Hlavní Bolest

Dexamethason pro těhotné ženy

Těhotenství je zvláštní stav, kdy je jakýkoli lék předepisován současně dvěma blízce příbuzným pacientům. Proto jsou taková jmenování obzvláště obtížná. Většina léků může pronikat placentární bariérou a má zpravidla negativní dopad na vyvíjející se embryo..

Navzdory skutečnosti, že mateřská krev se nikdy nemísí s krví nenarozeného dítěte, mohou se drogy hromadit v tkáních plodu a způsobit toxické reakce. Kromě toho není účinek různých léků na plod zcela objasněn a těhotné ženy jsou předepisovány pouze pro přísné indikace..

Dexamethason během těhotenství se používá déle než půl století, přičemž jsou zaznamenány velmi dobré výsledky. Debata o nebezpečích této drogy pro plod je velmi přehnaná a není podložena žádnými vědeckými důkazy. Rozsáhlé zkušenosti s používáním dexamethasonu lze klasifikovat jako nejbezpečnější hormon.

Glukokortikosteroidy (GCS), ke kterým patří dexamethason, hrají klíčovou roli ve vývoji člověka ve všech stádiích, počínaje embryonálním obdobím. Vyrábějí se v lidském těle a podílejí se na regulaci různých orgánů a systémů, čímž poskytují protizánětlivé, protistresové, antihistaminické a imunomodulační účinky.

Syntetické analogy kortikosteroidů se v lékařské praxi používají již dlouhou dobu a jsou předepisovány k léčbě řady nemocí, včetně těhotných žen. Proč je to nutné? Hlavní indikací užívání drog v pozdějších fázích je vysoká pravděpodobnost předčasného porodu, který zůstává hlavní příčinou špatného zdraví a úmrtnosti dětí v prvním roce.

Pokud existuje hrozba předčasného porodu, další použití steroidů podporuje syntézu plicní povrchově aktivní látky a obkládá dětská plíce zevnitř. Tato povrchově aktivní látka je životně důležitá pro dýchací systém novorozence..

Prostředky založené na prednisolonu, který je také Dexamethasonem, lze předepsat ženě z různých patologií. Mají však jeden cíl - zabránit potratům.

Proč je to předepsáno

Nejčastěji jsou tablety a injekce Dexamethasonu předepisovány v případě hyperandrogenismu - systémové selhání hormonálního systému ženy. Tato patologie je doprovázena nadbytkem mužských pohlavních hormonů, které jsou produkovány ve vaječnících a nadledvinách. Hyperandrogenismus se vyvíjí hlavně se stávajícím vrozeným adrenogenitálním syndromem: dysfunkce kůry nadledvin se zvýšeným uvolňováním androgenů.

Během období růstu embryo vylučuje své vlastní mužské hormony. Pokud je mužský plod, jsou tyto hormony obzvláště mnoho, což situaci zhoršuje. Tón dělohy se zvyšuje a existuje riziko nejen předčasného ukončení těhotenství, ale také spasmu krevních cév, které dodávají potravu dítěti.

Dexamethason, který se dostane do těla matky, snižuje produkci mužských pohlavních hormonů, ale budete muset pít lék před koncem tohoto období. Po ukončení léčby se hladina hormonů vrátí na původní hodnotu a tím se vrátí riziko potratu.

Autoimunitní onemocnění

Dexamethason má schopnost potlačovat aktivitu imunity, a proto může být předepsán k léčbě autoimunitních chorob - revmatismu, systémové vaskulitidy a lupus erythematodes, artritidy a sklerodermie. Seznam indikací zahrnuje hepatitidu, patologii ledvin a bronchiální astma.

Pokud je diagnostikována autoimunitní patologie u ženy, znamená to narušení normálního fungování obranného systému těla. Imunitní buňky nenapadnou cizí, ale jejich vlastní tkáně, takže se objevený plod objeví jako cizí těleso.

Mateřské buňky se také stávají terčem agrese T-lymfocytů a existuje riziko odmítnutí plodu. V tomto případě je užívání steroidů nezbytné k blokování produkce agresivních protilátek a potlačení aktivity imunity.

Antifosfolipidový syndrom

Důvodem jmenování Dexamethasonu je také syndrom antifosfolipidových protilátek (SAFA), ve kterém se v žilách a tepnách tvoří krevní sraženiny. Při tomto syndromu tělo syntetizuje protilátky proti proteinům specifickým pro fosfolipidy, které tvoří základ buněčné stěny.

Vývoj syndromu SAFA vede k poškození vaskulárního epitelu placenty a blokování malých kapilár krevními sraženinami. V důsledku toho trpí funkce placenty a narušuje se interakce matky a plodu. V některých případech to končí smrtí druhé.

Riziko potratu

Dexamethason může být předepsán k normalizaci hormonálních hladin během plánování těhotenství a může být použit v případě předčasného porodu. Pokud kontrakce začaly dříve, droga dočasně potlačí kontraktilní aktivitu dělohy. Po injekci je maximální koncentrace dexamethasonu dosaženo velmi rychle a dítě vnímá změny v ženském těle jako stres.

Takový účinek je prospěšný pro plod, protože zrychluje zrání a otevírání plic. Je to díky tomu, že když se dítě narodí, bude schopen samostatně dýchat. Jinak, pokud z nějakého důvodu lék není podáván, dýchací systém nemusí fungovat kvůli nezveřejnění plic. Aby se zabránilo smrti, je dítě připojeno k ventilátoru.

Časté nemoci

Dexamethason je indikován k použití v následujících případech:

 • těžká zranění, která způsobila šok - popáleniny, zlomeniny, těžká zranění;
 • poruchy dýchacích funkcí - bronchiální astma, bronchospasmus;
 • oční choroby - alergická konjunktivitida, keratitida, blefaritida atd.;
 • akutní alergické reakce, včetně anafylaktického šoku;
 • mozkový edém, který se vyvinul po úrazu, krvácení nebo v důsledku encefalitidy;
 • hematologické poruchy - akutní anémie, agranulocytóza, idiopatická trombocytopenická purpura;
 • maligní onemocnění krve a lymfatického systému - lymfom, leukémie.

