Hlavní Bolest

Nejlepší místo pro maminky o dětech!

Vše o kojencích a malých dětech: výživa, zdraví, vývoj a péče o děti. Články od cvičících pedagogů, psychologů, lékařů a matek.

Reklamní

Potřebuje novorozenec figurínu? Výhody a újmy dudlíků.

Figurína dítěte v jeho ústech je stereotypem pevně zakořeněným v moderním světě a je předmětem nekonečné debaty o tom, zda přejít z přirozeného na pohodlný. Proto je pro mladé rodiče tak obtížné pochopit, zda musí do tohoto příslušenství uvést své dítě. Pro mnoho rodičů je to záchranář, jiní v zásadě nepřijímají jeho použití. Proč se to stane? Pojďme to pochopit.

Potřebuje novorozenec figurínu vůbec?

Sání je jedním z prvních reflexů dítěte, právě narozeného. Díky interakci s matkou hrudníkem získává jídlo a klid, pomáhá usnout a uspokojuje potřebu komunikace. Ale někdy je prsa z různých důvodů pro dítě nedosažitelná a poté vstoupí do arény - dudlík.
Stojí za to naučit dítě sát figurínu - záleží na rodičích. Dobře, povíme vám o výhodách a nevýhodách tohoto příslušenství a o tom, jak jeho použití co nejpohodlněji a bezpečněji využít..

Kdy učit dítě figuríny?

Při zodpovězení této otázky musíte nejprve zjistit, jak matka plánuje nakrmit dítě. Pokud z nějakého důvodu novorozenec krmí z láhve a neexistuje způsob, jak jej aplikovat na prsu, v tomto případě lze bradavku začít co nejdříve..
U stejných matek, které se rozhodnou kojit, doporučujeme, abyste odložili seznámení s figurínou dítěte alespoň po dobu prvních 4 týdnů, dokud se nezavede laktace a nevytvoří se pravé prsu dítěte..

Dětská figurína: klady a zápory

Kdy dát - vyřešeno. A jaká je skutečná výhoda používání tohoto úžasného zařízení? Pojďme se blíže podívat na klady a zápory bradavky, aby každá maminka mohla vyvodit závěry pro sebe.
Lékaři a rodiče mezi pozitivními účinky figuríny nejčastěji rozlišují:

Výhody figuríny pro novorozence.

Je snazší vyrůst než sání prstů. Mnoho matek se bojí nabídnout svým dětem figurínu a představí si, jak obtížné bude přesvědčit dítě, aby se s ním rozloučilo. To je pravda, ale pokud si dítě namísto figuríny zvyklo sát pěsti nebo prsty, bude ještě obtížnější se od tohoto zvyku dostat. Jak odstavit dítě od sání figuríny? Vždy se můžete trochu podvádět. Například příběh, že malá rodina myší pod postelí nedávno měla myš a které se neobejdou bez figuríny, pravděpodobně probudí touhu vašeho dítěte pomáhat a sdílet;) Tímto prstem nebude takové číslo fungovat, bohužel.

Snižuje riziko SIDS. Na základě studií provedených v roce 2005 americkými vědci se ukázalo, že riziko vzniku syndromu náhlého úmrtí kojenců u dětí spících na břiše i na měkkých matracích, které však dostávaly figurínu v noci, se snížilo o 90% ve srovnání s dětmi, které spal bez figuríny za stejných podmínek. Ať už je to jakkoli, nedoporučujeme položit dítě na spaní na břiše, na různé měkké matrace a polštáře nebo přikrýt dítě přikrývkou ve společné posteli, protože to vše jsou rizikové faktory pro vývoj SIDS.!

Rychle zklidňuje. Na veřejných místech nebo v očkovací kanceláři budete možná muset drobenku uklidnit co nejdříve. V takové situaci bude užitečné mít v sáčku čistou figurínu. Samozřejmě, pokud ji vaše dítě už znalo.
Rozvíjí kruhový sval v ústech. V roce 1992 byla ve švédském časopise Acta Pediatrica zveřejněna studie, během níž bylo zjištěno, že předčasně narozené děti, které dostaly figurínu bezprostředně po narození, přibývají na váze rychleji a dohnaly své dlouhodobé vrstevníky, protože díky sání s figurínou mohly dostávat jídlo mnohem efektivněji z hrudníku nebo láhve.

Pomůže to při letu. Pokud cestujete s dítětem, bude dudlík vynikajícím společníkem pro vaše dítě, protože během vzletu a přistání může dítě položit uši a sání a spolknutí slin tento nepříjemný stav usnadní..

Bohužel, pokud by použití figuríny bylo omezeno na plusy, tento článek by nebyl vůbec potřeba. Bohužel má bradavka řadu nevýhod. Zde jsou:

Poškození figuríny pro novorozence

Přestože figurína uklidňuje a dobře vyhovuje sacímu reflexu, jeho výhody jsou omezeny hlavně na to. Stejně jako jakýkoli umělý předmět ve styku s novorozencem však může vyvolat určité nežádoucí události. Nevýhody figuríny jsou v zásadě způsobeny tím, že je snadno špinavá, a proto akumuluje infekce a může u dětí způsobovat onemocnění břicha a ORL orgánů. Zde je seznam hlavních problémů běžně spojených s používáním dudlíků:

Vyžaduje pozornost. Zpočátku dítě ještě nemá dost rukou, takže pokaždé, když z jeho úst vypadne bradavková bradavka (a to se stane velmi často), připravte se na to, aby se vrátil na své místo.

Může způsobit zubní potíže. Zubní lékaři nedoporučují dlouhodobé používání figurín, takže při dalším vyšetření nezapomeňte zkontrolovat u svého lékaře, kdy zahájit exkomunikaci.

Člověk musí mít vždy zásoby. Pokud je vaše dítě zvyklé uklidnit se pouze pomocí figuríny, je nepravděpodobné, že se budete chtít ocitnout v situaci, kdy není po ruce, takže je důležité zajistit, aby jeden nebo více kusů bylo vždy s vámi.

Problémy s kojením. Dudlík je jedním z hlavních nepřátel řádné organizace kojení, proto se nedoporučuje dávat dítěti alespoň v prvním měsíci po narození, aby nedošlo k záměně při sání.

Jak vidíte, i takové neškodné zboží může mít vedlejší účinky. buď opatrný!

Co hledat, pokud používáte dudlík

Rozhodnutí o tom, zda dítě seznámit s figurínou nebo ne, by mělo být přijato individuálně v každém případě. Například u kojenců s umělým krmením je používání bradavek o něco více odůvodněné než u tradičních dětí. V každém případě, bez ohledu na to, jaké se vaše konečné rozhodnutí stane, nebude při používání tohoto zařízení na místě zjistit informace o preventivních opatřeních.

Nebezpečí udušení. Pokaždé, než dítěti dáte figurku, pečlivě ji zkontrolujte, zda neobsahuje praskliny, zejména když drobky mají první zuby. Kromě toho výrobci požadují, aby figurína byla vyměněna za novou nejméně jednou měsíčně, bez ohledu na její stav..

Žádný cukr. Neaplikujte dudlík džemem, medem ani jinými produkty z „dospělého“ stolu. Děti prvního roku života by se neměly seznámit s potravinami obsahujícími cukr (s výjimkou přírodních cukrů z ovoce).

Bezpečnost je na prvním místě. Pomocí speciální špendlíkové špendlíky s řetězem se ujistěte, že jeho délka nestačí k náhodnému ovinutí kolem krku vašeho dítěte.

