Hlavní Neplodnost

Květák s kojením: vlastnosti použití, recepty a recenze

Po mnoho staletí byl květák pěstován výhradně v arabských zemích. A teprve v XIV. Století se začal vybírat v Evropě. V Rusku se rozmarná zelenina po dlouhou dobu nemohla nijak zakořenit kvůli specifickým klimatickým podmínkám. Stále se však podařilo vyvinout samostatnou odrůdu, která přišla se severním podnebím. V současné době tato náročná zeleninová plodina - květák již roste v mnoha regionech země. Při kojení je produkt výhradně prospěšný. A recenze lékařů to potvrzují. Aby to bylo možné ověřit, musí mladá matka vědět, jaké látky jsou obsaženy v jejím složení a jaké jsou jejich přínosy pro tělo.

Květák s GV - je to možné?

Strava kojící matky, zejména na začátku po narození dítěte, je přísná. Menu je promyšleno do nejmenších detailů a každá komponenta musí být schválena ošetřujícím lékařem. Patronická sestra dává nejpřesnější pokyny týkající se výživy matky, která porodila, včetně doporučení ohledně používání rostlinných plodin.

Květák, pokud je povoleno kojení, a je zařazen do seznamu produktů přijatelných pro použití během období laktace. Podle dietologů se však nestojí za to spěchat se zavedením květáku ihned po porodu. Při vývoji stravy pro kojící matky odborníci poznamenali, že nejlepší období pro zařazení květáku do mateřské výživy je 3 měsíce po narození dítěte..

Zavedení květáku do stravy kojící matky

Každá kojící matka musí kvůli blahu svého novorozence vědět, kdy může být určitý produkt zařazen do stravy..

S květákem je vše velmi jednoduché. Existuje několik pravidel, která byste měli dodržovat, a pak první seznámení se zeleninou bude v klidu pro bříško dítěte.

 • V prvním měsíci po narození nestojí za to zavést květák během kojení. Trávicí systém drobků je stále poměrně slabý a není připraven na inovace ve výživě kojící matky.
 • Po dosažení dítěte 4 - 5 týdnů může matka vyzkoušet malou část vařeného květáku. Současně musí být další nové výrobky zlikvidovány po dobu prvních 2-3 dnů. Ve druhém měsíci po porodu zrají enzymy žaludku dítěte a postupně se učí trávit nové látky, které jsou přijímány mateřským mlékem.
 • Ve čtvrtém měsíci krmení můžeme říci, že zdravé dítě bude tolerovat nový produkt ve stravě své matky. Květák v tomto období lze bezpečně spotřebovat a použít při přípravě různých pokrmů.

Během laktace jíme květák správně

Květák je jemná zeleninová plodina, kterou mnozí milují svou příjemnou chutí a univerzálností v jídlech. Při kojení lze tento druh zelí vařit ve čtyřech variantách:

 • vařený;
 • pečený;
 • dušená;
 • dušený.

Zde je několik tipů na vaření květáku. Toto je nejen užitečné, ale také velmi chutné, pokud víte, jak jej vařit:

 • Vařený květák je pro kojící matku vynikajícím obědem. Může být použit jako příloha nebo jako součást polévky na lehkém kuřecím vývaru. Pro první pokrmy můžete použít zmrazený květák. Při rychlém ochlazení si zachovává všechny prospěšné vitaminy.
 • Pokud máte rádi dušený květák, pak se vám bude líbit měkký zeleninový guláš. Chcete-li ji připravit, musíte vzít květenství jednoho květáku, mrkve a hlízy brambor 2-3. Nakrájené brambory a mrkev, zalijeme vodou, dusíme 20 minut, přidáme zelí a zelení, sůl. Dušte dušené pod víkem dalších 7-10 minut, dokud se nevaří.
 • Neméně chutná bude omeleta s květákem a bylinkami. Je nutné ji vařit v troubě, bobkový květ připravený s rozšlehanými vejci.

Jak vařit brokolici

Je lepší vařit brokolici ihned po zakoupení, protože se rychle zhoršuje a ztrácí užitečné vlastnosti. Po zabalení květenství vlhkými papírovými ručníky můžete produkt uchovávat dva až tři dny v chladničce. Neuchovávejte zeleninu v nádobě nebo sáčku, protože je nutná cirkulace vzduchu!

Před pečením produkt omyjte. Vaření brokolice je lepší ne více než pět až sedm minut ve vroucí vodě. Tím se maximalizuje přínos produktu. Pokud připravujete polévku, přidejte zeleninu pět minut před vařením. Připravené jídlo je lepší ihned jíst. Vařené zelí lze v případě potřeby skladovat v chladničce v těsně uzavřené nádobě po dobu nejvýše tří dnů.

Brokolice se hodí k jiné zelenině, zakysané smetaně nebo rostlinnému oleji. Zelí se vkládá do salátů a polévek, používá se jako svačina, samostatné jídlo a příloha pro maso nebo ryby.

Brokolici nelze vařit v mikrovlnné troubě, protože zelí ztrácí velké množství základních prvků a stává se zbytečnými. Nabízíme recepty na brokolici, která diverzifikují stravu kojící matky.

Květák: existují nějaké kontraindikace?

Brzy po narození dítěte dochází k výrazným změnám stravy matky. Mnoho známých produktů získává status „zakázaných“. Květák je bezpečný produkt, lze ho jíst s HB beze strachu ze zdraví. Existují pouze dvě podmíněné kontraindikace, ve kterých je vhodné omezit používání této zeleniny. To:

 • individuální nesnášenlivost produktu;
 • výskyt potravinových alergií u matky / dítěte.

Zjistit, jak dítě přenáší novou složku v matčině stravě, je celkem jednoduché. Stačí se ujistit, že po zavedení produktu (s ohledem na první tři dny):

 1. Dítě se neobjevilo zarudnutí a vyrážky na kůži.
 2. Z gastrointestinálního traktu dítěte nic neobtěžuje.
 3. Dítě se celkově nezhoršilo, není podrážděné a nevykazuje najednou, nevysvětlitelnou nespokojenost po krmení.

Pokud nejsou pozorovány neobvyklé příznaky, je pro ošetřující matku bezpečné naplánovat vaření jídel z chutného a chutného květáku pro její stůl..

Květák je produkt bohatý na užitečné komponenty, které pozitivně ovlivňují tělo dospělého a dítěte. V období laktace se však novomanželé bojí poškodit novorozence a pokusit se omezit svou stravu, což je již z důvodu rizika nežádoucích účinků u dítěte dost vzácné. Je tedy možné použít HB s květákem nebo je nutné se zdržet takového jídla, zatímco dítě dostává mateřské mléko?

