Hlavní Neplodnost

Jezte syrovou brokolici a vařenou mrkev, nebo proč ne všechna zelenina je stejně zdravá?

1. Rajčata: jíst dušené maso

Rajčata obsahují lykopen, silný antioxidant, jehož výhody jsou lepší než vitamin C. Studie ukazují, že lykopen může zabránit i některým typům rakoviny. Můžete jíst čerstvé saláty v tunách, ale pokud zahříváte rajčata, získáte mnohem větší užitek: koncentrace lykopenu se během vaření zvyšuje. Jídlo milující teplo: 12 potravin, které nelze uložit v lednici.

Neváhejte dušit rajčata, vařit rajčatovou omáčku, přidat šťavnatou dužinu do polévek a kastrolů pro posílení vašeho zdraví.

2. Mrkev: jíst vařené

Mrkev je bohatá na beta-karoten - vitamin A, který je důležitým antioxidantem a příznivě ovlivňuje celé tělo jako celek: od posílení zraku k posílení imunity. Pamatujte, že vitamin A se nejlépe vstřebává tuky, proto posypte mrkví lžičkou zeleniny nebo másla, smetany nebo zakysané smetany.

Mrkev se stane ještě užitečnější, pokud ji uvaříte: množství beta-karotenu během tepelného zpracování se zvýší o 14%.

3. Brokolice: jíst syrové

Brokolice je podle obsahu minerálů a vitamínů královnou všech druhů zelí. Obzvláště užitečné pro zdraví a krásu žen: pravidelné používání brokolice je prevence rakoviny prsu. Chcete z toho vytěžit maximum? Jezte syrové zelí, protože tepelné zpracování ničí cennou látku sulforaphane, která zastavuje vývoj rakovinných buněk.

Chcete-li zachovat maximální prospěšné vlastnosti, vařte brokolici v dvojitém kotli nebo vařte déle než 3-5 minut. A zapomeňte na mikrovlnnou troubu - tato metoda vaření ničí téměř všechny cenné látky zelí.

4. Růžičková kapusta: jíst vařené

Málokdo miluje růžičková kapusta, ale její použití v nabídce je zřejmé: bojuje proti cukrovce, je dobrá pro mozek, srdce a krevní cévy, snižuje cholesterol a zaostřuje zrak. Jeho nejcennější vlastností je však léčba zhoubných nádorů..

Vědecký fakt: Růžičková kapusta obsahuje jedinečnou látku - indol-3-karbinol, která chrání před mnoha typy rakoviny. Maximální obsah indolu se tvoří během tepelného zpracování, takže zelenina bude ještě užitečnější, pokud bude vařená nebo dušená.

Růžičková kapusta by neměla být zneužívána, pokud trpíte poruchou štítné žlázy: zelenina inhibuje produkci hormonů a narušuje vstřebávání jódu..

5. Paprika: jíst syrové

Sladké papriky obsahují téměř třikrát více vitamínu C než pomeranč. Tento vitamin je však velmi nestabilní a během vaření se ničí. Pro posílení imunitního systému jezte syrové papriky: přidejte do salátů nebo použijte jako svačinu, nakrájejte na proužky a ponořte do omáčky nebo hummusu. Pracujte jeden den, šest - relaxujte! Správná výživa pro ty, kteří nemají čas.

Tip: Nejvyšší množství vitamínu C se nachází ve žluté paprice..

Jí brokolice syrové?

Brokolice. Jaký druh zeleniny?

Jednoletá rostlina, zástupce rodiny zelí. Poddruh - Květák. Vhodné stonky a květenství rostliny. Barva druhé barvy může být zelená nebo fialová. Druh, který získal největší rozšíření v našem regionu - calabrese, je zastoupen zelenými hlávkami zelí, které připomínají deštník s mnoha květenstvími těsně přiléhajícími k sobě. Méně známá je odrůda chřestu, kde jsou malé pupeny svázány na mnoha tenkých stoncích.

Brokolice: jakou porci lze jíst?

Vyrazit
sestává z kmene, listů a květenství. Všechny jsou jedlé, ale ne všechny
Jsou používány. Pupeny s malou větvičkou jsou obvykle vyřezány z hustého stonku a
vařené samostatně. Jsou chutnější a vyžadují méně potíží..

Snítky mají více živin než květenství. jestli ty
příliš tuhé stonky jsou chyceny, poté je odloupněte a něžně
opusťte lehké jádro. To by mělo být vařené a pak smažené nebo
zamíchejte do dušeného masa, ale nejužitečnější je strouhat a připravovat salát.

Snítky mají více živin než květenství. Pokud najdete příliš tuhé stonky, odloupněte je a nechte něžné, lehké jádro. To by mělo být vařené, a pak smažit nebo zamíchat v dušené maso, ale nejužitečnější věc je strouhat a připravit salát.

Házím listy, i když mnoho zdrojů uvádí jejich nutriční hodnotu. Jejich chuť je drsná a podle mého názoru není vhodná pro jídlo. Snažil jsem se je přelít vroucí vodou, svařit je a nakonec jsem dospěl k závěru, že je lepší být malicherný.

Pokud chcete experimentovat, vyberte hlavy zelí s elastickými listy nasycené barvy bez poškození. Možná bude vaše zkušenost úspěšnější než moje.

Co je pod deštníkem? Vitamíny a živiny

Brokolice je lídrem mezi existujícími druhy zelí v obsahu bílkovin. Existuje spousta vlákniny a tuku. Obsahuje vápník, draslík, fosfor, mangan, zinek, selen, sodík, hořčík, železo a měď. Zelenina se může pochlubit vysokým obsahem vitamínů A, B, C, PP, K, E, U.

Například kyselina askorbová (vitamin C) je zde dvakrát vyšší než v mandarinek nebo pomerančích. K získání jeho denní dávky, která je odpovědná za silnou imunitu, stačí použít 100 gramů brokolice.

Obsah provitaminu A - beta-karotenu, známý jako vitamín krásy, dlouhověkosti a dobrého vidění - zelí převyšuje mrkev a dýně.

Pravidelné používání přípravku v potravě zahajuje procesy aktivní obnovy buněk a tkání těla, což je důležité zejména v období zotavení - po nemocech, operacích, vážných zraněních.

Hrubá vláknina ve svém složení normalizuje trávicí trakt, pomáhá trávit, vyrovnat se se zácpou, poruchami trávení atd. Stimulace výtoku žluči usnadňuje činnost jater.

Spotřebitelé pevně prokázali přesvědčení, že čerstvá zelenina v syrové formě je tělem lépe absorbována. Při vaření, dušení nebo smažení se naprostá většina užitečných složek jednoduše vypaří. Odborníci se však dosud nedohodli na otázce, zda lze surovou brokolici jíst..

V Evropě a Americe existuje mnoho receptů na surovou brokolici a obzvláště populární je nezpracovaný zelný salát. Pro ty, kteří sledují postavu a počítají kalorie, je nejlepším doporučením blanšírování.

Vzhledem k tomu, že neexistuje jednoznačná odpověď, je možné rozhodnout, zda lze brokolici jíst syrově, každý člověk by měl samostatně, podle svých vlastních vkusových preferencí.

Výhody brokolice.

Zelí je cenný potravinový doplněk pro děti, těhotné ženy, seniory a ty, kteří jsou oslabeni. Ne každý má rád jeho chuť, ale ve svých léčivých vlastnostech předčí mnoho dalších produktů. Navrhuji vyzkoušet chutné a jednoduché recepty z brokolice. Můžete je udělat sami bez zvláštních dovedností..

Když jsem poprvé přinesl namodralé vidličky domů, byl jsem v rozpacích. Nevěděl jsem, jak vařit čerstvé brokolice v pánev a co s tím dělat, ale moje intuice nezklamala. Zacházel jsem s ní jako s květákem a nemýlil jsem se. V zásadě je to vše, co je potřeba k přípravě jednoduchého předkrmu. Zbytek jsou všechny druhy variací. Zde je krok za krokem instrukce:

 • umyjte si hlavy,
 • jemně odloupněte květenství nožem,
 • Odstraňte vnější vrstvu z tlustých stonků a nakrájejte na plátky přibližně stejné velikosti,
 • vařit hrnec vody,
 • sůl (1 čajová lžička na litr),
 • ponořte se do vroucí vody,
 • Pokrýt,
 • vařte do měkka.

ověřuji
párátko. Přivedu do stavu, kdy volně vstoupí do nejsilnějšího
spiknutí. Pokud chcete maximální užitek, nechte zelí lehce
nedovařený. Je velmi důležité nezchladit květenství v pánvi, ale okamžitě si nasadit
talíř. Tím se zabrání dalšímu rozkladu vitamínů..