Nechte dítě zvolit si dudlík. Pokud jste vyzkoušeli několik možností pro figuríny, ale dítě se nemohlo zamilovat do žádné z nich, netrvejte na tom. Dudlík nakonec není nutným atributem dětství..

Z čeho lze vyvodit závěr??

Jak víte, bradavka je pro dítě stejně dobrá i špatná. O tom, zda jejich novorozenec potřebuje figurínu, je na rodičích, aby se rozhodli, v závislosti na konkrétních potřebách dítěte. Určitě to může pomoci a usnadnit obtížnou péči o dítě, ale musí se používat rozumně. Pokud je dítě zlobivé - někdy se můžete pokusit změnit postoj, ve kterém je dítě, zkuste ho rozptýlit nebo se zapojit do nějaké hry. Nepoužívejte figurínu jako první pomoc! Nezapomeňte, že se nejedná o magický lék na všechny pochvy, ale pouze o pomocné příslušenství.

Potřebuje novorozenec figurínu - argumenty „pro“ a „proti“, názor Dr. Komarovského

Figurína je klíčovým symbolem, který úzce souvisí se světem novorozenců a prvním rokem života dětí. Ještě před narozením dítěte rodiče přemýšlejí o tom, zda bude tento slavný doplněk potřebovat..

Při rozhodování, zda učit dítě bradavce, je důležité studovat okamžiky spojené s jeho negativním a pozitivním vlivem. Vyplatí se poslouchat rady pediatrů, aby používání bradavek bylo co nejpohodlnější a nejbezpečnější. V tomto článku je podrobně rozebrána otázka výhod a nebezpečí figuríny, je uveden i názor autoritativního pediatra Komarovského..

Musím si zvyknout dítě na bradavku?

Všichni zdraví novorozenci mají výrazný sací reflex. Ihned po narození je dítě již schopné chytit matku bradavku a zahájit proces.

Při interakci s mateřským hrudníkem nebo lahví se směsí dítě nejen získává jídlo, ale také hledá ujištění. Sání pomáhá dítěti odpočívat a cítit se pohodlně, figurína zde bude věrným pomocníkem.

Je možné a nutné přizpůsobit dítě bradavce? Pro děti při umělém krmení je prostě nezbytné, aby dostávali jídlo za hodinu, a sací reflex není zcela uspokojen, proto od narození mohou rodiče používat dudlík, dítě to utěší nebo rozptýlí. Děti, které přijímají prsa na vyžádání, jsou také ochotny pořídit dudlík. Ale v tomto případě je lepší dát figurínu ne z prvních dnů, ale po několika týdnech, kdy je stanoveno laktace.

Podívejte se na video, zda potřebujete naučit své dítě figuríny:

Klady a zápory pro dítě

Psychologové tvrdí, že bradavka je nutná k úplnému uspokojení sacího reflexu a v budoucnu neexistovaly žádné problémy, jako je sání prstu, dlouhá závislost na láhvi vody nebo směsi, touha kousat nehty a tužky. Někteří odborníci dokonce najdou spojení mezi nerealizovaným reflexem a kouřením v dospělosti.

Především je potřeba figurína pro vzrušující děti, které špatně usnou nebo se v noci často probudí. Pomáhá dítěti rychle se uklidnit a utěšit se. Kromě toho dítě přeměňuje svou pozornost na bradavku a jeho oblíbený proces sání usnadňuje přežití střevní koliky, bolení zubů nebo jen odvrácení od dráždivých faktorů.

Výhoda

Pokud jde o výhody figuríny pro dítě a matku, lze zaznamenat následující pozitivní body:

 1. Plná spokojenost sání reflexu kdykoli, když není poblíž láhev nebo mateřská hrudník.
 2. V budoucnu se dítě snáze odstaví z bradavky než ze sání jiných předmětů, protože v případě nepřítomnosti figuríny může dítě začít vkládat do úst prsty, pěst nebo malé věci v domě..
 3. Bradavka rychle uklidňuje dítě, přispívá k rychlému usínání a dobrému spánku. Při sání mu dává pocit pohodlí.
 4. Příslušenství je vhodné vzít na cestu, cestovat, zejména pokud musíte létat letadlem. Během vzletu a přistání dítě nebude pokládat uši kvůli sání a spolknutí slin.
 5. V chladu během procházky dítě s dudlíkem vdechuje mrazivý vzduch nosem, nikoli ústy, takže se snižuje riziko nachlazení.
 6. Během sání se aktivují receptory, které mají dobrý vliv na funkci střeva..
 7. Figurína chrání dítě před syndromem náhlé kojenecké smrti a brání zadržování jazyka během spánku.

Podle řady pediatrů je nemožné nebo alespoň nedoporučené používat tuto položku. Důvody pro odmítnutí bradavky:

 1. Zvýšené riziko infekce v dutině ústní.
 2. Mohou se vyskytnout problémy s malokluze..
 3. Ve zvláštních případech je vždy nutné mít k dispozici sterilní dudlíky, jinak může dojít k hysterii dítěte, když se špinavá bradavka zašpiní a matka nebude mít po ruce čisté. Rodiče jsou přísně zakázáni lízat dudlík, aby je „očistili“. To je plné přenosu různých bakterií, které poškozují flóru křehkého těla dítěte. Vsuvka - osobní atribut dítěte!
 4. Při použití figuríny může dojít k narušení normálního procesu kojení, může se snížit počet připevnění k prsu a množství produkovaného mléka..
 5. Neustálé používání figuríny vede k nedostatečné komunikaci mezi dítětem a matkou, což má vliv na vývoj a psychologickou stabilitu.
obsah ↑

Argumenty pro a proti Komarovsky

Komarovsky považuje figurínu za volitelnou položku pro kojence. Pokud dítě nechce dudlík, pak je to dokonce dobré, rodiče budou ušetřeni obtížného problému odstavení a dítě nebude připoutáno.

Ve speciálním výcviku bradavky však nemá smysl, protože to přináší výhody i újmu. Ačkoli známý lékař připouští, že všechny pozitivní a negativní důsledky jsou značně přehnané, a co je nejdůležitější, pokud používáte dudlík, je to hygiena, protože existuje nebezpečí přenosu infekcí na dítě špinavým povrchem..

Jediným významným argumentem proti bradavkám, které Komarovsky považuje za možné porušení kojení.

První měsíc po narození je důležitým obdobím pro zahájení dobrého laktace, matka by měla dítě aplikovat na prsa tak často, jak je to jen možné, a stimulovat tak uvolňování mléka. Vsuvka v tuto chvíli může narušit a narušit proces. Rovněž bradavka v budoucnu způsobuje problémy s přirozeným krmením, takže je lepší ji odložit na 4-5 týdnů.