Proč jsou předepsány injekce dexamethasonu?

Existují 3 formy dexamethasonu - oční kapky ve formě bílé suspenze, tablet a injekce. Injekční roztok může být podáván intravenózně, intramuskulárně a intraartikulárně. Volba formy uvolnění a aplikačního režimu se provádí v závislosti na typu a závažnosti onemocnění, individuální toleranci. Důležitým bodem je trvání a povaha průběhu těhotenství.

Injekce dexamethasonu se předepisují pouze v případě vážného nebo kritického stavu ženy s nejkratším možným průběhem. Injekce se zpravidla podávají do 3–4 dnů a poté přecházejí na tabletové formy léčiva.

Intramuskulárně lze léčivo podávat s exacerbací kloubních a autoimunitních patologií, s rozvojem akutních alergických reakcí, závažných infekcí (v kombinaci s antibiotiky) a také, pokud není možné perorální podání.

Dexamethasonové mateřské tablety

Denní dávka a délka léčby pro každého pacienta jsou individuální. Ve většině případů začněte maximální dávkou 15 mg / den, po dosažení terapeutického účinku se dávka postupně snižuje na udržovací dávku. V pozdních stádiích obvykle postačují 3 mg / den.

V případě bronchiálního astmatu a alergií jsou tablety předepisovány v dávce 2 mg / den, léčba probíhá týden. Pokud je zaznamenána intenzivní produkce mužských hormonů, dávka obvykle není vyšší než 1,5 mg / den.

Návod k použití

Injekce dexamethasonu se provádějí do žíly nebo do svalu. Je třeba poznamenat, že léčivo působí odlišně: po intravenózním podání je účinek dosažen po několika minutách a výsledek intramuskulární injekce je patrný až po hodině. Kromě toho je při intravenózních injekcích terapeutický účinek mnohem silnější, na rozdíl od intramuskulárních nebo intraartikulárních injekcí. To je způsobeno extrémně rychlou absorpcí léčiva po jeho vstupu do krevního řečiště.

Existuje významný rozdíl v délce expozice. Po injekci do svalu účinek trvá 18-27 dní, injekce přímo do kloubní dutiny poskytuje léčivo po dobu tří dnů až tří týdnů. Dexamethason se vylučuje především ledvinami. Eliminační poločas činí 23-72 hodin.

Tablety Dexamethasonu se předepisují v množství jeden až tři kusy denně. Konkrétní dávka závisí na hladině androgenů v těle. Chcete-li tuto hladinu kontrolovat, musíte pravidelně provádět testy krve a moči. Léčba lékem je obvykle dlouhá, ale dávka se nejčastěji postupně snižuje.

Vedlejší efekty

Během léčby dexamethasonem se mohou objevit následující nežádoucí účinky:

 • zažívací poruchy - nevolnost, zvracení, změna chuti k jídlu, zánět slinivky břišní, plynatost;
 • narušení srdeční činnosti - zvýšená / zpomalená srdeční frekvence, rozvoj trombózy a srdeční selhání;
 • otok končetin, nadměrné pocení, přírůstek na váze;
 • snížená adrenální aktivita a glukózová tolerance;
 • psychózy, svalové křeče, bolesti hlavy a závratě, dezorientace ve vesmíru, špatná kvalita spánku;
 • snížení hustoty kostí s projevem osteoporózy, pomalé hojení ran a škrábanců;
 • alergické reakce.

Dexamethason během těhotenství: injekce, tablety, kapky

Drogová akce

Dexamethason je léčivo založené na umělých látkách, které působí jako přírodní hormon kortizon. Tento hormon se uvolňuje v reakci na stres v těle. Kortizon zlepšuje vývojové procesy dítěte v děloze, zvyšuje hladinu cukru v krvi, ale je také schopen potlačit imunitu.

Syntetická látka dexamethason působí 35krát silněji než přírodní podobný hormon. Proto, aby se dosáhlo požadovaného účinku, je mnohem menší dávka dostatečná, než by byla nezbytná pro přirozenou produkci kortison v těle.

Dexamethason účinně ovlivňuje akutní a zdlouhavý zánět, autoimunitní onemocnění, včetně alergií. Lék má protiskluzový, glukokortikoidní účinek, má vliv na metabolismus v těle..

Uvolněte formuláře

 1. Ampule. Injekce se podávají parenterálně, intramuskulárně, intraartikulárně, periartikulárně a retrobulbarly. Parenterální infuze se provádí kapátkem. V prodeji jsou 1 a 2 ml ampule. V balení - 5 nebo 10 ampulek.
 2. Kapky. Oční kapky 0,1%. K dispozici v kapacích lahvích o objemu 10 mililitrů. 1 mg účinné látky je obsažen v 1 mililitru.
 3. Tablety. Dexamethason se vyrábí ve formě tablet, které obsahují 0,5 mg hlavního prvku. Tablety jsou předepisovány na astma, akutní ekzém, revmatoidní artritidu. Jsou předepisovány k normalizaci a posílení potřebného množství hormonů a také k mírným až středně závažným alergiím.

Protože je léčivo dostupné v několika formách, každá z nich má své vlastní účely, omezení a dávky.

Dexamethason při plánování těhotenství

Dexamethason je obvykle jednou z posledních možností léčby podezření na neplodnost. Tento hormonální lék má mnoho vedlejších účinků. Než začnete používat, měli byste zvážit klady a zápory a rozhodnout o platnosti této metody ošetření.

Při plánování těhotenství se dexamethason předepisuje pouze v případě, že pár nemůže dítě otěhotnět po dlouhou dobu - což již naznačuje sílu účinné látky. Lék je podobný hormonu produkovanému nadledvinami.

Mezi hlavní oblasti pozitivního účinku Dexamethasonu na tělo:

 • normalizace hormonálního pozadí kůry nadledvin;
 • snížení počtu mužských hormonů v ženském těle.