Mikrovlnný jemný produkt
radši ne. Během zpracování mikrovlnami se může objevit
nebezpečné karcinogeny.

Doba vaření brokolice by neměla být dlouhá. Obvykle 5–10 minut intenzivního varu, aby stonky změkly. Lepší, pokud zůstanou napůl pečené. Zachovají tedy nejcennější organické sloučeniny.

Dalším způsobem, jak vařit brokolici, je vaření v páře. Tato možnost je vhodná pro kojeneckou nebo dietní stravu. Máte-li dvojitý kotel nebo pomalý vařič, pak to nebude mít žádné problémy:

 • nalít vodu,
 • nainstalovat síto,
 • Dejte připravené plátky zelí,
 • spusťte program.

Stejně jako u vaření na sporáku se ujistíme, že tepelné zpracování je minimální. Přiveďte na požadovanou měkkost a odstraňte, abyste zastavili rozklad biologicky aktivních látek.

Myslím, že mnoho lidí se zajímá, jak vařit brokolici, aby se zachovaly užitečné vlastnosti. To platí zejména brzy na jaře, kdy je nedostatek přírodních vitamínů, nebo v zimě. V této roční době musíte ušetřit sílu, abyste odolávali virům a nachlazením. Nejlepší možností je získat maximální užitek - zelí co nejméně zahřívejte.

Tento produkt je velmi zajímavý pro milovníky zdravé výživy, protože obsahuje cenné organické a minerální složky. Je to 80 - 90% vody, 3% bílkovin, 6% uhlohydrátů. Tuk v něm je menší než 0,5%.

Nízkokalorická zelenina je vhodná pro stravu a chrání před mnoha chorobami. Má hodně rostlinných vláken. Zlepšují trávení, poskytují pravidelnou stolici..

 • Vitamín C. Tímto indikátorem je brokolice před citrusovými plody a na druhém místě pouze kedlubny. Gramová porce poskytuje tělu každodenní potřebu kyseliny askorbové..
 • Vitamin K. Jeho obsah je téměř stejně vysoký. Reguluje srážení krve.
 • Vitamin B5. Podle obsahu kyseliny pantothenové lze produkt srovnávat s masem nebo luštěninami. Kyselina pantothenová neutralizuje alergické reakce a zabraňuje rozvoji autoimunitních chorob.
 • Kyselina listová. Tento nejdůležitější prvek je užitečný nejen pro těhotné ženy, ale také pro menopauzu. Normalizuje krevní tlak, chrání před depresí, podporuje imunitu.
názevmcg ve 100 gramech% denní sazba
žehlička0,734.1
jódpatnáct10
mangan21010.5
měď494.9
zinek4103.4
selen2,54,5

Brokolice je dobrým zdrojem selenu (vzhledem k tomu, že jeho soli se v potravě vyskytují jen zřídka), jodu, mědi a železa. Kromě toho jsem shromáždil makronutrienty v tabulce.

názevmg na 100 gramů% denní sazba
draslík31612.6
vápník474.7
křemík78260
hořčík215.3
sodík332,5
síra28,22,8
fosfor668.3

Prezentovaná data ukazují, že křemík je vedoucí - nejdůležitější prvek pro zdraví kloubů a krevních cév, zachovávající mládí a hladkou pokožku. Denní zelená větvička plně pokryje potřebu tohoto „prvku života“, jak to nazval akademik V. I. Vernadský..

Zelí chřestu je bohaté na vlákninu. Aktivně odstraňuje toxiny a soli těžkých kovů. Má širokou škálu aminokyselin, ale jejich procento je malé.

V zelené
klíčí hodně cenných chemických sloučenin. Glucoraphanin - předchůdce
sulforaphane. Tato organická sloučenina má antimikrobiální a protinádorové vlastnosti.
akce.

Další zajímavou složkou je sulforofan. Chrání před infekcemi a aktivuje se pouze při žvýkání..

Indol-3-karbinol je další „zázračnou látkou“. Nalezl změněné buňky a nemilosrdně je zničil. Jeho vstup do těla chrání před nádory. Proč kupovat drahé doplňky, když je tak snadné zajistit si zdraví přípravou jednoduchého svačinu? Mimochodem, brokolici lze střídat s rukolou, je také bohatá na léčivé látky.

Glykosid sinigrinu posiluje imunitní systém, ale jeho přítomnost dává produktu zvláštní dochuť, kterou ne každý má rád.

Brokolice je užitečná pro lidi všech věkových skupin: od kojenců až po seniory. Jeho zařazení do stravy slouží jako spolehlivá prevence nemocí, podporuje sílu a zlepšuje zdraví.

Použití zelí chřestu má pozitivní vliv na pohodu. Doporučuje se vstoupit do stravy pro lidi s poruchami trávení. To vás pravděpodobně nezachrání před vážnými problémy, ale jako prevence jsou vhodné chutné pokrmy z brokolice, jejichž přínosy pro zdraví jsou následující:

 • snížené riziko kardiovaskulárních chorob,
 • zácpa zmizí,
 • cholesterol se vrací k normálu,
 • krevní cévy posílit,
 • zvyšuje se imunita,
 • chuť k jídlu se zlepšuje,
 • hladina cukru se normalizuje,
 • vidění se vrátí do normálu,
 • zvyšuje se odolnost proti stresu.

Použití přípravku je dobrou prevencí osteoporózy. Brokolice má zvláštní význam v případě žaludečních vředů. Obsahuje vitamín U, který má protivředový účinek.

Výhody pro ženy

Ve 100
gramy obsahují pouze 30 kcal. Zeleninová jídla rychle saturují, snižují
chuť k jídlu, očistí střeva od patogenních bakterií. Jsou používány
hubnutí, používané v detoxikačních programech, dietách.

Léčivé vlastnosti brokolice nejsou omezeny na loupání. Zelí má složitý účinek. Stimuluje regeneraci buněk, zabraňuje stárnutí kůže a udržuje mládí. Při pravidelném používání se vzhled zlepšuje, akné zmizí. Toto je nejužitečnější jídlo pro krásu. Jeho použití vede ke znatelným pozitivním změnám:

 • posílit nehty,
 • emoční pozadí se zlepšuje,
 • zlepšuje se stav vlasů,
 • snížené riziko vzniku nádoru,
 • hmotnost klesá.

Díky přítomnosti vitaminu B9 je zelenina nezbytná pro ty, kteří se chtějí stát matkou. Kyselina listová pro těhotné ženy je nezbytná pro dobré rozdělení nálady a buněk.

Zelí má pozitivní vliv na zdraví žen:

 • uklidňuje, snižuje náchylnost ke stresu;
 • zabraňuje vzniku anémie, nedostatku vitamínů;
 • zvyšuje odolnost proti infekcím;
 • přispívá ke správnému nitroděložnímu vývoji dítěte;
 • normalizuje funkci střev, stimuluje trávení.

Účinná brokolice a pro hubnutí. Z toho se vaří polévka, příloha, předkrmy se připravují, dušené nebo smažené v oleji s kořením.

Produkt je vhodný pro kojení. Dodává tělu kojící matky zásobu minerálů a dalších prvků, které zlepšují kvalitu mléka.

Výhody brokolice pro muže je těžké přeceňovat. Zelenina vykazuje následující vlastnosti:

 • je prevence aterosklerózy a rakoviny prostaty,
 • posiluje kosterní systém,
 • zvyšuje účinnost,
 • urychluje zotavení po zranění.

Přidání do dětské nabídky podpoří imunitní systém, poskytne odolnost vůči stresu a zabrání anémii. Brokolice je cenným zdrojem vlákniny a živin, které podporují zdravý vývoj..

Brokolice zelí, jejíž výhody jsou zřejmé pro všechny věkové kategorie, se aktivně používá v dětské výživě. Multicooker pomůže dítěti vařit chutné brokolice. Kousky se umístí na drátěný stojan, voda se nalije do mísy a spustí se režim „vaření v páře“. Čas je omezen na 10 minut.

