Hlavní Testy

Je povoleno jíst brokolici během kojení a je to možné pro dítě?

Každá kojící matka si musí pamatovat, že všechno, co jí, je přímo do mateřského mléka, které její dítě pije. Měla by dodržovat přísnou stravu, zejména v prvních týdnech po porodu..

Tělo dítěte ještě není dostatečně silné a může na některé produkty reagovat alergickou kožní vyrážkou nebo zvýšenou tvorbou plynu.

K těmto výrobkům také patří zelí. Je možné brokolici s kojením, kdy dát dětem a proč je to nebezpečné? To bude diskutováno v článku..

Je možné tuto zeleninu jíst s HS?

Brokolice je považována za hypoalergenní produkt a na rozdíl od bílého zelí a pekingského zelí nevyvolává u novorozence zvýšenou tvorbu plynu a nadýmání. Proto její přítomnost ve stravě matky vítají pediatři. Tato zdravá zelenina je skutečným skladištěm:

 • vitaminy (A, C, E, K, PP);
 • Vitaminy B;
 • minerály (draslík, vápník, hořčík, selen, síra, zinek).

Má mnoho užitečných vlastností:

 1. Zlepšuje trávicí systém.
 2. Posiluje imunitní systém, pomáhá odolávat nachlazením a virovým infekcím.
 3. Pomáhá snižovat krevní cukr.
 4. Zlepšuje stav pokožky a vlasů.
 5. Je prevence rakoviny.
 6. Pomáhá s únavou a depresí.
obsah ↑

Z jakého měsíce?

Zahrňte tento druh zelí do mateřské stravy pro HS, měl by být po prvním měsíci od narození dítěte. Optimální - ve třetím měsíci. Faktem je, že v prvních 1,5 až 2 měsících se gastrointestinální trakt (GIT) dítěte ještě nevrátil k normálu. A je lepší počkat, až bude vše v pořádku, abychom nevystavili křehký trávicí trakt dítěte zbytečnému riziku.

V jaké formě použít?

Nejlepší způsob, jak vařit brokolici během kojení (HB), je napařit nebo péct v troubě. Současně si zachovává všechny své užitečné vlastnosti a dobře se vstřebává. Je také snadné jej vařit, dušit nebo přidat do polévek a kastrolů.

Výhoda

Tento produkt obsahuje hodně bílkovin, které jsou téměř toto hovězí maso nižší. Kvůli velkému množství antioxidantů nalezených v brokolici:

 • matčino tělo je omlazeno;
 • volné radikály jsou eliminovány;
 • nízký cholesterol v krvi.

Brokolice je výživná a chutná, tělo ji snadno vstřebává. Kojící matky, ve stravě, které tento druh zelí stačí, jsou vždy energické, veselé a mají dobrou náladu. Riziko poporodní deprese je mnohem menší. Vzhledem k nízkému obsahu kalorií v této zelenině (pouze 28-32 kcal na 100 g produktu) je pro kojící matky snazší vrátit se k předchozí hmotnosti.

Brokolice dokáže obnovit normální fungování:

Šťáva z tohoto zelí zlepšuje vidění díky bohatému obsahu beta-karotenu ve snadno stravitelné formě. Sulforaphane, část brokolice, blokuje růst rakovinných buněk.

Ve stravě dítěte

Když vyvstane otázka, který produkt použít jako první krmení pro kojence, mnoho pediatrů doporučuje zvolit brokolici. Děti na umělém krmení se doporučuje dávat tuto zeleninu od 5 do 6 měsíců a pro děti, které jedí výhradně mateřské mléko, můžete doplňkové potraviny odložit o 7 měsíců..

Volba zůstává pro rodiče: zda dát dítěti skladovací pyré nebo jej vařit doma. Při vlastním vaření musí být promyté zelí ponecháno několik hodin ve vodě, aby z něj vyšly nejvíce škodlivé látky (dusičnany, pesticidy) a teprve poté tepelné zpracování.

Jak dát?

Připravte doplňková jídla z brokolice pro kojence, která se mají vařit nebo vařit. Můžete připravit bramborovou kaši. Dusení a smažení se přísně nedoporučuje..

Počáteční dávka pro dítě je 1/2 lžičky a během týdne se zvyšuje na 50 g.

Pokud je tato zelenina vařena, pak by mělo existovat minimální množství vody, aby se snížil úbytek živin.

Odvar je nutné nalít kvůli obsahu určitého množství málo toxických sloučenin - adeninu a guaninu.

Jaká je užitečnost?

V nabídce pro děti vede tato královna ukřižované z následujících důvodů:

 1. Hypoalergenicita. Máma může být klidná: kvůli lžičce bramborové kaše z tohoto produktu nebude mít dítě alergie.
 2. Vlákno odstraňuje škodlivé látky, normalizuje střevní motilitu dítěte, zabraňuje zácpě.
 3. Díky vitamínům A a C obsaženým v brokolici, draslíku, železě a kyselině listové je imunita dítěte posílena, spánek a zlepšení stavu nervového systému.
 4. Značné množství fytoncidů pomáhá tělu dítěte vyrovnat se s virovými infekcemi.
 5. Vysoký obsah bílkovin v zelí může nahradit maso dítěte, pokud ho z nějakého důvodu nejí.
 6. Osvědčené použití brokolice pro děti s bronchitidou. Pokud kuřák žije v rodině, je povinné zařazení této zeleniny do dětské nabídky.

Jaké je nebezpečí produktu?

Bohužel v přírodě neexistují žádná ideální jídla. A tento druh zelí není výjimkou. Pokud matka snědla brokolici ve velkém množství, může mít dítě alergickou reakci. Také si musíte pamatovat na riziko vyvolání malé tvorby plynu. Proto byste měli být opatrní a začít v malých porcích..

U kojenců s individuální nesnášenlivostí k brokolici se může objevit zvýšená tvorba plynu a nadýmání. A i když se jedná o poměrně vzácný jev, musíte o tom vědět. Tato zelenina je také zakázána pro různé střevní choroby u dítěte..

Jak si vybrat?

Při výběru této zeleniny by měla být upřednostněna čerstvá než zmrazená jídla, protože ne všechny vitamíny se uchovávají v původní podobě a podmínky skladování nemusí být ideální.

