Hlavní Zdraví

Kravské mléko v kojenecké výživě: zbytečné riziko

Absence nebo nedostatečné množství mateřského mléka v matce, dospívání dítěte a jeho postupný přechod na „dospělé“ výrobky nevyhnutelně vyvolávají otázku možnosti využití kravského mléka ve výživě dítěte. Pro první krmení kojenců existuje mnoho možností: obiloviny, ovocné a zeleninové pyré, džusy, kefír nebo tvaroh. Každý z nich má své klady a zápory, zatímco včasné zavedení produktu z krav do stravy je nejhorší způsob, jak začít seznámit dítě s nabídkou starších příbuzných.

Kravské mléko pro krmení: rizikové faktory

Kravské mléko je pro člověka cennou potravou. U dítěte se však některé jeho vlastnosti mohou projevit nepříznivě:

 1. Kravské mléko má bohaté minerální složení. Obsahuje mnohem více chloridů, vápníku, fosfátů, draslíku a sodíku než žena. Dětské ledviny jsou stále nezralé, nejsou schopny vyrovnat se s přebytečnými solemi, což s sebou nese riziko jejich usazenin v těle.
 2. Nedostatek železa v kravském mléce a jeho špatná stravitelnost mohou mít vážné důsledky pro zdraví kojence, mohou vyvolat vývoj anémie, výskyt odchylek ve formování a růstu jeho těla a oslabení imunitního systému..
 3. Přebytečný kasein, hlavní mléčná bílkovina, ztěžuje trávení kravského produktu. Je to on, kdo často způsobuje vyrážky na kůži nebo jiné projevy alergií. Velké množství bílkovin také způsobuje vážné přetížení ledvin..
 4. Laktóza je relativně nízká v kravském mléce pro kojence: pouze 3–4% oproti 7% v mateřském mléce žen.
 5. Kravské mléko je chudé na stopové prvky (zinek, měď, jód) a vitamíny (například E a C), které jsou důležité pro vývoj dítěte.

Je důležité pochopit, že kravské mléko pro kojence nemůže sloužit jako úplná náhrada mateřské nebo upravené mléčné výživy. Neobsahuje aktivní ochranné faktory, které pomáhají imunitě dítěte. Množství cystinu a taurinu nezbytné pro harmonický vývoj mozku v něm je velmi malé (34krát méně než v mateřském mléce), také není dost karnitinu, orotických a linolových kyselin.

Varování: Včasná konzumace kravského mléka může zvýšit pravděpodobnost vzniku cukrovky.

Video: Význam mléka ve stravě dítěte

Průmyslové kravské mléko

Mléko ze skladu je na jedné straně mikrobiologicky bezpečné, protože podléhá veterinární kontrole a speciálnímu zpracování. Na druhé straně dochází ke ztrátě všech důležitých a užitečných vlastností pasterizace a sterilizace, pro které je vysoce ceněna. Bezohlední výrobci mohou také do hotového výrobku přidávat cizí látky, jako je soda nebo konzervační látky, aby se prodloužila jejich skladovatelnost.

Na farmách s velkým počtem skotu zvířata pravidelně provádějí preventivní a terapeutická opatření související s užíváním léků. Antibiotika vstupují do mléka a mohou zůstat neporušená i po tepelném ošetření, totéž platí pro syntetická hormonální léčiva. Při inspekcích a laboratorních analýzách se v produktu často nacházejí pesticidy a vysoké dávky olova..

Pro dítě je bezpečnější a výhodnější pít čerstvé přírodní mléko od zdravého zvířete ze soukromé dceřiné farmy. Můžete ho pasterizovat doma a zahřát se na 90 ° C na několik sekund. Z takového mléka bude snadné vyrobit lahodný tvaroh, syrovátku nebo jogurt k diverzifikaci výživy dítěte užitečnými výrobky z kyselého mléka.

Používání čerstvého kravského čerstvého mléka pro kojence je extrémně nebezpečné, protože může způsobit infekci patogeny a rozvoj následujících chorob:

 • leukémie způsobená lymfotropním virem;
 • tuberkulóza, zejména její mimopulmonální formy;
 • jedovaté toxické infekce;
 • slintavka a kulhavka, brucelóza, antrax;
 • stafylokoková a streptokoková gastroenteritida;
 • klíšťová encefalitida;
 • Q horečka (koxielóza).

Video: „Maminčin škola“ o mléce ve výživě malých dětí

Kravské mléko při kojení

Při správném kojení není třeba doplňovat výživu dítěte mlékem jiných zvířat. Zájem o kvalitu mateřského mléka a jeho množství by měl být vyřešen odborníkem. S otázkami, zda dítě sní a proč hází prsa, nemusíte být sami.

Zachování mléka, udržení dostatečné sekrece a prodloužené kojení je nejjednodušší cestou ven z agendy, odstraněním problému včasného seznámení dětí s kravským mlékem z agendy.

Pokud není možné udržovat nebo zavést kojení a přesun dítěte do směsi se směsí je kategoricky odmítnut, je lepší nahradit kravské mléko kozím mlékem. S sebou nese stejná rizika jako kráva, ale v menší míře. Skvělou volbou je osvědčené dárcovské mléko.

Pravidla pro zavádění mléka do výživy kojenců

Většina dětských lékařů souhlasí s tím, že není nutné používat kravské mléko pro kojence do 3 let. Každé dítě se samozřejmě vyvíjí svou vlastní rychlostí, v mnoha situacích je dřívější seznámení s tímto produktem oprávněné. V žádném případě byste ji neměli zavádět do dětské stravy dříve než 9 měsíců nebo lépe - roky.

Poprvé postačí lžička nového produktu, zředěná třikrát vodou. Pokud se jeho tolerance ukáže jako dobrá, postupně se zvyšuje podíl mléka a množství nápoje. Po týdnu bude postačovat poměr 1: 1.

Varování: V případě vyrážky okamžitě odstraňte kravské mléko ze stravy dítěte.

Kontraindikace používání kravského mléka

Pokud je dítě náchylné k alergické reakci, neměli byste mu riskovat kravským mlékem. Kasein je známý a silný alergen. S neúplným trávením, které se nejčastěji vyskytuje v nezralém dětském trávicím systému, může pronikat do krevního oběhu a hrát roli antigenu, což vyvolává silnou imunitní odpověď.

Nestrávitelnost laktózy způsobená nedostatkem enzymu laktázy může mít různý stupeň vývoje. V některých případech to vede k úplné nesnášenlivosti mléčných výrobků. V této situaci se obvykle ukazuje, že kojenci užívají speciální laktázové léčivo nebo přecházejí na směsi s nízkým obsahem laktózy nebo bez laktózy.

Pokud má dítě obtížný tok metabolických procesů, existují poruchy trávicího systému, pak otázka zavedení tohoto produktu do stravy by měla být rozhodnuta po konzultaci s gastroenterologem nebo pediatrem. Zejména je narušení metabolismu galaktosy mimořádně nebezpečné. Stejně jako glukóza se nevyhnutelně vytváří v důsledku rozkladu mléčného cukru.

Galactosemia je závažné dědičné onemocnění, které vyžaduje celoživotní dodržování bez mléčné stravy. Skríning je prováděn pro všechny novorozence, bez výjimky. Pokud je detekována fermentopatie, je třeba dodržovat dietní omezení již od prvních dnů života.