Nemáte čas číst? Stáhněte si zdarma seznam povolených a zakázaných potravin během laktace

5 užitečných vlastností květáku

Než se sami rozhodnete, zda lze květák kojit, měli byste určitě zjistit, jakou hodnotu má a zda je zcela bezpečný. Výhody rostlinné kultury:

 • Významná nutriční hodnota ve vařené formě. Zelenina je plná vitamínů a minerálů..
 • Čerstvé květenství obsahuje flavonoidy, které zvyšují imunitu a předcházejí kardiovaskulárním onemocněním..
 • Jedná se o hypoalergenní přípravek, který lze konzumovat ihned po porodu a dát dítěti jako první potravu.
 • Květák nezpůsobuje podráždění sliznic trávicích orgánů a obecně má příznivý účinek na trávicí trakt. Může být použit jako prostředek k prevenci zácpy..
 • Zelenina je nízkokalorická. Pomáhá nově mumím získat tvar po dodání.

Vitaminy a minerály obsažené v květáku

Ve květenstvích je složitá kombinace chemikálií, díky níž se nejedná pouze o nezbytně nutný potravinový produkt po porodu, ale také o léčivý přírodní lék. Obsahují mnoho proteinových sloučenin a antioxidantů. Při systematickém používání je tělo matky vybaveno dostatečným množstvím vitamínů A, C a B. Kultura dále zahrnuje:

 • železo (pomáhá zbavit se anémie a snižuje pravděpodobnost jejího výskytu);
 • hořčík (minimalizuje riziko vzniku srdečních chorob, zlepšuje stav cévních stěn);
 • vápník (pomáhá posilovat kosti a klouby);
 • sodík;
 • fosfor (pomáhá zlepšovat paměť a fungování mozku jako celku);
 • vlákno (hrubá vlákna jsou přítomna mírně a nijak neovlivňují dítě, takže riziko tvorby plynu a koliky běžné v kojeneckém věku je sníženo na nulu);
 • zinek;
 • selen;
 • uhlohydráty.

Možné poškození při používání květáku

Není vždy bezpečné jíst takový produkt. Vzácně po konzumaci se mohou vyskytnout nežádoucí účinky jak u matky, tak u dítěte. Možné negativní důsledky:

 • potravinová alergie (výskyt jasných svědivých skvrn na dětské kůži);
 • kolika v břiše dítěte kvůli zvýšené střevní motilitě;
 • zvýšená tvorba plynu u nově razené matky nebo dítěte.

Vliv květáku na laktaci

Zelí nemá žádný vliv na množství produkovaného mléka a nezlepšuje laktaci. Jeho kvalita se však zlepšuje, je obohacena o mnoho živin. Zelené polévky se zelným květem ovlivňují proplachování mléka kvůli značnému množství tekutiny.

Možný účinek na dítě

Díky obsahu rostlinných vláken je zelenina pro tělo dítěte neuvěřitelně cenná. Pokud budete jíst zelí, je střevní motilita normalizována, trávicí funkce jsou obnoveny. Příznivé látky vstupují do kojeneckého těla a přispívají k řádnému fungování všech orgánů a systémů, způsobují lehkou stolici.

Proč je zelí pro kojence tak nepostradatelné:

 • nezpůsobuje alergie na potraviny kvůli nesnášenlivosti složek;
 • gastrointestinální trakt se rychle vstřebává a nezpůsobuje závažnost zažívacích orgánů;
 • velmi zřídka vyvolává plyny a koliku.

Stanovisko pediatrů k použití květáku kojící matkou

Porodníci a gynekologové a pediatričtí lékaři doporučují, aby taková zelenina byla zahrnuta do stravy ženy. Toto je nejdůležitější sklad vlákniny, který je nezbytný pro samočištění těla a správné fungování trávicího traktu..

Produkt je bohatý na vitamíny, minerály, během kojení je povoleno jíst (pokud nejsou kontraindikace). Květy zelí nejen zvyšují zdraví matek, ale také významně snižují pravděpodobnost růstu a vývoje nádorů..

Přínos a újma

Máma nebo dítě mohou mít problémy s konzumací zeleniny pouze tehdy, pokud byly rozmazleny nebo pěstovány pomocí pesticidů a dusičnanů. Ve všech ostatních případech bude zelí prospěšné.

Pro matku

Vařené, dušené nebo pečené květenství mají nejvyšší nutriční hodnotu. Dokonale kompenzují nedostatek vitamínů a minerálů v těle, vyčerpané těhotenstvím a kojením..

Zelenina obsahuje vitaminy B, vitamín C, E, K a draslík, hořčík, fosfor, železo a vápník. Rozsah užitečných vlastností je rozsáhlý:

 1. Čerstvé zelí obsahuje flavonoidy - látky, které zvyšují obranyschopnost těla a jsou nezbytné pro plné fungování kardiovaskulárního systému. U žen, které během těhotenství trpí vysokým nebo nízkým krevním tlakem, bude zelenina zvláště užitečná.
 2. Zelí je hypoalergenní - riziko vzniku negativní reakce u kojence je prakticky nulové.
 3. Dušené a vařené zelí se doporučuje, pokud matka dodržuje šetrnou stravu, protože produkt se snadno vstřebává a nedráždí žaludeční sliznici. Po porodu mnozí trpí zácpou - zelenina je schopna se s tímto problémem za pár dní úplně vypořádat..
 4. Pokud se mladá matka snaží ztratit nadbytečné kilogramy získané během těhotenství, stane se ideálním květencem vařené květenství, protože s vysokou výživnou hodnotou obsahují pouze 23 kcal na 100 g.

Květák obsahuje málo hrubé vlákniny - pouze asi 2 g na 100 g čerstvé zeleniny. Je to vlákno, které způsobuje nadýmání a bolest žaludku u kojících matek. Všechny ostatní druhy zelí se proto ve stravě nedoporučují, dokud není dítě ve věku 6 měsíců. Květák je v tomto ohledu zcela bezpečný..

Pro dítě

I když produkt způsobuje nadýmání a zvýšenou tvorbu plynů v matce - vůbec není skutečností, že dítě bude mít stejnou reakci.

Kolika je normální reakcí těla novorozence na kolonizaci zažívacího systému bakteriemi, které v budoucnu potřebuje ke stravování. Většina moderních lékařů nespojuje koliku s dietou matky.

Zelí může mírně ovlivnit stoličku dítěte - učinit ji více tekutým. V opačném případě většina dětí nemá žádné negativní projevy..

Pravidla používání květáku kojící matkou

Je možné pro kojící květák květák? Nejprve je důležité seznámit se se základními pravidly pro jeho zařazení do nabídky a se základy konzumace v různých segmentech prvního roku života dítěte. V souladu s jednoduchými doporučeními můžete tělu dítěte přinést výhody a současně udržet své tělo v dobrém stavu a obnovit postavu po porodu díky nízké energetické hodnotě.

Kdy mohu zavést květák do stravy kojící matky??

Aby produkt skutečně přinesl pouze užitek a nezpůsobil výskyt nežádoucích účinků, je důležité jej začít používat ve správný čas. Květák s HB v prvním měsíci života dítěte by neměla konzumovat kojící matka. V následujících obdobích lékaři doporučují jíst jídlo pravidelně pomocí produktu, protože má mimořádně pozitivní složení složky a je nezbytné pro dítě a jeho matku.