Podívejte se na video o tom, co si Komarovskyho pediatr myslí na použití bradavky:

Tipy pro rodiče

Rozhodnutí o seznámení dítěte s figurínou se provádí vždy individuálně. Pokud se rozhodnete pro bradavky, osvědčené tipy, které pomohou rodičům lépe se informovat v tomto tématu, se mohou hodit:

 1. Nedávejte figurínu z jakéhokoli důvodu a při nejmenším rozmaru. Existuje mnoho způsobů, jak rozptýlit dítě hrami, hrkálky. Vsuvka je skutečně potřebná, pouze pokud dítě nemůže usnout nebo se obává zdravotních problémů - kolika, horečka.
 2. Nemůžete zneužít figuríny a dovolit dítěti to sát na dlouhou dobu a často.
 3. Při nákupu nezapomeňte zohlednit věkovou kategorii, tvar a materiál produktu. Správně vybraná bradavka je hlavním pravidlem použití.
 4. Příslušenství si můžete zakoupit pouze v lékárnách a specializovaných dětských obchodech, čímž se chráníte před nekvalitními výrobky a padělky.
 5. Každý den je třeba zkontrolovat integritu figuríny, pokud existují díry nebo praskliny, ve kterých se bakterie bezpečně vyvíjejí, musí se zlikvidovat. Nesmíme zapomenout na pravidelnou sterilizaci a mytí výrobků.
 6. Doporučuje se měnit bradavky jednou za 4-6 týdnů.
 7. Po roce a půl je odstavení dítěte z figuríny mnohem obtížnější, takže je lepší se zbavit připoutanosti brzy.
 8. S příchodem zubů musíte přecházet na latexové výrobky, které jsou silnější než silikon, který děti snadno ukousnou.
 9. K upevnění figuríny na dětské oblečení existují bezpečné plastové kolíčky na prádlo a speciální držáky, lana a kovové řetězy nejsou pro tento účel vhodné, protože hrozí udušení.
 10. Dítě by mělo mít rádi tvar a vzhled bradavek, můžete mu pokaždé nabídnout nový produkt, dokud si dítě nerozhodne.

Závěr

Figurína kombinuje výhody i újmu. Zda je nutné přizpůsobit konkrétní dítě bradavce, pouze rodiče a on to vědí. Pokud figurínu používáte rozumně a pamatujete si doporučení lékařů, stane se dobrým pomocníkem a usnadní péči o dítě, jakož i zachová nervy a náladu mámy.

Ale ne všechny děti se shodují na bradavce, v takových případech nezoufejte a nenarušujte, protože figurína není vůbec povinným doplňkem, ale pomocným nástrojem, který můžete bez.

Proč konzultanti GV doporučují odhazovat figuríny pryč

Debata o tom, zda je pro novorozence nutná dětská figurína, nepřestává: matky dávají desítky argumentů pro a proti. Někteří věří, že bradavka je nutná k uspokojení sacího reflexu. Jiní říkají, že to vede k postupnému opouštění kojení. Ještě jiní jsou si jisti, že je možné kombinovat gumovou náhradu s laktací bez poškození hepatitidy B. Lékaři také nemají konsenzus a jejich argumenty se často neshodují s funkcí poradců kojení..

Gumové náhražky: podstata tohoto jevu

Přizpůsobit dítě figuríně či ne, je osobní záležitostí každé matky. Nejběžnějším argumentem pro gumové náhražky je sací reflex. U žen se objevují myšlenky na nutnost dudlíku s častými připoutáními. Figurína rozptyluje novorozence, pomáhá mu uklidnit se a usnout. Matky pomocí simulátoru prsu usnadní život, protože dítě vyžaduje méně pozornosti.

Důvodem pro dummy pro novorozence je také víra, že dítě má dost mléka. Od žen můžete často slyšet, že dítě je již plné, a teď chce jen sát. Podstatou "gadgetu" je uspokojit sací reflex a klid.

Potřeba novorozence v figuríně můžete posoudit pouze tehdy, pokud víte o principu dětské výživy.

Během HB je lepší opustit toto zařízení a spoléhat se pouze na hruď. U dětí na umělém krmení se bradavka stává každodenním doplňkem.

Figurína s IV

Máma by neměla mít pochybnosti o tom, zda dát novorozence, pokud je kojen, figurínu. Základem pro přenos dítěte z HB na IW jsou odlišné situace. V některých případech existují důkazy o tom, v jiných případech si žena samostatně vybere takovou volbu. Pokud je dítě na IV, pak se bradavka stane asistentem.

IV nezahrnuje krmení na vyžádání. Při přechodu na směs je stanoven jasný plán, protože mléko pro děti je pro trávicí trakt těžší a tráví déle. Pokud po krmení dítěte zašeptá a nemůže usnout, dostane figurínu, aby uspokojil sací reflex. S tím se novorozenec uklidní a sladce usne..

Odborníci jednomyslně tvrdí, že můžete dítěti dát figurínu, pokud je na IV. Navíc by se mělo stát trvalým zařízením. Bez ní nebude dítě schopno plně uspokojit sací reflex, protože dostane láhev se směsí včas a ne podle přání.

Vsuvka pro HS - téma k debatě

Potřeba figuríny pro kojení vyvolává vzrušující diskuse. Maminky se neunaví dohadováním se o tom, zda dát dudlíku dudlík. Pediatrové mají na to také odlišné názory. Někteří lékaři obhajují použití náhradníka, zatímco jiní doporučují jeho opuštění..

Výhody a poškození figuríny se hodnotí podle několika kritérií. Pouze žena se může rozhodnout, zda dát dudlík nebo ne. Nejprve se musíte dozvědět o kladech a záporech.

Argumenty pro

Použití silikonových zařízení pro moderní matku je zřejmé. Pokud rozdělíte ženy do dvou skupin, pak ty, které upřednostňují, bude jich víc. Maminky, které používají silikonové a latexové doplňky, uvádějí následující argumenty:

 • Sání pomáhá uklidnit se a usnout. To usnadňuje život, protože eliminuje nemoci z dlouhého pohybu..
 • Náhradník zvyšuje volný čas. Není třeba dlouho ležet s dítětem a dávat prsa, aby uspokojil sací reflex.
 • Silikonové zařízení pomáhá na ulici, když novorozenec pláče a žádá o prsa. Rozptyluje dítě a umožňuje vám koupit si čas na návrat domů nebo najít odloučené místo pro krmení..
 • Pomocí bradavek můžete dítě během nepříjemných procedur uklidnit. Pokud dítě při výměně oblečení pláče, snadno tuto situaci napraví..
 • Dítě je již plné. Po krmení potřebuje usnout, ale novorozenec nedovolil matce jít. Aby dítě „marně“ nemluvilo, ženy dávají dudlík.
 • Dummy zlepšuje spánek dítěte. Dítě může sát a spát po dlouhou dobu. Toto příslušenství ocení zejména ženy, které se nechtějí v noci probudit..

Dětská figurína je v některých situacích skutečně užitečná. Bude-li matka odcházet, bude potřebovat a dítě bude po dlouhou dobu s tátou nebo jiným členem rodiny. Rovněž bude nutná bradavka, pokud je žena hospitalizována nebo je ze zdravotních důvodů dočasně nucena přerušit hepatitidu B..

Po zvyknutí na figurínu může být obtížné odstavit se z tohoto zařízení. Matky, které se rozhodnou koupit dudlík pro novorozence, by si proto měly být vědomy závažnosti svého činu a jeho možných důsledků.

Argumenty proti: proč poškozuje kojení

Pokud se ptáte pediatrů na to, zda novorozenec potřebuje kojení při kojení, můžete slyšet různé odpovědi. Konzultanti HS souhlasí s tím, že bradavka není nutná pro kojence. Navíc může poškodit laktaci. Odborníci potvrzují svůj kategorický názor argumenty.

