Hlavní Testy

Mohou těhotné ženy spát na zádech?

Těhotné ženy jsou nuceny dodržovat mnoho omezení: to se týká léků a fyzické aktivity a výživy. Budoucí matky by podle pravidel měly dokonce spát. Správná poloha při spaní ovlivňuje jak blaho dítěte, tak matky, protože v noci by tělo, zejména které se za několik měsíců stalo mnohem těžší, mělo odpočívat. Zdá se, že nejoptimálnější je pozice na zádech, ale je to opravdu tak?

Jak spát během těhotenství

- v raných fázích

Navzdory skutečnosti, že první trimestr je pro embryo považován za nejnebezpečnější, v této době neexistovala žádná omezení pro matku ve spánku. Můžete spát v jakékoli poloze, protože plod je stále příliš malý a nevyvíjí tlak na dělohu a sousední orgány..

Hlavní věc je být pohodlný a mít dostatek času na dobrý odpočinek.

Ještě lepší je však od prvních týdnů těhotenství zvyknout si, že budete spát na vaší straně, opouštějící pozici na zádech a žaludku. Budoucí matka tak bude v pozdějších fázích snazší.

- v pozdních termínech

Přibližně od poloviny druhého trimestru se znatelně projeví žaludek těhotné ženy, ale ještě dříve, již od 13. týdne, velikost plodu způsobuje růst dělohy a utlačuje sousední orgány..

Od nynějška nemůžete spát na zádech: existuje riziko, že se vymáčkne spodní vena cava, která prochází páteří.

Když žaludek začne růst, samozřejmě už na něm nemůžete spát. V této poloze je na plod silný tlak. Nejoptimálnější pozice ve třetím trimestru je na levé straně, protože ledvina je stlačena na pravé straně. Nohy by měly být umístěny jeden na jednoho nebo mezi ně upnuty polštář nebo váleček.

Obecně musí žena poslouchat její pocity. Pokud se po spánku cítí uvolněná a plná energie, znamená to, že dítě bylo v této poloze pohodlně „spát“. Někdy dítě začne kopat a tlačit během spánku matky, což může znamenat jeho nepohodlí. Snaží se tedy říct své matce, že by neubližovalo lhát jinak..

V posledních 1–2 týdnech těhotenství lékaři doporučují spát polopenze.

Proč je nebezpečné spát na zádech později??

Hlavním důvodem, proč je od 3. měsíce těhotenství zakázáno spát na zádech, je fetální tlak na krevní cévy a páteř. V místě, kde se děloha nachází, se páteř pouze ohýbá, tj. zdá se, že je s ní v kontaktu, pokud žena leží na zádech. Objevují se silné bolesti a tíže v zádech, nárůst tlaku, otok, ztuhlost svalů.

Stlačené krevní cévy ovlivňují krevní oběh: dítě nedostává dostatek živin a matka nedodává tkáni potřebné množství kyslíku. Pokud budete ležet na zádech po dlouhou dobu, může nedostatek kyslíku do mozku dokonce vést ke ztrátě vědomí.

Sen o budoucí matce: které si představují

Poruchy spánku se vyskytují u 80% těhotných žen. To je vyvoláno emoční nestabilitou a fyziologickými změnami, ke kterým dochází u těla a těla ženy. Abychom chránili dítě před nepříjemnými důsledky nitroděložní hypoxie, je třeba si během nočního odpočinku postupně zvykat na nové pózy..

Příčiny neklidného spánku u těhotných žen

První týdny po početí žena neustále spí. Důvodem je skutečnost, že tělo se začíná znovu budovat a utrácet více energie. Díky zvětšené děloze dochází k nepohodlí, hormonální pozadí se mění. Proto ve druhém trimestru dívka trpí nespavostí, má noční můry a projevy ospalosti se zhoršují. Příčiny tohoto stavu jsou následující:

 • fyziologické změny;
 • zvýšená produkce progesteronu, prolaktinu, oxytocinu, adrenalinu;
 • nestabilní emoční stav, zvýšená úzkost;
 • toxikóza, preeklampsie, křeče, chrápání, pálení žáhy;
 • míchání dítěte;
 • nepříjemné držení těla pro spánek, zejména v posledním trimestru;
 • časté močení.

Také neklidný sen je vyvolán nepříjemnými pastely, pevným oblečením, cizím hlukem. Během těhotenství žena cítí teplo citlivěji a nemůže to snášet. Proto, pokud je ložnice dusná, bude velmi těžké usnout.

Výběr správného držení těla pro noční odpočinek pro nastávající matky

Od prvních dnů, kdy žena otěhotněla, musí zcela přehodnotit svůj životní styl. Dívka odmítá špatné návyky, fyzickou aktivitu, mění výživu. Také změny se týkají oblíbených póz, ve kterých spí. Díky zvětšujícímu se břiše se obvyklá poloha stává pro dítě fyzicky nepohodlná a nebezpečná. Chcete-li dostatek spánku i v pozdějším termínu, musíte jít spát správně.

Do 12 týdnů můžete spát, jak chcete, s počátkem 7 měsíců těhotenství je žena omezena pouze na odpočinek na boku. Aby příští ráno celé vaše tělo neubližovalo, musíte pravidelně měnit svoji polohu.

Nebezpečné pozice

Pro těhotné ženy jsou nebezpečné polohy při spaní, které jsou zcela vyloučeny. Ženy, které i nadále sledují své zvyky, zvyšují riziko nitroděložních patologií. Nemůžete ležet na zádech, zejména když plod začne rychle přibírat na váze. Budoucí matka bude neklidně spát a dítě bude trpět nedostatkem kyslíku.

Pokud pravidelně odpočíváte na zádech nebo žaludku, bude to mít následující následky:

 • fetální hypoxie;
 • pánevní nebo příčná prezentace;
 • zvýšená aktivita dítěte, propletení pupeční šňůry;
 • závratě, ztráta vědomí, apnoe;
 • snížení krevního tlaku;
 • křeče
 • otoky nohou, rukou, obličeje;
 • oběhové poruchy v pánvi;
 • bolest dolní části zad.

Během prázdnin doporučujeme sledovat svůj stav a polohu. To však neznamená, že by žena neměla spát, aby nedošlo k náhodnému poškození dítěte a sebe sama. Zatímco je plod uvnitř ochlupení, ochrání se před vnějším tlakem. Je nemožné ležet na břiše od 22 týdnů, těhotná žena je nepříjemná, proto tuto pózu nezávisle odmítá.

Omezení v polovině těhotenství

V časném těhotenství je dovoleno používat obvyklé polohy. Střední těhotenství je nejpříznivější a nejbezpečnější období. V této době žena nezažívá toxikózu, méně emotivní. Nejméně od 18 do 28 týdnů stížností na neklidný spánek. Zatímco bříško je malé, můžete si krátce spočinout na zádech.