Květák s HB v prvním měsíci

Pokud dítě nedosáhlo věku měsíce, je pro mladou matku lepší, aby si nezvolila nádobí s jejím obsahem. Trávicí systém malého člověka jednoduše nedokáže zvládnout inovace, které způsobí nežádoucí účinky ve formě koliky, plynů a dalších nepříjemných symptomů.

Květák s kojením po 2 měsících

V tomto časovém období je vhodné pečlivě zavést zeleninu. Hlavní podmínkou je, že zelí musí být tepelně zpracováno. Můžete jej vařit, napařit nebo dušit, ale v žádném případě byste neměli jíst krustý produkt nebo smažené v těstíčku se spoustou oleje.

Květák pro kojící mámu

Stačí se omezit na zelí vařené ve vodě, ale takové jídlo pravděpodobně nepřinese velkou radost a chuťové pohárky. Existuje mnoho zajímavých možností, které ženě na GV umožní, aby byla plná a spokojená..

K přípravě polévky byste měli vzít hlávkové zelí, brambory, rýžové krupice, cibuli, mrkev, slunečnicový olej, sůl a koření. Umytá a loupaná zelenina se nakrájí na kostky nebo brčka, květenství zelí zůstane nedotčeno. Cibule s mrkví se smaží v oleji, všechny ingredience se hodí do vroucí vody. Budoucí polévku je třeba osolit a podle chuti přidat koření. Asi po půl hodině se miska vyjme ze sporáku a do ní se přidá veškerá zelenina, která není kontraindikována mladé matce..

Dušené zelí je mnohem snazší. Je třeba rozložit na květenství a vařit je 12-15 minut. Cibule se smaží v oleji, dokud se k ní nepřidá transparentní vařené zelí. Všechny přísady by měly být smaženy maximálně 5 minut. Miska je solená (v případě potřeby lze koření nalít), nalije se 250 ml horké vody a přikryje se víkem. Jakmile květenství měkne, vyjměte pánev z tepla.

Lehká polévka

 • 1 květák,
 • 3 brambory,
 • 4 lžíce. l rýže,
 • mrkev,
 • luk,
 • rostlinný olej,
 • sůl, pepř, zelenina.

Omyjte a oloupejte zeleninu. Bramborové kostky a cibule, mrkev - v proužcích, zelí seřadí do květenství. Rýži a opláchněte studenou vodou, aby zůstal přebytek škrobu. Do vroucí vody házejte brambory, půl mrkve a cibule, rýže a vařte 15 minut. Nalijte olej do pánve, vložte zbývající polovinu cibule a mrkve, za stálého míchání, míchejte po dobu 10 minut. Nalijte potěr do vývaru, sůl, pepř, vložte zelení a květák. Po varu vařte dalších 10 minut na mírném ohni pod víkem. Podávejte horké s nasekanými bylinkami.

Recenze kojících matek ohledně použití květáku

Podle recenzí žen, které se v poslední době staly matkami, květák nepoškodí dítě. Navíc se trávení dítěte zlepšuje, zácpa se zastavuje a kolika ho neobtěžuje.

Mnozí poznamenali, že díky této zeleninové plodině, nadváha a desítky centimetrů v pase, získané během těhotenství, odcházejí velmi rychle kvůli nízkému obsahu kalorií.

Květák je něco, s čím se mladá matka nemůže obejít. Je cenný pro své prospěšné vlastnosti a příznivé účinky na orgány a systémy dítěte. S výhradou pravidel pro zavádění zelného nádobí do každodenní stravy a bez kontraindikací se nemůžete starat o zdraví dítěte.

Strava kojící matky by měla být plná a vyvážená, se spoustou zeleniny a ovoce. Květák při kojení je jednou z nejužitečnějších potravin, obsahuje mnoho vitamínů, minimum kalorií a zřídka způsobuje alergii u dítěte. Jak správně přivést tuto zeleninu do stravy a co z ní může být chutné - o tom dnes mluvíme.

Dušené květenství

 • 1 hlávkové zelí;
 • 1-2 cibulové hlavy;
 • rostlinný olej;
 • greeny, sůl a koření.

Vařené zelí květenství vaří po dobu 5 minut. Mezitím lehce smažte cibuli v rostlinném oleji. Zelí vložte do pánve, míchejte, smažte dalších 5 minut, poté misku osolte, přidejte koření a 300 ml vroucí vody, přikryjte. Dušte, dokud nebude zelí měkké.

Květák s kojením je základním produktem v maminčině stravě. Pediatrové ji doporučují používat při prvním krmení. To pomůže dítěti rychleji si zvyknout na jídlo dospělých. Odborníci poznamenávají, že děti, které dostávají květák pravidelně, zřídka trpí poruchami střev, koliky. Květák je také velmi chutný, zvláště pokud ho můžete dobře vařit. Ale i jen květenství vařené ve slané vodě může přinést spoustu potěšení a povzbudit tělo po celý den..

Výhody květáku pro kojící matku

Brokolice a květák během kojení jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, která je nezbytná pro očistu těla, normální fungování trávicího systému.

Obě zeleniny jsou bohaté na vitamíny, stopové prvky, jsou zahrnuty do seznamu produktů, které mohou být konzumovány během kojení. Posilují nejen tělo kojící matky, ale také pětkrát snižují riziko vzniku maligních nádorů.

Užitečné vlastnosti květáku

Obsahuje vitaminy B, které jsou nezbytné pro silné nervy, dobrý spánek a výkon, krásnou pokožku, vlasy a nehty.

Kyselina askorbová posiluje imunitní systém, zlepšuje stav krevních cév, snižuje pravděpodobnost rozvoje srdečních patologií..

Draslík a vápník - posilují kost.

Fosfor - příznivě ovlivňuje mozek, zlepšuje paměť.

Železo zabraňuje riziku anémie - tento prvek v květáku více než v jiné zelenině.

Zelná šťáva čistí střeva od škodlivých mikroorganismů, odstraňuje toxiny z těla, toxiny, přebytek škodlivého cholesterolu.

Kyselina listová je nezbytná pro normální duševní vývoj drobků.

Ale musíte si pamatovat kontraindikace. Pokud máte vřed, těžká onemocnění ledvin a urogenitálního systému, dnu, vysoký krevní tlak, pak je pro vás květák kontraindikován..

Chemické složení a účinek na organismus

Květák patří do rodiny ukřižovaných. Je to zdroj vitamínů A, B, PP, má hodně vitamínu C a K, draslík, vápník, železo, existují antioxidanty, vláknina.

Při použití 100 gramů produktu vstoupí tělo [4]:

 • 3,3% doporučené denní dávky bílkovin;
 • 10,5% vlákniny;
 • 13,3% draslíku;
 • 4,3% hořčíku;
 • 6,4% fosforu;
 • 7,8% železa;
 • 3,6% vápníku;
 • 5,6% riboflavinu;
 • 18% kyselina pantothenová;
 • 9% cholinu a kyseliny listové;
 • 8% vitaminu B6;
 • 13,3% vitaminu K;
 • 77,8% vitaminu C.