Možné poškození

Zelenina je lepší
nejezte se zvýšenou kyselostí žaludeční šťávy, v případě jednotlivce
nesnášenlivost, alergické reakce nebo onemocnění slinivky břišní
žlázy.

Stejně jako všechny kelímky zelí, brokolice snižuje produkci hormonů štítné žlázy. Nemohou být neustále konzumováni těmi, kteří trpí hypotyreózou nebo autoimunitní tyreoiditidou.

Brokolice obsahuje ve velkém množství - karoten, kyselina askorbová, kyselina listová, vitaminy B, PP, hořčík, fosfor, vápník, sodík a draslík atd. Brokolice má velmi prospěšný účinek na lidské tělo, dokonce přispívá k boji proti reprodukci rakoviny buňky.

Více informací o výhodách brokolice naleznete zde..

Světoví kuchaři, jejichž kvalifikace potvrzují hvězdy Michelin, jako odpověď na otázku, zda se brokolice může jíst syrová, nabízejí několik receptů s čerstvým produktem v hlavní roli, který tvrdí, že je milován v každé rodině.

 1. Brokolice - 1 hlava.
 2. Vařené krevety loupané - 10-12 kusů.
 3. Cibule - 2-3 kusy.
 4. Vývar (maso, zelenina nebo ryby) - 1,5 - 2 litry.
 5. Krém - 300 gramů.
 6. Česnek - 3 stroužky.
 7. Máslo (tavené) - 5 polévkových lžic.
 8. Citronová šťáva, pepř, sůl, muškátový oříšek - podle chuti.
 9. Petržel - na ozdobu.

Brokolici důkladně opláchněte, rozdělte květenství a nakrájejte na plátky o délce 1 až 2 centimetry. Oloupeme cibuli a česnek, nasekáme. Na pánvi s vysokou stranou nebo na pánvi se silným dnem roztavte máslo, smažte cibuli a česnek, dokud nezíská světle zlatou barvu. Nalijte vývar a za 10 minut nalijte krém. Přidejte do směsi brokolice, bili s mixérem, dokud pyré.

Zelí v boji proti rakovině

Ti, kteří se dosud nerozhodli, jaká by měla být brokolice, syrová nebo vařená, by se měli seznámit s výsledky vědců z Nizozemska.

Tkáně kelímkové zeleniny, které obsahují zelí, obsahují velké množství glukosinocytů. Ty se v těle transformují na izothiocináty - silné antikarcinogenní složky. Které jsou zase předchůdci sulforafenu..

Tým odborníků prokázal, že konzumace vařené brokolice na rozdíl od čerstvých snižuje absorpci této aktivní protirakovinové látky.

Do studie bylo zařazeno 8 mužů. Každý den první čtyři měli jíst 200 gramů rostliny v surové formě, druhou vařenou. Současně byla systematicky měřena hladina sulforafenu..

Podle výsledků vědeckého experimentu bylo zjištěno, že konzumace surového zelí přispívá k urychlené absorpci a akumulaci sulforafanu ve srovnání s tím, které bylo podrobeno tepelnému zpracování. Koncentrace účinné látky v tělech surových potravinářů byla v průměru 38%, zatímco milovníci vařeného jídla byli spokojeni s pouhými 4%.

Odpověď na otázku, zda lze surovou brokolici jíst, je zřejmá. To je nejen možné, ale také nezbytné.

Ostrý nízkoteplotní účinek na zeleninu zachovává vitamíny a minerály v plném rozsahu. Koupeno v supermarketu nebo zmrazené samo o sobě, přinese přinejmenším výhody než vytrhnuté před několika hodinami ze zahrady. Tato vlastnost brokolice je zvláště důležitá pro obyvatele severních oblastí, kde zelí vůbec neroste..

Je možné jíst roztopenou brokolici syrovou? Při šokovém zmrazení se ztratí 8-9% užitečných látek. Pokud je zelenina po odmrazení tepelně ošetřena, budou ztráty dvakrát nebo dokonce třikrát větší. Odborníci důrazně doporučují rozmrazenou brokolici jíst syrově.

Jak zmrazit zelí?

Abychom si neuvědomili, zda lze brokolici jíst syrově, je nutné ji řádně zpracovat za studena.

Hlava zelí by měla být rozebrána na malé květenství, důkladně očištěna od zbytkové zeminy a prachu. Ponořte do vroucí vody po dobu 5-10 sekund a okamžitě ponořte do ledové vody (kostky ledu zamrzněte pro koktejl v komoře a přidejte vodu). Chcete-li uschnout, rozložte v balení. Takto zpracovaný produkt může být uložen v mrazáku nejvýše rok..

Je možné jíst syrovou brokolici, která je uložena v lednici? Zelenina si zachovává své prospěšné vlastnosti po dobu 5 dnů po vyjmutí ze zahrady. Je vhodný pro použití za předpokladu, že je udržován při teplotě 5-10 stupňů Celsia po dobu nejvýše 5-7 dnů.

Brokolice: jak si vybrat kvalitní čerstvé zelí?

Vyrazit
být hustý na dotek, stonek - silný. Udržujte pupeny zavřené. Vybrat
příklad tmavě zelené. Čím je to jasnější, tím cennější látky.
Nejlepší je, když má vrchol mírně fialový odstín. Pokud stonky
zbledl a pupeny se otevřely, je lepší si takovou hlavu nekupovat. Zažloutlé
listy říkají, že zelenina dozrála.

Vůně by měla
být čerstvý, bez náznaku vlhkosti nebo hub. Praskající charakteristická krize
větvičky jsou známkou vysoké kvality. Důležitou podmínkou je absence
černé skvrny na povrchu.

Při absenci kontraindikací bude mít tento produkt velký přínos v každém věku. Nasytí tělo živinami, dodá vitalitu a pohodu..

Kuřecí brokolice salát.

Rovněž je oblíbený syrový zeleninový salát z brokolice. Předložený recept je sklad vitamínů, doporučený k použití nejméně třikrát týdně v létě.

 1. Brokolice - 1 svazek.
 2. Sladká červená cibule - 1-2 kusy.
 3. Rajče - 200 gramů.
 4. Sladká paprika - 100 - 150 gramů.
 5. Kuřecí vejce - 2-3 kusy.
 1. Jablečný ocet - 2 lžičky.
 2. Olivový olej - 2 polévkové lžíce.
 3. Sezamový olej -1 lžička.
 4. Sójová omáčka - 2 polévkové lžíce.
 5. Hnědý cukr - 1 čajová lžička.
 1. Zelené cibule - 3-4 peří.
 2. Petržel - 30-40 gramů.
 3. Česnek - 2 stroužky.
 4. Sezam - podle chuti.

Rozložte brokolici na květenství 2-3 cm. Důkladně opláchněte a položte na papírový ručník. Opláchněte paprikou, rajčaty a cibulkou nakrájenou na velké kostičky. Vejce natvrdo rozdrcená na 6 kusů. Kombinujte zeleninu a vejce v hluboké nádobě.

Pro přípravu omáčky smíchejte všechny tekuté ingredience, nalijte do smaltované nádoby, zapálte na 30-45 sekund. Směs by měla být mírně teplá, aby se rozpustil hnědý cukr. Přidejte ji do misek odstraněných z ohně, důkladně promíchejte. Ochlaďte omáčku, nalijte zeleninu.

Jemně nakrájejte zelenou cibuli, oddělte listy petrželky od stonků, nakrájejte. Protlačte česnek lisem. Přidejte do misky, promíchejte. Posypeme hojně sezamovými semínky na vrcholu.

Nasycená zelená zelenina se snadno připravuje, snadno vstřebává do těla a obsahuje minimum kalorií. Produkt by měl zaujmout jedno z předních míst ve stravě moderního člověka a měl by se stát vynikajícím doplňkem pokrmů z masa a ryb.

Brokolice - sklad vitamínů a minerálů, které tělo potřebuje zejména v zimě.

Složení: brokolice 150-200 gramů, 1 kus každé okurky a rajčat, pórek, kopr, petržel podle chuti, sůl, olivový olej.

 • Myje brokolici ve studené vodě a rozděluje na malé květenství,
 • umyjte okurku, rajčata a nasekejte jemně,
 • umyjte a nasekejte pórek a greeny,
 • smíchejte všechny ingredience a sezónu s olejem.

Připravený salát podávaný na stole.

Složení: 400 gramů kuřecích prsou, 1 hlava brokolice, sýr feta, 1 stroužky česneku, zakysaná smetana na oblékání, sůl.

