Hlavní Bolest

Mohu masírovat během těhotenství?

Těhotenství je jak radostné, tak těžké období. Restrukturalizace probíhá v těle, zvyšuje se zatížení vnitřních orgánů, kosterního systému a svalů a mění se také psychoemotivní stav. Mnoho léků je během těhotenství zakázáno a jediným způsobem, jak zmírnit únavu, napětí a bolest, je masáž. Návštěva nebo provádění procedur doma však závisí na mnoha faktorech - pohodu, gestační věk, techniku ​​atd..

Masáž během těhotenství

Zda je možné nastávajících matek masírovat, záleží na mnoha individuálních faktorech a před zahájením jakéhokoli masážního kurzu je nutné se poradit s lékařem. Sebeřazení může mít za následek komplikace a dokonce i ukončení těhotenství. Gynekolog vybere optimální průběh s ohledem na období, přítomnost chronických procesů, hmotnost, tlak, vlastnosti plodu a další faktory.

V prvním trimestru těhotenství se masážní procedury obvykle nedoporučují - pravděpodobnost ztráty dítěte je vysoká. Při tvorbě plodu je nebezpečný jakýkoli účinek zaměřený na zvýšení aktivity pohybu krve a lymfy, jakož i mechanický dopad na pánevní oblast. Do konce třetího měsíce končí období formace a snižuje se počet zákazů nastávající matky.

Restrukturalizace těla vysvětluje přemístění těžiště a zvýšené zatížení páteře a nohou. Pro většinu žen je normou bolest v zádech ve druhém a třetím trimestru a také zvýšený tlak v žilách nohou. Během tohoto období lékaři často předepisují jemné masážní kurzy..

V posledních třech měsících těhotenství lékaři doporučují masírovat perineum, aby se zvýšila elasticita tkáně. To pomůže vyhnout se přestávkám během porodu. Po začátku porodu můžete na dolním břiše provádět hladké pohyby. Příznivý účinek je vysvětlen skutečností, že impulsy z nervových zakončení jsou silnější než bolest z děložních kontrakcí.

Příznivý účinek postupů

Pokud pravidelně chodíte na masáž, můžete dosáhnout následujících pozitivních účinků:

 • relaxace svalové tkáně a zbavení se únavy;
 • snížení opuchy;
 • zbavit se bolesti zad;
 • normalizace nervového systému a gastrointestinálního traktu;
 • snížení úzkosti, podrážděnosti, strachu;
 • jak se zbavit nespavosti a nevolnosti;
 • zlepšené dýchání.

Masáž pomáhá předcházet vzniku strie a křečových žil. Relace zlepšují stav pokožky, zvyšují elasticitu vazů a svalových vláken.

Kontraindikace

Výhody masáží neporušují řadu omezení a kontraindikací. Důvody, proč nemůžete masírovat, zahrnují:

 • toxikóza;
 • oddělení placenty;
 • silná bolest v dolní části břicha nebo dolní části zad;
 • infekční choroby;
 • ischemická choroba srdeční;
 • hypertenzní krize a hypertenze;
 • aortální aneuryzma;
 • trombóza a křečové žíly;
 • nemoci srdce, krve, krevních cév;
 • preeklampsie, hrozil potrat.

Kontraindikace pro masáž jsou také migrény, horečka, zanícené lymfatické uzliny, bronchiální astma 4. stupně a nachlazení.

Masážní techniky pro těhotné ženy

Jaká masáž je povolena těhotné ženě, závisí na indikacích, stavu, délce trvání a náchylnosti k postupům. Klasická všeobecná masáž může být prováděna od 4 měsíců těhotenství, aby se zlepšil průtok lymfy a krevní oběh, aby se zabránilo osteochondróze. Použití přírodních olejů pomáhá posilovat imunitní systém a normalizovat pohodu..

Hemolymfatická drenážní masáž pomáhá zmírňovat únavu a zlepšuje fungování periferního nervového systému. Další výhodou této techniky je zbavení se lymfhostázy. Masáž pomalými pulzujícími a vlnovými pohyby podobnými svalové kontrakci a přirozené pulsaci v cévách. Masážní prvky zahrnují širokou škálu technik a absenci hmatové závislosti.

Pro zvládání deprese, úzkosti, nespavosti, bolesti hlavy a výkyvů nálady se doporučuje masáž límce. Studie zahrnuje pouze lehké hladění a hnětení a pohyby rukou se shodují s hlavními masážními liniemi.

Thajská olejová masáž využívá akupresuru, hladení a hnětení. Během sezení se celé tělo vypracuje, obnoví se pohyb vitální energie a posílí se imunita. Pro zlepšení stavu pokožky obličeje je předepsána japonská technika Ko Bi Do. Tato jednoduchá masáž obličeje během těhotenství odstraňuje tmavé kruhy pod očima, zlepšuje barvu pleti, snižuje projevy změn souvisejících s věkem a eliminuje otoky.

Masáž chodidel se používá k relaxaci a zlepšení celkové pohody. Relace zlepšují lymfatickou drenáž, krevní oběh, zabraňují narušení vnitřních orgánů a přírůstku hmotnosti. Další technikou, která pomáhá zmírnit únavu a snížit otoky, je lymfatická drenáž. Důležitá pravidla pro vedení zasedání:

 • ruce by měly být teplé;
 • olej používaný ke studiu nemá štiplavý zápach;
 • po studiu by měl být čas na odpočinek;
 • pokud během sezení nepohodlí - masáž se zastaví.

Mezi kontraindikované techniky patří hydromasáž. Jedinou výjimkou jsou koupele na nohou, které uvolňují svalovou únavu, mají relaxační účinek a zlepšují fungování všech vnitřních orgánů díky stimulaci doplňků stravy na nohou. Jakákoli hardwarová masáž je také nežádoucí: má silnější účinek než ruční masáž, proto je riziko negativních důsledků vysoké. Opuštění během těhotenství je také nutné při terapii kamene, mýdla, pomeranče, tibetské a sportovní masáže.

Jaké triky jsou povoleny

Během těhotenství mají nejen techniky, ale i techniky, omezení. Lehké hladké pohyby jsou povoleny během těhotenství a zbytek se přidává pouze se souhlasem lékaře. Zakázané energetické techniky, ostré a lisovací pohyby, nárazy, silné vibrace a šroubování.

Příznivé účinky na tělo jsou slabé broušení a hnětení. Držte se jednoduchého schématu: začněte masírováním krku, poté pracujte na zádech, nohou a chodidlech, žaludku a pažích. Od druhého trimestru se masáž provádí z polohy na zádech, sedí nebo leží na zádech.

Během akupresury může být expozice způsobena konečky prstů, stejně jako bambusovými tyčkami, rýží nebo zrny fazolí. Stupeň tlaku by měl být pohodlný a neměl by způsobovat bolest.

Trvání postupů

Masáže těhotných žen se neprovádějí na lačný žaludek a bezprostředně po jídle. Při normálním průběhu těhotenství se doporučuje celková relaxační masáž častěji než dvakrát týdně. Každý večer můžete provádět masáž obličeje nebo límce. První sezení by nemělo trvat déle než 20 minut, pokud lékař neurčí jinak. Postupně se doba studia zvyšuje na 40-45 minut. Samomasáž krku, obličeje, nohou a rukou se provádí po dobu 10-20 minut.