Pozdní zákazy

Ve třetím trimestru se objeví velké břicho, díky kterému je pro ženu obtížné dýchat, chodit, sedět a spát. Aby nedošlo ke zhoršení stavu a nepoškození vyvíjejícího se plodu, dodržujte následující pravidla:

 1. Spát na břiše, je to traumatické.
 2. Pravidelný spánek na zádech narušuje normální průběh těhotenství, dochází k častému stlačování dolní dutiny.
 3. Minimalizujte spánek na pravé straně, protože zvětšená děloha v této poloze vyvíjí tlak na ledviny. Pokud byla u ženy diagnostikována cystitida nebo pyelonefritida před těhotenstvím, může tlak vyvolat relaps onemocnění.

Je velmi obtížné vybrat si pohodlné a bezpečné polohy pro spaní během těhotenství v posledních měsících. Žena bude muset obětovat své pohodlí pro dítě na krátkou dobu.

Spát na levé straně

Nejlepší pozice doporučené pro spánek a denní odpočinek během těhotenství jsou poloha na boku a také odpočinek s polštářem vloženým mezi nohy. Od 36 týdnů je nutné ležet častěji na levé straně, protože vena cava prochází podél pravé strany dělohy. Pravidelné mačkání cévy vede k poruchám oběhu.


Spánek na levé straně ovlivňuje těhotenství následujícím způsobem:

 • dostatečný přísun kyslíku do plodu;
 • snížení otoků, normální fungování ledvin;
 • snížená srdeční zátěž;
 • zdravý a zdravý spánek;
 • nedostatek bolesti v dolní části zad a pánve.

Pokud ultrazvukové vyšetření ukázalo boční zobrazení plodu, gynekolog by vás měl upozornit na funkce spánku. Nemůžete spát na straně, na které je dítě zadek. Proto, pokud je na levé straně, musí být těhotná žena položena na její pravou stranu.

Nejlepší pozice pro ženu čekající dítě

Pokud žena nepohodlně spí na boku, můžete zkusit relaxovat v polosedě. Pod záda a hlavu musíte dát polštáře. Vena cava tedy není vymáčknuta, děloha nepřichází do styku s bránicí, dušnost a ochabnutí zmizí.

Chcete-li zmírnit otoky a únavu z nohou, můžete pod sny položit měkký váleček. Tato poloha pomáhá snižovat zátěž, a tím zabraňuje vývoji křečových žil. Hlavní věc je, aby vás pohodlně. Pokud trpíte pálením žáhy, doporučujeme ležet častěji na levé straně. Pokud dojde k nadměrné fetální aktivitě, změňte polohu.

Další pózy povolené během těhotenství

Bohužel je výběr polohy pro spánek fyziologicky omezen funkcemi. U velkých velikostí břicha v důsledku předního připevnění placenty nebo vícenásobného těhotenství je nejsprávnější poloha sklopná. Až do třetího trimestru si můžete přitahovat nohy k hrudi. Aby nedošlo ke křečím, neprotahujte se.

Pokud žena v těchto pozicích nedostane dostatek spánku a cítí se unavená, je nutné věnovat pozornost dalším příčinám rozvoje neklidného spánku. Při odpočinku na pohodlné posteli je vhodné si koupit ortopedickou matraci a speciální polštáře pro těhotné ženy. Když se připravujete na spánek, vypněte světlo všude, televizor, uveďte telefon do tichého režimu.

Během odpočinku byste neměli neustále sledovat svoji polohu a pokud je pozice špatná, není třeba se obávat stavu dítěte. Dodržování těchto pravidel vám umožní zcela odpočívat, což přispívá ke zdravému a dobrému spánku..

Nejpohodlnější pozice pro denní odpočinek

Těhotná žena potřebuje denní spánek, aby si plně obnovila svou sílu, zejména pokud pokračuje v práci nebo v noci chybí. Nejpohodlnější poloha je sklopná. Pokud nechcete spát, můžete sedět na měkké židli. Pro větší pohodlí položte polštář pod záda a položte nohy na obláček.

Pokud dívka trpí nespavostí nebo neklidně spí, je nutné opustit denní spánek. Jednou z příčin poruchy může být nedostatek fyzické aktivity během denního světla. Lepší po obědě dělejte, co máte rádi, přečtěte si knihu, vydejte se na čerstvý vzduch.

Použití polštářů pro těhotné ženy

K zajištění správné polohy během spánku doma můžete použít obyčejné polštáře. Musí být umístěny pod krk, spodní část zad, nohy. Tento design je nepohodlný, protože když změníte postoj, musíte válečky posunout na dlouhou dobu.

Existuje mnoho speciálních zařízení, která pomohou těhotné ženě zaujmout pohodlnou polohu a dobře spát. Jsou vyráběny polštáře s různou výplní a tvarem. Při jejich nákupu zvažte velikost postele.

Použití polštářů usnadňuje držení správné polohy pro spaní během těhotenství:

 1. Na levé straně. Položte polštář mezi vaše nohy, nohy by měly být v pohodlné poloze pro vás. Pro takovou pózu je vhodný jakýkoli tvar válce.
 2. Na pravé straně. Polštář je umístěn pod žaludek a levou nohu. Nejpohodlnější je tvar písmene U, který vám umožňuje měnit polohu během noci, aniž by se válec otáčel.
 3. Ležící. Polštář by měl být umístěn pod krkem, zády, spodními zády, doporučuje se také mírně zvednout nohy. Pro takovou pózu je nutné zvolit objemné válce ve tvaru písmen G, C, O.


Pokud máte silnou bolest v dolní části zad, měli byste se před výběrem poradit se svým gynekologem. Při absenci sklonu k alergiím na syntetika je lepší koupit polštář vyrobený z expandovaného polystyrenu nebo holofiber. Tato plniva si zachovají svůj tvar, v průběhu času se nezmění..

Během těhotenství se ujistěte, že nevylučujete nebezpečné polohy při spaní, které stlačují váš žaludek nebo dolní dutou žílu. Nevzbuďte se každou hodinu a ovládejte se, poslouchejte své pocity. Pokud se dítě začne aktivně pohybovat, je nutné změnit polohu. V posledním měsíci, zejména se zvýšeným tónem, bolestí zad a gestózou, je nejlepší spát na levé straně.

Doporučené pozice pro spánek během těhotenství

Těhotné ženy potřebují plný denní odpočinek. Potřebují 8 hodinový noční spánek a 2 až 3 dny po dobu 40 minut. Správné držení těla pro spaní během těhotenství vytváří pro ženu pohodlné podmínky k relaxaci a poskytuje pohodlnou polohu pro dítě.

Hodnota polohy těla

Gestační období ovlivňuje volbu držení těla pro spánek..

V prvním trimestru ženy odpočívají ve své obvyklé poloze. V této fázi není žaludek překážkou k odpočinku a plod je stále příliš malý na to, aby byl zraněn nepohodlným držením těla.