 • Kojení je složitý proces. Správný odchyt prsu je základem úspěšného laktace. Sání máma se liší od sání bradavek pro dítě. K získání mléka musí dítě otevřít ústa dokořán a aktivně pracovat s čelistí. Při sání bradavek dítě neotevře ústa tak široko a hlavně pracuje se svým jazykem. Proto lze tvrdit, že kojení a sací bradavky jsou nekompatibilní procesy.
 • Když si dítě zvykne na bradavku, jdou na cílovou čáru, což vede k odmítnutí GV. Mateřské mléko přichází na žádost dítěte. Když dítě namísto maminky saje latex, snižuje se poptávka po jídle. To vede ke skutečnosti, že žena snižuje produkci mléka. V tomto případě se časté krmení matek stává chybou. Pokud není situace včas napravena, je nevyhnutelný přechod z GW na IW.
 • Dlouhodobé sání figuríny vede k tvorbě malocluze u dítěte. Kojení přispívá ke správnému rozvoji maxilofaciálních svalů. Na IW jsou děti častěji konfrontovány s nedostatečným vývojem horní nebo dolní čelisti. V budoucnu to způsobí estetické problémy a fyziologické utrpení..
 • Vsuvka je zdrojem infekce. Je dobré, pokud je sterilizováno. Často však můžete vidět, jak se příslušenství visí na řetízku a tře se o dětské oblečení. Na povrchu gumového zařízení se hromadí prach, chloupky, částice oděvu, bakterie, viry. Padlé figuríny často lízají a nabízejí dítěti. Společně se slinami přenášejí na dítě bakterie. Pokud opustíte bradavky, můžete výrazně snížit riziko infekcí ústní dutiny a dýchacích cest.
 • Použití bradavek vede u dítěte k frustrace. HB poskytuje hluboké psychologické a emoční spojení mezi dítětem a jeho matkou. Figurína jej neumožňuje plně se formovat. V pubertě a ve vyšším věku to vede ke vzniku komplexů.
 • V latexu existují látky, které u dítěte způsobují alergické reakce. Silikon je v tomto ohledu považován za lepší materiál. Většina výrobců bradavky jej používá. Nelze si však být jistý, že zítra vědci nenaleznou škodlivé látky v silikonu..

Pochybnosti matky: zda dítě dokáže bez náhradníka

Maminky často pochybují o tom, zda dát novorozence figurínu. Následující otázky způsobují u žen úzkost:

 • Otevřete ústa při chůzi v mrazivém vzduchu. Situaci můžete napravit, pokud zvednete hlavu dítěte. Moderní kočárky jsou vybaveny touto funkcí. Můžete také použít tenký polštář pro novorozence nebo plenku složenou několikrát.
 • Silné připoutání k dítěti. Ženy dávají přednost figuríně, která učí usnout bez hrudníku. Mateřské mléko však obsahuje látky, které uklidňují a pomáhají usnout. Je mnohem snazší a pohodlnější spát s dítětem než s figurínou.
 • Dítě odstrčí hrudník a protestuje, ale dudlík potěší. Tento příznak naznačuje začátek odmítnutí hepatitidy B. Pokud si žena stanovila cíl převést děti do IV, je na správné cestě.
 • Chodit do práce vyžaduje použití náhradníka. Nejčastěji se ženy rozhodnou pro kariéru poté, co dítě bude mít šest měsíců. V tomto věku je již dítě do 6 hodin schopno zůstat bez hrudníku a přijímat další jídlo. Proto ho na figurínu nepřizpůsobujte.
 • Škody způsobené dlouhodobým krmením a častým opakováním. Ženy často věří, že dítě plivá před přejídáním. Aby se tomu zabránilo, maminky nabízejí dudlík. Ale malá regurgitace je normální. Příčiny patologické regurgitace jsou nesprávná připoutání, nezralý nervový systém nebo onemocnění gastrointestinálního traktu.

Pokud je již dítě na bradavku zvyklé

Dr. Komarovsky je pozitivní ohledně používání figurín. Pediatr říká, že děti prvního roku mají sací reflex. Abychom to uspokojili, člověk nemusí vždy podávat prsa. Dlouhé sání vede k přejídání a ke skutečnosti, že máma nemá čas dělat plánované věci. Pokud je dítě plné, pak Komarovsky doporučuje, aby mu dudlík uklidnil. Lékař si je jist, že při správném použití nemůže náhrada poškodit hepatitidu B.

Kojící poradci mají jinou perspektivu. Odborníci se domnívají, že matky musí vyloučit všechny odpůrce hepatitidy B, aby si udržely laktaci. Patří sem bradavky, dudlíky, láhve. Pokud je dítě již zvyklé na pomůcky, bude ho muset odstavit. Máma musí být trpělivá, protože odstavení z bradavky bude trvat déle než jeden den. Je nutné dát prsa častěji, jemně a klidně rozptýlit dítě.

Věčný spor: figurína pro novorozence - klady a zápory

Použití figuríny má mnoho výhod - zklidňuje, pomáhá usnout a uspokojí sání dítěte.

Moderní pediatrové však ne vždy schvalují používání dudlíku pro novorozence, diskutují s rodiči o všech kladech a záporech jeho používání.

Dummy výhody

Figurína vyhovuje sání instinktu - dominantnímu u kojenců - v případech, kdy je matka nucena odejít nebo když je dítě převedeno na umělé krmení.

Figurína však musí být správně vybrána, aby nebránila vytvoření správného kousnutí.

Předčasně narozené děti se často rodí s mírným sacím reflexem.

Proto v prvních dnech po narození jedí sondou. Tyto děti musí být připraveny na krmení lahví. Použití figuríny pomůže dítěti vyvinout sací reflex a přejít na krmení lahví.

Američtí pediatrové tvrdí, že dudlíky zachránily dětský život více než jednou. Srovnávací analýza ukázala, že v rozvojových ostrovních zemích, kde matky častěji používají figuríny, je podíl náhlých úmrtí novorozenců mnohem nižší než ve Spojených státech. Důvodem je skutečnost, že dudlíky ve snu brání zatažení jazyka a zástavě dýchání, a také pomáhají dítěti, aby se v případě regurgitace neudusilo.

Během sání se hormon cholecystokinin vylučuje do těla dítěte.

Je to druh antidepresiva, který uklidňuje dítě a pomáhá spát..

Spouští také zažívací procesy a dokonce zmírňuje bolest..

Názor Dr. Komarovského: „Pokud figurína nezasahuje do kojení a nezpůsobí matku ospalou a odpočinkovou, pak jsem na to! Máma uspokojit sání reflex v XXI století - to je špatně. Mami - na jídlo! “

Negativní vliv

V některých případech může figurína skutečně negativně ovlivnit zdravý vývoj dítěte.

V první řadě lze bradavku přičíst zdroji infekce, a to i při vysoce kvalitní hygienické péči.

Z provedených studií došlo k závěru, že dlouhé sání může vést k patogenním procesům středního ucha a destrukci struktury úst.

Aby se tomu zabránilo, je lepší omezit dobu sání figuríny a nezapomeňte ji sterilizovat.

Snížení laktace

Matčina prsa pro dítě není jen zdrojem výživy.

Je to příležitost uklidnit se, vyrovnat se s malými otřesy nového neznámého života, cítit se v bezpečí, chránit.

Tuto funkci může snadno provést figurína..

Máma nemusí dítě neustále přitahovat k hrudi, aby ji uklidnila. A možná s figurínou to bude mnohem snazší. Ale dítě, které dostane prsa jak pro výživu, tak pro uklidnění, bude trpělivější a pracovitější jedlík..

A dítě, zvyklé na figurínu, bude házet prsa v případě dočasného přerušení mléka, protože má bradavku, která saje „za nic“. Taková nedostatečná stimulace prsu povede ke snížení produkce mléka..

Odmítnutí prsou

Figurína nebere od dítěte tolik síly, kolik vyžaduje sání.

Proto, pokud mu nabídnete figurínu před stanovením laktace, může být líný a odmítnout prsa.

Je také možná opačná situace: novorozenec stráví veškerou svou sílu na figuríně a usne hladovějící.