Komu svěřit dirigování zasedání

Masáže pro těhotné ženy mohou být prováděny jak v salonech, tak i doma, pokud mluvíme o jednoduchých sezeních. Specializované masážní techniky (lymfatická drenáž, thajská atd.) Jsou možné pouze ve speciálních centrech.

Vysvětlení je jednoduché - masáž pro těhotné ženy má své vlastní vlastnosti. Jedná se o stanovení stupně tlaku a výběr nástrojů, které nemají zápach ani dráždivé účinky, a výběr optimální techniky pro dosažení výsledku atd. Doma složité sezení buď nepřinese výsledky, nebo vyvolá zhoršení.

Relaxační klasická masáž, masírování nohou, krku nebo zad může být svěřena manželovi. To bude mít nejen léčivý účinek, ale také posílí emocionální a psychický stav ženy.

Jaké kosmetiky použít

Během těhotenství je vhodné masírovat přírodními masážními oleji. Vyhněte se oteplujícím krémům a pleťovým mlékům, výrobkům obsahujícím včelí nebo hadí jed, aktivním anticelulitidovým gelům atd..

Dělají pokožku hladkou a pružnou, usnadňují klouzání rukou, nasycují buňky vitamíny a minerály a udržují zdravý vzhled. Krémy a pleťové vody s bylinnými extrakty jsou schváleny k použití. Výjimkou jsou šalvěj a jasmín, které mají silný tonický účinek..

Ropa může být vyráběna doma i samostatně. Za tímto účelem vezměte základnu (olivový olej, kokos, jojobu, mandle, broskev, sezam) a přidejte několik kapek přírodního etheru. Esenciální oleje jsou vybírány nejen podle vůně, ale také podle léčivých vlastností. Ke zlepšení stavu budoucí matky můžete použít:

 • azalea - zmírňuje úzkost, zmírňuje obavy, nespavost, deprese;
 • bergamot - zlepšuje stav pokožky, zmírňuje podráždění, bolest;
 • ylang-ylang - uvolňuje dech, zmírňuje bolesti hlavy, stabilizuje tlak, omlazuje pokožku;
 • cyprus - podporuje zdravý spánek, pomáhá vyrovnat se se stresem, zlepšuje stav pokožky;
 • koriandr - pomáhá při nevolnosti, závratě, bolesti hlavy, zmírňuje obavy, problémy s trávicím traktem;
 • Lemongrass - zlepšuje paměť a koncentraci, omlazuje pokožku, pomáhá předcházet rozvoji věkových skvrn;
 • santalové dřevo - uvolňuje, zlepšuje zažívací trakt a dýchá.

Je možné, aby těhotné ženy prováděly masáže, závisí na mnoha faktorech: těhotenství, přítomnost nemocí, včetně chronické, kožní stavy a celkový stav. Pokud neexistují kontraindikace nebo omezení, pak jsou od 4 měsíců povoleny jemné masáže. Klasické, lymfatické drenáže nebo thajské masáže mohou být prováděny 2–3krát týdně a denně je povolena samomasáž obličeje nebo krku. Povinné používání přírodní kosmetiky: oleje nebo krémy. Trvání sezení, typ masážní techniky, intenzita a pravidelnost procedur musí být dohodnuta s lékařem provádějícím těhotenství. Nezávislé rozhodnutí navštívit masážní salon může vést k následkům, které jsou nebezpečné pro zdraví těhotné ženy a nenarozeného dítěte.

Je možné masírovat během těhotenství? základní pravidla a tipy

Je možné masírovat během těhotenství? základní pravidla a tipy

 • Přidáno: 25/25/2018
 • Od: Dmitriy

Masáž během těhotenství - platná nebo ne.

V každodenní komunikaci je možnost masáží pro budoucí matky diskutována od neutrálního názoru „možné, pokud je to pečlivě“, až po kategorický „povinný“ a „nepřijatelný“. V řadách odborníků v této oblasti rovněž neexistuje jednotný názor. Někteří věří, že masáž uvolňuje a pomáhá připravit ženské tělo na akt porodu. Jiní dávají přednost tomu, aby to bylo příliš riskantní..

V každém případě rozhoduje o jmenování masáže pouze lékař. Je nemožné samostatně posoudit, který masáž je nutný, s přihlédnutím k přípustným zónám těla a intenzitě procedury. Těhotné ženy nesmí předepisovat masáž..

Indikace pro masáž během těhotenství jsou:

 1. Výskyt otoků.
 2. Nedostatečný krevní oběh.
 3. Problémy s přizpůsobením páteře těhotenství.
 4. Bolest v bederní bedně.
 5. Nahromaděná fyzická a psychická únava (stres).

Jaký je rozdíl mezi obvyklým postupem a masáží pro nastávající matky??

Oba typy masáží mají pozitivní účinek ve formě zvýšeného průtoku krve, uvolnění svalů a uklidnění nervového systému..

Rozdíl mezi masáží těhotných žen od obvyklého postupu je ten, že...

 • Výbušné a silné pohyby končetin nejsou povoleny. Ruce by se měly pohybovat hladce a přirozeně..
 • Vystavení žaludku není povoleno. Omezené oblasti mohou být omezeny také odborníkem..
 • Pro bezpečnost nenarozeného dítěte během masážní procedury by měla žena vzít pohodlnou pózu.
 • Je třeba vzít v úvahu psychoemocionální postoj budoucí matky a jejího zdraví v době zákroku.

Masáž pro nastávající matky - výhody, typy a pozitivní účinky

Masáž pro těhotné ženy má nepochybně pozitivní a léčivý účinek, ale pouze v případě, že ji provádí specialista

Jako příklad, tento postup...

 1. Zmírňuje stres nervového systému, uklidňuje, uvolňuje, ladí v pozitivním postoji.
 2. Podporuje zvýšený průtok krve.
 3. Umožňuje zapomenout na problémy se zády a dolní části zad.
 4. Po masáži u těhotných žen dochází k uvolnění svalů, napětí uteče.
 5. Masáž je vynikající prevencí proti výskytu strie. Pravděpodobnost opuchnutí je snížena.
 6. Pokud se vyskytnou křečové žíly, je po masáži pozorováno zlepšení.

Druhy masáží přijatelné pro budoucí ženu v porodu

Aby nedocházelo k potratům - až do 4 měsíců, je masáž pro těhotné ženy nepřijatelná.

Jsou povoleny jemné hladké hladící pohyby - vlastní masáž.

Nezapomeňte - během těhotenství nemůžete masírovat žaludek!

Po uplynutí 3. měsíce je povoleno...