Příznaky kvalitní brokolice:

 • nasycená tmavě zelená barva;
 • těsná hlava;
 • uzavřené pupeny;
 • nedostatek tmavých skvrn a plísní;
 • svěží vůně;

Nejlépe se vyhněte zažloutlé zelenině. Jsou zralé. Vysoce kvalitní květenství je nutné uchovávat v chladničce po dobu nejvýše 3 dnů, zabalit do přilnavé fólie nebo mokrého papírového ručníku.

Laktační doporučení

Pro kojení brokolice během kojení existují tři základní pravidla:

 1. Nemůžete vstoupit do nabídky v prvním měsíci po porodu, zatímco trávicí trakt dítěte se nevrátil k normálu.
 2. Množství brokolice v misce (polévka, salát, bramborová kaše) by mělo být minimální.
 3. Nedoporučuje se jíst syrové zelí. Je lepší ji zahřát, aby se předešlo problémům se zdravím dítěte.
obsah ↑

Jak vstoupit do stravy?

Zelenina by měla být zavedena do stravy kojící matky postupně. První dávka by neměla přesáhnout 50 g. V tomto případě musíte neustále sledovat reakci dítěte. Pokud dítě dobře snáší vzhled nového produktu a nedochází k žádné negativní reakci z jeho strany po dobu 2-3 dnů, může být dávka postupně zvyšována na 200 až 250 g denně až 3krát týdně. Týdenní sazba produktu je 600-750g.

Brokolice zelí pomůže dokonale doplnit špatné menu kojící matky poprvé po narození dítěte. Mírné používání této zeleniny v období HB přinese kojící matce mnoho výhod, zlepší vzhled a činnost všech vnitřních orgánů, nasycuje tělo užitečnými látkami, které samozřejmě pozitivně ovlivňují zdraví jejího dítěte.

Brokolice může být kojena, když můžete začít jíst?

Tento hypoalergenní přípravek, který se snadno vstřebává do stále křehkého těla dítěte, nenarušuje střeva a zřídka způsobuje alergie. Brokolice během kojení je proto nejen možné, ale také nutné.

Složení brokolice a výhody pro tělo


Tato odrůda je z hlediska bezpečnosti rovnocenná použití karfiolu během kojení a pro léčivé účinky je vyšší. Vzhledem k biochemickému složení brokolice se používá v dietní a terapeutické výživě. Zelí pro kojící ženu je užitečné díky:

 • snížit riziko kardiovaskulárních chorob;
 • obsažený cholín a methionin zabraňují hromadění špatného cholesterolu;
 • nízký obsah kalorií a biologicky aktivní látky pomáhají zhubnout při přirozeném krmení;
 • vlákno čistí střeva, normalizuje stolici, zlepšuje imunitu;
 • stimuluje produkci žluči;
 • zelenina pomáhá regenerovat kojení po porodu a odolávat depresi;
 • stabilizuje nervový systém;
 • odstraňuje toxiny, toxické látky, odumřelé buňky, těžké kovy, volné radikály;
 • odstraňuje přebytečnou tekutinu a snižuje otoky;
 • sulforaphane zastavuje růst rakovinných buněk;
 • karotenoidy lutein a zeaxantin se používají k prevenci očních chorob, odloučení sítnice.

Nutriční informace Brokolice

Rostlina obsahuje rostlinný protein, který je nezbytný pro tvorbu tělesných buněk, včetně imunitních buněk. V období přirozeného krmení pomáhá brokolice ženě doplnit zásoby této látky při fyzické námaze, přepracování. Protein přispívá k hubnutí, je nezbytné v mnoha životně důležitých procesech. Obsahuje esenciální aminokyseliny lysin a isoleucin, což ho přirovnává k bílkovinám kuřecích vajec.

Existuje jen málo lipidů, ale jsou nezbytné pro produkci hormonů štítné žlázy a pro stavbu kostní tkáně. Obsažené uhlohydráty jsou prospěšné, zejména při kojení. Potřeba vlákniny 100 g produktu je pokryta 5%. Energetická hodnota je pouze 30-34 kcal, glykemický index 12.

Tabulka vitamínů a minerálů v brokolici

Příznivé vlastnosti zeleniny do značné míry závisí na biologicky aktivních látkách, které jsou v ní přítomny. V některých ohledech překonává mnoho známých produktů, což je zvláště užitečné pro přirozené krmení..

Tabulka 1. Biochemické složení brokolice na 100 g

LátkaObsahProcento normy,%
Vitamíny
A, mcg386,042,9
B1 mg0,0714.7
B2 mg0,1176.5
B5 mg0,57311.5
B6 mg0,1758.8
B9 mcg63,015.8
C mg89.299,0
E mg0,785.2
K, mcg101,684,7
PP mg1,115.5
Makronutrienty
Draslík mg316,012.6
Vápník mg47,04.7
Hořčík mg21,05.3
Sodík, mg33,02,5
Fosfor mg66,08.3
Stopové prvky
Železná mg0,734.1
Mangan, mg0,2110.5
Měď, mcg49,04.9
Selen, mcg2,54,5
Zinek mg0,413.4

Na poznámku! Vitamín C v čerstvé brokolici je větší než v citrusových plodech. Pouze 100 g téměř zcela pokrývá každodenní požadavek kyseliny askorbové na dospělého.

Je možné tuto zeleninu jíst s HS?

Brokolice je považována za hypoalergenní produkt a na rozdíl od bílého zelí a pekingského zelí nevyvolává u novorozence zvýšenou tvorbu plynu a nadýmání. Proto její přítomnost ve stravě matky vítají pediatři. Tato zdravá zelenina je skutečným skladištěm:

 • vitaminy (A, C, E, K, PP);
 • Vitaminy B;
 • minerály (draslík, vápník, hořčík, selen, síra, zinek).

Má mnoho užitečných vlastností:

 1. Zlepšuje trávicí systém.
 2. Posiluje imunitní systém, pomáhá odolávat nachlazením a virovým infekcím.
 3. Pomáhá snižovat krevní cukr.
 4. Zlepšuje stav pokožky a vlasů.
 5. Je prevence rakoviny.
 6. Pomáhá s únavou a depresí.

Z jakého měsíce?

Zahrňte tento druh zelí do mateřské stravy pro HS, měl by být po prvním měsíci od narození dítěte. Optimální - ve třetím měsíci. Faktem je, že v prvních 1,5 až 2 měsících se gastrointestinální trakt (GIT) dítěte ještě nevrátil k normálu. A je lepší počkat, až bude vše v pořádku, abychom nevystavili křehký trávicí trakt dítěte zbytečnému riziku.