 • Kuřecí prsa vařte do měkka a v malých kostkách,
 • Opláchněte brokolici a rozdělte na malé květenství,
 • nakrájejte sýr feta na malé kostky,
 • Rozmělněte česnek v mixéru (tře na jemném struhadle),
 • kombinujte všechny ingredience a podávejte.

Můžete také vidět další recepty salátů s brokolicí (s lososem, se zeleninou, s jablky)

Brokolice

Brokolice obsahuje velké množství užitečných látek, které jsou obsaženy ve složení léčiv pro léčbu diabetu, různých onemocnění gastrointestinálního traktu, jater, kardiovaskulárního systému atd. Brokolice je téměř ušetřena dokonce i „vedlejší účinky“ (spojené s purinovými sloučeninami), které jsou charakteristické pro jiné zelí. Ale co nejlépe využít brokolici není snadné. Některé prvky jsou zničeny, když jsou zahřívány, některé - když jsou zmrazené, některé - ve světle. Chcete-li tedy připravit skutečně zdravé jídlo, musíte znát některé vlastnosti jeho skladování a zpracování.

Užitečné vlastnosti brokolice

Složení a obsah kalorií

Základní látky (g / 100 g):Čerstvé [1]Zmrazené [2]Vařené [3]
Voda89.391,4688,68
Sacharidy6,644,787.13
Trávicí vlákno2.633.3
Cukr1.71,351,38
Veverky2,822,812,37
Tuky0,370,290,41
Kalorie (Kcal)342635
Minerály (mg / 100 g):
Draslík316212291
Vápník475640
Fosfor66padesáti67
Hořčík21osmnáct21
Sodík3324288
Žehlička0,730,810,67
Zinek0,410,480,45
Mangan0,210,294
Měď0,0490,0380,061
Vitaminy (mg / 100 g):
Vitamín C89.256.464.5
Vitamin E0,781,221,44
Vitamin PP0,6390,470,549
Vitamin B60,1750,130,199
Vitamin B10,0710,0530,063
Vitamin B20,1170,0960,122

Z minerálů, makroprvků a mikroelementů uvedených v tabulce je třeba uvést draslík, který odstraňuje vodu z tkání a přebytečných solí, fosforu a vápníku, čímž poskytuje kostní sílu a funkčnost mozkové tkáně; železo a měď zapojené do procesů tvorby krve. V brokolici je jód a není v tabulce zahrnut, což je nezbytné pro normální fungování štítné žlázy..

Z vitamínů v brokolici zaujímá zvláštní místo vitamin K (asi 140 - 150 mcg / 100 g, což je o 15–20% vyšší než denní dávka pro dospělého) a vitamin C, jehož obsah zelí chřestu dokonce vaří a zmrazuje na 100 g snadno před téměř všemi citrusovými plody. Kromě toho je v brokolici vitamin C ve formě askorbigenu, předchůdce kyseliny askorbové, který se během skladování téměř neztrácí. Mnoho brokolice a předchůdce vitamínu A - karotenu. Podle tohoto ukazatele zelí chřestu „ztrácí“ pouze mrkev a vyniká na pozadí květáku, kde je karoten velmi malý. V této zelenině je určité množství Omega-3 (asi 0,12 g / 100 g) a Omega-6 (0,05 g / 100 g)..

Brokolice obsahuje více bílkovin než brambory, sladké brambory, kukuřice cukrová a špenát.

Podle obsahu různých esenciálních aminokyselin (lysinu, leucinu, isoleucinu, methioninu, valinu atd.), Které jsou obsaženy v proteinu zelí chřestu, konkuruje hovězímu masu a obsahu tryptofanu, isoleucinu a lysinu - vaječným bílkům.

Je také důležité, aby na rozdíl od všech ostatních druhů zelí, jejichž protein obsahuje purinové látky, které se ukládají ve formě kyseliny močové v ledvinách a exacerbátové dny, bylo v brokolici málo purinových látek (ve srovnání s květákem je to téměř čtyřikrát méně). výrazně snižuje riziko tvorby zubního kamene.

Výhody brokolice na to nejsou omezeny. Řada sloučenin, které se nacházejí v chřestu, má výrazné léčivé vlastnosti. Jejich význam v terapeutické praxi zvažujeme podrobněji..

Léčivé vlastnosti

Brokolice (stejně jako výhonky květáku) obsahují rekordní množství glukorafaninu, předchůdce organické sloučeniny zvané sulforaphane, který pomáhá předcházet určitým typům rakoviny [4] a má antibakteriální vlastnosti [5]. Aby se glukorafanin přeměnil na ochranný sulforafan, stačí zelí žvýkat (spíše než ho spolknout na velké kousky) nebo jej rozřezat, protože s tímto mechanickým účinkem je aktivován rostlinný katalyzátor, enzym myrosinázy. Tepelné ošetření vysokými teplotami ničí jak myrosinázu, tak glukosinoláty, ale pokud nechcete vařit, ale pouze vařit chřest, mohou být výhody plně zachovány..

Vědci očekávají, že pomocí extraktů z chřestového zelí potlačí vývoj herpes viru. První podtyp viru hsv-1 (který postihuje více než polovinu lidstva) se projevuje hlavně vyrážkou na rtech, krku, kolem očí, postihuje centrální nervový systém, ale existuje rovněž důkaz, že může být spojen s vývojem Alzheimerovy choroby a rakoviny genitálií. Jiný podtyp (hsv-2) je spolehlivě schopen nebezpečně ovlivnit genitálie a žije přibližně každých 8-10 dospělých lidí na planetě. Protože tempo a rozsah šíření viru závisí na práci genů regulovaných proteinem NRF2, stimulace proteinové aktivity může inhibovat šíření virové infekce [6]. Extrakty z brokolice jsou v tomto ohledu považovány za potenciální aktivátory proteinu, a tedy za účinný nástroj v boji proti viru herpes simplex obou podtypů.

Terapeutický účinek sulforafanu byl zkoumán při léčbě rakoviny prostaty. Během experimentů látka selektivně potlačovala růst rakovinných buněk (obnovením snížené aktivity genu PTEN) bez ovlivnění zdravých buněk. Probíhá práce na schopnosti sulforafanu léčit rakovinu tlustého střeva, žaludku, pankreatu a plic..

Sulforaphane je také známý jako látka používaná v rehabilitačních programech pro pacienty trpící mrtvicí. A v poslední době jsou vysoce koncentrované extrakty brokolice s vysokým obsahem sulforafanu považovány za účinný nástroj pro léčbu diabetes mellitus 2. typu (nebo přinejmenším pro odstranění cukrovky vyvolaných problémů s ledvinami a zrakem). V antidiabetické terapii mohou takové extrakty doplňovat léčbu metforminem a sulforafan (na rozdíl od metforminu) je pro ledviny bezpečný..

Pokud jde o léčbu diabetu, hovoříme o koncentrovaných extraktech, ve kterých je denní dávka sulforafanu ekvivalentní dávce 5 kg zralého chřestu. Profylaktický a terapeutický účinek brokolice však může být výrazně zvýšen, pokud budete jíst klíčící semena této zelí (třídenní sazenice), protože obsahují 10 až 100krát více glukorafaninu než ve zralé zelenině [7]. Z tohoto důvodu sazenice lépe chrání před karcinogenezí, mutagenezí a jinými formami toxicity elektrofilů a reaktivních forem kyslíku. Současně se cenný glukorafanin uchovává také ve zralém zelí a v relativně nedávno vyšlechtěné odrůdě „Beneffort“ je třikrát více než v jiných odrůdách.

Kromě glukorafinu se v brokolicích glukosinolátů objevil goitrin a jeho neaktivní forma, progoitrin. V případě nedostatku jódu v těle je goitrin schopen zpomalit vývoj strumy zvýšením sekreční aktivity štítné žlázy. Ale progoytrin v brokolici je znatelně větší než goitrin a enzymy jsou potřebné pro to, aby se dostaly do aktivní formy, a jsou zničeny tepelným zpracováním. Pro zachování výhod je proto výhodné vařit zelí chřestu při teplotě nepřesahující 50–60 ° C..

Z kříže obecně a zejména z chřestu byla získána sloučenina 3,3'-diindolylmethan, známá jako DIM, která je díky svému protinádorovému potenciálu považována za prostředek k boji proti různým druhům rakoviny, ale nejen. DIM může zmírnit účinky radiační terapie (například při léčbě rakoviny) a chránit zdravé buňky před intenzivním gama zářením.