 • specialista provádějící hladící a stimulující části těla, jako jsou chodidla, záda, ramena, končetiny, krční a límec - tzv. celková masáž. Pokud nedochází k kontraindikacím - denní masáž začínající od 7 měsíců. Předtím byste měli podstoupit zákrok jednou za 7 dní. Relace trvá asi 30 minut..
 • Dopad na záda. Vyrábí se v postranní poloze těhotné ženy a přísně bez ovlivnění páteře. Masáž zad umožňuje zbavit se vychýlení páteře, upravit těžiště a zmírnit nepříjemné příznaky způsobené kompresí vnitřních orgánů.
 • Masáž dolních končetin. Zahrnuje techniky, jako je hnětení, hladení a zahřívání. Pomáhá předcházet křečím a otokům nohou. Krevní oběh je obnoven. Pravidelné používání masáže nohou je ukázáno nastávajícím matkám.
 • Masáž pro prevenci celulitidy. Během těhotenství tento typ masáže nezneužívejte. Samozřejmě, že touha zachovat krásu a těsnost kůže v oblasti stehen je pro ženy přirozená. Ale stojí za zvážení, že neexistují absolutně bezpečné typy této masáže. Neriskujte své zdraví kvůli kráse, protože existuje riziko potratu. Je lepší se omezit na lehký dopad na hýždě pomocí rukou nebo běžných lžiček - ale pouze se souhlasem lékaře.
 • Vakuová masáž. Vztahuje se na anticelulitidní masáž a má stejná omezení. Provádí se pouze podle pokynů gynekologa. Vystavení břichu je zakázáno. Je třeba si uvědomit, že specialista kosmetického salonu není gynekolog, i když je v bílém plášti..
 • Límcová masáž. Trvá v sedu maximálně 10 minut. Umožňuje zmírnit únavu a zvýšit průtok krve mozkem.
 • Masírujte přední část hlavy. Výhody a není zakázáno. Samomasáž je povolena za použití různých kosmetických prostředků v rozumných mezích. Umožňuje poskytnout pružnost pokožky obličeje, napnout svaly obličeje, zbavit se migrén.
 1. Aby se zabránilo zvýšenému tonusu dělohy, infekcím nebo předčasnému porodu, je třeba se vyhnout masáž perineum. Takový postup není přípravou na akt porodu a nepomáhá vyhýbat se mezerám při porodu. Vnímání výhod perineální masáže je chybné.
 2. Za návštěvu stojí kosmetické salony nabízející thajskou masáž. U těhotných žen je tento druh exotické masáže přísně kontraindikován. Nevěřte reklamním informacím personálu salonu.
 3. Vyhněte se masírování kotníků a zápěstí, ocasní kosti. Spolu s břichem a křížem patří k tzv. „Potratovým“ zónám.
 4. Masáž prsou lze provádět pouze při koupání - lehké údery používejte bez intenzivního účinku na bradavky a jejich areoly. Aktivní masáž těchto oblastí může vyvolat zvýšení tónu a kontrakci svalů dělohy..

Masáž pro budoucí ženy v práci. V jakých obdobích jsou kontraindikace?

Při masáži během těhotenství musíte být opatrní. Abychom se vyhnuli tragédii a minimalizovali rizika, mějte na paměti, že v 1. měsíci a 1. trimestru může i pečlivá stimulace sakrální nebo kalkanální oblasti vyvolat potrat..

Všechna omezení jsou odstraněna později, v posledních týdnech před porodem. V tuto chvíli je indikována masáž, ale pouze pokud to lékař povolil. Masáž provádí profesionál a pomáhá připravit ženské tělo na porod a dokonce pomáhá stimulovat porod.

Následující důvody jsou důvodem k odmítnutí masáže během těhotenství...

 • Silná toxicita.
 • Křečové žíly.
 • Hypertenze.
 • Přítomnost kontraindikací spojených s dermatologií.
 • Nemoci dýchacích cest. Chronická onemocnění.
 • Choroby kardiovaskulárního systému.
 • Infekce.
 • Zákaz gynekologa provádějícího těhotenství.

Masáž během těhotenství - dodržujte pravidla!

Hlavním pravidlem je, že masáž by měl provádět pouze profesionál. Tento specialista musí mít všechna potřebná povolení, musí být vysoce kvalifikovaný.

Poslouchejte pouze názor gynekologa provádějícího těhotenství. Nemělo by být dovoleno masírovat žádné jiné takzvané „specialisty“ z kosmetických salonů nebo doporučené kamarádkami. Toto je absolutní rizikový faktor.!

Masáž během těhotenství

Lékařské odborné články

Obecná wellness nebo (v případě potřeby) terapeutická masáž při plánování těhotenství je samozřejmě možná a nezbytná.

Ale ženy, které již tento plán provedly (tj. Mají dítě), se zajímají o to, zda je možné masírovat během těhotenství? A pokud je to možné, jaký postup bude mít prospěch.

Masáž a těhotenství: co může a nemůže být

Jednohlasný názor porodnice-gynekologa: téměř jakákoli masáž v raných stadiích těhotenství patří do kategorie absolutně kontraindikovaných výkonů, protože v prvním trimestru dochází k mnoha potratům.

Lehkou kosmetickou masáž obličeje můžete provádět pouze během těhotenství - podél klasických masážních linií a pro úlevu od bolesti hlavy - masáž chrámů a pokožky hlavy. To však není pravda, protože to pomůže, protože ženské tělo během těhotenství často nepředvídatelně reaguje na normální jednání...

Nezapomeňte, že hormonální restrukturalizace ženského těla během tohoto období ovlivňuje téměř všechny systémy - od endokrinního systému až po muskuloskeletální. A vše, co může destabilizovat nebo narušit tento složitý proces, musí být bezpochyby opuštěno. Obzvláště pokud těhotenství bylo dáno ženě za vysokou cenu: dlouhodobá hormonální terapie, předchozí poruchy atd..

V domácí porodnické praxi se rozpoznávají kontraindikace masáže pro nastávající matky: individuální vlastnosti konkrétní ženy, toxikóza, akutní respirační infekce a akutní respirační virové infekce u těhotných žen, jakož i arteriální hypertenze, křečové žíly v nohou, dermatologická onemocnění a problémy s kardiovaskulárním systémem.

Z vědeckého hlediska jsou mechanismy masážních účinků stále do značné míry neznámé. Ačkoli studie lékařské fakulty University of Miami (Miami University) naznačuje, že masážní terapie během těhotenství (prenatální masáž) může mít některé pozitivní účinky, včetně zmírnění úzkosti a relaxace, zlepšení nálady a spánku a zmírnění bolesti zad a nohou. Navrhuje se, že masáž může zvýšit hladinu hormonů, jako je serotonin a dopamin, zatímco hladinu kortizolu (stresového hormonu) lze naopak naopak snížit.

Bezpečnost a pohodlí pro matku a dítě zajišťují správnou polohu těla: během masáže by měla těhotná žena ležet na boku a její žaludek by měl být podepřen polštářem nebo speciálním válečkem (masážní stoly s „otvorem“ pro břicho, jak říkají gynekologové, jsou zcela nevhodné).

Za druhé, v období těhotenství nelze použít některé masážní techniky, například nacvičit hluboké svaly, adoptované během klasické masáže nebo thajské masáže během těhotenství, v seznamu kontraindikací, u kterých je těhotenství na prvním místě. Slabé zbavení se celulitidy, otoků a dokonce i křečových žil lymfatická drenážní masáž během těhotenství je také kontraindikována.

Zatřetí je třeba se vyhnout určitým částem těla: tlak na zápěstí a kotníky na nohou může způsobit kontrakci svalů dělohy.!

Během těhotenství není nutná speciální masáž prsou: v mléčných žlázách pod vlivem hormonů prolaktinu a laktogenu dochází ke zvýšení žlázové tkáně, počtu a velikosti alveol a mléčných kanálků. Lehkou masáž lze provádět při plavání - rotačními pohyby obou rukou kolem hrudníku. Ale areoly a bradavky by se neměly dotýkat. Dokonce i lehký dotek v této erogenní zóně, ne jako masáž bradavek během těhotenství, způsobuje zmenšení svalové tkáně dělohy, čímž se zvyšuje její tón.