Ve 2. trimestru se břicho významně zvyšuje. Žena musí hledat pohodlné polohy, aby usnula. Od 19. do 20. týdne je nastávající matka zakázána ležet v posteli na břiše a zádech.

Ve třetím trimestru se žaludek stává tak velkým, že těhotná na něm prostě nemůže spát. Odpočívat na zádech v pozdějším termínu je zakázáno. Nejlepší způsob, jak relaxovat, je spát na vaší straně. Ideální volbou je poloha „ležící na levé straně“.

Doporučené pozice

Ženy s dítětem musí nevyhnutelně zvolit pohodlnou polohu pro spaní. Je nemožné odpočívat v jedné poloze po dobu 7–9 hodin. Během těhotenství jsou zapotřebí pozice, které mohou uvolnit svalové napětí, odstranit bolest v dolní části zad a dalších částech páteře. Lékaři doporučují spát na levé straně nebo ležet.

Na levé straně

Ležící na levé straně ve tvaru písmene „C“ je bezvadný způsob, jak relaxovat během nočního a denního spánku. Ve správné poloze je pohodlné ležet s velkým břichem.

Těhotným ženám se doporučuje dostatek spánku na levé straně z následujících důvodů:

 • ledviny a játra nejsou stlačeny;
 • edém nenastane;
 • krev volně cirkuluje v cévách;
 • v matce a plodu není hladovění kyslíkem;
 • svaly se uvolní, svalové křeče zmizí;
 • jde zpět bolest.

Tato poloha pro spánek je zvláště důležitá ve 3. trimestru. Při odpočinku na levé straně se ledviny uvolní a jejich práce začíná. Žena se ráno probudí bez otoku na tváři a končetinách, s rovnoměrným srdečním rytmem. Ve páteřním kanálu nebo pánvi není žádné nepohodlí.

Existují však situace, kdy lékaři doporučí matce, aby spala na pravé straně. Pokud je dítě v příčném podání a hlava je umístěna vlevo, nemůžete v této poloze spát. Když jsou ženy na pravé straně, cítí se dobře.

Ležící

Spát celou noc pouze na levé straně je těžké. Během spánku osoba mění polohu nejméně 3-4krát. Ležící je další správné držení těla v pozdním těhotenství. Budoucí matky začnou praktikovat takový způsob relaxace od 20. do 24. týdne.

Když žena zaujala sklopnou polohu (neseděla), zbaví se nepříjemných pocitů, uvolní se a rychle usne. Chcete-li si pohodlně představit, vložte polštář pod záda. Pokud jste nemohli lhát správně, tělo okamžitě odpoví.

Polštář pro těhotné ženy pomáhá dostat se pohodlně do postele. Zařízení ve formě podkovy, banánů, bagel nebo bumerangů pomáhá ženám velmi. Složitý polštář se používá, pokud chcete pohodlně připevnit žaludek nebo složit nohy. Pokud mají v úmyslu relaxovat ve vysokém stavu, dali si ji pod záda.

V klidové poloze u ženy:

 • dýchání je snazší;
 • bránice přestane komprimovat plíce;
 • plod získává dostatek výživy a kyslíku.

Lepší spánek představuje

V polovině těhotenství by ženy měly odmítnout ležet na břiše, na zádech a na pravé straně. Naučit se usnout ve správných pozicích je snadné. Po několika nocích si tělo zvykne na odpočinek v nové pohodlné poloze..

Na pravé straně

Všichni lékaři jsou proti spánku na pravé straně. V této pozici žena:

 • je narušen krevní oběh;
 • dospělé dítě vytlačuje děložní tepny;
 • plod vyvíjí hladovění kyslíkem;
 • dítě postrádá živiny.

Samozřejmě, během noci je třeba změnit polohu. Ženy se pravidelně obracejí na pravou stranu. Ale sen na této straně by měl být krátkodobý. Po krátké době je lepší si vzít jednu nebo druhou pohodlnou pózu: otočte levou stranu nebo spěte.

Na břicho

Odpočinek na břiše během těhotenství je povolen pouze na krátkou dobu. Odpočinek v této poloze je povolen až 12 týdnů. Až do této doby se děloha nezvýší nad ochlupení a embryo je stále malé. Dítě je chráněno plodovou vodou a membránami, svalovou tkání dělohy a břišní dutiny.

Od 13. týdne je spánek vlevo nejlepší pozice pro těhotné ženy.

Od 20. týdne je ženám zcela zakázáno odpočívat v poloze na zádech. V tomto případě tělo matky stlačí plod. V důsledku toho dítě trpí hypoxií a nedostatkem výživy.

Na zádech

U těhotných žen není ležení na zádech vhodné ke spánku. Odpočinek v této pozici je zakázán z následujících důvodů:

 • dítě stiskne střeva, ledviny a játra;
 • bolest vzadu;
 • objevuje se silný otok;
 • zhoršené hemoroidy;
 • respirační selhání.

Plod umístěný v matčině lůně silně komprimuje dolní dutou žílu. Po páteřním kanálu vede velká loď. Krevní oběh v zúženém lumen zpomaluje. Při špatném krevním oběhu u ženy dochází k narušení metabolických procesů. Nerovnováha látek negativně ovlivňuje pohodu a zdraví.

Dítě trpí neustálým komprimováním žíly. Úrodný vývoj se zpomaluje. Dítě nedostává dostatek výživy a kyslíku. Srdeční rytmus dítěte je naštvaný, dochází k závažným komplikacím, které vedou k nevratným patologickým procesům.

Pokud žena s dítětem zaujme v posteli správné držení těla, dostane dostatek spánku, chrání zdraví sebe i dítěte. Speciální zařízení - polštáře pro těhotné ženy pomáhají dobře odpočívat.

Jak spát během těhotenství?

Doplnit energii, obnovit tělo na buněčné úrovni, posílit nervový systém, člověk potřebuje kvalitní spánek. Stojí za zmínku, že bez celonočního odpočinku může lidské tělo trvat pouze čtyři dny, zatímco bez vody - až deset! Pokud jde o těhotnou ženu, pak spánek je jedním z klíčových aspektů normálního vývoje plodu spolu s vyváženou stravou. Ale jak spát během těhotenství, aby nedošlo k poškození dítěte a vašeho těla?

Nebezpečné pózy na „tichou hodinu“

Nastávající matky, které jsou v raných stádiích těhotenství (až 12 týdnů), mohou stále spát v jakémkoli obvyklém držení těla. Ale postupně byste se měli vzdát takových návyků:

 1. Od druhého trimestru je spánek na břiše pro dítě velmi nebezpečný. Přestože je dítě již pevně zakotveno v bříšku, riziko poranění stále přetrvává. Ano, a díky zvětšení břicha v průběhu času to představuje naprosto nepříjemné.
 2. Spánek na zádech je obzvláště nebezpečný na konci druhého trimestru. Dítě v tomto období již má poměrně velkou velikost, takže vyvíjí tlak na dolní část zad matky, střeva a další vnitřní orgány umístěné v této zóně. Těhotná žena, která toto pravidlo nedodrží, má rychlý srdeční rytmus, necitlivost končetin a zhoršuje se průtok krve do placenty a ledvin. V tomto případě existuje riziko fetální hypoxie. Dítě začne tvrdě tlačit a převrátit se v lůně, což signalizuje nepohodlí.