Kdy mohu dát svému dítěti kravské mléko? Má se kravské mléko ředit vodou? Mléčná alergie

Kdy mohu dát svému dítěti kravské mléko? Tuto otázku položilo mnoho matek, které z různých důvodů chtějí tento živočišný produkt uvést do stravy svého dítěte. Koneckonců přírodní jídlo a zdravé složení potěší. Navíc pro naše matky a babičky bylo normální krmení dítěte kravským mlékem. A věděli, co dělat..

Složení kravského mléka

Kravské mléko je ve svém složení opravdu cenné. Co je obsaženo ve 100 gramech produktu?

 • Proteiny - 4,3 g.
 • Tuky - 1,0 g.
 • Sacharidy - 6,4 g.
 • Sodík - 52 mg.
 • Draslík - 157 mg.
 • Vápník - 136 mg.
 • Hořčík - 16 mg.
 • Fosfor - 96 mg.
 • Železo - 0,1 mg.
 • Vitaminy B1, B2, PP, C.

Zdá se, že pro vyvíjející se tělo dítěte je to unikátní komplex užitečných látek, které přispívají ke kvalitnímu růstu a vývoji dítěte. Chlor, vápník, sodík, fosfor, bílkovina v kravském mléce je třikrát více než v mateřském mléce. Více - ne méně. Ale je to tak dobré?

Začneme logicky uvažovat. Proč příroda zajišťovala mateřské mléko? Aby mohl člověk nakrmit svého potomka. Kravské mléko je určeno pro krmení telat. Oba produkty jsou cenné, je nesporné, ale každý v souladu s jeho účelem. V prvních měsících přítomnosti lidského dítěte v tomto světě je mateřské mléko, které bude dýchat život, sílu, energii.

Výhody mateřského mléka

Co dává dětskému mateřskému mléku?

 • Maximální množství živin v množství požadovaném pro optimální růst a plný vývoj. Jsou to laktóza, vitamíny, enzymy, tuky, minerály, železo, voda.
 • Ochrana proti patogenním bakteriím, které se rozmnožují ve střevech a způsobují různá onemocnění.
 • Stimulace vývoje mozku. Mateřská mléka mají dobrou paměť a vynikající zrak..
 • Úzké emoční spojení mezi matkou a dítětem, obrovský pocit lásky, tepla, náklonnosti.
 • Minimální expozice různým chorobám, včetně cukrovky, astmatu, alergií, kardiovaskulárních patologií.

Důležitou výhodou mateřského mléka je nedostatek jeho předběžné přípravy. Výrobek má správnou teplotu a je vždy k dispozici pro dítě..

Protein v mléce

Všechny orgány novorozence jsou stále v procesu vývoje, a proto nemohou plně vykonávat funkce vlastní tělu dospělého. Když se v kravském mléce nachází nadměrné množství bílkovin a minerálů, ledviny získají významnou zátěž, jejíž hladina je několikrát vyšší než přípustná hladina. Jsou nuceni pracovat se zvláštním úsilím. Při pokusu o uvolnění těla ze zbytečného přebytku získaných látek odstraňují tekutinu ve větším množství, než je nutné. V souladu s tím se dítě začne cítit žízeň. Máma, když viděla jeho touhu pít, může znovu dát mléko. Tím se vytvoří začarovaný kruh.

Ve srovnání s podobným produktem jiných savců je lidské mléko charakterizováno nejnižším obsahem bílkovin: 0,8-1,1 g na 100 ml. Cenným prvkem v mateřském mléce jsou globuliny a albumin, které jsou snadno strávitelné v těle dítěte. Protein je také stavebním materiálem podílejícím se na tvorbě imunity, tvorbě protilátek, syntéze hormonů a enzymů..

Kasein - poškození těla dítěte

Kasein je protein kravského mléka, poměrně velká molekula, která může poškodit sliznici a střevní stěny. Když vstoupí do těla, uvolní se histamin do krve. Vysoký obsah této látky způsobuje alergii na mléko. Poškození střev střeva může způsobit krvácení, a v důsledku toho pokles hladiny hemoglobinu a rozvoj anémie z nedostatku železa..

Při neustálém používání kravského mléka existuje riziko střevního krvácení ze vzniklých vředů na střevní sliznici. Kasein v mateřském mléce je desetkrát nižší než v produktu živočišného původu. Její částice jsou tak malé, že vytvářejí jemné vločky v žaludku dítěte, které se snadno tráví.

Žehlička

Kravské mléko obsahuje velmi malé množství železa. A dokonce i tyto miligramy jsou tělem špatně absorbovány, a proto se neúčastní procesu vytváření hemoglobinu. Nedostatek takové látky vyvolává výskyt anémie z nedostatku železa, která zase způsobuje oslabení imunitního systému a další vývojové abnormality. Ačkoli v mateřském mléce není tolik železa, absorbuje se 70%.

Vaření: předpoklad

Otázka, kdy je možné dát kravskému mléku dítěti, je relevantní, pokud je dítě kojeno nebo zda dochází k přenosu z kojení na „dospělou“ potravu. Důvodem pro zavedení živočišného produktu do stravy může být nejen tento. Mnoho matek si například myslí, že jejich dítě nemusí dostávat mateřské mléko. Mělo by být zřejmé, že při správném kojení je pro dítě vždy dost mléka. Pečující matky jsou však ve spěchu, aby vyplnily tuto mezeru a představily dítěti rozmanitější stravu, včetně kravského mléka. Z jakého věku mohou děti dostávat tento produkt, aby nebyl na úkor zdraví?

Od 9 měsíců (nebo lépe, když máte 1 rok), můžete začít dávat kravské mléko dětem, které jsou na umělé výživě. Samozřejmě je vhodné upřednostňovat směsi upravené pro tento věk, protože obsahují vyvážený komplex základních živin. Kravské mléko by mělo být dítěti podáváno ve zředěné formě a teprve po předběžném vaření.

Proč je třeba vařit mléko? Je nebezpečné pít syrové mléko z domácí krávy, protože hygienická kontrola zvířete není vždy prováděna. Některé infekce mohou být asymptomatické nebo kráva může být nositelem infekce. Skot může být zejména nositelem nebezpečné choroby - brucelózy, která ovlivňuje kostní aparát, kardiovaskulární a nervový systém. Výrobky ze syrového mléka by proto neměly být podávány malým dětem..

Jak zavést kravské mléko do stravy

Jak přenést dítě do kravského mléka? Krmení by mělo být zahájeno jednou čajovou lžičkou mléka zředěnou vodou v poměru 1: 3. Pokud během dne nenastane žádná reakce těla, může být dávka postupně zvyšována. Po 2,5 až 3 týdnech může být spotřebované množství mléka asi 100 ml. Obsah tuku by měl být v rozmezí 3-4%. Postupně můžete snížit množství vody a nakonec ji úplně odstranit. Pokud má dítě individuální nesnášenlivost, měl by se takový produkt zlikvidovat a přestat přemýšlet o otázce, kdy dítěti podat kravské mléko.

Gastrointestinální trakt dítěte do 2 let nemá potřebné enzymy, které by pomohly plně absorbovat živočišný produkt. Proto je často alergie na mléko. To se děje kvůli obsahu ve složení beta-globulinu - hlavnímu vinníkovi vyrážky. Aminokyseliny z mateřského mléka v těle dítěte se snadno a rychle vstřebávají, zatímco enzymové systémy musí pracovat se zvýšeným zatížením, aby rozložily cizí kyseliny. Alergie je kumulativní povahy, takže se nemusí objevit okamžitě.