Použití masážních olejů a krémů - navzdory prohlášení výrobců o jejich úplné bezpečnosti - je nepřijatelné, protože obsahují příliš mnoho „pomocných látek“, včetně parabenů. Kromě toho může jejich zápach způsobit bolest hlavy, nevolnost a zvracení těhotné ženy..

Anticelulitidová masáž během těhotenství

Celulitida se během těhotenství objevuje u mnoha nastávajících matek, což je velmi znepokojuje a vyvolává obavy, že po narození neprojde. Nemusí to fungovat, ale gynekologové varují, že anticelulitidová masáž během těhotenství není jen kontraindikována, ale také zbytečná. Změny ve struktuře podkožní tukové vrstvy - gynoidní lipodystrofie nebo celulitida - nastávají z mnoha důvodů a častěji s obecným negativním účinkem metabolických a hormonálních faktorů. V žádném případě nebude možné natáhnout kolagenová vlákna, aby během těhotenství pevně držely podkožní tukové buňky ve stehnech a hýždích..

To je ovlivněno hormonálními změnami v těle těhotných žen (nadbytek estrogenu) a dědičným faktorem (odborníci na Americké akademii dermatologie vidí genetickou predispozici k celulitidě) a samozřejmě nárůst tělesné hmotnosti během těhotenství (viz - Jak se nezotavit během těhotenství).

Kontraindikace se týká takové rozmanitosti, že vakuum může během těhotenství masírovat. A pokud vám bude řečeno, že během těhotenství můžete provádět medovou masáž a že vám to pomůže snížit „pomerančové kůry“ na bocích, nevěřte tomu. Přestože v kosmetických salonech slibují, že intenzivní lisovací pohyby v problémových oblastech rozšířených teplým medem dávají dobrý „anticelulitidní účinek“. Možná tato masáž někomu pomůže, ale u těhotných žen tento postup pouze zvýší průtok krve do podkožních kapilár a zvýší tlak na jejich stěny..

Masáž chodidel během těhotenství

Otoky nohou, stejně jako výskyt podkožního vaskulárního pletiva na nohách (na telatách, pod koleny, na nohách v blízkosti kotníků) také souvisí s problémy, které doprovázejí těhotenství. Možná si zde můžete během masáže chodit na masáž chodidel?

Kvalifikovaní masážní terapeuti přizpůsobují základní masážní techniky vlastnostem změn, ke kterým dochází u těla těhotné ženy. Například objem krve během těhotenství se zvětšuje o jednu třetinu, odtok krve z žil dolních končetin se často oslabuje (což vede ke stagnaci) a stoupá hladina antikoagulancií v krvi (navržená tak, aby zabránila krvácení při porodu). Kromě toho se stěny všech krevních cév uvolňují..

Za takových podmínek je masáž, zejména hluboká masáž, se silným mačkáním a stávkující, prostě nebezpečná. Masáž nohou by proto měla probíhat velmi lehkými a pomalými tahy - pouze zdola nahoru. Současně je nemožné masírovat kotníky a vnitřní povrch stehen, jakož i oblasti, kde se objevily rozšířené krevní cévy. Mimochodem, s příznaky křečových žil, lékaři doporučují, aby těhotné ženy nosily lékařské kompresivní punčochové zboží a spaly s malým polštářem pod nohama. A nejlepší masáž nohou během těhotenství je chodit naboso po písku nebo malých oblázcích, po trávě nebo jen po podlaze v bytě.

Masáž zad, dolní části zad a krku během těhotenství

Jak se toto období zvětšuje, těhotné ženy začínají bolet v bederní oblasti. Mnoho lidí si myslí, že celá věc je zvýšit břicho. Tyto bolesti jsou však spojeny se skutečností, že v období těhotenství se uvolňování hormonu relaxin zvyšuje, což připravuje ženský pohybový aparát na nadcházející porod, zvyšuje pohyblivost kloubů pánevního pletence a uvolňuje vazy páteře, což mírně vytlačuje obratle. Z tohoto důvodu dochází k tažení zpět.

Masáž zad v těhotenství spočívá v hladkých pohybech (od dolní části zad po lopatky), měkké tření (na obou stranách páteře). Tření páteře samotné není nutné.

Lehký tlak (následovaný třením) na krátké laterální a střední interspinózní příčné svaly bederní oblasti zad poskytuje bederní masáž během těhotenství. To je nejlepší udělat stát nebo sedět, ne více než 3 minuty - 2-3 krát denně.

Masáž krku během těhotenství se provádí podle stejného principu, může zmírnit nejen bolest krční páteře, ale také bolesti hlavy a dokonce i bolesti zad. Často, po dlouhém pobytu v sedě nebo po spaní (zejména pokud žena spí na vysokém polštáři), je zadní část hlavy „otupělá“ u těhotných žen. Jemná masáž límcové zóny během těhotenství pomůže rozptýlit krev a odstranit nepohodlí. Děje se to hladením a lehkým hnětením svalů na laterálních plochách krku - od páteře po lichoběžníkové svaly. A lichoběžníkové svaly (které zachycují zadní část krku a horní část zad), masážní terapeuti doporučují hnětení prsty, jako by jste se chtěli sevřít.

Břišní masáž během těhotenství

Specialisté Americké asociace těhotenství důrazně nedoporučují masírovat břicho během těhotenství, naše porodní asistentky s nimi také souhlasí. Ačkoli na internetu najdete prohlášení, že „po čtyřech měsících je těhotná břišní masáž nejvíce doporučována“.

Jako taková masáž (citace): „snižuje ranní nemoc ženy, aktivuje zažívací orgány a snižuje kyselost žaludku, snižuje riziko strií a zvyšuje svalový tonus“... Pouze zvýšení svalového tonusu odpovídá pravdě, ale těhotná žena potřebuje takovou reflexní expozici ve všech ohledech vyhnout se.

Zaoblený bříško můžete jen jemně a jemně pohladit a zároveň jemně mluvit s těmi, kdo se tam vyvíjejí. To je velmi užitečné pro matku i dítě..

Perineální masáž během těhotenství

Západní trendy mohou vysvětlit zájem o takový postup, jako je masáž perineu během těhotenství, která „se používá k napínání kůže perineum a přípravě perineum na porod“. Doporučuje se nejprve zahřát stlačení na perineu a namazat perineum a index a prostřední prsty rostlinným olejem. Poté jsou prsty zasunuty do pochvy do hloubky 2,5 cm, stlačeny dolů a nataženy do stran (a trvá asi dvě minuty).

Tvrdí se, že taková prenatální masáž pomáhá předcházet perineálním slzám při porodu a zbavuje se perineotomie (perineální kožní řez).

Původci této masáže samozřejmě nevědí, že perineum, jako součást ochlupení svalu na pánevním dně, s výjimkou kůže, má několik vrstev pruhovaných svalů a popsané manipulace na ně nemohou žádným způsobem ovlivnit. Ale infikovat, způsobit myometriální křeče, tónovat dělohu a dostat se do porodnice v předstihu.

Po porodu musíte po těhotenství provést masáž: pomůže to urychlit obnovu těla mladé matky do „před těhotenství“, zmírnit bolest svalů a uvolnit se. Je zřejmé, že nejprve bude hlavní úsilí zaměřeno na žaludek. Jak správně masírovat, je třeba konzultovat v nemocnici.