Pokud žena v pozdním těhotenství upřednostňuje spánek na zádech, může mít následující problémy: nástup a zhoršení hemoroidů, arytmie, nízký krevní tlak, mdloby, závratě, pálení žáhy.

Jak uspořádat lůžko?

V některých případech dokonce i správně zvolené držení těla pro noční odpočinek během těhotenství nepomůže tělu správně se zotavit. Pokud je postel nepohodlná a matrace nepodporuje páteř, není třeba mluvit o dobré obnově síly. Správně vybavené místo na spaní je také velmi důležité pro celodenní nebo denní spánek. Těhotným ženám se doporučuje, aby si zakoupily ortopedickou matraci střední tvrdosti, která sleduje obrysy těla a je schopna udržet páteř ve stavu přirozeném pro fyziologii. Postel by neměla silně pramenit, aby při otáčení ve snu nevznikaly zbytečné vibrace. Jeho velikost by měla být dostatečná - je třeba mít na paměti, že postel sdílí dva lidé - budoucí matka a budoucí otec.

Spánek na levé straně je tím pravým místem pro těhotné ženy

Lékaři jednomyslně radí nastávajícím matkám, aby spaly na levé straně. V tomto případě krev hladce proudí do všech vnitřních orgánů a do placenty, slezina a lymfatický systém fungují normálně. Zatímco „tichá hodina“ na pravé straně může způsobit vymačkání ledviny a tlustého střeva, jakož i obtížný odtok lymfy. Pokud si ohnete nohu na koleno a položíte ji na vyvýšeninu (polštář), pak spánek na levé straně těla bude ještě užitečnější.

Proč je správné, aby těhotné ženy spaly na levé straně:

 • pravděpodobnost bolesti v zádech a dolní části zad v důsledku nesprávného postavení těla je vyrovnána;
 • krev v plném režimu vstupuje do placenty a brání tak hladovění dítěte kyslíkem;
 • nohy a paže méně bobtnají, protože ledviny fungují normálně;
 • srdce matky pracuje plně;
 • tlak na játra se snižuje.

Samozřejmě můžete převrátit během noční „tiché hodiny“ buď na jedné nebo druhé straně, čímž zabráníte plynutí končetin, ale stále by měla být prioritou levá strana.

Speciální polštáře pro těhotné ženy - skutečné spasení

Vývojáři polštářů pro těhotné ženy se pokusili zohlednit všechny potřeby a fyziologické vlastnosti žen, které jsou v radostném očekávání dítěte. Nejoblíbenější jsou produkty ve tvaru písmene U, které správně podporují žaludek a záda ženy. Výrobky se obvykle plní speciálním hypoalergenním materiálem (pohankové plevy, polystyrenové pěnové kuličky, holofiber). Spánek na takovém produktu je velmi pohodlný a pohodlný díky maximální relaxaci svalů..

Jaké formy polštářů stále existují:

 • Ve tvaru písmene C - polštář umožňuje podepřít žaludek během spánku. Celou noc můžete pohodlně spát na levé straně..
 • Zařízení pro noční odpočinek ve tvaru písmene I ve vzhledu vypadá jako váleček. Může být umístěn pod žaludek nebo pod záda. Produkt je malý.
 • Produkt ve tvaru písmene L se používá k podepření hlavy a břicha současně..
 • Malá a kompaktní verze ve tvaru písmene U je určena pro použití v silničních podmínkách.

Při výběru správné volby produktu byste měli vzít v úvahu výšku, hmotnost a další vlastnosti těhotné ženy. Stojí za povšimnutí, že polštář ve tvaru písmene U lze použít nejen při porodu dítěte, ale také během laktace, k zablokování drobků. Proto je považována za univerzální a nejsprávnější model.

Spánek - vhodná volba pro nastávající matky

Pozice „sklápění“ platí zejména v pozdním těhotenství. V této době břicho dosáhne svého maximálního objemu, dítě spolu s plodovou vodou hodně váží, zvyšuje se tlak dělohy na orgány. Těhotná žena může mít časté nutkání k močení, je ve stavu úzkosti a přemýšlí o nadcházejícím porodu. Úplný a zdravý noční odpočinek během tohoto období je důležitější než kdy jindy. Pokud vložíte polštář pod záda a pod nohy, můžete si trochu zdřímnout v poloze „sklopná“. V tomto případě je tlak na bránici snížen, děloha nezpůsobuje značné nepohodlí, které vám umožní ponořit se do pohodlného spánku.

Důležité! Těhotná žena by měla nejen správně spát, ale také správně vstávat z postele. Nemůžete okamžitě vyskočit z postele - musíte se převrátit po boku, zaujmout polohu vsedě a teprve poté se postavit na nohy. Pomůže to zabránit vzniku nebezpečného děložního tónu..

Několik tipů pro správnou relaxaci

 1. V žádném případě nepijte prášky na spaní, pokud během těhotenství trpíte nespavostí! Je lepší pít odvar heřmánku, meduňky nebo máty. Sklenici teplého mléka s medem také poslouží jako vynikající „prášek na spaní“, pokud ovšem nemáte individuální nesnášenlivost vůči laktóze a včelařským výrobkům.
 2. Pokud vás trápily obavy spojené s nadcházejícím narozením (zejména pokud máte první) a na tomto základě se objevila nespavost - zaregistrujte se na speciální přípravné kurzy. Tam dostanete odpovědi na otázky, které vás zajímají, povídejte si se ženami, které již prošly porodem, a uklidněte se tím, že vrátíte celý noční odpočinek do svého života.
 3. Pokud se při cestování do Morpheus často setkáváte se křečemi, použijte masáž špetkou a konzumujte potraviny s vysokým obsahem vápníku..
 4. Současně usnul (nejlépe ve 22 hodin), aby si tělo zvyklo na rutinu.
 5. Pokud jste se dosud nerozhodli, která póza je pro vás výhodnější, zkuste všechny doporučené metody a označte všechny klady a zápory.
 6. Před nočním odpočinkem zajistěte větrání místnosti. Pomalé večerní procházky na čerstvém vzduchu také příznivě ovlivňují kvalitu odpočinku ve tmě.
 7. Nepři přejídejte se! Zejména několik hodin před nočním zotavením. Pokud opravdu chcete mít večer k jídlu, nechte to být jednoduché sušenky a kefír s nízkým obsahem tuku.