Energetická hodnota pouze 30 kcal.

Účinek na tělo kojící matky [5, 2]

Křížové plodiny obsahují sulforaphan. Je prokázáno, že tato látka má cytoprotektivní vlastnosti, snižuje riziko rakoviny, srdečních chorob a krevních cév. Cholin zlepšuje transport látek přes membrány všech buněk, poskytuje nervový impuls. [6]

Květák je dodavatelem esenciálních aminokyselin: tryptofan (spotřeba 100 g produktu pokrývá 10% denní potřeby), threonin, methionin, histidin, valin a další. Tryptofan je nezbytný pro syntézu mnoha mediátorů nervového systému: serotoninu, melatoninu. Adekvátní příjem potravy zlepšuje spánek, celkovou pohodu, pozornost, paměť.

Díky methioninu, threoninu, lysinu, vitaminu K, vápníku, železu, hořčíku se provádí účinek na hematopoetický systém: syntetizují se červené krvinky, vytvářejí se koagulační faktory krve.

Vápník, fosfor, vitamín K jsou nezbytné pro správnou tvorbu kostí u dítěte a prevenci osteoporózy u matky.

Květák je užitečný při cukrovce u kojících žen. Obsahuje málo sacharidů, vitamin K se podílí na regulaci hladiny cukru v krvi, vláknina snižuje absorpci glukózy ve střevě.

Vitamin U se podílí na regeneraci sliznice žaludku a střev. Proto je květák užitečný pro peptický vřed u mámy a zánětlivé procesy trávicího traktu.

Vlákno je nezbytné pro normální střevní motilitu, protože stimuluje vývoj prospěšných mikrobů. Snižuje také hladinu cholesterolu v krvi. To zabraňuje rozvoji aterosklerózy a souvisejících mrtvic, srdečních záchvatů a hypertenze. Draslík hraje roli v regulaci krevního tlaku jako antagonista sodíku..

Chemické složení květáku obsahuje allicin. Má protinádorový účinek, pozitivní účinek na kardiovaskulární systém a inhibuje proces stárnutí buněk..

Vitamin C se podílí na syntéze kolagenu. Je nutné zachovat imunitu, normální tón pleti, zabraňuje zvýšené křehkosti a cévní propustnosti.

Jak zavést květák do stravy

Lékaři nezakazují používání květáku pro kojící matku, ale musíte je do krmiva správně vložit - dítě musí být alespoň měsíc staré, v dřívějším věku nemusí trávicí systém dítěte zvládnout tento produkt.

Pokud chcete jíst syrový květák, musíte počkat, až dítě bude mít 3 měsíce.

Nejsou žádné zvláštní kontraindikace pro použití květáku - zelenina by neměla být konzumována, pokud jste přecitlivělí, měli byste opatrně zavést svůj produkt do stravy, pokud má vaše dítě sklon k alergii na jídlo. Přestože alergické reakce u kojenců ve formě vyrážky, zčervenání a poruchy stolice jsou lékaři velmi zřídka diagnostikovány - květák je považován za jeden z nejvíce hypoalergenních přípravků.

Zpočátku si můžete vyzkoušet 40-50 g vařené zeleniny, po dobu 2-3 dnů, by mělo být upuštěno od používání dalších nových produktů. Kojící matka může použít květák vařený, dušený nebo dušený, ale ne více než 200 g za den, ale budete muset zcela opustit produkt smažený a vařený v těstíčku.

Je možné pro kojící květák květák?

Zelenina je jednou ze základních složek výživy kojící matky, ale pro mnohé z nich mají ženy často otázky.

Jedním z běžných je květák s kojením? Tento produkt má nízký obsah kalorií a vynikající výživovou hodnotu, ale mnoho matek se bojí používat květák při kojení, pokud náhle způsobí koliku nebo nadýmání u dítěte.

Je možné pro kojící květák květák

Ve stravě kojících matek, zejména na začátku, je výběr produktů často velmi omezený. Bojí se o dítě a snaží se co nejvíce omezit produkty, které by teoreticky mohly způsobit bolest v břiše dítěte.

Obzvláště mnoho nároků se vztahuje na zelí, protože často může mít účinky vytvářející plyn..

Platí to však pro bílé zelí, ale květák je zcela jiný druh rostliny a je součástí zcela odlišných pokrmů, které potěší mladou matku..

Květák pro kojící matku

Abychom pochopili, zda lze tento produkt použít během krmení, je užitečné pochopit, proč je květák v potravě tak užitečný a na jaké živiny je bohatý..

Květák je tvořen tenkými buněčnými strukturami, téměř bez hrubých vláken, jako obyčejné zelí.

Díky této struktuře může květák během kojení mít příznivý účinek na fungování zažívacích orgánů, pomáhá zlepšovat fungování jater a žlučových cest a přispívá k měkké a jemné normalizaci stolice..

Při používání květáku si nedělejte starosti s kolikou dítěte. Při odpovídání na otázku, můžete karfiolu kojící matce, musíte si uvědomit, že 100 g produktu obsahuje alespoň 3 gramy bílkovin, není absolutně žádný tuk a pouze 6 gramů uhlohydrátů.

Jak vařit květák pro kojící matku?

Květák lze při kojení použít ve vařeném, parním nebo dušeném, pečeném stavu.

Při vaření květáku pro kojící matky můžete přidat trochu soli a koření a také nízkotučnou zakysanou smetanu, rostlinný olej, který dítě nijak nepoškodí a diverzifikuje stravu kojící ženy..

Je však jednoznačné říci, zda květák může být obtížné kojit v té či oné formě, je třeba při používání kteréhokoli nádobí přihlížet na individuální reakci dítěte..

Někdy reakce nemusí být ani na zelí samotné, ale na složky vařeného pokrmu.

Květák pro kojící matku: recepty

Na internetu dnes najdete spoustu receptů na nádobí s květákem. Pro kojící matku bude nejužitečnější:

 • květák polévka pro kojící matku
 • vařený květák
 • omeleta s květákem
 • dušené s dušeným květákem a bramborami

Pokud při zavádění do stravy nedochází u dítěte k negativním reakcím, můžete jej zrát v různých pokrmech.

Pokud se objeví reakce, měli byste ji dočasně odmítnout a asi po měsíci se pokuste ji znovu zavést do stravy.

Je možné během kojení zavést do stravy květák

Strava kojící matky v prvních několika týdnech po narození je vždy co nejpřísnější. Každý produkt zavedený do stravy by měl být schválen lékařem a mělo by být zaručeno, že u dítěte nezpůsobí zdravotní problémy. Zelenina je první, která byla představena v nabídce, ale kojící matky jsou opatrné s kapustou všeho druhu, včetně květáku, ze strachu, že dítě bude mít žaludeční otok. To však neplatí pro květák - zelenina je jedním z nejbezpečnějších a velmi zřídka vede k negativním důsledkům.

Je možné jíst květák při kojení

Květák je povolen pro všechny kojící ženy - je zařazen do kategorie potravin, které lze jíst, i když se dítě narodilo se sklonem k alergiím.