V jaké formě použít?

Nejlepší způsob, jak vařit brokolici během kojení (HB), je napařit nebo péct v troubě. Současně si zachovává všechny své užitečné vlastnosti a dobře se vstřebává. Je také snadné jej vařit, dušit nebo přidat do polévek a kastrolů.

Nepřijatelnou metodou vaření je smažení brokolice. Současně se jídlo stává nejen příliš tlustým, ale také ničí mnoho užitečných látek, které jsou nezbytné pro kojící matku a dítě.
Tento produkt obsahuje hodně bílkovin, které jsou téměř toto hovězí maso nižší. Kvůli velkému množství antioxidantů nalezených v brokolici:

 • matčino tělo je omlazeno;
 • volné radikály jsou eliminovány;
 • nízký cholesterol v krvi.

Brokolice je výživná a chutná, tělo ji snadno vstřebává. Kojící matky, ve stravě, které tento druh zelí stačí, jsou vždy energické, veselé a mají dobrou náladu. Riziko poporodní deprese je mnohem menší. Vzhledem k nízkému obsahu kalorií v této zelenině (pouze 28-32 kcal na 100 g produktu) je pro kojící matky snazší vrátit se k předchozí hmotnosti.

Jaké je nebezpečí produktu?

V období přirozeného krmení je nutné zvážit možné poškození zdraví matek a dětí. Zneužívání brokolice je nebezpečné u křečových žil, migrény, viskozity krve, chronických gastrointestinálních chorob. S opatrností je to povoleno se zvýšenou kyselostí žaludeční šťávy. Syrová zelenina může způsobit nadýmání, zažívací potíže, proto se během laktace používá pouze po tepelném zpracování. Je třeba vzít v úvahu možné kontraindikace u dítěte. Brokolice je bezpečný produkt, ale ve vzácných případech je možná individuální nesnášenlivost nebo alergická reakce, která se u dítěte projevuje zvýšenou tvorbou plynů a nadýmáním..

Na poznámku! Brokolicový vývar je nebezpečný při kojení, protože při vaření se do tekutiny dostávají škodlivé látky, které mohou dítě poškodit.

Mýty a obavy z negativních účinků zelí na dítě

Zelenina z rodiny zelí, pro pěstování kterých nebyly použity chemické a škodlivé hnojiva, potěší spotřebitele řadou zdravých látek. Například v bílém zelí je hodně vitamínu C a kyseliny listové, v brokolici - bílkovina a vitamín A. Květák nebo růžičková kapusta jsou jako dieta perfektní.

Dotyčná zelenina někdy způsobuje zvýšenou tvorbu plynů v žaludku a nadýmání u lidí - záleží to na vlastnostech žaludku a střev, může dojít ke zvýšené citlivosti nebo nějaké nemoci. Matky často odmítají zahrnout zelí do své stravy, protože se obávají, že u dítěte vyvolají koliku. Taková úzkost je založena na osobní zkušenosti a kojící matky se bojí, že jejich děti budou mít stejné příznaky..

Je možné, aby kojící matka snědla brokolici??

Hypoalergenicita a nízká schopnost způsobovat nadýmání umožňují zavedení brokolice do stravy pro HS. V novorozeneckém období je konzumace zeleniny nežádoucí, zejména pokud předtím žena tento druh zelí nezkoušela. Poté, co je povoleno vstoupit brokolici v nabídce kojící matky podle obecných požadavků.

Je důležité si pamatovat možné kontraindikace a dodržovat opatření. Je lepší nepoužívat ho v surové formě při přirozeném krmení, doporučujeme jej zahřát. K vaření používejte pouze čerstvé zelí bez známek znehodnocení.


Vzhledem k mnoha prospěšným vlastnostem brokolice se doporučuje používat během kojení.

Úvod do stravy a pravidla používání pro kojící matku

S výhradou hlavních doporučení jsou vedlejší účinky během kojení extrémně vzácné. Jemný trávicí systém dítěte ještě není schopen trávit agresivní složky, takže brokolice je v prvním měsíci pro kojící matku nežádoucí. Je důležité sledovat kompatibilitu produktů a dodržovat pravidla pro rozšiřování stravy.

Jak zavést kojící ženu do stravy:

 • zkuste nejdříve 1-2 měsíce po narození;
 • poprvé by objem produktu neměl překročit 50 g, při absenci vedlejších účinků dítěte se postupně zvyšuje na 200 až 250 g za den;
 • pečlivě sledovat stav dítěte po dobu několika dnů;
 • při zavádění brokolice do jídelního lístku musí kojící matka vést diář s jídlem;
 • pozorovat pitný režim;
 • 3-4 týdny jsou dostačující za týden používat toto jídlo;
 • zeleninu vaříme ve vodě nebo dušené, dušené;
 • kupujte pouze čerstvé kopie, neuchovávejte dlouho.

Je možné dát dětské zelí

WHO doporučuje zavést brokolici pro kojence pro kojence od sedmi měsíců a pro kojence s umělým krmením - od pěti. Nový produkt je nabízen dětem ve formě bramborové kaše připravené samostatně nebo zakoupené v obchodě. Půl lžičky stačí na start.

Po setkání s novou zeleninou sledujte reakci dítěte na doplňková jídla. Pokud nedojde ke změnám, zdvojnásobte podávání a do konce týdne uveďte na 50 g. Pokud má dítě koliku nebo oteklý žaludek, zelí se na chvíli odstraní z potravy.

Jak si vybrat brokolici?

Prospěch a nepoškození, když kojení může pouze čerstvé zelí. Ideální velikost květenství je 11-16 cm. Barva je světlá, modrozelená, jsou zde vzorky s fialovým odstínem. Čím tmavší je zelenina, tím více vitamínů a minerálů obsahuje. Nemůžete koupit pomalý, pokrytý plísní, černé tečky, žluté listy, protože to není příliš chutné a nezdravé.

Hlava je pevná, pevná na dotek. Pupeny jsou zavřené, stonek je silný, ale ne kámen. Při této chybě by mělo být zřetelně slyšet výraznou krizi. Vůně je svěží, bez zápachu plísní, zatuchlá. Zralé zelí ztrácí své prospěšné vlastnosti a chuť, takže byste neměli kupovat exempláře s napůl otevřenými pupeny nebo kvetoucími květinami.