Výrobky z kyselého mléka se zavádějí do stravy dítěte před kravským mlékem. Je to kvůli sníženému množství bílkovin a laktózy v důsledku výrobního procesu. Podle řady studií, když bylo kravské mléko zavedeno do stravy dětí mladších než 1 rok, se v tomto případě alergie na tento produkt vyvinuly. Tato okolnost dává důvod považovat kravské mléko za jeden z nejvíce alergenních produktů..

Kdy mohu dát svému dítěti kravské mléko??

Pro člověka je mateřské mléko optimální, zejména v první polovině života. Proto by rodiče neměli mít pochybnosti o tom, zda kravské mléko může být dáno měsíčnímu dítěti nebo ne. To je nemožné. Ve vyšším věku se taková kapalina může konzumovat, ale je stále lepší zvolit si tvaroh a mléčné výrobky.

Ale co zkušenost matek a babiček, prokázaná v průběhu let? V té době nebyla medicína tak vyvinutá, odborníci mohli spekulovat pouze o příčinách mnoha nemocí. Věda dnes zaplnila mnoho mezer, takže nabízí vedení pouze ověřenými informacemi..

Co by měli rodiče dělat? Zavést mléko nebo nekrmovat je čistě individuální záležitost. Ale s velkou touhou představit dítěti takový zdánlivě užitečný produkt, je lepší to udělat nejdříve za 1 rok. A předtím se spokojte se směsmi přizpůsobenými tělu dětí a mají mnohem více výhod, jmenovitě:

 • všechny vitamíny a minerály nezbytné pro dítě;
 • stabilní, neměnné složení;
 • minimalizovaná pravděpodobnost alergických reakcí způsobených zvláštním zpracováním mléčných bílkovin;
 • pohodlí a snadnost přípravy.

Co říkají pediatři? Pediatrové jednomyslně tvrdí, že kravské mléko by nemělo být podáváno dětem mladším než jeden rok. Nejoptimálnější věk je po 3 letech. Během tohoto období je tělo připraveno k jídlu „dospělé“ jídlo, které také zahrnuje mléko.

V jakém věku mohou krávy dostávat mléko

V ideálním případě by matka měla kojit novorozence. Čím déle, tím lépe. V tomto druhu krmení jsou všechny základní organické látky. Svým způsobem to je stavební materiál pro buňky a proteiny. A také - ochrana a nasycení tkání. Laktace u moderních žen často končí předčasně.

Dětská strava

Mnoho rodičů se ptá, zda je možné, aby novorozenec podával kravské mléko. Odborníci tvrdí, že je to špatný nápad. V mateřském mléce jsou proteiny třikrát méně. A pro krávu je těžší trávit, protože je nutné izolovat více enzymů než pro asimilaci prsu. Můžete přeložit výživu dítěte do vysoce přizpůsobené kojenecké výživy.

Nevýhody kravského mléka:

 1. Má minimum polynenasycených mastných kyselin potřebných pro tvorbu mozku;
 2. Kvůli nedostatku železa u dítěte může dojít k anémii. To je základ pro další patologie při tvorbě, vyčerpání imunity;
 3. Přítomnost zvýšeného počtu minerálů v produktu. U malého dítěte se ledviny nemohou vyrovnat s přebytečnými minerály, ve kterých se mohou usazovat usazeniny;
 4. Nadbytek proteinu;
 5. Nedostatek sacharidů
 6. Nedostatek různých vitamínů.

Alergisté zjistili, že pokud dáte takový produkt novorozencům, každé čtvrté dítě má vyrážku na zbývající část mléčných potravin.

Současná věda umožňuje vytvářet nové technologie v kojeneckém výživě. Společnosti vyvíjejí speciální formule mléka, které mohou nahradit mateřské mléko. V této době však dosud nebyly vytvořeny směsi, které mají stejné složení jako přírodní nápoj pro kojení.

Funkce Úvod produktu

Vzhledem k tomu, že každé dítě má jedinečné zdraví a zrání, je těžké říci, kdy je možné zavést kravské mléko do výživy kojenců. Existují děti, které mohou pít ve věku devíti měsíců. A po dalším roce by neměl být nabízen ostatním. Nemůžete samostatně vymyslet, který produkt zavést do stravy. Doporučení pro zavedení kravského mléka do stravy konkrétního dítěte může poskytnout pouze zkušený pediatr.

Pravidla použití produktu:

 1. Zakoupený produkt nemůžete okamžitě poskytnout, musíte jej vařit nejméně 15 minut;
 2. Zahrňte mléčný nápoj do stravy, jednu malou lžičku a postupně zvyšujte množství před tím, než dosáhnete normálu;
 3. Pokud dítě produkt normálně vnímá, měli byste věnovat pozornost tomu, jak pro dítě chovat kravské mléko. K tomu se zředí vodou 1: 2. Pokračujte v pozorování reakce drobků a po několika týdnech se můžete pokusit zředit již 1: 1;
 4. U dětí, které mají vyrážky na kůži, by produkt neměl být rozhodně podáván do 3 let;
 5. V průběhu času může být produkt naředěn méně vody..

Až bude dítě s mlékem a tvarohem obeznámeno s dítětem, můžete vařit obiloviny v mléce.

K dispozici jsou následující varianty zpracování mléka:

 • aseptická pasterizace;
 • pasterizace;
 • sterilizace.

Sterilizace probíhá při teplotě 100 ° C. Skladovatelnost pasterizovaného produktu je krátkodobá, je nutné se při nákupu zaměřit na datum výroby.

Nedbalí výrobci mohou také přidat do finálního výrobku látky třetích stran. Například soda nebo konzervační látky pro prodloužení trvanlivosti.

Negativní příznaky u kojenců nebudou, pokud používáte nápoj s nejnižším obsahem tuku. Poté jsou v těle dítěte jednoznačně dobře asimilovány všechny prospěšné komponenty. Při významném procentu obsahu tuku se zvyšuje riziko poškození trávicího systému.

Syrový nápoj je přísně kontraindikován. Všechny krávy jsou nositeli škodlivé brucelózy. Při proniknutí do těla tento virus negativně ovlivňuje aktivitu míchy.

Na farmách s velkým počtem zvířat jsou hospodářská zvířata systematicky prováděna preventivní a terapeutická opatření související s podáváním drog. Antibiotika vstupují do nápoje a mohou přetrvávat i po tepelném ošetření. Totéž platí pro syntetické hormonální drogy. Během vyšetření a laboratorního vyšetření jsou v produktu často pozorovány toxické chemikálie a zvýšené hladiny olova..

Neškodné a zdravější pro dítě, které podává čerstvé mléko od zdravého zvířete ze soukromé dceřiné společnosti.

Aby nedošlo k diatéze, průjmu nebo jiným problémům gastrointestinálního traktu, je lepší nenabízet tento produkt po dobu dvou měsíců. Ve věku 3 let je tělo dítěte již připraveno k jídlu běžného jídla.

Doporučení lékaře

Slavný specialista na infekční choroby Komarovsky řekl, že po staletí dostávají děti s nedostatkem lidského mléka kravské mléko s přidanou vodou. Struktura tohoto mléka se výrazně liší od matky. V naší době je rozumné krmit dítě kvalitní směsí. Nedostatek užitečných živin by měl být nahrazen šťávami, zeleninovými polévkami, rybím olejem nebo vitamíny a minerály.