Nemoci typu hyperandrogenismu, jakož i přítomnost dalších hormonálních poruch, tedy činí použití Dexamethasonu ve snahách otěhotnět dítě. Existují důkazy, že lék pomohl párům, které byly dříve považovány za neplodné. A abyste se vyhnuli negativním účinkům vedlejších účinků, měli byste dodržovat rady svého lékaře a řídit se všemi pokyny.

Užívání drogy Dexamethasonu během těhotenství

 1. Chronická onemocnění matky. Jsou to onemocnění ledvin, hepatitida, lupus, artritida, u kterých se vyskytuje autoimunitní stav. To znamená, že u ženy v těle dochází k intenzivní tvorbě speciálních protilátek, které zabraňují porodu plodu. Dexamethason v těhotenství působí proti těmto protilátkám.
 2. Předepište dexamethason těhotným ženám s nedostatečnou vyzrálostí dýchacích orgánů plodu a pro jejich lepší odhalení.
 3. S předčasným narozením, aby se zabránilo narození předčasně narozeného dítěte. K přerušení kontrakce použijte injekce Dexamethasonu. Lék se podává ke snížení aktivity dělohy.

Omezení používání:

 • nesnášenlivost složek léčiva;
 • žaludeční vřed a dvanáctník;
 • gastritida v jakékoli formě;
 • přítomnost virové plísňové infekce;
 • selhání ledvin;
 • patologie jater;
 • endokrinní poruchy;
 • srdeční choroba.

Dávkování léku Dexamethasonu během těhotenství

 1. Ampule. V každém případě je dávka individuální - až do 10-15 mg denně nebo méně. Nejprve je dávka podávané látky maximální, ale jakmile začne pozitivní dynamika, dávka se sníží. Tato léčebná metoda funguje nejlépe, když se musíte vyrovnat s alergiemi nebo záněty..
 2. Kapky. Úplný název této drogy je Oftan Dexamethason. Je nutné kapat do očí 2 kapky. Maximum - 5krát denně. Standardní průběh léčby trvá 2–3 týdny.
 3. Tablety. Dávka závisí na onemocnění a jmenování odborníka, zpravidla 2-3krát denně. Počáteční dávka také kolísá kolem 15 mg a když je terapeutického účinku dosaženo postupně, lékař snižuje požadované množství léku. Pokud užijete více než 5 tablet denně, dojde k předávkování s odpovídajícími negativními účinky.

Dávkovací systém léčiva je subjektivní, ale na začátku léčby se tradičně stanoví ve velkých objemech, 15 mg denně. V pozdějších fázích je pro dosažení trvalého výsledku předepsáno 3 mg denně. Pokud jde o alergie a astma, nastavte v rámci 2 mg denně na týdenní kurz. Při intenzivní produkci mužských pohlavních hormonů stačí 1–1,5 mg denně.

Nežádoucí účinky léku Dexamethason během těhotenství

Mezi vedlejší účinky patří:

 • jasné zvýšení tělesné hmotnosti;
 • trávicí problémy;
 • arytmie;
 • nespavost;
 • závratě a úzkosti;
 • pocení
 • alergické reakce ve formě vyrážky.

Důsledky užívání Dexamethasonu během těhotenství

Jednou z důležitých nevýhod léku Dexamethason během těhotenství je to, že volně proniká placentární bariérou a během kojení se nachází v mléce. Je schopen vyvolat patologie ve vývoji plodu - to je jeden z důsledků a vedlejších účinků.

Droga snižuje imunitní síly těhotné ženy, přestože jsou již oslabeny. Díky tomu je tělo zranitelnější vůči infekcím..

Nesprávné dávkování nebo zanedbání pokynů lékaře pro užívání léku může ovlivnit nesprávnou funkci v těle a způsobit nežádoucí účinky. Lék by měl být přísně užíván pod lékařským dohledem..

Každá nastávající matka potřebuje k léčbě léčby vysokou míru odpovědnosti. Existuje celá řada indikací, po kterých je dexamethason během těhotenství jediným způsobem, jak normalizovat stav..

Jakmile si žena všimne projevů negativních účinků drogy, měla by okamžitě kontaktovat specialistu a požádat o pomoc.

Dexamethason během těhotenství: je riziko zaručeno

Každá žena během těhotenství se bojí svým jednáním nebo nečinností ublížit dítěti. I s plnou důvěrou v lékaře je jmenování hormonálních léků během tohoto období pochybné. Jedním takovým lékem je dexamethason. Pomáhá udržovat těhotenství s nadbytkem mužských hormonů, ale má potenciál pro závažné nežádoucí účinky..

Proč lékaři předepisují dexamethason během těhotenství

Dexamethason je hormonální lék, který patří do skupiny glukokortikosteroidů. Má protizánětlivé, antialergické a anti-exsudativní (dekongesivní) účinky. Používá se v případech, kdy je zapotřebí rychlá a účinná pomoc:

 • oční choroby (včetně nechutné a alergické konjunktivitidy);
 • systémová onemocnění pojivové tkáně;
 • akutní a chronické alergické reakce na potraviny a léky;
 • alergická rýma;
 • onemocnění kůže, ledvin, plic, hematopoéza;
 • endokrinní poruchy.

Novorozenci, jejichž matky během těhotenství užívaly dexamethason, jsou pod dohledem lékaře kvůli riziku rozvoje nadledvinové nedostatečnosti

Během těhotenství je lék předepisován ženám, aby se zabránilo hrozbě potratu s hyperandrogenismem. Toto je název stavu, který je doprovázen produkcí zvýšeného množství mužských hormonů. Zabrání vám otěhotnět, mít nebo mít dítě. Při silné aktivitě imunitního systému tělo produkuje protilátky, které mají sklon zbavit se plodu, a Dexamethason blokuje jejich aktivitu..

Mužský plod produkuje hormony, z nichž je v těle ženy tolik lidí s hyperandrogenismem. Pravděpodobnost atrofie kůry nadledvin (vedlejší účinek Dexamethasonu) u novorozených chlapců je proto vyšší než u dívek.

Hyperandrogenismus u žen - video

Použití dexamethasonu k otevření plic dítěte

S hrozbou předčasného porodu nemusí být droga nutná pro samotnou ženu, ale pro dítě. Pomáhá otevřít plíce a novorozence dýchat sama. Bez injekcí dexamethosonu existuje vysoké riziko, že bude vyžadováno mechanické větrání. Za tímto účelem je ve třetím trimestru předepsán glukokortikosteroid..