Laktační doporučení

Pro kojení brokolice během kojení existují tři základní pravidla:

 1. Nemůžete vstoupit do nabídky v prvním měsíci po porodu, zatímco trávicí trakt dítěte se nevrátil k normálu.
 2. Množství brokolice v misce (polévka, salát, bramborová kaše) by mělo být minimální.
 3. Nedoporučuje se jíst syrové zelí. Je lepší ji zahřát, aby se předešlo problémům se zdravím dítěte.

Jak vstoupit do stravy?

Zelenina by měla být zavedena do stravy kojící matky postupně. První dávka by neměla přesáhnout 50 g. V tomto případě musíte neustále sledovat reakci dítěte. Pokud dítě dobře snáší vzhled nového produktu a nedochází k žádné negativní reakci z jeho strany po dobu 2-3 dnů, může být dávka postupně zvyšována na 200 až 250 g denně až 3krát týdně. Týdenní sazba produktu je 600-750g.

V případě negativní reakce dítěte musí být zelenina odebrána z menu po dobu 1-2 měsíců. Po chvíli se můžete pokusit znovu vstoupit do stravy..

Brokolice zelí pomůže dokonale doplnit špatné menu kojící matky poprvé po narození dítěte. Mírné používání této zeleniny v období HB přinese kojící matce mnoho výhod, zlepší vzhled a činnost všech vnitřních orgánů, nasycuje tělo užitečnými látkami, které samozřejmě pozitivně ovlivňují zdraví jejího dítěte.

Jak vařit brokolici?

Během kojení je nežádoucí jíst syrovou zeleninu, aby se předešlo trávicím problémům samým o sobě a dítěti. Nejprve musíte uvařit zelí. Většina užitečných živin je uložena během vaření v páře a produkt byste neměli příliš vařit. Během laktace je zakázáno smažení velkého množství oleje. Brokolici můžete použít k přípravě masa, polévky, příloh, pikantního pečiva.

Omyjte produkt, namočte v osolené vodě po dobu 20 minut, aby je v přítomnosti červů a hmyzu odstranil z hlavy. Vařte květenství v předvařené slané vodě pod otevřeným víkem. Doba tepelného zpracování závisí na velikosti a zralosti zelí. Doporučuje se předem rozdělit na květenství, aby se zkrátila doba vaření a udržovalo se maximum živin..

Uchovávejte čerstvou brokolici v lednici a zabalte ji do vlhkého hadříku ne déle než 2 dny. Je dovoleno zmrazit umyté a nakrájené zelí. Doporučujeme složit vařené do skleněné nádoby s víkem. Při laktaci je dlouhodobé skladování nežádoucí.

Užitečné recepty

Brokolice Souffle

 • pro zkoušku: mouka - 150 g a máslo - 50 g;
 • pro suflé: brokolice - 500 g, smetana - 100 g, sýr - 50 g, vejce - 2 ks, mouka - 1 polévková lžíce, sůl a bazalka dle chuti.

Mouku mouku namažte máslem, dokud nezískáte masu připomínající drobky chleba. Přidejte 4 lžíce. vodu a hněteme těsto. Vložte ji do chladničky na 30-40 minut. Vaříme naše suflé: vaříme brokolici 15 minut ve slané vodě a poté ji otřete. Mouku sušte do smetany, ochlaďte, poté zřeďte smetanou a vařte, dokud nezhoustne. Výsledná omáčka se smíchá s brokolicí a přidá se žloutky. Pokračujeme v práci s těstem: rozvineme se, vystřihneme kruhy a vložíme do naolejovaných plechovek (pevně stiskněte). Pečte 20 minut při 200 stupních. Rozetřete suflé do vařených koláčků, na okrajích rozložte brokolici, posypte sýrem a pečte pár minut v troubě.

Řízky zelí

 • čerstvé zelí - 800 gr.;
 • mrkev - 5-6;
 • vejce - 3;
 • žárovky - 2;
 • rostlinný olej - 3 lžíce;
 • pepř, sůl, bylinky podle chuti.

Zelí umyjte, nakrájejte na 4 díly a ponořte do vroucí slané vody. Pak jsme sklopili v cedníku, vyklouzli a prošli mlýnkem na maso. Poté musíte nakrájet cibuli, nastrouhejte mrkev. Smíchejte všechny ingredience, přidejte sůl a pepř, vejce. Vytváříme kotlety a pečeme v troubě po dobu 20 minut.

Vaření Brokolice: 6 jednoduchých receptů pro kojení

Každá kojící mladá matka, starající se o zdraví novorozence, se zajímá o kvalitu své vlastní stravy. Tělo dítěte je stále tak nedokonalé a výživa matky může ovlivnit pohodu dítěte, způsobovat zvýšenou tvorbu plynů, alergické projevy a zažívací potíže. Současně odborníci na výživu upozorňují na to, že kojící matka není nutná přísná strava, která podléhá zdraví a dobrému vývoji dítěte..

Kromě toho existují seznamy bezpečných potravin doporučovaných pro kojící ženy. Brokolice je považována za bezpečný a zdravý produkt. Nízká alergeničnost zeleniny umožňuje její zavádění i u kojenců jako obeznámenost s potravou pro dospělé, když jsou jiné výrobky pro dětskou stravu stále nepřijatelné..

Je možné jíst brokolici při kojení

Brokolice pro kojení se doporučuje používat. Zelenina obsahuje mnoho užitečných látek, které jsou nezbytné jak pro matku, tak pro dítě. Brokolice nebo chřest pro kojící matky jsou vitamin C, A a B a kyselina listová. Kromě toho jsou zelené květenství považovány za hypoalergenní a snadno stravitelné, a proto nepoškodí malé nezralé tělo. Zelí příznivě ovlivňuje následující procesy v těle:

 • posiluje imunitní systém;
 • zlepšuje trávicí trakt;
 • snižuje hladinu cukru v krvi;
 • čistí tělo;
 • považován za dietní produkt.

Kojící matka přidá zeleninu postupně od malého květenství. Například po ranním jídle brokolice bude reakce dítěte na nově zavedený produkt jasná večer. Dále můžete postupně zvyšovat množství produktu ve stravě za předpokladu, že dítě nemělo negativní reakce na zelené květenství..

Zelí z větší části nezpůsobuje nepohodlí ve strouhankách, pokud jde o zvýšenou tvorbu plynu. Přestože odborníci na výživu považují tuto zeleninu za produkty, které mohou způsobit koliku, květenství připravené bez nadbytku tuku není schopno poškodit trávicí trakt dětí..