DIM je také studován jako léčba vzácného recidivujícího onemocnění způsobeného lidským papilomavirem - papilolomatózou, která se vyznačuje zánětem horních cest dýchacích [8]..

Další sloučenina zvaná Indol-3-karbinol ve složení chřestu aktivuje detoxikační systém těla, který může mimo jiné zpomalit proces stárnutí..

Fenolické sloučeniny, které se hromadí v brokolici, jsou schopné vykazovat choleretický, diuretický a projímavý účinek. Mohou snižovat krevní tlak, bojovat s bakteriemi a inhibovat zánětlivé procesy. Díky tomu může pravidelná konzumace brokolice potenciálně snížit riziko srdečních chorob, astmatu a diabetu 2. typu. Tím, že kříženci různých odrůd brokolice, genetici snaží získat nejužitečnější chřest zelí se zvýšeným množstvím fenolických sloučenin, ale nyní známé odrůdy jsou také charakterizovány vysokým obsahem zdravých flavonoids [9].

V medicíně

Od konce 20. století řada zemí vyrábí drogy, které zahrnují biologicky aktivní látky extrahované z chřestu. Níže je uveden neúplný seznam doplňků stravy a léčivých přípravků se surovinami získanými z jejich brokolice:

 • Grapine by Nature's Sunshine Products, Inc. Americký lék se užívá 1 tableta denně, aby se posílily stěny krevních cév a zlepšil krevní oběh. Grapina je prohlašována za antioxidant..
 • Mastofit od Evlara. Ruský lék se doporučuje k dlouhodobému (od 2 měsíců) příjmu pro difúzní a / nebo fibrocystickou mastopatii, reprodukční dysfunkci u žen, děložní myomy, jakož i pro premenstruační syndrom.
 • Iqualine od společnosti Enrich International Inc. Další lék z USA s koncentrací brokolice, který snižuje riziko zánětu a ulcerativních procesů v zažívacím traktu.
 • Rose Oaks od D&F Indastries. Doplňky s deklarovaným antioxidačním účinkem.
 • Extrakt osiva Solaray brokolice. Doplňky v kapslích s extraktem aktivovaným myrosinázou. Určeno pro detoxikaci a prevenci rakoviny, stárnutí, osteoporózy.
 • 30% glucoraphanin (Wisepowder). Wisepowder produkuje prášek čištěného 30% glukorafaninu, který ho prezentuje jako činidlo, které pomáhá snižovat hmotnost a redukovat negativní příznaky obezity, antioxidant, jako léčivo pro prevenci rakoviny, kardiovaskulárních chorob a také jako látka, která zmírňuje příznaky autismu a diabetu 2- typ.

V lidovém lékařství

Rozsah použití brokolice v lidovém lékařství je velmi široký. Používání chřestu chřestu:

 • peptický vřed dvanáctníku a žaludku (bolest, zvracení, nevolnost oslabená),
 • nadýmání, dysbióza a poruchy trávení (disperze),
 • onemocnění jater, zánět žlučovodu,
 • cukrovka typu 2 (obezita),
 • srdeční a cévní onemocnění odstraněním depozitů cholesterolu,
 • úpal, poranění a kožní onemocnění,
 • nespavost,
 • oční choroby (zákal čočky, senilní makulární degenerace).

Tradiční použití čerstvě vymačkané šťávy z brokolice v boji proti infekčním onemocněním v lidském lékařství nedávno získalo experimentální potvrzení: bylo zjištěno, že taková šťáva je schopna potlačit bakterie Staphylococcus aureus a tuberkulózu. Populární zkušenosti s brokolicí ukazují vysokou účinnost při potlačování infekce Helicobacter pylori, včetně těch bakterií, které jsou rezistentní na antibiotika.

Dekorace, infuze a nápoje

V lidovém lékařství je známý recept na velmi jednoduchý vývar z brokolice, kde se zelí a voda odebírají v přibližném poměru 100 g zeleniny / 300 ml vody a doba vaření je 5 minut. Někdy je takový odvar předepsán pro léčbu prostatitidy v režimu „1,5 měsíce nepřetržitého užívání - měsíční přestávka - měsíc přijetí“. Vhodnost použití odvarů z chřestového zelí je však příznivým bodem i mezi fanoušky lidových léčebných metod kvůli tvorbě purinových aminoderivátů (guaninu a adeninu) během vaření brokolice..

Infuze šťávou z brokolice v kompozici určené k prevenci kardiovaskulárních chorob a infúze semen brokolice pro boj s hlístami jsou běžnější v lidovém lékařství..

Na semena zelí chřestu je infuze připravena následujícím způsobem: 1 polévková lžíce. l semeno se nalije 250 ml vroucí vody a naplní se po dobu 30 minut před ochlazením. Poté se tekutina filtruje a buď se rozdělí na dvě porce pro příjem ráno a večer, nebo se vypije po druhém.

K léčbě kardiovaskulárních chorob můžete připravit následující nápoje na základě brokolice šťávy s dalšími přísadami:

 • Chokeberry (50 g ovoce) se nadávkuje ve vroucí vodě (250 ml) po dobu 20 minut, poté se infúze zfiltruje, ochladí a smíchá s chřestovým zelným džusem (120 ml). Tato část musí být opilá během dne a celý kurz trvá jeden a půl až dva týdny.
 • Rostlinné materiály, které zahrnují listy podbělů (10 g), březových listů (5 g), sušeného kořene lékořice (5 g), lněných semen (10 g), se mele v třecí misce naplněné vroucí vodou (200 ml). a po ochlazení se smíchá s brokolicí šťávou (200 ml). Výsledný nápoj by se měl během dne vypít. Délka kurzu 1-1,5 týdnů.
 • Kořeny valeriánu (7 g) se rozdrtí a nalije se vroucí vodou (250 ml) po dobu půl hodiny, poté se kapalina filtruje a smíchá se zelným džusem (200 ml). Po dobu jednoho týdne se lék užívá ve 30 ml dvakrát denně..

Ve východní medicíně

Dr. Yanbum Gyal, popisující tradice používání bylinných produktů v tibetské medicíně, hovořil o zelí brokolice (známé také jako tepe-cel, bulgebi, bekor-pecel, značky noetzel atd.) A řekl, že je sladký a slaný, trochu chladný produkt :

 • léčí zánět,
 • zbavuje parazity,
 • poskytuje prevenci cukrovky a rakoviny,
 • ředidlo krve,
 • zvyšuje sedm částí těla,
 • zvyšuje trávicí teplo, zatímco je kontraindikováno u nemocí nachlazení a slizu.

Některé moderní zdroje objasňují, že u slizových poruch je třeba se vyhnout brokolici v její syrové formě, ale při tepelném zpracování může být v některých případech zahrnuta do stravy. Někteří z těchto autorů, na základě dávných tradic, doporučují profylaxi brokolice (a dalších potravin ve stravě obsahující vitamíny A a C), aby se zabránilo demodikóze, kožnímu onemocnění způsobenému parazitickým klíštěm.

Podle zásad terapeutické výživy představují současní čínští odborníci v oboru brokolice počet „vykládacích“ jarních produktů, které zlepšují funkci jater. Zelí se doporučuje jíst vařené s přídavkem malého množství vápna (citron).

Ve výzkumu

Vědci ve svých projektech zkoumají možnost vytváření léků z brokolice pro cukrovku, rakovinu, kardiovaskulární onemocnění a dokonce i schizofrenii..

Ukázalo se, že výtažek ze zelí chřestu je bezpečnou léčbou diabetu 2. typu.

Po dobu tří měsíců byl testován vysoce koncentrovaný lék v experimentu zahrnujícím 97 pacientů s diabetem. Kromě toho měli všichni účastníci experimentu problémy s nadváhou. Příjem extraktů z brokolice v experimentální skupině užívající vysoké koncentrace sulforafanu získaného ze zelí poskytl 10% snížení hladiny glukózy ve srovnání s kontrolní skupinou. Přes zdánlivě nevýznamný rozdíl ve výsledcích může podle projektového manažera Andersa Rosengrena stačit, aby pacienty zachránili před současnými problémy s ledvinami a zrakem [10]..

Pravidelné používání brokolice snižuje riziko rakoviny prostaty, i když pro to existují genetické předpoklady..

