Hlavní Analýzy

Pankreatin pro děti k usnadnění trávení a vstřebávání těžkých potravin

Pankreatin je předepisován dětem k léčbě gastrointestinálních onemocnění jako léčiva, které zahrnuje řadu enzymů pankreatu, jejichž cílem je pomáhat trávicím orgánům při trávení a asimilaci těžkých potravin. Instrukce pro tento lék nabízí odborníkům a rodičům kompletní informace o použití a dávkování.

Indikace pro použití

Pancreatin 8000 je indikován:

 • Se snížením výkonu slinivky břišní;
 • S onemocněním zažívacích orgánů, které mají povahu chronického zánětu;
 • Ve fázi zotavení po resekci nebo ozáření trávicího traktu;
 • S nesprávnou výživou;
 • Ve fázi přípravy na ultrazvuk nebo rentgen trávicího traktu;
 • Pokud je to nutné, stimulujte trávení v případě nuceného poklesu motorické aktivity.

Enzymový přípravek je předepisován dětem trpícím chronickými onemocněními gastrointestinálního traktu a cystickou fibrózou.

Návod k použití

Složení enzymového přípravku zahrnuje: amylázu, lipázu a několik typů proteáz. Přírodní enzymy přispívají ke kvalitnímu zpracování bílkovin, tuků a uhlohydrátů ve střevech. Místem jejich „produkce“ je pankreas. Porušení správného fungování tohoto těla vede k nutnosti dát dětským enzymům baleným v tabletách.

Špatná funkce trávení trávicího systému dětí se stává základem pro snižování absorpce živin. V případě zvracení a nevolnosti, průjmu a tvorby plynu, které jsou důsledkem onemocnění, můžete doporučit kontaktovat lékaře, kteří vědí nejlépe o nutnosti komplexního vyšetření.

Pankreatin se používá jako „umělá náhrada“ vlastních dětských enzymů..

Fermentovaný přípravek je aktivován ve střevech. Aby látky nezemřelo podél cesty ze žaludeční šťávy, jsou vyráběny ve speciální skořápce, která není náchylná k kyselinám.

Dávkování

V jakém věku lze dětem podávat pankreatin? Užívání léku je určeno lékařským rozhodnutím. Normy, které instrukce naznačuje, vyžadují přesnost, která určuje potřebu správného výpočtu založeného na jednotkách aktivity jednoho z enzymů. Tradičně se jedná o lipázu. Dávku lze správně vypočítat na základě jednotlivých ukazatelů: věk a funkční, kde je bráno v úvahu správné fungování žlázy.

Přípustná dávka pro děti je uvedena v pokynech:

 • Až 18 měsíců - 50 000 jednotek;
 • Více než 18 měsíců - 100 000 jednotek.

Pankreatin 8000 pro děti lze předepisovat od 2 do 3 let s průjmem a jinými známkami dysfunkce žlázy. Pankreatin 8000 pro kojence, jejichž věk nedosáhl 1,5 roku, lze v naléhavých případech předepsat ve formě 2 tablet třikrát denně. 1,5 roku - věk, ve kterém se dítě nedoporučuje podávat lék kvůli vysoké pravděpodobnosti nepříznivých účinků.

Tablety lze užívat s jídlem nebo ihned po jídle.

Dávka je určena věkovou strukturou:

 • Od 3 do 5 let - 1t. během jezení;
 • Od 6 do 7 let - 1–2 tun;
 • Od 8 do 9 let - 2t.;
 • 10 až 15 let staré - 2–4 tuny.

Tablety pankreatinu, jejichž dávkování je určeno pro dospělé, by neměly být předepisovány dětem, protože tablety musí být rozdrceny na části. Rozdělená tableta ztratí integritu skořápky, což znamená, že enzymy „odumírají“ dříve, než mohou být aktivovány, a prospívají tělu dětí.

Dávkování je uvedeno v maximálních přípustných hodnotách nezbytných pro kompenzaci funkcí pankreatu, který zcela ztratil schopnost produkovat enzymy. Tradiční dávka vyžaduje snížení maximálních dávek na základě údajů o stupni poškození funkce žlázy.

Pokud je kladen důraz na dětskou cystickou fibrózu, pak se dávka stanoví podle počtu enzymů potřebných pro normální trávení dietního tuku. Příjem enzymu je nepřetržitý a celoživotní.

Kontraindikace, vedlejší účinky

Podmínky, za nichž je použití léčivého přípravku přísně zakázáno:

 • Exacerbace chronické pankreatitidy;
 • Akutní stádium nemoci;
 • Individuální citlivost na složky produktu;
 • Děti do 1,5 roku, pokud mají překážku.

Negativní účinky přijetí:

 • Zvýšení individuální citlivosti na lék v důsledku délky podávání;
 • Živé alergické symptomy;
 • Alergické projevy zažívacího systému;
 • Trvání podávání a nesprávně vypočítaná dávka léčiva jsou základem pro akumulaci kyseliny v moči.

Pro pediatry je lepší předepsat lék na základě výsledků vyšetření a analýz. Tablety musí být skryty mimo dosah dětí. Avšak v případě, že dítě kvůli dohledu, a to je minus prasečí bance rodičů, snědlo pankreatin více, než je denní norma povolená v jeho věku, je vhodné pečlivě sledovat zdravotní stav.

Překročení příjmu pankreatinu není fatální. Vážným důsledkem je zácpa. Pokud se vyskytnou jiné negativní projevy, musíte se uchýlit k lékařské radě a provést symptomatickou léčbu, podat emetiku.

Analogy a cena

V lékárenské síti je Pancreatin 8000 prodáván bez omezení. Analog, jehož jméno není na internetu obtížné najít, představují následující tablety: Pancreasim, Mezim forte, Creon, Panzionorm, Penzital, Festal. Při výběru analogu je třeba si uvědomit, že tradičně každá možnost, ne-li lepší, je dražší, i když má stejný účinek.

Analóg Pancreatin - Creon, je přiřazen:

 • Přivést trávicí procesy těla dítěte k normálu;
 • Odstranit střevní koliku u kojenců.

Jako součást léku - pankreatické enzymy. Uvolňovací forma - tobolky. Můžete předepsat lék pro děti do 12 měsíců, ale je třeba uvést vážné indikace. Náklady jsou vysoké. Který je lepší - Creon nebo Pankreatin? Tato otázka je lepší se zeptat pediatra.

S podobným účinkem tablety Pancreatin zvítězí ve srovnání cen.

Cena léku je určena kritérii dávkování a jménem výrobce. Pankreatin 8000 lze nalézt v blistrech po 10 tabletách. 2 blistry jsou zabaleny v krabici. Lék můžete skladovat při teplotě t - 250 ° C na místě nepřístupném pro děti. Chraňte před slunečním zářením a vysokou vlhkostí. Nepřekračujte dobu použitelnosti 2 roky. Maloobchodní cena - od 17 rublů.

Ohodnoťte tento článek: 88 Ohodnoťte tento článek

Počet recenzí je nyní ponechán na článku: 88, průměrné hodnocení: 4.16 z 5

Jak brát pankreatin s zvracením pro dítě?

Pankreatin s zvracením u dítěte je účinným lékem proti žaludečním poruchám, které se projevuje od 3 let. Ve zvláště závažných případech ji však pediatři a gastroenterologové předepisují novorozeným dětem. Užívání pankreatinu pomáhá eliminovat záchvaty nevolnosti a zvracení, zlepšuje trávení a střevní motilitu. I přes úzký seznam kontraindikací existuje riziko nežádoucích účinků. Proto by měl být používán tak, jak je předepsáno lékařem v jím vypočítaných dávkách.