Pravidla vaření brokolice

Je lepší použít produkt ve formě vývaru a polévek, v případě potřeby přidat květák. Tento druh vaření se nejlépe vstřebává. Stojí za to vzdát se smažené zelí na chvíli, protože ztratí některé ze svých prospěšných vlastností. Nejvhodnější možnosti přípravy brokolice na kojení:

 • vařený;
 • vařený;
 • dušený
 • dušená;
 • pečený.

A samozřejmě se doporučuje přidat co nejméně koření..

Důležitou roli hraje skutečnost kvality získaných květenství. V období sklizně je lepší zvolit čerstvé zelí. Pevné, voňavé, bez černých a žlutých skvrn a odumřelých listů - hlavní kritéria pro výběr čerstvých květenství.

Při příjezdu domů, čerstvé brokolice umyté, roztříděné do květenství. Přebytečný produkt se nejlépe zmrazí. Tím se zachovají prospěšné vlastnosti zeleniny.

Brokolice je klasifikována jako nízkoalergenní produkt, avšak hnojiva použitá při její kultivaci mohou negativně ovlivnit stav kojenců náchylných k alergiím. Aby se snížil podíl nebezpečných látek v zelenině, doporučuje se před pečením použít namáčecí postup.

Čisté a omyté brokolice je vhodné ihned vařit. Zbývající květenství se nejlépe zmrazí. Můžete vařit zeleninu pro pár v pomalém sporáku, vzduchovém grilu, troubě. V tomto případě jsou z koření vybírány pouze přírodní byliny a v omezeném množství. Slouží zelí s máslem, protože novorozenec může mít alergie nebo koliku na zakysanou smetanu nebo majonézu. Zmrazené zelí se také umyje a poté se nalije do pánev nebo pánev s vodou, přidáme a dušíme. V případě potřeby se přidá další zelenina. Míra připravenosti květenství závisí na preferencích ženy - trochu tvrdé a křupavé nebo měkké a šťavnaté.

6 zdravých receptů na brokolici s gw

Existuje velké množství receptů s brokolicí. Avšak v prvním měsíci - dva po narození, není možnost kulinářských specialit. Ano, a dieta pro kojení neumožňuje použití mnoha produktů.

Jemná zelená polévka

 • brambory - 2 - 3 ks.;
 • brokolice - 300 g;
 • špenát - 100 g;
 • mrkev - 1 ks.;
 • cibule a česnek - podle chuti;
 • vývar - 0,5 l;
 • sůl, kopr, petržel;
 • máslo - 20 g.

Tato polévka z pyré se připravuje poměrně rychle a snadno. Navíc je to vynikající volba pro doplnění těla vitamíny a vlákninou..

 1. Umyté a loupané brambory se nakrájejí na velké kostičky.
 2. Poté se promytá brokolice rozloží, rozřeže se špenátem a přidá se do nádoby.
 3. Umyté a nasekané mrkve se tam posílají. Nalijte studenou vodu, přidejte a vařte do měkka.
 4. Přidání cibule a česneku či ne, záleží na přání kojící matky. Důvodem je skutečnost, že při používání těchto produktů získává mléko ostrou chuť a vůni, což nemusí být podle chuti dítěte.
 5. Poté, co se zelenina uvaří, se rozdrtí mixérem nebo rozdrcením. Před podáváním přidejte máslo, můžete posypat čerstvými bylinkami petrželkou nebo koprem.

Kuřecí řízek kastrol

Recept na toto jídlo lze snadno upravit v závislosti na preferenci kojící matky, věku dítěte.

 • kuřecí řízek - 300 g;
 • brokolice květenství - 500 g;
 • vejce - 2 ks.;
 • kefír - 100 g;
 • sůl;
 • sýr - 50 g
 • zeleň;
 • stolní olej.
 1. Bílé kuřecí maso nakrájejte na talíře, vložte do tukové pánve nebo plechu na pečení.
 2. Opláchněte zelí, rozdělte na střední květenství a položte na maso.
 3. Beat vejce, kefír a sůl se šlehačkou v samostatné misce a nalijte kuře a zelí. Můžete třít sýr na vrcholu.
 4. Pečte v troubě asi půl hodiny.
 5. Před podáváním posypte bylinkami.

Barevný salát

Tady pro kojící matku je místo, kam se „projít“, protože produkty, které tvoří salát, se mohou měnit. Všechny ingredience závisí na tom, jak na ně dítě reaguje a jak je starý. Pro přípravu salátu nabízíme následující sadu produktů:

 • vařené květenství brokolice a květáku - 100 g;
 • mrkev - 1 ks.;
 • borůvky - 100 g;
 • tvrdý sýr - 20 g;
 • neslazený jogurt s nízkým obsahem tuku.

Vařte oba druhy zelí a mrkve do měkka, nakrájejte, přidejte borůvky a strouhaný sýr, ochucte jogurtem.

Brokolice kotlety

 • brokolice - 300 g;
 • slepičí vejce - 1 ks.;
 • ovesných otrub - 50 g;
 • pór - 30 g;
 • citronová šťáva - 10 ml;
 • krupice - 20 g;
 • rostlinný olej;
 • sůl, koření.
 1. Myjeme zelí, dělíme květenství, vaříme pár. Jakmile je měkké, přeneste ho do mísy a rozmíchejte mixérem. Poté přidejte zbývající přísady a výslednou hmotu důkladně promíchejte.
 2. Pór je nakrájen na tenké proužky a přidán k mletému masu..
 3. Krupice nebo strouhanka se nalije do talíře, může být mouka. Formujte kotlety, rolujte na všech stranách v dechu.
 4. Pánev namažeme malým množstvím oleje, vyložíme placičky, přikryjeme víkem a dusíme. V případě potřeby si můžete dát troubu nebo péct v pomalém sporáku, vzduchovém grilu.

Zeleninová polévka

 • brambory - 100 g;
 • mrkev - 1 ks.;
 • luk -1 ks.;
 • brokolice - 100 g;
 • květák - 100 g;
 • chřest fazole - 100 g;
 • masový vývar - 1 l.
 1. Důkladně opláchneme všechny ingredience, rozdrcíme, nalijeme vroucí vodu a vaříme do měkka..
 2. V případě potřeby maso nejprve vařte s bobkovým listem a černým hráškem. Jakmile je maso hotové, vyjme se a nechá se vychladnout..
 3. Veškerá zelenina se umístí do vroucího vývaru, přidá se a vaří do měkka..
 4. Jakmile se maso ochladí, je nakrájeno a znovu odesláno do polévky ve formě plátků.
 5. Přidejte do polévky zelení. Pokud dítě nereaguje, můžete přidat pepř a rajče.