V prvním a druhém trimestru může být přípravek užíván podle indikací, pokud přínosy jeho použití převyšují rizika.

Uvolněte formuláře a pokyny k použití

Dexamethason je k dispozici v několika lékových formách:

 • injekce;
 • tablety;
 • oční kapky.

Předepisování injekcí, tablet a kapek

Injekce se podávají intravenózně, méně často - intramuskulárně a intraartikulárně. Můžete je dělat ne častěji než jeden kurz za 3-4 měsíce. Výjimky z tohoto pravidla závisí na individuálním průběhu těhotenství a na lékařském předpisu. Denní dávka dexamethasonu se podává 3-4krát a trvání léčby je 3-4 dny. Injekce se obvykle používají pro urgentní terapii, kdy je důležité získat výsledek co nejrychleji..

Denní norma léčivého přípravku v tabletách se užívá ve stejnou dobu ráno (pokud je dávka doporučená lékařem vysoká, můžete jeho příjem rozdělit 2-3krát). Lék v této formě je předepsán během dlouhodobé terapie nebo po průběhu injekcí, kdy je eliminována závažnost stavu a je třeba výsledek opravit.

Kapky se používají lokálně pro zánětlivá onemocnění očí.

Tablety Dexamethasonu se používají při plánování těhotenství k potlačení aktivity mužských hormonů. V závislosti na indikacích může taková léčba trvat několik měsíců..

Kontraindikace a vedlejší účinky

Stejně jako všechny léky, dexamethason má kontraindikace. Kromě individuální nesnášenlivosti ke složkám kompozice zahrnují:

 • onemocnění gastrointestinálního traktu (vředy a gastritida);
 • závažná porušení kardiovaskulárního, imunitního a endokrinního systému;
 • aktivní forma tuberkulózy;
 • selhání jater nebo ledvin.

U ženy po užití Dexamethasonu lze pozorovat následující:

 • slabost;
 • podrážděnost;
 • ztráta chuti k jídlu nebo naopak přibírání na váze;
 • křeče
 • halucinace;
 • známky arytmie;
 • alergické reakce.

Při užívání dexamethasonu musíte jíst více potravin bohatých na vitamíny, bílkoviny, draslík. To pomůže snížit negativní účinek léku na tělo. Je také lepší omezit příjem mastných potravin, uhlohydrátů.

Možné důsledky pro ženy a děti

Pravděpodobnost vedlejších účinků Dexamethasonu se zvyšuje při dlouhodobém užívání (obvykle během těhotenství vyžaduje dlouhou léčbu). Plod je ohrožen narušením kůry nadledvin. Nejnebezpečnějším stavem v tomto případě je nadledvinová krize, která může vést ke smrti.

Analogy léku a hormonů předepsaných během těhotenství

O nutnosti jmenování hormonálních léků se rozhoduje individuálně. Jejich použití je odůvodněno pouze v případech, kdy dojde k udržení těhotenství.

Analogy dexamethasonu pro účinnou látku jsou:

 • Dexamed (injekce, tablety);
 • Decadron (injekce, tablety);
 • Dexazon (injekce, tablety);
 • Dexamethason fosfát sodný (injekce);
 • Maxidex (kapky);
 • Dexaven (injekční roztok);
 • Fortecortin (tablety).

V případě nesnášenlivosti složek přípravku nebo přítomnosti kontraindikací může být dexamethason a jeho analogy nahrazeny jinými látkami s podobným terapeutickým účinkem..

Hormonální léky předepsané během těhotenství - tabulka

TitulFormulář vydáníÚčinná látkaKontraindikaceTěhotenství
Prednisone
 • tablety;
 • kapky;
 • mast;
 • injekce.
prednisoncitlivost na složky kompozice (pro krátkodobé použití ze zdravotních důvodů)Možná, pokud zamýšlený přínos pro matku převáží potenciální riziko pro plod. V prvním trimestru je jmenován pouze ze zdravotních důvodů.
Metipred
 • tablety;
 • lyofilizát pro roztok pro intramuskulární a intravenózní podání.
methylprednisolon
Utrozhestantobolky, které lze užívat perorálně a intravaginálněpřírodní mikronizovaný progesterontěžká porucha funkce jater (při perorálním podání)Možná, ale je-li to nutné použít po třetím měsíci těhotenství, je nutná kontrola funkčního stavu jater.

Hormonální léky předepsané během těhotenství - fotogalerie

Recenze žen užívajících dexamethason během těhotenství

Injekce Dexamethasonu mi byly předepsány ve 28 týdnech těhotenství kvůli ischemicko-cervikální nedostatečnosti, hrozbě předčasného porodu a exacerbace revmatických chorob. Účelem bylo urychlit zrání plic dítěte a částečně potlačit mateřskou imunitu. 2 týdny po injekcích se mě ultrazvukové vyšetření zeptalo, jestli mám injekce Dexamethasonu. Lékař řekl, že pokrok ve vývoji plic u plodu je velmi patrný. Okamžitě jsem se zklidnil. Narozen ve 37 týdnech velmi malý, ale s vůlí vyhrát. Kdo ví, jak by to bylo, kdybych tyto injekce nepronikl. Momentálně máme 7 měsíců a pár dní, všechno je jako všichni ostatní. Nyní spěcháme kolem chodců, něco vymrštíme a uděláme matce radost. Pokud jde o růst 5 měsíců, začal jsem si dělat starosti, protože jsme příliš nataženi. Ale jak endokrinolog, tak neurolog řekli, že všechno je v normální normě, jen dcera jejích rodičů je vysoká. Myslím si, že pokud bude znovu nutné injikovat dexamethason během těhotenství, je-li toto období také krátké, podám mu injekci. U hrozeb později se domnívám, že má smysl myslet.