Složení a uvolňování forem pankreatinu

Pankreatin vyrábí mnoho domácích i zahraničních výrobců. Ve farmaceutickém sortimentu jsou tři lékové formy léčiva - tablety, dražé a tobolky s enterosolventním povlakem. Jsou baleny v plastových lahvích nebo blistrech z metalizované fólie. Balení může obsahovat od 10 do 60 tablet nebo tobolek.

Aktivní složkou léčiva je pankreatin, který se získává sušením a mletím vnitřní výstelky žaludku skotu. Je to kombinace trávicích enzymů:

Pomocné komponenty se liší podle výrobce. Dětští gastroenterologové doporučují kupovat léky vyráběné domácími farmaceutickými továrnami, aby se zabránilo zvracení. Jejich složení je kromě pankreatinu představováno chloridem sodným, aerosolem, celulózou, stearátem hořečnatým, polyakrylátem, propylenglykolem, mastkem, oxidem titaničitým.

Pankreatin pro otravu a zvracení u dítěte

Pediatrové doporučují podávat pankreatin dítěti se zvracením, aby se zlepšilo trávení. Děti se rodí s dosud plně formovaným gastrointestinálním traktem. Slinivka neprodukuje dostatek trávicích enzymů. Problémy se proto často objevují v rozkladu tuků, bílkovin a uhlohydrátů..

Po užití tobolek nebo tablet pankreatinu se objeví následující terapeutické účinky:

 • potravinové výrobky jsou tráveny a kompletně asimilovány;
 • kus jídla se pohybuje rychleji trávicím traktem;
 • hniloby a fermentační procesy se nevyvíjejí;
 • zácpa a průjem zmizí;
 • zlepšuje se složení střevní mikroflóry.

V případě otravy není pankreatin vždy předepsán. Při silném zvracení prostě nezůstává v těle. A s nevolností bude užitečná droga. V tomto případě ošetření optimalizuje rovnováhu voda-sůl, zlepšuje zažívací trakt.

Lék není určen k nepřetržitému použití. Jinak pankreas prostě přestane produkovat své vlastní enzymy, což povede k vývoji nemocí, například gastritidy.

Návod k použití pankreatinu se zvracením

Dávkování pankreatinu pro dítě vypočítá ošetřující lékař. Zohledňuje nutně příčinu zvracení, závažnost příznaků a celkové zdraví. Gastenterolog se zaměřuje na hmotnost a věk dítěte, přítomnost chronických patologií. Pokud lékař nestanoví dávky, je třeba dodržovat doporučení anotace. Tím se zabrání rozvoji negativních nežádoucích účinků..

Novorozený

Vezměte pankreatin novorozencům podle pokynů je zakázáno. Existují však situace, kdy je léčba bez tohoto léku nemožná. Pro poruchy trávení, které zahrnují nevolnost a zvracení, jsou novorozenci předepisováni od 10 do 15 jednotek pankreatinu denně, rozdělených do 1-3 dávek.

Všechny lékové formy jsou dostupné s enterosolventním povlakem. Chrání proteolytické enzymy před agresivní žaludeční šťávou. Tablety, dražé, tobolky proto nelze rozdrtit - terapeutická hodnota léčiva se sníží. Ale s zvracením u novorozence se člověk neobejde bez něj.

Co dělat s rodiči:

 • opatrně otevřete tobolku a rozpusťte její obsah ve 20 g (asi polévková lžíce) vody, mateřského mléka, směsi;
 • rozdělte tabletu na 3 až 4 díly, rozdrťte jednu část do práškového stavu a také rozpusťte v jakékoli tekutině;
 • dejte lžíci této směsi dítěti.

Malé děti

Dávat pankreatin malým dětem je nejlepší ve formě obsahu tobolek. Až 5 let nemohou pilulku vždy spolknout. Dítě s ním nejen dusí, ale někdy je mazaný, žvýká hustou skořápku. Rodiče proto musí tento proces buď kontrolovat, nebo usnadnit léčbu - otevřete kapsli nebo rozmělňte tabletu s následným rozpuštěním. Jednorázová a denní dávka závisí na věku:

 • až 2 roky - 25 jednotek;
 • 2-4 roky - 25-30 jednotek;
 • 4-6 let - 30-50 jednotek.

V takových dávkách se léčí poruchy trávení způsobené otravou. U vrozených nebo získaných onemocnění gastrointestinálního traktu se dávky několikrát zvyšují. Prsu a dítěti mladšímu 4 až 5 let by měl být podán rozpuštěný lék. A předškoláci obvykle dokáží dobře polykat tobolky a tablety.

Ve školním věku

Denní dávka pro studenta se pohybuje od 2 do 4 tablet po 25 jednotkách, ale při zvracení může být zvýšena na 6. Nemůže být rozpuštěna ve vodě ani drcena jiným způsobem. Tableta se musí polykat celá, zapít vodou, džusem, ovocnou šťávou, kompotem. Je zakázáno používat pouze alkalické minerální vody. V takovém prostředí se trávicí enzymy rychle ničí. Po vymizení nevolnosti a zvracení se pankreatin zruší.

Při zvracení by mělo dítě jakéhokoli věku pít hodně tekutin. Doporučuje se užívat lékařské roztoky (Regidron, Hydrovit) a čistou vodu. Pokud dítě nechce pít kvůli nevolnosti, mělo by být „opité“: každých 10-15 minut dávejte lžíci tekutiny.

Indikace a kontraindikace pro léčbu dítěte s Pancreatinum

V pediatrické praxi se léčivo používá k léčbě onemocnění, která se vyskytují na pozadí nedostatečné produkce pankreatických enzymů.

Je součástí léčebných režimů a v takových případech:

 • poruchy trávení způsobené iracionální nevyváženou stravou;
 • dočasná nebo trvalá porucha žvýkacích funkcí;
 • příprava dětí na instrumentální diagnostiku gastrointestinálního traktu.

Pankreatin předepisují lékaři malým pacientům jako součást komplexní léčby patologií jater, slinivky břišní, žlučníku, žaludku a střev. Je žádán o gastritidu, chronickou pankreatitidu, hepatitidu, cholecystitidu..

Droga má málo kontraindikací. Je zakázáno v případě individuální nesnášenlivosti některé ze složek. Nemůžete to vzít s akutní pankreatitidou. Výrobci někdy do seznamu kontraindikací uvádějí až 3 nebo 6 let.

Vedlejší účinky a předávkování

Vedlejší účinky jsou zaznamenávány poměrně zřídka, hlavně lokálního charakteru. Objevují se ve formě zarudnutí a podráždění kůže, malé vyrážky, svědění, bolesti. Systémové nežádoucí účinky se vyvíjejí ještě méně často:

 • bolení břicha;
 • zvýšená nevolnost a (nebo) zvracení;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • poruchy peristaltiky.

Analogy pankreatinu pro zvracení pro děti

S netolerancí na pomocné složky pankreatinu se používají jeho strukturní analogy. Gastroenterolog nahradí lék Mezimem Forte nebo Creonem. Penzital, Enzistal, Mikrasim, Pangrol mají podobné terapeutické vlastnosti. Změny v léčebném režimu dítěte však může provádět pouze lékař.

Použití pankreatinu u dětí

Nemoci gastrointestinálního traktu se vyskytují v různých věkových skupinách. Nejčastěji již trpí dospělými, kteří jsou nezávisle zodpovědní za svůj životní styl a výživu. Jejich výskyt v dětství není vždy spojen s množstvím nezdravých potravin ve stravě. Největší procento zaznamenaných poruch trávení se vyskytuje při zavádění doplňkových potravin jako individuální reakce organismu, který ještě není připraven. V tomto případě a v přítomnosti chronických gastrointestinálních onemocnění u dítěte jsou pediatrové nuceni předepisovat enzymatické přípravky. Pankreatin se často používá k léčbě dětí v důsledku různých typů dávkování (výhodnější je vypočítat správný počet tablet) a méně vedlejších účinků.