Brokolice Omelet

 • kuřecí vejce - 5 ks.;
 • brokolice - 250 g;
 • mléko - 50 ml;
 • střední mrkev;
 • malá cibule;
 • olej, koření, sůl.
 1. Nakrájejte cibuli jemně.
 2. Oloupejte a nastrouhejte mrkev.
 3. Rozdělené zelí, ne malá květenství.
 4. Smažte cibuli a mrkev.
 5. Přidejte zelí a smažte, dokud se nevaří..
 6. V samostatném obalu porazit vejce s mlékem. Sůl.
 7. Nalijte výslednou směs zeleniny.
 8. Zakryjte a vařte, dokud se nevaří.
 9. Top s nastrouhaným sýrem, rajče.
 10. Podávejte jídlo horké.

Při vaření jídel na gv byste neměli sedět na přísné stravě a omezovat se na všechno. Můžete jíst mnoho potravin, ale v malém množství, sledujte reakci dítěte. Kojení není důvodem k vyčerpání se stravou. Nastal čas na lahodná a zdravá jídla ve stylu zdravého životního stylu a PP.

Kojící brokolice - nepostradatelný produkt pro kojící matku

Těhotné ženy, matky kojenců slyšely o nutnosti dodržovat dietu po porodu. Lékaři doporučují vyloučit potraviny, které u dětí způsobují trávicí potíže. V seznamu zakázaných se také objeví zelí. Předpokládá se, že přispívají ke zvýšené tvorbě plynu u dětí. Trávicí systém u dětí po narození není úplně rozvinut. Mnozí čelí problému koliky. Správná výživa mámy pomůže vyhnout se problémům s malou bříškou. Co dělat s brokolicí při kojení? Je nutné ji používat. Existují však pravidla, která je třeba dodržovat..

Tipy pro kojící matky

Může být brokolice kojena? Ve druhém měsíci života dítěte je možné zavést do stravy zelenou zeleninu. Vzhledem k množství vitamínů a minerálů bude tělo obohaceno. Plod se do stravy zavádí postupně:

 1. Stojí za to začít s 50 gramy.
 2. Pokud novorozenec nemá během dne žádné vedlejší účinky, můžete bezpečně jíst zdravé ovoce.
 3. Pokud dítě na novou součástku reaguje negativně, měli byste chvíli trvat.
 4. Další pokus musí být učiněn za 1-2 měsíce.
 5. Denní dávka se postupně zvyšuje na 250 gramů.

Při nákupu v obchodě je důležité věnovat pozornost vzhledu produktu. Zelený odstín květenství a stonků naznačuje jejich čerstvost. Stonky by měly být tenké a měkké na dotek. U přezrálého plodu jsou husté. Na zastaralém zboží se objevují žluté skvrny.

Mražená zelenina je dobrá alternativa. Čerstvý produkt je uchováván v lednici nejdéle dva dny, ale je vhodné jej ihned vařit. Zbývající části mohou být vloženy do mrazničky a zmrazeny pro budoucnost..

Vždy stojí za to si pamatovat zdravý rozum a znát opatření. Stačí přidat zelenou natáčku 2-3krát týdně. Existuje mnoho různých receptů. Nevařte v mikrovlnné troubě. Smažte a nelijte mastné omáčky. Většina živin je zničena, užitečné vlastnosti vymizí. Smažené a mastné s HS je kontraindikováno. Nejlepší volbou je pár.

Brokoli před vařením důkladně opláchněte. Je možné ponořit se nějakou dobu do studené vody. Pokud jsou červi uvnitř, vznášejí se na povrch. Zeleninu lze vařit. Květenství klesá do vroucí slané vody. Rychle vaří, stačí 3-5 minut. Čím déle je zelí v horké vodě, tím více živin se ztrácí.

Před použitím je nutné tepelné ošetření. Nejezte syrové zelí. Vývar se nepoužívá v potravinách, obsahuje látky škodlivé pro organismus. Také po použití vývaru je možné nadýmání, poruchy trávicího systému. Poslechem rady odborníků je možné se vyhnout zbytečným problémům.

Příznivé vlastnosti

Brokolice s nízkým obsahem kalorií pomáhá v boji proti dalším librám. Nepřetržité používání vede k následujícím pozitivním účinkům:

 1. Práce trávicího traktu (gastrointestinálního traktu) je normalizována.
 2. Tělo je zbaveno toxinů.
 3. Hladina cukru v krvi klesá.
 4. Nálada se zlepšuje.
 5. Kosti a stěny cév jsou posíleny.
 6. Funkce srdce se normalizuje.
 7. Krev je vyčištěna.

Nedávné klinické studie prokázaly, že přípravek bojuje s rakovinou. Látka sinigrin, která obsahuje, přispívá k přirozené smrti prekanceróz.

Pro prevenci této choroby musíte neustále konzumovat zelený sklad vitamínů:

 1. Mladé matky jsou po porodu vystaveny depresi. Chutné a zdravé jídlo brokolice pomáhá tělu produkovat hormon dopamin. Současně se nálada výrazně zlepšuje, úzkost se snižuje, stres a deprese zmizí.
 2. Anémie je dalším problémem po porodu. Miracle zelenina obsahuje velké množství železa, takže je ideální pro kojící matky.
 3. Kyselina listová zlepšuje kardiovaskulární systém a také pomáhá vstřebávat přicházející železo.
 4. Vitaminy skupiny B (5, 6, 2, 1) zlepšují střevní funkci.
 5. Vlákna odstraňují toxiny a po dlouhou dobu vytvářejí pocit sytosti..
 6. Hořčík bojuje proti nespavosti, uvolňuje nervové napětí, uvolňuje svaly.
 7. Hořčík s vápníkem zvyšuje sílu a sílu.
 8. Draslík neumožňuje hromadění přebytečné tekutiny v těle.
 9. Antioxidanty dodávají vaší pokožce a vlasům zdravý vzhled..

Během kojení vypadají vlasy matek hroznou silou. Zelená zelenina zabraňuje ztrátám. Suchá pokožka také zmizí, akné zmizí.