Zavádění kravského mléka do stravy vašeho dítěte: 8 důležitých tipů pro lékaře

Zdravotničtí odborníci doporučují krmit pouze mateřské mléko v prvních šesti měsících života dítěte a pokračovat v kojení až do roku s vhodným doplňkovým krmením se zaměřením na potraviny bohaté na železo. Kojení je důležité pro výživu, imunitní obranu, růst a vývoj dětí od jednoho do tří let. Dokonce i po zavedení doplňkových potravin je hlavním zdrojem výživy pro kojence do jednoho roku mateřská směs nebo mléko. Co říkají lékaři o kravském mléce?

Věk, kdy můžete dát vašemu dítěti kravské mléko

Užitečné tipy a rady pediatra ohledně populární otázky, jak správně zavádět doplňková jídla do dětské výživy.

Tabulky a schéma zavádění doplňkových potravin pro děti, které se živí přirozeným a umělým krmením, od odborníka.

Častou otázkou rodičů je, v jakém věku může být dítěti dáno normální mléko? I když dítě rychle roste, nedoporučuje se kravské mléko do věku 12 měsíců.

Existuje celá řada důvodů, proč byste neměli dávat celé kravské mléko dětem mladším než 1 rok..

 1. Trávicí trakt kojenců ještě není připraven snadno a úplně trávit kravské mléko, jako je mateřské mléko nebo směs. V kravském mléce vysoká koncentrace bílkovin a minerálů, která napíná nezralé ledviny dítěte.
 2. U dětí mladších než jeden rok může nadměrná konzumace mléčných výrobků zvýšit riziko anémie z nedostatku železa. Mléko narušuje správnou absorpci železa a železo nemůže být redukováno nebo odstraněno z dětské stravy.
 3. Kravské mléko se nedoporučuje dětem mladším než jeden rok, protože může dráždit sliznici trávicího systému, což se projevuje výskytem krve ve stolici.
 4. V kravském mléce je množství sodíku třikrát vyšší než v mateřském mléce.

Proč by mělo dítě pít kravské mléko?

Mléko je nasycené vápníkem, které posiluje zuby a kosti, pomáhá regulovat srážení krve..

Je také jedním z mála zdrojů vitamínu D, bez kterého se vápník v těle neabsorbuje. Vitamin také hraje rozhodující roli v růstu kostí..

Mléko dodává tělu bílkoviny pro růst a sacharidy dodávají vašemu dítěti energii, kterou potřebuje celý den..

Pokud dítě zpočátku dostane požadované množství vápníku, existuje důkaz, že bude mít menší riziko vzniku hypertenze, mrtvice, rakoviny tlustého střeva a zlomenin kyčle v dospělosti a stáří..

Po podání kravského mléka není nutné ukončit kojení. Odborníci WHO doporučují pokračování kojení ve druhém roce života.

Kolik mléka by mělo dítě pít?

Po 1 roce může dítě dostatek vápníku a vitamínu D tím, že vypije 1 nebo 1,5 šálku kravského mléka nebo ekvivalentní množství jiných mléčných výrobků (jogurt, tvaroh, kefír). Ve věku 2 let by dítě mělo dostávat 400 ml mléka nebo jiných mléčných výrobků denně.

Jak se liší „dětské“ mléko od „dospělého“?

Mléčné výrobky, které se vyrábějí pro děti, jsou uzpůsobeny pro trávicí trakt dítěte.

Mléko pro kojence musí splňovat několik požadavků..

 1. Nejvyšší kvalita. Mléko pro kojence je vyrobeno z vysoce kvalitního kravského mléka z krav, které jsou zcela zdravé a zůstávají v ekologicky čistých oblastech..
 2. Sledování hygienických podmínek. Mléko pro kojence se připravuje ve speciálních dílnách, odděleně od produkce mléka pro dospělé
 3. Mikrobiologická kontrola. Velká pozornost je věnována kontrole mikrobiologických údajů. Počet bakterií v určitém objemu mléka je přísně regulován.
 4. Kontrola tuku. Mezní hodnoty procento tuku u dětí mladších tří let - 2,5 - 3,5%.
 5. Kontrola kyselosti prostředí. Existují zvláštní požadavky na limity kyselosti pro fermentované mléčné výrobky pro děti. Kyselina dětských výrobků by neměla být vyšší než 100 stupňů Turnera.
 6. Ultra pasterizace. Mléko je speciálně ošetřeno ultravysokými teplotami (125 - 138 ° C) po dobu 2 - 4 sekund, aby byly zachovány maximální výhody. Poté se rychle ochladí. Tím jsou zničeny všechny patogenní organismy a současně jsou zachovány užitečné složky..
 7. Obal. Konečný produkt je zabalen v aseptické krabici Tetra Pak, která zabraňuje opětovnému vniknutí škodlivých bakterií po zabalení. V tomto balení zůstává mléčný produkt čerstvý a bezpečný po dobu několika měsíců..

Lze odebrat mléko jednoletému dítěti?

Ve většině případů ještě ne. Pediatrové doporučují podávat plnotučné mléko dětem ve věku 1 roku, pokud jim nehrozí obezita..

Děti tohoto věku potřebují vysoký obsah tuku v mléce, aby si udržely normální hmotnost a optimální úroveň vstřebávání vitamínů A a D v těle. Když je dítě ve věku 2 let, můžete jej přenést do odstředěného mléka, pokud dojde k dobrému zvýšení výšky a hmotnosti..

Co dělat, když dítě odmítne pít celé kravské mléko?

Někteří kojenci pijí kravské mléko hned, ale jiní to odmítají, protože kravské mléko má jinou texturu, chuť a dokonce teplotu než mateřské mléko.

Pokud se to týká vašeho dítěte, zkuste nejprve smíchat kravské mléko s mateřským mlékem nebo se směsí. Vyzkoušejte jednu část mléka ve třech částech mateřského mléka nebo směsi. Pak pomalu posuňte poměr, dokud nepije 100% kravské mléko.

Existují však i jiné způsoby, jak zařadit kravské mléko do stravy vašeho dítěte. Například:

 • přidejte mléko do ovesné kaše;
 • nabídněte dětskému jogurtu, tvarohu, pudinkům nebo mléčným koktejlům jako svačinu;
 • připravte mléčnou polévku místo vody.

Alergie na kravské mléko

Pokud dítě vypije směs na bázi kravského mléka, bude bez problémů tolerovat běžné kravské mléko. Dokonce i děti, které jsou kojeny výhradně v prvním roce, mohou pít kravské mléko bez problémů, protože byly vystaveny kravskému mléčnému proteinu v mateřském mléce, pokud se nevyhnuly všem mléčným výrobkům.

Pokud dítě vypilo hypoalergenní směs podle doporučení lékaře, před podáním kravského mléka se poraďte s odborníkem. Váš lékař může doporučit začít sójovým nápojem obohaceným vitamínem D a vápníkem..

Rozdíly mezi alergií na bílkoviny kravského mléka a nedostatkem laktázy

Alergie je imunitní reakce a nesnášenlivost laktózy je porušením trávicí funkce. Jejich příznaky jsou však podobné - průjem, bolest břicha po konzumaci mléka.

Chronická nosní kongesce, rýma, kašel, opotřebení nebo sípání mohou být příznaky, že alergie ovlivňuje dýchací systém dítěte. Pokud má vaše dítě alespoň jeden z těchto příznaků, promluvte si se svým lékařem.

Vezměte své dítě ihned k lékaři nebo do nemocnice, pokud:

 • dítě je velmi bledé nebo slabé;
 • většina kůže je ovlivněna kopřivkou;
 • edém se vyvíjí v hlavě nebo krku;
 • objevuje se krvavá průjem.