Mohu dát pankreatin dětem?

Rodiče, kteří čelí potřebě používat pankreatin pro děti, vyjadřují pochybnosti o bezpečnosti jeho používání.

Tento strach není opodstatněný, protože léčivo bylo dlouho používáno k léčbě stavů doprovázených nedostatkem produkce pankreatických enzymů.

Informace v návodu k použití, že kontraindikace jsou až 3 roky, mohou být zavádějící. Týká se to však lékové formy, protože malé dítě má potíže s polykáním tablet. Proto byste neměli kvůli této informaci nezávisle zrušit lék..

Dávka potřebná pro léčbu se vypočítá individuálně pro každého pacienta. V tomto případě lékař bere v úvahu věk, hmotnost a stravu dítěte.

Obvykle se dávka počítá v jednotkách účinku v množství, které je nejvýše jeden den (to platí pro děti do 3 let) a je:

 • 50 000 jednotek - až 1,5 roku;
 • 100 000 kusů - více než 1,5 a až 3 roky.

Ve vyšším věku je lék již dávkován v tabletách a činí:

StáříPočet pilulek
3 až 5 let1
6 až 7 let1-2
Od 8 do 10 let2
10 a starší2-4

Důležité! Dávka předepsaná lékařem může být více či méně, vše závisí na zdravotním stavu konkrétního dítěte (průměrné hodnoty jsou uvedeny výše).

Hlavním problémem je terapie v kojeneckém věku. Dítě do jednoho roku by nemělo dostávat celou tabletu, protože to vyvolává udušení (tableta uvízne v krku). V tomto případě byste měli hledat speciální dětský pankreatin nebo si vybrat jeho strukturní analogy, které jsou dostupné v kapslích (Hermitage, STADA). Tyto prostředky se vyznačují tím, že kompozice obsahuje látky, které jsou nastříkány přímo na prášek účinné látky, a chrání je před působením kyseliny chlorovodíkové v žaludku..

Pozornost! Mletí pankreatinu v enterosolventních tabletách vede k významnému snížení účinnosti, protože většina z toho je zničena v žaludku.

Indikace pro použití u dětí

Pankreatin je vhodný pro děti s poruchami trávení a asimilace potravin z následujících důvodů:

 • pankreatitida (zánět slinivky břišní) mimo stádium exacerbace;
 • cystická fibróza;
 • po odstranění části žaludku, jater, slinivky břišní nebo žaludku;
 • po cholecystektomii (resekce žlučníku);
 • v období zotavení po ozáření zažívacího traktu;
 • chyba ve výživě (množství mastných, kořenitých, smažených potravin).

Pankreatin je také předepisován dětem před provedením studie gastrointestinálního traktu (rentgen, ultrazvuk).

Jak dát pankreatin dítěti

Droga se podává dětem pouze podle pokynů lékaře..

Podle návodu k použití je nezbytná dávka užívána před jídlem se sklenicí vody. Nejlepší je použít čistou převařenou vodu. Minerální voda, stejně jako jiné kapaliny s alkalickým prostředím, není vhodná, protože rozpouští enterickou membránu.

U kojenců by měl být obsah tobolky rozpuštěn v čisté vodě nebo jiném nápoji kyselé chuti a dát dítěti.

Frekvence podávání se liší v závislosti na diagnóze pacienta a je dohodnuta gastroenterologem. Průběh léčby může být 2-3 dny nebo několik měsíců. Závisí to na chorobách, které způsobily nedostatek vlastních enzymů..

Předepisování léku samotného se nedoporučuje, protože nadhodnocená dávka vyvolává vývoj vedlejších účinků a malá dávka nemá terapeutický účinek. Ve vzácných případech je povoleno jednorázové použití pankreatinu, ale v nejbližší době byste se měli obrátit na pediatra.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Lék není vhodný k léčbě:

 • akutní pankreatitida;
 • exacerbace chronické pankreatitidy;
 • alergická reakce na jakoukoli složku produktu.

Pankreatin je při dodržení dávky dobře tolerován. Někdy však lze pozorovat následující jevy:

 • zácpa (s nadbytkem lipázy);
 • bolest v epigastrické oblasti;
 • průjem;
 • nadýmání;
 • alergie projevující se ve formě kopřivky.

Předávkovat

Při dlouhodobé léčbě ve velkých dávkách existuje riziko zvýšení hladiny kyseliny močové v krevní plazmě. V tomto případě je léčivo zrušeno a je prováděna symptomatická terapie..

Závažnost vedlejších účinků léku se také zvyšuje:

 • nepohodlí v břiše;
 • průjem;
 • pocit nevolnosti.

Analogy

Lékárna může nabídnout velké množství enzymatických přípravků, které mohou nahradit pankreatin. Jejich náklady však budou výrazně vyšší, zejména u zahraniční produkce.

U kojenců (do 2,5–3 let), jako analog, je vhodné zvolit zapouzdřené léky, jejichž obsah je potažen speciální skořápkou:

Starší děti budou používat tobolky i tablety. Jako alternativa tedy mohou sloužit také následující léky:

Důležité! Množství ED lipázy, amylázy a proteázy v analogech se liší od jejich obsahu v pankreatinu. Proto při výměně budete muset upravit jednu dávku léku.

Pankreatin lze bezpečně použít k léčbě dětí jakéhokoli věku, ale pouze podle pokynů lékaře. V tomto případě je důležité dodržovat doporučení podle dávkovacího režimu a nepřekračovat předepsané dávkování.

Pankreatin pro děti - jak a proč užívat lék pro dítě

Děti potřebují pankreatin, pokud po vyšetření zjistí problémy s trávením potravy. Patologický stav je obvykle spojen s nedostatečnou produkcí pankreatických enzymů. Vzhledem k přítomnosti amylázy, lipázy a proteázy ve složení pankreatinu se fungování gastrointestinálního traktu po užívání léku u dítěte normalizuje. Dyspeptické poruchy vymizí, vstřebává se živin a biologicky aktivních látek. Rodiče by neměli zapomenout, že Pancreatin patří k lékům, které mají určité kontraindikace.

Návod k použití dětské drogy

Pankreatin pro děti do 3 let je předepisován gastroenterologem velmi zřídka, a to nejen kvůli možnému rozvoji vedlejších účinků. Faktem je, že výrobci vyrábějí léčivo ve třech lékových formách:

 • prášky
 • dražé;
 • želatinové tobolky.
Trávicí enzymy jsou potaženy ochrannou membránou, která zabraňuje jejich destrukci žaludeční šťávou. Díky této nepřekonatelné barvě pro kyselinu chlorovodíkovou Pancreatin volně proniká do střev, kde projevuje svou terapeutickou aktivitu. Děti mladší tří let však mají potíže s polykáním celé tablety nebo tobolky. A zatímco v případě jiných léků lze pevné lékové formy rozdělit nebo rozdrtit, nelze to však udělat s pankreatinem. Příznivý účinek enzymů bude neutralizován již v žaludeční dutině.

Návod k použití Pankreatin pro děti doporučuje, aby byl dítěti podáván s jídlem. Tobolky nebo tablety se polykají celé a zapíjejí se nehybnou vodou. Denní a jednorázové dávkování, jakož i doba trvání léčby, stanoví lékař a vyhodnotí výsledky laboratorních a instrumentálních studií..

Upozornění: Přestože dítě již tablety může polykat, je přísně zakázáno dávat jim tablety bez lékařského předpisu. Rodiče nemohou samostatně určit příčinu poruch trávení a peristaltiky. Příznaky plynatosti jsou charakteristické pro různá onemocnění, často nesouvisející se sníženou funkční aktivitou slinivky břišní. “.