Všechny těhotné ženy pravděpodobně vědí, že pití nápojů obsahujících kávu je škodlivé, zejména před nočním odpočinkem. Toto pravidlo platí také pro perlivou vodu, silný čaj. Měli byste spát v bavlněných pyžamech nebo noční košili. Přílišná násilná činnost před spaním může způsobit nespavost, proto je lepší poslouchat klidnou hudbu večer, meditovat, přemýšlet nad krásou. Nejdůležitější věcí je udržení správného pozitivního přístupu a radostné čekání na setkání s dítětem. Přemýšlejte, než spíte dnes na které straně ke spánku, zaměřte se na své osobní pocity, ale nezapomeňte na radu lékařů.

Jak spát během těhotenství

Pro nastávající matku je užitečné vědět, jak správně spát během těhotenství. Správný vývoj plodu a jeho vlastní pohodu závisí na zdravém a úplném spánku. Proto je pro relaxaci nutné zvolit nejen pohodlné, ale i bezpečné držení těla.

Proč potřebujete spát v určité poloze

S každým trimestrem dochází v těle k významným změnám. Správné držení těla během těhotenství kvůli spánku, zlepšení kvality odpočinku, snížení rizika otoků, poruchy oběhu. To je prevence bolesti hlavy, arytmie, dušnost.

Spánek bude prospěšný, pokud:

 • Na denní odpočinek lze strávit nejméně 8,5 hodiny, 1 hodinu;
 • režim;
 • pohodlná poloha těla, bez tlaku na žaludek a krevní cévy;
 • pravidelné větrání místnosti;
 • vlhkost v ložnici.

V prvním trimestru je zvýšená únava, ospalost. Takové nepohodlí je spojeno se zvýšením progesteronu v těle. To způsobuje podrážděnost, úzkost, apatii..

Hormonální změny jsou také příčinou častého nočního probuzení, nutkání k močení. V pozdějších stádiích je diskomfort spojen s fyzickým diskomforem v důsledku velkého a těžkého břicha..

Povolené funkce předčasného spánku

Po potvrzení oplodnění se žena začne zajímat o to, jak mohou těhotné ženy spát. V raných stádiích nenastávají žádné významné fyzické změny. Proto můžete i nadále odpočívat v pohodlné a známé poloze.

Na zádech

V prvním trimestru můžete v této poloze spát. Je to bezpečné a normální. Od 16 týdnů by se tato pozice měla změnit.

Na břicho

Pose vám umožní uvolnit svaly zad. Zatížení je již pozorováno v prvním trimestru. Dokud se děloha nezvětší, držení těla je bezpečné. Od 12 týdnů je kontraindikováno ležet a spát na břiše.

Další pózy

Spánek na levé a pravé straně je užitečný a bezpečný v rané a pozdní fázi. Pozice těla se mění. Odpočinek na pravé straně snižuje toxikózu.

Spánek představuje pro druhý trimestr

Je dobré vědět, jak spát během těhotenství ve druhém trimestru. Obecná pohoda v tomto období se zlepšuje a je výhodná pro ženu. Je zde možnost užít si dovolenou.

Která strana se doporučuje

Na levé straně můžete spát v kterémkoli trimestru. Tato situace usnadňuje průtok krve do všech orgánů a placenty. Lze střídat se změnou na pravé straně.

Jaké pózy jsou zakázány

Uprostřed druhého trimestru je zakázán spánek na zádech. Je to způsobeno růstem dělohy, která komprimuje vena cava. To vede k rozvoji nepříjemných příznaků - bolesti hlavy, závratě, otoky dolních končetin.

Během této doby je zakázáno ležet na břiše. To je také spojeno se zvýšením dělohy. Komprese vede k obtížným dýcháním plodu a zhoršenému oběhu.

Jak spát během těhotenství je řečeno na kurzech mladých rodičů.

Spát ve třetím trimestru

Doporučení pro výběr pohodlného držení těla pro těhotné ženy během pozdního spánku.

 1. Na levé straně. Toto je nejbezpečnější a nejpohodlnější držení těla. Od 25 týdnů si můžete pod žaludek dát měkký polštář.
 2. Na pravé straně. Pose se používá pouze ke změně polohy na krátkou dobu. U křečových žil se doporučuje použít speciální polštáře nebo položit přikrývku pod nohy.
 3. Stabilní držení těla. Podrobně popsáno v pravidlech první pomoci. Muž leží na boku, spodní noha je natažená a horní noha zůstává ohnutá. Tato pozice přispívá k normálnímu krevnímu oběhu, snižuje riziko otoku, snižuje tlak na ledviny a játra. Lékaři doporučují pro těžké těhotenství.
 4. Stabilní držení těla se dvěma polštáři. Užitečné pro laterální umístění plodu. Žena by měla ležet na boku, kde se nachází hlava plodu. Jeden polštář by měl být tuhý a položen pod spodní část zad. Druhý polštář je měkký, pod žaludek. V této poloze je dítě ve správné poloze..

Pochopit, v jaké poloze je lepší spát během těhotenství, by žena měla samostatně. V tomto případě je nutné vzít v úvahu doporučení a rady lékaře.

Další zařízení pro spaní

Břicho neustále roste, váha ženy roste, takže další zařízení vytvářejí pohodlné podmínky pro relaxaci. Měkké polštáře vám pomohou rychle usnout.

Výrobky jsou vybírány ve tvaru půlměsíce. Jsou dlouhé, vhodně umístěné pod žaludkem, sevřené mezi nohama. Toto příslušenství pomáhá rovnoměrně distribuovat zátěž a relaxovat..

K pohodlnému odpočinku přispívají také správně vybrané ortopedické matrace. Poskytují rovnoměrné rozložení hmotnosti, přizpůsobují se konturám těla.

pravidla

Správným postojem ke spánku během těhotenství je základní pravidlo. Můžete si vybrat s ohledem na doporučení lékaře. Žena by měla dodržovat určitá pravidla hygieny pro pohodlný a úplný odpočinek.

 1. Výběr ložního prádla. Postel by měla být vyrobena z přírodních tkanin. Pravidelně sledujte jeho čistotu. K tomu je prádlo práno nealergenními prášky a ošetřeno při vysoké teplotě..
 2. Plniva pro polštáře. Jsou vybrána hypoalergenní plniva. Musí být pohodlné a vysoce kvalitní. Silikonové polštáře jsou oblíbené a snadno se udržují..
 3. Normální spánek by měl trvat nejméně 8,5 hodiny. Můžete strávit jednu hodinu denním odpočinkem. Pak se žena bude cítit dobře, vesele.

Kvalita spánku závisí také na správné poloze. Pokud nastávající matka trpí nespavostí, měli byste o tom rozhodně informovat lékaře. Dá doporučení, jak správně spát během těhotenství a pomůže odstranit příčinu nespavosti..

Těhotenství je důležité období, které vyžaduje pečlivý přístup ke zdraví. Tělo čelí dramatickým změnám. Perestrojka pro uložení zdravého dítěte.

Spánek během tohoto období je často narušen. Jeho kvalita ovlivňuje pohodu budoucí matky a dítěte. Správné poloze během odpočinku by proto měla být věnována zvláštní pozornost.