Jaké druhy masáží lze dát těhotným ženám? Funkce a technika

Ke zmírnění stavu nastávající matky lze použít různé typy masáží. Jejich cílem je zmírnit otok, zvýšit pružnost pokožky a zmírnit bolest. Při čtení tohoto článku se dozvíte, jaké odrůdy jsou vhodné pro těhotné ženy a jak správně provádět postupy..

Je povolena masáž pro těhotné ženy??

Během období těhotenství může lékař poradit ženě, aby se zúčastnila masážního kurzu.

Mezi dodržovaná pravidla:

 • Ulehčit. Všechny pohyby by měly být měkké a hladké. Nemůžete vyvíjet velký tlak na kůži a svaly. Výprask a bolestivé brnění jsou zakázány.
 • Bezpečnost. Aby nedošlo k potratu, je třeba se vyhnout masážím potratových zón. To:
  • Achillova šlacha;
  • plocha křížové kosti;
  • kostravec;
  • zóny paty;
  • blízko palce.

Masáž břicha by měla být také opatrná. Pokud těhotenství pokračuje s komplikacemi, je lepší se ho nedotýkat..

 • Masáž rukou. Masážní pohyby se nejlépe provádějí rukama. Používání zařízení je zakázáno. Je dovoleno používat speciální vakuová zařízení, ale pouze po dohodě s lékařem.
 • Doba trvání Nestrávte relaci déle než 30 minut.
 • Frekvence. Masáž je zobrazena 1-2krát za 7 dní.
 • Použití olejů. Pro zvýšení relaxačního účinku je přípustné použití speciálních olejů. Cedar, santalové dřevo, cypřiš fit.

Masáž se můžete zúčastnit pouze u specialistky, která neustále pracuje s těhotnými ženami.

Vlastnosti provádění (vybavení a typy)

Pohodlné provedení postupu v následujících pozicích:

 • Na zádech. Na samém začátku těhotenství je přípustné, aby žena ležela na břiše, později - je lepší ležet na zádech, aby nedošlo k poškození plodu..
 • Na straně. Tato pozice je zaujata během studia límec a dolní části zad, nebo pokud je žena nepříjemné ležet na zádech. Jedna noha je lepší se ohnout na koleno a hodit na polštář.
 • Sedí na patách. Tato pozice je vhodná pro některé typy masáží. Musíte si položit kolena, narovnat záda a položit ruce na boky.
 • Sedící. Žena může sedět na polštářích nebo na nízké židli s ohnutými koleny. Je důležité, aby se nohy dotkly.

Během těhotenství je možné provádět několik typů masáží..

Všeobecné

Provádí se pro oblasti zad, ramen, krku, nohou a paží. Při masáži je lepší ležet na boku žena. Nedoporučuje se provádět takovou masáž sami, je lepší poradit se s odborníkem.

 • začátek masáže - hladil oblasti zad a ramen;
 • potom jsou strany rozpracovány;
 • je možné lehké, téměř beztíže hladké břicho;
 • při hladkých dotekech se masírují nohy, počínaje boky a postupně sestupují k nohám;
 • masáž končí lehkými údery krku.

Během sledování tohoto videa se můžete dozvědět více o procesu a vlastnostech provádění obecné masáže při přenášení dítěte:

Zpět

Hlavním účelem práce na zádech je uvolnění napětí v bederní oblasti. Proto je třeba této zvláštní oblasti věnovat zvláštní pozornost..

Mezi rysy, které je třeba zvážit, patří:

 • pohyby mohou být sekvenční nebo chaotické;
 • cvičit záda bez silného tření nebo lisování;
 • raději udělat napříč a ne podél páteře.

Po celou dobu sezení by měla specialistka sledovat stav těhotné ženy. Pokud pociťujete bolest nebo nepohodlí, musíte masáž zastavit.

 • začít lehkými dotyky, postupně zvyšovat jejich intenzitu;
 • provádí se kruhové, podélné a příčné pohyby;
 • studium začíná zónou dolní části zad;
 • pak můžete udělat sotva znatelné brnění;
 • povrchovou úpravou je možné masírovat.

Podrobněji můžete vidět postup a základní pravidla pro masáž zad při přenášení dítěte v prezentovaném videu:

Krční límec

Co potřebujete vědět o masáži:

 • začít lépe s límečkem;
 • Za prvé, pohyby jsou měkké a hladké, pak - můžete mírně zvýšit tlak, ale abyste nezpůsobili nepohodlí ženy;
 • by měl být masírován podle proudu mízy, rukou v podpaží;
 • postupně se přesouvejte do oblasti lopatek a dlaněmi provádějte také hladké pohyby;
 • na závěr natáhněte krk dlaněmi.

O tom, jak se provádí studium oddělení krční límce, se dozvíte při sledování prezentovaného videa:

Hlavy

Masáž hlavy během těhotenství může být prováděna pomocí speciální masáže „Goosebump“ nebo rukou.

Masážní přístroj se skládá z pera a prutů, jejichž konce jsou potaženy latexem, aby nedošlo k poškození kůže.

 • zatlačte hroty tyčí do pokožky hlavy;
 • lehký tlak je nutí klouzat;
 • pohybujte masérem po celé chlupaté ploše;
 • může provádět rotační pohyby.

Jak používat jednoduché a levné zařízení pro masáž hlavy "Goosebump" můžete vidět ve videoklipu:

Manuální typ masáže může být regenerační a může pomoci při bolestech hlavy.

 • začít s chrámovou oblastí, pohybovat se podél vlasové linie;
 • vlasy si dobře promíchejte prsty;
 • při masáži s kruhovým pohybem oblast poblíž centrálního oddělování;
 • položte prsty na tečky podél dělicí stěny a posuňte se k horní části hlavy;
 • Můžete si lehce škubnout vlasy;
 • dávejte pozor na týlní část, oddělujte vlasy prsty;
 • masírovat tečky za uši a na krk;
 • přejeďte palcem kolem uší;
 • v klikatých pohybech masáž korunu.

Přečtěte si více o bolesti hlavy během těhotenství v následujícím článku..

Taková masáž zjemňuje pokožku ženské tváře, umožňuje zlepšit její stav, zbavit se peelingu a zabránit vzniku vrásek..

Můžete si dopřát masáž v salonu nebo samostatně:

 • je lepší začít s kruhovým hladením nadbytečné oblasti;
 • pak pomocí prstů opřete nos z nosu ke špičce na obou stranách;
 • pohněte prsty ze středu brady do rohů rtů a poté proveďte podobné pohyby, vyhlaďte pokožku nasolabiálních záhybů od rohů úst do středu pod nosem;
 • vyhlaďte pokožku podél brady;
 • pracujte na tvářích kruhovými pohyby prstů;
 • masírujte nos z obou stran;
 • masáž přední části krku, pohybující se nahoru k bradě;
 • dokončete masáž kruhovou studií kůže kolem očí.

Masáž chodidel by měla být prováděna pravidelně po celou dobu těhotenství, protože hlavní končetinu tvoří dolní končetina. Jeho cílem je zmírnit otoky a zabránit vzniku křečových žil. Postup by měl být prováděn střídavě - nejprve pro jednu nohu, poté pro druhou.

O tom, proč přináší nohy během těhotenství a jak si pomoci, čtěte zde.

Pokyny k provedení:

 • začněte masírováním hladících a hnětících nohou;
 • hněte každý prst;
 • pak jemným dotykem masírujte vnitřní část nohy, aniž byste se dotkli popliteální dutiny;
 • pohybovat se podél proudu lymfy;
 • vypracovat lýtkový sval;
 • masírujte dlaněmi stehna a hýždě;
 • opakujte pro druhou nohu.