Terapeutický účinek léčiva

Lék má pozitivní vliv na orgány gastrointestinálního traktu dětí. Zlepšení trávení normalizuje peristaltiku, pomáhá eliminovat nadměrnou tvorbu plynů, nevolnost a zvracení po jídle. Následující pozitivní vlastnosti jsou charakteristické pro farmakologický přípravek:

 • všechny přísady jsou dobře snášeny i malými dětmi;
 • léčivo nemá toxický účinek vzhledem ke svému přirozenému složení;
 • Pankreatin nevykazuje vážné vedlejší účinky při dodržování lékařských doporučení;
 • maximální aktivita trávicích enzymů se vyvíjí při různých hodnotách pH v rozmezí od 5 do 8;
 • složky léčiva jsou imunní vůči působení proteázy a pepsinu produkovaného v těle dítěte;
 • Pepsin obsahuje všechny enzymy nezbytné pro správné trávení.

Gastroenterologové někdy předepisují pankreatinum dětem trpícím chronickou zácpou nebo průjmem jako součást komplexní terapie kvůli své schopnosti obnovit optimální pohyblivost.

Vylepšená absorpce

Při závažných patologiích se vstřebávání vitamínů a stopových prvků nezbytných pro všechny životně důležité systémy zpomaluje nebo úplně zastavuje. Amyláza, lipáza a proteáza rozkládají jídlo na složky, které jsou dobře absorbovány sliznicemi žaludku, tenkého a tlustého střeva. Po ukončení léčby dítě zmizí:

U dětí se zvyšuje pohybová aktivita, zlepšuje paměť a posiluje se odolnost těla vůči virovým a bakteriálním infekcím.

Výměna akce

Nedostatek trávicích enzymů v těle dítěte se často vyskytuje v důsledku akutního zánětlivého procesu v pankreatu. Užívání pankreatinu pro děti eliminuje výsledný nedostatek, což vám umožní plně odbourávat tuky, bílkoviny a uhlohydráty. Trávicí rozrušení se téměř vždy vyskytuje na pozadí bolesti v epigastrické oblasti. Trypsin přítomný v Pancreatinu rychle a účinně zmírňuje tento negativní symptom.

Varování: Nedostatek trávicích enzymů se objevuje nejen v důsledku vývoje jakékoli patologie. Funkční aktivita slinivky břišní se snižuje s častým používáním tukových, smažených, nasycených solí a kořením potravin dětmi. Stejný stav nastává i při nadměrném krmení dítěte. “.

Indikace pro použití

Gastroenterologové předepisují Pancreatinum dětem během léčby infekcí způsobených bakteriálními nebo virovými patogeny. Tato onemocnění se nejčastěji vyskytují ve střevech, horních a dolních dýchacích cestách na pozadí dehydratace a narušení gastrointestinálního traktu. Příjem pankreatinu zlepšuje trávení, urychluje vylučování patogenních mikroorganismů. Lék je také předepsán lékařem, když diagnostikuje následující patologie u dítěte:

 • zánětlivé procesy v pankreatu;
 • trávicí poruchy po resekci gastrointestinálního traktu nebo s rozvojem negativních účinků radiační terapie;
 • tvorba nadbytečného plynu;
 • přetrvávající formy průjmu nebo zácpy;
 • zánětlivé dystrofické patologie zažívacího systému;
 • po odstranění slinivky břišní.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Pouze lékař rozhodne, zda je možné dětem podávat pankreatin a v jakých dávkách. Trávicí lék není předepsán pro dítě během relapsů chronické pankreatitidy nebo v akutní formě patologie. Lék nelze použít k léčbě dětí s individuální citlivostí na jeho složky. V některých případech se projevují vedlejší účinky pankreatinu:

 • alergické reakce, jako je kopřivka;
 • dyspeptické poruchy - nevolnost, nadýmání, průjem.

Překročení dávek doporučených lékařem a (nebo) trvání léčby způsobuje zvýšení kyselosti moči.

Tip: Projev jakýchkoli vedlejších účinků pankreatinu by měl být signálem pro jeho zrušení a apelovat na dětského gastroenterologa. Upraví dávku nebo nahradí lék ".

Analogy

Všechny analogy Pancreatina jsou zpravidla vysoké. Tyto zahrnují:

V některých případech mají analogy účinnější terapeutický účinek, vyvolávají menší počet dyspeptických poruch. To platí zejména v léčbě kojenců, jejichž tělo se právě formuje. Nahrazení pankreatinu analogem by měl provádět váš lékař.

Mohou mít děti pankreatin?

Mohu dát pankreatin dětem?

Pankreatin je enzymový lék, který posiluje zažívací trakt. Lék se používá k selhání trávení v důsledku patologie slinivky břišní. Pankreatin je často předepisován dětem s cystickou fibrózou, špatnou stravou, poškozením střevní sliznice a žaludku. Lék je indikován v předvečer lékařských invazivních a neinvazivních procedur.

Charakteristika léčiva

Pankreatin se vyrábí ve formě tablet (125 mg, 100 mg, 90 mg nebo 25 jednotek, 30 jednotek). Tento nástroj pomáhá trávení přidáním enzymů. Tento lék obsahuje amylázu, lipázu, proteázu. Amyláza je nezbytná pro rozklad molekul uhlohydrátů. Pro trávení proteinových molekul je nutná proteáza. Lipáza pomáhá vstřebávat tuk. Všechny trávené prvky na pozadí užívání pankreatinu se začnou vstřebávat rychleji, což zlepšuje stav pacienta, zabraňuje vzniku průjmového syndromu a také nadýmání.

Indikace pro použití drogy:

 • pankreatická dysfunkce (v přítomnosti cystické fibrózy, zánět žlázy);
 • stav po odstranění části střeva;
 • zánětlivé a dystrofické patologie trávicího traktu, které se projevují průjmovým syndromem, zvýšení množství plynu ve střevní dutině, nedostatečné trávení hrudky;
 • podvýživa, nedostatečný vývoj čelisti, imobilizace na několik měsíců nebo déle;
 • použití medicíny v předvečer lékařských procedur (radiografie a ultrazvuk zažívacího traktu).

Při používání pankreatinu se mohou objevit nežádoucí účinky. U pacientů se může vyskytnout zácpa, uvolněná stolice, nevolnost, gastralgie. U pacientů se může zvýšit množství kyseliny močové v moči. U dětí ve vysokých dávkách je pozorována těžká zácpa. Během léčby pankreatinem si děti často stěžují na podráždění konečníku.

Pankreatin se nepoužívá pro akutní pankreatitidu, nedostatečnou funkci jater, u pacientů s hepatitidou a ikterickým syndromem. Nepoužívejte lék v přítomnosti kamenů v žlučových cestách, ucpání střev. Některé formy pankreatinu mají vyšší dávky. Nepoužívají se u kojenců do 3 let věku. Nepředepisujte léky na alergie na jejich složky. Cena léku v online lékárnách je 38-75 rublů.

Trávicí patologie spojené s pankreatickou dysfunkcí v pediatrické praxi

Oslabená funkce pankreatu u dětí se může objevit s vrozeným deficitem enzymů. Tento stav také způsobuje poškození dvanáctníku a dalších patologií. S pankreatitidou lze pozorovat pankreatickou dysfunkci. Zánět slinivky břišní u dětí je poměrně vzácnou patologií. Toto onemocnění je častější u dospělých..

Častěji se vyskytuje pankreatická nedostatečnost u dětí s podvýživou.