Je také pravděpodobné, že si dítě zvykne na konfiguraci figuríny rychleji než tvar bradavky své matky a dává přednost umělé náhražce prsu. K získání mateřského mléka musí dítě tvrdě pracovat. Koneckonců, po zavedení laktace začíná mléko vynikat horkými záblesky. Mozek ženy by měl dostat signál, že dítě má hlad, a dát příkaz k vývoji mléka.

To vyžaduje stimulaci prsu a nějakou dobu. To znamená, že dítě hned nedostane mléko, ale po několika minutách tvrdé práce. Bude tedy muset bojovat za každou porci, za každou novou vlnu. Dítě od prvních dnů zvyklých na dlouhé kojení bude na tento boj připraveno. A pokud je dítě rozmazleno figurínou, může odmítnout vydělávat mléko své matky.

Nesprávná příloha

Při sání prsů a figuríny se jedná o zcela odlišné svalové skupiny. Jejich koordinace se také výrazně liší..

Při pohledu na dítě, které bude jíst mléko, můžete zjistit, zda kojí nebo z láhve.

Dítě otevře ústa jako kuřátko, protože jen tak dokáže dobře zachytit hrudník své matky.

Dítě, zvyklé na bradavku, ji bude hledat a táhne rty hadicí. Pokud si novorozence zvyknete na figurínu, může dojít k takzvané „bradavce zmatku“. Pokusí se chytit hrudník stejným způsobem jako dudlík..

Následně se spolkne méně nebo vůbec žádné mléko a dokonce i vzduch. Dále se vše bude vyvíjet podle výše popsaného scénáře: snížení zájmu dítěte o prsa, zánik laktace, dokončení kojení. Proto, když je nezbytné krmit novorozence mléčnou výživou, lékaři doporučují používat spíše lžíci než láhev.

Figurína a kojení

KDO, spolu s UNESCO, v rámci projektu „Nemocnice, pro děti,“ formuloval - „Deset kroků k úspěšnému kojení.“ Jedním z nich je „nedávat umělým kojencům a náhradkám bradavek kojeným dětem“. Tento tip je zvláště důležitý pro matky novorozenců..

Takže figuríny a úspěšné kojení jsou nekompatibilní? Většina kojících lékařů a poradců odpoví na tuto otázku kladně..

Pokud se však přesto matka rozhodne představit své dítě tomuto tématu, musí si pamatovat několik jednoduchých pravidel:

 • V prvních týdnech života nedejte dítěti figurínu. To může být užitečné od okamžiku, kdy je kojení stanoveno, a to až do 1 roku. Do této doby bude mít dítě první zuby a potřeba uspokojit sací reflex začne mizet..
 • Nabídněte figurínu, je-li nutné odvrátit dítě od pocitu nevolnosti nebo lékařských postupů.
 • Nepoužívejte jej často po dlouhou dobu. Jakmile je dítě rozptýleno, ticho jej vyčistěte. Nezměňte se ve zvyk.
 • Při výběru tvaru a materiálu dudlíku se poraďte s odborníky. Není tak snadné vybrat tu správnou variantu mezi odrůdou, kterou uvádějí výrobci.
 • Zvolte správnou velikost podle věku (0-2, 0-6, 6-18 měsíců).
 • Bradavky kupujte pouze ve specializovaných prodejnách nebo lékárnách. Neexistuje žádné riziko získání bradavek z nestandardních materiálů.
 • Pravidelně sledujte integritu a čisté bradavky. Postupem času se jakýkoli materiál začíná trhat nebo lámat. Malé kousky latexu nebo silikonu se mohou dostat do dýchacích cest. Proto by se při prvním náznaku narušení integrity měl produkt vyměnit.
 • Zkuste dítě odstavit z figuríny na rok. Ve druhém roce života zasahuje do zániku sacího reflexu, který potlačí všechny ostatní činnosti, včetně takové důležité motorické aktivity v tomto věku. Z matkyho pomocníka - bradavka se promění ve špatný zvyk dítěte, na připoutání, s nímž bude velmi obtížné se rozloučit.

Přibližná životnost latexové figuríny je v průměru 4–5 týdnů při pravidelném používání. Silikonová bradavka vydrží o několik týdnů déle.

Řešení dilematu: „být nebo ne být figuríny“ zůstává u rodičů. Musíte si však uvědomit, že na tomto rozhodnutí bude záviset nálada, pohoda a dokonce i zdraví nejdražšího malého člověka. Proto byste měli studovat všechny výhody a nevýhody používání figurínových bradavek a přistupovat k rozhodnutí se vší zodpovědností a znalostmi.

Dummy: dej nebo nedej?

Dítě saje figurínu nebo dudlík. Harm nebo dobrý?

Alexandra Chomakhidze dětská lékařka, vědkyně Vědeckého centra pro zdraví dětí RAMS

Na obrázcích dětí jsou téměř vždy vyobrazeny figuríny - jsou považovány za integrální symbol věku. Je tato položka opravdu přirozená a nezbytná pro dítě?

Každý chápe, že figurína slouží k uklidnění dítěte. Faktem je, že v důsledku sání v centrálním nervovém systému kojenců se vyvíjejí procesy rozsáhlé inhibice - to je ve skutečnosti sedace. To je to, co příroda zamýšlela, aby se maminka pokusila dát své dítě na její hruď z jakéhokoli důvodu, tak často, jak je to možné, protože ona začíná zažívat vztah na základě své vlastní zkušenosti: hodně času na hrudi je klidné dítě. Časté připoutání jsou zase klíčem k tomu, abychom se stali nejen účinným laktací, ale také hlubokým psychologickým propojením matky a dítěte.

"Podvodní skály"

Figurína je navržena tak, aby napodobovala prsa - zajišťovala sání, které nedává mléko ani komunikaci s matkou. Když dítě saje jakési „náhradní matky“, může se opravdu uklidnit. Zároveň se však v této chvějící se dvojici - matce a dítěti něco ztratí. Podívejme se blíže na „úskalí“, která zakrývají používání dudlíků.