Jaké polohy během spánku jsou bezpečné během těhotenství? Je možné, aby budoucí matka ležela na zádech a když ne?

Každá odpovědná žena během těhotenství dramaticky změní svůj životní styl, pokud byl daleko od toho správného. Zákaz zahrnuje nejen špatné návyky, hlučné večírky a intenzivní stres, ale také některé postoje ke spánku. Ženy se nedoporučují spát na břiše a na zádech, zejména od druhého trimestru těhotenství, kdy se děloha již výrazně zvětšila.

Je možné, aby si těhotná žena v této poloze lehla nebo spala?

Přípustné polohy spánku jsou stanoveny v závislosti na délce těhotenství a stavu ženy. Během této doby musíte mít dostatek spánku, což je nemožné udělat bez pohodlí.

Zvyk spaní na zádech, byť vhodný pro mnoho žen, je plný nebezpečí pro plod i matku. Zvažte, zda při nošení plodu můžete ležet nebo spát na zádech, proč to někdy nelze udělat a co může být nebezpečné v závislosti na délce.

V raných fázích

V prvním trimestru těhotenství může spánek stále probíhat v obvyklé poloze pro ženu. Je povoleno spát na zádech, na boku a dokonce i na břiše, protože děloha a plod jsou stále příliš malé a dobře chráněny pánevními kostmi. Pohodlí a pohodlí v této době jsou velmi důležité, protože kvůli hormonálním změnám nejen toxikóza, ale také zvýšená ospalost.

Již od 13. týdne se děloha aktivně rozrůstá a začíná komprimovat nejbližší orgány, cévy a nervové zakončení. Když leží na zádech, jsou nepříjemné pocity mravenčení v končetinách a někdy i bolesti zad. Od této chvíle již spánek na zádech není žádoucí.

V pozdních termínech

Kdykoli, včetně pozdě, může žena trochu ležet na zádech, pokud to nezpůsobí viditelné problémy. Spánek v této poloze je však silně odrazován. Od začátku druhého trimestru by si žena měla jasně rozvinout zvyk spát na boku. Důvodem je skutečnost, že když ležíte na zádech, patologie takových tělesných systémů, jako jsou:

 1. Solární plexus. Počínaje 25. týdnem začíná plexus trpět tlakem velmi zvětšené dělohy. Je to nervové centrum odpovědné za správné fungování orgánů. Vlivem dělohy se nervové buňky podráždí a objevují se následující příznaky:
  • významně snížený krevní tlak;
  • nadměrně urychlená střevní motilita;
  • snížená srdeční frekvence;
  • dýchání zpomaluje;
  • zvýšená produkce enzymů;
  • hořkost v ústech, bolest břicha a kyselost kyselá.
 2. Vena cava. Dodává krev z pánevních orgánů a nohou do pravého srdce. Pokud děloha tlačí vena cava, pak krevní tlak v dolních končetinách stoupá, což způsobuje křečové žíly, otoky, trombózu nebo tromboflebitidu žil dolních končetin, jakož i hemoroidy v důsledku stagnace v pánevních orgánech. Další nepříjemné příznaky mohou zahrnovat:
  • bolesti hlavy a krku;
  • mdloby, závratě;
  • zřejmý pocit srdečního rytmu, častého pulsu;
  • nedostatek vzduchu, dušnost.
 3. Aorta. Má silnější zeď než vena cava, takže pod tlakem dělohy dochází k nekritické kompresi. Jediným důsledkem částečného sevření artefaktu může být zvýšení tlaku, tj. Arteriální hypertenze.
 4. Ledviny a močovody. Pokud spíte dlouhou dobu na zádech, pak v močovodu a ledvinách začíná stagnace moči. To může vyvolat:
  • zánětlivé procesy;
  • urolitiáza;
  • pyelonefritida;
  • hydronefróza;
  • a také zhoršují celkový stav v důsledku hromadění toxinů.
 5. Jaterní kanály. Zvětšená děloha během spánku na zádech tlačí na jaterní kanál, což může vést ke žloutence a zánětu slinivky břišní.
 6. Páteř. V důsledku silného tlaku dělohy na plod dochází v páteři k silné bolesti. V posledních fázích se mohou vyskytovat při absenci spánku na zádech, protože má velkou hmotnost. Ale nesprávný spánek pouze zvyšuje bolestivost.

Jak dlouho si můžu lehnout?

V raných fázích můžete obvyklým způsobem ležet na zádech, ale pokud máte nepříjemné pocity, znecitlivění v těle nebo tón dělohy, okamžitě vstaňte a trochu se zahřejte, abyste obnovili průtok krve v těle. Koneckonců, příjem živin a kyslíku do plodu závisí na něm.

V pozdějších fázích je velmi důležité vyhnout se spánku na zádech. Během tohoto období se děloha již příliš zvětšila a pravděpodobnost komplikací z jejího tlaku je vysoká. Musíme se snažit ve snu vyhnout převratu ze strany na záda. Chcete-li to provést, můžete si ušít nějakou plastovou kostku nebo míč, takže když se otočíte zády, probudíte se okamžitě.

Pokud jste se najednou nemohli probudit včas a část spánku šla na záda, neměli byste panikařit, ale v budoucnu musíte podniknout opatření, abyste zabránili přeměně v zakázanou pozici.

Kontraindikace: když to nemůžete udělat?

Obzvláště důležité je vyhnout se spánku na zádech žen, které mají:

 • těhotenství je komplikováno polyhydramniemi;
 • hrozí předčasné narození;
 • nízká previa hlava plodu;
 • více těhotenství prokázáno.

V přítomnosti těchto nuancí je zcela nezbytné zcela vyloučit spánek na zádech na konci prvního trimestru.

Doporučuje se, aby těhotné ženy spaly?

Těhotná žena by měla spát nejméně 8 hodin, zatímco by měla být co nejpohodlnější a bezpečná pro dítě. K zajištění toho je nutné správně vybavit lůžko, vybrat si dobrou matraci, polštář a držení těla.

Pohodlné a bezpečné polohy při spaní

Porodník-gynekologové důrazně doporučují, aby těhotné ženy spaly pouze v následujících pozicích:

 1. Na levé straně. K tomu si položte levou stranu, položte polštář mezi nohy a pravou nohu ohněte na koleno. Je však žádoucí, aby obě nohy byly ohnuté, jako by bylo písmenem P, pokud to nezpůsobí vážné potíže. K dispozici jsou také speciální polštáře pro těhotné ženy, které poskytují maximální pohodlí a zabraňují pučení v žaludku.
  • zlepšení přísunu živin a kyslíku plodu;
  • snížení otoku dolních končetin;
  • snížit riziko hemoroidů;
  • zlepšit krevní oběh v těle;
  • řádné fungování ledvin v důsledku neexistence překážek toku krve v renálních tepnách a fungování močovodu;
  • bolesti zad a nohou jsou sníženy.