Bohatá konzumace jídla dítětem vyvolává nedostatek enzymů ve vztahu k potravinové hrudce. Nedostatek slinivky břišní se také vyvíjí, když je ve stravě velké množství bílkovin a velmi mastných potravin. V tomto případě pankreas nezvládá svou práci, protože na rozklad bílkovin a tuků se vynakládá více enzymatických sloučenin..

Pankreatická nedostatečnost se projevuje porušením stolice, bolesti břicha. U dětí mohou být stolice častější. Frekvence střevních pohybů může dosáhnout až 3krát nebo více. Barva stolice může být světlejší a výraznější. Děti mají průjem, který je nahrazen zácpou.

Cystická fibróza

Pankreatin by měl být podáván dítěti s cystickou fibrózou. Onemocnění může být diagnostikováno od narození. Tato patologie je dědičná. Při cystické fibróze je práce endokrinních žláz přerušena. Více s patologií, pankreas a dýchací orgány jsou poškozeni. U pacientů se zvyšuje množství elektrolytů v potu. Častěji se nemoc vyskytuje v bílé rase lidí.

U pacientů s cystickou fibrózou jsou respirační orgány často poškozeny ve formě bronchitidy a dalších projevů a je možná obstrukce dýchacích cest. Respirační patologie se často opakují. Trávicí funkce je také narušena u pacientů. Absorpce živin ve střevě je obtížná. Rozklad a absorpce tukových a proteinových molekul je narušen.

Výkaly u pacientů mají šedý odstín. Židle má nepříjemný zápach. Touhy po pohybu střev jsou časté, stolice je hojná. Na pozadí těchto příznaků existuje šance na rektální prolaps, zejména u kojenců do 2–3 let.

Děti mají špatnou absorpci vitamínů. S těžkou steatorrhea (šedá stolice), je zaznamenán závažný nedostatek vitamínu E, D, A. Tyto vitamíny jsou špatně absorbovány, protože jsou rozpustné v tucích..

Tajemství střevních žláz je velmi silné a lepivé. Absorpce vody ve střevní trubici je vyšší než absorpce zdravého pacienta. Tyto příčiny vedou k zácpě. Výkaly mohou být velmi těžké, což způsobuje střevní obstrukci.

Protože se vylučuje potní žláza, elektrolyty potu opouštějí mnohem více než u zdravých dětí. Při silném pocení dítě spálí velký tlak nebo šok.

Pankreatin pro novorozence je indikován pro cystickou fibrózu od narození. Po 48 hodinách života u dětí se meconium mírně zpozdilo. Meconiální masy se stávají lepkavými, což je diagnostický příznak cystické fibrózy u dětí v prvních dnech života. Pokud je pankreatická nedostatečnost závažná, má dítě střevní obstrukci. S korekcí dysfunkce pankreatu u dítěte se vytvoří židle. Terapie pomáhá zabránit střevní obstrukci.

Pravidla užívání drog u dítěte

Pankreatická nedostatečnost je léčena pankreatinovými přípravky. Pankreatin lze vzít dítěti ve formě prášku, tablet, tobolek. Samotný pankreatin lze použít v práškové formě pro kojence, kteří nemohou pít pilulky. Tablety pankreatinu se používají pro děti starší 3 let, pokud je dávka lipázy ve formě tablet vysoká (3-4 tis. Jednotek).

Dávkování léků pro kojence do 12 měsíců

Pro kojence mladší 12 měsíců je k dispozici speciální schéma výpočtu. Pankreatin se počítá lipázou. To je velmi důležité, protože během trávení se spotřebovává více energie a enzymů na rozklad tuků. Nejběžnější rozklad tuku.

U novorozenců může být pankreatin odebrán od narození, pokud existuje pankreatická nedostatečnost. Pro kojence je dávka léku vybrána neonatologem podle tělesné hmotnosti. Pokud zahájíte terapii včas, lze odstranit příznaky pankreatické nedostatečnosti. Stejný vzorec je sledován u kojenců.

Dávkování pankreatinu pro děti do 12 měsíců se střední dysfunkcí štítné žlázy:

Může být pankreatin podáván dětem: kdy může být použit

Tento článek byl přečten 7 minut..

Pankreatin dnes najdete v jakékoli lékárně. Jedná se o velmi účinný lék na různé poruchy gastrointestinálního traktu. Obvykle se v dospělosti vyskytují onemocnění, jako je gastritida, chronická pankreatitida, zánět střeva, ale v poslední době se tato choroba znatelně „omlazuje“. Děti a dospívající se stále častěji stávají pacienty gastroenterologů. Obviňovat špatnou výživu, nedostatek vitamínů, přebytek sladkého, sedavý životní styl, neustálý stres. Podívejme se, zda může být pankreatin podáván mladým pacientům, a zjistíme, v jakých situacích se tento lék používá..

Složení a akce pankreatinu

Tento léčivý přípravek sestává hlavně z pankreatinu vyrobeného z pankreatu jatečného skotu. Jedná se o enzymatické činidlo, jehož složky:

Všechny tři složky jsou enzymy. Cílem léku je usnadnit trávení potravy (zajistit odbourávání tuků, bílkovin a uhlohydrátů). Pankreatin podporuje nejúplnější absorpci potravinových prvků v tenkém střevě.

Jeho účel je nezbytný, pokud slinivka břišní v neúplném objemu plní své funkce: dojde k selhání exokrinní sekreční aktivity.

S jakými chorobami pomáhá pankreatin?

Indikace k použití jsou nemoci, při nichž je narušena práce slinivky břišní, žaludku a střev. To:

 • chronická pankreatitida (mimo nejakutnější fázi);
 • gastritida;
 • žaludeční vřed;
 • kolitida;
 • onemocnění jater a žlučníku.

Kromě toho se pankreatin používá po resekci kteréhokoli z těchto orgánů během období zotavení, aby se tělo rychleji přizpůsobilo změnám, ke kterým došlo..

O porušení trávení svědčí:

 • bolest v epigastriu;
 • pálení žáhy;
 • pocit těžkosti, plnosti žaludku;
 • těžkost v hypochondrii;
 • neustálý pocit hořkosti v ústech (zejména ráno);
 • časté nadýmání, nadýmání;
 • problémy se stolicí - zácpa nebo průjem.

Jaký je nedostatek enzymů

Tyto jevy nejsou vždy způsobeny přítomností choroby. V lékařské praxi se často vyskytují případy, kdy lidé dělají významné chyby ve stravě. Člověk snědl spoustu mastných, těžkých, kořenitých jídel a najednou (například k tomu došlo u slavnostního stolu) - a nyní existují dyspeptické příznaky. Obzvláště vysoká je pravděpodobnost potíží s gastrointestinálním traktem u lidí, kteří se „v běžném životě“ snaží jíst vyvážená, odmítají potraviny, které jsou pro žaludek příliš těžké, ale na dovolené si dovolují „vyjít“..

Podobné jevy lze často pozorovat v dětství. Otázka, zda pankreatin může být dětem, je vyřešena pozitivně, pokud lékař zaznamená problémy s trávicím procesem. Pro rostoucí organismus je ještě důležitější než u dospělých pravidelný příjem vitamínů, makroživin a mikroživin s jídlem, protože to přímo ovlivňuje imunitní systém. Pokud dospělý po určitou dobu obdrží méně živin kvůli porušení jejich absorpce, pak jeho imunitní síly budou stačit k udržení fungování těla v téměř normálním režimu až do okamžiku, kdy je nemoc poražena..

Pro děti je nesmírně důležité odstranit překážky bránící pravidelnému příjmu a správnému trávení potravy. Tělo dítěte se neustále vyvíjí, potřebuje obrovské množství energie. Nedostatek vitamínů a dalších prospěšných látek může mít extrémně negativní vliv na celý vývojový proces. Imunita dítěte trpícího například gastritidou se rychle snižuje, v důsledku čehož se jiné nemoci začnou „lpět“. Je nezbytné co nejdříve stanovit normální fungování trávicího systému.