Lékaři nedoporučují spěchat se zaváděním zeleniny do jídelního lístku během prvních 2-3 týdnů po porodu: dokud nezraje trávicí systém dítěte, měli byste se vyhnout jakémukoli zelí..

Tři týdny po narození se matka může stát polévkou šťouchaných květen nebo si je nakládat jinou zeleninou. O tři měsíce později je povoleno používat zelí v jakékoli formě, kromě smažených.

Kontraindikace

Květák je nejbezpečnější produkt, je často vybrán pro první krmení. Při kojení můžete jíst zeleninu beze strachu, pokud nedochází k individuální nesnášenlivosti produktu (například neustálé nadýmání a nepohodlí po jídle) a výrazná potravinová alergie u matky nebo dítěte.

Odkaz. Alergie na květák je vzácná - a dokonce i ty případy, které byly zjištěny, nevykazovaly reakci nikoliv na samotnou zeleninu, ale na chemické látky, které se v ní akumulovaly. Proto je nejdůležitější zvolit ten správný produkt, aby byl šetrný k životnímu prostředí a ve vysoké kvalitě..

Přínos a újma

Máma nebo dítě mohou mít problémy s konzumací zeleniny pouze tehdy, pokud byly rozmazleny nebo pěstovány pomocí pesticidů a dusičnanů. Ve všech ostatních případech bude zelí prospěšné.

Pro matku

Vařené, dušené nebo pečené květenství mají nejvyšší nutriční hodnotu. Dokonale kompenzují nedostatek vitamínů a minerálů v těle, vyčerpané těhotenstvím a kojením..

Zelenina obsahuje vitaminy B, vitamín C, E, K a draslík, hořčík, fosfor, železo a vápník. Rozsah užitečných vlastností je rozsáhlý:

 1. Čerstvé zelí obsahuje flavonoidy - látky, které zvyšují obranyschopnost těla a jsou nezbytné pro plné fungování kardiovaskulárního systému. U žen, které během těhotenství trpí vysokým nebo nízkým krevním tlakem, bude zelenina zvláště užitečná.
 2. Zelí je hypoalergenní - riziko vzniku negativní reakce u kojence je prakticky nulové.
 3. Dušené a vařené zelí se doporučuje, pokud matka dodržuje šetrnou stravu, protože produkt se snadno vstřebává a nedráždí žaludeční sliznici. Po porodu mnozí trpí zácpou - zelenina je schopna se s tímto problémem za pár dní úplně vypořádat..
 4. Pokud se mladá matka snaží ztratit nadbytečné kilogramy získané během těhotenství, stane se ideálním květencem vařené květenství, protože s vysokou výživnou hodnotou obsahují pouze 23 kcal na 100 g.

Květák obsahuje málo hrubé vlákniny - pouze asi 2 g na 100 g čerstvé zeleniny. Je to vlákno, které způsobuje nadýmání a bolest žaludku u kojících matek. Všechny ostatní druhy zelí se proto ve stravě nedoporučují, dokud není dítě ve věku 6 měsíců. Květák je v tomto ohledu zcela bezpečný..

Pro dítě

I když produkt způsobuje nadýmání a zvýšenou tvorbu plynů v matce - vůbec není skutečností, že dítě bude mít stejnou reakci.

Kolika je normální reakcí těla novorozence na kolonizaci zažívacího systému bakteriemi, které v budoucnu potřebuje ke stravování. Většina moderních lékařů nespojuje koliku s dietou matky.

Zelí může mírně ovlivnit stoličku dítěte - učinit ji více tekutým. V opačném případě většina dětí nemá žádné negativní projevy..

Pravidla pro použití s ​​kojením

Něžný květák lze také jíst čerstvé a trochu přidat do salátů a polévek. Pro ošetřující matku je ale chutnější a bezpečnější ji používat:

 • ve vařené formě;
 • zapečené trochou oleje;
 • dušená;
 • dušené s jinou zeleninou nebo masem.

Během sezónního nachlazení lékaři doporučují, aby mladé matky jedly asi 400 g květáku za týden, aby si udržely imunitu..

Jak a kdy vstoupit do stravy

V prvních dvou týdnech po porodu byste se měli zdržet jakéhokoli druhu zelí..

Poté, co dosáhnete novorozence po dobu tří týdnů, můžete uvařit trochu (asi 100 g) vařené nebo pečené zeleniny, aniž byste do stravy přidávali žádné další nové produkty..

Když dítě dosáhne dvou měsíců, zvýší se množství produktu na 250 g denně. Pokud se dítě a matka cítí dobře, zelenina se může stát jedním ze základů stravy.

Jaká je denní doba a v jakém množství

Při kojení se každý nový produkt podává ráno nebo oběd. První dávka není vyšší než 100 g, pokud nedochází k negativním reakcím, zvyšte denní příjem na 250 g za den.

Po měsíci se polévkové pyré nebo dušená zelenina mohou sníst večer, ale před spaním by měla být alespoň tři hodiny.

S čím kombinovat

Květák je kombinován s:

 • jakákoli jiná zelenina;
 • maso: kuřecí prsa, hovězí maso s nízkým obsahem tuku;
 • sýr
 • cereálie;
 • se smetanou a máslem.

Je nežádoucí kombinovat různé druhy zelí navzájem - například bílé zelí a brokolice s květákem.

Mohu dát dítě

Květák se doporučuje jako první krmení, protože nezpůsobuje alergie, podráždění střeva a je bohatý na vitamíny.

 1. Zelí obsahuje hodně železa - je tradičně součástí stravy dětí s nízkým hemoglobinem.
 2. Rostlinná bílkovina vás cítí plná.
 3. Vzhledem k přítomnosti lehkých vláken se metabolismus zlepšuje.
 4. Kosti jsou posíleny, zvyšuje se vaskulární elasticita.

Pokud je dítě kojeno, zelenina se zavádí do stravy od 6 měsíců, pokud je to umělé - od 5 nebo dokonce 4, na doporučení pediatra.

Jak vybrat ten správný

Nejlepší je koupit zelí od přítele farmáře nebo od důvěryhodných obchodů prodávajících ekologické produkty.

Základní pravidla pro výběr:

 • hlava by měla být bílá, bez černých teček a shnilých částí;
 • listy na pařezu - nasycené zelené;
 • hlava by neměla být volná;
 • květenství se lisuje k sobě a bez vad.

Pokud existují pochybnosti o kvalitě zeleniny, je lepší ji nekupovat nebo ve špetce vařit ve dvou vodách, musí být vypuštěna první..

Karfiolové recepty pro kojící matky

Vařený květák je pro mladou matku vynikajícím občerstvením nebo salátovou ingrediencí. Zelenina se také používá jako příloha, ochucená máslem nebo jako součást zeleninové polévky. U šťouchané polévky si můžete vzít zmrazený květák - v něm jsou uloženy téměř všechny vitamíny a v zimě je dostupnější a levnější než čerstvé.