Při výběru pohodlné polohy pro spaní by těhotná žena měla vzít v úvahu doporučení odborníků, aby nedošlo k poškození nenarozeného dítěte. Nejlepší volbou je spát na levé straně pomocí speciálního polštáře pro těhotné ženy. Tato kombinace pomůže unavenému tělu relaxovat a zotavit se a žena přinese požadovaný odpočinek..

Užitečné video

Video říká, na kterých pozicích můžete během těhotenství spát:

Měj dobré sny nebo jak těhotné ženy spí pozdě

S počátkem početí těhotné ženy radikálně mění svůj život. S růstem bříška musíte aktualizovat svůj šatník, naučit se správnou gymnastiku nebo jógu pro těhotné ženy. S přístupem porodu se musíte ve třetím trimestru naučit, jak spát během těhotenství. Jen v posledním trimestru má mnoho pacientů poruchy spánku, velké břicho ztěžuje pohodlné sezení na posteli. V tomto ohledu mají matky spoustu otázek týkajících se polohy pro spaní během těhotenství.

Nejpohodlnější klidová poloha

Výběr pohodlné polohy pro spaní není vůbec jednoduchý a závisí na gestačním věku. V raných stádiích těhotenství je dobré spát v jakékoli známé podobě, protože jí zatím není žaludek, a embryo je stále velmi malé a je prostě nemožné mu ublížit nepříjemným postavením těla. Jedinou překážkou normálního spánku mohou být toxikóza a související stavy. Někdy sen nejde sám, depresivní hroty přicházejí v noci a vyčerpávají ospalost a únavu během dne. Hormonální změny znatelně ovlivňují stav maminky, ale v prvním trimestru těhotenství je stále možnost dobře spát na břiše.

S nástupem druhého trimestru ustupují toxické onemocnění, morální a psychoemotivní stav se stabilizuje. Zdá se, že teď můžete spát v klidném spánku. Ve druhém trimestru je však stav zahalen nevyhnutelným růstem dítěte, což vede ke zvýšení břicha. Proto je 2. trimestr považován za období závažných změn. Těhotná žena se musí začít pohybovat opatrněji, držet své bříško, nosit těžká břemena, zvolit nejpohodlnější polohy, aby dříve zaspala a lépe spala. Kolem druhé fáze těhotenství je již zakázáno ležet na břiše a spát na zádech..

S nástupem posledního trimestru má pacient velmi těžký čas, ale bude muset vydržet. Děloha je maximalizována, takže žena již nespí na břiše, i když to opravdu chce. Pozice na zádech a břiše jsou těhotné ženě přísně zakázány, takže matky skromně doprovázejí na boku v průběhu posledního trimestru. Tato poloha se považuje za ideální, pokud ve třetím trimestru pacient upřednostňuje relaxaci na levé straně.

Další faktory

Pokud dolní končetiny silně bobtnají u těhotné ženy, což není neobvyklé v pozdních stádiích těhotenství, doporučuje se pod ně položit váleček. Spím na své straně, ale dítě najednou začne kopat hodně - takové stížnosti matek na porodníka-gynekologa lze slyšet docela často. Pokud k tomu dojde, musíte okamžitě změnit polohu, obvykle dítě začne projevovat nespokojenost, když mu chybí kyslík, takže musí snížit tlak na žaludek.

Pokud otěhotníte, musíte si na dlouhou dobu vybrat nejvhodnější polohu pro sebe, která pomůže zmírnit stres, uvolnit páteř a dolní část zad. Je nemožné lhát celou noc, takže lékaři doporučují během odpočinku střídat levou a pravou stranu. Zkuste již v raných fázích zvykat si spát na levé straně v podobě písmene C, pak bude mnohem pohodlnější spát s velkou bříškou..

Na které straně je lepší spát těhotná

Mnoho těhotných žen netuší, jak spát v posledních týdnech těhotenství.

 • Lékaři obecně dávají stejná doporučení pro všechny pacienty - nejlepší je spát během těhotenství na jedné straně.
 • Nemůžete si odpočinout na zádech z docela jednoduchého důvodu - plod vyvíjí silný tlak na intraorganické struktury, jako jsou střeva, ledviny nebo játra, což vede k silné bolesti zad, zhoršování hemoroidů nebo dýchacích potíží, proto by těhotné ženy v této poloze neměly spát..
 • Pokud pacientka často spočívá na zádech, potom dítě, které je uvnitř dělohy, bude vyvíjet tlak na dolní dutou venu cava probíhající podél páteře, což je nebezpečné z důvodu snížení průtoku krve. V důsledku toho se zdraví mámy zhoršuje.
 • Pokud je takové mačkání pravidelně pozorováno, může to negativně ovlivnit vývoj plodu, protože na pozadí nedostatečného krevního oběhu je nedostatečná výživa dítěte, jeho srdeční tep je přerušen, což vede k nevratným důsledkům.
 • Odborníci doporučují, jak nejlépe spát. To by mělo být provedeno na levé straně, protože ležící na pravé straně můžete vyvolat kompresi ledvinových struktur, což povede ke zvýšenému otoku.

Nejprve musíte přemýšlet o stavu dítěte a ne o vašich preferencích. Je nezbytné monitorovat pohodu, pokud se těhotná žena v určitých situacích cítí nepohodlně, onemocní nebo dokonce má bolestivé pocity, musí okamžitě změnit svou polohu a během odpočinku se takové pozici vyvarovat. Během spánku na levé straně se tělo snáze zbaví přebytečné tekutiny a metabolitů a srdce funguje normálně.

V posledním trimestru není spánek ani na levé straně příliš pohodlné. Pro zajištění nejpohodlnější polohy pro sebe se doporučuje, aby matka pod pravou nohu položila polštář, který musí být nejprve ohnut na koleno. Toto uspořádání pomáhá zvyšovat průtok krve do placentárních struktur, což vede k tomu, že dítě dostává více kyslíku, což je nezbytné pro plný vývoj.

Co ještě potřebujete vědět

Navíc tato situace zlepšuje renální aktivitu, která je nejdůležitější pro třetí trimestr. V takové poloze budete spát alespoň jednu noc a ráno je patrné, jak obvyklý otok ustupuje z obličeje a končetin. Navíc tato situace zmírňuje příznaky bolesti v zádech a pánvi, optimalizuje srdeční činnost.
Existují však výjimky, pokud se nedoporučuje spát ve třetím trimestru na levé straně. Proč? Musíte spát na pravé straně, když se dítě postará o boční podání a hlava je umístěna po jeho levé straně. V takové situaci pomůže noční odpočinek na pravé straně těla dítěti zaujmout požadovanou polohu.

Zakázané pozice třetího trimestru

Aby nedošlo k náhodnému poškození dítěte, je nutné jasně pochopit, že během těhotenství ve druhé polovině funkčního období se musíte vzdát spánku na břiše a zádech, i když v jiných pozicích matka není zvyklá spát a házet a otáčet se po dlouhou dobu, ale nemůže usnout. Maminka bude na břicho vyvíjet tlak na dítě, které nepřinese nic dobrého.