Dávkování pankreatinu pro děti

Může být pankreatin podáván dětem? Samozřejmě. Je však nutné upravit dávku v závislosti na věku.

Lékař předepíše lék, určí také dávku a počet dávek v závislosti na závažnosti stavu pacienta. Pro dospělého by maximální množství nemělo překročit 6 tablet denně. Pokaždé, když užijete pankreatin, musíte pít lék se spoustou vody.

Pro děti je tento léčivý přípravek předepsán následovně:

 • od 3 do 5 let - 1 tableta denně;
 • od 6 do 9 let - maximálně 2 tablety;
 • od 10 do 14 let - od 2 do 4 tablet.

Po dosažení věku 14 let lze dávku v případě potřeby mírně zvýšit..
A co je nejdůležitější, nemůžete sami léčit. Měli byste si koupit lék přesně v dávce uvedené na lékařském předpisu a užít ho tolikrát denně, kolik Vám lékař doporučil. V takovém případě se jmenování lékaře ne vždy shoduje s tím, co je uvedeno v pokynech - pokud si všimnete rozdílu, musíte o tom lékaře informovat. Jeho pokyny by však měly být dodržovány, považuje-li to za nezbytné upravit dávku léku, protože bere v úvahu závažnost stavu a přítomnost průvodních onemocnění u pacienta a instrukce poskytuje obecné informace.

Nejčastěji v lékárně najdete pankreatin v tabletách - 60 kusů v jednom balení. V tomto případě je průměrná cena léku 56 rublů. V dražé a kapslích je také pankreatin. Tobolky je třeba brát celé bez otevření skořápky - pouze v tomto případě bude absorpce léčiva zajištěna v té části střeva, ve které je to nutné.

Pozornost! Bez přítomnosti dospělých nemůžete dovolit samostatné podávání tablet dětem mladším 6 let! Mladí pacienti by měli tento lék pít přísně pod dohledem svých rodičů nebo zdravotnického personálu..

Děti do 3 let pankreatin nepředepisují. Ale jsou možné výjimky, pak pediatr stanoví dávkování.

Délka léčby

Průběh léčby lékem může mít různé trvání. Záleží na tom, co způsobilo poruchy v zažívacím systému. Pokud jsou důvody fyziologické, to znamená, že se pacient dopustil chyb v obvyklé stravě nebo se v něm objevily nepříjemné jevy v důsledku dlouhodobého stresu, pak bude kurz krátký, možná jen pár dní.

Pokud byl enzymatický deficit důsledkem chronických nebo akutních onemocnění, trvání kurzu může být několik týdnů. Někdy je nutná celoživotní terapie nebo udržovací terapie..

Vedlejší účinky pankreatinu

Vedlejší účinky při užívání pankreatinu jsou vzácné. Obvykle je lék dobře snášen. Protože tělo dítěte je méně stabilní než tělo dospělého, byly u dětí pozorovány nejnepříznivější nežádoucí účinky. V tomto případě by o tom, zda je možné podat dětský pankreatin, měl rozhodnout pediatr s přihlédnutím k názoru úzkých odborníků, zejména gastroenterologa.

„Vedlejší účinek“ lze vyjádřit následovně. Nejčastějšími problémy jsou problémy se stolicí: průjem, nestabilní stolice. Závažnost v žaludku a nevolnost jsou také možné. U malých dětí není vyloučen vývoj perianálního podráždění.

Někdy mají děti kožní reakce ve formě vyrážky, podráždění, doprovázené svěděním.

Výskyt vedlejších účinků obecně nepřesahuje 1%. Proto lékaři klidně předepisují pankreatin i velmi mladým pacientům.

Buď opatrný

Pankreatin, stejně jako jakýkoli lék, vyžaduje přesné použití. Má málo vedlejších účinků, ale existují případy, kdy je jmenování léku nežádoucí. Koneckonců, může zhoršit existující onemocnění nebo oslabit účinek jiných léků.

 1. Jednou z kontraindikací je tedy akutní pankreatitida nebo útok exacerbace existujícího onemocnění. Během této doby se pacientovi doporučuje odpočinek a úplná abstinence od jídla. Všechny potřebné léky se podávají intravenózně nebo intramuskulárně. Slinivka musí mít absolutní odpočinek, aby se mohla zotavit.
 2. Jmenování pankreatinu v cystické fibróze je nežádoucí. Důvod je ten, že v medicíně není dostatek enzymů, takže ošetření nebude mít smysl.
 3. Vzhledem k dalším složkám obsaženým v přípravku je třeba postupovat opatrně v případě nesnášenlivosti galaktózy a laktázy..
 4. Pokud má pacient gastritidu s vysokou kyselostí a je mu předepsáno antacidum (léky, které snižují sekreci žaludeční šťávy), může být pankreatin méně účinný. Nejlepší je nepředepisovat tyto léky současně..
 5. Během těhotenství a kojení byste se měli zdržet užívání pankreatinu, ačkoli nedošlo k žádným zvlášť závažným případům změny stavu matky a dítěte - účinek léku na tělo těhotné ženy, na plod a novorozence není dobře znám..

Mohu použít analoga

Pokud pacient (dítě nebo dospělý) netoleruje pankreatin nebo pokud není pozorován očekávaný účinek, může být nahrazen kreonem. Creon se také používá pro cystickou fibrózu..

K vybraným lékům také patří: mezim forte, což funguje zvláště dobře, pokud jsou problémy s pankreasem způsobeny jídlem příliš mastných potravin a sváteční.
Všechna tato léčiva mohou být přijata v předvečer studií ultrazvukem břišních orgánů. Výsledky budou přesnější, protože bude eliminováno nadýmání a nadměrná tvorba plynu.

Pankreatin je dobře zaveden pro léčbu nedostatku enzymů u dospělých i dětí. Mladí pacienti mohou být přijati beze strachu, ale měli byste pamatovat: samoléčení je nepřijatelné. Lék by měl být užíván pod přísným lékařským dohledem..

Pankreatin pro děti

Hypovitaminóza, anémie a křivice - to jsou jen některé z možných důsledků poruch trávení. Pokud se pro dospělého může zdát zažívací problém stále jako obyčejná nepříjemnost, pak se u dítěte ukáže, že je často kritický, protože právě v této fázi by měl dostat maximum užitečných látek nezbytných pro správný vývoj všech tělesných systémů. Dětská pankreatina je jedním z nejvšestrannějších léků, které vám umožňují uspořádat trávicí systém dítěte.

Vlastnosti používání dětí

Funkce trávení jídla do stavu vhodného pro absorpci do krevního řečiště spočívá zcela na žaludeční šťávě, ale ne vždy se s tímto úkolem vypořádá. Trávení potravin se provádí pomocí enzymů, tj. Aktivních prvků žaludeční šťávy, které nemusí stačit.

Vidíme vnější projevy takových poruch, například při zvracení nebo průjmu - v obou případech je zřejmé, že tělo nepřijímá to, co bylo snězeno, ale pokud k tomu dojde, znamená to, že tělo dítěte je ponecháno bez užitečných látek, které by z těchto produktů mohly absorbovat..

Neschopnost získat potřebné látky ohrožuje vážná vývojová postižení, ale i malé doprovodné jevy, jako je stejný průjem a dehydratace, mohou tělu malého pacienta potěšit..