Vzhledem k tomu, že patologické změny vedoucí k rakovině prostaty jsou spojeny se ztrátou a ztrátou aktivity genu PTEN, vědci zkoumali možnost korekce genové vady pomocí sulforafanu izolovaného z brokolice. Látka byla nejprve testována na buněčné kultuře rakoviny prostaty, poté na laboratorních hlodavcích a v závěrečné fázi projektu na lidech.

Ve druhé fázi experimentu dostaly některé myši s vypnutým genem PTEN normální potravu a jiné byly obohaceny sulforafanem. V první skupině se vyskytla složitá genetická porucha způsobená selháním PTEN a ve druhé skupině sulforaphan korigoval defekt tak, aby nebyl nalezen statisticky významný rozdíl u zdravých myší ze třetí kontrolní skupiny..

Testování na lidech proběhlo zahrnutím studovaných produktů do prekancerózní fáze pacienta ve stravě. Zástupci jedné skupiny museli jíst v průběhu roku 400 gramů zeleného hrášku a dalších 400 gramů brokolice. Obě stravy ovlivnily práci desítek genů, ale „zelná“ strava měla účinek podobný tomu sulforaphanu u myší ve druhé fázi experimentu [11]..

Extrakt brokolice bohatý na sulforafan a zinek aktivují metalothionein a Nrf2, chrání tělo před kardiomyopatií (dysfunkce srdečního svalu).

V 8týdenním experimentu byly myši rozděleny do 4 skupin a všechny byly podrobeny intervalové hypoxii. První skupině nebylo nic ošetřeno, druhé bylo podáváno zinek, třetí bylo brokolice a čtvrté brokolice a zinek současně. Srdce bylo poté vyšetřeno na patologické změny, fibrózu, zánět a oxidační poškození. U zvířat, která nebyla léčena ničím, byla jasně pozorována srdeční dysfunkce. U monoterapie nebyly změny tak významné a při kombinované terapii (extrakt a zinek) byly zaznamenány nejlepší výsledky [12].

Extrakt brokolice, který bude pravděpodobně použit v budoucnosti při léčbě schizofrenie.

Taková očekávání pro vědce se objevila po třech vzájemně propojených studiích..

V první fázi vědci zjistili, že ve srovnání se zdravými lidmi mají pacienti s příznaky schizofrenie odlišný metabolismus v mozku. Bylo zjištěno, že mají o 4% nižší hladinu glutamátu (jeden z nejdůležitějších neurotransmiterů), a je zde také nedostatek (3% a 8% v různých částech mozku) glutathionu (jehož součástí je glutamát) [13]..

Ve druhé fázi se vědci pokusili použít lék ke změně rovnováhy glutamátu v mozku laboratorních potkanů. Blokovali enzym, který je potřebný k přeměně glutamátu na složku glutathionu. Uvolnění glutamátu zvýšilo počet signálů, které mozkové buňky vysílaly, ale vypadalo to jako typický obrázek u schizofrenie. Potom použili sulforaphan extrahovaný z brokolice, aby zvýšili množství glutamátu převedeného na glutathion. Mozkové buňky začaly vysílat méně signálů a bylo to spíš jako zdravá mozková aktivita [14].

Třetí fází je testování na lidech. 9 zdravých dobrovolníků denně užívalo 2 tobolky po 100 μmol sulforafanu denně jako extrakt z brokolice na týden. Takový extrakt na lačný žaludek může způsobit rozrušení nebo plyn, ale obecně je dobře tolerován. V důsledku toho bylo zjištěno, že hladina glutathionu se zvýšila u subjektů o 30% [15]. A ačkoli studie nebyla dokončena (je nutné určit optimální dávku a zjistit, jak dlouho trvá, než se extrakt objeví, aby se objevil požadovaný účinek), výsledky byly hodnoceny jako povzbuzující.

Pro hubnutí

30-35 kcal obsažených ve 100 gramech brokolice samotné dělá z chřestového zelí dietní produkt. Ale kromě toho dvě další vlastnosti pomáhají brokolici stát se velmi účinným produktem pro hubnutí:

 1. 1 Množství vlákniny. V brokolici je to asi 2,6 g / 100 g, což odpovídá asi 9–10% denního příspěvku. Přestože chřest není pro tento ukazatel držitelem záznamu, ale například čínské zelí, květák, červené a bílé zelí, je před námi. Dietní vlákna nejsou zpracovávána trávicími enzymy, ale vyplňují gastrointestinální trakt, slouží jako předmět zpracování mikroflóry a zlepšují motoriku střeva. Obecně to vytváří efekt zvaný „negativní obsah kalorií“ - poměr, ve kterém tělo spotřebovává více energie, aby trávilo a využilo produkt, než dostává z tohoto produktu při jídle.
 2. 2 Přítomnost kyseliny tartronové. Kyselina tartronová obsažená v chřestu inhibuje přeměnu uhlohydrátů na depozity tuků a cholesterolu, inhibuje další nárůst hmotnosti a obezitu u lidí s nadváhou..

Dnes se nejčastěji vyskytují dvě brokolice: tvrdá 3denní strava a měkká 10denní strava. Ve třech dnech se kombinují dva druhy zelí: chřest a květák. Celkově musíte jíst 1,5 kg zeleniny denně s možným přidáním jemného koření a citronové šťávy. Přijatelné jsou také neslazené čaje a neperlivá voda..

Desetidenní strava je mnohem rozmanitější a snáze se přenáší:

 • 1-2 dny. K snídani a večeři - 200 g brokolice s čajem. K obědu - kuřecí vývar, kuřecí řízečky (150 g) a zelí (100 g).
 • 3-4 dny. K snídani a večeři - dušená brokolice s máslem (200 g), paprikou (1 ks) a minerální vodou. K obědu - dušená brokolice (150 g), rajčata (2 ks), cibule a ovocná šťáva.
 • 5-6 den. Snídaně - zelí (100 g) v zakysané smetaně, dušené hovězí maso (100 g), jogurt. Zelí z chřestu s dušenou chutí (200 g) s čajem. Večeře - vařené hovězí maso (150 g) s minerální vodou.
 • 7-8 den. Snídaně - dušená brokolice (200 g) s vařenými vejci (2 ks) a ovocnou šťávou. Oběd - kuřecí vývar (200 ml) a blanšírovaná brokolice (100 g). Večeře - chřest (100 g), žitný chléb (70 g), rajčatová šťáva.
 • 9-10 den. K snídani a večeři - blanšírovaná brokolice (100 g), pečené brambory (100 g), rajčatová šťáva. Na oběd - vařené zelí (100 g), nízkotučné ryby (100 g), čaj.

Při vaření

Použití dvou kotlů a pomalých vařičů v procesu vaření brokolice je kvůli touze zachovat maximální množství živin. Čínští vědci dokonce provedli speciální studii, která studovala vliv pěti různých metod vaření brokolice na bezpečnost prospěšných látek. Mezi testované metody patří: mikrovlnné vaření, vaření (vaření), smažení, smažení s vařením, napařování. V důsledku jakékoli metody vaření, kromě napařování, výrazných ztrát vitaminu C, rozpustných bílkovin a cukrů, byl zaznamenán chlorofyl, kromě toho došlo k významným změnám glukosinolátů [16]..

Je však obtížné určit jeden algoritmus vaření jako prioritu. Například glukosinoláty se lépe konzervují během minutové páry a začnou se ztrácet i po dvou minutách. Celková antioxidační schopnost zůstává vysoká i při 5 - 10 minutovém napařování. V některých případech je vhodnější použít mikrovlnnou troubu. Přestože je pražení produktu nejhorší cestou, jak jej vařit, je-li to nutné, aby byl zachován maximální přínos, další výběr závisí na konkrétních úkolech odborníků na výživu..

Přesto, že brokolici lze jíst syrově, nejoblíbenější metodou pro její přípravu je stále vaření a smažení (nebo kombinace těchto typů zpracování). Příkladem takového kulinářského přístupu je salát s chřestem v ústřicové omáčce.

Brokolice (1 malá hlava) je rozdělena na květenství a každá je navíc rozřezána na polovinu. Mrkev (1 ks) se naseká na proužky. Nakrájená zelenina se přidá do oleje na pánvi a restuje se jednu až dvě minuty. Poté se přidá cukr (1 polévková lžíce), ústřicová omáčka (5 polévkových lžiček) a voda (50 ml). Dušte tuto směs asi 3 minuty, poté se podejte s kešu ořechů.