Nat31

http://irecommend.ru/content/ukoly-deksametazona-pri-beremennosti-kolot-ili-ne-kolot

Dostal jsem 3 cykly po 3 injekcích! Ve 22, 26 a 29 týdnech... Řekli, že je dost akce na tři týdny. Ale nepomohlo to! Dítě při narození bylo na mechanické větrání.

Katyusha, Ivanovo

https://www.baby.ru/blogs/post/443166971–52559096/

V předchozím těhotenství byla držena v prenatálním centru a 24 + 3 a 24 + 4 propíchlo Dexamethason, aby otevřela dětská plíce. Byl jsem jen rád, protože hrozilo skutečné nebezpečí předčasného porodu. Přesně jsem porodila ve 35 týdnech. Věci jsou dobré. Dítě sama dýchá.

Bobule dcery, Kemerovo

http://www.babyplan.ru/forums/topic/56457-ukoly-deksametazona-dlya-raskrytiya-legkih-ploda/#ixzz4Y0P0Inkc

Celé těhotenství jsem pil do 33–34 týdnů, ale měl jsem problém s hormony a on pomáhá dítěti rychleji se otevírat.

Olesko

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/beremennost/deksametazon_pri_beremennosti/

Pila jsem, ale začala jsem pozdě - pouze od 20. týdne. Pomohl zachránit. Před tím ležela v ohrožení. Žádné komplikace. Nakonec už v sestupné pile.

Máma koťátko

https://www.babyblog.ru/community/post/happypregn/1801989

Dexamethason patří do skupiny glukokortikoidů. Musí se používat přísně v souladu s lékařským předpisem. Samoléčení a jakékoli odchylky od doporučeného režimu mohou vést k nevratným důsledkům.

"Dexamethason" během těhotenství: návod k použití

Někdy těhotenství pokračuje s komplikacemi, které nutí lékaře uchýlit se k silným lékům, které mohou zachránit život budoucí matky nebo dítěte v jejím lůně. Jeden z těchto léků lze nazvat „Dexamethason“. Jeho použití je žádoucí v život ohrožujících situacích, jakož i při hormonálních poruchách v těle těhotné ženy a při riziku předčasného porodu dítěte..

Každý případ léčby dexamethasonem během těhotenství je individuální a vyžaduje sledování zdravotnickými pracovníky. Je třeba podrobněji prozkoumat složitost užívání dexamethasonu během těhotenství..

Vlastnosti léku

V lékárnách je prezentováno několik forem „dexamethasonu“, mezi nimiž jsou tablety, injekční roztoky a oční kapky. Takový lék vyrábí mnoho farmaceutických společností, prodává se na lékařský předpis ve všech lékárnách, má dostupnou cenu..

Jeho hlavní složka se také nazývá dexamethason a je přítomna v přípravku ve formě fosforečnanu sodného. Každý mililitr injekčního roztoku obsahuje v dávce 4 mg, jednu tabletu v dávce 0,5 mg, jeden mililitr kapek pro ošetření očí v množství 1 mg. Neaktivní látky se liší v různých formách a u různých výrobců.

Provozní princip

"Dexamethason" se týká syntetických glukokortikoidních hormonů, takže tento lék má silný protizánětlivý účinek. Je schopen blokovat uvolňování a aktivitu látek, které podporují zánětlivý proces. Kromě toho inhibuje imunitní buňky, snižuje propustnost kapilár a buněčných membrán, podílí se na metabolických reakcích a je důležitý pro práci endokrinních orgánů.

Je to povoleno během těhotenství?

Lékaři předepisují ženám „dexamethason“ v situacích, kdy je použití takového léku nezbytné. Tento nástroj se v praxi gynekologů používá již dlouhou dobu, ale pouze podle přísných indikací.

Hormon je schopen proniknout placentou, takže „jen v případě“ není tento lék předepsán. Je také žádoucí ošetření žen, kterým nepomohly léky, které jsou považovány za bezpečnější během těhotenství. Před použitím Dexamethasonu u konkrétního pacienta musí odborník posoudit všechna rizika a očekávané přínosy. Pokud je důvod významný, lékař bude přesvědčen o nepřítomnosti kontraindikací a předepíše lék pro nastávající matku, ale zároveň bude pečlivě sledovat její stav během terapie.

Proto by se nemělo bát, pokud je Dexamethason předepsán ženě, která čeká dítě. Takový lék umožní úspěšně zprostředkovat dítě a zachránit život dítěte i jeho matky.

Kdy jsou nastávající matky?

Použití "dexamethasonu" při přepravě dítěte je možné v různých situacích.

 • Tento lék se používá v případech, kdy potřebujete potlačit imunitní systém budoucí matky. Je předepsáno, pokud se ženské tělo snaží embryo odmítnout a vnímat ho jako cizí tělo. Kromě toho je hormon předepisován nastávajícím matkám, které odhalily autoimunitní patologii, například antifosfolipidový syndrom. V takových situacích léčba dexamethasonem zastaví imunitní odpověď a zabrání nepříznivým vlivům protilátek na plod a také zabrání preeklampsii, potratům a fetoplacentální nedostatečnosti..
 • Lék se předepisuje, pokud je hladina testosteronu nebo jiných mužských hormonů v těle nastávající matky zvýšena. Tento problém, nazývaný hyperandrogenismus, je spojen s narušenou hypofýzou, polycystickým vaječníkem, nesoucím mužské dítě, nadledvinovými nádory a některými dalšími stavy. Jeho důsledky mohou zahrnovat potraty, placentární nedostatečnost, retardaci růstu plodu, chronickou hypoxii plodu a další problémy. Kurzy Dexamethasonu pomáhají snižovat hladinu testosteronu a snižují pravděpodobnost potratu. Za tímto účelem se předepisují také při plánování těhotenství, pokud hyperandrogenismus narušuje normální početí dítěte.
 • Ve třetím trimestru je droga požadována, když se riziko porodu v předstihu zvyšuje, například pokud hrozba vznikla po 28 nebo 33 týdnech. Jeho působení v tomto případě nebude směřováno do ženského těla, ale na plod. Pod vlivem hormonální látky se budou dětská plíce vyvíjet aktivněji, takže bezprostředně po narození bude pravděpodobně předčasně narozené dítě schopno dýchat.
 • Dexamethason nelze upustit, pokud nastávající matka vyvinula vážné stavy, jako je anafylaktický šok, mozkový edém, astmatický stav, toxický šok, jaterní kóma atd. Všechny tyto patologie jsou důvodem pro okamžité jmenování hormonu, protože pomáhá rychle stabilizovat stav pacienta a zachránit jí život..