 • Pokud se uchýlíte k pomoci figurín, bude dítě méně sát. Na jedné straně už matka nebude muset při každém pískání dát dítě na prsa, protože je mnohem snazší dát dummy dítěti. Na druhé straně dítě sám vynaloží své úsilí nikoli na sání prsu, ale na „umělou sedaci“. Figurína samozřejmě nemůže uspokojit skutečný hlad. A nemůžete oklamat zdravé, silné, zvláště dospělé dítě figuríny: bude křičet, dokud mu jeho matka konečně nedá prsa. Ale pokud je dítě slabé a snadno unavené a sání figuríny mu dává falešnou, ale přesto uklidňující, může udělat mnohem méně úsilí, aby získalo mléko z matčiny hrudi. V takové situaci postrádá prsa matky stimulaci, proto zůstává velkou otázkou účinná a dlouhá laktace. Proto jsou figuríny položky, které podléhají přísnému vetu během laktace, zejména během prvních 5-7 týdnů po narození.
 • Pokud má matka sklon nabízet mu figurínu při každém starosti dítěte, může jí chybět situace, která vyžaduje pozornost. Nakonec, pokud dítě začne jednat, znamená to, že chce své matce něco říct o svém stavu. Možná má prostě hlad, nebo možná má co ublížit nebo je smutný. A v každém případě by bylo dobré nejprve zjistit, co se toho malého děsí starosti. Navíc, pokud je dítě zvyklé na sání figuríny téměř neustále, může být obraz jeho úzkosti úplně rozmazaný. Možná není nic špatného na tom, že se snažíte zmírnit utrpení dítěte tím, že mu dáte figurínu, pokud jasně víte, co je způsobuje najednou nebo jiným způsobem - například s kolikou, s krkem, po několika nepříjemných zásazích a manipulace. Ale i v tomto případě stále potřebuje vaši pozornost, náklonnost, něhu. A ještě víc, pokud nechápete, proč je vaše milované dítě zlobivé, musíte se s tím nejprve vypořádat.
 • Mnoho rodičů na vědomí, že dítě spí déle a klidnější s figuríny. Tento přístup je však obrácený. Dítě se během dne nebo noci několikrát probudí, a aby opět usnulo, může vyžadovat rekreaci ve stejném prostředí, ve kterém je zvyklý usnout. Pokud je tedy zvyklý chodit do postele s figurínou v ústech, může vyvolat hrozný výkřik, pokud ho náhodou uvolní z úst ve snu. Možná se ocitnete v ještě nepříjemnější situaci, pokud z nějakého důvodu nemůžete dítěti dát figurínu před tím, než ho uložíte do postele - řekněme na silnici nebo pryč, pokud jste ji náhodou zapomněli vzít s sebou nebo se zašpinila. Můžete si být jisti: pokud nemáte sílu rychle se přestavět, chudé dítě bude hořce plakat bez jeho „online sedativa“!
 • Je nepravděpodobné, ale může se stát, že si dítě zvykne na tvar figuríny a začne opouštět prsa. Naštěstí se opak opakuje mnohem častěji: děti odmítají figuríny, protože jsou příliš odlišné od tvaru bradavky matky. Zároveň si však musíte pamatovat na tuto možnost a vznik takových nevědomých reakcí je nejnebezpečnější ve velmi malém věku - během prvních 2-3 týdnů po narození dítěte.
 • Dlouhodobé používání figurín může být spojeno s tvorbou malocluze (zejména s použitím kulatých figurín, tj. Nikoli ortodontických)..
 • Nadměrné používání figurín může významně zpomalit rozvoj řečových dovedností. To zahrnuje jak zneužívání figuríny během dne (když ji dítě saje téměř neustále), tak odstavení figuríny příliš pozdě (v ideálním případě by toto období nemělo překročit věk 1-1,5 roku). Drobky mohou být zpožděny při tvorbě hučení, blábolení, verbální a frázové řeči.

Dudší: Tipy pro rodiče

Jedním slovem lze postoj k figuríně formulovat takto: absolutně zdravé dítě nepotřebuje figurínu! Ve skutečnosti by dítě mělo usnout, když je mateřské mléko dostatečně pumpováno; nic mu neublíží - a proto je během bdělosti tento předmět pro něj zcela nadbytečný. Aktivně se učí světu a má vždy právo počítat s pozorností a něžností blízkých - to znamená, že je vždy připraven vzít si ho na ruce, položit ho na jeho hrudník, doušek a pohodlí - a není třeba hledat ujištění v náhradním stavu. Pokud se však z nějakého důvodu rozhodnete použít figurínu, budou užitečné některé tipy.

 • Figuríny, jako bradavky na láhve, mohou být vyrobeny z latexu nebo silikonu. Ta se nám jeví jako hygieničtější: nemá vlastní vůni, na rozdíl od latexu, který má vůni gumy, prach se lepí méně, a navíc je trvanlivější a „houževnatější“. Neustále kontrolujte integritu figuríny, zejména pokud již vaše dítě získalo zuby. Pokud na povrchu dudlíku najdete trhliny nebo zlomy, okamžitě jej vyměňte, protože dítě může náhodně vdechnout malé kousky silikonu nebo latexu! Latexové dudlíky vyžadují častější změnu ve srovnání se silikonem.
 • Dudlíky přicházejí v různých tvarech: kulaté nebo podlouhlé, opakující se tvar bradavky a zkosené. Posledně jmenované jsou nejčastěji označovány jako ortodontické, výhodnější jsou z hlediska tvorby správného skusu. Pokud se stále rozhodnete nabídnout svému dítěti figurínu, budete se muset na několika málo zásobit, abyste mu mohli vybrat tvar podle svého vkusu. Při výměně figuríny se pokuste dostat to samé jako předchozí, aby nedošlo k narušení a skandálu dítěte.
 • Liší se nejen tvar hlavní části dudlíku, ale také talíř, který neumožňuje sát dudlík hlouběji. Vyrábějí se figuríny s plochými a konkávními deskami. Některá batolata nesedí desky ohnuté rovnoběžně s konturou obličeje: od jejich těsného kontaktu s pokožkou se tvoří pláč a podráždění. Pro takové děti budou nejvhodnější desky zakřivené v opačném směru: prakticky se nedotýkají obličeje. Někteří výrobci používají na figuríny talíře s fosforeskující barvou, což usnadňuje jejich nalezení v dětské posteli v noci..
 • Nikdy neponechávejte figurínu na krk dítěte na šňůře nebo stuze: je to nebezpečné z hlediska uškrcení. Na konci používejte speciální řetězy se sponami, které jsou pohodlně připevněny k oblečení dítěte.
 • Při dávkování používejte figuríny: řekněme pouze během spánku nebo k úlevě od utrpení během nemocí, nepříjemných lékařských manipulací, jako jsou injekce během očkování. Během vyšetření pomůže lékaři dummy dítěte v ústech. Při umělém krmení je to užitečné pro uspokojení sacího reflexu a klidnějšího usínání: pokud dítě během krmení z láhve nespalo, můžete použít figurínu. Nedovolte dětem, aby při vzrušení saly „náhradní“. Nechte figurínu být malou maminkou, ale v žádném případě ji nenahrazujte!

Prst nebo figurína?

Někdy se děti snaží samy o sobě nahradit figurínu sáním prstu. Jak na to? V tomto případě možná figurína stále vyhrává. Zde jsou některé úvahy:

 • Figuríny jsou pro kousnutí dítěte mnohem méně nebezpečné než prst. Zaprvé existují speciální ortodontické dudlíky, které přispívají k rozvoji správného skusu (mají zkosený tvar), a za druhé, i standardní dudlíky jsou mnohem měkčí než prst, a proto méně narušují polohu čelisti..
 • Bude pro vás mnohem snazší odstavit dítě od figuríny než od sání prstu. Ačkoli většina dětí zpravidla přestává sát prst ve věku asi 1,5 roku, některé se nemohou zbavit tohoto špatného zvyku a ve školním věku. Ve skutečnosti je v této záležitosti dítě velmi obtížné ovládat, protože prst je vždy s vámi.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Je možné dát novorozence figurínu?

Sání reflexu a krmení

Sací reflex je nezbytný pro přežití novorozence i mláďat jiných savců. Ideálně by reflex měl být při kojení plně spokojen. Ale k tomu dochází jen zřídka.

Při kojení jsou možné situace:

 • máma má hodně mléka a jde to příliš rychle;
 • dítě saje velmi energicky.

Proto dítě sní, než uspokojí potřebu sání. Ještě častěji se to stává dětem s umělým krmením. A pokud rodiče nenabídnou dummy dítěti, vytáhne mu z úst něco strašného - prst, okraj pleny, hračku.

Nejlepší řešení je harmonizovat krmení. Pokud to nemůžete udělat, pak figurína je možná nejméně škodlivá volba.

Je možné dát novorozence figurínu

Spory na téma: „Je možné dát novorozence figurínu?“ - jít na mnoho let. A zdá se, že tento spor nikdy nekončí, protože noví účastníci se objevují každý rok.

K čemu je tedy figurína? Při sání uklidňuje dítě. Existuje však riziko, že pokud matka při každém výkřiku dá figurínu, bude jí chybět to, co opravdu dítě vadí. A pokud je dítě zvyklé na figurínu a najednou ho ztratí nebo ho zašpiní a vy ho nemůžete nahradit jinou bradavkou, začne plakat. Existuje tedy prvek závislosti na bradavce. A jeho důsledky nejsou vždy příjemné.