Pokud je vaše dítě alergické na kravské mléko, měli byste být opatrní. Vyhněte se jídlům, jako je tvaroh, kondenzované mléko, zmrzlina, jogurt, máslo, mléčná čokoláda a sušené mléko. Podle zákona jsou všechny alergeny uvedeny na etiketách potravin. V tomto případě bude balení obsahovat „mléko“.

Zvláštní pozornost věnujte výběru mléčných výrobků pro vaše dítě. Ne experimentujte na jeho zdraví. Zajistěte mu vyváženou výživu. A dítě vyroste zdravě a energicky.

Je možné, aby dítě dostalo kravské nebo kozí mléko??

Obsah článku

 • Je možné, aby dítě dostalo kravské nebo kozí mléko??
 • Které mléko je zdravější: kráva nebo koza
 • Jak naučit dítě mléko

Složení mléka

Kojencům se nedoporučuje krmit kravské nebo kozí mléko z mnoha důvodů. Nyní existuje velmi bohatý výběr rozmanitých dětských vysoce přizpůsobených výživových směsí. Výrobci se snaží, aby jejich složení bylo co nejvíce podobné složení mateřského mléka. Složení kravského mléka se však velmi liší od mateřského mléka.

Zaprvé, vysoký obsah bílkovin a sodíku (třikrát vyšší než v prsou) může nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte, protože tělo dítěte ještě není připraveno se s takovým stresem na ledviny vyrovnat. Kromě toho je mezi pediatry znepokojení nízká hladina železa v kravském mléce. Pokud dítě nedostane dostatek železa, hrozí mu anémie z nedostatku železa.

Mléčné směsi často u dětí způsobují alergie, ale kravské mléko je jedním z nejsilnějších alergenů pro tělo dítěte. Kozí mléko může také vyvolat alergické reakce, ale mnohem méně často..

Dalším rizikem krmení vašeho dítěte kravským mlékem je to, že vápník v něm obsažený je špatně absorbován kvůli nedostatečnému množství mastných kyselin, vitamínů a uhlohydrátů. Z výše uvedených důvodů se nedoporučuje krmení dětí mladších tří let kravským mlékem..

Kozí mléko je vhodnější pro kojence. Jeho bílkovina je snadněji stravitelná a ve složení je o něco blíže mateřskému mléku. Na rozdíl od kravského mléka obsahuje kyselinu listovou. Ale přesto je lepší začít krmit své kozí mléko po roce.

Poradenství při krmení

Pokud jste se přesto rozhodli z nějakého důvodu dát kojeneckému mléku krav nebo kozí, mějte na paměti, že je lepší ho podávat 9–12 měsíců, počínaje dávkou 50 g na krmení. Věnujte pozornost obsahu tuku v mléce, i mléko s obsahem tuku 2% musí být naředěno převařenou vodou v poměru 1: 1. Je také důležité, jaký druh mléka dáte svému dítěti..

Maminky žijící ve vesnicích jsou mnohem odvážnější a v dřívějším věku zavádějí dítě do kravského a kozího mléka, protože si jsou jisty, že jejich kráva není nemocná, vědí, co jí, kde se pasou. Nemůžete si být jisti, že mléko zakoupené v obchodech nebo na trzích je naprosto bezpečné. Před použitím se musí vařit, a to bohužel ničí některé užitečné živiny.

Věnujte pozornost stolici dítěte a vyrážkám kůže. Pokud máte problémy, mohou být do stravy namísto mléka zavedeny děti starší 8 měsíců, dětské fermentované mléčné výrobky, nízkotučný kefír, jogurt. V každém případě je nejoptimálnější a nejvýhodnější možností pro zdraví dítěte pokračovat v kojení. Za druhé, co se týče užitečnosti, zůstávají suché mléčné přípravky obohacené o všechny vitamíny a minerály nezbytné pro dítě.

Nápoj, děti, mléko - a budete zdraví? Proč nemůžeme dát kravské mléko dětem mladším než jeden rok? Odpověď pediatra.

Zeptali se mě více než jednou - proč by nemělo být kravské mléko dáváno dětem mladším než jeden rok? Hromadné studie o příjmu mléka malými dětmi byly prováděny po dlouhou dobu a to nejen u nás, ale také v zahraničí. K jakým závěrům dospěla moderní věda v této otázce?

1. Telata rostou mnohem rychleji než kojenci, takže kravské mléko obsahuje více živin, než potřebuje dítě.

2. Kráva je býložravé zvíře a člověk - jak to nezní strašidelně - je přírodou dravec. Její enzymové systémy jsou geneticky formovány v souladu se živočišnou, masovou výživou. Proto u krávy a člověka mají různé sady aminokyselin a mléka odlišné složení.

Kravské mléko obsahuje mnoho užitečných látek - ale jak víte, všechno je užitečné při moderování. Obsahuje téměř třikrát více bílkovin než mateřské mléko a více než dvakrát více než mléčné směsi, minerální látky (sůl, vápník a fosfor) - třikrát více než lidské mléko nebo hotová kojenecká výživa.

Proč je přebytek užitečných látek pro dítě škodlivý? Přebytečné množství bílkovin a minerálních solí, které dítě nepotřebuje, je zbytečnou zátěží. Ledviny začnou pracovat s 2-3 násobným přetížením. A protože ledviny dítěte a celý vylučovací systém jsou v prvních měsících života stále nerozvinuté, tělo dítěte trpí třikrát a půlkrát větší zátěží, než je biologicky „určené“.

Kapacita ledvin je nedostatečná pro současnou práci s velkým množstvím rozpuštěných látek a zadržení potřebné tekutiny - dochází ke zvýšenému výkonu. Z tohoto důvodu dítě žádá další pití, dostává stejné zatížení a spadá do začarovaného kruhu. Totéž platí pro džusy. Zatížení je navíc určeno odebíráním nejen látek získaných v důsledku metabolismu bílkovin, ale také součtem čtyř elektrolytů, jako je sodík, chlor, draslík a fosfor, které jsou šestkrát až osmkrát vyšší než biologické normy pro dítě. Akali je zodpovědný za hladký chod srdce!

Kravské mléko obsahuje velmi málo železa, které je součástí rychle se množících červených krvinek rostoucího dítěte. Nedostatek železa může přispět k anémii nedostatku železa.

Enzymy nezbytné pro plné trávení kravského mléka jsou pouze u krav. Tělo dospělého absorbuje dospělé potraviny, štěpí proteiny a syntetizuje jeho aminokyseliny - to se nazývá „asimilace“ potravin. Kojenecké (nebo telecí) aminokyseliny - „cihly“ se dodávají hotové, takže mateřské mléko se tak snadno vstřebává. Nyní si představme, že místo svých vlastních „mimozemských“ aminokyselin „klouzalo“ k němu. V nejlepším případě bude potřeba znovu dvakrát tolik energie - rozdělit -. V nejhorším případě dojde k chybě, aminokyseliny se považují za vlastní a může dojít ke skutečné otravě (alergie, diatéza, průjem a další potěšení).

Nestrávené potraviny dráždí střevní sliznici. Kasein v kravském mléce je agresivní rozpustný protein. Navzdory velké molekule proniká střevní stěnou a způsobuje, že tělo produkuje histamin. Způsobuje tedy zaprvé střevní krvácení - i když přijde na mikroskopickou stupnici, je u dětí obviňováno ze sníženého hemoglobinu. Za druhé, je to jeden z důvodů projevu stresové reakce na nahromaděný histamin, který může v určitém okamžiku způsobit náhlou silnou alergickou reakci.