Kontraindikace

Pro jmenování „Dexamethasonu“ existuje několik omezujících faktorů, které způsobují obavy mnoha nastávajících matek. Takový lék se nepoužívá u pacientů s následujícími znaky:

 • přecitlivělost na složky léčiva;
 • virové, parazitární nebo bakteriální infekce;
 • systémové mykózy;
 • závažné onemocnění jater;
 • aktivní tuberkulóza;
 • imunodeficience;
 • gastrointestinální vřed;
 • srdeční selhání;
 • diabetes;
 • nemoc ledvin.

To není zdaleka možné kontraindikace pro hormonální terapii. Celý seznam podmínek, kdy může Dexamethason poškodit těhotnou ženu, je uveden v poznámce k vybrané formě léku..

Před předepsáním kortikosteroidu ženě se musí lékař ujistit, že v tomto seznamu nejsou žádné nemoci, které by budoucí matka měla..

Vedlejší efekty

Během léčby dexamethasonem může mít žena různé negativní příznaky. Vedlejší účinek léku se projevuje v následujícím:

 • přibývání na váze;
 • Silná bolest hlavy;
 • změny v chuti k jídlu;
 • dezorientace;
 • svalová slabost;
 • poruchy spánku;
 • periferní edém;
 • nevolnost;
 • kopřivka;
 • černé tečky;
 • depresivní stav;
 • zrakové postižení;
 • spláchnutí obličeje;
 • strie;
 • sekundární infekce virového nebo plísňového původu;
 • vývoj glaukomu;
 • zvýšení krevního tlaku;
 • zvýšené pocení;
 • namáhavé dýchání;
 • vyrážka;
 • zarudnutí, zánět a další lokální reakce v místě vpichu.

Jakékoli takové změny by měly být neprodleně nahlášeny ošetřujícímu lékaři, aby bylo možné léčivo včas zrušit nebo zvolit náhradu za něj. U některých žen tento lék vede k docela závažným vedlejším účinkům, jako jsou zvýšené infekce, diabetes, pankreatitida nebo trombóza. V takových situacích pacient vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Protože účinná látka léčiva vstupuje do plodu, může léčba dexamethasonem ovlivnit stav dítěte. Jedním z nebezpečných vedlejších účinků léku je inhibice nadledvinek dítěte. U novorozence a dítěte se může objevit, pokud matka během posledních týdnů dostávala hormon během těhotenství, zejména pokud byla léčba dlouhá.

V takových případech by měl pediatr dítě pravidelně vyšetřovat, aby ho v případě potřeby jmenoval náhradní léčbu.

Jak používat?

Jak již bylo uvedeno, denní dávka, způsob použití a četnost použití "dexamethasonu" pro každou nastávající matku se volí individuálně. V návodu k použití léčiva nejsou žádné jasné pokyny ohledně schématu použití. Vše bude záležet na lékaři, který vezme v úvahu celkový stav pacienta a výsledky jejích vyšetření..

Nejčastěji jsou těhotným ženám předávány léky v injekcích, protože působí co nejrychleji. Schémata se často používají, když je dávka hormonu v prvních dnech vysoká, a poté je postupně snižována, jakmile je dosaženo požadovaného terapeutického účinku..

Důležité! "Dexamethason" se doporučuje postupně zrušit, zejména při použití vysokých dávek nebo v případech, kdy byl lék předepisován na dlouhou dobu. Při náhlém zrušení je možná negativní reakce ze nadledvin.

Injekční léky se obvykle předepisují ve zdravotnických zařízeních, ale v některých případech mohou sestry podávat injekce doma. Lék může být injikován do žíly a intramuskulárně a s některými chorobami pohybového aparátu - do kloubů. Intravenózní podání se provádí tryskáním (injekce je pomalá) nebo kapáním, smícháním roztoku hormonu s 5% dextrózou nebo isotonickým roztokem.

Některé léčebné režimy zahrnují zahájení léčby kapátkem a po několika dnech přešel na tablety. Protože dexamethason může ovlivnit příjem mnoha dalších léků, neměl by být užíván s antacidy, estrogeny, diuretiky, paracetamolovými léky, inzulínem, srdečními glykosidy, sodnými přípravky atd..

Kompatibilita hormonu s léky, které žena již užívá, hodnotí lékař, který pozoruje těhotenství..

Recenze

Ženy, které během čekání na dítě použily „Dexamethason“, hovořily o něm jako o účinném a rychle působícím léku. Berou na vědomí výhody takového léku, když byl tento lék předepsán k otevření plic plodu, pokud se riziko předčasného porodu zvýšilo, například po 24 nebo 26 týdnech. Kromě toho existuje mnoho pozitivních recenzí o použití léku při identifikaci budoucí matky s vysokými hladinami mužských hormonů.

Nevýhody tohoto léku zahrnují poměrně velký seznam kontraindikací, injekce, účinek léku na plod. Mnoho žen zaznamenalo různé vedlejší účinky po použití dexamethasonu, například mělo problémy s gastrointestinálním traktem, metabolické problémy, problémy se zrakem a další negativní reakce.

Ve většině případů však byly negativní příznaky nevyjádřeny, takže výhoda užívání léku byla vyšší než jeho vedlejší účinky.

Analogy

Pokud z nějakého důvodu není použití dexamethasonu možné, lékař předepíše ženě analog, který také obsahuje glukokortikoidní hormon. Takové léky zahrnují Dexon, Prednisolon, Megadexan, Dexazon, Metipred, Ivepred. Jsou k dispozici ve formě roztoku, tablet, lokálních forem pro oči, takže je snadné najít tu správnou náhradu. Všechny tyto léky však mají silný účinek a jsou schopny proniknout placentou, takže jejich použití během těhotenství je přípustné pouze v souladu s lékařem.