Zubaři také varují před dalším nepříjemným rysem dlouhodobého sání dudlíku - jejich dlouhodobé používání může ovlivnit vznik nesprávného kousnutí. A logopedi jsou o zpomalování tvorby řečových dovedností.

Měl bych dát novorozence figurínu? Závisí to samozřejmě na rodičích a samotném dítěti. Není tajemstvím, že mnoho dětí nejprve vyplivlo dudlík. Možná by matky neměly naléhat na drobky a zvykat je na skutečnost, že se jim nelíbily okamžitě?

Kdy dát novorozence figurínu

 • Figurína pro novorozence může být podána po krmení, ale v žádném případě předtím! Koneckonců, jejím úkolem je uhasit sací reflex, a pokud bude dán před krmením, dítě nemusí tak aktivně kojit její ňadra a jen se před časem unaví..
 • Rodiče nejčastěji dávají dítěti figurínu, aby ho ujistili před spaním. Sání má uklidňující účinek, je to objektivní skutečnost. Pokud existuje příležitost uklidnit drobky, aniž by se uchýlila k tomuto nástroji - vynikající. Pokud ne, figurína bude méně škodlivou volbou než cizí předměty nebo dětský prst.

Psychologové tvrdí, že figurína pro novorozence je objektem, který pochází z vnějšího světa, a proto pomáhá dítěti zůstat v kontaktu s prostředím. Pokud si dítě zvykne na sání prstu, může to vést k úplnému zaměření na sebe a je to plné budoucích komunikačních problémů.

Jak dát novorozence figurínu

Po narození se mladé matky obvykle zajímají: „Kdy můžu novorozence dát dětskou figurínu?“ A učí se to od prvních dnů života. Proto v porodnicích spí mnoho dětí a mlátí bradavky.

Jak dát novorozence figurínu? Měl by být dokonale čistý a sterilizovaný. Je nutné vyměnit figurínu během 4-5 týdnů. Pokud však vidíte, že bradavka je poškozená nebo pokud se na ní objevují praskliny, vyhoďte ji bez lítosti.

Pokud dítě vyplivne figurínu, nelíbí se mu to. V tomto případě se rodiče rozhodnou, že se již nebudou snažit nabídnout dudlík, nebo nabídnout dítěti jinou figurínu vyrobenou z alternativního materiálu a jiného tvaru.

Moderní dudlíky jsou vyrobeny z latexu a silikonu. Není snadné říci, který z těchto materiálů je populárnější, protože drobky mají různý vkus a preference.

Vliv dětské figuríny na formování zubů a kousnutí

Americká asociace dětské stomatologie oficiálně prohlašuje, že figurína způsobí vytvoření kousnutí přesně stejné škody jako sání prstu.

Při sání figuríny dělá jazyk dítěte nepřirozené pohyby - ne stejné jako při sání matčiny hrudi. Svaly v ústech, rtech, jazyku nefungují tak, jak to předepisuje příroda. To může vést k abnormalitám maxilofaciálního systému. A to:

 • horní a dolní zuby nemusí být umístěny proti sobě, vytvoří se takzvaný otevřený skus;
 • může existovat křížový skus, ve kterém zadní zuby nerostou svisle, ale šikmo k jazyku nebo ke lícům;
 • při sání figuríny dítě tlačí jazyk dopředu, což může vést k vytvoření ošklivé mezery mezi předními zuby.

Sbohem s figurínou

V budoucnu lze výše popsané problémy samozřejmě vyřešit pomocí závorek nebo závorek, ale ne rychle a levně. Není lepší o tom přemýšlet předem a odstavit dítě od figuríny, počínaje 6 měsíci, kdy se sající reflex postupně ztrácí? Pak se objeví první zuby - považujte to za signál, že je čas se s figurínou rozloučit.

Jak? Figurína může být odhozena, „ztracena“, konečně se s ní rozloučí, vysvětlí dítěti, že je již velký, a velcí chlapci nebo velké dívky nedělají dudlík.

Potřebuje dudlík dudlík: klady a zápory, vyberte si dudlík správně.

Zdá se, že bradavka je figurína obyčejná a nezbytná maličkost pro novorozence, ale téměř všichni rodiče dříve či později mají logickou otázku: je to vůbec potřeba, zda z toho má nějaký prospěch, nebo naopak, je lepší to ani nestojí za to? zakoupit toto příslušenství.

Některé matky si jsou jisty, že dudlík - figurína pomáhá dítěti uklidnit se, spánek se stává silnějším. Jiní trvají na tom, že atributem tohoto dítěte je pouze jedna újma: skus se pravděpodobně v drobečkách zhorší a prsa přestane brát a v budoucnu se z bradavky odstaví jedno naprosté trápení a mnoho dalších „a“... Zpravidla každá matka jeden nebo jiný dojem figuríny v závislosti na získaných zkušenostech.

Co říkají lékaři o dudlících - dudlíkách ?

Je třeba poznamenat, že Světová zdravotnická organizace je v této věci kategorická: bradavka nemá jednoznačně místo v seznamu potřebných položek pro novorozence, zejména pro ty kojené děti..

Názory ostatních lékařů byly rozděleny do dvou protilehlých táborů. Například někteří zubaři se domnívají, že pokud dítě používá dudlík - figurínu po dlouhou dobu, může to přispět k malokluzi. Logopedi říkají, že kvůli figuríně může mít dítě potíže s výslovností a neurologové věří, že figurína může ovlivnit i vývojová zpoždění..

Ale je všechno opravdu smutné? Pojďme to pochopit.

Výhody a poškození bradavek - dudlíků.

Vsuvka je skutečně schopná uklidnit dítě, uspokojit jeho sací reflex. Pokud je dítě maminky velmi neklidné a často zlobivé, figurína se může stát skutečnou hůlkou - zachránce alespoň na chvíli.

Slavný pediatr Jevgenij Komarovský je v tomto čísle docela klidný:

"Dětská figurína je jedním z faktorů ovlivňujících tvorbu sousta, ale daleko od jediného... Dětské figuríny jsou vyrobeny ze silikonu a dokonce i zvláštního tvaru, který napodobuje bradavku (přesněji ne samotnou bradavku, ale jak se mění její tvar během sání) - méně ovlivňuje skus. Pokud je na jedné straně měřítka teoreticky možné vytvoření nesprávného kousnutí a na druhé straně - téměř bezesné noci pro všechny členy rodiny, jsem kategoricky za figurínu “.

klady

Většina dudlíků dudlíků je vyvíjena ve spolupráci s lékaři, jako jsou zubní lékaři a pediatři. Jsou vyrobeny z různých materiálů, přičemž se bere v úvahu charakteristika dítěte: věk a anatomie dětí. Pokud je figurína vybrána správně, může dokonce přispět ke správnému vývoji kousnutí..

 • Podle psychologů vyhovuje bradavka sání dítěte. Vsuvka pomůže zabránit dalším problémům spojeným s sáním prstu..
 • Figurína je užitečná pro děti, které jsou často bez rozmýšlení bez zjevného důvodu, špatně spí. To může pomoci dítěti během koliky nebo krčení, zmírnit utrpení dítěte. Zabraňuje také vypadávání jazyka během spánku.
 • Použití figuríny pomáhá posílit svaly ústní dutiny dítěte a stimulovat střevní motilitu. Zejména sání reflex musí být vyvinut u kojenců, kteří se narodí s nízkou hmotností. To pomáhá k rychlejšímu přibírání na váze..
 • Je známo, že u dětí prvního roku života se zvyšuje pravděpodobnost syndromu náhlé smrti. K dnešnímu dni nemohou lékaři jasně vysvětlit tento jev a při použití bradavky u dítěte ve snu je toto riziko sníženo o 30%.
 • Minusy

  Je zřejmé, že existují významné výhody ve prospěch bradavek - dudlíků, samozřejmě. Je však třeba si pamatovat negativní dopad tohoto atributu..