Jako hlavní jídlo je snadné vařit zeleninový guláš s kuřecím masem. Pro něj budete potřebovat:

 • květenství jednoho květáku;
 • 2 velké sladké mrkve;
 • 2-3 brambory;
 • kuřecí prsa o hmotnosti 150-200 g;
 • zeleň.

Oloupané a nakrájené brambory a mrkev se smísí s nasekaným masem, nalije se studenou vodou a dušíme po dobu 25 minut. Poté se do vroucího dušeného masa přidají květenství zelí, nasolené. Po vypálení ohně smažte pokrm pod víkem asi 10 minut, nasekané greeny přidejte.

Podávejte guláš se smetanou nebo lisovaný za studeného rostlinného oleje.

K snídani můžete omeletu vařit s květákem a bylinkami. Malé květenství zelí se smíchá s rozšlehaným vejcem, máslem a bylinkami, umístí se do žáruvzdorné formy a 15 až 20 minut se peče v peci..

Důležité! Během kojení je lepší se vyhýbat smaženým jídlům s květákem. Mohou způsobit střevní rozrušení dítěte a problémy s játry..

Závěr

Květák při kojení je nejen možný, ale také se doporučuje, aby byl zařazen do stravy - je bohatý na stopové prvky, vitamíny, rostlinné bílkoviny a prakticky neobsahuje hrubou vlákninu. Je však důležité to správně vařit - dušené, vařit nebo péct a vybrat si vysoce kvalitní zeleninu pěstovanou bez použití stimulátorů růstu a dalších chemických látek.

Květák pro kojení - výhody, jednoduché recepty

Strava kojící matky by měla být plná a vyvážená, se spoustou zeleniny a ovoce. Květák při kojení je jednou z nejužitečnějších potravin, obsahuje mnoho vitamínů, minimum kalorií a zřídka způsobuje alergii u dítěte. Jak správně přivést tuto zeleninu do stravy a co z ní může být chutné - o tom dnes mluvíme.

Výhody květáku pro kojící matku

Brokolice a květák během kojení jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, která je nezbytná pro očistu těla, normální fungování trávicího systému.

Obě zeleniny jsou bohaté na vitamíny, stopové prvky, jsou zahrnuty do seznamu produktů, které mohou být konzumovány během kojení. Posilují nejen tělo kojící matky, ale také pětkrát snižují riziko vzniku maligních nádorů.

Užitečné vlastnosti květáku

Obsahuje vitaminy B, které jsou nezbytné pro silné nervy, dobrý spánek a výkon, krásnou pokožku, vlasy a nehty.

Kyselina askorbová posiluje imunitní systém, zlepšuje stav krevních cév, snižuje pravděpodobnost rozvoje srdečních patologií..

Draslík a vápník - posilují kost.

Fosfor - příznivě ovlivňuje mozek, zlepšuje paměť.

Železo zabraňuje riziku anémie - tento prvek v květáku více než v jiné zelenině.

Zelná šťáva čistí střeva od škodlivých mikroorganismů, odstraňuje toxiny z těla, toxiny, přebytek škodlivého cholesterolu.

Kyselina listová je nezbytná pro normální duševní vývoj drobků.

Květák prakticky neobsahuje hrubé vlákno, proto je riziko zvýšené tvorby plynů, plynatost u matek a dětí po použití minimální. Současně 100 g čerstvé zeleniny obsahuje pouze 25–30 kcal.

Kontraindikace

Ale musíte si pamatovat kontraindikace. Pokud máte vřed, těžká onemocnění ledvin a urogenitálního systému, dnu, vysoký krevní tlak, pak je pro vás květák kontraindikován..

Jak zavést květák do stravy

Lékaři nezakazují používání květáku pro kojící matku, ale musíte je do krmiva správně vložit - dítě musí být alespoň měsíc staré, v dřívějším věku nemusí trávicí systém dítěte zvládnout tento produkt.

Pokud chcete jíst syrový květák, musíte počkat, až dítě bude mít 3 měsíce.

Nejsou žádné zvláštní kontraindikace pro použití květáku - zelenina by neměla být konzumována, pokud jste přecitlivělí, měli byste opatrně zavést svůj produkt do stravy, pokud má vaše dítě sklon k alergii na jídlo. Přestože alergické reakce u kojenců ve formě vyrážky, zčervenání a poruchy stolice jsou lékaři velmi zřídka diagnostikovány - květák je považován za jeden z nejvíce hypoalergenních přípravků.

Zpočátku si můžete vyzkoušet 40-50 g vařené zeleniny, po dobu 2-3 dnů, by mělo být upuštěno od používání dalších nových produktů. Kojící matka může použít květák vařený, dušený nebo dušený, ale ne více než 200 g za den, ale budete muset zcela opustit produkt smažený a vařený v těstíčku.

Jak vyrobit květák při kojení

Nepopiratelnou hodnotou květáku pro kojící matku je to, že zeleninu lze vařit velmi rychle, nevyžaduje speciální dlouhodobé zpracování, zdravý oběd a lehkou večeři z ní..

Nejjednodušší a nejrychlejší příloha

Stačí uvařit květenství zelí ve slané vodě, aby neztratilo barvu, do vroucí vody můžete přidat plátek citronu..

K diverzifikaci a zlepšení chuti pomůže omáčka - roztavte 15 g másla na mírném ohni, přidejte 15 g mouky, nalijte 150 ml mléka, neustále míchejte. Vařte na mírném ohni, dokud nezhoustne..

Zeleninový guláš

 • brambory - 1 velká hlíza nebo 2 střední;
 • mrkev, cuketa - 1 ks.;
 • květák - 150 - 180 g;
 • zelené, sůl.

Nakrájené na malé kostky oloupané brambory a cukety, tři mrkve na struhadle, jemně nasekáme zelení, rozdělíme zelí na květenství.

Nalijte trochu vody na dušenou nebo hlubokou pánev, nechte ji vařit, kapejte mrkev, přidejte brambory za 2-3 minuty a po 4-5 minutách - zelí a cuketa. Nalijte víko, snižte teplo, nechte je 7-10 minut vařit, dokud nebude veškerá zelenina měkká. Před podáváním přidejte sůl a zelení.

Lehká polévka

 • libové hovězí nebo kuřecí maso bez kůže a kostí - 350 g;
 • brambory - 3 ks.;
 • květák - 250 g;
 • mrkev - 1 ks.;
 • tvrdý sýr - 30 g;
 • voda - 2 l;
 • čerstvé nebo sušené zelené.
 1. Maso vařte až do vaření - u hovězího masa to bude trvat asi 2 hodiny, kuře se vaří za 20-30 minut.
 2. Vyjmeme maso z vývaru, jemně nasekáme, hodíme zpět do vroucí vody, přidáme oloupané, jemně nasekané brambory.
 3. Zelí rozdělíme na malé květenství, přidáme do brambor za 10 minut.
 4. Tři mrkve na jemném struhadle, přidejte ke zbývající zelenině za čtvrt hodiny.
 5. Po 8 minutách bude polévka hotová. Před podáváním posypte strouhaným sýrem a jemně nasekanými bylinkami.