Proces masáže chodidel, který se doporučuje během těhotenství, se můžete při sledování videa dozvědět:

Břicho

Správná masáž břicha:

 • Pomáhá posilovat svaly
 • snižuje riziko ztráty plodu;
 • usnadňuje nošení;
 • zlepšuje výživu plodu;
 • zabraňuje zácpě, nadýmání, trávení.

Břišní masáž je povoleno provádět samostatně. Pamatujte, že všechny dotyky by měly být měkké a hladké..

 • začněte hladkými pohyby od spodní a horní části břicha k pupku;
 • pak se hladí od břicha po boky;
 • na obou stranách břicha kruhovými pohyby k pupku;
 • kompletní masáž hladením žaludku ve směru hodinových ručiček.

Prsa

Ošetření prsu pomůže snížit závažnost nepohodlí a zvýší pružnost pokožky. To je skvělý způsob, jak připravit vaše mléčné žlázy na nadcházející krmení..

O příčinách bolesti na hrudi během těhotenství a metodách jejich eliminace, čtěte dále.

 • masírujte hrudník krouživým pohybem;
 • provádět lehké třecí pohyby od krku k hrudi;
 • kůže na obou stranách hrudníku;
 • hladil kůži hladkými pohyby, pohyboval se k bradavkám po směru a proti směru hodinových ručiček.

Masážní bradavky během těhotenství by neměly být. To může negativně ovlivnit stav nastávající matky a dokonce vyvolat předčasné narození.

Rozkrok

Tento typ masáže se provádí jako příprava na nadcházející narození. On pomáhá:

 • vyhnout se přestávkám během průchodu plodu;
 • učinit rozkrok pružnějším;
 • usnadnit proces porodu.

Masáž se obvykle provádí na doporučení specialisty, pokud existuje riziko komplikovaného porodu. Provádí se hlavně nezávisle na důvěrnosti procesu..

Hlavní částí masáže je vyhlazení a protažení porodního kanálu. Proto to není příjemné. Dbejte na hygienu rukou a na přítomnost speciálního tuku. Můžete použít olej nebo vazelínu.

 • spusťte prst do vagíny, pohodlněji velký;
 • roztažením dolů a do stran zvýšíte elasticitu.

Po 38. týdnu těhotenství by měla být perineální masáž prováděna denně..

Anticelulitida

Během období těhotenství se nedoporučuje provádění anticelulitidové masáže. Faktem je, že tento typ postupu je založen na intenzivním studiu kůže, tlaku a broušení. Takový tlak může vyvolat zhoršení stavu ženy až do předčasného porodu.

Je možné použít jemné programy, ale nejsou dostatečně účinné, aby eliminovaly celulitidu.

Lymfatická drenáž

 • zlepšit průtok krve;
 • omezit hromadění nadbytečné tekutiny v těle, což vyvolává otok;
 • zvýšit aktivitu těhotné ženy;
 • zpomalit nadváhu;
 • zlepšit pevnost pokožky.

Obvykle se taková masáž doporučuje po 7. měsíci těhotenství..

Masáž provádí odborníci:

 • studuje se oddělení chodidel a zad, pohyby rukou se provádějí podél cest lymfatického toku ze 2 stran;
 • poté se masírují horní a dolní nohy;
 • otoky rukou a prstů jsou odstraněny masážními pohyby;
 • při pohybu na horní část těla je pozornost postupně věnována výstřihu, límci, krční zóně a obličeji;
 • všechny pohyby jsou lehké a zaměřené na výstup tekutiny podél lymfatického proudu.

Při sledování videa se můžete dozvědět o funkcích a technikách lymfatické drenážní masáže pro těhotné ženy:

Kartáč

Masáž štětcem pomáhá uvolnit a zmírnit otoky. Kromě toho pomáhá předcházet strie. Pro masáž se používá dřevěný kartáč s jemnou přírodní hromádkou. Nesmí poškodit nebo poškrábat kůži..

Jaký je postup:

 • začít pracovat štětcem z nohou;
 • jemně a jemně pohybujte kartáčem po vnějším povrchu nohou, postupně se pohybujte k kotníkům a telatám;
 • z kolene, kartáčujte na povrch boků;
 • poté stejným způsobem zpracujte vnitřní povrchy nohou;
 • otřete si žaludek zdola nahoru;
 • při odlehčení masáže přesuňte kartáč ze středu na ramena;
 • dokončete masáž pohybem dlaně k rameni.

Podrobný postup správné masáže celého těla štětcem během těhotenství je uveden na prezentovaném videu:

Vakuum

Tato masáž je šetrnější způsob, jak se zbavit celulitidy. Můžete to udělat pouze po získání souhlasu lékaře.

Další výhodou této masáže je schopnost zmírnit otoky nohou, pro které se obvykle používá během těhotenství. Co je potřeba k tomu:

 • začít s, dobře rozetřete pokožku masážním olejem z nohou na boky;
 • vezměte speciální vakuové zařízení;
 • přines to do oblasti kůže na kotníku, stiskni hrušku;
 • připojte se na kůži a přejeďte prstem nahoru;
 • Netlačte na trysku silně, pocity by neměly způsobit nepohodlí;
 • masáž se provádí nejprve pro vnější povrch nohou, poté pro vnitřní.

Při sledování videa se můžete dozvědět více o procesu a funkcích vakuové masáže těhotných žen:

Umět

Výhodou této masáže je její schopnost normalizovat průtok krve, zmírnit otoky a zlepšit metabolické procesy v kožních buňkách. Používá se pro záda a nohy..

Při masáži je třeba věnovat zvláštní pozornost, protože nesprávné používání zařízení může vést k tvorbě modřin, pavoucích žil a ke zvýšenému riziku nepříznivého těhotenství..

Nepoužívejte konzervované břišní masáže.

Tato technika je podobná vakuové masáži. Před použitím speciální plechovky na kůži se vytvoří vakuum spálením kyslíku uvnitř nádoby.

Můžete posouvat plechovku následujícím způsobem:

 • v přímce;
 • kreslení osm na kůži;
 • spirálové pohyby;
 • kreslení oblouku na ramenou;
 • ve formě klikat;
 • v kruhových pohybech.

Během zákroku by těhotná žena neměla pociťovat bolest, jinak je nutné snížit tlakovou sílu plechovky.

Hydromasáž

Postup spočívá v vystavení pokožky proudu vody. Tento typ masáže by měl být prováděn s velkou opatrností až po vyšetření lékařem. Doporučuje se, pokud je žena zcela zdravá a nehrozí potrat..

Hydromasáž můžete získat výhradně v kabině. Pro jeho použití je vana se speciálním vybavením. Proceduru provádí pouze specialista.

Masáž se používá střídmě. Držel pro oblast nohou a límce. Pomáhá relaxovat a uklidnit.

Intenzivní hydromasáž zvyšuje riziko krvácení a předčasného porodu.

Brzy a pozdě

V různých stádiích těhotenství se doporučuje následující typy masáží:

 • 1. trimestr. Je indikována snadná relaxační masáž končetin, dolní části zad, hlavy a zad. Musíte to provést doma sami nebo za pomoci blízkých.
 • 2. a 3. trimestry. V této fázi může žena provádět žaludeční masáž. Nezapomeňte věnovat pozornost nohám a dolní části zad, které odpovídají hlavnímu zatížení. Doporučujeme profesionální sezení.

