které lze a měly by se dělat během těhotenství.

Chápeme, že samotný koncept očkování může alarmovat a dokonce vyděsit těhotné ženy, ale zatím je očkování hlavním způsobem, jak zabránit šíření mnoha infekčních chorob. V ideálním případě by každá osoba měla být očkována proti většině kontrolovaných infekcí, ale bohužel jen zřídka dospělý vážně řeší tento problém..

Co potřebujete vědět o očkování během těhotenství

Imunizace matky chrání matku i plod před rizikem nakažení kontrolovanou infekcí (studie). Může také poskytovat pasivní ochranu (mateřské imunoglobuliny jsou přenášeny z mateřského mléka) na novorozence před těmito infekcemi..

Důležité: výhody imunizace během těhotenství by měly převyšovat rizika pro matku a plod.

Infekční rizika budou výrazně nižší, pokud je žena očkována proti tetanu, záškrtu, černému kašlu a chřipce. Tyto vakcíny jsou bezpečné pro těhotné ženy, mohou poskytnout novorozence pasivní ochranu a nejsou spojeny s potratem..

Ale pokud jste před těhotenstvím nechránili sebe a nenarozené dítě pomocí „živých“ vakcín proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám a neštovicím kuřat, nemohou být během těhotenství dále používány: pro plod jsou nebezpečné.

Lékaři mohou předepsat vakcíny pro těhotné ženy podle epidemiologických indikací, pokud byla žena v kontaktu s nemocnou osobou nebo pokud bylo v místě bydliště těhotné ženy, stejně jako při cestách do epidemiologicky znevýhodněných oblastí, zaznamenáno ohnisko infekce..

Po porodu mohou ženy užívat jakékoli doporučené vakcíny. Kojení není kontraindikací..

Rám z filmu „Crybaby“.

Chřipka střílel během těhotenství

Chřipka během těhotenství je nebezpečná. Může to vést k spontánnímu potratu a různým malformacím plodu: srdeční vady, rozštěp měkkého patra, poruchy vývoje nervového systému (více na webových stránkách WHO). WHO věří, že očkování inaktivovanou („zabitou“) vakcínou rozhodně stojí za to (článek na webových stránkách WHO).

Chřipková střela nejen snižuje všechna tato rizika, ale také přenáší pasivní imunitu na plod. To je: těhotná žena nemůže během chřipky dostat chřipku, ale pokud nebude očkována a dostane virus, mohou být důsledky pro její zdraví a zdraví plodu velmi závažné..

Samostatně je třeba říci o vakcíně proti černému kašlu: tato vakcinace se doporučuje pro všechny těhotné ženy od 27 do 36 týdnů každé těhotenství. To bude chránit dítě před potenciálně život ohrožující infekcí v časném kojeneckém období..

Články O Neplodnosti