Kastrol

Skvělá volba pro rychlou večeři:

 • květák - 350 g:
 • jemnozrnný tvaroh, nízkotučné - 150 g;
 • křepelčí vejce - 6-7 ks.;
 • tvrdý sýr - 130 g;
 • nasekaná jádra vlašských ořechů - 35 g;
 • máslo - 15 g.

Zelí rozdělíme na květenství, jemně nasekáme nožem, třemi sýry, spojíme obě ingredience, přidáme tvaroh, sýr, ořechy a vejce. Bič vše v mixéru - měli bychom získat homogenní hustou hmotu. Pokud nemáte mixér, nebuďte naštvaní, i bez šlehání se jídlo ukáže jako velmi chutné, zeleninová chuť je dobrá.

Formulář namažte máslem, vložte výslednou směs, odešlete ji do trouby na 20 minut, teplota v kabinetu by měla být 170-180 stupňů.

Šťavnaté kotlety

Originální nápad na oběd nebo večeři. Budeme potřebovat následující produkty:

 • květák - 400 g;
 • strouhanka - 30-40 g;
 • vejce - 1 ks.;
 • cibule - 1 ks.;
 • zelené, sůl.

Rozdělíme zelí na květenství, vaříme ve slané vodě s plátkem citronu až do něžného řízení, je to asi 8-10 minut, pojďme se ochladit, rozemeleme v mixéru. Chléb namočte do závěti nebo mléka, vytlačte, kombinujte s kapustou, přidejte vajíčko, jemně nasekanou cibuli a bylinky, sůl. Smíchejte, mleté ​​maso nechte čtvrt hodiny.

Zapneme troubu o 180 stupňů, přikryjeme pečící fólií fólií, vytvoříme malé karbanátky s mletými rukama mokrými rukama a vložíme do formy. Pečte půl hodiny, dokud se neobjeví lahodná nahnědlá kůra.

Pokud si přejete, můžete míchat zelí se stejným množstvím mletého kuřecího nebo krůtího masa.

Salát s pečeným květákem

Toto jídlo není škoda sloužit hostům a pro jeho přípravu vyžaduje minimální sadu produktů:

 • květák - 350 g;
 • vařené kuřecí maso - 80-100 g;
 • vlašské ořechy - 30 g;
 • olivový olej - 30 ml;
 • sůl, listy salátu.

Demontované zelí pro květenství, umístit do vroucí vody na 2-3 minuty, dát do cedníku, dát na plech na pečení, nalijte olej. Pokud vaše dítě není alergické na citrusové plody, můžete posypat misku na pomerančovou kůru - vůně bude neuvěřitelná.

Zeleninu pečte při teplotě 160 - 170 stupňů po dobu 7–10 minut, poté ji posypte nasekanými vlašskými ořechy a odešlete do trouby dalších 5 minut..

Roztrhejte listy salátu rukama, přidejte malé kousky masa, připravené zelí, ochutnejte olejem, solí. Do dresinku můžete přidat trochu citronové nebo pomerančové šťávy.

Závěr

Jak jsme viděli dnes, květák je nezbytná a užitečná zelenina pro kojení. Řekněte nám v komentářích, co chcete z této zeleniny vařit. Nezapomeňte článek sdílet se svými přáteli na sociálních sítích - pro každou kojící matku je nutná chutná a rozmanitá výživa.

Zelí obecně - všeho druhu - sklad vitamínů a záruka výhod pro tělo. Tým Its Kids však důrazně doporučuje, aby všechny kojící matky dočasně opustily zelí. Jedná se o dokonale přijatelný produkt pro matku, ale příliš agresivní pro dítě.

Květák, mořský, čínský, bělovlasý... Vše o zelí s GV

Odborníci na kojení a pediatři dospěli k obecnému názoru, že každý produkt ze stravy kojící matky má vliv na tělo novorozence. Jaká bude reakce dítěte, lze vypočítat pouze empiricky. I květák s kojením, který je považován za hypoalergenní a bezpečný pro trávení, může ve vzácných případech poškodit.

Může květák při kojení

Zatímco dítě je velmi malé, je nejlepší začít se zeleninou, která je snadno stravitelná. Patří mezi ně brokolice, květák a růžičková kapusta..

Brokolice je bohatá na kyselinu listovou a askorbovou, vitamíny A a B. Květák s kojením je hypoalergenní. Brusel - dobře strávitelný.

Je možné, aby kojící matka přidala do nabídky květák od prvního dne kojení? Odborníci se domnívají, že její zeleninu je možné trochu ochutnat po týdnu po narození dítěte. Jedná se o jednu z nejužitečnějších druhů zeleniny díky vysokému obsahu vitamínu C. Je to dokonce více než u citrusových plodů..

Dítě je velmi zřídka alergické na květák. Pokud se to stále stalo, nebyla to vina sama, ale pesticidy, kterými byla ochucena. Je to zbytková „chemie“ ve složení zeleniny, která způsobuje u dítěte nežádoucí reakci.

Pokud jde o koliku, vznikají pouze v reakci na velké množství tohoto produktu. Odborníci na výživu doporučují, aby byl obsah zahrnut do nabídky pro kojící matky, aniž by se o dítě staraly. Květák na gw je užitečný v tom, že:

 • odstraňuje toxiny, zmírňuje zácpu;
 • zlepšuje střevní mikroflóru;
 • díky vláknu vyživuje a pomáhá zhubnout;
 • vápník posiluje kosti a zuby;
 • zvyšuje imunitu (to je zásluha kyseliny askorbové).

Zeleninu musíte vyzkoušet trochu pečlivě. Začněte několika polévkovými lžícemi. A postupně přivedete objem na plnou porci - 200-250 gramů. Hlavní věc je sledovat reakci dítěte.

To může být dušené (včetně se zakysanou smetanou), vařené, dušené, pečené, přidané do polévky.

Může být kojícím matkám dodáno bílé zelí?

Kojící žena by neměla sedět na kaši sama. Strava mladé matky se musí lišit. Jednou z nejužitečnějších zelenin je bílé zelí. Je bohatá na hrubé vlákno a čistí střeva, pomáhá při zácpě, přispívá k hubnutí..

Musíte ji však zadat opatrně, protože se jedná o poměrně těžký produkt. Na začátku života již dítě trpí kolikou. Pediatrům se nedoporučuje tuto zeleninu podávat v prvním měsíci laktace. Ve třetím nebo čtvrtém týdnu se vyplatí vyzkoušet vařené zelí v polévce. Je považován za lehčí než čerstvý nebo nakládaný a rychle se vstřebává. Začněte dvěma polévkovými lžičkami a postupně přiveďte plnou porci. Pokud se kolika zesílí, musí být zelenina dočasně odstraněna z mateřské stravy.

Čtyři měsíce po narození dítěte je povoleno čerstvé zelí. Hlavní věcí je sledovat dítě, věnovat pozornost jeho stolici, "gaziki" a včas vyloučit zeleninu, pokud se nehodí.