Kontraindikace

Je třeba si uvědomit, že během těhotenství existují kontraindikace různých typů masáží:

 • horečka;
 • obecná nevolnost;
 • patologie oběhového systému;
 • přítomnost kožních chorob;
 • sklon k alergickým reakcím na masážní olej;
 • zánětlivé procesy v cévách a lymfatických uzlinách;
 • onemocnění srdce a cév;
 • přítomnost nádorů;
 • gastrointestinální choroby;
 • chronická osteomyelitida;
 • křečové žíly;
 • toxikóza, zejména v těžké formě;
 • riziko předčasného ukončení těhotenství.

Recenze

Zjistit, jak účinně a bezpečně masírovat během nošení dítěte, pomůže hodnocení žen, které již tyto postupy používaly.

Nejinformativnější recenze:

 • Tatyana, 29 let. Když jsem byla těhotná, bolely mě hodně boláky. Navštívila proto profesionálního masážního terapeuta, který provedl vakuovou masáž proti otoky. Prakticky nedošlo k žádnému nepohodlí a bolest po relacích byla výrazně snížena. Doma mi manžel pomohl udělat ruční masáž chodidel. Těhotenství bylo mnohem snazší.
 • Irina, 31 let. Během druhého trimestru těhotenství lékař doporučil, aby se zúčastnili obecných masáží, aby si odpočinuli. Šel jsem na zasedání dvakrát týdně a všiml jsem si, že pokožka je měkčí a pevnější a bolest zad - méně výrazná.
 • Elena, 25 let. Během těhotenství denně prováděla masáž štětcem. Skvělý způsob, jak se vypořádat s opuchem, navíc snižuje riziko strií. Hlavní věcí je vybrat měkký kartáč.

Existuje několik typů masáží pro těhotné ženy. Chcete-li vybrat ten správný, musíte zvážit délku těhotenství a vlastnosti jeho průběhu. Masáž bude bezpečná, pokud se nejprve poradíte s odborníkem a dodržujete obecná doporučení.

Mohou těhotné ženy masírovat?

Chybové hlášení

 • Upozornění: Pokoušíme se získat vlastnost jiného objektu ve funkci clean_theme_breadcrumb () (řádek 115 v souboru /home/admin/web/magiclady.net/public_html/sites/all/themes/clean_theme/template.php).
 • Upozornění: Pokoušíme se získat vlastnost jiného objektu ve funkci clean_theme_breadcrumb () (řádek 115 v souboru /home/admin/web/magiclady.net/public_html/sites/all/themes/clean_theme/template.php).

Je možné, aby těhotné ženy prováděly masáž individuálně? Lékař musí rozhodnout. Jakýkoli postup pro ženu v pozici může být nebezpečný. Vše záleží na oblasti dopadu, stavu budoucí matky. Proceduru by měl provádět profesionální masér. Během těhotenství se zvyšuje riziko poškození nesprávnou masáží.

Indikace

Během období porodu dítěte zažívá ženské tělo obrovskou zátěž. Trpí nejen vnitřní orgány, ale také muskuloskeletální systém. Se zvýšením těhotenství většina žen pociťuje bolest v dolní části zad, křížové kosti a krční páteři. Po chůzi se vaše nohy rozezní. Tento stav můžete zmírnit pomocí správné masáže..

Indikace během těhotenství jsou následující stavy:

 • bolesti zad;
 • otok;
 • snížení celkového tónu.

Pod vlivem progesteronu dochází v tkáních k zadržování tekutin. Jedná se o adaptivní reakci, která však vede ke vzniku nepříjemných symptomů. Do konce dne se mnoho žen cítí těžké nohy. Se zvýšením termínu se tento příznak stává výraznějším.

Bolestivý syndrom se šíří do dolní části zad, méně často hrudní a krční páteře. Některé ženy intuitivně začínají provádět lehkou masáž těchto oblastí samy. Pokud vám to lékař nezakáže, můžete absolvovat kurz profesionální masáže.

Přínos pro nastávající matku bude správná masáž. Během manipulace se zvyšuje produkce endorfinů. Fandí, zlepšují celkový stav, přidávají aktivitu a zmírňují únavu. Pravidelnými postupy se lze vyhnout výrazným výkyvům nálady..

V jakých případech je postup kontraindikován

Následující podmínky jsou kontraindikace pro masáž bez ohledu na oblast vlivu:

 • horečka;
 • tendence ke zvýšení nebo výraznému snížení krevního tlaku;
 • exacerbace chronických chorob;
 • akutní respirační infekce;
 • bronchiální astma;
 • srdeční a cévní onemocnění, doprovázená jejich nedostatečností;
 • kožní choroby v oblasti expozice;
 • akutní alergická reakce;
 • těžký otok;
 • sklon k trombóze;
 • flebeurysm;
 • epilepsie;
 • nádorové procesy.

Gynekolog může zakázat masáž za přítomnosti porodnických komplikací těhotenství:

 • hrozba přerušení;
 • těžká toxikóza;
 • preeklampsie jakéhokoli stupně;
 • malposition;
 • historie potratu.

V 1. trimestru těhotenství je zakázána jakákoli masáž. To zvyšuje riziko potratu. Zbývající případy, kdy se lékař rozhodl zakázat masáž, se týkají speciálních technik, pózy.

Výběr polohy těla

V počátečním období, kdy je možné masáž povolit, nic nebrání těhotné ženě usadit se na břiše. Ale s nárůstem těhotenství a přibližným 20 týdnů nesmí žena ležet na břiše.

U některých typů masáží se používá pozice budoucí matky na zádech, spoléhá se na polštáře. V pozdějším období tato pozice vede ke stlačení cév plodu a dělohy a ke vzniku syndromu dolní duté žíly.

Aby se zabránilo závratě a poklesu tlaku v poslední fázi, provádí se masáž v poloze na boku. Ale udržet si takovou pozici není také snadné. Proto je dovoleno používat polštář. Během masáže může nastávající matka na ni hodit nohou.

Při masáži zad může specialista nabídnout sedící paty na patách. Současně si udržují rovnou zadní polohu, pro stabilitu během procedury musíte kolena mírně zvednout do stran. Ruce na boky během sezení.

Po dlouhou dobu používejte k masáži křeslo. Nastávající matka sedí na něm obráceně. Používá se jako opěrka rukou. Specialista se stane pozadu.

Zakázané triky

Technika masáže během těhotenství se liší od zákroku v obvyklém stavu. Existují zákazy, jejichž porušení zvyšuje riziko komplikací. Masáže u těhotných žen jsou následující:

 • všechny vlivy jsou prováděny pohyby světla;
 • vibrace, hluboký tlak, bolestivé techniky jsou vyloučeny;
 • nemůžete aktivně třít tkáň;
 • elektronická masážní zařízení jsou zakázána;
 • Nepoužívejte plechovky, pásy, masážní podložky;
 • zasedání se konají 1-2krát týdně;
 • trvání 15-30 minut.

Při masáži pomocí aromatických olejů je nutná opatrnost. Některé z nich mohou mít negativní dopad na plod. U žen s toxikózou mohou určité aroma způsobovat zvýšenou nevolnost. Lékař nepovolí proceduru s následujícími oleji:

Použití oleje z pomeranče, pelargónie, zázvoru, citronu, pšeničných klíčků.