  • Není vhodné dávat figurínu novorozencům v prvním měsíci života kvůli většímu riziku opuštění matčiny prsy. Pro začátek je velmi důležité zavést kojení. Poté můžete dítěti nabídnout dudlík, pokud ho nebere a bude odolávat, pak není třeba trvat na tom,.
  • Pokud zvolíte nepravidelně tvarovanou bradavku, může dojít k narušení kousnutí dítěte.
  • Dudlík - figurína může být zdrojem různých choroboplodných zárodků a infekcí, přestože je o ně správně postaráno. Není možné udržovat absolutní sterilitu tohoto příslušenství..
  • Lékaři-neurologové věnují pozornost skutečnosti, že nadměrné pobuřování figuríny dítěte může nahradit plnou komunikaci s mámou. To může vést ke zpoždění vývoje..
  • Figurína ovlivňuje laktaci. Čím více dítě dostane bradavku místo matčina prsu, tím horší bude kojení.
  • Vsuvka může nepříznivě ovlivnit duševní vývoj dítěte. Koneckonců, při každém rozmaru malého chlapce matky zpravidla okamžitě nabízejí figurínu. V důsledku toho jsou emoce dítěte potlačeny.

  Je nutné si zvyknout dítě na dudlík - figurínu ?

  Každý rodič se musí rozhodnout, zda nabídne své dítě této věci, pečlivě zvážit všechny klady a zápory.

  Osobně, můj názor, jako matka dvojčat jsem si nevšiml žádné újmy. Zkušenost byla docela úspěšná, s bradavkou děti spaly mnohem lépe a sen byl opravdu silnější. Pomohla mi také udržet si „váček mých nervových buněk“, protože moje děti byly velmi náladové. Studium bylo rychlé, snadné, bez slz a hněvu..

  A tady je to, co o tom říká Yevgeny Komarovsky:

  "Povinné - není třeba." Nechce - dobře, uklidněte se. Velký počet neméně respektovaných lékařů tvrdí, že sání figuríny je velmi škodlivé. Pravda je jako vždy někde uprostřed a správnou odpověď na otázku zná jen konkrétní dítě. “

  Jak si vybrat dudlík

  V tomto článku jsme zkoumali hlavní výhody a nevýhody používání bradavek - dudlíků. Pokud se stále rozhodnete, že se vaše dítě stane vlastníkem tohoto příslušenství, musíte k jeho výběru přistupovat odpovědně.

  Dnes je v obchodech prezentován obrovský výběr dudlíků různých tvarů, velikostí a vyrobených z různých materiálů: latex, silikon a guma.

  Jaký materiál zvolit dudlík ?

  Odborníci doporučují používat latexovou figurínu pro novorozence a oslabené děti, tj. na. je měkčí a jeho životnost je kratší. Má žlutý odstín a taková bradavka by neměla být vystavena vysokým teplotám - varu. Musí být měněna nejméně 1krát za měsíc.

  Naopak při řezání zubů získejte silikonovou bradavku. Nemá žádnou barvu - zcela průhledná. Taková bradavka je hypoalergenní a může být také sterilizována vroucí vodou. Tento materiál je na rozdíl od latexu odolnější a pružnější..

  Vsuvky vyrobené z gumy dnes ztratily popularitu a jsou minulostí, ale kaučuk je nejlepším materiálem pro kojence pro kojence, jejichž zuby se začaly řezat - vyrovnat se s svěděním lépe než ostatní. Gumové bradavky, na rozdíl od silikonu, mohou u dítěte způsobit alergie.

  Zvažte věk dítěte a pamatujte také na to, že dudlík se musí pravidelně měnit.

  Figuríny byly tříděny materiálem. Nyní se zamyslíme nad tím, jaké formy mají bradavky a která z nich bude zvlášť vyhovovat vašemu dítěti.

  Druhy dudlíků:

  Klasická bradavka. Toto je nejčastější bradavka s kulatou papilou. Lze jej použít na obou stranách. Opakuje anatomii rudy mé matky více než ostatní. Důležité ! Dlouhodobé a časté používání takové figuríny může přispět k vytvoření malocluze u dítěte


  Anatomická bradavka. Název sám napovídá, že taková bradavka odpovídá anatomii úst dítěte. Na základně má tenký krk a papilka tohoto dudlíku je na jedné straně mírně zploštělá. Při sání sousedí s jazykem dítěte a rozkládá rovnoměrný tlak na patro. Tento typ bradavky přispívá ke správnému vývoji kousnutí. Anatomické dudlíky by měly odpovídat délce 1,5 cm.


  Ortopedické nebo ortodontické bradavky. Dnes stále více matek dává přednost tomuto typu bradavky, t. na. její zajetí dítětem je nejpodobnější zajetí matky. Má tři různé typy:

  „Cherry“ - určený pro velké děti, které mají vysoký patro;

  „Srdce“ - přispívá ke správnému vývoji kousnutí dítěte;

  „Motýl“ - určený pro děti, které leží na břiše.

  Také výrobci vytvářejí symetrický pohled na ortopedické bradavky - dudlíky. V takové bradavce jsou obě strany ploché. Stejně jako klasické dítě to může sát na obou stranách.

  Základna bradavky - figurína.

  Při výběru bradavek pro dítě byste se měli zaměřit také na dudlík. Měl by být dostatečně široký, ale neměl by překrývat nos dítěte. Nezapomeňte mít speciální ventilační otvory, aby dítě mohlo klidně dýchat. Je žádoucí, aby vnitřek podbradníku měl reliéfní povrch, který zabraňuje ulpívání na kůži dítěte. Jinak se v této oblasti mohou shromažďovat dětské sliny, což pravděpodobně povede k podráždění..

  Závěrem: tipy pro rodiče.

  1. Nezapomeňte dodržovat hygienu bradavek - dudlíků. Pokud to materiál dovoluje, čerstvě nakoupená bradavka by měla být vařena několik minut, další sterilizace bradavky vyžaduje alespoň jednou denně, není nutné ji vařit denně, ale mělo by se provádět základní mytí mýdlem.
  2. Nikdy nelízejte figurínu dítěte! V ústech člověka je mnoho bakterií a svými slinami můžete předávat nebezpečné mikroorganismy vašemu dítěti.
  3. Skladujte figurínu nejlépe v uzavřených obalech.
  4. Bradavky musí být pravidelně měněny s ohledem na věk a individuální vlastnosti dítěte.
  5. V případě nepředvídaných okolností je nejlepší mít alespoň několik figurín. Například, pokud má bradavka nějakou vadu, nebo se prostě ztratí oblíbená věc maličkosti, což se stává docela často.

  V tomto článku jste se seznámili s takovými otázkami, jako je to, zda dítě potřebuje bradavku, naučili se výhody a nevýhody dudlíka - figuríny a také jste se naučili, jak si vybrat toto příslušenství. A i když, jak se vám zdá, jste se velmi zodpovědně přiblížili procesu nákupu bradavek, není nutné, aby tento konkrétní model vyhovoval vašemu dítěti. Možná budete muset hledat „jednoho“ pokusem a omylem a dítě si vybere vhodnější variantu.

  Články O Neplodnosti