Nutriční hodnota na 100 gramů:

 • kalorií - 28 kcal;
 • uhlohydráty - 6,64 g;
 • tuky - 0,37 g.

Skutečný dar přírody pomáhá v boji proti dalším centimetrům, nezpůsobuje alergie a nežádoucí účinky.

Pokud jste přecitlivělí, musíte ze stravy vyloučit zelí.

Užitečné živiny ve 100 g:

ŽivinyObsah mgObsah%
vitamín C89.2149
vitamín A0,38621
vitamin e0,171,5
vitamín k101,685
vápník475
zinek0,414
žehlička0,739
měď0,0495.5
sodík332
draslík3167
hořčík215
selen55
mangan0,2109
foláty63šestnáct
niacin0,6394
kyselina pantothenová0,57312
pyridoxin0,17513
riboflavin0,1179
thiamin0,0716

Proteiny, které tvoří zeleninu, se v těle snadno vstřebávají. Během krmení přechází na dítě prospěšné látky s mateřským mlékem. Vzhledem k vysokému obsahu vápníku je minimalizována možnost vzniku křivice u novorozence.

Co vařit?

Nejrychlejší možností je vyrobit přílohu. Vařené květenství lze posypat olivovým olejem. Mají slušný vkus..

Polévka z pyré je něžná. K vaření budete potřebovat:

 • brokolice - 200 g;
 • krůtí filé - 150 g;
 • cibule - polovina;
 • nízkotučné zakysané smetany;
 • sůl;
 • voda - 1 litr.

Krůta se umývá tekoucí vodou a rozřeže se na kousky střední velikosti. Cibule je loupaná, náhodně nasekaná. Filet s cibulí se nalije 1 litrem vody, vaří se do měkka. Zelené květenství se vaří samostatně po dobu 5 minut. Vypadněte z pánve a přidejte k Turecku. Polévka se všemi ingrediencemi se vaří ještě několik minut. Nakonec sůl podle chuti. Použitím ponorného mixéru se získá polévka. Během podávání se přidává zakysaná smetana..

Existuje jednoduchý recept na salát. Musí být připraveny následující složky:

 • brokolice - 250 g;
 • tvrdý sýr - podle chuti;
 • kuřecí řízek - 200 g;
 • olivový olej - podle chuti;
 • česnek - 1 hřebíček;
 • sůl podle chuti.

Filet se promyje, naplní vodou a vaří do měkka. Po vroucí vodě stačí 20 minut. Zelenina se vaří samostatně ve slané vodě. Po připravenosti je rozdělen na malé květenství. Kuřecí prsa je nakrájena na malé kousky. Sýr se nastrouhá na hrubém struhadle. Ingredience jsou smíšené, stroužek česneku je vytlačen podle libosti. Obložený olivovým olejem posypaný sýrem.

Neocenitelné výhody brokolice jsou známé a prokázané. Je velmi důležité, aby kojící matky začlenily tento dar přírody do své stravy. Stav matky a dítěte závisí na správné výživě. Je třeba mít na paměti zdravý rozum a řídit se doporučeními odborníků. Výsledkem bude spokojené, zdravé dítě a plnohodnotná maminka.

Je možné, aby kojící matka snědla brokolici a jiné druhy zelí: pravidla pro přípravu produktu kojení

Výživa kojící matky a její vliv na tělo dětí vyvolává nekonečnou debatu mezi rodiči a lékaři. Rusští pediatrové doporučují během kojení určité potraviny ze stravy vyloučit, protože mohou u novorozenců vyvolat alergické reakce nebo způsobit koliku. Zahraniční odborníci mají jiný pohled a po porodu umožňují pacientům jíst jakýkoli druh jídla, ale řídí se zásadami zdravého stravování.

Jakýkoli druh zelí používaný během kojení může vést k alergickým reakcím nebo způsobit zažívací potíže. Důležitými ukazateli budou individuální charakteristiky těla a způsob vaření.

Ačkoli všechny druhy zelí obsahují velké množství vitamínů, mají také určitý vliv na činnost trávicího traktu dítěte, proto nezpůsobují jednoznačnou důvěru mezi odborníky na kojení (doporučujeme si přečíst: jakou zeleninu lze během kojení jíst v prvním měsíci?)

Mýty a obavy z negativních účinků zelí na dítě

Zelenina z rodiny zelí, pro pěstování kterých nebyly použity chemické a škodlivé hnojiva, potěší spotřebitele řadou zdravých látek. Například v bílém zelí je hodně vitamínu C a kyseliny listové, v brokolici - bílkovina a vitamín A. Květák nebo růžičková kapusta jsou jako dieta perfektní.

Dotyčná zelenina někdy způsobuje zvýšenou tvorbu plynů v žaludku a nadýmání u lidí - záleží to na vlastnostech žaludku a střev, může dojít ke zvýšené citlivosti nebo nějaké nemoci. Matky často odmítají zahrnout zelí do své stravy, protože se obávají, že u dítěte vyvolají koliku. Taková úzkost je založena na osobní zkušenosti a kojící matky se bojí, že jejich děti budou mít stejné příznaky..

Do stravy kojící matky zavádíme zelí

Zelí během kojení bude kontraindikováno, pokud má dítě alergickou reakci na tento produkt. Samozřejmě nemluvíme o zelenině, která se začíná zhoršovat - jejich použití je přísně nepřijatelné.

Alergie na zeleninu zelí je detekována poměrně zřídka, ale tato možnost by neměla být opomíjena. Zadejte jakýkoli druh zelené zeleniny by měl být postupně, v malých dávkách a sledovat reakci dětského těla. Řekne, jak dítě nový produkt vnímalo. Zácpa nebo průjem, kožní vyrážky jsou příznaky potravinové nesnášenlivosti nebo alergií. Po takových příznacích byste měli odložit seznámení s novým výrobkem alespoň o šest měsíců..