Je třeba poznamenat, že dětský pankreatin se liší od dospělých - výrobci často vyrábějí tablety a tobolky pro děti zelené na rozdíl od růžových „dospělých“. Tento lék může být dán dítěti od okamžiku, kdy dosáhne věku 1 roku, ale o takových opatřeních by měl rozhodovat pouze lékař, protože tento lék, stejně jako mnoho jiných, není bez vedlejších účinků a dávka musí být vypočtena velmi přesně v závislosti na věk a hmotnost.

Kojenci jsou předepisováni Pancreatin velmi zřídka kvůli vysoké pravděpodobnosti a závažnosti vedlejších účinků, a to pouze v situaci, kdy je odmítnutí přijetí zaručeno s ještě horšími následky. Pozoruhodným příkladem takové situace je cystická fibróza - akutní genetická porucha, která brání správnému vývoji trávicí šťávy a prakticky vylučuje možnost nezávislého trávení bez stimulace..

Charakteristickým rysem léčiva je to, že jeho účinná látka ztrácí svoji funkci během dlouhodobé interakce se žaludeční šťávou, takže i tablety se uvolňují v ochranné skořápce.

Návod k použití

Hlavní účinnou látkou léčiva je pankreatin sám - směs enzymů získaných z pankreatu skotu a prasat; kompozice je doplněna malým množstvím pomocných látek.

Hlavní účinek léčiva není pozorován v žaludku, jehož šťáva by jej negativně ovlivnila, ale v tenkém střevě, kde je zajištěna úplnější asimilace živin. Ve skutečnosti je pankreatin enzym, který tělo z nějakého důvodu neprodukuje..

I malé předávkování pankreatinem může mít opačný účinek ve formě zácpy.

Přestože se většina drog nedoporučuje k pití, pankreatin by se měl umýt sklenicí vody, protože má určitý dráždivý účinek..

Podmínky použití

Lékaři vyvinuli řadu indikací, ve kterých je použití pankreatinu oprávněné a nezbytné:

 • Pokud trávicí systém nefunguje správně kvůli nedodržení běžné stravy - zejména při konzumaci nadměrného množství potravin, zejména neobvyklých, mastných nebo kořenitých potravin.
 • V přítomnosti řady onemocnění gastrointestinálního traktu - jak přímo souvisejících s narušenou produkcí enzymů, tak komplexních onemocnění, která ovlivňují trávicí systém.
 • Připravit malého pacienta na ultrazvukové a rentgenové studie, kde funkce trávicího traktu musí být v dobrém stavu.
 • V případě porušení čelisti, což vede k nemožnosti normálního žvýkání potravy pro zvýšení absorpce živin z přizpůsobených směsí živin.

Kromě toho je tento lék v akutním stadiu popsaných nemocí i při akutních záchvatech symptomů zvracení a průjmů kontraindikován..

Někteří lidé mají také individuální nesnášenlivost s hlavní účinnou látkou nebo pomocnými přísadami, v souvislosti s nimiž jsou jim předepisovány jakékoli analogické látky.

Předepsané dávkování pankreatinu přímo závisí na počtu chybějících enzymů, a to se zase mění - je ovlivněno věkem dítěte (čím je starší, tím více enzymů má obecně) a zanedbáním problému. Množství účinné látky v jedné tobolce nebo tabletě se často neměří v miligramech, ale v jednotkách - například Pancreatin 8000 obsahuje 8 000 jednotek v každé tobolce.

Proto, pokud lékař předepsal 25 tisíc jednotek. denně - to znamená, že musíte vypít 3 tobolky, a pokud jste si místo toho tablety koupili, podívejte se, kolik účinné látky obsahují. Miligramy by neměly být zaměňovány s jednotkami - 250 mg na tabletu se může lišit v počtu jednotek v závislosti na výrobci.

Podle pokynů, děti ve věku 1-1,5 let jsou předepsány asi 50 tisíc jednotek, pro děti do 2 let - ne více než 100 tisíc. Ve vyšším věku je dávka již velmi závislá na diagnóze a pro pohodlí rodičů je často uváděna v tobolkách, které je třeba užít s každým jídlem. Tabulka doporučení pro lékaře vypadá takto:

 • Děti od 4 do 5 let - 1 tobolka.
 • 6-7 let - 1 až 2 kapsle pokaždé.
 • 8-9 let - 2 tobolky.
 • 10-14 let - 2 až 4 tobolky.

Je třeba ještě jednou připomenout, že tobolky by se neměly otevírat tak, jak je to možné, takže pokud je jejich počet vyznačen nerovnoměrně (například 1–2), měl by lékař vyvinout dávku tak, aby dítě vždy konzumovalo celé množství tobolek, ale nekolabovalo se s problémem předávkování.

U nejmladších dětí (do 3 let) je povoleno použití prášku bez tobolky - ta je smíchána v nápoji. To může výrazně snížit jeho účinnost, takže by dávka měla být vypočítána dokonale přesně..

Vedlejší efekty

Různé negativní účinky užívání pankreatinu jsou relativně vzácné - proto je tento lék mezi lékaři a jejich pacienty tak oblíbený. Vedlejší účinky užívání tohoto léku jsou obvykle důsledkem předávkování nebo užívání dětmi mladšími než jeden rok, kterým je tento lék předepisován pouze v kritických případech.

Pokud se některý z těchto příznaků objeví, okamžitě informujte svého lékaře.

Hmatatelné podráždění v konečníku, stejně jako tvorba adhezí. Pankreatin má určitou žíravost, proto se doporučuje pít ihned po použití se značným množstvím vody. Nicméně ve významných množstvích je schopna narušit integritu střevní sliznice, což vede k nepohodlí, s dalším ignorováním problému a vážnějšími důsledky.

Obecná metabolická porucha. Při používání pankreatinu se významně zlepšuje stupeň asimilace různých minerálů a dalších živin, ale pokud je problém složitý a týká se celého metabolismu jako celku a lékaři zaznamenali pouze špatnou stravitelnost, může to vést k novým problémům.

Tělo potřebuje nejen přijímat užitečné prvky, ale také je včas odstraňovat, pokud k tomu nedojde, je v močovém měchýři možná tvorba draslíku a sodíku.

Typickými příznaky alergie jsou vyrážka na kůži, svědění a pálení, bronchiální křeče, slzy, kýchání. Alergickou reakci může vyvolat nejen účinná látka, ale také pomocné látky - zejména se do prášku přidává laktóza pro lepší vstřebávání, což je typický alergen, i když většina lidí ji bez problémů asimiluje..

Dříve chybějící nebo zesílené záchvaty nevolnosti, zvracení a průjem. Přestože Pancreatin tyto příznaky blokuje, může je vyvolat sám..

V případě individuální nesnášenlivosti účinné látky nebo jiných složek tohoto léčiva může organismus, který normálně bere, ale neabsorbuje potravu, lék odmítnout, což problém dále prohloubí..

Používání samotného pankreatinu omezuje řada faktorů - například individuální nesnášenlivost na účinnou nebo pomocnou látku, určité kontraindikace užívání tohoto léčiva (obecné i v kombinaci s jinými léky), jeho absence v lékárnách nebo dostupnost levnějších analogů..

Mimo jiné u různých výrobců, dokonce i pod různými jmény, se složení léku může přibližně shodovat, liší se pouze v poměrech, což usnadňuje výpočet přesné dávky léku pro dítě.

Mezi inzerovanými přípravami podobné akce je Mezim nejznámější, které díky své účinnosti získalo mezinárodní uznání, ale vyznačuje se vyššími náklady. Z maximálně podobných přípravků je třeba rozlišit Creon, který je kvůli své vyšší účinnosti několikrát dražší. Můžete také zvýraznit řadu dalších podobných léků - zejména Festal, Normoenzyme, Panzinorm, Enzibene, Gastenorm.