Střevní sliznice dítěte je schopna částečně neutralizovat agresivní účinky bílkovin kravského mléka nejdříve jeden a půl až dva roky.

Mimochodem, fermentované mléčné výrobky dávají menší zátěž, protože část bílkovin a laktózy v nich je rozdělena, a proto jsou zavedeny před plným mlékem.

Jediným kompletně vhodným jídlem pro dítě do 6 měsíců je pouze mateřské mléko.

Vysoká pravděpodobnost vzniku alergií je hlavním důvodem, proč mnoho světel pediatrů nutí postavit se proti používání kravského mléka jako náhrady mateřského mléka u dětí mladších než 1 rok. Alergisté zjistili, že pokud dáte kravské mléko dětem během prvních 3 měsíců. život, pak každé 4. dítě je alergické na mléko a mléčné výrobky. Podle odborníků je to také kvůli kvalitě krmiva, které zvířata dnes jedí, a také kvůli tomu, že je oslaben imunitní systém dětí. Je zvláštní, že mnoho dětí trpí alergiemi i na mateřské mléko. Ukázalo se, že hlavním důvodem je to, že chovatelé zase konzumují kravské mléko.

Alergie je kumulativní. Každý člověk má svůj vlastní kritický limit.

Laktózové mléko se získává přidáním enzymu laktózy do běžného mléka. Rozkládá laktózu z mléka na jednoduché cukry, což zvyšuje jeho stravitelnost ve střevech. Můžete si vyrobit mléčné mléko sami tím, že si koupíte pilulky nebo kapky a přidáte je do běžného mléka. (Laktóza (mléčný cukr) - diasacharid, obsahuje pouze mléko savců a lidí).

Jogurt. Bude lepší, když dítě po roce vypije místo mléka jogurt. Jogurt se získá přidáním dlahy kultury bakterií dactobaccillus bulgaricus. Tyto bakterie působí jako střevní enzymy, koagulují mléčné proteiny a přeměňují mléčnou laktózu na kyselinu mléčnou. V tomto případě mléčné proteiny ztratí své alergenní vlastnosti. Jogurt je tedy tolerován i u dětí, které jsou alergické na mléčné bílkoviny nebo nesnášenlivost laktózy. Může být nahrazen kefirem. Jogurt je ideální produkt pro děti ve věku 1–2 let, lze jej použít k přípravě různých dětských pokrmů: omáček, koření, glazur, pudingů, krémů atd..

Kozí mléko. Podle nutriční hodnoty je kozí mléko blízké kravskému mléku a jeho kalorická hodnota je stejná. Kozí mléko obsahuje více esenciálních mastných kyselin a vyšší obsah triglyceridů - tuků, které se tělem mnohem snadněji vstřebávají. Chybí jí však kyselina listová, která je nezbytná pro tvorbu červených krvinek. Při nákupu kozího mléka věnujte pozornost označení. Mělo by být uvedeno: „S přidáním kyseliny listové.“ Pokud taková indikace neexistuje, děti, které pijí kozí mléko, by měly dostat kyselinu listovou z jiných produktů (obiloviny, luštěniny, maso, ryby). A mělo by být také dáno nejdříve 1,5 až 2 roky.

Fakta z příběhu.

Přestože člověk začal jíst mléko přežvýkavců od okamžiku, kdy vznikly civilizace hospodářských zvířat, to znamená, že na začátku své hospodářské činnosti bylo v těchto dnech hlavní potravou dětí mateřské mléko. Když matka nemohla dítě nakrmit, uchýlila se pomoc sestry výhradně.

Kojení ztratilo na popularitě, zejména u bohatých žen, hlavně proto, že jim bránilo vést světský život. Od poloviny XVI. Století se krmení dětského mléka zvířat stalo běžným, ale nejednalo se o krávu, ale o kozí a oslí mléko. Navíc ty děti, které nedostaly mateřské mléko, byly mnohem slabší než jejich vrstevníci.

Jak dávat mléko?

* nedávají kravské mléko dětem mladším než 1 rok - s kojícím mlékem a (nebo) kojeneckou výživou

* nezapomeňte vařit mléko

* nakupujte mléko pouze v nejvyšší kvalitě a dokumenty o jeho bezpečnosti, ale spíše speciální mléko pro kojence

* odstředěné mléko dejte dětem až po 2 letech

* denní dávka mléka pro děti ve věku 1-2 let - 0,5 l

* být schopen rozpoznat první příznaky alergie nebo nesnášenlivosti na mléko a mléčné výrobky.

Kozí a kravské mléko pro děti do jednoho roku a později. Jaké mléko může dítě??

Mnoho matek, zejména nezkušených, často nezná nejdůležitější pravidla, která by měla být dodržována při sestavování dětské stravy.

Často se bojí, že jejich dítě bude mít hlad, že nemusí mít dostatek mateřského mléka, že dítě nebude plné. Proto si kladou následující otázku, jaký druh mléka může dítě dát kromě mateřského mléka nebo směsi, aby neměl hlad? Někdo z nějakého důvodu chce dát dítěti naprosto zbytečnou „rozmanitost“ ve stravě.

Začněte správným kojením mateřského mléka pro dítě vždycky! Proto tento problém nyní ztrácí svůj význam. Tuto otázku však budeme analyzovat podrobněji, protože ne každý kojí a ne každý chce dávat mateřské mléko v prvních měsících života, pro někoho tato otázka vyvstává o něco později. Tento článek bude zajímavý a důležitý pro všechny ženy, které se právě chystají stát matkou, pro ty, které se nedávno staly její matkou, a pro ženy se staršími dětmi..

Příklad z praxe pediatra: Na recepci přišli rodiče devítiměsíčního dítěte, u kterého byla detekována stolice. Z rozhovorů vyplynulo, že v předvečer dítěte dostalo kravské mléko. Jedná se o přírodní produkt - jsou rodiče překvapeni? Ale pro moderní děti je to jeden z nejškodlivějších produktů. Slyšení diagnózy alergické hemokolitidy byli rodiče překvapeni. Spolu s kuřecím proteinem je však pro kojence velmi nebezpečná bílkovina z kravského mléka. Dítě se vzpamatovalo, když bylo přemístěno do upravené mléčné směsi.

Může být kravské mléko podáno dětem mladším než jeden rok?

V mnoha zemích, včetně zahraničí, se již dlouhou dobu provádějí studie o vlivu kravského mléka na zdraví dětí do jednoho roku a starších. Podle výsledků těchto studií lze rozlišit několik hlavních bodů, že je důležité pro matky dětí mladších než jeden rok.

Chemické složení kravského mléka

Kravské mléko obsahuje obrovské množství dalších makronutrientů a mikroživin. Například bílkoviny, vápník, fosfor, sodík a chlor jsou třikrát více než v mateřském mléce. A přebytek není lepší než nedostatek. A někdy ještě horší. Podívejme se podrobněji na to, jaké je nebezpečí nadbytku těchto složek.


Ledviny a vylučovací funkce jsou stále nedokonalé. Když do těla vstoupí nadměrné množství bílkovin a minerálů, vytvoří se na ledvinách obrovské zatížení, které 4-5krát překročí přípustnou hladinu.

Tekutina je také vylučována, kvůli zvýšené práci ledvin je tekutina vylučována více, než je nutné, což způsobuje žízeň u dítěte. V tomto případě mu matka s největší pravděpodobností znovu dává kravské mléko, a to jen zhoršuje situaci, existuje „začarovaný kruh“.