Dexamethason během těhotenství: hormonální substituční terapie

Každá žena, která čeká dítě, by chtěla tento lék úplně opustit po dobu všech 9 měsíců. Některé nemoci lze řešit lidovými metodami, ale při závažných hormonálních nerovnováhách a poruchách imunitního systému nelze zavedení léků provést. Dexamethason během těhotenství se předepisuje pouze tehdy, existuje-li riziko ukončení těhotenství nebo předčasného porodu.

Spory o bezpečnosti tohoto léku stále probíhají. Jeho přijetí by proto mělo být provedeno přesně podle lékařského předpisu a pod jeho dohledem. Dávka a doba trvání se stanoví na základě výsledků diagnostických vyšetření, která se provádějí každé 2 až 4 týdny..

V jakých případech je dexamethason předepsán?

Dexamethason je syntetický analog hormonů kůry nadledvin. Ovlivňuje endokrinní systém, metabolické procesy a nepřímo na všechny orgány.

Po absorpci do krve Dexamethason urychluje odbourávání proteinů, využívá materiál a energii z těchto reakcí k produkci uhlohydrátů. Zvýšení glukózy vede ke zvýšenému uvolňování energie, které aktivuje tvorbu tukové tkáně.

V krvi je méně bílkovin a v důsledku toho se aktivita imunitního systému snižuje, protože není dostatek materiálu pro produkci jeho buněk. Zvýšení hladiny cukru v krvi může vést k rozvoji steroidního diabetu a zvýšení produkce tukové tkáně může vést k nadváhy..

Snížení imunity může být buď vedlejším účinkem užívání léku, nebo pozitivním výsledkem. Tato vlastnost se úspěšně používá při autoimunitních a alergických onemocněních. Dexamethason blokuje biologicky aktivní látky, které vyvolávají zánětlivé reakce.

Dalším účinkem léčiva je inhibice buněčného dělení. Umožňuje použití dexamethasonu při rakovině, pokud je nutné zastavit růst nádoru. Ale u patologií, kde je vyžadována regenerace tkáně, je to kontraindikováno.

Mezi indikace pro použití Dexamethasonu patří: nadledvinová nedostatečnost, alergie, autoimunitní a onkologická onemocnění, vrozený androgenitální syndrom. Lék ve formě očních kapek je předepsán pro oční zánětlivá a alergická onemocnění.

Formy uvolňování léků

Dexamethason je k dispozici v několika formách. Každá z nich má své vlastní indikace, kontraindikace a dávkování. Během těhotenství může být lék předepsán v tabletách (ambulantní a lůžkové), v injekcích (lůžkové).

Ampule

Dexamethason v ampulích je čirá, bezbarvá nebo nažloutlá injekce. Injekce mohou být podávány intravenózně, intramuskulárně, intraartikulárně, periartikulárně a retrobulbarly. Intravenózní podávání se někdy provádí pomocí kapátka. V lékárnách jsou přítomny dva objemy ampulí: 1 ml a 2 ml (4 a 8 mg účinné látky). V balení - 5 nebo 10 ks..

Dexamethason v ampulích během těhotenství se používá v závažných a kritických případech. Podává se intravenózně a intramuskulárně v případě poruch endokrinního systému, alergií a onkologických onemocnění. U těžkých revmatických bolestí je lék předepsán jako intraartikulární injekce..

Kapky

Jednou z forem dexamethasonu jsou oční kapky 0,1%. Jsou to bílé odpružení. K dispozici v 10 ml kapátkových lahvích. 1 ml obsahuje 1 mg účinné látky. Je indikován pro oční choroby doprovázené zánětlivými procesy a alergickými projevy a také pro poranění očí..

Kapky dexamethasonu během těhotenství jsou předepsány velmi zřídka - v případě těžkého zánětu spojivky, alergické reakce, traumatu. Pokud je to možné, lékaři ji nahrazují bezpečnějšími léky.

Tablety

Dexamethason je dostupný ve formě tablet. Každá obsahuje 0,5 mg účinné látky. V lékárnách jsou baleny 10, 20, 30, 40, 50 a 100 ks. Tablety jsou indikovány pro širokou škálu nemocí, včetně bronchiálního astmatu, akutního ekzému, revmatoidní artritidy, edému mozku..

Dexamethason tablety během těhotenství jsou předepisovány častěji než jiné formy. Jsou vhodné pro použití, nevyžadují se v nemocnici. To je obzvláště důležité, když se musí droga užívat po dobu všech 9 měsíců. Tablety jsou předepsány, aby normalizovaly a udržovaly požadovanou hladinu hormonů, jakož i alergické reakce mírné až střední závažnosti.

Indikace a kontraindikace během těhotenství

Dexamethason označuje glukokortikoidy - hormonální léky. Dexamethason během těhotenství je často předepisován k otevření plic u dítěte, pokud existuje zvýšené riziko předčasného porodu. Lék poskytuje zrychlené zrání povrchově aktivní látky - sloučeniny, díky níž mohou dýchací orgány dítěte fungovat normálně.

Pokyny pro Dexamethason říkají, že je kontraindikováno při porodu dítěte. Jedním z hlavních náznaků jeho jmenování je však hrozba potratu. Droga je účinná v případech, kdy existuje riziko potratů v důsledku porušení endokrinního systému: produkce velkého počtu mužských pohlavních hormonů.

Tento stav se nazývá hyperandrogenismus. Dexamethason inhibuje syntézu androgenů a ovlivňuje nadledvinky a vaječníky. Často je předepsáno na všech 9 měsíců, zejména pokud je plod mužský. V tomto případě se od určité doby její pohlavní hormony přidávají k matce a zvyšují riziko potratu..

A další důležitou indikací pro použití Dexamethasonu během těhotenství je autoimunitní onemocnění. Jejich nebezpečí spočívá v tom, že jednotlivé buňky mateřského těla začnou vnímat plod jako škodlivé činidlo a agresivně na něj reagovat a odtrhávat ho od lůna. Lék je schopen ovlivnit imunitní systém a inhibovat jeho aktivitu.