Může kojit dušené zelí

Obecně se uznává, že produkty vytvářející plyn prostřednictvím mateřského mléka způsobují u dítěte koliku. Patří sem zelí a luštěniny.

Nedávné studie však ukázaly, že kolika není vždy reakcí na „špatné“ potraviny. Tento nepříjemný stav nejčastěji znamená, že se dítě přizpůsobuje nové realitě, jeho střeva jsou obývána mikroflórou. A přizpůsobení není vždy snadné. Příspěvek potravin tvořících plyn ke kolice by proto neměl být přehnaný. Je mnohem důležitější vyhýbat se alergenům, jsou to právě oni, kteří znatelně zhoršují stav dítěte.

Dušené zelí při kojení novorozence je v nabídce povoleno od třetího týdne laktace. Je však důležité, aby se vařilo správně - bez jasných koření (kopr je možné), bez kečupu, trochou oleje.

Pediatrové doporučují jako první zavést dušené zelí, ale ne čerstvé. Je dobře vstřebaná, hypoalergenní, zbavuje matku zácpy. V něm je méně vitamínů a minerálů než v čerstvých, ale stále jsou tam..

Může kojící matka zelí

Kysané zelí během kojení je povoleno od druhé poloviny roku. Měl by obsahovat minimum koření a octové esence. Je nutné ho zavést v gv postupně a v malém množství. „Kyselé mléko“ je považováno za zdroj kyseliny listové a vitamínu C. Má příznivý účinek na střeva. Pro minimalizaci rizika tvorby plynu u dítěte se doporučuje přidat do kmínu kmín.

A pokud v polévce?

U kojící matky je zelí užitečné přidat do zeleninové polévky, v této formě téměř neztrácí své prospěšné vlastnosti a je dobře vstřebáváno. Od šestého měsíce laktace může maminka vyzkoušet zelnou polévku. Hlavní věcí je pozorovat reakci dítěte a v malém porci zkusit nové jídlo.

Může být kale kojen

Laminaria je řasa. Alergická reakce na ni je však na rozdíl od jiných mořských plodů velmi vzácná. Zavádění mořského kale do stravy během kojení by nemělo být dříve, než je dítě ve věku tří měsíců, počínaje lžící. Ale je lepší počkat, až dítě dosáhne šesti měsíců.

Je vhodné vyloučit hotový salát z mořských řas kvůli octu a koření.

Laminaria obsahuje velké množství jódu, které je nezbytné pro normální fungování štítné žlázy. Jód pomůže dítěti růst a rozvíjet se. Zlepšuje fungování srdce, oběhového systému, včetně regulace koagulace. Proto snižuje riziko krevních sraženin. Kromě toho jód odstraňuje škodlivé látky z těla..

Sea kale je užitečný pro kojící matky, protože kromě jodu obsahuje také další užitečné stopové prvky. Pomůže vyplnit nedostatek železa, hořčíku a fosforu v těle..

Složení a vlastnosti řasy:

 • Díky kombinaci různých vitamínů zlepšuje celkový fyzický stav a funkci mozku, stejně jako zrak a paměť. Uklidňuje nervový systém;
 • Kyselina alginová odstraňuje toxické látky;
 • Vlákna pomáhají střevům lépe fungovat;
 • Mastné kyseliny Nižší cholesterol

Mořský kale můžete jíst, pokud vaše matka nemá individuální nesnášenlivost a pokud nejsou přítomny následující nemoci:

 • Vřed, gastritida
 • Nemoci jater a močového měchýře
 • Tuberkulóza
 • Hemoroidy
 • Hypertyreóza a některé další problémy se štítnou žlázou.

Čínské zelí v GV

Stojí za to jíst čínské zelí (také pekingský salát) kojící matce, hlavně záleží na tom, zda má individuální kontraindikace, jako například:

 • Špatná koagulace krve
 • Gastritida
 • Pankreatická nemoc

Začíná jíst čínské zelí, když je kojení lepší, když je vařené a s malými porcemi. Můžete lehce sůl, přidat rostlinný olej nebo zakysanou smetanu. Vařené nebo dušené zelí si zachovává většinu živin. Pokud dítě nemá negativní reakce, můžete přejít na syrové. Obsahuje mnoho užitečných látek:

 • Vitaminy PP, A, C, E, K, B
 • Minerální soli
 • Vápník
 • Draslík
 • Selen
 • Jód
 • Zinek
 • Fluor

Pekingský salát lze zakoupit v obchodě kdykoli v roce, to je jeho nepochybná výhoda, protože kojící matka potřebuje vitamíny po celou dobu. Jedná se o jednu z nízkokalorických zelenin - pouze 16 kcal na 100 gramů, zatímco zpracování vyžaduje hodně energie. Proto pomáhá zhubnout. Kromě toho:

 • Zvyšuje hladinu hemoglobinu v krvi;
 • Pozitivní účinek na nervový systém;
 • Stimuluje imunitní systém;
 • Podporuje funkci jater;
 • Odstraňuje tekutinu z těla, čímž eliminuje vysoký krevní tlak a otoky;
 • Podporuje čištění střev;
 • Zlepšuje stav pokožky a vlasů díky kolagenu;
 • Díky antioxidantům snižuje riziko rakoviny.

Růžičková kapusta

Kojené zelí s kojením je povoleno vstoupit od dvou měsíců. Je to jedna z mála zeleniny, kterou může kojící matka tak rychle konzumovat, protože to neovlivňuje trávení dítěte. Měli byste začít malými porcemi a postupně vynášet až 200 gramů. Jíte-li zeleninu v pánvi, může se zintenzivnit kolika dítěte nebo může začít průjem..

Růžičková kapusta se nejlépe vaří nebo duší. Ve své syrové formě je docela obtížné trávit, navíc je obtížné ji úplně umýt. Je naprosto nemožné smažit: touto metodou vaření se vytvářejí škodlivé karcinogeny.

Jedním z jednoduchých receptů na vaření je trochu soli, pokapeme olivovým olejem a péct v troubě.

Růžičková kapusta je velmi užitečná pro matku i dítě. Obsahuje fosfor, železo, draslík, hodně vitamínu C a vlákniny, různé minerály. To pomůže dítěti správně se vyvíjet a včas a maminka zrychlí regeneraci těla.

Tato zelenina přispívá k:

 • Posílení imunity
 • Zlepšení vidění
 • Vytváření extra energie
 • Snižte pravděpodobnost nádorů
 • Snížení tlaku
 • Zlepšit srdeční funkce
 • Zlepšit cévní funkce
 • Posílení kostí
 • Správné fungování pankreatu

Kontraindikace pro použití:

 • Zvýšená kyselost žaludku
 • Nemoc štítné žlázy

Zelí v jakékoli formě obsahuje užitečné vitamíny a minerály. Kojící matky by neměly tuto zeleninu úplně vyloučit z nabídky. S mírou lze květák ochutnat od druhého týdne laktace, jiné druhy - od druhého měsíce. Mladá matka by měla být schopna ji řádně uvařit a sledovat reakci svého dítěte.

Články O Neplodnosti