Brokolici můžete také rychle vařit s krevetami, rajčaty, sýrem, žampiony a vejci. Z tohoto zelí se vyrábějí polévky, kastrol, fritatta - tradiční středomořská omeleta plněná zeleninou, sýrem, párky atd. Brokolice se dobře hodí k masovým pokrmům, bramborám, těstovinám.

V kosmetologii

Odděleně lze dnes koupit suchý extrakt z brokolice (v koncentraci od 0,5% do 10%) pro vytvoření kosmetiky doma s různými funkcemi:

 • omlazení - díky působení antioxidantů a regenerujících látek, které mohou obnovit epidermální buňky,
 • vyrovnávání tónů a bělení světla,
 • zvlhčující,
 • zmírnit zánět,
 • buněčná ochrana proti ultrafialovému záření, aktivovaná působením sulforafanu.

Olej ze semen chřestu lisovaného za studena se používá v přípravcích na léčbu akné, v mastné kosmetice pro péči o pleť (protože snižuje sekreci mazu), v přípravcích na rty a vyživujících balzámech. Olej ze semen se také doporučuje v péči o křehké a suché vlasy, které díky působení kyseliny erukové z rodiny Omega-9 umožňují vlasům lesknout, aniž by byly těžké a „špinavé“. Po takovém oleji není pocit mastnoty. Není proto překvapivé, že olej z brokolice se často přidává do šamponů, výplachů a vlasových stylů..

Nebezpečné vlastnosti brokolice a kontraindikace

Brokolice má málo kontraindikací a vedlejší účinky, které mohou nastat při zneužívání produktu, jsou obvykle dočasné. Patří mezi ně tvorba plynu a podráždění stěn tlustého střeva rostlinnými vlákny.

Lidé s vysokou kyselostí žaludeční šťávy, pacienti s onemocněním slinivky břišní a pacienti užívající léky ke snížení srážení krve by však měli omezit používání brokolice. Ten je vysvětlen skutečností, že vitamin K obsažený v zelenině může ovlivnit účinnost léků..

Kromě toho se doporučuje omezit používání brokolice na lidi s hypotyreózou, endokrinním onemocněním spojeným s nedostatečnou produkcí trijodtyroninu a tyroxinu ve štítné žláze, což vede k metabolickému narušení a zpomalení..

Na tomto obrázku jsme shromáždili nejdůležitější body o prospěšných vlastnostech brokolice a budeme velmi vděční, pokud sdílíte obrázek na sociálních sítích s odkazem na naši stránku:

Zajímavosti

Zelí chřestu je zajímavé nejen svými užitečnými vlastnostmi, ale také příběhy s ním spojenými, které jsme zkombinovali do pěti nejdůležitějších faktů o brokolici:

 1. 1 Slovo „brokolice“ znamená „kvetoucí květenství zelí“ (množné číslo). Tento název je odvozen od „broccolo“ - tzv. Malé nebo suché větvičky (latina „bracchium“ - „ruka“, „kartáč“, „větev“). V Anglii bylo od 18. století zelí nazýváno „italským chřestem“, v Německu „Brauner Kopf“ („hnědá hlava“).
 1. 2 První zelí chřestu kolem 5. století před naším letopočtem vychoval obyvatele severovýchodního Středomoří. Na začátku naší éry nazval starověký římský učenec Pliny starší popisující brokolici jako „požehnanou rostlinu“, ale v následujících několika stoletích se brokolice prakticky rozšířila mimo tento region. Bylo poměrně pozdě být „vyzkoušeno“ nejprve v Byzanci a poté ve střední Evropě. Ve francouzském pojednání to bylo poprvé zmíněno až v roce 1587. Za oceánem se zelí chřestu dostalo ještě později - ve druhé polovině XVIII. Století.
 2. 3 V USA měla brokolice „dobré“ a „špatné“ období. Třetí americký prezident Thomas Jefferson se aktivně pokusil o jeho pěstování a 41. prezident George W. Bush to nemohl vydržet a dokonce jí zakázal vystupovat v kuchyni Bílého domu. Ve volebním závodě v roce 1992 se touha „vrátit brokolici do Bílého domu“ stala politickým sloganem, který Clintonoví příznivci napsali na plakátech. Obecně se v posledních letech brokolice stále podařilo získat udržitelné uznání mezi obyvateli USA, mezi nimiž podle průzkumů veřejného mínění 79% miluje chřest a pravidelně je přidává do své stravy..
 3. 4 Oceňují však brokolici zdaleka vše a vědci prokázali proč. Zelenina patřící do rodu Brassicaceae (včetně brokolice) obsahuje chemikálie, které mohou změnit vnímání chuti konzumovaného produktu. Závisí to na vlastnostech chuťových pohárků a genetické predispozici různých lidí. U některých spotřebitelů se tedy brokolice zdá nejenom hořká, ale i nechutná.
  A celé země sdílejí lásku a neštěstí pro brokolici! Například v Japonsku ji děti prostě zbožňují. Natolik, že při přizpůsobování karikatury „Puzzle“ japonskému publiku museli tvůrci nahradit brokolici zeleným pepřem ve scéně, když Riley odmítá jíst zelí (obrázky z filmu „Puzzle“, © Disney).
 1. 5 Brokolice díky své „kontroverzní“ chuti téměř zničila dobrý nápad. Australští experimentátoři zastupující Organizaci pro vědecký a průmyslový výzkum, pracující pod záštitou Společenství národů, vyvinuli novou užitečnou kombinaci - káva s brokolicí (do kávového nápoje byl přidán extrakt zelí, aby se zvýšily jeho prospěšné vlastnosti). Znalci čisté kávy, kteří tento nápoj zkusili, však tento nápad neocenili. Na sociálních sítích se všeobecně věřilo, že takový nápoj je spíš jako ošklivá zeleninová polévka a obecně má „hroznou chuť“. Veřejná kritika však zintenzivnila pouze skupinu vývojářů, kteří neopustili myšlenku, ale začali zlepšovat organoleptické vlastnosti zdravé kávy..

Výběr a skladování

Při výběru brokolice byste se měli zaměřit na barvu a hustotu rostliny. Zralé pupeny klasického chřestu budou zeleny nasycené (s některými variantami variet v zelené od fialové po šalvěj). Bledá barva zelí naznačuje, že ještě nezraje. Z zažloutlé pupeny ukazují, že zelí je přezrálé a musí být zlikvidováno. Známkou přezrálé brokolice mohou být také malé žluté pupeny na hlavě zeleniny.

Má se za to, že v tmavě zelených odrůdách s fialovým odstínem je více betakarotenu než v lehčí zelenině a v malých květenstvích (průměr 10–15 cm) - více sladkosti. Hustá, ale ne dřevitá stopka bez slizovitých útvarů a zaoblená hlava s těsným padáním květenství až do velikosti 15-20 cm je známkou kvalitního produktu.

Za nejchutnější se považuje podzimní a zimní brokolice. Zelí sklizené na jaře, v létě a na začátku podzimu je méně výrazné chutí a šťavnatostí. Pro zachování vitamínů citlivých na sluneční světlo je lepší vybrat zeleninu z hloubky krabice.

Před použitím by se zakoupené zelí nemělo pouze umýt pod tekoucí vodou (což se dá udělat například s vaší zahradní brokolicí), ale doporučuje se nechat jej ve vodě s řízky až půl hodiny, takže je pravděpodobnější, že se zbavíte dusičnanových stop.

Před uskladněním v lednici (v komoře s teplotou 1-3 ° C) se brokolice nedoporučují umývat několik dní (až týden), protože voda může vyvolat začátek hnilobných procesů. Ale pro uchování po dlouhou dobu se praktikuje tento způsob zmrazení, při kterém se zelí rozřeže na květenství a stonky, blanšíruje se ve vroucí vodě po dobu 3-5 minut (zelenina se okamžitě umístí do vroucí vody) a potom se ostře převede do ledové vody. Když se brokolice ochladí, je sušena, rozložena v nádobách a zmrazená (v této formě se zelí snadno skladuje šest měsíců nebo rok).

Má se za to, že udržování brokolice ve vroucí vodě po dobu asi 3 až 5 minut stále umožňuje uchovat dostatečné množství flavonoidů, luteinových karotenoidů a beta-karotenu, i když například na vitamín B1 citlivý na teplotu se začne rychle rozkládat. Chlorofyl v tomto postupu pomůže udržet sůl ve vroucí vodě..