Dexamethason je účinný lék, takže seznam jeho kontraindikací je poměrně velký. Během těhotenství jsou důvody pro odmítnutí předepisování nejčastěji nadváhou a cukrovkou. Tento lék mění metabolické procesy: zvyšuje příjem uhlohydrátů, zpomaluje rozklad tuků..

S tím souvisí také přírůstek hmotnosti během léčby. Vzhledem k účinku dexamethasonu na koagulaci krve je kontraindikován u žen, které jsou náchylné k krevním sraženinám. S výraznou hrozbou potratu může být lék předepsán v těchto případech, ale pod stálým lékařským dohledem.

Mezi běžné kontraindikace při užívání dexamethasonu patří:

 • opar;
 • spalničky;
 • tuberkulóza;
 • mykózy;
 • parazitární infekce;
 • imunodeficience;
 • systémová osteoporóza;
 • psychózy a hraniční podmínky;
 • patologie kardiovaskulárního systému.

Dexamethason během těhotenství v tabletách není předepsán pro některá onemocnění gastrointestinálního traktu. Podrobnější seznam lze nalézt v pokynech přiložených k léku..

Výhody a poškození léku pro těhotnou ženu a plod

Dexamethason během těhotenství je předepisován pouze v případech, kdy přínosy jeho použití budou větší než možná rizika. Lék se účinně vyrovnává se svými úkoly: obnovuje rovnováhu hormonů při hyperandrogenismu, inhibuje tvorbu protilátek při alergických onemocněních, urychluje zrání plic plodu s pravděpodobností předčasného porodu. Jinými slovy, umožňuje ženě porodit dítě a snižuje riziko jeho smrti v předčasném těhotenství. Přečtěte si více o kojících předčasně narozených dětí →

Škody způsobené užíváním dexamethasonu těhotné ženě jsou její vedlejší účinky. Droga může způsobit nevolnost, nadýmání, snížený krevní tlak, oslabení srdečního svalu.

Za určitých podmínek je nežádoucí snížení imunity, zpomalení regeneračních procesů. Intraokulární a intrakraniální tlak se může zvýšit, vyvolat bolesti hlavy, zhoršenou koordinaci, psychopatické reakce. Změny metabolismu zvyšují riziko obezity a cukrovky.

Dexamethason je schopen projít placentou. Jeho účinek na plod se může projevit jako narušení funkce nadledvin. V takových případech se léčba provádí po substituční terapii po narození.

Dávkování během těhotenství

Dexamethason během těhotenství je vždy předepisován s opatrností, dávkování závisí na výsledcích testů na hormony a může se několikrát změnit za 9 měsíců. Nejčastěji se lék předepisuje ve formě tablet denně - od 1 do 3 ks..

Každé 2-3 týdny žena dává krev a moč k analýze. Na základě výsledků může lékař snížit nebo zvýšit dávku léku. Pokud se doporučuje dexamethason zrušit, přestaňte jej užívat postupně, aby nedošlo k náhlé změně hladin hormonů..

Schéma je vybrána individuálně, například může vypadat následovně: pokud dříve bylo léčivo užíváno 1 tableta denně, pak, když byla zrušena, vypije během půl týdne ½ dávky.

Dexamethason během těhotenství ve formě injekcí je předepisován pouze v naléhavých případech a v nemocničním zařízení. Dávkování závisí na stavu ženy. Možná intramuskulární nebo intravenózní podání (včetně použití kapátků). Průměrné množství léčiva je od 1 do 6 ml za den.

Dexamethason během těhotenství je předepisován s opatrností a v situacích, kdy existuje riziko ukončení těhotenství nebo ohrožení života dítěte (během předčasného porodu). Lék by měl být používán s neustálým lékařským dohledem a přísným dodržováním dávky.

Autor: Olga Khanova, doktorka,
speciálně pro Mama66.ru

dexamethason během těhotenství k otevření plic. Naléhavě! Kdo píchal?

Dnes jim lékař předepsal tyto injekce - aby pomohl dětským plicím otevřít se, to znamená, že pokud začne předčasný porod, aby děti mohly dýchat. Už jsem dostal jednu injekci, stále potřebuji 2 v intervalu 8 hodin. Přečetl jsem si pokyny - v šoku, tolik vedlejších účinků! Takže si myslím, že to stojí za píchnutí? Kdo ho bodl během těhotenství?

Dexamethason během těhotenství: potřeba nebo ne?

Injekce dexamethasonu jsou během těhotenství běžné a populární. Jsou určeny k prevenci předčasného porodu, k otevření plic dítěte během předčasného porodu, jakož i proti různým chronickým onemocněním matky. Prášky se často používají, ale někdy se aplikují injekcí, zejména pokud existuje kritická hrozba pro matku nebo nenarozené dítě. Lék se podává intramuskulárně nebo intravenózně pod dohledem gynekologa. Injekce během těhotenství se provádějí během prvních 3 až 4 dnů, po kterých je žena převedena na tablety. Droga je široce používána, pokud se děloha začne stahovat dopředu, nastane bolest, ale voda neklesla. V takovém případě můžete kontrakci zastavit zastavením procesu porodu a získáním nezbytného času potřebného k porodu narozeného dítěte.
Pokud nebylo možné zastavit porod, bude lék působit na malý organismus, připravit ho na porod. Nežádoucí účinky léku jsou opravdu dost, ale riziko ztráty těhotenství, pokud odmítnete podat lék, je mnohem závažnější..
Ve vašem případě jsou akce gynekologa správné, máte pravidelný tón, což znamená, že hrozí, že ztratíte dítě nebo porodíte v předstihu, když plod ještě není plně formován. Dexamethason dobře pomáhá v nouzových situacích, kdy musíte zastavit všechny příznaky a zachránit život dítěte. Účinně aplikujte lék v prvním, druhém a třetím trimestru těhotenství. Ve třetím trimestru se používá spolu s dalšími metodami, aby se zajistilo, že porod proběhne včas, a v prvním a druhém trimestru, aby se zabránilo potratu a zachránil život novorozence, který se rozhodne narodit dříve, než je lhůta

Články O Neplodnosti