Lhaní na zádech je kvůli stejnému stlačení zakázáno. Děloha způsobuje stlačení střev, obratlových struktur, tepen a dalších orgánů. Dlouhý spánek na zádech vyvolává nadměrné otoky končetin a bolest v páteři. Někdy, s takovým nevhodným postavením těla, se maminka dokonce probudí uprostřed noci kvůli silné bederní bolesti. Musíte pouze změnit polohu těla, bolest okamžitě ustoupí. Zkuste spát, abyste se cítili pohodlně a dítě netrpělo přílišným tlakem.

Vybavíme místo odpočinku

Jak zajistit nejpohodlnější a nejpohodlnější dovolenou, mnoho matek si myslí, takže se začnou zvykat na správné uspořádání těla. Musíte však také sledovat, na čem spíte, aby bylo tělo příjemné.

 1. Je nutné zvolit matraci střední tvrdosti. Povrch lůžka by měl opakovat tvar těla a udržovat sloupec páteře v přirozené fyziologické poloze. Podobný efekt poskytují ortopedické modely matrací..
 2. Při výběru matrace se ujistěte, že příliš netrvá dlouho. Když se manžel v noci otočí, způsobí silné výkyvy, které způsobí nepříjemné pocity nejen u matky, ale také u plodu.
 3. Na velikosti záleží. Postel by měla být pohodlná, aby maminka měla dostatek prostoru pro pohodlný odpočinek a dobrý spánek.
 4. Místnost, ve které máma spí, musí být před odpočinkem odvzdušněna. Čerstvý vzduch nevyhnutelně pomůže těhotné ženě rychle a rychle usnout..

Pokud je maminka příliš obtěžována nosní kongescí, pálením žáhy, dýchacími potížemi, musíte spát v takové poloze, že je tělo zvednuté. Maminky se často obávají křečí, které nejen způsobují nepohodlí, ale také způsobují bolest. Chcete-li se rychle zbavit křečového svalového křeče, musíte se dostat ke špičce nohy stísněné a vytáhnout ji směrem ke kolenu.

Je nemožné, aby žena během spánku ovládala pózu, proto se doporučuje používat polštář pro těhotné ženy, který pomůže spát v pohodlném, a co je nejdůležitějším, bezpečné póze pro dítě.

Vyberte si polštář

Odborníci vypočítali, že pro úplné pohodlí by maminka měla umístit nejméně 5 polštářů pod různé části těla. Polštář byl vytvořen speciálně pro těhotné ženy, což pomáhá uklidnit se a vzít si nejpohodlnější pózu. Maminky je obtížné najít pohodlnou polohu pro spaní, často chcete ležet na břiše, což je absolutně nemožné. V důsledku bezesné noci se maminka probudí podrážděně a nervózně. S každou bezesnou nocí se stres těhotné ženy zhoršuje, což vyvolává rozvoj těžké deprese.

Pokud používáte polštář pro těhotné ženy, rozdělí zátěž na páteř, pomůže svalovým tkáním končetin plně se uvolnit, pomůže vám rychle usnout, po porodu se vám hodí pro pohodlnější krmení dítěte. Takové polštáře přicházejí v různých podobách, jako je bumerang, banán, písmeno C, D, I, U, J nebo bagel, takže každý, i ta nejjemnější maminka, si bude moci vybrat nejvhodnější variantu pro sebe.

Neméně důležitý je polštářový výplň, která může být velmi různorodá, například syntetická plniva, jako jsou polystyrenové kuličky, holofiber, umělá chmýří, stejně jako přírodní výplně, jako je labutí chmýří, pohankové slupky atd. Pokud používáte polštář naplněný holofiberem nebo syntetickým zimním prostředkem, může to být znatelně zmenšení velikosti. Jsou příliš měkké, takže po narození není pravděpodobné, že budou vhodné pro pohodlné krmení..

Pohankové slupky nebo kuličky z polystyrenu emitují specifické šustění, které ne všechny dívky mají rádi. Tyto výrobky si však udržují svůj tvar dokonale a nesnižují se. Bude to skvělé, pokud je na polštáři odnímatelný potah, který je vhodné odstranit a umýt.

Polštáře pro těhotné ženy mají nevýhody i výhody..

 • Pokud mluvíme o nedostatcích, pak zahrnují velké rozměry takového produktu. Nevýhody zahrnují teplo, pokud spíte na takovém polštáři v létě, protože výplně si udržují teplo, bude tedy v náručí s takovým produktem trochu horké.
 • Polštáře mají mnohem více výhod, i když jen proto, že pomáhají eliminovat bolest kyčelních kloubů, dolní části zad, krku a zad jako celku.

Polštář ve tvaru písmene U je považován za nejpohodlnější, protože se nemusí měnit pokaždé, když matka změní polohu těla. K dispozici je také mínus - takový polštář zabere hodně místa na posteli a budete s ním muset spát v určité vzdálenosti od svého manžela, což ne všechny matky jako.

Další doporučení

Aby byla Maminina noční odpočinek kompletní a její spánek, musí pacient svůj život přizpůsobit některým pravidlům, která musí během těhotenství denně dodržovat..

Za prvé, výživa. Těhotná žena je prostě povinna jíst včas, správně a vyváženě. Nemůžete se přejídat, je lepší jíst často a trochu. Je třeba mít večeři nejpozději 3 hodiny před spaním, aby obsah žaludku měl čas na úplné trávení a nestínil noční spánek s extra zátěží. Před spaním je také nutné vyloučit použití kofeinových nápojů, sladkých sodovek atd. Před spaním je lepší pít sklenici teplého mléka s medem..

Každý den je nutné provádět speciální cvičení pro těhotné ženy, které částečně přispějí k rychlému usínání a zdravému spánku. Takový výcvik by měl být naplánován na den, aby tělo mělo čas na úplné odpočinek před nočním odpočinkem. Před spaním byste také neměli sledovat televizi, číst knihy ani se zapojovat do duševní činnosti. Pro lepší relaxaci je lepší poslouchat klidnou hudbu.

Stojí za to se držet určitého režimu dne, který pomůže zvyknout tělo usnout a jít spát současně. Pokud nespavost trápí v noci, pak během dne je lepší se vzdát spánku a před nočním odpočinkem je třeba se projít. Musíte také ventilovat místnost a v létě spát s otevřeným oknem / oknem, které pomůže spát v noci zdravě a klidně.

Před spaním je nutné se vykoupat teplou koupel a půl hodiny po ní jít spát, téměř okamžitě nastane usínání. Je lepší spát v pyžamu nebo košili z přírodních pletených látek, které jsou příjemné na dotek. Pokud v pozadí nedostatku spánku a podráždění zaplaví zoufalství a únava, stojí za povzbuzení, že všechny matky procházejí takovými nepříjemnostmi..

Články O Neplodnosti