Vitaminy C, B2, B6, E se snadno ztratí při skladování zeleniny na světle. V sekané zelenině také rychle klesá obsah vitamínu. Proto je na dlouhou dobu zelí nejčastěji zmrazeno v uzavřených nádobách s velkými květenstvími. Je však třeba mít na paměti, že zmrazení brokolice snižuje aktivitu enzymu myrosinázy desetkrát, díky čemuž je glukorafanin přeměněn na hodnotný sulforaphan. Proto se dnes vyvíjejí způsoby obohacení zmrazeného chřestu myrosinázou.

Odrůdy a pěstování

Na světě existuje asi 200 odrůd brokolice, ale v naší zemi se pěstuje pouze malá část odrůd a kříženců, i když na významném území země je příznivé prostředí pro pěstování chřestu. Brokolice dobře roste ve vlhkých oblastech na jílovitých hlubinných půdách a při teplotě 18–23 ° C. Za dobrých podmínek může být plodina sklizena několikrát ročně - a to i v zimě (což je považováno za jeden ze znaků, které odlišují brokolici od příbuzných tykev a romaneska).

Klasickým typem brokolice je rostlina s výškou od 50 cm do 0,9-1 metrů, jejíž silný stonek končí hustě složeným květenstvím, „hlavou“, obvykle zelenou. V závislosti na odrůdě (hybridní) mohou existovat barevné variace odstínů: světle zelená (Caesar, Koros F1), modrozelená (Naxos F1, Karato F1), šedozelená (kudrnatá hlava, Agassi F1) atd. Existuje však také chřest zelí netradičních druhů, brokolice s květenství bílých a fialových (fialových) květů.

Na základě brokolice se vytvářejí nové hybridní rostliny. Zejména japonská společnost Sakata Seed Company od roku 1985 po dobu 8 let vyvinula hybrid čínského zelí Gailan a brokolice, který byl registrován pod ochrannou známkou "Broccoli". Díky tenkému jedlému stonku se rostlina podobá chřestu a hlava připomíná brokolici. Brokolice a chutná podobně jako obě mateřské kultury, ale mají nasládlou chuť.

Hybrid brokolice a květáku se často nazývá další kultivovanou odrůdou zelí - Romanesco - rostlina s matematicky krásným květenstvím, která tvoří logaritmickou spirálu. Obsahem některých vitamínů toto zelí dokonce převyšuje brokolici, ale obecně je klasické zelí chřestu tak užitečné, že je obtížné s ním konkurovat..

Protože pravidelná konzumace brokolice může pomoci léčit mnoho nemocí (od cukrovky a gastrointestinálních problémů po kardiovaskulární a onkologická onemocnění), skutečnost, že tento produkt je k dispozici téměř po celý rok, lze považovat za velký úspěch, takže byste neměli opomenout příležitost, aby se část brokolice stala součástí denní dieta.

 1. US National Nutrient Database, source
 2. US National Nutrient Database, source
 3. US National Nutrient Database, source
 4. Kensler, T.W., Egner, P.A., Agyeman, A.S., Visvanathan, K., Groopman, J.D., Chen & Talalay, P. (2012). Keap1 - signalizace nrf2: cíl pro prevenci rakoviny sulforafanem. In Natural Products in Cancer Prevention and Therapy (pp. 163-177). Springer, Berlín, Heidelberg.
 5. Moon JK, Kim JR, Ahn YJ, Shibamoto T (2010). Analýza a anti-Helicobacter aktivita sulforafanu a příbuzných sloučenin přítomných v klíčcích brokolice (Brassica oleracea L.). J. Agric. Food Chem. 58 (11): 6672–7. DOI: 10,1021 / jf1003573
 6. Wyler, E., Franke, V., Menegatti, J. a kol. Jednobuněčné RNA sekvenování buněk infikovaných virem 1 herpes simplex spojuje aktivaci NRF2 s antivirovým programem. Nat Commun 10, 4878 (2019) doi: 10,1038 / s41467-019-12894-z
 7. Klíčky Fahey JW, Zhang Y, Talalay P. Broccoli: mimořádně bohatý zdroj induktorů enzymů, které chrání před chemickými karcinogeny. Proc Natl Acad Sci U S A. 1997 září 16; 94 (19): 10367-10372. doi: 10,1073 / pnas.94,19,10367
 8. Wiatrak, B. J. (2003). "Přehled recidivující respirační papilomavatózy". Současný názor na otorlaryngologii a chirurgii hlavy a krku. 11 (6): 433–441. doi: 10,1097 / 00020840-200312000-00005
 9. Wiatrak, B. J. (2003). "Přehled recidivující respirační papilomavatózy". Současný názor na otorlaryngologii a chirurgii hlavy a krku. 11 (6): 433–441. doi: 10,1097 / 00020840-200312000-00005
 10. Annika S. Axelsson, Emily Tubbs, Brig Mecham, Shaji Chacko, Hannah A. Nenonen, Yunzhao Tang, Jed W. Fahey. Sulforaphane snižuje tvorbu glukózy v játrech a zlepšuje kontrolu glukózy u pacientů s diabetem 2. typu. Science Transal Medicine 14.6.2017: sv. 9, číslo 394, eaah4477 DOI: 10.1126 / scitranslmed.aah4477
 11. Traka, M.H., Spinks, C.A., Doleman, J.F. et al. Dietní isothiokyanát sulforafan moduluje genovou expresi a alternativní sestřih genů v PTEN nulovém předklinickém myším modelu rakoviny prostaty. Mol Cancer 9, 189 (2010) doi: 10,186 / 1476-4598-9-189
 12. Wang J., Zhang J., Chen L., Cai J., Li Z., Zhang Z., Zheng Q., Wang Y., Zhou S., Liu Q., Cai L. Kombinace extraktu z výhonku brokolice a zinku Poskytuje lepší ochranu před intermitentní kardiomyopatií vyvolanou hypoxií než u monoterapie u myší. Oxid Med Cell Longev. 2019 14. prosince; 2019: 2985901. doi: 10,155 / 2019/2985901.
 13. Anna M. Wang, Subechhya Pradhan, Jennifer M. Coughlin, Aditi Trivedi, Samantha L. DuBois, Jeffrey L. Crawford, Thomas W. Sedlak, Fredrick C. Nucifora, Gerald Nestadt, Leslie G. Nucifora, David J. Schretlen, Akira Sawa, Peter B. Barker. Hodnocení metabolismu mozku pomocí 7-T protonové magnetické rezonanční spektroskopie u pacientů s psychózou první epizody. JAMA Psychiatry, 2019; 76 (3): 314. DOI: 10,1001 / jamapsychiatrie. 2018.3637
 14. Thomas W. Sedlak, Bindu D. Paul, Gregory M. Parker, Lynda D. Hester, Adele M. Snowman, Yu Taniguchi, Atsushi Kamiya, Solomon H. Snyder, Akira Sawa. Glutathionový cyklus formuje synaptickou glutamátovou aktivitu. Sborník Národní akademie věd, 2019; 116 (7): 2701 DOI: 10,1073 / pnas. 1817885116
 15. Thomas W. Sedlak, Leslie G. Nucifora, Minori Koga, Lindsay S. Shaffer, Cecilia Higgs, Teppei Tanaka, Anna M. Wang, Jennifer M. Coughlin, Peter B. Barker, Jed W. Fahey, Akira Sawa. Sulforafan rozšiřuje glutathion a ovlivňuje metabolity mozku u lidských subjektů: Klinická pilotní studie. Molecular Neuropsychiatry, 2017; 3 (4): 214 DOI: 10,1159 / 000487639.
 16. Yuan GF1, Sun B, Yuan J, Wang QM. Účinky různých metod vaření na zdraví prospěšné sloučeniny brokolice. J Zhejiang Univ Sci B. 2009 Aug; 10 (8): 580-8. doi: 10,1631 / jzus.B0920051.

Je zakázáno používat jakýkoli materiál bez našeho předchozího písemného souhlasu.

Administrace nezodpovídá za to, že se snaží používat jakýkoli předpis, radu nebo dietu a nezaručuje, že uvedené informace vám pomohou nebo vám ublíží. Buďte opatrní a vždy se poraďte se svým lékařem.!

Články O Neplodnosti