Pokud se nespoléháte na maximální aproximaci, ale pouze na částečnou shodu ve složení a obecnou podobnost účinku, najdete desítky různých léků, z nichž každá má svá specifika a není vždy zcela vhodnou náhradou za pankreatin..

V každém případě není možné samostatně rozhodnout o nahrazení jedné drogy jinou, zejména pokud jde o zdraví dítěte. Bez ohledu na to, jak autoritativní je zdroj (včetně našich), který radí jiným lékům, by se taková doporučení měla brát v úvahu pouze proto, aby se zeptala ošetřujícího lékaře ohledně možnosti nahradit jeden lék jiným.

Nahrazení v některých případech je přípustné, pokud je doporučeno lékárníkem v lékárně, přičemž se odvolává na úplnou identitu složení těchto dvou léčiv. Je třeba znovu připomenout, že i ty nejlepší léky mohou být kontraindikovány pro jednotlivce, proto nemůžete předepsat dítěti, aby toto nebo ony léky přijalo, aniž by tomu rozumělo a nemělo nejpodrobnější informace o jeho zdravotním stavu, počínaje tím, že on nebo ona další droga pomohla desítkám známých

Pankreatin pro děti: návod k použití

účinná látka: pankreatin;

1 tableta obsahuje pankreatin, což odpovídá minimální enzymatické aktivitě: amyláza - 750 FIP IU, lipáza - 1000 FIP IU, proteáza - 75 FIP IU; pomocné látky: monohydrát laktózy, polyvinylpyrrolidon s nízkou molekulovou hmotností, stearát vápenatý, akrylová zelená 93031213 (směs suchých pevných látek: kopolymer methakrylátu (typ C), mastek E 553b, oxid titaničitý E 171, triethylcitrát E 1505, oxid železitý E 172, žlutý oxid křemičitý E 172, bezvodý koloid, hydrogenuhličitan sodný E 500 (s), laurylsulfát sodný, diamantově modrý hliníkový lak E 133).

tablety, kulaté, potažené, s hladkým bikonvexním povrchem, od světle zelené do zelené, je povolen zvláštní zápach. Při poruše je při pohledu pod lupou vidět jádro obklopené jednou souvislou vrstvou.

farmaceutický účinek

Trávicí pomůcky, včetně enzymatických pomocných látek. Enzymatické přípravky.

Enzymatický přípravek z pankreatu prasat a skotu. Enzymy pankreatu obsažené v přípravku - lipáza, a-amyláza, trypsin, chymotrypsin, usnadňují proces trávení bílkovin, uhlohydrátů a tuků, což přispívá k úplnější absorpci v tenkém střevě. Při použití pankreatinu je proces trávení normalizován, zlepšuje se funkční stav zažívacího traktu. Díky povlakům odolným vůči kyselinám nejsou enzymy inaktivovány působením kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Rozpouštění membrány a uvolňování enzymů začíná v dvanáctníku. Enzymy jsou špatně vstřebávány v zažívacím traktu, působí ve střevním lumen.

Indikace pro použití

Kontraindikace

Akutní pankreatitida, chronická pankreatitida v akutní fázi. Individuální přecitlivělost na pankreatin. Děti do 3 let.

Před zahájením léčby se poraďte se svým lékařem. Při použití léku npudepotcu doporučené dávky.

Při dlouhodobém používání lze případně předepsat přípravky železa.

Lék se nedoporučuje k léčbě cystické fibrózy z důvodu nedostatečných enzymů v jednotkové dávkové formě.

Poruchy trávení se mohou vyskytnout u pacientů s přecitlivělostí na pankreatin nebo u pacientů s anamnézou meconium ileus nebo střevní resekcí.

Je třeba mít na paměti, že přítomnost derivátu kyseliny methakrylové v pomocných látkách přípravku může při použití velkých dávek způsobit riziko vzniku vláknité kolonopatie. Pokud během užívání léku existují známky obstrukce tlustého střeva, měl by být pacient vyšetřen na přítomnost fibrózní kolonopatie jako možné příčiny tohoto patologického stavu..

Lék by neměl být užíván u pacientů se vzácnou dědičnou intolerancí galaktózy, nedostatkem laktázy nebo glukózovým a galaktózovým malabsorpčním syndromem.

Těhotenství a kojení

Nedoporučuje se užívat tento lék během těhotenství a během kojení.

Dávkování a podávání

účinná látka: pankreatin;

1 tableta obsahuje pankreatin, což odpovídá minimální enzymatické aktivitě: amyláza - 750 FIP IU, lipáza - 1000 FIP IU, proteáza - 75 FIP IU; pomocné látky: monohydrát laktózy, polyvinylpyrrolidon s nízkou molekulovou hmotností, stearát vápenatý, akrylová zelená 93031213 (směs suchých pevných látek: kopolymer methakrylátu (typ C), mastek E 553b, oxid titaničitý E 171, triethylcitrát E 1505, oxid železitý E 172, žlutý oxid křemičitý E 172, bezvodý koloid, hydrogenuhličitan sodný E 500 (s), laurylsulfát sodný, diamantově modrý hliníkový lak E 133).

Tablety se užívají před nebo během každého jídla, bez žvýkání a pijí velké množství tekutin. Lékař stanoví dávku léku individuálně v závislosti na věku a stupni nedostatku enzymu. Pro děti ve věku 3–5 let je jedna dávka 1 tableta; 6-7 let -1-2 tablety; 8-9 let - 2 tablety; 10-14 let - 2 - 4 tablety.

Děti ve věku 3 až 6 let by měly užívat pankreatinové tablety pro děti v přítomnosti odpovědných dospělých (rodiče, zdravotnický personál atd.). Délka léčby je stanovena podle závažnosti onemocnění a může se lišit od několika dnů do několika měsíců nebo déle (v případě potřeby i stálá náhrada). terapie). Maximální denní dávka (s úplnou nedostatečností exokrinní pankreatické funkce (z hlediska lipázy) by neměla přesáhnout 100 000 jednotek / den.

Vedlejší účinek

Při použití ve středně terapeutických dávkách jsou vedlejší účinky pozorovány v méně než 1% případů.

Z trávicí soustavy: v některých případech - průjem, zácpa, nevolnost v žaludku, nevolnost. Zřídka se po užití velkých dávek léku může objevit zúžení tlustého střeva nebo ileocekální část střeva. V případě neobvyklých příznaků břicha nebo zvýšené bolesti je nutné vyloučit možnost vzniku fibrotické kolonopatie.

Alergické reakce: v některých případech - svědění kůže, vyrážka.

Ze strany metabolismu: při dlouhodobém užívání léku ve vysokých dávkách je možný vývoj hyperurikosurie v nadměrně vysokých dávkách - zvýšená hladina kyseliny močové v krevní plazmě. Při použití pankreatinu pro děti ve vysokých dávkách mohou děti zažít perianální podráždění kůže.

Předávkovat

Není popsáno. Možná vývoj fibrotické kolonopatie při použití velkých dávek léku.

Interakce s jinými drogami

Pokud užíváte jiné léky, poraďte se se svým lékařem o možnosti užívání léku.

Při současném použití pankreatinu s přípravky železa je možné snížit jeho absorpci. Současné použití antacid obsahujících uhličitan vápenatý a / nebo hydroxid hořečnatý může vést ke snížení účinnosti pankreatinu.

Užívání léků obsahujících pankreatin může vést ke špatné absorpci kyseliny listové, což může vyžadovat úpravu dávky nebo další příjem kyseliny listové. Účinek léků snižujících cukr, akarbózy a miglitolu, se může u dětí s pankreatinem snížit.

Funkce aplikace

Schopnost ovlivnit rychlost reakce při řízení nebo práci s jinými mechanismy.

Články O Neplodnosti