Během těhotenství lékař zakáže masáž, která je doprovázena ostrým bolestivým účinkem. Zahrnuje anticelulitidu, plechovku, vakuum, med. U žen je hormonální regulace pohlavních orgánů spojena s centrálním nervovým systémem. Během bolestivé expozice se uvolňování stresových hormonů zvyšuje. Budoucí dítě to cítí..

Maminka stres způsobuje vazospasmus, který může vést ke zvýšenému tlaku, zhoršenému průtoku krve. Proto je masáž a samomasáž prováděna lehkými pohyby.

Anticelulitidová masáž může být neúčinná. Ukládání tuku je přirozená adaptivní reakce těla, jeho příprava na porod a kojení. Po porodu a období zotavení bude možné použít různé techniky k obnovení tónovaného vzhledu těla..

Je zakázáno provádět masáž břicha bez ohledu na délku těhotenství. V pozdním období jsou lehké hladké pohyby povoleny přísně ve směru hodinových ručiček.

S tendencí ke vzniku strií se masáž rovněž nedoporučuje. Během tohoto období můžete třít speciální krémy pro prevenci strie. Ne vždy však přinášejí slibovaný účinek. Tendence natahovat kůži nebo tvořit strie je určována geneticky a závisí na strukturálních vlastnostech pojivové tkáně.

Průběh masážních procedur by měl zahrnovat až 10 lekcí s odborníkem. Poté je potřeba přestávka. Pokud jsou nepříjemné pocity na zádech, na krku, je v tuto chvíli dovoleno samostatně masírovat krk, zvedat dolní část zad po dobu 5-10 minut denně.

Populární masáž perineum, většina odborníků doporučuje zákaz během těhotenství. Jeho účinek na udržení svalového tonusu perineum, zlepšení průtoku krve, je minimální. A riziko zavlečení infekce do genitálního traktu je velké. Nepřesná expozice může mít za následek výskyt děložního tónu a hrozbu potratu.

Lékaři zakazují intenzivní masáž prsou. Kojenecká žláza patří mezi jemné orgány. Hrubá expozice může vést ke vzniku modřin a modřin. Dopad na oblast dvorce a bradavek je nepřijatelný. Když jsou tyto zóny stimulovány v pozdním těhotenství, uvolňuje se oxytocin. Tento hormon zvyšuje kontraktilitu dělohy. Proto existuje tón a hrozba předčasného porodu.

Mezi zakázané procedury patří thajská masáž. Jeho trvání je 2–3 hodiny, což je během těhotenství nepřijatelné. Dopad je na všechny části těla, včetně žaludku.

Povolené expoziční oblasti

V těhotenství a nepřítomnosti kontraindikací umožní lékař celkovou masáž těla. Pokud dojde k samostatným stížnostem na bolesti zad, těžkost v nohou, mírný otok, může být izolována oblast vlivu. Těhotné ženy mohou masírovat následující oblasti:

 • oblast límce;
 • zadní;
 • dolní části zad;
 • pánevní oblast;
 • nohy, chodidla;
 • ruce.

Pro bolesti hlavy není masáž pokožky hlavy prováděna lehkými hladkými pohyby. Někdy vám umožní eliminovat nepříjemný symptom bez užívání drog.

Na ruce a nohy aplikujte lymfodrenážní masáž. Odstraňuje tkáňovou pastu, zlepšuje mikrocirkulaci..

Někteří odborníci tvrdí, že v prvním trimestru s těžkou bolestí zad mohou provádět procedury, ale s některými funkcemi. Neovlivňují křížovou kost, kostru. Vstupují do skupiny potratových zón spolu s zápěstí, kotníky a žaludkem. Páteř nelze také masírovat. Pohyby světla odstraní bolest a křeče při masáži pouze zadních svalů umístěných po stranách páteře.

Vlastnosti manipulace v různých zónách

Nezávisle může nastávající matka provádět masáž obličeje. To pomůže zlepšit průtok krve, udržuje pokožku pružnou a tónovanou. Některé ženy však raději navštěvují odborníky na tento postup. Optimálně se provádí ve sklopné poloze s dobrou podporou pod dolní částí zad.

Masáž zad

Hlavní pozornost by měla být věnována bederní. U těhotných žen je hlavní zátěž v této oblasti. Jak břicho roste, většina matek zažívá tažné nepříjemné bolesti. Silný dopad však není povolen. Způsobuje zvýšení nepříjemných pocitů..

Masážní technika zahrnuje následující kroky:

 1. V pohodlné poloze, na boku nebo na zádech, použijte zvlhčovač. Někteří odborníci používají dětský prášek.
 2. Lehké hladké pohyby začínají od krku, jdou dolů zády k dolní části zad, pečlivě obcházejí sakrální oblast, jdou k pánvi.
 3. Po obecném hladění se pohybují k intenzivnějšímu tření svalů.
 4. Postup dokončete jemným sevřením připravených svalů.

Pokud se objeví nepříjemné nebo bolestivé pocity, postup se zastaví.

Masáž nohou

Masér s pomocí správné expozice pomůže nastávající matce zmírnit stav. Vystavení nohám snižuje pocit těžkosti, lepivosti a snižuje frekvenci záchvatů. Postup se provádí postupně: nejprve jednají zcela na jedné noze a poté se přesouvají na druhou. Tato technika zahrnuje následující kroky:

 1. Od kolena po kyčel, hladil se.
 2. Ve stejném směru se opakuje tření v kruhu..
 3. Pomocí palce jsou telata hnětena, nevstoupí do popliteální fosílie.
 4. Specialista drží nohu za kotník a druhou rukou nohu otáčí.
 5. Každý prst je ohnut samostatně.
 6. Relace je dokončena rovnoměrným hladením nohou.

S tendencí k otokům, vzhledu pavoucích žil, na nohy lze aplikovat krém na prevenci křečových žil.

Límcová zóna

Během porodu dítěte budoucí matka změní postoj. Někteří cítí bolest v krku. Masáž této zóny může být prováděna nezávisle v případě nepříjemných pocitů. Začnou to po aplikaci masážního prostředku hladkými pohyby. Pak se broušení zesílí. Vliv je povolen pouze na svaly. Žádný tlak na krční páteře.

Hlava

Masáž hlavy se provádí bez speciálních olejů. Je povoleno používat speciální kartáč vyrobený z přírodního materiálu, který bude stimulovat krevní oběh. To zlepší stav vlasů, zabrání jejich ztrátě. Masáž hlavy se provádí v následujícím pořadí:

 1. Od chrámů směřujte ke koruně.
 2. Působí na zadní část hlavy.
 3. Jděte dolů na čelo.

Akupresura se provádí opatrně, aniž by se vyvíjel silný tlak. Chcete-li to provést, snadno stiskněte prsty na spáncích, mezi obočím. Je třeba zakázat masáž hlavy při vysokém krevním tlaku, poranění lebky. Během těhotenství nedovolte darsonval.

Masáž nastávajících matek pomáhá udržovat tělo v dobrém stavu, zbavuje se bolestivých pocitů, udržuje pružnost pokožky. Ale je to lékařský postup, který má své kontraindikace. Proto můžete provádět masáž po konzultaci s lékařem.

masáž 45 -2
těhotenství 15 +1
postup 14 -3
zákaz 11 0
máma 10 -1
specialista 8 -2
lehký 8 -3
budoucnost 8 -2
riziko 6 +2
povolit 6 -2

Články O Neplodnosti