V tomto případě kravské mléko obsahuje skromné ​​množství železa, které není absorbováno tělem ani v těchto malých množstvích, protože není hemu a nezúčastňuje se stavby hemoglobinu..

Nedostatek železa v těle dítěte způsobuje vývoj anémie z nedostatku železa. A v tomto období života dítěte je železo nezbytným mikroelementem, protože červené krvinky a hemoglobin se neustále vyrábějí.

Nedostatek nezbytných enzymů u dítěte

Gastrointestinální trakt dítěte není schopen absorbovat kravské mléko, protože prostě nemá potřebné enzymy po dobu alespoň 2 let a někdo tento enzym po celou dobu života nevyrábí..

To způsobuje průjem u dětí s kravským mlékem. Dítě má další enzymy, které pomáhají vstřebávat mateřské mléko..

Aminokyseliny mateřského mléka přicházejí ve formě, ve které jsou snadno a rychle absorbovány tělem dítěte. Zatímco aminokyseliny kravského mléka jsou zcela odlišné, enzymatické systémy musí tvrději pracovat, aby rozložily cizí aminokyseliny.

Agresivní působení bílkovin kravského mléka

Protein kravského mléka se nazývá kasein. Je představována poměrně velkou molekulou, která poškozuje střevní sliznici a její stěnu. V tomto případě dochází nejen k poškození stěny, ale také k uvolňování histaminu do krve. Vysoká hladina histaminu vede k alergickým reakcím. Poškození střev střeva je však mnohem významnější, v malém množství způsobuje krvácení, které může být zpočátku bez povšimnutí, ale pak vést k poklesu hemoglobinu a rozvoji anémie z nedostatku železa.

Při neustálém používání kravského mléka existuje vysoká pravděpodobnost těžkého krvácení ze střev z vředů na střevní sliznici..

Vysoké riziko alergií

Podle mnoha studií, když se kravské mléko zavádí do stravy pro děti do jednoho roku, alergie na něj se vyvinula ve 25% případů. Díky tomu je kravské mléko jednou z nejvíce alergenních potravin. Pokud se alergická reakce neobjeví okamžitě - neznamená to, že nebude. Alergie má kumulativní složku. Ne vždy se vyvíjí okamžitě.

Často dochází k hromadění alergenů v průběhu času a následně se projevují v násilné alergické reakci. Doba jeho výskytu je pro každého jiná, protože každý má jiné limity, když kompenzační mechanismy již nedokáží vyrovnat. U fermentovaných mléčných výrobků se v důsledku jejich výroby snižuje množství bílkovin a laktózy, a proto se do dětské výživy zavádějí dříve.

Než kozí mléko od krávy a matky?

 • V cizích proteinech kozího a kravského mléka. Mateřské mléko obsahuje bílkoviny, které okamžitě přecházejí na stavbu nových buněk. Proteiny živočišného mléka jsou pro člověka cizí, navíc existuje spousta kaseinu, který pro asimilaci vyžaduje speciální enzymy a energii. Bílkoviny jsou potřebné pro růst a zdraví dítěte a jsou snadno stravitelné.
 • Kozí mléko má více tuku - a zdá se, že je to dobré, ale ne pro kojence, kteří potřebují harmonický vývoj, než aby vytvářeli tukovou tkáň. Děti s nedostatkem hmotnosti a po 3 letech - to není špatné, ale také mírné.
 • Kozí mléko obsahuje méně uhlohydrátů (mléčný cukr) než kravské mléko. To je také dobré, zejména pro děti s nedostatkem laktázy, když není dostatek enzymu laktázy, aby odboural laktózu (mléčný cukr). Opakujeme - to je užitečné pro děti až po 2-3 letech.
 • Koza má více vitamínů a minerálů než kráva. Ale vzhledem k tomu, že většina vitamínů je již při 80 ° C zničena, pasterizace a vaření varují tuto výhodu.
 • Více vápníku a fosforu než kráva. To znamená, že se zdá, že prevence křivice, kazu, vývoj silnějšího muskuloskeletálního systému. Vápník bez vitamínu D se však téměř neabsorbuje, ale přebytek fosforu se snadno vstřebává. Pro odstranění přebytečných pískových krystalů se zvyšuje zátěž nezralých ledvin u dítěte, což se může v budoucnu změnit na urolitiázu. Když se ledviny dítěte vyvinou (po 3 letech), ne více než 1 šálek kozího mléka skutečně posiluje kosterní systém.

Mohu pít mléko od kojící matky??

Spory o tomto problému trvají dlouhou dobu a přetrvávají dodnes. Je zřejmé, že v prvním měsíci kojení nemůže plnotučné mléko opít kojící matka.

 • Názor některých vědců na možnost využití plnotučného kravského mléka kojící matkou je, že může být konzumováno pouze ve zředěné formě v malém množství (přidáno do čaje, ovesné kaše nebo pyré zředěné 1: 1) s povinným posouzením reakce dítěte, protože alergické případy u dítěte nejsou neobvyklé (začněte 2 polévkovými lžícemi denně).
 • Jiní nevidí žádné zvláštní nebezpečí ani poškození, tvrdí, že vápník v mléce je prospěšný pro rozpadající se kostní systém a jeho konzumace je nezbytná..
 • Jiní se domnívají, že jeho použití kojící matkou často způsobuje kolika jejich dětem a doporučuje ji nahradit mléčnými výrobky - přírodní jogurt, tvaroh, kefír.

Stávající názor, že kravské mléko zvyšuje laktaci, je také považován za mýtus, protože pozitivní účinek nemá samotné mléko, ale že žena pije teplý nápoj před krmením, nezáleží na tom, zda je to dušené ovoce, čaj nebo jen teplá voda, ale jeho množství je důležité a teplotu tekutiny.

Kozí mléko pro děti do jednoho roku

Někteří věří, že kozí mléko pro dítě do jednoho roku je mnohem lepší než kravské mléko, ale to není vůbec pravda. Kozí mléko obsahuje ještě více minerálů, což vytváří obrovskou zátěž pro vylučovací systém dítěte. Má také kaseinové proteiny se stejnými negativními vlastnostmi. Kozí mléko obsahuje také spoustu triglyceridů, což z něj činí více tuku. Takové mléko se vstřebává velmi špatně, což dokládají nestrávené hrudky ve stolici dítěte. Pokud stále přemýšlíte o otázce, zda je možné dítěti kozí mléko, je odpověď ne..

Kozí mléko pro děti do 2 let není v žádném případě alternativou kravského mléka. Ale pokud jste alergičtí na kravské mléko, můžete po 2 letech zkusit dítěti kozí mléko nebo mléčné výrobky.

Anémie je hlavním důsledkem krmení dítěte kozím mlékem

Je velmi nebezpečné, pokud je dítě krmeno pouze kozím mlékem, zatímco dítě nemá žádné jiné zdroje potravy a dochází k nedostatku vitamínů vytvářejících krev, což má za následek megaloblastickou anémii. Hladina hemoglobinu se snižuje, mění se tvar a velikost červených krvinek, což vede k nedostatku vitaminu B12 a kyseliny listové. Při jejich nedostatku nebo dokonce nepřítomnosti je narušena normální tvorba krve a funkce všech orgánů.

Může být mléko dáno dětem po roce?

Pokud je zavedení mléka pro děti mladší než jeden rok jasné, pak mnoho z nich pravděpodobně má otázku - je možné kravské mléko dát po roce?