Při zavádění zelí do stravy během kojení vezměte v úvahu následující důležité body:

 1. Termíny. Vyhněte se konzumaci zeleniny v prvním měsíci života dítěte. Věk období po 3 měsících je vhodnější doba, protože trávicí systém se již prakticky vytvořil.
 2. Množství. Při prvním jídle malý kousek misky - salát nebo polévka by neměla obsahovat více než 50 g tohoto produktu. O dva dny později, při absenci negativních reakcí, můžete postupně zvýšit objem a zvýšit jej na 200 až 250 g za den. Jak často mohu jíst zelí? Ne více než třikrát týdně.
 3. Metoda vaření. Surový produkt je nejbohatší na zdravé vitamíny a minerály. Je možné v této podobě jíst kojící matku? Ne. Vždy je lepší hrát bezpečně a zahřívat zeleninu, čímž se snižuje pravděpodobnost negativních reakcí dítěte. Některé z prospěšných vlastností zmizí, ale zdraví drobků bude pod kontrolou. Doporučují se následující způsoby vaření: vaření, dušení nebo zpracování párou. Zelí bude skvělou přílohou a vypadá také skvěle u dušených.

Druhy zelí

Květák

Konec počátečního adaptačního období - 3 nebo 4 týdny po propuštění z nemocnice, bude vhodný čas na přípravu květáku polévky. V tomto druhu zelí je velmi málo vlákniny, což znamená, že se výborně absorbuje. Na vařenou zeleninu pečenou v troubě na vás čeká neobvykle chutná jídla, ale je lepší se vyhnout smažení - při kojení to není nejlepší způsob vaření.

O něco později můžete začít zavádění dalších druhů zeleniny této rodiny. Při vaření nezapomeňte na zásady zdravého stravování. Vařené nebo dušené zelí udržuje živiny na maximum a zároveň je tělem snadno vnímáno.

bílé zelí

Nadýmání z bílého zelí je častější jev než z jiných druhů zeleniny. K přípravě salátů doporučujeme použít pekingské (čínské) zelí. Čerstvé zelí však bude během kojení výborným společníkem:

 • listy, ubité dříve, než se objeví šťáva, budou vynikajícím obkladem se zvýšením mateřského mléka v žlázách a zmírněním bolesti;
 • pomohou také zmírnit zánět špatně vyprázdněných mléčných žláz..

Brokolice

Brokolice je spolu s dalšími druhy zelí nealergenním produktem, takže je možné, že vyrážka a jiné kožní projevy budou minimální. Projev takových reakcí bude výsledkem individuální nesnášenlivosti těla. Brokolice neovlivňuje produkci plynu tolik jako bílé zelí, růžičková kapusta a pekingské zelí. Pediatrové často navrhují zavedení „kudrnaté“ zeleniny jako první z doplňkových potravin. Mnoho výrobců dává přednost kombinaci tohoto typu zelí a jiných masných a zeleninových produktů v konzervách. Kromě tradičních receptů lze brokolici podávat společně s cereáliemi nebo jako náplň palačinek (doporučujeme si přečíst: lze palačinky kojit?).

Brokolice je nejméně alergenní zelenina v rodině zelí, je nepravděpodobné, že by poškodila drobky. Brokolice pyré se zavádí později ve formě doplňkových potravin pro dítě, takže produkt bude užitečný i pro kojící matku

kysané zelí

To, co by se kategoricky nemělo jíst během kojení, je zelí. Proces kvašení vyžaduje hodně soli a kyseliny, což je velmi škodlivé pro tělo kojící matky. Pro sklizeň zelí se často používají koření, což se také nedoporučuje pro horkou vodu. Lékaři důrazně doporučují oddálit pochoutky s tímto pokrmem až do konce období kojení.

Kojené řasy

Přes svůj název zůstávají řasy řasy. Je velmi užitečné, aby matky s dětmi s nedostatkem fosforu nebo železa zahrnovaly tento produkt do své stravy. Bezpochyby, mořské řasy budou pro samou kojící matku výborným vitamínem.

Důležitým faktorem vyžadujícím pozornost při zavádění jakéhokoli druhu zelí do stravy kojící ženy je reakce těla dítěte na nový produkt. Obavy ze konzumního zelí jsou zbytečné, ale měli byste je jíst s mírou. Srdce mé matky někdy naznačuje, že důvodem koliky dítěte je zelí - s největší pravděpodobností by měl být naslouchán. Máma je jediná osoba, která opravdu ví a cítí, co její dítě potřebuje.

Užitečné recepty

Brokolice Souffle

 • pro zkoušku: mouka - 150 g a máslo - 50 g;
 • pro suflé: brokolice - 500 g, smetana - 100 g, sýr - 50 g, vejce - 2 ks, mouka - 1 polévková lžíce, sůl a bazalka dle chuti.

Mouku mouku namažte máslem, dokud nezískáte masu připomínající drobky chleba. Přidejte 4 lžíce. vodu a hněteme těsto. Vložte ji do chladničky na 30-40 minut. Vaříme naše suflé: vaříme brokolici 15 minut ve slané vodě a poté ji otřete. Mouku sušte do smetany, ochlaďte, poté zřeďte smetanou a vařte, dokud nezhoustne. Výsledná omáčka se smíchá s brokolicí a přidá se žloutky. Pokračujeme v práci s těstem: rozvineme se, vystřihneme kruhy a vložíme do naolejovaných plechovek (pevně stiskněte). Pečte 20 minut při 200 stupních. Rozetřete suflé do vařených koláčků, na okrajích rozložte brokolici, posypte sýrem a pečte pár minut v troubě.

Soufflé je jedním z nejbezpečnějších způsobů vaření potravin během horké vody. Z receptury můžete vyloučit těsto a vařit brokolici v keramických formách

Řízky zelí

 • čerstvé zelí - 800 gr.;
 • mrkev - 5-6;
 • vejce - 3;
 • žárovky - 2;
 • rostlinný olej - 3 lžíce;
 • pepř, sůl, bylinky podle chuti.

Zelí umyjte, nakrájejte na 4 díly a ponořte do vroucí slané vody. Pak jsme sklopili v cedníku, vyklouzli a prošli mlýnkem na maso. Poté musíte nakrájet cibuli, nastrouhejte mrkev. Smíchejte všechny ingredience, přidejte sůl a pepř, vejce. Vytváříme kotlety a pečeme v troubě po dobu 20 minut.

Pečený květák

 • květák - 700 g;
 • zeleninový vývar - 250 ml;
 • strouhaný sýr - 120 g.

Do zahřátého zeleninového vývaru přidejte květenství zelí a vařte na nízkém ohni po dobu 12–15 minut. Poté vyjměte a přeneste do pekáče, nalijte malé množství vývaru. Posypte strouhaným sýrem a pečte 15 až 20 minut při 200 stupňů.

Články O Neplodnosti