Po roce - volný koncept, je-li dítě již 5 let a dobře to snáší, konzumní mléko nezpůsobuje alergie, uvolněné stoličky, pak může být podáno mléko, ale v rozumných mezích. Nezapomeňte, že se jedná o krmivo pro telata, nikoli pro lidi. Nepodávejte více než 400 ml denně. Pokud však mluvíme o dětech staršího věku, je třeba si uvědomit, že enzymy, které účinně štěpí mléko, se neobjeví dříve než 2 roky. Není nutné v den, kdy je dítě ve věku 2 let, okamžitě dát pár sklenic mléka.

Lepší začít s malým množstvím, můžete zavést kaši v mléce. Ano, do této doby by mělo být dítěti podáváno mléko bez mléka nebo ve špetku, přidejte do něj trochu upravenou kojeneckou výživu, pokud ji dítě obdrží, nebo mateřské mléko, pokud je dítě kojeno..

Jaké mléko je lepší dávat dětem?

Často se ptáme sami sebe - je mléko vhodné pro dítě? A bylo by lepší se zeptat - potřebuje dítě kravské nebo kozí mléko? Nejsou v něm žádné nenahraditelné látky a minerály, dítě dostává vše potřebné z zdravé a pestré stravy.

Často vyvstává otázka, která je lepší - „zdola“ nebo pasterizovaná v průmyslovém prostředí?

Někteří tvrdí, že během pasterizace dochází ke ztrátě všech výhod mléka, že mléko s takovým datem expirace, jak je uvedeno na obalech s ním, nemůže být přirozené. Ve skutečnosti během pasterizace dochází pouze k destrukci patogenů. I v režimu okamžité pasterizace se mléko zahřívá až na 90 stupňů a v jiných režimech je teplota ještě nižší.

Je velmi nebezpečné pít syrové mléko z domácí krávy. Protože hygienická kontrola těchto zvířat není vždy prováděna a nikdo neví, co to může bolet. Některé infekce mohou být asymptomatické nebo kráva může být pouze nositelem nebo nositelem infekce, ale její mléko bude pro lidi nákazlivé. Poskytnutí takového mléka dětem - ohrožujete je tím, že umírají na brucelózu nebo klíšťovou encefalitidu, nakazíte se tuberkulózou (vyskytují se extrapulmonální formy) a vápnitou boreliózou. Pokud dáte takové mléko dětem nebo ho pijete sami, uvařte jej.

Pasterizované mléko však také není tak jednoduché. Pokud pasterizace nepříznivě neovlivní jeho složení, pak se tento účinek projeví způsobem, jakým byla zvířata držena. V průmyslu se antibiotika preventivně podávají zvířatům, aby se zabránilo epidemii u hospodářských zvířat. Dostanou se do mléka zvířete.

V Evropě a Americe již dlouho existují přísné normy, že mléko by nemělo obsahovat antibiotika. V naší zemi to tak není. Proto, když takové mléko konzumujeme neustále, dostáváme také antibiotika. Proto je rezistence pacientů na podávání antibiotik tak běžná, když je nutná léčba. U dětí mohou být tato antibiotika obecně kontraindikována. A jejich obsah v mléce není vůbec mikroskopický.

Syntetické hormony, které se používají ke zvýšení produktivity na mléčných farmách, jako je například rekombinantní růstový hormon pro hovězí maso, se používají ve velkých množstvích ke zvýšení výtěžnosti mléka. Proto většina krav, které produkují nepřirozeně velké objemy mléka, vyvíjí v mléčných žlázách zánětlivé procesy. A antibiotika se samozřejmě používají k léčbě, která se nacházejí ve vzorcích mléčných výrobků i ve vzorcích mléka. Kromě toho se při provádění nezávislých zkoušek v mléce často objevují pesticidy, další drogy používané k léčbě krav a dokonce i nadbytek olova..

Nemoci přenášené na člověka pomocí čerstvého (vařené mléko)

Nemůžete pít nevařené mléko, některé nemoci (například tuberkulóza) u krav mohou zůstat nedetekovatelné. Seznam chorob, které mohou být nakaženy čerstvým mlékem:

 • tuberkulóza (extrapulmonální formy onemocnění se vyvíjejí několik let po použití)
 • leukémie lymfotropického viru
 • infekce způsobené potravinami (viz příznaky otravy jídlem)
 • gastroenteritida stafylokoková a streptokoková
 • nebezpečné vážné infekce - antrax, brucelóza, slintavka a kulhavka
 • arbovirus klíšťové encefalitidy (viz očkování proti klíšťové encefalitidě)
 • ku horečka

A ještě pár faktů

Dříve se ženy, které nemohly kojit své dítě, uchýlily k pomoci sester. Nikdo nepoužíval zvířecí mléko. Krmné mléko začali používat ke krmení svých dětí až v 18. století, když pro mnoho žen bylo důležitější mít světský život, nechtěli ztrácet čas krmením svých dětí mateřským mlékem, a pak byla nalezena tato alternativa.

Naštěstí v moderní době existuje dostatek dat, aby se uchýlil k takové metodě. Pokud nemůžete pokračovat v kojení, krmte své dítě upravenými směsmi mléka, které mají mnohem méně bílkovin a žádné další minerály. Ale nezapomeňte, že žádná směs nemůže nahradit mateřské mléko dítěte.

O potenciálním nebezpečí mléka pro děti a dospělé

Podle studie Daniela Kramera a týmu vědců z Harvardu bylo zjištěno spojení mezi nadměrnou konzumací mléka a mléčných výrobků s výskytem určitých typů rakoviny, konkrétněji rakoviny prsu, rakoviny vaječníků u žen a rakoviny prostaty u mužů. Laktóza (mléčný cukr) se nejprve v těle rozkládá na galaktosu (jednodušší cukr) a poté se dále štěpí enzymy.

Při nadměrné spotřebě mléčných výrobků, když je hladina galaktózy překročena nad potenciálem enzymů, které ji rozkládají (nebo s nízkou hladinou enzymů u konkrétní osoby), je galaktóza zapuštěna do krve a ovlivňuje vaječníky u žen. Při pravidelné vysoké spotřebě mléka a mléčných výrobků se riziko rakoviny vaječníků u žen zvyšuje 3x.

Rakovina prostaty (viz léčba a příznaky rakoviny prostaty) a rakovina prsu (příznaky) jsou také údajně spojeny se zneužíváním mléčných výrobků. Nadbytek určitých látek v mléce vede ke zvýšení inzulínového růstového faktoru IGF-I, u mužů se zvýšenou hladinou IGF-I se riziko rakoviny prostaty zvyšuje čtyřikrát, na rozdíl od mužů, kteří zřídka konzumují mléčné výrobky.

Rozšířený názor na přínosy mléka pro prevenci osteoporózy (destrukce kostí v dospělosti, viz příčiny a příznaky osteoporózy) byl dosud vyvrácen. Bylo prokázáno, že strava s vysokým obsahem vápníku z mléčných výrobků nezpevňuje kosterní systém, ale naopak. Jedna studie na Harvardské univerzitě zahrnovala 75 000 žen starších 12 let.

Zvýšení konzumovaného mléka nemělo ochranný účinek, ale také přispělo ke zvýšení rizika křehkých kostí. Tuto skutečnost potvrzují i ​​další studie a prevenci křehkosti kostí, tj. Ke snížení rizika osteoporózy, lze dosáhnout snížením používání živočišných bílkovin a sodíku, zvýšením obsahu listové zeleniny, fazolí, ovoce a zeleniny v každodenní stravě.

Články O Neplodnosti